2024 May 29 - چهار شنبه 09 خرداد 1403
اهانت به صحابه و رهبران مذاهب اسلامی از سوی سران وهابی
کد مطلب: ١١٠٢١ تاریخ انتشار: ٢٠ فروردين ١٣٩٦ - ١٢:٤٧ تعداد بازدید: 5116
حبل المتین » وهابیت
اهانت به صحابه و رهبران مذاهب اسلامی از سوی سران وهابی

تکفیر اشاعره و ماتریدیه و برخی صحابه ،متهم کردن شیعه به تکفیر صحابه ، و نظر اهل سنت در مقابل این عمل وهابیت
حبل المتین 96/01/20

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ : 96/01/20

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم

با یاد علی و آل او دل شادیم

خواهان حقیم و دشمن بیدادیم

در بحر عنایات خدا غرقه شدیم

زان لحظه که دل به عشق مولا دادیم

«الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة مولانا امیرالمؤمنین و الأئمة المعصومین (علیهم السلام)»

صلی الله علیک یا أمیرالمؤمنین (سلام الله علیه)

سلام و درود خدمت شما دوستان خوب بیننده؛ همراهان عزیز و ارجمند و دوست داشتنی و باصفای «شبکه جهانی ولایت» و برنامه زنده «حبل المتین». بهترین‌ها را برای شما آرزو می‌کنم.

ان‌شاءالله در این ماه رجب دل‌هایتان به شادی دل اهل‌بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) شاد باشد. ماه ولایت و ولادت مولا امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) که در آستانه ولادت مولا امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) هم هستیم بر شما مبارک باشد.

مطمئنم دل‌هایتان شاد است، ان‌شاءالله به حق حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) هر حاجتی که دارید خداوند متعال به شما عنایت کند.

ما خیلی خوشحال می‌شویم که امشب پیام‌های شما را دریافت کنیم. از عشق، ارادت و محبتتان به ساحت نورانی حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) برای ما بگویید.

ما در آستانه سالگرد تأسیس «شبکه جهانی ولایت» این شبکه نورانی و باصفا هم هستیم؛ اگر در این زمینه هم نکاتی به ذهنتان می‌رسد در برنامه‌های مختلف می‌توانید به ما برسانید تا بتوانیم استفاده کنیم.

سامانه پیام کوتاه ما «30001203» برای شما آشناست. همچنین شماره دیگری زیرنویس شده است که می‌توانید از طریق آن در فضای مجازی با برنامه‌های برنامه‌های واتس آپ، تلگرام و وایبر می‌توانید با ما در ارتباط باشید. ان‌شاءالله از طریق این شماره‌ها می‌توانیم پیام‌های شما دوستان را از جای جای این کره خاکی دریافت کنیم.

در محضر استادمان حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی هستیم. سلام علیکم و رحمة الله، استاد ایام بر شما مبارک باشد:

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته؛ همچنین ایام برای حضرتعالی مبارک باشد. خدمت همه بینندگان عزیز، گرامی و دوست داشتنی که در هرکجای این گیتی پهناور بیننده این برنامه هستند یا تکرار برنامه را مشاهده می‌کنند خالصانه‌ترین سلامم را تقدیم می‌کنم.

میلاد باسعادت حضرت جوادالأئمه (علیه السلام) و همچنین میلاد ابر مرد جهان بشریت و اسوه تقوا و عدالت و ایمان و عبودیت در برابر حق حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را خدمت همه عزیزان بیننده تبریک عرض می‌کنم.

خدا را قسم می‌دهم به آبروی این دو نور پاک فرج مولای ما حضرت بقیة الله الأعظم را نزدیک نموده، همه ما و شما بینندگان عزیز و گرامیان را از یاران خاص آن بزرگوار و از سربازان فداکار و شهدای در رکابش قرار بدهد.

از خداوند متعال می‌خواهیم دغدغه‌های فکری همه ما و شما را برطرف سازد، حوائج ما را برآورده نماید و دعاهای ما را به اجابت مقرون کند؛ ان‌شاءالله.

مجری:

از حضرت مولا امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) حیدر کرار مدد می‌گیریم و برنامه امشب زنده «حبل المتین» را آغاز می‌کنیم.

استاد ما در برنامه‌های گذشته از فرمایشات شما در مورد تکفیر اهل سنت به ویژه اشاعره و ماتریدیه که توسط وهابیت ملعون و پلید اتفاق می‌افتاد و افتاده و همچنین در کتاب‌هایشان به وفور یافت می‌شود. ما می‌خواهیم خلاصه‌ای از مباحث گذشته بفرمایید تا دوستان آمادگی ذهنی پیدا کنند، سپس سؤالات جدید را عرض کنیم.

تکفیر مذاهب اهل سنت توسط «ابن تیمیه» و «محمد بن عبدالوهاب»

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمد الله و الصلوة علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیة الله و اللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر

ما در گذشته به این مسئله اشاره کردیم که سران پلید وهابیت از جمله «ابن تیمیه» و «محمد بن عبدالوهاب» فرقه‌ای ایجاد کرده‌اند که مبنای مذهب و دینشان بر کفر عموم مسلمانان استوار است.

آقای «دکتر کریمه» از اساتید برجسته دانشگاه الأزهر در مورد فرقه وهابیت می‌گوید: "در کره زمین انسانی نیست که وهابیت او را تکفیر نکرده باشد." این در حالی است که این شخص قطعاً شیعه نیست و نمی‌توانند او را متهم به رافضی بودن کنند.

«ابن تیمیه» در کتاب «مجموع الفتاوی» جلد 22 صفحه 42 به صراحت کفر و وجوب قتل مالکی‌ها، شافعی‌ها، حنفی‌ها و حنبلی‌ها را ثابت می‌کند.

او همچنین در کتاب «مجموع الفتاوی» جلد 4 صفحه 177 می‌گوید: "اگر کسی بگوید من از نظر فقهی شافعی و از نظر کلامی اشعری هستم، ما او را مرتد می‌دانیم."

همچنین «غنیمان» یکی از علمای بزرگ وهابی در شرح کتاب «توحید» همان کتاب ارتداد و زندقه اثر «محمد بن عبدالوهاب» صفحه 25 می‌نویسد:

«وقد انتسب إلی الأشعری أکثر العالم الإسلامی الیوم من أتباع المذاهب الأربعة»

با اینکه اکثر مسلمانان جهان اسلام از مذاهب اربعه هستند، در گرایش کلامی تابع ابوالحسن اشعری هستند.

شرح کتاب التوحید من صحیح البخاری، المؤلف: عبد الله بن محمد الغنیمان، الناشر: مکتبة الدار، المدینة المنورة، الطبعة: الأولی، 1405 هـ، ج 1، ص 25، باب الأشعریة و مبدأ وجودها

او در ادامه می‌گوید: "ما باید علیه این افراد مقاله بنویسیم و مناظراتی بگذاریم و با براهین عقلی و نقلی این افراد را شکست بدهیم. اگر این افراد شکست نخوردند اسلحه برداریم و آن‌ها را بکشیم."

اصلاً مبنای کار وهابیت بر کشتن مسلمانان است. چند روز پیش که رئیس جمهور آمریکا برخلاف قوانین بین المللی و حتی قانون مسلم آمریکا اقدام به موشک پراکنی در سوریه کرد، آقایان وهابیت اقدام به شادی و رقص و پایکوبی کردند.

ما نمی‌دانیم کفار، مسیحیت یا یهودیت را می‌کشتند، یا در کشوری اسلامی دست به کشتار مسلمانان زدند.

خرابی‌هایی که در حال حاضر در سوریه و عراق ایجاد شده است، عمدتاً متعلق به شهرهای سنی‌نشین است و شهرهای شیعه‌نشین خرابی چندانی نداشته است.

ما نمی‌دانیم این افراد چه زمانی می‌خواهند از خواب بیدار شوند؟! عزیزان اهل سنت ما تا چه زمانی می‌خواهند فریب این فریب‌کاران وهابی را بخورند؟! عزیزان اهل سنت ما چرا نمی‌خواهند کتاب‌های وهابیت را بخوانند و در آنان تأمل کنند؟!

دوستان مشاهده کنید در سایت «اسلام وب» که مرکز فتوای وهابیت است، به صراحت نوشته شده است:

«الأشاعرة، و الماتریدیة و غیرهم، فهؤلاء لا یدخلون فی مفهوم أهل السنة بالإطلاق الخاص»

اشاعره و ماتریدیه و دیگران را داخل مفهوم اهل سنت نمی‌دانیم.

همچنین آقای «دکتر سفر الحوالی» از علمای بزرگ عربستان سعودی در سایت خود می‌نویسد:

«أن الأشاعرة لیسوا من أهل السنة و الجماعة، بل هم من أهل البدعة و الضلالة»

عزیزان اهل سنت ما در شرق کشور از نظر کلامی عمدتاً اشعری هستند. آقای «دکتر سفر الحوالی» می‌گوید: "ما اصلاً این افراد را اهل سنت نمی‌دانیم، بلکه این افراد اهل بدعت و گمراهی هستند."

همچنین در رساله فوق لیسانس دانشگاه أثریه نیشابور با موضوع «الماتریدیة» جلد اول صفحه 433 به صراحت وارد شده است: "ماتریدیه و شاگردان اشعری فرقه بدعت‌گذار هستند و اهل سنت محض نیستند."

این در حالی است که سنی‌های داخل کشور ما یا ماتریدی هستند و یا اشعری هستند. بعید می‌دانم کسی در داخل کشور معتزله باشد، بلکه عمدتاً تابع این دو مکتب هستند.

وهابیت اصلاً اشاعره و ماتریدیه را سنی نمی‌دانند!! من نمی‌دانم عقل و شعور بعضی افراد کجا رفته است. هابیت معتقدند که اشاعره و ماتریدیه اصلاً سنی و مسلمان نیستند. همچنین در کتاب «فتح المجید شرح کتاب التوحید» به صراحت وارد شده است:

«وتبعهم علی ذلک طوائف من المعتزلة والأشاعرة وغیرهم، ولهذا کفرهم کثیرون من أهل السنة»

بسیاری از پیروان اهل سنت اتباع معتزله و اشاعره را تکفیر کردند و آن‌ها را کافر می‌دانند.

فتح المجید شرح کتاب التوحید، المؤلف: عبد الرحمن بن حسن بن سلیمان التمیمی (المتوفی: 1285 هـ)، المحقق: محمد حامد الفقی، الناشر: مطبعة السنة المحمدیة، القاهرة، مصر، الطبعة: السابعة، 1377 هـ/1957 م، ج 103، ص 6، باب حکم من أنکر الأسماء والصفات

این موارد نمونه‌هایی از مباحثی بود که ما در جلسات گذشته به آن اشاره کردیم و همچنین تلاش شد که قضایا کاملاً مستدل و مستند مطرح شود تا برای بعضی از عزیزان اهل سنت ما جایی برای فکر کردن باقی نماند. من در خدمت حضرتعالی هستم.

مجری:

خیلی متشکرم. با این توضیحاتی که جناب استاد به صورت مختصر و مفید مطرح کردند تکلیف روشن شد. عزیزان اهل سنت و مسلمانان بدانید که ما یک دشمن مشترک داریم و آن هم وهابیت است که به اشکال مختلف به دنبال ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی است.

وهابیت نه تنها شیعیان، بلکه اهل سنت را هم تکفیر می‌کند و این هم نمونه‌هایی از تکفیر وهابیت است که به صورت مستند برای شما بیان شد، البته خلاصه‌ای از مباحث گذشته بود.

برنامه‌ای که مشاهده می‌کنید برنامه زنده «حبل المتین» از «شبکه جهانی ولایت» است، از همراهی شما ممنونم.

استاد نکته‌ای که به ذهنم رسید اینکه در شبکه‌های وهابی گاهی اوقات هدف کاملاً مشخص است و آن هم ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی است؛ به همین جهت مرتب بحث اهانت شیعه به صحابه را مطرح می‌کنند.

ما در «شبکه جهانی ولایت» در مورد صحابه صحبت کردیم، صحابه‌ای که برگزیده هستند و جایگاه ویژه دارند. ما در «شبکه جهانی ولایت» در مورد توسل به صحابه صحبت کردیم و جایگاه برخی از صحابه را مطرح کردیم.

حال می‌خواهیم اهانت‌هایی که سران وهابی و سلفی نسبت به صحابه دارند را بیان بفرمایید تا تکلیف کاملاً روشن شود.

اهانت‌های سران وهابی و سلفی به صحابه پیامبر

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

ما در اینجا حرف برای گفتن زیاد داریم. ما گاهی اوقات مردد می‌مانیم که بعضی از عزیزان اهل سنت ما روی چه حسابی این مباحث و حرف‌های وهابیت را به عنوان حرف اسلامی مطرح می‌کنند.

ما در جلسه گذشته بیان کردیم که در کتاب «کشف الشبهات» اثر «محمد بن عبدالوهاب» صفحه 39 آیه 74 از سوره مبارکه توبه را می‌آورد.

اهل سنت می‌توانند تمام تفاسیر را مشاهده کنند و ببینند که این آیه در مورد منافقین نازل شده است و ارتباطی به صحابه ندارد. آقایان اهل سنت منافقین را صحابه نمی‌دانند، اما مشاهده کنید «محمد بن عبدالوهاب» ذیل این آیه چه می‌گوید:

«أما سمعت الله کفرهم بکلمة مع کونهم فی زمن رسول الله - صلی الله علیه وسلم - ویجاهدون معه ویصلون ویزکون ویحجون ویوحدون»

خداوند این افراد را کافر دانسته و تکفیر کرده است با اینکه در زمان پیغمبر اکرم بودند و با آن حضرت جهاد می‌کردند، پشت سر پیغمبر اکرم نماز می‌خواندند، زکات می‌دادند، حج می‌کردند و موحد بودند.

مشاهده کنید «محمد بن عبدالوهاب» آیه‌ای که در مورد منافقین نازل شده را به صحابه نسبت می‌دهد و آن‌ها را موحد معرفی می‌کرد. به طور کلی او ادعا می‌کند که خداوند متعال موحدین صحابه را تکفیر کرده است.

او در ادامه آیه 65 و 66 سوره مبارکه توبه را بیان می‌کند و در ادامه می‌نویسد:

«فهؤلاء الذین صرح الله فیهم أنهم کفروا بعد إیمانهم وهم مع رسول الله - صلی الله علیه وسلم - فی غزوة تبوک»

خداوند متعال که می‌گوید صحابه بعد از ایمان آوردن کافر شدند، آن‌ها در رکاب رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) در غزوه تبوک حضور داشتند.

به ما بگویید آیا منافقین هم در غزوه تبوک در رکاب پیغمبر اکرم بودند، یا کسانی که در رکاب پیغمبر اکرم بودند صحابه بودند؟!

مشاهده کنید که در جنگ احد منافقین که سیصد نفر از هزار نفر سپاهیان اسلام را تشکیل می‌دادند به تحریک «عبدالله بن أبی» از میانه راه برگشتند و با پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به جنگ نرفتند. «محمد بن عبدالوهاب» در ادامه می‌گوید:

«وهی قولهم تکفرون من المسلمین أناسا یشهدون أن (لا إله إلا الله) ویصلون ویصومون، ثم تأمل جواب‌ها، فإنه من أنفع ما فی هذه الأوراق»

ما مسلمانان را تکفیر می‌کنیم با اینکه «لا إله إلا الله» می‌گویند، نماز می‌خوانند و روزه می‌گیرند. تکفیر ما هم برگرفته از تکفیر قرآن کریم است، زیرا خداوند عالم هم صحابه را تکفیر کرده است.

«ومن الدلیل علی ذلک أیضا ما حکی الله عن بنی إسرائیل مع إسلامهم وعلمهم وصلاحهم، أنهم قالوا لموسی: اجعل لنا إلها کما لهم آلهة»

بعضی از صحابه به پیغمبر اکرم گفتند: برای ما درختی همانند درختی که بت پرستان اطراف آن طواف می‌کنند درست کنید.

وقول أناس من الصحابة: «اجعل لنا ذات أنواط فحلف النبی - صلی الله علیه وسلم - أن هذا نظیر قول بنی إسرائیل، اجعل لنا إلها»»

پیغمبر اکرم قسم خوردند و فرمودند: این صحابه از من همان چیزی را خواستند که اصحاب حضرت موسی از ایشان خواستند.

کشف الشبهات، المؤلف: محمد بن عبد الوهاب بن سلیمان التمیمی النجدی (المتوفی: 1206 هـ)، الناشر: وزارة الشؤون الإسلامیة والأوقاف والدعوة والإرشاد - المملکة العربیة السعودیة، الطبعة: الأولی، 1418 هـ، ج 1، ص 42 – 43، الفصل الثانی عشر

مشاهده کنید خیلی واضح و روشن است که «محمد بن عبدالوهاب» ادعا می‌کند صحابه کافر شدند و این آیات در مورد صحابه است. «محمد بن عبدالوهاب» بازهم در کتاب «الرسائل الشخصیة» صفحه 67 می‌نویسد:

«فإذا کان فی زمن النبی، وخلفائه الراشدین ممن ینتسب إلی الإسلام من مرق منه مع عبادته العظیمة فلیعلم أن المنتسب إلی الإسلام قد یمرق من الدین»

تعدادی از مسلمانان در صدر اسلام بودند که علی رغم اینکه عبادات زیادی داشتند، اما اسلام بیرون رفتند. ما هم امروزه مسلمانان را کافر می‌دانیم، زیرا همان‌طور که در صدر اسلام از دین خارج شده بودند الان هم خارج شدند.

الرسائل الشخصیة، اسم المؤلف: محمد بن عبد الوهاب، دار النشر: مطابع الریاض، الطبعة: الأولی، تحقیق: عبد العزیز بن زید الرومی، د. محمد بلتاجی، د. سید حجاب، ج 1، ص 67

اهل سنت چرا یک مرتبه هم نمی‌گویند که «ابن تیمیه» و «محمد بن عبدالوهاب» هم صحابه را تکفیر کردند و همیشه انگشت اتهام را تنها به سوی شیعیان می‌برند؟!

اهل سنت همان‌طور که همیشه ادعا می‌کنند «نعمت الله جزائری» و «علامه مجلسی» چنین و چنان گفته‌اند، یک مرتبه هم حرف‌های «محمد بن عبدالوهاب» و «ابن تیمیه» در مورد صحابه را مطرح کنند. وهابیت همیشه اهل سنت را تکفیر می‌کنند و گویا هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد. من در خدمت شما هستم.

مجری:

استاد از اینکه مطالب را مختصر و مفید می‌فرمایید ممنون و متشکرم، زیرا ان‌شاءالله ما بتوانیم برنامه ریزی کنیم تا وقت دوستان بیننده هم در زمان خود باقی بماند.

ان‌شاءالله دوستان از الآن برای تماس گرفتن برنامه ریزی کنند، زیرا ما بخش عمده‌ای از برنامه را در خدمت دوستان باشیم و صدای گرمشان را بشنویم. البته راه‌های ارتباطی دیگری هم در اختیار عزیزان بیننده قرار دارد.

استاد می‌خواهیم نظر علمای بزرگ اهل سنت داخل کشور را در اهانت سران وهابی به صحابه را بفرمایید. آیا علمای اهل سنت داخل ایران هم نسبت به اهانت سران وهابی به صحابه نظراتی دارند، یا خیر؟!

نظر علمای اهل سنت داخل کشور در مورد اهانت سران وهابی به صحابه

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

ما در این خصوص قبلاً هم اشاره‌ای داشتیم، اما عزیزان ملاحظه کنند در کتاب «پرسش و پاسخ‌های ارزشمند برای جوانان ارجمند» اثر «مولانا ملأ محمد عمر سربازی» که غالب علمای اهل سنت شرق کشور ما شاگرد ایشان هستند، مطالبی بیان شده است.

ایشان در این کتاب بحث‌هایی را مطرح می‌کند، سپس از ایشان سؤال می‌شود: "آیا سلفی‌های امروزه که در حجاز و نجد و دیگر مناطق وجود دارند، از تابعین سلف صالحین‌اند، یا نه؟!" ایشان در جواب می‌گوید:

"مدعیان امروز اکثرشان در عقائد مثل استوای عرش و غیره قائل شبیه تجسم‌اند و در بعض عقایدشان توافق اعتزال دیده می‌شود و عملشان در بعض مواضع خلاف خلفاء و راشدین و صحابه و ائمه دین (رحمهم الله) هستند."

او به صراحت می‌گوید: سلفی‌ها برخلاف صحابه و خلفا و ائمه ما هستند. همچنین جناب «مولوی عبدالله امیری» در کتاب «المقراض لدفع الإعتراض» به صراحت می‌گوید:

"عالم بزرگ شما مولوی وحید الزمان به اصحاب توهین کرده کما اینکه در «نزل الأبرار» می‌نویسد: بسیاری از اصحاب پیامبر معاذ الله فاسق بودند مانند: معاویه، عمرو، مغیره و سمره. اگر کسی باور نمی‌کند «نزل الأبرار» نزد احقر موجود است نشانش می‌دهم."

ما تنها این مطالب را بیان نمی‌کنیم، بلکه علمای اهل سنت هم بر این عقیده هستند که وهابی‌ها به اهل سنت و صحابه توهین می‌کنند و صحابه را فاسق می‌دانند.

راستی چطور است که اگر شخصی در برنامه‌ای فکاهی به یکی از صحابه توهین می‌کند، آقایان اهل سنت زمین و زمان را به هم می‌زنند و در رسانه‌ها داد و فریاد به راه می‌اندازند به طوری که نعره‌هایشان گوش کروبیان را کر می‌کند.

حال در این کتاب نوشته شده است که «مولوی وحید الزمان» معتقد است که بسیاری از صحابه فاسق بودند، اما یک نفر از اهل سنت هم اعتراض نکردند که چرا فلان سلفی و وهابی به صحابه توهین می‌کند.

امثال این قضایا زیاد وجود دارد. او همچنین در جای دیگری از این کتاب می‌نویسد: "و در جایی دیگر در همین کتاب پر افتخار غیر مقلدین مذکور است و به قلم مصنف آن مسطور است: «و در اقوال صحابه که به طریق بلاغ در موطاست حجت نباشد چه در اصول متقرر شده که قول صحابی حجت نیست».

و نیز پدر نور الحسن – مولوی صدیق حسین خان – می‌نویسد: «و قول الصحابی لا تقوم حجة»".

حال اگر شخص شیعه‌ای در رسانه ملی بگوید که قول صحابی حجت نیست، اهل سنت چکار می‌کنند؟! اگر فلان نویسنده در فلان روزنامه چنین تعبیری را مطرح کند، اهل سنت در مقابل چکار خواهند کرد؟!

همچنین در کتاب «آشنایی با احوال و افکار ناصر الدین ألبانی» اثر آقای «نعمانی» وارد شده است:

«إنکار افضلیت رسول اکرم (صلی الله علیه و سلم)

فأین هذا النص الذی یثبت کونه صلی الله علیه و سلم. أفضل الخلائق عندالله علی الإطلاق؟ و من المعلوم أن هذه القضیة مختلف فیها بین العلماء، و قد توقف فیها الإمام ابوحنیفه!»

اینکه پیغمبر اکرم افضل الخلایق عندالله علی الاطلاق باشد صحیح نیست، حتی امام ابوحنیفه هم بر اینکه پیغمبر اکرم افضل خلایق است توقف کرده است.

«و فی الحدیث دلیل علی فضله صلی الله علیه و سلم، علی کل الخلق، لأن مذهب أهل أن الأدمی أفضل من الملائکة و هو صلی الله علیه و سلم، أفضل الآدمیین بهذا الحدیث و غیره»

سپس ایشان تک تک این مباحث را مطرح می‌کند و می‌گوید: افضلیت رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) از خلایق که روایت:

«لَوْلَاک مَا خَلَقْتُ الْأَفْلَاک»

بحار الأنوار، نویسنده: مجلسی، محمد باقر بن محمد تقی، محقق / مصحح: جمعی از محققان، ج 54، ص 199، ح 145

درباره آن‌ها وارد شده است را قبول ندارند. امثال این قضایا نشانگر این است که اهل سنت به هیچ وجه حاضر نیستند مطلبی در مورد اهانت وهابیت به خودشان را بیان کنند.

حال در جلسات آینده مباحث مفصلی پیرامون اهانت وهابیت به امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)، حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و ائمه بزرگوار (علیهم السلام) خواهیم داشت.

جناب آقای «خدمتی» رئیس یکی از شبکه‌های وهابی است بارها گفته است که شیعیان مشرک هستند.. ما بارها گفتیم اگر ایشان راست می‌گوید بیاید تا باهم مناظره کنیم.

ما اصلاً کاری با کارنشناسان هتاک وهابی نداریم و آن‌ها حتی ارزش اینکه بخواهند کفش آبدارچیان «شبکه جهانی ولایت» را هم جفت کنند ندارند، اما ما بارها گفتیم اگر این افراد راست می‌گویند به میدان بیایند.

ما حاضریم بعضی از آقایانی که در داخل یا خارج کشور مدافع «ابن تیمیه» هستند، با هماهنگی قبلی بیایند از او دفاع کنند.

ما طبق قول علمای اهل سنت ثابت کردیم که آقایان وهابی معتقدند که «ابن تیمیه» کافر و منافق است و از دین خارج است، در ضمن هرکسی هم به او «شیخ الإسلام» بگوید کافر می‌شود. پیروان «ابن تیمیه» بیایند از او دفاع کنند، چرا نمی‌آیند؟!

همچنین معتقدند که تعدادی از صحابه با اینکه نماز می‌خواندند، روزه می‌گرفتند و موحد بودند از دین خارج شدند. آیا این مباحث با مبنای اهل سنت سازگار است؟!

شما به چه کسی صحابه می‌گویید؟! اول تعریفی واضح از صحابه برای ما بیان کنید، سپس بگویید تعدادی از صحابه که از پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) درخواست کردند برای ما بت درست کن از نظر شما صحابه هستند یا نه؟! صحابه چه کسی است؟!

آقای «احمد بن حنبل» به نقل کتاب «أسد الغابة فی معرفة الصحابه» می‌ گوید:

«قال أحمد بن حنبل: أصحاب رسول الله - صلی الله علیه وسلم - کل من صحبه شهراً أو یوماً أو ساعة أو رآه»

احمد بن حنبل می‌گوید: هرکسی پیغمبر اکرم را یک ماه، یک روز، یک ساعت یا یک لحظه هم ببیند صحابه محسوب می‌شود.

أسد الغابة، المؤلف: ابن الأثیر، ج 1، ص 7، فصل نذکر فیه من یطلق علیه اسم الصحبة

حال کسانی که «ابن تیمیه» و «محمد بن عبدالوهاب» آن‌ها را تکفیر کرد چه کسانی بودند؟! همچنین «ابن تیمیه» می‌گوید:

«فان کثیرا من الصحابة و التابعین کانوا یبغضونه و یسبونه و یقاتلونه»

بسیاری از صحابه و تابعین بغض علی را در دل داشتند، ایشان را سب می‌کردند و با علی بن أبی طالب قتال می‌کردند.

منهاج السنة النبویة، اسم المؤلف: أحمد بن عبد الحلیم بن تیمیة الحرانی أبو العباس، دار النشر: مؤسسة قرطبة - 1406، الطبعة: الأولی، تحقیق: د. محمد رشاد سالم، ج 7، ص 137

آیا وجدان و غیرت شما در مورد لعن امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) به عنوان خلیفه چهارم چه قضاوتی می‌کند؟! حرف‌هایی که «ابن تیمیه» می‌زند یا راست است و یا دروغ است؛ اگر دروغ می‌گوید نتیجه می‌گیریم که او بر اهل سنت و صحابه افترا می‌بندد.

سب امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) سب رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) است و سب آن بزرگوار هم سب خداوند متعال است. بغض امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) نشانه نفاق است و او می‌گوید تعداد زیادی از صحابه منافق بودند!!

اهل سنت چرا از صحابه در برابر حرف‌های بی‌اساس «ابن تیمیه» دفاع نمی‌کنند؟! این مطالب را برای ما روشن کنید.

بنده به حول قوه الهی این مطالب را به طور مفصل در جلسه بعد عرض خواهم کرد، اما به عنوان نمونه «ابن تیمیه» در کتاب «منهاج السنة النبویة» می گوید:

«فان کثیرا من الصحابة و التابعین کانوا یبغضونه و یسبونه و یقاتلونه»

این در حالی است که «صحیح مسلم» می‌گوید:

«قال عَلِی وَالَّذِی فَلَقَ الْحَبَّةَ وَبَرَأَ النَّسَمَةَ إنه لَعَهْدُ النبی الْأُمِّی إلی أَنْ لَا یحِبَّنِی إلا مُؤْمِنٌ ولا یبْغِضَنِی إلا مُنَافِقٌ»

صحیح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسین القشیری النیسابوری، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت، تحقیق: محمد فؤاد عبد الباقی، ج 1، ص 86، ح 78

همچنین رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:

«رَسُولَ اللَّهِ یقول من سَبَّ عَلِیاًّ فَقَدْ سبنی»

رسول اکرم می‌فرماید: هرکسی علی را سب کند، من را سب کرده است.

مسند الإمام أحمد بن حنبل، اسم المؤلف: أحمد بن حنبل أبو عبدالله الشیبانی، دار النشر: مؤسسة قرطبة – مصر، ج 6، ص 323، ح 26791

حال ان‌شاءالله مفصل در این زمینه صحبت خواهیم کرد که حکم سب رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) چیست. همچنین در همین کتاب جلد پنجم وارد شده است:

«فَمَعْلُومٌ أَنَّ الَّذِینَ قَاتَلُوهُ وَلَعَنُوهُ وَذَمُّوهُ مِنَ الصَّحَابَةِ وَالتَّابِعِینَ وَغَیرِهِمْ هُمْ أَعْلَمُ وَأَدْینُ مِنَ الَّذِینَ یتَوَلَّوْنَهُ»

معلوم است صحابه و تابعین که با علی بن أبی طالب جنگیدند و او را لعنت و مذمت کردند دیانتشان از کسانی که علی را به عنوان ولی قبول دارند و او را دوست دارند بالاتر است.

منهاج السنة النبویة، المؤلف: تقی الدین أحمد بن عبد الحلیم ابن تیمیة الحرانی الحنبلی الدمشقی (المتوفی: 728 هـ)، المحقق: محمد رشاد سالم، الناشر: جامعة الإمام محمد بن سعود الإسلامیة، الطبعة: الأولی، 1406 هـ - 1986 م، ج 5، ص 10

لعنت خداوند بر «ابن تیمیه» و هرکسی که بخواهد امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را لعنت کند. آقایان اهل سنت شما امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را دوست دارید یا دوست ندارید؟! آیا محبت امیرالمؤمنین را در دل دارید یا ندارید؟!

«ابن تیمیه» معتقد است کسانی که امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را لعنت کردند، متدین‌تر از کسانی هستند که آن حضرت را دوست دارند!! حال «احمد بن حنبل» معتقد است کسی که حتی یک ساعت هم رسول گرامی اسلام را ببیند صحابه محسوب می‌شود.

همچنین آقای «بخاری» در کتاب «صحیح بخاری» می‌نویسد:

«وَمَنْ صَحِبَ النبی أو رَآهُ من الْمُسْلِمِینَ فَهُوَ من أَصْحَابِهِ»

به مجرد اینکه کسی پیغمبر اکرم را ببیند صحابه محسوب می‌شود.

الجامع الصحیح المختصر، اسم المؤلف: محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی، دار النشر: دار ابن کثیر, الیمامة - بیروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقیق: د. مصطفی دیب البغا، ج 3، ص 1335، بَاب فَضَائِلِ أَصْحَابِ النبی

«ابن تیمیه» هم می‌گوید:

«فان کثیرا من الصحابة و التابعین کانوا یبغضونه و یسبونه و یقاتلونه»

حال از امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) دفاع نمی کنید، اما چرا کسی از صحابه دفاع نمی‌کند؟! غیرت، وجدان و شرفتان کجا رفته است؟! این روایات شعبه بازی نیست، اگر ما اشتباه می‌ گوئیم بگویید که شما اشتباه کردید.

«بخاری» در کتاب خود به صراحت بیان می‌کند که هرکسی به مجرد اینکه رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) را ببیند صحابه محسوب می‌شود. «ابن تیمیه» هم به صراحت می‌گوید: بسیاری از صحابه از پیغمبر اکرم تقاضای بت پرستی می‌کردند.

بنده در این زمینه حرف‌های زیادی وجود دارد، اما تنها به خواندن عبارت «نووی» در کتاب «شرح صحیح مسلم» جلد اول اکتفا می‌کنم. او می‌گوید:

«فأما الصحابی فکل مسلم رأی رسول الله e ولو لحظة»

هرکسی به اندازه یک چشم به هم زدن پیغمبر اکرم را دیده باشد صحابی محسوب می‌شود.

صحیح مسلم بشرح النووی، اسم المؤلف: أبو زکریا یحیی بن شرف بن مری النووی، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت - 1392، الطبعة: الطبعة الثانیة، ج 1، ص 35

مجری:

استاد نظر علمای ما و پیروان مکتب اهل‌بیت (علیهم السلام) در مورد صحابه چیست؟!

تعریف «صحابه»، طبق نظر پیروان مکتب اهلبیت (علیهم السلام)

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

ما معتقدیم صحابی به کسی می‌گویند که پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) دیده باشد، به ایشان ایمان آورده باشد و با اسلام از دنیا رفته باشد. صحابه کسی است که با تمام وجود به رسول گرامی اسلام ایمان آورده باشد.

ما منافقین و کسانی که مرتد شدند را صحابه نمی‌دانیم، بلکه کسی را صحابه می‌دانیم که با ایمان به رسول گرامی اسلام از دنیا رفته باشد.

ما همین صحابه را هم به دو دسته تقسیم می‌کنیم؛ یک دسته عادل بودند و دسته دیگر فاسق بودند. قرآن کریم در مورد صحابه به صراحت می‌فرماید:

(یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جاءَکمْ فاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَینُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْماً بِجَهالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلی ما فَعَلْتُمْ نادِمِین)

هان ای کسانی که ایمان آورده‌اید اگر فاسقی خبری برایتان آورد تحقیق کنید تا مبادا ندانسته به قومی بی گناه حمله کنید و بعداً که اطلاع یافتید از کرده خود نادم شوید.

سوره حجرات (49): آیه 6

همچنین ده‌ها آیه در مذمت صحابه داریم. ما از خوبان صحابه انتظار شفاعت داریم و از بدان آن هم تبری می‌جوییم. عقیده قرآن کریم همین است و هیچ شک و شبهه‌ای در آن وجود ندارد.

علمای اهل سنت معتقدند هرکسی ولو یک لحظه هم رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) را ببیند صحابه محسوب می‌شود و صحابه همگی عادل و اهل بهشت هستند. در کتاب «الإحکام» اثر آقای «ابن حزم أندلسی» وارد شده است که می‌گوید:

«وکلهم عدول فاضل من أهل الجنة»

همه صحابه عادل، فاضل و اهل بهشت هستند.

الإحکام فی أصول الأحکام، المؤلف: أبو محمد علی بن بن حزم الأندلسی (المتوفی: 456 هـ)، المحقق: الشیخ أحمد محمد شاکر، قدم له: الأستاذ الدکتور إحسان عباس، الناشر: دار الآفاق الجدیدة، بیروت، ج 5، ص 90

این در حالی است که «ابن تیمیه» معتقد است تعدادی از صحابه از رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) درخواست بت کردند. همچنین آقای «محمد بن عبدالوهاب» می‌گوید: تعدادی از صحابه با اینکه موحد بودند، از دین و ایمان خارج شدند.

همچنین «ابن تیمیه» می‌گوید: بسیاری از صحابه بغض امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را در دل داشتند و آن بزرگوار را لعن می‌کردند. در حالی که بغض امیرالمؤمنین نشانه نفاق است و لعن و سب امیرالمؤمنین هم سب و لعن رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) است.

همچنین آقای «ابن حجر عسقلانی» در کتاب «الإصابة فی تمییز الصحابة» جلد اول از آقای «ابن حزم» نقل می‌کند و می‌گوید:

«الصحابة کلهم من أهل الجنة قطعاً»

یقیناً تمام صحابه اهل بهشت هستند.

الإصابة فی تمییز الصحابة، اسم المؤلف: أحمد بن علی بن حجر أبو الفضل العسقلانی الشافعی، دار النشر: دار الجیل - بیروت - 1412 - 1992، الطبعة: الأولی، تحقیق: علی محمد البجاوی، ج 1، ص 11، الفصل الثالث فی بیان حال الصحابة من العدالة

آیا ما حرف آقایان اهل سنت را قبول کنیم؟! آن‌ها معتقدند که هرکسی پیامبر را ولو یک لحظه ببیند صحابه محسوب می‌شود و قطعاً همه صحابه هم اهل بهشت هستند. همچنین در کتاب «شرح عقاید اهل سنت» اثر دکتر «عبدالملک سعدی» وارد شده است:

"متهم نمودن صحابه – خداوند از همه‌شان خشنود باد – به این که بعد از پیامبر مرتد شده‌اند، این مسلماً منافی و مخالف با بسیاری از آیات و احادیثی است که بر خشنودی خداوند از آنان و بشارت دانشان به بهشت دلالت دارند."

«ابن تیمیه» نسبت به صحابه می‌گوید بسیاری از آن‌ها امیرالمؤمنین را سب و لعن می‌کردند، اما زمانی که می‌خواهد صحابی را معرفی کند می‌نویسد:

«قد قام الدلیل الذی یجب القول بموجبه إنهم من أهل الجنة»

دلیل قطعی که واجب است طبق آن نظر بدهیم این است که همه صحابه اهل بهشت است.

منهاج السنة النبویة، اسم المؤلف: أحمد بن عبد الحلیم بن تیمیة الحرانی أبو العباس، دار النشر: مؤسسة قرطبة - 1406، الطبعة: الأولی، تحقیق: د. محمد رشاد سالم، ج 4، ص 310

این در حالی است که رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند:

«من سب علیا فقد سبنی ومن سبنی فقد سب الله تعالی»

المستدرک علی الصحیحین، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاکم النیسابوری، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1411 هـ - 1990 م، الطبعة: الأولی، تحقیق: مصطفی عبد القادر عطا، ج 3، ص 130، ح 4616

ما ان‌شاءالله در جلسات آینده بیان خواهیم کرد که حکم سب رسول گرامی اسلام و سب الله چیست؛ سپس در ادامه در مورد معنای «کثیرا من الصحابة و التابعین کانوا یبغضونه و یسبونه» صحبت خواهیم کرد.

«ابن تیمیه» معتقد است بسیاری از صحابه امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را ناسزا می‌گفتند و رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: هرکسی به علی ناسزا بگوید، به من ناسزا گفته است. و هرکسی به رسول گرامی اسلام ناسزا بگوید زندیق و مرتد است و از دین خارج شده است.

«ابن تیمیه» در جای جای کتاب «مجموع الفتاوی» خود می‌گوید: قتل ساب النبی خواه مسلمان باشد یا غیر مسلمان واجب است، توبه او هم پذیرفته نیست، مرتد و زندیق است. اگر این مطالب را کنار هم بگذارید، چه نتیجه‌ای می‌گیرید؟! من در خدمت حضرتعالی هستم.

بخشی از پیامک‌های بینندگان برنامه:

مجری:

خیلی ممنون و متشکرم. چند مورد از پیام‌های عزیزان بیننده را بخوانم و بعد سؤال آخر را از محضر شما خواهم پرسید.

عزیزی گفتند: هفته گذشته حرم مولا امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) بودم. عجب صفایی داشت؛ افتخارم این است که شیعه امیرالمؤمنین هستم.

هرکس به کسی نازد

ما هم به علی نازیم

از شما ممنونیم و خوشا به حالتان که این سعادت نصیب شما شده است.

خواهر بزرگوارمان معصومه خانم از شیراز پیشاپیش ولادت باسعادت حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را تبریک گفتند و تشکر کردند. از ایشان هم ممنون و سپاسگذار هستیم.

خانواده محترم زمانی از زرند کرمان گفتند: با نزدیک شدن سالروز تأسیس «شبکه جهانی ولایت» باید بگوییم خانواده ما با این شبکه جان گرفته است و مسیر ما عوض شده است. خسته نباشید، دوستدار شما خانواده زمانی.

از شما خانواده بزرگوار ممنونیم. ان‌شاءالله همیشه نور و معنویت در خانه و زندگی شما باشد و همیشه عاقبت به خیر باشید.

آقای متولی عزیز که یکی از غنچه‌های ولایت و همراه «شبکه جهانی ولایت» هستند، تشکر کردند و تبریک گفتند. از ایشان ممنونیم.

آقا مهدی عزیزمان از تاجیکستان سلام فرستادند و گفتند: برای ما دعا کنید. در فضایی که ما قرار داریم واقعاً محافظت کردن از دین و ایمان خیلی خیلی سخت است.

من قبول دارم، حرف شما کاملاً درست است. عزیزانی که در کشورهای دیگر از جمله کشورهای اروپایی هستند، می‌دانند که حفظ دین و ایمان بسیار بسیار کار سختی است.

من اعتقاد دارم جوانان عزیز، دختران، پسران، زنان و مردانی که در آن فضا زندگی می‌کنند و تمام اعتقاداتشان را با جان و دل حفظ کردند و دعا، نماز، حجاب و ولایت خود را رعایت می‌کنند فرشته‌های روی زمین هستند.

ما به حال این عزیزان غبطه می‌خوریم که اینقدر با ایمان هستند و از همین جا درود می‌فرستم به همه بینندگان عزیزی که در جای جای این عالم در شرایطی زندگی می‌کنند که حفظ دین و تقوا و ایمان سخت است، اما واقعاً پای آن ایستادند.

آقای نیازمندی عزیز از شیراز سلام فرستادند، از ما تشکر کردند و در حق ما دعا کردند که از ایشان ممنونیم.

آقای محمد رضا کریمی از بوشهر تبریک گفتند و تشکر کردند. بسیاری از دوستان عزیز دیگر هم به ما پیام دادند و از ما تشکر کردند که واقعاً از همگی ممنونیم.

ما بازهم پیام‌ها را برای شما خواهیم خواند. دوستان من تلفن‌ها را برای شما زیرنویس کردند تا ما بتوانیم صدای گرم شما را بشنویم. این برنامه زنده «حبل المتین» از «شبکه جهانی ولایت است.

من سؤال دیگری مطرح می‌کنم و بعد در خدمت شما هستیم تا بتوانیم صدای گرم شما را بشنویم.

استاد ایام ولادت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) و ماه رجب ماه شادی مسلمین است. من دلم نمی‌آید برخی از سؤالات را بپرسم؛ اما از آنجایی که وقتی حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) به ولایت و امامت رسید، با دعای رسول گرامی اسلام:

«مَنْ کنْتُ مَوْلَاهُ فَهَذَا عَلِی مَوْلَاهُ اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُ»

الأمالی، نویسنده: ابن بابویه، محمد بن علی، ص 123، ح 1

ما بحث تولی و تبری را هم داریم. همان‌طور که عشق و ارادت و محبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) و دوستدارانشان داریم، از دشمنانشان هم بیزاری می‌جوییم.

ما می‌خواهیم ببینیم دشمنان حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در این عصر و زمان چه کسانی هستند تا تکلیف ما مشخص شود و به آن‌ها لعن بفرستیم و از آن‌ها بیزار شویم.

بنده هرچند دلم نمی‌خواهد این سؤال را مطرح کنم، اما وقتی از این باب به آن فکر می‌کنم می‌بینم خوب است تا دوستان بیننده هم اطلاعاتشان در این زمینه افزایش پیدا کند.

استاد مواردی از اهانت صریح سران و بزرگان پلید وهابیت نسبت به حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) که می‌شود بیان کرد را برای ما بیان بفرمایید.

مواردی از اهانت سران وهابی به حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید وهابیت نسبت به امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)، حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها)، امام حسن و امام حسین (علیهم السلام) و حتی نسبت به امام صادق (علیه السلام) حرف‌هایی زدند که نمی‌دانیم چطور بیان کنیم.

ما اهل سنت و آثارشان را در هرجای دنیا مشاهده کردیم، دیدیم که نسبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) علاقمند هستند و به آن بزرگواران محبت دارند. علی الخصوص عزیزان اهل سنت صوفی ما نسبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) عشق می‌ورزند.

این در حالی است که سراسر وجود «ابن تیمیه» مملو از بغض و دشمنی و عداوت نسبت به امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) است. او در کتاب «منهاج السنة النبویة» تلاش می‌کند تا به هر صورتی که ممکن است طعنه‌ای به امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) بزند.

او یا مطالبی از زبان خودش نقل می‌کند و یا زمانی که نمی‌تواند از زبان خود نقل کند مطالبی را از زبان خوارج و منافقین نقل می‌کند. «ابن تیمیه» در کتاب «منهاج السنة» جلد چهارم صفحه 386 می‌نویسد:

«الذین یکفرون علیا أو یفسقونه أو یشکون فی عدالته من المعتزلة والمروانیة وغیرهم»

کسانی که علی بن أبی طالب را تکفیر می‌کنند یا او را فاسق می‌دانند یا کسانی همانند معتزله و مروانیه که در عدالت علی بن أبی طالب شک دارند.

«لو قالوا لکم ما الدلیل علی إیمان علی وإمامته وعدله»

اگر به شما بگویند که دلیل شما بر ایمان، امامت و عدل علی بن أبی طالب دلیل بیاورید.

«لم یکن لکم حجة»

اصلاً شما دلیلی بر ایمان علی بن أبی طالب ندارید.

مشاهده کنید که این شخص چقدر وقیح و پست است!! او ادعا می‌کند که برای ایمان و عدل امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) دلیل بیاورید. عجیب است که او در ادامه می‌گوید:

«فإمکم إن احتججتم بما تواتر من إسلامه وعبادته»

اگر شما بگویید که ایمان و اسلام علی بن أبی طالب به تواتر ثابت شده است.

«قالوا لکم وهذا متواتر عن الصحابة والتابعین والخلفاء الثلاثة وخلفاء بنی أمیة کمعاویة ویزید وعبد الملک وغیرهم»

ما هم می‌گوییم که ایمان صحابه و تابعین و خلفای سه گانه و خلفای بنی امیه از جمله معاویه و یزید و عبدالملک و دیگران هم به تواتر ثابت شده است.

منهاج السنة النبویة، اسم المؤلف: أحمد بن عبد الحلیم بن تیمیة الحرانی، دار النشر: مؤسسة قرطبة - 1406، الطبعة: الأولی، تحقیق: د. محمد رشاد سالم، ج 4، ص 386

مشاهده کنید که «ابن تیمیه» کجا را به کجا ربط می‌دهد. یزید پلید که می‌گوید:

«لیت هاشم بالملک فلا ملک جاءه ولا وحی نزل»

البدایة والنهایة، اسم المؤلف: إسماعیل بن عمر بن کثیر القرشی أبو الفداء، دار النشر: مکتبة المعارف – بیروت، ج 8، ص 224، باب ثم دخلت سنة ثلاث وستین

او امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را در مقابل «یزید» که علناً کفر باطنی خود را اظهار می‌کند قرار می‌دهد و می‌گوید: اگر شما بگویید ایمان و اسلام علی بن أبی طالب متواتر است، اسلام «یزید» و «عبدالملک» هم متواتر است.

عزیزان شیعه ما کاری نداریم، اما شما از پلیدهایی که مدافع «ابن تیمیه» هستند سؤال کنید که اگر کسی چنین تعبیری درباره ابوبکر، عمر، عثمان یا عایشه به کار ببرد ولو از زبان یهودی‌ها، مسیحی‌ها، کفار و مشرکین باشد با او چکار خواهند کرد؟!

آقایان اهل سنت اگر کسی از زبان کفار همین اشکالی که «ابن تیمیه» بر امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) دارد را علیه خلفای راشدین مطرح کند چکار می‌کنید؟! آیا امیرالمؤمنین به عنوان خلیفه چهارم شما اهل سنت مطرح نیست؟!

آیا امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) به عنوان اولین کسی که ایمان آورد نیست؟! آیا امیرالمؤمنین داماد رسول گرامی اسلام نیست؟! آیا امیرالمؤمنین یک مسلمان نیست؟!

«ابن تیمیه» پلید اسلام امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را زیر سؤال می‌برد. ما نمی‌دانیم این چه موجودی است!! پستی متعلق به افرادی است که از او به عنوان «شیخ الإسلام» تعبیر می‌کنند و از او در رسانه‌ها شبانه روز دفاع می‌کنند.

اگر چنین سؤالی در مورد خلفای راشدین بپرسند، اهل سنت چه جوابی خواهند داد؟! همچنین اگر آقایان می‌توانند همین‌جا روی خط بیایند و جواب بدهند. ما آماده هستیم تا جواب آقایان مدافعین «ابن تیمیه» را در اینجا بشنویم.

شب‌های سه شنبه در برنامه عربی ما یکی از سران وهابی از لیبی که هر هفته لاطائلاتی مطرح می‌کند و زمانی که ما جواب می‌دهیم شنونده پاسخ نیست. او سریع تماس را قطع می‌کند و فرار می‌کند.

سه شنبه گذشته زمانی که بحث اسلام امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را مطرح کردیم، او گفت: شما که می‌گویید علی بن أبی طالب به پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) اسلام آورد، معلوم می‌شود که او ابتدا کافر بوده و سپس مسلمان شده است.

پستی و رذالت این شخص را نگاه کنید. من گفتم: آیا نستجیر بالله زمانی که رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) به پیامبری مبعوث شود کافر بوده است و بعد از اینکه اسلام را اظهار کردند از کفر به اسلام آمدند؟!

امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) تربیت یافته دامان رسول گرامی اسلام است و هرآنچه را که پیغمبر اکرم انجام می‌داده است، امیرالمؤمنین هم انجام می‌دادند. آیا شما درباره پیغمبر اکرم هم چنین حرفی می‌زنید؟!

همچنین تعدادی از مردم مکه تابع دین حضرت ابراهیم خلیل الرحمن بودند. آیا اینکه این افراد مسلمان شدند، نشانگر این است که قبلاً کافر بودند و سپس مسلمان شدند؟!

همچنین تعدادی از مردم مکه مسیحی و تابع دین حضرت عیسی بودند، اما با دیدن رسول گرامی اسلام مسلمان شدند. آیا مسلمان شدن این افراد به معنای این است که قبلاً کافر بودند؟!

بنده نمی‌دانم عقل این افراد کجا رفته است؟! بنده گمان می‌کنم اگر آدم به دیوانه خانه برود و با دیوانگان صحبت کند، چنین حرف‌هایی بیان نکنند. دیوانگان به این حرف‌ها می‌خندند، چه برسد به عقلا!!

همچنین تعدادی از مردم مکه تابع دین حضرت موسی بودند، اما با دین رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) به پیغمبر اکرم ایمان آوردند و مسلمان شدند. آیا می‌توان گفت به دلیل اینکه این افراد اسلام آوردند، نتیجه می‌گیریم که قبلاً کافر بودند؟!

حال فرض می‌گیریم «ابن تیمیه» 800 سال قبل حرف بیجایی زده است، آیا شما باید در عصر تشعشع طلایی علم و فکر این حرف را مطرح کنید؟! این حرف را اگر به یک بچه سنی هم بگویید، در دهان شما می‌کوبد!!

یک شخص سنی با گرایش سنی‌گری خود مدافع امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) است. زمانی که اهل سنت در کتاب‌ها نام خلفا را بیان می‌کنند پسوند (رضی الله عنه) را به کار می‌برند، اما به امیرالمؤمنین عبارت (کرم الله وجهه) می‌گویند!

این مسئله میان تمام اهل سنت به یک سنت تبدیل شده است. آن‌ها بعد از نام امیرالمؤمنین عبارت (کرم الله وجهه) را به کار می‌برند، زیرا معتقدند ایشان از ابتدای طفولیتشان یک لحظه هم کافر و بت پرست نبوده است.

امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در خانه خدا به دنیا آمده است و به تعبیر «عبد المقصود» از علمای بزرگ مصر که می‌گوید:

"لحظه‌ای که علی بن أبی طالب از مادر به دنیا آمدند و چشم گشودند، چشم بر توحید و رسالت و وحدانیت حق چشم گشودند. او در خانه خداوند عالم و در مکه مکرمه متولد شدند. تولد او تولد ایمان و اسلام بوده است."

گاه آقایان وهابی ادعا می‌کنند بعضی افراد مطرح می‌کنند که علی بن أبی طالب در کعبه به دنیا آمده است، اما این دلیل نمی‌شود. ما ادله‌ای در این خصوص مطرح می‌کنیم. آقای «حاکم نیشابوری» در این زمینه می‌گوید:

«فقد تواترت الأخبار أن فاطمة بنت أسد ولدت أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب کرم الله وجهه فی جوف الکعبة»

اخبار متواتر داریم که فاطمه بنت أسد پسرش علی بن أبی طالب را در درون خانه کعبه به دنیا آورده است.

المستدرک علی الصحیحین، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاکم النیسابوری، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1411 هـ - 1990 م، الطبعة: الأولی، تحقیق: مصطفی عبد القادر عطا، ج 3، ص 550، ح 6044

همچنین آقای «سیوطی» درباره «حاکم نیشابوری» می‌گوید:

«الحاکم الحافظ الکبیر إمام المحدثین أبو عبد الله محمد بن عبد الله محمد بن حمدویه بن نعیم الضبی الطهمانی النیسابوری»

در ادامه می‌گوید:

«وکان إمام عصره فی الحدیث»

حاکم نیشابوری امام عصر خود در حدیث بوده است.

«العارف به حق معرفته»

او نسبت به حدیث کاملاً آشنا بوده است.

طبقات الحفاظ، اسم المؤلف: عبد الرحمن بن أبی بکر السیوطی أبو الفضل، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1403، الطبعة: الأولی، ج 1، ص 410 - 411، ح 927

کاملاً واضح و روشن است که وهابیت به دنبال حقیقت نیستند، بلکه به دنبال این هستند تا شبهه تولید کنند. زمانی که ما ولادت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در کعبه را از منابع اهل سنت ثابت کردیم، این شخص رنگ عوض کرد و گفت:

"علی بن أبی طالب در کعبه به دنیا آمده است، درحالی‌که کعبه مملو از بت بوده است و حدود 360 عدد بت در آنجا وجود داشته است. اصلاً به دنیا آمدن در خانه‌ای که پر از بت است شرافت دارد، یا مذمت است؟!"

من نمی‌دانم این افراد عقل و شعورشان را کجا بردند؟! همین کعبه‌ای که شما آن را مملو از بت می‌خوانید، رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) 13 سال به دور آن طواف می‌کردند، همچنین صحابه دور همین کعبه طواف می‌کردند.

5 سال بعد از تغییر قبله مسلمانان به طرف همین کعبه‌ای که مملو از بت بوده است نماز می‌خواندند. چه شرافتی دارد مردم به طرف خانه‌ای نماز بخوانند که مملو از بت است؟!

بنده انتظار دارم عزیزان اهل سنت ما به این سؤالات پاسخ بدهند و ما جواب ندهیم. اهل سنت روی خط وهابیت بروند و به این سؤالات پاسخ بدهند، یا حداقل روی خط «شبکه جهانی ولایت» بیایند و به این حرف‌های بی‌اساس پاسخ بدهند.

وهابیت باید بدانند اهل سنت با اقدامات آن‌ها مخالف هستند و آن‌ها دارند با مقدسات اهل سنت بازی می‌کنند. مقدسات اهل سنت تنها ابوبکر و عمر و عثمان و عایشه نیست، بلکه امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) هم جزو مقدسات اهل سنت محسوب می‌شود.

جناب آقای اسماعیلی وهابیت اهانت‌های زیادی نسبت به امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) بیان کردند که ان‌شاءالله ما در جلسه آینده این مطالب را بیان خواهیم کرد.

«ابن تیمیه» با کمال بی‌حیایی و بی‌شرمی که باید بگوییم به تعبیر آقای «غماری» لعنت‌های خدا بر او باد، زمانی که آیه شریفه:

(لا تَقْرَبُوا الصَّلاةَ وَ أَنْتُمْ سُکاری)

در حال مستی به نماز نزدیک نشوید.

سوره نساء (4): آیه 43

را مطرح می‌کنید، نستجیر بالله می‌گوید که این آیه در حق امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) نازل شده است. او ادعا می‌کند که امیرالمؤمنین شراب خورده بود و بعد از آن نماز می‌خواند و متوجه نشد، سپس آیه‌ای در حرمت شراب نازل شد.

من نمی‌دانم این چه موجودی است؟! البته ما از «ابن تیمیه» انتظاری بیش از این نداریم، زیرا خود می‌گوید: شیطان همواره به صورت من مجسم می‌شود و مردم را گمراه می‌کند. زمانی که شیطان به صورت شما تبدیل می‌شود و مردم را گمراه می‌کند، مشخص است چه موجودی است.

چرا شیطان نستجیر بالله به صورت «ابوحنیفه»، «مالک»، «شافعی» یا «احمد بن حنبل»، «انس» و دیگران نمی‌آید تا مردم را گمراه کند و تنها در قالب تو «ابن تیمیه» مجسم می‌شود و مردم را گمراه می‌کند؟!

معلوم است که میان «ابن تیمیه» و شیطان رابطه‌ای، ارتباطی یا قراردادی وجود دارد که شیطان به صورت تو مجسم می‌شود و مردم را گمراه می‌کند!!

مجری:

استاد خیلی متشکرم. هرچند با شنیدن این مطالب مقداری دلمان می‌گیرد، اما از طرفی هم باید تکلیف معلوم شود.

کسی که محب امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) است و عشق و ارادت و محبت حضرت مولا را در دل دارد، کسی که با شنیدن نام و صفات و کنیه و القاب و اوصاف امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) دل و جگرش خنک می‌شود از دشمنان حضرت جداست.

دشمنان حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) نمی‌تواند نام زیبای آن حضرت را بشنوند و بغض و کینه و دشمنی مولا امیرالمؤمنین را در دل دارند.

عیبی ندارد ما این عشق و ارادت و محبت را در دلمان داریم و به همه عالم هم می‌گوییم و فریاد هم می‌زنیم و شما هم می‌توانید به دشمنی خودتان ادامه بدهید. بالاخره مرگ، برزخ، قیامت، حساب و کتابی هست.

در روز قیامت کنار حوض کوثر معلوم می‌شود که چه کسانی باید از دستان با کفایت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) آب بنوشند. در قیامت مشخص خواهد شد کسانی که حب، ولایت و محبت حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را در دل ندارند جایشان کجاست.

بخشی از پیامک‌های بینندگان برنامه:

خیلی ممنونم از دوستانی که لطف کردند و برای ما پیام دادند.

آقای علی مظهری از کرمان گفتند: تمام جوانان به ویژه جوانانی که دم بخت هستند را دعا کنید.

ان‌شاءالله زودتر شرایطی مهیا شود تا پسران و دختران ما که نزدیک ازدواج هستند دلشان شاد شود و همسر شایسته برایشان فراهم شود. در این ایام ماه رجب و ماه شعبان که ماه شادی دل اهل‌بیت (علیهم السلام) است، ان‌شاءالله بختشان باز شود.

عزیز دیگری به نام خورشیدی از دالاهو پیام فرستادند و از ما تشکر کردند.

خانم خادمی یک «جانم فدای علی» برای ما فرستادند.

آقای حسین بقایی شافعی اشعری از شاهین دژ که اهل سنت هستند، روایت:

«ولا تسبوا علیا من سب علیا فقد سبنی ومن سبنی فقد سب الله ومن سب الله عذبه الله»

تاریخ مدینة دمشق، اسم المؤلف: أبی القاسم علی بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله الشافعی، دار النشر: دار الفکر - بیروت - 1995، تحقیق: محب الدین أبی سعید عمر بن غرامة العمری، ج 14، ص 132، ح 1566

را برای ما فرستادند و در نهایت نوشتند: «صدق رسول الله»!!

این عزیز اهل سنت این‌طور عشق و ارادت و محبت خود را به ساحت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) نشان دادند.

آقای فلاح‌نژاد از کرج برای ما پیام فرستادند که از ایشان ممنون هستیم.

خانواده یدالله جلالی از تبریز برای ما پیام فرستادند.

استاد نیک‌نام عزیز ما برایمان فرستادند که من این دو بیتی را می‌خوانم، بعد ببینیم بچه‌های اتاق فرمان چه میان برنامه‌ای برای ما فرستادند تا دلمان شاد شود و جگرمان خنک شود.

این میان برنامه را از مدح و منقبت حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) می‌شنویم و بعد از آن هم ان‌شاءالله تلفن‌ها را خواهیم داشت و صدایتان را خواهیم شنید. استاد نیک‌نام این دو بیتی زیبا را این‌طور برای من فرستادند:

هر که از عشق علی آکنده نیست

فاش می‌گویم خدا را بنده نیست

هرکه باشد مبغض مولا علی

روز محشر بر لبانش خنده نیست

به دل‌هایمان مراجعه کنیم تا ببینیم با شنیدن نام، عشق و محبت حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در دل‌های ما چه می‌گذرد.

الهی شکر که در دل‌هایمان پر از عشق و ارادت و محبت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) است و به این عشق و ارادت و محبت که خداوند در دل‌هایمان قرار داده افتخار می‌کنیم.

وقتی که نام امیرالمؤمنین را می‌شنویم، اصلاً تمام بند بند وجودمان دگرگون می‌شود و با شنیدن نام حضرت مصفا می‌شویم.

امروز اتفاقاً بزرگداشت شهید بزرگوار سید شهیدان اهل قلم سید مرتضی آوینی هست. در فاصله‌ای که این میان برنامه پخش می‌شد، جمله‌ای از ایشان نگاه کردم. با خود گفتم جا دارد که در همین جا از این شهید یادی کنیم و این مطلب بسیار زیبا را بخوانیم. ایشان نوشتند:

"عجب تمثیلی است اینکه علی مولود کعبه است، یعنی باطن قبله را در امام پیدا کن، ظاهرگرایان از کعبه نیز تنها سنگ‌هایش را می‌پرستند."

شبتان بخیر. ان‌شاءالله برنامه ما تا اینجا مورد توجه شما قرار گرفته باشد. برنامه زنده «حبل المتین» از «شبکه جهانی ولایت» در آستانه ولادت باسعادت آقاجانمان حضرت مولا حیدر کرار امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) تقدیم حضور شما می‌شود. الهی دل‌هایتان شاد باشد.

تماس بینندگان برنامه:

هرچند وقتمان کم است، اما می‌خواهیم تلفن داشته باشیم. هرچقدر فرصت اجازه بدهد با افتخار در خدمتیم. جناب آقای تاجدار از کشور هلند پشت خط ارتباطی ما هستند. آقای تاجدار سلام و درود به شما:

بیننده (آقای تاجدار از هلند – شیعه):

عرض ادب و احترام خدمت شما آقای اسماعیلی و همچنین عرض سلام و ادب و تبریک میلاد باسعادت مولایمان حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) خدمت استاد قزوینی و همه دست اندرکارانتان در «شبکه جهانی ولایت».

به نظرم شبکه شما تنها یک شبکه نیست، بلکه «دانشگاه جهانی ولایت» است. «شبکه جهانی ولایت» سرتاسر این خطه خاکی را فرا گرفته و مربوط به یک جا نیست.

همه ما در هرجای این کره خاکی که هستیم چشم‌هایمان به این دانشگاه جهانی است که توسط شما پخش می‌شود. بنده خوشحال می‌شوم که اگر این دانشگاه من را قبول کند، یکی از دانشجویان این دانشگاه باشم.

خوشحالم که در خدمت شما هستم. من کمی ذوق زده شدم، به دلیل اینکه شب میلاد باسعادت حضرت امیرالمؤمنین (سلا الله علیه) است و کمتر اتفاق می‌افتد بتوانیم در چنین شب‌هایی با شما که در قم کنار حضرت معصومه (سلام الله علیها) هستید صحبت کنم.

می‌خواستم از شما دو سؤال بپرسم. آقای اسماعیلی می‌دانم وقت شما کم است، اما خواهش می‌کنم به من کمی بیشتر وقت بدهید. مشکلات ما در اروپا زیاد است، اجازه بدهید سؤالات من مطرح شود.

سؤال اول من که باید در مورد آن توضیح بیشتری هم بدهم در خصوص مسئله‌ای بود که چندی پیش مطرح شد. متأسفانه ما در هلند مشکلات زیادی داریم، بیشتر از اینکه وهابیت دامان ما شیعیان را در اروپا بگیرد خود شیعیان دامان ما را گرفتند.

خواهش می‌کنم حضرت استاد خودشان از کسانی که شبکه‌هایی دارند دعوت کنند. حضرت استاد «ابوالقاسمی» هم چند شب پیش ماهواره‌هایی که به اسم شیعیان ثبت می‌شد و توهین می‌کردند را آورده بودند و با آن‌ها صحبت می‌کردند.

من می‌خواستم با این افراد صحبت کنید. این بزرگواران ادعا می‌کنند باید برائت صورت بگیرد، البته ما قبول داریم که برائت جزء دین شیعیان است و ما باید این کار را انجام بدهیم.

بنده خواهش می‌کنم حضرت استاد این مسئله را باز کنند، زیرا متأسفانه امروزه مردمان هلند، آلمان، بلژیک که اخبار آن را شنیدید همه را به یک چشم می‌بینند و مسلمانان در این میان لطمه می‌بینند.

از شما خواهش می‌کنم این مسئله را باز کنید. حال بنده خدای نکرده نمی‌خواهم خط قرمزها و مراجعی که نسبت به این مسائل نظر مثبت دارند را نام ببرم. از این افراد دعوت کنید و از آن‌ها بپرسید ادله‌شان چیست که چنین فتواهایی صادر می‌کنند.

شبکه‌هایی به اسم شیعه با پشتیبانی بعضی از مراجع حرف‌هایی می‌زنند و میان شیعیان و مسلمین در اروپا تفرقه ایجاد می‌کنند. سؤال اول من همین مسئله بود که می‌خواستم نسبت به آن توجهی ویژه داشته باشید.

سؤال دوم من در مورد برنامه امشب شما بود. بنده واقعاً انتظار نداشتم در شب میلاد حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) چنین مطالبی بیان شود. حضرت استاد از افرادی یاد کردند که تکه کلامشان لعن و سب امیرالمؤمنین است.

این افراد حتی ولایت و محبت امیرالمؤمنین را نپذیرفتند. ابوسفیان‌زاده‌هایی که امروزه وجود دارند و کسانی که خون به دل امت اسلامی کردند، حرف‌هایی در شبکه‌های خود مطرح می‌کنند.

مشاهده کردید که این افراد چند شب پیش در شبکه منحوسشان به اهل‌بیت (علیهم السلام) توهین کردند. به نظر من همان‌طور که حضرت استاد بیان کردند، دعوت کردن از این افراد فضای «شبکه جهانی ولایت» را نجس می‌کند.

حیف شبکه شماست که چنین افرادی بیایند و در شبکه شما صحبت کنند و از این فضای مهرآمیز و محبت آمیزی که اهل‌بیت (علیهم السلام) در اختیار ما گذاشتند و شما مبلغ آن هستید و از اسلام ناب محمدی و علوی سخن می‌گویید را نجس کنند.

آقای اسماعیلی عذر می‌خواهم که چنین حرفی می‌زنم، اما واقعاً انتظار نداشتم که حضرت استاد در چنین شبی این افراد را به شبکه دعوت کنند. البته بنده قبول دارم که حضرت استاد اهل سنت را دعوت کنند تا بیایند و در مورد اهل‌بیت (علیهم السلام) صحبت کنند.

اهل سنت نسبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) محبت داشتند و دارند و برای آن بزرگواران مراسم‌هایی برپا می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید فردا در اروپا روز کاری است، به همین خاطر ما امروز و دیشب را در هلند جشن گرفتیم.

در جشن ما برادران اهل سنت ما شرکت کردند و خیلی از عزیزان ما در این مراسم شرکت کردند. با اینکه وهابیت به اهل سنت سفارش می‌کنند تا در این مراسمات شرکت نکنید، دیشب یکی از عزیزان اهل سنت ما بانی 20 کیلو برنج و گوشت بود.

دوست دارم وهابیت این برنامه‌ها را مشاهده کنند تا ببینند محبت اهل‌بیت (علیهم السلام) و حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) تا کجا پیشرفت کرده است.

هرچقدر وهابیت در شبکه‌های نجس و منحوس خود به امیرالمؤمنین ناسزا بگویند، باز هم برادران اهل سنت ما در کنار ما هستند.

درست است که اهل سنت امیرالمؤمنین را به عنوان جانشین پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) قبول ندارند، اما به عنوان خلیفه چهارم به آن حضرت احترام قائل هستند.

اهل سنت در کنار ما هستند و در مراسم‌های شهادت حضرت در ماه مبارک رمضان، در ماه محرم با ما عزاداری می‌کنند و در روزهای میلاد اهل‌بیت (علیهم السلام) با ما شادی می‌کنند.

باور کنید همین عزیز اهل سنت ما دیشب به من گفت: آقای تاجدار اگر شما برای نیمه شعبان مراسم دارید نه تنها من، بلکه بسیاری افراد دیگر را با من در کنار خودتان بدانید، زیرا ما هم به امام زمان اعتقاد داریم.

درست است ما معتقدیم که امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) متولد شده است، اما اهل سنت معتقدند که آن حضرت متولد نشدند و خواهد آمد و منتظر ظهور آن حضرت هستند. واقعاً این مسائلی که مطرح شد، از آن دسته مسائلی است که باید به آن پرداخته شود.

از شما خواهش می‌کنم از این بزرگوارانی که وجود دارد و تعداد آن‌ها کم هم نیست دعوت کنید و در مورد ولادت حضرت بقیة الله الأعظم (ارواحنا له الفداه) با آن‌ها بحث کنید.

درخواست آخر من که بعد از آن با یک دو بیتی با شما خداحافظی می‌کنم این است که روی موضوع مهدویت که حضرت مسیح هم با امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور می‌کنند بیشتر کار کنید.

من مباحث مهدویت استاد «طبرسی» را دنبال کردم. این مطالب از کتب اسلامی است، اما مباحث ایشان به کتب مسیحیت و منجی آخر الزمان یا کتب ادیان الهی و غیر الهی پرداخته نشده است. اگر امکان دارد حضرت استاد در جلسات مشورتی که با اساتید دارند این مباحث را هم مطرح کنند.

بنده که در یکی از کشورهای اروپایی هستم و با بچه‌ها گروه‌های تواشیح کار می‌کنیم و جلسات قرآنی داریم خوشحال می‌شویم که این مباحث مطرح شود تا ما هم به زبان انگلیسی یا هلندی ترجمه کنیم و در اختیار مسیحیان و دیگر ادیان قرار بدهیم.

به دلیل اینکه مراسم‌های ما از جمله مراسم دیشب به زبان هلندی برگزار شد، بسیاری از دوستان ما از جمله همکلاسی‌ها و هم دانشگاهی‌ها و همسایه‌های ما در این مراسم شرکت کردند.

بنده خوشحال می‌شوم اگر شما این مباحث را به صورت فایل پی دی اف در وب سایت «مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر» یا «شبکه جهانی ولایت» قرار بدهید تا ما بتوانیم دانلود کنیم و این مطالب را ترجمه کنیم.

آخرین مطلب من این شعری است که می‌خوانم و از شما به دلیل اینکه به بنده وقت دادید ممنونم. ما را از دعای خیرتان فراموش نکنید، با این دو بیتی از شما خداحافظی می‌کنم:

اوصاف علی به گفتگو ممکن نیست

گنجایش بحر در سبو ممکن نیست

ماندم که علی را به چه تشبیه کنم

تشبیه علی به جز خدا ممکن نیست

وقت و ایام به کامتان، خدا نگهدار

مجری:

بسیار ممنون و متشکرم. خدا به شما خیر بدهد که این همه عشق و ارادت و محبتتان را در آنجا نشان می‌دهید و زحمت می‌کشید. استاد ان‌شاءالله توضیحاتی در این زمینه خواهند داد.

یکی دیگر از عزیزان ما پشت خط ارتباطی هستند. آقای کمیجانی از تهران سلام و درود به شما، شب شما بخیر:

بیننده (آقای کمیجانی از تهران – شیعه):

سلام علیکم. عرض ادب دارم خدمت استاد بزرگوار حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی و همه عزیزمان و همچنین آقای اسماعیلی عزیزمان که وقتی اسمتان می‌آید جگرمان خنک می‌شود.

علی مراد من است و منم غلام علی

هزار و صد صلوات بر رخ جمال علی

حاج علی آقا سؤالی که می‌خواستم از حضرت استاد بپرسم همین سؤالی بود که شما پرسیدید و استاد هم به خوبی جواب دادند. من لذت بردم و به همین خاطر فقط خواستم در ادامه خدمت حضرت استاد عرض کنم که صبر شیعه هم حد و حدودی دارد.

ما مطیع امر شما و امر مراجع عظام تقلید هستیم، اما چقدر دیگر صبر کنیم و جسارت را تحمل کنیم. ما با اهل سنت مشکل نداریم، بلکه با وهابیت مشکل داریم.

خدا ان‌شاءالله به حق مولود کعبه حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) و رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) این افراد را که قابل هدایت نیستند نیست و نابود بکند که دیگر به مولای متقیان حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) لعن نفرستند.

وقتی در کلیپ‌های شما اذان پخش می‌شود و اسم مولا می‌آید جگرمان خنک می‌شود. ما با عشق و نام امیرالمؤمنین زنده هستیم و هرچه داریم فدای امیرالمؤمنین می‌کنیم.

بنده هم خالصانه از صمیم قلب ایام را به شما تبریک عرض می‌کنم. از شما درخواست می‌کنم خدمت کریمه اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) نایب الزیاره ما هم باشید.

مجری:

آقای کمیجانی از شما ممنونم. خیلی بزرگواری فرمودید، خدا به شما جزای خیر بدهد. واقعاً هرکسی هرجای این عالم باشد و عشق و ارادت و محبت و ولایت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را در دل داشته باشد، شنیدن نام مولا به او انرژی می‌دهد.

شنیدن نام حضرت بسیاری از دردهای روحی ما را حل می‌کند و به ما کمک می‌کند در مسیر امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) باشیم.

استاد یکی از دغدغه‌هایی که آقای تاج‌دار از هلند داشتند که دغدغه درست و صحیحی هم هست، این است که تندروهای شیعه اقدامات ناصحیحی انجام می‌دهند.

البته ما نباید کلمه وهابی را نسبت به تندروهای شیعه که گاهی تندروی می‌کنند به کار ببریم و این نام را تنها در مورد وهابیت به کار ببریم. بالاخره تندروی اتفاق می‌افتد و واقعاً چهره شیعه و پیروان امیرالمؤمنین را خراب می‌کنم.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

بنده اگر بخواهم در یک جمله بیان کنم، باید بگویم وهابیت در شبکه‌های شیطانی یک لبه قیچی هستند و شبکه‌هایی از جمله «اهل‌بیت»، «فدک» و دیگر شبکه‌هایی که به نام شیعه هستند و از آن‌ها به شیعه انگلیسی تعبیر می‌کنند لبه دیگر قیچی هستند.

این دو لبه قیچی در تلاش هستند تا مسلمانان را قطعه قطعه کنند. از یک طرف انسان‌های تندرو که برخلاف نظر قرآن کریم رفتار می‌کنند بلای جان شیعیان شدند. این افراد اگر روایت و مراجع را قبول ندارند، باید قرآن کریم را قبول کنند. قرآن کریم به صراحت می‌فرماید:

(وَ لا تَسُبُّوا الَّذِینَ یدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَیرِ عِلْمٍ کذلِک زَینَّا لِکلِّ أُمَّةٍ عَمَلَهُمْ ثُمَّ إِلی رَبِّهِمْ مَرْجِعُهُمْ فَینَبِّئُهُمْ بِما کانُوا یعْمَلُون)

شما مؤمنان به آنان که غیر خدا را می‌خوانند دشنام مدهید تا مبادا آن‌ها از روی دشمنی و نادانی خدا را دشنام گویند، ما بدینسان برای هر امتی عملشان را بیاراستیم و عاقبت بازگشت آنان به سوی پروردگارشان است، و او از اعمالی که می‌کرده‌اند خبرشان می‌دهد.

سوره انعام (6): آیه 108

قرآن کریم به صراحت می‌فرماید که کسی حق ندارد حتی بت‌پرستان را هم دشنام بدهند. ما از این آقایان خواستیم یک روایت صحیح برای ما بیاورند که امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)، امام صادق و امام باقر (علیهم السلام) به مقدسات اهل سنت توهین کرده باشند.

ما تسلیم روایات اهل‌بیت (علیهم السلام) هستیم. اگر این آقایان یک روایت برای ما بیاورند ما تسلیم خواهیم شد. ما بارها به این افراد گفتیم که روایت صحیحی برای ما بیاورند.

همچنین مراجع بزرگواری که امروز مرجعیتشان مقبول حوزه‌های علمیه ما و همین‌طور مقبول مجتهد شناسان و مرجع شناسان هست برای ما دلیل بیاورند.

بر فرض تمام این حرف‌ها صحیح باشد، مشاهده کنید در فاجعه اسپایکر که در یک روز 1700 نفر از جوانان شیعه را به قتل رساندند و زمانی که تیر خلاصی می‌زنند می‌گویند: این انتقام توهینی است که این شیخ فاسق و فاجر در «شبکه فدک» به عایشه کرده است!!

آیا این صحیح است که ما جمله‌ای را بگوییم که باعث شود در یک روز 1700 نفر از جوانان شیعه به بهانه آن قتل عام شوند؟! آیا حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و همچنین حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) به این اقدامات رضایت دارند؟!

ما بارها فتوای آیت الله العظمی بهجت را نقل کردیم. ایشان می‌گویند: اگر شما به بهانه عید الزهرا در قم و تبریز و تهران و اصفهان جلسه بگیرید و به نمادهای اهل سنت توهین کنید که باعث شود در آن طرف دنیا به این بهانه شیعه‌ای را بکشند، شما در قتل او سهیم هستید.

واقعاً ما نمی‌دانیم چکار کنیم، اما به صراحت اعلام می‌کنیم که افراد تندرو شیعه نیستند و حرفشان حرف شیعه نیست.

این افراد فیلمی به نام «یوم العذاب» در مورد حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) می‌سازند که ما از مراجع قم و نجف کتباً نامه گرفتیم که ساختن این فیلم حرام است، کمک کردن به این فیلم حرام است و همچنین تماشا کردن این فیلم هم حرام است.

بنده اتفاقاً زمانی که خدمت حضرت آیت الله العظمی سیستانی و حضرت آیت الله العظمی سید محمد سعید حکیم بودم، گفتم: ما می‌دانیم که این آدم فاسق و فاجر به حرف مراجع تقلید گوش نمی‌دهد.

ایشان گفتند: چه فایده‌ای دارد؟! بنده گفتم: ما فقط می‌خواهیم به دنیا اعلام کنیم تا آقایان اهل سنت بدانند کاری که این آدم مزدور بیگانه انجام می‌دهد نظر شیعه نیست و مراجع شیعه با این اقدام مخالف هستند؛ این فیلم را به حساب شیعه نگذارند.

این شخص بعد از آن شروع کرد به مراجع از جمله آیت الله العظمی سیستانی فحش، اهانت و عبارت‌های رکیک بیان کرد.

همان‌طور که وهابیت معتقدند که تنها ما مسلمان هستیم و غیر از ما همه کافر هستند، این آقایان هم معتقدند تنها ما شیعه هستیم و غیر از ما همه لامذهب و دجالیه هستند.

این افراد همانند وهابیت به آینه نگاه می‌کنند و قیافه نحس خود را در آینه می‌بینند. بعد از آن می‌آیند اسم و صفت خودشان را بر دیگر بزرگان ما تطبیق می‌دهند و بیان می‌کنند.

مجری:

بسیار خوب، این هم فرمایشات بالاترین مقام در «شبکه جهانی ولایت» که در این ایام هم گاهی بعضی مطالب گفته می‌شود. جناب استاد فرمودند که این افراد شیعه نیستند و هیچ انتسابی به شیعه ندارند.

مراجع معظم شیعه مشخص هستند که الآن چه کسانی در قم، نجف و شهرهای دیگر در رأس قرار دارند و حرف و پیام آن‌ها هم کاملاً مشخص و روشن است.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

البته بنده بگویم بحث تبری از دشمنان اهل‌بیت (علیهم السلام) اصلی از اصول دین است. نه تنها اصل مذهبی است، بلکه شیعه و اهل سنت از تمام کسانی که دشمن اهل‌بیت (علیهم السلام) هستند تبری می‌جویند و به آن لعنت می‌کنند.

البته بنده مصداق معین نمی‌کنم که فلانی و فلانی و فلانی دشمن اهل‌بیت است. اصلاً به تعبیر یکی از مراجع اگر تبری نباشد، تولی معنا پیدا نمی‌کند. اگر «لا إله» نگویید، «إلا الله» معنا پیدا نمی‌کند. کفار هم می‌گویند:

(وَ لَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ سَخَّرَ الشَّمْسَ وَ الْقَمَرَ لَیقُولُنَّ اللَّهُ فَأَنَّی یؤْفَکون)

و اگر از ایشان بپرسی چه کسی آسمان‌ها و زمین را آفرید و چه کسی آفتاب و ماه را به فرمان خود درآورده قطعاً می‌گویند اللَّه با این حال از خداپرستی یک جا برگردانده می‌شوند.

سوره عنکبوت (29): آیه 61

آن‌ها هم «الله» می‌گویند، اما «لا إله» نمی‌گویند. معتقدیم تبری از دشمنان اهل‌بیت (سلام الله علیهم اجمعین) و کسانی که نسبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) نصب دارند ما از آن‌ها تبری می‌جوییم و آن‌ها را شبانه روز لعن می‌کنیم. ما مرتباً می‌گوییم:

«اللَّهُمَّ الْعَنْ أَوَّلَ ظَالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تَابِعٍ لَهُ عَلَی ذَلِک»

فرازهایی از زیارت عاشورا

ما آنچه ائمه طاهرین (علیهم السلام) برای ما بیان کردند را بیان می‌کنیم، اما اینکه بیاییم بگوییم آقای «زید» و «عمر» و «بکر» هم جزو این افراد است ائمه طاهرین (علیهم السلام) برای ما تکلیفی بیان نکردند و ما هم تکلیفی نداریم. ما تنها بر مبنای نظر امام صادق (علیهم السلام) نظر می‌دهیم. اهل سنت هم به همین شکل هستند.

بنده گمان نمی‌کنم شما یک سنی در کره زمین پیدا کنید و به او بگویید نظرش درباره کسانی که در حق رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) و ائمه طاهرین (علیهم السلام) ظلم کردند چیست و او آن‌ها را لعنت نکند!!

روشن و واضح است ما نمی‌توانیم این مسئله که مسئله‌ای کلی و مشترک میان همه مسلمانان است را رها کنیم و به سراغ جزئیات و مصداق برویم که این همه دشمن تراشی و شیعه کشی به راه بیندازیم.

مجری:

استاد خیلی متشکرم، دعا بفرمایید.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

خدایا تو را قسم می‌دهیم به آبروی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) و حضرت جواد الائمه (علیه السلام) فرج مولای ما حضرت بقیة الله الأعظم (ارواحنا له الفداه) را نزدیک بگردان.

خدایا ما را از یاران خاص و از سربازان فداکار آن بزرگوار قرار بدهد. خدایا رفع گرفتاری از همه گرفتاران بنما.

خدایا به آبروی امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) مجاهدین ما که در سوریه و عراق و یمن و بحرین و دیگر بلاد اسلامی علیه کفر جهانی و نفاق بین المللی مبارزه می‌کنند نصرت نهایی نصیبشان بگردان.

خدایا ریشه وهابیت تکفیری و تمام پشتیبانان و کمک گران آن‌ها را به حق امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) ذلیل و خوار و مذمحل و نابود بگردان.

خدایا کسانی که در شبکه‌های خود از تروریست‌ها و منافقین و وهابیت تکفیری و آدم‌کش‌ها حمایت می‌کنند و آن‌ها را تشویق می‌کنند به آبروی امیرالمؤمنین آن‌ها را از صفحه گیتی محو و نابود بگردان.

خدایا به آبروی امیرالمؤمنین بر همه بیماران شفای عاجل کرم نما.

خدایا به آبروی امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) حوائج ما، حوائج دست اندرکاران «شبکه جهانی ولایت»، حوائج بینندگان عزیز مخصوصاً ولایت یاوران عزیز برآورده نما، دعاهای ما را به اجابت برسان.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مجری:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

بازهم این ایام پر از نور و معنویت را به شما تبریک عرض می‌کنم. به پایان برنامه زنده «حبل المتین» رسیدیم. به زمانی که نفس می‌کشیم دم و به زمانی که نفس را بیرون می‌دهیم بازدم می‌گویند.

هر دمی که دم از علی نزنم، چه نیازی به بازدم باشد

یا علی مددShare
1 | قدرت اله صفایی از قیرو کارزین استان فارس | | ٠٧:١٣ - ٢٣ مرداد ١٣٩٨ |
با سلام:
اقای قزوینی می گوید:
{ما اهل سنت و آثارشان را در هرجای دنیا مشاهده کردیم، دیدیم که نسبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) علاقمند هستند و به آن بزرگواران محبت دارند. علی الخصوص عزیزان اهل سنت صوفی ما نسبت به اهل‌بیت (علیهم السلام) عشق می‌ورزند.}
اقای قزوینی از نماز یک نفر تعریف می کرد که در تمام نماز به فکر عمه ام بودم.من هم به ایشان گفتم که ان نماز به درد همان عمه ات می خورد.حال قضیه ی دوستی اهل سنت هم همین طور است.باید گفت که این دوستی به درد عمه شان می خورد.دوستی انان مانند دوستی خاله خرسه می باشد هر زمان موقعیت پیش اید بدترین ضربه ها را خواهند زد. شکی درش نیست.
2 | قدرت اله صفایی | | ٠٠:١٨ - ١٦ آذر ١٣٩٨ |
با سلام:
من برای بار دوم این مقاله را خواندم.
در مورد اسلام علی (ع) و ایمان ایشان تقصیر از علمای ما می باشد که همه در کتاب هایشان به اشتباه نوشته اند "اولین مسلمان علی (ع) می باشد"اگر ما بر اساس احادیث صحیح پیامبر (ص) می آمدیم بیان می کردیم اولین ایمان آورنده به پیامبر (ص) علی (ع) می باشد و از ایمان ایشان دفاع می کردیم که طبق فرموده پیامبر (ص):" هر مولودی بر فطرت اسلام متولد می شود". علی (ع) بر فطرت اسلام متولد شده و در دامان پر مهر پیامبر (ص) رشد کرده است و لحظه ای هم از اسلام فاصله نگرفته است و با مبعث پیامبر(ص) به ایشان ایمان آورده است.و اولین ایمان آورنده علی (ع) می باشد.
هیچ ناصبی به خود جرات نمی داد چنین سخنان و ایراداتی بگیرد و بگوید:"مگر علی قبلا کافر بوده و بعد مسلمان شده است."یا امثالی مثل ابن تیمیه بیایند ایمان علی ع را با اسلام دیگران که بر اساس نص صریح قرآن در همان اسلامشان هم شک وجود دارد مقایسه کنند.
پس در وهله ی اول مشکل از خود ماست که بعضی چنین سخنان وقیحی بیان میکنند.
با تشکر:

پاسخ:
با سلام
عبارت دقیق تر این است که امیرالمؤمنین علیه السلام اولین فردی است که ایمان خویش را اظهار کرد؛ یعنی امیرالمؤمنین علیه السلام حتی قبل از بعثت پیامبر صلی الله علیه و اله به ایشان ایمان داشت؛ اما ایمان خویش را اظهار نمی کرد و بعد از بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله ایمان خویش را اظهار کرد؛ چون در روایات داریم که در روز بعثت پیامبر به رسالت مبعوث شدند نه به نبوت و پیامبر صلی الله علیه و آله از هنگام تولد بلکه قبل از تولد دارای مقام نبوت بودند؛ کما این که در روایات شیعه و سنی آمده است که ایشان پیامبر بودند در حالی که حضرت آدم علی نبینا و آله و علیه السلام بین آب و گل بودند.
موفق و مؤید باشید
گروه پاسخ به شبهات
مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب