2023 February 9 - پنج شنبه 20 بهمن 1401
پاسخ به شبهات مربوط به مذاهب اهل سنت
کد مطلب: ٥٥٦٨ تاریخ انتشار: ٠٦ فروردين ١٣٨٨ تعداد بازدید: 23104
سخنراني ها » پاسخگویی به شبهات
پاسخ به شبهات مربوط به مذاهب اهل سنت

دیدگاه ذهبی ابن حجر عسقلانی در مورد ابن تیمیه، شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها
شبكه سلام 88/01/06

بسم الله الرحمن الرحيم

تاریخ : 06 / 01 / 88

آقاي اميري

نمونه اي از تضادهاي شديدي كه ميان شافعي ها و وهابيت وجود داد را براي ما شرح دهيد.

استاد حسيني قزويني

در جلسه گذشته هم اشاره كردم از روز اولي كه وهابيت در جامعه ظاهر شدند، مخالفت خود را با تمام مسلمانان - شيعه و سني - اعلام كردند و جناب زيني دحلان - از علماي شافعي مذهب و مفتي مكه مكرمه و متوفاي 1304، دو كتاب عليه وهابيت نوشته است و - در كتاب الدرر السنية، ص64 مفصّل مطرح مي كند كه:

وهابيت، تمام مسلمانان را مشرك و كافر مي دانستند و شرط ورود به وهابيت، شهادت و گواهي مجدد بر وحدانيت خداوند و رسالت نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و شرك خودشان (قبل از ورود به وهابيت) مي دانستند.

دريادار سرتيپ ايوب صبري - از شخصيت هاي برجسته نظامي دولت عثماني - صراحت دارد:

در عصري كه وهابيت در عربستان سعودي در منطقه رياض ظهور كردند، فتوا دادند بر كفر تمام مسلمانان، به ويژه نوه محمد بن سعود رسما اعلام كرد: اگر بخواهيم فرهنگ وهابيت را منتشر كنيم، هيچ راه گريزي نداريم جز اين كه علماي اهل سنت را از بين ببريم. مادامي كه اين علماي اهل سنت و آنهايي كه دم از شريعت نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) مي زنند، در جامعه هستند، ما نمي توانيم فرهنگ وهابيت را تا قلب بغداد برسانيم.

در سال هاي گذشته، در طول اين سي و دو سه ماهي كه در خدمت بينندگان عزيز بوديم، مفصل سخن گفتيم. اخيرا هم كه مسافرتي به مناطق سني نشين مسافرتي داشتم، همه اين عزيزان شافعي بودند، ديدم كه برخي، فريب وهابيت را خورده اند و تصور مي كنند كه اينها، چيز جديد و جالبي براي شان به ارمغان آورده اند. جلسه گذشته هم عرض كردم، اگر كسي معتقد به صداقت محمد بن عبد الوهاب باشد، بايد ناگزير ملتزم به كفر جناب امام شافعي باشد، چون محمد بن عبد الوهاب صراحت دارد:

هر كس بين خود و خدا، واسطه قرار بدهد، كافر و مرتد است.

اشعار و مطالب زيادي از امام محمد بن ادريس شافعي در توسل به اهل بيت (عليهم السلام) مطرح است.

در رابطه با علماء و بزرگان شافعي مذهب، اين را با قاطعيت عرض مي كنم و مي توانم ثابت كنم كه 70٪ از علماي اهل سنت كه عليه وهابيت كتاب نوشته اند، از علماي شافعي هستند. يعني اگر 100 عنوان كتاب از علماي اهل سنت بر ضد وهابيت داشته باشيم، 70 عنوانش را بزرگان شافعي نوشته اند. چون تضاد ميان شافعي ها و وهابيت بيش از وهابيت با ديگر مذاهب است. مثلا يكي از شخصيت هاي برجسته معاصر ابن تيميه - تئورسين و بزرگ نظريه پرداز وهابيت -، آقاي ذهبي است كه از او به امام الجرح و التعديل تعبير مي كنند. ايشان در نامه اي كه به ابن تيميه مي نويسد، ماهيت ابن تيميه و پيروان ابن تيميه و وهابيت را كاملا معرفي مي كند و مي نويسد:

يا خيبة! من اتبعك فإنه معرض للزندقة و الإنحلال، ... ، فهل معظم أتباعك إلا قعيد مربوط خفيف العقل؟ أو عامي كذاب بليد الذهن؟ أو غريب واجم قوي المكر؟ أو ناشف صالح عديم الفهم؟ فإن لم تصدقني ففتشهم و زنهم بالعدل، ... ، و أعداؤك و الله فيهم صلحاء و عقلاء و فضلاء، كما أن أولياءك فيهم فجرة و كذبة و جهلة و بطلة و عور و بقر ... .

اي بيچاره! هر كس از تو متابعت كند، در پرتگاه كفر و زندقه قرار گرفته است. آيا نه اين است كه عمده پيروان تو، عقب مانده و گوشه گير و سبك عقل هستند؟ يا دروغگو و كودن و بيگانه هستند؟ يا نه اين است كه افراد مكار و خشك و ظاهر الصلاح و فاقد فهم و شعور هستند؟ اگر سخن مرا قبول نداري، پيروان خود را امتحان كن و با ترازوي عدالت، اينها را بسنج. به خدا سوگند! در ميان كساني كه با تو عداوت و دشمني دارند، افراد صالح و خردمند و فاضل هستند. چنانچه در ميان دوستان تو، افراد فاجر و دروغگو و ... هستند.

الإعلان بالتوحيد، ص77 - تكملة السيف الصقيل، ص218

آقاي ابن حجر عسقلاني - از استوانه هاي علمي اهل سنت و شافعي مذهب و متوفاي 852 هجري - در كتاب الدرر الكامنة مي گويد:

و افترق الناس فيه شيعا، منهم من نسبه إلي التجسيم ...، منهم من ينسبه إلي الزندقة، لقوله: إن النبي صلي الله عليه و سلم لا يستغاث به، لأن في ذلك تنقيصا و منعا من تعظيم رسول الله صلي الله عليه و سلم ... .

اهل سنت - عالِم و غير عالِم - در مورد ابن تيميه، سه نظر دارند:

بعضي ها ابن تيميه را مجسِّم مي دانند؛ چون او معتقد به جسمانيت خداوند است. بعضي ها مي گويند كه ابن تيميه زنديق است؛ زيرا مي گويد كه نبايد به پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) استغاثه شود و اين، تنقيصي در جايگاه نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است.

اين آقاياني كه مي گويند استغاثه به نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، كفر و شرك است، اينها از مفاهيم قرآني، بهره اي نبرده اند. اگر بنا باشد استغاثه به غير خدا، كفر باشد، بايد فرزندان حضرت يعقوب (عليه السلام) كافر باشند كه به پدر خود گفتند:

يَا أَبَانَا اسْتَغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا إِنَّا كُنَّا خَاطِئِينَ

سوره يوسف/آيه97

اگر بنا باشد استغاثه به نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) كه از خداي عالم، طلب مغفرت كند، كفر باشد، بايد - نستجير بالله - قرآن، ناشر كفر باشد كه در سوره نساء، آيه 64 صراحت دارد:

وَ لَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جَاءُوكَ فَاسْتَغْفَرُوا اللَّهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَّهَ تَوَّابًا رَحِيمًا

مشخص است كه اينها با مفاهيم قرآني، نا آشنا هستند. استغاثه نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) - نستجير بالله - به منزله پرستش پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) نيست. اگر كسي مي آمد خدمت حضرت عيسي (عليه السلام) و از او مي خواست كه فرزندش را كه از دنيا رفته، زنده كند، اگر حضرت عيسي (عليه السلام) كه فرزند او را زنده مي كرد، آيا اين طلب إحياء فرزند و استغاثه به حضرت عيسي (عليه السلام) كفر است؟ يا نه، حضرت عيسي (عليه السلام) مي گويد:

وَ أُحْيِي الْمَوْتَي بِإِذْنِ اللَّهِ

من، مردگان را به به اذن خدا، زنده مي كنم.

سوره آل عمران/آيه49

اگر نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و اميرالمؤمنين (عليه السلام) و امام رضا (عليه السلام) به داد مردم مي رسند و مشكلات مردم را بر طرف مي كنند و از خداي عالم براي مردم، طلب مغفرت و قضاي حاجت مي كنند، تمامي اينها، به اذن الله است و با قدرتي است كه خداي عالم در اختيار آنها قرار داده است. همان قدرتي كه خدا در اختيار حضرت عيسي (عليه السلام) و حضرت موسي (عليه السلام) قرار داده است و در اختيار آصف بن برخيا قرار داده است كه در يك چشم بر هم زدن، تمام مجموعه تشكيلات بلقيس را از صدها فرسخي، نزد حضرت سليمان (عليه السلام) مي آورد. همان اختياري است كه خداوند به حضرت مريم (سلام الله عليها) داده است.

آقاي ابن حجر در ادامه مي گويد:

و منهم من ينسبه إلي النفاق، لقوله في علي ما تقدم و لقوله إنه كان مخذولا حيثما توجه و إنه حاول الخلافة مرارا فلم ينلها و إنما قاتل دون الرياسة لا للديانة ... ، علي أسلم صبيا و الصبي لا يصح إسلامه.

بعضي مي گويند كه ابن تيميه، منافق بوده است؛ چون ابن تيميه مي گويد كه علي - عليه السلام - در 17 جا، خطا كرده و - نستجير بالله - برخلاف كتاب خدا عمل كرده است و علي - عليه السلام - تمام جنگ هايش براي رياست طلبي بود نه ديانت خواهي و وقتي علي - عليه السلام - اسلام آورد، بچه بود و اسلام آوردن بچه، صحيح نيست.

الدرر الكامنة لابن حجر العسقلاني، ج1، ص155

اين، سخن علماي ما و شيعه نيست، سخن آقاي ابن حجر عسقلاني است كه نقل مي كند و هيچگونه نقد و اعتراض و تحليل و ردّي به اين سخن ندارد. ابن حجر مي گويد كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) گفته:

علي را جز منافقين، دشمن نمي دارند.

اين دشمني ابن تيميه با حضرت علي (عليه السلام)، نشانه نفاق اوست.

آقاي ابن حجر هيثمي - از بزرگان شافعي مذهب كه شافعي ها به وجود او افتخار مي كنند - وقتي به ابن تيميه مي رسد، با صراحت مي گويد:

ابن تيمية عبد خذله الله و أضله و أعماه و أصمه و أذله و بذلك صرح الأئمة الذين بيّنوا فساد أحواله و أهل عصرهم و غيرهم من الشافعية و المالكية و الحنفية.

ابن تيميه، بنده اي است كه خداوند او را خوار و گمراه و كور و كر و ذليل گردانيده و پيشوايان اهل سنت بر فساد افكار ابن تيميه، تصريح دارند و ... .

الفتاوي الحديثية لابن حجر المكي الهيثمي، ص86

ان شاء الله در جلسات آينده به حول و قوه الهي، نسبت به برخورد بزرگان شافعي با ابن تيميه و محمد بن عبد الوهاب سخنان ديگري خواهيم داشت.

* * * * * * *

آقاي اميري

يكي از حوادثي كه در تاريخ، پنهان ماند، شهادت حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) است. طبق عقائد تشيع، مي دانيم كه در تاريخ آمده است شهادت حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) به خاطر حمله اي است كه به منزل اميرالمؤمنين (عليه السلام) بود و ايشان پشت درب ماندند و بين در و ديوار، آن حادثه اتفاق افتاد. يكي از دلائل اين جريان، اين است كه خليفه دوم در جريان بود و خليفه اول هم براي گرفتن بيعت، اميرالمؤمنين (عليه السلام) را به مسجد كشاندند و آن داستاني كه همه ما مي دانيم.

آيا اين عقيده، توهين به خليفه اول و خليفه دوم حساب مي شود يا خير؟

استاد حسيني قزويني

در اين رابطه، در جلسات گذشته، مفصل صحبت كرده ايم. بنده در شبكه المستقله - كه يك شبكه ماهواره اي و متعلق به وهابيت است و تمام هزينه هاي آن را عربستان سعودي تأمين مي كند - سه شب به زبان عربي، در رابطه با شهادت حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) و هجوم به خانه ايشان از منابع اهل سنت و با روايات صحيح صحبت كردم و در گفتگوي دوستانه و مناظره اي كه با برادر بزرگوارم جناب مولوي عبد المجيد مراد زهي داشتم، در آنجا هم مفصل، اين مطالب را مطرح كردم.

باز هم مي بينيم كه غالبا در سايت ها و ماهواره هايشان مطرح مي كنند كه قضيه شهادت حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) در حقيقت، زير سوال بردن خليفه اول و خليفه دوم و اهانت به آنهاست. در شبكه المستقله هم جناب دكتر هاشمي بعد از صحبت هاي من گفت كه نتيجه صحبت هاي ايشان اين شد:

إن السيد القزويني جعل أبا بكر و عمر في قفص الإتهام.

آقاي قزويني، ابوبكر و عمر را در معرض اتهام قرار دارد.

من هم در همان جا گفتم:

اگر من مطلبي نقل كردم، از كتاب هاي اهل سنت با روايات صحيح نقل كردم. اين مشكل شماست و به جاي اين كه ما را مورد اتهام قرار بدهيد، بياييد اين رواياتي كه در كتاب هاي خودتان هست را اصلاح كنيد.

در صحيح بخاري - كه مي گوييد صحيح ترين كتاب ها بعد از قرآن است - صراحت دارد:

فغضبت فاطمة بنت رسول الله صلي الله عليه و لم، فهجرت أبا بكر فلم تزل مهاجرته حتي توفيت.

حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) از ابوبكر غضبناك شد و از او قهر كرد و تا آخرين لحظه عمرش هم با او حرف نزد و اين قهر و غضبش، تا آخرين لحظه حيات حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) بود.

صحيح البخاري، ج4، ص42، حديث3093، كتاب الخمس، باب فرض الخمس

اين، سخن بحار الأنوار مجلسي (ره) و كافي كليني (ره) و تهذيب شيخ طوسي (ره) نيست.

در صحيح بخاري صراحت دارد:

حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) 6 ماه بعد از نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) زنده ماند و:

فلما توفيت دفنها زوجها علي ليلا و لم يؤذن بها أبا بكر و صلي عليها.

بعد از اين كه فاطمه از دنيا رفت، شوهرش او را شبانه دفن كرد و به ابوبكر اعلام نكرد و علي بر جنازه او نماز خواند.

صحيح بخاري، ج5، ص82، حديث4240، كتاب المغازي، باب غزوة خيبر - صحيح مسلم، ج5، ص154

اين چيزي است كه در صحيح بخاري آمده است. خب، بيايند اينها را از صحيح بخاري حذف كنند يا اعلام كنند كه اينها دروغ و افتراء است. از طرفي هم آورده اند:

فاطمة بضعة مني فمن أغضبها أغضبني.

فاطمه پاره تن من است، هر كس او را اذيت كند و به غضب آورد، من را اذيت كرده است.

صحيح البخاري، ج4، ص210، حديث3714

فاطمة بضعة مني يؤذيني ما آذاها.

صحيح مسلم، ج7، ص141، حديث6202

اينها كاملا روشن و واضح است. آقاي حاكم نيشابوري با سند صحيح نقل مي كند:

إن الله يغضب لغضبك و يرضي لرضاك.

خداوند به غضب و رضايت فاطمه، غضبناك و خشنود مي شود.

مستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج3، ص154

اينها چيزي نيست كه ما خليفه اول و خليفه دوم را زير سوال ببريم. اين كتاب هاي معتبر شماست.

آقاي ذهبي - از استوانه هاي علمي اهل سنت و شافعي مذهب - مي گويد:

خليفه اول در آخرين لحظه اي كه مي خواست از دنيا برود، مي گفت:

أما إني لا آسي علي شيء إلا علي ثلاث فعلتهن و ثلاث لم أفعلهن و ثلاث وددت أني سألت رسول الله صلي الله عليه و سلم عنهن: وددت أني لم أكن كشفت بيت فاطمة و أن أغلق علي الحرب.

بيش از هر چيزي، تأسف مي خورم بر سه كاري كه انجام دادم و دوست داشتم كه آنها را انجام نمي دادم:

آرزو مي كنم كه اي كاش به خانه فاطمه، هجوم نمي بردم و به زور، درب خانه فاطمه را باز نمي كردم و جنگ و نزاع با آنها را انجام نمي دادم و ... .

تاريخ الإسلام للذهبي، ج3، ص117 - تاريخ طبري، ج2، ص619

خود آقاي ابن تيميه - بزرگ نظريه پرداز وهابيت - صراحت دارد و مي گويد:

إنه كبس البيت.

خليفه اول يا خليفه دوم، به زور درب خانه فاطمه زهراء را گشود و وارد شد.

منهاج السنة لإبن تيمية، ج4، ص220

اين چيزي نيست كه ما بخواهيم بدون هيچ دليلي، از روي اهانت و جسارت و خصومت، جناب خليفه اول و خليفه دوم را در معرض اتهام قرار بدهيم.

اين عبارت را من بارها در شبكه هاي شيعي و اهل سنت و ماهواره ها خوانده ام كه آقاي جويني - استاد آقاي ذهبي كه ذهبي از او اين گونه تعبير مي كند:

الإمام المحدث الأوحد الأكمل فخر الإسلام.

پيشوا و محدث و يگانه و كامل و افتخار اسلام است.

تذكرة الحفاظ للذهبي، ج4، ص1505

- در كتاب فرائد السمطين، قضيه شكسته شدن پهلوي حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) و سقط جنين و شهادت او را مطرح مي كند.

فرائد السمطين للجويني، ج2، ص34

جناب ضياء الدين مقدسي صراحت دارد كه احاديث هجوم به خانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها)، صحيح است.

الأحاديث المختاره ، ج10، ص88

جناب سيوطي در مسند فاطمة مي گويد:

هجوم به خانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) صحيح است.

مسند فاطمة، ص34

جناب فرحان مالكي - از شخصيت هاي برجسته وهابي عربستان سعودي - صراحت دارد:

روايتي كه آقاي إبن أبي شيبه در مصنف در رابطه با هجوم به خانه حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) آورده است، صحيح است و قابل انكار نيست.

قراءة في كتب العقائد، ص52

آقاي عبد الفتاح عبد المقصود - از دانشمندان خبير و شهير مصر - صراحت دارد:

هل علي ألسنة الناس عقال يمنعها أن تروي قصة حطب أمر به ابن الخطاب فأحاط بدار فاطمة.

مگر دهان مردم بسته شده كه داستان هيزم آوردن خليفه دوم به درب خانه فاطمه را بازگو نمي كنند؟

اينها قضايايي است كه در كتاب هاي معتبر شماست و علماي بزرگ شما نقل كرده اند.

مگر شما در مورد خليفه اول و خليفه دوم، قائل به عصمت هستيد؟ و از اينها هيچ گناه و خطا و عمل خلاف كتاب و سنت صورت نگرفته است؟ شما براي اينكه شيعه را زير سوال ببريد و فرهنگ شيعه را بكوبيد يا وسيله اي براي قتل و جهاد عليه شيعه را صادر كنيد، اين مطالب را مطرح مي كنيد. من از برادران عزيز اهل سنت و از جوانان روشن وهابي تقاضا مي كنم كه اين روايات را با نظر انصاف مطالعه و بررسي كنند.

ما هم بارها اعلام كرده ايم و آماده هستيم در داخل و خارج از كشور، با هر يك از اساتيد حوزه هاي علميه و دانشگاه هايشان - چه شيعه و چه اهل سنت و وهابيت -، گفتگوي دوستانه و مناظره داشته باشيم و بدون هيچ پيش شرطي ما آماده هستيم و هيچ إبائي هم نداريم. اين آقايان بيايند. من رسما اعلام مي كنم كه اگر ما اشتباه مي كنيم، اشتباه ما را گوش زد كنند. اين قدر مردانگي و شجاعت داريم كه اگر به اشتباه مان پي برديم، اصلاح كنيم و اگر ثابت كرديم كه اين حضرات اشتباه مي كنند، اين انتظار را داريم كه اين عزيزان اشتباه شان را اصلاح كنند. اين همه هجمه و بدگوئي و حمله بر شيعه و عقائد شيعه نداشته باشند.

* * * * * * *

آقاي اميري

در تاريخ، روايات مختلفي درباره سنّ حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) است. بعضي گفته اند كه ايشان در سن 17 سالگي و بعضي گفته اند در سن 19 يا 20 سالگي به شهادت رسيده اند. نظر شما چيست؟

استاد حسيني قزويني

نظر ما و نظر عموم علماي شيعه بر اين است كه حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) در سن 18 سالگي از دنيا رحلت كرده اند و به شهادت رسيده اند. آن رواياتي كه نقل مي كنند ايشان 24 يا 28 ساله بوده يا موقع ازدواج كردن، 18 ساله بود، خلاف و نادرست است.

* * * * * * *

آقاي اميري

ما در مذهب تشيع، به مسئله تقيه، عقيده و ايمان داريم. آيا واقعا در متون اسلامي چنين چيزي وجود دارد و در تاريخ آمده است؟ بعضي ها هم شبهاتي كرده اند كه تقيه، نوعي نفاق است. در اين مورد توضيح بدهيد.

استاد حسيني قزويني

بنده در بحث هايي كه در مكه مكرمه و مدينه منوره داشتم با بعضي از اساتيد دانشگاه ها و علماي وهابي، همچنين بعضي از علماي اهل سنت، مي گويند:

شيعه، معتقد به تقيه است و تقيه هم نوعي نفاق است. ظاهرا با ما برخورد خوب دارند و پشت سر، برخورد ديگري دارند.

اگر در اين رابطه بخواهيم حق مطلب را اداء كنيم، نياز است كه حداقل 6، 7 جلسه 5/1 ساعته در رابطه با تقيه از منظر قرآن، تقيه از منظر سنت، تقيه از منظر مشركين و كفار، تقيه از منظر مسلمانان، تقيه از منظر ظالمين و مستبدان و ... مفصّل بحث كنيم. البته من اين مژده را خدمت عزيزان عرض كنم كه همين امروز، گروه پاسخ به شبهات سايت مان، فايل مفصلي را درباره تقيه در بيش از 100 صفحه آماده كردند كه بنده اين را كنترل كردم و روي سايت گذاشتيم. ولي براي اين كه خيلي خلاصه و فشرده براي بينندگان عزيز عرض كنم و مخصوصا جوانان و اساتيد ما كه در اين رابطه مورد هجمه قرار مي گيرند، بتوانند از كيان تشيع دفاع كنند، به صورت فهرست وار، چند نكته را عرض مي كنم:

نكته اول:

بله، از ائمه (عليهم السلام) رواياتي در رابطه با تقيه رسيده است. به طوري كه امام صادق (عليه السلام) مي فرمايد:

إن التقية من ديني و دين آبائي و لا دين لمن لا تقية له.

تقيه، دين من و دين آباء من است و هر كس تقيه نداشته باشد، ايمان ندارد.

الكافي للشيخ الكليني، ج2، ص224

در روايت ديگر هم كه از امام صادق (عليه السلام) است، 90٪ دين در تقيه خلاصه مي شود.

الكافي للشيخ الكليني، ج2، ص218

مي بينيم كه در ماهواره هاي وهابي ها، بعضي افراد جاهل و نادان كه الفباي تشيّع را بلد نيستند، حتي اگر به او بگويند كه كلمه شيعه را بنويس، نمي داند با عين بنويسد يا با الف. اين آقايان آمدند بحث تقيه را هر روز در سايت ها و ماهواره هايشان مطرح مي كنند و مي گويد كه شيعه، چنين و چنان است.

نكته دوم:

شما ببينيد كه همين عبارت آقا امام صادق (عليه السلام) در كتب اهل سنت آمده است.

آقاي إبن أبي شيبه - متوفاي 235 هجري و استاد بخاري - نقل مي كند:

لا ايمان لمن لا تقية له.

المصنف لإبن أبي شيبة الكوفي، ج7، ص643

همچنين در جاهاي ديگر، اين مسائل را مطرح كرده اند. آقاي سيوطي از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) نقل مي كند:

لا دين لمن لا تقية له.

هر كس تقيه ندارد، دين ندارد.

الجامع الصغير، ج8، ص281

يعني شما نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) را هم متهم به نفاق مي كنيد؟!

آقاي ديلمي - از علماي اهل سنت و متوفاي 509 هجري - از اميرالمؤمنين (عليه السلام) نقل مي كند:

لا دين لمن لا تقية له.

الفردوس بمأثور الخطاب، ج5، ص186

نكته سوم:

خود صحيح بخاري از نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) تقيه را نقل مي كند. ناقل آن هم أم المومنين عايشه است كه مي گويد:

استأذن رجل علي رسول الله صلي الله عليه و سلم، فقال: ائذنوا له، بئس أخو العشيرة أو ابن العشيرة، فلما دخل الآن له الكلام، قلت: يا رسول الله! قلت الذي قلت، ثم النت له الكلام، قال: اي عائشة! ان شر الناس من تركه الناس أو ودعه الناس اتقاء فحشه.

مردي آمد خدمت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و اجازه گرفت كه وارد شود. پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود: اجازه بدهيد تا بيايد. او، فاميل خيلي بد و زشت و قبيحي است. وقتي آن مرد داخل شد، پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) با او با ملايمت و با محبت برخورد كرد. عايشه مي گويد كه گفتم: يا رسول الله! قبل از اينكه وارد شود، گفتي كه آدم بدي است، ولي وقتي وارد شد، خيلي با محبت با او برخورد كردي! حضرت فرمود: بدترين مردم كسي است كه مردم به خاطر بد زباني آنها، از آنها مي بُرند.

صحيح البخاري، ج7، ص86

خب، ببينيد، نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) از طرفي او را بدگوئي مي كند و وقتي وارد مي شود، با او با محبت برخورد مي كند، به طوري كه تعجب عايشه هم برانگيخته مي شود.

نكته چهارم:

آقايان از ابوهريره نقل مي كنند كه مي گويد:

من از ترس خليفه دوم، تقيه مي كردم و از ترس او، روايت نقل نمي كردم.

حفظت عن رسول الله صلي الله عليه و سلم وعاءين، فأما أحدهما فبثثته و أما الآخر فلو بثثته قطع هذا البلعوم.

من دو ظرف بزرگ، پُر از حديث كرده بودم و درب يكي را باز كردم و براي مردم منتشر كردم و اگر درب ظرف ديگر را باز مي كردم، گردن و حنجره ام قطع مي شد.

صحيح بخاري، ج1، ص38

آقاي ذهبي از ابوهريره نقل مي كند:

ما كنا نستطيع أن نقول: قال رسول الله صلي الله عليه و سلم. حتي قبض عمر رضي الله عنه، كنا نخاف السياط.

ما نمي توانستيم از ترس آقاي عمر بن خطاب، حديث بگوييم تا اينكه عمر از دنيا رفت و ما راحت شديم.

سير أعلام النبلاء للذهبي، ج2، ص602

نكته پنجم:

آقاي حذيفه - از صحابي جليل القدر نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) - وقتي وارد مي شود پيش عثمان - خليفه سوم -، عثمان مي گويد:

بلغني أنك قلت كذا و كذا؟ قال: لا، و الله! ما قلته، فلما خرج، قال له عبدالله: ما لك فلم تقوله ما سمعتك تقول؟ قال: إني أشتري ديني بعضه ببعض.

شنيده ام كه پشت سر من اينچنين حرف هايي زده اي! حذيفه گفت: به خدا سوگند! من پشت سر تو اين حرف ها را نگفتم. وقتي حذيفه از نزد عثمان بيرون آمد، عبد الله بن مسعود به او گفت: از طرفي اين همه بدگوئي مي كني و بعد مي روي نزد عثمان و سوگند مي خوري كه از عثمان بدگوئي نكردي! حذيفه گفت: من برخي از دينم را با برخي ديگرش مي خرم. چون اگر اينچنين نزد عثمان مي گفتم كه بدگوئي كرده ام، عثمان مرا نابود مي كرد.

المصنف لإبن أبي شيبة الكوفي، ج7، ص643

آقاي سرخسي - از استوانه هاي علمي و فقهي احناف - به صورت قاطعانه مطرح مي كند:

كان حذيفه رضي الله عنه ممن يستعمل التقية. فقيل له: إنك منافق، فقال: لا و لكني أشتري ديني بعضه ببعض مخافة أن يذهب كله.

آقاي حذيفه به تقيه عمل مي كرده است. به او گفتند: تو منافق هستي، چون به تقيه عمل مي كني. حذيفه گفت: نه، من منافق نيستم؛ ولي من برخي از دينم را با برخي ديگرش مي خرم تا اين كه همه اش از بين نرود.

المبسوط للسرخسي، ج24، ص46

اي كساني كه شيعه را متهم به تقيه و نفاق مي كنيد! نمي دانم گوش شنوائي هست يا خير؟

آقايان اهل سنت و وهابيت، شيعه را متهم مي كنند. آيا اين مطالب، خواندن دارد يا نه؟

نكته ششم:

آقاي عبد الله بن عمر مي گويد:

من از ترس حجاج، تقيه مي كردم.

الأمثال، ج1، ص187

نكته هفتم:

سعيد بن جبير مي گويد: ابن عباس آمد گفت:

ما لي لا أسمع الناس يلبون؟ قلت: يخافون من معاوية، فخرج ابن عباس من فسطاطه، فقال: لبّيك أللهم لبّيك لبّيك، فإنهم قد تركوا السنة من بغض علي.

چرا مردم لبّيك نمي گويند؟ گفتم: مردم از ترس معاويه، تقيه مي كنند و درعرفات، لبّيك نمي گويند. ابن عباس از چادرش بيرون آمد و گفت: لبّيك أللهم لبّيك لبّيك، اين مردم، سنت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) را به خاطر بغض و عداوت علي ترك مي كنند.

سنن نسائي، ج5، ص253 - صحيح اين خزيمه، ج4، ص260 - مستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج1، ص465 - السنن الكبري للبيهقي، ج5، ص113

آيا اين روايات، خواندن ندارد؟ آيا احتياج به دقت ندارد؟ برادران عزيزم و خواهران گرامي ام! از شما تقاضا مي كنم يك تأملي كنيد.

نكته هشتم:

آقاي ابو درداء صراحتا مي گويد ما تقيه مي كنيم.

صحيح بخاري، ج7، ص102

نكته نهم:

آقاي عامر شعبي صراحت دارد:

و منا مباردة له و منه و من شره.

من و تعدادي فرزندان مهاجرين و انصار نزد معاويه رفته بوديم. معاويه شروع كرد به ناسزا گفتن به علي. ما هم به علي ناسزا گفتيم به خاطر اين كه آقاي معاويه خوشش بيايد و ما هم ترس و وحشت داشتيم از معاويه و از شرّ معاويه.

أنساب الأشراف للبلاذري، ج4، ص315 - إحياء العلوم للغزالي، ج2، ص346

نكته دهم:

آقاي شعبي مي گويد:

ما لقينا من آل أبي طالب؟ إن أحببناهم قتلونا و إن أبغضناهم أدخلونا النار.

ما نسبت به علي و آل او چه كنيم؟ اگر آنها را دوست داشته باشيم، حكومت، ما را مي كشد و اگر اينها را دشمن بداريم، ما را وارد آتش جهنم خواهند كرد.

عيون الأخبار لابن قتيبة، ج1، ص91

از اين مسائل در مورد تقيه در كتب اهل سنت، إلي ما شاء الله داريم. اگر من ده جلسه هم در اين رابطه از كتب اهل سنت بحث كنم، مطلب دارم، به طوري كه هيچ راه گريزي ندارند. البته در كتاب قصة الحوار الهادي مناظره اي با آقاي غامدي - استاد دانشگاه ام القراي مكه - داشتيم، حدود دو سه صفحه در آنجا آورده ايم و متن اين كتاب در سايت هاي مختلف اينترنتي وجود دارد.

* * * * * * *

آقاي اميري

يكي از شگردهاي اينها اين است كه مي گويند:

يك سري از علماي شيعه، ميل پيدا كرده اند به افكار وهابيت و حتي در سايت هاي اينترنتي كه وجود دارد، اين مسائل را پخش مي كنند و شيوع مي دهند. حتي بعضي از اين سايت ها، كليپ هايي از صحبت هاي شما را گرفته بودند و در آنجا گفته بودند كه جناب عالي فرموده بوديد كه در عمره سال قبل، يك سري از روحانيوني كه أخيرا به عمره رفته بودند، تمايل به وهابيت پيدا كرده اند. حتي اسم يك شخصي را به نام آيت الله برقعي بردند كه وهابي شده است. خيلي مختصر و مفيد در اين زمينه توضيح بدهيد.

استاد حسيني قزويني

در شب گذشته، حدود سه ساعت برنامه زنده داشتم كه حدود 300 نفر از اهل سنت و وهابيت بودند و همين مسئله را سوال كردند و پاسخ دادم. يك سال قبل در سايت هاي فارسي گفتند كه آقاي قزويني اعتراف كرده كه برخي از طلبه ها، وهابي شده اند و اخيرا هم در سايت هاي عربي و ماهواره ها اعلام مي كنند.

اين را بنده اعلام مي كنم كه افتراء و بهتان و دروغ است. بنده در جلسه اي كه در جمع اساتيد حوزه هاي علميه يكي از شهرهاي خراسان داشتم، در آنجا از قول يكي از طلبه ها به نام ربّاني نقل كردم كه ايشان همچنين چيزي را گفته است و در آنجا تكذيب كردم و گفتم كه وهابيت، حرف براي زدن ندارند. حتي من يك ساعت با مفتي اعظم آنها حرف زدم و من قسم خوردم كه به خداوندي خدا و به روح پاك امام هشتم! در اين يك ساعت، ايشان، يك كلمه حرف حسابي نداشت. اينها حرفي ندارند كه طلبه هاي ما تحت تأثير قرار بگيرند. طلبه ما به آنجا مي رود و چند شبهه از آنها مي شنود و مي آيد نزد من و آن شبهات را مطرح مي كند. چون ما، خيلي در باغ نيستيم، فكر مي كنيم كه اين طلبه كه شبهات وهابيت را مطرح مي كند، حتما وهابي شده است. اين آقايان وهابي ها، اين جمله مرا كه گفتم ايشان نقل كرده كه چند تا از طلبه ها تحت تأثير قرار گرفته اند را گرفتند و دنباله عرض مرا حذف كردند.

آقايان مي توانند در اينترنت در سايت «يوتوب» وارد شوند و در قسمت جستجو بنويسند «اعترافات قزويني» و در اولين يا دومين سطر، به نام مستبصر كليك كنند. در آنجا، 12 كليپ از بنده گذاشته شده و از همان سخنراني ها، اين آقايان آمدند به طور خائنانه، يك دقيقه از حرف مرا گرفتند و اول و آخرش را حذف كردند. من از عزيزان تقاضا دارم آن كليپ هايي كه در موبايل، قابل اجراء است را دانلود كنند و در برابر اين هجمه آقايان، منتشر كنند.

درباره قضيه برقعي هم اجازه بدهيد كه در جلسات آينده صحبت كنيم. در يكي از ماهواره ها هم هر شب، يكي دو ساعت از ايشان برنامه هايي را پخش مي كنند. من، هفت هشت مورد درباره آقاي برقعي بعدا عرض خواهم كرد. آقاي سيد ابوالفضل برقعي حدود 40 كتاب در دفاع از شيعه نوشته است. آقايان كتاب عقل و دين آقاي برقعي، جلد 2 را بخوانند كه در آنجا، مفصل از عقائد شيعه و امامت ائمه (عليهم السلام) دفاع كرده است. ايشان تحت تأثير برخي از قضايا قرار گرفت و كتاب هايي هم بر ضد شيعه نوشت.

من از همين جا پيام مي دهم به آن كسي كه هر شب، ياوه سرائي مي كند و نسبت به مقدسات شيعه، فحش و ناسزا مي دهد، از اين آقا بخواهيد و ببينيد كه همين آقاي برقعي، كه شما مي فرماييد وهابي شده، وصيت نامه اي كه نوشته، آيا در وصيت نامه اش به امامت ائمه (عليهم السلام) اعتراف كرد يا نه؟ از اين آقا سوال كنيد كه قبر آقاي برقعي كجاست و كجا دفنش كردند؟ آقاي برقعي در منزل پسرش بود و وصيت كرد به پسرش كه مرا حتي المقدور در حرم امامزاده شعيب روستاي كن - در اطراف تهران - دفن كنيد و اگر مانع شدند، هر كجا كه خواستيد، دفن كنيد. وقتي وصيت نامه را به روحاني محل - حضرت آيت الله حاج شيخ علي اكبر تهراني - بردند، ايشان تحت تأثير قرار گرفت و اعلام كرد كه هم خودمان در تشييع جنازه آقاي برقعي شركت مي كنيم و هم در امامزاده، دفنش مي كنيم.

از يكي از مسئولين محترم شبكه سلام تقاضا كردم برويد در اين روستا از مردم و كساني كه با آقاي برقعي زندگي كردند، مخصوصا از آخر عمر ايشان، فيلم تهيه كنند و پخش شود. حتي مردم كن، در تشييع جنازه ايشان مفصل شركت كردند. حتي به خاطر اين كه ايشان از عقيده ضد شيعي خود برگشت، گوسفند كشتند. لذا، اين آقايان اين اشتباه را نكنند و ايشان 80 جلد كتاب نوشته كه 40 جلد آن در دفاع از شيعه و 40 جلد آن را بر ضد شيعه نوشته است. چطور شد كه شما كتاب هاي ضد شيعه ايشان را عَلَم مي كنيد، ولي كتاب هايي كه در دفاع از شيعه است را عَلَم نمي كنيد؟

آقايان مسئولين محترم شبكه سلام! بر شما واجب و فرض است كه از وصيت نامه ايشان و دفن ايشان در حرم امامزاده شعيب (عليه السلام) برويد فيلم برداري كنيد. امروز در ماهواره ها و سايت ها، اين همه آقاي برقعي و آيت الله آيت الله مي كنند كه ايشان وهابي شده، ايشان در همان زمان كه عليه شيعه حرف مي زد، مي گفت من نه سني هستم و نه شيعه. من اسلام بدون مذهب را قبول دارم. اينها را هم براي مردم بيان كنيد.

* * * * * * *

سوالات بينندگان

سوال:

جريان ازدواج عمر با ام كلثوم، واقعيت دارد يا خير؟

جواب:

ما بارها و بارها عرض كرديم كه اين ازدواج، هيچ دليلي بر رابطه حسنه ميان اميرالمؤمنين (عليه السلام) و خليفه دوم نيست. همان طوري كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) با ام حبيبه، دختر ابوسفيان ازدواج كرد، در حالي كه ابوسفيان جزء دشمنان درجه اول پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) بود. حضرت لوط (عليه السلام) هم به دشمنان خود مي گويد:

هَؤُلَاءِ بَنَاتِي هُنَّ أَطْهَرُ لَكُمْ

سوره هود/آيه78

اينها دليل نيست. مضافا اين كه رواياتي در كتب شيعه، به ويژه در كتاب كافي، مفصّل آمده كه اين قضيه، نشانگر عدم رعايت حقوق آقا اميرالمؤمنين (عليه السلام) از طرف خليفه دوم بوده است.

در سايت مان هست و اگر بخواهيم وارد شويم، به سوالات ديگر نمي توانيم برسيم.

* * * * * * *

سوال:

يكي از دوستان ما مي گفت:

حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) در سن 9 سالگي به تمام كمال شخصيتي رسيد و شوهرش كسي مانند حضرت علي (عليه السلام) بود.

سوال ديگر من اين است:

آيا با علي اللهي ها رفت و آمد كردن و خوردن و آشاميدن در منزل آنها، مشكلي دارد؟

جواب:

در مورد حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها)، واقعا قضيه اين گونه بوده است كه در 9 سالگي، ار هر جهت كامل بوده و حتي بعضي از مراجع عظام تقليد گفته اند كه از نظر كمال، تمام كمالاتي كه 124 هزار پيامبر (عليهم السلام) به آن رسيده اند، حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) رسيده بود. در روايت آمده است كه اگر حضرت علي (عليه السلام) نبود، همسري كه هم پا و كُفْو حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) باشد، بر روي زمين نبود. كساني كه به 9 ساله بودن حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) اشكال مي كنند، خودشان مي گويند كه عايشه در 6 سالگي با پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) ازدواج كرد و در 9 سالگي با ايشان همبستر شد.

اما در مورد علي اللهي يا هر كس ديگري، اگر چنانچه اينها نماز مي خوانند و روزه مي گيرند و هيچ ضروري دين را انكار نمي كنند، پاك هستند و رفت و آمد، اشكالي ندارد. اگر سبيل هاي بلندي هم دارند، آن يك مسئله ديگري است و آنچه مهم است اين است كه اگر اينها حضرت علي (عليه السلام) را خدا بدانند، كافر و مرتد نجس هستند. همچنين اگر نماز و روزه و ماه رمضان را قبول ندارند، مرتد و نجس هستند. مثلا برخي از علي اللهي ها در سه روز اول زمستان، روزه مي گيرند و ما اينها را كافر و نجس و مرتد مي دانيم.

* * * * * * *

سوال:

بحث در مورد تقيه بود و آقاي قزويني هم كه به تاريخ آشنا است، از همه جا مي آورند تا بگويند كه كسي تقيه كرده است. خب، بر حسب فشار و مسائل رواني، انسان هايي در طول زمان، تقيه كرده اند. اما در حكومت ما كه ... . (به دليل بحث سياسي، تلفن ايشان قطع شد)

جواب:

بنده، اينها را به عنوان مشتي از نمونه خروار از تقيه صحابه و نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و تابعين و علماء عرض كردم. اگر اين عزيزان علاقمندند كه حقائق را كاملا درك كنند، روي سايت ما بيايد و جديدترين مقاله اي است كه امروز روي سايت مان گذاشتيم، در آنجا ببينيد. يك مورد و دو مورد و صد مورد و دويست مورد نيست، اينها مسئله اي بوده كه جامعه اسلامي، كاملا با آن مواجه بوده است. حتي ابن تيميه مي گويد:

اگر كسي وارد مسجد شود، اگر ببيند كه امام جماعت، ظالم است و اگر پشت سر او نماز نخواند، مشكل ايجاد مي شود، واجب است كه پشت سر او نماز بخواند و بعد برود نمازش را اعاده كند.

اين قضايا چيزي نيست كه مربوط به چند نفر باشد يا اتفاقي باشد.

اما اين كه تلفن ايشان قطع شد، ما بارها گفتيم كه در مسائل سياسي و مسائلي كه تعريض بر حكومت باشد، به هيچ وجه وارد نخواهيم شد.

* * * * * * *

سوال:

چندي قبل يكي از تلويزيون هاي مبتذل ماهواره اي وابسته به وهابيت و يهوديت، در جواب يكي از سوالات بينندگان در خصوص آيه 55 سوره مائده كه مفسران آن را به عنوان آيه ولايت مي شناسند، جواب هاي بي اساسي را داد. مانند اين كه در اين آيه، كلمه الذين آمده است و اگر مراد حضرت علي (عليه السلام) بود، بايد به صيغه مفرد مي آمد و اينكه زكات براي او واجب نبود، چون او فقير بود، پس چرا انگشتر خود را به آن فقير داد؟ لطفا در مورد چرنديات اينها، پاسخ هايي را بدهيد.

جواب:

ما قول مي دهيم به بينندگان عزيز كه در رابطه با اين آيه، مفصل بحث كنيم و در مورد شبهاتي كه ابن تيميه، محمد بن عبد الوهاب، دهلوي و قاضي عبد الجبار معتزلي به اين آيه دارند، ان شاء الله صحبت خواهيم كرد.

اما خلاصه سخن اينكه علماي بزرگ اهل سنت مانند عضد الدين ايجي - بنيانگذار علم كلام اهل سنت و متوفاي 756 - نقل مي كند:

و أجمع ائمة التفسير أن المراد علي.

تمام پيشوايان علم تفسير، اجماع دارند كه مراد از آيه 55 سوره مائده، علي است.

المواقف للإيجي، ج 3، ص601 - شرح المواقف للتفتازاني، ج5، ص170

جالب اينكه آقاي آلوسي سلفي - و مدافع وهابيت - مي گويد:

غالب الأخباريين علي أن هذه الآية نزلت في علي كرم الله وجهه.

غالب اخباريين بر اين عقيده هستند كه اين آيه درباره علي نازل شده است.

تفسير روح المعاني، ج6، ص167

آقاياني كه مي گويند صيغه جمع است، درباره آيه مباهله كه مي گويد:

وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَكُمْ وَ أَنْفُسَنَا وَ أَنْفُسَكُمْ

سوره آل عمران/آيه61

آيا نِسَاءَنَا، جمع نيست؟ همه گفته اند كه مراد از اين كلمه، حضرت فاطمه زهراء (سلام الله عليها) است.

آيا أَنْفُسَنَا، جمع نيست؟ همه مفسرين گفته اند كه مراد از اين كلمه، علي بن أبي طالب (عليه السلام) است.

مرحوم علامه اميني (ره) در كتاب گران سنگ الغدير، نزديك به 40 آيه در قرآن آورده كه خداوند، صيغه جمع آورده و فرد را اراده كرده است.

قضيه زكات هم در اينجا، اعم از زكات مستحب و واجب است و مضافا كه شايد اميرالمؤمنين (عليه السلام) از غنائمي كه به دست آورده بود و سهميه اي كه داشت، زكات بر او واجب بوده و هيچ اشكالي هم ندارد.

روايات متعددي از بزرگان اهل سنت در اين زمينه آمده است كه:

بعد از اين كه اميرالمؤمنين (عليه السلام) انگشتر خود را در ركوع به سائل داد، اين آيه شريفه نازل شد:

إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ آَمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَ هُمْ رَاكِعُونَ

سوره مائده/آيه55

ان شاء الله ما قول مي دهيم به دوستان عزيز، به حول و قوه الهي، يك شب درباره همين آيه صحبت كنيم و به تعبير شيخ طوسي (ره):

يكي از قوي ترين ادله ما بر امامت اميرالمؤمنين (عليه السلام)، همين آيه است.

* * * * * * *

سوال:

آقاي قزويني براي رد كردن نظرات اهل سنت كه اين همه آب و تاب مي دهند و آدرس مي دهند، چرا در مورد ازدواج عمر رضي الله عنه با ام كلثوم زود مي گذرد؟

شما كه مي فرماييد بايد صدق در كلام مان باشد، آيا شما تقيه نمي كنيد؟

جواب:

امام صادق (عليه السلام) در اين مورد مي فرمايد:

إن ذلك فرج غصبناه.

اين ازدواجي بود كه به زور، حضرت ام كلثوم را از حضرت علي (عليه السلام) گرفتند.

الكافي للشيخ الكليني، ج5، ص346

همچنين امام صادق (عليه السلام) مي فرمايد:

لما خطب إليه، قال له أمير المؤمنين: إنها صبية، قال: فلقي العباس، فقال له: مالي أبي بأس؟ قال: و ما ذاك؟ قال: خطبت إلي إبن أخيك فردني، أما و الله! ... ، لأقيمن عليه شاهدين بأنه سرق و لأقطعن يمينه.

خليفه دوم آمد أم كلثوم را از اميرالمؤمنين خواستگاري كرد. اميرالمؤمنين فرمود: دختر من كوچك است. خليفه دوم رفت در كوچه و عباس ـ عموي پيامبر ـ را ديد و گفت: من رفتم نزد علي و دخترش را خواستگاري كردم و او دخترش را به من نداد. قسم به خدا! دو نفر شاهد دروغين درست مي كنم كه علي دزدي كرده است و دست او را قطع مي كنم.

الكافي للشيخ الكليني، ج5، ص346

هر دو روايت از ديدگاه ما صحيح است.

همچنين آقاي طبراني و جناب آقاي هيثمي - از علماي بزرگ اهل سنت - نقل مي كنند:

از حضرت علي (عليه السلام) سوال كردند كه چرا دختر به خليفه دوم دادي؟ حضرت فرمود:

درة عمر أحرجته إلي ما تري.

خشونت و زور و بد اخلاقي عمر باعث شد كه من دختر به او دادم.

المعجم الكبير للطبراني، ج3، ص45 - مجمع الزوائد للهيثمي، ج4، ص271 - طبقات الكبري لإبن سعد، ج8، ص463

يعني مجبور بودم و دل بخواهي نبوده است.

برادر عزيز! از اين كه شما مؤدبانه سوال مطرح كرديد و اعتراض كرديد كه ما نسبت به تقيه و مسائل ديگر، صفحه و جلد را كنار هم مي گذاريم، بزرگواري كنيد و اين دو را هم از كتاب هاي اهل سنت بخوانيد و مطالعه بفرمائيد. اگر جواب ندادم و رد شدم، به اين دليل است كه قبلا جواب آن را مفصّل داده ايم. آقايان اهل سنت اين قضايا را آورده اند و مطالبي را در آنجا مطرح كرده اند كه نسبت دادن آن به جناب خليفه دوم، يك نسبت نادرستي است. شما كتاب هاي معتبر اهل سنت را مطالعه كن كه نقل مي كنند:

وقتي اين دختر رفت نزد عمر، قبل از اينكه عقد كنند، - ما پناه مي بريم به خدا - آقاي خليفه دوم دست زد به ساق پاي أم كلثوم و أم كلثوم عصباني شد و گفت:

لو لا أنك أمير المؤمنين لكسرت أنفك.

اگر تو خليفه نبودي، با اين مشت - كوچكم -، دماغت را خرد مي كردم.

الإصابة لابن حجر عسقلاني، ج8، ص465، شماره 12237 - الإستيعاب لإبن عبد البر، ج4، ص1955 - تاريخ مدينة دمشق لإبن عساكر، ج19، ص483 - أسد الغابة لإبن الأثير، ج5، ص614 - سير أعلام النبلاء للذهبي، ج3، ص501 - تاريخ بغداد للخطيب بغدادي، ج6، ص182 - عمدة القاري للعيني، ج14، ص168 - شرح نهج البلاغة لإبن أبي الحديد، ج12، ص106 - تاريخ الإسلام للذهبي، ج4، ص138 - الوافي بالوفيات للصفدي، ج24، ص272 - إمتاع الأسماع للمقريزي، ج5، ص369 - ذخائر العقبي لإحمد بن عبد الله الطبري، ص168

خطيب بغدادي از قول ام كلثوم مي گويد:

من رفتم پيش عمر، عمر بدون اينكه عقدي صورت بگيرد، مرا بوسيد.

اين مطالب زشت و واهي در كتاب هاي شما آمده است. حتي كار به جايي رسيده است كه آقاي سبط ابن جوزي وقتي به اين قضيه مي رسد، شروع مي كند به اعتراض كردن به جدش آقاي ابن جوزي در منتظم و ديگر علماء و مي گويد:

اين مطالبي كه نقل كردند كه عمر دست زد به ساق پاي ام كلثوم و او را گرفت و بوسيد:

لو كانت أمة لما فعل بها هذا، ثم بإجماع المسلمين لا يجوز لمس الأجنبية، فكيف ينسب عمر إلي هذا؟

اگر ام كلثوم كنيز هم بود، حرام بود قبل از آن كه انسان آن را بخرد، دست به او بزند. به اجماع مسلمانان، دست زدن به بدن زن اجنبي، جايز نيست، پس چرا اين قضايا را نسبت به خليفه دوم مطرح مي كنند؟

تذكرة الخواص لسبط ابن جوزي، ص321

اگر اين برادر عزيز، از اين آدرس هايي كه من دادم، راضي نشدند، بزرگواري كنند و هفته آينده بيايند روس خط تماس تا من چند مصدر ديگر در اين زمينه عرض كنم.

* * * * * * *

سوال:

آقاي قزويني كه مي فرمايد ما آماده بحث و مناظره هستيم، يك كانالي ادعا مي كند كه با آنها بحث كنيد. برويد با آنها بحث كنيد تا از رو بروند يا اين كه آقاي قزويني شكست بخورد.

جواب:

ما در همان شبكه با آن آقا، مناظره اي داشتيم و آن مناظره هم موجود است و ايشان هم در شبكه سلام با ما مناظره كرد و فرداي آن، در آن شبكه مستهجن، شروع كرد به فحاشي كردن و جسارت كردن و اهانت كردن به مقدسات شيعه و يك آدم بد دهن و وقيحي است و يك آدمي كه الفباي معرفت و انسانيت را ندارد، لياقت مناظره كردن را ندارد. بعد از مناظره در همان شبكه آقايان اهل سنت هم گفتند:

آقاي فلان زاده، تو كه بلد نبودي دفاع كني، چرا رفتي با آقاي قزويني مناظره كردي و آبروي ما را بردي؟

حتي برخي ايشان را مسخره مي كردند و مي گفتند:

تو چه جرأتي داشتي كه رفتي با قزويني مناظره كردي!

تمام اين مناظرات ضبط شده و موجود است و اگر لازم باشد، در شبكه سلام پخش خواهد شد.

ما آماده مناظره هستيم، ولي نه با كسي كه جز فحش دادن و جز جسارت كردن و به كار بردن عبارات وقيح نسبت به مقدسات شيعه، پدر و مادر او چيزي به او ياد نداده اند.

* * * * * * *

* * * * * * *

* * * * * * *

««« و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته »»»Share
81 | عماد | | ١١:٥٦ - ٢٨ مهر ١٣٩١ |
باسلام درمورد تمامي مطالبي که براي آگاهي مردم از دين اسلام داشته باشند در اين قسمت نوشته ايد فقط يک جمله به شما ميتوانم بگويم ((خداوند شما را به راه راست هدايت کند.آمين يا رب العالمين))
82 | علي | | ١٩:٢٩ - ٠٤ آذر ١٣٩١ |
"خداوند همه مارا به راه راست هدايت کند"
سني ها هميشه از مباحثه با شيعه ها ابا داشته اند، چون نمي خواهند حقيقت را بپذيرند، حقيقت هميشه براي حقيقت جويان و حقيقت طلبان فراهم است، ولي .....ولي حق هميشه مظلوم است.(صد حيف)
83 | حسين احمدي | | ٢٣:٣١ - ٢١ آذر ١٣٩١ |
با سلام خدمت تمامي علي دوستان عالم از ازل تا ابد با آرزوي توفيق روز افزون براي مسئولان سايت برادران اهل سنت نظرات و نوشته هاي بزرگان و علماي خود را قبول ندارند ، چشمهيتان را باز کنيد و حقايق را ببينيد نه آن چرا که دوست داريد ببينيد آخر چگونه با عقل جور در مي آيد انسان هاي نامردي که به صورت دختر پيامبر سيلي زدند و اموالش ( باغ فدک ) را به ظور تساهوب کردند و در آخر او را با مظلوميت تمام به شهادت رساندند جانشين پيامبر ( ص ) شوند و نسبت به ابر مرد تاريخ بشريت ، امام انس و جن ( جانم به فدايش ) امام علي ( ع ) نسبت به جانشيني ارجعيت داشته باشند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ جناب آقاي موسي در قيامت جواب پيامبر را بايد بدهي که از اين ؟؟؟در لباس آدم ( چه صفت سنگينيست براي نامردان ) دفاع کردي!!!!!!!!!!!!! به عاقبت کار خود فکر کرده اي؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نفرين ابدي بر دشمنان حقيقت نفرين نفرين . و السلام
84 | حسين احمدي | | ٢٣:٥٨ - ٢١ آذر ١٣٩١ |
اثبات کفر عمر و ابابکر از کتب اهل سنت: ۱) بدعت گذار کافر است ! قال رسول الله صلي الله عليه واله: آَبيَ اللهُ آن يقبلَ عملَ صاحبِ بدعةٍ حتيّ يدع بدعتَه. (۱) خداوند عمل بدعت گذار را تا وقتي که دعوت به بدعتش مي کند قبول نمي کند. قال رسول الله صلي الله عليه و اله: لا يقبل الله لصاحبِ بدعةٍ صوماً و لا صلوةً و لا صدقةً و لا حجّاً و لا عُمرةً و لا جهاداً و…يخرج من الاسلامِ کما تخرج الشعرة من العجين. (۲) خدا هيچ عملي را از قبيل نماز روزه صدقه حج و…از بدعت گذار قبول نمي کند و او از اسلام خارج ميشود… . قال رسول الله صلي الله عليه و اله: اهل البدع شرالخلق و الخليفة (کنزالعمال) اهل بدعت بدترين مخلوقات و موجودات هستند. قال رسول الله صلي الله عليه واله: اهل البدع کلاب اهل النار (کنزالعمال) اهل بدعت سگ هاي اهل آتش هستند. عنه في قوله تعالي: إِنَّ الَّذِينَ فَرَّقُوا دِينَهُمْ وَ کانُوا شِيَعاً هم اصحاب البدع و اصحاب الاهواء ليس لهم توبة. انا منهم بريء و هم مني بُراء.(پيامبر اکرم صلي الله عليه واله درباره اين آيه قرآن: "کسانى که دين خويش را پراکنده کردند و گروه گروه شدند" فرمودند آنها اهل بدعت و اصحاب و ياران هوا و هوس هستند . براي ايشان توبه اي نيست. من از ايشان بيزارم و ايشان نيز از من بيزارند.) (کنزالعمال) تا اينجا از کتب اهل سنت اثبات شد که بدعت گذار کافر است. حال سوال اينجاست که آيا عمر بدعت گذار بوده است يا خير ؟ طبق اعتراف خود او در دين بدعتهاي بسياري را گذاشته است. مانند: الف) بدعت حلال کردن شراب توسط عمر: عمر مي گفت: آب را داخل شراب کنيد و بخوريد مانعي ندارد! همچنين آورده اند يک وقتي مردم شام از سرما و سنگيني آب و بدي محصول زمين نزد عمر شکايت بردند. عمر به آنها اجازه داد که شراب را بجوشانند وقتي دو ثلث آن کم شد يک سوم باقيمانده را بياشامند! (۳) جصاص داستان جالبي دراين رابطه از عمر نقل ميکند. ميگويد: يک روز عربي که شراب خورده بود. عمر خواست او را با تازيانه حد بزند عرب گفت: من همان شرابي را خوردم که خودت ميخوري!!! عمر شراب خود را خواست و آن را با آب مخلوط نمود و گفت: هر کس در اين موضوع شک کرد آب را داخل شراب نمايد مانعي ندارد آنگاه پس از اينکه عرب را حد شراب زد خودش شراب را نوشيد ! (۴) در حالي که شراب با آب مخلوط شود باز هم شراب است و پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله فرمود: هر چه را که زيادي آن مستي آورد کمي آن نيز حرام ميباشد خواه مستي بياورد يا نياورد. (۵) ب) پايه گذاري بدعت قياس توسط عمر: حافظان حديث و تاريخ نگاران اسلامي نامه اي درباره دستور العمل حکومتي و قضائي از عمر به ابوموسي اشعري نقل کرده اند که بيان گر پيش قدمي عمر در مطرح نمودن قياس است. و اينکه او قياس را به عنوان يک قاعده فقهي و يک قانون اسلامي در جهت استنباط احکام شرعي پايه گذاري کرد. اين نامه هنگامي نوشته شد که نامبرده از طرف عمر والي حکومت عراق بود و مشتمل بر اين فراز است: الفهم الفهم فيما تلجلج في صدرک مما ليس في کتاب الله و لا سنه. ثم اعرف الاشباه و الامثال و قس الامور عند ذلک.(هر آنچه به خاطرت خطور مي کند و خبري از آن در کتاب و سنت نيست پيرامون آن فهمت را به کار انداز. آنگاه شبيه ها و همانندهاي آن را شناسائي کن و آنها را به يکديگر قياس نما. يعني حکم آنچه را که مورد نص کتاب و سنت است بر آنچه در کتاب و سنت مطرح نشده جاري کن…) (۶) ج) بدعت تراويح: ابن شهاب از عروة بن زبير، از عبدالرحمان بن عبدالقاري نقل کرده که گفت: شبي از شبهاي رمضان با عمربن خطاب به مسجد رفتيم، مردم متفرق بودند و هرکس براي خود نماز مي خواند و بعضاً مردي با اقوام خود به نماز مشغول بود. عمر چون اين بديد گفت: به عقيده من اگر اينها را با يک امام گرد آوريم بهتر است. و در پي اين تصميم ابيّ بن کعب را به امامت گماشت. شب ديگر به اتفاق به مسجد رفتيم و مردم به جماعت نماز مي خواندند، عمر گفت: نعم البدعة هذه اين بدعت خوبي است! البته نمازي که پس از خوابيدن بخوانند; يعني آخر شب از اينکه اوّل شب اقامه شود بهتـر خـواهـد بـود. (۷) د) بدعت نهي از متعه توسط عمر: عمر گفت: متعتان کانتا علي عهد رسول الله و انا احرمهما و اعاقب (۸)(يعني دو متعه در زمان پيامبر اکرم صلوات الله عليه واله (حلال) بوده و من امروز آنها را حرام ميکنم و مرتکبين آنها را به کيفر ميرسانم. يکي متعه زنان و ديگري متعه حج.) پس سير منطقي و يا به بياني ديگر خلاصه اين بحث اين شد که: عمر طبق مصادر اهل سنت بدعت گذار هستند. طبق مصادر اهل سنت بدعت گذار کافر است. نتيجه: عمر کافر است. ۲) نزاع کننده در خلافت کافر است ! ابن مغازلي به سند متصل از ابوذر روايت کرده که پيامبر اکرم ص فرمودند: هرکه بعد از من با علي عليه السلام در خلافت منازعه کند کافر است. (۹) در نزاع عمر و ابابکر با آقا امير المومنين عليه السلام در رابطه با خلافت هيچ شکي وجود ندارد. فکر نکنم که نياز به استدلال باشد. همان بس که به اعتراف بزرگان اهل سنت نزاع عمر و ابابکر با علي عليه السلام بر سر خلافت به جايي کشيد که ابوبکر دستور حمله به خانه آقا اميرالمومنين عليه السلام را صادر کرد و عمر به پيروي از او به خانه وحي حمله کرد و اين حمله باعث کشته شدن حضرت زهرا سلام الله عليها و حضرت محسن سلام الله عليه شد. براي اطلاع بيشتر در اين مورد ميتوانيد به مصادر (اهل سنت) زير مراجعه فرماييد: مصنف ابن ابي‏شيبه ۸/ ۵۷۲ ميزان الاعتدال ۲/ ۴۹۰، شماره ۴۵۴۹ انساب الأشراف ۱/ ۵۸۶، ط دار معارف، قاهره تذکره الحفاظ ۳- ۰۹۲، شماره ۸۶۰٫ سير اعلام النبلاء ۱۳/ ۱۶۲، شماره ۹۶٫ البدايه والنهايه ۱۱/ ۶۵، حوادث سال ۲۷۹ الامامه و السياسه، ص ۱۲، چاپ المکتبه التجاريه الکبري، مصر عقد الفريد، ج ۴ ص ۲۶۸ تاريخ طبري، ج ۳ ص ۴۳۰ مروج الذهب، ج ۲ ص ۳۰۳٫ و… ۳) گوينده: حسبنا کتاب الله کافر است ! إِنَّ الَّذِينَ يَکْفُرُونَ بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ يُرِيدُونَ أَنْ يُفَرِّقُوا بَيْنَ اللَّهِ وَ رُسُلِهِ وَ يَقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَ نَکْفُرُ بِبَعْضٍ وَ يُرِيدُونَ أَنْ يَتَّخِذُوا بَيْنَ ذلِکَ سَبِيلًا أُولئِکَ هُمُ الْکافِرُونَ حَقًّا وَ أَعْتَدْنا لِلْکافِرِينَ عَذاباً مُهِيناً (آنان که به خدا و رسولان او کافر شوند و خواهند که ميان خدا و پيغمبرانش جدايى اندازند و گويند: ما به برخى (از انبياء) ايمان آورده و به پاره‏ اى ايمان نياوريم و خواهند که ميان کفر و ايمان راهى اختيار کنند به حقيقت کافر اينهايند و ما براى کافران عذابى خوار کننده مهيا ساخته ‏ايم.) (۱۰) از اين آيه شريفه فهميده مي شود که کساني که قصد دارند تا بين خدا و رسول جدائي بياندازند کافران حقيقي هستند. و نکته جالب اينجاست که قران تنها درباره اين نوع کافران فرموده است که اين ها کافران حقيقي هستند ! اما ببينيم چگونه عمر سعي کرد تا بين خدا و رسولش جدائي بياندازد: پيامبر اکرم صلي الله عليه واله در لحظات آخر عمرشان فرمودند: قلم و کاغذ بياوريد تا وصيتنامه اي براي شما بنويسم که بعد ازمن هرگز گمراه نشويد. ولي عمر بن خطاب گفت: ان النبي غلبه الوجع و عندکم کتاب الله حسبنا کتاب الله !!! (۱۱) (اين حديث در اصح کتب اهل سنت موجود مي باشد) در قسمت اول جمله عمر توهين بسيار بزرگي به پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله مي کند. اينقدر اين توهين بزرگ است که حقير خجالت ميکشم آن را ترجمه کنم. ولي بحث ما بر سر قسمت دوم جمله است که گفت: "کتاب خدا ما را بس است" عمر با گفتن اين جمله همان کاري را کرد که در ايه شريفه مذکور در مورد آن صحبت ميکند. يعني او با اين جمله قصد بر اين داشت تا بين کلام خدا (قران) و پيامبر اکرم صلي الله عليه و اله جدائي بيافکند. و در واقع او چنين گفت که خدا يک چيز مي گويد و پيامبر ص چيز ديگر. و در ميان اين دو ما بايد به کلام خدا تمسک بجوئيم ! در حاليکه خود قران درباره پيامبر اکرم صلي الله عليه واله مي فرمايد: وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحَى.(هرگز از روي هواي نفس سخن نميگويد! آنچه ميگويد چيزي جز وحي که بر او نازل شده نيست.) خلاصه اين بحث: عمر بن خطاب با گفتن "کتاب خدا ما را بس است" بين خدا و رسول جدائي افکند. قران کريم کساني که بين خدا ورسول جدائي مي افکنند را کافر حقيقي مي نامد. نتيجه: عمر (طبق قران و روايت معتبر اهل سنت) کافر حقيقي مي باشد. ۴) آزار دهنده حضرت زهرا سلام الله عليها کافر است ! خداوند ميفرمايد:إِنَّ الَّذِينَ يُؤْذُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اللَّهُ فِي الدُّنْيا وَ الْآخِرَةِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذاباً مُهِينا (قطعاً آنان که خدا و پيامبرش را مى ‏آزارند، خدا در دنيا و آخرت لعنتشان مى‏ کند، و براى آنان عذابى خوارکننده آماده کرده است.) قال رسول الله صلي الله عليه و اله: فاطمة بضعة مني من آذاها آذاني و من آذاني فقد آذي الله.(فاطمه سلام الله عليها پاره تن من است. هر کس او را اذيت کند مرا اذيت نموده و هرکس مرا بيازارد خدا را آزرده است.) (۱۲) اين حديث بين شيعه و سني متواتر و صحيح مي باشد. البته ما اينجا به اقتضاي بحث تنها اسناد سني را آورديم. و اما عمر و ابابکر اين قدر حضرت زهرا سلام الله عليها را اذيت و ازار نمودند که آن حضرت خطاب به آن دو نفر فرمود: اني اشهد الله و ملائکته انکما اسخطتماني و ما ارضيتماني و لئن لقيت النبي لاشکونکما اليه. (۱۳)(خدا و ملائکه اش را شاهد ميگيرم که شما دو نفر مرا به خشم آورديد و رضايت مرا جلب نکرديد و اگر پيامبر ص را ملاقات نمايم هر اينه شکايت شما دو نفر را به وي خواهم کرد.) در صحيح بخاري ح۶۲۳۰ امده است: فوجدت فاطمة علي ابي بکر في ذلک فهجرته فلم تکلمه حتي توفيت…فلما توفيت دفنها زوجها علي ليلا و لم يوذن بها ابابکر و صلي عليها.(فاطمه سلام الله عليها بر ابوبکر غضب نمود و با او قطع رابطه کرد و تا زماني که زنده بود با ابوبکر سخن نگفت…هنگامي که از دنيا رفت. شوهرش علي عليه السلام وي را شبانه دفن کرد. و به ابوبکر خبر نداد و خودش بر جنازه وي نماز خواند.) ابن ابي الحديد معتزلي در شرح نهج البلاغه خود ج۶ص۵۰ مي نويسد: ان فاطمة ماتت و هي واجدة علي ابي بکر و عمر.(فاطمه سلام الله عليها از دنيا رفت در حالي که سخت از ابوبکر و عمر غضبناک بود.) با توجه به روايات مذکور آزار و اذيت حضرت زهرا سلام الله عليها توسط عمر از مسلّمات مي باشد. خلاصه بحث: عمر و ابابکر حضرت زهرا سلام الله عليها را آزرده اند. (طبق روايات معتبر اهل سنت) آزرده شدن حضرت زهرا سلام الله عليها مساوي است با آزرده شدن خدا و رسول. (طبق روايت متواتر بين شيعه وسني) آزرده شدن خدا و رسول لعن و عذاب الهي را به دنبال دارد. (طبق ايه اي که ذکر شد) ۵) دشمن اهل بيت عليهم السلام کافر است ! در اين رابطه احاديث فراوان و متواتري در کتب اهل سنت يافت مي شود. که ما در اينجا تنها به گوشه اي از آن ها اشاره مي کنيم: قال رسول الله صلي الله عليه و اله:يا علي لو ان احدا عبدالله حق عبادته ثم شک فيک و اهل بيت (في) انکم افضل الناس کان في النار.( اي علي اگر کسي آنچنان خدا را عبادت کند که حق عبادت او را ادا کرده باشد. پس درباره افضليت و برتري تو اهل بيتت بر مردم شک نمايد سرنوشتش اتش است. (۱۳) قال رسول الله صلي الله عليه و اله:يا علي لو ان امتي صاموا حتي يکونوا کالحنايا و صلوا حتي يکونوا کالاوتار. ثم ابغضوک لاکبهم الله في النار.(اي علي اگر امت من انقدر روزه بگيرند که (همانند قوس و کمان) کمر خميده شوند و آن قدر نماز بخوانند تا چون زه کمان لاغر گردند و با تودشمني نمايند خداوند آن ها را به رو در آتش افکند.) (۱۴) و اما اثبات دشمني عمر و ابابکر با مولا علي و اهل بيت عليهم السلام براي اهل تحقيق و علماي غير متعصب بسيار واضح و مسلم است. قطعا مي توان به عنوان مثال به ظلم ايشان بعد از شهادت پيامبر صلي الله عليه واله به ال رسول در غصب حق خلافت مولا علي عليه السلام و غصب فدک از حضرت زهرا سلام الله عليها و ….اشاره کرد. البته روايات مذکور در بحث قبلي مبني غضب حضرت زهرا سلام الله عليها بر عمر و ابابکر و همچنين ازار و اذيت حضرت زهرا سلام الله عليها توسط آن دو نفر به خوبي نشان دهنده عداوت و دشمني عمر و ابابکر با اهل بيت عليهم السلام مي باشد. خلاصه بحث: عمر و ابابکر (طبق روايات و مصادر تاريخي فراوان اهل سنت) دشمن اهل بيت عليهم السلام بوده اند. دشمن اهل بيت عليهم السلام (طبق روايات اهل سنت) کافر است. نتيجه: عمر وابابکر کافرند. اثبات کفر عمر و ابابکر از کتب شيعه ۱) امام موسي بن جعفر عليه السلام فرمودند: هما الکافران عليهما لعنة الله و الملائکة و الناس اجمعين. و الله ما دخل قلب احد منهما شي ء من الايمان…کانا خداعين مرتابين منافقين حتي توفتهما ملائکة العذاب الي محل الخزي في دار المقام. (۱۵)(آن دو (ابابکر و عمر) کافرند نفرين خدا و فرشتگان و همه مردم بر آنها باد. به خدا سوگند هيچگاه به دل ايمان نداشتند…هميشه حيله باز و اهل شک و ريب و نفاق بودند تا ملائکه عذاب آنها را قبض روح و به جايگاه خواري در دارالمقام (دوزخ) فرستادند. ۲) ابوحمزه ثمالي مي گويد: به حضرت امام علي بن الحسين عليه السلام عرض کردم: أسألک عن فلان و فلان؟ حضرت فرمودند: فعليهما لعنة الله بلعناته کلها مات و الله و هما کافران مشرکان بالله العظيم (۱۶)( از شما درباره احوال ابابکر و عمر سوال ميکنم؟حضرت ع فرمودند: به عدد تمام لعنتهاي الهي لعنت خدا بر آن دو باد و به خدا سوگند که آن دو مردند در حالي که نسبت به خدا کافر بودند و شرک مي ورزيدند. ۳) ابوعلي خراساني از غلام امام سجاد عليه السلام نقل ميکند. که او گفت: کنت معه في بعض خلواته. فقلت: ان لي عليک حقا الا تخبرني عن هذين الرجلين عن ابي بکر و عمر؟ فقال کافران کافر من احبهما. (۱۷)(در خدمت حضرت تنها بودم به ايشان عرض کردم: همانا بر شما از براي من حقي است آيا مرا از احوال آن دو شخص ابوبکر و عمر خبر نمي دهيد؟پس حضرت فرمودند: آن دو کافرند و هرکس هم که محبت آنها را در دل داشته باشد کافر است. ۴) ابوحمزه ثمالي گويد: از امام سجاد عليه السلام راجع به آن دو نفر (ابوبکر و عمر) سوال شد. حضرت فرمودند: کافران و کافر من تولاهما. (۱۸)(آن دو کافرند و هر کس موالي آنها باشد کافر است.) ۵) فضيل بن رسان از امام باقر عليه السلام نقل مي کند که حضرت فرمودند: مثل ابي بکر و شيعته مثل فرعون و شيعته و مثل علي و شيعته مثل موسي و شيعته. (۱۹)(مثل ابوبکر و پيروانش مثَل فرعون و فرعونيان است و مثل علي ع و شيعيانش مثل موسي و پيروانش است.) ۶) امام صادق عليه السلام مي فرمايند:من شک في کفر اعدائنا و الظالمين لنا فهو کافر. (۲۰)(کسي که شک کند در کفر دشمنان ما وکساني که به ما ظلم کردند کافر است.) ۷) علامه شيخ سليمان ماحوزي بحراني آورده است: روي اصحابنا عن ائمتنا ع: ان ابابکر و صاحبه عمر لم يؤمنا قط. (۲۱)(اصحاب ما از ائمه و پيشوايان ما روايت کرده اند که ابوبکر و رفيقش عمر هيچگاه ايمان نياوردند.) و علامه مجلسي رحمه الله هم فرموده است:الاول و الثاني لم يؤمنا بالله طرفة عين (۲۲)(اولي و دومي به اندازه چشم به هم زدني ايمان به خداي متعال نياوردند.) اسناد: ۱) سنن ابن ماجه ج۱ص۷۸ ۲) سنن ابن ماجه ج۱ص۷۷ ۳) سنن بيهقي ج۸ ص ۳۰۰ و ۳۰۱- سنن نسائي ج۸ ص ۳۲۹- کنز العمال هندي ج ۳ص ۱۰۹و ۱۰۱- تيسير الوصول ج۲ ص ۱۷۸- جامع مسانيد ابوحنيفه ج۲ص ۱۹۱ ۴) احکام القران ج۲ ص ۵۶۵ ۵) سنن دارمي ج۲ ص ۱۱۳- سنن نسائي ج۸ ص ۳۰۱ – سنن بيهقي ج۸ ص ۲۹۶- مصابيح السنه ج۲ ص ۶۷- تاريخ خطيب بغدادي ج۳ ص ۳۲۷- صحيح ترمذي ج ۱ص۳۴۲ ۶) البيان و التبيين-جاحظ۲/۲۴ –صحيح مسلم ۱/۲۴-۲۵ — سنن بيهقي ۱۰/۱۵۰ — شرح نهج البلاغه- ابن ابي الحديد ۱۲/۹۰-۹۱ — عقدالفريد-ابن عبد ربه ۱/۸۶-۸۸ — تاريخ دمشق-ابن عساکر (به نقل از کنز العمال). و بسياري از کتب ديگر… ۷) صحيح البخاري ک التراويح ج ۲ / ۲۵۲، موطأ مالک ج ۱ / ۱۱۴، الطرائف لابن طاوس ص ۴۴۵ عن الجمع بين الصحيحين. ۸) تفسير الرازي ج ۲ / ۱۶۷ وج ۳ / ۲۰۱ و ۲۰۲ ط ۱، شرح نهج البلاغة لابن أبى الحديد ج ۱۲ / ۲۵۱ و ۲۵۲ وج ۱ / ۱۸۲، البيان والتبيان للجاحظ ج ۲ / ۲۲۳، أحکام القرآن للجصاص ج ۱ / ۳۴۲ و ۳۴۵ وج ۲ / ۱۸۴، تفسير القرطبى ج ۲ / ۲۷۰ وفى طبع آخر ج ۲ / ۳۹، المبسوط للسرخسي الحنفي باب القرآن من کتاب الحج وصححه ج، زاد المعاد لابن القيم ج ۱ / ۴۴۴ فقال ثبت عن عمر وفى طبع آخر ج ۲ / ۲۰۵ فصل اباحة متعة النساء، کنز العمال ج ۸ / ۲۹۳ و ۲۹۴ ط ۱، ضوء الشمس ج ۲ / ۹۴، سنن البيهقى ج ۷ / ۲۰۶، الغدير للاميني ج ۶ / ۲۱۱، المغنى لابن قدامة ج ۷ / ۵۲۷، المحلى لابن حزم ج ۷ / ۱۰۷، شرح معاني الاثار باب مناسک الحج للطحاوي ص ۳۷۴، مقدمة مرآة العقول ج ۱ / ۲۰۰٫ ۹) مناقب ابن مغازلي ص۴۵ح۶۸- ينابيع المودة ص۹۷ – کنزالعمال ج۱ص۲۰۹ ح۱۰۴۶ – مناقب ابن شهر آشوب ح۳ص۲۱۶. ۱۰) سوره نساء ۱۵۰-۱۵۱ ۱۱) صحيح بخاري باب کتابه العلم من کتاب العلم ۱/۲۲ و مسند احمد بن حنبل تحقيق احمد محمد شاکر حديث ۲۹۹۲ و طبقات ابن سعد ۲/۲۴۴ چاپ بيروت. ۱۲) صحيح بخاري ح۳۴۲۷و ۳۴۸۳- کنزالعمال ج۶ص۲۲۰- فيض القدير ج۴ص۴۲۱ – مسند احمدبن حنبل ج۴ص۳۲۸ – حلية الاولياء ج۲ص۴۰ – صحيح مسلم ح۴۴۸۳ – سنن ترمذي ج۲ص۳۱۹ – مستدرک حاکم ج۳ص۱۵۹ – اسدالغابة ج۵ص۵۲۲- الاصابة ج۸ص۱۵۹ – مسند ابن يعلي ج۱ص۱۹۰ ۱۳) سند سني: صحيح بخاري ج۵ص۲۶ – صحيح مسلم ج۴ص۱۹۳ – بخاري در صحيح خود مينويسد: پس از آن که دختر پيامبر ميراث خود را از خليفه خواست. و او گفت که از پيغمبر شنيدم که ما ميراث نميگذاريم . زهرا سلام الله عليها ديگر با او سخن نگفت تا مرد ( صحيح بخاري . ۵/۱۷۷) سند شيعه:کتاب سليم بن قيس حديث ۴۸ ۱۳) مودة القربي موده هفتم ص۲۲ ودر چ مندرج در ينابيع الموده ۲/۲۹۸ ۱۴) تاريخ دمشق ابن عساکر بخش امام اميرالمومنين ج۱ص۱۴۵ شماره ۱۷۹ به نقل از جابر بن عبدالله – مناقب ابن مغازلي ص۲۹۷ شماره ۳۴۰ – فرائد السمطين ج۱ص۵۱ شماره ۱۶ – کفاية الطالب ص۱۷۹و در چ ديگر ص۳۱۸ ۱۵) کافي ج۸/۱۲۵ ح۹۵ ۱۶) بصائر الدرجات ۲۶۹ ح۹. بحار ج۳۰ / ۱۴۵ و ج۲۷/۲۹ ۱۷) حار الانوار ج۷۲/۱۳۷ ح ۲۵ ۱۸) حارالانوار ج۷۲/۱۲۸ ۱۹) بحارالانوار ج۳/۳۸۳. تقريب المعارف / ۴۷ ۲۰) رجال الکشي مع تعليقة الميرداماد ج۲/۸۱۱. قم ۱۰۱۲ . اعتقادات شيخ صدوق ۷۹ و ۸۰. وسائل الشيعه ج۲۸ ص۳۴۵. بحار ج۲۷ / ۶۲ ۲۱) الاربعون حديثا ۳۲۱ ۲۲) بحار ج۳۰/۴۰۹
85 | ر-ج | | ١٧:٠٥ - ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٢ |
اينقدر بحث براي چي؟ خودتونا اذيت نكنيد به جايي نميرسيد با اين افراد لجباز(مو...)
86 | حسام | | ١٣:١٩ - ١٤ خرداد ١٣٩٢ |
عالي بود
87 | روح الله | | ١٥:٥٣ - ٢١ تير ١٣٩٢ |
متاسفانه آقايان اهل سنت نمي خواهند حقيقت را قبول کنند بهترين راه براي اثبات ولايت اميرالمومنين علي /ع/ استفاده از کتب اهل سنت در فضايل علي /ع/و تمسک به حديث غدير استکه شيعه وبزرگان اهل سنت ان را قبول دارند. آيا انسان ظالم و گناهکارميتواند خليفه و جانشين پيامبر خدا باشد مگر عمر بن خطاب به گوش حضرت زهرا /س/ سيلي نزد ؟مگر عمر خطاب در خانه علي /ع/ را آتش نزد؟تو را به خدا از تعصب دست بر داريد.اگر در خانه کس است يک حرف بس است. حق با علي /ع/ واولاد علي /ع/ است
88 | سبحان عباس پور | | ١٢:٥٧ - ٣١ مرداد ١٣٩٢ |
سلام
آخه بحث اينجاست که اين دوستان معناي ولايت رو اصلا درک نفرمودند!
اگر (ولايت) رو سرپرستي بدونيم در درجه اول که خداوند ولي همه ماست و بعد رسول و بعدش کي؟!
( انما وليکم :1- الله 2- و رسوله 3- والذين آمنوا الذين يقيمون الصلوه و يوتون الزکاه و هم راکعون)
دليل از اين روشن تر و تابلو تر؟!
آيه مستقيم قرآنه! ديگه:» همانا ولي (سرپرست) شما خداوند و پيامبرش و کساني که نماز ميخوانند و زکات ميدهند در حالي که درحال رکوع اند
و وقتي اين آيه نازل شد، اميرالمونين علي (ع) در حال اهداي انگشتري خودشان در رکوع به فرد نيازمند بودند.
بماند ديگر حديث ثقلين و آيه تطهير و حديث غدير و حديث منزلت و ...
انصافا کسي فقط سواد خوندن قرآن (عرب) داشته باشه يا ترجمه ي آيه رو به زبون خودش يک بار بخونه ديگه ميفهمه چي به چيه
مگر اينکه ... في قلوبهم مرض...
89 | روح الله | | ٢٢:٠٥ - ٠١ دي ١٣٩٢ |
دروود ورحمت خدا بر دکتر قزويني مدافع ئلايت اميرالمومنين
90 | علي زاده | | ١٥:٣٦ - ١٢ دي ١٣٩٢ |
جناب (حسين احمدي)اول برويد املا ي فارسي را ياد بگيريد بعد اظهار نظر کنيد . امثال شما بي سوادان عالم نما باعث دوري مردم از اهل بيت مي شود.
91 | محمد | | ٠٤:٣٧ - ٢١ دي ١٣٩٢ |
باسلام آقا? احمد? شما ابتداجواب اون روا?ت نهج البلاغه مبن? برب?عت رو بد?د تاشبهات ازب?ن بره و?ک سوال? از آقا موس? داشتم آ?ا دراحاد?ث صح?ح پ?امبر ?ا آ?ات قرآن مج?د دل?ل? بر توسل به شخص مرده وجود دارد اگه هست خواهش م?کنم اونا رن اگه زحمت ن?ست ذکر کن?د موفق باش?د محمد از کردستان
92 | علي | | ١٣:٢٩ - ١٤ فروردين ١٣٩٣ |
به جناب علي بايد بگم که دوست عزيز دليل اينکه ما ميگوييم شيعه حق است همين است که شما اشاره کردي. يعني چي؟؟؟؟
يعني اينکه پيامبر وقت کافي نداشت براي تفسير کامل قران چون دائما در حال جنگ و نبرد با کفار و روميان و... بود. حال که پيامبر مهلتي نداشته که قرا ن رو کامل تفسير کنه بايد يه کسي مشخص کنه که او راه پيامبر رو ادامه بده. حالا اين شخص رو کي بايد انتخاب که؟ خدا يا مردم؟؟؟خدا بايد انتخاب کنه چون خدا بر قلوب مردم آگاهه و بهترين رو انتخاب ميکنه که آيه غدير واسه همين نازل شد.و امثال اون آيه زياد است . دوستان عزيز بايد به عمق مفاهيم قران دقت کنيد. قران يه ظاهر دار يه معني باطن.شما به اين آيه دقت کن " انا من المجرمين منتقمون"سجده22 يعني مااز مجرمين وگناه کاران انتقام مي گيريم. مجموع حروف ابجد اين آيه ميشود 1202 و مجموع حروف ابجد خلفاي سه گانه "ابوبکر عمر عثمان " ميشود 1202. اين ايه در شان اينها آمده.
اصحاب يمين چه کساني اند؟؟
يمين ابجدش =110
علي ابجدش =110
مولود کعبه:
زمان 13 رجب
مکان کعبه
کعبه=97
13 +97=110
علي =110
خدا 1000 اسم دارد + اسم پيامبر(محمد) ابجد محمد (92) خلفاي سه گانه (ابوبکر عمر عثمان)(1202)
1000 +92=1092
1202-1092=110
ميشود علي =110
پيامبر گفت امت من 72 فرقه ميشود که فقط يک فرقه از آتش رهايي ميبابند.
فرقه=385
شيعه=385
غدير خم و امام علي:
غدير خم:1854
ابجد اصغرش ميشود =18
مصادف با روز غدير = 18 ذالحجه
تبليغ کننده کيست؟ محمد
محمد ابجدش =92
18+92=110
علي =110
سوال ديگر
93 | علي | | ١٥:١٠ - ٢٦ شهریور ١٣٩٣ |
امير المومنين فقط فقط فقط فقط فقط علي بن ابي طالب است.برادران اهل سنت.در صلوات شما ال پيامبر را چه کساني فرض ميکنيد.
94 | رضا كاوياني | | ٢٣:٢٩ - ٢٦ شهریور ١٣٩٣ |
اهل تسنن و اهل تشيع محترم
اين کليپ مفتي اعظم سوريه را حتما ببينيد.راجع به علي (ع) و عاشورا و يزيد است.
http://hw3.asset.aparat.com/aparat-video/758d6594cd5c569dbe9faee6cd63ae0a1138563.mp4
95 | م سرافراز | | ٠١:٠٨ - ١٠ مهر ١٣٩٣ |
سلام بر راستين قدمان . ( دلايل عقلي براي شما ) مشورت در امور خداوند مثلا نماز و روزه که انجام بدهيم يا ندهيم براي هر عاقلي باطل است ولذا تعيين جانشين براي پيامبر نيز از امور خداوند است چنانکه براي تعيين جانشين و حتي فرمانده سپاه براي پيامبران گذشته، خدا تصميم گرفته است و يا با در خواست پيامبر (حضرت موسي ع ) وتاييد خدا بوده است و اين با اعتقاد شيعه درست است . پس مشورت در سقيفه در امر خلافت بدعت هولناکي بوده و آن افراد در امر خدا دخالت و جسارت کرده اند و ظالم به خدا و پيامبر و جانشين برحق او و حتي امت گمراه شده هستند . وحالا که عقل عمومي رشد کرده عاقلان نبايد دنباله رو جاهلان و ظالمان و غاصبان باشند . (دليل ديگر ) بر طبق اعتقادي که در امر خلافت وجودذ دارد و آنچه انجام يافته مي توان نيجه گرفت (استغرالله) ابوبکر و عمر که براي خودشان خليفه تعيين کردند به فرد يا شورا آينده نگر تر و دانا تر از خدا و پيامبرش بودنداي عقيده باطل مربوط به گروه مقابل شيه است پس شيعه حق است ( دليل عقلي ديگر که حجه الحجج است قتل حضرت فاطمه توسط مسلمانان ) چرا بخانه فاطمه حمله شد ؟ چرا فاطمه در حکومت آنها کشته شد ؟ و چرا قاتلان مجازات نشدند ؟ و چرا مخفيانه دفن شد ؟ چرا قبر ايشان پيدا نيست ؟ صبرما مثل صبر خدا و صبر علي ع نيست و دل ما آتش مي گيرد از بر گشتن امت پيامبر به عقب و هدر رفتن زحمات او و ريختن خون عزيزانش.( دليل ديگر ) گروه هاي طالبان داعش و القاعده و... تمام جنايات آنها دليل بر بطلان مکتب شجره ملعونه است که همه اينها ميوه هاي آن درخت است که توسط عمر و ابوبکر کاشته شده است و آب پاک اسلام بجاي آبياري درخت طوبي و همه اهل دنيا صرف آبياري درخت ملعونه گشته است .
96 | اصغر | | ١٢:٠٤ - ١٢ مهر ١٣٩٣ |
چرا ??? نمي خواهد بداند وضوي بي ولايت آب بازي است،!
97 | جعفر كما لي | | ٢٢:٠٠ - ١٨ آبان ١٣٩٣ |
خدا قوت دمتان گرم
 [1] [2] [3]   قبلی
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب