2021 October 17 - يکشنبه 25 مهر 1400
کشتار کارگران معدن؛ هزاران تن در کویته پاکستان خواستار امنیت و عدالت شدند
کد مطلب: ١٣٧٥٦ تاریخ انتشار: ٢١ دي ١٣٩٩ - ١٨:٤٠ تعداد بازدید: 975
اخبار » عمومي
کشتار کارگران معدن؛ هزاران تن در کویته پاکستان خواستار امنیت و عدالت شدند

هزاران تن از شیعیان سوگوار درشهر کویته پاکستان با حمل کردن جسدهای کارگران معدن زغال سنگ که روز گذشته کشته شدند، تظاهرات کرده و خواستار تامین امنیت و عدالت شدند. وزارت خارجه افغانستان گفته که هفت تن از قربانیان افغان اند.عابد سلیم، یک مقام حکومت محلی، گفت که این ۱۰ کارگر معدن صبح زود روز یک‌شنبه هنگامی که خواب بودند از حومه شهر کویته اختطاف گردیدند. این کارگران معدن زغال سنگ بعداً به قتل رسانده شدند و گروه موسوم به «دولت اسلامی» مسئولیت این کشتار را به عهده گرفته است.

یک مقام محلی گفت که دو تن از این کارگران افغان بودند و اجساد آن‌ها برای تدفین به افغانستان فرستاده شده اند. اما وزارت خارجه افغانستان گفته است که هفت تن از این افراد شهروندان این کشور بوده اند. 

حدود ۲۵۰۰ تن از معترضان روز سه شنبه هشت تابوت از اجساد افراد کشته شده را با خود حمل کرده و یک مسیر فرعی را در حومه شهر کویته، مرکز ایالت غنی از نفت و گاز بلوچستان، مسدود کردند و خواستار تامین عدالت شدند.

آغا داوود، رئيس کنفرانس شیعه بلوچستان گفت: «تا زمانی که همه قاتلان گرفتار نشوند، ما به تظاهرات خود پایان نخواهیم داد.»

داوود افزود: «اگر در این مرحله اقدامات قاطع روی دست گرفته نشود، موج اخیر کشتار به دیگر شهرها به شمول کویته گسترش خواهد یافت.»

عزاداران هزاره، حین سوگواری معدنچیانی که روزگذشته در حومه شهر کویته به قتل رسیدند

مقام‌های امنیتی به شرط فاش نشدن نام شان به خبرگزاری فرانسه گفته اند که مهاجمان ابتدا این معدنچیان را جدا کرده و سپس دست‌ها و پاهای شان را بستند تا برای کشتن به تپه‌ها ببرند. آن‌ها افزودند که دست کم چهار تن از این معدنچیان سر بریده شده اند.

وزارت خارجه افغانستان با نشر یک اعلامیه خبری گفته است که هفت تن از قربانیان این حمله را شهروندان این کشور تشکیل می‌دهند و هیئتی از قونسلی این کشور در کویته برای شناسایی اجساد به محل رفته است. 

در اعلامیه وزارت خارجه افغانستان آمده است: «ما با دولت پاکستان در زمینه تکمیل تحقیقات در مورد این جنایت هولناک همکاری نموده، موضوع را الی شناسایی دقیق عاملان و تحقق عدالت پیگیری خواهیم کرد. همچنین برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث، حکومت جمهوری اسلامی افغانستان با مقامات دولت پاکستان از نزدیک کار خواهد کرد.» 

به گزارش گروه اطلاعاتی «سایت» که بر فعالیت‌های سازمان‌های تروریستی در سراسر جهان نظارت دارد، مسئولیت این حمله را گروه تروریستی «دولت اسلامی» یا داعش به عهده گرفته است.

عزاداران هزاره در کنار تابوت های معدنچیان، ضمن تظاهراتی در شهر کویته خواهان تأمین امنیت و عدالت شدند

اکثریت شیعیان شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان را هزاره‌ها تشکیل می‌دهند. بلوچستان بزرگ‌ترین و فقیرترین ایالت پاکستان است که همواره شاهد خشونت‌های فرقه‌ای و شورشگری جدایی‌طلبانه بوده است.

هزاره‌ها که از روی قیافه شان به سادگی قابل شناسایی اند، به صورت خاص در برابر حملات شورشیان سنی آسیب‌پذیرند. این گروه‌ها شیعیان را مرتد خطاب کرده و به تکرار هدف حمله قرار داده اند.

مقام‌های پاکستان حضور و فعالیت گروه «دولت اسلامی» در این کشور را به تکرار رد کرده اند، اما این گروه مسئولیت شماری از حملات به شمول بمب‌گذاری مرگبار سال ۲۰۱۹ در یک بازار سبزی فروشی را به عهده گرفته است.

هرچند معدنچیان در پاکستان با خطراتی ناشی از استندردهای ضعیف ایمنی مواجه اند، اما در گذشته به ندرت هدف این گونه حملات قرار گرفته اند.


Share
1 | محمد | | ١٠:٣٦ - ٢٤ دي ١٣٩٩ |
لعنت خدا و رسول بر تمامی نواصب و داعشی ها و پیروان بنی امیه و یزید
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها