2024 May 26 - يکشنبه 06 خرداد 1403
بدعت از دیدگاه فریقین : شبکه های وهابی و پاسخ ما به شبهات آن ها
کد مطلب: ٦٩٧٣ تاریخ انتشار: ١٥ مهر ١٣٩٣ - ١٠:٢١ تعداد بازدید: 2429
خارج فقه مقارن » بدعت از دیدگاه فریقین
بدعت از دیدگاه فریقین : شبکه های وهابی و پاسخ ما به شبهات آن ها

جلسه نهم 1393/07/15

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه نهم 1393/07/15

موضوع درس: بدعت از دیدگاه فریقین : شبکه های وهابی و پاسخ ما به شبهات آنها

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمد لله و الصلاه علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیه الله و اللعن الدائم علی اعداءهم اعداء الله الی یوم لقاء الله

این جلساتی که ما در خدمت دوستان هستیم، در واقع یک پایه ریزی هست، برای تربیت استعدادهای درخشان؛ برای کشف نیروهای توانمند برای خدمت رسانی در مسیر دفاع از ولایت آقا امیرالمؤمنین (سلام الله علیه).

ما با برنامه هایی که در این جلسات درسمان داریم، امیدواریم تا آخر سال بتوانیم تعدادی از دوستان را انتخاب کنیم و در واحد «پاسخگوئی به شبهات»، از محضرشان استفاده کنیم.

الآن هستند در جلسه، دوستانی که، در این جلسات حضور داشتند و الآن در واحد پاسخگوئی به شبهات «شبکه جهانی ولایت» با پنجاه، شصت میلیون مخاطب، از وجودشان داریم استفاده می کنیم.

امروز خدمت به تشیع، از بالاترین وظیفه هاست

امروز خدمت به تشیع از بالاترین وظیفه هاست و اگر کسی واقعاً بخواهد سرباز حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) باشد؛ باید طبق مقتضیات زمان، و طبق نیازهای زمان، حرکت کند.

البته ما نمی خواهیم بگوئیم، جلسات «مساجد» و «حسینیه» ها و «تکایا»، مفید نیست. نه! این ها باید باشد. زیرا آن برنامه های «چهره به چهره» یک تأثیری دارد، که شاید رسانه ها آن تأثیر را نداشته باشد.

300 شبکه ماهواره ای وهابی، علیه شیعه

ولی آنچه که مهم است اینست که، امروز دشمنان ما دارند از این رسانه های بین المللی استفاده می کنند. الآن در منطقه 1800 فرکانسی که قابل دریافت است؛ 300 شبکه دراختیار وهابیت است!

یعنی 300 شبکه ماهواره ای، دارند شبانه روز علیه شیعه برنامه تولید می کنند. و برنامه پخش می کنند. الآن همین فاجعه «عراق» و فاجعه «سوریه»؛ همه زائیده تبلیغات این رسانه های بین المللی است.

همین چندی قبل، مشاور دینی رئیس جمهور «ازبکستان» آمده بوده قم. یک دو ساعتی هم پیش ما بود، می گفت ما «اهل سنت» غافل ماندیم؛ شما «شیعیان» هم غافل ماندید؛ وهابیها رسانه های مختلف؛ و ماهواره های مختلف، تأسیس کردند. شبانه روز تبلیغ سلفی گری و وهابیت کردند. می گفت: الآن ده هزار تروریستی که در منطقه دارند می جنگند؛ مال منطقه ماست! «ازبکستان» و «تاجیکستان» و امثال اینها...

شبکه های ماهواره ای بهترین فرصت برای خدمت به اسلام

امروز اگر کسی بخواهد خدمت بکند به اسلام، خدمت بکند به تشیع،این شبکه های ماهواره ای بهترین فرصت است. درست است که ماهواره ها از طرفی تهدید هستند، ولی از طرف دیگر فرصت خوبی هستند برای خدمت به اسلام.

شما در «قم» هستید یا تشریف میبرید در شهرستان، و دراستان، برای «دویست نفر»، سیصد نفر، پانصد نفر،دیگر خیلی منبری حرفه ای باشید، «دو هزار نفر» ،سه هزار نفر، پای صحبت شما می آیند؛دیگر بالاتراز این که نیست! ولی الآن رسانه ها، مخاطبینشان روی دهها میلیون دور می زند. یکی می گویدآقا من «سی میلیون» مخاطب دارم، هفتاد میلیون مخاطب دارم! شصت میلیون مخاطب دارم! یعنی شما در خانه ات نشسته ای،با «سی میلیون» «چهل میلیون» جمعیت در اقصی نقاط جهان دارید حرف می زنید.

اضافه بر این،شما که می روید «مسجد»، افرادی که می آیندمسجد،همه مردم نیستند؛یک طیف خاصی می ایند مسجد. ولی این «شبکه های ماهواره ای»،درون خانه ها رفته، پیرمرد میبیند، پیرزن می بیند. جوان می بیند دختر و پسر می بینند، پدر و مادر می بیند. بچه های کوچک هم می بینند.

این طیفی که در رسانه ها،مخاطب ما هستند،اصلاً قابل مقایسه با مخاطبین مساجد و تکایا نیستند.

چهار شبکه ماهواره ای فارسی در منطقه

الآن چهار تا شبکه ماهواره ای فارسی در منطقه هست که شبانه روز علیه «شیعه» و علیه «اهلبیت»،دارند برنامه پخش می کنند. در «ایران» هم مخاطب دارند. طیف جوانها، شیعه و سنی پای این شبکه ها نشسته اند. مثل شبکه «کلمه»،«وصال»؛«وصال حق»،«شبکه نور» که «اهل سنت» درایران،بیننده این شبکه ها هستند. و اینها دارند شبهات را القا می کنند.

و این شبهات در«مدارس»ما پخش می شود، در«دبیرستان»های ما پخش می شود، در «دانشگاه»های ما پخش می شود. در«خوابگاه دانشجویان» پخش می شود، کوچه و خیابان پخش می شود. شما باید به اینها جواب بدهید. کجا می خواهید جواب بدهید!؟ مدرسه!؟ دبیرستان!؟ دانشگاه!؟ کجا؟

یک شبکه در سطح کشور شاید «ده میلیون» مخاطب داشته باشد. این ده میلیون مخاطب وقتی می اید در جامعه، تبدیل به بیست میلیون، سی میلیون، چهل میلیون می شود.

از بهترین راههای پاسخ به شبهات، همین شبکه های وهابی است.

یکی از بهترین راههای «پاسخگوئی به شبهات»، خود همین شبکه های ماهواره ای است.

الآن این شبکه ها،روزی چهارساعت،پنج ساعت،برنامه زنده دارند. و تلفن هم آزاد است.

کافی است شما یک سیم کارت داشته باشید.

البته هزینه دارد ولی برای امیرالمؤمنین(سلام الله علیه) باید خرج کرد. ما که می گوئیم:

«بأبی أنتم وأمی و أهلی و مالی وأسرتی»

پدر ومادرم و اهلم ومالم وخانواده ام به فدای شماباد

باید دست به جیبمان بکنیم،و برای امیرالمؤمنین(سلام الله علیه) خرج کنیم.

بردارید با این شبکه ها تماس بگیرید. البته با آن فوت وفن خاص خودش. نیازی نیست بگوئید از حوزه علمیه هستید و...چون در اینصورت شما را اذیت میکنند. چه بسا یک «اسم سنی» هم بگوئید،هیچ اشکالی ندارد. ابتدا از اینها تشکر هم بکنید،اشکالی ندارد.

شما از شبهاتی که اینها در یک برنامه مطرح می کنند،همانجا جواب بدهید. وقتی شما همانجا جواب دادید،ذهن ده میلیون مخاطب آن شبکه را پاک میکنید. اگر تماس شما را قطع هم کردند، دوباره تماس بزنید. البته اگر اینها آموزش داده بشوند،و با راه و روشش وارد بشوند، قطع نمی کنند.

بعضی مواقع افرادی میروند روی خط اینها، که غالباً کسانی هستند که سواد پاسخگوئی به شبهات را ندارند. ما بارها در«شبکه ولایت» گفتیم: آقا می خواهیدبروید روی خط این شبکه ها، این سؤال را مطرح بکنید با این جلد با این صفحه. ولی یک جوانی زنگ می زند، می گویند عربی بخوان، نمی تواند بخواند! آیه قرآن را می خواهد بخواند، غلط می خواند. بعد می گویند شما که بلد نیستی یک آیه را درست بخوانی،برو بگو کسی بیایدکه بتواند این آیه را درست بخواند.

این، کار شما طلبه هاست. که یک مقداری این برنامه ها را ببینید. شبهات را رصد کنید. بعد که مسلط شدید روی مطالب و شبهات،،در هر برنامه ای اگر شما ماهی یکبار هم به اینها زنگ بزنید؛ ده بار، بیست بار، زنگ می زنید، یک بار موفق می شوید که وصل بشوید. وقتی وصل شدید درهمان یکبار، صحبت شما را تمام مخاطبین کج فکر آنها، یا جاهل آنها، یا حتی مخاطبین شیعه ای که تحت تأثیر آنها قرار گرفته اند، می شنوند. و شما می توانید ذهنشان را پاک کنید. کدام خدمتی بالاتر از این.

«وهابی» ها مثل «نوارکاست» عمل می کنند

ما الآن بیست وپنج سال، سی سال هست با این وهابیها،درگیر هستیم. من حتی با «مفتی اعظم عربستان سعودی» رفتیم «طائف» بحث کردیم. من دیدم اینها یک سری شبهاتی را مثل«نوارکاست» دارند پخش میکنند.مثل نوار کاست دولبه میاید به آخر نوار که میرسد، دوباره از آن طرف شروع میکند به پخش کردن.

من در«مدینه» در «مکه» با دانشجویانشان با اساتیدشان بحث زیاد میکردم. اول تصور می کردیم اینها بلد نیستند.سواد ندارند. و سطح معلوماتشان پایین است. ولی وقتی با مفتی اعظمشان که دیگر بالاترین مقام علمی را دارد، و هرگونه استفتائی از جهان، از وهابیت بشود،مفتی اعظمشان جواب میدهد. یعنی آیة الله العظمی علی الاطلاقشان است. ما وقتی بحث کردیم،دیدیم نه! همان منطقی که یک دانشجوی سال اولی دارد، یک دبیرستانی دارد، یک معلم دارد، همان منطق را «مفتی اعظم» دارد.

به این نتیجه رسیدیم که اینها یک سری شبهات را آماده کردند، از همان «دبستان» به خورد این بچه وهابیها می دهند تا بیاید برسد به بالا.

تمام شبهات وهابیت، به «پنجاه شبهه» بیشتر نمی رسد

لذا از عزیزان تقاضا داریم یک سری شبهات رایج اینها را بررسی کنند، مطالعه کنند و مسلط بشوند. کل شبهاتی که اینها دارند به «پنجاه شبهه» بیشتر نمی رسد . ما حدود هشت هزار از شبهات اینها را با «حضرت آیة الله سبحانی» وآقای«قاضی عسگر» و دیگر دوستان، نشستیم بالا پایین کردیم، تکراری ها را حذف کردیم، هشت هزار شبهه را رساندیم به «پنجاه شبهه».

از این پنجاه تا شبهه، 25 تا شبهه، «اولویت اول» و 25 شبهه «اولویت دوم» هستند.

اگر کسی اینها را خوب مطالعه کند، یعنی بیاید پنجاه تا مقاله علمی بنویسد، یک مقاله ده صفحه ای،پنج صفحه ای بنویسد.کافی است.

روش صحیح مقاله نویسی

البته نه اینکه برود از این ور و آن ور کپی کند نه! واقعاً زحمت بکشد. برای هر مقاله، پنجاه شصد ساعت، وقت بگذارد. کاملاً برود در گود شبهه. برود درگود پاسخگویی به شبهه.

ده تا،بیست تا، کتاب مطالعه کند. مقاله مطالعه کند. بعد یک مقاله جمع وجوری دربیاورد در ده صفحه. این ده صفحه مقاله را بیاورد در ده خط خلاصه کند. و در اول مقاله بیاورد.

اگر در یک جلسه میخواهد به همه شبهه جواب بدهید،در«کلاس» هستید،یا در«منبر»،خب از همه ده صفحه استفاده می کنید.ولی یک دفعه در «ماشین» نشسته اید،در «تاکسی» نشسته اید، در «شبکه ماهواره ای» رفته اید؛ خب آنجا اگر بخواهید کل ده صفحه را بگویید، یک ساعت، دو ساعت وقت میبرد. و این وقت را به شما نمی دهند! حداقل دو یا سه دقیقه! به شما وقت میدهند. در این سه دقیقه، از گزیده مقاله، استفاده می کنید.

ما در این جلسات درس، با همین حفظ کردن تدریجی آیات و روایات،شروع می کنیم به تدریج هر هفته یک یا دو تا ازشبهات را مطرح میکنیم. بخشی را خودمان اینجا جواب می دهیم.

وبخشی دیگر را به عهده خود بزرگواران واگذار می کنیم. آخر هفته یا آخر هرماه مقالات را می گیریم.

ما امسال،به حول وقوه الهی تصمیم جدی داریم،ان شاء الله عده ای از عزیزان را و لو پنج نفر ده نفر را تا آخر سال، بتوانیم آشنا با«شبهات» و برای جوابگوئی شبهات آماده کنیم. که بتوانیم از وجود این بزرگواران استفاده کنیم. چون الآن سؤالات زیادی از ما میشود.چه در «شبکه ولایت»، و چه در«مؤسسه تحقیقاتی ولیعصر» و ما به وجود عزیزان نیاز داریم.

«مؤسسه تحقیقاتی ولیعصر»، قویترین سایت در پاسخ گوئی به شبهات

الآن «مؤسسه تحقیقاتی ولیعصر» پرکاربرترین شبکه حوزه است. در«گوگل» که بزنید اولین سطر، همان موسسه تحقیقاتی ولیعصر است. که قویترین سایت است در پاسخ گوئی به شبهات «وهابیت».

ما تحدی می کنیم،در «حوزه علمیه» که هیچ،در«خاورمیانه»، شیعه، سنی، وهابی، همچنین سایتی با این قدرتمندی ندارند. نه تنها ما تحدی می کنیم؛ بلکه خیلی از دوستان و رقبای ما هم براین عقیده هستند.

شما اگر مراجعه کنید و پاسخهایی که ما دادیم ببینید ومقایسه کنیدبا پاسخهایی که فرض کنید «دفتر تبلیغات»،«مرکز پاسخگوئی به شبهات» داده، «تبیان»داده، «مرکز مدیریت» داده، اصلاً ببینید مقایسه کنید،خواهید دید که تفاوت از زمین تا آسمان است.

درآن سایتها، یک محقق میاید،در یک روز، ده تا شبهه را جواب می دهد! ولی یک محقق ما، بیست روز زحمت می کشد،تا یک شبهه را جواب می دهد. بعضی از شبهات بوده، دوستان ما دو ماه زحمت کشیدند یک شبهه را جواب دادند. این شبهه ای که در عرض دو ماه جواب داده بشود،با یک شبهه ای که در عرض یک ساعت جواب داده بشود، مشخص است،تفاوتش چقدر است.

همین سه چهار روز قبل،از «بنیاد بین المللی غدیر» میخواستند در رابطه با «شبهات غدیر» یک «سی دی» پخش کنند. از یکی از مراکز حوزوی، یک سی دی گرفته بودند، این را تکثیر بکنند. فرستادند برای من، که فلانی شما ببینید آیا این شبهاتی که جواب داده اند، به صلاح است ما تکثیر کنیم،یانه صلاح نیست! من حدو د نیم ساعتی وقت گذاشتم دیدم، بینی وبین ربّی، بعضی از شبهات غدیری را آقایان مطرح کرده اند با آب وتاب؛ جوابی که داده اند خیلی ضعیف! دیدم شبهه برای من خیلی دلنشین تر است تا جواب شبهه.

من به یکی از مسئولین آن مرکزگفتم اگر ما نیرو نداریم جواب بدهیم،جواب ندهیم بهتر است، از اینکه جواب خراب بدهیم. جواب ندهیم بهتر از این است که این شبهه را بیائیم مطرح کنیم، ده نفر،صدنفر، هزار نفر، بیایند درمعرض شبهه قراربگیرند، ولی جواب،آن هم جوابی از نهادی به نام «حوزه علمیه قم» قانعشان نکند.

اگر لازم باشد،بعضی از شبهات این آقایان را من میاورم، جوابش را هم شما ببینید. که خواهید دید جوابی که دادند جوابهای ناقصی است.

فلذا من تقاضایم اینست که عزیزان اگر بتوانند، و فرصت دارند هر روز یکی دو ساعت با سایت «مؤسسه تحقیقاتی ولیعصر» آشنا بشوند. البته ما به دوستان گفتیم کلیه مطالب سایت را به صورت آفلاین تهیه کردند، روی سی دی آوردند.

55 شبهه وهابیت، پیرامون «غدیر»

ما این بحث «شبهات غدیر» را هم ما قبلاً رویش کار کرده بودیم. حدود «ششصد صفحه» مجموعاً شبهاتی است که در حول محور «غدیر» دارند وهابیها

ما در مورد «غدیر» تمام شبهاتشان را زیرو رو کردیم. در«سایتها» در «کتابها»، از قرن سوم کتابهایشان را زیررو کردیم تا تقریبا کتابهایی که تا قبل از ده سال چاپ شده بود را هم دیدیم. مجموعا اینها، 55 شبهه دارند در غدیر. اینها را هم ما جواب دادیم یا در «سایت ولیعصر» یا در «شبکه ولایت». تقریباً یک مجموعه ششصد صفحه ای شده که در حال ویرایش است که بعضی از نقائص را دوستان دارند برطرف می کنند. که ما بتوانیم به صورت «نرم افزار» در اختیار عزیزان قرار بدهیم.

معرفی نرم افزار «غدیر، تجلیگاه ولایت»

مجموعه 55 شبهه وهابیت پیرامون «غدیر» را به صورت نرم افزار درآوردیم که اسم نرم افزار، «غدیر،تجلیگاه ولایت» است. البته این نرم افزار مال هفت، هشت،سال قبل مؤسسه است.

در بخش «نوا ونما» این نرم افزار، روایاتی که در مورد غدیر است به صورت صوتی قرارداده شده است. کتاب «الغدیر» عربی وترجمه آن در این نرم افزار هست.

در بخش «کتاب شناسی»، تمام کتابهایی که درمورد «غدیر» نوشته شده را ما آوردیم اینجا.

«اشعار غدیری» «احادیث غدیر»، کل روایاتی که در مورد «غدیر» هست اینجا آمده با ترجمه ومصدر.

بخش «مقالات» را داریم که تقریباً «دویست وپنجاه» مقاله علمی در رابطه با «غدیر» آورده شده است.

در بخش «کتابخانه»،متن کتابهایی که در رابطه با «غدیر» است، آمده است.

بخش بعدی،بخش پرطرفدار «پرسمان» است.که بخش اساسی این نرم افزار است.شبهاتی که درمورد «غدیر» بوده، اینجا جمع آوری شده و پاسخ داده شده است.

امتیاز ویژه نرم افزار «غدیر،تجلیگاه ولایت»

ما آمده ایم از یک شبهه، «سی صفحه»، «سی وپنج صفحه»،جواب دادیم. تمام جوابها هم با بررسی سندی. یعنی تمام راویان سند را بررسی کردیم. که این روایت آیا از نگاه اهل سنت صحیح است یا صحیح نیست.

چون یکی از روشهایی که امروز وهابیت دارند اینست که، شما ده تا روایت نقل میکنید از «مسند احمد» و «سنن نسائی» و... میاید یک جمله می گوید: آقا این روایت همه ضعیف است! و شما را خلع سلاح می کند.

شما باید ده ها ساعت بروید بگردید، ببینید این روایت صحیح بوده یا صحیح نبوده؛ راویانش مورد وثوق اهل سنت است یا نیست.

ما تمام اینها را در این نرم افزار انجام دادیم و بررسی سندی صورت گرفته است.

همین سؤال را «مرکز مدیریت» جواب داده در هفت سطر، که من وقتی خواندم چیزی متوجه نشدم. جواب با سوال اصلاً سنخیتی ندارد. البته مطلبش خوب است. استفاده هم می کنیم.

ولی این مطلب با این شبهه، هیچ سنخیتی ندارد.

البته ما از بعضی «سایت»ها که دیدیم، در بعضی از جاها، جواب خوبی داده اند؛ مثل سایت «اندیشه قم» وسایت «تبیان» دراینجا آوردیم. جوابهایی که ما تشخیص دادیم زحمت کشیدند و واقعاً مستند بوده، در این نرم افزار آوردیم.

من در بحث هایم،«سیاهی لشگر» برایم مطرح نیست.اگر ما ده تا مرد جنگی داشته باشیم به از هزار نفر غیر جنگجو. که ما بتوانیم از وجود این عزیزان در حوزه «پاسخ گوئی به شبهات» هم در«شبکه ولایت» هم در«سایت ولیعصر» استفاده کنیم و هم در شبکه های اجق وجق وهابیها که مثل قارچ میرویند، ما بتوانیم سی تا،چهل تا، نیروی ورزیده داشته باشیم که وقتی سی نفر از اینها می رود روی خط اینها، از اینها یک نفر، دو نفر هم وصل بشود، کافی است.

«فحش» و «توهین» منطق اصلی «وهابیت»

بارها بوده اینها مثلاً دو ساعت، سه ساعت برنامه زنده داشتند. یکی ازبچه های ما رفته آخر برنامه یک شبهه مطرح کرده؛ تمام برنامه سه ساعتشان را داده به هوا. آتش گرفتند؛ شروع کردند به «فحاشی» و«توهین» کردن. که ما هم همین را می خواهیم. که اینها به این نتیجه برسند که فحش بدهند.

چون فحش دادن کار کسی هست که حرف برای گفتن ندارد. البته دوستانی که در این زمینه می خواهند کار بکنند. و وارد میشوند. باید یک مقدار به بدنشان «پی» بمالند. که وقتی اینها رفتند آنجا توهین کردند، جسارت کردند، زود از کوره در نروند.

الآن شما اگر این شبکه های وهابی را بروید ببینید؛یک ساعت که برنامه دارند در این یک ساعت،حداقل بیست بار،تصویر من را میاورند مسخره می کنند.«کاریکاتور» من را درست می کنند. فحش می دهند. توهین می کنند. تحقیر می کنند.

همه اینها را هم من می بینم و به هیچ وجه ناراحت نمیشوم. نه تنها ناراحت نمی شوم، بلکه والله خوشحال می شوم. چون می دانم کار ما اثر گذاشته و اینها آتش گرفتند؛ دارند توهین میکنند.

من به یکی از بزرگان گفتم: ما با امیرالمؤمنین(سلام الله علیه) نه در عبادت؛ نه درتقوا؛ نه در سخاوت؛ و نه در هیچ فضیلتی، نمیتوانیم با او شباهت داشته باشیم. حداقل در«فحش خوردن» با امیرالمومنین سنخیت داشته باشیم.

می گویند: یک بنده خدایی رفته بود حرم حضرت امیر (سلام الله علیه) از وضع مستأجری خیلی ناراحت بود. گفته بود: یا علی! هر مصیبتی را تحمل کردی، ولی درد مستأجری نکشیده ای آقا نمی دانی درد مستأجری چیست!؟

من هم می خواهم عرض کنم یا امیرالمؤمنین به شما هر فحشی دادند؛ ولی «فحش ناموسی» به شما ندادند. ولی امروز این وهابیهای کثیف، «فحشهای رکیک ناموسی» دارند می دهند.

البته اینها برای من اصلاً وابداً والله مطرح نیست. و خوشحال هم هستم،که اینها به این نتیجه رسیده اند که با «منطق فحش» آمدند.

خود حاج آقای مکارم، همین چند روز قبل گفت: تعدادی پیش من آمدند «شیعه» شدند و گفتند علت شیعه شدن ما این است که ما «شبکه ولایت» را دیدیم، مؤدب، و منطقی حرف می زند. «شبکه کلمه» را هم دیدیم بی منطق، و فحش میدهد. یقین کردیم «مذهب شیعه» حق است آمدیم شیعه شدیم.

یعنی همین فحش دادن آنها ومنطقی حرف زدن ما، باعث می شود هزاران نفر به مذهب اهلبیت مشرف بشوند.

والسلام علیکم ورحمة اللهShare
1 | سهراب | | ١٥:٠٢ - ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٥ |
سلام...
وقت شما بزرگواران بخیر...
واقعا زیبا بود....
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب