2023 September 23 - شنبه 01 مهر 1402
احتجاج امیرالمومنین به حدیث غدیر قبل از خلافت
کد مطلب: ١٥٣٧٧ تاریخ انتشار: ٠٣ آبان ١٤٠١ - ١٣:٤١ تعداد بازدید: 1249
خارج فقه الحکومه » فقه
احتجاج امیرالمومنین به حدیث غدیر قبل از خلافت

(جلسه پانزدهم 03 08 1401)

 بسم الله الرحمن الرحیم

درس خارج فقه آیت الله حسینی قزوینی (دام عزه)- سال نوزدهم

 (جلسه پانزدهم  03 08 1401)

موضوع:  احتجاج امیرالمومنین به حدیث غدیر قبل از خلافت 

اللهم صل علی محمدٍ وآل محمد وعجل فرجهم اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمدلله والصلاة علی رسول الله وعلی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله واللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله إلی یوم لقاء الله، الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذی هَدانا لِهذا وَ ما کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْ لا أَنْ هَدانَا اللَّه‏، وَ أُفَوِّضُ أَمْری إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصیرٌ بِالْعِباد حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیل‏ نِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصیر

پرسش:

بعضی از روایت ها می گوید با زنان مشورت کنید اما بر خلاف  آن عمل کنید. در آن زمان مردم مثل الان تحصیل کرده نبودند این جور روایات را چطور می شود توجیه کرد؟

پاسخ:

خطبه حضرت امیرالمومنین (سلام الله علیه) نشان می دهد که این بعد از قضیه جنگ جمل بوده است. یعنی همه عبارت های حضرت ناظر به فریب خوردن مردم به خاطر قضیه عایشه بوده است.

پرسش:

روایت در کافی، جلد 5، صفحه 518 می گوید:

«مُحَمَّدُ بْنُ یَحْیَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ سَیْفٍ عَنْ إِسْحَاقَ بْنِ عَمَّارٍ رَفَعَهُ قَالَ: کَانَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) إِذَا أَرَادَ الْحَرْبَ دَعَا نِسَاءَهُ فَاسْتَشَارَهُنَّ ثُمَّ خَالَفَهُنَّ.»

 اسحاق ابن عمار در روایت مرفوعه می گوید هرگاه پیامبر خدا (صلی الله علیه وآله وسلم) اراده نبرد داشت زنان خود را فرا می خواند و به آنان مشورت می نمود بعد بر خلاف نظر آن ها انجام می داد.

پاسخ:

خودتان می گویید روایت مرفوعه هست. زن ها عطوفت شان بیشتر است و رأی شان هم بر سلم، صلح و سازش است لذا حال روحیشان با جنگ وخشونت سازگاری ندارد.

پرسش:

در قضاوت هم همین طور است.

پاسخ:

بله در قضاوت نیز چنین است. در قضاوت یک متهمی بیاید گریه و زاری بکند تحت تأثیر قرار می گیرد حق، نادیده گرفته می شود ولذا این قضایا ناظر به غالب هست.

یک دفعه یک زنی هست مثل صدیقه طاهره یا مثل سوده و مثل افرادی که واقعاً آزاده و حر بودند از ولایت دفاع جانانه کردند در این مسیر هم به شهادت رسیدند این ها را وقتی آدم بخواهد نگاه بکند می بیند که این قضیه ناظر به غالب هست. یعنی غالب زن ها به خاطر عاطفی بودن در مسائلی مثل جنگ و ... که خشونت و کشت و کشتار یا قضاوت هست رأی شان قابل قبول نیست.

پرسش:

یک شعری این طوری هم است:

 ولوْ کانَ النّساءُ کمَنْ فَقَدْنا/ لفُضّلَتِ النّساءُ على الرّجالِ.

پاسخ:

بله همین: لفُضّلَتِ النّساءُ على الرّجالِ

شعر خیلی خوبی است ولوْ کانَ النّساءُ کمَثل هذی/ لفُضّلَتِ النّساءُ على الرّجالی.

خدا آقای مصطفی زمانی را بیامرزد، ما چند مدتی خدمت ایشان فن نویسندگی می اموختیم. ایشان یک کتابی داشت که در زمان شاه کتاب برگزیده سال شد به نام «پیمان زناشویی». ایشان می گفت: من برای هر کسی عقد می خوانم اول می گویم شما تلاش کنید کلمه «چرا» در زندگی تان نباشد.

واژه «چرا» برای زندگی سم است. چرا دیر کردی؟ چرا زود رفتی؟ چرا غذا این طوری است؟ چرا خانه این طوری است؟ چرا لباس این طوری است؟ واژه «چرا» اگر در زندگی نباشد این زندگی صفا و صمیمیت دائمی پیدا می کند و ایشان هم همیشه توصیه می کرد زندگی زناشویی قطعاً ناملایمات زیاد دارد اما شما هر چه گلایه دارید بنویسید زیر متکا بگذارید فردا صبح همسرتان ببیند.

او هم جوابش را روی کاغذ بنویسد احترام متقابل داشته باشید حرمت ها شکسته نشود این ها خیلی مهم است.

پرسش:

این آیه ای که شما فرمودید (الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ) تفسیری که آقای جوادی دارند باز کامل می کنند می نویسند بعضی جایگاه ها در خانواده ها تغییر می کند مثال می آورد یک خانمی همسرش معتاد شده بود این خانم قوام است و بحث لغت شناسی بحث رجل را به کسی می گویند که صاحب قدم و نان آور خانه است.

پاسخ:

آیات و روایات حمل بر غالب است و مستثنیات یک چیز دیگری است. در هر جاکه قانون وضع می کنند بر مبنای غالب مردم جامعه است. شاید قانون برای یک عده ای ضرر داشته باشد اما کل روایاتی که از اهل بیت علیهم السلام وارد شده حمل بر غالب است.

حضرت صدیقه طاهره را مثال بیاورید این را ما می توانیم بگوییم (الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ) یا حضرت زینب (سلام الله علیها) امثال این ها در طول تاریخ زیاد داشتیم یا خانم مجتهده امین و ... در جامعه از این ها زیاد داریم.

این بزرگواران واقعاً جزء مفاخر جهان اسلام و تشیع هستند، این ها مستثنیات هستند قانون به هیچ وجه ناظر به مستثنیات نیست.

آغاز بحث...

بحث ها یک مقداری تخصصی هست و آقای امینی (رضوان الله تعالی علیه) در الغدیر چیزی در رابطه با احتجاج امیر المؤمنین قبل از خلافت شان نیاورده است یعنی بنده ندیدم.

از حضرت امیرالمومنین تا حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) به غدیر اجتجاج کردند همه را تحقیق و بررسی کردیم.

البته خیلی از این امکاناتی که الان ما داریم زمان علامه امینی نبود. این بنده خدا می رفت کتابخانه، کتاب ها را مطالعه می کرد بیست، سی ساعت مطالعه می کرد یک صفحه می نوشت. الان کامپیوتر و اینترنت در اختیار ما هست هر روایتی را که بخواهیم بلافاصله مصدرش را پیدا می کنیم. اگر می خواستیم کتابخانه برویم ده روز هم می گشتیم نمی توانستیم پیدا بکنیم.

توقع هم از ما بیش از آن ها است دشمنان ما نیز از همین امکانات دارند استفاده می کنند.

امروز در برابر اینهمه هجومی که دشمن علیه ما دارد از تمام امکانات پیشرفته استفاده می کنند اگر ما بخواهیم با مطالعه کتابی با این ها برخورد بکنیم مشکل مان خیلی زیاد خواهد بود اما اگر کامپیوتر باشد می تواند آموزش ببیند. بنده نزدیک به 11 هزار فایل فقط در حوزه پاسخ به شبهات دارم دوستان سوال می کنند بلافاصله جستجو می کنیم و جواب شبهه را می گوییم.

 تقریباً غالب شبهاتی که امروز وهابی ها و احمد الحسنی ها یا بعضی از مکتب های نو ظهور فاسد مطرح می کنند، در این 30- 40 سال کار کردیم فایل آماده اش را هم داریم.

لذا این را ان شاء الله عزیزان دقت بکنند کامپیوترشان را تنظیم بکنند تمام مطالب را مرتب کنند مطالب مربوط به خلافت جدا باشد مربوط به اخلاقیات جدا باشد تفسیر جدا باشد مطالب فلسفی و کلام دارند همه این ها طبقه بندی بشود.

 

درهرصورت...

ما یک فایلی داریم احتجاج و مناشده صحابه به غدیر اینجا مالک ابن نویره، بریده، ابی ابن کعب، ابو الهیثم، عمار یاسر، اصبغ ابن نباته، زید ابن ارقم، جابر ابن عبد الله انصاری، قیس ابن سعد، عمرو ابن عاص وبقیه صحابه در هفته اول و دوم خلافت ابوبکر به غدیر اجتجاج کردند. این مهم است.

بعضی ها حدیث منزلت و حدیث دار را نیز آورده اند:

 «عَلِیٌّ مِنِّی وَ أَنَا مِنْ عَلِیٍّ قَاتَلَ اللَّهُ مَنْ قَاتَلَ عَلِیّاً لَعَنَ اللَّهُ مَنْ خَالَفَ عَلِیّاً عَلِیٌّ إِمَامُ الْخَلِیقَةِ بَعْدِی مَنْ تَقَدَّمَ عَلَى عَلِیٍّ فَقَدْ تَقَدَّمَ عَلَیَّ وَ مَنْ فَارَقَهُ فَقَدْ فَارَقَنِی وَ مَنْ آثَرَ عَلَیْهِ فَقَدْ آثَرَ عَلَیَّ أَنَا سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَهُ وَ حَرْبٌ لِمَنْ حَارَبَهُ وَ وَلِیٌّ لِمَنْ وَالاهُ وَ عَدُوٌّ لِمَنْ عَادَاهُ.»

الأمالی (للصدوق)؛ ابن بابویه، محمد بن على، محقق/ مصحح: ندارد. ناشر: کتابچى،

ص659

حدیث برائت سوره برائت را آوردند ولی آن هایی را انتخاب کردیم که واژه غدیر در کلمات اصحاب در همان هفته اول دوم بوده است.

مالک ابن نویره از کسانی هست که به مسجد می آید و یک احتجاج کوبنده ای می کند. حتی بعضی ها می گویند علت این که خالد ابن ولید ناجوانمردانه مالک ابن نویره را به قتل رساند و به ناموسش نیز تجاوز کرد به خاطر انتقام از آن احتجاج کوبنده اش در مسجد بود.

وقتی این ها منتشر نمی شود می گویند کسی غیر از حضرت زهرا سلام الله علیها هیچ کسی احتجاج نکرده است درحالی که حضرت امیرالمومنین علیه السلام قبل از دوران خلافتش احتجاج کرده است هم در دوران خلفای گذشته هم در دوران خلافت خودشان.

پرسش:

قضیه مالک ابن نویره و خالد زمان حضرت رسول بوده؟

پاسخ:

خیر.

عمر به صراحت می گوید:

«یا عدوّ الله ، قتلت امرأ مسلماً ، ثمّ نزوت على امرأته، لأرجُمَنَّک»

تو را سنگسار می کنم.

عمر نزد  ابوبکر رفت و گفت خالد چنین کار حرامی را مرتکب شده است. ابوبکر گفت:

«تأوّل فأخطأ»

اجتهاد کرده است.

أسد الغابة فی معرفة الصحابة؛ اسم المؤلف: عز الدین بن الأثیر أبی الحسن علی بن محمد الجزری الوفاة: 630هـ، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت / لبنان - 1417 هـ - 1996 م، الطبعة : الأولى، تحقیق: عادل أحمد الرفاعی، ج5، ص54

در کتاب احتجاج هم هست که جلسه قبل اشاره کردیم. تقریباً روز دوم یا سوم بعد از جریان سقیفه بود که امیر المؤمنین را برای بیعت کشان کشان به مسجد بردند.

ابن قتیبه دینوری در الإمامة والسیاسة، صفحه 16 مفصل بیان می کند که گفتند:

«فقالوا له بایع»

می گوید باید بیعت کنی بعد امیر المؤمنین می گوید:

«فقال إن أنا لم أفعل فمه»

اگر بیعت نکنم چه می شود؟ گفتند:

«إذا والله الذی لا إله إلا هو نضرب عنقک»

قسم به خدا سرت را از تنت جدا می کنیم.

الإمامة والسیاسة؛ اسم المؤلف:  أبو محمد عبد الله بن مسلم ابن قتیبة الدینوری الوفاة: 276هـ، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1418هـ - 1997م، تحقیق: خلیل المنصور، ج 1، ص 16

«فلحق علی بقبر رسول الله صلى الله علیه وسلم یصیح ویبکی وینادی»

 در این جا حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها فریاد بر آورد. حضرت امیرالمومنین علیه السلام به قبر رسول الله رو کرد و گفت:  

«یابن أم إن القوم استضعفونی وکادوا یقتلوننی»

الإمامة والسیاسة؛ اسم المؤلف: أبو محمد عبد الله بن مسلم ابن قتیبة الدینوری الوفاة: 276هـ. ، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1418هـ - 1997م.، تحقیق: خلیل المنصور، ج1، ص16- 17

همان تعبیر حضرت هارون علیه السلام را حضرت در مسجد بیان و سپس فرمود:

«فَأَنْشُدُ اللَّهَ رَجُلًا سَمِعَ النَّبِیَّ یَوْمَ غَدِیرِ خُمٍّ»

الإحتجاج علی أهل اللجاج؛ نویسنده: طبرسی، احمد بن علی، ناشر: نشر مرتضی، محقق / مصحح: خرسان، محمد باقر،ج1، ص70- 74

قسم می دهم آنهایی که این جا نشستند و در غدیرخم نیز بودند و از پیغمبر شنیدند، قیام بکنند. می گویند 12 نفر از بدریین ایستادند و شهادت دادند.

 روایت دیگر در روضه کافی هست 7 روز بعد از رحلت نبی مکرم همان خطبه معروف هست اما سند یک قدری مشکل دارد ولی به قدری این آقایان عنایت داشتند همه به عنوان یک مسئله مسلّم آوردند

«إِنَّ أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ (علیه السلام) ‏خَطَبَ‏ النَّاسَ‏ بِالْمَدِینَةِ بَعْدَ سَبْعَةِ أَیَّامٍ مِنْ وَفَاةِ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم)»

از این بهتر؟ در همین جا حضرت می فرماید:

«فَخَرَجَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) إِلَى حَجَّةِ الْوَدَاعِ ثُمَّ صَارَ إِلَى غَدِیرِ خُمٍّ فَأَمَرَ فَأُصْلِحَ لَهُ شِبْهُ الْمِنْبَرِ ثُمَّ عَلَاهُ وَ أَخَذَ بِعَضُدِی حَتَّى رُئِیَ بَیَاضُ إِبْطَیْهِ رَافِعاً صَوْتَهُ قَائِلًا فِی مَحْفِلِهِ مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ مَوْلَاهُ اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُ فَکَانَتْ عَلَى وَلَایَتِی وَلَایَةُ اللَّهِ وَ عَلَى عَدَاوَتِی عَدَاوَةُ اللَّهِ وَ أَنْزَلَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِی ذَلِکَ الْیَوْمِ- الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دِیناً فَکَانَتْ وَلَایَتِی کَمَالَ الدِّینِ وَ رِضَا الرَّب‏»

الکافی (ط - الإسلامیة)، نویسنده: کلینى، محمد بن یعقوب بن اسحاق، محقق/ مصحح: غفارى على اکبر و آخوندى، محمد، ناشر: دار الکتب الاسلامیة، ج8، ص 18 و 27، خُطْبَةٌ لِأَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ (علیه السلام) وَ هِیَ خُطْبَةُ الْوَسِیلَة

استدلال امیر المؤمنین به غدیر روز 7 رحلت پیغمبر است. لذا کسی که می گوید حضرت امیرالمومنین علیه السلام در زمان خلفای راشدین به حدیث غدیر استدلال نکرده است، حرفش کاملا اشتباه است.

روایت دیگر در بحار و در ارشاد القلوب دیلمی هست حضرت به ابوبکر فرمود:

«وَ قَدْ أَخَذَ بَیْعَتِی عَلَیْکَ فِی أَرْبَعَةِ مَوَاطِنَ وَ عَلَى جَمَاعَةٍ مِنْکُمْ وَ فِیهِمْ عُمَرُ وَ عُثْمَانُ فِی یَوْمِ الدَّارِ وَ فِی بَیْعَةِ الرِّضْوَانِ تَحْتَ الشَّجَرَةِ یَوْمَ جُلُوسِهِ فِی بَیْتِ أُمِّ سَلَمَةَ وَ فِی یَوْمِ الْغَدِیرِ بَعْدَ رُجُوعِهِ مِنْ حَجَّةِ الْوَدَاع‏»

إرشاد القلوب إلى الصواب( للدیلمی)؛ نویسنده: دیلمى، حسن بن محمد (تاریخ وفات مؤلف: 841 ق‏)، محقق / مصحح: ندارد، ناشر: الشریف الرضی‏ مکان چاپ: قم‏: 1412 ق‏، ج2، ص264

بحار الأنوارالجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار (ط - بیروت)؛ نویسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، ناشر: دار إحیاء التراث العربی، محقق/ مصحح: جمعی از محققان، ج29، ص35

این را علامه مجلسی در بحار، جلد 29، صفحه 35 آورده، ارشاد القلوب مرحوم دیلمی، جلد 2 صفحه 264 آورده است.

امیر المؤمنین علیه السلام در یکی از احتجاجات با ابی بکر به 43 مورد از ویژگی های خودش می پردازد، من جمله می گوید:

«أَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَنَا الْمَوْلَى لَکَ وَ لِکُلِّ مُسْلِمٍ بِحَدِیثِ النَّبِیِّ ص یَوْمَ الْغَدِیرِ أَمْ أَنْتَ قَالَ بَلْ أَنْتَ قَالَ أَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَ لِیَ الْوِزَارَةُ مِنْ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) وَ الْمَثَلُ مِنْ هَارُونَ مِنْ مُوسَى أَمْ لَکَ قَالَ بَلْ لَکَ قَالَ فَأَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَ بِی بَرَزَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم)  وَ بِأَهْلِ بَیْتِی وَ وُلْدِی فِی مُبَاهَلَةِ الْمُشْرِکِینَ مِنَ النَّصَارَى أَمْ بِکَ وَ بِأَهْلِکَ وَ وُلْدِکَ قَالَ بِکَمْ قَالَ فَأَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَ لِی وَ لِأَهْلِی وَ وُلْدِی آیَةُ التَّطْهِیرِ مِنَ الرِّجْسِ أَمْ لَکَ وَ لِأَهْلِ بَیْتِکَ قَالَ بَلْ لَکَ وَ لِأَهْلِ بَیْتِکَ قَالَ فَأَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَنَا صَاحِبُ دَعْوَةِ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) وَ أَهْلِی وَ وُلْدِی یَوْمَ الْکِسَاءِ اللَّهُمَّ هَؤُلَاءِ أَهْلِی إِلَیْکَ لَا إِلَى النَّارِ أَمْ أَنْتَ قَالَ بَلْ أَنْتَ وَ أَهْلُکَ وَ وُلْدُکَ قَالَ فَأَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَنَا صَاحِبُ الْآیَةِ یُوفُونَ بِالنَّذْرِ وَ یَخافُونَ یَوْماً کانَ شَرُّهُ مُسْتَطِیراً أَمْ أَنْتَ قَالَ بَلْ أَنْتَ قَالَ فَأَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَنْتَ الْفَتَى الَّذِی نُودِیَ مِنَ السَّمَاءِ لَا سَیْفَ إِلَّا ذُو الْفَقَارِ وَ لَا فَتَى إِلَّا عَلِیٌّ أَمْ أَنَا قَالَ بَلْ أَنْتَ قَالَ فَأَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَنْتَ الَّذِی رُدَّتْ لَهُ الشَّمْسُ لِوَقْتِ صَلَاتِهِ فَصَلَّاهَا ثُمَّ تَوَارَتْ أَمْ أَنَا قَالَ بَلْ أَنْتَ قَالَ فَأَنْشُدُکَ بِاللَّهِ أَنْتَ الَّذِی حَبَاکَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه واله وسلم) بِرَایَتِهِ یَوْمَ خَیْبَرَ فَفَتَح‏... »

الخصال؛ ابن بابویه، محمد بن على، محقق/ مصحح: غفارى، على اکبر، ناشر: جامعه مدرسین، ج2، ص550 - 551

حضرت امیرالمومنین علیه السلام در شورای شش نفره غوغا کرده. به نظرم برای دوستان یکی از واجبات عینی این هست که روایاتی که در روز شورا حضرت امیرالمومنین علیه السلام استدلال کرده بادقت مطالعه بکنید.

این را تفتازانی (نمی خواهم خیلی هم جسارتش بکنیم) نسبت به خلافت ابوبکر و عمر ایشان خیلی مفصل تر از عضد الدین ایجی و امثال این مطرح کرده.

ایشان می گوید قضیه حدیث غدیر و ...

«وهذا حدیث متفق على صحته أورده علی رضی الله عنه یوم الشورى عندما حاول ذکر فضائله»

شرح المقاصد فی علم الکلام؛ اسم المؤلف: سعد الدین مسعود بن عمر بن عبد الله التفتازانی الوفاة: 791هـ، دار النشر: دار المعارف النعمانیة - باکستان - 1401هـ - 1981م، الطبعة: الأولى، ج2، ص290

آن وقتی که امیر المؤمنین در روز شورای 6 نفره عمر فضائل خودش را مطرح کرد حضرت امیر این را آورد شرح مقاصد، جلد 2، صفحه 290

نکته

مقاصد و شرح مقاصد هر دو برای تفتازانی است. بعد ابن مردویه متوفای 410 ، 2روایت بصورت مفصل آورده که البته یکی از روایت هایش سنداً صد در صد صحیح است از دیدگاه اهل سنت راویانش همه مورد وثوق هستند. یک روایت آن مشکل سندی دارد اما برای ما کفایت می کند که یکی از دو روایت صحیح باشد کافی است.

در همین جا نیز حضرت می گوید:

«‌أنشدکم بالله»

چه کسانی هستند؟ طلحه، زبیر، سعد ابن ابی وقاص، عبد الرحمن ابن عوف و عثمان به این 5 نفر می گوید:

«انشدکم باللّه أمنکم من نصبه رسول اللّه صلّى اللّه علیه و آله یوم غدیر خمّ للولایة غیری؟» قالوا: اللّهمّ لا.

شما را به خدا آیا پیغمبر غیر از من کسی را در غدیر برای خلافت نصب کرد؟

«قالوا: اللّهمّ لا.»

قسم به خدا نه.

 بعد به آیه ولایت حضرت استدلال می کند، به آیه ابلاغ استدلال می کند و به آیه اکمال حضرت استدلال می کند غوغا هست. عزیزان مناقب ابن مردویه را ببینند از صفحه 130 مفصل آورده چه کسی در شب لیلة المبیت جای پیغمبر خوابید؟

و جالب این است که اولش یک جمله ای می گوید:

«أما و اللّه لاحاجّنّهم بخصال لا تستطیع عربهم و لا عجمهم المعاهد منهم و المشرک أن ینکر منها خصلة واحدة.»

مناقب علی بن أبی طالب (علیه السلام) وما نزل من القرآن فی علی (علیه السلام)؛ نویسنده: أحمد بن موسى ابن مردویه الأصفهانی (وفات : 410)، تحقیق: جمعه ورتبه وقدم له: عبد الرزاق محمد حسین حرز الدین، سال چاپ : 1424 - 1382ش چاپخانه: دار الحدیث، ص130- 133

به خدا قسم امروز آن چنان احتجاج می کنم نه عربی نه عجمی نه مشرکی نه هم پیمانی نتواند یکی از این ها را انکار کند.

یک سنی دارد این را نقل می کند آن وقت ما بیاییم بگوییم حضرت علی در دوران خلفای سه گانه استدلال به غدیر نکرد فقط در ایام خلافتش استدلال کرده؟ بله در زمان خلافتش هم الی ماشاء الله استدلال کرده است. نهج البلاغه مملو از احتجاج به حقانیت خودش است و روایات متعدد دیگری هم ما داریم ولی این برای سال 23 هجری است.

یعنی 12 سال قبل از خلافتش است. مناقب ابن مردویه، صفحه 130 تا 133 دوباره یک روایت دیگری هم دارد بحث سندی هم کردیم که تمام روات ابن مردویه ثقه است از طبرانی نقل کرده که از ائمه این ها است

«علی ابن سعید رازی کان ثقة عالما»

محمد ابن حُمید است که ثقه است ذاکر ابن سلیمان هست ثقه است ابو طفیل هم که صحابی هست

«غنی عن التوثیق عندهم‌»

یعنی راویانش همه مورد وثوق و مورد قبول آقایان هستند.

این هم از آن روایت هایی است که دوستان حتماً ببینند که در زمان عثمان در مسجد پیغمبر

«وَ فِی الْحَلْقَةِ أَکْثَرُ مِنْ مِائَتَیْ رَجُل‏»

بیش از 200 نفر نشسته بودند حضرت امیر در آن جا شروع کرد به سخن گفتن أَنْشُدُکُمُ، أَنْشُدُکُمُ تا آن جایی که

«فَأَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ أَ تَعْلَمُونَ حَیْثُ نَزَلَتْ یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَ أَطِیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ وَ حَیْثُ نَزَلَتْ إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاةَ وَ هُمْ راکِعُونَ «44» وَ حَیْثُ نَزَلَتْ أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تُتْرَکُوا وَ لَمَّا یَعْلَمِ اللَّهُ الَّذِینَ جاهَدُوا مِنْکُمْ وَ لَمْ یَتَّخِذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ لا رَسُولِهِ وَ لَا الْمُؤْمِنِینَ وَلِیجَة...»

بعد:

«فَأَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ نَبِیَّهُ أَنْ یُعْلِمَهُمْ وُلَاةَ أَمْرِهِمْ وَ أَنْ یُفَسِّرَ لَهُمْ مِنَ الْوَلَایَةِ مَا فَسَّرَ لَهُمْ مِنْ صَلَاتِهِمْ وَ زَکَاتِهِمْ وَ صَوْمِهِمْ وَ حَجِّهِمْ فَنَصَبَنِی لِلنَّاسِ بِغَدِیرِ خُمٍّ ثُمَّ خَطَبَ وَ قَالَ أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ اللَّهَ أَرْسَلَنِی بِرِسَالَةٍ ضَاقَ بِهَا صَدْرِی وَ ظَنَنْتُ أَنَّ النَّاسَ تُکَذِّبُنِی فَأَوْعَدَنِی لأبلغها [لَأُبَلِّغَنَّهَا] أَوْ لَیُعَذِّبَنِّی ثُمَّ أَمَرَ فَنُودِیَ بِالصَّلَاةَ جَامِعَةً ثُمَّ خَطَبَ فَقَالَ أَیُّهَا النَّاسُ أَ تَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ مَوْلَایَ وَ أَنَا مَوْلَى الْمُؤْمِنِینَ وَ أَنَا أَوْلَى بِهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ قَالُوا بَلَى یَا رَسُولَ اللَّهِ قَالَ قُمْ یَا عَلِیُّ فَقُمْتُ فَقَالَ مَنْ کُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِیٌّ هَذَا مَوْلَاهُ اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالاهُ وَ عَادِ مَنْ عَادَاهُ فَقَامَ سَلْمَانُ فَقَالَ یَا رَسُولَ اللَّهِ وَلَاءٌ کَمَا ذَا فَقَالَ وَلَاءٌ کَوَلَایَتِی مَنْ کُنْتُ أَوْلَى بِهِ مِنْ نَفْسِهِ فَعَلِیٌّ أَوْلَى بِهِ مِنْ نَفْسِهِ فَأَنْزَلَ اللَّهُ تَعَالَى ذِکْرُهُ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دِیناً فَکَبَّر»

کتاب سلیم بن قیس؛ نویسنده: هلالى، سلیم بن قیس، محقق / مصحح: انصارى زنجانى خوئینى، محمد؛ ناشر: الهادى‏؛ ج‏2، ص 644

کمال الدین و تمام النعمة، ابن بابویه، محمد بن على‏، محقق / مصحح: غفارى، على اکبر، ج‏1، ص 274

‏این حدیث نیز از حیث سند، صد در صد صحیح است بلکه می شود گفت جزء روایاتی است که صحیحه اعلایی است.

«حَدَّثَنَا أَبِی وَ مُحَمَّدُ بْنُ الْحَسَنِ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُمَا قَالا حَدَّثَنَا سَعْدُ بْنُ عَبْدِ اللَّهِ قَالَ حَدَّثَنَا یَعْقُوبُ بْنُ یَزِیدَ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عِیسَى عَنْ عُمَرَ بْنِ أُذَیْنَةَ عَنْ أَبَانِ بْنِ أَبِی عَیَّاشٍ عَنْ سُلَیْمِ بْنِ قَیْسٍ الْهِلَالِی‏»

 محمد ابن حسن سعد ابن عبدالله اشعری و یعقوب ابن یزید که ثقه است حماد ابن عیسی نیز از اصحاب اجماع است عمر ابن اذینه  ثقه است ابان ابن ابی عیاش ثقه است قطعا سلیم ابن قیس هم آقای خویی می گوید وثاقتش برای ما ثابت است

«والسلام علیکم ورحمة الله»

 Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها