2024 May 22 - چهار شنبه 02 خرداد 1403
تكفير علماي شيعه توسط شيخ عادل الكلباني امام جمعه مسجد الحرام 1
کد مطلب: ٥٥٦١ تاریخ انتشار: ٢٤ ارديبهشت ١٣٨٨ تعداد بازدید: 8211
سخنراني ها » وهابیت
تكفير علماي شيعه توسط شيخ عادل الكلباني امام جمعه مسجد الحرام 1

تکفیر شیعه و منع ورود شیعه به هیئت علما
پاسخ به شبهات 88/02/24

بسم الله الرحمن الرحيم

تاریخ : 24 / 02 / 88

استاد حسيني قزويني

موضوع بحث امروز ما، همان طور كه اعلام شد، قضيه سخنان شيخ عادل الكلباني ـ امام جمعه و امام جماعت جديد مسجد الحرام ـ است كه تقريبا يك سال و اندي پيش توسط ملك عبدالله براي امامت جماعت مسجد الحرام منصوب شد.

قبل از اين كه عرائضم را آغاز كنم، چند نكته اي را بايد توجه داشته باشيم:

1. عصر ما، غير از عصر 20 سال، 50 سال، 200 سال قبل است. الآن رسانه هاي عمومي، روزنامه ها، جرائد، اينترنت و ماهواره ها آمده اند كل جهان را به يك دهكده تبديل كرده است و كوچك ترين مسائلي را كه در گوشه دنيا انجام مي گيرد، در كمترين مدت، به گوش افراد در أقصي نقاط جهان مي رسد.

2. امكاناتي كه امروز براي معرفي فرهنگ شيعه يا به تعبير شهيد مطهري:

عرضه كردن كالاي نوراني اهل بيت (عليهم السلام) در بازار اقتصادي و فرهنگي جهان

در اختيار شيعه است، در 15 قرن گذشته هم چنين امكاناتي در اختيار شيعه نبود.

3. هجمه اي هم كه امروز عليه شيعه است، در 15 قرن گذشته بي نظير بوده است.

4. مسئوليت اوليه دفاع از حريم اهل بيت (عليهم السلام) به عهده ما حوزويان است. چون مفتخريم به پوشيدن يونيفورم سربازي آقا حضرت ولي عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفداه). اگر چنان چه در اين رسالت مان كوتاهي كنيم، نمي دانيم كه مولاي مان حضرت ولي عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفداه) با ما چه برخوردي خواهد كرد. اگر آن شبي كه مي خواهيم استراحت كنيم، احساس داشته باشيم كه امروز، عملكردمان مرضيّ مولاي مان بوده است، بهترين روزمان است. اگر خداي ناكرده در آن روز، رسالت مان را عمل نكرديم، ولو اين كه تمام دنيا هم دست ما باشد، هيچ ارزشي ندارد. امام رضا (عليه السلام) به يونس بن عبد الرحمان ـ كه عليه او حرف هاي زيادي مي زدند و او را متهم به كفر و شرك و زندقه مي كردند ـ كه ناراحت بود، فرمود:

اگر در دست تو طلا باشد و مردم تصور كنند كه كلوخ ـ و سنگ و خاك و پشگل ـ است، آيا قضاوت مردم، ارزش طلا را مي كاهد؟ گفت: خير. حضرت فرمود: اگر در دست تو، كلوخي باشد و مردم بگويند كه در دست تو، طلا است، آيا داوري مردم به آنچه كه در دست توست، قيمت مي دهد؟ گفت: خير. فرمود: يونس! اگر امام عصرت از تو راضي بود و تمام دنيا با تو بد باشد، نبايد تأثيري در روحيه تو بگذارد. چون قضاوت مردم، قيمت و ارزش تو را پايين نمي آورد. اگر عملكرد تو مورد رضايت ما نيست و تمام مردم از تو تعريف و تمجيد كنند، هيچ ارزشي بر تو نمي دهد.

در برابر اين هجمه اي كه امروز شيعه مواجه است، اگر ما به رسالت مان عمل كنيم ـ دين و آخرت مان كه هيچ ـ دنياي ما هم به خطر مي افتد. الآن تبليغاتي كه توسط ماهواره ها مي كنند ـ ماهواره اي كه در تمام خانه ها رفته است و اينترنت هم غالب شبكه هاي ماهواره را دريافت مي كند ـ ، اگر ما كوتاه بياييم، اين هجمه ها وارد درون خانه ما مي شود و وقتي متوجه مي شويم كه فرزندان و همسران و برادران و خواهران ما گرفتار تهاجم فرهنگي شده اند. الآن در همين 10، 15 سال اخير، انفجارهايي كه در داخل كشور انجام شد، اگر آمار بگيريد از اين 17 ، 18 انفجار خوزستان، ببينيد كه آيا اينها غير از بچه شيعه ها و مذهبي ها بودند كه تحت تأثير تفكرات وهابيت قرار گرفتند؟! مسئوليت به عهده كيست؟ كوتاهي از كجا سرچشمه مي گيرد؟ با آن مولوي هاي سني كه وهابي مي شوند و مدارس علمي و حوزه هاي علميه زاهدان را مركز جمع آوري مواد منفجره و امثال اينها مي كنند، كاري نداريم. الآن در دانشگاه هاي ما چه مي گذرد؟ وهابي ها در دانشگاه هاي ما چه كار مي كنند؟ در همين حوزه علميه ما، بعضي از تفكرات وهابي، چطور رشد مي كند؟ مسئوليت اينها به عهده كيست؟ آيا مثل قضيه منافقين، بايد خسارت هايي بدهيم تا بعد بيدار شويم؟!

در هفته گذشته، آقاي شيخ عادل الكلباني ـ خطيب و امام جمعه مسجد الحرام ـ در مصاحبه اي كه با شبكه BBC داشت، مطالبي را اعلام كرد و از جمله مطالب او اين بود:

ما در كفر علماي شيعه، شبهه نداريم. ولي آيا عوام شان هم كافر هستند يا نه؟ احتياج به يك دقت بيشتري دارد.

يعني قاطع هستيم كه علماي شيعه بأجمعهم كافر هستند و كفر عوام را هم نفي نكرد.

اگر من سراغ آمار بروم، مي ترسم وقت مان گرفته شود كه حرف ايشان چه تأثيراتي در بعضي از كشورهايي كه شيعه در اقليت است يا در داخل عربستان سعودي، چه مسائلي پيش آمده است. ولي وظيفه و تكليف ما حوزويان ـ از مراجع عظام تقليد تا طلبه هاي مبتدي و اساتيد ـ اين است كه مكلفيم در اين زمينه به هر نحوي كه مي توانيم، وارد شويم.

در يكي از ماهواره هايي كه براي شيعه است ـ آيت الله مدرسي ـ به نام اهل البيت، كه از طريق ماهواره عرب ست پخش مي شد ـ چون شبكه هاي ماهواره اي از طريق يك مركز پخش مي شوند ـ در يكي از اين برنامه ها، مجري، يك جمله اي گفت كه تقريبا بوي اهانت به عثمان مي آمد. وهابي هاي منطقه و اهل سنت و جوانان، در 24 ساعت، نزديك به يك ميليون و 600 هزار شكايت از طريق ايميل به مراكز حقوق بشر در كشورهاي خيلج فارس و عربستان سعودي و آمريكا نوشتند و بلافاصله اين ماهواره را از آن مركز حذف كردند و گفتند كه شما حق نداريد از طريق اين مركز، برنامه هاي خود را پخش كنيد و رفتند سراغ همان نيل ست كه براي كشور مصر است و با كيفيت خرابي پخش مي شود.

دوستان! ما در برابر اين قضايا چه مي كنيم؟ الآن، زمان آن نيست كه تظاهرات راه بياندازيم و به خانه مراجع برويم و طومار درست كنيم و ... ؛ اينها گذشت. امروز از طريق سايت ها و اينترنت، مي توانيد در يك روز، صداي ميليون ها انسان را به گوش مسئولين برسانيد. وقتي برنامه هاي ورزشي را از تلويزيون پخش مي كنند، يك شماره پيامك مي دهند و آمار مي دهند كه مثلا براي اين برنامه فوتبال، تا الآن، 800 هزار نفر نظر داده اند. ببينيد! مسائل مذهبي ما، بحث فتاوايي كه با جان ما بازي مي كند، به اندازه يك فوتبال ارزش ندارد كه حداقل از طريق اينترنت، صداي و اعتراض خودمان را به گوش جهانيان برسانيم ـ چه اثر بگذارد و چه نگذارد ـ . به تعبير حضرت امام (ره):

ما مأموريم به وظيفه؛ نه به نتيجه.

صحبت ايشان (عادل الكلباني) در 14/02/1388 در حضور ميليون ها ببيننده در شبكه BBC اعلام شد.

من چند نكته را يادداشت كرده ام تا خدمت عزيزان عرض كنم:

خود شيخ عادل الكلباني كيست؟ از كجا آمده است؟ سوابق او چيست؟

همانند بررسي يك روايت كه تك تك راوي ها را بررسي مي كنيم. ما هم اسم ايشان را در هفته گذشته از طريق اينترنت و ماهواره شنيديم. ولي وقتي بررسي كرديم، ديديم كه ايشان در يكي از شبكه هاي اينترنتي به نام المنتدل اسلام العالمي ـ www.mouawiah.net ـ مصاحبه اي كرده است. ايشان در آنجا، چند نكته ظريفي دارد. بد نيست كه عزيزان توجه داشته باشند. در آنجا مي گويد:

من در دوران جواني، يك آدم گمراهي بودم و نمي فهميدم كه دين و خدا و نماز يعني چه؟ كارم، در كوچه و بازار گرديدن و سينما رفتن بود. حتي تا سن 27 سالگي براي يك بار هم نماز نخوانده بودم. تا اين كه روزي در ماشين، راديو را باز كردم و ديدم كه كسي قرآن مي خواند و بعد متوجه شدم كه صداي آقاي منشاوي است. آيه اي را خواند: جاء سكرة الموت. مقداري تكان خوردم. بعد از اين به فكر افتادم كه ببينم دين و خدا و نماز، يعني چه؟ گاهي به مسجد مي رفتم و يك روز نماز مي خواندم و يك روز نمي خواندم. به مسائل عبادي، توجهي نداشتم:

و كنت متساهلا و كنت أهرب من الصلاة.

از نماز فرار مي كردم. تا اين كه مقداري نوارهاي قرآن را گوش كردم و تعدادي از آيات را حفظ كردم و به خاطر اين كه صداي خوبي داشتم، مرا معين كردند به عنوان امام جماعت در مسجد جامع صلاح الدين در سليمانيه عربستان سعودي. در سال 1405 از روي قرآن، براي مردم نماز تراويح مي خواندم و مردم هم پشت سر من نماز مي خواندند. ولي با اين حال، خيلي زياد در فاز دين و مذهب نبودم.

تا اين كه در سپتامبر 2008 ـ 13 ماه قبل ـ او را از طرف ملك عبد الله به عنوان امام جماعت مسجد الحرام معين كردند. يك چهره كاملا سياه پوستي است و در مصاحبه اي كه با ايشان داشتند، گفت:

من، اوباماي عربستان سعودي هستم.

حتي خبرنگار به او گفت:

تو كه به عنوان يك سياه پوست براي امام جماعت مسجد الحرام معين شدي، ارزشش بيشتر است يا آقاي اوباما؟ گفت: من ارزشم بالاتر است. اوباما يك سياه پوست سياست مدار است و من يك سياه پوست ديني و مذهبي هستم.

قبلا هم ايشان امام جماعت مسجد ملك خالد در أم الحمام در نزديكي رياض بود.

سخنان شيخ عادل الكلباني

نكته اول:

ايشان در مصاحبه اي كه 10 روز قبل در شبكه BBC داشت، گفت:

أن الشيعة لا يحق لهم دخول هيئة كبار العلماء.

شيعيان در عربستان سعودي، حق ورود در هيئت كبار علماء را ندارند.

مشهور بر اين است كه 30٪ مردم عربستان سعودي، شيعه هستند. ولي اينها مي گويند 22٪ بيشتر نيستند.

هيئت كبار علماء چيست؟

در عربستان سعودي، لجنه هاي مختلفي از علماي ديني شان هست. يك لجنه و هيئت عالي دارند به نام هيئت عالي إفتاء؛ به تعبير ما، شوراي مرجعيت. در آنجا، مفتي أعظم عربستان با 4 عضو هستند و كليه مسائل شرعي و سياسي كه در رابطه با حكومت يا مردم در سراسر جهان اتفاق مي افتد، از اين لجنه سوال مي پرسند. مثلا در زمان آيت الله بروجردي (ره)، ايشان تنها مرجع جهان تشيع بودند و از تمام دنيا، سوالات را از ايشان مي پرسيدند. در زمان مرحوم سيد ابوالحسن اصفهاني (ره) هم به اين شكل بود.

قبلا رئيس اين لجنه عالي إفتاء يا هئيت عالي مرجعيت، آقاي بن باز بود ـ كه نابينا بود ـ و الآن هم 4 سال است كه آقاي شيخ عبد العزيز بن عبد الله آل شيخ ـ از نواده هاي محمد بن عبد الوهاب است كه ايشان هم نابينا است ـ به عنوان مفتي أعظم معين شده است.

بارها دوستان از ما سوال كرده اند كه رمز اين چيست كه از ميان اين همه عالم در عربستان، فقط نابيناها را انتخاب مي كنند؟ گفتم: من هم نمي دانم.

من، هم با خود بن باز ديدار داشتم كه يك آدم خيلي تندي بود و زبان گزنده اي نسبت به شيعه داشت و هم با خود شيخ عبد العزيز كه يك آدم متين و معقول و خوش برخوردي است.

غير از اينها، اگر در محاكم دادگستري، بين دو قاضي اختلاف باشد يا قاضي، حكمي را نداند، به اين لجنه مي نويسند تا حكم شرعي را اعلام كنند و نظري كه اين لجنه مي دهد، در حقيقت، فصل الخطاب در تمام محاكم قضائي است.

يك هيئتي هم دارند به نام هيئت كبار علماء؛ شبيه شوراي عالي انقلاب فرهنگي ما. اعضاي آن هم توسط ملك عبد الله معين مي شود و اينها در مسائل فرهنگي و مذهبي كشور، نظر مي دهند كه مثلا در آموزش و پرورش و مساجد و ... چه كار كنيم؟ البته اينها تحت نظر لجنه عالي إفتاء هستند و تمام اعضاي لجنه عالي إفتاء، عضو هيئت كبار علماء هم هستند. آمار اينها 22 نفر است و من هم با اكثر اينها، آشنا هستم.

يك سري از روحانيون هم آزاد هستند و خيلي تكفيري و خشونت طلب كه در رأس اينها، شيخ عبد الله بن جبرين و شيخ عبد الرحمان برّاج و شيخ صفر الحوالي است كه تعدادي انگشت شمار در عربستان سعودي هستند و حتي خود ملك عبد الله و مفتي أعظم، از دست اينها به ذلّت آمده اند. در سال گذشته، از 12 تا 18 آبان، همايش مذهبي در مكه بود در رابطة العالم الإسلامية و در آنجا، خود ملك عبد الله يك پيامي را براي افتتاحيه داشت و غير از فحش، همه چيز را به اين متشدّدين و تندروها داده بود. البته جاي آن بود كه رسانه ها و روزنامه ها و حوزه هاي ما، روي اين قضيه سرمايه گذاري مي كردند كه متأسفانه نكردند. حدود 3 ، 4 ماه قبل هم خود مفتي أعظم يك اطلاعيه داد:

جوانان ما، فريب برخي از مفتي هاي تندرو را مي خورند مي روند در عراق و جاهاي ديگر، دست به انتحار مي زنند به هواي اين كه به بهشت مي روند. اينها خيانت است و از بهشت هم خبري نيست.

اين هم يك برگ سبز خوبي بود كه مي توانستيم بهره برداري خوبي كنيم. جاي داشت كه يكي دو ماه روي اين دو قضيه، رسانه هاي ما سرمايه گذاري مي كردند. ولي متأسفانه فقط يكي از روزنامه ها به صورت فهرست وار به اين دو قضيه اشاره كرد. امسال هم اين قضيه است.

نكته دوم:

ايشان گفت:

اين كه دولت عربستان سعودي، اخيرا اصلاحاتي را انجام داده است ـ به خاطر جوّ خيلي تندي كه نسبت به عربستان سعودي ايجاد شد به خاطر همايش اديان مادريد و قضيه فلسطين و حماس و موقعيت شان را در عرصه بين المللي، خصوصا در ميان اعراب، به خطر افتاده ديدند و دست به يك اصلاحاتي زدند و 30 ، 40 نفر از شخصيت هاي برجسته فرهنگي و نظامي كه تندرو بودند را عوض كردند ـ دليل بر اين نيست كه عربستان سعودي، آن روش سلفي گري و وهابي گري را در عربستان سعودي كنار گذاشته است.

نكته سوم:

ايشان گفت:

ما معتقد به آزادي ديني و مذهبي در عربستان سعودي نيستيم. اگر كسي خيال مي كند كه با اين اصلاحات در عربستان سعودي، يك اصلاحات ديني انجام شده، ما هم چنين اصلاحاتي را قبول نداريم. حرّيت و آزادي ديني، حدودي دارد. همان طوري كه در واتيكان اجازه نمي دهند كه مسلمانان مسجد بنا كنند، ما هم در عربستان سعودي اجازه نمي دهيم كه شيعيان، فعاليت مذهبي داشته باشند. برخورد ما با شيعيان، همان برخورد واتيكان است با مسلمانان.

خبرنگار از او سوال كرد:

برخورد واتيكان نسبت به مسلمانان، برخورد دو دين است، ولي برخورد شما با شيعيان، برخورد يك دين با دو مذهب است.

ايشان گفت:

اين طور نيست. مگر واتيكان به مسيحيت پروتستان اجازه مي دهد كه در آنجا كليسا بسازد؟ نه، ما هم با اين كه شيعيان، خودشان را مسلمان مي دانند، اجازه نمي دهيم هيچ فعاليتي در عربستان سعودي داشته باشند. شيعيان در اقليت هستند و بيش از حق مسلّمي كه دارند، از دولت گرفته اند.

اين كه اين بيش از حق مسلّم چيست؟ ما نفهميديم. چون رسما مفتيان شان فتوا دادند:

استفاده از معلمان شيعه در آموزش و پرورش، حرام است. اگر وزير فرهنگ و آموزش و پرورش عربستان سعودي متوجه شود كه يك معلم شيعه در آموزش و پرورش تدريس مي كند، واجب است كه او را از آموزش و پرورش اخراج كند. شيعيان حق قضاوت، ولو در مناطق شيعه نشين ندارند.

در سال گذشته، همايشي بود در آبان ماه در رياض كه مفتيان عربستان سعودي رسما اعلام كردند:

بايد شيعيان را از ورود به مساجد اهل سنت جلوگيري كنيم. چون اينها مشرك هستند. از ورود اينها به دانشگاه، جلوگيري كنيم، چون اينها حق رفتن به سطوح بالاي علمي در عربستان سعودي را ندارند.

با توجه به اين، آقاي كلباني إفاضه مي فرمايد:

شيعيان، بيش از حق مسلّمي كه داشتند، در عربستان سعودي گرفته اند.

حتما نظرشان اين است كه شيعيان از هواي آزاد و آب لوله كشي و برق نبايد استفاده مي كردند.

نكته چهارم:

از ايشان سوال كردند:

نظر شما نسبت به تكفير يا اسلام شيعه چيست؟

ايشان گفت:

تكفير عامة الشيعة يمكن أن يكون فيها نظر، أما بخصوص علمائهم فأري أنهم كفار، بدون تمييز.

ما نسبت به تكفير عوام شان، بايد مقداري دقت و بررسي كنيم كه ملاك كفر، در عوام شيعه هست يا نه. ولي در خصوص تكفير علماء شيعه، نظر من اين است كه تمام علماء شيعه، بدون هيچ شكي، كافر هستند.

اين مشخص است كه دست هاي اجنبي در كار است. در سايت ها ديدم كه ايشان تحت تأثير بعضي از يهودي ها قرار گرفته كه اين مسائل را اعلام كرده است. إن شاء الله در وقت ديگري به اين مسئله مي پردازيم كه كل وهابيت، امروز ، به عنوان خدمت گذار بي چون و چراي استكبار جهاني و صهيونيسم هستند و هيچ شك و شبهه اي در اين نيست. اگر قبلا هم شك داشتيم، الآن نه تنها ما، خود اهل سنت هم شبهه ندارند كه دست وهابيت در دست يهود است. در سال 2006 ميلادي، در قضيه جنگ حزب الله لبنان با صهيونيسم، اينها فتوا دادند:

هر گونه كمك به حزب الله و دعا كردن براي پيروزي حزب الله، حرام است و اينها حزب الشيطان هستند نه حزب الله.

در آنجا، برخي از جوانان سني گفتند كه با اين هلال شيعي كه اينها درست كرده اند، مي خواهند منطقه را شيعه كنند. ولي در ماه محرم امسال در قضيه حماس، همه فهميدند بر اين كه بحث شيعه و سني نيست، بحث وهابيت در دست صهيونيسم مطرح است. خود نخست وزير صهيونيسم هم بارها اعلام كرد:

حمله ما به نوار غزه، بنا به اصرار برخي رؤساي منطقه عربي بوده است.

اولين مصداقش هم عربستان سعودي بود و دومين مصداقش هم مصر بود و همه فهميدند.

يكي از دوستان كه از كويت آمده بود، مي گفت:

حتي در محيط دانشگاهي كه بعضي از اساتيد وهابي، به وهابي بودن خود افتخار مي كردند، بعد از قضيه غزه، علنا در دانشگاه مي گويند ما جرأت نمي كنيم كه بگوييم وهابي هستيم. براي ما مايه ننگ است كه بگوييم ما فارغ التحصيل دانشگاه محمد بن سعود يا أم القري يا جامعه بين المللي مدينه هستيم. چون عربستان سعودي در قضيه غزه، ما را سرافكنده كرد.

حتي وهابي هاي كه مبلّغ فرهنگ وهابيت بودند، متوجه شدند كه دست وهابيت در دست صهيونيسم است.

البته اينها هم يك ترفند است كه استكبار جهاني بيايد بين علماء و مردم، فرق بگذارد و اگر مردم اعتراض كردند، بگويند كه ما با شما كاري نداريم و شما مقصر نيستيد و علماء شما مقصر هستند.

نكته ديگري كه قابل بحث است و بايد بيان شود، اين است كه ايشان علت تكفير را هم بيان كرده است. اين خيلي جالب بود. ايشان گفت:

اين كه ما مي گوييم تمام علماي شيعه، كافر هستند و هيچ ترديدي نداريم، به خاطر اين است كه اينها مي دانند جايگاه ابوبكر در اسلام، چقدر بالاست و با اين وجود، منكر صحابه بودن ابوبكر هستند و او را فحش و لعن مي دهند و در مسلمانان بودنش، شك نداريم.

اين مشخص است كه يك آدم عالم، با سواد، حوزه ديده و دانشگاه ديده، اين طور پرت و پلا حرف نمي زند كه اصلا ارتباطي به هم ندارد.

بعد مي گويد:

هذا لا شك في كفره، حتي لو كان سنيا.

اگر يك فرد سني هم باشد و موقعيت و جايگاه او را بداند و او را ناسزا بگويد، ما مي گوييم كه او كافر است.

خواسته است بگويد كه در تكفير ما نسبت به علماء شيعه، شيعي بودن، موضوعيت ندارد؛ آنچه كه موضوعيت دارد، علم به جايگاه ابوبكر و سبّ و بغض نسبت به ابوبكر است.

در رابطه با صوفي ها هم بحثي داشت كه ما كاري به آن نداريم. چون بارها سوال كرده اند كه خطر صوفي ها و بهائي ها و عرفان هاي كاذب، چنين و چنان است. ما همه را قبول داريم و ملاك و خط كش براي ما، ائمه (عليهم السلام) و مراجع عظام تقليد در طول تاريخ بودند. حتي اگر پدر ما با شاخصه هاي شيعي بودن، از اين خط كش منحرف باشد، ملاك عملكرد ما، سخنان امير المؤمنين (عليه السلام) است كه فرمود:

و لقد كنا مع رسول الله صلي الله عليه و آله نقتل آباءنا و أبناءنا و إخواننا و أعمامنا.

ما در ركاب پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، اگر در جبهه مخالف، پدر و عمو و برادر و فرزندمان هم بودند، آنها را مي كشتيم؛ چون ملاك براي ما، نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) بود.

نهج البلاغه، خطبه 56

آنچه كه امروز براي ما مطرح است، همه آن خطرها درست است، ولي اگر الأهمّ فالأهمّ بكنيم، وهابيت مهم تر است. چون امروز، ألفباي فكري وهابيت، عدم مشروعيت شيعه است. اينها معتقدند كه يك شيعه هم نبايد روي كره زمين وجود داشته باشد. خود شيخ عبد الرحمان برّاج رسما اعلام كرد:

اگر ما قدرت داشته باشيم، اعلان جهاد عليه شيعه مي كنيم و تمام اينها را قتل عام مي كنيم.

بهائي ها به دنبال اين هستند كه چند تا يار بگيرند و براي اين كه بتوانند براي رده هاي بالا، گزارشي بفرستند و آخورشان را چرب و نرم بكنند، كارهايي را مي كنند. صوفي ها هم به دنبال اين هستند كه بروند در خانقاه و مقداري هم هوهو بكنند و چند تا مريد داشته باشند و امثال اينها. اگر شما خطرهاي اينها را كنار هم بگذاريد، خطر اينها خيلي كوچك است و به آن شكل نيست كه عام البلوي باشد. وهابيت با بحث انتحار خود كه در 10 ، 20 سال اخير پيش كشيد، در وحشي ترين ارتش هاي دنيا هم سابقه نداشت. در ارتش هيتلر و صهيونيسم سراغ نداريد كه يك سرباز، كمربند انفجاري به خود ببندد و هو خودش را نابود كند و هم صدها و هزاران نفر را به خاك و خون بكشد. هم چنين پديده شومي را بنده در طول تاريخ سراغ ندارم. وارد حرم ائمه (عليهم السلام) مي شوند و همه را به خاك و خون مي كشند. لذا، روي اين جهت، امروز، خطر وهابيت را بايد جدي بگيريم.

الآن، ما در جهان، به ويژه در كشورهاي آفريقايي، نزديك به 350 ميليون سني صوفي داريم كه در خط مقدم مبارزه با وهابيت هستند. در خود عربستان سعودي، صوفي هاي مالكي به رهبري محمد بن علوي المالكي، استخوان در گلوي وهابيت شده اند و ايشان حدود 30، 40 كتاب نوشته است؛ مخصوصا كتاب مفاهيم تجب أن تصحّح، ضربه محكمي بود به تفكر وهابيت در داخل عربستان سعودي. خودم هم چندين بار با ايشان ديدار داشتم. حتي در شبي كه ايشان از دنيا رفت، به دوستان و رفقا و هر كسي كه در مكه بود، اعلام كرديم كه در تشييع جنازه ايشان ـ اگر حباً لعلي نشد، بغضاً لمعاوية ـ شركت كنند و بيش از 30 هزار نفر در اين مراسم شركت كردند ومي گفتند كه در 30 سال اخير، هم چنين تشييع جنازه اي در عربستان سعودي نبود. درست است كه الكفر، كله ملة واحدة است، ولي اگر بحث استراتژيك و نحوه تاكتيك را بخواهيم لحاظ كنيم، بايد در برخي از قضايا، با تأمل وارد شويم.

نقد سخنان آقاي شيخ عادل الكلباني

در رابطه با نقد سخنان آقاي كلباني، چند مورد را به صورت فهرست وار عرض مي كنم و إن شاء الله اگر توفيق داشتيم، مابقي را در هفته آينده خدمت عزيزان هستيم.

جواب اول:

اين سخن آقاي كلباني، مخالف سياست موجود در عربستان سعودي است.

رئيس لجنة القضاء الأولياء ـ يعني ديوان عالي كشور ـ عربستان سعودي در 2 ماه قبل، افاضاتي را فرمودند و عليه عربستان سعودي، شورشي به پا شد و گفته بود:

كساني كه ماهواره به راه انداخته اند و مطالب مستهجن پخش مي كنند، كافر و مهدور الدم هستند.

افرادي كه اين ماهواره ها را به راه انداخته بودند، اكثرا از دودمان آل سعود هستند كه يكي از برادران خود ملك عبد الله، حدود 11 شبكه ماهواره اي دارد كه غالبا مستهجن هستند. حتي خود كشورهاي اروپائي و آمريكاني، عليه عربستان سعودي شورش كردند كه از طرفي مي آئيد در آمريكا و و از طرفي گفتگوي اديان در مادريد تشكيل مي دهيد و از طرفي هم رئيس عالي قضائي تان مي گويد كه صاحبان ماهواره ها، مهدور الدم هستند.

اين حرف هاي آقاي كلباني هم در همان سياست است و براي عربستان سعودي، يقينا زياد آب خواهد خورد.

جواب دوم:

اين كه آيا مسلمان را ـ كه معتقد به شهادتين است ـ مي شود تكفير كرد يا خير؟ بايد از منظر قرآن، بررسي و پاسخ داده شود. از نظر سنت و صحاح آنها، آيا كسي را كه معتقد به شهادتين است، مي شود تكفير كرد يا خير؟ و هم چنين از نظر علماء و بزرگان اهل سنت، بايد بررسي شود.

علماء و بزرگان اهل سنت، همه بر اين عقيده هستند:

كسي كه شهادتين را بر زبان جاري كند، جان و مال و ناموسش در امان است و كسي حق تعرّض ندارد.

اينها را بايد مستند جواب بدهيم.

جواب سوم:

خود آقايان اهل سنت و وهابيت، حتي خود ابن تيميه، بر اين عقيده هستند كه عمل مسلمان، حمل بر صحت شود. حتي عبارتي داريم كه:

اگر از يك نفر، هزار كلمه شنيده شود و 999 موردش حمل بر كفر است و يك موردش حمل بر ايمان است، شما بايد آن 999 مورد را كنار بگذاريد و آن يك مورد را بگيريد.

اين، عبارت خود آقايان اهل سنت است و در اين زمينه هم روايت دارند و سخنان آقاي كلباني، مخالف اين قاعده حمل بر صحت عمل مؤمن است.

جواب چهارم:

اينها بر اين عقيده هستند:

المجتهد إذا أصاب فله أجران و إن أخطأ فله أجر واحد.

اگر كسي اجتهاد كند ـ در مسائل اعتقادي يا سياسي يا تاريخي يا احكام - و در اجتهادش خطا برود، يك أجر دارد و اگر درست باشد، دو أجر دارد.

صحيح البخاري، ج8، ص157 ـ صحيح مسلم، ج5، ص131

بزرگان و و مفسران و متكلمان و فقهاي اهل سنت، حتي خود ابن تيميه، به اين مسئله قائل هستند. اين، يكي از مسائل محوري است و ما در بحث ها و مناظرات، زياد استفاده مي كنيم. گيريم كه يك عالمي آمد از كتاب و سنت اجتهاد كرد كه ابوبكر لازم السبّ است، اين، نه تنها كافر نيست، بلكه طبق فتواي شما، يك أجر دارد. شما چه جوابي داريد؟ تكفير شما وهابي ها، تكفير آقاي كلباني، مخالف قاعده و مبناي مسلّم فقهي اهل سنت است. بر فرض كه علماي شيعه آمدند چنين كردند، خب، اجتهاد كردند و خطا كردند و طبق فتواي شما، أجر هم دارند.

جواب پنجم:

در طول تاريخ، از صحابه، جنايات و خلاف شرعي صورت گرفته است و خود آقايان اهل سنت مي گويند:

چون مجتهد بودند و خطا كردند، ما نمي توانيم اعتراض كنيم.

ابن حزم مي گويد:

قبول داريم كه ابن ملجم، علي را كشت و جنايت كرد، ولي اجتهاد كرد و خطا كرد. پس براي او در قتل علي، يك أجر است.

چطور شد كه اگر كسي ابوبكر را سبّ كرد، كافر و مهدور الدم است، ولي اين آقا آمده حضرت علي (عليه السلام) را كشته است و چون مجتهد بود و خطا كرده، يك أجر دارد؟!

اينها در رابطه با جنگ جمل مي گويند:

درست است كه عايشه و طلحه و زبير آمدند با علي جنگيدند و حق هم با علي بود، ولي اينها اجتهاد كردند و در اجتهادشان خطا رفتند.

اينهايي كه باعث شدند در جنگ جمل، 30 هزار انسان بي گناه كشته شدند، هيچ گناهي ندارند و فرداي قيامت، از خدا أجر هم مي گيرند!

ابن تيميه در رابطه با جنگ صفين مي گوي:

ما قبول داريم و حق با علي بود، ولي معاويه و عمروعاص اجتهاد كردند و در اجتهادشان خطا رفتند و براي آن دو، يك أجر است.

حتي ابن تيميه مي گويد كه يزيد مجتهد بود و اجتهاد كرد. همان طور كه آل شيخ هم در دو ماه پيش گفته بود كه يزيد، امير و والي بود و امام حسين (عليه السلام) در اجتهادش خطا كرد كه در برابر او قيام كرد.

هم چنين ابن تيميه در رابطه با قضيه حرّه ـ در مدينه كه در سال 62 هجري، يزيد دستور داد تا سه شبانه روز، ناموس مسلمانان را براي لشكريانش مباح كردند و ابن كثير دمشقي مي گويد كه در آن سه روز، هزار فرزند نامشروع از ناموس مسلمانان در مدينه به دنيا آمد و 700 صحابي را كشتند و 10 هزار نفر از غير صحابي را ـ مي گويد:

يزيد، امام و مجتهد بود و در اجتهادش خطا كرد.

ما نمي دانيم كه اين اجتهاد، در يزيد پيدا شد، ولي در علماي شيعه، هم چنين اجتهادي نيست!!! آنها بايد أجر داشته باشند، ولي در اينجا، علماء شيعه بايد مهدور الدم باشند!!!

جواب ششم:

در رابطه با خود امير المؤمنين (عليه السلام) است كه ايشان مورد سبّ صحابه بوده است. صحيح مسلم صراحت درد كه معاويه دستور مي داد حضرت علي (عليه السلام) را سبّ و ناسزا بگويند.

صحيح مسلم، ج7، ص120 ـ المستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج3، ص108

و افرادي كه ناسزا نمي گفتند، كشته مي شدند. آيا اين كار آقاي معاويه درست است و اجتهاد است؟! اگر اين اجتهاد است، در رابطه با اين روايت صحيحي كه نقل مي كنيد كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود:

من سبّ عليا فقد سبّني و من سبّني فقد سبّ الله.

المستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج3، ص121 ـ مسند احمد، ج6، ص323 ـ مجمع الزوائد للهيثمي، ج9، ص130 ـ السنن الكبري للنسائي، ج5، ص133 ـ تاريخ الإسلام للذهبي، ج3، ص634 ـ البداية و النهاية لإبن كثير، ج7، ص391

چه جوابي داريد؟!

يكي از همين صوفي هاي مالكي به نام حسن بن فرحان مالكي كه در عربستان سعودي قيام كرده است و خوب هم جلو مي رود، گفت:

آنچه كه ما فهميديم از كار وهابيت كه مي گويند سبّ صحابه، حرام است و كفر مي آورد، فقط مختص معاويه و ابوبكر و عمر است؛ ولي امير المؤمنين (عليه السلام) و امام حسن (عليه السلام) و امام حسين (عليه السلام)، جزء صحابه نيستند.

يعني معاويه كه بالاي منبر مي رود و علنا به امير المؤمنين (عليه السلام) و امام حسن (عليه السلام) و امام حسين (عليه السلام) ناسزا مي گويد، هيچ اشكالي ندارد.

تاريخ ابن أثير، ج3، ص333 ـ أنساب الأشراف للبلاذري، ص352 ـ تاريخ ابن خلدون، ج2، ق2، ص178

ربيع الأبرار زمخشري، جلد2، صفحه176 مي گويد:

كان في أيام بني أمية أكثر من سبعين ألف منبر يلعن عليها علي بن أبي طالب بما سنّه لهم معاوية من ذلك.

با سنت سيئه اي كه معاويه گذاشت، در طول 60 سال بر بالاي 70 هزار منبر به علي ناسزا مي گفتند.

بايد مواردي كه مربوط سبّ امير المؤمنين (عليه السلام) است، بررسي شود. به تعبير مرحوم علامه اميني (ره):

گيريم كه علي بن أبي طالب (عليه السلام) داماد و خليفه منصوب هم نبود، گيريم اولين مسلمان هم نبود، آيا حضرت علي (عليه السلام) مسلمان بود يا نبود؟ شما در صحاح خود داريد:

سباب المسلم فسوق.

سبّ مسلمان، فسق است.

صحيح البخاري، ج1، ص17 ـ صحيح مسلم، ج1، ص58 ـ مسند احمد، ج1، ص411

بحثي كه بايد روي آن كار شود و خيلي هم كليدي است، قضيه لعن و سبّ صحابه است و مي گويند چون شما صحابه را سبّ مي كنيد، مهدور الدم هستيد.

اين بايد بررسي شود:

ما هو حكم سبّ الصحابة عند المسلمين؟

حتي خيلي از فقهاء و بزرگان شان شهادت داده اند :

اگر كسي صحابه را ناسزا بگويد، ما نمي توانيم حكم تكفير او را صادر كنيم.

منابع و مدارك اينها را بايد مانند حمد و سوره حفظ كنيم. بنده خودم در غالب مناظراتي كه با جوانان داريم، مي گويم كه ابن حزم ـ را كه ابن تيميه او را قبول دارد ـ صراحت دارد:

من سبّ أحدا من الصحابة رضي الله عنهم فإن كان جاهلا فمعذور و إن قامت عليه الحجة فتمادي غير معاند فهو فاسق كمن زني و سرق و إن عاند الله تعالي في ذلك و رسوله صلي الله عليه و سلم فهو كافر.

اگر كسي صحابه را سبّ و لعن كند، اگر جاهل است، معذور است و اگر حجت بر او تمام شد و به عنوان گناه و معصيت، مرتكب آن مي شود، فاسق است مانند كسي كه زنا يا دزدي مي كند و اگر صحابه را سب كند به عنوان عناد و طعن بر خدا و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم)، او كافر است.

اين را ما هم قبول داريم كه حتي اگر كسي به فرش زير پاي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) جسارت كند به عنوان طعن بر رسول اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، او را مرتد و مهدور الدم مي دانيم.

جواب هفتم:

ما روايات متعددي داريم در منابع اهل سنت كه يكي از كارهاي عادي مسلمانان در صدر اسلام، سبّ صحابه بوده است. عايشه در صحيح مسلم نقل مي كند:

أمروا أن يستغفروا لأصحاب النبي صلي الله عليه و سلم فسبوهم.

به شما دستور دادند كه براي اصحاب پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم) استغفار كنيد، ولي شما آنها را سبّ و ناسزا مي گوييد.

صحيح مسلم، ج8، ص241

آيا عايشه أم المؤمنين، فتوا به كفر اينها داد؟ آيا يكي از صحابه گفته اند كساني كه نزد عايشه، صحابه را سبّ كرده اند، كفار هستند يا نه؟ حتي خود ابن تيميه در منهاج السنة مي گويد:

صحابه، همديگر را لعن مي كردند و دشنام مي دادند. حتي جلوي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم) به همديگر فحش مي دادند.

منهاج السنة لإبن تيمية، ج7، ص137

جواب هشتم:

يكي از بزرگان مي گفت:

قضيه سبّ صحابه، بهانه است.

شما بيا نزد يك وهابي و هزار بار به سلمان و ابوذر و عمار فحش بده و ناسزا بگو. آنها هم مي گويند كه دست شما درد نكند. هر كسي كه نسبت به صحابه اي كه با امير المؤمنين (عليه السلام) بودند، سبّ و ناسزا بگويد، آزاد است. اينها سبّ صحابه را روي 3 ، 4 نفر منحصر كرده اند. يعني از ديدگاه اين آقايان، صحابه اي كه موضوع براي سبّ و نتيجه اش قتل و تكفير است، ابوبكر و عمر و عثمان و معاويه است.

گرچه خيلي هم از عثمان دفاع نمي كنند؛ چون عثمان را خود صحابه كشتند و نگذاشتند او را در قبرستان مسلمانان دفن كنند و جنازه اش سه شبانه روز روي زمين ماند و آخر هم در قبرستان يهودي ها دفن كردند. كساني كه مكه مشرف شده اند، مي دانند كه قبر عثمان حدود 5/1 كيلومتر با قبرستان بقيع فاصله دارد.

در رأس اين 3 ، 4 نفر هم بيشتر به ابوبكر چسبيده اند. ما بايد تكليف مان را در رابطه با سبّ ابوبكر روشن كنيم كه قضيه سبّ ابوبكر، سابقه تاريخي دارد يا ندارد؟ يا فقط امروز شيعه است كه او را سبّ و لعن مي گويند. البته با توجه به فتاواي مراجع، سبّ صحابه و خلفاء را هم حرام مي دانيم. حتي ما لعن را دعا مي دانيم، نه سبّ و اجابت دعا هم به دست خداست. وقتي ما مي گوييم:

خدايا به فلاني بچه بده يا بچه ي فلاني را بكش.

نه بچه دادن به دست ماست و نه كشتن. لعن، يك واژه قرآني است و سبّ، واژه اراذل و اوباش است. قرآن درباره لعن، 38 آيه دارد و خدا و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و ملائكه لعن كرده اند. ولي درباره سبّ، يك آيه داريم و آن هم اين است:

وَ لَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ

سوره انعام/آيه108

حتي امير المؤمنين (عليه السلام) هم نسبت به معاويه مي فرمايد:

إني أكره لكم أن تكونوا سبابين و لكنكم لو وصفتم أعمالهم و ذكرتم حالهم كان أصوب في القول و أبلغ في العذر و قلتم مكان سبكم إياهم.

من دوست ندارم كه شما معاويه را فحش بدهيد. به جاي فحش دادن، اطلاع رساني بكنيد و جنايات و اعمال و رفتار و كردار او را براي مردم روشن كنيد.

نهج البلاغه، خطبه206

اين منطق امير المؤمنين (عليه السلام) است. ما با سبّ، ذاتاً مخالفيم.

ما از شما سوال مي كنيم:

بزرگان شما با سند صحيح نقل كرده اند:

إن رجلا شتم أبا بكر و النبي صلي الله عليه و سلم جالس، فجعل النبي صلي الله عليه و سلم يعجب و يتبسم.

پيامبر (صلي الله عليه و سلم) و ابوبكر نشسته بودند. فردي آمد جلوي پيامبر (صلي الله عليه و سلم) و ابوبكر را سبّ كرد.

مسند احمد، ج2، ص436 ـ مجمع الزوائد للهيثمي، ج8، ص189 ـ تفسير ابن كثير، ج4، ص129 ـ الدر المنثور للسيوطي، ج6، ص11 ـ تفسير الآلوسي، ج25، ص50 ـ السنن الكبري لبيهقي، ج10، ص236 ـ فيض القدير للمناوي، ج5، ص627 ـ المعجم الأوسط للطبراني، ج7، ص189

آيا دليل از اين بهتر؟!

اگر واقعا سبّ ابوبكر، كفر است، اشكال به نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است كه مي خندد؟! اما نسبت به حضرت علي (عليه السلام) فرمود:

من سبّ عليا فقد سبّني و من سبّني فقد سبّ الله.

المستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج3، ص121 ـ مسند احمد، ج6، ص323 ـ مجمع الزوائد للهيثمي، ج9، ص130 ـ السنن الكبري للنسائي، ج5، ص133 ـ تاريخ الإسلام للذهبي، ج3، ص634 ـ البداية و النهاية لإبن كثير، ج7، ص391

ولي در اينجا، شما خودتان نقل كرده ايد؛ به ما چه؟ ما خوب يا بد، بيخ ريش صاحبش.

جالب اين كه آقاي ابن حجر در سبل السلام مي گويد:

فقد ثبت أن رجلا سب ابا بكر بمحضره صلي الله عليه و سلم.

سبل السلام، ج7، ص194

آقاي بخاري در تاريخش، جلد 2، صفحه 102 مي گويد:

إن رجلا سبّ ابا بكر عند النبي و النبي لا يقول شيئا.

خب، آقاي كلباني! اينها جواب دارد يا نه؟ ما كه هيچ، اگر يك وهابي از شما سوال كند، چه جوابي داريد؟

آقاي بيهقي از ابو برزه نقل مي كند:

در زمان خلافت ابوبكر:

إن رجلا سب أبا بكر رضي الله عنه، فقلت: ألا أضرب عنقه يا خليفة رسول الله صلي الله عليه و سلم؟ فقال: لا ليست هذه لاحد بعد رسول الله صلي الله عليه و سلم.

شخصي ابوبكر را سبّ كرد. ابو برزه به ابوبكر گفت: آيا گردنش را بزنم اي خليفه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم)؟ ابوبكر گفت: نه، غير از سبّ پيامبر اكرم (صلي الله عليه و سلم)، براي سبّ احدي قنل نيست.

السنن الكبري للبيهقي، ج7، ص60 ـ مسند احمد، ج1، ص9 ـ سنن النسائي، ج7، ص110 ـ مسند أبي يعلي، ج1، ص84 ـ كنز العمال للمتقي الهندي، ج3، ص784 ـ سبل الهدي و الرشاد للصالحي الشامي، ج10، ص457

اينها را به ما جواب بدهيد.

به قول حضرت آيت الله سبحاني، بايد اينها را در آستين داشته باشيم و مانند حمد و سوره، حفظ كنيم.

جواب نهم:

تعدادي از صحابه و مؤلفين و روات و مورخين، در طول تاريخ، كتابي تأليف كرده اند في مثالب الشيخين؛ يعني كارهاي خلاف شرع شيخين. مثلا در رابطه با ابن خراش مي گويند:

ألّف جزءين في مثالب الشيخين.

معلوم مي شود كه اين قضايا، سابقه تاريخي داشته است.

ابن حجر در رابطه با جعفر بن سليمان مي گويد:

ايشان كتابي تأليف كرده است در سبّ شيخين و صحابه.

من حدود 50 راوي را پيدا كرده ام كه اينها در صحيح بخاري، صحيح مسلم، سنن ابن ماجه و موطأ مالك روايت دارند و در شرح حالشان آمده است كه اينها ابوبكر و عمر و عثمان و صحابه را شتم و سبّ مي كردند.

چطور شد آقاي كلباني! اگر سبّ صحابه اين قدر مهم است و به خاطر سبّ، كفر و قتل شيعه را صادر مي كنيد، چرا خودتان از همين كساني كه كارشان سبّ صحابه بوده، روايت داريد؟!

* * * * * * *

* * * * * * *

* * * * * * *

««« و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته »»»Share
1 | موسي | Iran - Urmia | ١٢:٠٠ - ٠٤ خرداد ١٣٨٨ |
سلام عليكم . جناب قزويني من همان شخصي هستم كه در بخش بررسي خلافت حضرت صديق اكبر (رض) با شما بحث علمي را آغاز كرده ام . بايد به شما عرض كنم كه مسئله جنگ بين شما روافض و وهابيت كه در اين سالهاي اخير شدت زيادي گرفته به نظر بنده ،مستجاب شدن يك جمله دعايي است كه ما در قنوت آن را از ذات حضرت باري تعالي مي خواهيم . (اللهم ادفع الظالمين بالظالمين ) .بايد خوانندگان محترم توجه داشته باشند كه فرقه ضاله وهابي كه در اين صده هاي اخير به وجود آمده وهمچنين فرقه ضاله روافض كه قدمتي طولاني تر دارد هر دو از يك آبشخور سيراب مي شوند و اساس هر دو ريشه در رد اولياي الهي است كه همان كار نفس اماره است چرا كه وهابيان اهل بيت (رض) را رد ميكنند كه همه اولياي خدا هستند و روافض نيز صحابه كرام و علي الخصوص خلفاي راشدين (رض)را رد ميكنند كه ايشان نيز اولياي خدا هستند پس ريشه هر دو قوم در يك مزبله است و بايد توجه داشت كه ساحت اجماع مسلمين چه اهل سنت و جماعت و چه شيعيان حضرت حيدر كرار (رض) از اين دو فرقه ضاله مبراست و ان شاء الله مصداق جمله ديگر دعايي قنوت ميشوند كه مي فرمايد : (و جعلنا من بين شرهم و كيدهم سالمين و ارحمنا يا ارحم الراحمين ). چرا كه ما شيعه را دو نوع تعريف مي كنيم : 1) شيعه كسي است كه در دلش حب علي و آل علي (رض) وجود دارد و در اعمال و گفتار پيرو و شيعه ايشان است .كه با اين تعريف همه مسلمين شيعه هستند و اگر كسي ادعاي اسلام كند ولي فاقد اين فاكتور باشد او از زمره مسلمين محسوب نمي شود كه وهابيان اين گروه هستند . 2) شيعه كسي است كه در دلش حقد و بغض صحابه كرام و خلفاي راشدين را دارد و در عمل به لعن و طعن و سب ايشان مي پردازد كه با اين تعريف كسي كه اين خصوصيت را دارد از دايره اسلام خارج است . كه اين قوم را ما با نام روافض مي شناسيم . حال چرا اين دو قوم كه كلمه گويان لا اله الا الله هستند از اسلام خارج مي شوند . چون اين دو قوم آيات و احاديثي كه در شان ولايت چهار خليفه راشدين هست را قبول نداشته و آنها را رد مي كنند . پس با دقت مي بينيم كه هر دو از يك ريشه و يك منبع تغذيه ميشوند كه آن همان شيطان و نفس اماره است كه دشمن خدا و رسول خدا و اولياي خداست . پس بايد برادران اهل سنت و شيعيان راستين توجه داشته باشيم تا از هر دو فرقه ضاله اجتناب و دوري كنيم .والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته .
2 | سيد حسين | Iran - Tehran | ١٢:٠٠ - ٠٥ خرداد ١٣٨٨ |
آقاي موسي !حتما مي خواهيد صحابه اي كه مادرمان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله عليها)را شهيد كردند خلافت را از امير المومنين غصب كردند و پايه گذار فتنه هايي شدند كه تا امروز ادامه دارد را احترام كنيم . عشق به همان صحابه كرام را بردار براي خودت ما به اين عشق نيازي نداريم .
3 | موسي | Iran - Urmia | ١٢:٠٠ - ٠٥ خرداد ١٣٨٨ |
باز هم سانسور . به خودتان هم مي توانيد دروغ بگوييد ؟
4 | نادر | Iran - Tabriz | ١٢:٠٠ - ٠٧ خرداد ١٣٨٨ |
موسي توحق نداري بادكترقزويني اينطوري حرف بزني.اگه جنبه نداري مجبورنيستي بياي تو سايت وحرف حق بشنوي.فكرنكن مشكل مافقط وهابيته.امثال توكه خودشون ندونسته وهابي شدند يكي ازمصاديق بارز (موي دماغ) هستن.
5 | سيد عليرضا | Iran - Mashhad | ١٢:٠٠ - ٠٨ خرداد ١٣٨٨ |
بسم الله الرحمن الرحيم.
لعنه الله علي القوم الظالمين.
آقاي مــــــــــــوســــــــــــــي.فرق ما با وهابيت:
1-خداي ما خالق كل شي ولي خداي آنها يك ناتوان ....
2- پيامبر ما يك فرد معصوم از سهو و خطا ولي پيامبر آنها يك انسان عادي بلكه بد تر از عادي و مريضو ....
3- خليفه و امام ما علي(ع) ولي خليفه آنها يك غاصب كه حتي محل دفن او نيز غصبي است.خدا لعنت كند غاصبين خلافت خدا را.
4-روش زندگي ما به گونه اي است كه هر انساني را حتي بت پرست را هم با حقوقي ميشناسيم همانند امامان/انشاالله/اما آنها يك وحشي كثيف خونريز قاتل بمانند خلفايشان.
5-كارهاو اعتقادات ما قراني است چون از قران و اهل بيت پيامبر ميگيريم.اما انها كارهاو اعتقادتشان را از خلفاي غاصب خود ميگيرندكه در سر نماز مردم را بزند و....
6-مذهب ما خدايي است ولي مذهب انها شيطاني است.
مي بيني تفاوت ما چقدر كم است؟هيچي نيست در حد تفاوت خدا و شيطان است.
ما هميشه ميگوييم سلام بر دشمننان ما تا وقتي كه بر عليه ما كاري را انجام ندهنند.
6 | سيد عليرضا | Iran - Mashhad | ١٢:٠٠ - ٠٩ خرداد ١٣٨٨ |
بسم الله الرحمن الرحيم.
لعنه الله علي القوم الظالمين.
اقاي مــــــــــوســـــــــــــي مثل اينكه نظر من رو در مورد تفاوت ما و وهابيت(منظورم همين شيطان پرستان ال سعود و پيروان اوناي)نخوندي؟؟؟؟
البته من به تو حق ميدم/شمايي كه به يزيد و معاويه(لعنت خدا و ملائكه و پيامبران و امامان و تمام اسمان و زمين بر انان باد)ميگوييد خليفه /به ما نيز به مانند سرور و مولايمان علي بن حسين و زينب كبري و ساير اهل بيت حسين(جان بي ارزش من و تمام عالميان به فداي اين خاندان)مي گوييد خارجي/بله ما خارجي هستيم ولي نه از دين خدا بلكه از دين و مذهب 3 غاصب/ما دقيقا مذهبي را داريم كه خدا در قران ""ان دين عندالله ...""معرفي ميكند/
7 | موسي | Iran - Urmia | ١٢:٠٠ - ٠٩ خرداد ١٣٨٨ |
سلام عليكم . آقاي قزويني و خوانندگان محترم بايد توجه كنيد با اينكه روافض و وهابيان در ظاهر با هم فرق دارند ولي ريشه هر دو در يك مزبله است و هر دو از يك منبع تغذيه ميشوند دليل بر اين مدعا را اين گونه بيان ميكنم . كه خداوند در كلام قديم قرآن عظيم ميفرمايد : ( والسابقون الاولون من المهاجرين و الانصار و الذين اتبعوهم باحسان رضي الله عنهم و رضو عنه و.......)سوره توبه آيه 100 و (و الذين امنوا و هاجروا و جاهدوا في سبيل الله و الذين ءاووا و نصروا اولئك هم المومنون حقا لهم مغفرة و رزق كريم )سوره انفال آيه 74 و (للفقراء المهاجرين الذين اخرجوا من ديارهم يبتغمن فضلا من الله و رضوانا و بنصرون الله و رسوله اولئك هم الصادقون ) سوره حشر آيه 8 . به موجب نص صريح كلام الهي خلفاي راشدين (رضي الله عنهم ) برگذيده و اولياي خدا هستند و هر كس به سب و طعن ايشان بپردازد با كلام الهي معارضه مي كند كه اين رويه روافض است . و خداوند در كلام خود ميفرمايد: (انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يتهركم تطهيرا ) سوره احزاب آيه 33 كه به موجب نص صريح قرآن اهل بيت (رض) نيز برگذيدگان و اولياي خدا هستند و سب و طعن به ايشان نيز معارضه با كلام الهي است كه وهابيان اين گونه اند . پس ميبينيد كه هر دو گروه روافض و وهابيان يك رويه و هدف دارند و آن معارضه با اولياي الهي است كه همان معارضه با نص صريح آيات الهي مي باشد . حضرت خواجه عبدالله انصاري (قدس الله سره العزيز) ميفرمايد :الهي هر كه را بر اندازي با ما در اندازي . يعني هر كس كه از نظر فضل و لطف الهي بر افتاد خداوند او را با اولياي خود در مي اندازد تا با اين دشمني كار او يكسره شود .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- سخن شما را در مورد وهابيت قبول داريم و توجه عزيزان را نيز به سخنان شما جلب مي كنيم .
2- يكي دانستن شيعه با وهابيت ، آنهم با اهانت از جانب شما كه ادعاي بحث علمي و نه جسارت و بي ادبي را داشتيد ، براي خوانندگان جاي تعجب خواهد داشت (البته ما از دومين نظر شما حقيقت امر شما را بيان كرديم)
3- در مورد آيات مطرح شده ، شما حتي نتوانستيد در بحث علمي ثابت كنيد كه آيه «فسوف ياتي الله بقوم يحبهم» در مورد ابوبكر است !!! تكثير ادله چه فايده اي دارد وقتي هيچكدام از آنها صحيح نيستند ؟
مي توانيد پاسخ آيه «والسابقون الاولون...» به آدرس ذيل مراجعه كنيد تا بدانيد مقصود از آن طبق گفته علماي اهل سنت چيست !:
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=121
ساير آيات مطرح شده نيز به هيچ وجه مربوط به ابوبكر و عمر و عثمان نمي شود ، زيرا شما ادعا داريد كه ابوبكر و عمر و عثمان ثروتنمد بودند !!! اما آيه مي گويد «للفقراء المهاجرين»!!!
آيه «والذين آمنوا وهاجروا و جاهدوا ...» نيز قيد جهاد دارد كه در بحث آيه «محمد رسول الله ...» در مورد فرار خلفا ، دليل مفصل از كتب اهل سنت ارائه شده است :
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=128
و...
4- اگر شما توانايي بحث داريد ، ادامه بحث علمي را پيش بگيريد و پاسخ سوالات ما را بدهيد .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
8 | امير | United States - Lafayette | ١٢:٠٠ - ١٠ خرداد ١٣٨٨ |
پس از عرض سلام و حسته نباشيد بر شما نازنينان!
ما’حذ اين دو مطلب را مي حواستم.محبت نمائيد جواب دهيد.
1-اگر از يک نفر، هزار کلمه شنيده شود و 999 موردش حمل بر کفر است و يک موردش حمل بر ايمان است، شما بايد آن 999 مورد را کنار بگذاريد و آن يک مورد را بگيريد
2-کسي که شهادتين را بر زبان جاري کند، جان و مال و ناموسش در امان است و کسي حق تعرّض ندارد.
با يكدتيا تشكر والتماس دعا .
9 | موسي | Iran - Urmia | ١٢:٠٠ - ١٠ خرداد ١٣٨٨ |
سلام عليكم . اعضاي محترم هيئت پاسخگويي با تشكر از الطفات دوباره شما به بنده . من فكر ميكردم شما مرا فراموش كرده و يا ديگر نمي خواهيد تحويل بگيريد ولي خدا را شكر كه اين گونه نيست . و اما بعد . شما كه به بنده اعتراض كرده ايد كه چرا شيعه را با وهابيان هم ريشه ميدانم ، بايد به شما عرض كنم كه شما قسمت اول عرايض بنده را مطالعه نكرده ايد چرا كه بنده چنين جسارتي به ساحت شيعيان حضرت حيدر كرار (رض) هرگز نكرده و نمي كنم چرا كه من خود را خاك پاي شيعه علي (رض) ميدانم . اين چيزي كه من مطرح كرده ام همريشگي روافض با وهابيان است نه شيعيان ، چرا كه مقوله روافض از شيعيان جداست دليل بر اين مدعا حديث شريف است كه ميفرمايد :( دار قطني اخرج عن ام سلمه رضي اللله عنها قالت: كانت ليلتي و كان النبي (ص) عندي فاتته فاطمة فتبعها علي رضي الله عنهما فقال النبي(ص) يا علي انت و اصحابك في الجنة انت و شيعتك في الجنة الا انه ممن يحبك اقوام يصغرون الاسلام يلفظونه يقراون القرآن لا يجاوز تراقيهم لهم نبز يقال لهم الروافضه فجاهدهم فانهم مشركون ،قالوا يا رسول الله ماالعلامة فيهم ؟ قال : لا يشهدون جمعة و لا جماعة و تطعنون علي السلف ). شيعه كسي است كه حب علي و آل علي (رض) را در قلب خود دارد و در گفتار و كردار تابع ايشان است ، بنابراين اصل ، هر كسي كه ادعاي مسلماني دارد او شيعه است . ولي روافض چيز ديگري هستند اين قوم با ادعاي ظاهري به شيعيت و حب اهل بيت (رض) ، هدفي جز دشمني با خدا و رسول خدا و اولياي خدا ندارند . اين قوم همانند وهابيان خارج از اسلامند . حال دليل خود را عنوان ميكنم . (قال رسول الله (ص) : اربعة لا يجتمع حبهم في قلب منافق و لا يحبهم الا المومن ابو بكر و عمر و عثمان و علي ) حضرت رسول الله (ص) فرمودند : حب چهار كس در قلب منافق جمع نمي شود و آنها را باهم به جز مومن دوست ندارد ، ابوبكر و عمر و عثمان و علي (رضي الله تعالي عنهم ) . با اين حديث صحيح شريف حجت بر حقيقت جويان تمام است چرا كه روافض سه نفر اول را دوست نداشته و وهابيان نفر چهارم را پس هر دو قوم منافقند و از يك منبع كه همانا نفس اماره است تغذيه ميشوند ولي اجماع مسلمين اعم از اهل سنت و جماعت و شيعيان راستين حضرت حيدر كرار (رض) مومن واقعي هستند چرا كه حب هر چهار يار را باهم در قلب خود دارند . در ضمن بايد عرض كنم كه بحث علمي بنده با شما در اثبات خلافت حضرت صديق (رض) در بخش مربوطه ادامه دارد .

پاسخ:
با سلام
جناب آقاي موسي
1- مي دانيم كه شما قصدي جز شبهه افكني و اهانت به شيعه نداريد و اين مطلب براي ما در اولين نظرات شما مشخص شد .
2- در مورد روايتي كه بر ضد روافض مطرح كرده ايد و روايات امثال آن ، تعجب است كه وقتي شيعه به روايتي از كتب اهل سنت استدلال مي كند ، بايد براي آن سندي صحيح بياورد ؛ اما روايتي كه نه سند صحيح دارد و نه متن آن مورد قبول اهل سنت است ، مي شود مدركي بر ضد شيعه (روافض به اصطلاح شما)
اما بررسي روايت :
ا. در روايت ، براي پيامبر (ص) ادعاي علم غيب شده است !!! و اهل سنت اين ادعا را قبول ندارند .
ب. جداي از اين علماي اهل سنت ، صريحا به جعلي بودن اين روايت اعتراف كرده اند :
258 الحديث السادس انا ابو منصور القزاز قال اخبرنا ابو بكر احمد بن علي قال انا ابراهيم بن مخلد المعدل قال انا محمد بن احمد بن ابراهيم
الحكيمي قال انا احمد بن زهير قال انا الفضل بن غانم قال حدثنا سوار بن مصعب بن عطية العوفي عن ابي سعيد الخدري عن ام سلمة قالت كانت ليلتي من رسول الله صلى الله عليه وسلم فأتته فاطمة ومعها علي فقال له النبي صلى الله عليه وسلم انت واصحابك في الجنة انت وشيعتك في الجنة الا ان ممن يحبك قوما يظهرون الإسلام بألسنتهم يقرأون القرآن لا يجاوز تراقيهم لهم نبز يسمون الرافضة فإن لقيتهم فجاهدهم فإنهم مشركون قال قلت يا رسول الله صلى الله عليه وسلم ما علامة ذلك فيهم قال يتركون الجماعة ويطعنون على السلف الأول
قال المؤلف وهذا حديث لا يصح عن رسول الله صلى الله عليه وسلم قال عطيه قد ضعفه الثوري وهشيم واحمد ويحيى وسوار
قال فيه احمد : ويحيى متروك والفضل بن غانم قال فيه يحيى ليس بشيء
العلل المتناهية ج1 ص166 ش 258
بهتر بود به نظر احمد بن حنبل و ثوري و هشيم و عطيه و ابن جوزي احترام مي گذاشتيد ! آنها علماي شما هستند !
3- در مورد روايتي كه در زمينه حب ابوبكر و عمر و... مطرح كرديد نيز بد نبود نگاهي به سند آن مي انداختيد :
أخبرنا أبو محمد بن الأكفاني أنا أبو بكر الخطيب أنا أبو الحسن علي بن أحمد بن محمد الرزاز أنا محمد بن الحسن بن مقسم أنا أحمد بن خالد بن عمرو الحمصي أنا أبي أنا بقية بن الوليد أنا علي بن هارون أنا أبو عبدالله البكاء عن أبي خلف عن أنس بن مالك قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم أربعة لا يجتمع حبهم في قلب منافق ولا يحبهم إلا مؤمن أبو بكر وعمر وعثمان وعلي / ح /
تاريخ مدينة دمشق ج 39 ص 128
راوي اين روايت از انس (كه خود او از دشمنان امير مومنان است) ابو خلف اعمي است :
و نقل ابن الجوزى عن ابن معين أنه قال فى الأعمى الراوى عن أنس كذاب !!!
تهذيب التهذيب ج 12 ص 87
مگر بتوانيد براي ابوبكر و عمر با روايات اين دروغگويان فضيلت بتراشيد !
راوي از ابو خلف اعمي ، ابو عبد الله بكاء‌ است كه او نيز متروك است :
أبو عبد الله البكاء عن أبي خلف الأعمى متروك قاله الأزدي
المغني في الضعفاء ذهبي ج 2 ص 794 ش 7574
و...
4- «در ضمن بايد عرض كنم كه بحث علمي بنده با شما در اثبات خلافت حضرت صديق (رض) در بخش مربوطه ادامه دارد»
اگر مي خواهيد دوباره تكثير ادله كنيد ، بحث علمي نخواهد بود ، از شما مي خواهيم همان دليل اول را تكميل كنيد (البته شما در انتها فرموديد :پاي استدلاليان چوبين بود پاي چوبين سخت بي تمكين بود) اگر قبول داريد كه نمي توانيد به آيه مرتدين استدلال كنيد ، به سراغ ادله بعدي خواهيم رفت .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
10 | سيد حسين | Iran - Tehran | ١٢:٠٠ - ١٠ خرداد ١٣٨٨ |
با سلام . پايبندي امويان زمان به مكتب ابوسفيان را ببينيد . http://www.youtube.com/watch?v=PbxeLY2joPA
11 | مجيد م علي | United Arab Emirates - Dubai | ١٢:٠٠ - ١٠ خرداد ١٣٨٨ |
با سلام جناب اقاي موسي دوست عزيز , قبلا براي شما نوشته بودم كه أول خوذتان را معرفي كنيد , سطح معلوماتتان را , و در چه سطحي ميباشيد , تا بعد از براورد كردن انها بتوان به نوشته هاي شما اهميت داد و به انها جوابي در خور فهم و عقلتان داد , اينكه شما سوالاتي پيش بياوريد و بحساب خودتان فتح الفتوحي كرده باشيد كار زياد مشكلي نيست برايت يك مثل ساده مياورم بقول انگليسيها مشكلترين سوال اينه كه بپرسي ؟WHY ( چرا ؟ ) وليكن مشكلتر از انو اين سواله كه تو بپرسي ? WHY NOT ( چرا نه ؟ ). تمامي سوالهاي و صحبتهاي شما متاسفانه بي ربط به يك ديگرند . حالا قبل از اينكه جواب اخر را بشما بدهم از شما دوتا سوال دارم لطفا جواب صحيح بدهيد : 1 ) چرا به شيعيان حضرت علي ( ع ) رافضه ميگوييد ؟ 2 ) از احاديث ذيل چه برداشتي داريد ؟ >>>> إن الله بعث محمدا (صلي الله عليه و سلم) بالحق و أنزل عليه الكتاب فكان مما أنزل الله آية الرجم، فقرأناها و عقلناها و وعيناها؛ فلذا رجم رسول الله (صلي الله عليه و سلم) و رجمنا بعده؛ فأخشي أن طال بالناس زمان أن يقول قائل والله ما نجد آية الرجم في كتاب الله فيضلوا بترك فريضة أنزلها الله و الرجم في كتاب الله حق علي من زني إذا أحصن من الرجال و النساء، يكي از آياتي كه خداوند بر رسول اكرم (صلي الله عليه و سلم) نازل كرد، آيه رجم است؛ ما اين آيه را قرائت كرديم و درباره اش تفكر و درك كرديم و پذيرفتيم؛ رسول اكرم (صلي الله عليه و سلم) رجم كرد و ما هم رجم كرديم؛ مي گويد ما آيه رجم در قرآن داشتيم: الشيخ و الشيخة فارجموهما إذا زنيا. ( اگر پيرمرد و پيرزن زنا كردند، او را سنگسار كنيد.) كنا نقرأ فيما نقرأ من كتاب الله: أن لا ترغبوا عن آبائكم فأنه كفر بكم أن ترغبوا عن آبائكم.( مسلمانان از پدرانتان بيزاري نجوئيد و اين كفر است دوري از پدرانتان.) صحيح بخاري،ج8، ص26، ح6918، كتاب المحاربين، باب رجم الحبلي حديث دوم : قالت كان في ما أنزل من القرآن عشر رضعات معلومات يحرمن ثم نسخن بخمس معلومات فتوفي رسول الله (صلي الله عليه و سلم) و هن فيما يقرأ من القرآن. چنين آيه اي در قرآن داشتيم كه اگر يك فرزندي ده مرتبه شير از يك خانمي بمكد و بخورد، اين باعث محرميت مي شود؛ بعد اين آيه نسخ شد و آيه ديگري آمد كه اگر پنج بار يك طفل نوزاد، از هر خانمي شير بخورد، اين طفل، فرزند رضاعي او مي شود؛ و روزي كه رسول اكرم (صلي الله عليه و سلم) از دنيا رفت، اين آيه را مردم قرائت مي كردند و در قرآن بود. ( صحيح مسلم،ج4،ص167، ح3487، كتاب الرضاع، ‌باب تحريم بخمس رضعات ) حديث سوم: ابو موسي اشعري در صحيح مسلم مي گويد: و إنا كنا نقرأ سورة، كنا نشبهها في الطول و الشدة ببراءة؛ فأنسيتها غير أني قد حفظت منها لو كان لإبن آدم واديان من مال لايبتغي واديا ثالثا و لا يملأ جوف إبن آدم إلا التراب؛ و كنا نقرأ سورة نشبهها بإحدي المسبحات؛ فأنسيتها غير أني حفظت منا يا أيها الذين آمنوا لم تقولون ما لا تفعلون فتكتب شهادة في أعناقكم فتسألون عنها يوم القيامة. يك سوره اي بود كه ما تشبيه مي كرديم آن را از نظر طول و شدت، به سوره برائت و آن را فراموش كرديم؛ غير از اينكه فقط يك آيه اش را حفظم و آن هم اين است كه اگر فرزند آدم دو دره بزرگ مال داشته باشد، دنبال يك دره ديگري هم مي رود و پر نمي كند شكم فرزند آدم را غير از خاك؛ يك سوره ديگري هم حذف شده است كه ما آن را تشبيه مي كرديم به مسبحات، و فقط يك آيه از آن را حفظم و آن اين است كه اي كساني كه ايمان اورده ايد، چرا چيزي را مي گوئيد كه انجام نمي دهيد خودتان و ... . صحيح مسلم،ج3، ص100، ح2466، كتاب الزكاة، ‌باب لو أن لإبن آدم واديين . لطفا بدانيد كه احاديث فوق از دو كتاب صحاح كه صحيح ترين كتاب بعد از قران نزد علماي اهل سنت ميباشند برداشت شده . در صورت رد كردن احاديث بايد به شما وهابي خطاب كرد . منتظر جواب قوي شما ميباشم . كوچيك مفيد مختصر و قوي قال علي ابن ابوطالب ( ص ) إني أكره لكم أن تكونوا سبابين، من دوست ندارم كه شما جزو سب كنندگان باشيد.(نهج البلاغه، خطبه206) يا علي
12 | مجيد م علي | United Arab Emirates - Dubai | ١٢:٠٠ - ١١ خرداد ١٣٨٨ |
با سلام جناب استاد معظم اقاي موسي , السلام عليكم و رحمه الله و بر كاته . برادر و استاد عزيز كامنت شماره (10 ) شما مرا جداً تحت تاثير گذارد . اميدوارم اين برادرتان را مورد لطف و عنايت بي حد حصر خود قرار دهيد و سوالات مرا با تامل جواب دهيد : در كتاب صحاح بخاري و مسلم اين دو سه حديث مرا سخت بخود مشغول كرده . 1 ) « فوجدت فاطمة على ابى بكر في ذلك فهجرته فلم تكلمه حتّى‏ توفيّت وعاشت بعد النّبيّ ( صلى الله عليه و سلم ) ستّة اشهر... ولم يكن يبايع تلك الاشهر. » صحيح بخارى ، ج 3 ، ص 253 ، كتاب المغازى ، باب 155 غزوة خيبر ، حديث 704 2 ) « فغضبت فاطمة بنت رسول اللَّه ( ص ) فهجرت ابابكر فلم تزل مهاجرته حتى توفّيت » . صحيح بخارى ، ج 2 ، ص 504 ، كتاب الخمس ، باب 837 ، ح‏1265 . « فوجدت فاطمة على ابى بكر فى ذلك فهجرته فلم تكلّمه حتّى‏ توفّيت . » ، ج 3 ، ص 252 ، كتاب المغازى ، ب 155 غزوه خيبر ، حديث 704 . و صحيح مسلم ، ج 4 ، ص 30 ، كتاب الجهاد و السير ، باب 15 ، ح 52 . ‏ 3 ) قال عمر لعلى وعباس : « فرأيتماه ( ابابكر ) كاذباً آثماً غادراً خائناً . . . فرأيتماني كاذباً آثماً غادراً خائناً . . . » صحيح مسلم ، ج 4 ، ص 28 ، كتاب الجهاد و السير ، باب 15 حكم الفئ ، حديث 49 . ‏ با استدلهاي شما نعوذ بالله حضرت علي ( ع ) و فاطمه زهزا ( س ) و عباس ( ره ) و جناب ابوبكر ( رض ) و جناب عمر ( رض ) وهابي بودند . لطفا من را راهنماي كنيد . تقديم به خواهران و برادران كه رضايت حضرت نبي ( ص ) را مشتاق اند <<< گستاخى >>> روزى از كنار ابن صحاك مى گذشتم , شنيدم كه گفت : مثل محمد(ص ) در ميان دودمانش , مثل نخلى است كه در زباله دانها به بارنشسته باشد!. مـن نـزد رسول خدا(ص ) آمدم وسخن او را نقل كردم . پيامبر خدا(ص ) ازشنيدن اين سخن چنان برآشفت وخشمگين گشت كه بى درنگ برخاست وبه مسجد رفت وبرفراز منبر نشست . يـاران آن حـضـرت كـه پيامبر خدا را در چنان حال ديدند (ترسيدند وگمان كردند كه دشمن به مـديـنـه يـورش آورده اسـت , ايـن بود كه به سرعت خود راآماده كردند و) با پوشيدن لباس رزم وحمايل شمشير به مسجد آمدند. پيامبر خدا (برفراز منبر ومردم سراپا گوش ونگران كه اينك رسول گرامى (ص ) چه خواهد گفت واز چه حادثه مهمى خبر خواهد داد؟ چيزى نگذشت كه پيامبر خدا به سخن آمد و) فرمود: چـگـونـه فـكر مى كنند, آنان كه اهل بيت مرا سرزنش مى كنند, حال آنكه (بارها وبارها), در مدح ومناقب آنها از من سخنها شنيده اند؟ ! آنـچـه در وصف آنان گفته ام همه ويژگيهايى است كه خداوند بزرگ به آنان ارزانى داشته است : فـضل وبرترى على نزد خدا, افتخار پيشى گرفتن او دراسلام , عزت وكرامت وجانفشانيهاى او در راه خـدا, مـنزلت (بزرگ ) او درنزد من كه همچون هارون نسبت به موسى است - جز اينكه رشته نبوت پس از من بريده است - همه وهمه از همين ويژگيهاست . سپس افزود: سخن آن (گستاخ ) كه گفته است : مـثـل مـحمد در ميان دودمانش چون نخلى است كه در خاكروبه هابه بارنشسته ! به من رسيده است : آگاه باشيد: آنگاه كه خداى سبحان آفرينش مخلوقاتش را آغاز كرد, آنان را به دو تيره بزرگ تـقـسـيـم كـرد. ونـور مـرا درميان دسته اى كه از بهترين مردمان وبرترين قبايل بودند قرار داد. سپس همين دسته را نيز به دودمان كوچكترى تقسيم كرد, واز آن ميان بهترين دودمان را برگزيد وآفـرينش مرا در ميان آنان قرار داد و آنگاه اهل بيت وعترت من ودختر وپسران وبرادرم على را از ميان همين شاخه برگزيده آفريد.... بحار, ج 36, ص 294 كتاب خاطرات حضرت علي ( ع ) شعبان خان صنمى (صبورى ) يا علي
13 | سيد حسين | Iran - Tehran | ١٢:٠٠ - ١١ خرداد ١٣٨٨ |
با سلام . جناب موسي طبق منابع اهل سنت تنها كسي كه بغض او نشانه نفاق است حضرت علي عليه السلام است (كنز الاعمال متقي هندي جلد جلد 11 صفحه 625 و 622 صحيح مسلم جلد 4 صفحه 171 قرآن خبر از ارتداد بعضى از صحابه مى دهد «افان مات او قتل انقلبتم على اعقابكم اگر پيغمبر بمرگ طبيعى يا قتل از دنيا رفت شما به عقب بر مى گرديد و اسلام را رها كرده به دوران جاهليت و كفر باز مى گرديد. دليل شما كه مى گوييد همه اصحاب خوبند آيه ى ذكر شده در ذيل است «لقد رضى الله عن المؤمنين از يبا يعونك تحت الشجرة خداوند از مؤمنان هنگامى كه در زير آن درخت با تو بيعت كردند، راضى و خشنودند خدا آنچه را در درون دلهايشان (از ايمان و صداقت) نهفته بود مى دانست، اين آيه اولا همان عمل بيعت را امضاء مى كند نه اعمال بعدى آنها را چناكه حضرت فرمود: «انتم اليوم خير اهل الارض شما امروز (و نسبت به اين عمل) بهترين اهل زمين مى باشيد. ثانياً: همه صحابه در آنجا جمع نبودند و تعداد افراد 1525 و يا 1400 و يا 1300 نفر بوده اند. پس اين آيه نمى تواند دليل پاكى همه صحابه، و نسبت به افراد موجود، دليل پاكى آنها نسبت به اعمال آينده آنها باشد. اما اينكه ما شيعيان را به جرم ذكر اعمال خلاف ابوبكر و عمر و عثمان و نه سب و لعن آنها منافق و تابع نفس اماره ناميده ايد : علماى اهل سنت صرف طعن و بغض صحابه را باعث كفر نمى دانند، ابن حزم ظاهرى اندلسى مى گويد: دشنام دادن به صحابه اگر از روى جهل باشد معذور است، و اگر از روى آگاهى باشد باعث فسق مى شود. ايجى شافعى، كافر شدن را رد نموده است، و امام غزالى مى نويسد سب و شتم صحابه ابداً باعث كفر نمى شود حتى سب شيخين و ملا سعد تفتازانى مى گويد باعث كفر نمى شود. امام غزالى در ج2، احياء العلوم نقل نموده كه در زمان خلافت ابابكر روزى مردى به ابابكر دشنام و فحاشى نمود، ابو برزه اسلمى گفت خليفه اجازه بده او را بقتل رسانم چه آنكه كافر گرديده، ابى بكر گفت: نه چنين نيست احدى نمى تواند چنين حكمى بنمايد مگر پيغمبر . اگر بغض و دشنام به صحابى رسول الله باعث كفر است چرا شما سني ها معاويه را كافر نمى دانيد؟؟ كه با علي عليه السلام بيعت نكرده و با آن حضرت جنگ كرد بغض على (ع) را در دل داشت و سب و دشنام بر على را رواج داد، عده اى از مردم از معاويه خواستند كه دست از لعن على (ع) بردارد او گفت: لا و الله حتى يربوا عليه الصغير و يهرم عليه الكبيرنه قسم به خدا دست بر نمى دارم تا كودكان بر (بغض على) و دشنام بر او تربيت شوند و بزرگان بر اين عمل پير شوند، و در پايان خطبه جمعه مى گفت: اللهم ان ابا تراب الحد فى دينك و حسد عن سبيلك فالعنه لعناً و بيلا خدايا ابو تراب ملحد شده است و راه تو را بسته است پس لعن كن او را لعن زياد.(ربيع الابرار جلد 2 صفحه -179-186 صحيح مسلم جلد 7 صفحه 120-121 با اينكه در ابتدا گفتيم تنها كسى از صحابه كه سب او، بغض او، مخالفت با او كفر مى آورد طبق مدارك عامه على عليه السلام است در عين حال شما معاويه را كافر نمى دانيد بلكه او را احترام كرده و حضرت مي ناميد . چرا عثمان را كافر نمى دانيد كه بغض عده اى از صحابى را در دل داشت و آنها را مورد آزار قرار داد.عبد الله بن مسعود را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داد ابوذر غفاري صحابي جليل پيامبر(ص) را تبعيد كرد و به دستور او عمار ياسر را كه از سابقون الاولون بود را تا حد مرگ كتك زدند. شما كه اصرار داريد كه حب ابوبكر و عمر و عثمان و علي (ع)را با هم داشته باشيد بايد عرض كنم كه اين اجتماع نقيضين است . حضرت علي (عليه السلام)ابوبكر و عمر و عثمان را غاصب و استبداد گر مي داندصحيح بخاري، جلد 5 صفحه83 - صحيح مسلم، جلد 5 صفحه154 همچنين حضرت علي عليه السلام در خطبه شقشقيه به شدت به ابوبكر و عمر و عثمان تاخته و از ظلم انها شكايت مي كند . پس تا اينجا مشخص شد كه كه بين حب علي عليه السلام و انها كه به زبان ايشان غاصب و خائن و ستمكار و دروغگو و حيله گر معرفي شده اند با هم جمع نخواهد شد .
14 | مجيد م علي | United Arab Emirates - Dubai | ١٢:٠٠ - ١٥ خرداد ١٣٨٨ |
با سلام از اين مقاله نتيجه ميگيريم . دنبال شخص كور دل نبايد رفت كه حتما اگر از چاله ( من در دوران جواني، يک آدم گمراهي بودم و نمي‌فهميدم که دين و خدا و نماز يعني چه؟ کارم، در کوچه و بازار گرديدن و سينما رفتن بود..... ) در امد حتماً به چاه ميافتد (اين طور نيست. مگر واتيکان به مسيحيت پروتستان اجازه مي‌دهد که در آنجا کليسا بسازد؟ نه، ما هم با اين که شيعيان، خودشان را مسلمان مي‌دانند، ..... يعني كپي كردن از مسحيان يعني مسحيان براي ايشان حكم نعوذ بالله ...نبي دارند يعني بفتواي مسيحيان عمل ميكند ,,,, ) يعني منافق شد كه خيلي بدتر است از حالت اولش و ممكنه است سياهي و كوري دل حتما به سياهي كه رسيده و كوري چشم برسد . انشاء الله . بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحيمْ عالم الغيب فلا يظهر على غيبه احدا الا من ارتضى من رسول - سوره جن ، 26. در كتابهاى شيعه و اهل سنت آمده است كه چون حضرت امير عليه السلام از نبرد با اهل نهروان فراغت يافت به اصحاب خود فرمود: در ميان كشته ها جستجو كنيد مردى را كه يك دستش قطع شده و بر طرف ديگر بدنش كه سالم است برآمدگى مى باشد همانند پستان زنان ، اگر كشيده شود امتداد مى يابد و چون رها شود جمع مى شود، بر روى آنها موى هاى قرمز و سفيد است و اين مرد، پرچمدار آنهاست ، و در قيامت نيز آنها را به جهنم خواهد كشاند و بد جايگاهيست جهنم . اصحاب حضرت به دنبال اين سخنان به جستجو پرداختند، اما هر چه تلاش كردند كسى را با اين اوصاف نيافتند، به نزد حضرت آمده و گفتند: ما چنين شخصى را نيافتيم ، حضرت فرمود: سوگند به آنكه دانه را شكافت و مخلوقات را آفريد و اين كعبه را نصف نمود، نه من دروغ گفته ام و نه آنكه به من خبر داده دروغ گفته ، و من از طرف خدايم بر يقين هستم . آنگاه در حاليكه عرق از پيشانى مباركش مى چكيد برخاست و به طرف گودالى كه نزديك به سى نفر از كشته ها در آن افتاده بودند آمد، دستور داد تا يك يك آن ها را بلند كردند، در زير همه آنها همان شخصى بود كه حضرت معرفى نموده بود. حضرت پاى خود را بر آن عضو او كه شبيه پستان بود نهاد و بر زمين فشار داد، آنگاه دست و آن عضو را كشيد بطوريكه به اندازه هم شد. آنگاه به مردى كه در مورد حضرتش ترديد كرده بود و گويا همان جندب بوده است فرمود: اين نيز علامتى است )) خصائص امير المؤمنين عليه السلام ((. در روايت است كه حضرت على عليه السلام قبل از جنگ با خوارج فرمود: امروز چهار هزار از خوارج كشته مى شوند كه يكى از آنها ذوالثديه است ، وقتى جنگ پايان يافت و خوارج سركوب شدند حضرت به دنبال ذوالثدية مى گشت ، تلاشهاى اوليه حضرت (و اصحاب ايشان ) به نتيجه نرسيد، حضرت به يكنفر فرمود تا چهار هزار نى تهيه كند سپس فرمود: بر سر هر جنازه اى از كشته هاى دشمن يكى قرار دهد. آن مرد گويد: من در مقابل حضرت بودم و حضرت سواره (بر استر پيامبر صلى الله عليه و آله ) پشت من حركت مى كرد و ديگران دنبال حضرت مى آمدند، بر سر هر جنازه اى يك نى قرار دادم تا اينكه يك نى باقى ماند يعنى از چهار هزار نفر يكى كم بود، به صورت حضرت نگاه كردم ديدم صورت مباركش در هم كشيده و رنگش تغيير يافته است و مى فرمايد: بخدا قسم كه من دروغ نگفتم و به من خبر دروغ داده نشده است ، كه ناگاه مكانى (مردابى ) كه آب از آن چكه مى كرد رسيديم حضرت فرمود: اينجا را وارسى كن ، آنجا را مى گشتم كه ناگاه جسد كشته اى را ديدم ، دستم به پاى او خورد گفتم : اين پاى انسانى است . حضرت به عجله از استر پياده شد و پاى ديگر او را گرفت و آن را از زير آب بيرون كشيده روى خاك آورديم ، معلوم شد كه همان ذوالثديه است كه دست ناقص دارد. حضرت على عليه السلام با صداى بلند تكبير گفت ، مردم نيز همگى تكبير گفتند در برخى روايات آمده است حضرت مكرر مى فرمود: صدق اللّه و بلّغ رسوله ، درست فرمود خداوند و پيامبرش ابلاغ نمود، حضرت با يارانش ‍ بعد از عصر تا غروب يا نزديك غروب اين سخن را تكرار كردند. ) - بحار الانوار، ج 41، ص 340 و شرح نهج البلاغه ، ج 2، ص 276) يا علي
15 | مجيد م علي | United Arab Emirates - Dubai | ١٢:٠٠ - ١٦ خرداد ١٣٨٨ |
با سلام موسي جان كوتاه و مختصر : يك مثل ايراني كه خيلي وصف الحالته : ميكن يارو رو به ده راه نميدادند <<<<<< سراغ كدخدا را ميگرفت يا علي
16 | مالك اشتر | Iran - Tehran | ١٢:٠٠ - ١٣ شهریور ١٣٨٨ |
آقاي موسي!

اگه اينطوري که شما ميفرماييد : شيعه كسي است كه در دلش حقد و بغض صحابه كرام و خلفاي راشدين را دارد و در عمل به لعن و طعن و سب ايشان مي پردازد كه با اين تعريف كسي كه اين خصوصيت را دارد از دايره اسلام خارج است . كه اين قوم را ما با نام روافض مي شناسي

و :

روافض نيز صحابه كرام و علي الخصوص خلفاي راشدين (رض)را رد ميكنند .

پس بدان که آن شيعه اي که تو دم ميزني شيعه نيست بلکه منافق است.
و بدان با اين تفاسير ( لعن عمر و دار و دستش) ما همگي به قول شما روافضيم.
الکي واسه ما دون پاشي نکن با اون حيدر کرار (رض) گفتنت.

نا مومن : بگو حضرت اسد الله عين الله نور الله وجه الله يد الله سيف الله غالع کفار شير دادار مولاالموحدين داماد رسول الله حضرت امير المومنين علي ابن ابي طالب (ع).

نکير و منکر براي شما خوبن.!!!!!!!!!!! ( شب اول قبرتان را ميگم.!
اي بيچاره ها.............!!!!!!!!!!!!!!!!!!

يا سيف الله

17 | اهل بيت | Germany - Nagold | ٢٢:١٠ - ٠٣ بهمن ١٣٩٠ |
شما يه مشت چوچه هاي غالي ؟؟؟ اومدين ادعاي حب علي مي کنين؟
18 | حميد م | Iran - Khorramshahr | ١٤:٠٢ - ٢٥ دي ١٣٩١ |
خاک بر سر مردماني که از اين شياطين پيروي مي کنند
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب