2024 April 13 - شنبه 25 فروردين 1403
نقد و بررسی سخنان شیخ الأزهر، بر ضد مبانی اعتقادی تشیع (14)
کد مطلب: ٨٦٩٩ تاریخ انتشار: ٠٧ بهمن ١٣٩٤ - ٠٩:٠٧ تعداد بازدید: 2382
خارج کلام مقارن » نقد سخنان شیخ الازهر
نقد و بررسی سخنان شیخ الأزهر، بر ضد مبانی اعتقادی تشیع (14)

جلسه چهل و سوم 94/11/07

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه چهل و سوم 94/11/07

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمدلله و الصلاة علی رسول الله و علی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله و اللعن الدائم علی اعدائهم اعداءالله الی یوم لقاءالله.

در جلسه دیروز، بحث ما در رابطه با سخنان دکتر طیب بود، و ما در جلسه دیروز، کلیپ های متعددی از اهتمام ایشان به بحث وحدت میان شیعه و سنی، پخش کردیم.

عرض کردیم که ایشان از طرفی مدعی است که «الأزهر» نماد وحدت است، ولی از آن طرف ما می بینیم که تعدادی از فارغ التحصیلان، اساتید و شخصیت های ممتاز الأزهر، بحث وحدت میان شیعه و سنی را به استهزاء گرفته اند و کتاب مستقلی هم در این زمینه نوشته اند. بنابراین اینچنین نیست که الأزهر به تمامه نماد وحدت باشد و در این زمینه یکنواخت باشد!

در بحث امروز قصد داریم کمی سراغ خود دکتر طیب برویم و مواضع ایشان را بررسی کنیم. ایشان از طرفی سخن از وحدت میان امت اسلامی و وحدت میان شیعه و سنی می زند؛ ولی از طرفی، دستش در دستان عربستان سعودی است و با شخصیتهای طراز اول آنجا نشست و برخواست می کند! و برخی کمکهای مالی را از آنها دریافت می کند!! اینگونه رفتارها، با فرمایشات ایشان به هیچ وجه تطبیق نمی کند.

سایت «ویکی لیکس»، که یک سایت محرمانه ای است و اسناد محرمانه کشورها را دارد و اسناد نظامی و محرمانه عربستان سعودی را داشت، توسط جوانان یمنی هک شد و مطالب آن افشا شد.

و ضربه ای که این جوانان، با این هک کردن بر پیکره عربستان زدند، از هر ضربه دیگری، بیشتر بود. و تا به حال هم، یک نفر از شخصیت های عربستان سعودی، این مطالب ویکی لیکس را تکذیب نکرده اند. چون به قدری این مطالب مستدل و مستند بود، که جای انکار نگذاشت و در حقیقت یک افتضاح و آبروریزی بین المللی برای سعودی ها شد.

خدا حفظ کند این انصار حزب الله یمن را، که با این ضربه کاری، یک ننگی را برای عربستان سعودی درست کردند، که با هیچ رنگی قابل پوشاندن نیست.

یکی از این مطالبی که از این سایت افشا شد و منتشر شد، مصاحبه آقای دکتر «طیب»، با وزیر امور خارجه سابق عربستان، آقای «سعود الفیصل» بود. کسی که دستش تا مرفق به خون صد ها هزار بیگناه آلوده بود! کسی که فاجعه سوریه و عراق توسط او انجام شد! کسی که ترور شخصیت های زیادی مثل «عماد مغنیه» و... توسط این سعود الفیصل، بزرگ جانی و تربیت شده سازمان سیا، صورت گرفت.

بر اساس اسناد ویکی لیکس؛ عربستان به الازهر اجازۀ برپایی همایش تقریب نداد!

العالم ـ سایت ویکی‌لیکس با انتشار سندی متعلق به آوریل 2012، اقدام شیخ الازهر در اجازه گرفتن از عربستان قبل از موافقت با برپایی نشست تقریب مذاهب را برملا کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، برخلاف اظهارات احمد الطیب شیخ الازهر در بیانیه سابق خود مبنی بر اینکه الازهر یک نهاد اسلامی علمی مستقل است که بر اساس شرع عمل می کند، نشر یک سند مربوط به آوریل 2012 در سایت ویکی لیکس در مورد اجازه گرفتن شیخ الازهر از عربستان قبل از برگزاری کنگره تقریب مذاهب را مغایر با استقلال الازهر عنوان کرد.

در این سند افشا شده از طریق ویکی لیکس، سعود الفیصل وزیرخارجه سابق عربستان خطاب به رییس شورای وزیران عربستان می گوید که شیخ الازهر در دفتر خود در ژانویه 2012 به وی ابلاغ کرد که ایرانی ها شیخ الازهر را برای برگزاری نشست تقریب مذاهب تحت فشار می گذارند، اما شیخ الازهر نمی خواهد بدون هماهنگی با دولت عربستان در خصوص این مساله، تصمیم بگیرد.

الازهر این امر را تکذیب نکرده، بلکه دکتر «عباس شومان» سرپرست الازهر در اظهاراتی، بخش مربوط به درخواست ایرانی ها برای برپایی نشست تقریب مذاهب و اجازه گرفتن از عربستان را مورد تایید قرار داد و ادعا کرد که شیخ الازهر درخصوص مسایل اسلامی با کشورهای دیگر هماهنگ می کند تا دیدگاهی را که با دیگر کشورهای اسلامی متناسب نیست، اجرا نکند. همچنین براساس مفاد این سند، وزیر خارجه عربستان از پادشاه این کشور خواسته تا شیخ الازهر را با دعوت به عربستان مورد لطف قرار دهد.

با درنظر گرفتن حوادثی که از نیمه سال 2012 تا اوایل سال 2013 رخ داد، شواهدی وجود دارد که این سند را تایید می کند؛ در 21 آوریل 2013 احمد الطیب در سفر به عربستان با سعود الفیصل وزیر خارجه سابق عربستان دیدار کرد و در ریاض از یک تریبون سعودی موافقت خود را با درخواست برپایی نشست تقریب مذاهب اعلام کرد.

منبع: «سایت شبکه العالم»

جناب آقای طیب! شما از طرفی داد سخن کردید که:

«أن السَلفیون الجُدد، هم خوارج العصر،... ولکنّهم نَجّسوا و غیّرو مذهب الحنابله»

سلفی های جدید، خوارج عصر ما هستند. و اینها خودشان را به مذهب احمد بن حنبل منتسب می کنند، و حال آنکه اینها مذهب احمد بن حنبل را نجس کردند!!

بنا به نقل مجله «الحیاة» تاریخ چهارم آوریل 2011 مطابق 15 فروردین 1390

ولی از این طرف شما دست در دست سعودی ها گذاشته اید! اینها یک سری مسائل واضح و روشنی است که نمی شود به سادگی از کنارش عبور کرد.

تفاوت علمای شیعه و علمای اهل سنت!

یکی دیگر از این اسنادی که فاش شد این بود که:

« یعطی بعض الشیوخ الأزهر اموالاً تحت بند محاربة الفکر الشیعی»

از طرف عربستان سعودی، به برخی از این شیوخ دانشگاه الازهر، اموالی بخشیده شده است برای مبارزه با تفکر شیعی

آقای طیب از طرفی می گوید که شیعه و سنی، دو بال امت اسلامی هستند. ما شیعیان را برادران خودمان می دانیم. و هرگز حاضر نیستیم که با شیعه اختلاف داشته باشیم!! ولی از این طرف می بینیم که پولهای کلانی در اختیار الأزهر قرار می گیرد برای مبارزه با تفکر شیعی!

همین چند وقت پیش، آقای «احمد محمود کریمه» از اساتید دانشگاه الأزهر و عضو هیئت عالی و استاد فقه مقارن دانشگاه الأزهر؛ در قم بودند و ما جلسات متعددی هم با ایشان داشتیم و یک سری برنامه هائی هم از ایشان ضبط کردیم و در شبکه پخش کردیم.

ایشان در اینجا که بود، حرفهای زیبا و قشنگی گفت، ولی وقت به مصر برگشت، از همان فرودگاه قاهره، استخبارات مصر، ایشان را تحت فشار گذشتند تا اینکه ایشان رفت و یک مصاحبه ای بر ضد شیعه و ضد جمهوری اسلامی انجام داد، تا دست از سر کچل او برداشتند!!

ما نمی دانیم که این آقایان، چقدر شهامت دارند؟ چقدر شجاعت دارند؟ که وقتی به اینجا می آیند، یک جوری حرف می زنند؛ و وقتی برمی گردند، تحت فشار حکومت، حرف دیگری می زنند!

شما ببینید شهامتی که در علمای شیعه هست، چون وابسته به حکومتها نیستند و مستقل هستند، در هیچ یک از روحانیون - چه روحانیون سنی و چه وهابی و چه حتی مسیحی - اینچنین شهامتی را نمی بینید. و این به برکت فرهنگ اهلبیت، و فرهنگ حضرت سیدالشهداء (سلام الله علیه) است.

آقای «احمد محمود کریمه» از طرفی مدعی می شود که:

« در اینجا یک سری نیروهای اطلاعاتی جهانی وجود دارد که این اختلافات قومی را شعله ور می کند. و الأزهر نباید وارد این دور سیاسی بشود»

از آن طرف ما می بینیم که آقای «کوفی عنان»، دبیر کل سابق سازمان بین الملل، یک مصاحبه ای کرد و گفت که عربستان سعودی 24 میلیون دلار در اختیار الأزهر قرار داده است تا اینها فتوا صادر کنند که قضیه آزاد سازی «الرمادی»، در عراق در حقیقت سنی کشی است!! و هدف کسانی که قصد آزادسازی الرمادی را دارند، کشتن سنی هاست!

متأسفانه آقای طیب هم آمد و این فتوا را صادر کرد و یک غوغائی در عراق شکل داد!!

اعتراض رئیس علمای اهل سنت عراق، به دکتر طیب!

من در همین سفر اخیری که به بغداد داشتم، مهمان آقای «خالد الملا» رئیس علمای اهل سنت عراق بودیم در منزل ایشان. ایشان خیلی ناراحت و عصبانی بود و گفت که بعد از صدور این بیانیه الأزهر، من رفتم مصر و با دکتر طیب ملاقات کردم و به ایشان توضیح دادم که در عراق، بحث شیعه و سنی مطرح نیست! شیعه و سنی در یک صف هستند، و وهابیت در صف دیگر قرار دارد!

گفتم در «الرمادی»، هم دارند شیعه را می کشند و هم سنی را! این چه فتوائی بود که شما صادر کردید؟ چه بیانیه ای بود که شما دادید؟

مقایسه دو واقعه تاریخی!!

وقتی ما در تاریخ می خوانیم که «عبیدالله بن زیاد» روی یک طبقی از طلا و جواهرات، یک پوششی قرار داد و فرستاد به درب خانه «عمر بن سعد».

می گویند که عمر بن سعد، کبوتر مسجد بوده است! یعنی سجاده اش از مسجد جمع نمی شد. و خودش هم از دوستداران اهلبیت بوده است. مثل زیاد بن ابیه.

وقتی عمر بن سعد، این پولها را دید، مدام این پولها را بالا پائین می کرد و دست به دست می کرد. با خودش می گفت اگر بروم امام حسین را بکشم و این پولها را داشته باشم، قیامتم را از دست می دهم؛ اگر اینها را قبول نکنم، قیامتم را دارم ولی دنیا را ندارم.

دست آخر، صبح با خودش گفت که فعلاً دنیا نقد است و آخرت نسیه! و عاقل نسیه را گرفته، نقد را رها نمی کند!!

این ماجرا را در تاریخ می خوانیم و تعجب هم می کنیم و افسوس هم می خوریم! که مگر می شود یک نفر به خاطر مادیات، این قدر پا روی وجدان خودش بگذارد!؟

ولی با کمال تأسف، امروز هم می بینیم که شخصیتهای بزرگ و حُر و آزاد منشی مثل دکتر «احمد الطیب»، و یا مثل «الأزهر» که نماد وحدت بین مسلمین است، می آید و تحت تأثیر تمویلات و تطمیع های عربستان سعودی قرار می گیرد و یک بیانیه ای را صادر می کند و با این بیانیه، یک ضربه مهلکی بر پیکره بسیج مردمی و نیروی های ارتش عراق وارد می کند!!

گر چه این فتوا، خللی در کار رزمندگان ایجاد کرد، ولی بحمدالله اینها موفق شدند و منطقه را آزاد کردند و تمام شد.

متأسفانه این آقایان از طرفی بحث تقریب را مطرح می کنند و از طرف دیگر تخریب می کنند. مثل همین آقای دکتر «محمد عماره» که عضو هیئت کبار علمای الأزهر است، که یک مصاحبه ای انجام داده و گفته که علمای شیعه چنین می کنند و چنان می کنند؛ و دولت ایران یک دولت شیعی است و... اینها عراق و افغانستان را تصرف کرده اند و نابود می کنند. مداخلات ایرانی شیعی در یمن دارد فساد می کند و...

البته آقای احمد کریمه، نسبت به این فتوای آقای طیب موضع گرفته و گفته که: ما باید تلاش کنیم که بین شیعه و سنی و اباضی، در سالن های علمی، بحث علمی و تحقیقی بر قرار بشود و اثرات سوء آن را نگذاریم که در خارج متوجه جامعه و ملت اسلامی بشود!

انتقاد تند یکی از علمای مصر، نسبت به الأزهر!

«محمد عبدالله نصر»، که یک طلبه جوان مصری است و آدم پر سر و صدائی است. و از آنهائی است که می گویند فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه؛ یک جوان ریزه میزه است ولی ایشان در این مصاحبه های تلویزیونی، بلائی بر سر مصریها و الأزهر آورده که آن سرش ناپیداست.

اتفاقاً ایشان روزی در قم بود و مهمان ما هم بود. آدم خیلی حُر و آزاد منشی است. و وقتی که از اینجا رفت، در مصر مشکلاتی برای ایشان بوجود آوردند. ولی ایشان گوشش به این حرفها بدهکار نیست. البته در این میان، لغزش هم دارد و یک سری حرفهای نادرست هم می زند. ولی الحق و الإنصاف، انسان شجاع است.

ایشان در مصاحبه با شبکه «ام سی ان» یک تعبیر زیبائی دارد و می گوید:

«ان الازهر رأس الحریة یرید ان یکمم الافواه و هو مؤسسة کهتونیة تسترزق من الدین مشیراً الی ان الازهر لیس وسطیاً کما یقولون بدلیل ان الإخوان و السلفیین درسوا فی الجامعات أو المدارس الأزهریة و بالتالی فکل تعالیم مستمد من مناهج الأزهر. ان السعودیة تضرب الحوثیین فی الیمن و تترک داعش»

همانا الازهر در رأس آزادی قرار دارد ولی فعلاً می خواهد دهان ها را ببندد، الازهر تبدیل شده است به یک مؤسسه یهودی، که دین را وسیله ارتزاق خود قرار داه اند. اعتدالی که اینها ادعا می کنند را، رعایت نمی کنند. زیرا این اخوانی ها و سلفی ها، در همین دانشگاه و مدارس الأزهر درس خوانده اند. تمام این مشکلات برگرفته از الأزهر است. چرا سعودی ها حوثی های یمن را می زند ولی داعش را ترک کرده است.

منبع: سایت «شبکه ام سی ان»

این بخش را هم فعلاً می بندیم. باقی مباحث را ان شاءالله در جلسات بعدی خدمت شما عرض می کنیم.

والسلام علیکم و رحمة اللهShare
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب