2024 March 1 - جمعه 11 اسفند 1402
بازداشت علمای شیعه در دستورکار رژیم آل سعود
کد مطلب: ١٥٣٠٦ تاریخ انتشار: ٢٥ آبان ١٤٠١ - ١٨:٤٣ تعداد بازدید: 1280
اخبار » عمومي
بازداشت علمای شیعه در دستورکار رژیم آل سعود

مقامات عربستان در چارچوب اقدامات ضد شیعی خود دو روحانی شیعه را بازداشت کردند که یکی از آنها را بدون هیچ اتهام و توجیه قانونی به ۳۰ سال حبس محکوم کردند و از نفر دیگر نیز پس از بازداشت، اطلاعی در دست نیست.

 به گزارش خبرگزاری شبکه جهانی حضرت ولی عصر عج به نقل از کمیته دفاع حقوق بشر عربستان، دادگاه کیفری عربستان، «سید هاشم الشخص» روحانی شیعه عربستان را بدون هیچ توجیه قانونی به ۳۰ سال حبس محکوم کرد. دادگاه هنگام محاکمه اتهامات وی را اعلام نکرده است.

سید هاشم الشخص عضو شورایعالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در ششم دسامبر ۲۰۲۰ میلادی توسط اداره تحقیقات عمومی عربستان سعودی بازداشت شد. پیش از این نیز سه بار دستگیر شده بود.

در آن زمان، وی از خانه خود در شهرک القاره در استان الاحساء دستگیرشد. نیروهای رژیم آل سعود به این محله یورش بردند و با خودروهای نظامی این محله را محاصره کردند. نیروهای سعودی با وحشیگری به منزل سید الشخص حمله کردند.

این بازداشت خودسرانه، مغایر با قوانین بین المللی و مقررات داخلی است. سید الشخص یکی از علمای بزرگ و مورخان برجسته در الاحساء به شمار می آید.

مقامات سعودی پس از گذشت هشت ماه پس از آزادی شیخ محمد العباد، وی را دوباره دستگیر کردند. شیح العباد چند روز پیش دوباره برای بازجویی فراخوانده شد و تا امروز خبری از وی در دست نیست.

این اقدام توسط مقامات سعودی در فهرست ناپدیدشدن اجباری طبقه بندی می شود. به همین دلیل، نگرانی نسبت به سرنوشت العباد و دیگر بازداشت شدگان وجود دارد.

شیخ العباد در ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۹ میلادی به دلیل درخواستش مبنی بر آزادی شیخ الراضی بازداشت شد. دادگاه عالی عربستان وی را به دو سال و نیم حبس با ممنوعیت خروج از کشور به مدت دو سال و نیم محکوم کرد. الشیخ نزدیک به سه سال کامل در زندان اداره تحقیقات در الدمام زندانی شد. وی مارس گذشته آزاد شده بود.

شیخ محمد العباد از ساکنان شهر العمران در استان الاحساء است. وی به خاطر مواضع جسورانه و شجاعانه اش در دفاع از حقوق بشر شهرت دارد.

این کمیته معتقد است که این اقدامات نشان دهنده هدف گیری آشکار علمای شیعه است. این هدف دادن سیستماتیک در چارچوب صدور احکام خودسرانه و ناپدیدشدن اجباری علمای مسئله ای خطرناک به شمار می آید.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها