2024 July 14 - يکشنبه 24 تير 1403
تخریب حرم ائمه بقیع، ننگی بر دامان وهابیت!
کد مطلب: ١١٤١٨ تاریخ انتشار: ١١ تير ١٣٩٦ - ٠٩:٠٠ تعداد بازدید: 6825
حبل المتین » وهابیت
تخریب حرم ائمه بقیع، ننگی بر دامان وهابیت!

وهابیت و تخریب گنبد و بارگاه و جواز ساخت گنبد و بارگاه از آیات قرآن
حبل المتین 96/04/11

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ: 1400/04/11

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم

جلوه جنت به چشم خاکیان دارد بقیع

یا صفای خلوت افلاکیان دارد بقیع

شب که تاریک است و در بر روی مردم بسته‌اند

زائری چون مهدی صاحب زمان دارد بقیع

یا بقیة الله، آجرک الله!

السلام علیکم یا أهل بیت النبوة!

سلام و درود و ارادت خدمت شما بینندگان عزیز و ارجمند «شبکه جهانی ولایت»، همراهان خوب و بزرگوار برنامه زنده «حبل المتین». ان‌شاءالله شبتان بخیر باشد.

در شب هشتم شوال سالروز تخریب قبور ائمه غریب و مظلوم و مدفون در گلستان بقیع خدمت شما رسیدیم. عرض تسلیت و تعزیت به پیشگاه مولای ما، آقا جان ما حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداه) و تسلیت همه شما عاشقان و شیفتگان و دلباختگان آن حضرت.

واقعاً وقتی که انسان آنجا حضور پیدا می‌کند، غربت و مظلومیت را از سر و روی قبور مطهر ائمه بقیع با چشم خود می‌بیند.

امیدواریم روزی شاهد باشیم با نابودی آل سعود، آل یهود و این شجره خبیثه ملعونه و با ظهور آقا و مولایمان حضرت صاحب الزمان (ارواحنا له الفداه) حرمی برای ائمه بقیع بسازیم و بین الحرمینی میان بقیع و مضجع نورانی نبی گرامی اسلام برپا کنیم.

ان‌شاءالله به این امید دعا می‌کنیم، شما بینندگان عزیز هم دعا کنید؛ ان‌شاءالله این دعا به درجه استجابت برسد. آرزو می‌کنم خدا به زودی زیارت حرم نورانی و ملکوتی ائمه بقیع را روزی شما بگرداند.

برای ما شیعیان و محبان اهلبیت (علیهم السلام) تفاوتی نمی‌کند که ائمه ما حرمی چون حرم امام رضا (علیه السلام) داشته باشند یا قبر بی شمع و چراغ و ویرانی چون ائمه بقیع داشته باشند.

برای ما قبر و محل دفن آن بزرگواران حرم است، در هر شکل و حالی که باشد. ان‌شاءالله خداوند متعال توفیق زیارت ائمه بقیع (علیهم السلام) را نصیب همه ما کند.

امشب هم توفیق داریم در برنامه زنده «حبل المتین» خدمتگذار شما باشیم، راه‌های ارتباطی هم برای شما مهیا است. خیلی خوشحال می‌شویم که از طریق این راه‌های ارتباطی حرف‌های دلتان را با ما بزنید و عقده‌ای که در دلتان هست را برای ما بگویید.

فاجعه‌ای که در سال 1344 هجری قمری رخ داد و وهابیت آن مقدار حرم و گنبد و بارگاهی که ائمه بقیع (علیهم السلام) داشتند را هم نتوانستند تحمل کنند و آن را هم ویران کردند. شما می‌توانید از حرف‌ها، عقده‌ها و سوز دلتان برای ما بگویید.

اگر در ایران اسلامی هستید سامانه پیام کوتاه ما «30001203» است و همچنین در هرجای این عالم هستید در این شب سراسر غم و اندوه از طریق فضای مجازی با برنامه‌های واتس آپ، تلگرام و وایبر آماده دریافت پیام‌های شما هستیم.

امشب هم با افتخار در محضر استاد عزیزمان حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی هستیم. جناب استاد خدمت شما سلام عرض می‌کنم، خیلی خوش آمدید، عرض تسلیت و تعزیت حقیر را بپذیرید.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته؛ بنده هم خدمت همه بینندگان عزیز و گرامی و دوست داشتنی که در هرکجای این گیتی پهناور بیننده این برنامه هستند و ما را مهمان کانون گرم و باصفای خانواده خودشان قرار دادند خالصانه‌ترین سلامم را همراه با تسلیت و تعزیت سالروز تخریب قبور ائمه بقیع تقدیم می‌کنم.

خدا را به آبروی حضرت صاحب الزمان (ارواحنا له الفداه) که عزادار چنین شبی است قسم می‌دهم بر مسلمانان، شیعیان و مظلومین جهان منت بگذارد فرج آن بزرگوار را نزدیک کند و ما را از یاران خاص و سربازان فداکار و شهدای رکابش قرار بدهد.

از خداوند متعال می‌خواهیم با ظهور حضرت صاحب الزمان بساط ستم و ستم‌گری به ویژه فتاوی داعش‌ساز و داعشی‌ها را از صفحه گیتی برافکند.

از خداوند می‌خواهیم دغدغه‌های فکری همه ما و شما عزیزان را برطرف سازد، حوائج ما و شما را برآورده کند و دعاهای ما را به اجابت برساند؛ ان‌شاءالله.

مجری:

جناب استاد از شما خیلی ممنونم. با توجه به مناسبتی که امشب در آن قرار داریم و سالروز تخریب قبور ائمه بقیع (علیهم السلام) توسط حکومت فاسد سعودی به تعبیر مقام معظم رهبری شجره خبیثه ملعونه، می‌خواهیم چند سؤال مطرح کنیم.

ان‌شاءالله اطلاعات عزیزان بیننده ما در این زمینه افزایش پیدا کند و متوجه شوند که واقعاً چه اتفاقی افتاد و چه عواملی باعث شد که این اتفاق ننگین رخ دهد و همچنان قبور ائمه بقیع ما در غربت و مظلومیت به سر ببرد.

استاد بفرمایید تخریب قبور ائمه بقیع ما توسط دولت سعودی به عنوان امر حکومتی بود یا یک پشتوانه و مستند فتوایی هم داشته است که مفتیان مزدور این کار را انجام دادند؟!

وقتی تفکر فاسد مفتیان عربستان سبب تخریب حرم بقیع می‌شود!

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمد الله و الصلوة علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیة الله و اللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر رب أدخلنی مدخل صدق و أخرجنی مخرج صدق و أجعل لی من لدنک سلطانا نصیرا

سؤال خوبی بود؛ تخریبی که نسبت به حرم پاک ائمه بقیع در سال 1344 هجری قمری و 1306 هجری شمسی اتفاق افتاد به تصمیم حکومت بود.

در پاسخ به این سؤال که واقعاً حکومت چنین تصمیمی گرفت یا به خاطر فتاوی بود که این افراد انجام دادند باید بگوییم شکی نیست که دولت عربستان سعودی با دو رکن شروع شد.

این دولت در سال 1157 هجری که اولین حکومتشان در منطقه درعیه اطراف ریاض تشکیل شد و قرار شد که دو رکن و پایه داشته باشد؛ پایه فتوایی و پایه اجرایی.

پایه فتوایی به عهده «محمد بن عبدالوهاب» جلد اعلای «آل شیخ» مفتی اعظم فعلی عربستان سعودی و پایه سیاسی توسط «عبدالعزیز» جد اعلای «ملک سلمان» و «ملک عبدالله» است. این دو پایه به هیچ وجه از یکدیگر منفک نبوده‌اند.

همان‌طور که در حال حاضر هم فتاوی را مفتی اعظم و دیگر مفتیان صادر می‌کنند و اجرای این فتاوی به دست دولت عربستان سعودی است.

امروز هم اگر می‌بینیم داعش در هرکجا مسلط می‌شود حرم بزرگان و اولیاء الهی را تخریب می‌کند همگی برگرفته از این فتاوی شیطانی است که مفتیان مزدور وهابی صادر کرده‌اند.

من چند نمونه از فتاوی این افراد را برای بینندگان عزیز عرض می‌کنم؛ گرچه ما قبلاً هم این مباحث را مطرح کردیم.

شاید بعضی از عزیزان ما برنامه‌های سال‌های قبل ما را ندیده باشند، به همین خاطر بنده با توضیح بیشتری مدارک را اعلام می‌کنم تا ببینند فتاوی که این افراد صادر می‌کنند چیست.

اگر امروز داعش تصمیم می‌گیرد حرم مطهر عسکریین و حرم حضرت زینب را تخریب کند و تمام تلاششان بر این است که حرم امام حسین (علیه السلام) و حرم حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را ویران کند با پشتوانه فتوایی است؛ نه اینکه به دلخواه کاری انجام دهند.

«ابن تیمیه» در کتاب «منهاج السنة النبویة» جلد دوم صفحه 437 می‌گوید:

«فالمشاهد المبنیة علی قبور الأنبیاء والصالحین من العامة ومن أهل البیت کلها من البدع المحدثة المحرمة فی دین الإسلام»

حرم‌هایی که بر قبور انبیاء و صالحین بنا شده همگی بدعت‌هایی است که در دین اسلام انجام شده است.

منهاج السنة النبویة، اسم المؤلف: أحمد بن عبد الحلیم بن تیمیة الحرانی، دار النشر: مؤسسة قرطبة - 1406، الطبعة: الأولی، تحقیق: د. محمد رشاد سالم، ج 2، ص 437

پیغمبر اکرم هم فرموده است:

«کلُّ بِدْعَةٍ ضَلَالَةٌ وَ کلُّ ضَلَالَةٍ فِی النَّار»

کافی، نویسنده: کلینی، محمد بن یعقوب، محقق / مصحح: دارالحدیث، ج 1، ص 144، ح 172

«ابن تیمیه» به صراحت می‌گوید: "تمام این گنبد و بارگاه‌ها بدعت است." همچنین شاگرد ناخلف ایشان «ابن قیم جوزیه» در کتاب «زاد المعاد» جلد سوم مقداری پا را فراتر از استاد خود می‌گذارد و می‌گوید:

«أنه لا یجوز إبقاء مواضع الشرک والطواغیت بعد القدرة علی هدمها وإبطالها یوما واحدا»

جایز نیست محل شرک و طاغوت‌ها سر جای خود بماند و آن‌ها را نابود نکنیم، حتی یک روز.

او به صراحت می‌گوید: اگر ما قدرت داشته باشیم حرم بزرگان باید نابود و تخریب شود و حتی یک روز هم نباید در این کار تأخیر بیفتد. زیرا حرم امامان و صالحان شعارهای کفر و شرک است.

«وهذا حکم المشاهد التی بنیت علی القبور آلتی اتخذت أوثانا وطواغیت»

این حرم‌ها و مشاهد که بر قبور بزرگان ساخته شده در حقیقت بت و طاغوت است.

«لا یجوز إبقاء شئ منها علی وجه الأرض»

جایز نیست در روی زمین حتی یک حرم سرپا بماند.

«وکثیر منها بمنزلة اللات والعزی ومناة الثالثة الأخری»

این اماکن به منزله بت لات و عزی و اهرام ثلاثه هستند.

زاد المعاد فی هدی خیر العباد، المؤلف: محمد بن أبی بکر أیوب الزرعی أبو عبد الله، الناشر: مؤسسة الرسالة - مکتبة المنار الإسلامیة - بیروت – الکویت، الطبعة الرابعة عشر، 1407 – 1986، تحقیق: شعیب الأرناؤوط - عبد القادر الأرناؤوط، ج 3، ص 443

از دیدگاه او حرم امیرالمؤمنین، حرم امام حسین، حرم رسول گرامی اسلام به منزله بت است. او معتقد است حرم‌هایی که برای «ابوحنیفه»، «احمد بن حنبل»، «امام شافعی» و «بخاری» ساخته شده به منزله بت «لات» و «عزی» است!!

زمانی که این افراد چنین فتاوی صادر می‌کنند، سربازان دژخیم سعودی هم حمله می‌کنند حرم ائمه بقیع (علیهم السلام)، «امام مالک» رئیس مالکی‌ها، «بیت الأحزان» حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا، حرم «حمزه سیدالشهدا» و دیگر شهدای احد را ویران می‌کنند.

مشاهده کنید این فتاوی است باعث چنین جنایاتی می‌شود. همچنین آقای «ألبانی» که از او به «بخاری عصر» و «امام الحدیث» تعبیر می‌کنند کتابی به نام «تحذیر الساجد من اتخاذ القبور مساجد» دارد که در این کتاب می‌گوید:

«ومما یؤسف له أن هذا البناء قد بنی علیه منذ قرون إن لم یکن قد أزیل تلک القبة الخضراء العالیة»

یکی از مواردی که به آن تأسف می‌خوریم این است که گنبد سبز حرم پیغمبر اکرم سال‌ها سر جای خود است.

«وأحیط القبر الشریف بالنوافذ النحاسیة والزخارف والسجف وغیر ذلک مما لا یرضاه صاحب القبر نفسه صلی الله علیه و سلم»

اشیاء و آهن‌هایی که قبر پیغمبر اکرم را احاطه کرده است اشیائی است که صاحب قبر به بودن آن راضی نیست.

این در حالی است قبه‌ای که روی قبر رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) است، روی قبر ابوبکر و عمر هم هست!!

این شخص ادعا کرده که پیغمبر اکرم به بودن این قبه و بارگاه راضی نیست؛ گویا با رسول گرامی اسلام رابطه داشته و ایشان اعلام کرده‌اند که من به بودن این قبه و بارگاه بر مزارم راضی نیستم. او در ادامه وقیحانه می‌گوید:

«فعجبت حینئذ کیف ضلت هذه الظاهرة الوثنیة قائمة فی عهد دولة التوحید»

تعجب می‌کنم چطور این بت پرستی‌ها در عهد دولت توحید عربستان سعودی هنوز تخریب نشده است.

تحذیر الساجد من اتخاذ القبور مساجد، المؤلف: محمد ناصر الدین الألبانی، الناشر: المکتب الإسلامی – بیروت، الطبعة: الرابعة، ج 1، ص 68، باب الفصل الرابع

او به صراحت می‌گوید: تعجب می‌کنم که چطور دولت توحید عربستان سعودی این بت پرستی‌ها را ویران نکرده است!!!

دوستان عزیز ملاحظه کنید که این افراد چطور فتاوی شیطانی صادر می‌کنند. حال کتاب «فتاوی اللجنة الدائمة للبحوث العلمیة والإفتاء» را ملاحظه کنید که زیر نظر «بن باز» بوده است.

در این کتاب جلد هشتم صفحه 261 با امضای «بن باز»، «عبدالرزاق عفیفی»، «عبدالله بن غدیان» و «عبدالله بن قعود» فتوایی صادر شده است. دارالافتاء رسمی عربستان سعودی به صراحت فتوا می‌دهد:

«ویجب علی ولی أمر المسلمین أن یهدم ما بنی علی القبور من المساجد»

بر ولی امر مسلمین واجب است تمام حرم‌هایی که بر قبور بزرگان بنده شده را ویران کند.

«لأنها أسست علی غیر التقوی»

سپس می‌نویسد:

«وأن ینبش من دفن فی المسجد بعد بنائه، ویخرج جثته من المسجد»

تمام کسانی که در مسجد دفن شدند باید نبش قبر شوند، جنازه‌های آن‌ها از قبر بیرون انداخته شود.

«حتی عظامه ورفاته، لاعتدائهم بالدفن فیه، وینقل رفاته إلی المقبرة العامة»

حتی اگر تکه استخوان یا گردی از بدن میت در داخل قبر مانده باید بیرون انداخته شود و به جای دیگری منتقل شود.

فتاوی اللجنة الدائمة للبحوث العلمیة والإفتاء، المؤلف: أحمد بن عبد الرزاق الدویش، الطبعة: الأولی، الناشر: رئاسة إدارة البحوث العلمیة والإفتاء - الإدارة العامة للطبع – الریاض، ج 8، ص 261، الفتوی رقم (4150)

حال افرادی می‌گویند:

«من دفن فی المسجد بعد بنائه»

بعد از اینکه مسجدی بنا شد بدنی در آنجا دفن می‌شود.

اولاً منزل نبی گرامی اسلام در داخل مسجد بوده است. داخل مسجد دری بوده که پیغمبر اکرم از آنجا ورود پیدا می‌کردند و خارج می‌شدند. بر فرض اگر این فتوا عملی شود، آیا شامل حال جنازه ابوبکر و عمر هم می‌شود یا نه؟!

حال ما از این افراد می‌پرسیم با بدن افرادی همانند حضرت فاطمه بنت اسد که توسط رسول گرامی اسلام در داخل مسجد دفن شده هم باید چنین کاری کرد؟!

آیا کنار بیت الله الحرام که قبر مطهر سیصد پیغمبر هست هم باید چنین کاری صورت بگیرد و آن بدن‌ها خارج شود و گردی هم باقی نماند؟! آیا مکان «حجر اسماعیل» که قبر مطهر حضرت اسماعیل و مادرش «هاجر» در آنجاست هم باید برداشته شود؟!

بیت الله الحرام از زمان حضرت آدم وجود داشته و کسی نمی‌تواند ادعا کند ابتدا حضرت اسماعیل و مادرش «هاجر» را دفن کردند، سپس بیت الله الحرام بنا شده است!!

دوستان عزیز مشاهده کنید این افراد خواب‌هایی دیده‌اند که همه خواب‌های شیطانی است. همچنین در کتاب «مغنی المرید الجامع لشروح کتاب التوحید» اثر «محمد بن عبدالوهاب» جلد چهارم صفحه 1601 نقل شده است:

"حجره نبی مکرم اسلام که قبر پیغمبر اکرم در آنجاست باید به آتش کشیده شود، بلکه باید نابود شود." سپس می‌گوید:

«وقال أبو حفص تحرم الحجرة بل تهدم فإذا کان هذا کلامه فی الحجرة فکیف بالقبة»

با این حساب دیگر تکلیف گنبد هم روشن است. زمانی که حجره پیغمبر اکرم باید آتش زده شود و نابود شود گنبد و بارگاه و روشن است.

این فتاوی سبب شد که در سال 1344 قبر حضرت آمنه (سلام الله علیها) مادر رسول گرامی اسلام را با بنزین به آتش کشیدند. این افراد حتی به قبر مادر رسول الله که نزدیک 1350 سال قبل از دنیا رفته رحم نمی‌کنند و آنجا را با بنزین آتش می‌زنند.

از این قضایا برای گفتن زیاد است. فتاوی دیگری هم از طرف «بن جبرین» در این زمینه وارد شده است. همچنین «عبدالرحمن براگ» یکی از مفتیان معاصر عربستان سعودی در سایت خود به صراحت می‌نویسد:

«فبناء المساجد و القباب علی قبور الأنبیاء و الصالحین من الصحابة و التابعین و أهل البیت المکرمین لقرابتهم من سید المرسلین صلی الله علیه و سلم بناؤها من المحدثات فی الدین»

بنای مسجد و گنبد و بارگاه بر قبور پیامبران، صالحین، صحابه و تابعین و اهلبیت و نزدیکان پیغمبر اکرم از محدثات در دین است.

«فبنیت المشاهد علی قبور الأئمة الحقیقیة و الوهمیة، و قبر الحسین فی کربلاء، و قبر موسی الکاظم فی الکاظمیة فی العراق، و ما یعرف بقبر السیدة زینب فی سوریا»

گنبدهایی که بر قبور ائمه واقعی و خیالی، قبر امام حسین در کربلا، قبر امام کاظم در کاظمین، قبر حضرت زینب در سوریه همگی بدعت‌هایی است که انجام شده است.

«و انتقلت هذه البدعة من الرافضة إلی فرق الصوفیة فی العالم الإسلامی»

این بدعت‌ها توسط رافضه انجام شد و بعد هم به فرق صوفیه منتقل شد.

او سپس می‌نویسد: "عربستان سعودی در سال 1344 این بدعت‌ها را نابود کرد. بنابراین صوفی‌ها و روافض دولت عربستان سعودی را دشمن می‌دانند، زیرا مظاهر شرک و بت پرستی را از بین برده و معالم توحید را بنیانگذاری کرده است!!"

خیلی عجیب است؛ بنده همین امروز غروب با آیت الله العظمی مکارم شیرازی تلفنی صحبت می‌کردم. ایشان گفتند از قول من نقل کنید: "امروز داعش هرکجا وارد شد قبور بزرگان را تخریب کرد و معلوم شد فتاوی وهابیت داعش‌ساز بوده است. اکنون که بطلان عقاید وهابیت با ظهور و سقوط داعش برای همگان ثابت شد باید قبور اولیاء به حالت اولیه برگردد.

مسلمان بدانند اگر وهابیت قدرت پیدا کنند حرم پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) را هم خراب خواهند کرد."

دوستان عزیز ملاحظه کنید امروزه با ظهور و سقوط داعش حتی برای اهل سنت ثابت شد که وهابیت دشمن اسلام و مسلمانان است. امروز مشاهده کردید که مردم موصل که عموماً 95 درصد از آن‌ها اهل سنت هستند چقدر اظهار شادمانی و خوشحالی می‌کنند.

همچنین در هر شهری از شهرهای سوریه که وهابیت را از آن‌ها اخراج می‌کنند مردم اعم از شیعه و اهل سنت اظهار شادمانی می‌کنند. الحمدلله رب العالمین بساط داعش برچیده شد و برای همگان روشن شد که داعش معلول فتاوی تکفیری وهابیت بوده است.

زمانی که بطلان داعش ثابت شد، فتاوی این افراد هم همانند سراب و کف روی آب برملا خواهد شد. بنابراین ما باید بیشتر حواس خود را جمع کنیم تا خدای نکرده این افراد بازهم با تبلیغات زهرآگین خود افکار مردم ما را آلوده و مسموم نکنند.

مجری:

استاد فتاوی که شما به آن اشاره فرمودید، همگی فتوای صریح هست بر اینکه هر حرم و قبری که به این صورت است باید ویران شود و از بین برود. ادله مفتیان عربستان از سنت چه بوده است؟! فتاوی این افراد سندی دارد و مرتبط به روایات یا دلالت صحیح می‌شود یا خیر؟!

پشتوانه روایی وهابیت بر تخریب بارگاه ائمه طاهرین و نقد آن

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

مشاهده کنید امروزه یکی از مشکلات جهان اسلام این است که برداشت‌های غلطی از قرآن و سنت انجام می‌شود. ان‌شاءالله در فرصت مناسب ما سلسله بحث‌هایی خواهیم داشت مبنی بر اینکه اصلاً ظهور داعش و وهابیت از کجا سرچشمه گرفته است!؟

آیا این افراد تنها به گفتن اینکه "دین جدیدی آوردیم" اکتفا کردند و مردم دین آن‌ها را به عنوان یک دین و مکتب و مذهب جدید از آن‌ها پذیرفتند، یا از آیات و سنت برداشت‌های غلطی داشتند؟!

بنده قبل از اینکه به فرمایش حضرتعالی پاسخ بدهم از اهل سنت یک سؤال دارم. وهابیت ادعا می‌کنند که حرم ائمه طاهرین و پیغمبر اکرم جلوه‌ای از مظاهر شرک و بت پرستی است یا به تعبیر بعضی از وهابیت همانند بت «لات» و «عزی» است.

چرا وهابیت تنها نسبت به حرم ائمه طاهرین و بزرگان دین چنین تعبیری به کار می‌برند و نسبت به حرم‌ها و مساجد دیگر چنین تعبیری به کار نمی‌برند؟!

تصویری که مشاهده می‌کنید متعلق به قلعه «کعب الاشرف یهودی» واقع در عربستان سعودی است که به عنوان آثار باستانی حفظ شده است. چرا وهابیت این مکان را خراب نکرده‌اند؟! آیا این مکان از مظاهر شرک نیست؟!

تصویر دیگری که ملاحظه می‌کنید قلعه «مرحب» در خیبر است که به عنوان آثار باستانی محفوظ مانده است. سر در این قلعه تابلویی چسبانده‌اند و روی آن نوشته‌اند که هرکسی بخواهد کوچک‌ترین صدمه‌ای به اینجا بزند طبق دستور ملکی شدیداً مجازات می‌شود.

اگر واقعاً غرض این است که این موارد از مظاهر شرک است، چرا وهابیت نسبت به این بناهای تاریخی هیچ عکس العملی نشان نداده‌اند؟!

اگر واقعاً بنای قبه و بارگاه و حفظ آثار قدیمی از مظاهر شرک است نباید تفاوتی میان قلعه «کعب الاحبار» و حرم ائمه طاهرین (علیهم السلام) وجود داشته باشد.

مطلب دیگری که برای ما جای سؤال دارد حرم امامان مذاهب اربعه است. تصویری که مشاهده می‌کنید مربوط به قبر «ابوحنیفه» رئیس مذهب حنفی‌ها در بغداد واقع در چند متری حرم امامین عسکریین است که دارای گنبد و گلدسته می‌باشد.

چرا وهابیت تا به حال در فتاوی خود مبنی بر تخریب قبه و بارگاه زمانی که حرم ائمه طاهرین را نام می‌برد نامی از قبر «ابوحنیفه» نمی‌برند و آنجا را از مظاهر شرک نمی‌خوانند؟!

واقعاً چرا نامی از حرم و بارگاه «ابوحنیفه» نمی‌برند؟! نگاه دوگانه‌ای که وهابیت به حرم و بارگاه ائمه طاهرین (علیهم السلام) و امامان مذاهب اربعه دارند نشانگر عداوت این افراد با اهلبیت عصمت و طهارت است.

مشاهده کنید آقای «ذهبی» در کتاب «سیر أعلام النبلاء» جلد ششم می‌گوید: در سال 150 «ابوحنیفه» شهید شد درحالی‌که 70 ساله بود؛

«وعلیه قبة عظیمة ومشهد فاخر ببغداد»

ابوحنیفه در بغداد گنبد بزرگ و بارگاه فاخری دارد.

سیر أعلام النبلاء، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قایماز الذهبی أبو عبد الله، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بیروت - 1413، الطبعة: التاسعة، تحقیق: شعیب الأرناؤوط, محمد نعیم العرقسوسی، ج 6، ص 403، باب 163

مشاهده کنید که «ذهبی» به گنبد و بارگاه فاخر «ابوحنیفه» افتخار می‌کند. تصویر دیگری که مشاهده می‌کنید مقام «احمد بن حنبل» در بغداد است که مملو از گل است و برای زیارت او زیارتنامه گذاشته‌اند.

این تصاویر نشانگر این است که قبر بزرگان اهل سنت هم دارای قبه و بارگاه و مزار است. همچنین این تصویر مربوط به قبر «امام شافعی» در مصر است. وهابیت نسبت به این قبه و بارگاه تا به حال هیچ عکس العملی نشان ندادند.

تصویر سه بعدی که ملاحظه می‌کنید محل قبر «امام شافعی» را به نمایش گذاشته است. کاملاً مشخص است که این مکان زیارتگاه مردم اهل سنت مصر است.

چرا وهابیت تا به حال نسبت به این اماکن هیچ حرفی به میان نیاوردند؟! ما نمی‌گوییم قبر «امام شافعی» مظهر شرک است، زیرا قرار نیست گنبد و بارگاه مظهر شرک باشد.

همچنین ملاحظه کنید قبر «امام بخاری» در ازبکستان چه گنبد و بارگاه و تشکیلاتی دارد و زیارتگاه عام و خاص است. چرا وهابیت تا به حال نسبت به این مکان هیچ حرفی نزدند؟!

همچنین ملاحظه کنید قبر «خالد بن ولید» در سوریه دارای گنبد و بارگاه است که در درون مسجد واقع شده است.

این مکان سابقاً محل اجتماع دواعش بود. دولت سوریه به ناچار موشکی در این مکان انداختند. در پی این اقدام صدای داد و فریاد وهابیت به آسمان رفت که دولت سوریه مزار «خالد بن ولید» را ویران کرده است و این افراد مشرک هستند!!

ولی وقتی وهابیت حرم امامین عسکریین (علیهم السلام) را ویران می‌کنند عین توحید است!!

همچنین ملاحظه کنید قبر «معاذ بن جبل» در اردن، «ابوهریره»، «ابودرداء» در دمشق و «ابو ایوب انصاری» در استانبول دارای گنبد و بارگاه و محل زیارتگاه مردم است.

این موارد نشانگر این است که فتاوی وهابیت تنها و تنها متوجه اهلبیت (علیهم السلام) است، نه اینکه دلشان برای اسلام و دین سوخته باشد.

مشاهده کنید قبر «معاویه» که به سب امیرالمؤمنین افتخار می‌کرد در شهر دمشق واقع در سوریه قرار دارد. چرا تا به حال یک مرتبه نامی از قبر او که دارای گنبد و ضریح و بارگاه است توسط وهابیت برده نشده است؟!

این موارد روشن می‌کند که دشمنی وهابیت با قبه و بارگاه به صورت گزینشی و به خاطر عداوتی است که از ائمه طاهرین (علیهم السلام) دارند. وهابیت این عداوت را از بنی امیه به ارث برده‌اند.

در مورد برداشت‌های نادرستی که از روایات می‌شود وهابیت ادعا کرده‌اند که ما باید روایات را بررسی سندی و دلالی کنیم. اگر روایت عام وجود دارد باید ببینیم مخصص داشته است، یا نه؛ همچنین اگر روایت مطلق وجود دارد باید ببینیم مقید و ناسخ دارد یا خیر!؟

ما نمی‌توانیم به هر روایتی استناد کنیم. به تعبیر حضرت امام صادق (سلام الله علیه):

«حَدِیثٌ تَدْرِیهِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ حَدِیثٍ تَرْوِیه‏»

یک روایت با بررسی سندی بهتر از هزار روایت بدون بررسی سندی است.

معانی الأخبار، ابن بابویه، محمد بن على‏؛ ص2، ح3

همچنین در روایت دیگر وارد شده است:

«هِمَّةُ السُّفَهَاءِ الرِّوَایةُ وَ هِمَّةُ الْعُلَمَاءِ الدِّرَایة»

بحار الأنوار، نویسنده: مجلسی، محمد باقر بن محمد تقی، محقق / مصحح: جمعی از محققان، ج 2، ص 160، ح 13

تلاش عالمان دینی بر این است که روایت را بررسی کنند و در مورد عام و خاص، مطلق و مقید، ناسخ و منسوخ تحقیق کنند و سپس به نتیجه برسند و اعلام کنند. در مقابل تلاش سفیهان بر این است که هر روایتی را دیدند بلافاصله به آن استناد کنند.

بنده تنها به عنوان نمونه روایتی را از کتاب «صحیح مسلم» می‌آورم، زیرا از این روایت پی بردند که در دریا چه طوفان است!!

«حکم الأمثال فیما یجوز و فیما لا یجوز سیان»

المعالم الزلفی فی شرح العروة الوثقی،‌ نویسنده: عراقی، عبد النبی نجفی، ص 85

مهم‌ترین دلیل وهابیت بر این افکار این است که در کتاب «صحیح مسلم» حدیث 969 وارد شده است که «ابو هیاج اسدی» می‌گوید:

«قال لی عَلِی بن أبی طَالِبٍ ألا أَبْعَثُک علی ما بَعَثَنِی علیه رسول اللَّهِ»

علی بن أبی طالب به من فرمود: آیا تو را نفرستم به مأموریتی که پیغمبر اکرم مرا به آن مأموریت فرستاد؟

«أَنْ لَا تَدَعَ تِمْثَالًا إلا طَمَسْتَهُ ولا قَبْرًا مُشْرِفًا إلا سَوَّیتَهُ»

هرجایی مجسمه‌ای دیدی نابود کن و هر قبر بلندی دیدی مساوی دیگر قبرها کن.

صحیح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسین القشیری النیسابوری، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت، تحقیق: محمد فؤاد عبد الباقی، ج 2، ص 666، ح 969

مشاهده کنید که در این روایت نامی از حرم و گنبد به میان نیامده است. عزیزان دقت کنید در سند این روایت چه کسانی هستند!؟

«سُفْیان» همان «سفیان بن ابی عیینه» است که «وَکیعٌ» از او نقل کرده است. ما همین دو راوی را بررسی می‌کنیم تا ببینیم آقایان در مورد این دو نفر چه مطالبی بیان کرده‌اند.

در کتاب «تهذیب الکمال» اثر آقای «مزی» جلد 23 صفحه 208 مطلبی از «احمد بن حنبل» نقل شده است که می‌گوید:

«أخطأ وکیع فی خمس مئة حدیث»

وکیع در پانصد روایت به خطا رفته است.

تهذیب الکمال، المؤلف: جمال الدین ابی الحجاج یوسف المزی، عدد الأجزاء: 35، مصدر الکتاب: موقع یعسوب، [ترقیم الکتاب موافق للمطبوع]، ج 23، ص 208، باب من اسمه الفضل

دوستان عزیز اگر کسی در یک یا دو یا سه روایت به خطا رفته باشد از او می‌پذیریم، اما وقتی که «احمد بن حنبل» می‌گوید که این شخص در پانصد حدیث به خطا رفته است، آیا اعتمادی بر حرف‌های آقای «وکیع» می‌توان داشت؟!

اگر ثابت شود یکی از مفتیان عربستان سعودی پانصد فتوای اشتباهی صادر کرده است، آیا مردم به فتاوی او عمل می‌کنند؟! همچنین اگر ثابت شود یکی از مراجع تقلید پانصد فتوای اشتباهی صادر کرده است، آیا مردم به فتاوی او عمل می‌کنند؟! این مطالب واضح است!

همچنین در کتاب «سیر أعلام النبلاء» جلد نهم مطلبی وارد شده که از «احمد بن حنبل» سؤال می‌شود:

«إذا اختلف وکیع وعبد الرحمن بقول من نأخذ»

در روایتی که وکیع و عبدالرحمن با هم اختلاف داشتند، حدیث کدام یک را قبول کنیم؟!

«فقال نوافق عبد الرحمن أکثر وخاصة فی سفیان کان معنیا بحدیثه»

احمد بن حنبل گفت: ما حدیث عبدالرحمن را قبول داریم مخصوصاً زمانی که سفیان آن را نقل کرده باشد.

«وعبد الرحمن یسلم منه السلف ویجتنب شرب المسکر»

عبدالرحمن به گذشتگان و سلف صالح ناسزا نمی‌گوید، از نوشیدن مسکرات اجتناب می‌کند.

سیر أعلام النبلاء، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قایماز الذهبی أبو عبد الله، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بیروت - 1413، الطبعة: التاسعة، تحقیق: شعیب الأرناؤوط, محمد نعیم العرقسوسی، ج 9، ص 153، باب 48 وکیع ع

معنای این حرف «احمد بن حنبل» این است که «وکیع» به گذشتگان ناسزا می‌گوید، شراب می‌خورد. در همین کتاب جلد نهم روایتی در شرح حال «وکیع» آمده است. روایت چنین است:

«ثم یدخل منزله فیقدم إلیه إفطاره وکان یفطر علی نحو عشرة أرطال من الطعام ثم تقدم إلیه قرابة فی‌ها نحو من عشرة أرطال من نبیذ فیشرب منها ما طاب له علی طعامه ثم یجعلها بین یدیه ثم یقوم فیصلی ورده من اللیل کلما صلی شیئا شرب منها حتی ینفدها ثم ینام»

در این روایت وارد شده وکیع هنگامی که به منزل بازمی‌گشت مشکی که ده رطل نبیذ (شراب کشمش) داخل آن بود را می‌نوشید. همچنین زمانی که می‌خواست نماز بخواند، برای اینکه حال نماز خواندن داشته باشد مقداری شراب نبیذ میل می‌کرد. سپس می‌گوید:

«وهو یشرب فلما نفد ما جئته به أطفأ السراج»

او شراب نوشید و سپس چراغ را خاموش کرد.

«قلت ما هذا»

از او پرسیدیم: قضیه چیست؟!

«قال لو زدتنا زدناک»

او گفت: اگر بخواهید بیشتر از این باشد من حاضرم اضافه کنم.

در اینجا تعبیر بسیار وقیحی به کار برده شده و می‌گوید: ما برای غذا نزد «وکیع» بودیم. او گفت:

«فقال أی شیء تریدون أجیئکم منه نبیذ الشیوخ أو نبیذ الفتیان»

چه نوع شرابی دوست دارید برایتان آماده کنم؛ شرابی که مخصوص پیرمردان است یا شرابی که مخصوص جوانان است؟!

«فقلت تتکلم بهذا»

گفتیم: این چه حرفی است که می‌زنی؟

«قال هو عندی أحل من ماء الفرات»

وکیع گفت: نبیذ از آب فرات برای من حلال‌تر است.

سیر أعلام النبلاء، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قایماز الذهبی أبو عبد الله، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بیروت - 1413، الطبعة: التاسعة، تحقیق: شعیب الأرناؤوط, محمد نعیم العرقسوسی، ج 9، ص 150، باب 48 وکیع ع

حال مشاهده کنید «نبیذ» چیست!! در کتاب «مجموع» اثر آقای «نووی» متوفای 676 هجری که او را به فقیه الأمة تعبیر می‌کنند جلد اول صفحه 139 وارد شده است:

«أما النبیذ فلا یجوز الطهارة به عندنا علی أی صفة کان من عسل أو تمر أو زبیب أو غیرها مطبوخا کان أو غیره»

نبیذ اگر از عسل، خرما، کشمش یا خوراکی‌های دیگر به دست آید نزد ما نجس است.

«فإن نش وأسکر فهو نجس یحرم شربه وعلی شاربه الحد»

نبیذ نجس است و اگر شارب را مست کند، او باید حد بخورد.

«هذا تفصیل مذهبنا وبه قال مالک وأحمد وأبو یوسف والجمهور»

مذهب ما این است و مالک و احمد و ابو یوسف و جمهور هم هم عقیده ما هستند.

المجموع، اسم المؤلف: النووی، دار النشر: دار الفکر - بیروت - 1997 م، ج 1، ص 139

بنابراین بحث «نبیذ» بحث کوچکی نیست که این آقایان این چنین مطرح می‌کنند. نکته دیگر اینکه آقای «ذهبی» در کتاب «میزان الاعتدال» صفحه 244 در رابطه با «سفیان بن سعید» می‌گوید:

«کان یدلس عن الضعفاء»

میزان الاعتدال فی نقد الرجال، اسم المؤلف: شمس الدین محمد بن أحمد الذهبی، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1995، الطبعة: الأولی، تحقیق: الشیخ علی محمد معوض والشیخ عادل أحمد عبدالموجود، ج 3، ص 244، ح 3325

همچنین «یحیی بن معین» هم در مورد او همین عقیده را دارد. حال «تدلیس» به چه معناست؟! «تدلیس» به معنای صحیح جلوه دادن روایت ضعیف است!!

به عنوان مثال فروشنده‌ای برای اینکه پارچه‌های خود را به مشتری بفروشد، پارچه را جلوی آفتاب می‌گذارد تا برق بزند و مشتری پسند شود.

زمانی که مشتری پارچه را به منزل می‌برد، مشاهده می‌کند که از آن زرق و برقی که داخل مغازه بود خبری نیست. این کار «تدلیس» نام دارد!! آقای «خطیب بغدادی» در مورد «تدلیس» می‌نویسد:

«التدلیس أخو الکذب»

همچنین ایشان می‌گوید:

«لأن أزنی أحب الی من ادلس»

اگر من مرتکب زنا شوم بهتر از این است که تدلیس کنم.

الکفایة فی علم الروایة، اسم المؤلف: أحمد بن علی بن ثابت أبو بکر الخطیب البغدادی، دار النشر: المکتبة العلمیة - المدینة المنورة، تحقیق: أبو عبدالله السورقی, إبراهیم حمدی المدنی، ج 1، ص 355، باب الکلام فی التدلیس وأحکامه

مشاهده کنید در مورد تدلیس چنین روایاتی بیان شده است. راوی که در سند این روایت قرار گرفته تدلیس می‌کرده است. همچنین «حَبِیبِ بن أبی ثَابِتٍ» و «أبی وَائِلٍ» در روایت مدلس هستند.

مشاهده کنید روایتی که حضرات نقل می‌کند ده‌ها اشکال دارد. به علاوه گفته شده «أبی الْهَیاجِ الْأَسَدِی» غیر از این روایت، روایت دیگری نداشته است. او در عمر خود تنها یک روایت نقل کرده که آن هم همین یک روایت است.

همچنین اگر از نظر دلالی به روایت نگاه کنیم، می‌بینیم که امیرالمؤمنین این شخص را برای نابود کردن قبرها می‌فرستد. به ما بفرمایید امیرالمؤمنین زمانی که می‌خواهد «ابو الهیاج» را بفرستد به کدام منطقه می‌فرستد؟!

آیا امیرالمؤمنین این شخص را به بخش‌ها و مناطقی که در زمان خلفای گذشته فتح شده است و هنوز این قبرها به قول آقای «براگ» به صورت بت «لات» و «عزی» وجود دارد می‌فرستد؟!

اگر چنین باشد در حقیقت تنقیصی بر خلفای گذشته است. خلفای گذشته شهرها و کشورهایی را فتح کردند و بت پرستی‌ها را نابود نکردند!!

همچنین احتمال دارد که امیرالمؤمنین این شخص را به منطقه‌ای فرستاده باشند که در زمان آن بزرگوار فتح شده است. در این صورت امیرالمؤمنین به «ابو الهیاج» دستور دادند که قبور مشرکین را نابود کند و این چه ارتباطی به مسلمانان دارد؟!

این روایت هم از نظر سند و هم از نظر دلالت زیر سؤال می‌رود. این مطالب کاملاً واضح و روشن است. البته بنده حرف زیاد دارم، اما به جهت اینکه به سؤالات دیگر حضرتعالی پاسخ بدهم به همین مقدار اکتفا می‌کنم و در نهایت تماس‌های تلفنی بینندگان را پاسخ می‌دهیم.

مجری:

استاد از شما ممنونم. دوستان خوب بیننده در شب هشتم شوال، شب سراسر غم و اندوه آل الله هستیم. شبی که مثل فردا روزی تخریب قبور ائمه بقیع (علیهم السلام) اتفاق افتاده است. امشب، برای ما پیروان مکتب اهلبیت (علیهم السلام) شب غم و عزا است.

همان‌طور که ما در شهادت ائمه معصومین (علیهم السلام) عزا به پا می‌کنیم و عزاداری می‌کنیم، این مصیبت هم برای ما عزا و غم و اندوه است.

عرض تسلیت به ساحت مولا و آقایمان حضرت ولی عصر (ارواحنا و ارواح العالمین له الفداه) و همچنین خدمت همه شما عاشقان و شیفتگان تقدیم می‌کنیم.

صلی الله علیکم یا أهل بیت النبوة!

خیلی ممنونم از همه عزیزانی که لطف می‌کنند در این شب عزا و غم و اندوه اهلبیت عصمت و طهارت برای ما پیام می‌دهند. خیلی از پیام‌های شما به دست ما رسیده است، ان‌شاءالله اگر فرصتی باشد ما پیام‌های شما را می‌خوانیم.

با توجه به مناسبتی که در آن قرار داریم می‌خواهیم مباحث خود را به جایی برسانیم. اگر فرصت شد در خدمت شما هستیم و تلفن‌های شما عزیزان را هم خواهیم داشت.

راه‌های ارتباطی ما از طریق سامانه پیام‌کوتاه و شماره فضای مجازی به صورت زیرنویس برای شما هست. این راه‌ها برای شما عزیزان فراهم است که بتوانید با ما مرتبط باشید.

استاد بفرمایید که آیا دلیلی از قرآن کریم برای بنای قبور و ساختن حرم صالحین داریم، یا خیر؟! به هر صورت وجه مشترکی که میان ما و اهل سنت هست، قرآن کریم است. غالباً زمانی که بحثی پیش می‌آید این افراد ادعا می‌کند که از قرآن برای ما بفرمایید.

استاد بفرمایید در قرآن کریم آیه‌ای وجود دارد که مبنی بر این باشد که برای حرم صالحین و قبور بنایی ساخته شود؟!

ادله جواز ساخت گنبد و بارگاه با استناد به آیات الهی

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

ما آیات متعددی داریم که یکی از آن آیه‌ای است که در رابطه با اصحاب کهف نازل شده است. این آیات واضح، روشن و همه فهم است. خداوند متعال در این آیه شریفه می‌فرماید:

(فِی بُیوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ یذْکرَ فی‌ها اسْمُهُ یسَبِّحُ لَهُ فی‌ها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصال)

(این چراغ پر فروغ) در خانه‌هایی قرار دارد که خداوند اذن فرموده دیوارهای آن را بالا برند (تا از دستبرد شیاطین و هوسبازان در امان باشد) خانه‌هایی که نام خدا در آن برده شود و صبح و شام در آن تسبیح گویند.

سوره نور (24): آیه 36

این آیه احتیاج به بحث علمی دارد و شاید برای عموم خیلی روشن نباشد. خداوند متعال در سوره مبارکه کهف آیه 13 می‌فرماید:

(نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیک نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ إِنَّهُمْ فِتْیةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَ زِدْناهُمْ هُدی)

ما داستان آن‌ها را به حق برای تو بازگو می‌کنیم، آن‌ها جوانانی بودند که به پروردگارشان ایمان آوردند، و ما بر هدایتشان افزودیم.

سوره کهف (18): آیه 13

داستان اصحاب کهف مفصل است؛ آن‌ها نزدیک سیصد سال خوابیده بودند و بعد از اینکه بلند شدند به طرف شهر رفتند. مردم زمانی که آن‌ها را شناختند به محل زندگی آن‌ها رفتند و مشاهده کردند که آن‌ها از دنیا رفتند.

زمانی که این افراد از دنیا رفتند مردم خواستند در کنار قبر آن‌ها مسجد یا بنای یادبودی بسازند. قرآن کریم می‌فرماید:

(إِذْ یتَنازَعُونَ بَینَهُمْ أَمْرَهُمْ فَقالُوا ابْنُوا عَلَیهِمْ بُنْیاناً رَبُّهُمْ أَعْلَمُ بِهِمْ)

در آن هنگام که میان خود در این باره نزاع می‌کردند: گروهی می‌گفتند بنائی بر آن بسازید (تا برای همیشه از نظر پنهان شوند و از آن‌ها سخن نگوئید که) پروردگارشان از وضع آن‌ها آگاه‌تر است.

(قالَ الَّذِینَ غَلَبُوا عَلی أَمْرِهِمْ لَنَتَّخِذَنَّ عَلَیهِمْ مَسْجِداً)

(ولی آن‌ها که از رازشان آگاهی یافتند و آن را دلیلی بر رستاخیز دیدند) گفتند ما مسجدی در کنار (مدفن) آن‌ها می‌سازیم (تا خاطره آن‌ها فراموش نشود).

سوره کهف (18): آیه 21

ما از وهابیت سؤال می‌کنیم اگر بنای مسجد بر روی قبر اصحاب کهف خلاف شرع است، خداوند عالم در این آیه شریفه می‌فرماید:

(نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیک نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ)

چرا خداوند متعال نفرموده کسانی که گفتند:

(لَنَتَّخِذَنَّ عَلَیهِمْ مَسْجِداً)

اشتباه کردند و بنای مسجد بر روی قبر بدعت بوده و همانند فعل مردم در برابر بت «لات» و «عزی» بوده است؟! خداوند متعال از یک طرف بنای مسجد را به حق می‌داند و از طرف دیگر هیچ نقدی نمی‌کند.

همچنین در ادیان الهی و ابراهیمی چنین چیزی نیست که ما بگوییم این اقدام در فلان دین به این صورت بوده است، زیرا خداوند متعال می‌فرماید:

(یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا کتِبَ عَلَیکمُ الصِّیامُ کما کتِبَ عَلَی الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکمْ لَعَلَّکمْ تَتَّقُون)

ای افرادی که ایمان آورده‌اید، روزه بر شما نوشته شد همان گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شده، تا پرهیزکار شوید.

سوره بقره (2): آیه 183

حضرت عیسی که چندین ساعت بیشتر از تولدشان نگذشته بود، می‌فرماید: خداوند عالم مرا پیغمبر مبعوث کرده است؛

(وَ أَوْصانِی بِالصَّلاةِ وَ الزَّکاةِ ما دُمْتُ حَیا)

و مرا توصیه به نماز و زکات ما دام که زنده‌ام کرده است.

سوره مریم (19): آیه 31

بنابراین این مسائل در ادیان ابراهیمی وجود داشته است. اینکه مسجد بر روی قبر ساخته می‌شود و خداوند عالم آن را به عنوان یک مسئله حق بیان می‌کند در قرآن کریم بیان شده است.

مادامی که در قرآن کریم نسخی نیامده و روایاتی هم وجود ندارد که این مسئله را نسخ کرده باشد.

بعلاوه مشاهده کنید آقای «زمخشری» یکی از علمای بزرگ اهل سنت متوفای 538 هجری در کتاب «الکشاف» که یکی از کتب تفسیری معتبر اهل سنت است جلد دوم در شرح این آیه می‌نویسد:

«{ لَنَتَّخِذَنَّ } علی باب الکهف { مَّسْجِدًا } یصلی فیه المسلمون ویتبرکون بمکانهم»

ما جلوی در غار مسجدی بنا می‌کنیم تا مسلمانان در این مسجد نماز بخوانند و به قبر اصحاب کهف تبرک بجویند.

الکشاف عن حقائق التنزیل وعیون الأقاویل فی وجوه التأویل، أبو القاسم محمود بن عمر الزمخشری الخوارزمی، سنة الولادة 467/ سنة الوفاة 538، تحقیق عبد الرزاق المهدی، الناشر دار إحیاء التراث العربی، مکان النشر بیروت، ج 2، ص 665، باب الکهف: (21)

مشاهده کنید که مطلب خیلی واضح و روشن است، بعلاوه اینکه آقای «زمخشری» هم از علمای شیعه نیست. همچنین آقای «طبری» در کتاب «تفسیر» خود جلد پانزدهم صفحه 225 می‌گوید:

«وقال المسلمون بل نحن أحق بهم هم منا»

مسلمین گفتند: ما از حکومتی‌ها سزاوارتریم، زیرا این افراد از ما بودند.

«نبنی علیهم مسجدا نصلی فیه ونعبد الله فیه»

ما مسجدی می‌سازیم که در آنجا عبادت کنیم و نماز بخوانیم.

جامع البیان عن تأویل آی القرآن، اسم المؤلف: محمد بن جریر بن یزید بن خالد الطبری أبو جعفر، دار النشر: دار الفکر - بیروت – 1405، ج 15، ص 225، باب الکهف: (21) وکذلک أعثرنا

اگر عبادت کردن در مسجدی که بر روی قبر هست اشکال دارد، این مطلب چیست؟! همچنین آقای «ابو جوزی» در کتاب «زاد المسیر» همین حرف را می‌زند و می‌گوید:

«فقال المسلمون نبنی علیهم مسجدا لأنهم علی دیننا»

زاد المسیر فی علم التفسیر، اسم المؤلف: عبد الرحمن بن علی بن محمد الجوزی، دار النشر: المکتب الإسلامی - بیروت - 1404، الطبعة: الثالثة، ج 5، ص 123، باب الکهف: (21)

علمای دیگر اهل سنت از جمله آقای «فخر رازی» و «شوکانی» زمانی که به این آیه می‌رسند، به صراحت می‌گویند: مسجدی که بر روی قبر اصحاب کهف ساخته شده مسئله مشروعی بوده است!!

از این واضح‌تر و روشن‌تر بیان کنیم؟! آیا آیه دیگری هم وجود دارد که چنین مطلبی بیان کرده باشد؟! آیا آیه‌ای سراغ دارید که فرموده باشد: «کل مسجد بنی علی قبور نبی أو ولی فهو باطل و شرک»؟! اگر چنین روایتی سراغ دارید به ما ارائه بدهید!!

اگر این افراد روایتی را مطرح می‌کنند مبنی بر اینکه پیغمبر اکرم فرمودند:

«عن النبی قال فی مَرَضِهِ الذی مَاتَ فیه لَعَنَ الله الْیهُودَ وَالنَّصَارَی اتَّخَذُوا قُبُورَ أَنْبِیائِهِمْ مَسْجِدًا»

پیغمبر اکرم در آخرین بیماری که به واسطه آن از دنیا رفتند، فرمودند: خداوند یهود و نصاری را لعنت کند که قبور پیامبرانشان را مسجد درست کردند.

الجامع الصحیح المختصر، اسم المؤلف: محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی، دار النشر: دار ابن کثیر, الیمامة - بیروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقیق: د. مصطفی دیب البغا، ج 1، ص 446، ح 1265

چطور شد پیغمبر اکرم زمانی که در آن بیماری فرمودند: "قلم و کاغذی بیاورید تا چیزی بنویسم که بعد از من تا ابد گمراه نشوید"، ادعا کردند: پیغمبر اکرم هذیان می‌گوید!! ولی وقتی آن حضرت می‌فرماید: «لَعَنَ الله الْیهُودَ وَالنَّصَارَی اتَّخَذُوا قُبُورَ أَنْبِیائِهِمْ مَسْجِدًا» این درست است؟! ما بارها از کارشناسان وهابی سؤال کردیم که خداوند عالم در قرآن کریم نسبت به یهود می‌فرماید:

(وَ قَتْلَهُمُ الْأَنْبِیاءَ بِغَیرِ حَق)

و (همچنین) به قتل رسانیدن پیامبران را به ناحق (می‌نویسیم).

سوره آل عمران (3): آیه 181

حتی «ابن قیم» در کتاب «هدایة الحیاری» ذیل آیه شریفه:

(وَ قَتْلَهُمُ الْأَنْبِیاءَ بِغَیرِ حَق)

به صراحت می‌گوید:

«قتلوا فی یوم واحد سبعین نبیا فی أول النهار وأقاموا السوق آخره کأنهم جزروا»

یهود اول صبح هفتاد پیغمبر را کشتند و سپس به کسب و کار پرداختند، گویا آب از آب تکان نخورده است.

هدایة الحیاری فی أجوبة الیهود والنصاری، اسم المؤلف: أبو عبد الله شمس الدین محمد بن أبی بکر بن أیوب بن سعد الزرعی الدمشقی، دار النشر: الجامعة الإسلامیة - المدینة المنورة، ج 1، ص 131، باب من فضائح الیهود وقبائحهم المنکرة

یهود حضرت یحیی بن زکریا را کشتند و او را با اره تکه تکه کردند. ما از این افراد سؤال می‌کنیم: آیا بنی اسرائیل و یهودی‌ها پیامبران خود را دوست داشتند و می‌خواستند آن‌ها را بکشند و در مسجد دفن کنند تا آنجا به نماز و عبادت بپردازند؟!!

خواهش می‌کنم حرفی بزنید که مرغ پخته هم به حرف شما نخندد. این دلایل چیست که این افراد به کار می‌برند، واقعاً مایه تأسف است. من در خدمت حضرتعالی هستم.

مجری:

استاد از شما خیلی متشکرم. حال جنبه اثباتی آن را هم بفرمایید؛ آیا ما روایت صریح از وجود نازنین پیغمبر گرامی اسلام یا ائمه اطهار (علیهم السلام) در بنای قبور و ساختن حرم ائمه طاهرین داریم یا خیر؟!

فرمایش صریح رسول گرامی اسلام در جواز ساختن بارگاه

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

به نکته زیبایی اشاره فرمودید. وهابیت بعضی از روایاتی که در کتب ما هست که سند ندارد و یا دلالتا ناقص است را مثال می‌زنند و ادعا می‌کنند در فلان کتاب شیعه هم وارد شده که قبرها را خراب کنید!!

اولاً ما معتقدیم که اگر قرار باشد هرکسی بعد از اینکه عزیزانش از دنیا رفت و او را دفن کردند برای او گنبد و تشکیلاتی درست کند در عرض کمتر از 20 سال تمام کره زمین مملو از گنبد و بارگاه خواهد شد و جایی دیگر باقی نخواهد ماند!!

مشاهده کنید در کتاب «تهذیب» اثر «شیخ طوسی» یکی از کتب معتبر شیعه و جزو کتب اربعه شیعه وارد شده است که راوی می‌گوید:

«أَتَیتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمَّدٍ ع فَقُلْتُ لَهُ یا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ مَا لِمَنْ زَارَ قَبْرَهُ یعْنِی أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ وَ عَمَرَ تُرْبَتَهُ»

خدمت امام جعفر صادق رسیدم و عرض کردم: یابن رسول الله! اگر کسی قبر امیرالمؤمنین را زیارت کند و حرم ایشان را تعمیر و بازسازی کند چه حکمی دارد؟!

«قَالَ یا أَبَا عَامِرٍ حَدَّثَنِی أَبِی عَنْ أَبِیهِ عَنْ جَدِّهِ الْحُسَینِ بْنِ عَلِی- عَنْ عَلِی ع أَنَّ النَّبِی ص قَالَ لَهُ وَ اللَّهِ لَتُقْتَلَنَّ بِأَرْضِ الْعِرَاقِ وَ تُدْفَنُ بِهَا »

امام صادق فرمودند: ای عامر! از پدرم و جدم شنیدم که پیغمبر اکرم به امام حسین فرمودند تو در سرزمین عراق شهید می‌شوی و در همان مکان دفن خواهی شد.

«قُلْتُ یا رَسُولَ اللَّهِ مَا لِمَنْ زَارَ قُبُورَنَا وَ عَمَرَهَا وَ تَعَاهَدَهَا»

امام حسین فرمودند: یا رسول الله! کسی که قبرهای ما را بازسازی کند و در آن مکان حرمی بنا کند چه پاداشی دارد؟

«فَقَالَ لِی یا أَبَا الْحَسَنِ إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ قَبْرَک وَ قَبْرَ وُلْدِک بِقَاعاً مِنْ بِقَاعِ الْجَنَّةِ وَ عَرْصَةً مِنْ عرصات‌ها»

ای ابوالحسن! همانا خداوند قبر تو و قبر فرزندت را بقعه‌هایی از بقعه‌های بهشت و عرصه ای از عرصه‌های بهشت قرار داده است.

«وَ إِنَّ اللَّهَ جَعَلَ قُلُوبَ نُجَبَاءَ مِنْ خَلْقِهِ وَ صَفْوَتِهِ مِنْ عِبَادِهِ تَحِنُّ إِلَیکم وَ تَحْتَمِلُ الْمَذَلَّةَ وَ الْأَذَی فِیکمْ فَیعْمُرُونَ قُبُورَکمْ وَ یکثِرُونَ زیارت‌ها تَقَرُّباً مِنْهُمْ إِلَی اللَّهِ مَوَدَّةً مِنْهُمْ لِرَسُولِهِ أُولَئِک»

و این که خداوند قلب‌های نجیبانی از خلقش و برگزیدگانی از بندگانش را به سوی شما متمایل نموده که در راه شما ذلت و آزار را به تن می‌خرند و قبرهای شما را آباد کرده و زیاد به زیارت آن‌ها می‌آیند تا از راه شما به خدا تقرب جسته و به رسولش مودت پیدا نمایند.

«یا عَلِی الْمَخْصُوصُونَ بِشَفَاعَتِی وَ الْوَارِدُونَ حَوْضِی وَ هُمْ زُوَّارِی غَداً فِی الْجَنَّة»

ای علی! آنان مخصوص شفاعت من و وارد شوندگان بر حوض من و زائران من در آینده در بهشت می‌باشند.

«یا عَلِی مَنْ عَمَرَ قُبُورَکمْ وَ تَعَاهَدَهَا فَکأَنَّمَا أَعَانَ سُلَیمَانَ بْنَ دَاوُدَ عَلَی بِنَاءِ بَیتِ الْمَقْدِس»

یا علی! هرکس قبرهای شما را آباد کند و با آن‌ها مأنوس باشد مانند کسی است که به حضرت سلیمان (ع) در ساختن بیت المقدس کمک کرده است.

«وَ مَنْ زَارَ قُبُورَکمْ عَدْلُ ذَلِک لَهُ ثَوَابُ سَبْعِینَ حَجَّةً بَعْدَ حَجَّةِ الْإِسْلَام»

و هر کس قبور شما را زیارت کند ثوابش معادل حج واجب و هفتاد حج دیگر پس از آن است.

«وَ خَرَجَ مِنْ ذُنُوبِهِ حَتَّی یرْجِعَ مِنْ زِیارَتِکمْ کیوْمَ وَلَدَتْهُ أُمُّهُ فَأَبْشِرْ وَ بَشِّرْ أَوْلِیاءَک وَ مُحِبِّیک مِنَ النَّعِیمِ وَ قُرَّةِ الْعَینِ بِمَا لَا عَینٌ رَأَتْ وَ لَا أُذُنٌ سَمِعَتْ وَ لَا خَطَرَ عَلَی قَلْبِ بَشَر»

و وقتی بر می‌گردد از گناهانش بیرون می‌رود مانند کسی که از مادر متولد شده است. پس دوستان و دوستدارانت را به نعمت‌هایی که هیچ چشمی ندیده و هیچ گوشی نشنیده و به ذهن هیچ انسانی خطور نکرده بشارت ده.

«وَ لَکنَّ حُثَالَةً مِنَ النَّاسِ یعَیرُونَ زُوَّارَ قُبُورِکمْ بِزِیارَتِکمْ کمَا تُعَیرُ الزَّانِیةُ بِزِنَاهَا»

و جمعی از اراذل مردمان و بدترین خلق خدا سرزنش کنند زیارت کنندگان شما را به سبب زیارت، چنان که سرزنش می‌کنند زناکاران را به زنا.

«أُولَئِک شِرَارُ أُمَّتِی لَا نَالَتْهُمْ شَفَاعَتِی وَ لَا یرِدُونَ حَوْضِی»

این جماعت بدترین امّت من‌اند؛ ایشان را شفاعت نخواهم کرد و در حوض کوثر بر من وارد نخواهند شد.

تهذیب الأحکام، نویسنده: طوسی، محمد بن الحسن، محقق / مصحح: خرسان، حسن الموسوی، ج 6، ص 22، ح 50

فرمایش رسول گرامی اسلام در این روایت در مورد تعمیر قبور، بازسازی قبور و ساختن قبور کاملاً واضح و روشن است.

همچنین در روایت دیگری در کتاب «فرحة الغری» اثر «سید بن طاووس» وارد شده که روایت بسیار واضح و روشنی است.

«قُلْتُ یا سَیدِی تَأْذَنُ لِی أَنْ أُخْبِرَ أَصْحَابَنَا مِنْ أَهْلِ الْکوفَةِ بِهِ قَالَ نَعَمْ وَ أَعْطَانِی الدَّرَاهِمَ وَ أَصْلَحْتُ الْقَبْر»

فرحة الغری فی تعیین قبر أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب علیه السلام فی النجف، نویسنده: ابن طاووس، عبد الکریم بن احمد، ص 96، ح 6

راوی می‌گوید: خدمت امام صادق (علیه السلام) بودم. ایشان به من مبلغی درهم دادند و من هم با آن پول‌ها قبر امام حسین را تعمیر و اصلاح کردم.

کاملاً واضح و روشن است که ائمه طاهرین (علیهم السلام) مشوق این‌طور قضایا بودند و مردم را به این کار تشویق می‌کردند. نه تنها حرم ائمه طاهرین به این صورت است، بلکه حرم «ابوحنیفه»، «امام شافعی» و بزرگان اهل سنت دارای گنبد و بارگاه است.

کمونیست‌ها هم برای قبر «لنین» گنبد و بارگاه ایجاد می‌کنند. فطرت بشر به این صورت است که وقتی می‌خواهند به بزرگان دین و شخصیت‌های اجتماعی احترام کنند قبر او را تعمیر می‌کنند و در آنجا گنبد و بارگاه می‌سازند و محل مناسبی برای تردد مردم باشد.

مجری:

استاد از شما خیلی ممنونم. البته در این زمینه بحث فراوان است و بنده مباحث و سؤالات دیگری را هم یادداشت کرده بودم تا بپرسم، اما به دلیل اینکه می‌خواهیم بخشی از برنامه به تماس بینندگان برنامه اختصاص پیدا کند ان‌شاءالله ما در خدمت شما خواهیم بود.

در جهان هم شأن و همتایی کجا دارد بقیع

چون که یک جا چهار محبوب خدا دارد بقیع

نور چشمان رسول و پور دلبند بتول

صادق و سجاد و باقر، مجتبی دارد بقیع

ان‌شاءالله همه این خواسته‌ها و دعاهایی که در این چند بیت درخواست کردیم به همین زودی اتفاق بیفتد و ببینیم برای حرم ائمه بقیع و قبر مطهر آن بزرگواران حرمی بسازیم.

تماس بینندگان برنامه:

ما از این لحظه در خدمت دوستان بیننده هستیم. می‌خواهیم در فرصتی که در برنامه به دست می‌آوریم چند تلفن داشته باشیم. اگر دوستان خوب بیننده ما مختصر و مفید مطالب خودشان را بیان کنند می‌توانیم تلفن‌های بیشتری را پاسخ بدهیم.

راه‌های ارتباطی دائماً برای شما زیرنویس می‌شود تا بتوانید با ما ارتباط داشته باشید. شما از طریق پیام و پیامک هم می‌توانید سؤالات خودتان را از ما بپرسید. پیام‌های زیادی به دست ما رسیده، اما فرصت خواندن پیام‌ها را نداشتم.

پیام‌ها روی صفحه مانیتور من هست؛ عزیزانی که از نقاط مختلف ایران اسلامی و فراتر از این مرزها به برنامه «حبل المتین» پیام دادند. حسین آقا از اصفهان اولین بیننده ما پشت خط ارتباطی ما هستند. حسین آقا سلام به شما:

بیننده (حسین آقا از اصفهان – شیعه):

سلام عرض می‌کنم بر استاد گرامی و مجری محترم برنامه.

مجری:

سلام علیکم و رحمة الله، در خدمتیم.

بیننده:

سؤالی قرآنی داشتم که شاید با موضوعاتی که شما فرمودید مناسبتی داشته باشد. ترجمه آیه‌ای در ذهن بنده است که در رابطه با صفت آمده است.

آنچه مضمون این آیه شریفه می‌فرماید، این است که سر قبر منافقین نایستید و طلب استغفار نکنید. آیا می‌توانید بفرمایید که این آیه هم به فرمایش استاد ارتباطی دارد یا نه؟

آیا می‌توان گفت این آیه دال بر این است که وقتی سر قبر منافقین نمی‌توان ایستاد، می‌توان سر قبر مؤمنین ایستاد و طلب استغفار کرد؛ هرچند معمولاً طلب استغفار در مسجد صورت می‌گیرد. در رابطه با این آیه توضیح مختصری بدهید. از شما تشکر می‌کنم.

مجری:

حسین آقا از اصفهان از شما ممنونم و با شما خداحافظی می‌کنیم. منتظر باشید تا دقایقی دیگر استاد توضیح خواهند. علی آقا از اندیمشک بیننده بعدی ما هستند، سلام و درود به علی آقا:

بیننده (علی آقا از اندیمشک – شیعه):

با عرض سلام خدمت آقای اسماعیلی عزیز و آیت الله قزوینی بزرگوار.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله.

مجری:

ممنون و متشکر، در خدمت شما هستیم.

بیننده:

بنده می‌خواهم اگر اجازه بدهید در مورد موضوع برنامه شما مبنی بر ساخت قبه و بارگاه بر روی قبور صحبت کنم و اگر شد جلسه بعد هم در مورد توسل صحبت می‌کنم.

مجری:

بفرمایید.

بیننده:

هنگامی که مسلمین در زمان عمر بن خطاب بیت المقدس را فتح کردند، قبور انبیاء گذشته همانند قبر حضرت ابراهیم در شهر الخلیل، قبر حضرت اسحاق و پیامبران دیگر از جمله حضرت داوود و حضرت یعقوب و حضرت یوسف و سایر انبیاء و اولیاء در آن سرزمین دارای بارگاه بودند.

اگر بنا بر قبر حرام بود این بناها باید به دست مسلمین تخریب می‌شد درحالی‌که مسلمین نه تنها آن‌ها را خراب نکردند، بلکه بعد از استقرار در آن سرزمین‌ها آن‌ها را تعمیر و تجلیل کردند.

مسلمانان هنگام فتح سرزمین‌های کفر بتکده‌ها و آتشکده‌ها را خراب می‌کردند، اما در بیت المقدس با آنکه در اوج قدرت بودند و مانعی برای تخریب قبور در دین نبود این کار را نکردند. این اقدام مسلمانان نشان می‌دهد که قبه و بارگاه نماد شرک و کفر نبوده است.

همچنین امام رضا (علیه السلام) در «قبه هارون» دفن شده است. «قبه هارونیه» همان بنایی است که «مأمون» بر قبر پدر خود ساخت.

او در عصری زندگی می‌کرد که به عصر علم و دانش و بحث‌های کلامی و فلسفی معروف است و درحالی‌که «شافعی» و «احمد بن حنبل» نیز در آن زمان زندگی می‌کردند هیچ اعتراضی از آن‌ها دیده نشده که اگر دیده شده می‌توانند سند آن را برای ما بیاورند.

یکی از نویسنده‌ها به نام «سید حسن طاهری خرم‌آبادی» در کتاب «تبرک و قبور» صفحه 76 و 77 می‌نویسد:

"«شافعی» و «احمد بن حنبل» دو نفر از ائمه اربعه اهل سنت هستند که در زمان «مأمون» می‌زیستند. همچنین «سفیان بن عیینه» یکی از علمای عصر آن زمان و بسیاری از علمای دیگر که در آن زمان زندگی می‌کردند. این افراد در ساخت قبه و قبر «هارون» هیچگونه منع یا اعتراضی نداشته‌اند."

مجری:

علی آقا از شما تشکر می‌کنم، خیلی لطف فرمودید. تشکر از نکاتی که بیان کردید، خداوند به شما خیر بدهد. به کرمان برویم و بیننده ما جناب آقای کرمانی پشت خط هستند. آقای کرمانی سلام به شما، شب شما بخیر:

بیننده (آقای کرمانی از کرمان – شیعه):

سلام عرض می‌کنم خدمت شما مجری محترم، بینندگان و کارشناس شبکه آیت الله دکتر حسینی قزوینی.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله.

مجری:

بفرمایید.

بیننده:

آقای دکتر حساب این افراد دیگر پوشیده نیست. هدف اصلی این افراد همان‌طور که شما در همین برنامه هوشیاری کامل نشان دادید جز به رسمیت شناختن یهود هدف دیگری ندارند.

خداوند متعال در قرآن کریم سوره مائده آیه 82 می‌فرماید: دشمن‌ترین شما مسلمانان یهود هستند. این در حالی است این افراد به دلیل اینکه از جریانات خاصی که اهداف خاص خود را مدنظر دارند اجیر شده‌اند حرف خداوند متعال را نادیده می‌گیرند و شیعه را دشمن می‌نامند.

ننگ بر کسانی که از این جریانات فکری طرفداری می‌کنند!! آقایان وهابی طبق فرموده خداوند متعال نمی‌توانند به آرامش برسند، زیرا آن‌ها تا قیامت در عداوت و بغض و کینه‌ورزی می‌مانند.

خداوند متعال در همین آیه می‌فرماید: آتشی که این افراد برای مسلمانان روشن می‌کند را خود خاموش می‌کند. بنابراین دست از یهود بردارید و به آغوش مسلمانان برگردید.

آقای دکتر شما قبلاً گفتید جمله: "من یک ایرانی هستم" باید با آب طلا نوشته شود!! بنده هم با افتخار می‌گویم جمله‌ای که شما بیان کردید باید با گران‌بهاترین اشرفی‌های دنیا کنده‌کاری شود.

آن جمله این بود: "ما می‌خواهیم یک سنی، سنی بماند. یک شافعی، شافعی بماند. یک حنبلی، حنبلی بماند!!"

این جمله از یک عالم شیعه که در عصر ما زندگی می‌کند واقعاً برای ما افتخار است. ما شیعیان افتخار می‌کنیم چنین علمایی داریم که این چنین جملاتی بیان می‌کنند.

مجری:

آقای کرمانی از شما ممنونیم. از شما تشکر و عذرخواهی می‌کنم، زیرا فرصت برنامه ما به پایان رسیده است و باید از محضر دوستان بیننده خداحافظی کنیم، هرچند باید به یک سؤال هم پاسخ بدهیم.

از شما و این همه لطف و مرحمت و محبتی که نسبت به «شبکه جهانی ولایت» دارید، خدا به شما خیر بدهد.

جناب استاد حسین آقا از اصفهان اشاره به معنای یک آیه کردند و گفتند: بر سر قبر منافقین نایستید!!

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

خداوند متعال در آیه 84 سوره مبارکه توبه خطاب به نبی گرامی اسلام چنین می‌فرماید:

(وَ لا تُصَلِّ عَلی أَحَدٍ مِنْهُمْ ماتَ أَبَداً وَ لا تَقُمْ عَلی قَبْرِهِ إِنَّهُمْ کفَرُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ ماتُوا وَ هُمْ فاسِقُونَ)

بر هیچیک از آن‌ها که بمیرد نماز نخوان، و بر کنار قبرش (برای دعا و طلب آمرزش) نایست چرا که آن‌ها به خدا و رسولش کافر شدند، و در حالی که فاسق بودند از دنیا رفتند.

سوره توبه (9): آیه 84

این آیه شریفه روشن و واضح است، البته مفهوم این عبارت این است که ایستادن بر روی قبور مؤمن اشکال ندارد. مفهوم این آیه همین پیام را می‌رساند.

هرچند ما احتیاج به اینکه از مفهوم استفاده کنیم نداریم، زیرا نبی گرامی اسلام در موارد متعددی بر سر قبور حمزه سید الشهداء، مادر حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)، قبر مادر بزرگوارشان حضرت آمنه حاضر شدند و با صدای بلند گریه کردند که صحابه هم گریه کردند.

تمام این موارد کاملاً واضح و روشن است و در آن هیچ شک و شبهه‌ای نیست. من در خدمت شما هستم.

مجری:

استاد از شما خیلی متشکرم. اگر نکته‌ای نیست دعا بفرمایید.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

بنده تنها نکته‌ای را عرض می‌کنم؛ وهابیان امروز می‌گویند: "بوسیدن حرم ائمه طاهرین شرک است!!"

عزیزان همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنند «ملک فیصل»، «ملک خالد» و «ملک سعود» در سال 1947 بر روی قبر رئیس جمهور آمریکا «جورج واشنگتن» دسته گل آوردند.

مشاهده کنید برادران «ملک سلمان» بر روی قبر رئیس جمهور آمریکا که مسلمان نیست دسته گل آوردند. زمانی که «ملک عبدالله» قبل از «ملک سلمان» از دنیا رفت، عکس او را بر روی دیوار نصب کردند و مردم هم تصویر پای «ملک عبدالله» را می‌بوسند.

همچنان که در این تصویر مشاهده می‌کنید این شخص دست مفتی اعظم عربستان سعودی را می‌بوسد. در این تصویر ملاحظه کنید که این شرطه بر روی دیوار کعبه خاضعانه توسل می‌جوید.

در این تصویر «ملک سلمان» بالاترین نشان سلطنتی را بر گردن «ترامپ» می‌اندازد. در این تصویر هم ملاحظه کنید که بالاترین افسر این چنین پای «ملک سلمان» را می‌بوسد.

این موارد همگی نشانگر این است که وقتی این افراد به ائمه طاهرین (علیهم السلام) می‌رسند، ادعا می‌کنند که توسل شرک و بت پرستی است. ولی وقتی افراد خودشان روی قبر رئیس جمهور آمریکا گل می‌گذارند و احترام می‌گذارند توسل اشکالی ندارد!!

مجری:

استاد از شما خیلی متشکرم. دعا بفرمایید تا حسن ختام برنامه ما باشد.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

خدایا تو را قسم می‌دهیم به آبروی حضرت محمد و آل محمد فرج مولای ما حضرت ولی عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) نزدیک بگردان. خدایا به حق محمد و آل محمد ما را از یاران خاص و سربازان فداکار و شهدای رکاب آن بزرگوار قرار بده.

خدایا قلب نازنین حضرت بقیة الله الأعظم را از ما راضی بگردان. خدایا به آبروی مادرش حضرت فاطمه زهرا ما را مشمول دعاها و عنایات ویژه آن بزرگوار قرار بده.

خدایا رفع گرفتاری از همه گرفتاران بنما.

خدایا به حق محمد و آل محمد گرفتاری عزیزان ما در عراق و سوریه و یمن و بحرین و عربستان سعودی و میانمار و افغانستان و پاکستان و دیگر بلاد اسلامی و غیر اسلامی که گرفتارند مخصوصاً گرفتاری‌های مورد نظر را به دست بقیة الله الأعظم برطرف بفرما.

خدایا به حق محمد و آل محمد حوائج دست اندرکاران «شبکه جهانی ولایت»، حوائج این حقیر، حوائج مؤسس این شبکه و مشرف و حوائج بینندگان عزیز مخصوصاً حوائج عزیزان ولایت یاور برآورده نما.

خدایا به آبروی حضرت صاحب الزمان (ارواحنا له الفداه) دعاهای ما را به اجابت برسان.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مجری:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

از توجه و عنایت شما دوستان خوب بیننده و مردم بزرگواری که در جای جای این کره خاکی امشب برنامه زنده «حبل المتین» را در شب سراسر غم و اندوه هشتم شوال همراهی کردید، خیلی ممنونم. با یک دو بیتی از محضر شما مرخص می‌شوم.

بشکند دستی که ویران کرد این گلخانه را

در عزا بنشاند او شمع و گل و پروانه را

بشکند دستی که هتک حرمت این خانه کرد

شیعه را سوزاند و خون در قلب صاحب خانه کرد

خدانگهدارShare
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب