2024 June 22 - شنبه 02 تير 1403
مصاحبه با خبرگزاري ايكنا در استان سيستان و بلوچستان
کد مطلب: ٥٦٣٠ تاریخ انتشار: ١٦ ارديبهشت ١٣٨٧ تعداد بازدید: 6262
سخنراني ها » عمومي
مصاحبه با خبرگزاري ايكنا در استان سيستان و بلوچستان

هدف از سفر و وضعیت اعتقادی مردم و وحدت شیعه واهل سنت
پاسخ به شبهات 87/02/16

بسم الله الرحمن الرحيم

تاریخ : 16 /02 / 87

با عرض سلام خدمت شما، چند سؤال است كه لطفا به آنها پاسخ دهيد.

1- خودتان را كاملا معرفي كنيد.

بنده متولد قزوين و 40 سال است كه در حوزه علميه قم هستم. 20 سال قبل از مراجع عظام تقليد، گواهي اجتهاد گرفتم و داراي مدرك دكترا از مركز مديريت حوزه علميه قم با تائيد شوراي عالي انقلاب فرهنگي و تائيد وزارت امور خارجه و قوه قضائيه و درخواست رساله از دانشگاه علوم اسلامي لندن كه تصويب شده و تا چند روز آينده مدرك را خواهند فرستاد. 20 سال است كه در حوزه تدريس دارم در بحث رجال و خارج فقه مقارن و پاسخ به جديدترين شبهات وهابيت شبهات. تاكنون حدود 27، 28 جلد كتاب تأليف داشتم كه برخي از اين كتاب ها هم مثل موسوعة الامام الجواد (عليه السلام) كتاب نمونه سال شناخته شد.

2- هدف از سفرتان به اين استان سيستان و بلوچستان چه بوده؟ آيا شخصي بوده يا كاري؟

هدف ما اين بود كه بعضي از عزيزان كه در كارهاي فرهنگي استان هستند، از ما خواستند كه در جلسات دوستان طلاب يا عزيزان فرهنگي براي پاسخگوئي و حل شبهات يا مسائلي كه در اينجا مطرح است حضور يابيم. با اينكه بنده كسالت قلبي داشتم و حتي از استان هاي مختلف مثل كرمانشاه و اصفهان و اهواز و شيراز و خراسان و دانشگاه فردوسي مشهد از بنده دعوت كرده بودند، همه را كنسل كرديم؛ ولي با توجه به اينكه سيستان و بلوچستان، يك استان سوق الجيشي است و برخي وهابيت در اينجا جولان مي دهند و بعضي از عزيزان شيعه و سني هم تحت تأثير قرار گرفته اند و تصور مي كنند بر اينكه تفكر وهابيت هم تفكر اسلامي است. با اينكه در جلسه اي كه خدمت عزيزان فرهنگي بوديم، با دليل از منابع أهل سنت ثابت كرديم كه تفكر وهابيت، يك تفكر ضد اسلامي و ضد قراني است. ما هم براي اين هدف به اينجا آمديم.

3- در مورد گستره زمينه هاي پژوهشي و موضوعات تخصصي كه در آن سخنراني داشتيد، توضيح بدهيد.

عمدتا در رابطه با هجمه اي كه در عرصه بين الملل عليه فرهنگ شيعه و نظام جمهوري اسلامي است را بررسي و جواب داديم و بر روي انگيزه اين هجمه ها مانور داديم و راه مقابله با اين تهاجم فرهنگي را توضيح داديم. ديشب هم كه در خدمت تعدادي از نخبگان استان بوديم، اينها را مفصل توضيح داديم و با توجه به هفته معلم، انديشه مرحوم شهيد مطهري (ره) را در راستاي مقابله با تهاجم فرهنگي، خدمت آقايان توصيح داديم. همچنين در رابطه با اينكه اين هفته، هفته عقيدتي و سياسي بود، در اين مورد هم توضيحاتي را خدمت آقايان تقديم كرديم.

4- وضعيت اين استان را در رابطه با اعتقادات ديني و مذهبي، در مقايسه با ساير استان ها چگونه مي بينيد؟

ما وضعيت را در استان سيستان و بلوچستان، مانند ساير استان هايي كه عزيزان شيعه و سني با هم هستند، مثل هرمزگان و كردستان و آذربايجان غربي و خوزستان، تقريبا يكنواخت مي بينيم با اين تفاوت كه هر كجا كه وهابيت نقوذ كردند و كار مي كنند، اختلاف ميان شيعه و سني يا ميان خود أهل سنت ايجاد مي كنند. اگر بتوانند ميان خود شيعه هم اختلاف ايجاد مي كنند و ما 95% استان سيستان و بلوچستان را در راستاي انقلاب اسلامي و حمايت از نظام جمهوري اسلامي مي بينيم و حدود 5% هم، اگر شفاف بگوئيم، فريب وهابيت را خورده اند و پل ارتباطي كه بين اينها و عربستان سعودي است، از آنجا تغذيه مي شوند. كتاب هاي وهابيت را روي سايت هاي خود مي گذارند يا از برخي وهابيون تندرو و تكفيري دعوت مي كنند براي سخنراني در اين استان كه به ريش 400 ميليون شيعي، بلكه يك ميليارد و اندي مسلمانان كه هرگونه توسل و شفاعت را مشروع مي دانند، مي خندند و مورد تاخت و تاز قرار مي دهند.

اگر اينها بساط شان از جامعه اسلامي حذف شود يا اصلاح شوند يا آماده باشند براي گفتگو، ما هم حاضر هستيم در هر كجا كه باشد، برويم، در حوزه هاي علميه، در دانشگاه، صدا و سيما و آنها هم با دليل شان بيايند و اگر دليل شان قانع كننده بود، ما حاضريم با كمال شهامت و شجاعت بپذيريم و اگر ما دليل قانع كننده داشتيم بر اينكه اين تفكر وهابيت كه آقايان گرفتار آن هستند، يك تفكر ضد قرآني و ضد اسلامي و مخالف با سيره سلف صالح است، آقايان بايد از عملكرد گذشته خود توبه و استغفار كنند و از ملت عزيز هم پوزش بطلبند و از اينكه مي آيند در بعضي همايش ها، سي دي صدام شهيد و قهرمان را توزيع مي كنند، از همه ملت ايران، بويژه خانواده شهداء و خانواده هاي جانبازان رسما پوزش بطلبند. تا اينها پوزش نطلبند، ما اين قضايا را در تمام سايت ها و ماهواره ها و جلسات خصوصي و عمومي خواهيم گفت.

همان طوري كه امام خميني (ره) فرمودند، وهابيت، مروج اسلام آمريكايي است و مقام معظم رهبري هم فرمودند كه در افشاء گري نسبت به ماهيت وهابيت، هيچ كوتاه نياييد.

هركس كوچك ترين تمايلي به وهابيت داشته باشد، ما اين را تمايل به طرف آمريكا و استكبار جهاني مي دانيم.

5- آيا در خصوص اين استان، پژوهشي هم داشته ايد كه ميزان اعتقادات مذهبي را نشان بدهد؟

بعضي از دوستان مان در حوزه علميه قم آمدند اينجا و چند ماه هم در اينجا بودند و بررسي هايي داشتند كه جنبه خصوصي داشت و نتيجه گزارشات شان را كه با افراد مختلف اعم از شيعه و سني و حوزه هاي علميه و شخصيت هاي سياسي و فرهنگي تماس داشتند، براي ما مكتوب كردند و مضافا بر اينكه ما خودمان سفرهاي مختلفي به اين استان داشتيم و در همايش مذاهب هر ساله شركت مي كنيم، ولي امسال بخاطر ناراحتي قلبي شركت نكرديم. پارسال در همايش مذاهب چابهار بوديم و بعد از همايش هم جلسه اي داشتيم و جناب آقاي مولوي احمد ناروئي با جناب مولوي عبدالمجيد مرادزهي تشريف آوردند به محل اقامت ما و برخي موارد اختلافي را حل كرديم و جلسه خيلي مفيدي بود. از مسئولين نمايندگي مقام معظم رهبري در استان هم در جلسه بودند و مسئولين اطلاعاتي هم در جريان بودند. آقايان مولوي ناروئي و مرادزهي هم از جلسه اظهار رضايت مي كردند.

ما در قم كه هستيم، هفته اي يكي دو بار با اين عزيزان هم ارتباط تلفني داريم؛ حتي با آقاي مولوي دهواري با اينكه تفكر 100% وهابي و سلفي دارد، ولي يك انسان معتدل و معقول و مخلص است، تماس تلفني داريم و براي من كه در حوزه علميه قم هستم، نظرات و تفكرات ايشان را با اين تفكر سلفي و وهابي، به مراتب بيشتر از افرادي كه با نفاق كار مي كنند و از آن طرف هم دم از نظام و اتحاد شيعه و سني مي زنند، از پشت سر خنجر مي زنند و تفكر وهابي را ترويج مي دهند، قبول دارم.

6- بين شاخص سواد و اعتقادات و تعصب مردم اين استان نظرتان چيست؟ يعني بين سواد مردم اينجا و اعتقاداتشان كه بيشتر مطالب فقهي است در حوزه هاي علميه خصوصا أهل سنت.

من با خيلي از مولوي ها كه از نزديك بحث داشتم، حتي بعضي از اساتيدشان كه 40، 50 كتاب هم تأليف كرده اند، ديدم كه در مسائل فقه مقارن خودشان اطلاعات كافي ندارند؛ در حوزه اعتقادي هم اطلاع آن چناني ندارند. حتي ديدم كه اطلاع شان نسبت به صحيح بخاري و صحيح مسلم از خود بنده كه يك روحاني شيعه هستم خيلي كمتر است و اين براي من جاي تأسف است كه استاد حوزه، اين كتاب ها را به دقت نخوانده اند يا از بعضي احاديث موجود در اين كتاب ها، بررسي يا مطالعه آنچناني نداشتند. با برخي از طلبه هاي شان كه برخورد داشتم، در مقايسه با طلبه هاي شيعه، من احساس مي كنم در آن سطح معلومات نيستند. البته بنده نيافتم و تشخيص ندادم، شايد مشكل از من باشد. در مورد عموم مردم، البته جهل به مباني اعتقادي، شيعه و سني نمي شناسد و شيعيان ما هم خيلي در اين زمينه كار نكرده اند و مشكل در رهبران فرهنگي ماست كه نتوانستيم فرهنگ شيعه را ما در ميان جوانان و عوام ترويج كنيم و نه علماء أهل سنت در اين زمينه موفق بودند و وقتي ما با خيلي هايشان صحبت مي كنيم، مي بينيم كه از مباني فكري و اعتقادي شان اطلاع آن چناني ندارند.

7- نظرتان در مورد بحث وحدت بين اهل تشيع و تسنن، با توجه به ويژگي هاي خاص اين استان چيست؟

در اين استان، حدود 95% از عزيزان أهل سنت، همسوي با نظام هستند و با شيعيان در صف واحد در برابر استكبار جهاني و دشمن مشترك هستند و با آنها مشكلي نداريم. بايد تلاش كنيم جلوي بعضي از شيعيان تندرو كه اهانت به مقدسات أهل سنت مي كنند را بگيريم. بارها هم گفتيم كه اهانت به مقدسات أهل سنت را گناه نابخشودني مي دانيم. حتي پارسال كه بعد از همايش مذاهب، در استانداري جلسه داشتيم با جناب آقاي مولوي دهواري، ايشان نظر بنده را خواست و گفتم كه عقيده من اين است كه اهانت به مقدسات أهل سنت، خيانت به شيعه است و گناه نابخشودني است. ايشان به من گفت كه آيا اين شهامت را داريد كه در شبكه ماهواره اي سلام اين را اعلام كنيد. گفتم كه اين جمله را حداقل 20 بار اعلام كرده ام و سي دي هايش را برايتان ارسال مي كنم. بعد از آن جلسه، رفتم قم و با مسئول شبكه سلام تماس گرفتم و گفتم اين عبارت را " اهانت به مقدسات أهل سنت را گناه نابخشودني مي دانيم " و عبارت "حتي اگر از زبان بنده به صورت ناخود آگاه مطالبي بيرون بياد كه استشمام اهانت بشود، پيشاپيش از عزيزان أهل سنت پوزش مي طلبم" را در بك گراند برنامه بگذاريد تا هر وقت برنامه من پخش مي شود اين جملات در اول برنامه پخش شود.

ما بايد به شيعيان تندرو در اين زمينه توصيه كنيم. عزيزان أهل سنت هم از برخي افراد تندرو كه به مقدسات شيعه اهانت و جسارت مي كنند و ناخود آگاه بعضي مسائل را مطرح مي كنند كه موجب جريحه دار شدن عواطف شيعه مي شود، جلوگيري كنند. ما مشكلي نداريم و مشكل اصلي ما، آن دسته از عزيزاني است كه پل ارتباطي ميان خودشان و عربستان و وهابيت دارند. اينها قابل وحدت نيستند و دنبال گرفتن امتياز از جمهوري اسلامي و شيعيان هستند. اولا اينها را نصيحت مي كنيم كه به دامن ملت و همين 95% أهل سنت برگردند. در غير اينصورت نسبت به ماهيت اينها و آنچه كه پشت پرده مي گذرد و ارتباطي كه اينها با كشورهاي وهابي نشين يا با آمريكا و اسرائيل و گروه القاعده دارند كه يك گروه تروريست هستند و چهره اسلام را يك چهره خشن معرفي مي كنند، ما موظفيم معرفي و افشاء گري كنيم.

8- سخنان و نظريات علماء أهل سنت كه از مذهب شيعه حرف مي زنند و به اعتقاداتشان حمله مي كنند يا شبهه ايجاد مي كنند، آيا مورد پذيرش علماء يا متخصصين شيعه هست؟

در أهل سنت، يك دسته هستند كه يك سري حقائق را مطرح مي كنند. در دانشگاه الأزهر مصر و خود عربستان داريم كساني را كه علناً از فرهنگ شيعه دفاع مي كنند و در مجمع جهاني فقه جده كه دو سال پيش برگزار شد، 8 مذهب را به عنوان مذاهب جهان اسلام معرفي كردند. 5 مذهب أهل سنت: مذاهب مالكي، شافعي، حنفي، حنبلي، ابازي و 3مذهب شيعي: شيعه، اسماعيلي، زيدي. وقتي به اين شكل شد، اگر نقدي ميان شيعه و سني است، همين نقد ميان خود أهل سنت هم هست. من احساس مي كنم اختلافي كه ميان مذاهب خود أهل سنت است، به مراتب بالاتر و شديدتر است از اختلافي كه ميان أهل سنت و شيعه است. وقتي مي گويند:

من لم يكن حنبليا، فليس بمسلم.

هر كس حنبلي نباشد، مسلمان نيست.

يا هر كس قائل به خلق قرآن باشد، كافر و مرتد است و ... . اين مسائلي است كه در طول تاريخ، موجب ايجاد آتش فتنه ميان مذاهب اربعه أهل سنت شده و به همديگر حمله كردند و در اصفهان به جان همديگر افتادند و خانه هاي هم را ويران كردند و بازار را آتش زدند. در گيلان و نيشابور و ... به همين شكل. در كشورهاي مختلف هم اين اختلافات بوده و فقط منحصر به شيعه و سني نيست؛ بلكه در داخل خود مذاهب أهل سنت هم بوده و ما بايد دقت كنيم كه اين اختلافات علمي باشد و با گفتگو حل كنيم. اگر گفتگوي دوستانه ميان مذاهب، بويژه ميان شيعه و سني باشد، ما آمادگي براي هر گونه بحث و مناظره هستيم و اين را بارها اعلام كرديم.

9- نظرتان در مورد جماعت تبليغي أهل سنت چيست و چقدر شناخته شده اند؟ پژوهشگران حوزه و دين چقدر با آنها و فعاليت شان آشنائي دارند و براي كارهاي منفي آنها چه راه حل هائي پيشنهاد كرده اند.

ببينيد، الان از جماعت تبليغ، آنچه كه بنده در استان هاي مختلف اطلاع دارم، در خراسان جنوبي گلستان و شمال و غرب كشور، عمدتا بحث وهابيت را ترويج مي دهند كه مثلا مراسم عزاداري براي امام حسين (عليه السلام) و ختم براي اموات شرك است و از اين حرف هاي وهابيت. اينها براي ما قابل تحمل نيست و صبرمان حد و حدودي دارد و مراجع عظام تقليد و دولت جمهوري اسلامي ايران و شخص مقام معظم رهبري هم همين طور و اگر چنانچه اينها بي مزگي را از حد بگذرانند، قطعا آقايان مراجع و دولت جمهوري اسلامي ايران و مقام معظم رهبري عكس العمل تندي خواهند داشت و هجمه به مقدسات شيعه، براي هيچ كس قابل تحمل نيست و ما هم از روش تبليغ اينها و مبلغيني كه اينها به سراسر كشور اعزام مي كنند، اطلاع كامل داريم.

10- اگر از دانشگاه يا مؤسسات، شما را دعوت رسمي كنند، تشريف مي آوريد؟ براي اين ترم يا ترم هاي بعدي.

من براي تدريس مشكل دارم؛ چون هم ديسك كمر دارم و هم ناراحتي قلبي. از جاهاي ديگر هم از بنده دعوت كردند و من نپذيرفتم؛ ولي هرگونه همايشي كه در محيط دانشگاهي يا مراكز فرهنگي باشد يا جلسات پاسخ به شبهات باشد، با كمال ميل، با همه ناراحتي هاي جسمي كه دارم، آمادگي دارم و قبول مي كنم؛ ولي بحث هاي تدريس ترمي را حتي در خود قم هم موفق نيستم.

از اينكه با كمال دقت به سؤالات ما پاسخ داديد متشكريم.

* * * * * * *

* * * * * * *

* * * * * * *

««« و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته »»»Share
1 | مهدي ذ | Cambodia - Phnom Penh | ١٢:٠٠ - ٢٧ ارديبهشت ١٣٨٧ |
با سلام و عرض خسته نباشيد به تمام صديقان و مبلغان تشيع :
براي اطلاعات عمومي خودم مي خواستم بدانم منبع (هر كس حنبلي نباشد، مسلمان نيست ) در كدام كتاب آمده است ؟

پاسخ:
ابن حاتم حنبلي مي گويد: کسي که حنبلي نباشد مسلمان نيست
تذکرة الحفاظ جلد 3 صفحه 375
تاريخ الاسلام جلد 33 صفحه 58
ذهبي در اين رابطه در کتاب تاريخ الاسلام مي نويسد: ماجراي شيخ الاسلام انصاري با او (ابن حاتم حنبلي) مشهور است و نيز کلام وي که گفت کسي که حنبلي نباشد مسلمان نيست.
تاريخ الاسلام جلد 29 صفحه 304
والبته راي معکوس اين نقل قول از بزرگان حنفيه
همه حنبلي ها کافر هستند
(ابوبکر مقري همه حنبلي ها را تکفير کرده است شذرات الذهب جلد 3 صفحه 252)
(و ملا علي قاري حنفي مي گويد: بين حنفيان مشهور است که اگر حنفي شافعي بشود بايد او را شلاق زد اما اگر شافعي حنفي شود بايد به او خلعت داد ارشادالنقاد صنعاني و الدين الخالص جلد 3 صفحه 255)
2 | مهرداد | Iran - Tabriz | ١٢:٠٠ - ٠٩ خرداد ١٣٨٧ |
بسم رب المهدي:
ا...هم عجل لوليک الفرج
عرض سلام به حضور همه ي شما بزرگواران
توکلت علي ا...
-----------------------------------------------------------
بسيار مضطرب شدم از بابت بيماري قلبي جناب دکتر قزويني )دامت برکاته( ان شاا... که مشکل خاصي نداشته باشند
از خداوند کريم به حق تمام آيات نهان و آشکارش طلب مي کنم که سلامتي را هر چه زودتر به اين بزرگ مرد شيعه برگرداند اگر بگويم ان سايت چه کمک هايي به من کرده بايد در ده ها سطور توضيح بدهم اما از آنجايي که بيان و زباني قاصر دارم فقط در يک جمله مي گويم جناب دکتر بدانيد که اعتقادات حقير را شما و اين سايت نجات داديد %
جناب دکتر بدون اغراق عرض مي کنم که ما به همه شکل آماده ي خدمت کردن در حد توان ناچيز خودمان هستيم
ا...هم عجل لوليک الفرج
يا حق
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها