2022 November 27 - يکشنبه 06 آذر 1401
مصاحبه اختصاصی با عبدالرحمن سربازی
کد مطلب: ٨٠٧٤ تاریخ انتشار: ١٠ آذر ١٣٩٤ - ١٢:٣١ تعداد بازدید: 3043
پاسخ به شبهات » اهل سنت در نقد وهابیت
مصاحبه اختصاصی با عبدالرحمن سربازی

استاد عباسی : سلام علیکم و رحمه الله جناب مولوی ، صدای شما را داریم بفرمایین

عبدالرحمن سربازی: بسم الله الرحمن الرحیم.

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته. ان شاءالله که در روشنگری مسائل حق دینی آرزو میکنم که عزیزان که با این وسایل و شبکه ها کار میکنند بتوانند که اذهان مردم و مسلمین را در جهت رضای خداوند متعال و در مسیر سنت پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم راهنمایی بکنند و به آنها در مسایلی که شبهات یا شکی بوجود آمده روشنگر باشند. آرزوی توفیق مزید در راه خدمت به اسلام و مسلمین برای همه عزیزان دارم.

استاد عباسی : تشکر میکنیم جناب مولوی و از اینکه وقت خودتان را گذاشتید ، ما وظیفه خودمان می دانیم که روشنگری بکنیم نسبت به مسایل اعتقادی و نکاتی که وهابیت سالیان سال بر سر آن مسائل با مسلمان ها هجمه و دشمنی میکند و جنایت هایی که دارند انجام میدهند . تشکر میکنم از حسن نظر شما ، همانطور که لطف فرمودین ما چند ماه قبل هم که خدمت شما رسیدیم در سال 1393 از میهمان نوازی شما و مصاحبه مبسوط که با شبکه جهانی ولایت داشتین تشکر میکنم. جناب مولوی یکی از مسائلی که بوجود آمده در فضای رسانه ها بعد از آن جریانی که درباره سخنرانی شما بود و نکاتی که شما مطرح کردین و هجمه هایی که اتفاق افتاد بعد از آن، بحث توسل که یک بحث کاملا اسلامی هست و از گذشته قرن ها از زمان حتی بعد از حضرت پیامبر ص این مسئله بوده و اعتقادی که علمای اهل سنت و بزرگان داشتند ، اگر لطف بکنین نسبت به این مسئله یک توضیحی بفرمایین تا بنده سوال بعد رو از خدمت شما بپرسم

عبدالرحمن سربازی: بسم الله الرحمن الرحیم بحث توسل یک بحث گسترده ای است ، سید محمد علوی ابن مالکی حسنی رحمه الله ، خادم العلم شریف فی البلد الحرام ، ایشان استاد مسجد الجرام در مکه مکرمه بودند در زمان خود، که در کتاب مفاهیم یجب ان تصحح بحث های مفصل و نفیسی در این باره دارد که می فرمایند محل اختلاف در این مسئله توسل به غیر عمل متوسل است. متوسل بدون عمل صالح توسل بکنه ، این محل اختلاف است بین فرقه های مختلف. مانند توسل به ذوات و اشخاص " بان یقول اللهم انی اتوسل الیک بنبیک محمد صلی الله علیه وسلم یا اتوسل الیک بابوبکر صدیق او عمربن خطاب او عثمان او بعلی رضی الله عنه وهذا ممنوع عند بعض و نحن نری ان الخلافه شکلی و لیس بجوهری ایشان میگویند که به نظر ما این اختلافی که بین فرقه ها درباره این بحث توسل وجود دارد یک اختلاف اساسی نیست بلکه یک اختلاف ظاهر الفاظ هست زیرا توسل به ذات در حقیقت به توسل انسان به عمل صالح خود بر میگردد که در این امر همه متفق هستند که جایز هست و این تنها اختلاف در تفاسیر است . خلاصه بحثی که ما هم به آن مختصرا در نماز جمعه اشاره کرده بودیم همین بود که گفتیم برای شما ولی کسانی که بر روی آن مانور دادند به نظر بنده انصاف و امانت را در نقل الفاظ بنده رعایت نکردند . امیدوارم خداوند متعال آن افراد را هدایت بکند و تمامی فرقه های اسلامی به نام اسلام برادران ما هستند و خواهند بود اما سعی و توصیه ما بر این است که در این زمان که زمان تهاجم دشمنان اسلام بر اصل اسلام است سعی کنیم که در مسیر وحدت ، اتحاد و اتفاق امت اسلامی قدم برداریم نه اینکه ما تشدد کنیم و تفرقه ها را روز افزون بکنیم.

استاد عباسی : ممنونم جناب مولوی سربازی از اینکه به هر حال با نظر بزرگواری و آن حالت سعه صدر درباره کسانی حتی با شما برخورد ها و حرف های خیلی تندی زدند صحبت کردین. اما اینکه جوری بعضی ها برخورد کردند گویا اولین باری است که درباره توسل مطلبی را می شنود . اگر لطف کنین برای بینندگان ما روشن بفرمایید دیدگاه علمای سلف دیوبندی که شما هم جزو آنها هستین و همینطور بسیاری از علمای بزرگ سیستان و بلوچستان هم دیوبندی هستند ، نظر علمای اهل سنت دیوبند و مطالبی که درباره توسل بیان کردند را برای ما و بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت بفرمایید.

عبدالرحمن سربازی: صدای شما کمی واضح نبود ولی اصل مطلبی که بنده متوجه شدم این بود که شما میخواهید آنچه که بنده در کتاب المهند علي المفند که توسط بنده سالهای قبل ترجمه شده نظر علمای دیوبند را درباره توسل خدمت شما عرض کنم. کتاب الان جلوی بنده است و بنده الان محل مربوط را برای شما میخوانم. مولانا عبدالشکور ترمزی مفتی بزرگ جایی که حضرت مولانا حکیم امت اشرف علی تهانوی رحمه الله علیه بودند ایشان مفتی آنجا بوده است در قسمتی از کتاب خودش در رابطه با خلاصه عقاید علمای دیوبند جمع آوری کرده و اینکاردر سال 1388 هجری آنگونه که در اینجا ثبت شده در هفتم ماه جمادی الثانی بوده ایشان تا بیست و پنج عقیده را بر میشمارد به عنوان خلاصه کتال المهند برگزیده و البته هرکجا از کتاب دیگری استفاده کرده ایشان نام کتاب را هم در ذل آورده است. ایشان در عقیده شماره چهار اینکتاب میگوید به عقیده ما و به عقیده مشایخ ما توسل به انبیاء علیهم السلام و صلحا و اولیا و شهدا و صدیقین چه در حال حیات و چه پس از رحلت آنها جایز است. بدین گونه بگوید که یا الله من به توسل فلان بزرگ قبولیت دعا و حاجب برآری خود را از تو میخواهم یا کلماتی مشابه اینها بگوید. المهند صفحه 86 حواله داده این مفتی بزرگ که این را جمع آوری کرده و فتواوای رشیدیه که برای مولانا رشید احمد گنکوهی رحمه الله علیه صفحه 112 این از خلاصه بحثی که ایشان جمع آوری کرده . همچنین ایشان میگوید که در کنار قبر مطهر رسول اکرم صلی الله علیه واله وسلم حاضر شده درخواست شفاعت کردن و اینطور گفتن هم جایز هست که حضرت برای مغفرت من شفاعت بفرما. فتاوای رشیدیه فتح الغدیر صفحه 338 و کتاب الطحطاوی على مراقی صفحه 400 . همچنین حضرت گنکوهی رحمه الله علیه تحریر فرموده است سپس به توسل حضرت صلی الله علیه وسلم دعا بکند و شفاعت بخواهد و بگوید یا رسول الله اسئلک الشفاعه و اتوسل بک الی الله فی أن أموت مسلماً علی ملّتک و سنّتک یعنی ای رسول خدا من از تو شفاعت و درخواست میکنم و تو را به عنوان وسیله به بارگاه خداوند پیش میکنم برای این منظور که بنده به حالت مسلمانی بر ملت و سنت تو بمیرم. زبده المناسک فارسی صفحه 147 . این تقریبا خلاصه این بحث هست از دیدگاه علمای اهل سنت.

استاد عباسی : تشکر میکنم جناب مولوی سربازی . آخرین سوال بنده خدمت شما این هست . همانطور که بنده خدمت شما عرض کردم و شما هم دیدین تصاویرش را در سال گذشته که خدمت شما رسیده بودیم که برادر شما ار شبکه های وهابی مانند شبکه نور کلمه و وصال آمدند تکفیر کردند بیان کردند که کتاب های ایشون مملو از شرکیات است و کتاب های ایشان حتی باید جمع آوری بشود و کسی نباید آنها را بخواند، اگر لطف بفرمایید نظرتان درباره این حرف ها و توهین ها و اتهامات که بیان کردند و تهمت شرک که شبکه های وهابی مطرح کردن این را هم برای بینندگان ما بفرمایید.

عبدالرحمن سربازی: بنده معتقد هستم الان هم کسانی که بخاطر این مسایل بحث تکفیر را پیش میکشند بنده معتقدم که اینها از علمای سلفیه نیستند برای اینکه این بحث الان شسته و رفته و واضح شده و ما حنفی ها این مقولات و اقوال زرین حضرت امام اعظم رحمه الله علیه و اهل سنت را داریم که " لا نكفّر أحداً مناهلالقبلة " احدی از اهل قبله را حتی با گفتن یک کلمه ای که چند معنی داشته باشد و برخی از آنها موهن و کفری باشد به راحتی و سادگی نباید این مسلمان را تکفیر کرد.دین مبین اسلام سعی کرده کفار را به اسلام دعوت بکند نه اینکه مسلمین را به خاطر یک لغزش لسانی یا کلمه ای که احیانا موهن باشد یا واهمه کفر داشته باشد بلافاصله از اسلام خارج کند و درزمره کفار قرار بدهد . من عقیده ام این است البته الان پیش رو ندارم فتاوا و کتاب هایی از آقایان سلفی که همچین مطلبی را خود مستقیم گفته باشند. البته نویسنده های ما و شما زیاد از این حرف ها به آنها نسبت داده اند ولی بحث این است که درموقع قضاوت و وارد کرده این مسائل بر کسی باید انسان از دست نویس و نوشته خود آنها مدرکی داشته باشد. درباره حضرت مولانا محمد عمر رحمه الله علیه من اینقدر میتوانم بگویم با توجه به اینکه ایشون استاد من شیخ من مربی من بجای برادر و بزرگ و بجای پدر من قرار دارد و من از زندگی خانواده گی ایشان گرفته تا لحظه ی وفات ایشان تقریبا مجموع زندگی ایشان را تحت نظر قرار دادم ، بنده این جمله را به شما میگویم و شما هم اعلام بکنین از طرف بنده که اگر جناب مولانا محمد عمر سربازی رحمه الله علیه به قول کسانی که این جرات را به خود میدهند و ایشان را اون نسبت شرک و مشرک بودن میدهند پس باید اینها همه ی جامعه انسانی و اسلامی دنیا را هم کافر بدانند. یعنی الزاما اگر مولانا محمد عمر متهم به شرک و مشرک باشد معاذالله در دنیای امروز احدی در شرق و غرب و در ممالک عربی و اسلامی دنیا ، تمام هند و سند احدی از مسلمان ها در مکه و مدینه هیچ مسلمانی وجود ندارد مگر اینکه به پای عظمت ایمانی و توحیدی و اسلامی مولانا محمد عمر باید این یاوه گو ها زانو بزنند و اعتراف بکنند که ایشان بزرگترین موحد زمان و پرچم دار و مبلغ دین مبین اسلام و توحید و قران و سنت نبوی صلی الله علیه و سلم.

استاد عباسی : بله تشکر میکنیم جناب مولوی عبدالرحمن سربازی از اینکه عقاید و نظرات خودتون و علمای دیوبند را خیلی واضح و شفاف برای بینندگان عزیز مثل همیشه بیان کردید و تشکر میکنیم با وجود اینکه جلسه دیگری هم داشتید تا این لحظه وقتتون را به ما اختصاص دادین به بینندگان عزیز شبکه جهانی ولایت و با شما خداحافظی میکنیم.

عبدالرحمن سربازی: والسلام علیکم خداحافظ


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب