2024 May 22 - چهار شنبه 02 خرداد 1403
ولايت علي عليه السلام به استناد قرآن و سنت (5)
کد مطلب: ٥٢٨١ تاریخ انتشار: ١٤ شهریور ١٣٩٢ تعداد بازدید: 3936
سخنراني ها » امیرالمؤمنین علیه السلام
ولايت علي عليه السلام به استناد قرآن و سنت (5)

دلیل شیعه بر امامت الهی امیر المؤمنین از قرآن از کتب اهل سنت
برنامه امامت و ولایت 92/06/14

بسم الله الرحمن الرحيم

تاريخ : 92/06/14

مجري:

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام و صلوات بر پيامبر خاتم محمد مصطفي صلي الله عليه و آله و سلم خدمت همه شما بييندگان عزيز شبكه جهاني ولايت عرض سلام و ادب دارم. خدمت حضرت استاد سلام عرض مي كنم.

استاد حسيني قزويني:

بسم الله الرحمن الرحيم

سلام عليكم و رحمةالله و بركاته. بنده هم خدمت همه عزيزان گرامي كه بيننده اين برنامه هستند خالصانه ترين سلامم را تقديم مي كنم.

مجري:

حضرت استاد در دومين همايش تجليل از مفاخر به عنوان يكي از مفاخر و چهره هاي ماندگار معرفي شدند. من به نمايندگي از همه بينندگان و دوستداران حضرت استاد به ايشان تبريك عرض مي كنم و خواهش مي كنم در اينباره توضيحاتي بفرمايند.

استاد حسيني قزويني:

بله من هم از حضرتعالي تشكر مي كنم . -به قول معروف- آن ذره كه در حساب نايد ماييم. ما هر چه هم داريم از فضل الهي است.

هذا كله من فضل ربي

و من از همه دوستان در استان قزوين بويژه بنياد ملي مفاخر تشكر مي كنم. از حوزه علميه قزوين و از دانشگاه بين المللي و همچنين ديگر مسئولين محترم كه اين همايش را تشكيل داده بودند و بزرگواري كرده بودند بنده را به عنوان چهره ماندگار معرفي كرده بودند، تشكر مي كنم. اميداوريم كه اينچنين باشيم . وقتي كسي از حضرت امير سلام الله عليه تعريف و تمجيد كرد، آن حضرت اين عبارت را فرمود:

اللهم اجعلني افضل ممّا يظنون و اغفر لي ما لا يعلمون.

نهج البلاغه، خطبه 193

خدايا مرا برتر از آن قرار بده كه ديگران تصور مي كنند و گناهان مرا كه مردم نمي دانند و خبر ندارند ببخش.

آنهايي كه خدا تفضلي در حق آنها مي كند و يك عزتي براي آنها مقدّر مي كند ، به يك مقام و رتبه اي مي رسند اين جمله امام سجاد را فراموش نكنند و من دوست دارم عزيزان اين جمله را يادگاري از ما داشته باشند:

اللهم لا تحدث لي عزّا ظاهرا الا احدثت لي ذلة باطنة عند نفسي بقدرها

صحيفه سجاديه، دعاءه عليه السلام في مكارم الاخلاق، ص110

خدايا هر عزت ظاهري كه به من مي دهي به همان اندازه ذلت باطني در برابر ربوبيت خودت براي من مقدر بگردان.

و لذا اميداوريم كه انشاءالله اينها همه ذخيره اي باشد براي قيامت ما ، براي آن روزي كه

لا ينفع مال و لا بنون

سوره شعراء، آيه 88

ما اميدواريم كه اعمال ما و اين برنامه هاي ما و لو يك لحظه اش مورد رضايت عصاره عالم وجود، حضرت بقيةالله الاعظم ارواحنا فداه قرار بگيرد و حتي به اندازه يك چشم به هم زدن تبسمي بر چهره ملكوتي حضرت زهرا، صديقه طاهره سلام الله عليها بنشاند و در پايان جمله امام سجاد را عرض مي كنيم:

اللهم اجعل غدي و ما بعده افضل من ساعتي و يومي.

صحيفه سجاديه، دعاءه عليه السلام في يوم احد، ص541

خدايا فردا و پس فرداهاي من را بهتر از امروز و بهتر از اين ساعت من قرار بده.

يكي از علماي بزرگ اهل سنت ، جناب رافعي ، در فضيلت قزوين، روات قزوين ، بزرگان قزوين و رواياتي كه در فضيلت قزوين وارد شده سه جلد كتاب نوشته است. از ابوهريره نقل كرده اند كه پيغمبر فرمود:

أرض ستفتح يقال لها قزوين ، من بات فيها ليلة احتسابا مات شهيدا وبعث مع الصديقين في زمرة النبيين حتي يدخل الجنة

يك سرزميني به دست سپاهيان اسلام براي شما فتح مي شود كه نامش قزوين است. هركس يك شب در آنجا قربة الي الله استراحت كند و بخوابد شهيد از دنيا مي رود و با صديقين در زمره نبيين است تا به بهشت وارد شود.

التدوين في اخبار قزوين ج 1 ص 20

جالب اينكه در همين كتاب ج1، ص20 مي گويد: در زمان بني اميه در سراسر كشور اسلامي حتي در مكه و مدينه به دستور شجره ملعونه بني اميه به اميرالمومنين ناسزا مي گفتند ولي در قزوين كسي به اميرالمومنين ناسزا نگفت. حتي حاكم قزوين در مسجد جامع، بالاي منبر رفت و شروع كرد به ناسزا گفتن به اميرالمومنين ولي مردم او را كشتند و به درك واصل كردند.

در همين كتاب التدوين في اخبار قزوين ج1، ص 18 از ام المومنين عايشه نقل مي كنند كه پيغمبر فرمود:

ترك قزوين حسرة و اتيانه بركة

هر كس به قزوين نرود فرداي قيامت ماية حسرت اوست و رفتن به آنجا مايه بركت است.

يا اين روايت كه قزوين دري است از درهاي بهشت و به دست امت من فتح مي شود و اگر كسي در آنجا روزه نگيرد و روزانه غذا بخورد خداي عالم ثواب روزه برايش مي نويسد

القاعد فيها كالمصلي في غيرها

التدوين في اخبار قزوين ج 1 ص 16

كسي آنجا بنشيند و استراحت كند مثل اين است كه در ساير شهرها مشغول عبادت است.

من روي صحت و وثوق اين قضايا نمي خواهم نظر بدهم ولي رواياتي است كه آقايان اهل سنت نقل كرده اند . البته اينها را از فضل الهي و كرم الهي و رحمت الهي به هيچ وجه بعيد نمي دانيم.

به هرحال اميداوريم كه مردم قزوين و ديگر عزيزان در هر كجا كه هستند با استفاده از رهنمود نبي مكرم و اهل بيت عصمت و طهارت به قله هاي كمالات و آن مرحله اي برسند كه

رسد آدمي به جايي كه بجز خدا نبيند بنگر كه تا چه حد است مكان آدميت

و قرآن هم مي فرمايد:

و ان ليس للانسان الا ما سعي

سوره نجم، آيه 39

بار ديگر از ملك پران شوم آنچه در وهم تو نايد آن شوم

من واقعا از استفبال عزيزان بيننده از اين ويژه برنامه تشكر مي كنم. مخصوصا عزيزان نونهال آن بچه 9 ساله اي كه جلسه گذشته از ديار يزد از آن شهر مذهبي و واقعا اسلامي زنگ زده بود خستگي اين سه سال و اندي از تن ما درآمد و ما خوشحاليم كه برنامه هاي ما تأثيرگذار بوده است. ولي در يكي از برنامه ها يك نفر خطاب به كارشناس ما مي گويد: آقا! شما چرا براي امامت و ولايت حضرت علي از كتاب طبري و از كتاب ابن ابي حاتم استدلال مي آوريد برويد از قرآن و از سنت پيغمبر بياوريد!

واقعا من نمي دانم چه بگويم! بايد بگوييم

الحمدلله الذي جعل اعدائنا من الحمقاء.

اگر طبري نقل مي كند، روايت نقل مي كند . اگر آقاي ابن ابي حاتم نقل مي كند با سند صحيح اين روايت را از پيغمبراكرم، از اميرالمومنين و از صحابه نقل مي كند. او كه از خودش مطلب را نقل نمي كند.

ما حدود شش يا هفت ماه است كه مي گوييم شما هم براي بالا بردن سطح معلومات وهابيت و بيننده هاي خودتان بياييد اعلام كنيد جناب آقاي ابوبكر كه به عنوان خليفه است و شما هم از او دفاع مي كنيد - من عذر مي خواهم از عزيزان اهل سنت والله قصد جسارت ندارم - شما هم از تفسير طبري از تفسير ابن ابي حاتم يا كتابهاي ديگر يك آيه اي يا يك روايتي يا اجماعي در رابطه با خلافت ايشان مطرح كنيد.

سوالي كه ما مطرح كرديم نسبت به قضيه خلافت جناب آقاي ابوبكر كه مي گوييد بالاترين نماد ما نمازي است كه جناب ابوبكر به جاي پيغمبر خوانده است. ما از صحيح بخاري ج 1 ص 174 حديث 713 روايت آورديم كه آقاي بخاري از قول عايشه ام المومنين نقل مي كند وقتي ابوبكر رفت كه بجاي پيغمبر نماز بخواند پيغمبر گرامي تشريف آورد و ابوبكر را كنار زد خودش نماز خواند. بعد آنجا مي گويد ابوبكر به پيغمبر اقتدا كرده بود و مردم به ابوبكر اقتدا كرده بودند! اين را ده بار، بيست بار،سي بار، پنجاه بار گفتيم بياييد از نزديك جواب بدهيد.

يا در همان صفحه 174حديث 712 مي گويد:

كان ابوبكر يسمع الناس التكبير

جناب ابوبكر مكبر بوده است.

بياييد از اين جواب بدهيد! يا روايت 160 كه عبارت صريح جناب خليفه دوم است كه مي گويد: انصار با ما مخالفت كردند علي و زبير

و من كان معهما

به اين جواب بدهيد! در صحيح بخاري ج5 ص 82 حديث 4240 آمده است كه اميرالمومنين تا شش ماه بيعت نكرد و بني هاشم بيعت نكردند و كساني كه با علي بودند بيعت نكردند. شما كه مي گوييد واقعا خلافت جناب آقاي ابوبكر اجماعي بوده آيا اين ضرر به اجماع نمي زند؟! آيا خود آقاي ابن حزم كه ابن تيميه -كه خدا و پيغمبر شماست- با آب و تاب عبارتهاي ابن حزم اندلسي را نقل مي كند در كتاب المحلي ج 9 ص 335 نمي گويد:

و لعنة الله علي كل اجماع خرج عنه علي بن ابيطالب و من بحضرته من الصحابه.

لعنت خدا بر آن اجماعي كه علي و ياران علي از آن اجماع خارج باشند و آن اجماع را قبول نداشته باشد.

شما اينها را مطرح كنيد عزيز من! چرا داريد اينچنين مي كنيد؟! اگر براي خودتان ارزش قائل نيستيد حداقل براي بيننده هايتان ارزش قائل باشيد براي شعور بيننده هايتان احترام قائل باشيد.

سنت صحيح! سنت صحيح را از كجا بايد آورد؟! آيا منتظر بمانيم آسمان ترك بخورد سنت صحيح از آنجا بيايد؟! سنت صحيح همان است كه بخاري نقل كرده، مسلم نقل كرده، ابن ابي حاتم نقل كرده، طبري نقل كرده. اگر واقعا سخن طبري حجت نيست چرا شما قضيه عبدالله بن سبا را كه تنها ناقلش طبري است مطرح مي كنيد؟! شما اگر يك راوي به ما نشان دهيد كه قبل از طبري اين قضيه را نقل كرده باشد ما به شما جايزه مي دهيم. اولين كسي كه قضيه عبدالله سبا و نقش عبدالله سبا را در رابطه با قتل عثمان و قضيه جنگ جمل و قضيه امامت علي مطرح مي كند طبري است. آن هم از آقاي سيف بن عمر زنديق متهم به زندقه و بي ديني نقل مي كند! شما اين را با سر و صدا داريد مطرح مي كنيد. ده بار يا بيست بار گفته ايد كه عبدالله بن سبا بنيانگذار شيعه است! عبدالله بن سبا بنيانگذار امامت است! بنيانگذار مهدويت است! اگر اين را كسي غير از طبري كسي نقل كرده است، به ما معرفي كنيد. هيچ كس قبل از طبري نقل نكرده است و بعد از طبري هم هر كس نقل كرده، از طبري نقل كرده و تمام اينها به طبري برمي گردد.

چطورشد؟! اگر طبري از يك آدم زنديق يك مطلبي نقل كند مورد قبول است و فرياد شما روي آن گوش كروبيان را كر مي كند ولي اگر همين طبري با سند صحيح و معتبر در رابطه با امامت اميرالمومنين و خلافت آن حضرت مطلبي مطرح كند نبايد مورد قبول باشد؟! شما از اميرالمومنين روايت مي خواهيد در حديث دار كه پيغمبر اكرم در سال سوم بحث ولايت و خلافت اميرالمومنين را مطرح كرد و فرمود:

هذا اخي و وصيي و خليفتي فيكم.

و اين علي وصي و خليفه من در ميان شما است.

مگر خود اميرالمومنين اين را نقل نمي كند؟ طبري از ابن حميد، از سلمه ، از ابن اسحاق ... از علي بن ابيطالب -شما مي گوييد از علي از خلافتش براي ما بگوييد- بفرماييد اين هم روايت از اميرالمومنين سلام الله عليه كه در آخر آن هم پيغمبر فرمود:

إن هذا أخي و صيي و خليفتي فيكم فاسمعوا له و اطيعوا.

تاريخ طبري ج 2 ص 62 ؛ الكامل في التاريخ ج 1 ص 487

اين علي برادر من وصي من و خليفه من در ميان شماست. از او حرف شنوي داشته باشيد و اطاعت كنيد.

تاريخ دمشق، تفسير ثعلبي، شواهد التنزيل و كنزالعمال هم اين روايت را نقل مي كنند. بررسي سندي هم كرده ايم. ابن حميد، سلمة بن فضل، محمد بن اسحاق و همچنين عبد الغفار، منهال بن عمرو، عبدالله بن حارث همه اينها را ما بررسي سندي كرديم و از ديدگاه شما اهل سنت صحيح است. بزرگان اهل سنت هم گفته اند اين روايت صحيح است و از اميرالمومنين سلام الله عليه است.

كنز العمال مي گويد ابن جرير طبري گفته اين روايت صحيح است. آقاي ذهبي و حاكم نيشابوري در المستدرك علي الصحيحين ج 3 ص 132 بخشي از اين روايت را نقل مي كند و مي گويد اين روايت صحيح است. آقاي هيثمي مي گويد اين روايت صحيح است. من نمي دانم! ديگر شما چه بهانه اي داريد غير از بهانه هاي بني اسرائيلي يا بهانه هايي كه كفار قريش در برابر پيغمبر داشته اند و يا در برابر سخنان حق نبي مكرم انگشت به گوششان مي گذاشتند

و يجعلون اصابعهم في اذانهم.

سوره بقره، آيه 19

و يا مي آمدند پيغمبر را مسخره مي كردند، اهانت و جسارت مي كردند، نسبت سحر مي دادند، نسبت جنون و ديوانگي مي دادند.

آن آقايي كه (در شبكه وهابي) در پشت ويرانه هاي سقيقه هست وقتي حتي به بعضي از بينندگاني كه نه طلبه هستند و نه حوزه ديده اند مثل آقاي باقري از يزد اجازه تماس با برنامه نمي دهد! مي گويد اين را در برنامه من به هيچ وجه وصل نكنيد!

چرا وصل نكنند؟! يك دبير است آمده چند تا سوال حق از شما مي كند يك حرف درست مي زند . يا مجري شان مي گويد در برنامه من اصلا نبايد آقاي شريفي را وصل كنند!

آقاي شريفي كه ديگر فحش نداده و اهانت هم نكرده است. چهار تا حرف درست و حسابي مي زند و شما را در بن بست قرار مي دهد. بنده گفتم اگر دوستان شيعه رنجيده نشوند در برنامه هايي كه بنده هستم از اول تا آخر عزيزان اهل سنت بيايند و الله ما خوشحال مي شويم كه اين دوستان بيايند حرفشان را بزنند و عزيزان هم دارند مي بينند كه برخورد ما با اهل سنت چگونه است. حتي بعضا تندي هم مي كنند ولي ما با محبت و مهرباني با ايشان برخورد مي كنيم و به او مي گوييم عزيز من! اگر الآن مطلب براي شما روشن نيست برويد مطالعه كنيد جلسه بعدي تشريف بياوريد. ما مي خواهيم همين آقايان وهابي بيايند روي خط ما خوشحال مي شويم اين دوستان بيايند چون ما معتقديم مذهبمان حق است. مذهبمان برخواسته از متن قرآن است منطبق با سنت نبي مكرم اسلام است. ما معتقديم منطق داريم، دليل داريم، برهان داريم، نمي ترسيم. آن كسي مي ترسد كه دليل ندارد حرفي براي زدن ندارد. امروز آقاي شريفي پس فردا فلان شخص ديگر! برخي از بييندگان شيعه بخاطر اينكه مي دانند اينها را وصل نمي كنند ابتدا خانواده شان تماس مي گيرند وقتي به استوديوي آقايان وصل مي شود و خودشان تلفن را مي گيرند همين كه متوجه مي شوند كيست، قطع مي كنند!

آيا اين دليل بر بطلان شما نيست؟ دليل بر ضعف مذهب شما و ترس و وحشت شما از سخن مخالف نيست؟ آيا دليل سستي اين مذهبي كه درست كرده ايد و اين ديني كه از ابن تيميه و محمد بن عبدالوهاب گرفته ايد نيست؟! اين دين پيغمبر نيست بلكه دين شيطان و فراعنه است.

مجري:

حاج آقا! ديروز آقاي سجودي در شبكه كلمه ادعاي خنده داري كردند و گفتند كه به ما رسيده در ايران و جاهاي ديگر كه ما برنامه داريم صداي ما را برمي دارند و صداها و فحشهاي ركيك بجايش مي گذارند كه ما باورمان نمي شود اين صداست! اگر لازم است انشاءالله كليپش را هم پخش كنيم.

استاد حسيني قزويني:

به نظر من اين از الطاف خفيه الهي است. اگر ما ده سال اينجا بخواهيم از مذهب شيعه تبليغ و ترويج كنيم به اندازه يك جلسه فحشي كه اينها مي دهند تأثيرگذار نيست. هر موضوعي را اينها شروع كردند به مطرح كردن چه شيعه و چه سني آلرژي پيدا كردند و فهميدند كه حرف اينها بازيچه و دروغ است و مطلبي كه به آن حمله مي كنند، صحيح است.

اينها سه چهار هفته شروع كردند عليه بحث خمس حرف زدن كه درباره خمس آيه و روايت نداريم و دروغ است.

حضرت آيت الله مكارم شيرازي در برنامه اش رسما اعلام كرد كه در اين سه چهار هفته مردم بيشتر از قبل به ما وجوهات دادند!

اينها انتخابات را تحريم كردند و گفتند هر كس در اين انتخابات اخير يك رأي به صندوق بياندازد تيري به سينه اهل سنت سوريه يعني وهابيهاي سوريه زده است!

شايد كمتر انتخاباتي داشتيم كه در آن هفتاد و سه درصد از واجدين شرايط رأي بدهند و من معتقدم يكي از عللش تبليغات اين آقايان بوده و ما تقاضا مي كنيم بيشتر از اين نسبت به عقايد شيعه اهانت و جسارت كنيد! فحش بدهيد ولي ما خدا را شاكريم اولا از اينكه خدا دشمنان ما را از فحاش ترين و سباب ترين افراد قرار داده است و اين فخري است براي ما و ما هم هر چه باشد از يادگاران اميرالمومنين هستيم كه به تعبير زمخشري بر بالاي هفتاد هزار منبر بر او ناسزا گفتند.

از اين آقايان كه اين همه مي گويند چرا به ابوبكر در فلان كتاب توهين كرديد، به عمر توهين شده، به عايشه توهين شده است، سوال مي كنيم شما كه علي بن ابيطالب را به عنوان خليفه چهارم قبول داريد، اصلا خليفه چهارم نه! اول من اسلم

نه! به عنوان كسي كه در تمام جنگها پرچم اسلام را بر افراشته و شجاعتش بي نظير بوده هم نه! ولي به عنوان يكي از صحابه كه او را قبول داريد! حضرت علي عليه السلام به عنوان يكي از صحابه مطرح است چرا شما يك دفعه برنامه اي نگذاشتيد كه چرا در طول دوران بني اميه اين همه به اميرالمومنين ناسزا و فحش دادند؟

مگر صحيح مسلم حديث 144 نمي گويد: معاويه دستور ناسزا گفتن به اميرالمومنين را مي دهد و يا مگر ابن تيميه با صراحت نمي گويد در دوران بني اميه در بالاي منابر به علي بن ابيطالب ناسزا مي گفتند؟ يك دفعه هم بياييد از حضرت علي دفاع كنيد و حتي به صورت مشروط بگوييد اگر كسي به علي بن ابيطالب ناسزا گفت و لعن كرد، خدا لعنتش كند. لازم نيست نام ببريد و بگوييد معاويه فحش داده، مروان فحش داده، مغيره فحش داده! بلكه فقط بياييد بگوييد علي بن ابيطالب به عنوان يك صحابه پيغمبر است و اگر كسي به او ناسزا گفته اگر كسي به او لعن كرده خدا لعنتش كند. آيا حاضريد؟يا نه اصلا شما حضرت علي بن ابيطالب را هم جزء صحابه هم نمي دانيد!

البته ما اين را بارها گفته ايم كه اهانت به مقدسات اهل سنت را گناه كبيره مي دانيم و بزرگان و مراجع ما هم همينطور. حالا اگر در گذشته بزرگاني بوده اند اگر سيد نعمت الله جزائري حرفي زده، اگر علامه مجلسي حرفي زده،از علماي گذشته شما هم ابن عابدين، حرفي زده، جناب مالك هم حرفي زده و ابوحنيفه هم حرفي زده! حالا اگر شما مي خواهيد نبش قبر كنيد بفرماييد ما چند برابر شما داريم مي گوييد نه! شروع كنيد به نبش قبر كردن اگر در قبرهاي شيعه پنج تا جنازه پيدا كرديد ما در قبرهاي شما پانصد تا جنازه پيدا مي كنيم!

اگر بناست اينها را به رخ هم بكشانيم، جز اختلاف و عداوت ميان شيعه و سني نتيجه اي ندارد. حالا در گذشته چهار نفر از اين طرف چهار نفر از آن طرف اشتباهي كردند يا حداقل اجتهاد كردند در اجتهادشان خطا كردند تمام شد. ديگر بالاتر از اين نيست كه شما مي گوييد در جنگ جمل طلحه و زبير اجتهاد كردند. عايشه اجتهاد كرد خطا كرد بيست و پنج هزار يا سي هزار انسان كشته شد. در جنگ صفين معاويه اجتهاد كرد و صد و ده هزار آدم كشته شد! در قضيه اصحاب رده آقاي خالد اجتهاد كرد سر مالك بن نويره را بريد و آن را هم زير ديگ گذاشت و غذا پخت و به زنش هم تجاوز كرد، اجتهاد فرمودند! ايشان يك ثوابي هم برده اند! اگر واقعا باب اجتهاد باز است چرا اين باب اجتهاد براي يك طرف باز باشد براي علما و بزرگان شيعه باز نباشد شما همان عذري را كه براي آن بزرگان و آن علما و آن صحابه مي آوريد براي بزرگان ما هم بياوريد.

اين مطالب را مطرح كرده اند و ما هم بارها هم جواب داده ايم. آيا جز ايجاد كدورت و ايجاد نفرت و دشمني ميان شيعه و سني چيز ديگري عائد است ما بارها گفته ايم، مراجع ما گفته اند، رهبري گفته است كه اگر يك شيعه بيايد جمله اي بگويد اهانت به مقدسات اهل سنت باشد اين شيعه نيست اگر يك سني عليه شيعه حرفي بزند و به مقدسات شيعه اهانت كند اينها اجيران دشمنان اسلام هستند، اينها خائنين به قرآن خائنين به اسلام و خائنين به مسلمين هستند اگر يك روزي در شبكه ولايت بنده خودم يا هر كدام از كارشناسان بخواهند به مقدسات اهل سنت اهانت كنند، ناسزا بگويند و قتل اهل سنت را جايز بدانند، بدانيد كه اين شبكه مي شود شبكه شيطاني هيچ فرقي نمي كند . از هر زباني فتنه ببارد آن زبان زبان شيطاني است. از هر كسي باشد امروز هم كه اين شبكه هاي كفر و نفاق كه اين همه دارند تفرقه انگيزي مي كنند.

الفتنه اشدّ من القتل.

سوره بقره، آيه 191

يقيننا اين شبكه ها جز شبكه هاي شيطاني چيز ديگري نيست.

ما قصدمان اين است كه معارف اسلامي و معارف اهل بيت را بيان كنيم و مباحث علمي را بدون كوچكترين جسارت و اهانت براي همه عزيزان بيان كنيم.

مجري:

خيلي متشكريم از شما حضرت استاد. تماس اول خانم فاطمه سادات حسيني 7 ساله از خارك. عرض سلام دارم.

بيننده:

سلام خدمت آيت الله دكتر حسيني قزويني

اثبات امامت امام علي آيه 55 سوره مائده.

انما وليكم الله و رسوله و الذين ءامنوا الذين يقيمون الصلوة و يؤتون الزكوة و هم راكعون

وليّ شما فقط و فقط خدا و رسولش و آن آقايي است كه نماز مي خواند و در ركوع زكات مي دهد.

اين آيه در حق امام علي نازل شده ابن جرير طبري از عتبه نقل مي كند كه اين آيه در حق امام علي نازل شده است تفسير طبري جلد 6 ص 288 و در بعضي از چاپها صفحه 390 و ابن ابي حاتم در جلد 4 ص 1162 مي گويد اين آيه در حق امام علي نازل شده است.

و اما آيه اكمال، آيه 3 سوره مائده:

اليوم اكملت لكم دينكم واتممت علكيم نعمتي و رضيت لكم الاسلام دينا.

امروز دين شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تمام كردم و اسلام را براي شما پذيرفتم.

خطيب بغدادي در تاريخ بغداد ج 8 ص 284 مي گويد اين آيه در حق امام علي نازل شده در روز عيد غديرخم و خليفه دوم هم به امام علي تبريك گفت.

و اما حديث ولايت پيامبر فرمودند علي ولي همه مومنان بعد از من است حاكم نيشابوري در مستدرك ج 3 ص 110 مي گويد اين روايت صحيح است.

استاد حسيني قزويني:

بارك الله! بارك الله! احسن! احسن! هزار مرحبا بر شما و همچنين بر خانواده مكرمه شما! بر پدر و مادر يا آن دسته از عزيزاني كه اين زمينه را فراهم كردند كه شما دختر عزيزم و علويه اين چنين زيبا مطرح كرديد انشاءالله ما هم يك جايزه خوب و ويژه براي شما و خانواده تان ارسال خواهيم كرد شما اگر صحبت ديگري داريد ما صحبت شما را مي شنويم دخترم.

بيننده:

از شما تشكر مي كنم .

استاد حسيني قزويني:

من واقعا وقتي اينها را مي بينم به ياد آن روايت امام صادق عليه السلام مي افتم كه فرمودند: نزديك ظهور امام عصر، فرهنگ اسلام، فرهنگ اهل بيت از قم به تمام دنيا مي رسد و حجت براي همه تمام مي شود.

مجري:

خيلي متشكريم از شما. تماس بعدي احمد آقا از مشهد از عزيزان اهل سنت. سلام عليكم و رحمه الله.

بيننده:

سلام عرض مي كنم خدمت مجري محترم آقاي حسيني و خدمت آيةالله دكتر حسيني قزويني خيلي خوشحالم كه تماس گرفتم خدممتان. من تا به حال با اين شبكه تماس نگرفته ام. با شبكه كلمه زياد صحبت كردم ولي با برنامه شما تماس نگرفته ام. اگر اجازه بدهيد اول حضرت استاد سوالشان را مطرح كنند چون من يك مطلبي دارم مي خواهم بعد از سوال حضرت استاد مطرح كنم.

استاد حسيني قزويني:

جناب احمد آقا! ما هم خوشحاليم كه صداي شما را براي اولين بار مي شنويم انشاءالله اميدواريم كه اين آخرين بار نشود. انشاءالله ما در مراحل بعدي هم شنونده صداي جنابعالي باشيم. ما واقعا خوشحاليم كه عزيزان اهل سنت ما اينطور مؤدب و متين مي آيند روي خط و حرفشان را اينطور صريح بيان مي كنند. ببينيد احمد آقاي بزرگوار! ما سوالاتي كه از عزيزان اهل سنت داريم دو دسته است. يك دسته كه سه تا سوال است در رابطه با استدلال شيعه بر امامت الهي و خلافت بلافصل اميرالمومنين

علي وليّ كل مؤمن بعدي

مستدرك حاكم، ج3، ص110

يا فرمود:

انت خليفتي في كل مؤمن من بعدي.

كتاب السنه ابن ابي عاصم، ص551

يا

علي امام المتقين

مستدرك حاكم ، ج3، ص138

ما اين سه تا روايت را انتخاب كرديم از منابع اهل سنت با سند صحيح. سوال ما اينست كه اگر مثلا يك شيعه از حضرتعالي سوال كند ما براي خلافت و ولايت و امامت اميرالمومنين اينطور روايات صحيح داريم شما آيا پاسخي داريد يا نه؟

اين يك دسته سوال است. يك دسته هفت تايي سوال هم داريم هر كدام از اين سوالات را حضرتعالي انتخاب كنيد و توضيح بدهيد ما از محضرتان استفاده مي كنيم . سوال اول:

آيا شما از كتاب و قرآن دليلي بر خلافت جناب آقاي ابوبكر داريد بيان كنيد كه انشاءالله همه و حتي اهل سنت هم استفاده كنند.

آيا شما از سنت دليلي براي خلافت ابوبكر داريد يا دليلي از اجماع يا در رابطه با خليفه دوم و يا در رابطه با شوراي شش نفره خلافت جناب عثمان حالا حضرتعالي از اين هفت سوال يا از اين سه تا سوالي كه طرح كردم هر كدام كه انتخاب مي فرماييد ما شنونده توضيحات شما هستيم.

بيننده:

حضرت استاد تا قبل از اينكه شبكه شما بيايد روي آنتن و ما ببينيم خدمت بزرگان خودمان كه مي رفتيم مي گفتند كه تشيع هيچ دليلي براي امامت حضرت علي ندارند. چون ما كه اطلاعي نداشتيم از كتب اهل شيعه ولي از زماني كه برنامه شما آمده و ما داريم نگاه مي كنيم من خودم خيلي پيگيري كردم حضرت استاد واقعا پيگيري كردم حتي به شهرستانهاي مختلف پيش اساتيد مختلف رفتم. حالا شايد صلاح نباشد كه من اسمشان را ذكر كنم. از اساتيد بزرگ ما كساني كه واقعا معتمد ما هستند رفتم خدمتشان. سوالاتي داشتم چيزي كه براي من محرز شده و براي من گفتند اينكه همه بزرگان ما مي دانند كه بحث جانشيني حضرت علي مطرح بوده يعني بعد از پيامبر بنا بر اين بوده كه حضرت علي جانشين باشد بعد بنا به مسائل و ادله اي از جمله اينكه حضرت علي در جنگها خيلي از اعراب را كشته بود به قول بعضيها مي گويند عرب راضي نبود به جانشيني حضرت علي و خيلي از مسائل ديگر ، بزرگان و صحابه آمدند يك جمعي تشكيل دادند و به حضرت علي گفتند كه الان عرب راضي به خلافت شما نيست شما اجازه بدهيد كه بزرگان حكومت كنند بعد از چند سال كه سن شما زيادتر شد شما برمي گرديد به خلافت خودتان و به حق خودتان مي رسيد چون شما الان جوان هستيد و كينه ها از شما زياد است شما الآن هفت تا سوال داديد كه ما دليلي بياوريم براي خلافت خلفاي راشدين. فكر نكنم هيچ كدام از بزرگان ما بتوانند از سنت و از قرآن دليلي براي خلافت خلفاي راشدين بياورند اين مطلب چيزي نيست كه ما بتوانيم ادعا كنيم. من خيلي دنبالش رفتم فكر نكنم كس ديگري بيايد و بتواند جواب بدهد و اين زرنگي و تيز هوشي شماست كه سوالاتي را آورديد كه مي دانيد جوابي براي آن نيست چون اين هفت تا سوال را فكر نكنم كسي بتواند جواب بدهد.

ولي راجع به آن سه تا سوالي كه اول گذاشتيد اين سه تا سوال را كه من خودم گفتم تقريبا قبول دارند ضمني قبول دارند يعني طوري نيست كه بيايند براي مردم صراحتا بيان كنند. اگر كسي انصاف داشته باشد و اهل تحقيق باشد به اين مطلب مي رسد كه بحث جانشيني حضرت علي مطرح بوده ولي اينكه آيا خود حضرت علي و صحابه مصلحت را در اين ديده اند يا نه اين را بايد برويم تحقيق كنيم من خودم موضوع تحقيق خودم را همين موضوع قرار دادم يعني واقعا خيلي وقت است كه دارم روي اين موضوع تحقيق مي كنم و كتب را بررسي مي كنم و اينكه آيا اتفاق افتاد. ديگر خلفاي راشدين آمدند خلافت كردند حالا من خودم موضوع برايم اين بوده كه آيا حضرت علي هم راضي بود به اين نوع خلافت و ايشان هم همكاري كردند؟ چيزي كه در كتب ما هست اينست كه ايشان همكاري كردند و مشاور بودند. بيشتر سوال من و تحقيق من در مورد اين است. من بيشتر دنبال منابع و مآخذي هستم كه آيا حضرت علي در زمان خلفاي راشدين مخالفت خودشان را با اين نوع خلافت نشان دادند يا نه.

هفته قبل يكي از دوستان ما از كردستان تماس گرفته بود با حضرت آيةالله در رابطه با يكي از نامه هاي نهج البلاغه كه حضرت علي به معاويه نوشته اند و در آن صحبت از شورا و مهاجرين و انصار شده صحبت مي كرد. اين مطلب را كه مي خواستم عرض كنم واقعا از كسي نشنيدم نه از شما و نه از بزرگان خودمان اينجا اين مطلب خيلي روشن است. ابتدا حضرت علي به امير معاويه مي نويسند كه همان كساني كه با حضرت ابوبكر و عمر بيعت كردند با من هم بيعت كردند اين يك مطلب خطاب به امير معاويه مي نويسند كه اگر شما خلافت حضرت عمر و حضرت ابوبكر را قبول داريد من هم طبق راه و روش آنها انتخاب شدم پس من را هم قبول كنيد. مطلب دوم كه زبان مهاجرين و شورا اصلا ربطي به اين مطلب ندارد كه من ديدم كه بعضي از دوستان خودمان و بزرگان خودمان به اين مطلب استناد مي كنند كه اينجا حضرت علي گفته كه شورا از آن مهاجرين و انصار است و هر كس كه بيعت كند رضايت خداوند هم حاصل مي شود اين مطلب اصلا ربطي به اين قضيه ندارد اينجا بايد اين مطلب را در نظر بگيريد كه پيامبر يك روايتي است كه فرمودند:

هيچ وقت امت من اجماع بر يك مطلب خطا و گناه نمي كنند.

اينجا حضرت علي گفته اند كه اگر مهاجرين و انصار اجماع كنند كه يك نفر امام و جانشين است خدا هم از آن رضايت دارد خدا هم راضي مي شود. اينجا اين مطلب ربطي به خلفاي راشدين ندارد همه مي دانيم كه اجماعي براي هيچ كدام از خلفاي راشدين صورت نگرفته است. اينجا حضرت علي با زيركي دارند اشاره مي كنند همين آيه قبلي كه فاطمه خانم خواندند.

و رضيت لكم الاسلام دينا.

ببينيد خدا فقط در يك جا آمده رضايتش را اعلام كرده.

مجري:

آقاي احمد آقا! آيا مي شود مذهبتان را اعلام بفرماييد؟

بيننده:

من حنفي هستم.

استاد حسيني قزويني:

واقعا ما تشكر مي كنيم . از انصاف حضرتعالي ولي جناب آقاي احمد آقا شما كه مي خواهيد تحقيق كنيد من به حضرتعالي چند تا توصيه مي كنم . شما دو تا روايت را از صحيح بخاري و صحيح مسلم را ملاك قرار بدهيد حديث 4240 جلد 5 ص 82 بر مبناي مكتبه اهلبيت. همين كتاب صحيح بخاري كه هميشه روي ميز من است اين صحيح بخاري كه چاپ عربستان سعودي هم است و تقريبا مي توانم بگويم بي غلط ترين كتاب صحيح بخاري است صحيح بخاري بيت الافكار الدوليه مدينه منوره . در همان ابتداي امر حضرت امير سلام الله عليه شش ماه كه بيعت نمي كند به ابوبكر مي گويد بيا خانه من. مي خواهم با تو صحبت كنم و مي گويد عمر را هم نياور.

كراهية لمحضر عمر.

اميرالمومنين كراهت داشت محضر عمر را. وقتي جناب ابوبكر آمد خدمت حضرت امير سلام الله عليه فرمود:

انك استبددت علينا في الامر.

در امر خلافت در حق ما استبداد كردي.

حالا ديگر شما خودتان از كتابهاي لغت و غيره مراد از استبددت علينا في الامر را بدست آوريد. گمان مي كنم احتياجي به توضيح نيست. اين يك روايت است كه حضرتعالي ملاك قرار بدهيد كه واقعا علي اعتراض كرد يا نكرد؟

آيا شش ماه بيعت نكردنش كه در همين حديث 4240 مي گويد:

و لم يبايع في تلك الاشهر.

در اين شش ماه علي بيعت نكرد.

اعتراض هست يا نه؟ آيا از اين بهتر اعتراض كند كه بگويد:

و لكنك استبددت علينا بالامر.

يا اينكه:

كراهيه لمحضر عمر.

آيا اينها اعتراض نيست؟

حديث 4468 هم از صحيح مسلم يك جلدي است كه شماره هايش خيلي دقيق است و مورد تأييد خود وهابيون هم هست. در آنجا از قول خود عمر بن الخطاب به علي بن ابيطالب و به جناب عباس نظر اميرالمومنين نسبت به ابوبكر و عمر را مطرح مي كند كه مي گويد رأي شما اين بود كه ابوبكر و عمر آثم و گناهكار، كاذب ، خائن و دروغگو و حيله گر بودند. و جالب اين است كه آقاي بخاري كه همين روايت را آورده باز هم اين آدرس را يادداشت بفرماييد حديث 5358 بخاري به جاي آثما،كاذبا، غادرا، خائنا مي گويد:

و تزعمان ابابكر كذا و كذا.

در نامه 53 نهج البلاغه اميرالمومنين مي فرمايد:

قد كان هذا الدين اسيرا في أيدي الأشرار.

اين دين در دست اشرار اسير بوده.

در خطبه 150 مي گويد بعد از نبي مكرم قومي برگشتند و چنين و چنان

علي سنة من آل فرعون.

خطبه سوم را من نمي خواهم ملاك قرار بدهم كه آقايان اين همه سر و صدا -درباره آن- ايجاد كرده اند. در خطبه دوم هم وقتي اميرالمومنين به خلافت مي رسد به صراحت مي گويد كه اين خلافت به محل واقعي خودش منتقل شد.

الآن اذ رجع الحق الي اهله و نقل الي منتقله.

الآن حق به حق دار رسيد و به جاي خودش اين خلافت برگشت.

اينها را هم حضرتعالي يك بزرگواري كنيد تحقيق كنيد ما از دور پيشاني شما را مي بوسيم و بر اين ادب و بر اين انصاف شما نه يك بار بلكه هزار بار احسن و مرحبا مي گوييم.

بيننده:

حضرت استاد! من خيلي بيشتر از اين توقع داشتم. من كه گفتم خيلي از اين مباني را تحقيق كرده ام. تمام اين حديثهايي كه شما استناد كرديد من همه اينها را مراجعه كرده ام. من مطالبم خيلي بيشتر از اينهاست اگر من اشراف به اين نداشتم و اصلا نديده بودم هيچ موقع پيش شما اعتراف نمي كردم كه پيامبر به جانشيني حضرت علي اشاره كرده اند. شما مي دانيد كه هيچ عالم اهل سنتي به خودش اجازه نمي دهد اين را اعتراف كند. من همه اينها را مطالعه كرده ام حضرت استاد. من مطلبم خيلي بيشتر از اينها بود. الآن ببينيد مي گوييم پيامبر جانشين خودشان را حضرت علي اعلام كرده اند. من مي خواهم بگويم زماني كه حضرت علي بعد از چند سال به اين خلافت رسيدند راه و روش حضرت علي با خلفاي قبلي خودشان تفاوت خاصي نداشت. من مطلبم اين بود قبل از خودشان راه خلفاي راشدين با راه خلافت حضرت علي چندان تفاوتي نداشت.

مجري:

آقاي احمد آقا مثلا مي شود يك جنبه اش را بفرماييد ما مي گوييم در تمام جنبه ها تفاوت داشت به جز آنجايي كه اميرالمومنين نمي توانستند تغييري را اعمال كنند.

استاد حسيني قزويني:

ببينيد يك روايتي از مسند احمد خدممتان عرض مي كنم . مسند احمد جلد اول ص 109 پيغمبر اكرم مي فرمايد:

ان تؤمّروا عليا و لا اراكم فاعلين.

اگر علي را امير خودتان قرار بدهيد، خليفه خودتان قرار بدهيد. گرچه مي دانم نمي كنيد.

بييننده:

حضرت استاد اين روايت را كامل بخوانيد در جايي كه پيامبر اين را مي گويد نسبت به خلفاي ديگر هم يك مطلبي را مي گويد.

استاد حسيني قزويني:

باشد! من كاري با آن قسمت ندارم. ببينيد جناب احمد آقا! از نظر قواعد ادبي و احتجاج اگر من ده تا جمله نقل مي كنم و از اين ده تا جمله نه جمله اش به نفع من است ولي يك جمله اش به ضرر من است. حضرتعالي به نُه جمله اي كه به نفع من است استدلال نمي كنيد بلكه مي گوييد آقاي قزويني نه تا دليل آورد براي خودش! خوش خودش باشد! ولي ما به همان يك جمله كه به ضرر خودش و به نفع ماست استدلال مي كنيم . و لذا در خود آيه شريفه رسول اكرم صلي الله عليه و آله و سلم از طرف خداي عالم مأمور مي شود به يهوديها مي گويد شما تورات را بياوريد

قل فأتوا بالتوراة فاتلوها ان كنتم صادقين.

سوره آل عمران، آيه 93

بگو تورات را بياوريد بخوانيد اگر راست مي گوييد.

پيغمبر نمي خواهد بگويد كه تمام تورات مورد حجت است تورات صد تا مطلب آورده نود و نه تا به نفع يهود ولي يك جا به ضرر يهود و اعتراف به نبي مكرم است.

بيننده:

استناداتي كه شما آورديد من اينها را قبلا از صحبتهاي شما شنيده ام من صحبتم اين است وقتي كه من تماس گرفتم بهتر اين است كه من استدلالهايم را بگويم.

من كه جواب سوال شما را دادم من گفتم قبول. شما خودتان مي دانيد چه سوالاتي را مطرح كنيد. گفتم كه اين از تيز هوشي شماست من گفتم قبول. اين سوالات شما را هيچ كدام از علماي اهل سنت نمي توانند جواب بدهند اين جواب شد ديگر.

استاد حسيني قزويني:

آخر حضرتعالي فرموديد چه تفاوتي بود ميان زمان خلافت خلفاي گذشته و اميرالمومنين .

عرض كردم هيچ تفاوتي نبود فقط يك جمله از پيغمبر اكرم فرمود:

ان تؤمّروا عليا ولا اريكم فاعلين يهديكم الي الصراط المستقيم.

يا

ان تستخلفوا عليا و لا اريكم فاعلين تجدوه هاديا مهديا يحملكم من المحجة البيضاء.

كنزالعمال، ج11، ص630

اگر علي را خليفه كنيد گر چه مي دانم نمي كنيد. هم خودش هدايت شده است و هم شما را هدايت مي كند .

بيننده:

من يك مطلب را بگويم كه از اين به بعد هيچ كدام از برادران همفكر من در خصوص نامه حضرت علي به امير معاويه با شبكه شما تماس نگيرند.

استاد حسيني قزويني:

صحبتهاي شما خيلي عالي و زيبا بود. دست شما درد نكند.

بيننده:

من خلاصه اش را بگوييم چون واقعا من دوست دارم يك راهي باشد كه قدم به قدم برويم جلو هنوز آن مطلبي كه دو سال پيش مطرح كرديد ديگر جديدا مطرح نشود آنجايي كه حضرت علي دارند مي گويند اگر مهاجرين و انصار اجماع كنند و كسي را امام خودشان قرار بدهند و خدا هم از آن انتخاب راضي است بله! همه اين را مي گويند ولي اگر واقعا اجماعي باشد خداوند رضايت خودش را اعلام كرد يك جا حرف شما شد در روز عيد غدير آن اجماع صورت گرفت همه بلا استثنا بودند اجماع كردند بيعت كردند. خدا هم رضايت خودش را اعلام كرد. حضرت علي دارد به اين مطلب اشاره مي كند. مي گويد اگر مهاجرين و انصار اجماع كنند خداوند هم رضايتش را اعلام كند. اين قضيه در كجا اتفاق افتاد فقط در روز عيد غدير. مهاجرين و انصار حضرت علي را به عنوان جانشين انتخاب كردند مهاجرين و انصار بودند اجماع كردند، بيعت كردند خدا هم طبق نزول آيه قرآن رضايتش را اعلام كرد.

پس ديگر كسي نمي تواند اين مطلب را استفاده كند به عنوان اينكه اين سندي است در تأييد خلافت خلفاي راشدين. ما براي تأِييد خلافت خلفاي راشدين ادله ديگري داريم نيازي هم نيست به اين ادله وصل كنيم. هر چند كه ادله اش قابل مناقشه باشد يا نباشد. ما مي خواهيم آن دنيا به خدا جواب بدهيم نمي خواهيم سر خودمان را كلاه بگذاريم ادله اي كه واقعا درست باشد اصلا اين مطلب خيلي واضح و روشن است.

حتي من از حضرت استاد توقع داشتم اين جواب را بدهند كه اين مطلب اصلا ربطي به جمله قبلي ندارد چرا حضرت علي نمي گويد مهاجرين و انصار اجماع كردند بر خلافت حضرت ابوبكر و خدا راضي شد. اين خودش يك نشانه است. اين جمله را اصلا جداي از هم مي گويند. يك بار به معاويه از باب الزام خصم مي گويند كه همانطور ابوبكر و عمر و حضرت عثمان انتخاب شدند من علي هم انتخاب شدم.

مجري:

آقاي احمد آقاي عزيز ما الآن بيست و پنج دقيقه است روي خط هستيم ممنونم از شما. هم از انصاف شما هم از ادب شما و خوشحال هستيم از عزيزان اهل سنت كه مؤدب هستند و انصاف در بحث دارند. از اعتقادات خودشان هم دفاع مي كنند. بحث ما بحث علمي است كه ما به حقيقت برسيم.

بيننده:

انشاءالله موفق و مؤيد باشيد.

مجري:

تماس بعدي از شيعيان عزيز آقاي كوهستاني از كرج. عرض سلام و ادب و احترام دارم خدمت شما.

بيننده:

من هم سلام و ادب و احترام دارم خدمت شما استاد گرامي دكتر حسيني قزويني و مجري محترم.

آيه ابلاغ آيه 67 سوره مائده است:

يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك و ان لم تفعل فما بلغت رسالته.

اي پيامبر آنچه را كه از خدا به تو نازل شد به خلق برسان كه اگر نرساني تبليغ رسالت و اداي وظيفه نكرده اي.

آقاي ابن ابي حاتم در تفسيرش جلد 4 ص1172 مي گويد اين آيه در حق علي نازل شده در سيوطي ج 2 ص 298 از عبدالله بن مسعود نقل مي كند كه مي گويد ما زمان پيغمبر اين آيه را به اين صورت مي خوانديم:

يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك ان عليا ولي المومنين.

آقاي آلوسي در تفسيرش ج 6 ص 193 همين را مي گويد المنار ج 2 ص 463 هم اين حديث ذكر شده.

پيامبر در روز عيد غدير امام علي را به عنوان جانشين خودشان انتخاب كردند كه حديثي هم هست در اين رابطه. حديث خلافت و حديث امامت و حديث ولايت كه المستدرك علي الصحيحين ج 3 ص 110 حضرت رسول مي فرمايد:

ان عليا مني و انا منه و هو ولي كل مومن من بعدي.

ابن كثير دمشقي تأييد كرده و فتح الباري ج 7 ص 74 مي گويد:

من كنت مولاه فهذا علي مولاه

سنن ترمذي و سنن نسائي آورده و سلسلة الاحاديث الصحيحه ج 5 ص222 و المستدرك علي الصحيحين ج 3 ص 143 از پيغمبر نقل مي كنند.

سنن ترمذي ج 5 ص 637

ان عليا مني و انا منه و هو وليّ كلّ مومن.

در سنن نسائي ج 1 ص 50 هم اين حديث ذكر شده است.

استاد حسيني قزويني:

بله. دست شما درد نكند ممنونم از محبت و بزرگواري حضرتعالي ولي من يك نكته اي كه خدمت بزرگواران عرض كنم بعد از نزول آيه شريفه

يا ايها الرسول بلغ ما انزل اليك من ربك.

و با توجه به آنچه كه حضرتعالي هم نقل كرديد از آلوسي ج 6 ص 193 و تفسير درّالمنثور ج 2 ص 298 در همين عبارتي كه آقاي عبدالله بن مسعود نقل مي كند مي گويد:

بلغ ما انزل اليك من ربك ان عليا ولي المومنين.

ابلاغ كن كه علي ولي مومنين است.

ما از همين جا يك استدلال مي كنيم . كلمه ولي كه در اينجا آمده و آقاي آلوسي آورده هيچ مناقشه سندي نكرده آقاي سيوطي آورده با اينكه مبناي سيوطي اين است كه يك روايت اگر ضعيف است مي گويد:

رواه فلان بسند ضعيف.

ولي اينجا اشكال نكرده است. جناب شوكاني در فتح القدير ج 2 ص 60 آورده اشكال نكرده پس معلوم است علي به دستور الهي ولي امر مومنين است كلمه ولي هم همانطور كه در صحيح مسلم ج 5 ص 152 هست كه خليفه دوم مي گويد:

لما توفي رسول الله قال ابوبكر انا ولي رسول الله.

وقتي پيغمبر از دنيا رفت ابوبكر گفت من از طرف پيغمبر ولي هستم.

يعني خليفه هستم كلمه ولي به معناي خليفه است و اضافه بر اين خود ابوبكر وقتي به خلافت رسيد گفت:

ولّيت امركم و لست بخيركم.

من ولي شما شدم.

نمي گويد من خليفه شما شدم چون كلمه ولي يعني خليفه توأم با محبت، امام توأم با محبت حاكم توأم با محبت چون واژه ولي هم معناي امام دارد و هم خليفه دارد و هم حاكم دارد و محبت هم در آن است. اين را جناب آقاي ابن كثير دمشقي در البدايه و النهايه ج 6 ص333 نقل مي كند و مي گويد اين روايت هم صحيح است. اين يك دليل.

يك دليل ديگر هم خود پيغمبر اكرم بعد از نزول اين آيه علي بن ابيطالب را در منطقه غدير به عنوان خليفه معرفي كرد. پيغمبر اكرم در منطقه غديرخم بعد از نزول اين آيه اول آمد از صحابه اعتراف گرفت.

الست اولي بكم من انفسكم.

آيا من از همه شما ولايتم بر شما قويتر نيست.

اين بالاترين رتبه پيغمبر است كه قرآن در سوره احزاب آيه 6

النبي اولي بالمومنين من انفسهم

معرفي كرده بعد از اينكه ولايت تامه خودش را به رخ مردم كشيد از مردم اعتراف گرفت فرمود:

من كنت مولاه فعلي مولاه

يا فرمود:

من كنت وليّه فهذا وليّه

هر كس من ولي امر او هستم اين علي ولي امر او است.

اصلا ما نمي خواهيم به

من كنت مولاه فعلي مولاه

استدلال كنيم كه اين آقايان بيايند بگويند اصلا مولا به چه معنا است. همين ولي كه در صحيح مسلم حديث 4468 آمده و عبارت آقاي ابن كثير ج 6 ص333 آمده همين تعبير

من كنت وليه فهذا وليه

هر كس من ولي امر او بودم اين علي ولي امر او است.

جالب اين است كه حاكم نيشابوري در مستدرك ج 3 ص 118 مي گويد اين روايت صحيح است. آقاي ابن كثير دمشقي در البدايه و النهايه ج 5 ص 209 مي گويد استاد من ذهبي گفته اين حديث صحيح است. يعني حاكم نيشابوري ، ذهبي و ابن كثير همه اينها مي گويند اين حديث صحيح است.

من كنت وليه فعلي وليه.

نمي گويد:

من كنت مولاه فعلي مولاه.

بلكه مي گويد:

من كنت وليه فعلي وليه.

اين بهترين وجه براي استدلال ماست. تشكر مي كنيم. خيلي زيبا و عالي بود. از دوستان ديگري هم كه مي خواهند بيايند روي خط مي خواهم اين بحثي كه ما ارائه داديم اين را تحويل بدهند. اين را يك مقداري رويش كار كنند. بعضي از عزيزان بزرگواري مي كنند مثلا در كنار سه تا دليلي كه ما ارائه كرديم پانزده تا دليل ديگر هم مي آورند ما تشكر مي كنيم از اين بزرگواران. اجر شما با صاحب ولايت. ولي بزرگواري كنيد همين روشي را كه ما پيش گرفته ايم همين ادله و مصادر را رعايت كنند كه انشاءالله براي بينندگان عزيز ما فرهنگ بشود مثل حمد و سوره بشود همانطور كه اين دختر عزيزم فاطمه سادات آن دفعه هم فاطمه بود رعايت كردند.

مجري:

بيننده عزيز بعدي خانم كاظمي از تهران از شيعيان عزيز و گرامي. سلام عليكم و رحمه الله

بيننده:

اللهم عجل لوليك الفرج.

عرض سلام و ادب دارم خدمت استاد بزرگوار و مجري محترم.

اگر اجازه بدهيد قبل از اين كه استاد سوالاتشان را شروع كنند بنده در مورد آن حرفي كه آقا احمد زده بودند در مورد غديرخم كه گفتند غديرخم اجماع است، عرض كنم كه غديرخم اجماع نيست اجماع يعني اينكه بزرگاني جمع مي شوند و در مورد موضوعات مهمي با همديگر بحث مي كنند. غديرخم وحي الهي بود يعني اجماع نبوده و نظر بنده اين است كه به ايشان بگويم كه غديرخم وحي الهي بوده. همين.

مجري:

خيلي متشكريم از شما خيلي ممنونيم بله. قطعا وحي الهي بوده طبق روايت و سندي كه اهل سنت هم دارند.

استاد حسيني قزويني:

البته آقاي احمد نظرش اين بود كه در آنجا تمام مهاجرين و انصاري كه بودند اجماع كردند بعد از نزول وحي و معرفي اميرالمومنين به عنوان خليفه همه با اميرالمومنين بيعت كردند. اجماع بود هيچ منافاتي فرمايش شما با فرمايشات آقاي احمد آقا ندارد ايشان بحثش اين بود كه بعد از نزول وحي همه اجماع كردند يك نفر هم مخالفت نكرد در بيعت با اميرالمومنين سلام الله عليه و تبريك هم گفتند و اولين كسي هم كه تبريك گفت خليفه دوم عمر بن الخطاب بود كه گفت:

بخ بخ لك يابن ابي طالب اصبحت اليوم مولي كلّ مسلم.

تاريخ بغداد ج 8 ص 284

يا

اصبحت اليوم وليّ كل مومن.

كه در كتاب ابن كثير دمشقي البدايه و النهايه ج 7 ص 350 آمده اسن. اين يك بحث جدايي است كه فرمايش حضرتعالي منافات با صحبتهاي اين برادر عزيز اهل سنت ما ندارد. فرمايش شما هم صحيح است فرمايش ايشان هم كه بعد از نزول وحي است قطعا صحيح است.

حالا شما از آن ده تا سوالي كه ما مطرح كرديم به كدام يك پاسخگو هستيد؟

بيننده:

در مورد سوال دوم مي خواهم بگويم آيه ولايت آيه 55 سوره مائده

انما وليكم الله و رسوله والذين آمنوا الذين يقيمون الصلوة ويؤتون الزكوة و هم راكعون.

معناي اين آيه اين است كه حضرت علي در هنگام ركوع انگشتر خودش را به يك فقير مي دهد. كه در تفسير طبري ج 6 ص390 به روايت طبري اين آيه در حق حضرت علي نازل شده است.

ابن ابي حاتم در تفسير خودش ج 4 ص 1162 مي گويد كه آيه در حق اميرالمومنين نازل شده است. شهادت ابن تيميه و اعتبار دو تفسير طبري ابن ابي حاتم كه در كتاب خودش منهاج السنه ج 7 ص 179 بيان كرده است.

بيننده:

اگر اجازه بدهيد من بگويم چون در آيه آمده بود ولي شما خداست و پيغمبر و آن آقايي كه در حال ركوع صدقه ميدهد اينجا چون در اول آيه وليكم آمده بنابراين ولي بودن خدا و پيغمبر و اميرالمومنين يكي است.

استاد حسيني قزويني:

ما تشكر مي كنيم . از اين خواهر عزيز خدا انشاءالله جزاي خيرشان بدهد و ايشان را با حضرت زهرا و حضرت زينب سلام الله عليها محشور كند.

مجري:

ممنون هستيم. تماس بعدي آقاي محمد آقا از كردستان از عزيزان اهل سنت.آقا سلام عليكم.

بيننده:

سلام عليكم خسته نباشيد.

مجري:

سبك برنامه ما اين است كه يك سوالي را كارشناس برنامه مطرح مي كند و شما پاسخ مي دهيد و بعد اگر هر سوالي داشتيد در هر موضوعي مي توانيد به صورت مختصر مطرح بفرماييد تا كارشناس محترم پاسخگو باشند.

استاد حسيني قزويني:

محمد آقاي بزرگوار! اولا من تشكر ويژه دارم از همه عزيزان اهل سنت مخصوصا از حضرتعالي. ما از عزيزان اهل سنت كه مي آيند روي خط مي خواهيم كه به دو نوع سوال پاسخ دهند.

شيعه ها براي خلافت بلافصل اميرالمومنين مي آيند با سه حديث

ولي كل مؤمن من بعدي

كه الآن در تلويزيونتان مي بينيد

و انت خليفتي في كل مؤمن من بعدي.

و علي إمام المتقين

بر خلافت و امامت اميرالمومنين علي بن ابيطالب سلام الله عليه استدلال مي كنند. حالا يكي از اين سوالات را مي توانيد بزرگواري كنيد و جواب بدهيد و يا يكي از اين هفت سوالي كه الآن داريد در تلويزيونتان مي بينيد؟

بيننده:

عامه مسلمين بدون اختلاف مطابق كليه تواريخ عالم مي گويند خداوند محمد بن عبدالله را از قبيله عرب برانگيخت و دعوي نبوت و رهنمايي كرد و قرآن را كه كتاب الهامي است به مردم تبليغ نمود و ملل مختلف به او گرويدند و ايمان آوردند و پس از فوت او مهاجر و انصار در سقيفه بني ساعده جمع شدند كه براي خود رئيس معين كنند اول خواستند سعد بن عباده كه رئيس طايفه خزرج بود به رياست انتخاب كنند پس از مبادله اخبار و آراء و نقل حديث

الائمه من قريش

به اتفاق آراء ابوبكر را به رياست مسلمين و جانشيني رسول انتخاب كردند كه از حيث سن و از حيث زهد و منزلت مسلم عام بود به اضافه مونس و يار غار حضرت هم بود و در زمان مريضي حضرت هم مكرر به امر خود حضرت امام امت و جانشين حضرت بوده است دو مرتبه هم خود حضرت به او اقتدا كرده است.

در صورتي كه حضرت رسول جز ابوبكر به هيچ كس ديگري اقتدا نكرد.

استاد حسيني قزويني:

آقاي محمد آقا! شما مي توانيد مدرك به ما بدهيد كه پيغمبر كجا به ابوبكر اقتدا كرده است؟

بيننده:

و الله من شنيدم كه در كتابها هست حاج آقا ! من الآن نمي دانم حضور ذهن ندارم در كجاست.

استاد حسيني قزويني:

شما فرموديد كه پيغمبر بجز ابوبكر به احدي اقتدا نكرده است. اگر شما مي توانيد مانيتور من را ملاحظه كنيد همانجايي كه شما مي گوييد نماز خواند و امثال اين دارد كه

كان رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم يصلي قاعدا يقتدي ابوبكر بصلاه رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم و الناس مقتدون بصلاه أبي بكر.

و پيغمبر نشسته نماز مي خواند ابوبكر به پيغمبر اقتدا كرده بود و مردم هم به پيغمبر اقتدا كرده بودند اين صحيح بخاري ج 1 ص 174 ح 713

از اين شما مي توانيد استدلال كنيد كه پيغمبر اكرم او را به عنوان خليفه معين كرده و آيا اين مي تواند دليلي براي شما باشد؟ و يا همين كه در كتابهاي معتبر شما است شما مي گوييد پيغمبر پشت سر هيچ كس نماز نخواند.

جناب آقاي شافعي -كه قطعا حضرتعالي هم شافعي مذهب هستيد- مي گويد:

قد صلي رسول الله صلي الله عليه و سلم خلف عبدالرحمن بن عوف في سفره الي تبوك.

كتاب الام، ج1، ص175

پيغمبر پشت سر عبد الرحمن بن عوف در مسافرتش به تبوك نماز خواندند.

در مسند احمد، البدايه و النهايه و منهاج السنه و همچنين در صحيح مسلم نيز هست كه پيغمبر اقتدا كرد به عبدالرحمن بن عوف و يك ركعت با او خواند ركعت بعدي را هم خودشان خواندند. حضرتعالي فرموديد كه پشت سر هيچ كس پيغمبر نماز نخوانده ما گفتيم دليل بياوريد براي ما كه پشت سر ابوبكر نماز خوانده است. براي ما مدرك نياورديد فرموديد در كتابها ديدم و اضافه اگر هم پشت سر ابوبكر نماز خوانده اين بر خلاف قرآن است كه خداي عالم مي گويد:

لا تقدموا بين يدي الله و رسوله

سوره حجرات، آيه1

كسي حق تقدم به رسول خدا را ندارد.

اين را الآن جواب بدهيد بعد در رابطه با بحث سقيفه هم دوباره با حضرتعالي صحبت داريم.

بيننده:

زماني كه پيامبر مريض بوده و فرستاد به جاي خودش كه نماز بخواند براي مردم.

مجري:

آنجا هم كه در زمان ابوبكر هم پيامبر مريض بود و به اعتقاد شما پيامبر داشت هذيان مي گفت آنجا هم مريض بود؟

بيننده:

نه! اينها دروغ است.

مجري:

روايت صحيح بخاري است.

استاد حسيني قزويني:

آقاي محمد آقا! شما گفتيد كه پيغمبر پشت سر هيچ كس نماز نخواند ولي من از صحيح مسلم ج1 ص 230 حديث274 حديث آوردم كه پيغمبر پشت سر عبد الرحمن بن عوف نماز خوانده است.

بيننده:

آنجا در سفر بود نمي دانم سفر كجا بوده.

استاد حسيني قزويني:

اگر در سفر پشت سر كسي نماز بخواند اين دليل نيست ولي اگر در خانه نماز بخواند دليل است؟!

بيننده:

در مسجد. من منظورم اين است كه پيامبر ابوبكر را فرستاد به جاي خودش نماز بخواند در مسجد امام امت قرار داد. امام قرار داد.

استاد حسيني قزويني:

برادر بزرگوارم ! من جواب آن را دادم كه پيغمبر اكرم مي آيد و ابوبكر به ايشان اقتدا مي كند و صحابه به ابوبكر. اين ديگر عبارت صحيح بخاري است شما اينجا خوب دقت بفرماييد. صحيح بخاري جلد 1 ص 174 حديث 713 از خود عايشه ام المومنين است كه بيماري پيغمبر خيلي سنگين شد بلال اذان گفت پيغمبر فرمود دستور بدهيد ابابكر برود با مردم نماز بخواند بعد داستانش مفصل است تا اينكه ابوبكر رفت نماز بخواند پيغمبر بلند شد.

يهادي بين رجلين و رجلاه يخطان في الأرض حتي دخل المسجد

يك دست در گردن علي يك دست در گردن عباس. به حدي حال پيغمبر خراب بود كه پاهاي مباركش به زمين كشيده مي شد. وارد مسجد شد.

وقتي ابوبكر احساس كرد پيغمبر آمده به كنار رفت تا آنجا كه مي گويد:

فكان ابوبكر يصلي قائما

ابوبكر ايستاده نماز مي خواند پيغمبر نشسته نماز مي خواند.

ابوبكر به پيغمبر اقتدا كرد و مردم هم به ابوبكر اقتدا كردند.

اين ديگر صحيح بخاري است برادر بزرگوارم! كتابهاي شيعه كه نيست شما مي توانيد پاسخ بفرماييد استفاده كنيم از محضرتان.

بيننده:

و الله من ديگر همين قدر كه بلد بودم عرض كردم.

مجري:

بسيار عالي. همين هم جاي شكر دارد.

استاد حسيني قزويني:

همين اندازه هم كه شما بزرگواري فرموديد ما از شما نهايت تشكر را داريم كه واقعا آدم منصفي هستيد و لجاجت و عناد مال افرادي است كه دنبال حق نيستند.

اما در رابطه با فرمايش اولي كه حضرتعالي داشتيد برادر بزرگوارم! ما هر حرفي كه مي زنيم همراه دليل است. در تلويزيون تمام مردم دنيا مي توانند ببينند. الان نزديك پنجاه ميليون جمعيت هم صحبتهاي حضرتعالي را مي شنوند و هم عرائض ما را. در رابطه با سقيفه بني ساعده صحيح بخاري ج 8 ص 26 ح 6830 خود خليفه دوم حضرت عمر -به قول شما- مي گويد:

حين توفي الله نبيه صلي الله عليه وسلم ان الأنصار خالفونا واجتمعوا بأسرهم في سقيفة بني ساعدة وخالف عنا علي والزبير ومن معهما

انصار با ما مخالفت كردند و رفتند طرف سقيفه علي و زبير همه با ما مخالفت كردند.

اين يك روايت.

اميرالمومنين تا شش ماه با ابوبكر بيعت نكرد اين هم در صحيح بخاري است حديث 4240.

عبدالرزاق صنعاني در المصنف ج5، ص472 از امام زهري نقل مي كند كه علي بن ابيطالب و هيچ كدام از بني هاشم با ابوبكر بيعت نكردند.

مخالفت جمعي از صحابه همه مهاجرين و انصار : اسد الغابه كه از كتابهاي معتبر اهل سنت و مال ابن أثير جزري است، در ج3، ص222 و ج2، ص82 مي گويد بني هاشم ، زبير ، خالد بن سعيد، سعد بن عباده، طلحه، ابان بن سعيد، عباس و مقداد هيچ كدام با ابوبكر بيعت نكردند.

أبو الفداء مي گويد عتبةبن ابي لهب و خالد بن سعيد، مقداد بن عمرو ، سلمان فارسي، عمار بن ياسر، البراء بن عازب و أبيّ بن كعب هم هيچ كدام با جناب ابوبكر بيعت نكردند.

المختصر في اخبار البشر، ج1، ص156

بيننده:

حاج آقا ببخشيد! جمعيت زياد بوده اگر ده يا پانزده نفر هم بيعت نمي كردند اين طبيعي است ولي اكثرا بيعت كردند.

استاد حسيني قزويني:

در سقيفه بني ساعده چند نفر بودند؟

بيننده:

من نبودم نمي دانم! ولي مي گويند در غديرخم صد و بيست و چهار هزار نفر بودند در سقيفه هم حتما صد و پنجاه هزار نفر بوده اند.

استاد حسيني قزويني:

يعني در سقيفه صد و پنجاه هزار نفر بودند؟!

بيننده:

من نمي دانم شايد بوده!

استاد حسيني قزويني:

ببين برادر بزرگوارم ما دوست داريم عزيزان بزرگوار اهل سنت وقتي مي آيند روي خط طوري صحبت كنند كه نه تنها براي شيعه بلكه براي تمام عزيزان اهل سنت هم قابل استفاده باشد.

شما همان حديث 6830 را نگاه كنيد در سقيفه بني ساعده كه اختلاف پيش آمد آيا مجموعا در سقيفه مهاجرين و انصار آمارشان به ده نفر رسيد يا نرسيد؟! در همانجا بين مهاجرين و انصار اختلاف شد. عبارت كتابهاي ما نيست بلكه عبارت صحيح بخاري حديث 6830 و از قول شخص خليفه دوم است كه مي گويد از انصار حباب بن منذر بلند شد و گفت ما شايسته خلافت هستيم چون ما بوديم كه اسلام را تقويت كرديم. پيغمبر به ما پناه آورد و ما عامل پيشرفت اسلام بوديم.

فكثر اللغط. و ارتفعت الاصوات.

در آنجا درگيريها زياد شد.صوت و سر وصدا بلند شد.

خلاصه اينكه خليفه دوم با مشت زد به دماغ حباب بن منذر و همچنين سعد بن عباده با اينكه مريض بود و يك عبايي به دور خودش پيچيده بود و كانديداي انصار بود، آنجا حضور داشت. جناب خليفه دوم به صراحت مي گويد سعد بن عباده زير دست و پا دارد از بين مي رود و نيز مي گويد:

فقلت قتل الله سعد بن عباده.

خدا سعد بن عباده را بكشد.

كساني كه آمدند بيعت كردند جناب خليفه دوم و ابو عبيده بوده اند. اين دو نفر بودند كه بيعت كردند. بزرگان اهل سنت مثل ماوردي شافعي به صراحت مي گويد طائفه اي گفتند كه حتما بايد اهل عقد و حلّ يعني ريش سفيدها بيايند از تمام شهرها بيعت كنند با خليفه تا اين خليفه، خليفه بشود مي گويد:

هذا مذهب مدفوع ببيعه أبي بكر علي الخلافه باختيار من حضرها.

الاحكام السلطانيه، ص6

آنهايي كه در سقيفه بودند چهار پنج نفر بيعت كردند، ديگر مسئله تمام شد.

امام قرطبي از علماي بزرگ اهل سنت مي گويد ما اجماع را لازم نمي دانيم. چرا؟ دليل ما اين است

ان عمر رضي الله عنه عقد البيعه لأبي بكر.

تفسير قرطبي، ج1، ص269

تنها كسي كه آمد بيعت كرد براي ابوبكر و بيعت او محقق شد جناب خليفه دوم بوده.

امام الحرمين به صراحت مي گويد:

اجماع در امامت شرط نيست. اجماع اصلا شرط نيست. چه كسي گفته شرط است؟!

الإمامه تنعقد بعقد واحد من أهل الحل و العقد.

الارشاد، ص168

يك نفر هم كه بيعت كرده باشد درست مي شود. دليل ما چيست؟ دليل ما قضيه بيعت ابابكر است كه اصلا اجماعي در آنجا نبوده است.

عضدالدين ايجي همان حرف را مي زند . ابن عربي مالكي هم همين حرف را مي زند. انشاءالله ما بعدها در رابطه با قضيه سقيفه كه در سقيفه چه گذشت بحث خواهيم كرد. حضرتعالي بزرگواري كنيد به كتابهاي خود اهل سنت مانند تاريخ طبري جلد دوم ص 460 ، 456، 457 و 459 ، مسند احمد بن حنبل جلد اول ص35 ، كامل ابن اثير ج2 ص 329 و مجمع الزوائد جلد 5 ص73 مراجعه بفرماييد. مباحث متعددي در رابطه با قضيه سقيفه بني ساعده در اين كتابها آمده است.

بيننده:

حالا اجازه بدهيد من سوالم را مطرح كنم. حاج آقا! بالاخره پس از درگذشت خليفه سوم طلحه و زبير با اصرار و التماس علي را به قبول خلافت وادار كردند. هنگامي كه طلحه و زبير سر تقسيم غنايم از او روگردانده شدند. در خطبه 196 خطاب به آنها مي فرمايد:

قسم به خدا من به خلافت و امامت رغبت نداشتم شما مرا به قبول آن وادار كرديد كه باز نفرت خود را از خلافت تذكر مي دهد كسي كه همواره از خلافت گريزان باشد و صريحا قسم ياد كند كه من به خلافت رغبت نداشتم طلحه و زبير من را به قبول آن وادار كردند.

اگر چنين بوده و بعد شما مي گوييد خلافت را از او غصب كردند پس آن حضرت قسم دروغ خورده و شما ايشان را كذاب تر معرفي مي نماييد. تكذيب علي منافي با اسلاميت است. علي دروغ نمي گويد. علي قسم دروغ نمي خورد. علي به وزارت متمايل است نه به خلافت.

استاد حسيني قزويني:

خطبه 196 نيست. بلكه خطبه 205 است بر مبناي نهج البلاغه دكتر صبحي صالح. برادر بزرگوارم! ما اين را در سايت جواب داده ايم. بحث خلافت با بحث امامت دو چيز است. اميرالمومنين نمي گويد:

ما كانت لي في الامامة رغبة.

بلكه بحث خلافت و اينكه بيايد رياست را قبول كند است. وقتي كه مي آيند به اميرالمومنين سلام الله عليه مي گويند شما خليفه شو بعد از قضيه قتل عثمان سراغ طلحه رفتند ايشان زير بار نرفت. سراغ زبير رفتند گفت من خليفه نمي شوم. چون هر كس خليفه بشود كشته خواهد شد. چون از خليفه شدن بوي خون مي آيد. تا اينكه آمدند پيش اميرالمومنين حضرت فرمودند:

من را رها كنيد برويد سراغ ديگران. چرا؟

چون من مي بينيم كه وضع جامعه اسلامي در آينده تاريك است. آنهايي كه بيعت مي كنند بيعت مي شكنند. آنهايي كه امروز آمدند اطراف مرا گرفتند فردا اينها عليه من جنگ به پا مي كنند.

چه خلافتي از امير المومنين مي خواهند؟

مي گويند ما با اين شرط مي خواهيم با تو بيعت كنيم كه در كنار سنت پيغمبر سيره ابوبكر و عمر را هم داشته باشي.

اميرالمومنين مي گويد ابوبكر و عمر اگر چناچه سيره شان حق نبود من بايد از يك سيره غير حق تبعيت كنم. برادر بزرگوارم در اينجا بحث امامت الهي يك بحثي است كه به هيچ وجهي اميرالمومنين نمي گويد:

ما كانت لي في الامامة رغبة.

و مي گويد من كه نمي خواستم گفتم شما مي خواهيد هر كسي را انتخاب كنيد برويد انتخاب كنيد شما آمديد.

دعوني و التمسوا غيري

مرا دعوت كرديد و به زور هم به من تحميل كرديد و من زير بار نمي رفتم چون با توجه به آنچه كه در دوران سه خليفه انجام شده در نامه 53 نهج البلاغه اميرالمومنين مي گويد:

ان هذا الدين قد كان اسيرا في ايدي الاشرار.

اين تعبير، تعبير خيلي سنگيني است و اين بدعتهايي كه در زمانهاي گذشته انجام شده اميرالمومنين مي گويد اگر اين بدعتها را بخواهم برطرف كنم تمام ياران من از اطراف من پراكنده مي شوند. حضرتعالي در رابطه با همين عبارت

و الله ما كان لي في الخلافة رغبة

مي توانيد به جلد دوم نقد غفاري كه الآن در سايت هم هست مراجعه كنيد و دانلود بفرماييد. ما آنجا مفصل درباره اين خطبه جواب داده ايم.

مجري:

ممنون و متشكريم. شما را به خدا مي سپاريم. خدا نگهدار.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها