2024 July 24 - چهار شنبه 03 مرداد 1403
حدیث «علی مع الحق» ، شاهدی بر صداقت امیرالمؤمنین در قضیه «فدک»
کد مطلب: ٨٩٧١ تاریخ انتشار: ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٤ - ١١:٠٠ تعداد بازدید: 5132
حبل المتین » نقد خلافت خلفای سه گانه
حدیث «علی مع الحق» ، شاهدی بر صداقت امیرالمؤمنین در قضیه «فدک»

تعابیر «علی مع الحق» از بهتری شواهد صداقت امیرالمؤمنین و بررسی سندی
حبل المتین 94/02/27

بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخ : 94/02/27

خلاصه مطالب این برنامه

تعابیر مختلف حدیث شریف «عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ»:

در رابطه با قضیه حدیث «علی مع الحق و الحق مع علی» ابن تیمیه که می گوید همچنین روایتی را احدی از پیغمبر نقل نکرده نه با سند صحیح نه با سند ضعیف. اما عبارتهایی که عزیزان اهل سنت با سندهای صحیح آورده اند این را باطل می کند:

تعبیر اول: «الحق مع ذا الحق مع ذا»

تعبیر دوم: «انت مع الحق و الحق معک حیث ما دار»

تعبیر سوم: «علی مع الحق و الحق مع علی حیث کان»

تعبیر چهارم: «اللهم ادر الحق معه حیث ما دار»

«فخر رازی» می گوید: «فَقَدْ ثَبَتَ بِالتَّوَاتُرِ، و َمَنِ اقْتَدَى فِي دِينِهِ بِعَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ فَقَدِ اهْتَدَى»: به درستي و با روايات متواتر ثابت شده است كه هركس در دينش به علي بن أبي طالب عليه السلام اقتدا كند، به راستي كه هدايت شده است.

«وَالدَّلِيلُ عَلَيْهِ قَوْلُهُ عَلَيْهِ السَّلَامُ: اللَّهُمَّ أَدِرِ الْحَقَّ مَعَ عَلِيٍّ حَيْثُ دَارَ»: دليل بر اين مطلب اين سخن رسول خدا است كه فرمود: خدايا حق را بر مدار علي بگردان، هر جا كه او باشد. التفسير الكبير أو مفاتيح الغيب، اسم المؤلف: فخر الدين محمد بن عمر التميمي الرازي الشافعي، دار النشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1421هـ - 2000م، الطبعة: الأولى؛ ج1، ص 168

تعبیر پنجم: «علی علی الحق من اتبعه اتبع الحق»

تعبیر ششم: «علی مع القرآن و القرآن مع علی»

در روایت بعدی ام سلمه می گوید

«والله إنَّ عَلِيّاَ عَلَى الْحَقِّ قَبْلَ الْيَوْمِ و َبَعْدَ الْيَوْمِ، عَهْداً مَعْهُوداً وَ قَضَاءً مَقْضِيّاً»: به خدا سوگند علي در گذشته و آينده برحق بوده و اين عهد و تقدير ثابت الهي است. تاریخ مدینه دمشق؛ ج42، ص 449

آقای «سیوطی» هم نقل کرده:

«فقال النبی الحق مع ذا الحق مع ذا یعنی علیا»: حق با این است حق با این است پیغمبر اکرم اراده فرمودند علی بن ابی طالب را. جامع الاحادیث، ج 4، ص 258

داستان شیرین حدیث «علی مع الحق» و عبارت عجیب «معاویه»!

سعدبن ابی وقاص گفت:

«و اما اذا أبَیتَ فَإِنِّي سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ يَقُولُ لِعَلِيٍّ: أَنْتَ مَعَ الْحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَكَ حَيْثُ مَا دَارَ» حالا تو نمی خواهی زیر بار بروی من با دو گوشهایم شنیدم پیغمبر به علی بن ابی طالب گفت تو با حقی است و حق هم با توست هر کجا بروی

معاویه گفت:

«يَا أَبَا إِسْحَاقَ، مَا كُنْتُ أَلْوَمَ الآنَ إِذْ سَمِعْتَ هَذَا مِنْ رَسُولِ اللَّهِ وَجَلَسْتَ عَنْ عَلِيٍّ، لَوْ سَمِعْتُ هَذَا مِنْ رَسُولِ اللَّهِ لَكُنْتُ خَادِمًا لِعَلِيٍّ حَتَّي أَمُوتَ»: پس معاويه به سعد گفت: اي ابوإسحاق ! من الآن بيش از تو نبايد ملامت شوم؛ چرا كه تو اين مطلب را از رسول خدا شنيدي و به علی نپيوستي، اگر من آن را از رسول خدا شنيده بودم، تا زمان مرگ خادم علي مي شدم. تاريخ مدينة دمشق، اسم المؤلف: أبي القاسم علي بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله الشافعي، دار النشر: دار الفكر - بيروت - 1995، تحقيق: محب الدين أبي سعيد عمر بن غرامة العمري؛ ج20، باب ذكر من اسمه سعد، ص 361

تقاضایی از طرف استاد محترم!

از همه عزیزان هم من تقاضا دارم برای نجات عزیزان یمن و سقوط این دولت آل سعود اگر بتوانند جوشن صغیر را در مفاتیح هست در اینترنت هم هست ان شاء الله بینندگان بتوانند یک هزار نفر، ده هزار نفر کمتر بیشتر، بخوانند یقینا فایده دارد. این را من معمولا همچنین تقاضایی نمی کنم چون یک مقداری سخت است دوستان خواستند جوشن صغیر را بخوانند یک صدقه ای هم بگذارند کنار ولی جوشن صغیر شمشیر برانی است که خلاصه طرف را نابود می کند.

تفصیل مطالب این برنامه

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم

عشق تو شد چون به دلم منجلی / بر همه گفتم نه بر تو بلی

چون نفسی می کشم از سینه ام / هر نفسم نام تو گوید علی

السلام علیک یا امین الله فی ارضه و حجته علی عباده السلام علیک یا امیر المومنین

درود و سلام خدمت شما بیننده گان عزیز و ارجمند شبکه جهانی ولایت برنامه زنده «حبل المتین» را از این شبکه نورانی و با فضیلت همراهی می کنید.

شب آرامی را برایتان آرزو می کنم. هر کجا که هستید در ایران اسلامی در شمال و جنوب و شرق و غرب و همچنین بینندگان عزیز و خوب ما در اقصی نقاط این کره خاکی بهترین ها را برایتان آروزمندیم.

خداوند متعال را شاکر و سپاس که امشب هم به ما عمری داد توفیقی داد در مقابل دیده گان مهربان شما قرار بگیریم و برنامه را از اینجا یعنی شهر مقدس قم زیر سایه کریمه اهل بیت تقدیم حضور شما بکنیم.

اگر بخواهید با ما ارتباط داشته باشید 30001203 که همین الان هم آقای کیان زحمت کشیدند زیر نویس کردند برای عزیزانمان در ایران اسلامی است. می توانید پیامک بدهید عشق و ارادت و محبتتان را به مولای عرشیان و فرشیان آقا امیر مومنان علی (علیه السلام) در قالب یک پیامک برای ما ارسال کنید.

همچنین پیامک بین المللی هم در اختیار شما هست و البته ما از برنامه های گذشته هم این را عرض کردیم باز هم تاکید می کنیم اگر سوالی در خصوص موضوع برنامه که ان شاء الله عرض خواهم کرد خدمتتان دارید، یا احیانا در خصوص شبهاتی که مطرح هست از طریق پیامک هم می توانید سوالات خودتان را برای ما ارسال بکنید تلاش می کنیم ان شاء الله پاسخگوی سوالات شما باشیم.

دلم می خواهد در این لحظات ابتدایی برنامه شما هم یک یاعلی بگویید یک کمکی بکنید که ما بدون مشکل برنامه امشب را تقدیم حضور شما بکنیم و مشکل فنی نداشته باشیم همه برای شادی روح پر فتوح و ملکوتی مولایمان آقایمان امیر مومنان علی علیه السلام این ذکر نورانی و با فضیلت صلوات را بر زبانمان جاری بکنیم و از این بزرگوار مدد بگیریم.

اللهم صلی علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

امشب هم در برنامه زنده حبل المتین توفیق داریم در محضر استاد بزرگوار حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی باشیم حضرت استاد سلام علیکم و رحمة الله

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله و برکاته

بنده هم خدمت همه بینندگان عزیز و گرامی و دوست داشتنی که در هر کجای این کره خاکی بیننده این برنامه هستند و ما را مهمان کانون با صفای خانواده خودشان قرارا داده اند خالصانه ترین سلامم را همراه با آروزی توفیق آن هم توفیق روز افزون تقدیم می کنم و خدا را به حق محمد و آل محمد سوگند می دهم همه ما و شما را حاجت روا نموده، دغدغه های فکری ما را برطرف کند. دعاهای همه ما را به اجابت مقرون کند ان شاء الله.

مجری:

ان شاء الله. خیلی متشکرم و تشکر از حضور شما در برنامه امشب.

استاد! اگر در ذهن شریف دوستان بیننده هم باشد ما در خدمت شما بودیم در جلسات گذشته پیرامون موضوع و قضیه فدک با هم گفتگو کردیم بحثمان به اینجا رسید که حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها) فدک را به عنوان ملک شخصی از خلیفه اول طلب کردند و ابوبکر از حضرت صدیقه طاهره مطالبه بینه کردند شاهد خواستند.

پس از مطالبه بینه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام الله علیها) حضرت امیر، و ام ایمن و رباح را آورد و شهادت دادند و متاسفانه خلیفه اول شهادت هیچ کدام را نپذیرفت. خب وجود مقدس آقا امیر مومنان علی (علیه السلام) هم حتی شهادت دادند و خلیفه اول نپذیرفت و فرمودید که قبول نکردن شهادت حضرت امیر مومنان علی (علیه السلام)، مخالف این حدیث شریف هست که پیغمبر گرامی اسلام فرمودند: «علی مع الحق و الحق مع علی»!

اگر صلاح بدانید می خواهیم یک خلاصه ای را از جلسه گذشته بیان بفرمایید.

بحثمان هم البته به اینجا رسید که ابن تیمیه ای که معمولا به قول شما تعبیر قشنگی دارید همیشه خودش را نخود هر آشی می کند در این زمینه هم آمده اظهار کرده در خصوص همین حدیثی که از پیغمبر به ما رسیده یک خلاصه ای از آنچه که در برنامه گذشته اتفاق افتاد بفرمایید تا من سوالات جدید را خدمتتان مطرح کنم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر الناصر و معین الحمد الله و الصلواة علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیة الله و لعن دائم علی اعدائهم اعداء الله الی یوم لقاء الله افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر اللهم وفقنا لما تحب و ترضی و لا تکلنا الی انفسنا طرفة عین ابدا

خلاصه ای از مباحث جلسه گذشته!

در جلسه گذشته اشاره شد بر اینکه ابن تیمیه تمام تلاشش بر این هست که احادیث مربوط به فضیلت امیرالمومنین (سلام الله علیه) را به یک نوعی زیر سوال ببرد و مورد مناقشه قرار دهد و او را از دیگر صحابه حتی از معاویه هم پایین تر بیاورد.

و ما ندیدیم در این کتاب «منهاج السنة» یا «منهاج البدعة»!!، یک مورد به فضائل امیرالمومنین برسد بدون آنکه آن نفاق خودش را نسبت به امیرالمومنین نشان بدهد از کنار این روایات رد بشود!!

اینکه داریم عرض می کنیم همه با دلیل هست. ادعا هم نیست. حتی ما جلسه گذشته آن عبارتی که از ابن تیمیه ما نقل کردیم یک بزرگواری آمد گفت آقا پاراگراف اول این را گفته بودند گفتم خب این هم یک تناقض دیگری این هم یک دروغ دیگر که بنده خدا خب نتوانست جواب بدهد.

حالا بگذریم ما این عبارت را از ابن تیمیه نقل کردیم که ایشان به حدیث «علی مع الحق» که می رسد این کتاب «منهاج البدعة»! ایشان هست با تحقیق دکتر «محمد رشاد سالم»، در ج 4 ایشان می آید می گوید:

« قَوْلُهُمْ: إِنَّهُمْ رَوَوْا جَمِيعًا أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - قَالَ: عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ، وَالْحَقُّ مَعَهُ يَدُورُ حَيْثُ دَارَ، وَ لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ مِنْ أَعْظَمِ الْكَلَامِ كَذِبًا وَ جَهْلًا، فَإِنَّ هَذَا الْحَدِيثَ لَمْ يَرْوِهِ أَحَدٌ عَنِ النَّبِيِّ لَا بِإِسْنَادٍ صَحِيحٍ وَ لَا ضَعِيفٍ»

اين گفته آن ها (شيعيان) كه همگي روايت كرده اند كه رسول خدا فرموده: «علي با حق است و حق با او است و همواره حق بر مدار علي مي چرخد، و اين دو هرگز از همديگر جدا نمي شوند تا در كنار حوض (كوثر) بر من وارد شوند» از بزرگترين دروغ ها و ناداني است. زيرا اين حديث را هيچ كس از رسول خدا نقل نكرد است، نه با سند صحيح و نه با سند ضعيف.

منهاج السنة النبوية، اسم المؤلف: أحمد بن عبد الحليم بن تيمية الحراني أبو العباس، دار النشر: مؤسسة قرطبة - 1406، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. محمد رشاد سالم؛ ج4، ص 238

دوستان عزیز مخصوصا آنهایی که یک مقداری در ذهنشان نسبت به ابن تیمیه شاید تصور کنند بر اینکه ایشان هم، یک عالمی از علما بوده این را خوب در ذهن مبارکشان باشد می گوید: «لا باسناد صحیح و لا ضعیف»

بعد ایشان دوباره شروع می کند که بله پیغمبر گفته ام ایمن در بهشت است این روایت درستی است ولی اینکه ما بیاییم بگوییم که «علی مع الحق و الحق مع علی» نه این عبارت صحیحی نیست:

«بِخِلَافِ إِخْبَارِهِ أَنَّ أُمَّ أَيْمَنَ فِي الْجَنَّةِ، فَهَذَا يُمْكِنُ أَنَّهُ قَالَهُ، فَإِنَّ أُمَّ أَيْمَنَ امْرَأَةٌ صَالِحَةٌ مِنَ الْمُهَاجِرَاتِ، فَإِخْبَارُهُ أَنَّهَا فِي الْجَنَّةِ لَا يُنْكَرُ، بِخِلَافِ قَوْلِهِ عَنْ رَجُلٍ مِنْ أَصْحَابِهِ أَنَّهُ مَعَ الْحَقِّ يَدُورُ مَعَهُ حَيْثُمَا دَارَ لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّى يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ؛ فَإِنَّهُ كَلَامٌ يُنَزَّهُ عَنْهُ رَسُولُ اللَّهِ»

به خلاف اینکه کسی از پیامبر نقل کند که ام ایمن بهشتی است! این کلام را ممکن است که پیامبر گفته باشد زیرا که ام ایمن زن صالحه ای از مهاجران بوده است. بنابراین نقل خبر از پیغمبر دال بر بهشتی بودن ام ایمن، مردود نیست. به خلاف اینکه پیامبر به یکی از اصحابش بگوید که او با حق است و حق همیشه با او می چرخد و هرگز از یکدیگر جدا نمی شوند تا در حوض بر من وارد شوند؛ این حرفی است که از ساحت نبی مکرم به دور است. و پیامبر از اینگونه حرفها منزه است.

منهاج السنة النبوية، اسم المؤلف: أحمد بن عبد الحليم بن تيمية الحراني أبو العباس، دار النشر: مؤسسة قرطبة - 1406، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. محمد رشاد سالم؛ ج4، ص 239

این در حقیقت خلاصه سخن آقای ابن تیمیه بود که در جلسه گذشته هم ما اشاره کردیم من در خدمت حضرت عالی هستم.

مجری:

خیلی متشکرم یک فاصله ای را برویم اتاق فرمان برگردیم ان شاء الله ما گفتگویمان را با جناب استاد ادامه خواهیم داد.

خب شب شما بخیر و خوشی و سلامتی باشد ان شاء الله. بینندگان عزیز و ارجمند شبکه جهانی ولایت، برنامه زنده «حبل المتین» را همراهی می کنید. استاد اشاره فرمودید به بحث روایتی که از نبی گرامی اسلام فرموده بودند «علی مع الحق و الحق مع علی» که اشاره فرمودید که ابن تیمیه نقل هایی در خصوص این حدیث و ان قلتهایی وارد کرده بود که توضیحات کامل را فرموده بودید.

اما می خواهیم ببینیم که آیا پیامبر گرامی اسلام با عبارتهای مختلف دیگر هم در منابع اهل سنت فرموده که «علی مع الحق و الحق مع علی» یا خیر؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

من هم به نوبه خودم از همه بینندگان عزیز و گرامی پوزش می طلبم. خلاصه «هذه بضاعتنا ردت الینا» با این امکانات و خلاصه مشکلات زیاد، من تشکر می کنم از دوستانمان. هفت، هشت نفر در قم؛ پنج، شش نفر در تهران. تعداد زیادی در «پاریس»؛ دست به دست هم دادند این مشکل را حل کردند. و ظاهرا یکی از دستگاهایمان علی الظاهر اشکال پیدا کرده و سوخته.

دستگاه هایی هم که ما داریم این دستگاهها یک تومان دو تومان نیست هر تک تکشان که خراب می شود هزینه بالائی دارد. الان دستگاهی که الان خراب شد سریع رفتند از منزل آوردند وصل شد، حدود 150 الی 160 میلیون تومان فقط قیمت یک تکه اش هست!! اینها که خراب می شود ما باید بفرستیم برود کاندا سه ماه چهار ماه طول می کشد تا تعمیر کنند برگردانند به ما حالا ان شاء الله دوستانمان دعا بفرمایند همه چیز حل می شود.

تعابیر مختلف حدیث شریف «عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ»:

در رابطه با قضیه حدیث «علی مع الحق و الحق مع علی» ابن تیمیه که می گوید همچنین روایتی را احدی از پیغمبر نقل نکرده نه با سند صحیح نه با سند ضعیف. اما عبارتهایی که عزیزان اهل سنت با سندهای صحیح آورده اند ببینند دوستان

تعبیر اول: «الحق مع ذا الحق مع ذا» نبی مکرم با تعدادی از صحابه نشستند امیرالمومنین عبور می کند پیغمبر می گوید حق با این است حق با این است.

اشاره به امیرالمومنین می کند در روایت دیگر حالا ان شاء الله ما دانه دانه اینها را از منابع اهل سنت برای عزیزان مطرح می کنیم. بررسی سندی هم می کنیم گواهی علمای اهل سنت بر صحت روایتش هم می آوریم.

تعبیر دوم: «انت مع الحق و الحق معک حیث ما دار» پیغمبر اکرم به امیر المومنین می گوید: علی تو با حقی حق با تو هست هر کجا بروی! یعنی حق از تو جدا نمی شود

تعبیر سوم: «علی مع الحق و الحق مع علی حیث کان» یعنی علی با حق هست حق هم با علی است هر کجا علی برود. هرکجا علی باشد حق گرداگرد علی می چرخد علی محور حق است نه حق محور علی باشد.

تعبیر چهارم: «اللهم ادر الحق معه حیث ما دار» در دسته چهارم روایات پیغمبر اکرم می گوید: «اللهم ادر الحق معه حیث ما دار» یعنی خدایا حق را گردارگرد علی بچرخان هر کجا می خواهد برود.

ببینید امتیاز علی در این است. نه اینکه علی با حق است، نه، حق با علی است افتخار برای حق است که گرداگرد علی می چرخد.

مجری:

حق در حقیقت دنباله رو است می بیند امیر المومنین کجا می رود حق دنبال علی می رود

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله و لذا ما ان شاء الله عرض می کنیم مثل «فخر رازی» می گوید:

«فَقَدْ ثَبَتَ بِالتَّوَاتُرِ، و َمَنِ اقْتَدَى فِي دِينِهِ بِعَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ فَقَدِ اهْتَدَى»

به درستي و با روايات متواتر ثابت شده است كه هركس در دينش به علي بن أبي طالب عليه السلام اقتدا كند، به راستي كه هدايت شده است.

چرا؟ دلیل تو بر این مطلب چیست؟

«وَالدَّلِيلُ عَلَيْهِ قَوْلُهُ عَلَيْهِ السَّلَامُ: اللَّهُمَّ أَدِرِ الْحَقَّ مَعَ عَلِيٍّ حَيْثُ دَارَ».

دليل بر اين مطلب اين سخن رسول خدا است كه فرمود: خدايا حق را بر مدار علي بگردان، هر جا كه او باشد

التفسير الكبير أو مفاتيح الغيب، اسم المؤلف: فخر الدين محمد بن عمر التميمي الرازي الشافعي، دار النشر: دار الكتب العلمية - بيروت - 1421هـ - 2000م، الطبعة: الأولى؛ ج1، ص 168

هم عزیزان شیعه به خودش افتخار کند و ببالد بر همچنین مولایی، و هم عزیزان اهل سنت یک مقداری دقت کنند شاید همین روایت تعدادی از عزیزانمان را متوجه بعضی از نکات بکند من دیگر بیش از این توضیح نمی دهم.

این دعای پیغمر است. و دعای پیغمبر هم قطعا به اجابت رسیده در او شکی نیست یکی از خصوصیات پیغمبر مکرم مستجاب الدعوه بودن پیغمبر است.

تعبیر پنجم: «علی علی الحق من اتبعه اتبع الحق» یعنی علی با حق است هر کس از علی تبعیت کند از حق تبعیت کرده است.

تعبیر ششم: «علی مع القرآن و القرآن مع علی»

می فرماید علی با قرآن است قرآن هم با علی است از همدیگر جدا نمی شوند. کسی علی را بخواهد بدون قرآن، فایده ندارد. یا قرآن را بخواهد بدون علی فایده ندارد.

این را آقای حاج علی آقا سوال حضرت عالی باعث شد که ما کل فهرستمان را نشان دهیم. ما معمولا فهرستهایمان را لو نمی دهیم. ولی دیگر حضرت عالی باعث شدید که ما کل فهرستمان را هم لو دادیم. و عزیزان ما ببینید این بحثها را ما تقریبا در همین دو سه هفته هست به مناسبت بحث خارج فقه مان هم به همین جا منجر شده و لذا یک مقداری این فایلها آماده بود با سوال حضرت عالی سریع من آوردم روی آنتن.

مجری:

بزرگوارید. خب استاد حالا که این طور فرمودید اولین روایتی که فرمودید «الحق مع ذا» فرمودید پیغمبر گرامی اسلام نشسته بودند امیرالمومنین رد می شدند پیغمبر اشاره کردند با دست مبارکشان به امیرالمومنین که حق با این آقاست. با این مرد است.

این حدیث را حالا امشب فکر می کنم فرصت داشته باشیم اگر فرصت شد سوالات بعدی را باز من مطرح می کنم. در خصوص «انت مع الحق» که در همان روایتی که شما فرمودید بفرمایید در کدام یک از منابع اهل سنت کتب اهل سنت آمده و آیا سندش معتبر هست یا نه؟ چون این هم خیلی مهم است.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله خب آقای ابن تیمیه گفت اصلا با سند ضعیف هم نیامده ولو اگر با سند ضعیف هم آمده باشد دروغ گویی ابن تیمیه روشن می شود.

بررسی سندی و دلالی حدیث «الْحَقُّ مَعَ ذَا، الْحَقُّ مَعَ ذَا»

این «ابویعلی موصلی» متوفی 307 است. ایشان نقل می کند:

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ عَبَّادٍ الْمَكِّيُّ، حَدَّثَنَا أَبُو سَعِيدٍ، عَنْ صَدَقَةِ بْنِ الرَّبِيعِ، عَنْ عُمَارَةَ بْنِ غَزِيَّةَ، عَنْ عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِي سَعِيدٍ، عَنْ أَبِيهِ: «كُنَّا عِنْدَ بَيْتِ النَّبِيِّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي نَفَرٍ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنْصَارِ، فَخَرَجَ عَلَيْنَا فَقَالَ: «أَلَا أُخْبِرُكُمْ بِخِيَارِكُمْ؟»

قَالُوا: بَلَى، قَالَ: «خِيَارُكُمُ الْمُوفُونَ الْمُطَيَّبُونَ، إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْخَفِيَّ التَّقِيَّ»، قَالَ: وَمَرَّ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ فَقَالَ: «الْحَقُّ مَعَ ذَا، الْحَقُّ مَعَ ذَا»

از ابو سعيد نقل شده است كه ما به همراه تعدادي از مهاجران و انصار در كنار خانه رسول خدا بوديم كه آن حضرت خارج شد و گفت: آيا به شما خبر بدهم كه چه كسي بهترين شما است؟ گفتيم: بلي. فرمود: بهترين شما كسي است كه به عهد خود وفا كنند، از بوي خوش استفاده كنند، به راستي كه خداوند انساني را كه در جاي مخفي نيز تقوا را رعايت مي كند دوست دارد. ابو سعيد گفت: در همين زمان علي بن أبي طالب از آن جا گذشت، پس رسول خدا گفت: حق با او است، حق با او است.

مسند أبي يعلى، اسم المؤلف: أحمد بن علي بن المثنى أبو يعلى الموصلي التميمي، دار النشر: دار المأمون للتراث - دمشق - 1404 - 1984، الطبعة: الأولى، تحقيق: حسين سليم أسد؛ ج2، ص 318، مِن مُسند أَبي سَعيد الْخُدْری، ح1052

پیغمبر داشت می فرمود خدای عالم دوست دارد آن پرهیزکاری که پرهیزکاری اش را علنی نمی کند. همین که پیغمبرسخن می گفت علی ابن ابی طالب آمد رد شد پیغمبر فرمود:

«الْحَقُّ مَعَ ذَا، الْحَقُّ مَعَ ذَا»

تکرار هم کرد. ببینید خیلی واضح و روشن این هم آقایان نگویند که اول و آخر روایت را شما تقطیع کردید. کتاب مسند ابی یعلی موصلی للامام شیخ الاسلام ابی یعلی موصلی متوفی 307 با تحقیق حسين سليم أسد؛ و این ج 2 این هم این صفحه مورد نظر حدیث 1052 عزیزان ببینند ما چیزی از حدیث را تقطیع نکردیم.

بررسی سند روایت:

اما اینکه آقای حاج علی آقا فرمودند که آیا این سندش هم صحیح هست یا نه بفرمائید:

راوی اول: محمد بن عباد مکی

عزیزان دقت کنند این «محمد بن عباد مکی» است این آقا هم از روات بخاری است هم از روات مسلم است. آقایان می گویند کسی که در سند صحیح بخاری و مسلم قرار گرفت دیگر قنطره های رجالی را رد شده.

و «مزی» هم در «تهذیب الکمال» نقل می کند می گوید:

«قال عَبد الله بن أحمد بن حنبل: سَأَلتُ أبي عن محمد ابن عباد المكي، فقال لي: حديثه حديث أهل الصدق، وأرجو أن لا يكون به بأس. قال: وسمعته مرة أخري ذكره فقال: يقع في قلبي أنه صدوق. وَقَال أبو زُرْعَة، عن يحيي بن مَعِين: لا بأس به. وذكره ابنُ حِبَّان في كتاب الثقات»

عبد الله بن احمد بن حنبل گفت: از پدرم در باره او سؤال كردم، پس گفت: روايات او از نوع رواياتي است كه افراد راستگو نقل مي كنند، اميدوارم كه اشكالي در او نباشد. عبد الله گويد كه بار ديگر از پدرم شنيدم كه گفت: به دلم افتاده كه او بسيار راستگو است. ابوزرعه گفته: از يحيي بن معين نقل شده كه گفت: در او اشكالي نيست. ابن حبان نيز او را در زمره افراد ثقه در كتاب الثقاتش آورده است.

تهذيب الكمال، اسم المؤلف: يوسف بن الزكي عبدالرحمن أبو الحجاج المزي، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بيروت - 1400 - 1980، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. بشار عواد معروف؛ ج25، ص437

راوی دوم: أَبُو سَعِيدٍ عبد الرحمن بن عبد الله.

ذهبی می گوید از روات بخاری هم هست. احتیاج به بررسی سندی ندارد ولی با همه اینها ذهبی نقل می کند از شعبه و احمد و غیره می گوید:

«ثقة»

او مورد اعتماد است.

الكاشف في معرفة من له رواية في الكتب الستة»: ج1، ص633، شماره: 3238

راوی سوم: صَدَقَةَ بْنِ الرَّبِيعِ

«ابن حبان» او را در ثقاتش آورده. «هیثمی» هم در سندی که ایشان در آن قرار گرفته گفته:

«رواه ابو یعلی و رجاله رجال الصحیح»

این روایت را ابویعلی نقل کرده و رجالش صحیح هستند

مجمع الزوائد ومنبع الفوائد، اسم المؤلف: علي بن أبي بكر الهيثمي، دار النشر: دار الريان للتراث/‏دار الكتاب العربي – القاهرة، بيروت – 1407؛ ج10، ص 256

روای چهارم: عُمَارَةَ بْنِ غَزِيَّةَ

«عمارة بن غزیة» ایشان هم باز از روات بخاری و مسلم هست. ابوزرعه گفته ثقه هست. یحیی بن معین گفته آدم صالح است. ابو حاتم گفته صدوق است:

«قال عَبد الله بن أحمد بن حنبل عَن أبيه، وأبو زُرْعَة: ثقة. وَ قَال إسحاق بن منصور، عن يحيي بن مَعِين: صالح. و َقَال أبو حاتم: ما بحديثه بأس، كان صدوقا. وَ قَال النَّسَائي: ليس به بأس. قال محمد بن سعد: توفي سنة أربعين و مئة، و كان ثقة»

عبد الله بن احمد بن حنبل از پدرش و ابوزرعه نقل كرده است كه او «ثقه» است. اسحاق بن منصور از يحيي بن معين نقل كرده كه او «صالح» است. ابوحاتم گفته: در روايات او اشكالي نيست، او بسيار راستگو بود. نسائي گفته: اشكالي در او نيست. محمد بن سعد گفته: در سال 140هـ از دنيا رفت، مورد اعتماد بود.

تهذيب الكمال، اسم المؤلف: يوسف بن الزكي عبدالرحمن أبو الحجاج المزي، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بيروت - 1400 - 1980، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. بشار عواد معروف؛ ج21 ص260ـ 261

راوی پنجم: عَبْدِ الرَّحْمَنِ بْنِ أَبِي سَعِيدٍ

«عبدالرحمن ابی سعید» پسر «ابو سعید خدری» هست. «مزي» مي نويسد:

«قال النَّسَائي: ثقة. وذكره ابنُ حِبَّان في كتاب الثقات، استشهد به البخاري في الصحيح»

نسائي گفته: «ثقه» است. ابن حبان نام او را در كتاب «الثقات» آورده است، بخاري در صحيحش به روايات او استشهاد كرد.

تهذيب الكمال، اسم المؤلف: يوسف بن الزكي عبدالرحمن أبو الحجاج المزي، دار النشر: مؤسسة الرسالة - بيروت - 1400 - 1980، الطبعة: الأولى، تحقيق: د. بشار عواد معروف؛ ج17، ص135

راوی ششم: ابوسعيد الخدري

آقای ابو سعید خدری هم صحابه هست و فوق وثاقت است!!

پس اینکه «ابن تیمیه» آمد افاضه فرمود که در هیچ روایت صحیحی نیامده، این روایت از نظر سند تک تک رواتش کاملا مشخص است خیلی واضح و روشن.

اما شخص بعدی که این روایت را نقل کرده؛ «ابوبکر محمد بن حسین آجری» هست. متوفی 360 هست. ایشان هم به همین شکل نقل می کند بر اینکه این حدیث «الحق مع ذا الحق مع ذا» را نقل می کند. عین همان تعبیری که ما داشتیم بعد خود «آجری» می گوید:

«و مناقب علی رضی الله عنه و فضائله اکثر من ان تحصی»

فضائل ومناقب علی بالاتر از این هست که به شمارش بیاید.

الشريعة، اسم المؤلف: أبي بكر محمد بن الحسين الآجري، دار النشر: دار الوطن - الرياض / السعودية - 1420 هـ - 1999 م، الطبعة: الثانية، تحقيق: الدكتور عبد الله بن عمر بن سليمان الدميجي؛ ج4، ص1759

بعد ایشان می گوید خدای عالم کرامتی که بر علی کرده با قتال خوارج شمشیر او را شمشیر حق قرار داده تا الی قیام قیامت. خیلی نکته آقای آجری، نکته ظریفی است خیلی ظریف است.

ولی در اینجا ما می خواهیم از جناب آقای آجری یک گلایه ای هم داشته باشیم. حالا گلایه که اشکالی ندارد. حرام نیست. ایشان می آید می گوید شمشیر علی در جنگ «خوارج» شمشیر حق بوده! آیا در جنگ «جمل» شمشیر حق نبود؟ در جنگ «صفین» شمشیر حق نبود؟ شمشیر باطل بود؟ نستجیربالله!؟

آخر چرا مرد بزرگوار این چنین داری با تعصب حرف می زنی؟ ببینید تعصب از سر و روی عبارت آقای آجری می بارد. می گوید مناقب و فضائلش فراتر از شمارش است و خدا کرامتی که به علی کرده با قتل خوارج:

«جعل سیفه فیهم و قتاله لهم سیف حق الی ان تقوم الساعة»

شمشیر علی که در جنگ خوارج به کار رفت شمشیر حق است تا قیام قیامت.

الشريعة، اسم المؤلف: أبي بكر محمد بن الحسين الآجري، دار النشر: دار الوطن - الرياض / السعودية - 1420 هـ - 1999 م، الطبعة: الثانية، تحقيق: الدكتور عبد الله بن عمر بن سليمان الدميجي؛ ج4، ص1759

خوب بابایت خوب! ننه ات خوب! همین شمشیر در جنگ صفین هم بود! همه جا حق است در جنگ جمل هم بود! همه جا بود. این هم از آقای آجری این هم باز آقایان خواسته باشند که کتاب آقای آجری را هم ببینند که تصور نکنند که ما خلاصه از اول و آخرش یک مقداری مثل آقایان به سرقت بردیم کتاب «الشریعه» «للامام المحدث ابی بکر محمد بن حسین آجری» متوفی 360 این هم صفحه 1759 این هم از این.

در کتاب آقای «ابن عساکر» هم همین عبارت آمده. ایشان هم می آید همین با سنده های متعدد که بعضی از راویانش با روایان مسند ابویعلی مشترک هست در اینجا هم باز پیغمبر اکرم می فرماید: «الحق مع ذا الحق مع ذا»

تاریخ مدینه دمشق ابن عساکر؛ ج42، باب حرف الطاء، ص 449

البته اینجا روایتهای زیادی هست که بعد ها ما ان شاءالله اینها را مفصل مطرح می کنیم.

در روایت بعدی دارد که:

«عَلِيٌّ مَعَ الْقُرْآنِ، وَالْقُرْآنُ مَعَهُ لَا يَفْتَرِقَانِ حَتَّى يَرِدَا عَلَى الْحَوْضِ»

علي با حق و حق با علي است و هرگز از يكديگر جدا نمي شوند تا در كنار حوض كوثر بر من وارد خواهند شد.

تاریخ بغداد؛ ج14، باب ذكر من اسْمُه يوسف، ص 320، ح7643؛ تاریخ مدینه دمشق؛ ج42، ص 449

پس اینطور نیست که در جنگ خوارج حق با علی بود ولی در جنگ جمل و صفین حق با علی نبود! نه، همیشه حق با علی است. خانه ام بنشیند حق با علی است. در باغ هم برود حق با علی است. عبادت بکند حق با علی است. شمشیر هم بزند حق با علی هست!

و همچنین در روایت بعدی ام سلمه می گوید

«والله إنَّ عَلِيّاَ عَلَى الْحَقِّ قَبْلَ الْيَوْمِ و َبَعْدَ الْيَوْمِ، عَهْداً مَعْهُوداً وَ قَضَاءً مَقْضِيّاً»

به خدا سوگند علي در گذشته و آينده برحق بوده و اين عهد و تقدير ثابت الهي است.

تاریخ مدینه دمشق؛ ج42، ص 449

اصلا علی حق بود از ازل، در عالم الست علی حق بود. در عالم ذر علی حق بود. در عالم دنیا حق است. در عالم برزخ هم حق است. در قیامت هم حق است. چقدر عبارت قشنگی است:

«ان علیا علی الحق قبل الیوم و بعد الیوم عهدا معهودا و قضاء مقضیا»

علی با حق است چه قبل از امروز چه بعد از امروز این عهد الهی و قضا و تقدیر الهی هست.

راوی می گوید من گفتم آیا شما این را از ام المومنین ام سلمه شنیدی و گفت بله؟

«ای والله الذی لا اله الا هو»

سه مرتبه قسم خورد. بعد راوی می گوید من رفتم از قبیله اش قبیله آقای «مالک بن جعونه» حالا ایشان را من مفصل بحث می کنم به حول و قوه الهی. سوال کردم این مالک بن جعونه که از ام سلمه نقل کرد و قسم خورد سه مرتبه چطور آدمی است گفتند آدم خیلی خوبی است. قوم آقای مالک بن جعونه هم توثیقش کردند. این که در بعضی از جاها بعضی از این به قول جوجه وهابی ها می گویند مالک بن جعونه مجهول هست و چه هست؛ خب بفرمایید دیگر بابا این روایت است دیگر.

از این بالاتر، می گوید رفتم سوال کردم از قبیله اش اگر چنانچه یحیی بن معینی و ابو داود و غیره می خواهند بیایند شهادت بدهند می گوید کل قبیله ایشان شهادت دادند این آدم خوبی است همین اندازه کفایت می کند. این هم روایت آقای ابن عساکر در کتاب تاریخ دمشق.

اما روایت بعدی باز این آقا که می گفت در هیچ کتاب نیامده این هم باز کتاب «مجمع الزوائد» آقای «هیثمی» آقایان این را هم دقت کنند و بغض و کینه شان را نسبت به «ابن تیمیه» ناصبی ابراز کنند. این هم کتاب «مجمع الزوائد هیثمی» متوفی 807 هست ج 7 عزیزان دقت کنند بفرمایید عین همان روایت از ابو سعیدخدری نزد خانه پیغمبر بودیم با همراه مهاجرین و انصار پیغمبر فرمود:

«علی اخبرکم بخیارکم... مر علی بن ابی طالب فقال الحق مع ذا و الحق مع ذا رواه ابویعلی و رجاله ثقات»

آيا به شما خبر بدهم كه چه كسي بهترين شما است؟... در همين زمان علي بن أبي طالب از آن جا گذشت، پس رسول خدا گفت: حق با او است، حق با او است.

مجمع الزوائد ومنبع الفوائد؛ ج7، کتاب الفتن، باب فيما كان فِي الجَمَل وصِفِّين وغيرهما، ص 235

دیگر از این بهتر؟ این هم دانه دانه ما راویهایش را ما بررسی کردیم. این آقای هیثمی هم متوفی 807 می گوید رجالی که ابو یعلی نقل کرده رجالش چیست همه ثقه هستند دیگر از این روشن تر؟ از این واضح تر؟

حالا ما به «ابن تیمیه» و طرفدارنش می گوییم «قل موتوا بغیظکم» شما از غصه بمیرید که علی بن ابی طالب با حق بوده. از روز ازل حق با علی بوده علی با حق است در دنیا به همین شکل در برزخ و در قیامت هم به همین شکلی است.

و همچنین آقای «ابن حجر عسقلانی» در کتاب «المطالب العالیه»؛ ج16، کتاب المناقب، باب فضائل علی، ص 147، ح3945؛ این حدیث را باز آورده که: «و مر علی بن ابی طالب رضی الله عنه پیغمبر الحق مع ذا الحق مع ذا»

این هم واضح و روشن که دیگر احتیاجی به هیچ چیز ندارد. باز هم بگویم؟

و همچنین آقای «سیوطی» هم نقل کرده:

«فقال النبی الحق مع ذا الحق مع ذا یعنی علیا»

حق با این است حق با این است پیغمبر اکرم اراده فرمودند علی بن ابی طالب را

جامع الاحادیث، ج 4، ص 258

آقای متقی هندی در کتاب «کنزالعمال» در ج11 باز هم اینجا می گوید:

«الحق مع ذا الحق مع ذا یعنی علیا»

حق با این است حق با این است پیغمبر اکرم اراده فرمودند علی بن ابی طالب را

كنز العمال في سنن الأقوال والأفعال؛ ج11، ص 285، باب فضائل علی، ح33018

خب ببینید فقط یک روایت را ما از چند کتاب نقل کردیم. سندها غالبا مختلف است. از مسند ابو یعلی آوردیم. از هیثمی آوردیم. از ابن عساکر آوردیم. آقای ابن حجر عسقلانی آوردیم. آقای سیوطی آوردیم. آقای متقی هندی.

یعنی اینها گو اینکه اعتماد دارند به این روایت که نقل کردند در کتابهایی که برایشان ارزش دارد روایات معتبر نقل بشود آوردند. نرفتیم برویم بگوییم آقا «ابن جوزی» در موضوعات آورده سیوطی در «اللآلی المصنوعه» آورده نه؛ اینها همه در کتابهایی که مخصوص روایات معتبر هست و برایشان قابل توجه هست آوردیم. و در ذیل هیچ کدامی از اینها نگفتند روایت ضعیف است. روایت مرسل است. روایت نمی دانم چنین هست آقای هیثمی هم بعد از نقل روایت گفت: «رواه ابو یعلی و رجال ابو یعلی ثقات»

ما هم دانه دانه روای ها را بررسی کردیم. راوی ها عمدتا از روات بخاری و مسلم هستند بزرگان اهل سنت هم شهادت دادند بر وثاقت این روات. حالا در خانه کس هست یک حدیث «علی مع الحق» بس است!

مجری:

خب حالا ما می گوییم باز هم بس نیست یک مورد دیگر هم استاد اگر اجازه بدهید من مطرح بکنم!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

نمی دانم وقت عزیزان بیننده را نگیریم؟ نمی دانم من در اختیار شما و دوستان اتاق هستم فرمان دست آقایان هست!

مجری:

خواهش می کنم. چون دلمان نمی آید به هر صورت بحث حق و حقانیت مولا امیر مومنان علی (علیه السلام) هست حالا از دوستان اتاق فرمان هم اجازه گرفتیم که حدیث بعدی را هم در همان مراحلی فرمودید «انت مع الحق» آن حدیث را هم در خصوصش صحبت کنیم هم در کتب اهل سنت بفرمایید آمده یا خیر و مثل همیشه سند معتبرش را هم بفرمایید حاج آقا.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

چشم. حدیث «انت مع الحق» به نقل آقای ابن عساکر متوفی 570 هست. ما ان شاء الله دانه دانه سندهایش را مطرح می کنیم. اجازه بدهید من هم از اول بروم روی خود کتابش در ج 20 این روایت را ص 361 بله اینجا عزیران دقت کنند خیلی جالب هست که می گوید: «اخبرنا ابوالحسن فلان و فلان تا می آید می رسد به «سهل بن شعیب النهمی» این روای در ذهن مبارک دوستان باشد بعضی از آقایان آمدند این سهل بن شعیب را جابجا کردند سهل بن سعید و سعد بن شعیب و غیره کردند تا بتوانند روایت را زیرسوال ببرند حالا عزیزان داشته باشند این «تاریخ دمشق» در وسط سند «سهل بن شعیب» هست نه «سعد بن شعیب» این را عزیزان داشته باشند. من کار دارم بعداً با این چون تمام زوایای کار را دوست داریم مطرح بشود دیگر جایی برای خلاصه نق نق زدن این جوجه وهابی ها نباشد.

داستان شیرین حدیث «علی مع الحق» و عبارت عجیب «معاویه»!

می گوید: معاویه آمده بود به حج آمد به مدینه در یک مجلسی که «سعد بن ابی وقاص» هم بود عبد الله عمر بود. عبد الله عباس بود. خلاصه معاویه رو کرد به عبد الله بن عباس گفت:

«انک لم تعرف حقنا من باطل غیرنا»

تو حق ما را از باطل غیر ما نشناختی

یعنی نتوانستی تشخیص بدهی ما حق هستیم و علی باطل است. علی که باطل است ما حق هستیم! نتوانستی بشناسی؟

«فکنت علینا و لم تکن معنا»

تو به ضد ما بودی همراه ما نبودی

«و انا ابن عم المقتول ظلما یعنی عثمان بن عفان»

من پسر عموی عثمان بن عفان هستم که مظلومانه کشته شد.

«و کنت احق هذا الامر من غیری»

چون پسر عموی من مظلومانه کشته شده کسی که شایسته خلافت است من هستم.

استدلال را ببینید یعنی واقعا آن پرنده های آسمان که هیچ، مرغهای پخته هم می خندند به این استدلال!!

معاویه می گوید چون پسر عمویم مظلومانه کشته شده، پس من محق ترین افراد به خلافت هستم!! «ابن عباس» خب دست پروده علی است، به قولی فارغ التحصیل دانشگاه امیرالمومنین است! برگشت گفت:

معاویه اگر بنا باشد تو بخاطر اینکه پسر عمویت مظلومانه کشته شد تو سزاوار خلافت باشی؛ «عبد الله عمر» که از تو سزاوارتراست! چون بابایش مظلومانه کشته شده! تو پسر عمویت کشته شده، این بابایش عمر کشته شده! خیلی جالب است. می گوید:

«ان کان هکذا فهذا و أومأ الی ابن عمر احق بها منک لانه اباه قتل قبل ابن عمک»

قبل از اینکه پسر عموی تو کشته بشود پدر این را کشتند پس او سزاوار ست بر خلافت.

«فقال معاویه و لا سواء ان أبا هذا قتله المشرکون و ابن عمی قتله المسلمون»

فرق است بین عمر و عثمان؛ عثمان را مسلمانها کشتند ولی عمر را مشرکین کشتند!

«ابن عباس» گفت:

«هم والله ابعد لک و ادحض لحجتک»

به خدا که با این حرف، خودت را محکوم کردی.

مسلمانها آمدند پسر عموی تو را کشتند یعنی گویندگان لا اله الا الله آمدند پسر عمویت را کشتند. یعنی ثابت کردند پسر عمویت از دین رفته بیرون. به دست مسلمانها کشته شد. ولی عمر هر چه بود به دست یک مشرک کشته شد به قول تو بعد می گوید:

«فترکه»

رها کرد

دید نه کم آورد رها کرد قضیه را

«و اقبل علی سعد»

رو کرد به سعد ابن وقاص

البته «سعد بن ابی وقاص» است. چون آنقدر وقاص گفتند دیگر ابی این وسط افتاده گفت:

«انت الذی لم تعرف حقنا»

تو همان هستی که حق ما را نشناختی

«و جلس و لم یکن معنا و لا علینا»

تو در خانه ات نشستی، نه به ضد ما شدی و نه به نفع ما شدی.

چون سعد بن وقاص نه با علی بود نه با معاویه بود. رفت خانه نشست این هم یک بدبختی است. سعد گفت:

«انی رأیت دنیا قد اظلمت»

دیدم دنیا را ظلمت گرفته است

«فقلت لبعیری اِخ»

به شترم گفتم اخ

معمولا شتر را می خواهند بخوابانند، عرب ها یک اخی می گویند این شتر می خوابد.

«فانختها»

اخ گفتم این هم خوابید

«حتی انکشفت»

برای من قضیه روشن شد.

روشن شد که نه حق با توست، نه حق با علی است. چقدر استدلال قشنگی یعنی واقعاً آدم نمی داند چه بگوید!

خوابیدن شتر یعنی به شتر گفتم اخ، آن هم خوابید، فهمیدم بر اینکه نه حق با علی است، نه حق با معاویه هست!! و الله ما نمی دانیم این روایت است دیگر آقایان آوردند سندش هم صد در صد صحیح هست. بعد می گوید:

«قال معاویه»

معاویه اینجا یک مقداری دور برداشت گفت: آقای سعد بن وقاص من قرآن را خواندم در قرآن خدا، اخ اخی من نیافتم. هیچ جای قرآن نگفته «اخ» نشانه حق است! واقعاً خیلی جالب است. سعد گفت:

«و اما اذا أبَیتَ فَإِنِّي سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ يَقُولُ لِعَلِيٍّ: أَنْتَ مَعَ الْحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَكَ حَيْثُ مَا دَارَ»

حالا تو نمی خواهی زیر بار بروی من با دو گوشهایم شنیدم پیغمبر به علی بن ابی طالب گفت تو با حقی است و حق هم با توست هر کجا بروی

معاویه عصبانی شد گفت:

«لتأتیَنی علی هذا بینة»

باید شاهد بیاوری که پیغمبر همچنین روایتی گفته

وگر نه خلاصه زبانت را می برم!

«فقال سعد هذه ام سلمه تشهد علی رسول الله»

سعد گفت که ام سلمه هم بود شنید از پیغمبر که پیغمبر فرمود:

«علی مع الحق و الحق مع علی فقاموا جمیعا فدخلوا علی ام سلمه»

علی با حق است و حق با علی است. همه صحابه ای که آنجا بودند پا شدند رفتند منزل ام سلمه

داستان، داستان شیرینی است. رفتند پیش ام سلمه و گفتند:

«فقالوا یا ام المومنین ان الأکاذیب قد کثرت علی رسول الله»

ای ام المؤمنین! به پیغمبر دروغ زیاد می بندند

«و هذا سعد یذکر عن النبی ما لم نسمعه»

این سعد است که یک حرفی را از پیغمبر نقل می کند که ما نشنیده ایم.

گویا اینکه مثلا به قول سال هشتم هجرت به زور شمشیر مسلمانها مسلمان شده به یک چند روزی در مدینه بوده تصور می کند همه روایات پیغمبر را هم باید بشنود. ام سلمه گفت:

«فقالت ام سلمة فی بیتی هذا قال رسول الله لعلی یا علی انت مع الحق و الحق معک حیث ما دار»

در خانه من بود پیغمبر اکرم به علی بن ابی طالب فرمودند ای علی تو بر حق هستی و حق هم با توست هر کجا باشد.

خب معاویه دید کم آورد. تصور می کرد ام سلمه هم طرف این را می گیرد. من خواهش می کنم اینجا را عزیزان دقت کنند معاویه برگشت گفت:

«يَا أَبَا إِسْحَاقَ، مَا كُنْتُ أَلْوَمَ الآنَ»

ای ابا اسحق! الآن مذمتت نمی کنم

یعنی می خواهد بگوید واقعاً تو خیلی آدم بدی هستی. نمی خواهم عبارتهای دیگری بکار ببرم. تو این حرف را از پیغمبر شنیدی نرفتی با علی بن ابی طالب در رکاب علی بجنگی!؟ شنیدی پیغمبر فرمود «یا علی انت مع الحق و الحق معک» وعلی را کمک نکردی؟ به جنگ من نیامدی!!؟ بعد معاویه چه می گوید عزیزان دقت کنید ببینید مکر را نگاه کنید می گوید:

«يَا أَبَا إِسْحَاقَ، مَا كُنْتُ أَلْوَمَ الآنَ إِذْ سَمِعْتَ هَذَا مِنْ رَسُولِ اللَّهِ وَجَلَسْتَ عَنْ عَلِيٍّ، لَوْ سَمِعْتُ هَذَا مِنْ رَسُولِ اللَّهِ لَكُنْتُ خَادِمًا لِعَلِيٍّ حَتَّي أَمُوتَ»

پس معاويه به سعد گفت: اي ابوإسحاق ! من الآن بيش از تو نبايد ملامت شوم؛ چرا كه تو اين مطلب را از رسول خدا شنيدي و به علی نپيوستي، اگر من آن را از رسول خدا شنيده بودم، تا زمان مرگ خادم علي مي شدم.

تاريخ مدينة دمشق، اسم المؤلف: أبي القاسم علي بن الحسن إبن هبة الله بن عبد الله الشافعي، دار النشر: دار الفكر - بيروت - 1995، تحقيق: محب الدين أبي سعيد عمر بن غرامة العمري؛ ج20، باب ذكر من اسمه سعد، ص 361

می گوید: اگر من همچنین روایتی از پیغمبر شنیده بودم خادم مادام العمر علی می شدم تا لب مرگ خدمتگذار علی می شدم.

یک ضرب المثلی است می زنند می گویند تو راست می گویی بر پدر درغگو لعنت!! حالا من مفصل عرض می کنم که موضع گیری که معاویه داشت نسبت به امیرالمومنین حتی بعد از این قضیه چه بوده است.

مجری:

استاد! دیگر فرصتمان در این زمینه تمام شد.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

جلسه بعد ما دوباره این داستان را باید بگوییم

مجری:

عیب ندارد جا دارد شیرین است و این راستگویی به اصطلاح معاویه را هم بر ملا می کنیم که واقعاً از این آقا باید سوال کرد تا الان که نشنیده بودی الان که برایت ثابت شد اگر بنا باشد که خادم علی باشی از این به بعد بسم الله! تو می توانی خادم علی باشد.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

یک ضرب المثل ترکی هست که می گوید: «همدان اوزاخ، کردیسیه یوخون» یعنی همدان دور است کرت اش نزدیک است! کنایه از کسی است که به دروغ می گفت من در همدان از روی کرت بزرگ می پریدم. غافل از اینکه «کرت» همه جا هست و امتحان کردن آن نیاز به شهر خاصی ندارد.

مجری:

بله اما اینکه چه اتفاق افتاد و واقعا آیا معاویه راست گفت یا نه؟ ان شاء الله این را در برنامه های بعدی مفصل از منابع عزیزان اهل سنت و مطالبی در این زمینه بیان خواهیم کرد. و به هر صورت جای سوال دارد جای تامل دارد جای فکر دارد عزیزان به هر صورت وقتی معاویه اینطور کم می آورد در مقابل چنین حدیثی که از نبی گرامی اسلام در مورد شخصیت با فضیلت امیر مومنان علی (علیه السلام) آمده دیگر خودتان خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

حالا ما احتمال زیاد هست که دوشنبه آینده جلسه ما تکرار باشد و دوشنبه هفته دیگر ما مطرح بکنیم

مجری:

در اولین برنامه به صورت زنده در اولین برنامه ای که زنده خواهیم داشت این را ادامه می دهیم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

دیگر از الان بگویم که دوستان! ما هفته بعد اگر بتوانیم که ان شاء الله در سفر که هستیم برنامه را ان شاء الله ادامه می دهیم. اگر نتوانستیم ان شاء الله در هفته بعد از آن دوشنبه یعنی یک شنبه شب در خدمت بینندگان عزیزمان هستیم.

ان شاء الله این بحث شیرین «علی مع الحق و الحق مع علی» من که خودم و الله این همه روایت من درباره امیرالمومنین هست «من کنت مولاه فعلی مولاه»؛ «انت خلیفتی »؛ «انت ولیی» و... من و الله از هیچ روایتی به اندازه این روایت لذت نمی برم.

یعنی وقتی به یاد این روایت می افتم می خواهم از خوشحالی بال در بیاورم یعنی این روایت دیگر هیچ چیزی جا نگذاشته خیلی مهم است. خیلی معنی دارد خیلی حرف دارد خیلی پیام دارد. واقعا من معتقدم اگر این روایت را به مرده آدم بخواند مرده زنده بشود!

واقعا قبول می کند و مستبعد هم نیست. آن وقت با این تعابیر هم که بنده عرض کردم عبارتهای مختلف «انت مع الحق و الحق معک»، «علی مع الحق اللهم ادر الحق مع علی»، «علی مع القرآن و القرآن مع علی»

آخر بابا نبی مکرم آی بشر با چه زبانی بیاید بگوید؟ با چه تعبیری درباره امیرالمومنین سخن بگوید؟ تا ما بشر زیر بار سخنان نبی مکرم برویم و به حقانیت امیرالمومنین بخواهیم پی ببریم ما در خدمت شما هستیم.

مجری:

خب خدا را شکر. خدایا از تو ممنونیم از تو سپاسگذار هستیم که ما این حدیث را چه شنیده باشیم چه نشنیده باشیم، ولایت مولا را پذیرفتیم.

اما عزیزان دل من ما همه ما به این شکل بودیم که از بچه گی پدرها و مادرها ما را در این مسیر قرار دادند مادرهای عزیزمان از شیره جانشان به ما دادند ما را محب اهل بیت محب مولا امیرالمومنین و شیعه مولا امیرالمومنین علی (علیه السلام) قرار دادند پدرها ما را در این مجالس علما و بزرگان که این مفاهیم را به ما دادند ما این حدیث می شنیدیم یا نمی شنیدیم فرقی برای ما نمی کرد.

اما یک نکته مهمی هست امروز هم شیعه، هم عزیزان اهل سنت ما، وقتی که این حدیث را می شنوند این هم با این صراحت پیغمبر بیان کرده این هم دیگر با سندهای معتبر بیان شده استاد دیگر موشکافی کردند و این را بیان فرمودند تکلیف برای همه ما روشن می شود.

فردای قیامت از من و شما می پرسندآی فلانی! آی علی اسماعیلی! شما شبکه ولایت را داشتید می دیدید در منابع آمده این جمله در مورد امیرالمومنین آمده و پیغمبر به صراحت گفته چه جوابی می خواهی بدهی؟ آنجاست که دیگر نمی دانم چه جوابی خواهیم داد!

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

یک چیزی به ذهنم خطور کرد. حالا امیدواریم که ان شاء الله این عنایت مولا امیر المومنین (سلام الله علیه) باشد. دوستان ما مخصوصا «غنچه های ولایت» ما تلاش می کنیم این پاورپوینت را با همه کتابهایش ان شاء الله همین فردا روی سایت ولی عصر می گذاریم و روی سایت شبکه ولایت هم ما می گذاریم و به این شکل و قبلا بوده. نه به این جمع و جوری دوستان بیایند در کمتر از پنج دقیقه این چند تا عبارتهایی که من اول جلسه آوردم که:

1- الحق مع ذا الحق مع ذا

2- انت مع الحق و الحق معک

3- علی مع الحق و الحق مع علی اللهم ادر الحق مع حیث دار

4- علی علی الحق من اتبعه اتبع الحق

5- علی مع القرآن والقرآن مع علی

این پنج تا روایت را با سندش در پنج دقیقه بیان کنند. ما ان شاء الله جایزه خوبی می دهیم. ما برای نفر اول و دوم زیارت عتبات عالیات نجف را ما در نظر می گیریم. من در ذهنم این گذشت

برای نفر اول و دوم به قید قرعه ان شاء الله قبل از ما الان برنامه که داریم حالا شاید در نیمه شعبان قرعه کشی می کنیم. در اولین فرصت یا در ماه رمضان ان شاء الله قرعه کشی می کنیم نفر اول و دوم را آن عزیزی که هست اگر غنچه های ولایت بودند هزینه دونفرشان را من متقبل می شوم.

یک همراه اگر بزرگ بودند که دیگر ما هزینه یک نفر را می دهیم. ان شاء الله این پنج تا روایت را در پنج دقیقه با جمله اش با مصدرش با عبارتهایی که ما می آوریم بررسی سندی که می کنیم در پنج دقیقه بیان کند. بیشتراز پنج دقیقه قابل قبول نیست.

حالا ان شاء الله ببنیم چه می کنید؟ این هم هدیه ما خدمت آقا امیر المومنین (سلام الله علیه) باشد که از پیش این را تقدیم می کنیم. به حول و قوه الهی ببینید دیگر دوستان این غنچه های عزیز ولایت ما چکار می خواهند بکنند!؟

مجری:

هر که دارد هوس کرب و بلا، بسم الله. به هر صورت زیارت مولا حضرت ابا عبدالله الحسین و آقا امیر مومنان علی (علیه السلام)

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

شاید هم روی سایتمان هم باشد. البته نه به این شکلی که ما آوردیم. این عبارتهایی که جمع و جور شده است. این پنج تا عبارت را مختصر در پنج دقیقه روی سایت ولی عصر دوستان بگردند. اگر پیدا کردند که فبها. پیدا نکردند البته یک مشکلی که اینجا هست ما ترجمه نداریم اینجا. ولی روی سایت برود قطعا آنجا دوستان با ترجمه می توانند ولی خب می گویند جوینده یابنده است.

مجری:

بله حتما پیدا می کنند. خب صحبت از کربلا و نجف شد، من هم به شما مژده بدهم که ان شاء الله فردا پس فردا عازم کربلا و نجف هستم! استاد حتما ان شاء الله دعاگوی ویژه شما خواهیم بود.

ما ولادت امام حسین و حضرت اباالفضل العباس شعبان المعظم که در پیش رو داریم آنجا برنامه داریم. ان شاء الله دعاگوی تک تک عزیزان هستیم. اگر توانستیم که حالا ارتباط تصویری هم با شبکه جهانی ولایت خواهیم داشت. به هر صورت ما به یادتان هستیم.

استاد عزیز یک شرائطی را مهیا کردند که دیگر فکر می کنم خیلی مناسب باشد. یک یا علی بگویید و ان شاء الله یک تلاشی بکنید بلکه ان شاء الله این سفر عتبات و عالیات نصیب شما هم بشود. ضمن اینکه آن اعتقاداتمان هم محکم می شود.

آی بچه شیعه! تو باید اعتقاداتت محکم بشود که اگر از تو سوال کردند بتوانی این طور محکم بگویی. ولایت مولایت را ثابت بکنی. و از آن طرف عزیزان اهل سنت هم اینطور روشن مطالب برایشان جا می افتد و چه بسا ممکن عزیز اهل سنتی بیاید پاسخ سوال ما را بدهد و کربلایی بشود.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ما حرفی نداریم!

مجری:

یا علی مدد. برویم اتاق فرمان یک میان برنامه قشنگ و زیبا و دلنشین ببینیم و برگردیم.

خب ان شاء الله که دلهایتان صفا پیدا کرده باشد با این میان برنامه قشنگ و زیبایی که هم من لذت می برم وقتی می شنوم، هم خود حاج آقا این میان برنامه را هر دوی ما هم در گوشی هایمان داریم می شنویم. خلاصه می بینیم لذت می بریم. حظ می بریم. کیف می کنیم دلمان خنک می شود. وجودمان صفا پیدا می کند. جلا پیدا می کند.

هر کسی که محب مولا امیر مومنان علی (علیه السلام) هست همین طور هست. فرقی نمی کند مهم این هست که مسلمان هست. مهم این هست که شهادتین را بر زبان جاری می کند. و مولا امیرالمومنین چه امام اولش باشد چه خلیفه چهارمش باشد فرقی نمی کند مهم این عشق است این ارادت است به آقا امیر مومنان علی (علیه السلام)

وقتی مدح و منقبت مولا را می شنود به هر صورت اینطوری لذت می برد منتهی آن که امام اولش هست و ولی خداست بعد از پیامبر یک طور آن هم خلیفه چهارمش هست یک طور خب البته اینها شاید با هم فرق داشته باشد.

تماس تلفنی بینندگان برنامه!

اما در این فرصت خیلی کمی که باقی مانده از برنامه ما فکر کنم یکی دو تا تلفن یا سه تا تلفن برسیم. فقط عزیزانم لطف بکنند دوستان خوب بیننده مان که روی خط می آیند مختصر و مفید باشد که بتوانیم تلفن های بیشتری را پخش بکنیم. آقای ناصری از قزوین اولین بیننده ما هستند آقای ناصری سلام به شما شب شما بخیر.

آقای «ناصری» از «قزوین» (شیعه):

سلام علیکم! خسته نباشید. من سلام عرض می کنم خدمت شما مجری توانمند و حضرت آیت الله قزوینی و همه بینندگان محترمتان.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله

مجری:

ممنونم آقای ناصری در خدمتتان هستیم.

بیننده:

من سوال خاصی ندارم فقط می خواستم تشکر کنم از برنامه تان همچنین شما و تمام دست اندر کاران شبکه ولایت.

مجری:

ممنونم برادر

بیننده:

شما ما را واقعاً به اسلام نزدیک تر کردید.

مجری:

سلامت باشید. خدا به شما خیر بدهد ان شاء الله ما را هم دعا کنید آقای ناصری.

بیننده:

ممنون. فقط یک خواهش هم از آیت الله قزوینی هم دارم یک دعایی هم برای من بکنند از راه دور دستشان را هم می بوسیم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

چشم. ممنون خدا ان شاء الله حضرت عالی را هم به حق حضرت امیر حاجت روا کند.

مجری:

الهی آمین. آقای ناصری ممنونم از شما خدانگهدارتان باشد. بیننده بعدی ما آقا مجید از تهران آقا مجید سلام به شما.

«آقا مجید» از «تهران» (شیعه):

سلام علیکم خدمت آقای اسماعیلی بزرگوار و همچنین حاج آقا قزوینی افتخار ما شیعیان!

مجری:

ممنونم مجید جان در خدمتتان هستیم

بیننده:

قربان شما. من حاج آقا زیاد نمی خواستم زیاد وقت بگیرم فقط اینکه با حاج آقا قزوینی هم صحبت شدم برای ما افتخاری است.

حالا حاج آقا در مورد موضوع برنامه که شما بیان کردید درمورد معاویه واقعا من نمی دانم اینها چگونه می خواهند از این شخصیت دفاع کنند.

در تاریخ شما در کتابهای خودشان نشان دادید حالا ما کاری به شخصیت ایشان نداریم عملکرد ایشان را ما داریم بررسی می کنیم. اینها کینه ها و دشمنی هایی که با حضرت علی علیه السلام داشتند بر می گردد به همان دورانی که پیامبر اسلام در جنگها با مشرکین انجام می داد.

در جنگ بدر جنگ احد چون اینها در کتابهای خودشان ایشان را «خال المومنین» خطاب می کنند! آیا این را هم قبول دارند که دایی خود معاویه هم خال المشرکین بوده که به دست حضرت علی به درک واصل می شود این را قبول دارند؟ اگر این را قبول دارند که بیایند بررسی کنند ببینند چه چیزهایی دارند توضیح می دهند.

بعد حاج آقا در مورد این شبکه های شیطانی هم می خواستم بگویم خدا شاهد است ما راضی هستیم من و این بچه محله هایمان با تمام دوستانی که داریم یک گلریزانی بگیریم یک پولی جمع کنیم پول این آقای ملازاده را بدهیم دست از سر این آقای انصاری بر دارد!!

خدا شاهد است دارم می گویم دیگر ما هم خسته شدیم دیگر دیشب در برنامه هایشان همین طور داشتیم نگاه می کردیم نمی دانم حاج آقا چه می گفتند می گفت که خاک بر سر کسی که به دست انصاری پارچه فروش بیاید مسلمان بشود انصاری بی سواد!

این را هم می خواستم به آقای خدمتی بگویم که ما خودمان جدیدا داریم یک شبکه می زنیم یک سانسورچی می خواستیم اگر می آیند ما استخدام کنیم ایشان را حاج آقا

مجری:

ممنونیم آقا مجید تشکر از شما با شما خداحافظی می کنیم ان شاء الله که موفق باشید. اما بیننده بعدی ما از اهواز هستند احمد آقا سلام به شما شبتان بخیر.

«احمد آقا» از «اهواز» (شیعه):

سلام علیکم. شب شما هم بخی.ر خدمت شما مجری محترم و حاج آقای قزوینی سلام عرض می کنم. عرض اردات خیلی فراوان دارم خدمت آقای قزوینی عزیز که تاج سر ما هستند. و ما واقعا از بیانات نورانی ایشان واقعا استفاده می کنیم.

ما ممنون ایشان هستیم به و قول معروف ما اصلا مذهبمان را می شود گفت من خودم را شخصا می گویم 90 درصد ، 95 درصد مذهبم را از آقای قزوینی گرفتم. ممنون ایشان هستم هم در این دنیا، هم در آن دنیا من باز هم ممنون ایشان هستم خیلی تشکر می کنم از برنامه هایتان. الان آقای قزوینی صدای من را دارند ؟

مجری:

بله

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله داریم می شنویم

بیننده:

آقای قزوینی سلام عرض می کنم

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمة الله. ممنون

بیننده:

از راه دور دست شما را می بوسم و به عنوان یک پدر به شما احترام می گذارم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

شما بزرگوارید!

بیننده:

خواهش می کنم و الان باعث افتخار است که دارم با شما صحبت می کنم. البته من کوچکتر از آن هستم که با شما هم صحبت بشوم. ولی خوب همین که اجازه دادید با شما صحبت کنم خیلی به قول معروف خوشحالم.

ولی در مورد موضوع برنامه هم در مورد آقای معاویه دیگر همین هست برادران اهل سنت هم خودشان بهتر می دانند که آقا رسول الله فرمودند «علی مع الحق و الحق مع علی» خب اگر علی مع الحق وقتی معاویه مقابل علی (علیه السلام) قرار می گیرد، خب دیگر معلوم است باطل کیست! خب معلوم است که معاویه باطل است و حضرت علی بر حق است.

اگر واقعا مخصوصا برادران اهل سنت تاج سر ما هستند احترامشان را خیلی داریم دوستشان داریم ولی خواهش می کنم به عنوان برادر کوچکترشان به همین حدیث فقط توجه کنند که «علی مع الحق و الحق مع علی»؛ «علی مع القرآن و القرآن مع علی»؛ اگر همین را بیایند به قول معروف روی آن زون کنند خب مشخص است امام علی بر حق بوده و هر کس مقابل امام علی قرار بگیرد ایشان باطل بودند. البته ما هم از حاج آقا قزوینی یاد گرفتیم عذر می خواهم ما کوچکتر از آن هستیم که جسارتی بکنیم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ان شاء الله موفق و موید باشید احمد آقای عزیزما را هم دعا بفرمایید.

بیننده:

محتاجیم به دعا. دست شما را از دور می بوسم.

مجری:

احمد جان با شما خداحافظی می کنیم تشکر می کنیم از شما چون یک عزیز دیگر هم پشت خط هست فرصتمان هم محدود هست خدا نگهدارت باشد ان شاء الله. آقای بهرامی از گنبد از شیعیان هستند آقای بهرامی سالم و درود به شما.

آقای «بهرامی» از «گنبد» (شیعه):

و علیکم السلام و رحمة الله آقای اسماعیلی عزیز و گرامی و سلام ویژه عرض می کنم خدمت حضرت آیت الله حسینی قزوینی عزیز!

خیلی ارادت داریم خدمت شما شبکه محترم. و گنبد هم ما میزبان حاج آقای قزوینی بودیم در حرم مطهر «یحیی بن زید» (علیه السلام) بنده هم مجری برنامه حاج آقا بودم افتخار داشتم.

خدمت شما عرض کنم فقط کوچولو می خواستم از شما خواهش کنم آقای اسماعیلی عزیز اگر می شود بحث تلفن ها را خواهشا این را بیشتر کنید چون ببینید حاج آقای قزوینی خیلی زحمت می کشند حدیثهای بسیار مهم با سند های مهم را خدمت عزیزان اهل سنت خدمت همه دوستان مسلمان اعلام می کنند، اما بعضی از عزیزان اهل سنت وقتی می آیند روی خط خب اصلا کاملا انگار نشنیدند بعد شروع می کنند از حرفهای خیلی ساده خودشان که نمی دانم هیچ به هر حال خیلی ارزشمند نیست این حدیث را انگار نشنیده بیشتر به نظر من تلفنهاست که می تواند ان شاء الله راهگشا باشد و این عزیزان اهل سنت را بیدارتر و بیدار تر کند این از این.

بعد خدمتتان عرض کنم همین خیلی کوتاه چون وقت نداریم ببخشید روایت «علی مع الحق و الحق مع علی حیث ما دار» بابا عزیزان من این عزیز قبلی مان می گفت معاویه وقتی می دید حق باعلی است باید می کشید کنار.

از آن مهمتر آقای ابوبکر آقای عمر؛ علی مع الحق یعنی وقتی حضرت علی علیه السلام شما بعد از خلیفه خودتان انتخاب کردین وقتی حضرت علی می آید شبانه یا با حضرت زهرا می آید جلو درخانه اصحاب که چرا چه شد برای شما حدیث غدیر را فراموش کردید.

یعنی علی مع الحق یعنی بابا حق با علی است اصلا خودبخود بکشید کنار حضرت زهرا سلام الله علیها و حضرت علی علیه السلام می آیند برای گرفتن فدک علی مع الحق حق با علی است وقتی می گویند فدک را به ما بدهید حق با آنها ست کلا باید بکشید کنار.

چرا که پیغمبر «وَ ما يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحى» جزء وحی منزل حرفی دیگر نمی زند وقتی که حضرت می فرمایند علی مع الحق همه باید بکشند کنار. عزیزان اهل سنت شما را به خدا یک کم عنایت داشته باشید دقت بکنید این همه حدیثهای معتبر

دیشب حاج آقا داشتیم یکی از شبکه های وهابی وصال را داشتم نگاه می کردم یک چیزی حول و هوش نیم ساعت یکی از این مولوی هایشان داشت در مورد حدیث غدیر صحبت می کرد باور کنید بدون هیچ سند بدون هیچ مدرکی همین طورفقط داشت صحبت می کرد. وسطش برای خودشان کیف می کردند تکبیر می گفتند یک توجیهاتی که اصلا بدون هیچ مدرکی نیم ساعت فقط داشت حرف می زد برای همین ها حتما شما رصد کردید این شخص را.

مجری:

بسیار خوب آقای بهرامی از شما ممنون هستم شب شما بخیر باشد تشکر می کنم از تماس شما.

البته ما معمولا در برنامه های زنده مان که دو ساعت هست یک ساعتش اختصاص پیدا می کند به عزیزان بیننده. امشب چون مشکل فنی پیدا کردیم یک مقدار مباحث را بیشتر داشتیم زمان تلفن ها کمتر شد. حالا ان شاء الله سعی کنیم در برنامه های بعدی رعایت کنیم خود حاج آقا مقید هستند که دقیقا نیمی از وقت را اختصاص بدهند به دوستان بیننده.

خوب استاد وقت ما تمام شده دعا بفرمایید در این لحظات.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

من واقعا از همه بینندگان تشکر می کنم ما این دستگاهی که حالا که امشب جایگزین کردیم این برنامه تعطیل نشد، این هزینه اش را برادر بسیار عزیزم جناب آقای دکتر فرزانه دادند. ما همین نزدیک های عید این را تهیه کردیم. جا هم دارد من همین جا از این عزیزمان تشکر می کنم و قطعات بعدی اش را هم ایشان قول دادند که ان شاء الله تقبل کنند و از همه بینندگان هم تشکر می کنیم.

درخواستی از طرف استاد!

فقط یک جمله این برادر عزیزمان احمد آقا از اهواز یک مقدار ما را در هوای دیگری برد دوستانی که از ما این روایات را می شنوند و حالا چه عزیزان شیعه چه عزیز ان اهل سنت خب حداقل یک حقی ما به گردنشان داریم دیگر از باب «من علمنی حرفا قد سیرنی عبدا» هم باشد من از همه عزیزان می خواهم امشب ما بیاییم با همدیگر همه بینندگان آنهایی که تکرار برنامه را می بینند یک قراردادی با هم ببندیم.

یعنی خدا پیغمیری چه می گویند به قول علی وکیلی قرارداد ببندیم فردای قیامت شما بینندگان اگر اهل بهشت بودی، از ما هم شفاعت کنید. اگر تفضلی کردند ما اهل بهشت بودیم ما هم تضمین می کنیم، قول می دهیم قول شرف و الله تالله بالله از همه شما بینندگان شفاعت می کنیم حالا این هم در ذهنم آمد.

آقای حاج علی آقا ان شاء الله مشرف شدید آنجا خلاصه به امضای حضرت امیرهم برسایند این را انشاء الله.

من معمولا با بعضی از مراجع بزرگوار خدمت آیت الله سیستانی هم رسیدم از ایشان این تقاضا را کردم که آقا اگر فردای قیامت شما اهل بهشت شدید ما را هم شفاعت کنید از آیت الله العظمی گلپیایگانی به همین شکل آیت الله العظمی اراکی به همین شکل آیت الله العظمی نجفی مرعشی خلاصه یک قرار دادی با بزرگان داریم برای فردای قیامت.

چون دوستان عزیز وضع قیامت ما می گوییم خودم را دارم عرض می کنم ولی بعضی وقت ها من فکر می کنم یک میلیاردم آنچه که قرآن از قیامت ترسیم کرده نمی توانیم جلوی چشممان بیاوریم. خیلی سخت است خیلی سخت است. مگر اینکه ائمه علیهم السلام امیر المومنین ان شاء الله دست ما را بگیرند و ان شاء الله خواهند گرفت دیگر آنهایی که نسبت به نواصب آن طور چیز داشتند.

مجری:

من با خودم فکر می کنم آخر امیر المومنین دست ما را نگیرد دست چه کسی را می خواهد بگیرد

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله دیگر به قول فرمایش شما آنها هم دیگر دست شکسته وبال گردن است.

مجری:

ما بچه های بدی هستیم ولی آقا دوستت داریم

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله ان شاء الله امیدواریم که عزیزانمان این قرارداری که علی واری با بینندگان داشتیم نمی دانم یک دفعه حالا یک حالی برای ما دست داده اینها ما هم ان شاء الله در حرم حضرت رضا اگر مشرف شدیم آنجا همه بینندگان را دعا می کنیم.

حالا شما بروید آنجا بلکه ما هم ببینیم هفته آینده چکار می کنیم چون رجب هم مشرف نشدیم شعبان ان شاء الله مشرف بشویم به حرم امام رضا برای پابوسی اش برویم.

خدایا تو را قسمت می دهیم به آبروی علی به فرج فرزند علی حجت بن الحسن نزدیک بگردان.

ما را از یاران ویژه آن بزرگوار قرار بده.

قلب مقدسش از ما یاری بگردان.

رفع گرفتاری از گرفتاران بنما.

مخصوصا عزیزان ما که در یمن گرفتار هستند خدا به آبروی علی به آبروی زهرا از این عزیزانمان رفع گرفتاری بفرما.

دشمنانشان که در رأسش آل سعود هست خدا به حق حضرت زهرا به خاک ذلت بنشان.

تقاضایی دیگر از طرف استاد محترم!

از همه عزیزان هم من تقاضا دارم برای نجات عزیزان یمن و سقوط این دولت آل سعود اگر بتوانند جوشن صغیر را در مفاتیح هست در اینترنت هم هست ان شاء الله بینندگان بتوانند یک هزار نفر، ده هزار نفر کمتر بیشتر، بخوانند یقینا فایده دارد.

این را من معمولا همچنین تقاضایی نمی کنم چون یک مقداری سخت است دوستان خواستند جوشن صغیر را بخوانند یک صدقه ای هم بگذارند کنار ولی جوشن صغیر شمشیر برانی است که خلاصه طرف را نابود می کند.

خدا به حق حضرت زهرا عزیزان ما در سوریه در عراق در بحرین و در عربستان سعودی مخصوصا عزیزمان جناب آقای نمر گرفتارند خدا به آبروی فاطمه زهرا رفع گرفتاری از همه اینها بفرما.

حوائج ما را برآورده نما.

حوائج عزیزان دست اندر کاران شبکه جهانی ولایت حوائج بیننده گان عزیز بویژه عزیزان ولایت یاور خدا حوائج همه و همه را به آبروی امیرالمومنین و صدیقه طاهره برآورده نما.

دعاهای ما را خدا به آبروی حجت بن الحسن به اجابت مقرون بفرما.

و السلام علیکم و رحمة الله و برکاته.

مجری:

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

از تک تک شما دوستان خوب بینده ممنون و سپاسگذار هستم امشب مهربانی کردید همراهی کردید و برنامه زنده حبل المتین را از شبکه جهانی ولایت برای دیدن انتخاب کردید حتما دعای گوی شما و نائب الزیاره شما در جوار حرم آقا سید الشهدا و حضرت ابالفضل العباس در ایام ولادت این دو بزرگوار خواهم بود شما هم در حق ما دعا بکنید.

مدح علی و آل علی بر زبان ماست / گویا زبان برای همین در دهان ماست

یا علی مدد خدا نگهدار.Share
1 | رضایی رافضی | | ٢٢:٤٦ - ١١ مهر ١٤٠٢ |
صلوات الله علیک یا مولی امیرالمومنین
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب