2024 June 13 - پنج شنبه 24 خرداد 1403
تداوم فشار طالبان بر شیعیان هزاره در افغانستان
کد مطلب: ١٥٤٠٧ تاریخ انتشار: ١٢ بهمن ١٤٠١ - ١٩:٤٢ تعداد بازدید: 1554
اخبار » عمومي
تداوم فشار طالبان بر شیعیان هزاره در افغانستان

در بیش از یک سال گذشته که گروه طالبان بر افغانستان حاکم بوده‌اند، فشارهای سیاسی و نظامی بر شیعیان هزاره در این کشور در حال افزایش بوده است.

 گروه طالبان در این مدت، در بخش‌های مختلف افغانستان اقداماتی علیه شیعیان هزاره انجام داده‌اند که منجر به آواره شدن هزاران خانوده، کشتار غیرنظامیان و غصب اموال و دارایی‌های مردم شده است.

بزرگترین نمونه این فشارها و اقدامات، لشکرکشی به شهرستان بلخاب در استان سرپل در شمال افغانستان بود که بر اساس آمار سازمان ملل، منجر به آواره شدن بیش از 27 هزار نفر شد.

دومین نمونه بزرگ، کوچ اجباری بیش از 700 خانواده در شهرستان گیزاب استان دایکندی به فرمان والی سابق گروه طالبان برای این استان و بر اساس یک فیصله غیابی بود.

در سایر استان‌های افغانستان نیز چنین اقداماتی بارها از سوی گروه طالبان صورت گرفته است و خانواده‌های هزاره مجبور شده‌اند که خانه، زمین و زندگی شان را رها کرده و آواره شوند.

این اقدامات همواره با خشونت و تهدید به مرگ همراه بوده است و در تازه ترین مورد در شهرستان بهسود استان میدان وردک آغاز شده است.

آتش زدن خانه‌ها در بهسود

گروه طالبان در سه روز گذشته، کاروانی از نظامیان خود را به شهرستان «حصه دوم بهسود» استان میدان وردک روان کرده‌اند.

هنوز هدف دقیق اعزام این نیروها از سوی گروه طالبان اعلام نشده است و مشخص نیست که آنها به چه هدفی به این شهرستان فرستاده شده‌اند.

اما منابع محلی می‌گویند که آنها خانه‌های مردم را حفر می‌کنند، مردم را آزار و اذیت می‌کنند و چندین خانه را آتش زده‌اند.

به گفته منابع محلی، نظامیان گروه طالبان تاکنون دست کم سه خانه را در منطقه «تکه تو» و «آبلیس» شهرستان حصه دوم بهسود، آتش زده‌اند.

این منابع همچنین از شکنجه ساکنان محل توسط نظامیان گروه طالبان، خبر می‌دهند و می‌گویند که آنها بر دستان بعضی ساکنان این منطقه گلوله باری کرده‌اند.

آنها می‌گویند که نظامیان گروه طالبان پس از زخمی کردن ساکنان شهرستان حصه دوم بهسود، مانع رفتن آنها به بیمارستان می‌شوند و نمی‌گذارند که زخم‌های آنها مداوا شود.

بر اساس قوانین بین‌المللی، کشتار و آزار و اذیت غیرنظامیان و ایجاد مانع برای مداوای افراد زخمی شده، می‌تواند جنایت علیه بشریت به شمار رود و مجرمان باید در دادگاه‌های بین‌المللی، پاسخگو باشند.

اما تاکنون باوجود دادخواهی‌های زیاد، سازمان‌های بین المللی جنایات علیه شیعیان هزاره در افغانستان را، به ویژه از سوی گروه طالبان، به صورت مستقلانه و در چهارچوب کنسوانسیون نسل‌کشی و سایر قوانین بین المللی، بررسی نکرده است.

آواره کردن خانواده‌ها

منابع محلی می‌گویند که گروه طالبان در شهرستان حصه دوم بهسود، علاوه بر اینکه اقدام به آزار و اذیت مردم و آتش زدن خانه‌ها کرده‌اند، بسیاری از خانواده‌ها را آواره کرده‌اند و آنها را مجبور کرده‌اند که خانه و زندگی شان را رها کرده و کوچ کنند.

بر اساس گزارش منابع محلی، نظامیان گروه طالبان تاکنون دست کم 20 خانواده از ساکنان این شهرستان را آواره کرده‌اند و خانه شماری از آنها را آتش زده‌اند.

آنها علاوه بر این، اقدام به تخریب خانه‌های مردم کرده‌اند و زیر خانه‌ها را حفاری می‌کنند و می‌گویند که هدف شان پیدا کردن اسلحه و مهمات است.

منابع محلی می‌گویند که آوارگان از ترس نظامیان گروه طالبان به کوه‌ها پناه برده‌اند و در وضعیت رقت باری بسر می‌برند.

در این فصل سال، هوا در شهرستان‌های حصه اول و دوم بهسود میدان وردک، به شدت سرد است و پناه بردن به کوه‌ها، می‌تواند جان آوارگان را به خطر اندازد.

طالبان علاوه بر این، با شلیک راکت بر منطقه، ساکنان محل را وحشت زده کرده‌اند و آرامش ساکنان فقیر این مناطق را برهم زده‌اند.

از زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان، در شهرستان‌های بهسود میدان وردک، هیچ نوع نزاع و درگیری نظامی رخ نداده است.

پیش از آن، گهگاهی بر اثر هجوم کوچی‌های مسلح بر زمین و مزارع مردم، درگیری‌های مقطعی در این شهرستان رخ می‌داد.

ساکنان بهسود، همه غیرنظامی، زراعت پیشه و کسبه کار هستند و اکنون هیچ فرد نظامی از حکومت پیشین در این منطقه حضور ندارد.

اما با وجود هیچ‌گونه نشانه‌ای از حضور افراد نظامی در این منطقه، طالبان یورش برده‌اند و اقدام به آتش زدن خانه‌ها و آواره کردن مردم کرده است.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها