2024 July 20 - شنبه 30 تير 1403
روایتی از مظلومیت شیعیان پاراچنار؛ نفوذ آل‌سعود برای تفرقه‌افکنی
کد مطلب: ١٥٦٢٨ تاریخ انتشار: ٢٨ آبان ١٤٠٢ - ١٥:٠٠ تعداد بازدید: 10099
اخبار » عمومي
روایتی از مظلومیت شیعیان پاراچنار؛ نفوذ آل‌سعود برای تفرقه‌افکنی

بانوی فعال فرهنگی پاکستانی گفت: امروز پاراچنار از ۴ طرف در محاصره است، ادارات و مدارس تعطیل هستند. اینترنت، راه ورود و خروج، مواد غذایی و سوخت به این منطقه قطع شده و اتفاقات زیادی در سایه سکوت رسانه‌ها در حال انجام است.

 به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه، در هفته‌های اخیر همزمان با آغاز عملیات «طوفان الاقصی» و قتل عام هزاران نفر از مردم مظلوم غزه با هدف کوچ اجباری مردم این منطقه، در نقطه‌ای دیگر از جهان در پاراچنار پاکستان درگیری‌های شدیدی بین تکفیری‌ها و شیعیان پاراچنار درگرفته است. مردم بی گناه در این شهر مورد محاصره همه جانبه قرار گرفتند و تمام راه‌های ورود و خروج مسدود شده است و ده‌ها نفر تاکنون شهید و زخمی شدند.

سابقه درگیری و کشتار شیعیان در پاراچنار به سال‌ها پیش باز می‌گردد. تقریبا ۱۵ سال پیش چنان درگیری و جنگ علیه شیعیان پاکستان اوج گرفت که مراجع تقلید از جمله مرحوم حضرت آیت الله صافی گلپایگانی این جنایت را محکوم کردند.آیت الله العظمی صافی گلپایگانی طی سخنانی با محکوم کردن جنایت های رژیم اشغالگر قدس در فلسطین و غزه، پاراچنار، منطقه شیعه نشین پاکستان را مظلوم دانسته و گفته بودند: «در پاراچنار ابتدا دست شیعیان، بعد پا و سرشان را می برّند و این همه جنایت انجام می‌دهند و از هیچ کس صدایی بلند نمی‌شود؛ این چه دنیا و چه جامعه بین الملل و چه قانونی است؟ این برنامه‌ها مسئولیت ما را زیادتر می‌کند و باید آگاه باشیم و بیشتر تلاش کنیم؛ ما آنچنان که باید وظایف را انجام نمی‌دهیم و پیش خداوند متعال و امام زمان(ع) باید پاسخ گو باشیم.»

در این راستا زرین فاطمه مطهری، بانوی فعال فرهنگی پاکستانی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل حوزه به بیان آخرین تحولات منطقه پاراچنار پاکستان پرداخت.

متن گفت‌وگو به شرح ذیل است:

حوزه: لطفا ابتدا تعریف اجمالی از منطقه پاراچنار داشته باشید؟

من اهل منطقه شهید پرور پاراچنار در شمال غرب پاکستان هستم. منطقه‌ای سرسبز و پر از معادن الهی این منطقه قلب تشیع پاکستان به حساب می‌آید. تقریبا ۲۵ درصد مردم در پاکستان شیعه هستند و در کل پاکستان تنها شهر پاراچنار شیعیان اثنی‌عشری ، شجاع، مخلص، غیور و متعصب به مذهب تشیع دارد. این منطقه سرسبز دارای منابع آبی، دام، برنج و گندم است که از پاراچنار به شهرهای مختلف پاکستان صادر می‌شود.

حوزه: در خصوص دلیل اصلی درگیری‌های منطقه پاراچنار در چند سال اخیر لطفا توضیح دهید.

در زمان شوروی سابق عده‌ای از برادران اهل سنت افغانستانی از کشور خود برای حفظ جانشان به منطقه پاراچنار مهاجرت کردند. ما نیز به رسم شیعیان و به تاسی از حضرت علی(ع) و ائمه معصومین(علیهم السلام) آغوش خود را به روی آنها بازکردیم و به آنها پناه دادیم و مشغول کار و زندگی شدند.

اما بعد از گذشت چند سال متاسفانه با کارشکنی‌های عربستان سعودی و نفوذ در تفکرات این مردم بذر دشمنی را میان ما و آنها کاشتند و برخی از آنها با تفکرات تکفیری در پی قتل عام و بیرون کردن شیعیان از منطقه پاراچنار برآمدند. با حضور طالبان و همکاری عربستان سعودی جنگ‌های بسیاری در این مدت در منطقه پاراچنار در طول ۶۰ سال درگرفته است. اما به حول قوه الهی و به عنایت اهل‌بیت پاراچناری‌ها پیروز هستند.

همبستگی مردم پاراچنار در فتح خرمشهر با مردم ایران

یکی از دلایل دشمن تکفیری‌های مورد حمایت عربستان و دولت پاکستان علیه مردم مظلوم پاراچنار سابقه همکاری و همدردی مردم ما در دوران هشت سال دفاع مقدس با مردم ایران است. در آن زمان ما رهبری داشتیم به نام علامه سید عارف حسین الحسینی که از شاگردان امام خمینی(ره) بود که در جوانی در منطقه پاراچنار ترور و به شهادت رسید. امام خمینی(ره) در شهادت ایشان فرمودند: (من امروز فرزند عزیزم را از دست دادم.)

علامه عارف الحسینی در آن زمان شهرت و محبوبیتی چون سید حسن نصرالله داشت. زمانی که خرمشهر محاصره بود علامه از مردم پاراچنار خواست که برای فتح خرمشهر ۳ روز روزه بگیرند و پس از این همبستگی دینی و فتح خرمشهر در پاراچنار جشن‌های بومی و سنتی برای فتح خرمشهر در پاراچنار برگزار شد و به گفته کسانی که آن زمان شاهد چنین رویدادی بودند از آن زمان تاکنون پاراچناری‌ها دیگر روز خوشی در زندگی ندیدند.

حوزه: آیا مقامات دولتی پاکستان برای ممانعت از درگیری‌های در این منطقه تاکنون اقداماتی را انجام دادند؟

خیلی تعجب آور است که شیعیان پاراچنار متاسفانه هیچ حامی ندارند که از نظر مالی و یا غیره آن‌ها را کمک کند. ۹۰ درصد مردان این منطقه برای کار به کشورهای امارات ،عربستان، استرالیا، آلمان و بلژیک سفر می‌کنند و نیمی از درآمدشان را ناچار هستند که صرف خرید سلاح و دفاع از خود کنند.

بیش از دو هفته است که درگیری‌ها با حمایت عربستان آغاز شده و ما نیز فقط از خود دفاع کردیم. متاسفانه دولت نیز در کنار عربستان و طالبان از آنها حمایت می‌کند. مردم پاراچنار فقط کمک خدا و اهل بیت را دارند.

در واقع دولت پاکستان شهروند شیعه را شهروند پاکستانی نمی‌داند. من به عنوان یک پاکستانی از آنها چند سوال دارم. چرا سکوت مطلق کردند؟ و در برابر این همه شهید پاراچناری موضعی نگرفتند؟! در قضیه اخیر زمانی که اهالی پاراچنار در ماشینی تحت حمایت اسکورت دولتی بودند از پیشاور به محل زندگی خود در پاراچنار می‌آمدند، در میان راه با حمله تکفیری‌ها روبرو شده و در این حمله عده‌ای از مردم پاراچنار به شهادت می‌رسند و این در حالی است که حتی یک نیروی دولتی و پلیس مجروحیت و آسیب جدی ندیدند. دولت باید پاسخگو باشد چرا با متجاوزان برخورد نکردند و به راحتی تکفیری‌ها فرار کردند.

چرا دولت سال‌ها است اجازه نمی‌دهد که فرودگاه پاراچنار بازگشایی شود. تکفیری‌های بزدل و ترسو با کمین در میان راه مواصلاتی زن، مرد، بچه، سالخورده و بیمار را هدف قرار می‌دهند چرا که راه ورود و خروج این منطقه از وسط دشمن می‌گذرد.

در همین حمله اخیر به کاروان مسافران از پیشاور مسافری بود که برای کسب روزی حلال چند سال در قطر کار می‌کرد و برای دیدار با خانواده‌اش به پاراچنار بازمی‌گشت که توسط تکفیری‌ها به شهادت رسید.

روایتی از مظلومیت شیعیان پاراچنار؛ نفوذ آل‌سعود برای تفرقه‌افکنی

ارتش پاکستان به جای اینکه در غزه، علیه اسرائیل بجنگند
در سنگر تکفیری‌ها، علیه شیعیان پاراچنار می‌جنگند

حوزه: به نظر شما در شرایط کنونی که درگیری‌های زیادی در فلسطین و نوار غزه شاهد هستیم جنگ در منطقه پاراچنار با چه اهدافی در حال انجام است؟

امروز پاراچنار همچون غزه از ۴ طرف در محاصره است، ادارات و مدارس تعطیل هستند. اینترنت، راه ورود و خروج مواد غذایی و سوخت به این منطقه قطع شده و اتفاقات زیادی در سایه سکوت رسانه‌ها در حال انجام است. اما در عین حال امروز در کل پاکستان، پاراچناری‌ها برای فلسطین و غزه جان می‌دهند.

در فیسبوک، یوتیوب، توئیتر به زبان اردو شیعیان پاراچنار جنایات صهیونیستی را منتشر و محکوم می‌کنند. اهالی پاراچنار از موسسان زینبیون هستند و زیر نظر شهید سلیمانی سال‌ها در سوریه با داعش مبارزه کردند و حماسه آفریدند.

زینبیون پاراچناری آماده دفاع از فلسطین هستند

زینبیون شاگردان حاج قاسم یک سال پیش از سوریه برگشتند و امروز حکمت این بازگشت را متوجه می‌شویم. دشمنان ما می‌دانند همانطور که زینبیون در سوریه حماسه آفریدند و تکفیری‌ها را شکست دادند امروز نیز اجتماع زینبیون آماده برای دفاع از فلسطین و مبارزه با اسرائیل است از این رو با نقشه زیرکانه خود و به خیال خامشان زینبیون را در پاراچنار درگیرکردند.

حوزه: در شرایط کنونی برای بیرون رفت از درگیری‌های پاراچنار چه راهکاری وجود دارد؟

ما باید در شرایط کنونی هوشیار باشیم و از همه رسانه‌ها و مسلمانانی که صدایشان و قلمشان می‌تواند اهالی پاراچنار را نجات دهد می‌خواهیم که صدای شیعیان بی گناه این منطقه که غزه دوم است را به گوش جهانیان برسانند. ما امروز با توسلات و دعای خود خواهان پیروزی مجاهدانمان هستیم و در این چند روز بیش از ۱۵ شهید تقدیم کردیم.

یکی از این شهدا شهید قاسم عباس جوان مومن و انقلابی از مجاهدان زینبیون بود که تقدیم اسلام کردیم. او بعد از چند سال از سوریه بازگشت و از اینکه به شهادت نرسیده بود احساس ناراحتی می‌کرد و سرانجام در مبارزه با تکفیری‌های این منطقه به درجه رفیع شهادت رسید.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها