2024 April 13 - شنبه 25 فروردين 1403
نقد و بررسی سخنان شیخ الأزهر، بر ضد مبانی اعتقادی تشیع (24)
کد مطلب: ٩١٨٩ تاریخ انتشار: ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٥ - ١٨:٢٣ تعداد بازدید: 2904
خارج کلام مقارن » نقد سخنان شیخ الازهر
نقد و بررسی سخنان شیخ الأزهر، بر ضد مبانی اعتقادی تشیع (24)

جلسه هشتاد و هشتم 95/02/28

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه هشتاد و هشتم 95/02/28

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمدلله و الصلاة علی رسول الله و علی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله و اللعن الدائم علی اعدائهم اعداءالله الی یوم لقاء الله.

بحث ما در رابطه با شبهات و سخنان دکتر احمد الطیب، شیخ الأزهر مصر بود. رسیدیم به اینجا که ایشان خیلی عصبانی است از قضیه اهانت به مقدسات اهل سنت.

ایشان به صراحت می گوید که در مصر، جوانهای ما را شیعه می کنند! البته ظاهراً ایشان از این قضیه خیلی ناراحت نیست. یعنی در حقیقت 20%، 30% ناراحتی آقای طیب این است که جوانان مصری شیعه می شوند!

علت اصلی عصبانیت دکتر طیب!

عمده ناراحتی و عصبانیت ایشان از این است که می گوید اینها جوانان ما را شیعه می کنند و آنها را وادار می کنند به ابوبکر و عمر و عایشه فحش بدهند و به آنها اهانت بکنند.

می گوید که شیعه شدن در مصر، یک صیغه مخصوص دارد!! مثل عقد ازدواج که انکحتک و زوجتک و... صیغه خاصی دارد، شیعه شدن هم صیغه خاصی دارد! اشهد ان عایشه فی النار و... می گویند و شیعه می شوند!

البته باید عرض بکنم که ما این مسئله را اول بار از زبان ایشان شنیدیم! ما در این 47، 48 سال عمر حوزوی خودمان، که حداقل بالای 4، 5 هزار نفر به دست خود ما شیعه شدند، در داخل و خارج کشور؛ یک مورد هم نداشتیم که بیائیم بگوئیم که شما که می خواهید شیعه بشوید، بیائید بگوئید که فلانی فی النار... فلانی فی النار!!

حتی اینکه بعضی ها می گویند موقع شیعه شدن بگویند اشهد ان علیاً ولی الله؛ بنده تا بحال حتی این را هم به کسی نگفتم. که باید شما موقع شیعه شدن، بگوئی اشهد ان علیاً ولی الله!

تنها چیزی که می گویم این است که شما شیعه شدید و باید معتقد باشید بر امامت بلافصل امیرالمؤمنین(سلام الله علیه) و یازده فرزند ایشان(علیهم السلام). و از نظر احکام هم باید از یکی از مراجع تقلید کنید. حتی بر ایشان تحمیل هم نمی کنیم که از کدام مرجعی تقلید کنند! به هیچ وجه! یعنی بنده چه در گذشته و چه در زمان حال، به هیچ وجه بر طرف تحمیل نمی کنیم که شما باید از فلان مرجع تقلید کنید!

یا نه، اگر او کسی را نمی شناخت، ما می گوئیم که فلانی، فلانی و فلانی مراجع تقلید ما هستند. یک مقدار ویژگی های این بزرگواران را هم برای او بیان می کنیم. مثلاً فلان مرجع ما در این قضیه، از نظر علمی و مدیریتی و... فلانی از جهت جهان بینی و...؛ یعنی یک سری ویژگی ها را بیان می کنیم تا او آگاهی پیدا بکند.

وقتی یک مرجعی را خودش انتخاب کرد، ما سریع می گوئیم که رساله عملیه آن مرجع را بگیرند و بدهند خدمت آقا. نهایت کار ما این است. که ما می آییم و رساله عملیه یک مرجع تقلید را بگیریم و بگوئیم که آقا به این رساله عمل کن!

و آنچه از برنامه های حوزه ما دیدیم. از مراجع ما و از بزرگان ما، اساتید ما که افرادی به دست آنها شیعه می شدند، آنها هم به همین شکل بوده است! حتی من ندیدم که یک مرجعی بیاید و صیغه اشهد ان علیاً ولی الله را به آن طرف اجبار کنند که بگوید!

بله، اگر کسی کافر است و می آید مسلمان می شود، آقایان شهادتین را در آنجا لازم می دانند. یعنی شهادتین را از انتقال کفر به اسلام، لازم می دانند. ولی شهادت ثالثه را برای انتقال از اسلام به ایمان را هیچ کدام از مراجع ما، لازم نمی دانند.

مثلث شوم؛ «یاسر الحبیب»؛ «سید مجتبی شیرازی»؛ «حسن اللهیاری»!

البته این نکته را هم دوستان داشته باشند که الآن این «یاسر الحبیب» به مرکز فتنه برای جهان تشیع تبدیل شده است! هم خودش و هم پدر زنش سید مجتبی شیرازی، و هم شیخ اللهیاری در امریکا، این سه مثلث شوم، به مرکز فتنه تبدیل شده اند!

ضربه ای که این سه نفر به شیعه می زنند، یقیناً وهابی ها این ضربه را به شیعه نزدند و نمی زنند! در قضیه «اسپایکر» عراق که داعشی ها 1700 نفر را در یک روز اعدام کردند، هر کسی را که می کشتند، می گفتند این هم جزای «عایشه فی النار» یاسرالحبیب!! قضیه «شحاته» در مصر، نتیجه شوم کارهای تند یاسر الحبیب بود.

الآن هم این آدم فاسد و فاسق، و عامل بیگانه، به تعبیر آیة الله العظمی مکارم شیرازی که درباره «یاسرالحبیب» در درس خارج فرمودند که:

« اخيراً يک روحاني‌نما، آدم بي‌سواد، مجنون و مزدور به نام شيعه، فحاشي عجيب به همسران پيامبر اکرم(ص) کرده و به مقدسات برخي مذاهب اهانت بسياري داشته و نسبت‌هاي نارواي عجيبي را به همسران پيامبر(ص) نسبت داده است. این آدم یا مزدور و مأمور است و یا سفیه و دیوانه؛ اما از او نادان تر بعضی از علمای وهابی هستند که به استناد این حرف، گفتند: شیعیان باطن خودشان را ظاهر کردند! آنهم در حالی که صدها نفر از علمای شیعه در ایران، لبنان، کشورهای عربی و اروپا اظهارات آن روحانی نما را محکوم کردند و گفتند او سفیه است.»

این تعبیر یک مرجع تقلید شیعه هست، نسبت به این یاسرالحبیب!

اخیراً ایشان آمده و می خواهد که یک فیلمی را در رابطه با شکنجه های حضرت زهرا بسازد با عنوان «عذابات الزهراء»! آنچه که اعلام کردند، تا الان نزدیک 22، 23 میلیارد تومان برای ساخت این فیلم پول جمع کرده اند!!

او قصد دارد با این فیلم، کفر ابوبکر و عمر و عایشه و... را اثبات کند. کارگردان فیلم هم گفته که من فیلمی می سازم که به «اسکار» برود و جایزه بگیرد!! این قضیه اگر اتفاق بیافتد، و فیلم ساخته شود، در حقیقت یک جوی خونی از شیعه و سنی در کشورهای عربی به راه خواهد افتاد!

البته من خودم این مسئله را به اطلاع مراجع رساندم و با وزارت امور خارجه هم جلسات متعددی داشتیم و سفرای جمهوری اسلامی در برخی کشورها مشغول فعالیت هستند بلکه بتوانند، جلوی این کار این یاسرالحبیب را بگیرند!

البته این را هم بگویم که این «یاسر الحبیب» تابع هیچ کس نیست. اصلاً و ابداً. یعنی فقط نظر خودش را دارد. دولت انگلستان هم از او حمایت می کند. قطعاً دست بیگانه در کار است. حالا ما نمی خواهیم بگوئیم که دست آمریکا و اسرائیل و انگلیس در کار است، ولی نتیجه اش قطعاً به نفع آنهاست! نتیجه این کار همان است که امروز اسرائیل می خواهد! یعنی بین شیعه و سنی اختلاف بیاندازند، و از این کانال بهره ببرند!

و من معتقد هستم که دوستان باید در فضای مجازی و در هر کجا که برایشان مقدور است که فعالیت بکنند، این قضیه را اطلاع رسانی بکنند، و این کار زشت و قبیح را برای مردم تبیین کنند.

البته مراجع معظم قرار است که به میدان بیایند، و همگی قبل از آنیکه این فیلم ساخته شود، یک بیانیه صادر بکنند، و بگویند که این شخص و عملش مورد طرد ما هست و مورد قبول ما نیست! و ایشان ارتباطی با شیعه و جهان تشیع ندارد.

این بیانیه اگر قبل از این واقعه صادر شود، ما احساس می کنیم شاید، اثرات خوبی داشته باشد، و یا اگر به بیت آقایان شیرازی ها فشار بیاورند که اینها هم، از این کار نهی بکنند، قطعاً تأثیرگذاری بیشتری خواهد گذاشت.

یا اگر خود آقا سید صادق شیرازی بیاید و بیانیه بدهد، و تبری بجوید و بگوید که کار یاسر الحبیب مورد تأیید ما نیست، شاید ده برابر دیگر مراجع، تأثیرگذار تر باشد!!

چون کسانی که برای ساخت این فیلم کمک می کنند، عمدتاً از مقلدین آقای سید صادق شیرازی هستند! فقط از کویت، یک نفر مبلغ یک میلیون پوند برای ساخت این فیلم کمک کرده است! حتی اینها یک روز در همان شبکه فدک، جشن و پایکوبی گرفته بودند که مثلاً فلانی آمده و یک میلیون پوند به ما کمک کرده است!!

در هر صورت، الآن این قضیه ای که «یاسر الحبیب» دارد انجام می دهد، یا فحش کاری هایی که نسبت به مقدسات اهل سنت دارد، این یک فتنه ای است برای جهان اسلام! و زمینه ای است برای کشت و کشتار بین امت اسلامی!

یعنی شیعه را به جان سنی بیاندازند و سنی را به جان شیعه بیاندازند! و این قضایای که این آقایان دارند مطرح می کنند، عمدتاً برای این مقصود است.

دعوت مراجع و بزرگان شیعه به وحدت بین شیعه و سنی!

ما هم مکرر، نظر مراجع تقلید شیعه را مطرح کردیم که به هیچ وجه راضی به این کارها نیستند. حالا نظر مقام معظم رهبری در جای خودش، ولی شما ببینید آیة الله العظمی وحید در این زمینه می گوید:

«کل من یشهد بوحدانیته تعالی و برسالة خاتم الأنبیاء فهو مسلم. فلذا فان حیاته محترمة و عرضه محترم و ماله محترم و واجبکم الشرعی ان تحسنوا معاشرة الذین ینطقون الشهادتین و ان اعتقدوا بکفرکم»

هر کس به وحدانیت خداوند و به رسالت نبی مکرم شهادت بدهد، او مسلمان است. لذا جان او، آبروی او و مال او محترم است. شرعاً واجب است که با کسانی که شهادتین را گفته اند، به نیکی برخورد کنید، اگر چه معتقد به کفر شما باشند.

این کلام آقای وحید خراسانی خیلی واضح و روشن است. خود آیة الله العظمی مکارم شیرازی نیز در این زمینه می گوید:

«فإن أیة اهانة لمقدسات الآخرین لا تجوز شرعاً و یجب علی المسلمین شیعة و سنة الحذر من الوقوع فی فخ اعداء الاسلام و عدم تعجیج أیة فتنة طائفیه»

شرعاً هر گونه اهانت به مقدسات یکدیگر جایز نیست. و بر مسلمین واجب است، شیعه باشند یا اهل سنت، از افتادن در دام دشمنان اسلام بر حذر باشند و موجبات آتش افروزی و فتنه مذهبی را فراهم نکنند.

آیة الله العظمی صافی هم می فرماید که:

«و لا یحق لأحد ان یهین المقدسات الدینیه»

برای هیچ کسی سزاوار نیست که به مقدسات دینی توهین بکند.

در هر صورت همه مراجع تقلید ما، اهانت به مقدسات اهل سنت را از گناهان کبیره دانسته اند! و ما نداریم غیر از یک نفر از آقایان، که می گوید چون زمان، زمان تقیه نیست، لعن خلفاء هم باید امروز علنی باشد!! البته اینها هم علناً فتوایشان مطرح نشده است.

ما اصلاً کاری به فتاوای آقایان هم نداریم. کاری به اسلام هم نداریم. ما به عنوان یک فرد علاقمند به حیات بشریت، علاقمند به کرامت انسانی، اگر بخواهیم نگاه بکنیم، اهانت به مقدسات دیگران را فتنه انگیز می دانیم.

از نظر عقلی، اجتناب از هر کار فتنه انگیزی، واجب است و ورود به آن خلاف عقل سالم بشری است. این را عزیزان خوب دقت بکنند. اصلاً فتاوای مراجع همه به کنار، الآن ما هستیم و این دنیایی که به صورت یک دهکده تبدیل شده، به صورت یک محله تبدیل شده؛ اگر ما عاقل باشیم و تعقل بکنیم، خواهیم فهمید که تمام حرکات ما و سخنان ما، بلافاصله بازتاب داده می شود و در دنیا شنیده می شود.

من بعضی وقتها به وضعی که امروز در عراق و سوریه و یمن هست، فکر می کنم؛ به این ناامنی هایی که در این مناطق برای مال و جان و ناموسشان هست فکر می کنم، نمی توانم جلوی اشک چشمانم را بگیرم!

من دیروز بعد از نماز صبح، یک لحظه با خودم فکر کردم که این کودکان سه ساله و چهار ساله، که پدر و مادرش را از دست داده و هیچ کسی را در روی زمین حامی ندارد، بر این قلب کوچک این بچه چه می گذرد، بی اختیار نزدیک هفت هشت دقیقه اشک ریختم!

یا آن مردی که زنش، عروسش و یا دخترش را این داعشی ها ربوده اند، و اینها از سرنوشت آنها خبری ندارند، بر قلب اینها شبانه روز چه می گذرد!

یک روزی یک بنده خدایی از عراق زنگ زد به شبکه، ما برنامه زنده داشتیم، گفت فلانی الآن نزدیک سه چهار ماه است که داعشی ها زن من و عروس من را گرفتند بردند، همین را که گفت، بغض گلویش را گرفت و شروع کرد هق هق گریه کردن!

مهمانی از مولوی های زاهدان!

ما دیروز یک مهمانی داشتیم از مولوی های زاهدان، به ایشان گفتم عزیز من! من کاری به شیعه و سنی ندارم. ولی اگر روزی بنا باشد که این کشور ناامن بشود، یقین بدانید که شما اهل سنت، بیشتر از شیعه ها ضربه می خورید!!

دلیل هم برایش آورم، گفت صد در صد صحیح است. گفتم الآن در این هفت هشت سالی که داعش به وجود آمده، یک بچه شیعه جذب داعش نشده است! همه آنهایی که جذب اینها شده اند، از جوانان اهل سنت بوده است.

اگر اتفاقی در این کشور بیافتد، توده مردم شما را مقصر می دانند. تکفیری ها و داعشی ها از جلو به شما حمله می کنند و می زنند، و بچه شیعه ها، از پشت سر شما را می زنند! شما از دو طرف ضربه می خورید!

و لذا به این فکر باشید که نگذارید کشور ایران به سرنوشت کشور سوریه و عراق گرفتار بشود و ناامن بشود. خسارت ناامنی این کشور، برای شما چندین برابر شیعه هست! این را یقین داشته باشید.

این آقای مولوی زاهدانی، خیلی از این تحلیلی که من کردم تعجب کرد. ظاهراً تا بحال به این قضیه اصلاً حواسش نبود! گفتم ایران سوریه نیست! ایران عراق نیست! فردا آتشی اگر روشن بشود، جلوی جوانهای شیعه را نه مراجع می توانند بگیرند و نه دولت! مثل قضیه سفارت عربستان در تهران!

به او گفتم که در این وسط، اولین قربانی ناامنی، شما اهل سنت خواهید بود. و لذا کاری نکنید که زمینه ناامنی در این کشور فراهم بشود.

والسلام علیکم و رحمة اللهShare
1 | علی | Iran - Gorgan | ٢١:٢٩ - ٠٩ مرداد ١٣٩٥ |
2
 
14
پاسخ نظر
این شیخ مصداق ونمونه ی بارز نفاق ودورویی درعصرحاضراست.ازیک طرف مدعی ایجادگفتمان بین علمای شیعه وسنی درخصوص مساله نفی تکفیراست وازطرفی باحمایت جانبدارانه ازوهابیت وتروریسم ودریافت دلارهای سعودی ازطرف دولت مصرکه ایشان حامی آن است عملا ازآنهاحمایت می کند.یاشیخ تکلیف خودت رامشخص کن.ان المنافقین فی درک الاسفل.
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب