2023 February 1 - چهار شنبه 12 بهمن 1401
بررسی شبهات وهابیت در مسئله «مهدویت» (2)
کد مطلب: ٨٠٣٣ تاریخ انتشار: ١٠ خرداد ١٣٩٤ - ١٣:١٦ تعداد بازدید: 2049
خارج کلام مقارن » شبهات وهابیت در مسئله مهدویت
بررسی شبهات وهابیت در مسئله «مهدویت» (2)

جلسه یکصد و دوم 94/03/10

بسم الله الرحمن الرحیم

جلسه یکصد و دوم 94/03/10

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین و هو خیر ناصر و معین الحمد لله و الصلاه علی رسول الله و علی آله آل الله لا سیما علی مولانا بقیه الله و اللعن الدائم علی اعداءهم اعداء الله الی یوم لقاء الله.

یک نکته مهمی بود که خواستم خدمت دوستان عرض کنم. نکته ای است مفید و کاربردی. یک عبارتی دارد آقای «فوکوياما» نویسنده کتاب «پایان تاریخ»، که از نظریه پردازان کاخ سفید هم هست. و قبل از «هان تینگ تون» صاحب کتاب «برخورد تمدن ها»، نظریه وی، نظریه ثابت کاخ سفید برای تسخیر خاورمیانه بود.

دو بال «سبز انتظار» و «سرخ شهادت»!

در سال 1986 يعني در اوج پيروزي هاي رزمندگان اسلام در جبهه مقاومت عليه استکبار جهاني، «فرانسيس فوکوياما»، نومحافظه کار، پژوهشگر، تاریخ نگار ژاپنی الأصل آمریکائی، در کنفرانسي در «اورشليم» تحت عنوان «بازشناسي هويت شيعه»، که توسط صهيونيستها برگزار شد، به ترسیم اندیشه سیاسی شیعه پرداخت و جملاتی تکان دهنده و قابل تأمل بر زبان جاری کرد. جملاتی که نشان داد، دشمنان ما، ما را بهتر از خودمان می شناسند. وی گفت:

«شیعه پرنده ای است که افق پروازش خیلی بالاتر از تیرهای ماست، پرنده ای است که دو بال دارد. یک بال سبز و یک بال سرخ، بال سبز این پرنده همان مهدویت و عدالت خواهی اوست چون شیعه در انتظار عدالت به سر می برد، امیدوار است و انسان امیدوار هم شکست ناپذیر است نمی توانید کسی را تسخیر کنید که مدعی است فردی خواهد آمد که در اوج ظلم و جور، دنیا را پر از عدل داد خواهد کرد.»

این که ما در روایات داریم که پیغمبر اکرم فرمود:

«أَفْضَلُ أَعْمَالِ أُمَّتِي انْتِظَارُ الْفَرَج»‏

بهترين اعمال امت من انتظار فرج است‏.

کمال الدین و تمام النعمه، ج2، ص 644، ح3؛ علل الشرایع، ج1، ص4؛ بحارالأنوار، ج52، ص 128، ح21

یا اینکه امیرالمؤمنین فرمود:

«الْمُنْتَظِرُ لِأَمْرِنَا كَالْمُتَشَحِّطِ بِدَمِهِ‏ فِي سَبِيلِ اللَّه»

کسی که منتظر فرج امر ما هست، مانند کسی است که خون خود را در راه خدا نثار کرده است.‏

کمال الدین و تمام النعمه، ج2، ص 645، ح6؛ بحارالأنوار، ج52، ص 123، ح7؛ تحف العقول، ص 115

نشان از جایگاه فوق العاده مسئله «انتظار» است که دشمنان ما، به خوبی این مسئله را درک کرده اند.

آقای «فوکویاما» همچنين گفته است که:

«بال سرخ شیعه، شهادت طلبی است که ریشه در کربلا دارد و شیعه را فنا ناپذیر کرده است. شیعه با این دو بال افق پروازش خیلی بالاست و تیرهای زهراگین سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی، اخلاقی و ... به آن نمی رسد. این پرنده زرهی بنام ولایت پذیری بر تن دارد که آنها را شکست ناپذیر نموده است. در بین کلیه مذاهب اسلامی، شیعه تنها مذهبی است که نگاهش به ولایت، فقهی است؛ یعنی فقیه می تواند ولایت داشته باشد. این نگاه، برتر از نظریه نخبگان افلاطون است. ولایت پذیری شیعه که بر اساس صلاحیت هم شکل می گیرد، او را تهدید ناپذیر کرده است.»

وی در توضیح فنا ناپذیری شیعه می گوید:

«شیعه با شهادت دو چندان می شود. شیعه عنصری است که هر چه او را از بین ببرند بیشتر می شود این ها فاو را تسخیر کردند می روند کربلا را هم بگیرند، اینجا (قدس) را هم قطعاً می گیرند. مهندسی معکوس برای شیعیان ایران این است که ابتدا ولایت فقیه را بزنید. تا این را نزنید نمی توانید به ساحت قدسی کربلا و مهدی تجاوز کنید.

برای پیروزی بر یک کشور باید «میل مردم» را تغییر دهیم اگر میل مردم از شهادت طلبی، ایثار، جوانمردی و دهها عاملی که به عنوان فرهنگ شکل گرفته است به رفاه طلبی، غرب زدگی و ... تغییر نیابد مانند این است که آب در هاون می کوبید. این میل ها هم تغییر نمی کنند مگر این که ارکان یک قدرت از آن حمایت کند.»

منبع: سایت تبیان

اینکه الآن ما داریم می بینیم، چندین سال است که امثال «الهیاری» و «یاسرالحبیب» و... با تمام توان، «ولایت فقیه» را مورد حمله قرار داه اند، فقهای شیعه را مورد تاخت و تاز قرار داده اند، حتی از اهانت و جسارت به آیة الله بهجت نیز فروگذار نکردند، نشان می دهد که پشت پرده، قضایای دیگری در کار است.

کسانی که الآن در لباس روحانیت بر علیه روحانیت، مرجعیت، و ولایت فقیه، اینگونه حتاکی می کنند، مشخص می کند که یک مسائلی پشت پرده هست. بعضی از این شیعیان نادان و نفهم ما، خیال می کنند که اگر مثل «یاسر الخبیث»! و «شیطان یاری»! آمدند و به امام خمینی و یا رهبری و یا آقای سیستانی و... جسارت کردند، دیگر اسلام تمام می شود! و مقدمات ظهور امام زمان فراهم می شود!!

آدم برای اینها تأسف نمی خورد، زیرا اینها دارند مزدوری خودشان را ثابت می کنند. ولی انسان تأسف می خورد برای یک سری افراد نادان و جاهل، که یا دارند به این شبکه ها کمک می کنند، و یا مروج این شبکه های شیطانی هستند.

نکته مهم و عجیب کلام «فوکویاما»!

این یک نکته از صحبتهای آقای «فوکویاما» بود، ولی نکته دیگری که دارد و خیلی هم عجیب است، این است که می گوید:

«شما برای غرب هم، امام زمان و کربلا و ولایت فقیه بتراشید!»

لذا ما می بینیم که آمریکا تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا هم از طریق «هالیوود»، و هم از طریق افراد ساده لوح، در نقاط مختلف، مدعیان امام زمان و ارتباط با امام زمان را تقویت کند، و یا کسانی را که با اعمال شنیع و زشتی مثل قمه زنی و... که به خیال خودشان موجب قرب به امام حسین است و...، اینها را بزرگ کند و تقویت کند تا مسیر مهدویت و مسیر کربلا از صراط مستقیم خود منحرف شود.

دوستان به این نکات توجه بکنند، و اینها را جایی یادداشت کنند. اینها نکات مهمی است که در مباحث مفید است. گاهی در جلسه درس، یک نکاتی بر ذهن انسان می آید و بر زبانش جاری می شود، که در حالت عادی به ذهن نمی آید. لذا لازم است که این مطالب بلافاصله یادداشت شود تا اینکه فراموش نشود.

نقل می کنند که اشخاصی مثل «افلاطون» و... یک مدادی همیشه پشت گوش داشتند و یک کاغذی هم کنارشان بود. هر وقت یک نکته ای به ذهنشان می رسید، سریع یادداشت می کردند. حتی می گویند که اینها وقت خوابیدن هم، مداد و کاغذ در زیر متکای خود داشتند که اگر حتی در خواب هم یک نکته علمی می دیدند، بلافاصله بعد از بیداری آن را یادداشت می کردند.

برگردیم به بحث...

در رابطه با بحث «مهدویت»، دیروز نکاتی را خدمت دوستان عرض کردیم و نکاتی دیگر را در این زمینه تقدیم می کنیم.

یکی از این بحثها، بحث قرآنی مهدویت است. که وهابی ها خیلی روی این مسئله مانور می دهند که امام زمان با این اهمیتی که شما به آن قائل هستید، چرا هیچ آیه ای درباره او نیست!؟

در این فایل «پاورپوینت» که دیروز خدمت شما معرفی کردم، ما مفصل به این مسئله پرداخته ایم. که شاید به این تفصیل و ترتیب، شما جائی نبینید. در این بخش، ما نُه آیه از قرآن را مطرح کردیم و نظرات مفسرین اهل سنت را در ذیل آنها بیان کردیم، به همراه تصاویر کتابهایشان!

یک مقاله ای هست در همین زمینه، که آقای دکتر «رضائي اصفهانی» نوشته است، تحت عنوان «گونه شناسي مهدويت آيات مهدويت»؛ که ایشان در این مقاله، 324 آیه را ذکر کرده است که طبق تفسیر شیعه و سنی، در حق حضرت ولیعصر (ارواحنافداه) نازل شده است. و همچنین در جلد پنجم «معجم أحاديث الإمام المهدي»؛ 220 آيه از از 79 سوره قرآن كريم، در حق حضرت ولیعصر (ارواحنافداه) تفسیر شده است. لذا اینکه این وهابی ها می گویند که چرا آیه ای درباره حضرت مهدی نیامده، اینها همه حرفهای بی اساس است.

همان سخن دیروز در ذهن عزیزان باشد که گفتیم آقایان می گویند که آیه 40 سوره توبه و 11 سوره نور؛ در حق ابوبکر و عایشه نازل شده است! در حالی که هیچ اسمی از این دو نفر در این آیات نیامده است. اینها به کمک سنت این تطبیق را انجام می دهند. در زمینه مهدویت هم اینگونه است.

ما این آیات را به کمک سنت، تفسیر و تأویل می کنیم. از این 324 آیه، 320 آیه هیچ! 24 آیه در زمینه مهدویت داریم. 320 آیه هیچ! 4 آیه در زمینه مهدویت داریم که به حضرت مهدی، تفسیر و تأویل شده است و همین کافی است.

بخش مهم «شبهات وهابیت در زمینه مهدویت»

بخش مهم دیگری که ما در زمینه مهدویت داریم و در این فایل هم مفصل توضیح دادیم، بحث «شبهات وهابیت در زمینه مهدویت» است. حدود هفت شبهه اساسی در زمینه مهدویت، الآن در سایت ها و ماهواره های وهابی مطرح است. و این ماهواره هم الآن در بسیاری از خانه های ما نفوذ پیدا کرده است. حتی در روستاهای ما هم وارد شده است. لذا باید دوستان با این شبهات آشنا باشند و جواب آنها را نیز داشته باشند.

این هفت شبهه، الآن نقل مجالس وهابی هاست. یعنی هر روز چندین بار این شبهات را در این شبکه های ماهواره ای وهابی، مطرح می کنند.

شبهه ولادت حضرت مهدي؛ شبهه طول عمر حضرت مهدي؛ و شبهه قتل عام مردم، توسط حضرت مهدی از مهمترین این شبهات است. در مورد این شبهه اخیر، روایاتی را هم از کتابهای ما می آورند که بله، وقتی حضرت مهدی ظهور کند، تعداد زیادی از مردم را می کشد و... اینها بدون این که صحت و سقم این روایتها را بررسی کنند، می آیند و اینها را در شبکه ها مطرح می کنند. و ذهن جوانها را مشوش می کنند.

از برکات شبکه جهانی ولایت...

یکی از نکات جالبی که در این سفر عتبات عالیات برای من پیش آمد، و خیلی هم دردآور بود، این بود که من در حرم امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) نشسته بودم، یک بزرگواری که تحصیلات عالیه و تحصیلات دانشگاهی ویژه هم دارد، آمد و در کنار من نشست و از «شبکه ولایت» خیلی تشکر کرد. و گفت: من چند روزی این شبکه وهابی «کلمه» که دیدم، در ذهن من یک شک عجیبی ایجاد شد، شکی وحشتناک! طوری شده بود که خیلی از مسائل در ذهن من زیر سؤال رفت! و اگر این «شبکه ولایت» نبود، و این برنامه های قوی و محکم شما نبود، معلوم نبود که سرنوشت من چه خواهد شد!

این وهابی های شیطان صفت، یک سری شبهاتی را مطرح می کنند که ذهن بیننده را مشوش می کند. البته شیطان هم به اینها مفصل کمک می کند.

]وَ إِنَّ الشَّياطينَ لَيُوحُونَ إِلى‏ أَوْلِيائِهِمْ لِيُجادِلُوكُم‏[

و همانا شیاطین، به دوستان خود مطالبی مخفیانه القا می کنند تا با شما به مجادله برخیزند.

سوره أنعام(6): آیه 121

به گونه ای کمک می کند که چه بسا در ذهن افراد تحصیل کرده هم شبهه ایجاد می کند. چون شیطان، از هر جهت اینها را تقویت می کند. هم او را تقویت می کند که شبهه قوی به مخاطبش القا کند، و هم مخاطب را تقویت می کند که شبهه را در ذهنش القا بکند.

ارزش و پاداش فوق العاده پاسخ دهنده به شبهات!

اینجاست که علما باید وارد بشوند و شبهات را از ذهن مردم پاک بکنند. همان فرمایش امام صادق (سلام الله علیه) که فرمود:

«عُلَمَاءُ شِيعَتِنَا مُرَابِطُونَ فِي الثَّغْرِ الَّذِي يَلِي إِبْلِيسَ وَ عَفَارِيتَهُ يَمْنَعُوهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَى ضُعَفَاءِ شِيعَتِنَا وَ عَنْ أَنْ يَتَسَلَّطَ عَلَيْهِمْ إِبْلِيسُ وَ شِيعَتُه‏ وَ النَّوَاصِبُ أَلَا فَمَنِ انْتَصَبَ لِذَلِكَ مِنْ شِيعَتِنَا كَانَ أَفْضَلَ مِمَّنْ جَاهَدَ الرُّومَ وَ التُّرْكَ وَ الْخَزَرَ أَلْفَ أَلْفِ مَرَّةٍ لِأَنَّهُ يَدْفَعُ عَنْ أَدْيَانِ مُحِبِّينَا وَ ذَلِكَ يَدْفَعُ عَنْ أَبْدَانِهِم»

علمای شیعه ما مرزداران هستند که بر مرزهای ایمان مردم و در برابر ابلیس و پیروانش به مرزداری می پردازند. آنها را از هجوم به ضعفای شیعه باز می دارند و شیعه را از تسلط ابلیس و یاران ناپاکش محفوظ و مصون نگه می دارند. آگاه باشید آنکس از شیعیان که چنین وظیفه ای را به عهده می گیرد هزار هزار مرتبه برتر از مجاهدین است که با (دشمنان آن روزگار اسلام) روم و ترک و خزر جهاد می کنند چون او از دین محبان ما دفاع می کند و دیگری از بدنهای ایشان.

الإحتجاج علی اهل اللجاج، ج1، ص 17؛ بحارالأنوار، ج2، ص5، ح8‏

این همه پاداش برای کسی که شبهه را از ذهن کسی می زداید، و دین و اعتقاد او را اصلاح می کند، در حقیقت به خاطر این است او با این کارش، مخاطب را احیا و زنده می کند. و خداوند هم می فرماید:

]مَنْ أَحْياها فَكَأَنَّما أَحْيَا النَّاسَ جَميعاً[

هر کس او را زنده نماید، مانند این است که تمام مردم را زنده کرده است.

سوره مائدة(5): آیه 32

الآن هم این لانه های فساد و این لانه های شیطانی، در درون خانه ها نفوذ کرده، و شبانه روز در حال القاء شبهه به مخاطبین خود هستند.

توصیه ای راهگشا از آیة الله العظمی بهجت:

دوستان هر کجا برای امر تبلیغ هستند، حتماً سعی بکنند که پنج، شش جلسه روی مسئله مهدویت کار بکنند و برای مردم تبیین کنند. امروز بحث «مهدویت» بزرگترین شاخص و نشانه تشیع است. ما هر چقدر اعتقاد به مهدویت مردم را بیشتر کنیم، هم اعتقاد به «امامت» قوی تر می شود، و هم مباحث اخلاقی ما بهتر جا میافتد.

خدا رحمت کند حضرت آیة الله بهجت را؛ ما یکی از توفیقاتی که داشتیم، این بود که به مدت یک سال هر روز، یک ساعتی خدمت ایشان می رسیدیم.

نکات خیلی زیبائی در آن یک سال از محضرشان یاد گرفتیم. از جمله این بود که ایشان مصر بود به اینکه می فرمود: وقتی شما می گوئید: «اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل و فرجهم»؛ بعدش بگوئید: «و فرجنا بهم». چون فردا که حضرت مهدی (ارواحنا فداه) شرف حضور پیدا می کنند، اگر بنا باشد که ما جزء کسانی باشیم که با شمشیر حضرت از بین برویم، یعنی جزء «هالکین» و «جهنمیان» باشیم، این فرج، سودی برای ما نخواهد داشت.

لذا تلاش بکنیم وقتی که برای فرج دعا می کنیم، فرج و اصلاح خودمان را نیز از خدای عالم طلب کنیم. وقتی آن مصلح جهانی می آید، ما جزء صالحان باشیم.

اگر چنانچه در صف اصحاب آن حضرت نیستیم، خدای ناکرده در صف دشمنان حضرت نباشیم. حداقل در حد یک مردم عادی و شهروند عادی حکومت حضرت باشیم. این حداقل است.

چون مردم، در زمان حکومت حضرت، سه دسته هستند: دسته ای در رکاب آن حضرت هستند و در صف یاران آن حضرت قرار دارند؛ دسته ای در صف دشمنان ایشان قرار دارند و دسته سوم هم شهروندان و مردم عادی هستند که در ظل حکومت آن حضرت، زندگی می کنند و توفیق حضور در رکاب آن حضرت را ندارند.

لذا ما باید تلاش کنیم که این حداقل را از دست ندهیم، مخصوصاً ما که لباس سربازی حضرت را به تن داریم، از خدا باید بخواهیم که نه تنها ما از یاران آن حضرت؛ بلکه از یاران خاص آن حضرت باشیم؛ سربازان ویژه حضرت باشیم؛ جزو اصحاب سِرّ حضرت باشیم. این را از خدای عالم بخواهیم.

تلاش کنیم که در تمام صلواتها، در قنوت نمازها، و بعد از نمازها؛ از خداوند بخواهیم این را؛ شاید یک بار دعای ما به اجابت برسد.

پنجاه سال است که زیارت عاشورا را فقط به یک امید می خوانم!

یکی از اساتید بزرگوار ما، یک روزی به من گفت: فلانی من از سیزده، چهارده سالگی هر روز «زیارت عاشورا» می خوانم، یعنی الآن حدود چهل و پنج، پنجاه سال است که زیارت عاشورا را می خوانم فقط به یک امید!

تنها امید من این است که شاید در یکی از این زیارت عاشوراها، این جمله از زیارت عاشورا که می گوید: «اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد» شاید در یک روزی، این جمله من، به اجابت برسد.

لذا تلاش کنیم در دعاهای خود، عبارت «و فرجنا بهم»، یا «وجعلنا من خاصة اعوانه و انصاره» را فراموش نکنیم، و هر روز چندین بار در زندگی خود تکرار کنیم. شاید یک بار این دعای ما به اجابت برسد، در اینصورت کار دنیا و آخرت ما درست خواهد شد.

اولین شرط حضور، در جمع یاران حضرت مهدی (ارواحنافداه)

بحث «مهدویت»، زمینه ساز مباحث اخلاقی ماست، زمینه ساز بحث «امر به معروف و نهی از منکر» ما هم هست، چون همانگونه که مشهور است که منتظر مصلح، باید خودش صالح باشد؛ ما که دعا می کنیم برای فرج حضرت ولیعصر، خودمان را باید آنچنان کنیم که در ردیف یاران حضرت باشیم.

در ردیف یاران حضرت بودن، فقط با گفتن و شعار دادن امکان پذیر نیست. اولین شرط حضور در جمع یاران حضرت، ترک تمامی منهیات است، ترک محرمات است، و اتیان واجبات است.

یک نکته ای را خدمت دوستان تقدیم می کنم که این نکته را دوستان به هیچ وجه فراموش نکنند؛ یک جمله ای وجود دارد در توقیع حضرت ولیعصر به «شیخ مفید» که لازم است دوستان خیلی مورد توجه قرار بدهند. یکی از راه هائی است که ما می توانیم تقوا را در خودمان و مخاطبین خودمان احیا کنیم این جمله ای است که حضرت می فرماید:

«فَإِنَّا يُحِيطُ عِلْمُنَا بِأَنْبَائِكُمْ وَ لَا يَعْزُبُ عَنَّا شَيْ‏ءٌ مِنْ أَخْبَارِكُم‏»

علم و دانش ما به اخبار شما احاطه دارد و هیچ خبری از شما بر ما پوشیده نیست.

بحارالأنوار ج53، ص 175، باب 31، ح7

مرحوم علامه مجلسی در ابتدای این توقیع، این عبارت را نقل کرده است که حضرت ولیعصر با این عبارات، نامه را شروع کرده است:

«لِلْأَخِ السَّدِيدِ وَ الْوَلِيِ‏ الرَّشِيدِ الشَّيْخِ الْمُفِيدِ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ مُحَمَّدِ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ‏ النُّعْمَانِ أَدَامَ اللَّهُ إِعْزَازَهُ مِنْ مُسْتَوْدَعِ الْعَهْدِ الْمَأْخُوذِ عَلَى الْعِبَادِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ أَمَّا بَعْدُ سَلَامٌ عَلَيْكَ أَيُّهَا الْمَوْلَى الْمُخْلِصُ فِي الدِّينِ الْمَخْصُوصُ فِينَا بِالْيَقِينِ فَإِنَّا نَحْمَدُ إِلَيْكَ‏»

نامه ای به برادر با ایمان و دوست رشید ما، ابوعبدالله محمّد بن محمّد بن نعمان -شیخ مفید- که خداوند عزت وی را مستدام بدارد. سلام خداند بر تو ای کسی که در دوستی ما به زیور اخلاص آراسته ای و در اعتقاد و ایمان به ما دارای امتیاز مخصوصی هستی. ما در مورد نعمت وجود تو خداوند یکتا را سپاسگزاریم.

آیا ما هم می توانیم به یک مرحله ای برسیم که حضرت ولیعصر یک همچین تعبیری را در مورد ما به کار ببرد!؟ چه قدر عبارتها، عبارتهای سنگینی است!؟

این تعبیر «فَإِنَّا يُحِيطُ عِلْمُنَا بِأَنْبَائِكُمْ وَ لَا يَعْزُبُ عَنَّا شَيْ‏ءٌ مِنْ أَخْبَارِكُم‏» شبیه همان تعبیری است که حضرت امام(رضوان الله تعالی علیه) در کتاب «مصباح الهدایة و الولایة» دارد که می گوید: «علم امام به عالم هستی، قوی تر از علم عالم هستی به خودش است.» در حقیقت همانگونه که عالم محضر خداست، به اذن الله، عالم محضر حضرت ولیعصر هم هست.

اگر ما بتوانیم در خودمان و مخاطبین خودمان، این روحیه را احیا کنیم که تمام آنچه را که از ما سر می زند، حتی نیت های ما نیز بر مولای ما حضرت ولیعصر(ارواحنافداه) پوشیده نیست؛ اگر کسی یک همچون روحیه ای داشته باشد، دیگر گناه می کند!؟ اصلاً دیگر فکر گناه می کند!؟ اصلاً و ابداً گناه نمی کند.

ادامه مطالب را ان شاءالله فردا خدمت دوستان عرض خواهیم کرد.

والسلام علیکم و رحمة اللهShare
1 | دلسوخته | Iran - Qom | ١٩:٤٤ - ٠٧ آذر ١٣٩٤ |
با سلام
در مطلب فوكومايا كه گفته شيعه دو بال دارد يكي پرنده ای است که دو بال دارد. یک بال سبز و یک بال سرخ..و غيره.....متاسفانه منبع ان هيچگاه تا الان براي بنده مشخص نشده. البته ما نيازي به اين گونه حرفها نداريم . چون انقدر ادله داريم كه بخواهيم به اين حرف ها استدلال شود اما وقتي صحبت از حرف علمي مي شود حتي الامكان بايد منبع ان نيز تا حدي مشخص شود. در مورد جمله فوكومايا تا الان منبعي مشخص نشده. بنده اخرين مطلبي كه در مورد اين جمله و نقد ان خواندم اين بود كه چنين حرفي زده نشده و اين شخص اين حرف را تكذيب كرده.
شما مي توانيد در اين ادرس اين مطلب را كامل مطالعه بفرماييد
http://www.parsine.com/fa/news/58818/فوکویاما-و-مهدویت-از-افسانه-تا-واقعیت
با تشكر فراوان
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب