2024 June 15 - شنبه 26 خرداد 1403
ابلاغ سوره برائت و آیه تطهیر در افضلیت علی(ع) بر سایر صحابه
کد مطلب: ١١١٣٠ تاریخ انتشار: ٠٥ آبان ١٣٩٢ - ١٨:٥٢ تعداد بازدید: 3031
حبل المتین » امیرالمؤمنین علیه السلام
ابلاغ سوره برائت و آیه تطهیر در افضلیت علی(ع) بر سایر صحابه

ابلاغ سوره توبه توسط امیرالمؤمنین و نزول آیه تطهیر و اثبات افضلیت و خلافت امیرالمؤمنین علیه السلام
حبل المتین 92/08/05

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ : 92/08/05

آقاي محسني:

بسم الله الرحمن الرحيم.

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد سلام عرض مي كنم بينندگان عزيز هركجاي عالم هستيد اميدواريم در صحت و عافيت باشيد و ممنونيم كه اين برنامه را در ميان اين همه برنامه ها انتخاب كرديد و و اين هم نشان از توجه شما به مسائل مذهبي است. و توجه شما به علوم اهل بيت عليهم السلام است.

خب در حال و هواي عيد الله الاكبر عيد سعيد غدير بوديم كه اين ايام مناسبتش با دهه ي ولايت و دهه ي امامت بود كه گذشت و برنامه هاي متعددي را به اين مناسبت ديديد و ما هم بايد اين تبريك را خدمت شما عرض كنيم. چون برنامه ي حبل المتين را در اين ايام نداشتيم.

و در آستانه ي مباهله هستيم كه اين ها را هم خدمت شما عزيزان تبريك عرض مي كنيم. و خدا را شاكر هستيم كه به ما عنايت كرد كه محبت اهل بيت عليه السلام را بخصوص امير المومنين عليه السلام را در دل ما قرار داده است و خدا را شاكر هستيم سپاسگذاري مي كنيم از شما كه بيننده ي برنامه ي حبل المتين هستيد كه در هفته يك شب تقديم شما عزيزان مي شود برنامه ي حبل المتين قصد دارد مباحثي را كه تقديم شما عزيزان مي كند تاريخ اسلام را در بوته ي نقد و بررسي قرار بدهد و در يك واكاوي عالمانه اتفاقاتي را كه در صدر اسلام افتاده را براي شما بررسي كند قضاوت اين مباحث را هم به عهده ي شما عزيزان خواهد گذشت به اين خاطر كه عمده مطالبي را كه تقديم شما عزيزان مي شود از كتب برادران اهل سنت است.

عزيزاني كه بيننده ي مستمر برنامه ي ما هستند اين را ديگر لمس كرده اند و متوجه شدند كه تمام مطالبي كه گفته بشود از كتب برادران اهل سنت است كه بارها هم عرض كرديم كه اين ها همه سند حقانيت اهل بيت عليهم السلام است و هم اين كه برادران عزيز اهل سنت راحت تر با ما ارتباط برقرار مي كنند.

خواهش مي كنيم كه با عينك حقيقت بين اين مباحث را پيگيري بفرماييد قضاوت اين مباحث هم به عهده ي شما عزيزان است و خواهش كنيم كه تعصبات را كنار بگذارند چه برادران شيعه و چه برادران اهل سنت. ان شاء الله با يك نگاه عالمانه مباحث را پيگيري بفرماييد و در هر صورت آن چه كه براي شما مشخص خواهد شد و براي شما حجت است فرداي قيامت خداوند از شما و ما سوال خواهدكرد ان شاء الله پاسخ درستي داشته باشيم.

ممنون و سپاسگذار هستيم ان شاء الله تا پايان برنامه ما را همراهي بفرماييد ما تقريبا دو ساعت در خدمت شما عزيزان هستيم كه ان شاء الله بخش اول برنامه كه بخش پرسش و پاسخ است و در بخش پاياني ان شاء الله صداي گرم شما عزيزان را خواهيم شنيد ما در خدمت كارشناس عزيز دكتر حسيني قزويني هستيم. سلام و عرض ادب و عرض تبريك و شاد باش داريم خدمت استاد عزيز.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

سلام عليكم و رحمه الله و بركاته. بنده هم خدمت حضرت عالي و همچنين همه ي بينندگان عزيز وگرامي كه در هر كجاي اين كره ي خاكي بيننده ي برنامه ي ما هستند و همه ي بزرگواران خالصانه ترين سلامم را تقديم مي كنم. موفقيت همه ي عزيزان را از خداوند متعال خواهانم.

قبل از آن كه جناب آقاي محسني سوال شان را مطرح كنند لازم به ذكر است كه همه ي بينندگان عزيز و گرامي توضيح بدهم آن دسته از عزيزاني كه برنامه ي ما را از نايل سط مي ديدند نايل سط از شب عيد غدير مستقل شد و برنامه ي عربي پخش مي كند بسياري از دوستان پيامك زدند، تلفن كرده اند كه ما شبكه را گم كرديم اگر دوستان در هات برد جست و جو كنند كاملا مي توانند فركانس ما را در هات برد آن جا پيدا كنند و يا اگر دستي مي خواهند فركانس شبكه ي ولايت را وارد كنند در رسيورشان فركانس ما 10949 عمودي ورتيكال و 4/275003 و از بينندگان عزيز هم عذر مي خواهم كه يك تكه اي هم چون بعضي از بينندگان عرب زبان ما از نايل سط برنامه ي ما را من يك تكه اي هم به زبان عربي براي بينندگان گرامي عرب زبان عرض كنم.

آقاي قزويني عربي صحبت مي كند.

من در خدمت جناب آقاي محسني هستيم.

آقاي محسني:

عرض تبريك هم داريم خدمت حضرت عالي براي اين برنامه ي شبكه ي ولايت كه برنامه ي عربي هم است پس بايد خدمت شما تبريك عرض كنيم. و همه ي بينندگان عزيزمان كه اين بخش هم كه تقاضاي بينندگان عزيزمان بود مخصوصا در بخش عرب زبان كه خيلي انتظار داشتند و الحمد لله اين عملي شد و خدا را شاكريم. خب اگر خاطر شريف شما بينندگان باشد مباحثي را كه به صورت سلسله اي خدمت شما تقديم مي كرديم مباحث امامت بود و بحث امامت از نگاه عقلي بود كه ما گفتيم عدله ي عقلي امامت چگونه است كه خيلي وقت است كه تمام شد و الآن چندين ماه است كه در مباحث عقلي مان هستيم حضرت استاد فرمودند كه شاخصه ي امامت از نگاه علماي اهل سنت علم است و عدالت است و شجاعت كه در قسمت اولش كه بحث علم بود حديث:

انا مدينه العلم و علي بابها.

مطرح شد و موضوعاتي پيرامون اين حديث شريف و ماندگار بسيار مطرح شد و اين مباحث ادامه داشت تا اين كه به مباحث آقاي ابن تيميه رسيديم و انكار ايشان و بحث سندي. و بحث اين كه آقاي ابن تيميه گفته بودند كه اصلا افضل نيست حضرت امير نسبت به صحابه و هر كس كه اين طور بگويد خلاصه حرفش نا ثواب است و قبول نيست كه حضرت استاد يك روايتي را خيلي زيبا فرمودند كه امشب مي خواهند براي اين كه ارتباط برقرار بشود چون ما تقريبا ما دو هفته ي قبل ما برنامه نداشتيم به خاطر مناسبت دهه ي امامت پس در نتيجه از استاد مي خواهم با توجه به عدله ي متعدد نقلي كه بر امامت الهي و خلافت بلا فصل حضرت امير عليه السلام مطرح كرديد در جلسه ي گذشته يك روايت كامل و جامع كه نشانگر افضليت حضرت علي عليه السلام بر همه ي صحابه بود با سند صحيح نقد كرديد. حضرت عالي لطف بفرماييد اين حديث را توضيح بدهيد تا ما سوالات بعدي را عرض كنيم.

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم .

بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين و هو خير ناصر و معين الحمد لله و الصلاه علی رسول الله و علی رسول الله آله آل الله لا سبما علی مولانا علی بقيه الله. و لعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله الی يوم لقاء الله. اففذ امری الی الله ان الله بصير بالعباد حسبنا الله و نعم الوکيل نعم المولا و نعم المسير.

یا ابا صالح المهدی ادرکنی.

همان طور كه برادر عزيزمان اشاره كردند بحث ما در شبهه ابن تيميه بود كه گفت هر كس معتقد باشد كه علي بن ابي طالب اعلم از همه ي صحابه است خلاصه اين

من اجهل الناس و اكذبهم.

من قال أن عليم مدعي الإجماع علي ذلك من أجهل الناس و أكذبهم.

در رابطه با اين قضيه بحث كرديم و اعلميت علي عليه السلام از زبان رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم را مطرح كرديم اعلميت علي عليه السلام از زبان صحابه هم مطرح كرديم. اعلميت علي عليه السلام از زبان تابعين، اعلميت علي عليه السلام از زبان علماي بزرگ در جلسه ي گذشته رسيديم ده فضيلت منحصر به فرد علي عليه السلام كه اثبات مي كند افضليت امير المومنين را بر همه ي صحابه با سند صحيح. كه هم حاكم نيشابوري و هم ذهبي اعتراف كردند. بر صحت اين روايت.

ابن عباس قبل از آن كه نابينا بشود در يك جمعي است كه آن ها مي گويند ابن عباس يا با ما مي نشيني و يا برمي خيزي.

گفت نه من با شما مي نشينم. بعد شروع كردند به امير المومنين جسارت كردن ابن عباس بلند شد و لباسش را تكان مي داد از عصبانيت و مي گفت:

تف اف بر شما كه نسبت به يك مردي جسارت مي كنيد كه ده فضيلت منحصر به فرد دارد يعني ده فضيلتي دارد كه احدي اين فضيلت را ندارد بعد شروع كرد اولين بحث اش بحث حديث رايت بود اين را مفصل براي عزيزان مطرح كرديم كه در قضيه ي خيبر خليفه ي اول و دوم رفتند و شكست خورده برگشتند. و پيغمبر فرمود من فردا پرچم را به دست مردي مي دهم كه همچنين خدا و پيغمبر را دوست دارد خدا و پيغمبر هم او را دوست دارند و فردا پرچم را به دست امير المومنين سلام الله عليه دادند. اين را مفصل در جلسه ي گذشته بحث كرديم. و رسيديم به قضيه ي سوره ي براعت كه ابن عباس مي گويد بعث رسول الله فلانا بسوره التوبه ديگر احتراما حاكم نيشابوري كلمه ي فلان را آورده و ده آيه از سوره ي توبه را داد به آقاي ابو بكر كه برود براي مردم مكه بخواند.

الا رجل مني و أنا منه.

اين سوره ي براعت را بايد كسي ببرد كه او از من و من از او هستم. در اين جا مفصل در كتاب هاي اهل سنت روايت معتبر آمده و برخي از اين را ما در جلسه ي قبل مطرح كرديم. مثل مسند احمد جلد اول ص 151 حديث 1296 فضائل الصحابه احمد بن حنبل مي گويد آياتي از سوره ي براعت ده آيه ناضل شد پيغمبر ابا بكر را خواست و گفت اين را ببر براي اهل مكه بخوان بعد علي بن ابي طالب را خواست گفت برو پشت سر به ابو بكر برس هر كجا رسيدي

فخذ الكتاب منه.

اين نامه را از دست او بگير.

و اين ده آيه را از دست او بگير.

فأذهب به إلي أهل مكه.

و اين آيات را براي مردم مكه خودت بخوان.

در جحفه امير المومنين به ابا بكر رسيد و اين نامه را از ابو بكر گرفت.

و رجع ابو بكر رضي الله النبي صلي الله عليه و سلم.

ابو بكر خيلي ناراحت شد و برگشت به طرف پيغمبر و در بعضي از جاها دارد كه در حالت گريه برگشت و گفت يا رسول الله. آيه اي در حق ما ناضل شد.

فرمود:

نه. جبرئيل آمد به من گفت اين آيات را يا خودت بروي قرائت كني براي مردم مكه يا كسي كه از تو است خيلي جالب است و لذا من نرفتم علي را كه از من است اين را فرستادم در مسند احمد ج 3 ص 283 همين تعبير آمده:

بعث ببراءه مع أبي بكر أهل مكه.

بعد پيغمبر اكرم فرمود:

لا يبلغها إلا أنا أو رجل من أهل بيتي.

بايد يك مردي از اهل ببت من است.

ببرد اين را ابلاغ كني. در روايت ابن حجر نه خب كه مي گويند در خان كس يك حرف بس است خب شما ببينيد جناب آقاي ابو بكر ما با همه ي اعتقادي كه به عقايد اهل سنت داريم حتي به اندازه اي كه ايشان ببرد آيات قرآن را براي مردم مكه قراعت كند نبي مكرم مي گويد:

در اين صلاحيت نيست. يا خودم بايد يا مردي از اهل بيت من برود آيا اين دليل بر اين نيست كه علي بن ابي طالب از همه ي صحابه كه حتي بر ابو بكر افضل است ديگر از اين واضح تر، از اين روشن تر البته ما در اين جا روايات متعدد داريم و من به اين سه روايت اكتفا كردم. بعد ابن عباس مي گويد پيغمبر اكرم به بني عمش گفت چه كساني مي خواهد به من كمك كند تا خليفه ي من باشد آن حديث دار بود كه ما در جلسه ي گذشته حديث دار را مفصل بيان كرديم. كه بحث خلافت امير المومنين در همان اوائل يعني سال سوم بعثت مطرح مي شود كه دست مي گذارد پيغمبر اكرم بر كتف امير المومنين عليه السلام و مي گويد:

انت اخي و وصيي و خليفتي فيكم.

اين تعبير را عزيزان ببينند به مردم مكه و به مردم قريش مي گويد اين برادر من است و وصي من است و خليفه ي من است در ميان شما از او حرف شنوي داشته باشيد از او اطاعت كنيد. از نظر سند هم ما بررسي كرديم كه تمام راويانش ابن حميد است. سلمه بن الفضل، محمد بن إسحاق است. عبد الغفار بن قاسم است. منهال بن العمر است. عبد الله بن الحارث بن نوفل است همه ي اين ها مورد وثوق عزيزان اهل سنت است اين هيچ مشكلي ندارد.

بعد بحث ديگر كه مطرح مي شود كه عزيزان بيننده هم خيلي اصرار داشتند كه ما يك مقداري بيشتر بحث بدهيم. كه نبي مكرم مي فرمايد:

علي اول من أسلم من الناس.

علي اولين نفري است كه از ميان مردم بعد از خديجه اسلام را آورد.

ديگر اين جا ابن عباس مي فهمد در تمام قضايا بود نيامد يك قيد شيطاني بزند.

اول من أسلم من السبيان. ابو بكر من اول من أسلم من الكبار.

اين ها در حقيقت يك نوع عنادي با امير المومنين عليه السلام است. يك نوع دشمني با امير المومنين است كه اين ها مي خواهند به يك نوعي فضائلي كه براي امير المومنين مطرح بوده شبيه آن را براي جناب آقاي ابو بكر يا عمر و يا عثمان و يا حتي معاويه براي شما جعل كند. ما يك جواب خيلي ساده و عوام پسند ما داديم گفتيم آقا اين فضائلي كه جناب بخاري و مسلم و ديگران در رابطه با جناب خليفه ي اول و دوم آورده اند چرا. در سقيفه ي بندي ساعده كه مهاجرين و انصار به سرو و كله ي همديگر مي كوبيدند يكي از اين ها را آقاي ابو بكر نگفت جناب عمر نگفت جناب آقاي ابو عبيده نگفت آقايان انصار چرا در رابطه با خلافت با ما مبارزه مي كنيد پيغمبر در حق ما اين را گفته جناب آقاي ابو بكر كه مي خواست عمر را نصب كند مردم اعتراض مي كردند مهاجرين و انصار امير المومنين طلحه در آن جا جناب ابو بكر به علي مي گفت علي چرا مي گويي:

إنك وليت علينا فذا غليظا ماذا تقل لربك إذا لقيت.

جواب خدا را چه خواهي داد.

جناب ابو بكر گفت جواب خدا را اين مي دهم كه پيغمبر اكرم فرمود:

اقتدوا بعدي ابا بكر و عمر.

پيغمبر فرمود:

لو لم ابعت عمر بن خطاب.

اگر من به پيغمبري مبعوث نمي شدم جناب عمر بن خطاب مبعوث مي شد نمي دانم اگر چنان چه بنا باشد در امت من يك نفر محدث باشد و ملائكه با او سخن بگويد اين قرعه به نام جناب عمر خواهد افتاد خب امثال اين رواياتي كه اين عزيزان آورده اند ولي ما اين سوال را داريم يك سوال من گمان نمي كنم بي جايي هم باشد اهانت و جسارتي هم كه نيست مي گوييم آقا اين را جواب بدهيد چرا جناب آقاي ابو بكر در برابر اعتراض اين ها چيزي نفرموده اند از اين رواياتي كه آقايان آورده اند در كتاب صحاح و سنن و مسانيد و تاريخ و تفسير يكي از اين ها را آقاي ابو بكر مطرح نكردند.

آقاي محسني:

سپاسگذاريم به خاطر آن حديثي كه هم آن جلسه مطرح فرموديد و الحمد لله در اين جلسه براي اين كه ارتباط عزيزمان هم برقرار بشود اين را فرموديد كه عزيزمان ان شاء الله حديث را يادشان بيايد و منقل بشوند به بحثي كه ما در دو هفته ي قبل خدمتشان بوديم.

خب حاج آقا اين جا كه فرموديد:

اول من اسلمت.

دو نظر اين جا است يكي نظر اهل شيعيان است و يكي نظر اهل سنت است. شيعيان علمايشان مي فرمايند كه اولين كسي كه از مرد ها مسلمان شد حضرت امير عليه السلام است و از آن طرف هم آقايان اهل سنت هم مي آيند ادعا مي كنند كه آقاي ابو بكر اولين مسلم است.

من مي خواستم اين حديثي را كه اين جا آقاي ابن عباس اين را مطرح كردند خب واقعا يك سند خيلي زيبا و قشنگي است مي خواستم بگويم وقتي اين ها در كنار هم قرار مي گيرند آيا باعث نمي شود آن حديثي كه علماي اهل سنت ادعا مي كنند باطل حساب بشود.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

ببينيد بينندگان عزيز توجه كنند اگر دوستان مانيتور من را محبت كنند روايتي است كه نور الدين هيثمي متوفي 283 در مسند الحارث جلد 2 ص 901 نقل مي كند از سلمان فارسي پيغمبر اكرم فرمود:

اولكم وارده علي الحوض اولكم إسلاما علي بن أبي طالب.

در كنار حوض در جايي كه صحابه را پرت مي كنند و به طرف آتش مي برند.

پيغمبر مي گويد:

فلا اراه يخلص منهم الا مثل حمل نعم.

كه اين را ما از كتاب صحيح بخاري آورديم ج 7 ص 207 حديث 6587 خب ديگر اين خيلي صحيح و روشن است اين جا هم پيغمبر اكرم مي گويد:

اولين كسي كه در حوض به من مي آيد اولين شما از نظر اسلام است. اولين كسي كه اسلام را آورده ديگر اين جا هم نگفت اولين مسلمان از سبيان يا اولين مسلمان از كبار كي است.

خب اين الاستيعاب ابن البر ج 3 ص 1091 دارد.

المستدرك علي صحيحين ج 3 ص 147 دارد ما در اين زمينه شايد بيش از پنجاه روايت من ياد داشت كردم از كتب اهل سنت كه اولين مسلمان.

أول من أسم. أول من آمن.

علي بن ابي طالب است. كه برخي از اين روايات خود آقايان اهل سنت صراحت دارند كه صحيح است همه هم ضعيف باشد اگر پنج تا روايت ضعيف كنار هم قرار گرفت.

و أيد بعضها بعضا و يقوي بعضها بعضا سبتا مطلوب.

به قول آقاي ابن تيميه:

و لو كان ناقلون فجار و فساقا.

ناقلين فجار و فساق هم باشد مطلب تأييد مي شود.

نمي دانم حاج آقاي محسني آن آدرس شان ياد مبارك شان است يا نه. مجموعه ي فتواي ابن تيميه ج 18 ص 26 نه الحمد لله حافظه ي شما قوي است. ولي بايد ما مقداري علاقه داريم به اين من دوستان مي گويند اين آدرس ها را چطور حفظ كرده اي؟

خب انسان حفظ كردنش راحت است. در ياد نگه داشتنش سخت است. من معمولا موقع خوابيند بلند مي شوم اين احاديث را يك دوري مي زنم. در طول هفته تمام اين رواياتي كه.

آقاي محسني:

حاج آقا ليست ها را هم من ديدم كه تلگرافي نوشتيد و در جيب تان گذاشتيد.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

بله. البته زمان سابق بايد چاي مي كرديم ولي الآن گوشي هاي نط آمده و همه چيز را راحت كرده هم دفتر ياد داشت است و هم تقويم است و هم كامپيوتر است و هم اينترنت است و هم اين كه گوشي است. الا يا ايها الحال ما بايد از اين امكانات براي خدمت به اسلام استفاده كنيم. در روايتي كه مستدرك همين يك روايت را آقايان ملاك قرار بدهند از زيد بن أرقم كه مي گويد:

إن أول من أسلم مع رسول الله صلي الله عليه و سلم علي بن ابي طالب.

اول كسي كه به پيغمبر اسلام را آورد علي بن ابي طالب بود.

و مي گويد اين سندش صحيح هم است.

ابن حجر العسقلاني از عايشه نقل مي كند كه پيغمبر فرمود:

عايشه برادرم را دعوت كن تا بيايد.

فإنه أول الناس من إسلاما.

اولين كسي است كه به من ايمان آورده. و اسلام را آورده.

اين را هم جناب آقاي ابن حجر العسقلاني در الإصابه في تمييز الصحابه. ج 8 ص 107 نقل كرده.

أبو نعيم الاصبهاني متوفي 430 از أبو سعيد خدري اين ديگر خيلي روايت قشنگي است. مي گويد رسول اكرم دست گذاشت بر كتف و شانه ي امير المومنين سلام الله عليه فرمود:

يا علي لك سبع خصال لا يحاجك فيهن أحد يوم القيامه.

خداوند عالم به تو ده تا ويژگي داده كه احدي همچنين ويژگي ندارد.

در قيامت هيچ كس نمي تواند با تو برابري كند اولش:

انت اول المؤمنين بالله ايمانا.

اول كسي هستي كه به خدا ايمان آورده اي.

خب ديگر نياورده كه

اول المؤمنين من السبيان من الرجال.

و أوفاهم بعهد الله.

و با وفا ترين افراد به عهد خدا هستيد.

أقومهم به امر الله.

در امر الهي ثابت قدم ترين افراد هستي.

و أرأفهم بالرعيه.

نسبت به رعيت و نسبت به شهروندان و مردم مهربان ترين انسان ها هستي.

أقسمهم بالسويه.

در تقسيم بيت المال بهترين عدالت را رعايت مي كني.

و أعلمهم بالقضيه.

از نظر مسائل قضائي عالم ترين اين ها تو هستي.

اين جا هم

اول المؤمنين آمد و هم اعلمهم آمده.

و أعظمهم مزيه يوم القيامه.

در قيامت هم از همه برتر هستي.

حليه الأولياء را آقايان ببينند ج 1 ص 66 و همچنين شما ببينيد من اقوال علما را مي خواهم نقل كنم اين ها روايت بود. عرض كردم بيش از پنجاه روايت است. حالا اين آقاي سيوطي بيايد لط و پار كند روايت را نمي دانم آقاي ابن الجوزي بيايد اين ضعيف است. آن چي است. آقاي ابن تيميه بيايد مسخره بازي در بياورد نمي دانم اين ها جعليات است و نمي دانم مكذوبات است و از اين حرف هاي بي اساسي كه به قول اساس كار ابن تيميه است. اين ديگر عبارت علما است. گيريم اصلا روايتي نيست.

ابن الأثير متوفي 620 است عبارت خودش هم است. همين رواياتي كه آقايان ديده اند در رابطه با اسلام امير المومنين و اسلام جناب ابو بكر و اسلام بعضي از افراد ديگري كه ادعا مي كنند آقايان مثل زيد بن ثابت مي گويد:

و هو أول الناس اسلاما.

علي بن ابي طالب اولين كس مسلمان است.

في قول كثير من العلماء.

كثيري از علماي ما بر اين عقيده هستند كه علي بن ابي طالب اولين مسلمان است اين ديگر حرف خودش است آقاي ابن الأثير همه ي اين روايت ها را هم ديده و خودش هم شيعه نيست و هواي تشيع را هم ندارد. رافضي هم نبوده ايشان و كسي هم نگفته ابن الأثير به طرف رافضي ها رفته و نمي دانم چنين و چنان باشد.

بله. بعد مي گويد:

و هاجر إلي المدينه. و شهد بدرا، و أحدا، و الخندق، و بيعه الرضوان، و جميع المشاهد.

آقايان اسد الغابه را ببينند ج 4 ص 100.

حاكم نيشابوري مي گويد:

و لا أعلم خلافا بين أصحاب التواريخ.

اصلا اختلافي در ميان مورخين نيست.

در اين روايت مورخين بايد نظر بدهند. حالا آقاي ابن كثير و ابن تيميه مي گويد بعد از 700 يا 800 سال مي آيند مطالبي را مطرح مي كنند اين ها فاقد ارزش علمي است. اين مورخين مي گويد:

لا أعلم خلافا.

خلافي بين مورخين نيست اين كه علي بن ابي طالب اولين مسلمان بوده.

و إنما اختلفوا في بلوغه.

و اختلاف دارند كه در آن زمان بالغ بوده يا نبوده.

خب آقايان اجماع دارند به اين كه سبي ايمانش صحيح است اگر ايمان كودك زير ده سال را بخواهند بگويند صحيح نيست تمام رواياتي كه در صحاح شان است كه پيغمبر اكرم فرمود بچه هايتان را در هفت سالگي دستور بدهيد نماز بخوانند اگر ايمانش صحيح نيست نماز خواندنش چه ارزشي دارد حتي در بعضي از جاها دارد كه از شش سالگي دستور بدهيد كه نماز بخوانند اگر هفت ساله شدند و نماز نخواندند تهديد شان كنيد.

و اين آقايان حتي در رابطه با حد و حدود اگر چنان چه يك كودكي يك فردي را بكشد و ضرري بزند آقايان همه گفتند بر اين كه بايد حق جاري شود. ولي حد بعد از رسيدن به بلوغ. ولي حدي ثابت است براي او. جرم ثابت است براي او. من در يك جايي ديدم خيلي جالب است. كه مي گويد در بعضي از روايات است بر اين كه:

بچه حكمي عليه او نوشته نمي شود .

حتي يبلغ.

يكي از آقايان مي گويد عليه اش است نه لهش ايمان سبي، اسلام سبي، نماز سبي له سبي است نه عليه سبي آن حديث. حديث عليه را دارد مي گويد. الا يا ايها الحال اين عبارتي است كه جناب آقاي حاكم نيشابوري دارد و ديدم علماي بزرگي همين روايت را از حاكم نيشابوري نقل كرده.

جناب آقاي نووي ايشان از علماي بزرگ اهل سنت است. ايشان مي گويد:

و ممن قال بأن عليا أولهم إسلاما.

آن هايي كه گفته اند علي اولين كسي است كه اسلام را آورده بفرماييد:

ابن عباس، انس غلام پيغمبر، خادم پيغمبر، زيد بن أرقم، سلمان فارسي، محمد بن كعب القرظي و بريده، ابوذر، مقداد، خباب، جابر، أبو سعيد خدري، حسن بصري و غيره.

اين هم عبارت نبوي است حديث هم نقل نمي كند مي گويد آن هايي كه گفتند علي اول مسلمان بوده اين ها بودند.

ابن حجر العسقلاني كه شما ديگر به سرش قسم مي خوريد مي گويد:

علي بن ابي طالب اول الناس اسلاما في قول كثير من اهل العلم.

اولين مسلمان است در قول بسياري از اهل علم.

اين هم سخن ابن حجر است ابن حجر هم ديگر كاملا همه ي حرف ها را ديده، روايت ها را هم ديده حتي اين حرف هاي بي اساس و بي پايه ي ابن تيميه را هم ديده چون نزديك صد و سي چهل سال از ابن تيميه بعد بوده. ابن تيميه 728 است آقاي ابن حجر العسقلاني 852 است خب ببينيد اين نشان مي دهد بر اين كه امير المومنين سلام الله عليه اولين مسلمان بوده حالا ان شاء‌ الله شايد ما به مناسبتي بيايد تمام رواياتي كه نقل شده كه جناب أبو بكر اولين مسلمان بوده از ديدگاه اهل سنت تمام روايات مخدوش است. اين را ما داريم ادعا مي كنيم براي ادعاي مان هم دليل داريم.

يك روايت صحيح بنده نديدم. آقايان هر روايتي را بياورند بزرگواري كنند و اعلام كنند من اشكال سندي روايت را برايشان ارسال كنم. ايميل كنند حتي مي توانند پيامك بفرستند. عزيزان اهل سنت بگويند آقا فلان كتاب روايت است من همان روايت اشكال سندي اش را از ديدگاه علماي رجال اهل سنت را براي شان يا پيامك مي فرستم يا ايميل شان را بدهند. من در اين زمينه خيلي تأكيد دارم ما نه قصد اهانت داريم. و نه جسارت داريم. اهانت به مقدسات اهل سنت را بارها هم گفتيم گناه نا بخشودني مي دانيم و اگر چنان چه ما گفتيم از زبان ما يا از زبان دوستان ديگر هم مطالبي بيان بشود بوي و استشمام اهانت هم بيايد ما از همه ي عزيزان اهل سنت هم پوزش مي طلبيم.

البته من يك نكته اي حاج آقاي محسني فراموش كردم كه قبل از هر چيزي قضيه ي شهادت اين تعدادي از عزيزان مرز بانان كه به دست اين تروريست هاي وحشي نما كه بويي از انسانيت نبرده اند به تعبير آيت الله العظمي مكارم شيرازي به همه ي مسلمانان و ملت ايران و نيروي انتظامي و خانواده ي اين شهدا تسليت عرض مي كنيم. و شما ببينيد حالا ديگر فرصت نشد اگر فرصت بشود من دعاي امام سجاد را در صحيفه ي سجاديه براي مرز بانان دعاي مخصوص دارد. مرز بانان زمان امام سجاد چه كساني هستند. نيروي بني اميه هستند چون اگر اين مرز بانان نباشند ما اين جا امنيت نداريم. زن و بچه ي ما قطعا امنيت ندارند حالا اين آقايان ديشب براي اين كه از قافله عقب نمانند. برنامه ي خاصي گذاشته بودند تحت عنوان اعدام براي انتقام. البته ما خوش حاليم كه اين آقايان مي آيند از يك سري اشرار هميشه حمايت مي كنند.

دوستان ما با داد ستان عمومي محترم زاهدان تماس گرفته شد ايشان آمد اين جا دانه دانه كه اين آقايان پرونده ي اشراري دارند، آدم كشتند و راه بنداني داشتند، آدم ربايي داشتند و پرونده هاي اين ها هم كاملا رسيدگي شده همه وكيل داشتند تمام مراحل و حكم اعدام شان هم صادر شده، رفته ديوان عالي تأييد شده و آمده و من خودم با جناب آقاي مرضي كه تلفني صحبت داشتند ايشان گفت ما با اين كه حكم اعدام اين ها صادر شده بود ما گفتيم با دو شرط تلاش مي كنيم تخفيف براي اين ها بگيريم.

يك اين ها واقعا توبه كنند. پيام داده بوديم به اين تروريست ها چون تمام اين شانزده نفر از همين باند تروريست ها بودند باند همين شيطان ها بودند. گفته بوديم اگر دست از شرارت بر داريد ما براي شما تخفيف مي گيريم ولي اين ها با كمال وقاحت آمده اند شبانه مرز باناني كه براي امنيت اين كشور اين ده پانزده نفر سرباز بودند كه شهيد شدند. آخه شما اين قدر بي حيا هستيد اين قدر وقيح هستيد سربازي كه مال توده ي مردم است. نه درجه دار است، نه افسر است، نه حقوق بگير است، نه براي مسئولين نظام است.

خب اگر واقعا راست مي گوييد چرا روز روشن نمي آييد عرض اندام كنيد كه بزنند گردن تان و كمر تان را بشكنند. ولي اين ها مسير را گرفته اند دارند مي روند حالا ما عرض كرديم نه بحث سياسي داريم و نه وارد سياست مي شويم. ولي وقتي وهابي ها وارد مي شوند مي خواهند با اين قضايا در شبكه ها يشان ايجاد اختلاف بين شيعه و سني كنند. ما هم آن جا وارد مي شويم ما آن جا بحث اختلاف شيعه و سني براي ما امروز از بزرگ ترين خط قرمز است. حتي چنان چه از علماي شيعه هم، از بزرگان شيعه هم بيايد مطلبي نقل كند ما احساس كنيم بوي اختلاف شيعه و سني مي آيد در برابرش مي ايستيم و محكوم اش مي كنيم. حالا اين تروريست ها و آدم ربا ها كه جاي خود دارد. ولي من تأسفم اين است كه اين كار شناسان بي عقل و بي شعور مي آيند برنامه مي گذارند براي دفاع از اين اشرار، دفاع از اين تروريست ها، دفاع از اين آدم ربا ها اين خيلي عجيب است آقا اين ها را اسامي شان را تا به حال نداده اند و ما بلافاصله داد ستان را آورديم و اسامي را اعلام كرد. وقتي اسامي را ندادند به عنوان يك برگ برنده جناب آقاي محسني گرفته بودند دست شان آقا اين ها چنين اند و چنان اند و ماده ي پنج فلان.

نمي دانم مربوط به حقوق اعداميان و اين كه بايد وكيل بگيرند. وكيل نگرفته اند. شما اي وطن فروش هاي خائن كه رفتيد خارج حالا ما نمي دانيم اين آقا مي گفت ايران صادرات غير نفتي داشته حتما خود اين آقايان بزرگواراني كه رفته اند خارج جزء صادرات غير نفتي ايران بودند رفتند آن جا. حالا هر چه كه هست خودشان بهتر مي دانند حالا شما جزء صادرات غير نفتي رفتيد شما كه در جريان نيستيد در قضاياي محاكمه ي اين ها اطلاعي نداريد مي آييد آن جا مي گوييد آقا اين ها وكيل نداشتند اين ها نمي دانم چنين بوده و چنان بوده خب الحمد لله ديشب ما با اين كه در وقتي كه از بينندگان عزيز صداي شان را مي شنيديم من در همين جا از بينندگان عزيز برنامه ي سراب وهابيت پوزش مي طلبم. چون ما احساس كرديم كه اين ها دنبال اين هستند كه با اين كارشان بين شيعه و سني اختلاف بياندازند، تحريك كنند علما ساكت ننشينيد، مردم ساكت ننشينيد نمي دانم اين كار را بكنيد آن كار را بكنيد و ما هم بلافاصله گفتيم حالا كه به اين شكلي است قطعا بيننده هاي ما در داخل كشور ده برابر شما هستند و اگر چنان چه بعضي از عوامل خود فروخته ي داخل هم با شما هماهنگ مي شوند مثل همان قضاياي خود ما. جهاد نكاح تمام اين ها را هم با اين كارشان آمديم سطح كرديم. دو ساعت سه ساعت فرياد كردند ما با پنج دقيقه همه ي كارهاي آقايان را خنثي كرديم. من عذر مي خواهم من دوباره اين شهادت را شهادت اين عزيزان را به همه مخصوصا به خانواده ي گرامي شان تسليت مي گويم خود مان را شريك غم مي دانيم اين ها فرزندان ما بودند عزيزان ما بودند و اين ها حق بزرگي به گردن ما دارند و اين ها و ديگر مرز بان هاي ما هستند كه با تلاش شبانه روزي دارند فعاليت مي كنند. شب تا صبح نمي خوابند ولي ما با خيال راحت در درون خانه هاي مان مي خوابيم اين ها آن جا شبانه روز تمام جان شان را در برابر اين اشرار قرار دادند ما به راحتي در خيابان ها با امنيت كامل رفت و آمد مي كنيم.

آقاي محسني:

خيلي ممنون هستيم حاج آقا ما هم به نوبه ي خودمان اين جنايت بي رحمانه را محكوم مي كنيم. و عرض تسليت داريم خدمت خانواده هاي شهدا و نيروي انتظامي و ملت عزيز خودمان. به هر صورت حاج آقا اخبار را هم كه ما داشتيم نگاه مي كرديم صدا و سيما جمهوري اسلامي تحليل خوبي گذاشته بود همان طوري كه از آقاي ريگي در رسانه هاي بيگانه آن جا داشتند حمايت مي كردند ديديم كه تحليل قشنگي جمع كرده بودند و واقعا اگر اين ها كارشان خوب است چرا رسانه هاي غربي و دشمنان ايران دارند خلاصه اين ها را حمايت مي كنند حالا اين هم يكي از نشانه هاي نفاق اين ها و بدي اين ها است.

خب سپاسگذار هستيم فرصت كوتاهي بگيريم برگرديم. در خدمت شما عزيزان هستيم.

ممنون و سپاسگذاريم از شما بيينندگان عزيز و فهيم و دوست داشتني كه تا اين لحظه همراه ما بوديد ان شاء الله در بخش پاياني هم ما را همراهي مي فرماييد. تقريبا يك هفت يا هشت دقيقه اي از اتمام اين بخش ما باقي مانده ان شاء الله بعد از سوالي كه از حضرت استاد مي پرسم ما ديگر صداي گرم شما عزيزان را مي شنويم و عزيزاني كه توفيق پيدا مي كنند و مي آيند در شبكه و ما صداي شان را مي شنويم ان شاء الله در خدمت شان هستيم.

خب حاج آقا در مباحثي كه حضرت عالي فرموديد در قسمتي كه اگر خاطر شريف بينندگان عزيز مان در آن جلسه ي قبل كه آن حديث نوراني را شما فرموديد در آن ده قسمت يكي از قسمت هايش آيه ي تطهير بود كه اشاره شد در آن حديث كه و من مي خواستم اين جمله را حضرت عالي تكميل بفرماييد كه بعد از آن جمله ي.

اهل البيت و يطهركم تطهيرا.

آيا نزول آيه ي تطهير در صحيحين بخاري و صحيح مسلم آمده يا نه كه عزيزان ما ارتباط برقرار كنند. يا نه.

بسم الله الرحمن الرحيم.

و به نستعين و هو خير ناصر و معين.

اگر دوستان مانيتور من را محبت كنند كه ما در همين بخشي كه اين روايت را مطرح مي كرديم كه بحث ده آيه ي اول سوره ي توبه و بعد بحث ولايت علي و بحث:

أول من أسلم

را مطرح مي كند و بعد ابن عباس مي گويد پيغمبر اكرم خلاصه يك روزي لباس خودشان را گرفت و بر روي علي و فاطمه و حسن و حسين انداخت و فرمود:

انما يريد الله ليذهب عنكم و الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيرا.

در رابطه با اين قضيه ي آيه ي تطهير سخن خيلي زياد است من دوست دارم كه يك وقتي مفصل در مورد اين قضيه با شما صحبت كنيم. كه من براي شما شش مورد در اين جا اين پاور پنت آماده كردم يكي همان خود سوره ي احزاب كه عزيزان مي بينند در اين جا خداي عالم.

يا أيه النبي قل لأزواجك إن كنتن.

با صيغه ي جمع مؤنث.

تردن، فتعالين، أمتعكن و أسرحكن و إن كنتن تردن.

ببينيد 28 تا صيغه ي مذكر آمده. جمع مؤنث آمده ولي مي‌ آيد مي رسد به آيه ي تطهير مي گويد:

إنما يريد الله ليذهب عنكم الرجس أهل البيت.

در اين جا با صيغه ي مذكر مي آيد نه صيغه ي مؤنث اگر واقعا اين آيه در حق زنان پيغمبر است بايد بگويد:

ليذهب عنكن الرجس و يطهركن تطهيرا.

بعدش هم باز مي آيد مي گويد:

و اذكرن و بيوتكن.

و مضافا اين جا كلمه ي البيت آمده نه بيوت در آيه ي قبلش

قرن في بيوتكن.

در آيه ي بعدي هم

يتلي في بيوتكن.

مشخص است اين بيت غير از بيوت است و اگر چنان چه مال زنان پيغمبر بود بايد مي گفت:

اهل البيوت.

كه حداقل سياق و سباق با هم نمي خورد. آن آقاياني كه دنبال سياق و سباق هستند البته ما كاري به آيات ديگر نداريم در اين جا شما ببينيد قبل از آيه بيوت آمده بعد از آيه هم بيوت آمده. ولي اين جا مي آيد:

اهل البيت مي شود اين را براي مان حل كنيد اين يك نكته.

نكته ي بعدي كه سؤال جناب آقاي محسني بزرگوار بود آيه ي تطهير در صحاح و سنن كه درصحيح حديث 6155 از قول ام المومنين عايشه هم است كه يك عباي يماني است كه امام حسن را مي آيد زير عبا قرار مي دهد. حضرت زهرا مي آيد، علي مي آيد، بعد مي فرمايد:

إنما يريد الله ليذهب عنكم الرجس أهل البيت و يطهركم تطهيرا.

اين از اين از آن طرف ترمذي در صحيح خودشان از ام سلمه نقل مي كند كه مي گويد:

پيغمبر بعد از اين كه چهار تا بزرگوار تحت عبا شد گفت:

اللهم هؤلاء اهل بيتي.

اين ها اهل بيت من هستند.

أذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهيرا.

خدايا هر گونه پليدي را از اين بردار و اين ها را پاكيزه گردان.

ام سلمه گفت:

و أنا معهم يا رسول الله.

آيا من هم با اين ها هستم.

گفت:

إنك علي خير.

تو آدم خوبي هستي ولي جزء اهل بيت نيستي.

خود ترمذي مي گويد حديث حسن و صحيح است.

و هو أحسن شي روي في هذا الباب.

اين بهترين روايت است كه ما در اين زمينه داريم.

الألباني هم مي گويد سند صحيح است. آقاي حاكم نيشابوري هم مي گويد سند صحيح است و شرائط صحيح بخاري را دارد.

ابن جرير طبري هم اين مسئله را آورده حتي خود ابن تيميه هم مي گويد تفسير طبري از تفاسيري است كه قابل اعتماد است.

نكته ي ديگر عزيزان دقت كنند من تقاضا دارم اين تعصب را بگذاريم كنار ببينيم با سند صحيح نبي مكرم بعد از نزول آيه:

كان يمر بباب فاطمه سته اشهر.

شش ماه هر روز از كنار در خانه ي حضرت زهرا مي گذشت مي فرمود:

الصلاه يا أهل البيت إنما يريد الله ليذهب عنكم الرجس أهل البيت و يطهركم تطهيرا.

آيا اين آيه را در كنار بيت عايشه گفته، حفصه گفته، ام سلمه گفته، ام حبيبه گفته كدام يك از زنانش گفته يك دليلي يك حديث جعلي كه در كتاب هاي الموضوعات است بياوريد كه اين تعبير را نبي مكرم در كنار خانه ي زنانش هم گفته است.

يا اين كه نه شما مي گوييد آن جا پيغمبر زنانش را براي نماز دعوت نمي كرده. نماز از آن ها برداشته شده بوده شما يك همچنين ادعايي مي فرماييد و اين هم ديگر اهل سنت مي دانند با شما.

تفسير ابن كثير نقل كرده مصنف ابي شيبه نقل كرده، مسند احمد هم نقل كرده.

آقاي حاكم هم مي گويد صحيح است و شرايط صحيح مسلم را دارد.

امام طحاوي از علماي بزرگ اهل سنت بعد از اين كه اين روايت را نقل مي كند كه پيغمبر شش ماه از كنار در خانه ي حضرت زهرا مي گذشت و اين آيه را مي خواند مي گويد:

اين دليل است بر اين كه اين آيه در حق اين ها ناضل شده، نه در حق زنان ديگر اين هم به قول امام طحاوي شما.

شما برويد دعوا هايتان را با جناب آقاي طحاوي حل كنيد بعد بياييد. زنان پيغمبر از اهل بيت نيستند اين ديگر صحيح مسلم است مگر اين كه آقايان بيايند بگويند آقا صحيح مسلم كه معصوم نبوده فقط اين كارشناسان شبكه هاي شيطاني معصوم اند هر آن چه كه بگويند اين ديگر عين منزل است كه بگويد ما متواتر ضعيف هم داريم اين شد وحي منزل و يك سري حرف هاي بي اساس و بي پايه. نمي دانم لعنت بر ابن مولوي ها اثني عشري اين شد ديگر وحي منزل ديگر بايد در كنار آيات قرآن قرار بگيرد.

ولي اگر چنان چه آقاي مسلم در صحيح اش از زيد بن أرقم نقل مي كند قسم به خدا مي خورد به خدا سوگند زنان پيغمبر اهل بيت پيغمبر نيستند اين را عزيزان اهل سنت دقت كنند ما مي گوييم زنان پيغمبر جزء اهل بيت پيغمبر نيستند. اهل بيت آيه ي سي و سه احزاب. اهل بيتي كه عدل قرآن است اين نيستند و الا ما اين را مي دانيم كه زن و بچه ي هر كسي اهل بيت او است.

شما اگر با آيات مي آوريد شما بياوريد آيه ي حضرت نوح كه وقتي مي گويد خدايا اين بچه ام مي گويد:

انه ليس من اهلك.

ديگر قطعا بچه ي يك نفر از زن او مقدم است اين از اين جهت. و اين هم عبارتي است كه از صحيح مسلم آورديم.

در روايت ام سلمه در ابن كثير هم است. ام سلمه مي گويد:

يا رسول الله ألست من أهل البيت.

من گمانم اگر يك كسي يك ذره انصاف داشته باشد اين روايت ديگر جواب همه را داده.

آيا من از اهل بيت نيستم.

پيغمبر فرمود:

تو خوب هستي.

أنت من أزواج النبي.

تو جزء همسران پيغمبر هستي. جزء اهل بيت پيغمبر نيستي.

اين هم تفسير ابن كثير و طبري و يا در روايت ديگر ام سلمه مي گويد من رفتم نزديك به من گفت:

فتنحي عن أهل بيتي.

ام سلمه از اهل بيت من دور شو.

در روايت ديگر مي گويد من عبا را برداشتم با اين كه پيغمبر گفت تو از زنان پيغمبر هستي از اهل بيت نيست و دور شو ولي من ديدم كه يك فضيلت بزرگي است رفتم عبا را بردارم به زور وارد زير عبا بشوم.

فجذبه من يدي.

پيغمبر محكم عبا را از دست من گرفت و گفت تو حق ورد به زير عبا را نداري.

مگر اين كه اين آقايان وهابي ها بيايند عبا را از دست پيغمبر بگيرند به زور بلند كنند و بگويند خانم ام سلمه وارد شو.

جالب اين است ام سلمه مي گويد:

فوددت أنه قال: نعم.

آرزو داشتم وقتي به پيغمبر گفتم يا رسول الله آيا من از اهل بيت نيستم به من بگوييد بله هستي.

فكان أحب إلي مما تطلع عليه الشمس و تغرب.

اگر به من بله مي گفت. نعم مي گفت از تمام ثروت روي زمين با ارزش تر بود.

خب اين را هم امام طحاوي آورده برادر بزرگوارم خود عايشه ام المومنين مي گويد:

من رفتم گفتم يا رسول الله من از اهل بيت هستم.

تنحي فإنك علي خير.

دور شو از اهل بيت من.

از آن طرف شما بياييد بگوييد آقا يك روايت براي ما بياوريد كه عايشه گفته باشد من جزء اهل بيت هستم. من هم مشمول آيه ي تطهير هستم.

ولي شما بيينيد آقا امام مجتبي سلام الله عليه.

و أنا من أهل بيت.

من جزء أهل بيت هستم.

امام حسن در خطبه اش مي گويد من جزء اهل بيت هستم و خداوند عالم هر چه پليدي را از ما دور كرده. اين هم معجم الأوسط ج 2 ص 337 هيثمي هم مي گويد صحيح است.

آقاي سدي از امام سجاد ديگر از اين واضح تر امام سجاد عليه السلام در شام در آن جا بحث شد حضرت فرمود بر اين كه ما جزء اهل بيت هستيم.

كدام اهل بيت؟

اهل بيتي كه:

إنما يريد الله ليذهب عنكم الرجس أهل البيت و يطهركم تطهيرا.

خب اين ها همه رواياتي كه از امام صادق، امام كاظم، امام رضا، امام جواد نقل كنيم خلاصه مثنوي هفتاد من كاغذ شود.

آقاي محسني:

سپاسگذاريم بسيار جالب بود و عزيزان توجه داشته باشند فقط حضرات ائمه ي اطهار عليه السلام هستند كه ادعاي اهل بيت دارند. و ادعاي دوازده جانشين را دارد. ديگر كسي نيست كه ادعا داشته باشد شما اگر يك چيزي را پيدا كنيد و پيش قاضي برويد و مدعي يك نفر باشد حتما قاضي قضاوت مي كند كه اين شيء مال آن شخصي است كه ديگر كسي بر آن ادعايي ندارد.

هيچ يك از همسران پيغمبر ام المومنين اين ها نيامده اند بگويند ما اهل بيت هستيم هيچ كدام از خلفا و ديگران نيامده اند كه ما اهل بيت هستيم و آن دوازده جانشين و اهل بيت هستيم فقط و فقط اهل بيت عليهم السلام بودند كه اين ادعا را داشتند و آيا اين كفايت نمي كند.

حاج آقا بسيار ممنون هستيم سپاس گذاري مي كنيم و از شما بينندگان عزيز هم كه تا اين لحظه ما را همراهي كرده اند ممنون و سپاس گذار هستيم و يك فرصت كوتاهي بگيريم و ان شاء الله صداي گرم شما را عزيزان را مي شنويم.

ممنون و سپاس گذاريم از شما بينندگان عزيز ان شاء الله كه اين بخش پاياني را هم همراهي مي فرماييد و تعلق به شما عزيزان دارد.

جناب آقاي دانشور از مسجد سليمان اولين بيينده ي ما هستند كه روي خط مي آيند. اگر صداي من را مي شنويد سلام و عرض ادب داريم خدمت شما.

بيننده:

الو سلام عليكم.

آقاي محسني:

و عليكم السلام.

بيننده:

سلام و عرض ادب دارم خدمت جناب آقاي محسني بزرگوار و خدمت آقاي آيت الله دكتر حسيني قزويني و از دور دستان شان را مي بوسم.

آقاي محسني:

درود بر شما. جناب آقاي دانشور يك مقدار بلند تر اگر صداي شما باشد در خدمت شما هستيم.

بيننده:

من يك سوال داشتم ولي مي خواستم كه صداي من به گوش آن شبكه ي كلمه برسانم همان آقاي هاشمي و مي نشيند و مدعي است كه امامت در قرآن ما پيدا نكرديم و اين همه اش افترا است و ادعاي شيعه و غيره را در يك اتهامي.

خواستم بگويم آقاي هاشمي شما از آيه ي 143 سوره ي بقره كجاييد كه خداوند مي گويد:

و كذلك جعلنكم امه وسطا لتكونوا شهداء علي الناس و يكون الرسول عليكم شهيدا.

ببينيد خداوند متعالي در اين آيه قشنگ توضيح مي دهد. مي فرمايد:

ما شما را قرار داديم نه اين كه از طريق شورا و مشورت كسي انتخاب بشود.

و اين

امه وسطا لتكونوا شهدا علي الناس و يكون الرسول عليكم شهيدا.

و اين پيغمبر است كه روي اين امت وسط شاهد است بعد در آيه ي 55 سوره ي مائده.

إنما وليكم الله و رسوله و الذين ء امنوا الذين يقيمون الصلوه و يؤتون الزكوه و هم ركعون.

در شأن حضرت علي بوده و آيه ي 59 سوره ي نساء

يا أيها الذين ء امنوا اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و أولي الأمر منكم.

بعد در سوره ي احزاب كه شما عرض كرديد آيه ي 33

إنما يريد الله ليذهب عنكم الرجس أهل البيت و يطهركم تطهيرا.

آقاي محسني:

آقاي دانشور عزيز شما هر چقدر از اين آيات بفرماييد براي اين ها هيچ فايده اي ندارد و فرقي نمي كند و اين مباحث را هم كه حضرت استاد بارها و بارها از روايت هاي متعدد تقديم اين عزيزان كرده است در نتيجه به قول معروف سوره ي ياسين خواندن است براي اين آقايان.

ولي آن چه كه براي ما مهم است اين است كه ما اين مطالب را مي گوييم و اين آقايان اهل تزوير و اهل انكار و اهل جهل و اين ها هميشه بودند در طول تاريخ در زمان پيغمبر بودند و در زمان ما هم هستند و در زمان ائمه ي اطهار سلام الله عليها هم بودند. آن چه كه اين جا مهم است كه

يستمعون القول بايد بكنند مردم عزيز ما بايد بشنوند اين كلام ها را و تفكر احسن را بكنند و آن چه كه واقعا احسن است و آن كه حجت را برايشان تمام مي كند ما كه نمي توانيم كسي را هدايت كنيم هدايت دست خدا است آن چه كه بر ما است و بر گردن ما است تبليغ و ابلاغ ما است.

و عليك الا البلاغ.

آن چه كه برگردن ما است بايد اين مطالب را عرض كنيم و آن چه كه به عهده ي بينندگان عزيز و شنوندگان است اين است كه آن ها بروند تحقيق كنند و حجت را براي خودشان تمام كنند. اين آقايان هم كه بايد دست و پاهايشان را بزنند اصلا نبايد ناراحت اين قضايا باشيم اتفاقا خيلي بهتر است كه اين ها اين كارها را مي كنند.

بله. اگر مطلبي داريد جناب آقاي دانشور در خدمت شما باشيم و اگر نه با شما خداحافظي كنيم.

بيننده:

من فقط خواستم صداي من به گوش تروريست هايي كه در سراوان و عزيزان و خدمت گذاران و مرز بانان نيروي انتظامي كه به شهادت رساندند را محكوم مي كنم. و در شهر مسجد سليمان شهر هزار شهيد و شهر ديانت و شهر تشيعه هم است و به نوبه خودم سلام تك تك عزيزاني كه با من هستند و دوست دارند كه با شبكه ي ولايت تماس داشته باشند و توفيقي پيدا نكردند. سلام گرم اين ها را به اين شبكه مي رسانم.

آقاي محسني:

درود بر شما. آقاي دانشور عزيز.

بيننده:

و در خواست دعاي مستمر حضرات و مجريان و كار شناسان و اساتيد و محترم را داشته باشند.

آقاي محسني:

ممنون و سپاسگذاريم آقاي دانشور و با شما خداحافظي مي كنيم.

جناب آقاي حسيني از اصفهان اگر صداي بنده را داريد سلام و عرض ادب دارم خدمت شما.

بيننده:

سلام خدمت شما جناب آقاي محسني و هم چنين خدمت عالم دانشمند و فرهيخته و مايع فخر كل شيعه و مالك اشتر زمان در عصر اينترنت و ماهواره و هم چنين سلام بركليه ي زحمت كشان شبكه اعم از مجريان توانا و استادان عالي مقام و برادران پشت صحنه كه كيفيت برتر كل برنامه هاي شبكه حاصل الطاف و زحمات بي دريغ اين عزيزان است.

آقاي محسني:

درود بر شما. و ما درخدمت شما هستيم.

بيننده:

و اما بعد جناب آقاي محسني يك بيت شعري مي خواستم بخوانم خدمت شما راجع گفتار يك آقايي به نام حنفي كه چندي قبل روي خط آمد كه حتي با نام امير المومنين و با نام علي مشكل داشت و همچنين سخنان ياوه گويان شبكه ي كلمه و وصال و همين طور جبهه گيري و گفتار آقاي مراد زهي.

و يك شعر هم در رابطه با اثبات ولايت امير المومنين دارم كه اگر حاج آقا اجازه بفرمايند آن را هم بعدش ذكر كنم.

آقاي محسني:

فقط در فرصت كوتاه كه ما ان شاء الله به ديگر عزيزان هم برسيم.

بيننده:

من قول مي دهم كه سريع بخوانم.

آقاي محسني:

دست شما درد نكند. نه سريع بخوانيد ولي كوتاه باشد.

بيننده:

تربيت نا اهل را چون گردكان بر گنبد است عاقبت نيكو نگردد آن كه بنيادش بد است

حاج آقا علي رغم زحماتي كه واقعا شما داريد شبانه روز مي كشيد و خون دل هايي كه مي خوريد اين ها از جاي ديگر نقصان دارند و نمي خواهند بپذيرند كه واقعا حق كجا است و حق چي است. اما نمي توانم بگويم شعر گفتم ولي كلماتي در ذهن خودم آمده في الوداع گفتم من مي خوانم خدمت شما ان شاء الله كه مورد قبول حضرت ولي عصر بيافتد.

به آن كس كه علي را به ولايت و خلافت بلافصل پيمبر نپذيرفت

بگوييد كه و الله خدا را به خدايي و پرستش نپذيرفت.

زيرا كه مگر نيست كلا همه فرمان خداي خالق حي و يگانه

او دست بود برهمه ي مسلمين و مسلمات واجب الاطاعه

اين امر الهي است كه فرض است مسلم به تمام اهل اسلام

كه فرموده خداوند به احمد آن ختم رسل رسول اسلام

كه هرگز نرسانده اي به فرجام به آخر تو رسالت

تا اين كه نكرده اي تو ابلاغ اراده ي خداوند به امت

و آن امر چنين است كه از بعد رسالت و نبوت

بايد بنمايي تو به امت علي را به ولايت و خلافت

و حقا كه محمد آن سرور و آن رهبر اسلام و آن حافظ اسرار الهي

در جمع همه ي امت و اصحاب چه از مرد و چه از زن چنين داد گواهي

كه اي امت حاضر سر پا همه گوش دهيد تا بفهميد و بدانيد و بگوييد غائبين خود را

در اين روز به وادي غدير خم اين امر خداوند به گفتار محمد امين را

پس نخست از يك صد و اندي هزاران امت حاضر گرفتي اين چنين اقرار محكم

تا كه در اجراي امر خالق يكتا نماند از براي هيچ كس يك جاي ترديد و يا يك نكته مبهم

پس بفرمود كه آيا بعد حق من نيستم اولي بر مال ها و بر جان ها و بر نفس شما

جمله گفتندش بلي هستي شما اولي تر از ما هم به جان و هم به مال و نفس ما

پس بگفتا هر كه را هستم منم اولي ز او بر نفس خويش اين چنين فرموده حق

كه از بعد من باشد پسر عمم علي اولي بر دين و آيين و كيش

پس چنين فرمود كه هركس را كه شد همراه و ياور بر علي بعد من

كرده ام راهي مرا ياري ام نموده در دنيا و در دين هم به عقبي مي شود همراه من

پس بفرمودي دوباره هر كه در حق علي دارد روا آزار و ظلم بر من پيغمبر

آزار و اذيت كرده و در حق من بنموده ظلم

پس در آن لحظه به تكرار ابا بكر و عمر هر دو بگفته اند كه اين

امر ولايت تبريك بود اي علي جان نمودند بيعت.

آقاي محسني:

آقاي حسين آقاي خيلي ممنونيم شعر شما ماشاء الله خيلي زيبا و اعتقادي است و فكر كنم در روايت باشد كه اگر اشتباه نكنم كه اگر كسي يك بيتي را در فضائل اهل بيت عليه السلام بگويد خداوند قصري را در بهشت براي شان بنا مي كند. قطعا شما قصر هاي زيادي را خداوند به شما عنايت خواهند كرد و شعر شما خيلي زيبا بود ولي طولاني است و ما فكر نمي كنيم خدمت شما باشيم و عذر خواهي مي كنيم از اين همه شور و احساس و اين همه شعر هاي قشنگ. سپاسگذاري مي كنيم.

جناب آقا حسن از اروميه از برادران اهل سنت هستند سلام و عرض ادب داريم خدمتشان.

بيينده:

و عليكم السلام من هم سلام و ارادت دارم خدمت شما استاد قزويني.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

سلام عليكم و رحمه الله. آقاي عزيز.

آقاي محسني:

در خدمت شما هستيم.

بيننده:

شرمنده مزاحم شدم فقط يكي دو تا سوالي داشتم از محضر استاد مي خواهم بپرسم اگر اجازه بدهيد.

آقاي محسني:

بفرماييد صداي شما پخش مي شود و استاد هم دارند مي شنوند.

بيننده:

يكي در مورد دعا و توسل مي خواهم بدانم از آيه است يا نيست.

آقاي محسني:

دعا و توسل از آيه.

بيننده:

و تا چه حدي اجازه دادند.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

من متوجه نشدم. فرمايش شما چي است.

آقاي محسني:

قسم دوم سوال تان را دوباره تكرار كنيد.

بيننده:

گفتم در مورد دعا و توسل از آيات قرآن از احاديت و فتواي و روايت نمي خواهم مي گويم ببينم در قرآن است يا نيست.

آقاي محسني:

بله. فقط آيه مي خواهيد.

بيننده:

بله. بله. مي گويم ببينم در مورد توسل و دعا و نحوه ي دعا و نحوه ي توسل.

آقاي محسني:

چرا حديث و فتوا نمي خواهيد جناب آقاي حسن آقا.

بيننده:

چرا مي خواهم بدانم اصلا در قرآن است يا نه و اگر نه نعوذ بالله منكر حديث نيستيم. سوال دومم اين است. در مورد امامت است امامت اين قدر مهم است كه اين همه اختلاف بين شيعه و سني است در اين عصر كنوني، اين همه اختلاف و مشكل بين شيعه و سني نگاه كنيد كل دنيا ضد اسلام بلند شده و مي خواهد كل اسلام را ريشه كن كند و ما خودمان بين خودمان نمي توانيم كوچك ترين مشكلات را حل كنيم. و دعوت اسلامي خودمان را به دنيا بشناسانيم در حالي كه بين شيعه و سني هزار اختلاف است. اين همه كشتار را نگاه كنيد در يك كشور اروپايي اين همه درگيري و كشت و كشتار نيست. فقط بين ما مسلمان ها اين جنگ مذهب راه افتاده او مي گويد كارهاي من درست است او مي گويد راه من درست است آيا درست اين طوري شيعه و سني به جان هم بيافتند.

آقاي محسني:

البته آقاي حسن آقا هر جا وهابيت است جنگ است. شيعه و سني مشكلي با هم ندارند شيعه و سني در كنار همديگر 1400 سال هستند و مشكلي با هم ندارند ولي هر جا افكار ابن تيميه و آن كساني كه پيروان آن آقا هستند و تفكرات تكفيري و سلفي دارند هر كجا كه آن ها هستند. جنگ و قتل و غارت و جنايت هم عجين است.

بيننده:

اين شبكه ها خودشان را وصل مي كنند به قرآن و آيات مي آورند و حديث مي آورند آدم مانده در اين عصر رسانه.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

ببينيد آقاي حسن آقاي عزيز در رابطه با آيات قرآن شما صحبت كرديد الآن تلويزيون تان را مي بينيد شما ديگر نه.

بيننده:

بله.بله.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

الآن ببين عزيز من دوستان مانيتور من را محبت كنند ببينيد توسل از منظر قرآن من در اين جا چند تا مسئله را آوردم. يك نگاهي به آيات توسل. دستور به توسل، اقسام وسيله از نظر قرآن، نظر علماي بزرگ اهل سنت در عموميت آيه ي 64 سوره ي نساء.

من از اول ببينيد نگاهي به آيات توسل.

قرآن در سوره ي مائده آيه ي 35 مي فرمايد:

يا أيها الذين آمنوا.

خطاب به همه ي مومنين است.سه تا خداي عالم از ما دستور داده و تكليف خواسته

اتقوا الله.

تقوا داشته باشيد.

2ـ و ابتغوا اليه الوسيله.

شما با خدا حرف مي زنيد متوسل بشويد و يك كسي را وسيله قرار بدهيد.

3ـ و جاهدوا في سبيله.

در راه خدا جهاد كنيد.

و ابتغوا اليه وسيله.

خودش دستور است جناب آقاي حسن آقاي عزيز اين يك.

آيه ي دوم. سوره ي الإسراء آيه ي 57

اولئك الذين يدعون.

خطاب است به آن هايي كه ملائكه را مي پرستند. يا حضرت عيسي را مي پرستند. مي گويد اين هايي كه شما داريد مي پرستيد همين ها.

يبتغون إلي ربهم وسيله.

اين ها دنبال اين هستند كه متوسل به خدا بشوند بين خودشان و بين خدا واسطه قرار بدهند شما كه مي روي حضرت عيسي را خدا قرار دادي حضرت عيسي اگر خدا بود احتياجي نبود كه بين خودش و خدا واسطه قرار بدهد. حضرت اذر بين خودش و خدايش واسطه قرار نمي داد. ملائكه بين خود و خدا واسطه قرار نمي دهد. حالا اگر لازم شد عبارت آقاي آلوسي را هم من مي آورم براي شما عزيز دل من كه مي گويد:

تمام انبياء و تمام ملائكه واسطه شان با خدا پيغمبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم است اين دو آيه.

آيه ي سوم. خداي عالم به منافقين مي گويد:

تعالوا يستغفر لكم رسول الله.

پيغمبر براي شما طلب مغفرت كند.

يعني شما بياييد بر اين كه من براي شما واسطه بشوم از خدا براي شما طلب مغفرت كنم.

لووا رؤوسهم.

اين ها به جاي اين كه بيايند پيغمبر را براي اين ها واسطه بشود گردن شان را كج مي كردند، سرشان را كج مي كردند. اين سه.

آيه ي چهارم عزيز دل من در رابطه با برادران حضرت يوسف است مي آيند پيش پدرشان مي گويند:

يا أبانا استغفر لنا.

اي پدر واسطه شو خدا گناهان ما را ببخشد.

حضرت يعقوب هم نگفت آقا

ادعوني استجب لكم.

برويد خودتان طلب مغفرت كنيد.

گفت:نه

سوف استغفر لكم ربي.

من براي شما طلب مغفرت مي كنم.

در سوره ي نساء آيه ي 64 خداي عالم مي گويد:

آن هايي كه در حق خودشان ظلم كرده اند و گناه كرده اند.

جاءوك.

پيغمبر پيش تو بيايند.

نمي گويد پيش من خدا بيايند. پيش تو بيايند و استغفار كنند.

فاستغفر لهم الرسول.

پيغمبر هم براي آن ها استغفار مي كند خدا مي بخشد.

آيه ي ششم سوره ي الاعراف آيه ي 125.

آن هايي كه با حضرت موسي دشمن بودند گفتند يا موسي.

ادع لنا ربك.

خدا را بخوان.

لئن كشفت عنا الرجز لنؤمن لك.

اگر اين بلاي آسماني را از ما برطرف كني شما كه مي گوييد پيش خدا آبرو دارم و چنين اگر اين بلا را از ما برطرف كني.

لنؤمن لك.

ما به تو ايمان مي آوريم.

خداي عالم هم نگفت اين ها مشرك هستند نمي دانم اين طلب اين ها طلب غير شرعي است خدا هم مي گويد:

فلما كشفنا عنهم الرجز.

اين ها آمدند از حضرت موسي خواستند ما هم طلب اين ها را جواب داديم و بلا را برطرف كرديم. ولي اين ها هيچ ايمان هم نياوردند.

اين شش تا آيه عزيز دل من در رابطه با توسل مي خواهيد دوباره بيشتر بخوانم يا نه.

آقاي محسني:

آقاي حسن آقا كفايت مي كند فرموديد آيات را فقط بگوييد روايات را نقل نكنيد اگر كفايت مي كند ما به سوال ديگر شما بپردازيم.

بيننده:

و الله من روي اين آيه كه شما فرموديد كمي برايم شبهه است.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

بفرماييد. بفرماييد.

آقاي محسني:

مي خواهيد مطالعه كنيد بعد بياييد.

بيننده:

ولي من مطالعه كردم يعني اگر اجازه بدهيد مي خواهم نظرمم را بگويم.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

بفرماييد عزيز دل من. بفرماييد.

بيننده:

شما در آيه ي 56 و 57 سوره ي الأسراء كه فرموديد كل آن را نخوانديد از اين جا شروع كرديد.

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم.

قل ادعو الذين زعمتم من دونه فلا يملكون.

تا آخر درست است. در اين جا مي گويد:

أولئك الذين يدعون يبتغون إلي ربهم الوسيله أيهم أقرب.

مي گويد:

آن ها كساني هستند كه شما مي خواهيد اين

الذين يدعون يبتغون إلي ربهم الوسيله.

يعني مي گويد كساني را كه واسطه مي خوانيد غير خدا مي خوانيد.

أيهم أقرب.

كدام شان نزديك تر است خدا نزديك تر است يا اين ها به شما نزديك تر اند.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

اين را شما از كجا در آورديد بيرون.

بيننده:

آيه ي قرآن همين را مي گويد آقاي استاد.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

ببين عزيز من

أولئك الذين يدعون.

اين كساني كه شما مي پرستيد.

درست است يا نه

بيننده:

درست است

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

ببينيد الآن شما تلويزيون را مي بينيد يا نه.

بيننده:

بله. بله.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

آي زنده باد. آقاي بيضاوي از مفسران نامي اهل سنت است

الذين تدعونهم شركاء من الملائكه و النبيين.

آي آن هايي كه ملائكه را مي پرستيد. پيامبران را مي پرستيد. به عنوان خدا.

اين ها خودشان خدا پرستند اگر اين ها خدا بودند اصلا نيازي نبود كه اين ها خدا را بپرستند كه اين ها حتي دنبال اين هستند كه در ميان اين واسطه ها كدام واسطه به خدا نزديك تر است. بيايند آن را واسطه ي خودشان قرار بدهند

أيهم أقرب.

مي خواهد بگويد آيا پيغمبر به خدا نزديك تر است. نمي دانم حضرت آدم نزديك تر است، حضرت ابراهيم نزديك تر است. كدام نزديك ترند كه او را بين خودشان و خدايان عالم واسطه قرار بدهند.

بعد ببينيد آلوسي مي گويد:

فكل من عبد من دون الله.

تمام آن كساني كه من دون الله مورد عبادت قرار مي گيرد مثل حضرت عيسي و ملائكه.

وسيلتهم الي الله نبيا.

واسطه ي آن ها به سوي خدا پيغمبر آن ها است.

پيغمبر نه تنها واسطه ي عيسي و ازير است.

بل هو وسيله سائر الموجودات.

پيغمبر واسطه ي تمام موجودات است.

ببين عزيز دل من اين ديگر عبارت آلوسي عبارت شوكاني، عبارت بيضاوي هر سه را من آوردم براي شما باز هم شبهه ماند براي شما.

بيننده:

آقاي استاد اگر اجازه بدهيد اين را هم بگويم تمام مي شود.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

بفرماييد عزيز دل من.

بيننده:

آيه 5 و 6 سوره ي احقاف كه در آن جا مي فرمايد:

و من أضل ممن يدعوا من دون الله من لا يستجيب له إلي يوم القيمه و هم عن دعائهم غفلون. و إذا حشر الناس كانوا لهم أعداء و كانوا بعبادتهم كفرين.

شما در اين مورد چي مي فرماييد حضرت استاد.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

ببين عزيز دل من شما فعلا اين آيه را قبول كرديد يا نه اول اشكال اين آيه برطرف شد يا نه.

بيننده:

و الله آقاي استاد من در مورد آن آيه ي سوره ي الإسراء هم زياد وقت شما را نمي خواهم بگيرم ديگر صحبت نمي كنم. راجع به شش تا سوال كه فرموديد.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

نه عزيز من ببين دانه دانه برويم جلوتر ببين برادر بزرگوارم مشكل اين جا است كه من شش تا آيه خواندم يك آيه كه نخواندم. عزيز دل من.

آقاي محسني:

نه مشكل شما در اين جا حل شد يا نه.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

شش تا آيه از قرآن آوردم در رابطه با توسل شما اول اين شش آيه را دانه دانه كه قرآن در آيه ي 35 مي گويد:

و ابتغوا عليه وسيله.

بين خودتان و خدا واسطه قرار بدهيد.

خب اين ها را شما بايد جواب بدهيد عزيز دل من يا بگوييد پذيرفتم يا شما ببينيد برادر عزيزم شما قطعا شافعي مذهب هستيد ديگر. آقاي حسن آقا.

بيننده:

بله بله.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

آيه ي 64 سوره ي نساء كه من خواندم.

و لو أنهم إذ ظلموا.

براي آقايان حنبلي ها آقاي ابن قدامه ي مقدسي مي گويد:

آقا وقتي وارد مسجد النبي شدي بيا كنار قبر پيغمبر و بگو:

السلام عليك ايها النبي.

و بگو خدايا در قرآن اين آيه را فرستادي:

و لو أنهم إذ ظلموا انفسهم.

همان آيه ي 64 سوره ي نساء.

بعد بگو:

و قد اتيتك مستغفرا من ذنوبي.

يا پيغمبر من آمدم پيش تو از گناهانم استغفار مي كنم.

مستشفعا بك إلي ربي.

تو را بين خودم و خدا واسطه قرار مي دهم.

اين از علماي بزرگ حنبلي.

از علماي بزرگ شافعي. محيي الدين نووي قطعا اسم ايشان را هم شنيديد ايشان هم مي گويد اين آيه ي 64 سوره ي نساء را بخوان و بعد بگو به پيغمبر خطاب به پيغمبر است.

جئتك مستغفرا من ذنوبي مستشفعا بك إلي ربي.

اين هم از آقايان شافعي ها. اين هم از آقايان حنفي ها.

آقاي ابن مودود موصلي ايشان مي گويد اين آيه را بخوان و بعد بگو:

و قد جئناك ظالمين من لأنفسنا.

يا پيغمبر ما آمديم در حالي كه در حق خودمان ظلم كرديم و استغفار مي كنيم.

فاشفع لنا إلي ربك.

اين هم مال آقايان حنفي ها. آقايان مالكي ها زيني دحلان از قول امام مالك به منصور دوانيقي مي گويد:

و هو وسيلتك و وسيله أبيك آدم إلي الله.

اين پيغمبر واسطه ي تو و واسطه ي پدرت آدم به خدا بوده.

بعد همين آيه را هم مي خواند شما بفرماييد نسبت به اين آيه ي 64 سوره ي نساء من از هر كدام از مذاهبم يك فقيه را آوردم استدلال كرده به اين آيه ي شريفه بعد از رحلت پيغمبر هم است. و اگر

من اضل يدعو من دون الله.

صحيح است آيا آقاي نووي اين آيه را نخوانده آقاي ابن قدامه ي مجلسي و زيني دحلان اين آيه را نخوانده عزيز دل من.

بيننده:

صد در صد خوانده اند اين ها.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

خب پس چرا مي گويند برويد كنار قبر پيغمبر بگوييد يا پيغمبر واسطه شو بين ما بين خدا ببين من از چهار مذهب آوردم عزيز دل من اين آياتي كه شما مي خوانيد برادر بزرگوار در رابطه با بت پرست ها است. شما بحث بت پرست ها را با نبي مكرم اشتباه نگير عزيز دل من اين در حقيقت ظلم به پيغمبر اكرم است. ظلم به ائمه است. ظلم به صالحين است.

بيينده:

آقاي استاد شما آيا اين آيه ي

و من اضل من يدعوا من دون الله.

را شما مي توانيد اين را بگوييد و برايمان شرح بدهيد.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

چشم آن را هم براي شما توضيح مي دهم آن را براي شما عرض كنم. آن را مفصل براي شما توضيح مي دهم الآن اجازه بدهيد من عين آن چه را كه

و من اضل من دون الله.

اگر مانيتور من را محبت كنند دوستان كه اين ديگر پاور پنت نيست اين به صورت آفيص است.

و من اضل ممن يدعو من دون الله من لا يستجيب له الي يوم القيامه و هم عن دعائهم غافلون.

ترجمه ي آيت الله مكارم شيرازي.

چه كسي گمراه تر از آن كس كه معبود غير خدا را مي خواند.

آيا شما مي گوييد يا رسول الله. يا يك شيعه مي گويد يا علي يا ياحسين.

آيا شما پيغمبر را مي پرستيد شيعه مي گويد ياعلي، ياحسين علي و حسين را به جاي خدا مي پرستيدند يا نه به عنوان يك بنده اي از بندگان خدا دارند و تمام اين بزرگان اهل سنت ببين عزيز دل من آقاي ابولليث سمرقندي متوفي 373 مي گويد:

و من اضل يدعو من دون الله.

يعني چه؟

يدعو من دون الله.

يعني آلهه.

خداياني در برابر خدا مي پرستند.

درست شد عزيز دل من آقاي أبي الزمنين.

بيننده:

من دون الله

يعني هر چيزي غير از خدا.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

شما الآن به پسرت مي گويي حسين آقا به من آب بده. اين من دون الله است يا الله است.

بيننده:

اين من دون الله است.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

پس شما نستجير بالله كافر شديد وقتي به خانم خودتان بگوييد آب بده. بگوييد اي خانم آب بده به من

بيننده:

اين زندگي روز مره است.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

اگر بنا است آقاي حسن آقا.

بييننده:

مگر نمي روند پيش دكتر مي گويند دكتر من را شفا بده.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

حسن آقا اگر بنا شد خواندن و صدا كردن غير خدا شرك باشد ديگر فرقي نمي كند كه شما بگوييد يا رسول الله به من شفا بده يا بيا بگويي آقاي دكتر براي من طبابت كن، اي خانم براي من آب بياور، اي پسر من براي من غذا بياور. فرقي نمي كند اگر صدا كردن غير خدا شرك باشد ديگر فرقي نمي كند پيغمبر را صدا كني يا آقا زاده ات را صدا كني چه فرقي دارد.

بيننده:

اين جا فرق است.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

يعني چه متوجه نشدم.

بيننده:

تفاوت است بين اين كه من بگويم يا حضرت محمد يا زنم را يا بچه ام را صدا كنم.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

چرا چه فرقي دارد. زن شما من دون الله است يا من دون الله است.

بيننده:

صد در صد است.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

خب من دون الله خواندن اگر شرك است شما خانم تان را صدا مي كنيد. مشرك مي شويد خداي نكرده.

بيننده:

نه استاد اين فرق دارد.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

نه چه فرقي دارد.

بيننده:

اين دعا مربوط به عالم غيب است.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

يعني چه عالم چه؟

بيننده:

كه اصلا ما نمي دانيم اين دعاي ما مستجاب مي شود يا نمي شود.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

يعني اگر چنان چه.

بيننده:

اين كه مثلا من تشنه هستم بگويم به من آب بده يا خودم بروم آب بخورم. مريض هستم بروم پيش دكتر. اين قانون خدا است.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

خب قانون خدا شد اين قانون خدا چطور شد شما خانم ات را صدا كني من دون الله نيست هيچ اشكالي ندارد ولي پيغمبر را صدا كني اين من دون الله است. مگر خود قرآن آقاي حسن آقا.

بيننده:

همه چيز در اين دنيا سبب دارد. سبب هم اگر از آيات قرآن ثابت بشود يا بايد از روي تجربه ثابت بشود. ما كه پيش دكتر مي رويم مثلا مي گويم با اين عقيده و ايمان مي رويم كه خداوند در اين دوا و درمان تأثير مي گذارد كه آن ها در بدن ما تأثير بگذارند اگر هزار بار هم پيش دكتر برويم اگر اراده ي خداوند متعال در اين دوا و درمان نباشد باز هم اين دوا براي ما تأثير گذار نيست.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

خدا اموات شما را بيامرزد ما هم همين را مي گوييم. مي گوييم اگر ما متوسل به پيغمبر مي شويم اگر خداي عالم اذن ندهد خداي عالم توسل ما را قبول نكند به هيچ وجه اثر ندارد ولي اگر توسل ما مقبول خدا شد اثر دارد عزيز دل من اين همه افراد متوسل شدند و اثر گرفتند ببين برادر من شما اين آيه را ببين شما آيه را خواستي از من ببين ابن كثير دمشقي مي گويد:

لا اضل ممن يدعو من دون الله اصناما.

اين آيه در رابطه با بت ها است نه در رابطه با. خب الآن شما ببينيد در خود قرآن اگر واقعا خواندن غير خدا شرك باشد شما برو سوره ي نوح آيه ي 5 را ببين مي گويد:

اني دعاه قومي ليل و نهارا.

خدايا من شبانه روز قومم را خواندم.

آيا نستجير بالله حضرت نوح كه داشت قومش را مي خواند اين قوم حضرت نوح من دون الله است يا نيست قرآن هم مي گويد:

دعاه قومي.

رسول اكرم صحابه اي كه در حال فرار بودند در جنگ احد گفت:

او الرسول يدعوكم في اخري كم.

اين ها را صدا مي كرد. اگر واقعا دعا كردن و خواندن يعني هر كجا كه كلمه ي يدعو در قرآن آمد يعني خواندن غير خدا.

پس نستجير بالله پيغمبرصحابه را مي پرستيده يا اين سوره ي آل عمران آيه ي 353 يا در آيه ي 63 سوره ي نور.

يا تجعلوا دعاء الرسول بينكم كدعاء بعض بعضا.

آيا مردم حضرت پيغمبر را مي پرستيدند.

ببين برادر عزيزم شما دقت كنيد تمام از علماي بزرگ شما يك ذره به اندازه ي سر سوزن حسن آقا اين پرده هاي ضخيم تعصب را از كنار چشم مبارك تان ببريد كنار من از چهار مذهب، از چهار فقيه آوردم مي آيد مي گويد:

يا رسول الله خطاب به پيغمبر است. من آمده ام تو واسطه شو بين من و خدا يعني اين آقاي ابن قدامه، آقاي نووي، همه اين ها را نفهميده بودند. اين ها بت پرست بودند آقاي حسن آقاي عزيز.

بيننده:

و الله آقاي استاد من اين جا در مورد آيه ي 35 سوره ي مائده هفت هشت تا تفسير پيشم است كه همه همين را مي گويند.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

چي مي گويند.

بيننده:

تفسير آلوسي در مورد آيه ي 35 سوره ي مائده اين را مي گويد:

يعني براي خود پاداش و ثواب و نزديكي به او را طلب كنيد. و بخواهيد و اين به معناي آن چه كه به او توسل جسته و به خداوند عزيز و بزرگوار و ترك گناهان نزديكي مي جويند.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

خب برادر من عزيز دل من آقاي حسن آقا اگر بنا است شما همين جور از اين شاخه به آن شاخه مي پريد اصلا بحث ما فايده اي ندارد.

آقاي محسني:

تقريبا بيست و پنج دقيقه است كه ما با شما بحث مي كنيم.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

ببين عزيز دل من. من تمام فقها را آوردم در رابطه با آيه ي شريفه 64 سوره ي نساء مي گويد در زيارت نامه ي پيغمبر اين را بخوانيد اين را به من جواب بده تا من در رابطه با آيه ي 35 هم براي شما توضيح بدهم.

آقاي محسني:

و آيه ي بعدي را بگذار براي جلسه ي بعد.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

برادر بزرگوارم شما ديگر بنا نيست كه شما خودتان را به لج بازي بزنيد اين جا لج بازي زديد فرداي قيامت مي خواهي چه كار كني عزيز دل من.

من چهار تا فقيه از فقهاي بزرگ را براي شما آوردم مي گويد آقا آيه ي 64 سوره ي نساء دلالت دارد بر مشروعيت توسل به پيغمبر اكرم شما اول اين را برو عزيز دل من مطالعه كن و نگاه كن آيه ي 57 سوره ي مائده كه من از بيضاوي آوردم. از آلوسي براي شما آوردم اين ها را برو ببين عزيز دل من همين كه چهار تا اين وهابي هاي ضد قرآن و ضد بشريتي كه امروز آبروي اسلام را برده اند اصلا به حرف هاي اين ها نگاه نكن عزيز دل من شما گفتيد آيه من شش تا آيه آوردم برايت هر كدام را دست گذاشتي توضيح دادم برايت سوال مي كنم شما مي گويي من چند تا تفسير دارم خب اين تفسير هايي كه شما داريد آقاي ابن قدامه ي مقدسي مي دانست آقاي نووي اين ها را مي دانست يا نه شما برو اين هايي را كه من آوردم برايت اين ها آيه است. عزيز دل من.

آقاي محسني:

سپاسگذاري مي كنيم آقاي حسن آقا ما به برادران اهل سنت مان چندين برابر آقايان شيعه اي كه مي‌ آيند روي خط وقت مي دهيم به خاطر اين كه عزيزان اهل سنت ما بيشتر احتياج دارند و مي خواهند مباحث را مطرح كنند. هم اين حقانيت و هم مستدل بودن مباحث ما را مي رساند. بخاطر اين كه ما اين امكانات را فراهم مي كنيم. و در اختيار عزيزان اهل سنت مي گذاريم كه اين مباحث را مطرح كنند شما وقتي به اين شبكه هاي وهابيت وقتي مراجعه مي كنيد به محضي كه يك حرف مخالفي بزنيد در عرض يك دقيقه هم نمي شود كه قطع مي كنند و اين هم نشان مي دهد كه اين ها حرفي براي گفتن ندارد و از شما آقا حسن خواهش مي كنيم كه اين مطالبي را كه استاد مستدل براي شما مطرح كردند برويد مطالعه كنيد و اگر عناد نداريد و واقعا دنبال تحقيق هستيد برويد مطالعه كنيد و به هر صورت احساس كنيد آن آقاي مقدسي يك مقداري از شما عالم تر بوده و يك مقدار بيشتري اين آيات را نگاه كرده.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

يا نووي از علماي بزرگ شافعي است.

آقاي محسني:

و آن آياتي كه شما خوانديد آن ها هم خواندند و توجه كردند اين جور نيست كه شما الآن به ذهن تان رسيده باشد و به ذهن اين آقايان نرسيده باشد. ممنونيم.

جناب آقاي قدير پور عذر خواهي مي كنيم كه تقريبا نيم ساعت يا چهل دقيقه اي است كه پشت خط منتظر هستيد. سلام و عرض ادب داريم خدمت شما آقاي قدير پور از كرج.

بيننده:

سلام عرض مي كنم.

آقاي محسني:

و عليكم السلام در خدمت شما هستيم.

بيننده:

بنده بر خودم واجب مي دانم كه از زحمات همه ي عزيزاني كه در شبكه ي جهاني ولايت با جان و دل از حقانيت امير المومنين دفاع مي كنند تقدير و تشكر كنم.

آقاي محسني:

سلام باشيد. مقداري بلند تر آقاي قدير پور چون صداي شما كم است. در خدمتتان هستيم.

بيننده:

خواهش مي كنم. عرض كنم كه بنده از همه ي عزيزاني كه در شبكه ي جهاني ولايت كه از حقانيت امير المومنين با جان و دل دفاع مي كنند تقدير و تشكر مي كنم.

آقاي محسني:

خدا به شما خير بدهد.

بيننده:

يك سوالي كه داشتم از محضر حضرت آيت الله دكتر حسيني قزويني در ارتباط با آيه ي 9 سوره ي مباركه ي انسان كه مي فرمايد:

بسم الله الرحمن الرحيم.

و يطعمون الطعام علي حبه مسكينا و يتيما و أسيرا.

كه آيا اين در ارتباط با امير المومنين عليه السلام است چون هدف از طرح اين سوال اين بود كه در كتاب تذكره الأولياء در احوالات ابو بكر در ص 548 نوشته كه وقتي ابو بكرشبري را با علوي اي سخن مي رفت گفت:

من با تو چه برابري توانم كرد كه پدرت سه قرص به درويشي داد كه در قيامت همي خوانند

يطعمون طعام علي حبه

الي آخر آيه. مي خواستم نظر حاج آقا را در اين ارتباط بپرسم و بدانم كه نظر ايشان چي است.

آقاي محسني:

ممنونيم.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

براي شما عرض كنم. ان شاء‌ الله شب چهار شنبه كه دارد مي آيد يعني امشب شب دو شنبه است فردا شب نه پس فردا شب. شب مباهله است در شب مباهله ان شاء الله اگر لازم شد ظاهرا نزول سوره ي العطا نزديك باشد.

آقاي محسني:

روز بعدش بايد باشد اگر اشتباه نكنم.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

در آن جا ما ان شاء الله مفصل در رابطه با همين:

يطعمون طعام به مسكينا يتيما و اسيرا.

در اين جا ان شاء الله ما مفصل صحبت خواهيم كرد عزيز دل من ظاهرا بيست و پنجم ذي الحجه است.

آقاي محسني:

مي گم بايد روز بعدش باشد. اگر اشتباه نكنم.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

در بيست و پنجم ذي الحجه روز نزول هل العطا شما اگر برويد مراجعه كنيد به كتاب تفسير آلوسي جلد بيست و نه صفحه ي 158 براي شما بگويم در آن جان يك جمله ي قشنگي مي گويد:

سوره ي هل العطا اشتهار دارد كه در حق علي و اهل بيت پيغمبر نازل شده در هر كجاي قرآن نعمت هاي بهشتي را شمرده من جمله حور العين را هم آورده.

و جنات تجري من تحت الأنهار و حور عين.

ولي مي گويد از لطائف قرآني اين است كه خداي عالم در سوره ي هل عطا نعمت هاي بهشتي را آورده حور العين نياورده اين نيست

الا رعايه لحرمته البتول. و قره عين الرسول.

به خاطر حرمت فاطمه ي زهرا و نور چشم پيغمبر بود.

اين ديگر من گمانم يك جو انصاف داشته باشد مثل آقاي حسن آقاي عزيز ما از اين شاخه به آن شاخه نرود و خودش را به لج بازي نزند قضيه خيلي واضح و روشن است و لذا به حسن آقاي عزيز مان كه الآن دارد گوش مي دهد برود حديث 1010 بخاري را هم كه جناب خليفه ي دوم مي گويد:

اللهم انا كنا نتوسل عليك بنبينا.

خدايا ما به پيغمبر متوسل مي شديم.

آيا پيغمبر من دون الله است يا من دون الله نيست. آيا متوسل به پيغمبر مثل زن و بچه عادي است ببينيد با اين حرف ها خودمان را گول نزنيم همان طور كه سنت الهي در مسائل دنيوي اين است. اگر چنان چه من مي خواهم تشنه هستم تشنگي ام برطرف بشود بروم آب بخورم يا به بچه ام بگويم آقا پسرم براي من آب بياور در مسائل ديگر هم ببين عزيز من انبياء واسطه هستند اين ها بإذن الله واسطه هستند. همان طوري كه خداي عالم آب را قرار داده براي رفع تشنگي غذا را قرار داده براي رفع گرسنگي پيغمبر اكرم فرستاده براي نجات و قرار داده براي توسل شما بيا. من بيش از دويست مورد از علماي بزرگ اهل سنت متوسل به پيغمبر شدند و نتيجه گرفتند. همين امسال در ايام حج يكي از زائرين فكر كنم آفريقايي بود كل چشم اش نابينا بود. امسال در ايام حج در تمام سايت ها هم آمد حسن آقاي عزيز متوسل به پيغمبر شد خداي عالم بينايي او را برگرداند و بينا شد. نابينا آمد به مدينه، كور آمد به مدينه ولي از مدينه بينا رفت بيرون و خودش هم در شرح حالش. شما بزنيد شفاي يك حاجي در مدينه ي منوره يا توسل يك حاجي افريقايي به نبي مكرم ببينيد در تمام سايت ها هم آمده اين قضيه اش مي گويد من براين كه واقعا نمي توانستم جايي را ببينم و غيره خيلي در فشار بودم و در اذيت بودم آمدم يك روزي كنار قبر پيغمبر و متوسل به پيغمبر شدم پيغمبر را قسم دادم و گفتم يا رسول الله تا چشم من را شفا ندهي از اين جا بيرون نمي روم. مي گفت:

يك دفع ديدم پرده از كنار چشمم كنار رفت و دارم همه را مي بينم اين ديگر مال امسال است مال دويست سال قبل هم نيست كه آقاي حسن آقاي عزيز يا شما برو ببين خود آقاي ذهبي چقدر از علماي بزرگ را آورده كه اين ها متوسل به قبر پيغمبر شدند و شفا گرفتند اگر دنبال تجربه هستيد حالا شما تشريف ببرآن جا ببين يا همين امسال در حرم امام رضا عليه السلام يكي از اين جوان ها از عراق بود يا از كويت بود ما فيلمش را هم پخش كرديم كه مي آيد اين جا نابينا مي آيد حرم امام رضا و از حرم امام رضا بينا مي رود بيرون.

همين آقاي سعيد چنداني زاهداني كه سني است، فلج آمد جمكران متوسل به حضرت مهدي شد با پاي خودش رفت بيرون خب اين ها يك مورد يا دو مورد نيست آقاي حسن آقا بزرگوار.

الا يا ايها الحال از اين عزيزمان كه براي شما دارند دادم آدرس را تفسير آلوسي ج 29 ص 158 و همچنين اگر مفصل اين قضيه را بخواهند ببينند اين عزيزمان تفسير ثعلبي ج 10 ص 99 را ببينند مناقب خوارزمي چاپ جامعه ي مدرسين اگر اشتباه نكنم ص 267 را ببينند و هم چنين شواهد التنزيل علامه ي حصكاني ج 2 ص 406 را ببينند و خود قرطبي مي گويد:

فنزلت و يطعمون طعام علي حبه مسكينا و يتيما و اسيرا.

مي گويد:

قال اهل التفسير

مفسرين گفتند.

نزلت في علي و فاطمه رضي الله عنهما و جاريه لهما اسمها فضه.

مراجعه كنند عزيزان ما تفسير قرطبي جلد 19 ص130 ببينم واقعا هست يا نيست.

آقاي محسني:

خيلي ممنونيم از جناب آقاي قدير پور با آقاي مير جليلي هم پشت خط هستند حاج آقا سه يا چهار دقيقه فرصت مانده اگر جناب آقاي مير جليل در عرض يك دقيقه صحبت هاي شان را بفرمايند ما ممنون مي شويم و الا بايد باهاشون خداحافظي كنيم.

جناب آقاي مير جليلي سلام عرض مي كنم.

خب مثل اين كه پشت خط زياد ماندند. ممنونيم و سپاسگذاريم حاج آقا ديگر فرصت نداريم و حسن خطاب برنامه هاي مان دعاي حضرت عالي هست و دعا بفرماييد كه.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

به هر حال اگر ما توفيق داشته باشيم كه اين هفته چهار شنبه قضاوت با شما كه شب مباهله هم است در خدمت بينندگان عزيز هستيم كه اگر من حالم مساعد نباشد و نتوانم. برادرمان جناب آقاي ابوالقاسمي ان شاء الله شب چهار شنبه پس فردا شب در رابطه با قضيه ي مباهله كه يكي از بالاترين فضائل اهل بيت عصمت و طهارت سلام الله عليهم اجمعين اين است و اين كه در آيه ي مباهله خداي عالم علي بن ابي طالب را نفس پيغمبر شمرده اين ديگر بالاترين فضيلت براي علي بن ابي طالب است.

اين آقايان به ما بگويند آيا نفس پييغمبر فضيلتش بالاتر است يا نماز خواند به جاي نبي گرامي صلي الله عليه و آله وسلم.

خدايا تو را قسمت مي دهيم به آبروي محمد و آل محمد فرج مولاي ما را بقيه الله الاعظم را نزديك بگردان، و ما را از ياران ويژه ي آن حضرت قرار بده، رفع گرفتاري از همه ي گرفتاران بفرما، خدايا شر اشرار بويژه شر اين وهابيت تكفيري را از سر مسلمانان كمي كوتاه بگردان، خدايا اگر اين ها قابل هدايت هستند هدايت كن و اگر نه اين ها را رسوا، مفتضح و نابود بگردان، خدايا بر همه ي بيماران،بيماران مد نظر شفاي عاجل كرم بفرما، خدايا به آبروي محمد و آل محمد حوائج ما را بر‌آورده نما، دعا هاي ما را به اجابت برسان. و السلام عليكم و رحمه الله و بركاته.

آقاي محسني:

ممنون و سپاس گذاريم كه حضرت استاد اين فرصت را در اختيار ما قرار داديد از شما بينندگان فهيم ممنون و سپاس گذاريم كه تا اين لحظه ما را همراهي فرموديد. از همه همكارانم كه تدارك برنامه را ديده اند سپاس گذاري مي كنم و در پايان همه ي مباحث مان دعاي هميشگي مان را عرض مي كنم. اللهم عجل لوليك الفرج.

آقاي ايت الله دكتر حسيني قزويني

البته اين را هم عزيزان بيننده باز من تكرار مي كنم. برنامه ي فارسي ما فقط از هات برد پخش مي شود با فركانس 10949 و به صورت عمودي و4 /275003.

اگر بعد از اين برنامه ديدند تلويزيون شان عربي شروع كرد و يا همين فركانسي كه من دادم به صورت دستي به كسي كه وارد است و يا حداقل زنگ بزنند به دفتر شبكه دوستان راهنمايي كنند كه ان شاء الله با پخش عربي در نايل سطر عزيزان ما به مشكل بر نخورند.

آقاي محسني:

خيلي ممنون هستيم التماس دعا و اللهم عجل لوليك الفرج.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب