2024 March 2 - شنبه 12 اسفند 1402
حمله به اتوبوس شیعیانی که از قطیف عازم مدینه منوره بودند
کد مطلب: ١٥٤٠٠ تاریخ انتشار: ٠٢ بهمن ١٤٠١ - ١٠:٥٨ تعداد بازدید: 1307
اخبار » عمومي
حمله به اتوبوس شیعیانی که از قطیف عازم مدینه منوره بودند

وهابی‌های سعودی به اتوبوسی که شهروندان را از قطیف به مدینه منوره منتقل می‌کرد حمله کردند. علت حمله این است که زائران اهل قطیف و شیعه مذهب بوده که به دیدار حرم حضرت محمد (ص) می‌روند.

 به گزارش خبرگزاری شبکه جهانی حضرت ولی عصر عج ـ عوامل وهابی رژیم سعودی با سد راه اتوبوسی که زائران را از منطقه شیعه نشین قطیف به مدینه برای زیارت قبر رسول خدا (ص) می‌برد حمله کردند.

این کلیپ خشم فعالان شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت و علی هاشم از فعالان شبکه‌های اجتماعی در توییتی نوشت: «وهابی‌های سعودی به اتوبوسی که شهروندان را از قطیف به مدینه منوره منتقل می‌کرد حمله کردند. علت حمله این است که زائران اهل قطیف و شیعه مذهب بوده که به دیدار حرم حضرت محمد (ص) می‌روند».

این فعال سیاسی در توئیتی دیگر افزود: «برای اطلاع، در عربستان سعودی کسانی که به شیعیان حمله می‌کنند دستگیر نمی‌شوند، حتی تروریست‌هایی که باعث انفجار‌های قطیف، قدیح و الاحساء شده و مساجد و حسینیه‌های شیعیان را هدف قرار داده اند. ما نمی‌دانیم که آیا آن‌ها در زندان هستند یا نه. یا به سوریه و عراق فرستاده شدند تا خود را منفجر کنند».

 در این کلیپ یک خودروی غیرنظامی جلوی اتوبوس را مسدود کرده و راننده پس از پرتاب چند سنگ به شیشه اتوبوس فرار می‌کند.

مراة الجزیرة در گزارشی نوشت: شیعیان در عربستان سعودی از چندین نوع تبعیض رنج می‌برند، ازجمله جلوگیری از انجام مناسک دینی خود و همچنین تبعیض آموزشی که چهره تشیع را در برنامه‌های درسی مدارس و کتب مذهبی مخدوش می‌کنند. مقامات دولتی همواره شیعیان را از برخی مشاغل کنار گذاشته و یا توجهی به آن‌ها نمی‌کنند.

در این زمینه، شهرداری الشرقیه سال گذشته صالح القرنی وابسته به جریان وهابی را به عنوان سرپرست شهرداری قطیف منصوب و جانشین محمد الحسینی کرد که او نیز از خارج از منطقه منصوب شده بود. از آنجایی که مردم بومی منطقه علیرغم استحقاقشان از تصدی این سمت منع می‌شوند، تاکید کردند که ادامه سیاست رژیم سعودی مبنی بر کنار گذاشتن شیعیان از مناصب تصمیم گیری و انتصاب وهابی‌ها به جای آنها، دلیل روشنی بر تبعیض و آزار و اذیت آن‌ها است.

شیعیان عربستان سعودی از تبعیض فرقه‌ای رنج می‌برند که بر اساس شهادت سازمان‌های بین‌المللی، آن‌ها در رسانه‌های رسمی لعن و نفرین شده و به دلایل مذهبی دستگیر می‌شوند. مقامات سعودی همچنین محدودیت‌هایی را برای ساختن عبادتگاه‌های شیعیان اعمال می‌کنند و از اعطای مجوز در این زمینه خودداری می‌کنند. تبعیض علیه شیعیان در عربستان به حدی می‌رسد که در رسانه‌های رسمی و از زبان برخی از علمای دین، آن‌ها را رافضی و مجوس توصیف می‌کنند و به پیش پا افتاده‌ترین دلایل و بر مبنای فرقه‌ای مورد توهین قرار می‌گیرند.

از لحاظ تاریخی، مقامات سعودی شیعیان را از برخی مشاغل بخش دولتی و از سمت‌های ارشد سیاسی کنار گذاشته‌اند. هیچ دیپلمات ارشد یا افسر عالی رتبه نظامی شیعه در عربستان وجود ندارد. دانشجویان شیعه عموماً نمی‌توانند در دانشکده‌های نظامی یا امنیتی پذیرش بگیرند یا در نیرو‌های امنیتی شغل پیدا کنند. علاوه بر این، شیعیان در عربستان سعودی مجبور به استفاده از یک برنامه درسی آموزشی هستند که اعتقادات و اعمال مذهبی شیعیان را به شدت تحقیر می‌کند.

رژیم سعودی طی سالیان اخیر برای جابه‌جایی مردم قطیف و تصرف زمین‌های ساکنان این منطقه به بهانه توسعه و سازندگی محله‌ها و منازل آنان را تخریب کرده است. به گفته کمیته دفاع از حقوق بشر در شبه جزیره عربستان، در پی این اقدامات ده‌ها خانواده و صد‌ها نفر در رنج هستند.

 
 
 


Share
1 | علی | Germany - Bad Muenstereifel | ٠١:٠٠ - ١٠ بهمن ١٤٠١ |
بالاخره عداوت ودشمنی با اسلام واهل بیت مخصوصا رسول رحمت حضرت محمد مصطفی باید یه جوری در این یهودیان سعودی بروز پیدا کنه دیگه.
اللهم صل علی فاطمه و ابیها وبعلها وبنیها وسرالمستودع فیها بعدد ما احاط به علمک.
2 | رضایی | Germany - Bad Muenstereifel | ٢٠:٠٨ - ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٢ |
لا اله الا الله
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها