2024 February 25 - يکشنبه 06 اسفند 1402
فضائل و جایگاه ویژه حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها)
کد مطلب: ١١٤٠٧ تاریخ انتشار: ١٤ خرداد ١٣٩٦ - ١٠:٣٥ تعداد بازدید: 5702
حبل المتین » فضائل اهل بیت
فضائل و جایگاه ویژه حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها)

جایگاه و فضائل خدیجه کبری نزد فریقین و افضلیت او بر عائشه، محبت شدید پیامبر به ایشان
حبل المتین 96/03/14

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ : 96/03/14

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم

دور شدم از این و آن با خودم آشنا شدم

آینه در حجاز بود عاشق مصطفی شدم

سرمه نمی‌برم به چین قند و شکر نمی‌خرم

نقره و زر نخواستم صاحب کیمیا شدم

بار شتر گذاشتم وقف تو هرچه داشتم

دانه عشق کاشتم در قفست رها شدم

ای که ملول می‌شوی از نفس فرشته‌ها

باور من نمی‌شود هم نفس خدا شدم

سفره دل برای من باز کن آیه‌ای بخوان

حرف بزن که محرم زمزمه حرا شدم

قطره من فرات شد ذره‌ام آفتاب شد

پیش تو سید البشر سیدة النساء شدم

پشت سرت من و علی قامت عشق بسته‌ایم

تو همه مقتدا شدی من همه اقتدا شدم

من به تو دست یا علی داده‌ام از صمیم دل

مرگ جدا کرده است از تو اگر جدا شدم

لحظه آخرین غزل ترس ندارم از اجل

پیرهن تو در بغل با تو دوباره ما شدم

سلام و درود خدمت شما بینندگان عزیز و ارجمند برنامه زنده «حبل المتین»، همراهان خوب و دوست داشتنی «شبکه جهانی ولایت».

ان‌شاءالله طاعات و عبادات و نماز و روزه‌های شما به درگاه حضرت حق قبول باشد. ان‌شاءالله سحرهایی که برای راز و نیاز با خداوند بیدار می‌شوید و روزهایی که روزه می‌گیرید مورد قبول درگاه حضرت حق قرار بگیرد.

امشب، شب رحلت غریبانه و جان‌گداز همسر گرامی نبی مکرم اسلام، مادر مؤمنین، مادر بزرگوار حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها) حضرت أم المؤمنین خدیجه کبری (سلام الله علیها) است.

سلام و درود خداوند متعال و ملائکه بر روح پاک و نورانی و ملکوتی این بانوی بزرگ جهان اسلام که واقعاً حق بزرگی به گردن جهان اسلام و نبی مکرم اسلام دارد. ان‌شاءالله همه ما قدردان نعمت این بانوی بزرگوار باشیم و به یادشان باشیم.

امشب هرجایی که دستمان می‌رسد نام این بانوی بزرگوار را زنده کنیم. عزیزانی که در فضای مجازی امکانات در اختیار دارند به هر شکل که می‌توانند نام حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) را زنده کنند.

امشب شب رحلت آن بانوی بزرگوار و فردا هم که روز رحلت حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) است بتوانیم نام ایشان را زنده کنیم و زنده نگاه بداریم.

ما سال‌های گذشته طرحی را به «شبکه جهانی ولایت» دادیم که الحمدلله مورد استقبال هم قرار گرفت. ما گفتیم امشب و فردا اگر دخترخانم یا بانویی در منزل دارید به احترام حضرت خدیجه کبری نام او را «خدیجه» صدا بزنید.

در شرایط امروز نام «خدیجه» کمتر نامگذاری می‌شود، اما در حد یک شب و یک روز می‌توانیم نام دخترخانم‌ها یا همسرمان یا بانوی منزل خود را «خدیجه» صدا بزنیم و به این شکل نام این بانوی بزرگوار جهان اسلام را زنده نگه بداریم.

ما خیلی خوشحال می‌شویم که از همین راه به ما پیام بدهید. اگر دخترخانمی دارید و می‌خواهید این کار خیر و حسنه و شایسته را انجام بدهید به ما پیام بدهید. اسم او را برای ما بگویید و بگویید که امشب و فردا او را «خدیجه» صدا می‌زنید.

خیلی خوب است که این کار را انجام بدهید. اتفاقاً ما از همین امشب در منزل خودمان این کار را انجام دادیم و دختر شش ساله خود به نام «مطهره» را «خدیجه» صدا می‌زنیم تا نام این بانوی بزرگوار به همین مقدار که در توان ما هست زنده بماند.

آقای کیا راه‌های ارتباطی را برای شما زیرنویس کردند؛ «30001203» سامانه پیام کوتاه ماست.

همچنین شماره‌ای که از طریق فضای مجازی با برنامه‌های واتس آپ، تلگرام و وایبر می‌توانید به ما پیام بدهید و عشق و ارادت و محبت خود به ساحت حضرت أم المؤمنین خدیجه کبری (سلام الله علیها) را نشان بدهید.

ما خیلی خوشحال می‌شویم که ببینیم اولین نفری که برای ما پیام می‌دهند چه عزیزی هستند، ان‌شاءالله آقای روح الله موسوی در اتاق فرمان پیام‌ها را برای من خواهند فرستاد.

امشب هم توفیق داریم در محضر استادمان حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی باشیم. خدمت این بزرگوار عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات و عرض تسلیت و تعزیت دارم:

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته؛ بنده هم خدمت حضرتعالی و همه بینندگان عزیز و گرامی که در هرکجای این گیتی پهناور بیننده این برنامه هستند یا تکرار برنامه را می‌بینند خالصانه‌ترین سلامم را همراه با تعزیت وفات جانگداز و مظلومانه و غریبانه حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) تقدیم می‌کنم.

خدا را به آبروی این بانوی بزرگ قسم می‌دهم فرج فرزند گرامی‌اش حضرت بقیة الله الأعظم (ارواحنا له الفداه) را نزدیک نموده و همه ما را از یاران خالص و سرباز فداکار آن بزرگوار قرار بدهد.

از خداوند متعال می‌خواهیم دغدغه‌های فکری همه ما و شما گرامیان را برطرف سازد، حوائج ما و شما را برآورده کند و دعاهای ما را به اجابت برساند؛ ان‌شاءالله.

مجری:

ان‌شاءالله؛ استاد از شما خیلی متشکرم. یادم رفت بگویم شعری که در ابتدای برنامه برای شما خواندم شعر بسیار زیبایی است که شاعر دلسوخته و ولایی اهلبیت (علیهم السلام) «سید حمیدرضا برقعی» به تازگی سروده بودند.

من این شعر را در ابتدا تقدیم حضور شما کردم که زبانحال حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) بود. بسیار شعر زیبایی است و برای این شاعر عزیز آرزوی سلامتی داریم.

اگر ایشان صدای ما را می‌شنوند، برنامه ما را می‌بینند یا دوستان این پیام را به ایشان بدهند که بنده از این شعر زیبا خیلی خوشحال شدم و امشب با یک عشقی آن را در برنامه تقدیم حضور شما کردم.

استاد با توجه به اینکه امشب، شب رحلت حضرت خدیجه کبری است شایسته است که ما در مورد شأن و منزلت و جایگاه این بانوی بزرگوار صحبت کنیم و ان‌شاءالله دل و جان دوستان بیننده را لبریز از شخصیت بافضیلت و نورانی و فضائلی که حول محور این بزرگوار هست بکنیم.

استاد ابتدا جایگاه حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) را در مکتب وحی چگونه باید ارزیابی کرد و در مورد این مقوله صحبت کنید.

ارزیابی جایگاه حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) در مکتب وحی

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمد الله و الصلوة علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیة الله و اللعن الدائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر رب أدخلنی مدخل صدق و أخرجنی مخرج صدق و أجعل لی من لدنک سلطانا نصیرا

در رابطه با حضرت خدیجه کبری بارها گفتیم که باید عذر تقصیر به پیشگاه مقدسش ببریم، زیرا واقعاً بسیار کوتاه آمدیم و آنگونه که زیبنده این بزرگ بانوی دو جهان بود نتوانستیم حق مطلب را ادا کنیم.

بنده دوست داشتم خداوند متعال به ما توفیق بدهد و به مناسبت و برنامه خاصی یک دهه در مورد حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) صحبت کنیم و حقایق و ناگفتنی‌های بسیاری از زندگی و ایثار این بزرگوار و بانوی گرامی برای بینندگان عزیزمان بیان کنم.

دوست داشتم یک دهه در مورد حضرت خدیجه کبری صحبت کنم باشد که بیان این مطالب ذخیره‌ای برای انتقال ما از این عالم خاکی و چراغی برای عالم برزخ و قیامت ما باشد.

آب دریا را اگر نتوان کشید

پس به قدر تشنگی باید چشید

ما به اندازه فهم و درکمان از روایاتی که در این زمینه آمده ناگزیریم مطالبی را برای بینندگان عزیز عرض کنیم تا هم برای خودمان آرامبخش و تسلی‌ده باشد و هم برای بینندگان عزیزمان! این بانوی بزرگ حق زیادی به گردن همه ما دارد.

مشهور است که می‌گویند: "گسترش اسلام و برافراشته شدن پرچم آن به برکت دو چیز است؛ شمشیر حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) و اموال حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها)!"

فراتر از اموال حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) فراهم کردن آرامشی است که آن بانوی بزرگوار برای رسول گرامی اسلام در طول 25 سال زندگی مشترک و باشرافت داشتند.

شاید نقش صفا و صمیمیت و خدمتی که حضرت خدیجه کبری برای پیغمبر اکرم داشتند نه تنها کمتر نبود، بلکه بیشتر هم بود. پیغمبر اکرم فشارهای سخت، تهمت‌های ناروا و افتراهای گوناگون و ضرب و شتم‌های بسیاری متحمل شدند؛ علی الخصوص بعد از نزول آیه شریفه:

(فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِکین)

آشکار آنچه را مأموریت داری بیان کن و از مشرکان روی گردان (و به آن‌ها اعتنا نکن).

سوره حجر (15): آیه 94

زمانی که در کنار بیت الله الحرام بانگ «لا إله إلا الله» سردادند، «ابولهب» ملعون با پرتاب کردن سنگ باعث شد که پیشانی مبارک آن بزرگوار شکسته شود و از سر مبارکشان خون جاری شود.

آیه:

(فَاصْدَعْ بِما تُؤْمَرُ وَ أَعْرِضْ عَنِ الْمُشْرِکین)

مربوط به سال پنجم هجری است.

همچنین آیه:

(وَ أَنْذِرْ عَشِیرَتَک الْأَقْرَبِین)

خویشاوندان نزدیکت را انذار کن.

سوره شعراء (26): آیه 214

مربوط به سال سوم بعثت است. ان‌شاءالله اگر فرصتی پیدا کنیم این مطالب را به طور مفصل بیان خواهیم کرد.

در زمانی که خون از پیشانی مبارک رسول گرامی اسلام جاری شد، از جمعیت فاصله گرفتند. به حضرت خدیجه خبر دادند که پیغمبر اکرم مورد ضرب و شتم قرار گرفته است و پیشانی مبارکشان شکسته شده است.

حضرت خدیجه با امیرالمؤمنین که در آن زمان حدود 14 سال سن داشت در کوچه‌ها و بیابان‌ها به جستجوی آن بزرگوار پرداختند. آن بانوی بزرگوار با تمام عشق و توان به دنبال پیغمبر اکرم می‌گشتند تا بر زخم او مرحم بگذارند و بر زخم دل ایشان آرامش دهد.

آن دو بزرگوار بسیار به جستجوی پیغمبر اکرم پرداختند، به طوری که به امیرالمؤمنین خبر دادند که پیغمبر اکرم را کشتند. زمانی که امیرالمؤمنین این خبر را به حضرت خدیجه دادند، نمی‌دانم آن بانوی بزرگوار چه حالی پیدا کردند و با چه حالی از خانه بیرون آمد.

زمانی که آن بانوی بزرگوار رسول گرامی اسلام را پیدا کردند، گویا تمام دنیا را به او دادند. ایشان پیغمبر اکرم را آرام کردند و به ایشان تسلیت و تسکین دادند. حضرت خدیجه کبری به پیغمبر اکرم فرمودند: یا رسول الله! این مسائل طبیعی است، نگران نباشید.

مشاهده کنید کار به جایی رسیده است که حضرت خدیجه کبری به رسول گرامی اسلام آرامش می‌دهند.

ایشان پیغمبر اکرم را به منزل بردند و پیشانی مبارکشان را شستند و بر زخم رسول الله مرحم گذاشتند. کارهای حضرت خدیجه کبری برای رسول گرامی اسلام ثروت بزرگ و سرمایه گرانبهایی بود.

در رابطه با سؤال حضرتعالی مبنی بر جایگاه حضرت خدیجه کبری در مکتب وحی از زبان رسول الله روایتی در کتاب «صحیح مسلم» وارد شده است. اجازه بدهید بنده ابتدا تصویر کتاب را به عزیزان نشان بدهم.

در کتاب «صحیح مسلم» حدیث 2432 روایتی از «ابوهریره» نقل شده است. آقایان می‌گویند: مرسلات صحابه هم از مسنداتشان بالاتر است، زیرا زمانی که به صورت مرسل نقل می‌کنند یقین دارند که این روایت از پیغمبر اکرم صادر شده است.

این در حالی است که وقتی روایت مسندی نقل می‌کنند، آن را به راوی قبل واگذار می‌کنند که به آن «العهدة علی الراوی» می‌گویند. به علاوه سنت صحابه را هم سنت پیغمبر اکرم می‌دانند. نقل شده جبرئیل نزد رسول گرامی اسلام آمد و عرضه داشت:

«یا رَسُولَ اللَّهِ هذه خَدِیجَةُ قد أَتَتْک مَعَهَا إِنَاءٌ فیه إِدَامٌ أو طَعَامٌ أو شَرَابٌ»

این روایت داستان مفصلی دارد که در کتب تاریخی و تفسیری آمده است. روزهایی بود که رسول گرامی اسلام نگران جانشان بودند و هر روز به یک کوه پناه می‌بردند. اگر کفار متوجه مکان سکونت پیغمبر اکرم می‌شدند، قصد جانشان را می‌کردند.

حضرت خدیجه کبری غذایی درست می‌کردند، آبی به همراه برمی‌داشتند و کوه‌ها و سنگلاخ‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذاشتند و صدا می‌زدند: «حبیبی محمد، حبیبی محمد»

زمانی که حضرت خدیجه به دنبال پیغمبر اکرم می‌گشتند جوانی حال رسول الله را از ایشان سؤال کردند. آن بانوی بزرگوار خیلی نگران شدند، دلشان آشفته شد و تصور کردند یکی از قریش است که به قصد جان رسول اکرم آمده است.

زمانی که حضرت خدیجه نزد رسول اکرم رسیدند، فرمودند: یا رسول الله! شخصی در دامنه کوه سراغ شما را از من گرفت و من خیلی نگران شدم. پیغمبر اکرم فرمودند: یا خدیجه! آن جوان جبرئیل بود که حال مرا از تو پرسید.

جبرئیل قبل از اینکه حضرت خدیجه نزد پیغمبر اکرم برسد، نزد ایشان رفت و عرضه داشت:

«یا رَسُولَ اللَّهِ هذه خَدِیجَةُ قد أَتَتْک مَعَهَا إِنَاءٌ فیه إِدَامٌ أو طَعَامٌ أو شَرَابٌ»

یا رسول الله خدیجه به دنبال تو می‌گردد، نزد تو می‌آید و برای تو غذا و آب می‌آورد.

دوستان عزیز مشاهده کنید که رسول گرامی اسلام حدود 14 همسر داشتند، اما این تعبیر درباره چه کسی غیر از حضرت خدیجه بیان شده است. بی‌انصافی نکنیم، وجدانمان را زیر پا نگذاریم و تعصبات مذهبی و قومی و قبیله‌ای را کنار بگذاریم. جبرئیل می‌گوید:

«فإذا هِی أَتَتْک فَاقْرَأْ علیها السَّلَامَ من رَبِّهَا عز وجل ومنی»

اگر خدیجه آمد سلام خدا را به خدیجه برسان و همچنین سلام من را به او برسان.

زمانی که رسول اکرم این جمله را به خدیجه فرمودند، در ادامه بیان کردند:

«إِنَّ اللَّهَ هُوَ السَّلَامُ وَ مِنْهُ السَّلَامُ وَ إِلَیهِ السَّلَامُ وَ عَلَی جَبْرَئِیلَ السَّلَام»

بحار الأنوار، نویسنده: مجلسی، محمد باقر بن محمد تقی، محقق / مصحح: جمعی از محققان، ج 16، ص 7، ح 11

جبرئیل در ادامه می‌فرماید:

«وَبَشِّرْهَا بِبَیتٍ فی الْجَنَّةِ»

خدیجه را به خانه‌ای در بهشت بشارت بده.

جبرئیل خانه‌ای در بهشت را به حضرت خدیجه بشارت می‌دهند؛ نه باغ، گلستان یا منطقه‌ای در بهشت!!

دلیل بشارت دادن جبرئیل به خانه برای آن بانوی بزرگوار این است که خانه حضرت خدیجه در دوران زندگی‌اش محل نزول وحی، نشر اسلام و مایه آرامش رسول اکرم بود.

خداوند متعال می‌خواهد به پاس زحمات حضرت خدیجه خانه را به خانه عوض بدهد. ان‌شاءالله عبارت «ابن حجر» را در این زمینه می‌خوانیم که عبارت بسیار زیبایی است. جبرئیل در ادامه می‌فرماید:

«وَبَشِّرْهَا بِبَیتٍ فی الْجَنَّةِ من قَصَبٍ لَا صَخَبَ فیه ولا نَصَبَ»

و بشارت بده به حضرت خدیجه که خدای عالم خانه‌ای در بهشت برای او از تارهای طلا در نظر گرفته که در آنجا نه اضطراب و خستگی وجود دارد و نه زوال نعمت.

صحیح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسین القشیری النیسابوری، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت، تحقیق: محمد فؤاد عبد الباقی، ج 4، ص 1887، ح 2432

حال زمانی که عبارت «ابن حجر» را خواندیم مشخص می‌شود که چرا جبرئیل عبارت «لَا صَخَبَ فیه ولا نَصَبَ» را آورده است.

خداوند متعال منزلی به حضرت خدیجه کبری می‌دهد که هیچ سروصدایی در آن نیست و آرامش مطلق است. همچنین هیچ ناراحتی و خستگی در آن خانه وجود ندارد. همچنین روایت دیگری از عایشه نقل شده است که تعبیر تندی دارد.

«عن عَائِشَةَ قالت ما غِرْتُ علی نِسَاءِ النبی إلا علی خَدِیجَةَ وَإِنِّی لم أُدْرِکهَا»

من نسبت به هیچکدام از زن‌های پیغمبر غیرت نداشتم آن‌طوری که به حضرت خدیجه غیرت داشتم.

«وکان رسول اللَّهِ إذا ذَبَحَ الشَّاةَ فیقول أَرْسِلُوا بها إلی أَصْدِقَاءِ خَدِیجَةَ»

وقتی پیغمبر اکرم گوسفندی قربانی می‌کرد، تکه تکه می‌کرد و به دوستان و بستگان حضرت خدیجه هدیه می‌داد.

«قالت فَأَغْضَبْتُهُ یوْمًا فقلت خَدِیجَةَ»

عایشه می‌گوید: من روزی غضبناک شدم و اسم خدیجه را مصغر آوردم.

«فقال رسول اللَّهِ إنی قد رُزِقْتُ حُبَّهَا»

رسول الله عصبانی شدند و فرمودند: خداوند عشق خدیجه را روزی من قرار داده است.

صحیح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسین القشیری النیسابوری، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت، تحقیق: محمد فؤاد عبد الباقی، ج 4، ص 1888، ح 2435

خیلی جالب است!! دوستان اهل سنت توجه داشته باشید که این روایت در کتاب «صحیح مسلم» است، نه کتاب «کافی» و «بحارالانوار» و «تهذیب الاحکام»!! عایشه در روایت دیگری می‌گوید:

«وَلَقَدْ أَمَرَهُ رَبُّهُ عز وجل أَنْ یبَشِّرَهَا بِبَیتٍ من قَصَبٍ فی الْجَنَّةِ»

خداوند عالم دستور داده خدیجه را به خانه‌ای در بهشت بشارت بدهی که از دانه‌های مروارید است.

«وَإِنْ کان لَیذْبَحُ الشَّاةَ ثُمَّ یهْدِیهَا إلی خَلَائِلِهَا»

وقتی پیغمبر اکرم گوسفندی قربانی می‌کرد آن را به دوستان و بستگان حضرت خدیجه هدیه می‌داد.

صحیح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسین القشیری النیسابوری، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت، تحقیق: محمد فؤاد عبد الباقی، ج 4، ص 1888، ح 2435

همچنین در کتاب «صحیح بخاری» حدیث 7058 روایتی به همین کیفیت بیان شده است. جبرئیل می‌فرماید:

«فَأَقْرِئْهَا من رَبِّهَا السَّلَامَ وَبَشِّرْهَا بِبَیتٍ من قَصَبٍ لَا صَخَبَ فیه ولا نَصَبَ»

پیغمبر! از طرف خدا به حضرت خدیجه سلام برسان و و بشارت بده که خدای عالم خانه‌ای در بهشت برای او از تارهای طلا در نظر گرفته که در آنجا نه اضطراب و خستگی وجود دارد و نه زوال نعمت.

الجامع الصحیح المختصر، اسم المؤلف: محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی، دار النشر: دار ابن کثیر, الیمامة - بیروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقیق: د. مصطفی دیب البغا، ج 6، ص 2723، ح 7058

جایگاه حضرت خدیجه را نزد خداوند متعال ملاحظه کنید. آیا از زمان حضرت حوا تا عصر حاضر چنین بانوی بزرگواری همانند شخصیت حضرت خدیجه کبری دارید که خداوند متعال به او سلام رسانده باشد، یا نه؟!

نکته دیگری که در ذیل همین روایات از آقای «عینی» وارد شده که روایت بسیار زیبایی است. ان‌شاءالله اگر فرصتی باقی ماند در بخش بعدی هم عرض خواهم کرد. حضرت آدم زمانی که از قضایای رسول گرامی اسلام و حضرت خدیجه کبری باخبر شدند، فرمودند:

«مما فضل الله به ابنی علی أن زوجته خدیجة کانت عونا له علی تبلیغ أمر الله عز وجل وأن زوجتی کانت عونا لی علی المعصیة»

یکی از تفضلات خداوند عالم بر فرزندم حضرت محمد این است که همسرش خدیجه بزرگ همکار و همیار او برای تبلیغ امر الهی بود، اما همسر من همیار من برای معصیت خداوند بود.

عمدة القاری شرح صحیح البخاری، اسم المؤلف: بدر الدین محمود بن أحمد العینی، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی – بیروت، ج 1، ص 63، ح 3

حضرت آدم هم به شخصیت حضرت خدیجه غبطه می‌خورند. عبارت از آقای «عینی» است که به صورت قطعی نقل می‌کند و می‌نویسد: حضرت آدم غبطه می‌خورد که حضرت خدیجه کمک‌کار پیغمبر برای تبلیغ امر الهی بود، اما همسر من همکار من برای معصیت الهی بود.

منظور حضرت آدم قطعاً ترک اولی و رانده شدن از بهشت است، اما ترک اولی هم برای آن‌ها کار کوچکی نیست.

همچنین در کتاب «تاریخ دمشق» هم روایتی با همین کیفیت وارد شده است. در این کتاب نقل شده است حضرت آدم روزی رسول گرامی اسلام را یاد کردند و فرمودند: بالاترین فضیلت فرزندم این است که همسرش عون او بر دین بود، اما همسر من عون من برای خطیئه بود.

نکته دیگری که در اینجا وارد شده این است که آقای «ذهبی» در کتاب «سیر أعلام النبلاء» جلد دوم صفحه 126 نقل می‌کند که پیغمبر اکرم فرمودند:

«أفضل نساء أهل الجنة خدیجة بنت خویلد وفاطمة بنت محمد ومریم وآسیة»

سیر أعلام النبلاء، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قایماز الذهبی أبو عبد الله، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بیروت - 1413، الطبعة: التاسعة، تحقیق: شعیب الأرناؤوط, محمد نعیم العرقسوسی، ج 2، ص 126، باب 18 فاطمة بنت رسول الله (ع)

در روایت وارد شده است که خداوند عالم در بهشت حضرت آسیه را به پاس صبرهایی که در برابر فرعون داشت به ازدواج و تزویج رسول گرامی اسلام درمی‌آورد. بنابراین عاقبت کار آسیه همسری پیغمبر اکرم در بهشت برین است.

همچنین آقای «هیثمی» در کتاب «مجمع الزوائد» جلد 9 همین تعبیر را دارد و می‌نویسد:

«أفضل نساء أهل الجنة خدیجة بنت خویلد وفاطمة ابنة محمد و مریم ابنة عمران وآسیة ابنة مزاحم امرأة فرعون»

سروری زنان اهل بهشت بعد از مریم، فاطمه و خدیجه و آسیه بنت مزاحم همسر فرعون است.

مجمع الزوائد ومنبع الفوائد، اسم المؤلف: علی بن أبی بکر الهیثمی، دار النشر: دار الریان للتراث/دار الکتاب العربی - القاهرة, بیروت – 1407، ج 9، ص 223، باب فضل خدیجة

آقای «طبرانی» در کتاب «معجم الکبیر» روایت:

«أَفْضَلُ نِسَاءِ أَهْلِ الْجَنَّةِ خَدِیجَةُ بنتُ خُوَیلِدٍ وَفَاطِمَةُ بنتُ مُحَمَّدٍ وَمَرْیمُ بنتُ عِمْرَانَ وَآسِیةُ بنتُ مُزَاحِمٍ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ»

المعجم الکبیر، اسم المؤلف: سلیمان بن أحمد بن أیوب أبو القاسم الطبرانی، دار النشر: مکتبة الزهراء - الموصل - 1404 - 1983، الطبعة: الثانیة، تحقیق: حمدی بن عبدالمجید السلفی، ج 11، ص 336، ح 11928

را آورده و مشخص کرده که رجال این روایت رجال صحیح است غیر از «محمد بن مروان ذهلی» که «ابن حبان» هم او را توثیق کرده است. آقای «حاکم نیشابوری» هم در جلد دوم از کتاب «مستدرک علی الصحیحین» همین تعبیر را می‌آورد و می‌نویسد:

«أفضل نساء أهل الجنة خدیجة بنت خویلد وفاطمة بنت محمد ومریم بنت عمران وآسیة بنت مزاحم امرأة فرعون»

نویسنده در مورد سند این روایت هم می‌نویسد:

«هذا حدیث صحیح الإسناد ولم یخرجاه»

المستدرک علی الصحیحین، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاکم النیسابوری، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1411 هـ - 1990 م، الطبعة: الأولی، تحقیق: مصطفی عبد القادر عطا، ج 2، ص 539، ح 3836

آقای «احمد بن حنبل» هم در کتاب «مسند» خود جلد اول همین تعبیر را دارد:

«أَفْضَلُ نِسَاءِ أَهْلِ الْجَنَّةِ خَدِیجَةُ بِنْتُ خُوَیلِدٍ وَفَاطِمَةُ بِنْتُ مُحَمَّدٍ وَآسِیةُ بِنْتُ مُزَاحِمٍ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ وَمَرْیمُ ابْنَةُ عِمْرَانَ أجمعین»

همچنین آقای «شعیب الأرنؤوط» در مورد سند این روایت می‌نویسد:

«إسناده صحیح رجاله ثقات رجال الصحیح»

مسند الإمام أحمد بن حنبل، اسم المؤلف: أحمد بن حنبل أبو عبدالله الشیبانی، دار النشر: مؤسسة قرطبة – مصر، ج 1، ص 293، ح 2668

مجری:

استاد روایت: «وَبَشِّرْهَا بِبَیتٍ فی الْجَنَّةِ ...» را یک مرتبه دیگر قرائت کنید تا اشتباه لفظی آن تصحیح شود.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

«وَبَشِّرْهَا بِبَیتٍ فی الْجَنَّةِ من قَصَبٍ لَا صَخَبَ فیه ولا نَصَبَ»

اگر در تلفظ این روایت اشتباه کردم معذرت خواهی می‌کنم و از شما هم تشکر می‌کنم. مشاهده کنید همه نویسندگان اهل سنت بیان کردند که حضرت خدیجه افضل زنان اهل بهشت است، اما آیا ما واقعاً بر این معتقد هستیم یا نه؟!

در مقابل این روایات دیده می‌شود روایات جعلی و ساختگی که عمدتاً رد پای بنی امیه در جعل آن به چشم می‌خورد نسبت به همسران پیغمبر وارد شده است.

عزیزان اهل سنت و علمای بزرگوار! آیا شما این روایات را در خطبه‌های نماز جمعه و سخنرانی‌های خود مطرح می‌فرمایید، یا خیر؟!

مشاهده کنید که طبق این روایات افضل زنان اهل بهشت همین چهار نفر هستند و هیچ اسمی از دیگر زنان پیغمبر اکرم از جمله «ام سلمه»، «ام حبیبه»، «سوده»، «عایشه» یا «حفصه» نیست.

اگر این افراد روایتی از دیگر همسران پیغمبر اکرم پیدا کردند برای ما پیامک بدهند تا ما عیناً روایت را در اینجا بخوانیم.

اگر امشب این روایت را پیدا نکردید، ما قول می‌دهیم اگر فضیلتی که برای ام المؤمنین حضرت خدیجه همسر پیغمبر اکرم بوده برای دیگر زنان پیغمبر اکرم هم وارد شده و برای ما فرستادید ما روایت را در اینجا خواهیم خواند.

این روایات در حقیقت یکی از ابعاد جایگاه حضرت خدیجه (سلام الله علیها) در مکتب وحی است.

مجری:

بسیار عالی، استاد از شما خیلی ممنونم. بنده در مورد شخصیت آن بانوی بزرگوار سؤالات دیگری هم دارم که ان‌شاءالله از حضرت استاد می‌پرسم.

بخشی از پیامک‌های بینندگان برنامه:

حال نگاهی به پیامک‌های بینندگان برنامه داشته باشیم. ما از شما خواستیم امشب که شب رحلت مادر مؤمنین حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) هست اگر دخترخانم یا بانویی در منزل دارید به احترام حضرت خدیجه نام او را «خدیجه» صدا بزنید.

به هر صورت سعی کنیم به این شکل و طریق نام این بانوی بزرگوار را حداقل در یک شب و یک روزی که به نام ایشان ام المؤمنین نامگذاری شده است، زنده نگاه بداریم.

خانم اکرم حیدری از سورشجان گفتند: ما یک دختر شش ماهه به نام یسنا داریم که امشب و فردا او را «خدیجه» صدا می‌زنیم. ایشان از جناب استاد درخواست کردند برای یسنا خانم که امشب نام زیبایشان «خدیجه» شده است، دعا کنند.

عزیزی گفتند: اینجانب شفیعی از کرمان هستم. به احترام حضرت خدیجه نام همسرم که محبوبه می‌باشد را به نام «خدیجه» صدا می‌زنم. و من الله توفیق

خانم شهین از شهرستان رابر استان کرمان گفتند: من یک حمل هشت ماهه دختر دارم. با همسرم تصمیم گرفتیم که اگر ان‌شاءالله سالم به دنیا بیاید در خانه اسم او را «خدیجه» و در شناسنامه «فاطمه زهرا» بگذاریم. از لطف و عنایت شما خیلی ممنونم.

بیننده‌ای از آلمان گفتند: خدمت شما عزیزان «شبکه جهانی ولایت» سلام عرض می‌کنم. من شهادت حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) را تسلیت می‌گویم. من دو خواهر دارم که به عشق حضرت خدیجه نام یکی از آن‌ها را که نازنین زهراست امشب «خدیجه» صدا می‌زنم.

عزیز دیگری گفتند: نام همسرم معصومه است، اما امشب و فردا به احترام حضرت خدیجه نام او را «خدیجه» صدا می‌زنم.

بیننده‌ای گفتند: دختر من زهرا احمدی است. امشب و فردا نام او را «خدیجه» صدا می‌زنم.

خانواده بزرگواری پیامی فرستادند که دل من را هم با خودشان همراه کردند، ان‌شاءالله خداوند متعال به ایشان فرزند دهد. ایشان گفتند: ما فرزند نداریم و همسرم را «خدیجه» صدا می‌زنم. ان‌شاءالله خداوند به ایشان فرزند سالم و صالح عنایت کند.

من پیشنهاد می‌کنم کسانی که صاحب فرزند نمی‌شوند امشب به حضرت خدیجه متوسل شوند.

زوج‌های جوانی که سال‌ها از زندگیشان گذشته است و آرزو دارند که صاحب فرزند شوند همین امشب به حضرت خدیجه کبری متوسل شوند و از خداوند بخواهند که اگر به ایشان فرزند عنایت کرد نام او را خدیجه بگذارند. مطمئن باشید که این بانو جواب شما را خواهد داد.

بیننده‌ای گفتند: خدا را شکر نام مادر ما «خدیجه» است. خدا را صد هزار مرتبه شکر

از لطف و عنایت و محبتی که دارید خیلی ممنونم. بازهم منتظر پیام‌های شما می‌مانم تا ببینم اهالی «شبکه جهانی ولایت» در شب غمبار رحلت حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) چطور عشق و ارادت و محبت خود را به این بانوی بزرگ اسلام نشان می‌دهند.

تو کیستی که سینه ما بیقرار توست

چشم زمین و چشم زمان سوگوار توست

کم نیست اینکه مادر زهرای اطهری

سوگند می‌خورم که همین افتخار توست

درود و سلام به روح پاک و مطهر و نورانی و ملکوتی حضرت أم المؤمنین خدیجه کبری (سلام الله علیها). ان‌شاءالله که همین امشب لطف و عنایت و مرحمتشان شامل حال ما شود و خودشان در حق ما دعا کنند. زمانی که مادر دعا کند، قطعاً در حق فرزند مستجاب می‌شود.

ما برنامه زنده «حبل المتین» را از «شبکه جهانی ولایت» تقدیم می‌کنیم. حضرت استاد مهمان ما هستند و در خدمتشان هستیم و داریم در مورد شخصیت نورانی و بافضیلت حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) صحبت می‌کنیم.

استاد در میان روایاتی که به دست ما رسیده صحبت از چهار زن شده است که این زنان، زنان بهشتی هستند و جایگاه بسیار بالا و والایی دارند. یکی از این زنان وجود حضرت مادر ما خدیجه کبری (سلام الله علیها) است. در این رابطه صحبت می‌فرمودید.

حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) سرور زنان اهل بهشت!

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

قبل از اینکه در این رابطه صحبت کنم، اجازه بدهید از عزیزان به خاطر اینکه واژه «صَخَبَ» را «صغب» خواندم عذرخواهی کنم. بنده تعجب کردم که این آقایان تا این حد حواسشان جمع است.

«سعدی شیرازی» یکه‌تاز میدان بود و هیچکسی نمی‌توانست جواب او را بدهد. افراد بسیاری بودند که می‌خواستند با او مشاعره کنند، اما در همان لحظات اول شکست خوردند.

روزی «سعدی» در خیابان‌های شیراز می‌رفت که مشاهده کرد خانمی رو گرفته و دارد می‌رود. او تصمیم گرفت به این خانم شعری بگوید، به همین خاطر گفت:

ماه رویان گشاده رو باشند

که تو رو بسته‌ای مگر زشتی؟!

این خانم بلافاصله جواب داد:

نوجوانان قد رسا دارند

تو که خم گشته‌ای مگر پستی؟!

«سعدی» از غصه مریض شد، زیرا یک زن جواب او را داده است. دختر او گفت: چرا ناراحتی؟! وقتی «سعدی» قضیه را به او گفت، دختر گفت: آن زن خود من بودم. «سعدی» گفت: الحمدلله کسی که جواب ما را داد از نسل خود ما بوده است.

امشب هم معلوم شد خانواده این اشکال را به ما گرفتند و ما هم باید امشب هدیه‌ای هم بگیریم و به منزل برویم. بنده از ایشان تشکر می‌کنم که ایشان حواسشان بوده است.

مجری:

همسر حاج آقا در منزل برنامه را دنبال می‌کنند. ایشان این نکته را به اتاق فرمان یادآوری کردند و اتاق فرمان به ما گفتند این مطلب را به عرض حاج آقا برسانیم. خداوند به ایشان خیر بدهد.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

ما خداوند متعال را به خاطر نعمت‌های گوناگونی که به ما دادند تشکر می‌کنیم. یکی از این نعمت‌ها وجود ایشان در کنار بنده است.

همان‌طور که حضرت خدیجه (سلام الله علیها) با آرامش بستری را برای پیشرفت رسول گرامی اسلام فراهم کردند، ایشان هم با آرام کردن محیط منزل کمک ما در بسیاری از قضایا بودند.

در حال حاضر تحصیلات ایشان در سطح حوزه و دانشگاه مقطع دکتری است که این نعمت هم یکی از تفضلات خداوند عالم به ماست.

در رابطه با روایتی که آقای اسماعیلی اشاره کردند بنده به یک یا دو نمونه عرض می‌کنم تا تنها کم لطفی‌هایی که در کتب «صحیحین» آمده را مشاهده کنیم. بنده به صورت گذرا اشاره‌ای به این مطلب می‌کنم تا اگر آقای اسماعیلی سؤال دیگری دارند پاسخ دهیم.

در کتاب «البدایة و النهایة» اثر «ابن کثیر دمشقی» جلد هشتم روایتی وارد شده است که می‌گوید:

«وفی صحیح البخاری أیضا عن أبی موسی قال قال رسول الله کمل من الرجال کثیر ولم یکمل من النساء إلا مریم بنت عمران وخدیجة بنت خویلد وآسیة امرأة فرعون»

در صحیح بخاری روایتی از ابی موسی اشعری نقل شده است که می‌گوید رسول الله فرمودند: از میان مردان افراد زیادی به کمال رسیدند، اما از میان زنان تنها کسی که به کمال رسید مریم دختر عمران و خدیجه بنت خویلد و آسیه همسر فرعون است.

«وفضل عائشة علی النساء کفضل الثرید علی سائر الطعام»

فضیلت عایشه بر دیگر زنان همانند فضیلت آبگوشت بر دیگر غذاهاست.

البدایة والنهایة، اسم المؤلف: إسماعیل بن عمر بن کثیر القرشی أبو الفداء، دار النشر: مکتبة المعارف – بیروت، ج 8، ص 92، باب قصته مع لیلی بنت الجودی ملک عرب الشام

در آن زمان یکی از بهترین و لذیذترین غذاها آبگوشت بوده است. این مطلب را از این جهت بیان کردیم که بعضی از آقایان از این روایت برداشت نادرستی دارند که اشتباه است.

همچنین آقای «متقی هندی» می‌گوید:

«خیر نساء العالمین أربع: مریم بنت عمران؛ وخدیجة بنت خویلد، وفاطمة بنت محمد، وآسیة امرأة فرعون. حم، ق عن أنس)»

کنز العمال فی سنن الأقوال والأفعال، اسم المؤلف: علاء الدین علی المتقی بن حسام الدین الهندی، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1419 هـ-1998 م، الطبعة: الأولی، تحقیق: محمود عمر الدمیاطی، ج 12، ص 65، ح 34404

به گفته نویسنده در جلد اول صفحه 6 مراد از «ق» این است که اگر روایتی در کتاب «صحیح بخاری» بود با «خ» نشان می‌دهد، اگر روایتی در «صحیح مسلم» بود با «م» نشان می‌دهد و همچنین اگر روایتی در هردو کتب «صحیحین» بود با«ق» نشان داده شده است.

همچنین مراد از «حم» در اینجا این است که «احمد بن حنبل» هم این روایت را نقل کرده است. همچنین آقای «شوکانی» در کتاب «فتح القدیر» می‌گوید:

«وفی الصحیحین وغیرهما من حدیث أبی موسی قال قال رسول الله (کمل من الرجال کثیر ولم یکتمل من النساء إلا مریم بنت عمران وآسیة امرأة فرعون وفضل عائشة علی النساء کفضل الثرید علی الطعام)»

فتح القدیر الجامع بین فنی الروایة والدرایة من علم التفسیر، اسم المؤلف: محمد بن علی بن محمد الشوکانی، دار النشر: دار الفکر – بیروت، ج 1، ص 340

آقای «آلوسی» هم در کتاب «روح المعانی» جلد 14 همین تعبیر را می‌آورد و می‌نویسد:

«وفی الصحیح کمل من الرجال کثیر ولم یکمل من النساء إلا أربع: آسیة بنت مزاحم امرأة فرعون ومریم ابنة عمران وخدیجة بنت خویلد وفاطمة بنت محمد صلّی الله تعالی علیه وسلم وفضل عائشة علی النساء کفضل الثرید علی سائر الطعام»

روح المعانی فی تفسیر القرآن العظیم والسبع المثانی، المؤلف: شهاب الدین محمود بن عبد الله الحسینی الألوسی (المتوفی: 1270 هـ)، المحقق: علی عبد الباری عطیة، الناشر: دار الکتب العلمیة – بیروت، الطبعة: الأولی، 1415 هـ، ج 14، ص 359، باب سورة التّحریم

همچنین آقای «وهبة بن مصطفی الزحیلی» یکی از شخصیت‌های مصر در کتاب «تفسیر الوسیط» جلد سوم می‌گوید:

«جاء فی صحیحی البخاری ومسلم عن أبی موسی الأشعری عن النّبی صلّی اللّه علیه وسلّم قال: «کمل من الرّجال کثیر، ولم یکمل من النساء إلا آسیة امرأة فرعون، ومریم ابنة عمران، وخدیجة بنت خویلد، وإن فضل عائشة علی النساء، کفضل الثرید علی سائر الطعام»»

التفسیر الوسیط، المؤلف: وهبة بن مصطفی الزحیلی، الناشر: دار الفکر، مکان الطبع: دمشق، سنة الطبع: 1422 ق، ج 3، ص 2695، باب تفسیر سورة التّحریم

اما دوستان اگر کسی این روایت را در کتب «صحیح بخاری» و «صحیح مسلم» پیدا کند ما به او جایزه می‌دهیم، زیرا ما این روایت را در این کتب پیدا نکردیم. آنچه در کتب «صحیح بخاری» و «صحیح مسلم» وارد شده این است:

«عَنْ أَبِی مُوسَی الْأَشْعَرِی رَضِی اللَّهُ عَنْهُ قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَسَلَّمَ کمَلَ مِنْ الرِّجَالِ کثِیرٌ وَلَمْ یکمُلْ مِنْ النِّسَاءِ إِلَّا مَرْیمُ بِنْتُ عِمْرَانَ وَآسِیةُ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ وَفَضْلُ عَائِشَةَ عَلَی النِّسَاءِ کفَضْلِ الثَّرِیدِ عَلَی سَائِرِ الطَّعَامِ»

الجامع المسند الصحیح المختصر من أمور رسول الله صلی الله علیه وسلم وسننه وأیامه، المؤلف: أبو عبد الله محمد بن إسماعیل البخاری، المحقق: محمد زهیر بن ناصر الناصر، الناشر: دار طوق النجاة، الطبعة: الأولی 1422 هـ، ج 9، ص 326، ح 3769

مشاهده کنید که نام حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) از این روایت حذف شده است. بنده نمی‌دانم که این افراد فردای قیامت چه جوابی خواهند داد!! همچنین امکان دارد نام این بزرگوار در چاپ‌ها حذف شده باشد. بازهم در جای دیگری از این کتاب وارد شده است:

«عَنْ أَبِی مُوسَی الْأَشْعَرِی رَضِی اللَّهُ عَنْهُ قَالَ قَالَ النَّبِی صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَسَلَّمَ فَضْلُ عَائِشَةَ عَلَی النِّسَاءِ کفَضْلِ الثَّرِیدِ عَلَی سَائِرِ الطَّعَامِ کمَلَ مِنْ الرِّجَالِ کثِیرٌ وَلَمْ یکمُلْ مِنْ النِّسَاءِ إِلَّا مَرْیمُ بِنْتُ عِمْرَانَ وَآسِیةُ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ»

الجامع المسند الصحیح المختصر من أمور رسول الله صلی الله علیه وسلم وسننه وأیامه، المؤلف: أبو عبد الله محمد بن إسماعیل بن إبراهیم البخاری، المحقق: محمد زهیر بن ناصر الناصر، الناشر: دار طوق النجاة، الطبعة: الأولی 1422 هـ، ج 8، ص 540، ح 3433

همچنین در جای دیگری از این کتاب وارد شده است:

«عَنْ أَبِی مُوسَی الْأَشْعَرِی عَنْ النَّبِی صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَسَلَّمَ قَالَ کمَلَ مِنْ الرِّجَالِ کثِیرٌ وَلَمْ یکمُلْ مِنْ النِّسَاءِ إِلَّا مَرْیمُ بِنْتُ عِمْرَانَ وَآسِیةُ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ وَفَضْلُ عَائِشَةَ عَلَی النِّسَاءِ کفَضْلِ الثَّرِیدِ عَلَی سَائِرِ الطَّعَامِ»

الجامع المسند الصحیح المختصر من أمور رسول الله صلی الله علیه وسلم وسننه وأیامه، المؤلف: أبو عبد الله محمد بن إسماعیل بن إبراهیم البخاری، المحقق: محمد زهیر بن ناصر الناصر، الناشر: دار طوق النجاة، الطبعة: الأولی 1422 هـ، ج 13، ص 494، ح 5418

مشاهده کنید در چاپ‌های قدیم این کتاب وارد شده است:

«عن أبی مُوسَی الْأَشْعَرِی رضی الله عنه قال قال النبی e فَضْلُ عَائِشَةَ علی النِّسَاءِ کفَضْلِ الثَّرِیدِ علی سَائِرِ الطَّعَامِ کمَلَ من الرِّجَالِ کثِیرٌ ولم یکمُلْ من النِّسَاءِ إلا مَرْیمُ بِنْتُ عِمْرَانَ وَآسِیةُ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ»

الجامع الصحیح المختصر، اسم المؤلف: محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی، دار النشر: دار ابن کثیر, الیمامة - بیروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقیق: د. مصطفی دیب البغا، ج 3، ص 1266، ح 3250

در جای دیگری از این چاپ وارد شده است:

«عن مُرَّةَ عن أبی مُوسَی الْأَشْعَرِی رضی الله عنه قال قال رسول اللَّهِ e کمَلَ من الرِّجَالِ کثِیرٌ ولم یکمُلْ من النِّسَاءِ إلا مَرْیمُ بِنْتُ عِمْرَانَ وَآسِیةُ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ وَفَضْلُ عَائِشَةَ علی النِّسَاءِ کفَضْلِ الثَّرِیدِ علی سَائِرِ الطَّعَامِ»

الجامع الصحیح المختصر، اسم المؤلف: محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی، دار النشر: دار ابن کثیر, الیمامة - بیروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقیق: د. مصطفی دیب البغا، ج 3، ص 1374، ح 3558

بازهم در جای دیگری وارد شده است:

«عن أبی مُوسَی الْأَشْعَرِی عن النبی e قال کمَلَ من الرِّجَالِ کثِیرٌ ولم یکمُلْ من النِّسَاءِ إلا مَرْیمُ بِنْتُ عِمْرَانَ وَآسِیةُ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ وَفَضْلُ عَائِشَةَ علی النِّسَاءِ کفَضْلِ الثَّرِیدِ علی سَائِرِ الطَّعَامِ»

الجامع الصحیح المختصر، اسم المؤلف: محمد بن إسماعیل أبو عبدالله البخاری الجعفی، دار النشر: دار ابن کثیر, الیمامة - بیروت - 1407 - 1987، الطبعة: الثالثة، تحقیق: د. مصطفی دیب البغا، ج 5، ص 2067، ح 5102

مشاهده کنید که این روایت در تمام چاپ‌های این کتاب آمده، اما نام حضرت خدیجه (سلام الله علیها) حذف شده است.

مقصود این افراد چیست؟! آیا می‌خواهند با پایین آوردن نام حضرت خدیجه نام عایشه را بالا ببرند؟! آیا به دلیل اینکه هردو همسر پیغمبر اکرم هستند و نام عایشه در این روایت وارد نشده، نام حضرت خدیجه هم باید حذف شود؟! آیا این انصاف است؟!

من نمی‌دانم باید به این افراد چکار کنم!! حال بازهم برمی‌گردیم و از میان روایاتی که آقایان در این خصوص آورده‌اند، تنها روایت آقای «ابن کثیر دمشقی» را می‌خوانیم. ایشان در کتاب «البدایة و النهایة» جلد هشتم می‌نویسد:

«وفی صحیح البخاری أیضا عن أبی موسی قال قال رسول الله کمل من الرجال کثیر ولم یکمل من النساء إلا مریم بنت عمران وخدیجة بنت خویلد وآسیة امرأة فرعون وفضل عائشة علی النساء کفضل الثرید علی سائر الطعام»

مشاهده کنید که در این روایت نام حضرت خدیجه در وسط روایت قرار گرفته است، اما در کتاب «صحیح بخاری» نامی از آن بزرگوار وجود ندارد.

این مسائل برای ما دردآور است و اینکه گفتم ما و عزیزان اهل سنت باید عذر تقصیر به پیشگاه مقدسه حضرت خدیجه ببریم به همین خاطر است.

مشاهده کنید حضرت خدیجه کبری در طول 25 سال زندگی مشترک با رسول گرامی اسلام چه اقدامات و فداکاری‌هایی انجام دادند تا خود را به جایی برسانند که به «سیدة نساء اهل الجنة» تبدیل شوند!

آن بانوی بزرگوار جزو چهار زنی است که به بالاترین مرتبه کمال رسیدند و همچنین تنها زنی است که خداوند عالم به او سلام ابلاغ کردند. این در حالی است که در کتاب «صحیح بخاری» و «صحیح مسلم» نام ایشان حذف شده است.

مجری:

استاد بنده در مورد روایتی که شما بیان فرمودید سؤالی دارم و تقاضا دارم عزیزان اهل سنت هم روی این سؤال تأمل بفرمایند. استاد شما تمام اسناد این روایت را بیان فرمودید، اما آیا این روایات دلالت بر افضلیت حضرت خدیجه کبری بر عایشه دارد؟!

افضلیت حضرت خدیجه (سلام الله علیها) بر عایشه با استناد به کتب اهل سنت

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

شکی در این خصوص نیست؛ مشاهده کنید جناب آقای «مناوی» هم در کتاب «فیض القدیر» جلد چهارم به نکته زیبایی اشاره می‌کند. او ذیل حدیث شریف:

«سیدات نساء أهل الجنة أربع مریم وفاطمة وخدیجة وآسیة امرأة فرعون»

می‌نویسد:

«هذا نص صریح فی تفضیل خدیجة علی عائشة وغیرها من زوجاته لا یحتمل التأویل»

این حدیث دلالت می‌کند بر اینکه خدیجه بر عایشه و دیگر همسران پیغمبر اکرم افضل است و قابل توجیه هم نیست.

«قال القرطبی: لم یثبت فی حق واحدة من الأربع أنها نبیة إلا مریم»

فیض القدیر شرح الجامع الصغیر، المؤلف: زین الدین محمد المدعو بعبد الرؤوف بن زین العابدین الحدادی ثم المناوی القاهری (المتوفی: 1031 هـ)، الناشر: المکتبة التجاریة الکبری – مصر، الطبعة: الأولی، 1356 ج 4، ص 124، ح 4759

نظر «قرطبی» بحث دیگری است، زیرا عده‌ای معتقدند که حضرت مریم از پیامبران بوده است. همچنین «آلوسی» می‌نویسد: بنا به قولی که حضرت مریم از پیامبران باشد، دختر حضرت خدیجه حضرت فاطمه زهرا از او افضل است، زیرا پاره تن نبی گرامی اسلام است.

آقای «قرطبی» در کتاب «تفسیر» خود جلد پنجم صفحه 127 می‌گوید: "ظاهر قرآن کریم و احادیث اقتضا می‌کند بر اینکه حضرت مریم افضل از جمیع زنان از حضرت حوا تا آخرین زنی که قیامت برپا شود. بعد از او در فضیلت حضرت فاطمه زهراست، سپس حضرت خدیجه و بعد از او آسیه همسر فرعون است."

«قرطبی» به غیر از حضرت خدیجه از هیچیک از همسران پیغمبر اکرم نامی به میان نمی‌آورد. همچنین آقای «ابن حجر عسقلانی» در کتاب «الاصابة فی تمییز الصحابة» جلد هفتم می‌گوید:

«وقد أثنی النبی علی خدیجة ما لم یثن علی غیرها»

تعریفی که پیغمبر اکرم از خدیجه کرده از هیچ زن دیگری چنین تعریف نکرده است.

الإصابة فی تمییز الصحابة، اسم المؤلف: أحمد بن علی بن حجر أبو الفضل العسقلانی الشافعی، دار النشر: دار الجیل - بیروت - 1412 - 1992، الطبعة: الأولی، تحقیق: علی محمد البجاوی، ج 7، ص 604، ح 11086

این مطالب نشانگر واقعیت است، حال اینکه افرادی در تلاش هستند تا عقیده باطل خود را بر قرآن کریم و سنت تحمیل و تأویل کنند تأویل‌بردار نیست.

مجری:

بسیار خوب، از شما متشکرم. عزیزان خوب بیننده برنامه زنده «حبل المتین» را از «شبکه جهانی ولایت» همراهی می‌فرمایید.

بخشی از پیامک‌های بینندگان برنامه:

ما طبق روال سال گذشته نکته‌ای را بیان کردیم و گفتیم: اگر فرزند دختر یا بانویی در منزل دارید می‌توانید با گذاشتن نام «خدیجه» یک شب و یک روز بر آن‌ها نام حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) را زنده کنید.

بسیاری از دوستان بیننده برای ما پیام دادند که برخی از آن‌ها را در فرصت قبل خواندم و به برخی دیگر به صورت کوتاه اشاره می‌کنم، سپس سؤالات دیگری از محضر استاد خواهم پرسید.

آقای علوی از زاهدان گفتند: من دو خواهر به نام‌های کوثر و فاطمه دارم. به خاطر حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) نامشان را «خدیجه» صدا می‌زنم.

عزیزی گفتند: نام همسرم کبری است و همین لحظه تا فردا نام ایشان را «خدیجه» صدا می‌زنم.

آقای ناصری از بروجرد هم تسلیت گفتند و نکته‌ای را در مورد حضرت خدیجه کبری بیان کردند.

عزیزان بسیاری به این ندا و خواسته ما لبیک گفتند، بزرگواری کردند که بازهم ان‌شاءالله منتظر پیام‌هایشان خواهیم بود.

به اتاق فرمان سر بزنیم و بخشی را ببینیم که فکر می‌کنم در ارتباط با مجلس روضه‌ای باشد که امشب برپا کردیم، سپس برمی‌گردیم و با افتخار در خدمت شما هستیم.

سؤالات دیگری هم دارم که نمی‌دانم فرصت هست آن‌ها را مطرح کنم یا نه، زیرا دوستان اتاق فرمان اشاره کردند تماس‌های تلفنی را هم داشته باشیم. از دوستان تقاضا می‌کنم یک فاصله کوتاهی برای پاسخگویی به یک سؤال دیگر به ما بدهند.

استاد یکی از نکاتی که در این دوره و زمانه به آن احتیاج داریم بحث خانواده‌هاست؛ زن و شوهرهایی که با هم ارتباط دارند و زندگی می‌کنند. بنده می‌خواهم قدری در مورد رابطه صمیمی میان حضرت خدیجه با پیامبر اکرم صحبت کنید که خیلی به آن نیاز داریم.

سیمای رابطه محبت‌آمیز پیامبر با حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها)

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

بنده زمانی که مطالبی در مورد رابطه میان رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) با حضرت خدیجه (سلام الله علیها) را مطالعه می‌کنم اصلاً نمی‌توانم جلوی اشک چشمم را بگیرم.

ما کاری به صمیمیت روابط میان حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و حضرت امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) کاری نداریم، اما خداوند عالم صفا و صمیمیتی میان آن دو بزرگوار قرار داده است که در بعضی از کتب اهل سنت نمونه‌ای از آن وارد شده است.

عزیزان به این مطالب دقت کنند، زیرا شاید تا به حال این مطالب را نشنیده باشند. تعابیر، تعابیر بسیار زیبایی است. بعضی مردها خجالت می‌کشند به همسرشان ابراز علاقه و احساسات کنند.

مشاهده کنید این مطالب در رابطه میان رسول اکرم و حضرت خدیجه علناً مطرح شده است. در کتاب «مستدرک علی الصحیحین» جلد سوم صفحه 201 وارد شده است که رسول گرامی اسلام فرمودند:

«الحمد لله الذی أطعمنی الخمیر وألبسنی الحریر وزوجنی خدیجة وکنت لها عاشقا»

شکر خداوند عالم که به من غذای حلال و نان رسیده و لباس نرم داد.

البته در این روایت «وألبسنی الحبیر» صحیح است، نه «وألبسنی الحریر»!! بنده خیلی متأسف شدم از اینکه وقتی «البانی» به این قسمت می‌رسد، می‌گوید: در این روایت «وألبسنی الحریر» وارد شده است، درحالی‌که رسول اکرم لباس حریر نمی‌پوشیدند؛ بنابراین این روایت باطل است!!

این در حالی است که وقتی در روایتی از «ابوهریره» واژه «وألبسنی الحریر» وارد می‌شود، می‌گوید: حتماً «وألبسنی الحبیر» بوده است که محققین اشتباه کرده‌اند!!

«البانی» روایت «ابوهریره» را توجیه می‌کند، اما در مورد این روایت آن را این چنین انکار می‌کند. بنده نمی‌دانم این افراد فردای قیامت چه جوابی برای گفتن دارند. رسول گرامی اسلام در ادامه می‌فرمایند:

«وزوجنی خدیجة وکنت لها عاشقا»

خدا را شکر که خدیجه را همسر من قرار داد که من عاشق او بودم.

المستدرک علی الصحیحین، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاکم النیسابوری، دار النشر: دار الکتب العلمیة - بیروت - 1411 هـ - 1990 م، الطبعة: الأولی، تحقیق: مصطفی عبد القادر عطا، ج 3، ص 201، ح 4840

دقت کنید که بنده این تعبیر را از هیچ پیغمبر، هیچ ولی و هیچ وصی‌ای ندیدم.

مجری:

یا اینکه پیامبر اکرم به همسران دیگر خود چنین تعبیری گفته باشند.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

مشاهده کنید رسول گرامی اسلام می‌فرماید: خدا را شکر که خدیجه را همسر من قرار داد که من عاشق او بودم. همچنین در کتاب «صحیح مسلم» روایتی از عایشه وجود دارد و کسی نمی‌تواند آن را انکار کند. عایشه می‌گوید:

«عن عَائِشَةَ قالت ما غِرْتُ علی نِسَاءِ النبی إلا علی خَدِیجَةَ وَإِنِّی لم أُدْرِکهَا قالت وکان رسول اللَّهِ إذا ذَبَحَ الشَّاةَ فیقول أَرْسِلُوا بها إلی أَصْدِقَاءِ خَدِیجَةَ قالت فَأَغْضَبْتُهُ یوْمًا فقلت خَدِیجَةَ»

رسول اکرم در جواب فرمودند:

«إنی قد رُزِقْتُ حُبَّهَا»

خداوند عالم عشق خدیجه را در دل من قرار داده است.

صحیح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسین القشیری النیسابوری، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت، تحقیق: محمد فؤاد عبد الباقی، ج 4، ص 1888، ح 2435

رسول گرامی اسلام با بیان این مطلب که خداوند عالم عشق خدیجه را در دل ایشان قرار داده به دیگر همسران خود از جمله عایشه طعنه می‌زنند. پیغمبر اکرم در جواب اعتراض عایشه مبنی بر کشتن گوسفند و فرستادن برای اقوام حضرت خدیجه می‌فرمودند:

چرا به من اعتراض می‌کنید که گوسفند را می‌کشم و برای اقوام خدیجه می‌فرستم، من خدیجه را دوست دارم و خداوند محبت او را در دل من قرار داده است.

همچنین در کتاب «بحارالانوار» جلد 16 صفحه 78 روایت مفصلی وارد شده است. جبرئیل بر حضرت محمد نازل می‌شود و می‌فرماید: چهل روز از حضرت خدیجه فاصله بگیر و بعد از چهل روز از بهشت برین برای آن بزرگوار غذا می‌آید. زمانی که حضرت غذا را میل می‌کنند با حضرت خدیجه همبستر می‌شود و نطفه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) منعقد می‌شود.

رسول اکرم می‌فرماید: زمانی که به حضرت خدیجه خبر دادم که خداوند عالم به من دستور داده چهل روز از تو فاصله بگیرم؛

«فَشَقَّ ذَلِک عَلَی النَّبِی ص وَ کانَ لَهَا مُحِبّاً وَ بِهَا وَامِقا»

قبل از اینکه خدیجه از چهل روز دوری ناراحت شود پیغمبر اکرم ناراحت شدند، زیرا محب و عاشق خدیجه بود و به ایشان وابسته بود.

به عبارت بهتر هم حضرت خدیجه به رسول اکرم دلبسته بودند و هم رسول گرامی اسلام به حضرت خدیجه دلبسته بودند. دو طرف به هم دلبسته بودند و نمی‌توانستند جدایی همدیگر را تحمل کنند.

رسول گرامی اسلام توسط «عمار بن یاسر» برای حضرت خدیجه پیام می‌فرستند و می‌فرمایند:

«یا خَدِیجَةُ لَا تَظُنِّی أَنَّ انْقِطَاعِی عَنْک [هِجْرَةٌ] وَ لَا قِلًی وَ لَکنْ رَبِّی عَزَّ وَ جَلَّ أَمَرَنِی بِذَلِک لتنفذ [لِینْفِذَ] أَمْرَهُ فَلَا تَظُنِّی»

سپس می‌فرمایند:

«یا خَدِیجَةُ إِلَّا خَیراً فَإِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَیبَاهِی بِک کرَامَ مَلَائِکتِهِ کلَّ یوْمٍ مِرَارا»

ای خدیجه خداوند عزوجل هر روز چند مرتبه با ملائکه به وجود تو مباهات می‌کند.

بحار الأنوار، نویسنده: مجلسی، محمد باقر بن محمد تقی، محقق / مصحح: جمعی از محققان، ج 16، ص 78، ح 20

ما از این‌طور قضایا روایات زیادی داریم. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد تعبیر عایشه است. در این روایت وارد شده است:

«عن عَائِشَةَ قالت لم یتَزَوَّجْ النبی علی خَدِیجَةَ حتی مَاتَتْ»

صحیح مسلم، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسین القشیری النیسابوری، دار النشر: دار إحیاء التراث العربی - بیروت، تحقیق: محمد فؤاد عبد الباقی، ج 4، ص 1889، ح 2436

عشق رسول گرامی اسلام به حضرت خدیجه طوری بود که در طول 25 سال زندگی با ایشان همسر دیگری اختیار نکردند. این در حالی است که وقتی پیغمبر اکرم با «عایشه»، «حفصه»، «أم سلمه» یا دیگر همسران خود زندگی می‌کردند 11 همسر دیگر هم داشتند.

«ابن حجر عسقلانی» در کتاب «فتح الباری» جلد هفتم می‌گوید:

«کافا النبی به خدیجة فی الدنیا انه لم یتزوج فی حیات‌ها غیرها»

تا زمانی که خدیجه در قید حیات بودند، پیغمبر اکرم همسر دیگری غیر از او اختیار نکردند.

«عائشة قالت لم یتزوج النبی علی خدیجة حتی ماتت وهذا مما لا اختلاف فیه بین أهل العلم بالأخبار»

عایشه هم می‌گوید: تا زمانی که خدیجه در قید حیات بود، پیغمبر اکرم همسر دیگری اختیار نکردند. این مسئله اختلافی نیست.

«وفیه دلیل علی عظم قدرها عنده»

این مسئله نشان می‌دهد که خدیجه جایگاه والایی نزد پیغمبر اکرم داشتند.

«وعلی مزید فضل‌ها»

حضرت خدیجه تمام فضایل زنان عصر خود را دارا بود.

به عبارت دیگر حضرت خدیجه کم و کاستی نداشتند که پیغمبر اکرم با وجود ایشان همسر دیگری اختیار کند. عبارت بسیار زیبایی است!

«لأنها اغنته عن غیرها»

حضرت خدیجه پیغمبر اکرم را از زنان دیگر بی‌نیاز کرده بود.

آقای «ابن حجر» در آخر می‌گوید:

«عاش بعدان تزوجها ثمانیة وثلاثین عاما انفردت خدیجة منها بخمسة وعشرین عاما»

دوران تأهل رسول گرامی اسلام سی و هشت سال بود که از این میان بیست و پنج سال تنها به حضرت خدیجه اختصاص داشت.

«وهی نحو الثلثین من المجموع ومع طول المدة فصان قلب‌ها فیها من الغیرة»

پیغمبر اکرم حدود 68 درصد از دوران تأهل خود را با حضرت خدیجه گذراندند و سی و سه درصد از دوران تأهل خود را با همسران دیگر گذراندند.

«ومن نکد الضرائر الذی ربما حصل له هو منه ما یشوش علیه بذلک وهی فضیلة لم یشارکها فیها غیرها»

آن دو بزرگوار در طول زندگی مشترک خود هیچ ناراحتی از همدیگر نداشتند و این فضیلتی است که در حق هیچیک از دیگر همسران پیغمبر اکرم وجود ندارد.

فتح الباری شرح صحیح البخاری، اسم المؤلف: أحمد بن علی بن حجر العسقلانی الشافعی، دار النشر: دار المعرفة - بیروت، تحقیق: محب الدین الخطیب، ج 7، ص 137، ح 3607

همچنین در کتاب «تهذیب الاحکام» اثر «شیخ طوسی» روایتی از امام صادق وجود دارد که حضرت می‌فرماید:

«حَرَّمَ اللَّهُ النِّسَاءَ عَلَی عَلِی ع مَا دَامَتْ فَاطِمَةُ ع حَیةً »

تا زمانی که حضرت فاطمه زهرا در قید حیات بودند، خداوند عالم تمام زنان عالم را بر امیرالمؤمنین حرام کرده بود.

تهذیب الأحکام، نویسنده: طوسی، محمد بن الحسن، محقق / مصحح: خرسان، حسن الموسوی، ج 7، ص 475، ح 1908

اگر کسی بانوان بزرگواری همانند این مادر و دختر سراغ دارد برای ما نام ببرد!! من در خدمت شما هستم.

مجری:

امشب که شب یتیمی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است، دلمان می‌خواهد از میان روایاتی که می‌فرمایید روایت روضه هم باشد. زمانی که حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) رحلت فرمودند خیلی به حضرت فاطمه زهرا سخت گذشت.

آن بزرگوار پنج سال داشتند که مادر خود را از دست دادند و یتیم شدند و نبود مادر را تجربه کردند. از دست دادن مادر خیلی سخت است، مخصوصاً برای دختر!! از آن لحظه برای ما بفرمایید.

حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) بعد از رحلت مادر

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

مشاهده کنید مرحوم «شیخ طوسی» در کتاب «أمالی» عبارتی دارند که عبارت بسیار جانسوزی است. در این کتاب صفحه 175 روایتی از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که حضرت می‌فرمایند:

«لَمَّا تُوُفِّیتْ خَدِیجَةُ (رَضِی اللَّهُ عَنْهَا) جَعَلَتْ فَاطِمَةُ (صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیهَا) تَلُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ (صَلَّی اللَّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ) وَ تَدُورُ حَوْلَهُ وَ تَقُولُ: یا أَبَتِ، أَینَ أُمِّی»

وقتی حضرت خدیجه (سلام الله علیها) را به خاک سپردند، حضرت فاطمه (سلام الله علیها) دامن پیغمبر اکرم را گرفته بود، اطراف ایشان می‌گشت و می‌پرسید: ای پدر! مادرم کجاست؟!

«قَالَ: فَنَزَلَ جَبْرَئِیلُ (عَلَیهِ السَّلَامُ) فَقَالَ لَهُ: رَبُّک یأْمُرُک أَنْ تُقْرِئَ فَاطِمَةَ السَّلَامَ وَ تَقُولَ لَهَا: إِنَّ أُمَّک فِی بَیتٍ مِنْ قَصَبٍ، کعَابُهُ مِنْ ذَهَبٍ، وَ عُمُدُهُ یاقُوتٌ أَحْمَرُ، بَینَ آسِیةَ وَ مَرْیمَ بِنْتِ عِمْرَانَ»

حضرت می‌فرماید: جبرئیل نازل شد و به پیغمبر اکرم فرمود: خداوند به تو سلام می‌رساند و به تو امر می‌کند که به فاطمه بگویی مادرش در خانه‌ای از طلا و یاقوت احمر کنار آسیه و مریم دختر عمران است.

«فَقَالَتْ فَاطِمَةُ (عَلَیهَا السَّلَامُ): إِنَّ اللَّهَ هُوَ السَّلَامُ، وَ مِنْهُ السَّلَامُ، وَ إِلَیهِ السَّلَامُ»

الأمالی، نویسنده: طوسی، محمد بن الحسن، محقق / مصحح: مؤسسة البعثة، ص 175، ح 294

این روایات بیانگر عمق مظلومیت حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) است. شعر زیبایی از زبانحال حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) وارد شده است که اجازه بدهید بنده چند بیت از آن را هدیه به روح پاک حضرت خدیجه (سلام الله علیها) عرض کنم.

مادر سلام، حال غریبت چگونه است

مادر بگو رنج مصیبت چگونه است

مادر جواب فاطمه را لااقل بده

یا لااقل به دختر خود هم اجل بده

اینجا که مکه است، مدینه چگونه است؟

جریان میخ و آن در و سینه چگونه است؟

اینجا بهانه نیست، مدینه بهانه است

آنجا جواب گریه من تازیانه است

مکه اگر که طعنه و زخم زبان زدند

آنجا به دست‌های علی ریسمان زدند

مکه اگرچه در به روی خویش بسته‌اند

اما مدینه پهلوی من را شکسته‌اند

علی لعنة الله علی القوم الظالمین و سیعلم الذین ظلموا أی منقلب ینقلبون

ما نمی‌دانیم امشب در خانه رسول اکرم چه اتفاقی می‌افتد. رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) پناهگاه و بزرگ حامی خود را از دست می‌دهد، حضرت زهرای مرضیه مادر مهربانش را از دست می‌دهد.

مسلمانان که تنها امیدشان به حمایت‌های مادی و معنوی حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) بود آن بزرگوار را از دست می‌دهند. از طرفی دیگر هم حضرت ابوطالب از دنیا رفته است. این مصیبت‌ها بر قلب نازنین رسول اکرم خیلی سخت و گران است.

ان‌شاءالله امیدواریم خداوند عالم فرج فرزند رسول اکرم حضرت حجة بن الحسن منتقم خون مظلومان و شهیدان را برساند و با گسترش اسلام در سراسر جهان مرهمی بر قلب حضرت خدیجه کبری و فاطمه زهرا و محمد مصطفی و علی مرتضی باشد.

مجری:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

امشب، یکی از کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم تا باعث تعالی روح این بانوی بزرگ جهان اسلام شود همین ذکرهاست که به نیت ایشان بر زبان جاری می‌کنیم.

برای شادی روح مادر بزرگ عالم هستی حضرت خدیجه (سلام الله علیها) صلوات هدیه می‌کنیم. شما هم می‌توانید صلوات بر زبانتان جاری کنید و ثواب آن را به حضرت مادر هدیه بدهید.

همان‌طور که می‌دانید اگر به مادر هدیه بدهید، مادر چند برابر به خودتان برمی‌گرداند. حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) مادر ما أم المؤمنین است.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

ان‌شاءالله مادر دست همه ما را بگیرد، در حق ما دعا کند و گرفتاری‌های ما را برطرف کند.

تماس بینندگان برنامه:

چند دقیقه‌ای بیشتر فرصت نداریم و ان‌شاءالله می‌خواهیم تلفن هم داشته باشیم. آقا امین از تهران اولین بیننده ما در پشت خط هستند، آقا امین سلام به شما:

بیننده (آقا امین از تهران – شیعه):

سلام علیکم، خسته نباشید، طاعات و عبادات شما قبول باشد.

مجری:

سلامت باشید.

بیننده:

من در حد یک دقیقه مطالبم را بگویم و خداحافظی کنم. خدمت حاج آقا قزوینی سلام عرض می‌کنم. حاج آقا شما همیشه عالی بودید، امشب هم عالی بودید. به قول معروف شما همیشه در اوج هستید!!

ما همیشه از برنامه شما خیلی استفاده می‌کنیم. من سعی می‌کنم هرجایی که هستم یکشنبه شب‌ها برنامه شما را ببینم. بنده اگر روزی آیت الله العظمی مکارم شیرازی را ببینم به خاطر این شاگرد و این مرید حتماً به ایشان تبریک می‌گویم.

مطلب دیگر اینکه همان‌طور که شما گفتید برخی از علمای اهل سنت اسامی بزرگان دین ما را از کتب خود حذف می‌کنند.

اگر همین الآن کسی از در رسیده باشد خیال می‌کند حضرت امیرالمؤمنین، حضرت فاطمه زهرا یا حضرت خدیجه انسان‌های بدی بودند و مایه ننگ بودند و باید حذف شوند تا کسی با آن‌ها آشنا نشود.

مجری:

این افراد منکر فضائل می‌شوند.

بیننده:

واقعاً حیف است؛ انسان خیال می‌کند این بزرگواران انسان‌های بدی بودند و ما باید اسامی آن‌ها را حذف کنیم. هرکسی این مطالب را نشنود مطلب بزرگی را از دست داده است. ما از حاج آقا تشکر می‌کنیم که همه این مطالب را به ما نشان می‌دهند. خدانگهدار

مجری:

آقا امین از شما تشکر می‌کنم، ان‌شاءالله موفق باشید، خداوند به شما جزای خیر بدهد، یا علی مدد. جناب آقای عرب از کرمان بیننده بعدی برنامه ما هستند، آقای عرب سلام به شما:

بیننده (آقای عرب از کرمان – شیعه):

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما مجری محترم حاج آقای اسماعیلی و همچنین استاد بزرگوار آیت الله قزوینی.

وفات أم المؤمنین حضرت خدیجه کبری (سلام الله علیها) را خدمت شما بزرگواران تسلیت عرض می‌کنم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در این ماه عزیز را برای همه خواستارم.

از حاج آقا تقاضا دارم که دست‌های خود را بلند کنند و دعایی در حق ما کنند. اولین دعایی که از ایشان درخواست دارم این است که دعا کنند ریشه آل سعود هرچه زودتر کنده شود تا مسلمین آزادانه به پابوس و زیارت حضرت خدیجه و رسول اکرم بروند.

همچنین دعای دیگری که از ایشان درخواست دارم در حق من انجام دهند این است که دعا کنند من هم بتوانم ولایت یاور شوم.

مشکل اساسی برای من پیش آمده و از حاج آقا درخواست دارم دست‌های خود را بلند کنند و در این شب عزیز حضرت خدیجه را واسطه قرار دهند و از ایشان بخواهند تا مشکل بنده حل شود.

بنده تا به حال ولایت یاور بودم، اما مقدار کمک من بسیار کم بوده است. ان‌شاءالله بتوانیم بیشتر به این شبکه عزیز کمک کنیم. عرض دیگری نداشتم، ببخشید مزاحم شما شدم. خدانگهدار

مجری:

آقای عرب از شما ممنونم، خدانگهدار. البته حاج آقا همیشه برای همه دوستان بیننده دعا می‌کنند، اما بنده به یاد دارم ایشان در همه برنامه‌ها ولایت یاوران را ویژه و خاص دعا می‌کنند.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

خدایا تو را قسم می‌دهیم به آبروی حضرت خدیجه کبری فرج مولای ما امام زمان نزدیک نموده و ریشه وهابیت و آل سعود را برای همیشه از صفحه گیتی برکن.

خدایا رفع گرفتاری از همه گرفتاران بنما. خدایا به آبروی حضرت خدیجه کبری گرفتاری این عزیزمان و همچنین دیگر بینندگان مخصوصاً ولایت یاوران عزیز هر گرفتاری دارند گرفتاری‌شان را برطرف کن و حوائجشان را برآورده نما.

مجری:

این هم دعای ویژه برای برادر عزیزمان آقای عرب که درخواست کرده بودند و همچنین برای همه عزیزان بیننده و ولایت یاوران «شبکه جهانی ولایت». آقا محسن از کرج بیننده بعدی برنامه ما هستند. آقا محسن سلام به شما:

بیننده (آقا محسن از کرج – شیعه):

سلام علیکم، خسته نباشید. خدمت حاج آقا سلام عرض می‌کنم. من از ایشان یک سؤال قرآنی داشتم، حال اگر اشکالی ندارد بپرسم.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

بفرمایید.

بیننده:

بنده چند سؤال در مورد سوره مائده آیه 48 داشتم. اگر شما این سؤالات را برای من توضیح بدهید ممنون می‌شوم.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

ما معمولاً به دوستان گفتیم سؤالات قرآنی را روزهای دوشنبه بعدازظهر از جناب آقای «ملکی» و بعد از ایشان از آقای «رستم نژاد» بپرسند که برنامه‌های زنده هم دارند. حال سؤال خود را بفرمایید من در خدمت شما هستم.

بیننده:

استاد در این آیه اولاً در مورد اهل کتاب صحبت کرده و سپس گواه ادیان پیشین را آورده است، سپس:

(فَاسْتَبِقُوا الْخَیرات)

و در نیکی‌ها به یکدیگر سبقت جویید.

این به معنای این است که خداوند متعال در این قسمت از آیه شریفه امر به مسائل اخلاقی کرده است. من می‌خواستم ببینم آیا این انطباق تنها در اخلاق است، یا خیر؟!

مسئله دیگری که در اینجا وجود دارد این است که در اینجا شرطی‌های را آورده است که می‌فرماید:

(وَ لَوْ شاءَ اللَّهُ لَجَعَلَکمْ أُمَّةً واحِدَةً)

و اگر خدا می‌خواست، همه شما را امت واحدی قرار می‌داد.

سوره مائده (5): آیه 48

خداوند متعال در این قسمت از آیه شرطیه زده که اگر اراده می‌کرد امت واحده ایجاد می‌کرد. من می‌خواستم ببینم این وجود چطور تعریف می‌شود!! چرا خداوند متعال نمی‌خواهد امت واحده ایجاد کند.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

بنده اگر بخواهم سؤال حضرتعالی را توضیح بدهم حداقل یک ربع وقت می‌برد. این آیه از آیاتی است که حرف برای گفتن زیاد دارد.

مجری:

ما با ایشان خداحافظی می‌کنیم.

بیننده:

حاج آقا هروقت جواب دادید تشکر می‌کنیم.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

بنده فقط همین جمله را عرض کنم آیه:

(وَ لَوْ شاءَ اللَّهُ لَجَعَلَکمْ أُمَّةً واحِدَةً)

همانند آیاتی است که می‌فرماید:

(وَ مَنْ فِی الْأَرْضِ جمیعاً)

و همه کسانی را که در روی زمین هستند.

سوره مائده (5): آیه 17

اگر خداوند متعال می‌خواست تمام مردم روی زمین ایمان می‌آوردند. در این صورت نه کافری، نه مشرکی و نه بی‌تقوایی وجود نداشت. خداوند عالم می‌خواهند به مردم بفهمانند که ما آمدیم:

(إِنَّا هَدَیناهُ السَّبِیلَ إِمَّا شاکراً وَ إِمَّا کفُوراً)

ما راه را به او نشان دادیم، خواه شاکر باشد (و پذیرا گردد) یا کفران کند.

سوره إنسان (76): آیه 3

اگر قرار است جبر باشد و اراده الهی و تکوینی حاکم باشد دیگر تکالیف برداشته می‌شود. در این صورت نیازی به این نیست که خداوند متعال پیغمبرانی بفرستند و قرآن و تورات نازل کنند.

خداوند متعال تمام راه‌های هدایت و گمراهی را برای انسان‌ها گذاشتند. به تعبیر شهید مطهری خداوند متعال به اندازه یک سر سوزن اختیار برای انسان قرار داده است تا تکلیف روشن شود. انتخاب اینکه من به دنبال فتنه یا عدالت بروم در اختیار من است.

خداوند متعال به انسان زبان داده است، حال انسان می‌تواند با زبان خود «یا الله» بگوید و همچنین می‌تواند با زبان خود دروغ بگوید و افترا ببندد و غیبت کند.

خداوند متعال به انسان دست داده است، حال انتخاب با انسان است که با دست خود بر سر یتیمی دست بکشد و دل او را به دست آورد یا زیر گوش یک یتیم بزند و دل او را بشکند.

خداوند متعال می‌خواهد به انسان بفهماند تمام این قضایا را انجام دادند تا تکالیف برای همگان روشن شود و انسان‌های خوب و بد از هم جدا شوند؛

(وَ لکنْ لِیبْلُوَکمْ فِی ما آتاکم)

ولی خدا می‌خواهد شما را در آنچه به شما بخشیده بیازماید.

سوره مائده (5): آیه 48

این مسائل همگی امتحان الهی است؛

(أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ یتْرَکوا أَنْ یقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا یفْتَنُون)

آیا مردم گمان کردند به حال خود رها می‌شوند و آزمایش نخواهند شد؟!

سوره عنکبوت (29): آیه 2

مجری:

بسیار خوب، از شما ممنونم. استاد دیگر فرصت برنامه به پایان رسیده است. دعا فرمودید، اما بازهم دعا بفرمایید. دعای شما همیشه برای ما نیاز است. ان‌شاءالله دوستان خوب بیننده هم در این لحظات پایانی برنامه آمین بگویند تا از محضر شما مرخص شویم.

آیت الله دکتر حسینی قزوینی:

خدایا تو را قسم می‌دهیم به آبروی محمد و آل محمد فرج مولای ما حضرت ولی عصر را هرچه سریع‌تر نزدیک بگردان. خدایا قلب نازنینش را با ظهورش مسرور بگردان. خدایا به آبروی حضرت محمد و آل محمد ما را از یاران خاص، سربازان فداکار و شهدای در رکابش قرار بده.

خدایا به حق محمد و آل محمد رفع گرفتاری از همه گرفتاران مخصوصاً عزیزان بیننده و ولایت یاوران ما بنما.

خدایا به حق محمد و آل محمد حوائج ما، حوائج دست اندرکاران «شبکه جهانی ولایت»، حوائج بینندگان عزیز مخصوصاً ولایت یاوران گرامی برآورده نما. خدایا دعاهای ما را به اجابت برسان.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مجری:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

بازهم عرض تسلیت و تعزیت به مناسبت رحلت جانگداز حضرت أم المؤمنین خدیجه کبری (سلام الله علیها).

التماس دعای خیر، یا علی مدد، خدانگهدارShare
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها