2024 May 20 - دوشنبه 31 ارديبهشت 1403
تولد امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در درون کعبه، از خرافه تا واقعیت!
کد مطلب: ١٣٨٩٠ تاریخ انتشار: ٠٥ بهمن ١٣٩٩ - ١٣:٣٣ تعداد بازدید: 3561
حبل المتین » امیرالمؤمنین علیه السلام
تولد امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در درون کعبه، از خرافه تا واقعیت!

حبل المتین 99/12/07

لینک دانلود ویدئو

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ: 99/12/07موضوع: تولد امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در درون کعبه، از خرافه تا واقعیت!

برنامه حبل المتین

فهرست مطالب این برنامه:

اگر اثر این کار را در زندگی خود ندیدید، دیگر انجام ندهید!

درسی از زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها)

آرزویی از دوران کودکی که دو بار محقق شد!!

داستان شنیدنی گفتگو با جوان وهابی درباره امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)

با این روش بود که دانشجویان وهابی، علاقمند شنیدن صحبتهای ما شدند!

بزرگان اهل سنت و تصریح به ولادت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در درون کعبه!

نگاه خاص و ویژه ائمه اهلبیت (علیهم السلام) پیرامون تعامل با اهل سنت!

پیام اساسی ولادت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در درون کعبه

تماس بینندگان برنامه

به دوستان توصیه می‌کنم که این مقاله را ملاحظه بفرمایند!

مجری:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

کعبه خلوتگه اسرار فراوان علیست

بیت حق جلوه گر از روی درخشان علیست

در جهان مرد عمل باش و علی را بشناس

که ترازوی عمل کفه و میزان علیست

روز محشر که گذرنامه جنت طلبی

آن گذرنامه به امضا و به فرمان علیست

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت همه شما بینندگان عزیز و ارجمند «شبکه جهانی حضرت ولی عصر».

همچنین فرخنده ایام ولادت حضرت مولی الموحدین امیرالمؤمنین علی بن أبی طالب (علیه السلام) را به محضر حضرت صاحب الزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و به محضر تمامی شما بینندگان عزیز و ارجمند و همه شما شیفتگان و محبان و عاشقان حضرت امیرالمؤمنین (علیه آلاف التحیة و الثناء) تبریک عرض می‌کنم.

در شب روز پدر هم هستیم. جا دارد به صورت ویژه به تمامی پدران از جانب خودمان این تبریک را عرض کنیم که ان شاءالله همانند پدران این امت و مشمول شفاعت پدران این امت قرار بگیریم.

با برنامه «حبل المتین» در محضر شما بینندگان و مهمان دیدگان پرفروغ شما هستیم. برنامه‌ای که این افتخار را داریم تا در محضر حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی باشیم.

امشب بعد از اینکه خدمت حضرت استاد سلام عرض کردیم، واقعاً باید به ایشان تبریک گفت هم به مناسبت این ایام و به ویژه به خاطر اینکه ایشان پدر معنوی این شبکه و تمامی بینندگان و افرادی هستند که شبکه را پیگیری و دنبال می‌کنند. عرض سلام داریم محضر شما و تبریک عرض می‌کنیم؛

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته؛ بنده هم خدمت حضرتعالی تبریک عرض می‌کنم. همچنین خدمت بینندگان عزیز و گرامی و دوست داشتنی که در هرکجای این گیتی پهناور بیننده این برنامه هستند یا تکرار برنامه را می‌بینند، خالصانه‌ترین سلامم را تقدیم می‌کنم و موفقیت بیش از پیش را برای همه گرامیان از خداوند منّان خواهانم.

میلاد پرفضیلت امیرالمؤمنین که با این ولادت عالم هستی رونق گرفت و نور امیرالمؤمنین بر تمام عوالم تابید و مقدمه ظهور تجلی اعظم گردید را به پیشگاه مقدس مولایمان حضرت بقیة الله الأعظم (ارواحنا لتراب مقدمه الفداء) و همه علاقه مندان به اهلبیت عصمت و طهارت و شما گرامیان تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

خدا را به ولایت امیرالمؤمنین سوگند می‌دهم عیدی ما را فرج موفور السرور مولایمان حضرت بقیة الله الأعظم و رفع گرفتاری و قضای حوائج و اجابت دعاها قرار بدهد، ان شاءالله.

همچنین این روز را به همه پدران و کسانی که در تربیت فرزندانشان کوشیده‌اند و فرزندان صالح و متدین و ولایی و ولایت پذیر تربیت کرده‌اند، تبریک عرض می‌کنم.

اگر اثر این کار را در زندگی خود ندیدید، دیگر انجام ندهید!

بنده به همه فرزندان و عزیزانی که پدرانشان در قید حیات است، توصیه می‌کنم قدر پدرها را بدانید. مادامی که سایه پدرها بر سر شما هست، بدانید که رحمت الهی هم در سایه سار دعا و الطاف پدران هست.

یکی از آقایان هنرپیشه در کلیپی مطلبی گفته بود که بنده خیلی خوشم آمد. ایشان نقل می‌کرد که: "روزی پدری دست روی شانه فرزندش گذاشته بود و می‌رفت. پدر سؤال کرد: پسرم تو قدرتمند هستی یا من؟ پسر گفت: من.

پدر خیلی ناراحت شد، کنار دیواری تکیه داد و گفت: راست می گویی. تو از زمانی که کوچک بودی تا زمانی که بزرگ شدی و خود را شناختی، باید قدرتمند باشی. دوباره بگو ببینم تو قدرتمند هستی یا من؟!

پسر گفت: تو. پدر گفت: از حرف خود برگشتی؟! پسر گفت: تا زمانی که دست تو در شانه من بود، من قدرتمند بودم. زمانی که دست خود را از روی شانه من برداشتی، من دیگر قدرتی ندارم."

جوانان عزیز! شما را به امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) سوگند می‌دهم قدر پدران و مادران خود را بدانید. روزی که آنها را از دست بدهید، تأسف و غصه می‌خورید.

بنده از کسانی که پدر از دست داده‌اند، تقاضا می‌کنم به خاطر امیرالمؤمنین از امشب با امیرالمؤمنین عهد و پیمان ببندند تا بعد از هر نمازی که می‌خوانند یک صلوات به نیت پدر و یک صلوات به نیت مادر بفرستند.

تقاضا دارم عزیزان از خداوند طلب مغفرت و فضل و کرم برای پدر و مادر کنند. عزیزان مدتی این کار را تکرار کنند و ببینند آیا در زندگی‌شان اثر می‌گذارد یا خیر.

اگر این کار در زندگی‌شان اثر گذاشت، ادامه بدهند و اگر دیدند هیچ خبری از اثر در زندگی‌شان نیست این صلوات‌ها را ترک کنند. بنده این کار را با تمام وجود عرض می‌کنم.

کسانی که پدر و مادر در قید حیات دارند تلاش کنند قبل از آنکه به سرکار بروند، دست پدر و پای مادر را بوسه بزنند.

«الْجَنَّةُ تَحْتَ أَقْدَامِ الْأُمَّهَات»

مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، نویسنده: نوری، حسین بن محمد تقی، محقق / مصحح: مؤسسة آل البیت علیهم السلام، ج 15، ص 180، ح 17933

اگر پدر و مادر دعا کنند، دعایشان به اجابت می‌رسد. یکی از دعاهایی که خداوند عالم به اجابت می‌رساند، دعای پدر و مادر در حق فرزندان است.

از طرفی هم خدا نکند اگر یک مرتبه صدای شما بلندتر از صدای پدر و مادر باشد. اگر قلب آنها برنجد، غضب خداوند عالم بر شما و وجود شما نازل می‌شود.

بنابراین ما این روز پدر را به همه پدرها و فرزندانی که پدرشناس هستند و نسبت به پدرانشان احترام دارند، تبریک عرض می‌کنیم.

درسی از زندگی حضرت زهرا (سلام الله علیها)

ما با توجه به روال هرشب برنامه، یادی از حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) می‌کنیم. حضرت زهرای مرضیه بهترین فرزند برای پدر بود. رسول گرامی اسلام می‌فرمودند: من وقتی زهرا را می‌بینم و می‌بویم، بوی بهشت از وجود زهرا به مشامم می‌رسد.

هرگاه رسول اکرم حضرت فاطمه زهرا را به آغوش می‌گرفت و بوسه باران می‌کرد، غم‌های رسول الله برطرف می‌شد.

حضرت فاطمه زهرا بهترین دختر برای پدر بود و بهترین همسر برای شوهر بود. امیرالمؤمنین فرمودند: به خدا سوگند حضرت فاطمه زهرا یک لحظه مرا ناراحت نکرد.

حضرت فاطمه زهرا بهترین مادر برای فرزندانش بود. مشاهده کنید حضرت صدیقه طاهره چهار فرزند تربیت کردند به طوری که هر چهار فرزند الگوی عالم هستی شدند.

حضرت صدیقه طاهره بهترین کدبانو در محیط خانه و بهترین خانه دار بودند. حضرت فاطمه زهرا با دستان مبارکشان گندم و جو آسیاب می‌کردند، با دستان خودشان خمیر درست می‌کردند و با دستان خودشان نان می‌پختند.

«سلمان» می‌گوید: دیدم دستان حضرت صدیقه طاهره در اثر کار با آسیاب زخمی شده و تاول برداشته است. خدمت رسول اکرم آمدم و عرض کردم، یا رسول الله! خادمه ای برای حضرت فاطمه زهرا در نظر بگیرید، زیرا حضرت در مضیقه هستند.

در مقابل حضرت فاطمه زهرا قبول نکردند. بارها اتفاق افتاد که در خانه غذایی نبود، اما حضرت فاطمه زهرا به همسرش نگفت که برای خانه غذا تهیه کن. وقتی امیرالمؤمنین فرمودند: زهراجان! چرا به من نگفتی تا غذا تهیه کنم، حضرت فرمود:

«یا أَبَا الْحَسَنِ إِنِّی لَأَسْتَحْیی مِنْ إِلَهِی أَنْ أُکلِّفَک مَا لَا تَقْدِرُ عَلَیه»

ای ابا الحسن! من از خدا حیا می‌کنم که تو را به کاری وادار کنم که در قدرتت نیست.

بحار الأنوار، نویسنده: مجلسی، محمد باقر بن محمد تقی، محقق / مصحح: جمعی از محققان، ج 41، ص 30، ح 1

البته بعضی افراد ادعا می‌کند که امیرالمؤمنین فقیر بودند، در حالی که چنین نیست. حضرت می‌فرماید: آن روزی که ما از گرسنگی سنگ به شکممان می‌بستیم، در همان روزها چندین بنده آزاد می‌کردیم و به فقرا کمک می‌کردیم.

بنابراین عرض کردیم در یک جمله حضرت صدیقه طاهره بهترین دختر برای پدر، بهترین همسر برای شوهر، بهترین مادر برای فرزندانش و بهترین خانه دار در محیط خانه بودند. باشد این ویژگی‌ها برای ما و زنان ما الگو باشد، ان شاءالله.

مجری:

ان شاءالله به برکت دعای حضرتعالی چنین اتفاقی بیفتد و همیشه سایه پدران امت بر زندگی ما باشد. رسول گرامی اسلام فرمودند:

«أَنَا وَ عَلِی أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة»

عیون أخبار الرضا علیه السلام، نویسنده: ابن بابویه، محمد بن علی، محقق / مصحح: لاجوردی، مهدی، نشر جهان‏، تهران‏، 1378ش؛ ج 2، ص 85، ح 29

ان شاءالله کاری کنیم که همیشه دست رسول گرامی اسلام و امیرالمؤمنین را بر شانه خودمان حس کنیم تا احساس قدرت به ما دست بدهد و نصرت الهی مشمول حال ما شود. خداوند متعال فرمودند:

(وَ لَینْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ ینْصُرُه)

و خداوند کسانی را که او را یاری کنند (و از آئینش دفاع نمایند) یاری می‌کند.

سوره حج (22): آیه 40

حضرت استاد! ما از یک طرف در شام ولادت امیرالمؤمنین هستیم و از طرف دیگر منهج برنامه «حبل المتین» بر این هست که ما بخواهیم دفع شبهه کنیم.

یکی از شبهاتی که متأسفانه اخیراً بسیار زیاد مطرح شده است، این هست که جریان ولادت امیرالمؤمنین در کعبه خرافه و افسانه‌ای بیش نیست!!

ما بعضی از حرکات را در عمل می‌بینیم و مشاهده می‌شود با دیوار کعبه یک سری کارها انجام می‌دهند. از طرف دیگر هم از لحاظ علمی تلاش می‌کنند تا جایی که امکان دارد این واقعیت را کتمان کنیم.

از حضرتعالی بشنویم آیا این مطلب که ولادت امیرالمؤمنین در درون بیت الله الحرام باشد، در کتب اهل سنت با سند صحیح نقل شده است یا خیر؟!

آرزویی از دوران کودکی که دو بار محقق شد!!

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمدلله و الصلاة علی رسول الله و علی آله آل الله لاسیما علی مولانا بقیة الله و اللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله إلی یوم لقاء الله أفوض أمری إلی الله إن الله بصیر بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر یا أبا صالح المهدی ادرکنی

بنده توفیق داشتم امشب بعد از نماز در حرم حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) سخنرانی داشتیم.

بنده در آنجا اشاره کردم که ما در یکی از شب‌های سیزده رجب که به بیت الله الحرام مشرف شده بودیم، با یکی از وهابی‌ها بحث داشتیم.

شاید بینندگان عزیز بارها از بنده شنیده باشند که گفتم بنده وقتی کودک بودم و متوجه شدم امیرالمؤمنین شب سیزدهم رجب به دنیا آمده است، آرزو می‌کردم که یک شب سیزده رجب کنار بیت الله الحرام باشم.

یکی از آرزوهای بنده از کودکی این بود که یک بار شب سیزدهم رجب جایی باشم که کعبه شکافته شد و حضرت فاطمه بنت اسد درون خانه کعبه قرار گرفت.

به قول معروف مرغ عشق سر راه است و آمین می‌گوید. خداوند عالم دو مرتبه به ما توفیق داد شب سیزدهم رجب به بیت الله الحرام مشرف بودیم.

البته بنا به فتوای بعضی از مراجع همانند آیت الله العظمی سیستانی امشب شب سیزدهم رجب است و به فتوای اکثر آقایان دیشب بوده است.

این اختلاف در رؤیت هلال هم مشکلی است. بعضی افراد رؤیت هلال را با دستگاه‌های مسلح حجت نمی‌دانند و بعضی دیگر حجت می‌دانند. این یک مسئله اختلاف در فتوا هست و طبیعی است همانند دیگر فروعاتی که آقایان با همدیگر اختلاف دارند.

مردم به جای اینکه یک شب سیزده رجب داشته باشند، دو شب دارند. چه اشکالی دارد!؟

من از بینندگان می‌خواهم یکی از حاجت‌هایی که از خداوند عالم می‌خواهند، این باشد که یک بار شب سیزده رجب توفیق زیارت بیت الله الحرام را داشته باشند.

در این دو سالی که بنده در شب سیزده رجب در کنار بیت الله الحرام بودم، دیدم که شیعیان ایران و کویت و بحرین و پاکستان می‌آیند و دسته دسته گز و شکلات و شیرینی پخش می‌کنند.

بنده می‌دیدم چند نفر ظاهراً از شیعیان بحرین به قدری شیرینی در دست گرفته بودند که تا زیر چانه‌شان آمده بود و به زحمت جلو را می‌دیدند. شیعیان در میان مردم شیرینی و شکلات توزیع می‌کردند و یک قیامتی بود.

یک دسته هم روبروی رکن یمانی محل شکافته شدن بیت الله الحرام ایستاده بودند، فقط نگاه می‌کردند و گریه می‌کردند. آن‌ها نه مداحی داشتند و نه روضه خوانی داشتند، بلکه همینقدر که به مظلومیت اهلبیت نگاه می‌کردند اشک از چشمانشان سرازیر بود.

داستان شنیدنی گفتگو با جوان وهابی درباره امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)

بنده شروع به طواف کردم و ظاهراً آخرین طواف من بود. یک مرتبه دیدم آقایی دست روی شانه من گذاشت. وقتی به عقب برگشتم، دیدم یک جوان حدود بیست و پنج ساله است.

وقتی با ایشان آشنا شدم، معلوم شد یکی از دانشجویان دانشگاه أم القری و جزو هیئت امر به معروف اطراف بیت الله الحرام است. ایشان که از روی چهره من شناخته بود که من شیعه هستم، گفت:

«ما هذه الخرافات الذی تعتقدون بأنّ علی بن أبی طالب ولد فی جوف الکعبة»

این خرافات چیست که شما معتقدید علی بن أّبی طالب درون کعبه متولد شده است!؟

شیرینی‌ها و شادی مردم برای آنها خیلی دردآور بود. آن‌ها نه می‌توانستند جلوی شادی مردم را بگیرند و نه می‌توانستند ادعا کنند که این مسائل بدعت است. در این صورت مردم هم می‌گفتند که این مسائل احسان محسوب می‌شود.

اصلاً مردم دوست دارند شیرینی بخورند و بسیاری افراد اصلاً نمی‌دانستند این شیرینی‌ها برای چیست.

بنده گفتم: آیا اینها خرافات است؟! او گفت: بله. من گفتم: آیا «حاکم نیشابوری» را می‌شناسی؟! او گفت: بله، متوفای 405 هجری است و یکی از علمای ماست.

بنده که دیدم ایشان اطلاعات خوبی دارد، گفتم: آیا با کتاب «مستدرک علی الصحیحین» آشنا هستی؟! او گفت: بله، این کتاب در دانشگاه‌های ما تدریس می‌شود.

بنده گفتم: در جلد سوم صفحه 550 را مطالعه کنید تا ببینید «حاکم نیشابوری» در رابطه با ولادت علی بن أبی طالب چه مطالبی آورده است.

مجری:

حاج آقا روایاتی که در کتاب «مستدرک علی الصحیحین» آمده است، بدان معناست که «حاکم نیشابوری» بر این عقیده بود که جایگاه این احادیث به نحوی است که جا داشت در کتب «صحیحین» بیایند.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

بله. هدف او این بود روایاتی که شرایط «صحیح بخاری» و «صحیح مسلم» را دارد، اما از نظر آنها مخفی مانده است را در کتاب «مستدرک علی الصحیحین» جمع آوری کند.

«بخاری» می‌گوید که من صد هزار روایت صحیح حفظ هستم، اما در کتاب «صحیح بخاری» با حذف مکررات دو هزار و هفتصد روایت آورده است. «حاکم نیشابوری» در این کتاب خود می‌نویسد:

«فقد تواترت الأخبار أن فاطمة بنت أسد ولدت أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب کرم الله وجهه فی جوف الکعبة»

روایات متواتر داریم که فاطمه بنت اسد امیرالمؤمنین علی بن أبی طالب را در درون کعبه به دنیا آورده است.

المستدرک علی الصحیحین، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاکم النیسابوری، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1411 هـ - 1990 م، الطبعة: الأولی، تحقیق: مصطفی عبد القادر عطا، ج 3، ص 550، ح 6044

اولاً عزیزان مشاهده کنند «ذهبی» در رابطه با «حاکم نیشابوری» چه مطلبی دارد. «ذهبی» در کتاب «تذکرة الحفاظ» جلد سوم صفحه 1039 وقتی به «حاکم نیشابوری» می‌رسد، می‌نویسد:

«الحاکم الحافظ الکبیر امام المحدثین»

تذکرة الحفاظ، اسم المؤلف: أبو عبد الله شمس الدین محمد الذهبی، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت، الطبعة: الأولی، ج 3، ص 1039، شماره 962

به گفته ایشان «حاکم نیشابوری» پیشوای محدثین است. «ابن اثیر جزری» در کتاب «جامع الأصول» جلد اول صفحه 162 می‌نویسد:

«فإنه کان عالمًا بهذا الفن، خبیرًا بغوامضه، عارفًا بأسراره»

حاکم نیشابوری آشنا به فن روایت، خبره در پیچیدگی‌های روایات و عارف به اسرار روایت بود.

معجم جامع الأصول فی أحادیث الرسول، اسم المؤلف: المبارک بن محمد ابن الأثیر الجزری، ج 1، ص 162، باب النوع الأول: من المتفق علیه

آقای «زرکلی وهابی» در کتاب «الأعلام» جلد 6 صفحه 227 می‌نویسد:

«من أکابر حفاظ الحدیث والمصنفین فیه»

از بزرگان حفاظ حدیث و مصنفین است.

«وهو من أعلم الناس بصحیح الحدیث وتمییزه عن سقیمه»

او عالم‌ترین انسان‌ها به تشخیص روایت صحیح از غیر صحیح و روایت ضعیف از غیر ضعیف.

الأعلام، نویسنده: خیر الدین الزرکلی، وفات: 1410، چاپ: الخامسة، سال چاپ: أیار - مایو 1980، ناشر: دار العلم للملایین - بیروت – لبنان، ج 6، ص 227، باب الحاکم النیسابوری

مشاهده کنید که «حاکم نیشابوری» با این خصوصیات می‌گوید:

«فقد تواترت الأخبار أن فاطمة بنت أسد ولدت أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب کرم الله وجهه فی جوف الکعبة»

روایات متواتر داریم که فاطمه بنت اسد امیرالمؤمنین علی بن أبی طالب را در درون کعبه به دنیا آورده است.

از این واضح‌تر و روشن‌تر بیان کنیم؟! بنده به این شخص گفتم که این روایتی است که ایشان در خصوص آن ادعای تواتر می‌کند. جالب اینجاست که «ابن تیمیه» در کتاب «مجموع الفتاوی» صفحه 109 می‌گوید:

«وَأَمَّا مَنْ أَنْکرَ مَا ثَبَتَ بِالتَّوَاتُرِ وَالْإِجْمَاعِ فَهُوَ کافِرٌ»

هرکسی روایت متواتر را انکار کند، کافر است.

كتب ورسائل وفتاوى شيخ الإسلام ابن تيمية، اسم المؤلف: أحمد عبد الحليم بن تيمية الحراني أبو العباس، دار النشر: مكتبة ابن تيمية، الطبعة : الثانية ، تحقيق : عبد الرحمن بن محمد بن قاسم العاصمي النجد ، ص 109

البته در کتاب «فتاوی هندیه» هم که مجموعه‌ای از علمای احناف هند آن را نوشته‌اند، جلد دوم صفحه 265 آمده است:

«وَمَنْ أَنْکرَ الْمُتَوَاتِرَ فَقَدْ کفَرَ»

هرکسی روایت متواتر را انکار کند کافر است.

الفتاوی الهندیة فی مذهب الإمام الأعظم أبی حنیفة النعمان، اسم المؤلف: الشیخ نظام وجماعة من علماء الهند، دار النشر: دار الفکر - 1411 هـ - 1991 م، ج 2، ص 265، باب مُوجِبَاتُ الْکفْرِ أَنْوَاعٌ منها ما یتَعَلَّقُ بِالْإِیمَانِ وَالْإِسْلَامِ

بنده وقتی این روایت را به همراه جلد و صفحه آن به این جوان گفتم، خیلی جا خورد. ما با لباس عربی بودیم و عمامه و عبا نپوشیده بودیم.

نمی‌دانم چطور شد که ایشان به من گفت: امکان دارد به گوشه‌ای برویم و با هم صحبت کنیم. بنده گفتم: من طوافم را تمام کنم، در خدمت شما هستم.

ما به طبقه بالای بیت الله الحرام رفتیم، نشستیم و چندین ساعت با هم بحث کردیم. ایشان سؤالاتی می‌کردند و بنده هم جواب می‌دادم. جالب این بود که ایشان گفت: چرا شما شیعیان به روایات «صحیح بخاری» عمل نمی‌کنید؟!

بنده گفتم: من یک سؤال از شما می‌پرسم. اگر به این سؤال من جواب دادید، روشن می‌شود که چرا ما به روایات «صحیح بخاری» عمل نمی‌کنیم. آقای «بخاری» کتابی به نام «تاریخ صغیر» دارد.

ایشان گفت: بله، ما این کتاب را شنیدیم و خواندیم. بنده گفتم: شما کتاب «تاریخ صغیر» صفحه 97 را مطالعه کنید، ببینید چه مطلبی نوشته شده است. ایشان گفت: مگر چه مطلبی نوشته شده است؟!

بنده گفتم که ایشان در این کتاب می‌نویسد: خلیفه اول ابوبکر بود که دو سال و اندی خلافت کرد. خلیفه دوم عمر بن خطاب بود که دوازده سال و اندی خلافت کرد. خلیفه سوم عثمان بود و خلیفه چهارم معاویه بود.

او در این کتاب نامی از علی بن أبی طالب نیاورده است و اصلاً حضرت را خلیفه نمی‌داند. اگر او علی بن أبی طالب را خلیفه می‌دانست، باید نامی از آن حضرت هم می‌آورد.

ایشان در صفحه 118 همین کتاب می‌نویسد: خلیفه اول ابوبکر است، خلیفه دوم عمر بن خطاب است، خلیفه سوم عثمان است، سپس پنج سال فتنه شد و بعد از آن معاویه خلیفه شد.

ایشان ابتدا در صفحه 98 اصلاً نامی از علی بن أبی طالب نمی‌آورد و در صفحه 118 از دوران خلافت امیرالمؤمنین به دوران فتنه تعبیر می‌کند!! آیا شما به جای ما باشید، حاضرید به کتاب کسی که علی بن أّبی طالب را خلیفه نمی‌داند مراجعه کنید؟!

ایشان در جواب معطل ماند. جلسه ما تمام شد و صحبت‌های مفصلی با همدیگر داشتیم.

فرداشب که بنده برای طواف رفته بودم، ایشان بازهم به سراغ من آمد. وقتی شروع به صحبت کردیم، ایشان گفت: من امروز چندین ساعت به کتابخانه رفتم، اما این روایت را در کتاب «مستدرک علی الصحیحین» پیدا نکردم.

بنده گفتم: «مستدرک» شما چند جلدی است؟! ایشان گفت: کتاب چهار جلدی است. بنده گفتم: کتابی که بنده در اختیار دارم، چاپ دارالفکر بیروت با تحقیق «دکتر مرعشلی» و سه جلدی است.

ایشان از بنده درخواست کرد که به هتل ما بیاید و این کتاب را در کامپیوتر ما مشاهده کند و گفت: تا این روایت را در این کتاب نبینم، باور نمی‌کنم.

مجری:

الحمدلله اهل تحقیق هم بود.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

بله. واقعاً عجیب بود که ایشان گفت: بنده نزدیک به چهار ساعت مطالعه کردم، اما این روایت را پیدا نکردم. ما آن زمان در «هتل الرواسی» سکونت داشتیم که نزدیک‌ترین هتل به بیت الله الحرام است، به طوری که از هتل تا بیت الله الحرام یک دقیقه فاصله بود.

وقتی به هتل آمدیم، ایشان در لابی هتل نشستند و بنده رفتم لب تابم را آوردم. بنده از همانجا نرم افزاری خریده بودم که متعلق به عربستان سعودی بود.

وقتی این عبارت را به ایشان نشان دادم، مدام مطالب را یادداشت می‌کرد. ایشان سپس درخواست کرد روایتی که از «بخاری» نقل کردم هم برای او بیاورم. بنده کتاب را از نرم افزار آوردم و ایشان هم یادداشت کردند.

جالب بود که ایشان گفت: من تأسف می‌خورم که این همه مطالب مهم در تراث ما هست، اما ما بی خبر ماندیم. بزرگان ما این مطالب را به ما نمی‌گویند و ما هم از این مطالب اطلاعی نداریم.

ایشان شماره ما را گرفت و بعد از آن هرگاه به مکه مشرف می‌شدیم تماس می‌گرفتیم، ایشان هم می‌آمدند با همدیگر در هتل یا بیت الله الحرام گرم صحبت می‌شدیم.

زمانی که با همدیگر دوست شده بودیم، ما را به خوابگاه دانشگاه أم القری می‌بردند و در آنجا با همدیگر چندین ساعت صحبت می‌کردیم.

مجری:

جالب است که این شخص خود مسئول امر به معروف و نهی از منکر عربستان سعودی بود و موظف بود که امر به معروف کند.

الحمدلله همان امیرالمؤمنین که این توفیق را به حضرتعالی دادند تا به بیت الله الحرام مشرف شوید، همان بزرگوار چنین موقعیتی را فراهم کردند تا باب هدایت جدیدی باز شود.

با این روش بود که دانشجویان وهابی، علاقمند شنیدن صحبتهای ما شدند!

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

دوستان بعثه به ما می‌گفتند که در نهایت وهابی‌ها شما را می‌کشند. شما به خوابگاه دانشگاه أم القری می‌روید!!

بینندگان عزیز در جریان باشند که دانشگاه أم القری یکی از دانشگاه‌های وهابی پرور عربستان سعودی است، به طوری که فارغ التحصیلان این دانشگاه غالباً سفیر، خطیب نماز جمعه یا قاضی القضات می‌شوند.

به بیان بهتر فارغ التحصیلان این دانشگاه همگی لیدر هستند. این دانشگاه بلا تشبیه مثل دانشگاه امام حسین ماست که اکثراً افسران ارشد تحویل جامعه می‌دهند.

رفتن به این دانشگاه خیلی خطرناک است و همانند رفتن در لانه زنبور است. دوستان بعثه به ما می‌گفتند که در نهایت وهابی‌ها شما را می‌کشند.

بنده گفتم: اولاً کشته شدن در راه دفاع از امیرالمؤمنین عشق است. اگر خون کثیف ما به خاطر دفاع از امیرالمؤمنین ریخته شود، مایه افتخار است. ثانیاً علاقه‌ای که همین جوانان وهابی به مسائل علمی دارند، چندین برابر علاقه جوانان ما به این مباحث است.

ما چند جلسه با این دانشجویان کنار بیت الله الحرام نشستیم. وقتی آنها دیدند که ما مؤدب حرف می‌زنیم و نسبت به بزرگانشان جسارت نمی‌کنیم و مطالب هم از کتب خودشان با جلد و صفحه نقل می‌کنیم، به شنیدن مباحث علاقه مند شدند.

آن‌ها هرشب بعد از نماز تراویح، ماشین جلوی هتل می‌آوردند و ما را سوار می‌کردند. ما به خوابگاه می‌رفتیم و با آنها صحبت می‌کردیم.

عمدتاً بحث‌های ما با این دانشجویان در ماه مبارک رمضان بود. در نهایت یک سحری مفصلی برای ما می‌آوردند، سپس ما را برای خواندن نماز صبح به بیت الله الحرام می‌آوردند و به هتل برمی گشتیم. بازهم فرداشب روز از نو، روزی از نو!

بنده بر این عقیده هستم که باید از توهین و ناسزا دوری کنیم. همانطور که امام رضا (علیه السلام) در روایتی فرمودند:

«فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا»

اگر مردم زیبایی‌های کلام ما را بشنوند، از ما تبعیت می‌کنند.

عیون أخبار الرضا علیه السلام، نویسنده: ابن بابویه، محمد بن علی، محقق / مصحح: لاجوردی، مهدی، ج 1، ص 307، ح 69

ما دوست داریم وقتی می‌خواهیم معارف اهلبیت را بگوییم، چندین فحش و توهین به خلفا یا صحابه بدهیم و عقده‌مان را خالی کنیم سپس انتظار داریم طرف مقابل هم حرف ما را بپذیرد.

بنده بارها گفتم اگر در بحث سب مقدسات دیگر مذاهب و ادیان، قرآن کریم چیزی نفرموده بود، هیچ روایتی نداشتیم، مراجع هم چیزی نفرموده بودند و با عقل خودمان می‌سنجیدیم چه نتیجه‌ای می‌گرفتیم؟!

آیا واقعاً با توهین به مقدسات دیگران می‌توانیم معارف اهلبیت را منتشر کنیم یا با توهین کردن تنها خودمان را رسوا می‌کنیم؟!

توهین و سب و ناسزا سبب می‌شود که اگر چند روایت از ائمه اطهار نقل کنیم و چند فضائل برای امیرالمؤمنین نقل کنیم، آن‌ها از ما نپذیرند. به طور کلی ما با این کار زمینه تنفر و فرار طرف مقابل را فراهم می‌کنیم!!

بنده قبلاً هم گفتم در یکی از شب‌ها که طواف می‌کردم، شخصی پشت سر من ایستاد و دست روی شانه‌ام گذاشت. وقتی برگشتم، ایشان شروع کرد و هرچه از دهانش در آمد به من گفت و به بنده فحش داد.

ایشان می‌گفت: شما مشرک هستید، نجس هستید، دشمن خدا هستید، دشمن قرآن کریم هستید، حکومت عربستان سعودی اشتباه می‌کند که به شیعیان اجازه ورود می‌دهد، شما آمدید اینجا را نجس کنید، اگر بتوانید بیت الله الحرام را خراب می‌کنید!!

ایشان هرچه توانست به من می‌گفت و من هم همینطور به ایشان نگاه می‌کردم. این در حالی بود که ما نزدیک حجر الأسود هم بودیم و فضا خلوت بود.

وقتی توهین‌های او تمام شد، گفتم: برادر! امکان دارد به گوشه‌ای برویم و با هم صحبت کنیم؟! ایشان گفت: من برادر تو نیستم!

من گفتم: آقایی که برادر من نیستی، امکان دارد به گوشه‌ای برویم و با همدیگر صحبت کنیم؟! من مشرک و تو مؤمن، قبول! قرآن کریم می‌فرماید:

(وَ إِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکینَ اسْتَجارَک فَأَجِرْهُ حَتَّی یسْمَعَ کلامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ذلِک بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا یعْلَمُون)

و اگر یکی از مشرکان از تو پناهندگی بخواهد به او پناه ده تا کلام خدا را بشنود (و در آن بیندیشد) سپس او را به محل امنش برسان چرا که آنها گروهی ناآگاهند.

سوره توبه (9): آیه 6

من می‌خواهم کلام الله را از شما بشنوم. ایشان از رو رفت و گفت: برویم. ما روبروی رکن یمانی نشستیم که خلوت‌ترین جا در اطراف بیت الله الحرام بود. اکثراً علمای شیعه و اهل سنت در همان مکان شروع به صحبت می‌کنند.

وقتی شروع به صحبت شدیم، گفتم: آقایی که برادر من نیستید، بگویید تا بدانم دلیل بر شرک من چیست. ایشان گفت شما قائل به تحریف قرآن کریم هستید و مطالبی بیان کرد.

ایشان سپس شبهاتی آورد و من با ذکر جلد و صفحه به شبهات او پاسخ دادم. خدا را به ولایت امیرالمؤمنین شاهد می‌گیرم و سوگند یاد می‌کنم که همین شخص بلند شد و پیشانی مرا بوسید!

شانه مرا بوسید، از من عذرخواهی کرد و گفت: من آگاه نبودم. ایشان از من شماره تلفن خواست و من هم شماره خود را به ایشان دادم. ایشان گفت: من باید به شما زنگ بزنم تا تلفن شما زنگ بخورد و یقین پیدا کنم شماره درستی به من دادید.

ایشان شماره مرا گرفت و بعد از اینکه تلفن بنده زنگ خورد یقین کرد که شماره درست است. بعد از این قضیه ما از طریق اینترنت با هم در ارتباط بودیم و اخیراً چند سالی است از ایشان خبری ندارم.

دوستان عزیز اگر ما بخواهیم پیام اهلبیت را به مردم برسانیم، باید به فرموده قرآن کریم عمل کنیم که خطاب به مردم می‌فرماید:

(وَ إِذا خاطَبَهُمُ الْجاهِلُونَ قالُوا سَلاما)

و هنگامی که جاهلان آنها را مخاطب سازند به آنها سلام می‌گویند (و با بی اعتنایی و بزرگواری می‌گذرند).

سوره فرقان (25): آیه 63

و:

(وَ إِذا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا کراماً)

و هنگامی که با لغو و بیهودگی برخورد کنند بزرگوارانه از آن می‌گذرند.

سوره فرقان (25): آیه 72

این منطق قرآن کریم است. سنی و وهابی و مسیحی از بت پرست که بالاتر نیست. اگر ما تابع قرآن کریم هستیم، قرآن می‌فرماید:

(وَ لا تَسُبُّوا الَّذِینَ یدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَیسُبُّوا اللَّهَ عَدْواً بِغَیرِ عِلْم)

(معبود) کسانی را که غیر خدا را می‌خوانند دشنام ندهید مبادا آنها (نیز) از روی ظلم و جهل خدا را دشنام دهند.

سوره انعام (6): آیه 108

قرآن کریم به صراحت می‌فرمایند که شما به کسانی که بت می‌پرستند هم حق توهین و ناسزا گفتن ندارید، زیرا آنها هم به خداوند متعال توهین می‌کنند. آیا این صحیح است؟!

بزرگان اهل سنت و تصریح به ولادت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در درون کعبه!

بنابراین بحث ولادت امیرالمؤمنین در کتب اهل سنت نقل شده است و بزرگان دیگر غیر از «حاکم نیشابوری» مفصل این قضیه را مطرح کرده‌اند.

«فقد تواترت الأخبار أن فاطمة بنت أسد ولدت أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب کرم الله وجهه فی جوف الکعبة»

روایات متواتر داریم که فاطمه بنت اسد امیرالمؤمنین علی بن أبی طالب را در درون کعبه به دنیا آورده است.

المستدرک علی الصحیحین، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاکم النیسابوری، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1411 هـ - 1990 م، الطبعة: الأولی، تحقیق: مصطفی عبد القادر عطا، ج 3، ص 550، ح 6044

دیشب عزیزمان جناب آقای «روستایی» موارد متعددی از این قضایا را برای بینندگان مطرح کردند.

بنده تنها عبارتی را از «شاه ولی الله دهلوی» که یکی از علمای بزرگ و بی نظیر اهل سنت هست، بیان می‌کنم. ایشان امام و پیشوای احناف هند بوده و نابغه بود، به طوری که صد جلد کتاب نوشته است.

نقل شده است ایشان در شش سالگی حافظ قرآن کریم بوده است. «شاه ولی الله دهلوی» پدر «دهلوی» صاحب «تحفه اثنی عشریه» است.

ایشان در کتاب «إزالة الخفاء عن خلافة الخلفاء» جلد چهارم وقتی به ولادت امیرالمؤمنین می‌رسد، بسیار مفصل این قضیه را مطرح می‌کند و می‌نویسد:

«لم يولد قبله ولابعده في الكعبة احدٌ»

سپس می‌نویسد:

«فقد تواترت الاخبار ان فاطمة بنت اسد ولدت اميرالمؤمنين علياً في جوف الكعبة»

إزالة الخفاء عن خلافة الخلفاء؛ دهلوي، شاه ولي الله مشهور به محدث هند (متوفاي 1180هـ)، تصحيح و مراجعه: سيد جمال الدين هروي؛ ج 4 ، باب: اما مآثر اميرالمؤمنين وامام اشجعين اسد الله الغالب علي بن ابي طالب رضي الله عنه، ص 262

این قضیه خیلی واضح و روشن است. همچنین «آلوسی» که سلفی العقیده است، کتابی تحت عنوان «سرح الخریده الغیبیه فی شرح القصیده العینیه» دارد. ایشان در شرح این کتاب می‌نویسد:

« أنت العلیُ اَلّذی فَوقَ الْعُلَی رُفِعا بِبَطْنِ مَکهَ عِندَ البَیتِ إذْ وُضِعا »

توآن علی بلند مرتبه ای هستی که جایگاه تو از مقام رفیع الهی نشات گرفته و در اوج رفعت انسانی هستی. خداوند تورا آورد درون مکه و داخل کعبه تورا قرار داد و تو اینگونه نازل شدی

جالب است که ایشان می‌نویسد:

«و فی کون الامیر کرم الله وجهه ولد فی البیت، امر مشهور فی الدنیا و ذکرفی کتب الفریقین السنه و الشیعه»

اینکه علی بن ابی طالب کرم الله وجهه در داخل خانه خدا به دنیا آمده است، امری مشهور است که در کتب شیعیان و اهل سنت آمده است.

سرح الخریده الغیبیه فی شرح القصیده العینیه؛ شهاب الدين محمود بن عبد الله الحسيني الألوسي (المتوفى: 1270هـ)، ص 3 و 15

ایشان مفصل این قضیه را مطرح می‌کند و می‌نویسد: خداوند عالم دوست داشت امیرالمؤمنین در مکه به دنیا بیاید. امیرالمؤمنین به خاطر این ولادتش در کعبه بدهکار کعبه بود!!

امیرالمؤمنین بدهی خود را به مکه روزی پرداخت کرد که در فتح مکه تمام بت‌هایی که بالای مکه و درون مکه و اطراف مکه بود را نابود کرد. حرف ایشان خیلی جالب است. ایشان در جای دیگر تعبیر دیگری دارد و می‌نویسد:

«کانت تشتکی الی الله تعالی عبادة الأصنام حولها»

کعبه همیشه به خدا شکایت می‌کرد که اطراف من بت‌های زیادی قرار دارد و مردم به آنها سجده می‌کنند.

«و تقول ای رب حتی متی تعبد هذه الاصنام حولی»

و می‌گفت: تا کی باید بت‌ها در کنار من عبادت شوند!

«و الله تعالی یعدها بتطهیرها من ذلک»

خداوند عالم هم به مکه وعده می‌داد که این بت‌ها را از کنار تو پاک خواهم کرد.

سرح الخریده الغیبیه فی شرح القصیده العینیه؛ شهاب الدين محمود بن عبد الله الحسيني الألوسي (المتوفى: 1270هـ)، ص 75

زمانی که مکه فتح شد، علی بن أبی طالب روی دوش پیغمبر اکرم رفت و تمام بت‌ها را از بالای بیت الله الحرام شکست و مکه را برای همیشه از وجود بت‌ها پاک و مطهر کرد.

این عبارت از قول کسی نقل شده است که در کتاب «الأعلام» می گویند او سلفی بوده است. «زرکلی» که خود هم وهابی است، در کتاب «الأعلام» می‌نویسد:

«کان سلفی الاعتقاد»

الأعلام، نویسنده: خیر الدین الزرکلی، وفات: 1410، چاپ: الخامسة، سال چاپ: أیار - مایو 1980، ناشر: دار العلم للملایین - بیروت – لبنان، ج 7، ص 176، باب الآلوسی الکبیر

مشاهده کنید کسی که سلفی العقیده است، چنین عباراتی در خصوص امیرالمؤمنین آورده است. حال نوچه‌های وهابی مباحثی مطرح می‌کنند که انسان متحیر می‌ماند.

نگاه خاص و ویژه ائمه اهلبیت (علیهم السلام) پیرامون تعامل با اهل سنت!

اگر این افراد جاهل و ناآگاه هستند، ان شاءالله خداوند زمینه هدایتشان را فراهم کند. همچنین اگر این افراد عناد دارند، بازهم از خداوند عالم هدایتشان را خواستاریم.

ما راضی نیستیم وهابیت هم حتی یک ثانیه گرفتار آتش جهنم شوند. این آرزوی قلبی ماست و در این خصوص دعا می‌کنیم.

در آخرین سفری که به مکه مکرمه داشتم، شب در «شبکه سلام» برنامه داشتم و فردای آن شب با آیت الله ری شهری دیدار داشتم.

ایشان گفتند: من صحبت‌های شما را از ماهواره گوش می‌دادم. بنده از این جمله شما خیلی خوشم آمد که گفتید: ما در عرفات و منا همه را دعا کردیم، حتی اهل سنت را هم دعا کردیم.

بنده گفتم: وظیفه ما چنین است و در این خصوص بر سر اهل سنت منت نداریم. آن‌ها برادران دینی ما هستند. هرکسی که شهادتین بگوید، برادر دینی ماست. حال بعضی افراد بخواهند یا نخواهند.

ما اهل سنت را برادران دینی خود می دانیم و نظر مراجع عظام تقلید هم همین است. ما برای اهل سنت دعا می‌کنیم، همانطور که برای شیعیان دعا می‌کنیم.

در شرح استغفار هفتاد بندی امیرالمؤمنین که چندین برابر دعای ندبه هست، آمده است که حضرت آن دعا را می‌خواند و برای امت رسول گرامی اسلام از خداوند عالم طلب مغفرت می‌کرد.

اگر ما برای امت پیغمبر اکرم دعا کردیم، تصور می‌کنیم که به دلیل اینکه فلانی سنی است اگر دعا کردیم خداوند عالم به خاطر آنها دعای ما را رد می‌کند.

در جنگ احد مشرکین ظلم و جنایات زیادی در حق رسول گرامی اسلام متحمل شدند. در مقابل رسول اکرم در حق آنها دعا می‌کردند و می‌فرمودند: خدایا این افراد کاری انجام می‌دهند که نمی‌دانند نتیجه آن چیست.

امیرالمؤمنین درباره خوارج می‌فرماید:

«هُمْ إِخْوَانُنَا بَغَوْا عَلَینَا»

آن‌ها هم برادران ما هستند که در برابر ما طغیان کردند.

وسائل الشیعة، نویسنده: شیخ حر عاملی، محمد بن حسن، محقق / مصحح: مؤسسة آل البیت علیهم السلام، ج 15، ص 83، ح 20032

بنده از عزیزان شیعه و کسانی که قدری تندرو هستند تقاضا می‌کنم مطالعه کنند ببینند وضع روایات اهلبیت و برخورد ائمه اطهار (علیهم السلام) با اهل سنت چطور بوده است؟

کسی که در وضو پایش را بشوید، وضویش باطل است. کسی که در نماز «بسم الله الرحمن الرحیم» نگوید، نمازش باطل است. کسی که «آمین» بگوید، نمازش باطل است. کسی که تشهد و سلام را جابجا بگوید، نمازش باطل است.

ما پنجاه دلیل می‌آوریم مبنی بر اینکه نمازی که آقایان اهل سنت می‌خوانند از دیدگاه اهلبیت قبول نیست و باطل است. با این حال امام صادق (علیه السلام) می‌فرماید:

«مَنْ صَلَّی مَعَهُمْ فِی الصَّفِّ الْأَوَّلِ کانَ کمَنْ صَلَّی خَلْفَ رَسُولِ اللَّهِ ص»

اگر کسی در مسجد اهل سنت پشت سر آنها نماز بخواند، همانند این است که پشت سر رسول الله نماز خوانده است.

الکافی، نویسنده: کلینی، محمد بن یعقوب، محقق / مصحح: غفاری علی اکبر و آخوندی، محمد، ناشر: دار الكتب الإسلامية، تهران، 1407ق؛ ج 3، ص 380، ح 6

ما می‌خواهیم از خودمان مذهبی اختراع کنیم یا تابع اهلبیت (علیهم السلام) هستیم؟! این روایت صددرصد صحیح است. دو تن از راویان این روایت «علی بن ابراهیم» و پدرشان هست که وثاقتشان ثابت است. راوی بعد «ابن ابی عمیر» است که از مشایخ الثقات است. «حماد» و «حلبی» که از اصحاب اجماع هستند روایت را از امام صادق نقل کرده‌اند.

همچنین «مرحوم شیخ طوسی» در کتاب «تهذیب الأحکام» آورده است که امام صادق (سلام الله علیه) به «اسحاق» فرمودند:

«یا إِسْحَاقُ أَ تُصَلِّی مَعَهُمْ فِی الْمَسْجِدِ»

یا اسحاق! آیا با اهل سنت در یک مسجد نماز می‌خوانی؟

«قُلْتُ نَعَمْ»

اسحاق گفت: بله.

«قَالَ صَلِّ مَعَهُمْ فَإِنَّ الْمُصَلِّی مَعَهُمْ فِی الصَّفِّ الْأَوَّلِ کالشَّاهِرِ سَیفَهُ فِی سَبِیلِ اللَّه»

حضرت فرمود: اگر کسی پشت سر اهل سنت نماز بخواند، همانند این است که شمشیر به دست گرفته و در راه خدا جهاد می‌کند.

تهذیب الأحکام، نویسنده: طوسی، محمد بن الحسن، محقق / مصحح: خرسان، حسن الموسوی، ج 3، ص 277، ح 129

حال ما شانس نداریم. تقریبی‌ها می گویند که آقای قزوینی تندرو است. در مقابل ولایی‌ها هم معتقدند که تمایل آقای قزوینی به اهل سنت بیشتر است.

البته ما کاری با این افراد نداریم. همین که احساس می‌کنیم حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) از ما راضی هستند، برای ما کفایت می‌کند و بیش از این نیازی نداریم.

نقل شده است مردم پشت سر «ابو نصر بزنطی» بدگویی می‌کردند. امام رضا (علیه السلام) به او فرمود: اگر در دست شما طلا باشد و مردم بگویند در دست شما کلوخ است، آیا گفتن مردم ارزش طلا را پایین می‌آورد؟! «ابو نصر بزنطی» گفت: خیر.

حضرت فرمود: اگر در دست شما کلوخ باشد و مردم بگویند که در دست فلان شخص طلاست. آیا گفتن مردم به این کلوخ ارزش می‌دهد؟! «ابو نصر بزنطی» گفت: خیر.

حضرت فرمود: تلاش کنید امام زمان شما از شما راضی باشد. اگر امام زمان از شما راضی بود و تمام مردم از شما ناراضی بودند، ذره‌ای از ارزش شما کاسته نمی‌شود.

در مقابل اگر امام زمان از شما ناراضی بود و تمام مردم شما را مدح و ثنا و تعریف و تمجید بگویند، هیچ ارزشی به شما نمی‌دهند.

تلاش ما بر این است و اگر خداوند عالم هم بخواهد، به آنچه تشخیص می‌دهیم و تشخیص ما هم برایمان حجت است عمل می‌کنیم. خواه اهل سنت و وهابیت و ولایی‌های تندرو خوششان بیاید یا نه؛ ما کاری با آنها نداریم.

ما نمی‌گوییم معصوم هستیم، اما تلاش می‌کنیم به آنچه از فرهنگ اهلبیت فهمیده‌ایم عمل کنیم.

ما ادعای عصمت نداریم و شاید در بعضی موارد اشتباه کنیم، اما به دلیل اینکه اشتباه ما بر مبنای اجتهاد بوده، خداوند عالم اشتباه ما را پذیرفته و به این اجتهاد و تلاش ما هم پاداش می‌دهد. در روایت آمده است:

«وَ مَنِ اجْتَهَدَ فَأَخْطَأَ فَلَهُ أَجْر»

مفردات ألفاظ القرآن، نویسنده: راغب اصفهانی، حسین بن محمد، محقق / مصحح: داوودی، صفوان عدنان، ص 495، باب صوب

این روایت را هم شیعه قبول دارد و هم اهل سنت قبول دارد.

مجری:

احسنتم، طیب الله. البته حضرتعالی تواضع دارید و می‌فرمایید ما نمی‌دانیم شاید این درست باشد یا اشتباه باشد.

بینندگان عزیز همگی شاهد هستند این سری از افرادی که الآن ادعای واهی نسبت به تقریب بیان می‌کنند و این نوع برنامه‌ها را برنامه‌های تندگرایانه معرفی می‌کنند، خودشان تصریح می‌کنند که ما توان نداریم هیچ سنی را به سمت تشیع بکشانیم.

این‌ها را خودشان واضح بیان می‌کنند. از طرف دیگر می‌بینیم افرادی که واقعاً افراطی هستند، در عمل به هیچ وجه نمی‌توانند با کسی که مخالف هست صحبت کنند.

چیزی که ثمره بخش هست و دعوتی هست که نهایتاً به تشیع فردی منجر می‌شود، همین چیزی است که ما همین امشب نمونه‌هایی از آن را از زبان حضرت استاد شنیدیم. چقدر زیبا هم مطلب بیان شد و هم شیوه انتقال بیان شد.

فردی که حضرت استاد اشاره فرمودند، آمده بود و موظف بود که بخواهد دیگران را امر به معروف و نهی از منکر کند. چنین فردی با این نوع رفتار و بیان جذب امیرالمؤمنین شد و توانست محاسن کلام اهلبیت را درک کند.

بسیار خوب، خیلی استفاده کردیم. در شام میلاد حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) هستیم.

از این به بعد و بعد از این دنیا علی دارد

دنیا علی دارد نه دنیاها علی دارد

هم آسمان اول خاکی نشین ما

هم آسمان هفتم بالا علی دارد

رو کرد پیغمبر به سمت مردم و فرمود

ای اهل عالم مصطفی حالا علی دارد

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین علی بن أبی طالب و الأئمة المعصومین (علیهم السلام)

عرض سلام مجدد دارم خدمت همه شما بینندگان عزیز و ارجمند «شبکه جهانی حضرت ولی عصر».

تا اینجای برنامه به مناسبت این میلاد فرخنده بحث را با حضرت استاد از اینجا آغاز کردیم که آیا در کتب اهل سنت با سند صحیح با مطلبی مواجه می‌شویم که آورده باشند حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) درون کعبه متولد شده باشند.

حضرت استاد فرمودند که این مطلب نه تنها سند صحیح داریم بلکه در همان سند صحیح ادعای تواتر شده است. این بسیار بالاتر از تک تک مطالبی است که بخواهیم دنبال آن بگردیم.

وقتی فردی همانند «حاکم نیشابوری» خود ادعای تواتر می‌کند، دیگر بالاترین چیزی است که الحمدلله در این جلسه توانستیم به دست بیاوریم و متوجه شویم.

گذشته از این بحث‌ها دیگر به راحتی می‌توانیم بگوییم امیرالمؤمنین به اجماع مسلمین درون کعبه زاده شده‌اند.

حال می‌خواهیم ببینیم پیام این نوع ولادت چه چیزی خواهد بود؟! بالاخره چنین منصب و جایگاهی که امیرالمؤمنین به دست آوردند، باید یک پیامی هم داشته باشد.

پیام اساسی ولادت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در درون کعبه

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

قبل از اینکه بنده به این سؤال پاسخ بدهم، باید بگویم از شعری که خواندید خیلی خوشم آمد و خواستم تکمله ای بر شعر شما عرض کنم.

نازد به خودش خدا که حیدر دارد

دریای فضائلی مطهر دارد

همتای علی نخواهد آمد هرگز

صد بار اگر کعبه ترک بردارد

گفتم که علی، گفت: بگو سرّ الله

گفتم که علی، گفت: بگو عین الله

گفتم که به وصفش چه بگویم گفتا

لا حول و لا قوة إلا بالله

حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) خود فرمودند:

«ما رأیت شیئا إلا و رأیت الله قبله أو بعده أو معه»

من چیزی در دنیا ندیدم مگر اینکه قبل از او و بعد از او و با او خدا را دیدم.

مرآة العقول فی شرح أخبار آل الرسول، نویسنده: مجلسی، محمد باقر بن محمد تقی، محقق / مصحح: رسولی محلاتی، سید هاشم، ج 10، ص 391، ح 8

این بالاترین مرتبه توحید است که عرفا از آن به «الفناء فی الله و البقاء بالله» تعبیر می‌کنند.

مردان خدا پرده پندار دریدند

یعنی همه جا غیر خدا هیچ ندیدند

و نیز:

به دریا بنگرم دریا تو بینم

به صحرا بنگرم صحرا تو بینم

به هر جا بنگرم کوه و در و دشت

نشان از صنع زیبای تو بینم

این بالاترین مرتبه توحید است که شیعه در این باره باید به خود افتخار کند. در رابطه با اینکه ولادت درون کعبه چه پیامی دارد، جناب آقای «عباس محمود عقاد» که یکی از نویسندگان برتر مصر و دانشگاه الأزهر است کتابی به نام «عبقریة الإمام علی» دارد.

این کتاب که هشت جلد است، کتاب بسیار خوب و خواندنی است. ایشان در این کتاب جلد هفتم فصل سوم تعبیری دارد و می‌نویسد:

«ولد علی فی داخل الکعبه»

علی بن أبی طالب داخل کعبه به دنیا آمد.

«و کرم الله وجهه عن السجود لأصنامها»

خداوند عالم صورت علی را گرامی داشت از اینکه در برابر یک بت سجده کند.

«فکانما کان میلاده ثمة ایذانا بعهد جدید للکعبة و للعبادة فیها»

به دنیا آمدن علی بن أبی طالب درون کعبه پیام بزرگ و پیمان جدیدی بود برای کعبه و عبادت در کعبه.

«و کاد علی أن یولد مسلماً بل لقد ولد مسلماً علی التحقیق»

وقتی علی درون کعبه اولین بار در خانه‌ای که ابراهیم برای توحید الهی او را بنا کرده بود به دنیا آمد، قطعاً مسلمان به دنیا آمده است.

«اذا نحن نظرنا الی میلاد العقیدة و الروح»

اگر ما به ولادت عقیده و روح علی نگاه کنیم.

«لأنه فتح عینیه علی الإسلام»

علی بن أبی طالب وقتی چشمشان را باز کردند، به اسلام باز کردند.

«و لم یعرف قط عبادة الأصنام»

علی بن أّبی طالب هرگز بت پرستی را نمی‌شناسد.

«فهو قد تربی فی البیت الذی خرجت منه الدعوة الإسلامیة»

علی در خانه‌ای به دنیا آمد که از آن خانه دعوت اسلام آغاز شد و صدای اسلام به اقصی نقاط جهان رسید.

عبقریه الامام علی؛ تألیف: عباس محمود العقاد؛ دارالکتب العلمیه، بیروت، لبنان؛ ج 7، فصل سوم، ص 43

تعبیر «عقاد» این است که اولین و بزرگترین پیام این میلاد این است که دوران عبادت اصنام سپری شده است.

پیام دوم این است که علی بن أبی طالب چشمش را در خانه‌ای گشود که دعوت اسلام و دعوت توحید از آنجا آغاز شد و به سراسر دنیا رسید. پیام سوم این است که علی بن أبی طالب هرگز در برابر بت سجده نکرد.

آقایان اهل سنت وقتی به خلفا می‌رسند، عبارت (رضی الله عنه) را می گویند، اما زمانی که به حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) می‌رسند، عبارت (کرم الله وجهه) می گویند؛ به این معنا که خداوند علی بن أبی طالب را گرامی داشت از اینکه در برابر بت سجده کند!!

امیرالمؤمنین خود تعبیری دارند و می‌فرمایند: من با پیغمبر اکرم در همه مراحل بودم. من در غار حرا در کنار رسول الله بودم و صدای جبرئیل را می‌شنیدم و پیغمبر اکرم به من فرمودند:

«إِنَّک تَسْمَعُ مَا أَسْمَعُ وَ تَرَی مَا أَرَی إِلَّا أَنَّک لَسْتَ بِنَبِی»

هرچه من می‌شنوم تو هم می‌شنوی و هر چه می‌بینم تو هم می‌بینی، اما تو پیغمبر نیستی و مرتبه نبوت نداری.

این در حقیقت نکته ظریفی است که عزیزان باید به آن دقت کنند. امیرالمؤمنین از ابتدای طفولیت در دامن رسول گرامی اسلام بزرگ شدند و لحظه‌ای بت نپرستیدند. حضرت در ادامه تعبیری دارند که چنین است:

«وَضَعَنِی فِی [حَجْرِهِ] حِجْرِهِ وَ أَنَا وَلَدٌ [وَلِیدٌ] یضُمُّنِی إِلَی صَدْرِه»

کودکی شیرخواره بودم که رسول اکرم برای تربیت مرا گرفت و بدن من با بدن پیغمبر اکرم تماس می‌گرفت.

«وَ کانَ یمْضَغُ الشَّی‌ءَ ثُمَّ یلْقِمُنِیهِ»

هنوز دندان در نیاورده بودم که پیغمبر اکرم غذا را در دهانش می‌جوید و داخل دهان من می‌گذاشت.

«وَ لَقَدْ کانَ یجَاوِرُ فِی کلِّ سَنَةٍ بِحِرَاءَ فَأَرَاهُ وَ لَا یرَاهُ غَیرِی»

هر سال که پیامبر به غار حرا می رفت، من در کنارش بودم و کسی غیر از من او را نمی دید.

نهج البلاغة، نویسنده: شریف الرضی، محمد بن حسین، محقق / مصحح: صالح، صبحی، ص 300 و 301، خ 192 تسمى الخطبة القاصعة

این‌ها همه عبارت‌هایی است که ما باید در برابر این عبارت‌ها سر تعظیم فرود بیاوریم و افتخار کنیم که خداوند عالم ما را شیعه امیرالمؤمنین قرار داده است.

مرحوم آیت الله العظمی کوهستانی که از عرفا بودند، می‌فرمودند خداوند عالم در عالم هستی یک علی داشت که آن را هم به ما شیعیان داد. واقعاً ما باید خدا را برای چنین نعمتی شاکر باشیم.

مجری:

الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة امیرالمؤمنین علی بن أبی طالب و الأئمة المعصومین (علیهم السلام)

بسیارخوب، خیلی زیبا و قابل استفاده فرمودید. الحمدلله این توفیق نصیب ما شده که پای برنامه و سخنان حضرت استاد بنشینیم و از این معارف دور نمانیم. واقعاً لذت بخش است و لذت می‌بریم وقتی این مطالب را می‌شنویم.

بینندگان عزیز از ابتدا با منهج و شیوه برنامه آشنا هستید. این مطالب نه از زبان خودی‌ها بلکه از زبان افرادی که عداوتشان را در هر جایی که توانستند نسبت به اهلبیت نشان دادند و این را می دانیم؛

«الفضل ما شهد به الاعداء»

نهج الحقّ و کشف الصدق، نویسنده: علامه حلی، حسن بن یوسف بن مطهر، ص 221

تماس بینندگان برنامه:

از این لحظه به بعد به سراغ تماس‌های شما عزیزان بیننده برویم. جناب آقای سلطانی پشت خط هستند. سلام عرض می‌کنم، تبریک می گویم و در خدمت شما هستیم:

بیننده (آقای سلطانی از کرج – شیعه):

سلام علیکم برادر عزیزم جناب آقای مرعشی عزیز.

مجری:

علیکم السلام و رحمة الله.

بیننده:

همچنین عرض ادب و احترام خدمت عزیز دلمان، افتخارمان، زراره حضرت فاطمه زهرا و سید جلیل القدر حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی. امیدوارم به حق مولا امیرالمؤمنین سایه این بزرگوار از سر ما کم نشود.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

خواهش می‌کنم، موفق و مؤید باشید.

بیننده:

زیاد وقت شما را نمی‌گیرم. خدا به حق حضرت علی همه بیماران را شفا عنایت کند.

یا رحمن یا رحیم

مرتضی مظهر جمال الله * شه اقلیم عز و شوکت و جاه

کی توان مدح مرتضی گفتن * ما کجا و علی سلام الله

بشنو از من یکی حدیث گران * تا شوی از مقام او آگاه

جبرئیل آن امین وحی خدا * خود مقرب به ساحت و درگاه

یکی از روزها از او پرسید * سرّ این مسئله رسول الله

فاصله بین آسمان و زمین * سال‌ها راه باشد و تو گواه

بنگر از قدرت خدای قدیر * کره ما کجا و عرش اله

جبرئیل چه سان پس به طرفة العینی * می‌کنی کی مسیر این همه راه

فاش کن رمز این معما چیست * ای که آموخته تو را الله

شه پرش را گشود جبرائیل * گفت می کن به زیر بال نگاه

نگهی کرد و دید زیر پرش * بنوشته علی ولی الله

آمد به دنیا عزیز طه * چشم تو روشن یا رسول الله

چشم تو روشن یا نبی الله * امام اول آمده دنیا

مولا جان به قربانت * جان ما به قربانت

مولود کعبه آن گل زیبا * نورانی کرده دل‌های ما را

یا رسول الله عیدی ما را * عنایتی کن به حق زهرا

یا علی عشق تو در دل‌های ماست * مولای من، آقای من

چو شیرم داد مادر یا علی گفت * زبان و دل مکرر یا علی گفت

تمام سیزده معصوم مظلوم * ز اول تا به آخر یا علی گفت

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

موفق و مؤید باشید.

مجری:

طیب الله انفاسکم، ماشاءالله، خیلی تشکر می‌کنیم. الحمدلله فرحناک بودن این جشن پرفضیلت را بازهم با نوای زیبا و لحن دلنشین شما برای ما غنیمت هست تا بتوانیم خودمان را در زمره افرادی قرار بدهیم که؛

«وَ یفْرَحُونَ لِفَرَحِنَا»

تصنیف غرر الحکم و درر الکلم، نویسنده: تمیمی آمدی، عبد الواحد بن محمد، محقق / مصحح: درایتی، مصطفی، ص 117، ح 2049

هستند. جناب آقای سلطانی از شما تشکر می‌کنیم. تمامی شما بینندگان عزیز هم این مطالب را گوش دادید و در این مجلس و محفل شرکت دارید.

حال به سراغ تماس بعدی برویم. جناب آقای امیر محمد متولی از قزوین پشت خط هستند. در خدمت شما هستیم، بفرمایید:

بیننده (آقای متولی از قزوین – شیعه):

اعوذ بالله من الشیطان اللعین الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة مولانا و مقتدانا أسد الله الغالب علی بن أبی طالب (علیه السلام) و الائمة المعصومین (علیهم السلام)

آخر همه باید به علی رو بزنند

هم شیعه و سنی دم از او بزنند

در قبر چنین مدح بگویند ز علی

تا هر دو ملک ز شوق زانو بزنند

عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت استاد گرامی حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی و مجری گرامی برنامه.

مجری:

علیکم السلام و رحمة الله.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

بیننده:

اگر اجازه بدهید بنده در رابطه با ولادت امیرالمؤمنین در کعبه در اندیشه علمای اهل سنت مطالبی خدمت شما عرض کنم.

مجری:

در خدمت شما هستیم، بفرمایید.

بیننده:

«حاکم نیشابوری» در کتاب «مستدرک علی الصحیحین» جلد 3 صفحه 550 می‌نویسند:

«فقد تواترت الأخبار أن فاطمة بنت أسد ولدت أمیر المؤمنین علی بن أبی طالب کرم الله وجهه فی جوف الکعبة»

روایات متواتر داریم که فاطمه بنت اسد امیرالمؤمنین علی بن أبی طالب را در درون کعبه به دنیا آورده است.

همچنین «سبط ابن جوزی» یکی از علمای دیگر اهل سنت پیرامون ولادت باسعادت حضرت اینگونه می‌نویسد: روایت شده حضرت فاطمه بنت أسد در حالی که باردار بودند، خانه خدا را طواف می‌کردند. پس از اینکه درد زایمان حضرت فاطمه بنت أسد را فراگرفت در خانه کعبه به روی آن حضرت باز شد، حضرت وارد کعبه شد و فرزندش را به دنیا آورد.

همچنین «حلبی شافعی» یکی دیگر از علمای اهل سنت در کتاب «سیرة الحلبیة» جلد 3 صفحه 485 نقل می‌کند که در سال سی‌ام از ولادت پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) علی بن أبی طالب در کعبه به دنیا آمد.

همچنین از دیگر علمای اهل سنت «شیخ ابو زکریا» در کتاب «تاریخ موصل» صفحه 85 می‌نویسد که آن حضرت در کعبه به دنیا آمد. هیچ یک از خلفای غیر از امیرالمؤمنین در کعبه به دنیا نیامده است.

همچنین «آلوسی» در کتاب خود اشعاری را در مدح امیرالمؤمنین می‌آورد و می‌نویسد: این که علی بن أبی طالب در داخل خانه کعبه به دنیا آمده است امری مشهور است که در کتب شیعیان و اهل سنت آمده است.

همچنین علمای دیگر اهل سنت همانند «ابن صباغ مالکی» در کتاب خود صفحه 29 نقل می‌کند که علی بن أبی طالب در مکه مشرفه در داخل بیت الله الحرام در روز جمعه 13 ماه رجب سال سی‌ام عام الفیل در کعبه متول شدند.

همچنین می‌نویسند که پیش از آن بزرگوار و پس از آن حضرت هیچکسی در کعبه متولد نشده است. خیلی ممنونم از لطف شما، حضرت استاد حتماً دعا بفرمایید.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

جناب آقای متولی عزیز موفق و مؤید باشید. ان شاءالله خداوند عالم به شما جزای خیر عنایت کند.

مجری:

جناب آقای متولی از شما بسیار ممنونم، تشکر می‌کنیم از تماسی که با برنامه خودتان گرفتید و الحمدلله بعضی از مطالبی را هم فرمودید.

البته بینندگان این توفیق را داشتند که خودشان در همین جلسه محققانه به نمایشگرها نگاه کردند و اسنادشان را کاملاً از همین گیرنده‌های خودشان تماشا کردند.

پیام بینندگان برنامه:

عزیزان زیادی تبریک گفتند و خواستند به حضرتعالی هم به عنوان پدر معنوی این شبکه تبریک خاص بگویند.

جناب آقای عصمت الله همراز که از شهر کابل کشور افغانستان پیام دادند، سلام و شب بخیر گفتند و نوشتند: میلاد امیرالمؤمنین را خدمت تمام محبان آن حضرت تبریک می گوییم و روز پدر را بر استاد گرانمایه ما جناب آقای حسینی قزوینی که واقعاً پدر معنوی ما هست، تبریک عرض می‌کنیم و دستش را از راه دور می‌بوسیم.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

ان شاءالله موفق و مؤید باشند.

مجری:

سلامت باشید. همچنین عزیزان دیگری که همیشه همراه ما بودند، سؤالاتی عرض کردند. حال به اقتضای وقتی که داریم یکی از آن سؤالات را مطرح می‌کنیم.

بالاخره ما دائماً می گوییم که سؤالات خود را به صورت متنی بفرستید. ان شاءالله سؤالی باقی نماند و حقی از این عزیزانی که نمی‌توانند صوتی تماس بگیرند ضایع نشود و بتوانیم این سؤالات را پاسخگو باشیم.

به دوستان توصیه می‌کنم که این مقاله را ملاحظه بفرمایند!

حضرت استاد پرسیدند: سلام. در سال‌های آخر عمر پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) خلفای اول و دوم برنامه سیاسی پنهانی هم داشتند؟! پذیرش اینکه ناگهان این همه قدرت و طرفدار برای غصب خلافت پیدا کنند، کمی سخت است.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

آقای «محمود ابو ریه» یکی از علمای بزرگ اهل سنت در یکی از کتاب‌های خود به صراحت می‌گوید: ماجرای سقیفه و به خلافت رسیدن خلیفه اول چیزی نبود که اتفاقی باشد، بلکه این افراد قبل از رحلت پیغمبر اکرم به دنبال این قضیه بودند و این مسائل را توطئه کردند.

قهرمانان این داستان، ابوبکر و عمر بن خطاب و «ابو عبیده جراح» بودند و پشتیبانی این هم با عایشه و حفصه بود.

آقایان اگر حرفی دارند، به آقای «محمود ابو ریه» یکی از علمای دانشگاه الأزهر بگویند. ایشان شیعه هم نیستند و با شیعه هم میانه خوبی ندارد.

طبیعتاً هم چنین است. نمی‌توان گفت این قضیه اتفاقی و محصول یک ساعت یا دو ساعت بحث و گفتگوی انصار با مهاجرین باشد.

آقایان اهل سنت همانند «تفتازانی» و «عضد الدین ایجی» و «قاضی عبدالجبار معتزلی» معطل مانده‌اند که چکار کنند.

آن‌ها نمی‌دانند اجماعی بر خلافت ابوبکر بوده است یا خیر، زیرا می‌بینند بیعت تنها توسط یک نفر یا دو نفر صورت گرفته است. همچنین از طرف دیگر قوی‌ترین دلیلشان این است که می گویند ما اجماع داریم.

آقایان به سایت «مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر» مراجعه کنند. بنده مقاله‌ای تحت عنوان «سخنی با واعظ زاده خراسانی» در پاسخ به آیت الله واعظ زاده خراسانی نوشتم. بنده در این مقاله بحث را خیلی مفصل آوردم.

خداوند آیت الله العظمی فاضل لنکرانی را بیامرزد. چندین بار که ما خدمت ایشان مشرف می‌شدیم، می‌فرمودند: من جواب شما را چندین بار خواندم، لذت بردم و برای شما دعا کردم. بهتر از این نمی‌شد جواب این شخص را داد.

شاید دعای این بزرگوار بود که دست ما را گرفت. به دوستان توصیه می‌کنم که این مقاله را ملاحظه بفرمایند. داستان این مقاله بسیار مفصل است، اما در حال حاضر فرصت طرح این مباحث نیست.

مجری:

سلامت باشید، خیلی ممنون و متشکریم. بالاخره در میان عزیزان زیادی که تبریک گفته بودند، پدران و مادرانی هم بودند که التماس دعا گفتند و خواستند حضرتعالی در انتهای برنامه دعا بفرمایید.

ان شاءالله که به میمنت این شب فرخنده و این شب سعید هم این دعاها مشمول استجابت قرار بگیرند. ما استفاده می‌کنیم و همگی با همدیگر «آمین» می گوییم.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

خدایا تو را به آبروی حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)، به ولایت علی، به ولادت علی، به مقام علی و به عصمت علی سوگند می‌دهیم فرج مولایمان حضرت بقیة الله الأعظم را نزدیک بگردان و ما را از یاران خاص آن بزرگوار قرار بده.

خدایا رفع گرفتاری از همه گرفتاران بنما. خدایا به آبروی امیرالمؤمنین حوائج حاجت مندان مخصوصاً عزیزانی که التماس دعا گفتند و حوائج ما را برآورده نما.

خدایا دعاهای همه ما را به اجابت مقرون فرما. خدایا در دنیا و آخرت ما را از حضرت محمد و آل محمد جدا نکن و این اعمال ما را از مرضی ولی خود حضرت بقیة الله الأعظم قرار بده، ان شاءالله.

مجری:

ان شاءالله، الهی آمین. حضرت استاد از محضرتان خیلی تشکر می‌کنیم. الحمدلله بسیار شیوا و شیرین در این جلسه هم از بیاناتتان استفاده کردیم.

همچنین تشکر می‌کنم از همه شما بینندگان عزیز و ارجمند «شبکه جهانی حضرت ولی عصر» که تا پایان برنامه همراه برنامه بودید.

بازهم این مناسبت سعید و فرخنده را خدمت همه شما به ویژه پدران عزیزی که الآن پای گیرنده‌ها هستند و ما را تماشا می‌کنند، تبریک عرض می‌کنیم.

ان شاءالله که بتوانیم همیشه قدردان پدران خود باشیم و بتوانیم قدردان پدران این امت هم قرار بگیریم تا مشمول شفاعتشان باشیم.

اللهم صل علی محمد و آل محمد

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاتهمطالب مرتبط:
امامت و خلافت الهی امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) از زبان خود آن حضرت!اثبات ولایت و امامت الهی امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در پنج دقیقه!برگی از دفتر مظلومیت های امیرالمؤمنین (سلام الله علیه)اسناد قطعی ولادت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) در داخل خانه کعبه!
Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب