2024 February 25 - يکشنبه 06 اسفند 1402
مناظره استاد حسيني قزويني با مولوي عبدالمجيد مرادزهي پيرامون شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)
کد مطلب: ٦١١٩ تاریخ انتشار: ٠٨ اسفند ١٣٩٣ تعداد بازدید: 49510
مناظره و گفتگو » شیعه و وهابیت
مناظره استاد حسيني قزويني با مولوي عبدالمجيد مرادزهي پيرامون شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها)

شبكه سلام: 17 مرداد 1387


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

نكته: مواردي كه قابل شنيدن نبوده، با ؟؟؟ نشان داده شده است.

آقاي هدايتي

برنامه اي كه امروز شروع مي كنيم، گفت وگويي است بين دو بزرگوار، جناب آقاي حسيني قزويني و جناب آقاي مراد زهي. يك گفت وگوي دوستان و يك مناظره براي روشن شدن نقاط مبهم و نقاط نامشخص تاريخ.

موضوع مناظره، حضرت زهرا (سلام الله عليها) است. از ماه ها قبل قرار بود كه مناظره اي را برگزار كنيم، متأسفانه اين امكان فراهم نشد به دلائل مختلفي.

دليل انتخاب اين موضوع اين است كه مشكلاتي براي برخي از دوستان و هم وطنان ما رخ داده است كه اختلافاتي را به وجود آورده است، شب نامه هايي را چاپ كرده اند، سخنراني هايي را كرده اند و ... اين مسائل باعث شد كه متأسفانه برخوردهاي فيزيكي نيز صورت گيرد.

من يك توضيحات اوليه را بدهم:

اين گفت وگوها دوستانه است و هر دو طرف از شخصيت هاي اسلامي هستند و بناي مان بر اين است كه اين گفت وگو دوستانه و سالم برگزار شود و إن شاء الله به دنبال اين هستيم كه حقايق روشن بشود و دانش مان بارورتر بشود.

هيچ يك از دو طرف مناظره قطعا به دنبال اين نيستند كه طرف ديگر را شكست بدهند. هر دو بزرگوار نيز توضيح خواهند داد. إن شاء الله اين برنامه الگويي خواهد شد براي برخي از رسانه ها و تلويزيون هايي كه مناظره برگزار مي كنند و خودشان به قضاوت مي نشينند و بهره برداري مي كنند كه ما پيروز شديم و فلاني شكست خورد. ما دل مان مي خواهد كه خود مردم قضاوت كنند و درباره اش صحبت كنند.

خود اين برنامه بعد از يك وقفه طولاني، يك حركت جديدي باشيد و تعيين كننده باشد كه ما اين مناظره را ادامه دهيم.

نكته دوم اين است كه هر دو طرف از موضوع مناظره دور نشود و درباره حضرت زهرا (سلام الله عليها) باشد.

برنامه به اين شكل خواهد بود كه دو تا ده دقيقه آغازگر برنامه خواهد بود براي هر دو بزرگوار. هر دو طرف صحبت خواهند كرد، بعد يك دقيقه طرف مقابل سؤال خود را مطرح خواهد كرد، طرف ديگر چهار دقيقه وقت دارد كه درباره اين يك دقيقه و سؤال وي صحبت كند. وقتي چهار دقيقه اش تمام شد، يك دقيقه به ايشان وقت مي دهيم سؤالي مطرح كنند تا طرف مقابل چهار دقيقه وقت داشته باشد كه جواب دهد.

براي شروع دو راه است، يا اين كه از آقاي مراد زهي خواهش كنيم كه چون مهمان هستند شروع كنند و يا به عهده قرعه مي گذاريم. نظر جناب مراد زهي را مي پرسيم كه ايشان شروع كنند و يا قرعه كشي كنيم.

مراد زهي: هرچه نظر جناب آقاي قزويني باشد ما حرفي نداريم.

استاد حسيني قزويني: اگر ايشان تمايل دارند براي شروع كردن و چون مهمان ما هستند و ما وابستگي مان به شبكه سلام بيشتر است، ما اين حق اولويت را به ايشان واگذار مي كنيم.

جناب آقاي مراد زهي! من از الآن وقت مي گيرم، وقتي گفتم شروع كنيد.

مولوي مراد زهي

فَبَشِّرْ عِبَاد / الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئكَ الَّذِينَ هَدَئهُمُ اللَّهُ وَ أُوْلَئكَ هُمْ أُوْلُواْ الْأَلْبَاب

سوره زمر/آيه17ـ18

ضمن عرض تشكر و قدردارني از مسؤولين شبكه سلام و حاج آقاي قزويني كه ؟؟؟ با هم در ارتباط بوديم و قرار بود كه يك گفت وگوي دوستانه اي در اين شبكه داشته باشيم كه بحمد الله اين زمينه مطرح شد و بنده لازم مي دانم كه از هم دست اندركاران تقدير و تشكر داشته باشم.

لازم مي دانم مقدمه اي كه بسيار مرتبط با بحث مان است، عرض كنم به صورت ؟؟؟ تا بعدها ما وارد بحث اصلي بشويم.

همه مي دانيم كه ؟؟؟ اسلام در وضعيت فعلي وضعيت خاصي دارد كه در طول 14 قرن فكر نمي كنم كه چنين وضعيتي را داشته باشد. بسيار متفرق، پراكنده و ؟؟؟ دشمنان اسلام و مسلمين. بنابراين مسؤوليت انديشمندان، علما، مطبوعات، شبكه هاي ماهواره اي و متوليان امور فرهنگي در جهان اسلام بسيار سنگين است.

ما 14 قرن، سيزده قرن از راه تفرقه و كوبيدن همديگر دست آور و نتيجه اي نداشته ايم، مسلّما در حال حاضر و در قرون آينده ؟؟؟ دست آوردي نخواهيم داشت.

در حال حاضر نياز شديد به وحدت داريم و آن فرماني كه خداوند متعال فرمود:

وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا

آل عمران /103

نياز شديد به اعتصام به حبل الله و چنگ زدن به ريسمان إلهي كه همان قرآن است و عمل كردن به آن داريم. اين كه از تعصبات كوركورانه و از هرگونه فرقه گرائي و تقويت فرقه گرايي كنار بياييم.

هدف اصلي از اين بحث همان طور كه آقاي هدايتي فرموده، يك مناظره، كشتي گرفتن نيست كه به دنبال اين باشيم كه به هر حال اين طرف، طرف ديگر را مغلوب كند، خير. اصل گفت وگو، اصل حِوار و مخصوصا در كشور ما در كشور اسلامي ايران كه پيشتاز طرح گفت وگوي تمدن ها بوده و هست، شايسته است كه ما اين گفت وگوي دوستانه و گفتمان را در ميان خودمان هم داشته باشيم.

بنابراين اين گفتمان را به فال نيك مي گيريم ... [قطع شدن موقت صدا]. تمام شنوندگان گرامي، از تمام أهل نظر و آنهايي كه صداي ما را مي شنوند؛ چه از برادران شيعه و چه برادران أهل سنت، كه اين يكي دو ساعت، بحث شيعه و يا بحث سني را از مغزشان بيرون بريزند، به عنوان يك مسلمان پاي صحبت برادر مسلمان خودشان بنشينند و براساس آيه اي كه تلاوت كرديم، كه قرآن مي فرمايد:

بشارت به آن انسان هايي كه گفتمان و گفتارها را گوش مي دهند و از مستندترين و مستدل ترين و بهترين گفتمان آن را اتباع مي كنند، آنها صاحبان انديشه هستند پيروي مي كنند.

شبكه سلام، فرصتي است كه به هر حال براي دوستان ما پيش آمده و مي توانند كه دراين مكان دوري كه قرار دارند به عنوان فرصت استثنائي در جهت وحدت مسلمين و در جهت دعوت به اسلام و در جهت تبليغ اسلام تلاش و كوشش كنند.

بنابراين ما از همين الآن مجددا از مسؤولين و متوليان شبكه سلام با رويكرد جديدي به سمت اتحاد و انسجام اسلامي، به سمت وحدت و به سمت تقريب دلها و نزديك كردن دلهاي جامعه اسلامي گام بردارند.

بنابراين آنچه كه احساس كرديم كه انگيزه شد تا در اين بحث شركت كنيم، بحث هايي است كه در اين يكي دو سال اخير مطرح شده و در شبكه هاي خبري، در روزنامه ها، در مطبوعات، در شبكه هاي اينترنتي بسيار به صورت گسترده روش بحث مي شود و آن همان طرح اتهاماتي كه به بهترين انسان ها بعد از رسول خدا (صلي الله عليه و سلم)؛ يعني حضرت ابوبكر صديق و حضرت عمر فاروض رضي الله عنهما زده شده اين اتهامات و بعد از آن هم مستنداتي كه آورده شده براي آن مواردي از كتب أهل سنت است. مي خواهيم بررسي كنيم كه واقعاً انسان هايي كه بعد از پيامبر پايه گذار دين اسلام و پايه گذار فتوحات اسلامي بودند و ما ايرانيان هم به ويژه مرهون خدمامت و زحمات و تلاش ها و مجاهدتهاي آنها هستيم كه اسلام به ما رسيد و الآن ما مسلمان هستيم. آيا واقعاً چنين برنامه هايي بوده، چنين چيزي صورت گرفته و يا اين كه اينها بر اثر دسيسه مخالفين اسلام و دشمنان اسلام در طول تاريخ كه خواسته اند تفرقه گرايي را تشويق بفرمايند بين فرقه هاي اسلامي از سوي آنها صورت گرفته و در بعضي از كتاب ها روايات جعلي و ساختگي در اين خصوص وضع شده.

ما الآن به وظيفه بزرگي نسبت به آل و اصحاب پيامبر بر عهده داريم. آل و اصحاب پيامبر همانند دو بازوي يك پرنده اي مي مانند كه هر كدام از اين بازو اگر نباشد، پر نباشد، پرنده نمي تواند پرواز كند.

بنابراين ما از همه شنوندگان عزيز استدعا داريم كه به دور از تعصب و به دور از اين كه پيرو چه مذهبي هستند به عرائض مختصر بنده إن شاء الله در بحث هاي آينده گوش مي دهند و همه در نهايت دنبال اين چيزي كه كشف حقيقت هست، باشيم. إن شاء الله.

در رابطه با شخصيت حضرت فاطمه زهرا و اين كه ديدگاه أهل سنت و بالاتر از آن در رابطه با ديدگاه أهل سنت نسبت به ؟؟؟ پيامبر عرائضي است إن شاء الله در بحث هاي آينده در بحث هاي بعدي خواهيم داشت و الآن چون وقت در اين ده دقيقه تمام شد، من سعي مي كنم كه در فرصت هاي بعدي در خدمت دوستان باشيم.

استاد حسيني قزويني

ما هم ضمن سلام به همه دست اندر كاران شبكه سلام، جناب حاج آقاي هدايتي و بينندگان عزيز در سراسر دنيا. تشكر مي كنيم اولاً از شبكه سلام كه اين بستر را فراهم كردند كه يكي از عزيزان أهل سنت كه از اساتيد برجسته حوزه علميه دارالعلوم مكي زاهدان هست، حضور پيدا كند و مطالب شان را شفاف در اين جلسه دوستانه و گفت وگوي صميمي بيان كند.

و از مقدمه اي هم كه برادر عزيزم جناب مراد زهي بيان كردند، من باز تشكر مي كنم. بنده هم تأكيد مي كنم بر اين كه ما مسلمان ها امروز در برابر دشمن مشترك قرار گرفته ايم كه دشمنان برايشان نه شيعه و نه سني هيچ كدام فرق نمي كند، با همان سلاح هايي كه در افغانستان و در كابل سني را مي كشند، در مزار شريف شيعه را مي كشند. در عراق اگر در فلوجه برادران أهل سنت ما را مي كشند، در شهيد صدر شيعيان را مي كشند و ما چه شيعه و چه سني برادر هستيم، كتابمان يكي است، قبله اي مان يكي است، پيامبران مان يكي است، مشتركات زيادي داريم و در كنار، هم اختلافاتي داريم و براي اختلافات به جاي اين كه متوسل بشويم به خشونت و يا اهانت و يا جسارت، چه بهتر كه بسترهاي اين چنيني فراهم شود كه از شيعه و سني در يك جلسه خيلي دوستانه مطالب شان را مطرح كنند.

و اما اين كه موضوع ما حضرت زهرا (سلام الله عليها) است، روي چند محور اين موضوع انتخاب شد و جناب مراد زهي هم اين پشنهاد را پذيرفتند.

نكته اول اين كه حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) در ميان فرزندان نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) جايگاه كاملاً ويژه اي داشت و هم از ديگر فرزندانش و هم از ديگر صحابه امتياز ويژه اي داشت.

حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) تنها كسي كه است كه رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) به صراحت درباره او فرمود:

سيدة نساء أهل الجنة

خانم و بانوي زنان بهشتي است.

صحيح بخاري، ج4، ص183

هم چنين روايتي را هيثمي از عائشه ام المؤمنين نقل مي كند:

مارأيت افضل من فاطمة غير أبيها.

جز رسول اكرم، كسي در فضيلت، به مقام فاطمه نمي رسد.

يا:

ما رأيت احدا اصدق من فاطمة.

راست گوتر از فاطمه در كره زمين نبود.

هيثمي در مجمع الزوائد مي آورد و رجالش هم تصيحح مي كند.

مجمع الزوائد، ج9، ص201

ابن حجر هم در كتاب الإصابة، جلد 8، صفحه 264 مي گويد اين روايت سندش به شرط شيخين صحيح است.

هم چنين روايات متعددي كه محبوب ترين زنان در نزد پيامبر حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها) بوده است.

مسند احمد، جلد 4، صفحه 275 و باز هيثمي در مجمع الزوائد، جلد 9، صفحه 202 آورده و مي گويد روايت صحيح است.

حتي إبن حجر عسقلاني نقل مي كند از سبكي از استوانه هاي علمي أهل سنت، كه حضرت صديقه طاهره از خديجه و از عائشه فضيلتش بالاتر بوده است.

فتح الباري في شرح صحيح البخاري لإبن حجر العسقلاني، ج7، ص105

و هم چنين مناوي نقل مي كند كه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) از خلفاي اربعه، به اتفاق علماي أهل سنت افضل بوده است.

فيض القدير للمناوي، ج4، ص556

نكته ديگر ما مي بينيم كه در كتاب هاي معتبر أهل سنت غضب فاطمه زهرا و رضاي فاطمه زهرا معادل با رضاي خداي عالم و غضب خداي عالم قرار گرفته است.

مستدرك علي الصحيحين حاكم نيشابوري با سند صحيح در جلد 3، صفحه 153 نقل مي كند:

ان الله يغضب لغضبك يا فاطمه و يرضي لرضاك.

هم چنين خود بخاري در صحيحش آورده:

فاطمة بضعة مني، فمن اغضبها اغضبني.

فاطمه پاره تن من است، هركس او را به غضب بياورد، مرا به غضب آورده.

يا مسلم دارد:

فاطمة بضعة مني، يؤذيني ما آذاها.

هر آنچه كه زهرا را اذيت كند، مرا اذيت كرده است.

اين ها نشان مي دهد كه فاطمه زهرا (سلام الله عليها) جايگاه ويژه اي در نزد رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) و خداي عالم داشته. و ما بر اين عقيده هستيم كه نبي مكرم (صلي الله عليه و آله)، از بيان اين روايات و احاديث اين بود كه الگويي براي امت اسلامي معين كند، يعني اگر بعد از نبي مكرم (صلي الله عليه و آله) جامعه اسلامي دچار تلاطم شد دچار فتنه شد، دچار اختلاف شد، تنها يادگار نبي مكرم (صلي الله عليه و آله) ، فاطمه زهرا (سلام الله عليها) به هر سو رو كرد، حق هست و رضاي خداوند در آن سو است و اگر نسبت به هر طرفي و هر فردي غضب كرد، ناخشنود شد، قطعاً خدا و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) هم از او غضبناك و نا خشنود است.

ولذا قضيه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها)، يك قضيه طبيعي نيست و اين روايات متعدد رواياتي نيست كه نبي مكرم فقط به خاطر اين كه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) دختر او هست و نسل او هست و از نطفه او هست بيان كرده باشد؛ چون پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فرزندان ديگري هم داشته اند، چه پسر و چه دختر.

و لذا ما بر اين عقيده هستيم كه قضيه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) سند حقانيت عقيده شيعه است و اين كه جناب مراد زهي اشاره فرمودند نسبت به صحابه به ويژه جناب خليفه اول و دوم اين مسائل مطرح است، اين مسائل قبل از اين كه در كتاب هاي شيعه مطرح شده باشد، در كتاب هاي أهل سنت مطرح است. به قول معروف مي گويند: احترام امام زاده را بايد متولي نگه دارد. آنچه در كتاب هاي أهل سنت مطالبي در مطاعن خلفاء آمده، در كتاب هاي شيعه شايد آن قدر نيامده باشد.

آقاي هدايتي

الآن از جناب آقاي قزويني مي خواهيم كه يك دقيقه سؤال بكنند و جناب مراد زهي درچهار دقيقه پاسخ بدهند. بعد از آن كه جناب مراد زهي چهار دقيقه پاسخ دادند، يك دقيقه به ايشان فرصت مي دهيم كه سؤالشان را مطرح كنند.

سؤال استاد حسيني قزويني

سؤال اول من از مراد زهي اين است كه روايات صحيحي كه عرض كردم، از عائشه كه مي گويد:

ما رأيت احداً قد اصدق من فاطمة.

راست گوتر از فاطمه نبوده است.

فاطمه زهرا (سلام الله عليها) بعد از رحلت نبي مكرم (صلي الله عليه و آله) مطالباتي از خليفه اول داشتند؛ ولي خليفه اول پاسخ منفي دادند، آيا اين خود نشان گر تكذيب سخن پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) نيست؟

جواب مولوي مراد زهي

من با توجه به رواياتي كه در رابطه با فضيلت و منقبت فاطمه زهرا قرائت شد، اين قبول. فضيلت و منقبت فاطمه زهرا از ديدگاه أهل سنت يك امري مستند و قطعي است و جا دارد ما اين را در سه چهار قطعه شعري علامه اقبال لاهوري سروده توضيح دهيم:

مريم از يك نسبت عيسي عزيز

از سه نسبت حضرت زهرا عزيز

نور چشم رحمة للعالمين

آن امام اولين و آخرين

آن كه جان در پيكر گيتي دميد

روزگار تازه آئين آفريد

بانوي آن تاج دار هل اتي مرتضي

مشكل گشا شير خدا

در رابطه با حضرت فاطمه زهرا و أهل بيت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم)، به طور كلي عقيده أهل سنت اين است كه محبت أهل بيت و محبت صحابه پيامبر جزء معتقدات مسلم و جزء ايمانيات ما است. يعني به همان نسبتي كه ما نسبت به خليفه اول و نسبت به خليفه دوم و ساير صحابه محبت داريم، به همان نسبت، نسبت به حضرت علي رضي الله عنه، فاطمه زهرا رضي الله عنها، حضرت حسن، حضرت حسين و ديگر أهل بيت محبت داريم.

در ؟؟؟ محبت اگر يك ترازوي جلوي ما گذاشته بشود و محبت أهل بيت و محبت اصحاب پيامبر در دو كفه ترازو قرار بگيرد، هيچ كفه اي بر كفه ديگر شايد سنگين تر نباشد و دليلش هم اين كه ما در خطبه هاي نماز جمعه در هر جمعه و در تمام خطبه در روزهاي جمعه دعاي مغفرت براي أهل بيت و به ويژه حضرت فاطمه زهرا و أهل بيت صورت مي گيرد. من قطعه اي از آن خطبه را قرائت بكنم. اين خطبه دومي است كه در تمام مساجد أهل سنت قرائت مي شود؛ مخصوصا در كشورهاي آسيايي ايران و پاكستان و هندوستان كه خطبه هاي اصلي به زبان فارسي و بعضي به زبان عربي قرائت مي شود.

قال النبي صلي الله عليه وسلم: ارحم امتي بأمتي ابوبكر و أشدهم في امر الله عمر و اصدقهم حياء عثمان و أقواهم علي و فاطمة سيدة نساء أهل الجنة و حمزة اسد الله و اسد رسوله رضوان الله تعالي عليهم اجمعين. اللهم اغفر للعباس وولده مغفرة ظاهرة و باطنة و ؟؟؟ ذنبا.

اين عقيده ما است. هيچ فرقي در اين راستا وجود ندارد. يك قطعه شعري هم از ملا عبدالرحمن جامي قرائت كنم:

جز به آل كرام و صحب عزام

فلك دين نبي نيافته عظام

نام شان جز به احترام نبر

جز به تعظيم سوي شان منگر

همه را اعتقاد نيكو كن

دل ز انكارشان يك سو كن

هر خصومت كه بودشان با هم

به تعصب مزن در آنجا دم

حكم آن قصه با خداي بود

زندگي كن تو را به حكم چه كار

آقاي هدايتي: وقت تان تمام است، الآن لطف كنيد سؤال خودتان را مطرح كنيد، جناب آقاي قزويني پاسخ دهند.

سؤال مولوي مراد زهي

سؤال من اين است كه جناب آقاي قزويني كه سؤال فرمودند خارج از موضوع بحث ما بود، موضوع بحث ما هجوم به خانه فاطمه زهرا و سوزاندن خانه و ضرب و لطم حضرت فاطمه و اسقاط جنين است كه توسط طبق ادعاي ايشان و در سايت اينترنتي ايشان اين مسأله را كه گفته اند به دستور ابوبكر صديق و مجري اش هم خليفه دوم و بعضي ديگر بودند. ما سؤال مان اين است كه با توجه به گذشت 14 قرن از آن قضايا چه مستنداتي براي طرح اين قضيه جناب آقاي قزويني دارند كه الآن وجود دارد، نه مدعي عليه وجود، نه شهود وجود دارد. لطف بفرمايند پاسخ دهند.

پاسخ استاد جسيني قزويني

در رابطه با قضيه هجوم به خانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها)، اگر بناست ما آنچه كه در كتاب هاي روائي و رجالي و تاريخي آمده، ارزش قائل نشويم، هيچ يك از موضوعات حتي در اثبات ركعات نماز ما نمي توانيم بگوييم چيزي براي ما ثابت شده و يا ثابت نشده.

ولي آنچه در رابطه با هجوم به خانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) است، ما چهار تا روايت صحيح با بررسي در شبكه المستقله مطرح كرديم، در شبكه سلام هم آورديم كه يكي از آنها قضيه ندامت خود جناب خليفه اول است كه مي گويد من براي سه چيز كه انجام داده ام، تأسف مي خورم و پشيمان هستم: يكي از آنها:

وددت أني لم اكشف بيت فاطمة و إن اغلق علي الحرب.

اي كاش من خانه فاطمه را مورد هجوم قرار نمي دادم، خانه فاطمه را كشف نمي كردم.

در اين قضيه روايت كاملاً صحيح است، هيچ شبهه اي در صحت روايت نيست، بلكه بعضي از بزرگان أهل سنت نسبت به اين قضيه صراحت بر اين كه روايت صحيح است.

جناب سيوطي در مسند فاطمه، صفحه 34، و 35 صراحت دارد كه اين روايت صحيح است.

جناب مقدسي از شخصيت هاي برجسته أهل سنت است كه ذهبي از او به عنوان:

الإمام، العالم الحافظ الحجة.

نام مي برد، مي گويد:

هذا حديث حسن عن أبي بكر.

الأحاديث المختاره، ج10، ص88

و هم چنين از شخصيت هاي برجسته أهل سنت؛ مثل جناب فرحان مالكي صراحت دارد بر اين كه اين روايت صحيح است و شبهه اي در اين زمينه نيست. ايشان در كتاب قراءة في كتب العقائد، صفحه 52 مي گويد:

من اول تصور مي كردم كه اين روايات سند ندارد؛ ولي پس از بررسي برايم ثابت شد:

و هي ثابتة بأسانيد صحيحه و ذكري ؟؟؟

اين به اسانيد صحيح ثبت شده و هيچ شبهه اي در اين نيست.

و هم چنين روايت ديگري كه إبن أبي شيبه دارد، استاد بخاري است، صراحت بر اين كه:

خليفه دوم گفت: با اين كه احترام زهرا براي من محرز است، ولي قسم به خداي عالم اين احترام زهرا مانع آن نمي شود كه من دستور بدهم:

إن أمرتهم أن يحرق عليهم البيت.

خانه را با ساكنانش به آتش بكشند.

المصنف، ج8، ص572

همين روايت را بلاذري در كتاب الأنساب الأشراف، جلد 1، صفحه 586، قضيه احراق را يعني تهديد به سوزاندن را مطرح مي كند و هم چنين خود طبري در روايت ديگر همين مسأله را در تاريخش، جلد 2، صفحه 443 مطرح مي كند.

آقاي هدايتي: از الآن شما يك دقيقه فرصت داريد سؤال جديد مطرح كنيد، بعد جناب مراد زهي فرصت خواهند داشت كه پاسخ دهند.

سؤال استاد حسيني قزويني

ايشان فرمودند ما به همان نسبتي كه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) و حضرت حضرت علي (عليه السلام) را دوست داريم، جناب ابوبكر و عمر را دوست داريم. طبق روايت صحيح بخاري، پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) فرمود:

فاطمه غضبش، غضب من و رضايتش رضايت من است.

در صحيح بخاري و مسلم صراحت دارد كه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) از ابوبكر و عمر غضبناك از دنيا رفتند:

فلم تزل مهاجرته حتي توفيت.

و اين نشان گر اين است كه وقتي فاطمه زهرا (سلام الله عليها) از آنها راضي نيست، پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) هم از آن دو نفر راضي نيست و خدا هم راضي نيست. محبت كسي كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) و خدا از او راضي نيست، خلاف شريعت و خلاف شرع و خلاف عقل است. جواب بدهند.

پاسخ مولوي مراد زهي

ببنييد موضوع بحث ما آن چيزي است كه جناب آقاي قزويني مطرح فرمودند. بعد از 14 قرن دادگاهي ايشان تشكيل دادند و به عنوان مدعي چهار ادعا را و چهار اتهام را متوجه خليفه اول و دوم كردند:

1. هجوم به خانه فاطمه زهرا؛ 2. سوزاندن خانه فاطمه زهرا؛ 3. شكستن در و فرو رفتن ميخ به سينه فاطمه زهرا؛ 4. سقط جنين.

من خواهشم اين است كه ما از موضوع خارج نشويم و اول سؤالي كه مطرح مي شود، تمام بشود تا سؤال جديدي و 14 قرن از اين قضيه گذشته، آيا در دوران خليفه اول و دوم و سوم و چهارم و در طول اين 14 قرن، ما در كتب معتبر تاريخ اين قضيه، قضيه شوخي نيست. الآن اگر واقعاً يكي از انسان هاي بزرگ عصر حاضر؛ مثلاً رئيس جمهور و يا يكي از مراجع تقليد و يا يكي از مفتيان أهل سنت متهم به چنين امري بشود، بالأخره بايد مستندات قوي برايش وجود داشته باشد.

الآن آمده اند و خليفه اول و دوم را كه اساس اسلام و برنامه هاي اسلامي و نشر و دعوت اسلامي از آنجا سرچشمه مي گيرد، متهم به اين قضيه كرده اند و دلائلي هم كه ايشان آورده اند، اين دلائل اصلاً سنديت ندارد و صحت ندارد. كتابي كه ايشان فرمودند، انساب الأشراف بلاذري، يك مشكل كه وجود دارد معمولاً آقاي قزويني و ديگر دوستان ما يك صفحه كتاب را كه مطرح مي كنند، صفحه دوم را يا نگاه نمي كنند و يا مطرح نمي كنند. همين انساب الأشراف بلاذري چه گفته در صفحه 250:

لما بايع الناس أبا بكر، اعتزل علي و الزبير، فبعث إليهما عمر بن الخطاب و زيد بن ثابت، فأتيا منزل عليّ، فقرعا الباب، فنظر الزبير من فترة ثم رجع إلي عليّ فقال: هذان رجلان من أهل الجنة و ليس لنا أن نقاتلهما. قال: إفتح لهما. ثم خرجا معهما حتي أتيا أبا بكر، فقال أبو بكر: يا علي أنت إبن عم رسول الله و صهره، فتقول إني أحق بهذا الأمر، لاها الله لأنه أحق به منك. قال: لا تثريب، يا خليفة رسول الله، ابسط يدك أبايعك. فبسط يده فبايعه. ثم قال للزبير: تقول أنا إبن عمة رسول الله و حواريه و فارسه و أنا أحقّ بالأمر؛ لاها الله لأنا أحق به منك. فقال: لا تثريب يا خليفة رسول الله، ابسط يدك، فبسط يده فبايعه.

المدائني، عن مسلمة بن محارب، عن سليمان التيمي، وعن إبن عون.

انساب الأشراف بلاذري، صفحه 250 كه مي گويد:

حضرت علي با حضرت زبير اول در خانه نشسته بودند، بعد رفتند خدمت ابوبكر صديق و ايشان علت اين را پرسيدند كه شما چرا نيامديد براي بيعت؟ گفتند: ما فكر مي كرديم ما مستحق تر هستيم. بعد حضرت علي و حضرت زبير گفتند: دستت را دراز كن تا ما با تو بيعت كنيم. دست شان را دراز كردند و بيعت كردند.

بنابراين، به صراحت در انساب الأشراف آمده و بعد هم در چند پاراگراف جلوتر آمده:

فخرج علي فقال: يا ابابكر! أ لم تري لنا حقا في هذا الأمر؟ قال: بلي و لكن ...

فقط گلايه اي كه حضرت علي (رضي الله عنه) داشت، انتظار مشاوره داشتند، وضعيت به گونه اي بود كه خلأ قدرت نبايد پيش بيايد. اين هم جواب انساب الأشراف بلاذري است و عبارت ديگر هم زياد داريم كه در جاهاي ديگر آمده كه وقتي حضرت ابوبكر از ؟؟؟ برگشت حضرت علي و حضرت زبير رفتند و بلا فاصله بيعت كردند.

سؤال مولوي مراد زهي

سؤال من اين است كه جناب آقاي قزويني مستندات درست و قوي در اين رابطه بياورند و اگر ايشان معتقدند كه هجوم صورت گرفته، بنابراين، خليفه اول و دوم جاني قلمداد مي شوند و خيانتي صورت گرفته. ايشان بياند پاسخ بدهند نسبت به اين روايتي در كتاب احقاق الحق قاضي نور الله شوشتري، جلد 1، صفحه 16 آمده.

و جاء عن الإمام السادس جعفر الصادق (ع) انه سئل عن أبي بكر و عمر رضي الله عنهما ففي الخبر «أن رجلاً سأل الإمام الصادق (ع) فقال: يا إبن رسول الله! ما تقول في حق أبي بكر و عمر؟ فقال (ع): إمامان عادلان قاسطان، كانا علي الحق و ماتا عليه، فعليهما رحمة الله يوم القيامة.

شخصي خدمت امام صادق آمد و از ايشان سؤال كرد: در رابطه با أبوبكر و عمر شما چه مي گوييد؟ آن حضرت فرمود: آنها دو امام عادل بودند و بر حق بودند و بر حق مردند. فعليهما رحمة الله يوم القيامة.

چگونه امام صادق نسبت به خليفه اول و دوم مي فرمايد كه اينها عادل بودند، بر حق بودند و بر حق هم فوت كردند. چگونه آقاي قزويني مي فرمايند كه ايشان بر اثر هجوم به خانه فاطمه زهرا اينها خيانت كار بودند و اينها جنايت كار بودند، آيا اين قضايا از ذهن امام صادق پنهان بود؟

جواب استاد حسيني قزويني

ايشان فرمودند كه طبق روايت انساب الأشراف، امير المؤمنين (عليه السلام) آمدند و بيعت كردند. من تعجب مي كنم جناب آقاي مراد زهي كه از اساتيد توانمند حوزه علميه هستند و شايد تعداد 50 كتاب تأليف كرده اند، چگونه عبارت صريحي كه در صحيح بخاري، جلد 5، صفحه 82، حديث 4240 صراحت دارد كه امير المؤمنين (عليه السلام) 6 ماه بعد از رحلت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله)، مادامي كه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) زنده بودند، بيعت نكردند.

و لم يكن يبايع تلك الأشهر.

در اين 6 ماه علي بيعت نكردند.

در صحيح مسلم، جلد 5، صفحه 154آمده كه امير المؤمنين (عليه السلام) بيعت نكردند. جناب عبد الرزاق استاد بخاري در المصنف، جلد 5، صفحه 472 مي گويد:

نه تنها علي بيعت نكرد، بلكه هيچ يك از بني هاشم نيز در طول آن شش ماه بيعت نكردند.

طبري صراحت دارد از زهري سؤال كردند:

أ فلم يبايع علي ستة أشهر؟

علي در آن 6 ماه بيعت نكرد؟

قال: و لا أحد من بني هاشم.

هيچ يك از بني هاشم نيز بيعت نكردند.

و بحث اين كه ايشان مي فرمايد ما جناب ابوبكر و عمر را جنايت كار و خيانت كار معرفي مي كنيم، جناب مراد زهي در خود صحيح مسلم، جلد 5، صفحه 159، حديث 4468 خليفه دوم اشاره مي كند به علي (عليه السلام) و عباس و مي گويد:

وقتي پيامبر از دنيا رفت، ابوبكر گفت كه من خليفه پيامبر هستم؛ ولي شما رأي تان اين بود كه ابوبكر:

كاذباً آثماً غادراً خائنا

دروغ گو و گنه كار و حيله گر و خائن است.

فلما توفيت ابوبكر قلت: أنا خليفة رسول الله و خليفة ابي بكر؛ فرأيتماني كاذباً آثماً غادرا خائناً.

پس از ابوبكر هم من خليفه شدم و شما معتقد بوديد كه من دروغ گو و گنه كار و حيله گر و خائن هستم.

پس اين ما نيستيم كه آنها را در قفس اتهام قرار داده ايم و نسبت جنايت به آنها مي دهيم.

اما نسبت به قضيه روايتي كه حضرت عالي نقل فرموديد كه البته آن آدرسي كه جناب عالي داديد، درست نيست. آنچه هست در جلد 1، صفحه 69 و 70 است و در الصوارق المحرقه هم هست. ولي اي كاش حضرت عالي يك دقتي مي كرديد، كه اولاً اين روايت هيچ سندي ندارد و روايت از نظر سند كاملاً مخدوش است و مضافا كخ در ذيل آن روايت، از امام صادق (عليه السلام) سؤال مي كند:

مراد شما كه گفتيد امامان عادلان: اين دو امام عادل هستند، چي بود؟

حضرت فرمود:

من مرادم اين بود كه اينها عدلا عن الحق: اين دو از عدل عدول كردند و اماما أهل النار: دو تا امام أهل آتش هستند.

بعد حضرت اشاره مي كند به آيه شريفه:

و جعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً يَدْعُونَ إِلَي النَّارِ

سوره قصص/آيه41

و اين كه گفتم اينها قاسط هستند، مراد من اين است:

وَ أَمَّا الْقَاسِطُونَ فَكَانُوا لِجَهَنَّمَ حَطَبًا

سوره جن/آيه15

فلذا روي اين جهت ما نه تنها اين روايت را ضعيف مي دانيم، از مطاعن مي دانيم، خواندنش را حرام مي دانيم، به طلبه هاي مان هم توصيه مي كنيم اصلا اين روايت را مطرح نكنند. چون موجب ايجاد فتنه مي شود.

سؤال استاد حسيني قزويني

گرچه ايشان نسبت به سؤال دوم بنده جواب ندادند. غضب حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) از أبي بكر و عمر يك مسأله ثابت در صحيح بخاري و مسلم است.

سؤال سوم من از ايشان اين است كه شما در روايات، در صحيح بخاري و مسلم آورده ايد:

من مات و ليس في عنقه بيعة مات ميتة جاهلية.

صحيح مسلم، ج6، ص22

و هم چنين:

من مات و ليس عليه امام مات ميتة الجاهلية.

اين كاملاً ثابت است.

از طرف ديگر در صحيح بخاري و مسلم هست:

ماتت فاطمة و هي واجدة علي أبي بكر.

نه تنها بيعت نكرد؛ بلكه نسبت به ابي بكر غضبناك نيز از دنيا رفت.

فلم تزل مهاجرته حتي توفيت.

در اينجا مسأله اين است فاطمه زهرا (سلام الله عليها) كه در برابر خليفه اول بيعت نكرد و او را به عنوان امام قبول نكرد، آيا حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) به مرگ جاهلي مرده و يا خلافت ابوبكر، خلافت مشروع نيست؟

پاسخ مولوي مراد زهي

ببنيد من اولاً به اين سبك برنامه كه چهار دقيقه و يك دقيقه است، اعتراض دارم. يك بحث وقتي ادامه پيدا مي كند بايد جمع بندي بشود تا حالا سه چهار تا بحث مطرح شد.

سؤالي كه من كردم در رابطه با مطلب قاضي نور الله شوشتري. من متأسفم كه تمام بينندگان آشنا هستند به زبان عربي. چگونه واقعاً يك مسأله را از ظاهر مسأله برمي گردانند كه وقتي سؤال كردند:

يا إبن رسول الله! ما تقول في حق أبي بكر و عمر؟ فقال (ع): إمامان عادلان قاسطان.

عادل در زبان عربي به چه گفته مي شود؟ قاسط در زبان عربي به چه گفته مي شود؟ و ماتا عليه.

مطلب دوم آنچه از صحيح مسلم آوردند. جاي تأسف است كه من همين مسأله را عرض كردم كه يك پاراگراف را مي خوانند و يك پاراگراف را نمي خوانند. صحيح مسلم همين الآن جلوي من است، همين حديثي كه ايشان آوردند، حديث صحيح مسلم است و من مي خوانم و شنوندگان هم گوش كنند، خود آقاي قزويني هم گوش كنند و بعد قضاوت كنند.

فلما توفي رسول الله (صلي الله عليه و سلم) قال أبو بكر: أنا ولي رسول الله (صلي الله عليه و سلم) فجئتما تطلب ميراثك من إبن أخيك و يطلب هذا ميراث امرأته من أبيها فقال أبو بكر: قال رسول الله (صلي الله عليه و سلم): ما نورث ما تركنا صدقة، فرأيتماه كاذبا آثما غادرا خائنا والله يعلم أنه لصادق بار راشد تابع للحق، ثم توفي أبو بكر و انا ولي رسول الله (صلي الله عليه و سلم) و ولي أبي بكر، فرأيتماني كاذبا آثما غادرا خائنا والله يعلم أني لصادق بار راشد تابع للحق.

حضرت عباس و حضرت علي وقتي خدمت حضرت عمر مي آيند عبارت اين است:

فرأيتماه كاذبا آثما غادرا خائنا.

يعني وقتي شما نزد خليفه رفتيد، به گمان شما؛ يعني شما چنين فكر مي كرديد، اين علامت استفهامي و سؤالي است، آيا شما فكر مي كرديد كه ايشان كاذبا غادرا آثما خائنا است، در حالي كه اين طور نيست؛ چون در ادامه اش مي گويد:

والله يعلم أنه لصادق بار راشد تابع للحق.

ايشان صادق است، نيكوكار است.

ثم توفي أبو بكر.

بعد شما نزد من آمديد:

فرأيتماني كاذبا آثما غادرا خائنا والله يعلم.

اين والله يعلم را نمي خوانند:

خدا مي داند كه من صادق و بار راشد و تابع حق هست.

بعد شما آمديد پيش من و اصرار دارد و اين مسأله اي است كه ابوبكر صديق درباره آن قضاوت كرده است.

بعد وقتي كه آمدند مي فرمايد:

فرأيتماني كاذبا آثما غادرا خائنا.

نه اين كه من از خودش خبر مي دهد، يعني شما چنين فكر مي كنيد.

بعد والله يعلم اني لصادق، والله يعلم إنه لصادق.

چگونه است كه استنباط توهين مي كند كه خليفه دوم، خليفه اول را كاذب و غادر و آثم مي داند؛ در حالي پشت سر همين جمله مي گويد: والله يعلم أنه لصادق بار راشد تابع للحق.

آقاي قزويني نسبت به اين عبارت توضيح دهند كه امام چهارم حضرت علي بن حسين بن علي رضي الله تعالي عنه در كتاب كشف الغمة إربلي، جلد 2، صفحه 78 كه گروهي از ايران آمدند خدمت ايشان و از حضرت ابوبكر و عمر و عثمان سؤال كردند. بعد ايشان فرمود:

آيا شما نمي دانيد كه الذين يخرجهم من ديارهم، آن آيه معروف در قرآن كريم درباره چه كسي است؟

[چون سخنان ايشان واضح نبود، ما تمام روايت را از اصل كتاب در اينجا نقل مي كنيم]

و قال سعيد بن مرجانة كنت يوما عند علي بن الحسين فقلت سمعت أبا هريرة يقول: قال رسول الله صلي الله عليه و آله: من أعتق رقبة مؤمنة أعتق الله تعالي بكل إرب منها إربا منه من النار حتي أنه ليعتق باليد اليد و بالرجل الرجل و بالفرج الفرج فقال علي (عليه السلام): أنت سمعت هذه من أبي هريرة؟ فقال سعيد: نعم، فقال لغلام له: أفره غلمانه و كان عبد الله بن جعفر قد أعطاه بهذا الغلام ألف دينار فلم يبعه أنت حر لوجه الله تعالي و قدم عليه نفر من أهل العراق فقالوا في أبي بكر وعمر وعثمان رضي الله عنهم فلما فرغوا من كلامهم قال لهم ألا تخبروني أنتم المهاجرون الأولون الذين أخرجوا من ديارهم و أموالهم يبتغون فضلا من الله و رضوانا و ينصرون الله و رسوله أولئك هم الصادقون قالوا: لا، قال: فأنتم الذين تبوأوا الدار و الإيمان من قبلهم يحبون من هاجر إليهم و لا يجدون في صدورهم حاجه مما أوتوا و يؤثرون علي أنفسهم ولو كان بهم خصاصة قالوا: لا، قال: أما أنتم قد تبرأتم أن تكونوا من أحد هذين الفريقين و أنا أشهد أنكم لستم من الذين قال الله فيهم و الذين جاؤوا من بعدهم يقولون ربنا اغفر لنا و لإخواننا الذين سبقونا بالإيمان و لا تجعل في قلوبنا غلا للذين آمنوا» خرجوا عني فعل الله بكم.

كشف الغمة للإربلي، ج2، ص291

من گواهي مي دهم كه شما از آن گروه سوم نيستيد كه خداوند درباره آنان گفته است:

و الذين جاؤوا من بعدهم يقولون ربنا اغفر لنا و لإخواننا الذين سبقونا بالإيمان و لا تجعل في قلوبنا غلا للذين آمنوا

يعني وظيفه بنده و آقاي قزويني و مسلمانان بعدي، طبق اين آيه صريح قرآن اين است كه ما بايد براي مؤمنين گذشته، به ويژه براي اصحاب و أهل بيت دعاي مغفرت كنيم و بخواهيم از خدا كه هيچ گونه غل و كدورتي در دل هاي ما از آنها نباشد وظيفه ما را قرآن مشخص كرده است.

بنابراين نسبت به اين روايت كه در كشف الغمة، جلد 1، صفحه 78 آمده كه حضرت علي بن الحسين، نسبت به معترضين و آنهايي كه بدگو بودند نسبت به سه خليفه اول اين گونه برخورد مي كند و اين آيه قرآن را مي گويد كه آنها مصداق اين آيه بودند.

جواب استاد حسيني قزويني

در رابطه با روايتي كه ايشان مطرح كردند در كتاب كشف الغمة، جلد 1، صفحه 78، هم چنين روايتي نيست. در جلد 2، صفحه 291 يك روايتي است كه اين روايت سندش مي رسد به أبو هريره، أبو هريره از ديدگاه ما به هيچ وجه مورد وثوق نيست؛ چون مورد ذم آقا امير المؤمنين (عليه السلام) است و رواياتي هم كه جناب إربلي مي آورد، غالبا از منابع أهل سنت مي آورد و بدون ذكر سند و روايتي كه سند نداشته باشد و يا سندش به روات أهل سنت برسد كه از ديدگاه ما وثاقتش ثابت نيست، اين روايت ازديدگاه و نظر ما اعتبار ندارد.

اما نسبت به روايت صحيح مسلم كه جناب مراد زهي فرمودند. آنجا امير المؤمنين (عليه السلام) و عباس مورد خطاب خليفه دوم است. تعدادي از صحابه هم آنجا نشسته اند. جناب خليفه دوم سؤال نكرد. مي گويد وقتي من خليفه شدم فرأيتماني، يعني رأي و نظر شما اين بود كه من دروغ گو و حيله گر و خائن و گنه كار هستم.

بلي خود ايشان مي گويد: والله يعلم أني لصادق. اين ادعاي جناب خليفه دوم است؛ ولي آقا أمير المؤمنين (عليه السلام) و عباس وقتي كه خليفه دوم گفت: شما رأي تان اين بود، حضرت علي (عليه السلام) آنجا تكذيب نكرد. حضرت علي (عليه السلام) نگفت: نه جناب عمر، اختيار داريد، ما چنين عقيده اي نسبت به شما نداريم، چنين رأيي نداريم. و هم چنين عباس انكار نكرد حرف جناب خليفه دوم را و صحابه اي كه آنجا نشسته بودند، سي چهل نفر، هيچ كدام نگفتند كه جناب خليفه اين كه شما مي گوييد نظر آقاي عباس و آقا أمير المؤمنين (عليه السلام) درباره تو اين است كه كاذب، آثم، غادر، حيله گر هستيد، هيچ كدام اين قضيه را تكذيب نكردند.

و اضافه بر اين، جناب آقاي مراد زهي عزيز! آيا اين قضيه مگر منحصر به همين روايت است؟ حديث حوض مگر جداي از اين قضيه است. مگر قضيه شك خليفه دوم در قضيه حديبيه، آيا جداي از اين قضيه است؟ اينها مطالبي است كه ما بايد فكر كنيم يك مقداري از جنبه تقليدي بياييم بيرون. يك مقداري دقت كنيم در مضمون روايت و سند روايت كه در صحيح مسلم است و هيچ شك و شبهه اي نيست.

و خود آقاي بخاري احساس مي كند كه اين واژه كاذباً آثماً غادراً خائناً، توهين در حق خليفه اول و دوم است و لذا در صحيح بخاري اينها را حذف مي كند و مي آورد:

فرأيتماني كذا و كذا

اين نشان گر اين است كه آقاي بخاري از اين روايت در حقيقت اهانت و توهين به خليفه اول و دوم فهميده و تبديل اين واژه ها را به كلمه كذا و كذا.

سؤال استاد حسيني قزويني

من عرض مي كنم كه سؤال قبلي و قبلي تر من را جناب مراد زهي جواب ندادند و من باز تكرار مي كنم كه حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) از ابوبكر و عمر به ويژه از ابوبكر غضبناك شد.

فغضبت فاطمه بنت رسول الله فهجرت أبابكر.

از ابابكر قهر كرد. با اين كه قهر كردن يك امر منفي است.

فلم تزل مهاجرته حتي توفيت.

تا آخرين لحظه حيات هم جناب حضرت زهرا (سلام الله عليها) از ابوبكر راضي نشدند.

آيا اين غضب حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) دليل بر عدم مشروعيت آنها نيست؟ آيا اين دليل بر آن نيست كه آنها بر يك مسندي نشسته اند كه مرضي حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) و مرضي نبي مكرم (صلي الله عليه و آله) نيست و خداوند نيست؟ آيا اين غضب و اين هجرت و آنچه در الإمامة و السياسه هم آمده كه مي خواهم إن شاء الله آن را يك مقدار بزرگ نمايي كنم كه مي گويد:

و الله لأدعونكما في كل صلاة أصليها.

آيا اين مشروعيت خلافت شيخين را زير سؤال نمي برد؟

پاسخ مولوي مراد زهي:

منظور بحث ما هجوم به خانه فاطمه زهرا، سوزاندن خانه، توهين به حضرت فاطمه زهرا و سقط جنين است. بحث فاطمه زهرا و بحث بيعت يك بحث مستقلي است. من خواهش مي كنم، من استدعا دارم مستندات خودش را نسبت به ادعا و اتهامي كه متوجه خليفه اول و دوم شده، مستندات هجوم و ... .

من چون مقيد هستم كه در موضوع مورد نظر بحث بشود، نظر من اين است كه از همين الآن بحث هجوم و اين مسائل باشد. بحث بيعت و بحث غضب، خودش بحث مستقلي است كه خودش چندين جلسه را مي طلبد. آنها در جلسات آينده. فعلاً بحث هجوم مطرح بشود. ايشان مستنداتي نياوردند براي هجوم.

اولين سؤال من اين بود كه اين مسأله اي كه نسبت داده شده و در بسياري از شبكه هاي ماهواره اي و در بسياري از سايت هاي اينترنتي و در كتاب هاي و يك مسأله بسيار مهمي است كه خليفه دوم را متهم به حمله و هجوم به خانه فاطمه زهرا كرده و متهم شده؛ در حالي كه الآن نه مدعي وجود دارد نه مدعي عليه، نه خود حضرت علي و نه خود حضرت فاطمه و حسن و حسين، اين ادعا را در طول 14 قرن مطرح نكرده. پرونده اي كه الآن باز شده، درخواست من از جناب قزويني اين است كه مستندات قوي حقوقي و محكمه پسندي را در اين مورد بيارند و اثبات كنند.

واقعاً بعد از كتاب الله از ديدگاه شيعه، نهج البلاغه قوي ترين كتاب است. وقتي ما خطبه هاي نهج البلاغه را مطالب نهج البلاغه و بسياري از كتاب هايي كه ائمه درباره خليفه اول و دوم است بررسي مي كنيم، آنجا يك الگويي از محبت و از اخوت و برادري مي بينيم و خطبه هاي نهج البلاغه، كلاً اصلا اين مطاعن را كه خليفه اول و يا دوم بر باطل بودند و يا هجوم صورت گرفته را رد مي كنند. آقاي اين سؤال است كه خطبه 219 نهج البلاغه است كه حضرت علي حضرت عمر (رضي الله عنه) را اين گونه توصيف مي كند:

[اصل خطبه نهج البلاغه مورد استناد مولوي مراد زهي:

ِلَّلهِ بِلَادُ فُلَانٍ فَقَدْ قَوَّمَ الْأَوَدَ وَ دَاوَي الْعَمَدَ وَ أَقَامَ السُّنَّةَ وَ خَلَّفَ الْفِتْنَةَ ذَهَبَ نَقِيَّ الثَّوْبِ قَلِيلَ الْعَيْبِ أَصَابَ خَيْرَهَا وَ سَبَقَ شَرَّهَا أَدَّي إِلَي اللَّهِ طَاعَتَهُ وَ اتَّقَاهُ بِحَقِّهِ رَحَلَ وَ تَرَكَهُمْ فِي طُرُقٍ مُتَشَعِّبَةٍ لَا يَهْتَدِي فِيهَا الضَّالُّ وَ لَا يَسْتَيْقِنُ الْمُهْتَدِي]

من عربي اش را نمي خوانم و فارسي اش را مي خوانم.

خداوند شهرهاي عمر بن خطاب را آباد گرداند، همانا او كجي را راست نمود و بيماري را معالجه كرد و سنت را بر پا داشت و تبه كاري و فساد را پشت سر نهاد و پاك و بي آلايش از دنيا رفت، نيكويي و خير خلافت را دريافت و از شرّ و بدي هم پيشي گرفت.

خوب اين خطبه 219 نهج البلاغه است كه از زبان مبارك حضرت علي نسبت به خليفه دوم صادر شده و كاملاً ايشان را متبع سند، مخالف ؟؟؟، پاك و بي آلايش، قليل العيب و اين كه خير دين اسلام و قرآن را دريافت و از شرش دور بوده است.

أَدَّي إِلَي اللَّهِ طَاعَتَهُ

همواره طاعت إلهي را به جا آورده.

وَ اتَّقَاهُ بِحَقِّهِ

و از خداوند هم تقوي را پيشه گرفته.

اين چيزي است كه در خطبه 219 نهج البلاغه است و خطبه ديگر نهج البلاغه:

فِي كَلَامٍ لَهُ وَ وَلِيَهُمْ وَالٍ فَأَقَامَ وَ اسْتَقَامَ حَتَّي ضَرَبَ الدِّينُ بِجِرَانِه.

بعد از ابوبكر بر مسلمانان فرمانروا شد، فرمانده يعني عمر بن خطاب، پس امر خلافت را برپا داشت و ؟؟؟ نمود تا اين كه دين قرار گرفت و پا برجا شد.

كلمات قصار، شماره 459

اين خطبه هاي صريح و آشكار نهج البلاغه است. حالا ما روايات بسياري هم داريم.

سؤال مولوي مراد زهي:

من سؤال هم همين است كه شنوندگان و خوانندگان سايت هاي اينترنتي كه در اين مدت اين موضوع را ديده اند و شنيده اند و بررسي كرده اند اين موضوع را، با ديده انصاف بنگرند و توجه بكنند، خليفه اول و خليفه دوم بهترين انسان ها بعد از رسول خدا مورد اتهام قرار گرفته اند بعد از 14 قرن جلسه دادگاه و محاكمه برايشان تشكيل شده. مدعي. ما اين استدعا را داريم به عنوان مدافع كه مدعي دلائل قوي و مستند كه منطبق با قرآن و مطابق با سنت صحيحه و مطابق با اخلاق و ادبيات ائمه و أهل بيت باشد، نسبت به اين ادعا و هم چنين مستنداتي كه محكمه پسند باشد، در چارچوب مسائل قضائي و حقوقي اسلامي و غير اسلامي مشروعيت داشته باشد، مستندات اين قضيه را مطرح بفرمايند.

پاسخ استاد حسيني قزويني

در رابطه با سؤالي كه برادر عزيزمان داشتند كه آيا ما دليل محكمه پسند داريم يا نداريم، بنده عرض كردم كه چهار روايت صحيح و محكم از كتاب إبن أبي شيبه استاد بخاري، المصنف، بحث سندي اش هم كاملا محرز است.

محمد بن بِشر است، يحيي بن معين مي گويد ثقة، إبن حجر مي گويد ثقة.

عبيد الله بن عمر بن حفص است، يحيي بن معين و هم چنين أبو زرعه و أبو حاتم مي گويند ثقة.

زيد بن اسلم قرشي است، مزي نقل مي كند از أبو زرعه، أبو حاتم و نسائي و إبن خراج كه مي گويند ثقة.

اسلم قرشي است. عجلي مي گويد ثقة و أبو زرعه مي گويد ثقة.

سند از ديدگاه أهل سنت كاملاً صحيح است و هيچ مناقشه اي در سند روايت نيست. وقتي سند روايت صحيح شد، مي شود دليل محكمه پسند.

در متن روايت دارد كه جناب خليفه دوم كه من دستور مي دهم كه خانه را به آتش بشكند. تهديد مي كند حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها)، أمير المؤمنين (عليه السلام)، حضرت امام حسن و حضرت امام حسين (عليهم السلام) را به سوزاندن.

آيا خليفه چنين حقي دارد كه اگر كسي ممانعت از بيعت كرده و حاضر نشده كه بيعت كند، آيا بيعت كردن از قبول دين بالاتر است؟ قرآن صراحت نسبت به قبول دين كه

لا اكراه في الدين قد تبين الرشد من الغي

و هم چنين نسبت به خود رسول اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) صراحت دارد بر اين كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) اگر چنان چه مردم از تو روي گردان شدند:

إنما عليك البلاغ

تو وظيفه ات فقط ابلاغ است

حق اين كه شما بخواهيد مردم را به زور وادار كنيد به اسلام، نيست.

جناب خليفه دوم وقتي مي آيد تهديد مي كند، اين اصلاً خلاف سنت و خلاف قرآن است.

و هم چنين سه روايت ديگر ما آورديم از طبري و دو روايت كه سنداً كاملاً صحيح است. از بلاذري يك روايت سنداً صحيح است. هم چنين شخصيت هاي بزرگ أهل سنت مثل ضياء الدين مقدسي مي گويد روايت صحيح است، سيوطي مي گويد روايت صحيح است. فرحان بن مالكي مي گويد روايت صحيح است، إبن تيميه حراني با اين كه نهايت ظلم را در حق أهل بيت كرده، صراحت دارد بر اين كه انه كبس البيت. جناب ابوبكر، خانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) را به هم ريخت و وارد خانه شد و خانه را كشف كرد. در منهاج السنة، جلد 4، صفحه 220. شهرستاني همين را دارد، إبن حجر عسقلاني در لسان الميزان، جلد 1، صفحه 268، صفدي در الوافي بالوفيات، إبن عبد البر و قرطبي. همه اين قضايا را مطرح مي كنند. عبد الفتاح عبد المقصود از شخصيت هاي برجسته أهل سنت اين قضيه را تأييد مي كند در كتاب الإمام علي بن أبي طالب. محمد حسنين هيكل اين را قبول دارد در كتاب الصديق ابابكر، صفحه 62، عمر رضا كحاله اين قضيه را قبول دارد و هيچ مشكلي هم ندارد.

سؤال استاد حسيني قزويني

با توجه به مستنداتي كه بنده عرض كردم با بررسي سندي و شهادت علماي بزرگ، مثل محمد حسين هيكل و ديگران، قضيه هجوم به خانه حضرت زهرا (سلام الله عليها)، كاملاًٌ ثابت است و اين نشان مي دهد كه جناب خليفه دوم اين هجوم را انجام داده اند و اين هجوم نشان مي دهد كه اجماعي در كار نبوده و حد اقل اين است كه امير المؤمنين (عليه السلام) و عده اي از بني هاشم از بيعت با ابوبكر خارج شده بودند.

آقاي إبن حزم اندلسي در المحلي، جلد 9، صفحه 345 مي گويد:

و لعنة الله علي كل إجماع يخرج عنه علي بن أبي طالب و من بحضرته من الصحابة.

لعنت خدا به آن اجماعي باد كه حضرت علي و صحابه اش در درون آن اجماع نباشند.

جواب مولوي مراد زهي

روايت المصنف كه ايشان مي آورند، بحث ما اين است كه متأسفانه ايشان يك صفحه كتاب را نگاه مي كنند و صفحه ديگر كتاب را نگاه نمي كنند. در همين مصنف إبن أبي شيبه، جلد 7، صفحه 432، حديث 4705 آمده است:

كان علي و الزبير يدخلان علي فاطمة بنت رسول الله (ص) فيشاورونها و يرتجعون في أمرهم، فلما بلغ ذلك عمر بن الخطاب ...

تا آنجا كه همان بحث تهديد است.

فلما خرج عمر جاؤوها : حضرت علي و زبير نزد فاطمه آمدند.

فقالت: تعلمون أن عمر قد جاءني و قد حلف بالله لئن عدتم ليحرقن عليكم البيت و أيم الله ليمضين لما حلف عليه، فانصرفوا راشدين.

حضرت فاطمه اظهار داشت كه حضرت عمر آمده و چنين تهديدي كرده و تهديدش را عملي مي كند، شما برويد و دوباره پيش من نياييد تا تكليف روشن بشود.

فانصرفوا عنها : رفتند حضرت علي و حضرت زبير.

فلم يرجعوا إليها حتي بايعوا لأبي بكر: با ابوبكر بيعت كردند.

اين روايت تصريح مي كند اين چيزي كه اين ادعايي كه اين اتهامي كه مطرح شده، هجوم، سوزاندن خانه، سقط جنين و... از اين روايت حداكثر تهديد ثابت مي شود با وجودي كه اين روايتي كه ايشان مستند آوردند روايت منقطع است. روايت منقطع از نظر اصول حديث نمي تواند مستند باشد. چون راوي زيد بن اسلم است، در همين تقريب التهذيب إبن حجر است:

هذه الرواية منقطعة لأن زيد بن أسلم كان يرسل و احاديثه عن عمر منقطع.

إبن حجر و هم چنين ؟؟؟ اسانيد الرواة براي علامه الباني.

بنابراين اگر اين روايت مورد احتجاج بشود، اصل ادعا باطل است؛ چون در اين روايت حداكثر تهديد ثابت مي شود. اصل ادعا تخريب و سوزاندن خانه و سقط جنين است

باتوجه به اين شنوندگان گرامي استحضار داشته باشند كه خانه حضرت علي و حضرت زهرا متصل به مسجد النبي بود؛ يعني اگر خانه به آتش كشيده مي شد، قطعاً مسجد النبي هم بالأخره با آن امكانات آن روزي به آتش كشيده مي شد. چگونه بود كه مسجد النبي كه در شبانه روز صحابه پنج بار در مركز مدينه براي نماز خواندن مي آمدند، اين همه صحابه بايد در حد تواتر ثابت مي شد اين روايت. چگونه فرد خاصي مي آيد و اين روايت را به صورت منقطع يا به صورت موضوع بيان مي كند و يا حد اكثر در سه چهار تا كتاب كه راوي اش متهم است؛ مثل جابر جعفي كه كذاب است به اتفاق عامه حديث. يا روايت زيد بن اسلم كه منقطع است.

ادعا چيزي ديگر و دليل چيزي ديگر. دليل آقاي قزويني بر ادعاي كه قبلاً مطرح كردند منطبق نيست. ادعاي ايشان سوزاندن بود، ادعاي ايشان سقط جنين بود. ادعاي ايشان توهين به فاطمه زهرا بود؛ ولي از روايت ثابت مي شود كه بلا فاصله رفتند حضرت علي و حضرت زبير و بيعت كردند.

اما انساب الأشراف بلاذري را هم من قبلا عرض كردم. اين روايت هم باطل است؛ به خاطر اين كه اين انساب الأشراف همان طوري كه از اسمش پيداست، يك كتاب نسب نامه است. ما نمي توانيم يك هم چنين اتهام بزرگي را از يك مطلبي كه در يك كتاب نسب نامه آمده، نوشته شده ثابت كنيم.

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَي الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ ...

قرآن مي گويد كه صحابه در ميان همديگر رحمت داشتند و با اين هم در تضاد است. با خطبه هاي نهج البلاغه در تضاد است.

سؤال مولوي مراد زهي

من به جايي اين سؤالي مطرح كنم، پاسخ روايت طبري را مي دهم. ببينيد كه اين روايت طبري، يك كتاب تاريخ است كه در رطب و يابس است؛ يعني يك مورخ و يك تاريخ نويس مثل طبري؛ هيچ گاه اين تعهد را نداشته كه روايات صحيح را بياورد. هزاران روايات موضوع، روايات دروغ و روايات جعلي است كه ما در تاريخ طبري داريم. سنديت را بايد از كتاب نهج البلاغه بياورند، از كتاب صحيح بخاري بياورند، از كتاب صحيح مسلم و صحاح سته بياورند نه از كتاب تاريخ طبري. وانگهي چه تضميني وجود دارد كه در تاريخ طبري هم دست برد نباشد. ما همين الآن دو كتاب داريم يكي به نام العربية للناشئين، خوانندگان توجه داشته باشند، يكي هم كتاب تعليم اللغة العربية كه مؤلفش مصري است. همين دو كتاب توسط يكي از ناشرين قم چاپ شدند و تحريف زيادي در اين دو كتاب صورت گرفته است. مطالب جابه جا شده و خيلي از مطالب در عصر سرعت امروزي يك شايعه مي شود و دو ماه طول مي كشد تا اين ... .

بنابراين استناد به كتاب تاريخ طبري نمي تواند سنديت براي اثبات اتهام بزرگي كه هم به أهل بيت توهين است و هم به خليفه اول و خليفه دوم.

پاسخ استاد حسيني قزويني

من از جناب آقاي مراد زهي انتظارم خيلي بيش از اينها بود، چون من به علميت ايشان اعتقاد دارم و اين كه يك استاد حوزه هستند و بيش از 50 كتاب تأليف كرده اند. ايشان كه مي فرمايد از ناحيه زيد بن اسلم، اين روايت المصنف مورد اشكال است، حداقل يك نگاه بكنند به سند. دارد:

زيد بن أسلم، عن أبيه أسلم.

انقطاع ندارد، جناب آقاي مراد زهي. زيد بن أسلم از پدرش نقل مي كند. زيد بن أسلم مورد ثقه است، هيچ شكي در وثاقت او نيست. أبو زرعه، أبو حاتم، إبن سعد، نسائي و إبن خراش، همه مي گويند كه اين ثقه است.

تهذيب الكمال للمزي، ج10، ص17

و اضافه آقاي زيد بن اسلم از روات صحيح بخاري و صحيح مسلم است. چگونه آقاي مراد زهي مي آيد، زيد بن اسلم را كه از روات بخاري و از روات مسلم است، اين چنين لت و پار مي كند. زيد بن اسلم از پدرش اسلم نقل مي كند.

اسلم قرشي از غلامان جناب عمر بن خطاب بوده است. مزي مي گويد:

اسلم القرشي العدوي مولي عمر بن الخطاب، ادرك زمان النبي (صلي الله عليه و سلم).

زمان پيامبر را هم درك كرده.

عجلي هم گفته: مديني ثقة. أبو زرعه هم گفته: ثقة.

تهذيب الكمال للمزي، ج2، ص330

اما ايشان مي فرمايند كه ما از كتاب نهج البلاغه براي ايشان دليل بياوريم. چشم ما از نهج البلاغه هم براي ايشان عرض مي كنيم.

در نهج البلاغه، خطبه 202 آقا امير المؤمنين (عليه السلام) هنگام دفن حضرت زهرا (سلام الله عليها) خطاب به رسول اكرم (صلي الله عليه و آله) مي فرمايد:

ستنبئك إبنتك بتضافر أمتك علي هضمها.

يا رسول الله! دخترت به تو خبر خواهد داد كه امت تو در حق فاطمه زهرا (سلام الله عليها) ظلم كرده اند.

جناب شيخ حبيب الله خوئي (ره) كتابي دارد، در شرح نهج البلاغه، به نام منهاج البراعة، جلد 13، صفحه 14 مي گويد: تضافر الأمة علي هضمها

معنايش اين است:

إشارة الي ما صدر عنهم من كسر ضلعها و إسقاط جنينها.

اين كه امت در حق حضرت زهرا (سلام الله عليها) ظلم كرده اند و حق او را پايمال كرده اند، اشاره است به شكستن پهلوي حضرت زهرا (سلام الله عليها) و سقط جنين ايشان. منهاج البراعة جناب خوئي (ره) از كتاب هاي معتبر است و خود جناب خوئي (ره) از شخصيت هاي برجسته است.

و اضافه در نهج البلاغه، خطبه 202 اين عبارت است. بزرگان أهل سنت هم همين تعبير را از امير المؤمنين (عليه السلام) نقل كرده اند. آقاي عمر رضا كحاله، از علماي معاصر أهل سنت است، در كتاب اعلام النساء، جلد 3، صفحه 21 نقل مي كند.

فاضل معاصر مصري، جناب مأمون غريب در كتاب خلافة علي بن أبي طالب، صفحه 33 نقل مي كند.

عبد العزيز شناوي، فاضل مصري در كتاب سيدات نساء أهل الجنة، صفحه 151 نقل مي كند.

سؤال استاد حسيني قزويني

جناب آقاي مراد زهي فرمودند آنچه كه اين روايت ثابت مي كند، تهديد است، ما از جناب آقاي مراد زهي سؤال مي كنيم كه آيا تهديد فردي براي بيعت، از ديدگاه قرآن سند دارد؟ كه آيا خليفه و امام مي تواند كسي را براي بيعت اجبار كند؟ يا در سنت ما روايتي داريم يا جناب خليفه دوم و هم چنين خليفه سوم، آقا امير المؤمنين (عليه السلام)، كسي را وادار كرده اند. اين تهديد مخالف آيه 54 سوره نور است كه خداوند به پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله)، مي گويد:

فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَيْهِ مَا حُمِّلَ وَ عَلَيْكُمْ مَا حُمِّلْتُمْ

اصلا از رسالت تو كه به مراتب بالاتر از امامت و خلافت است، رويگردان شدند، گناهش براي خودشان است.

وَ مَا عَلَي الرَّسُولِ إِلَّا الْبَلَاغُ الْمُبِينُ

جواب مولوي مراد زهي

خطبه نهج البلاغه كه ايشان قرائت فرمودند، من خواهش مي كنم كه كساني كه در رشته فقه و حقوق مطالعاتي دارند، ببينند كه اين خطبه نهج البلاغه، دليلي و سندي مي شود. دليل و سند بايد روشن باشد كه قتل فاطمه زهرا، سقط جنين، هجوم به خانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) از آن دليل ثابت بشود. اين يك خطبه است؛ اما خطبه اي به اين صراحت، خطبه 219 كه مي فرمايد:

وَ دَاوَي الْعَمَدَ وَ أَقَامَ السُّنَّةَ وَ خَلَّفَ الْفِتْنَةَ ذَهَبَ نَقِيَّ الثَّوْبِ قَلِيلَ الْعَيْبِ.

اينجا نفي مي كند اين خطبه، اين چيزي را كه جناب قزويني به آن استناد مي كنند. خطبه كاملا روشن است. خطبه بعدي هم:

وَ وَلِيَهُمْ وَالٍ فَأَقَامَ وَ اسْتَقَامَ حَتَّي ضَرَبَ الدِّينُ بِجِرَانِه.

كه تمام شارحين، از جمله إبن أبي الحديد، محمد عبده و ديگران از والي، تحت اين خطبه نوشته اند كه مراد خليفه دوم است. و اين جاي تأسف است كه ايشان از روزنامه نگاري مثل هيكل مي آيند كه ايشان صحبتي كرده باشند براي اثبات هم چنين امر مهمي و افتراء مهمي كه در 14 قرن پيش صورت گرفته باشد. بعد از 14 قرن آقاي هيكل و يا كسان ديگر، اديباني بيايند، رمان نويساني، داستان نويساني بيايند، اينها سنديت ندارند. من عرض كردم براي ما خطبه هاي نهج البلاغه سند است، قرآن سند است. وانگهي من از جناب قزويني سؤال مي كنم كه كتاب ناسخ التواريخ براي ميرزا تقي خان كه معاصر ما است و در كتاب أعيان الشيعة مي گويد كه لم يعمل مثله، مي گويد:

إن ناساً من رؤساء الكوفة و أشرافهم الذين بايعوا زيداً حضروا يوماً عنده و قالوا له: رحمك الله، ماذا تقول في حق أبي بكر و عمر؟

آمدند از اشراف كوفه سؤال كردند كه جناب زيد، ما تقول في حق ابوبكر و عمر؟ : درباره ابوبكر و عمر شما چه مي فرماييد؟

توجه داشته باشند شنوندگان و محققان منصفين كه امام زيد در پاسخ به اين چه فرمود:

قال: ما أقول فيهما إلا خيراً كما أسمع فيهما من أهل بيتي إلا خيرا.

من تمام أهل بيتم درباره اينها جز خير نمي گويند.

ما ظلمانا و لا أحد غيرنا.

به كسي ديگري نيز ظلم نكردند.

و عملا بكتاب الله و سنة رسوله.

به كتاب الله وسنت رسول عمل كردند.

اين هم يكي از پژوهش گران بزرگ قرون گذشته است، كتاب ناسخ التواريخ، جلد 2، تحت عنوان احوال امام زين العابدين.

تمام ائمه أهل بيت منقبت و بزرگواري و عدالت و محبت أهل بيت و خليفه اول و دوم را اعتراف دارند و در كتاب هاي مستند آمده.

و باز در همين خطبه نهج البلاغه، حضرت علي (عليه السلام) به عنوان مشاور عالي خليفه دوم قرار مي گيرد و در تمام كتاب هاي تاريخ است كه حدود 14 بار خليفه دوم سفر خارج از مدينه داشته و در آن 14 بار، 12 بار جانشينش حضرت علي بود.

شنوندگان عزيز قضاوت بكنيد. اين قدر محبت و صفا و صميميت بين خليفه اول و او وجود داشت كه 12 بار او را جانشين خودش تعيين مي كند. اگر عداوت بود، بغض بود، هيچ كسي همچين كاري انجام نمي داد.

سؤال مولوي مراد زهي

من به جاي طرح سؤال در رابطه با روايت طبري يك توضيحي ديگر عرض كنم كه نخستين رواي تاريخ طبري إبن حميد است. إبن حميد هم از ديدگاه محدثين متهم به دروغ پردازي است.

آخرين رواي هم روايت منقطع است. راوي اول كه أبي عبد الله الرازي كه متوفاي 148 هجري است. كه إبن خراش درباره او مي گويد:

حدثنا حميد و كان و الله يكذب.

ابن حميد برايم حديث كرد؛ ولي به خدا قسم كه او دروغ مي گفت.

؟؟؟ درباره او مي گويد:

ما رأيت ؟؟؟ بالكذب من إبن حميد و إبن ؟؟؟

من دروغ گوتر از إبن حميد و إبن ؟؟؟ نديدم.

هم چنين علامه ذهبي درباره او مي گويد:

و هي مع امامته منكر الحديث.

صاحب عجائب است.

آخرين راوي زياد بن كليب، أبو معشر كوفي است ... .

پاسخ استاد حسيني قزويني

من از همين سؤال ايشان شروع مي كنم كه ايشان نسبت به محمد بن حميد اشكال كردند. جناب مراد زهي! جناب آقاي مزي در تهذيب الكمال، جلد 5، صفحه 100 از يحيي بن معين و از أبو زرعه و از احمد بن حنبل، توثيق ايشان را نقل مي كند. وقتي شخصيتي مثل احمد بن حنبل، يحيي بن معين و أبو زرعه كه از استوانه هاي علمي أهل سنت است، وقتي نسبت به يك فردي بگويند كه اين فرد ثقه است، حرف ديگران را ما به هيچ وجه نمي توانيم قبول كنيم.

ايشان گفتند كه منكر الحديث است. اين را ما بارها گفته ايم و در شبكه المستقله هم بيان كرديم. إبن حجر عسقلاني مي گويد:

لو كان كل من روي شيئا منكراٌ استحق أن يذكر في الضعفاء، لما سلم من المحدثين احد.

اگر بنا باشد هر كس منكر الحديث بود، او را ما ضعيف بدانيم، از محدثين يك نفر هم سالم نمي ماند.

لسان الميزان، ج2، ص308

آقاي ذهبي مي گويد:

ما كل من روي المناكير يعضف.

آن كسي كه منكر رانقل مي كند، او مورد تضعيف نيست.

ميزان الإعتدال للذهبي، ج1، ص118

پس بنابراين روايت از نظر سند كاملا ثابت است. واگر چنانچه جناب آقاي مراد زهي دقت كنند، در همين صحيح بخاري كه حضرات هر سال براي ايشان ختم صحيح بخاري مي گيرند، راويان متعددي در صحيح بخاري آمده، درباره آنها گفته اند كه منكر الحديث.

محمد بن عبدالرحمن طوافي، آقاي إبن حجر مي گويد:

قال ابوزرعه، منكر الحديث.

مقدمه فتح الباري، ص140

مفضل بن فضاله، إبن سعد گفته منكر الحديث، از روات صحيح بخاري است.

مقدمه فتح الباري، ص445

داود بن حصين مدني، از رجال صحيح بخاري است، درباره اش گفته اند منكر الحديث.

اگر بنا بر اين باشد، بايد يك انبوهي از احادث صحيح بخاري را جناب آقاي مراد زهي از صحيح بخاري حذف بفرمايند.

در رابطه با قضيه آقاي محمد حسنين هيكل كه ايشان فرمود يك روزنامه نگار است، جناب آقاي مراد زهي! ايشان كسي است كه دو مرتبه وزارت معارف مصر را قبول كرده؛ يعني دو دوره وزير معارف مصر بوده. و هم چنين مجلس شيوخ مصر را يك دوره ايشان رياستش را داشته. يك روزنامه نگار نيست.

و اضافه، غير از ايشان، عمررضا كحاله از نويسندگان برجسته أهل سنت است، ايشان در اعلام النساء، جلد 4، صفحه 114 قضيه هجوم به خانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) را مطرح مي كند.

و هم چنين جناب آقاي عبد الفتاح عبد المقصود كه از دانشمندان مشهور مصري و عضو هيأت تحريريه مجله الحديث است و مدتي رئيس دفتر معاون رئيس جمهور مصر حسن ابراهيم بوده. رئيس دفتر نخست وزير مصر بوده.

و اضافه در رابطه با آن خطبه اي كه از نهج البلاغه، مطرح كرديد كه مراد جناب عمر بن الخطاب است، كافي است كه جناب آقاي صبحي صالح از شخصيت برجسته أهل سنت مي فرمايد كه مراد آقا امير المؤمين از اين خطبه، عمر بن خطاب نيست؛ بلكه يكي از اصحاب است. واضافه رواياتي كه در نهج البلاغه، در مذمت خليفه دوم است، اصلاً همه قضايا را روشن كرده.

سؤال استاد حسيني قزويني

با اين كه جناب مراد زهي قضيه تهديد را پذيرفتند، اين سؤال مطرح است، جناب خليفه اول و دوم براي وادار كردن اينها به بيعت به خانه آنها هجوم بردند و آنها را خواستند وادار به بيعيت كنند؛ ولو اين كه فرمايش جناب مراد زهي را قبول كنيم كه آمدند و بيعت كردند، چرا خليفه دوم براي سعد بن عباده كه تا آخر عمر بيعت نكرد، به خانه ايشان هجوم نبردند؟

تهذيب الكمال للمزي، ج10، ص18

و هم چنين آقاي ابان بن سعيد بن عاص جزء كساني است كه از بيعت تخلف كردند، چرا به خانه او هجوم نبردند؟

أسد الغابة في معرفة الصحابة لإبن الأثير، ج1، ص37

آقاي أبي بن كعب از بيعت كردن تخلف كردن.

تاريخ اليعقوبي، ج2، ص124

خالد بن سعيد بن عاص، زبير بن عوام، سلمان فارسي، عباس بن عبد المطلب، عتبة بن ابولهب، عمار ياسر همه از بيعت خودداري كردند، چرا خليفه دوم دوگانه برخورد كردند؟

جواب مولوي مرادزهي

همان پاسخ قبلي من كامل نشد، من از شنوندگان گرامي تقاضا مي كنم كه منصفانه و به وجدانتان قسم مي دهم، وجداناً قضاوت كنيد، در كنار متصل به مسجد النبي، خليفه دوم هجوم آورده، خانه فاطمه زهرا به آتش كشيده شده، اتهامي كه بعد از 14 قرن مطرح مي شود، محسن عزيز سقط شده، فاطمه زهرا مورد اهانت قرار گرفته، 120 هزار صحابه، كم و يا زياد كه در آخرين حج در ركاب پيامبر بودند، كجا رفتند؟ مسلمانان مدينه كه شبانه روز پنج بار در مسجد النبي نماز مي خواندند، كجا هستند كه اين قضيه اي كه در حد تواتر بايد ثابت مي شد، روايتي از آنها نيست، ائمه از اين گلايه و شكايتي نمي كنند.

ببينيد جناب قزويني، شنوندگان محترم، ما مي خواهيم دادگاهي تشكيل بشود، مي خواهيم قصاص بگيريم از خليفه دوم از نظر اصول و از نظر حقوقي. خليفه دوم قصاص بايد بشود. براي اثبات قصاص آيا كافي است كه جناب آقاي هيكل و يا نويسندگاني كه بعد از 12 قرن و يا 13 قرن آمده، حالا وزير هم باشد، رئيس جمهور هم باشد، رهبر كل جهان باشد، شاهد قضيه براي قصاص لازم است، آن افرادي كه در خانه بودند، چرا آنها شهادت نمي دهند؟ چرا خود فاطمه زهرا از اين موضوع بحثي به ميان نمي آ ورد، شاكي نمي شود، بني هاشم كجا بودند، علي شير خدا، اسد الله كه در مقابل عمرو بن عبدود كه در برابر هزار نفر مبارزه مي كرد، شمشير كشيد و او را به خاك و خون كشيد، عليي كه ما مي شناسيم با آن جرأت و غيرتي كه ما از او سراغ داريم و آن عمري كه عدالتي كه ما از او سراغ داريم، كجا بود، علي كجا بود، بني هاشم كجا بودند، مسلمانان مدينه كجا بودند، و در نتيجه آيا اين زير سؤال بردن تربيت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم) را نمي رساند كه پيامبري كه بيست و سه سال زحمت كشيد، پيامبر آخر الزمان ياراني را بايد تربيت كنند كه تا قيامت حافظ دين باشند و دين را به ديگران برسانند، 23 سال زحمت كشيد، به محضي كه چشم از دنيا فرو بست، حاصل زحمتش اين بود كه نزديكترين يارانش هجوم بياورند به خانه دخترش به خانه دامادش، به جان هم بيفتند. پس كجا رفت اسلام، پس كجا رفتند صحابه، كجا رفت تربيت پيامبر، آيا يك مسيحي، يك يهودي وقتي اين صحبت ها و اين اتهامات ما را بشنود، بعد از 14 قرن، آيا اين سؤال برايش پيش نمي آيد كه پيامبري كه نتوانست ده نفر را درست و حسابي 100 هزار صحابه، اين گونه تربيت بكند. آن از مهاجمين شان، بقيه كجا بودند، 100 هزار، 120 هزار، 119 هزار ديگه كجا بودند كه دفاع نكردند، پس معلوم است كه اين دين پيامبر، اين آئين پيامبر هم مثل همين قضيه مي شود.

بنابراين، قضيه مستقيماً تربيت پيامبر را نسبت به صحابه زير سؤال مي برد. ما مي خواهيم مجددا از جناب قزويني سؤال دارم كه ما مي خواهيم قصاصي را ثابت بكنيم، كجا هستند شاهدان اين قضيه؟ آن هم قضيه اي كه در مسجد النبي اتفاق افتاده، منزل فاطمه زهرا متصل به مسجد النبي بود.

وانگهي عمر رضا كحاله، من خواهش مي كنم كه اگر فرصت باشد، عبارت كاملش را ايشان بياورند و اينجا مطلب شان را بخوانند كه از مطلب ايشان چه ثابت مي شود.

عبد الفتاح عبد المقصود يك نويسنده كه كتابي را تحت عنوان ادبيات امروزي نوشته و هزاران مسأله را آنجا مطرح مي كنند. ايشان شاهد قضيه نبودند كه بخواهند بر عليه خليفه دوم بر عليه متهم بيايند گواهي بدهند. گواهان محكم قوي و متقن و محكمه پسند مي خواهيم.

بنابراين در رابطه با خطبه هاي نهج البلاغه، اين طوري كه جناب قزويني مطرح فرمودند، يك سري خطبه هاي مذمتي هم داريم، بلي اگر ما معتقديم كه خطبه هاي كه در نهج البلاغه مذمت مي كنند، اينها منتسب به حضرت علي هستند؛ چون با ادبيات حضرت علي منطبق است. اذا تعارضا تساقطا. پس هر دو ساقط مي شوند ما برگرديم به قرآن:

وَ السَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهاجِرينَ وَ الْأَنْصارِ وَ الَّذينَ اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسانٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَ رَضُوا عَنْهُ

مهاجرين اولين چه كساني بودند، خليفه اول و دوم و سوم و چهارم رضي الله عنهم بودند. خداوند در قرآن از اينها اعلام رضايت كردند رضي الله عنهم و رضوا عنه.

مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَ الَّذينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَي الْكُفَّارِ رُحَماءُ بَيْنَهُم

3 دقيقه نهائي مولوي مراد زهي

شعاري كه در تمام درو ديوار هاي كشور ما و مناطق برادران شيعه است، لا فتي الا علي لا سيف الا ذوالفقار. علي اي كه شاهد است كه نسبت به همسرش اين گونه برخورد مي شود، ذوالفقار علي كجاست؟ آيا دفاع از ناموس، آيا دفاع از خانه، آيا دفاع در مقابل مهاجم واجب نيست؟ بنابراين من نظر خوانندگان و شنوندگان و مطالعه كنندگان متوجه مي كنم به نامه اي كه حضرت علي (رضي الله عنه) خطاب به معاويه نوشته. به اين نامه توجه بفرماييد:

و أنصحهم لله و لرسوله الخليفة الصديق و خليفة الخليفة الفاروق، و لعمري أن مكانهما في الإسلام شديد يرحمهما الله و جزاهم الله بأحسن ما عملا.

شرح إبن ميثم، ص488

كه حضرت علي مي فرمايد:

ناصح ترين انسان ها براي خلق خدا و رسول خدا خليفه صديق و خليفه فاروق هستند. آنها جايگاه والايي در اسلام دارند و با وفات آنها و شهادت آنها زخم شديدي در اسلام پيش آمد خداوند به آنها جزا و پاداش خير عنايت فرمايد.

و هم چنين آن چيزي كه ايشان فرمودند: ؟؟؟ كه شرح نهج البلاغه صبحي صالح است و إبن أبي الحديد هست. إبن أبي الحديد مي گويد:

و هذا الوالي عمر بن الخطاب و هذا الكلام من خطبته خطبها في ايام خلافته طويلة يذكر فيها قربه من النبي (صلي الله عليه و سلم).

پس بنابراين آن چيزي كه الآن مطرح است با واقعيت هاي تاريخي كاملاً در تضاد است با نصوص قرآن كاملاً در تضاد است، با برخوردي كه خليفه چهارم با خليفه اول و دوم داشته. اين كتاب الشافي براي علامه علم الهدي، جلد 2، صفحه 428 حضرت شهادت مي دهد:

إن خير هذه الأمة بعد نبيها ابوبكر و عمر.

بهترين امت بعد از پيامبر، ابوبكر و عمر هستند.

به بهترين و خيريت آنها شهادت مي دهد.

و هم چنين در ادامه اش مي فرمايد:

إنهما الإمام الهدي و شيخ الإسلام و المقتدي بهما بعد رسول الله صلي الله و سلم ...

من از جناب قزويني و از همه شنوندگان عزيزي كه با حوصله به گفته ها و عرائض من به گفته هاي من كه به عنوان گفتمان دوستانه مطرح بود گوش دادند و خودشان بروند و تحقيق كنند و بررسي كنند و مطالعه كنند.

3 دقيقه نهايي استاد حسيني قزويني

در رابطه با اين كه ايشان فرمودند اين 100 و بيست هزار نفر صحابه كجا رفتند؟ آيا تربيت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) زير سؤال نمي رود؟ ما از بينندگان عزيز تقاضا مي كنيم اين را از ما سؤال نكنند، از آقايان أهل سنت سؤال كنند كه در صحيح بخاري، جلد 7، صفحه 207، حديث 6507 در روايتي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) مي فرمايد:

تمام صحابه من بعد از من مرتد مي شوند.

إنه إرتدوا بعدك علي أدبارهم القهقري.

و اينها وارد آتش جهنم مي شوند.

فلا أراه يخلص منهم إلا مثل همل النعم.

جز تعداد اندكي از صحابه من از آتش جهنم خلاص نمي شوند.

اگر ما دنبال اين 120 هزار نفر هستيم، اين را خود صحيح بخاري آورده است.

مراد زهي: عبارت صحيح بخاري را قرائت بفرماييد.

استاد حسيني قزويني: چشم. عبارت اين است:

حَتَّي إِذَا عَرَفْتُهُمْ خَرَجَ رَجُلٌ مِنْ بَيْنِي وَ بَيْنِهِمْ فَقَالَ: هَلُمَّ. فَقُلْتُ: أَيْنَ؟ قَالَ: إِلَي النَّارِ وَ اللَّهِ. قُلْتُ: وَ مَا شَأْنُهُمْ؟ قَالَ: إِنَّهُمُ ارْتَدُّوا بَعْدَكَ عَلَي أَدْبَارِهِمُ الْقَهْقَرَي. ثُمَّ إِذَا زُمْرَةٌ حَتَّي إِذَا عَرَفْتُهُمْ خَرَجَ رَجُلٌ مِنْ بَيْنِي وَ بَيْنِهِمْ فَقَالَ: هَلُمَّ. قُلْتُ: أَيْنَ؟ قَالَ: إِلَي النَّارِ وَ اللَّهِ. قُلْتُ: مَا شَأْنُهُمْ؟ قَالَ: إِنَّهُمُ ارْتَدُّوا بَعْدَكَ عَلَي أَدْبَارِهِمُ الْقَهْقَرَي. فَلاَ أُرَاهُ يَخْلُصُ مِنْهُمْ إِلاَّ مِثْلُ هَمَلِ النَّعَمِ.

و هم چنين از روايت خود عائشه أم المؤمنين صراحت دارد:

لما قبض رسول الله (صلي الله عليه و سلم)، إرتدت العرب قاطبة.

همه عرب؛ يعني همه مسلمانان مرتد شدند.

اگر در بعضي از روايت هاي ما هست كه إرتد الناس إلا ثلاثة أو أربعة، در روايت ام المؤمنين اين استثنا هم نيست. اين روايت را جناب إبن كثير دمشقي در كتاب البداية و النهايه، جلد 6، صفحه 33 نقل مي كند.

اما در رابطه با اين كه ايشان مي فرمايد كه اين قضيه شهادت حضرت زهرا (سلام الله عليها) هيچ گونه سندي ندارد، ما قبلاً هم آورده ايم از جويني كه استاد ذهبي است و ذهبي در حق او تعبيرات خيلي سنگيني دارد و از او تعبير به امام و پيشوا مي كند ايشان نقل مي كند از نبي مكرم (صلي الله عليه و آله)، وقتي چشمش به حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) افتاد، فرمودند من مي بينيم روزي را كه:

وَ انْتُهِكَتْ حُرْمَتُهَا : حرمت او شكسته مي شود

وَ غُصِبَتْ حَقَّهَا : حق او غصب مي شود

وَ مُنِعَتْ إِرْثَهَا : ارث او گرفته مي شود

وَ كُسِرَ جَنْبُهَا : پهلويش شكسته مي شود

وَ أَسْقَطَتْ جَنِينَهَا : جنين او محسن را سقط مي كنند

وَ هِيَ تُنَادِي يَا مُحَمَّدَاهْ فَلَا تُجَابُ وَ تَسْتَغِيثُ فَلَا تُغَاثُ ... .


علاقمندان جهت مشاهده فيلم مناظره مي توانند از لينك ذيل استفاده كنند.

لينك دان لود بخش اول فيلم

لينك دان لود بخش دوم فيلم* * * * * * *

* * * * * * *

* * * * * * *

««« و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته »»»دكتر سيد محمد حسيني قزوييني


مطالب مرتبط:
تحليلي از مناظره جناب دكتر قزويني با مولوي مرادزهي* ديدار دوستانه مولوي مرادزهي و هيأت همراه با دكتر قزويني و مسئول سايت شيعه نيوز* مناظره دكتر حسيني قزويني و مولوي مرادزهي برگزار گرديد
Share
201 | حديث نوري | | ١٩:٥٥ - ١٧ مرداد ١٣٩١ |
سلام بر همه‌ي دوستان، برادران و خواهران ديني. با نظر امير ( کامنت شماره 198 ) موافقم. قران به ما اجازه نمي ده حتي به آيين ها و اديان ديگه اهانت کنيم، چه برسه به برادران و خواهران مسلمونمون که با ما هم مذهب نيستن! به نظر من تمام سعي و انرژي مسلمون ها بايد در اتحاد باهم، صرف مبارزه با شيطان و شيطان پرستي و ظلم و جوري که مريدان شيطان بر مردم مظلوم دنيا روا مي کنند، بشه! ايران و مردم ايران به عنوان مهمترين کشور شيعي شناخته مي شه، همين مرکز تشيع جهان اسلام به عنوان بزرگترين و مهمترين حامي مردم مظلوم و ستمديده غزه و فلسطين هم هست. درحاليکه همه مي دونيم، اکثر مسلمونهاي فلسطيني از برادران و خواهران اهل سنت هستن. ميشه برادر بود و برادي کرد، پس برادر باشيم! مسئله کشتار مسلمونهاي يمني و ميانماري و بحريني، و مسئله حمايت از اونها، خيلي مهمتر از بحث هايي هست که باعث تفرقه ميشه، روزي حقيقت روشن مي شه. اين بحث ها بد نيست به شرطي که با احترام و در فضاي دوستانه و به نيت شناخت و معرفت باشه؛ اما من مي گم جهان اسلام امروز مسائل و دردهاي بزرگتري داره، که بايد با همدلي و اتحاد، شيعه و سني در يک سنگر به فکر حل اونها باشن!
202 | حسين قديري | | ٢٢:٥٤ - ١٤ مهر ١٣٩١ |
سلام عليکم خداوند سايه عالم جليل القدر حضرت آيه الله حسيني قزويني حفظه الله را مستدام بدارد و به ايشان طول عمر با عزت و توفيقات بيش از پيش در دفاع از حريم ولايت عنايت بفرمايد. الحق و الانصاف آقاي مرادزهي به سوالات استاد قزويني پاسخ نداده اند و به اصطلاح طفره رفته اند . اي کاش تعصب را در يک مباحثه علمي کنار مي گذاشتند و مانند جناب دکتر تيجاني مسائل را تحقيق مي کردند . ولي ظاهراً ايشان مانند اکثريت اهل سنت يستمعون القول ولايتّبعون أحسنه .
203 | سيد عبدالرضا حسيني | | ١٥:١١ - ٠٢ آذر ١٣٩١ |
بسم الله الرحمن الرحيم سلام بر شما بزرگواران : يک سوالي داشتم : اگر امکان دارد مناظره استاد ابوالقاسمي و مولوي عبدالمجيد مراد زهي پيرامون عمر را در دسترس قرار دهيد. اگر امکانش هست ، فايل آنرا به ايميل بنده ارسال نماييد. با تشکر جزاکم الله خيرا
204 | داود اسماعيلي | | ٠٢:٠٥ - ٠٨ آذر ١٣٩١ |
واقعا" نمي دونم چرا دل اين جماعت از سنگ شده و نميخوان پا رو احساسشون بزارن و ترک خطا کنند
205 | م-الف | Iran - Tehran | ١١:٣١ - ١١ دي ١٣٩١ |
با سلام مناظره بسيار خوبي بود. الحق كه آيه الله قزويني به خوبي تونستند از عقايد شيعه دفاع كنند. و آقاي مرادزهي هم خوب از عهده ي جواب ندادن به سوالات براومدن. البته تقصير ايشون هم نيست چون حرف حق جواب نداره. يه خواهشي از عزيزان اهل سنت داشتم و اون هم اين كه يكبار هم كه شده عقايدشون رو از ابتدا و بدون تعصب و با روحيه حق طلبانه بازبيني كنن اگه دنبال حق باشن خداوند حتما راه درست رو بهشون نشون ميده. از خداوند متعال ميخوام كه همه ما رو به راست هدايت كنه. در پايان هم وظيفه خودم ميدونم از عزيزاني كه اين مناظره رو در سايت قرار دادن تا بتونيم ازش بهره ببريم كمال تشكر رو دارم. اگه امكانش هست ساير مناظرات رو هم روي سايت قرار بدن و يا به ايميل بنده ارسال كنن. خسته نباشيد ياعلي

پاسخ:
باسلام
كاربر گرامي
براي مشاهده ديگر مناظرات به بخش مناظرات مراجعه فرماييد: www.valiasr-aj.com/fa/list.php
مي توانيد براي يافتن موارد بيشتر كلمه مناظره را در قسمت جستجوي سايت سرچ كنيد.
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
(1)
206 | مصطفي | | ٠٢:١٢ - ٠٢ بهمن ١٣٩١ |
با سلام؛ لينک ها دانلود از بين رفته لطفا جايگزين کنيد با تشکر
207 | اسماعيل | Iran - Tehran | ٠٤:٠٢ - ٠٣ بهمن ١٣٩١ |
سلام جناب استاد قزويني انشاا... خاك پاي شما سورمه چشم ما شود تا نور چشم ما هم قوي شود الحق فرزند خلفي براي مادرت فاطمه زهرا (س )هستيد من پاي شمارو ميبوسم.استاد مراد زهي هم براي من قابل احترام هستند ولي از ايشان بيشتر انتظار داشتم در هوش ايشان شكي نيست اما اين هوش وزكاوت را كجا دارند خرج ميكنند.؟؟؟؟در ضمن زكاوت تنها كافي نيست بلكه زكاوت بايد در خدمت هدايت به سمت خداوند باشد. ايشان برادر ديني من هستند ومن دعا ميكنم خداوند به ايشان لطف بيشتري بنمايد تاانشاا... به جنت و بهشت الهي راه بيابند.
208 | شيعه ي علي بن ابيطالب(عليه السلام) | Iran - Tehran | ١٦:٤١ - ٢٩ ارديبهشت ١٣٩٢ |
آقاي زهي يه لطفي در حق پيروان و حتي مخالفان خود داشته باشن اگه بلد نيستن جواب بدن سوت بزنن!!اينطوري سنگين ترند،نه وقت شيعههارو هدر ميدن نه اهل سنت رو ضايع مي کنن!!!!
با تشکر
209 | ص-ش | | ٠١:٥٢ - ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٢ |
بسم الله الرحمن الرحيم با خسته نباشيد خدمت هر دو عزيز! من سوالي در اين بحث برايم مطرح شد که اميدوارم عالم عزيز جناب استاد قزويني جوابم را بدهد: در مورد سوالي که آقاي مرادزهي مطرح کرد(چرا خود فاطمه زهرا از اين موضوع بحثي به ميان نمي‌آ ورد، شاكي نمي‌شود، بني هاشم كجا بودند، علي شير خدا، اسد الله كه در مقابل عمرو بن عبدود كه در برابر هزار نفر مبارزه مي‌كرد، شمشير كشيد و او را به خاك و خون كشيد، عليي كه ما مي‌شناسيم با آن جرأت و غيرتي كه ما از او سراغ داريم و آن عمري كه عدالتي كه ما از او سراغ داريم، كجا بود، علي كجا بود؟)جواب چيست؟ اين سوال حتي بين ما شيعيان مطرح است و شبحه ايجاد ميگند!! خواهشا جواب بدهيد تا در باره اين جور شبحات جوابي داشته باشيم و اگر امکانش هست جواب را برايم ايميل کنيد. با تشکر فراوان! در پناه حق،زير سايه امام عصر(عج).

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
اين پرسش شما در اين دو آدرس پاسخ داده شده است
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
210 | علي | Iran - Tehran | ١٢:٣٦ - ٠٣ مرداد ١٣٩٢ |
اي خدا از باقي عمر ما کم کن وبه عمر استادمان بيفزاي به قول معروف در خانه اگر کس است يک حرف بس است واقعا تعجب ميکنم چرا وقتي کم ميارن نميپزيرند که آقاجون خلفاشون اشتباه کردن در ضمن به آقاي ملازاده توصيه ميکنم (به عنوان پزشک عمومي) يک آزمايش dna بدهند چون شک دارم که.....
211 | عزيز حسيني | | ١٤:٥٧ - ١٧ مرداد ١٣٩٢ |
با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت همه ي شما من عزيزحسيني تقريبا 10سال هست كه سني شده ام يعني قبلا شيعه بوده ام الان از همه چيز سني ها خبر دارم بيشترين صحبت هاي جناب آقاي قزويني بدون سند بود و همه را از روي ناداني و جهل آورده بودند سني با شيعه اختلافي ندارد هر دو مذهب مسلمان هستند و اختلافات قبلا وجود نداشته تا 10سال قبل اين صحبت ها مطرح نمي شد ولي نميدونم چرا پس از 14 قرن به جون هم افتادن و من با آدم هايي كه اختلاف ايجاد مي كنند به شدت مخالفم . قربون رهبر انقلاب برم كه فقط حرف از وحدت مي زنه نه از شيعه و سني بودن در زمان هشت سال سال دفاع مقدس چرا اين بحث شيعه و سني بودن نبوده و برادران شيعه و سني در كنار هم نبرد مي كردند. به نظر من بيخيال شيعه و سني بودن باشيد و فقط به عنوان يك مسلمان واقعي به عبادت خداوند يكتا و پيروي از اجداد ونسل پيامبر اسلام حضرت محمد (ص) بپردازيد . (والسلام عليكم و رحمت الله)
1 |حسن||١١:١٨ - ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٤ |
1
 
0
اقای عزیزحسینی حرف شما کاملاباطل است واینکه میگوئید بعد 14قرن به جان هم افتاده ایم نیست حرف اینه که بعد 14 قرن هنوز ماباید حق را تشخیص ندهیم وهمین طور متعصبانه پیش بریم در ضمن مستندات اقای قزوینی بسیار درست است ومن در تحقیقات خود از زمانی که شروع کردم ومذهب تشیع را پذیرفتم اهل سنت همش متعصبانه نمیپذیرند
2 |علیرضا||٠٥:٥٢ - ٣١ خرداد ١٣٩٤ |
1
 
1
دوست عزیز: اول، اینکه من شیعه بودمو سنی شدم رو اونقد شبکه های وهابی استفاده کردند که دیگه نخ نما شده
دوم،اینکه از همه چیز سنی ها خبر دارم که نشد حرف،این چراغ علا الدینی که شما کشف کردی زودتر کشف شده و با اینهمه تضادی که دارد،بیشتر از قبل حقانیت مذهب ما محبین اهل بیت رو اثبات میکند
سوم،اینکه اگه شما چشمتو ببندی!! نمیتونی نور خورشید رو انکار کنی
چهارم،اینکه ادب رو رعایت کن چون نشانه شخصیت!! شماست
پنجم،اینکه اتفاقاً 14 قرنه که این اختلاف هست
ششم،اینکه حدس میزنم شما10سال سن دارید و همانطور که قبلا اثبات کردید چقد به بررسی سند واقفید طبیعیست که ریشه اختلاف رو از زمان تولد خودتون محاسبه کنید.
در پایان،یادآور میشوم که عزیزان دیگر هم سند رو بررسی میکنند ولی باشما هم نظر نیستند و صحبتهای شما را دلیلی بر جهل و نادانی شما میدانند و نه جناب استاد را.
3 |محب اهل بیت||١٦:٢٤ - ٢٧ دي ١٣٩٤ |
0
 
1
اقای حسینی عزیز فکر کردید با این کار های پیش پا افتاده(من قبلا شیعه بودم و سنی شدم)می توانید شیعیان را فریب دهید چرا این همه سنی شیعه می شن ولی تا جایی که من مطالعه و تحقیق کردم شیعه ای سنی نشده الحمد الله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه مولانا امیر المومنین علی ابن ابی طالب(ع)
212 | hadi mohamadi | | ٢٢:٣٨ - ٢٧ مرداد ١٣٩٢ |
با عرض سلام و خسته نباشيد من خيلي تعجب ميكنم كه اقايان اهل سنت چيزهاي دروغي به اقاي قزويني ميبندند البته عجيب نيست چون هر كس مناظره را يك بار گوش دهد ميتواند بفهمند كه اقاي قزويني بسيار زيبا وبا اسناد بسيار زيادي از صحيح بخاري و صحيح مسلم سند مياوردند كه كتاب اول سنيها است ،ولي اقاي مراد زهي ميخواستند يك كلامي يا حرفي بزند از كتابهاي اهل سنت سند مياوردند در حالي كه وقتي ادم سند مياورد براي اينكه ادعايي را ثابت كند طرف سني بايد از كتب اهل شيعه سند بياورد وطرف شيعه از اهل سنت كه اينكار رو اقاي قزويني بسيار خوب انجام دادند من نميگم هر كسي كه مصاحبه را يك بار بشنود نظرش هم همين است.
من تعجب دارم اگر ميگوييد احاديث غلط است خوب اقاي قزويني از كتب خودتان سند اورد پس لابد كتابهاي صحيح مسلم وصحيح بخاري غلط است چون اقاي قزويني از اين كتابها بيشتر سند مياورد دوستان از شماهايي كه سني هستيد و اين تايپيك را ميخوانيد از شمادوستان ميخواهم كه يك بار براي تحقيق در دين هم شده بدون اينكه از يكي طرفداري كنيد واينكه فكر كنيد سني هستيد يا شيعه يك بار مناظره را گوش دهيد انوقت بياييد نظر بدهيدو بگوييد كه چه كسي درست حرف زدهو باسند درست حرف زده است.خواهشن سندهايي كه مياورند واينكه از زير سوال درميروند واينكه وقت تلف ميكنند و نصف بيشتر وقت را به عربي خواندن ميگزرانند دقت كنيد
اين هم ادرس مناظره:
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=salam&id=110
متشكرم
213 | hadi mohamadi | | ٢٢:٣٨ - ٢٧ مرداد ١٣٩٢ |
با عرض سلام و خسته نباشيد من خيلي تعجب ميكنم كه اقايان اهل سنت چيزهاي دروغي به اقاي قزويني ميبندند البته عجيب نيست چون هر كس مناظره را يك بار گوش دهد ميتواند بفهمند كه اقاي قزويني بسيار زيبا وبا اسناد بسيار زيادي از صحيح بخاري و صحيح مسلم سند مياوردند كه كتاب اول سنيها است ،ولي اقاي مراد زهي ميخواستند يك كلامي يا حرفي بزند از كتابهاي اهل سنت سند مياوردند در حالي كه وقتي ادم سند مياورد براي اينكه ادعايي را ثابت كند طرف سني بايد از كتب اهل شيعه سند بياورد وطرف شيعه از اهل سنت كه اينكار رو اقاي قزويني بسيار خوب انجام دادند من نميگم هر كسي كه مصاحبه را يك بار بشنود نظرش هم همين است. من تعجب دارم اگر ميگوييد احاديث غلط است خوب اقاي قزويني از كتب خودتان سند اورد پس لابد كتابهاي صحيح مسلم وصحيح بخاري غلط است چون اقاي قزويني از اين كتابها بيشتر سند مياورد دوستان از شماهايي كه سني هستيد و اين تايپيك را ميخوانيد از شمادوستان ميخواهم كه يك بار براي تحقيق در دين هم شده بدون اينكه از يكي طرفداري كنيد واينكه فكر كنيد سني هستيد يا شيعه يك بار مناظره را گوش دهيد انوقت بياييد نظر بدهيدو بگوييد كه چه كسي درست حرف زدهو باسند درست حرف زده است.خواهشن سندهايي كه مياورند واينكه از زير سوال درميروند واينكه وقت تلف ميكنند و نصف بيشتر وقت را به عربي خواندن ميگزرانند دقت كنيد متشكرم از همه ي حق طلبان
214 | hadi | | ١٩:٤٩ - ٠١ آذر ١٣٩٢ |
ما نميگيم در خونه اتيش زدند ما نميگيم زهرا را کتک زدند مانميگيم محسنو کشتند سنيا ميگن کي ميگه: المصنف(ج۷ص۴۳۲) الامه والسيسه(ج۱ص۱۲) انساب الاشراف(ج۱ص۵۸۶) تاريخ الامم والملوک(ج۲ص۴۴۳) عقد الفريد(ج۳ص۶۴) تاريخ بغداد(ج۶ص۹۶) لسان الميزان(ج۱ص۹۶) شرح نهج البلاغه ابن ابي الحديد سني(ج۲ص۵۶) ۱۰۰تا کتاب ديگم بخواين ميشمارم سنيها نوشتن اتيش بيار اتيش بزن شرح نهج البلاغه ابن ابي الحديد (ج۱۴ص۱۹۲)ميگه عمر به قنفذ گفت بزن زهرا را يک جمله ي معروف هست ادمي که خوابيده رو ميشه بيدار کرد ولي ادمي که خودشو به خواب زده نميشه بيدار کرد
215 | حميد نوراني | | ٠١:٣٥ - ٠٨ بهمن ١٣٩٢ |
سلام شرمنده من دير اين سايت روديدم . ما منتظر امام زمان هستيم ونوكروغلام ايشان انشالله . اين علماي سني هنوز نميدانند غسل يعني چي بعد مي چطور به خودشان اجازه ميدهند اسم حضرت زهرا و مولا اميرالمومنين رو به زبان بياورند .ديگه باونها بحث نكنيد اونها اول بايد پاك بشوند بعد بحث كنند چون موقعي كه حرام هستند شيطان در وجودشان نميگذارد حرف حق را قبول بكنند.
216 | سارا سادات | | ٢٢:٠٣ - ٠٣ آذر ١٣٩٣ |
زنده باد ايت الله قزويني عزيز
217 | لیلا | Iran - Salmas | ١١:٣٥ - ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٤ |
سلام
مناظره واقعا جالب بود،بنظرم هرکسی بدون تعصب بهش گوش بده حقایق براش روشن میشه،خواهشا بدون تعصب بهش گوش بدید،حقایق واضح و روشنه
218 | حسن | | ٠٨:٣٥ - ٠١ بهمن ١٣٩٤ |
سلام؛خطاب به بزرگواران مدیریت کتتده ی این مناظره عرض میکنم که: رحم الله اباک
حقیر هم معتقدم همچنان که غدیر میتواند عامل وحدت بین شیعه و سنی گردد فاطمیه هم از همچنین خصلتی برخوردار است به این شرط که عالمانه بهمراه سعه صدر؛زدودن تعصبات قومی فبیله ای و ... باشد.دست مریزاد
219 | محمدزمانی | | ١٧:١٩ - ١٢ بهمن ١٣٩٤ |
سلام برشما - چرا حضرت استاد قزوینی در این مناظره و مناظره شبکه المستقله از توضیحاتی که در شرح ابن ابی الحدید استفاده نکردند؟ مگر این کتاب این وقایع را صحیح نمی داند؟؟

پاسخ:
باسلام
دوست گرامي
از آنجا که شرح ابن ابي الحديد را وهابيت اعتبار آنچناني بر آن قائل نيستند لذا به احتمال زياد بخاطر اين از مطالب آن استفاده نکردند
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
 [1] [2] [3] [4] [5] [6]   قبلی
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها