2024 May 24 - جمعه 04 خرداد 1403
ديدار تعدادي از علماء أهل سنت افغانستان با استاد حسيني قزويني در قم
کد مطلب: ٥٥٢٣ تاریخ انتشار: ١٣ اسفند ١٣٨٨ تعداد بازدید: 7848
سخنراني ها » عمومي
ديدار تعدادي از علماء أهل سنت افغانستان با استاد حسيني قزويني در قم

روش برخورد با مخالفین، و لزوم تبلیغ در رسانه
پاسخ به شبهات 88/12/13

بسم الله الرحمن الرحيم

تاریخ : 88/12/13

حاضرين در جلسه:

آقاي اسماعيلي، مسئول انجمن دوستي ايران و افغانستان

آقاي حيات فرغاني، از استان هاي شرقي افغانستان، مدرس و نويسنده

آقاي دكتر عبد الحميد حماس، از استان هاي جنوب شرقي افغانستان و عضو جبهه اقتدار ملي افغانستان

آقاي مولوي سيد نقيب الله، استاد حوزه علميه و عضو جبهه اقتدار ملي افغانستان

آقاي استاد محقق فضل الرحمان محمود، عضو آكادمي علوم افغانستان

آقاي مولوي سيد جان محمد، استاد حوزه علميه و نويسنده و عضو جبهه اقتدار ملي افغانستان

آقاي مولوي سيد نجيب الرحمان، مسئول كتابخانه تكبير و بخش جوانان حزب اقتدار ملي افغانستان

آقاي مولوي سيد حفيظ الله، از كابل

استاد حسيني قزويني

امروز دشمنان اسلام، با تمام توان به ميدان آمده اند و تلاش خود را به كار گرفته اند تا ميان علماء اسلام و شيعه و سني تفرقه بياندازند. چون مي دانند با وحدت ميان شيعه و سني، آنها نمي توانند در كشورهاي اسلامي، جايگاهي داشته باشند.

براي دشمنان اسلام، نه شيعه مطرح است و نه سني. آنچه كه امروز براي آنها عامل تهديد است و منافع آنها را به خطر مي اندازد، اسلام است. يكي از شخصيت هاي برجسته كاخ سفيد و بزرگ نظريه پرداز آنها به نام دكتر هانتينگتون در كتاب برخورد تمدن ها، طرح هاي مختلفي را ارائه مي دهد تا در خاورميانه ميان شيعه و سني اختلاف بياندازند و راه حلّ هاي مختلفي ارائه داده است. در اين كتاب صراحتا آمده است:

اگر آمريكا بخواهد امروز با تكيه بر قدرت نظامي موفق بشود، امكان پذير نيست. دوران تكيه بر سرنيزه و توپ و تانك و مسلسل و بمب سپري شده است. امروز بايد آمريكا به برخورد فرهنگي و تمدن بپردازد. اگر آمريكا بخواهد در خاورميانه موفق شود، بايد تمدن هاي موجود را يكي پس از ديگري قلع و قمع كند و غير از تمدن ليبراليسم آمريكايي، نبايد هيچ تمدني در خاورميانه باشد.

ايشان تمدن ها را بررسي مي كند؛ تمدن يهودي، مسيحي، بودايي و هندويي. اينها را تمدني نمي داند كه در برابر آمريكا مقاومت كنند و تنها فرهنگي كه براي آمريكا خطر دارد و آمريكا بايد يك فكر اساسي براي آن فرهنگ بكند و سرمايه گذاري بكند، فرهنگ اسلام است. بعد هم راه هايي را ارائه مي دهد تا بتوان فرهنگ اسلامي را از جامعه حذف يا كم رنگ كرد؛ مانند كشاندن جوانان به فساد، اختلاف ميان مسلمانان، اختلاف ميان مذاهب و شيعه و سني و ساير طرح ها.

مشهور است بر اين كه اگر آمريكا در خاورميانه حضور دارد، عمدتا به دنبال طرح پيشنهادي دكتر هانتينگتون است.

تقريبا حدود 2 سال قبل، دكتر مايكل، معاون سابق سازمان سيا در مصاحبه اي ـ كه در كتاب نقشه اي براي جدايي اديان إلهي هم آمده است ـ گفت:

يكي از مشكلات آمريكا در منطقه، اسلام است.

اگر ببينيد، در عراق و افغانستان، برادران أهل سنت را با همان سلاح و گلوله اي مي كشند كه برادران شيعه را مي كشند. براي آنها فرقي نمي كند. اين انفجارهايي كه در ايران و عراق صورت گرفته، هم از شيعيان قرباني گرفته است و هم از أهل سنت. در داخل كشور ما، در سيستان و بلوچستان، تعدادي از علماء و عزيزان أهل سنت در اين ترورها قرباني شدند. لذا، ما بايد مقداري هوشمند باشيم و دقت كنيم و آگاهانه يا ناخودآگاه، برنامه دشمن را در منطقه پياده نكنيم. به تعبير شهيد مطهري (ره):

وحدت ميان شيعه و سني، از ضروري تري مسائل جهان اسلام است.

كساني كه آگاهانه يا ناخودآگاه عملي را انجام مي دهند و ضربه به وحدت مي زنند، بدترين خيانت را به جهان اسلام مي كنند. فرقي نمي كند كه شيعه باشد يا سني.

من بارها در شبكه سلام ـ كه حدود 4 سال برنامه داشتم ـ گفته ام:

اهانت به أهل سنت، گناهي نابخشودني است.

حتي اين تعبير را داشته ام:

اگر به صورت ناخودآگاه، مطلبي از زبان من خارج شود كه استشمام اهانت شود، پيشاپيش از عزيزان أهل سنت پوزش مي طلبم.

در جلسه اي كه در زاهدان داشتم با مولوي احمد ناروئي ـ كه اصالتا اهل افغانستان است و امام جمعه موقت زاهدان ـ و مولوي عبد المجيد مرادزهي و تعدادي ديگر از آقايان، گفتم:

من در مقام تخطئه نيستم، ولي شما اين تعبير مرا [اهانت به أهل سنت، گناهي نابخشودني است] كه در شبكه سلام داشتم، آيا تا به حال از صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران شنيده ايد؟

گفتند: خير.

همين امسال هم در شهادت امام باقر (عليه السلام) و امام صادق (عليه السلام) در شبكه 3 سيما برنامه زنده داشتم و در آنجا هم اين تعبير را گفتم. حتي روايتي را از كافي خواندم كه راوي از محضر امام صادق (عليه السلام) سوال مي كند:

كيف ينبغي لنا أن نصنع فيما بيننا و بين قومنا و بين خلطائنا من الناس ممن ليسوا علي أمرنا؟ قال: تنظرون إلي أئمتكم الذين تقتدون بهم، فتصنعون ما يصنعون، فوالله! إنهم ليعودون مرضاهم و يشهدون جنائزهم و يقيمون الشهادة لهم و عليهم و يؤدون الأمانة إليهم.

برخورد ما با مخالفان ـ اهل سنت ـ چگونه باشد؟ حضرت مي فرمايد: به پيشوايان و ائمه خودتان بنگريد كه چگونه رفتار مي كنند. هرگونه كه آنها رفتار كردند، شما هم همان گونه رفتار كنيد. به خدا قسم! ـ ائمه شما ـ به عيادت مريضان آنها مي روند و در تشييع جنازه شان شركت مي كنند و در محكمه، به نفع يا ضرر آنها شهادت مي دهند و امانت را به آنها پس مي دهند.

الكافي للشيخ الكليني، ج2، ص636

من يك هفته بعد در مشهد مقدس بودم. وقتي وارد حرم امام رضا (عليه السلام) مي شدم، يك آقايي جلوي مرا گرفت و گفت: چرا شما اين چنين روايتي را در شبكه 3 مطرح كرديد؟

گفتم: مگر چه شده است؟

گفت: نبايد در اين زمان اين روايات را مطرح كرد.

گفتم: بايد چه مي گفتم؟ بايد مي گفتم كه اي مردم! سني را فحش بدهيد و اهانت كنيد؟! اين أئمه (عليهم السلام) الگوي ما بودند. شما يك روايت به بنده نشان بدهيد كه امام باقر (عليه السلام) يا امام صادق (عليه السلام) بر بالاي منبر، به أهل سنت و مقدسات آنها توهين كرده باشد. شماها در منزل خود نشسته ايد و جايي را نمي شناسيد. ما ـ از طريق موسسه و اينترنت ـ تقريبا با همه جهان ارتباط داريم و به كشورهاي مختلف مي رويم و شيعه و سني با ما صحبت مي كنند. بايد مقداري دقت كنيم. آن زمان گذشت كه شما در مشهد و قم و تبريز و ...، جلسه بگذاريد و هر چه دل تان خواست بگوييد. شما اگر در گوشه منزل تان دست در گوش خود كنيد، فردا در سراسر جهان منتشر مي شود. شما نبايد كاري كنيد كه در كشورهاي ديگر، مايه اختلاف و تفرقه و درگيري بشود. همان طوري كه شما راضي نيستيد كسي به مقدسات شما و به أئمه شما توهين كند، أهل سنت هم براي پيشوايان شان احترام قائل اند و جسارت به آنها براي شان قابل تحمل نيست. اگر شما دليل و حرف علمي داريد، مطرح كنيد. آنها هم حرف علمي خود را مطرح مي كنند. گفتن حرف علمي آزاد است. چون مباحث علمي، سر و كارش با عقل و منطق است، نه با احساسات و عواطف.

يكي از وظائف اصلي كه ما ـ علماء شيعه و أهل سنت ـ داريم، اين است كه بايد در برابر افراطيون بايستيم و غير از اين، هيچ راهي نداريم. اگر چند نفر افراطي و تندرو از شيعه و أهل سنت وجود داشته باشند، جامعه اسلامي را به آتش مي كشند و آشوب به پا مي كنند. حتي آقاي دانشمند اصفهاني ـ منبري معروف ـ را دعوت كردم و به او گفتم:

آيا شما احساس نمي كنيد اين گونه حرف زدن شما، با منطق أئمه (عليهم السلام) منافات دارد؟ آيا اين تعبيرات شما را امام صادق (عليه السلام) هم فرموده است؟ آيا احساس نمي كنيد كه چند نفر شيعه به خاطر حرف هاي شما، در ايران، پاكستان، افغانستان و عراق، در معرض اتهام و چه بسا مورد هجوم قرار بگيرند؟

البته ايشان هم عذرخواهي كرد و گفت:

پشيمانم و اگر صحبت هاي أخير مرا ببينيد، از نظر قبلي خودم برگشته ام.

حتي چند شب پيش كه در شبكه يك در برنامه زنده اين شب ها در مورد وحدت از ديدگاه قرآن و سنت شركت داشتم، ايشان به من زنگ زد و گفت: من يك خواهشي از شما دارم:

اگر در تلويزيون در جلسه ديگري شركت داشتيد، اگر صلاح ديديد، بگوييد: يكي از دوستان ما كه قبلا تند مي رفت، ما او را نصيحت كرده ايم و از آن تندروي هايش عدول كرده و برگشته است.

من هم گفتم: من هم از خدا مي خواهم كه بگويم.

ايشان گفت: حتي من چند جلسه درباره وحدت، منبر رفته ام و برخلاف حرف هاي قبلي ام سخن گفته ام.

من هم گفتم: شما اين نوارها را براي من بفرستيد و اگر ديديم خوب است، به بعضي از شبكه هاي ماهواره اي بدهيم تا پخش كنند.

ما بايد در برابر اينها احساس تكليف كنيم. من چند شب قبل به آقاي هاشمي، مسئول شبكه نور ـ وابسته به أهل سنت داخل ايران ـ زنگ زدم و گفتم:

عبارتي را مولوي عبد الحميد گفته بود: «ما أهل سنت دنبال اين بوديم كه رسانه اي داشته باشيم و الحمد لله شبكه نور مي خواهد عقائد أهل سنت را مطرح كند».

من خيلي خوشحال بودم و حتي تصميم داشتم برنامه هايي را خودم در شبكه شما داشتم باشم. ولي متأسفانه شبكه شما از روزي كه برنامه هايش در اروپا و آسيا پخش مي شود، عقائد أهل سنت را مطرح نمي كند و عقائد وهابيت را مطرح مي كند.

آقاي هاشمي گفت: آقاي قزويني! من انتظار نداشتم شما هم به ما اتهام وهابيت بزنيد.

گفتم: بحث هاي شما خيلي واضح و روشن است.

گفت: يك نمونه بگوييد؟

گفتم: آقاي خدمتي ـ يكي از كارشناسان برنامه شما ـ در چند شب قبل گفت: «هرگونه برگزاري مراسم ولادت پيامبر، بدعت و حرام و شرك است». آيا اين عقيده أهل سنت است يا عقيده وهابيت؟ الآن در داخل كشورمان، حتي استان سيستان و بلوچستان، گلستان، خراسان و كردستان، در مراسم ميلاد نبي مكرم (صلي الله عليه و آله)، بيش از شيعيان جشن مي گيرند و اظهار شادماني مي كنند. در كشورهاي مختلف أهل سنت، برنامه هاي شان را مي بينيم. برادران أهل سنت، بيش از شيعيان، مراسم ميلاد پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) را برگزار مي كنند. آيا اين بدعت و شرك است؟ اين چيست كه شما عقيده وهابيت را ملاك قرار داده ايد؟ حتي آقاي خدمتي گفته است: «اگر كسي براي بچه اش هم جشن تولد بگيرد، بدعت است». ايشان اين مسائل را از كجا درآورده است؟ غير از مفتي سابق عربستان سعودي، آقاي بن باز و بن عثيمين، چه كسي از علماء أهل سنت اين مسئله را گفته است؟ از قرن اول اسلام تا الآن، آيا كسي گفته است جشن تولد براي بچه و سالگرد ازدواج بدعت است؟

آقاي درّاني را ـ كه از ايران فرار كرده و به لندن رفته ـ مي آوريد و در آنجا فحاشي مي كند. اين عبارت هايش چيست؟ اين كه مي گويد: «حرم امام رضا بت خانه است و هر كس به آنجا مي رود، مانند اين است كه به بت كده مي رود«. آيا اين اهانت و جسارت نيست؟ آيا جرأت داريد بگوييد كسي كه به حرم أبو حنيفه و احمد بن حنبل و شافعي مي رود، او هم به بت خانه رفته است؟

ايشان كه چند شب پيش در برنامه زنده گفته است: «30 سال است كه استبداد ولايت فقيه در ايران ... كرده است». آيا اين تعابير درست است؟

گفت: ما اين چنين چيزي نداريم.

من هم نوار ضبط شده اين مطالب را برايش پخش كردم. گفتم: ما دوست نداريم اين آتش اختلاف و فتنه را دامن بزنيد.

من خودم 4 سال در شبكه سلام برنامه داشتم. ديدم رئيس شبكه سلام، آقاي هدايتي رعايت نمي كند و به أهل سنت جسارت مي كند. از طرفي هم من مي گويم اهانت به أهل سنت، گناهي نابخشودني است. من هم چند ماه است كه اين برنامه را كلاً قطع كرده ام. اگر شما به مقدسات أهل سنت، اهانت و جسارت كنيد، آنها هم به مقدسات شيعه توهين مي كنند.

به آقاي هاشمي گفتم: اگر بنا باشد ما جلوي ديوانه هايي ـ مانند درّاني ـ را نگيريم، شبكه سلام هم ديوانه اي را بياورند، اين ديوانه ها دست به دست هم مي دهند و جامعه اسلامي را به آشوب مي كشند.

لذا ما بايد دقت كنيم و جلوي اين افراط ها را بگيريم. هر افراطي صورت بگيرد ـ از طرف شيعه و سني ـ يقينا نه به صلاح دين ماست و نه به صلاح دنياي ماست. اگر دين را هم دوست نداشته باشيم و بخواهيم دنياي مان آباد باشد، اين اختلافات، دنياي شيعه و سني را به آشوب مي كشد.

ما خدا را شاكر هستيم كه به بركت خون شهداء و نفس هاي امام راحل (ره)، در اين 30 سال، گرچه ايده آل نبوده و نقائصي داشته و معصوم نبوديم، ولي الحمد لله تمام تلاش هاي مسئولين، حركت در مسير وحدت بود و جلوي خيلي از افراطي ها و تندروي ها گرفته شد.

يكي از علماء قم، كتابي نوشته بود كه در آن به مقدسات أهل سنت اهانت شده بود. ايشان را دستگير و خلع لباس كردند و ظاهرا الآن هم در زندان است. اين برخوردها را ما داشتيم. يكي از طلبه هاي جوان ما كتابي نوشته بود و به صورت قاچاقي چاپ كرده بود و او را گرفتند و خلع لباس كردند و از منبر رفتن، منع كردند. نظام نسبت به اين گونه رفتارها، برخورد تندي دارد. اگر شما به دادگاه ويژه روحانيت برويد، مي بينيد كه قوه قضاييه ايران با آن علماء تندرو كه نسبت به أهل سنت ـ در منابر يا كتب ـ تندي مي كنند، برخورد تند مي كند. ولي متأسفانه وقتي دو نفر از روحانيون تندرو أهل سنت را دستگير مي كنند، صداي همه شان در مي آيد و در ماهواره ها فرياد مي زنند كه فلاني و فلاني دستگير شدند. ولي وقتي از اين طرف ده ها نفر را دستگير بكنند، أهل سنت ناديده مي گيرند. نظام اسلامي در اين زمينه تعارف ندارد. حتي در نامه اي كه جناب مولوي عبد الحميد به مقام معظم رهبري نوشته بود، ايشان پاسخ داده بود:

اگر كسي در اين كشور به أهل سنت اهانت بكند، من خودم شخصا با او برخورد مي كنم.

در صحبت هايي كه اخيرا در سفر به كردستان داشتند، فرمودند:

اهانت به أهل سنت، خط قرمز نظام جمهوري اسلامي ايران است.

با اين قاطعيت، مسئولين جلو ايستاده اند و برخورد مي كنند. ما نمي گوييم خطا و اشتباهي در اين كار نيست. قطعا خطا و اشتباه از هر دو طرف ـ شيعه و سني ـ وجود دارد؛ ولي قابل پوشش است. اما كسي كه با تعمّد و آگاهانه به اين فتنه دامن بزند، نه خداوند راضي است و نه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله) و نه آقا ولي عصر (عجل الله تعالي فرجه الشريف) و قطعا به صلاح دين و دنيا و آخرت ما نيست. لذا بايد به نداي قرآن، لبيك بگوييم:

وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَ لَا تَفَرَّقُوا

سوره آل عمران/آيه103

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ

سوره حجرات/آيه10

مخصوصا از علماء بزرگوار أهل سنت اين انتظار را داريم كه اگر در ميان خودشان، افراد افراطي وجود دارد، با آنها برخورد كنند.

بنده خودم در داخل كشور با آقايان أهل سنت مراوده دارم و به منزل ما مي آيند و با ناهار و شام پذيرايي مي شوند؛ آقايان مولوي مرادزهي و مرحوم شيخ علي دهواري و ديگران. حتي بنده به منزل علماء أهل سنت مي روم و حتي با برخي از علماء استان گلستان، رفت و آمد خانوادگي داريم. الآن هم كه در كتابخانه من حدود 30 هزار جلد كتاب وجود دارد، حدود 12 هزار جلد براي أهل سنت است.

ما تلاش مي كنيم تا آنچه كه به صلاح جهان اسلام است، انجام دهيم. ولي حرف هاي خودمان را نيز مي زنيم. ما با گرايش و اعتقادات شيعي، ادله خودمان را بيان مي كنيم و از آقايان أهل سنت هم مي خواهيم كه حرف شان را با ادله بيان كنند. اين مخاطب است كه:

فَبَشِّرْ عِبَادِ / الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ

سوره زمر/آيه18ـ17

من اين افتخار را دارم كه چند جلسه مناظره در ماهواره ها داشتم. حتي با جناب مولوي عبد المجيد مرادزهي، مناظره دو ساعته داشتيم. با آقاي ملازاده ـ كه افراطي و فحّاش است ـ مناظره كردم. در شبكه المستقله ـ وابسته به عربستان سعودي ـ در سال گذشته به دستور حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي، 3 شب مناظره داشتم و من عقائد شيعه را گفتم و آنها هم عقائد وهابيت را گفتند. الآن هم ما با اشراف مراجع عظام تقليد، شبكه ماهواره ولايت را راه اندازي كرده ايم و شايد تا 2 ماه ديگر برنامه هاي مان در خاورميانه پخش شود. از الآن هم از علماء أهل سنت دعوت مي كنم تا با زبان فارسي، هفته اي 1 يا 2 جلسه، حر ف هاي شان را بزنند و ما هم حرف مان را بزنيم و مردم هم بشنوند. اين شبكه ماهواره اي ولايت. تي وي با مسئوليت بنده است و هر كدام از علماء أهل سنت كه آمادگي داشته باشند، بيايند. در شبكه سلام كه بوديم، حدود 25 ميليون بيننده شيعه و سني، برنامه هاي ما را مي ديدند و به كسي اهانت نمي كرديم و همان منطق أهل بيت (عليهم السلام) را پيروي مي كرديم. در اين شبكه هم وارد بحث هاي سياسي نمي شويم. آنها هم بيايند مباحث فرهنگي و اعتقادي خودشان را با ادله بگويند. علماء شيعه هم مي آيند حرف هاي خودشان را مي گويند. حرف علمي زدن، نه تنها منعي ندارد، بلكه زمينه ساز وحدت و تفاهم است.

يكي از علماء أهل سنت افغانستان

اين جلسه براي ما بسيار پر بار است. از صحبت هاي شما استفاده كرديم.

ملت هاي مسلمان در وضع ضعيفي قرار دارند. علتش هم اين است كه با هم اختلاف دارند. دشمنان اسلام هم كوشش مي كنند تا بين مسلمانان اختلاف ايجاد كنند. زيرا آنها از اتحاد مسلمانان مي ترسند. فقط ايران است كه متحد است و آنها از ايران مي ترسند. ما بايد به صورت متحد و يك قواي اسلامي در دنيا اظهار شويم و به هدف مان برسيم.

يكي ديگر از علماء أهل سنت افغانستان

من مسئول بخش جوانان و مسئول كتابخانه تكبير، به نمايندگي از حزب اقتدار اسلامي، تحت رهبري خردمندانه احمد شاه، رئيس الوزراء و وزير داخلي در حكومت استاد رباني و رئيس موقت حكومت موقت مجاهدين در پاكستان، سلام و احترامات صميمانه خود را به مقام معظم رهبري و جمهوري اسلامي ايران و انجمن دوستي ايران و افغانستان تقديم مي نمايم.

اول از همه، جاي خوشي و افتخار بزرگي است كه با شخصيت ها و علماء بزرگ كشور ايران از نزديك ديدار مي نمايم. ما همه برادريم و ايراني ها را از خود جدا نمي دانيم. مسلمانان همه برادرند و در اسلام، مرزي وجود ندارد و اين مرزها را استعمارگران ايجاد كردند.

هر امتي، تاريخي دارد كه به آن افتخار مي كند و نسل ها آن را مطالعه مي كنند و در زبان و كتب هر قوم، تاريخش متداول است. دل هاي هر ملتي به تاريخ آن وابسته است. امت اسلامي در اين راستا، پيرو ملت هاي ديگر نيست. بلكه تاريخ اين امت، به حدّي بزرگ و ارزشمند است كه تا به حال در تاريخ بشريت چنين تاريخ درخشاني ديده نشده است. اين تاريخ، ويژگي هايي دارد كه آن را از ميان تاريخ ديگر ملت ها برجسته ساخته است. تاريخ ما، پيوسته به تاريخ أنبياء (عليهم السلام) و پيامبران إلهي است. الآن هم تاريخ ايران، تاريخي درخشان است و ايستادگي و استقامت مردانه جمهوري اسلامي ايران در مقابل توطئه استكبار جهاني آمريكا، نظيري در جهان ندارد. هم چنين حمايت جمهوري اسلامي ايران از حقوق حقّه مردم مظلوم فلسطين و همكاري و تعاون ايران به مردم غيور افغانستان در وقت جهاد، قابل تقدير است. وقتي ما زندگي خود را براي ديگران وقف كنيم، در واقع زندگي چند برابري دريافت كرده ايم و به هر اندازه اي كه احساس خود را نسبت به ديگران چند برابر كنيم، به همان اندازه احساس ما به زندگي چند برابر خواهد شد.

رهبران واقعي مسلمانان، هميشه از كساني بودند كه داراي روحيه عالي بودند و خواهند بود. آنها بودند كه شعله مقدسي را كه در حرارت آن تمام ذرات معارف ذوب مي شود، به دست خواهند گرفت و در روشنايي اين شعله، در حالي كه با همه اين جزئيات خود را تقويت بخشد و به اين توشه قوي آماده شده، راه سفر را روشن و نمودار خواهد ساخت و اين شعله به سير خود به سوي هدف عالي و دور ادامه خواهد داد. انديشه اي كه انسانيت در آن تجلّي نكند، انديشه زنده نخواهد بود و نه هيچ موجود زنده اي به صورت انسان بر روي زمين راه برود، به چنين عقيده اي سر بگذارد. هم چنين شخصي كه در اين مجال، قلبش را گرمي اين انديشه و اخلاص آباد نسازد، وجود نخواهد داشت. هر انديشه اي كه زيسته است، قلب انسان ها را با خود داشته است. اما انديشه هايي كه از اين غذاي مقدس تناول نكردند، انديشه هايي است كه مرده به دنيا آمده اند و بشريت را قدمي به پيش نبرده است.

ما هم چنان مي خواهيم با درك اوضاع حساس و خطرناك جهاني، مسلمانان دست به يكديگر بدهند و توطئه هاي پليد اسرائيل در ايجاد نفاق امت اسلامي را از بين ببرند.

در اين مجال هم از آقاي اسماعيلي ـ مسئول انجمن دوستي ايران و افغانستان ـ سپاس و تشكر مي كنم كه اين زمينه را مساعد ساختند تا علماء افغاني و ايراني با هم بنشينند و در مورد مسائل وحدت اسلامي و جهاني بحث و گفت و گو نمايند. از خداوند متعال هم خواستار و خواهانيم تا روابط ميان دولت جمهوري اسلامي ايران و افغانستان ادامه يابد تا منجر به روابط مستحكم و علاقه برادري بين مسلمانان ايران و افغانستان شود.

حزب اقتدار اسلامي افغانستان در مدت فعاليت خود به كارهاي ذيل نايل شده اند:

1. مدرسه عالي تكبير براي مردان و زنان

2. موسسه تحصيلات عالي مشعل در رشته اقتصاد و ژورناليسم و تجارت

3. مركز تحقيقات علوم اسلامي و اديان

4. مطبعه عدالت

5. بخش جوانان حزب اقتدار اسلامي

6.بخش نشر كتاب

7. به زودي افتتاح مركز علوم اسلامي ديني تكبير

در پايان هم بگويم كه برادران مسلمانان ايراني را دوست داريم.

استاد حسيني قزويني

نكته پاياني من اين است كه زماني كه شما در افغانستان با سربازان روسي مبارزه مي كرديد، ما هم در ايران با رژيم شاهنشاهي مبارزه مي كرديم. ما و شما تقريبا با هم به پيروزي رسيديم. رمز موفقيت ما 2 چيز بود و اين دو، الحمد لله 31 سال است كه ملت ما را نگه داشته است. يكي مسئله رهبري است. در ايران، فقط يك نفر حرف مي زند. تمام مراجع و علماء ما تابع رهبري هستند. آن زمان، امام (ره) بود، الآن هم مقام معظم رهبري هستند. اگر مقام معظم رهبري نظري را مي گويد، تمام علماء موافق او هستند و هيچ عالمي ـ شيعه يا سني ـ ، خلاف او نظر نمي دهد. مثلاً در ماه رمضان امثال، نظر مقام معظم رهبري اين بود كه امروز، عيد است. ولي براي مراجع ما ثابت نشد كه امروز عيد است. ولي به احترام مقام معظم رهبري، هيچ يك از مراجع، نماز عيد نخواندند. مراجع تقليد ما اين قدر بحث رهبري را لحاظ مي كنند. مراجع تقليد ما، روزه خود را گرفتند، چون براي شان ثابت نشده بود كه امروز عيد است، ولي فردا نيامد در مسجد، نماز عيد بخواند. چون اگر يكي از مراجع در مسجد نماز مي خواند، تضعيف رهبري بود. ولي مراجع ما اين كار را نكردند. حتي شيعيان ما هم كه مقلد ساير مراجع بودند، روز بعد نيامدند نماز عيد بخوانند. بحث رهبري اين قدر براي ما اهميت دارد. مباحث اختلافي خود را دارند، ولي پشت سر رهبري هستند. اين يكي از رمزهاي موفقيت ما بود. اين رمز در ديگر كشورها به وجود نيامده است. بايد برادران ما يك فكر اساسي براي اين قضيه بكنند. يعني بايد يك نفر باشد كه تمام علماء ـ شيعه و سني ـ تابع او باشند. مردم هم به علماء نگاه مي كنند.

رمز دوم ما، وحدت عمومي ميان مردم ايران بود. در تمام راهپيمايي ها و تظاهرات، در زمان شاه، بعد از شاه، در جبهه، شيعه و سني و مسيحي و غيره، همه در صف واحد بودند و هستند. اين طور نبود كه شيعه براي خودش راهپيمايي كند و سني هم براي خودش.

ما دوست داريم برادران ما در هر كجاي دنيا كه هستند، اين دو نكته را توجه كنند.

وَ لَا تَهِنُوا وَ لَا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ

و سست نشويد و غمگين مگرديد و شما برتريد، اگر ايمان داشته باشيد.

سوره آل عمران/آيه139

آقايي، براي ما مسلمانان است، ولي اگر مؤمن باشيم.

إن شاء الله اميدواريم روزي برسد همه فتنه ها خاموش شود، در افغانستان، پاكستان، عراق، يمن و عربستان سعودي. دشمن در همه جا، ردّ پايي دارد. من مجددا از شما تشكر مي كنم.

و لا جعله الله آخر العهد منا لزيارتكم.

* * * * * * *

* * * * * * *

* * * * * * *

««« و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته »»»Share
1 | منصور جعفري | Qatar - Doha | ١٢:٠٠ - ١٠ فروردين ١٣٨٩ |
سلام خسته نباشيد انشاالله سال خوبى داشته باشيد بنده امسال بزكترين عيدى برام اين بود كه در اين كفتكو خوندم قرار شبكه ولايت با مديريت ايت الله قزوينى بزودى بياد روى ماهواره اين بهترين خبرى بود كه خوندم انشا الله به كورى جشم دشمنان اهل بيت برنامه هاى اين شبكه بزودى فعال بشه ونور اهل بيت نورهاى كاذب را در فضاى ماهواره با منطق اهلبيت از بين ببرد
2 | سعيد حسيني(شاه اسماعيل صفوي) | Japan - Chiyoda | ١٢:٠٠ - ٠٤ ارديبهشت ١٣٨٩ |
سلام

يک نفر به من بگويد در طول تاريخ کدام سني با شيعه به وحدت و برادري پرداخته است؟
تا بحال يا چنين کساني اصلا وجود نداشتند و يا اگر وجود داشتندبه ظاهر و براي حفظ مصالح خودشان وحدت کرده اند
بايد عرض کنم اگر سني واقعي پيدا کرديد سلام مرا هم به او برسانيد.
سني واقعي در مقابل حقيقت تسليم ميشود و به مذهب بر حق شيعه مشرف ميشود همانند علماي بزرگ اهل سنت که در مواجهه با حقايق با توجه به پاکي فطرتشان به مذهب بر حق تشيع مشرف گرديده اند.
اين را هم بدانيد که سلام گرگ بي طمع نيست
يا علي
3 | علي | Iran - Qom | ١٢:٠٠ - ١٦ ارديبهشت ١٣٨٩ |
با عرض سلام و خسته نباشيد . شبكه كوثر مباحث خوبي در زمينه مذهب دارد كه متاسفانه عربي است شبكه سلام هم كه روي ماهواره پخش مي شود ظاهرا برنامه هاي شبكه ولايت هم براي ماهواره توليد مي شود ايا بهتر نيست در كنار شبكه هاي ماهواره اي فكري هم براي راه اندازي شبكه مشابه داخلي به زبان فارسي كنيم؟ مطمينا با استقبال زيادي رو به رو خواهد شد. با تشكر .
4 | محمدولي ايزانلو | Iran - Tehran | ١٠:٥٠ - ٣٠ ارديبهشت ١٣٨٩ |
با سلام خدمت حضرت آيت الله قزويني دام ظله
و سلام و خسته نباشيد خدمت همكاران ايشان ..خدا انشاالله بر توفيقات شما بافزايد
و خدا شر وهابيت پليد را به خودشان برگرداند..
و برادران اهل سنت هم انشاالله به اين آيه عمل مي كنند..........فَبَشِّرْ عِبَادِ ) ( الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ..............انشاالله
5 | عبدالرضي نجفي | Iran - Tehran | ١٣:١٣ - ٣٠ ارديبهشت ١٣٨٩ |
سلام
خسته نباشيد
من هم با حرف جناب علي موافقم به اميد آن روز كه با همكاريه سيماي جمهوري اسلامي اين مهم به انجام برسد.لطفا اطلاعات دقيق و به روز تري از شبكه ي ولايت روي سايت قرار دهيد تا استفاده كنيم

بر دشمنان مولا علي(ع) و خانوم فاطمه ي زهرا(س) لعنت!
خدانگهدار
6 | محمد اميدواري ابرقويي | Iran - Tehran | ١١:١٤ - ٢٧ خرداد ١٣٨٩ |
اي کاش همه عزيزان قبل از اظهار نظر ، يکبار دقيق مطالب مقالات را ميخواندند
7 | يحي انوري از افغانستان | France - Paris | ١٥:٥٤ - ١٧ شهریور ١٣٨٩ |
به نظر بنده اگر همه علماي ديني ما، أعم از شيعه و سني با شما هم عقيده باشند، ديگر شاهد واقعه‌هاي هم‌چون واقعه محرم 1386 نخواهيم بود. يا به روايتي تکرار واقعه کربلا دوباره ما بچه‌هاي افغان نخواهيم ديد که مسجدي سوزانده شود يا قرآني ورق ورق شود يا بسوزانند به نام قرآنِ شيعه يا قرآنِ ايراني.
8 | عباس | Iran - Hamadan | ١١:٢٦ - ١٨ شهریور ١٣٨٩ |
با سلام. تشكر مي‌كنم از دست‌اندركاران اين سايت و هم‌چنين آقاي قزويني در آگاه‌سازي و دفاع از حريم اهل بيت ع .
9 | ا.ف | Iran - Gāvbandī | ١٢:١٠ - ١٩ مهر ١٣٨٩ |
سلام خسته نباشيد،ميخواستم نظرتان درباره ي شبکه اهل بيت(ع) بدانم که چيست؟ آيا پيش بيني هايي که در زمان ظهور امام عصر(عج) شده راست نيست اينکه انتقام مادرش حضرت فاطمه(س)را خواهد گرفت آيا در آن زمان کار آقا امام زمان توهين به اهل سنت است ؟ لطفا نوشته مرا در رديف فهرست نظرات خود قرار دهيد ودر همين رديف جواب مرا بديد چون اکثرا" به دلايلي ايميل يا پست الکترونيکي واقعي خود را نمي توانند اعلام کنند با تشکر . ا.ف

پاسخ:

با سلام

دوست گرامي

هركس مخالف نظرات مراجع عظام تقليد رفتار كند ، و خوبي هايي نيز داشته باشد ، به مقدار خوبي ها مورد تاييد و به مقدار مخالفت مورد نقد است .

شبكه اهل بيت نيز اينچنين است كه بايد در مورد آن نظر مراجع را جويا شويد . اما راجع به امام زمان در كتب شيعه آمده است كه آن حضرت ، از حقوق اهل بيت دفاع خواهند كرد و ظلمه را زنده و از آنها عذاب خواهد كشيد ؛ هر كس كه باشد ! هركس كه ظلم او به اهل بيت ثابت شود ، داخل در اين مجموعه است . و بعد از اثبات ظلم ، هيچ كس حتي اهل سنت نيز مدافع ظالمين نخواهند بود .

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

10 | مهران | Iran - Mashhad | ٢٤:٢٨ - ١٣ آبان ١٣٨٩ |
بابا من نظرم اينه كه اينها همه شون فاشيسم اسلامي هستن
حاضرم مناظره هم بكنم
11 | نظر | Norway - Nordkisa | ١١:٤٥ - ١٥ آذر ١٣٨٩ |
سلام . من از وهابيت بيزارم در حاليكه در زمان حيات رسول خدا مردم به رسول اكرم توسل ميكرد و در اردون شهر الخليل مردم زيارت قبر ابراهيم خليل ميرفت رسول اكرم نگفت اينكار شرك است .
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها