2024 May 24 - جمعه 04 خرداد 1403
طالبان ده‌ها خانواده شیعه هزاره را در شمال افغانستان مجبور به کوچ اجباری کرد
کد مطلب: ١٥٤٢٩ تاریخ انتشار: ١٨ اسفند ١٤٠١ - ٠٩:٣٨ تعداد بازدید: 3242
اخبار » عمومي
طالبان ده‌ها خانواده شیعه هزاره را در شمال افغانستان مجبور به کوچ اجباری کرد

منابع محلی در استان سرپل در شمال افغانستان می گویند گروه طالبان ۸۰ خانواده از شیعیان هزاره را در منطقه «پشته اسپی‌میدان» مجبور به کوچ اجباری کرده‌است.

 به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان؛ به گفته این منابع، یک دادگاه طالبان به دلیل قتل یک فرد کوچی از قوم پشتون در ۵۰ سال پیش، دستور داده که مردم این منطقه علاوه بر ترک زمین خود، ۳۶ میلیون افغانی جریمه بپردازند.

براساس تصاویری که در شبکه های اجتماعی پخش شده، کوچی‌ها در حال تخریب کشتزارهای ساکنان این منطقه هستند.

ساکنان پشته اسپی‌میدان از شیعیان هزاره هستند.

طالبان کوچ اجباری را از آغاز زمستان امسال شروع کردند، ولی مردم به امید این که رهبران طالبان صدای آنها را بشنوند، از رسانه‌ای کردن این موضوع خودداری کردند.

به گفته آنها، حالا که طالبان دستور کوچ اجباری آنها را صادر کرده‌اند و کوچی‌ها دست به تخریب مزارع مردم زده‌اند، برخی از افراد در منطقه حاضر به گفت‌وگو با رسانه‌ها شده‌اند.

منابع محلی همچنین گفتند که این هفته پس از تایید والی طالبان در سرپل، کوچ اجباری ساکنان پشته اسپی‌میدان به حمایت از کوچی‌ها شدت یافته است.

این منابع افزودند که کوچی‌ها نیم قرن پیش هم ادعایی را در این مورد مطرح کرده بودند که مقام‌های حکومت وقت آن را نپذیرفته بودند.

طالبان پیش از این هم در ولایت‌های مختلف، از جمله در دایکندی، تخار، بغلان، فاریاب و حالا سرپل دست به کوچ اجباری ساکنان محلی زده‌اند. مردم محلی دستورهای طالبان را به سود شهروندان پشتون افغانستان می دانند.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها