2020 October 22 - پنج شنبه 01 آبان 1399
بررسي دلايل اهل سنت مبني بر خلافت ابوبكر
کد مطلب: ٥٥٦٦ تاریخ انتشار: ٢٠ فروردين ١٣٨٨ تعداد بازدید: 45928
سخنراني ها » نقد خلافت خلفای سه گانه
بررسي دلايل اهل سنت مبني بر خلافت ابوبكر

نقد و بررسی نزول آیه اکرام در شان ابوبکر و اثبات خلافت
پاسخ به شبهات 88/01/20

 
 

بسم الله الرحمن الرحيم

تاریخ : 20 / 01 / 88

 

استاد حسيني قزويني

در گذشته بحث هايي داشتيم پيرامون متهم ساختن شيعه بر بدعت كه معتقد بر نصب اميرالمؤمنين (عليه السلام) بر خلافت هستند. شبهاتي كه امروز، وهابيت مطرح مي كند، چيز تازه اي نيست. اگر شما كتاب هايي كه از دير زمان، عليه شيعه نوشته شده، مانند كتاب العثمانية جاحظ ـ متوفاي 255 هجري ـ را ببينيد، همين شبهات در آنجا هست. مركز اين شبهات در كتاب المغني في الإمامة قاضي عبد الجبار معتزلي ـ متوفاي 415 هجري ـ آمده است و بعد از او هم ابن تيميه همان حرف هاي قاضي عبد الجبار را برداشته است و رنگ و رو داده و مقداري هم فحش و ناسزا و افترائات افزوده است و به صورت كتاب منهاج السنة در آورده است و به تعبير آقاي سقَاف ـ از علماي بزرگ اهل سنت اردن ـ كه مي گويد زيبنده است كه اين كتاب را منهاج البدعة بناميم.

در رابطه با پاسخ اين شبهه، مفصل سخن گفته ايم و إن شاء الله باز هم در آينده، ادله شيعه را به صورت فشرده براي خلافت امير المومنين (عليه السلام) و امامت ائمه (عليهم السلام) خواهيم گفت.

اما آنچه كه دوستان از ما تقاضا كردند روي آن بحث شود و در حوزه هاي ما، امروز در آن موضوع بحث نمي شود، اين است:

حالا كه اهل سنت ما را متهم مي كنند شما كه معتقد به خلافت اميرالمؤمنين (عليه السلام) هستيد و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، حضرت علي (عليه السلام) به عنوان خليفه نصب كرده است، بدعت است و دليل بر بطلان مذهب شماست، خود اينها چه دليلي دارند بر خلافت آقاي ابو بكر و عمر و عثمان؟ آيا آنها هم به كتاب و سنت و روايت يا اجماع استناد مي كنند يا خير؟

ادله آنها در ترازوي علمي گذاشته شود و ارزش علمي آن، كاملا مورد بررسي قرار بگيرد. لذا، به حول و قوه إلهي، شايد اين بحث، دو سه هفته طول بكشد و از عزيزان هم تقاضا دارم كه دقت بيشتري بنمايند.

يكي از ادله اي كه آقايان اهل سنت براي خلافت آقاي ابوبكر اقامه مي كنند، استدلال به كتاب قرآن است. شايد براي برخي ها تازگي داشته باشد كه بشنوند آقايان اهل سنت براي اثبات خلافت ابوبكر به آيه اي از آيات قرآن استناد مي كنند. اگر كتاب هاي كلامي اهل سنت را ببينيد، در رابطه با سوره الليل، بويژه آيات:

وَ سَيُجَنَّبُهَا الْأَتْقَي * الَّذِي يُؤْتِي مَالَهُ يَتَزَكَّي

سوره الليل/آيه18-17

مي گويند كه اين آيه درباره ابوبكر نازل شده است و دليل بر أفضليت و شايستگي ابوبكر براي خلافت است.

من عين عبارتي كه آقاي إيجي ـ از بنيان گذاران كلام اهل سنت ـ در كتاب المواقف و آقاي سيد جرجاني در شرح مواقف آورده اند را قرائت مي كنم تا ببينيم كه از نظر ارزش علمي، چه جايگاهي دارد؟ ايشان مي گويد:

قال أكثر المفسرين و قد اعتمد عليه العلماء إنها نزلت في أبي بكر فهو أتقي و من هو أتقي فهو أكرم عند الله لقوله تعالي * "إن أكرمكم عند الله أتقاكم" و هو أي الأكرم عند الله هو الأفضل فأبو بكر أفضل ممن عداه من الأمة.

آيات ... درباره ابوبكر نازل شده است و او متقي ترين مسلمانان است و گرامي ترين مسلمانان نزد خداوند است. طبق اين آيه، أفضل أمت در نزد خداوند، ابوبكر است.

در ذيل آيه آمده است:

"و ما لأحد عنده من نعمة تجزي" يصرفه عن الحمل علي علي إذ عنده نعمة التربية فإن النبي ربي عليا و هي نعمة تجزي و إذا لم يحمل عليه تعين أبو بكر.

اين آيه، درباره حضرت علي (عليه السلام) نمي تواند باشد، زيرا بر گردن علي، نعمت تربيت نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و اين نعمتي است كه نيازي به پاداش دارد. وقتي اين آيه درباره علي تطبيق نكند، منحصرا در رابطه با ابوبكر است

المواقف للإيجي، ج3، ص630

ايشان در اينجا تصريح دارد بر اينكه علي بن أبي طالب (عليه السلام)، تربيت شده پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است. اگر بنا باشد ما دنبال فضيلت بگرديم، فضيلتي بالاتر از اين كه يك فردي از اول كودكي تا آخرين لحظات عمرش، ملازم پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) بوده است و تربيت يافته پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است، نمي توانيم داشته باشيم. اينها به ما اعتراض مي كنند كه شما نسبت به صحابه، جسارت مي كنيد و مي گوييد كه غير از 4، 5 نفر، همه مرتدّ شدند و در حقيقت، اين جسارت به پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) كه در طول اين 23 سال، ـ نستجير بالله ـ عرضه تربيت كردن نداشت، جز اين تعداد. ما اين را بارها جواب داده ايم كه نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) افراد را ملزم به ايمان نمي كرد:

فَإِنَّمَا عَلَيْكَ الْبَلَاغُ

سوره آل عمران/آيه20

إِنَّكَ لَا تَهْدِي مَنْ أَحْبَبْتَ

سوره قصص/آيه56

اين قابليت در شخص است كه مي تواند هدايت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) را بپذيرد يا نپذيرد. خود صحيح مسلم و صحيح بخاري آورده اند بر اين كه:

لتتبعن سنن من قبلكم شبرا بشبر.

ما ملت مسلمان، قدم به قدم راه ملت هاي گذشته را طيّ خواهيد كرد.

صحيح البخاري، ج4، ص144 - صحيح مسلم، ج8، ص57

اگر اين طور است، حضرت نوح (عليه السلام) 950 سال دعوت كرد:

وَ مَا آَمَنَ مَعَهُ إِلَّا قَلِيلٌ

سوره هود/آيه40

آيا اين نقص بر حضرت نوح (عليه السلام) است؟ نه والله!

حضرت موسي (عليه السلام) با آن تلاش و زحمت و با آن معجزات پي در پي كه براي بني إسرائيل آورد، وقتي اينها از روي رود نيل رد شدند و سپاه فرعون، جلوي چشمشان غرق شد، همين كه رفتند به خاكي، ديدند كه بت پرست ها درختي را پرستش مي كنند و از حضرت موسي (عليه السلام) خواستند:

اجْعَلْ لَنَا إِلَهًا كَمَا لَهُمْ آَلِهَةٌ

سوره اعراف/آيه138

اگر اين طوري است، ديگر جسارتي در كار نيست. مضافا اينكه خود شما مي گوييد حضرت علي (عليه السلام) تربيت شده پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است، تربيت شده پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، شايستگي براي نصب خلافت ندارد، ولي كسي كه يك پاسي از عمرش را به بت پرستي گذرانده و بعد مسلمان شده، ايشان به خاطر اينكه شما معتقد هستيد يك اموالي را در اختيار پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) قرار داده است ـ گرچه ما معتقديم كه دروغ است و هيچ ريشه تاريخي ندارد و علامه اميني (ره) پنبه اين ادعا را در الغدير زده است و إن شاء الله اگر نياز شد، در اين مورد بحث خواهيم كرد ـ ، أتقي و أكرم و أفضل مي شود، ولي فردي كه تربيت شده نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است، او أتقي و أكرم و أفضل نيست؟

آقاي طبري هم در تفسيرش، جلد 30، صفحه 287 چند روايت را نقل مي كند كه اين آيه در شأن ابوبكر نازل شده است.

در پاسخ به اين شبهه، چند نكته است كه عزيزان بايد مقداري دقت كنند:

جواب اول:

اگر شما دنبال افضل مي گرديد، چطور اكل از قفا مي كنيد و يك آيه اي را مي خواهيد با چند كيلو چسب بچسبانيد و أفضليت آقاي ابوبكر را اثبات بكنيد؟ با اين كه شما روايات متعددي را در معتبرترين كتاب هاي تان نقل كرده ايد كه أفضل أمت، علي بن أبي طالب (عليه السلام) است. اگر به دنبال أفضل هستيد، فرضا اگر اين آيه هم دلالت بر أفضليت ابوبكر بكند، معارض است با روايات متعددي كه شما با سندهاي صحيح نقل كرده ايد بر افضليت علي بن أبي طالب (عليه السلام) بر همه أمت.

حديث اول:

احمد بن حنبل ـ امام حنابله كه به عنوان يك محدّث توانمند، مورد تأئيد همه اهل سنت است ـ مي گويد:

ما لأحد من الصحابة من الفضائل بالأسانيد الصحاح مثل ما لعلي رضي الله عنه.

آن فضائلي كه با سندهاي صحيح براي علي است، براي هيچ يك از صحابه همچنين فضائلي نيست.

مناقب احمد، ص162

اگر شما دنبال افضليت مي گرديد، چطور اين گفته احمد بن حنبل را به عنوان أفضليت نمي گيريد؟ اما مي خواهيد با آن آيات، چند روايت جعلي و ضعيف را بياوريد و افضليت ابوبكر را ثابت كنيد. البته تكليف آن روايات را هم روشن مي كنيم كه همه شان ضعيف است و ارزش استناد هم ندارد. فرضا اگر ارزش استناد داشته باشد، معارض با اينهاست. آقاي ابن عبد البر ـ از استوانه هاي علمي اهل سنت ـ مي گويد:

لم يرو في فضائل أحد من الصحابة بالأسانيد الحسان ما روي في فضائل علي بن أبي طالب.

رواياتي كه با بهترين سند، در فضيلت علي بن أبي طالب آمده است، در فضيلت أحدي از صحابه نيامده است.

الإستيعاب لإبن عبد البر، ج3، ص1115 ـ تهذيب التهذيب لإبن حجر عسقلاني، ج7، ص298 ـ الإصابة لإبن حجر العسقلاني، ج4، ص464

حديث دوم:

عزيزان، اين روايات را يادگاري از ما داشته باشند. آقايان اهل سنت ما را متهم به غلوّ درباره حضرت علي (عليه السلام) مي كنند. روايت را ببينيد و بعد برويد هزار روايتي كه ما در فضائل حضرت علي (عليه السلام) مي آوريم، به پاي اين روايت مي رسد يا خير؟ شما، يك هفته درباره فضيلت حضرت علي (عليه السلام)، روايت نقل كنيد و بعد يك نفر هم اين روايت را نقل كند.

نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) به حضرت علي (عليه السلام) فرمود:

و الذي نفسي بيده! لولا أن يقول فيك طوائف من أمتي ما قالت النصاري في عيسي بن مريم، لقلت فيك اليوم مقالا لا تمرّ بأحد من المسلمين إلا أخذ التراب من أثر قدميك يطلبون به البركة.

قسم به خدايي كه جان من در قبضه قدرت اوست! اگر اين دلهره را نداشتم كه مردم درباره تو غلوّ كنند، همان گونه كه درباره عيسي غلوّ كردند، درباره تو سخني را مي گفتم كه از كنار هيچ مسلماني عبور نمي كردي، مگر اينكه خاك زير پاي تو را برمي داشتند و با آن، تبرك مي جستند.

المعجم الكبير للطبراني، ج1، ص320، حديث951 ـ مجمع الزوائد للهيثمي، ج9، ص131 ـ علل الحديث لإبن أبي حاتِم، ج1، ص313 - المناقب للخوارزمي، ص311

چقدر روايت زيبايي؟ شما اگر 500 روايت درباره فضائل و علم و زهد و مقام حضرت علي (عليه السلام) را در يك كفه ترازو بگذاريد و اين روايت را در كفه ديگر آن، اين روايت سنگيني مي كند. در خانه اگر كس است، يك حرف بس است. اگر شما دنبال فضيلت مي گرديد، چرا سوراخ دعا را گم كرده ايد؟ شما، هزاران روايتي كه در فضيلت آقايان ابوبكر و عمر و عثمان و ديگر صحابه آورده ايد را در يك كفه ترازو بگذاريد و اين روايت را در كفه ديگر. آيا بالاتر از اين أفضليت؟

حديث سوم:

در كتاب صحيح مسلم نقل مي كنند در رابطه با قضيه جنگ خيبر كه داستان مفصلي دارد:

پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) پرچم را به دست ابوبكر داد و رفت و شكست خورده برگشت. به دست عمر داد و رفت و شكست خورده برگشت. بطوري كه بين سپاه و ابوبكر و عمر، اختلاف بود كه لشكر، ابوبكر و عمر را مي ترساند يا ابوبكر و عمر، لشكر را كه نتوانستند حمله كنند. پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود:

لأعطين الراية رجلا يحب الله و رسوله و يحبه الله و رسوله.

فردا، پرچم را به دست كسي مي دهم كه او خدا و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) را دوست دارد و خدا و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) هم او را دوست دارند.

صحيح مسلم، ج5، ص195 و ج7، ص120

اگر به دنبال أفضليت مي گرديد، كدام أفضليت بالاتر از اين كه خدا و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) او را دوست دارند؟ آيا به دنبال فضلي بهتر از اين هستيد؟ حتي در روايات متعدد آورده اند كه خود خليفه دوم مي گفت:

اي كاش! يكي از فضائلي را كه خداوند به علي داده، به من هم مي داد و اين، بهتر بود از تمام ثروت روي زمين.

از جمله اينها، قضيه پرچم است كه مي گويد در آن روز، همه صحابه، گردن ها را دراز كرده بودند كه شايد اين فضيلت، نصيب آنها شود و فرداي آن روز هم پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) پرچم را به دست امير المومنين (عليه السلام) داد و رفت و فتح و پيروزي را نصيب مسلمانان كرد.

پس جواب اول از اين استدلال اين است كه اين فضيلتي كه شما براي آقاي ابوبكر براي تصدّي خلافت مي سازيد و از آيه بالا استفاده مي كنيد و از أتقي بودن، أفضل بودن و أكرم بودن او را ثابت مي كنيد، معارض است با رواياتي كه خودتان نقل كرده ايد در فضائل امير المومنين (عليه السلام).

در قرآن به آيه بيعت رضوان اشاره دارد، ولي در اين آيه مي گويد:

إِنَّ الَّذِينَ يُبَايِعُونَكَ إِنَّمَا يُبَايِعُونَ اللَّهَ يَدُ اللَّهِ فَوْقَ أَيْدِيهِمْ فَمَنْ نَكَثَ فَإِنَّمَا يَنْكُثُ عَلَي نَفْسِهِ

سوره فتح/آيه10

رضايت ما مشروط بر اين است كه بعدا بيعت شكني نكنند.

ولي در آنجا قاطعانه مي گويد: يحبه الله و رسوله.

محبت، غير از رضايت است. شايد يك نفر از بچه هايش رضايت داشته باشد، ولي محبتش به يكي از فرزندانش بيشتر است. محبت، خيلي بالاتر از رضايت است. شايد رضايت، پله اول از ده پله محبت باشد.

جواب دوم:

يكي از چيزهايي كه آقايان در برابر ما استدلال مي كنند، اين است كه در صحيح بخاري و صحيح مسلم و مسند احمد، 50، 60 روايت در فضائل آقاي ابوبكر و عمر آورده اند، تا جايي كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) گفته است:

لو كنت متخذا خليلا من أمتي لاتخذت أبا بكر خليلا.

اگر بنا بود كه براي خودم دوست انتخاب كنم، ابوبكر را انتخاب مي كردم.

صحيح البخاري، ج1، ص120 - صحيح مسلم، ج2، ص68

لو لم أبعث لبعث عمر بن الخطاب.

اگر بنا بود من به پيامبري مبعوث نشوم، عمر بن خطاب به پيامبري مبعوث مي شد.

كنز العمال للمتقي الهندي، ج11، ص581 - الكامل لإبن عدي، ج3، ص155 ـ ميزان الاعتدال للذهبي، ج2، ص50

لو كان في أمتي محدّثا لكان عمر بن الخطاب.

اگر يك نفر در أمت من، شايسته بود با ملائكه سخن بگويد، آن فرد، عمر بن خطاب است.

درباره عمر و ابوبكر و عثمان ده ها و صدها روايت جعلي نقل كرده اند.

ما يك سوالي از اين آقايان داريم:

در سقيفه بني ساعده، بين مهاجرين و انصار در رابطه با خلافت، درگيري شديدي بود. حتي سعد بن عباده را زير دست و پا له كردند و بيني حباب بن منذر را شكستند و منكم أمير و منا وزير مي گفتند. انصار مي گفتند كه ما أفضليم؛ چون گسترش اسلام، به بركت حمايت ما بوده و مهاجرين مي گفتند كه ما اولين مسلمان هستيم. تا اينكه آقاي ابوبكر يك روايتي از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) خواند كه دهان همه بسته شد و گفت: پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمود:

الأئمة من قريش.

ائمه از قريش هستند.

بعد از اين روايت، صحابه و انصار هيچ حرفي نزدند.

اگر شما مي فرماييد كه اين همه روايت در فضيلت جناب ابوبكر و عمر است و اينها را پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرموده بود، قطعا اينها به گوش ابوبكر و عمر و ابو عبيده جراح و غيره رسيده بود و بهترين و ضروري ترين وقتي كه به اين روايات نياز داشتند، سقيفه بني ساعده بود. اگر اين روايات را نقل مي كردند، دهان همه بسته مي شد. ولي يكي دانه از اين روايات را نقل نكردند. اضافه بر اين، در طول اين 3 سال خلافت ابوبكر، يك دانه از اين روايات را ابوبكر نقل نكرد. در طول اين 12 سال خلافت عمر، يك دانه از اين روايات را نقل نكرد. تمام اينها براي دوران بني اميه است. اگر همچنين رواياتي بود، يكي از اينها را در سقيفه بني ساعده مطرح مي كردند. تنها چيزي كه در آنجا گفتند، اين بود: الأئمة من قريش.

امير المومنين (عليه السلام) هم آمد اعتراض كرد و فرمود:

اينها به درخت استناد كردند و ميوه درخت را ضايع كردند.

اگر بنا باشد ائمه از قريش باشد، بني هاشم، أفضلِ قريش است. اگر يكي از اين روايات صحيح مي بود و پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) فرموده بود، اينها بايد در سقيفه بني ساعده، مطرح مي كردند. در دوران خلافت آقاي ابوبكر و عمر مطرح مي كردند. در آن وقت كه قبائل متعددي در برابر ابوبكر قيام كرده بودند در «جنگ ردّه»، يكي از اين روايات را براي آن مسلمانان مطرح مي كردند و آنها دست از اين جنگ مي كشيدند. حال آنكه ما نمي بينيم يك مورد از اين روايات را ابوبكر و عمر يا ديگران در زمان خلافت اينها استناد كرده باشند.

اگر شما بفرمائيد آيا حضرت علي (عليه السلام) استناد كرده است؟ بله. به دنبال تصدّي خلافت ابوبكر، فرداي آن روز، حضرت صديقه طاهره (سلام الله عليها) آمد به مسجد و در جمع مهاجرين و انصار فرياد بر آورد:

أنسيتم قول رسول الله في غدير خم قال: من كنت مولاه فعلي مولاه.

هل ترك أبي يوم غدير خم لاحد عذرا.

اباذر در روز دوم يا سوم آمد احاديث متعددي در خلافت حضرت علي (عليه السلام) گفت و او را زدند و دست و پايش را شكستند و از مسجد بيرون انداختند. سلمان آمد و استناد كرد، او را هم زدند و بيرون انداختند. أم أيمن زنش آمد در مسجد استدلال كرد كه خليفه درست و حسابي، علي بن أبي طالب (عليه السلام) است و عمر شروع كرد و گفت:

ما للنساء و لها في الأمور؟

به زنان چه مربوط است كه در اين قضايا دخالت كنند؟

امير المومنين (عليه السلام) در طول اين 25 سال، مرتب، مسائل مربوط به خلافتش را مطرح كرد. بهترين جائي كه علي بن أبي طالب (عليه السلام) تمام فضائلش را از ريز و درشت مطرح كرد، روز شورا است. روزي كه امير المومنين (عليه السلام) مي فرمايد:

فيا لله و الشوري.

به خدا پناه مي برم از شوراي عمر.

مي گفت:

به قدري من مورد تحقير قرار گرفتم كه مرا آوردند در كنار عثمان، طلحه، زبير، عبد الرحمان بن عوف و سعد بن وقاص با هم كانديد كردند.

وقتي نشستند براي رأي گيري كه كدام يك از اين شش نفر صلاحيت خلافت را دارد، در آنجا امير المومنين (عليه السلام) بيش از 60، 70 مورد از فضائل خودش را براي آنها بيان كرد. يا حتي شما ببينيد در رابطه با «حديث غدير خم»، اهل سنت بيش از 50 روايت نقل كرده اند مقاسمه امير المومنين (عليه السلام) با صحابه را. امير المومنين (عليه السلام) صحابه را سوگند داد و گفت:

شما را به خداي وحده لا شريك له قسم مي دهم: هر كسي كه شنيده پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) در حق من گفت: من كنت مولاه فعلي مولاه، بلند شود و شهادت بدهد. حدود 35 نفر از كساني كه در جنگ بدر بودند، بلند شدند شهادت دادند بر اينكه ما اين مطلب را از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) شنيديم. چند نفر هم بلند نشدند و حضرت علي (عليه السلام) فرمود: اي أنس! چرا تو بلند نشدي؟ گفت: من پير شده ام و حافظه ام ياري نمي كند. امير المومنين (عليه السلام) فرمود: تو دروغ مي گويي، خداوند چشمانت را كور كند. همه نوشته اند كه نفرين امير المومنين (عليه السلام) باعث شد أنس بن مالك چشمانش را از دست بدهد. حدود 10، 12 نفر از كساني كه ممانعت كردند و كتمان كردند حديث غدير را، امير المومنين (عليه السلام) كه مظهر رحمت بود، نفرين كرد و اينها هم گرفتار شدند.

اگر ما مي گوييم براي خلافت حضرت علي (عليه السلام) نصّ داريم، مدعي هستيم كه امير المومنين (عليه السلام) هم در طول 25 سال و هم در طول 5 سال خلافت خود، به كرّات و مرّات، استدلال كرده است بر حقانيت خودش به سخن پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) بر خلافتش. ولي شما يك مورد هم نداريد.

جواب سوم:

شما مي گوييد كه اين آيه در حق ابوبكر نازل شده است، حال آنكه مفسرين مورد اعتماد خودتان مي گويند كه اين آيه، ارتباطي با ابوبكر ندارد. آقاي ابن أبي الدحداح كه يكي از صحابه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) بود، داستانش را همه مي دانند و من فقط خلاصه اش را عرض مي كنم و مصادرش را مي گويم:

شاخه هاي درخت خرماي يكي از صحابه، به خانه يكي ديگر از صحابه افتاد. وقتي كه اين خرما مي رسيد، بچه هاي اين صحابه، گاهي از اين خرما مي خوردند. صاحب اين خرما مي آمد و از دست اين بچه ها، خرما را مي گرفت. حتي گاهي از دهان او بيرون مي كشيد. اين آقا آمد خدمت پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و گلايه كرد كه اين درخت آمده به خانه من و ... و برخورد ايشان اين گونه است. حضرت، اين صحابه را خواست و فرمود: اگر اين درخت را به من بدهي، من ضامن مي شوم كه در بهشت، يك درخت خوبي براي تو بدهند. گفت: اين درخت، بهترين درخت خرماي من است و من حاضر نيستم اين درخت را به هيچ قيمتي از دست بدهم. يكي ديگر از صحابه به نام إبن أبي الدحداح آمد خدمت رسول اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) و گفت: اگر من بروم اين درخت را بخرم و به شما بدهم، شما ضمانت مي كنيد اين درخت بهشتي را براي من؟ حضرت فرمود: بله. اين صحابه رفت به دنبال خريدن آن درخت و گفت هر چقدر كه بگويي مي دهم و صاحب آن درخت گفت: من اين درخت را نمي فروشم. اگر 40 درخت خرما به من بدهي، من اين درخت را به تو مي دهم. گفت: باشد، آن 40 درخت را مي دهم. رفت سند 40 درخت خرما به نام صاحب درخت نوشت و اين درخت را از او گرفت و خندان و خوشحال آمد نزد پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) كه اين درخت را من خريدم و مال شما باشد. حضرت آن صحابه فقير را طلب كرد و گفت: از اين به بعد، اين درخت، متعلق به توست وآن شخص، هيچ حقي ندارد.

بعد از اين ماجرا بود كه اين سوره نازل شد. شما ببينيد اين عبارت آقاي قرطبي را ـ كه از مفسرين توانمند اهل سنت است و مشهور است كه تفسير قرطبي، عصاره و چكيده تفاسير اهل سنت است ـ كه صراحت دارد:

و روي عن ابن عباس: إن السورة نزلت في أبي الدحداح في النخلة التي اشتراها بحائط له. كان لرجل من الأنصار نخلة، يسقط من بلحها في دار جار له، فيتناول صبيانه، فشكا ذلك إلي النبي صلي الله عليه و سلم ... فنزلت "و الليل إذا يغشي" إلي آخر السورة في بستان أبي الدحداح و صاحب النخلة. "فأما من أعطي و اتقي" يعني أبا الدحداح، "و صدق بالحسني" أي بالثواب، "فسنيسره لليسري" يعني الجنة، "و أما من بخل و استغني" يعني الأنصاري،"و كذب بالحسني" أي بالثواب، "فسنيسره للعسري" يعني جهنم، "و ما يغني عنه ماله إذا تردي" أي مات.

تفسير القرطبي، ج20، ص90

اين عبارتي است كه آقايان نقل كرده اند و ارتباطي به آقاي ابوبكر ندارد. آقاي ابن أبي حاتم، از مفسران بنام اهل سنت است و حتي آقاي ابن تيميه، تئورسين وهابيت، مي گويد يكي از تفاسير مورد اعتماد، تفسير إبن أبي حاتم است. تفسير إبن أبي حاتم، مملوّ است از روايات فضائل امير المومنين (عليه السلام). احاديثي كه در خلافت امير المومنين (عليه السلام) يا در فضيلتش عليه ديگران آورده اند، در ذيل آيات قرآن، تفسير إبن إبي حاتم آورده است. ابن تيميه مي گويد:

كتفسير ابن جريج و اين أبي حاتم و غيرهم من العلماء الأكابر الذين لهم في الإسلام لسان صدق و تفاسيرهم متضمنة للمنقولات التي يعتمد عليها بالتفسير.

اين مفسران، لسان صدقي در اسلام دارند و تفاسير اينها، متضمّن رواياتي است كه انسان مي تواند در تفسير قرآن به آنها اعتماد كند.

منهاج السنة، ج7، ص178

آقاي ابن أبي حاتم در تفسيرش، جلد 10، از صفحه 34 تا 39 اين روايت را نقل كرده است.

حاكم نيشابوري در كتاب مستدرك اين روايات را آورده است و مي گويد اين روايت:

صحيح علي شرط مسلم.

مستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج2، ص20

پس اينكه آقايان اهل سنت استناد مي كنند به اين آيه بر افضليت ابوبكر و افضليت هم دليل شايستگي او براي خلافت است، اصلا اين آيه ارتباطي به ابوبكر ندارد.

جواب چهارم:

اين روايت ضعيف است و ارزش استناد ندارد و بزرگان خود شما گفته اند كه ضعيف است.

آقاي هيثمي در مجمع الزوائد اين روايت را آورده است كه اين آيه نازل شده است درباره ابوبكر و مي گويد:

في سنده مصعب بن ثابت و فيه ضعف.

در سند اين روايت، مصعف بن ثابت است و اين روايتْ ضعيف است.

مجمع الزوائد للهيثمي، ج9، ص50

آقاي عقيلي ـ از شخصيت هاي برجسته اهل سنت ـ در كتاب الضعفاء ـ كه مفصل ترين كتابي است كه راويان ضعيف در آن آمده است ـ، صراحت دارد بر اينكه آقاي مصعب بن ثابت كه اين روايت را نقل كرده است، احمد بن حنبل گفته است:

ضعيف الحديث.

الضعفاء للعقيلي، ج4، ص196

آقاي ابن حبان ـ از استوانه هاي رجالي اهل سنت ـ مي گويد:

منكر الحديث، ممن ينفرد بالمناكير عن المشاهير.

آقاي مصعب، كسي است كه احاديث منكر را از شخصيت هاي برجسته و مجهول نقل مي كرد.

المجروحين لإبن حبان، ج3، ص29

آقاي ابن حجر هم نقل مي كند از ـ بنيان گذار علم رجال اهل سنت ـ آقاي ابن مَعين كه مي گويد:

أنه ضعيف. عن النَسائي أنه ليس بالقوي في الحديث.

تهذيب التهذيب لإبن حجر العسقلاني، ج10، ص144 ـ تهذيب الكمال للمزي، ج28، ص20

جواب پنجم:

شما كه مي گوييد اين آيات درباره ابوبكر نازل شده است، در صحيح بخاري و صحيح مسلم آمده است از قول عايشه أم المؤمنين كه مي گويد:

در حق ما دودمان ابوبكر، هيچ آيه اي نازل نشده است، غير از قضيه اتهام من به زنا در قضيه إفك.

شما مي خواهيد اين آيه را به زور بچسبانيد به ابوبكر؟ شما راست مي گوييد يا عايشه؟

يك روزي آقاي مروان در مدينه بر بالاي منبر بود. در رابطه با فضائل آقاي معاويه و يزيد سخن گفت و مي خواستند براي يزيد بيعت بگيرند. عبد الرحمن ـ پسر ابوبكر ـ بلند شد اعتراض كرد و گفت: يزيد، شايستگي براي خلافت را ندارد و شما اسلام را به صورت وراثتي در مي آوريد. مروان عصباني شد و گفت: آقاي عبد الرحمن! در حق تو اين آيه نازل شد:

وَ الَّذِي قَالَ لِوَالِدَيْهِ أُفٍّ لَكُمَا

سوره احقاف/آيه17

و بايد ساكت باشي.

فقالت عائشة من وراء الحجاب: ما أنزل الله فينا شيئا من القرآن إلا أن الله أنزل عذري.

عايشه از پشت پرده گفت: خداوند در حق ما دودمان ابوبكر، آيه اي را نازل نكرده است، مگر در قضيه إفك كه عده اي از صحابه مرا متهم به رابطه نامشروع كردند و آن آيه نازل شد.

صحيح بخاري، ج6، ص42، حديث4828

اگر آيات سوره الليل در حق ابوبكر بود، بايد عايشه مي گفت كه اين آيه درباره ما نازل شده است. البته اگر كسي بخواهد در اينجا زيرآبي برود و چيزي بگويد، خود آيه غار هم زير سوال مي رود. گرچه برخي از محققين نقل كرده اند كه آيه غار مربوط به خليفه اول، ابوبكر نيست و فرد ديگري به نام ابوبكر بوده است. ما معتقد هستيم كه آيه غار، مدح براي خليفه اول نيست، بلكه مذمّت براي ايشان است. فضيلت براي امير المومنين (عليه السلام) است:

إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَي مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَ أَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ

سوره توبه/آيه111

در قضيه خوابيدن امير المومنين (عليه السلام) در رختخواب پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است كه اين آيه نازل شد. اين فضيلت است نه آيه غار كه مي فرمايد:

إِلَّا تَنْصُرُوهُ فَقَدْ نَصَرَهُ اللَّهُ إِذْ أَخْرَجَهُ الَّذِينَ كَفَرُوا ثَانِيَ اثْنَيْنِ إِذْ هُمَا فِي الْغَارِ إِذْ يَقُولُ لِصَاحِبِهِ لَا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنَا فَأَنْزَلَ اللَّهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِ وَأَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَمْ تَرَوْهَا

سوره توبه/آيه40

در سه جاي قرآن، فَأَنْزَلَ اللَّهُ سَكِينَتَهُ آمده است: سوره توبه، آيه 26 و سوره فتح، آيه 26 و اينجا. هر جا كه سكينه نازل شده است، هم بر پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) نازل شده است و هم بر مؤمنين. تنها جايي كه سكينه آمده براي پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، بدون مؤمنين، همين آيه غار است. از اول آيه، همه ضمائر، تثنيه است. يا بايد ضمير كلمه عليه به ابوبكر برگردد كه بايد بگوييد پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) نيازي به سكينه ندارد، حال آنكه در دو سوره ديگر آمده است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) به اين سكينه نياز دارد و اگر بگوييد كه مراد از عليه، پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است و در حقيقت، ايماني نديده است تا خداوند بگويد: فَأَنْزَلَ اللَّهُ سَكِينَتَهُ عَلَيْهِما و مضافا اينكه در وَ أَيَّدَهُ بِجُنُودٍ، لا شك و لا ريب كه مراد از آن، نبي مكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است. البته اين تعبيري است كه شيخ مفيد (ره)، شيخ مرتضي (ره)، علامه حلي (ره) و بزرگان ديگر دارند درباره آيه غار.

پس ما 5 دليل آورديم كه استدلال و استناد آقايان اهل سنت بر آيات سوره الليل براي اثبات خلافت ابوبكر، طبق نظر خود اهل سنت، باطل است.

اين آقايان اهل سنت چندين روايت آورده اند كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) ابوبكر را براي خلافت نصب كرده است؛ چه نصّ جليّ و چه نصّ خفيّ؛ چه روايت صريح و چه روايت كنائي.

به حول و قوه إلهي اين روايات را مفصل خواهم خواند. مثلا يكي از آنها اين است:

إقتدوا بالذين من بعدي أبا بكر و عمر.

بعد از من از ابوبكر و عمر پيروي كنيد.

سنن الترمذي، ج5، ص271 - مستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج3، ص75 - مجمع الزوائد للهيثمي، ج9، ص53

حالا ما كاري نداريم كه خود آقايان گفته اند اين روايت جعلي و ساختگي است.

يك روايت از قول شخص خليفه اول در صحيح بخاري و صحيح مسلم است كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) كسي را براي خلافت نصب نكرده است؛ نه ابوبكر را و نه حضرت علي (عليه السلام) را. در اين طور قضايا، در قاعده الزام، ما أخذ مي كنيم به ما يلزمون به أنفسهم. يعني اگر بنده با يك آقايي به محكمه برويم و من بگويم كه عباي ايشان براي من است و از من دزديده است و ايشان هم بگويد اين عباي من است و فلاني دزديده است. قاضي چه مي كند؟ از من سوال مي كند اين عبائي كه پوشيدي، براي كيست؟ من مي گويم: براي ايشان است. مي گويد: پس عبايت را در بياور و بده به ايشان. مي گويم: اين عبائي كه روي دوش ايشان است، مال من است. مي گويد: إقرار العقلاء علي أنفسهم جائز. شما اعتراف كرديد كه اين عبا براي ايشان است و از شما مي گيريم به ايشان مي دهيم. اما اينكه مي گويي: عبائي كه ايشان پوشيده است، براي شماست، بايد دليل و بيّنه بياوري. مادامي كه بيّنه نياوري، شما به اين عبا دسترسي نداري.

لذا جناب عمر مي گويد:

پيامبر (صلي الله عليه و سلم)، نه ابوبكر را و نه علي را براي خلافت منصوب نكرد.

اين كه مي گويد ابوبكر را منصوب نكرد، إقرار العقلاء علي أنفسهم جائز و ما آن را أخذ مي كنيم، اما اين كه مي گويد حضرت علي (عليه السلام) را نصب نكرده است، ما نطلب بالدليل و دليل شما چيست؟ ما بر ادعاي مان دليل داريم كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) حضرت علي (عليه السلام) را براي خلافت نصب كرده است.

اين كه خليفه دوم مي گويد:

پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) ابوبكر را براي خلافت نصب نكرد.

ريشه تمام رواياتي كه اينها استدلال مي كنند بر حقانيت ابوبكر و ... را مي زند و معلوم مي شود كه تمام اينها، ساختگي است. بخاري نقل مي كند:

وقتي كه خليفه دوم توسط ابو لؤلؤ مجروج شده بود، در بستر بيماري بود و آمدند به او گفتند:

ألا تستخلف؟ قال: إن إستخلف، فقد إستخلف من هو خير مني أبو بكر و إن أترك فقد ترك من هو خير مني رسول الله صلي الله عليه و سلم.

خليفه و جانشين بعد از خودت را معرفي نمي كني؟ گفت: اگر خليفه و جانشين معين كنم، پيروي كرده ام از ابوبكري كه خليفه معين كرده است و اگر كسي را براي خلافت معين نكنم، پيروي كرده ام از كسي كه از من بهتر بود و او هم رسول الله است.

صحيح بخاري، ج4، ص2256 و ج8، ص126 ـ صحيح مسلم، ج3، ص1454 و ج6، ص4

البته باز هم ما در اينجا زير آبي مي رويم و داخل پرانتز مي گوييم آنكه قرآن او را أسوه قرار داده است، پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) است:

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ

سوره أحزاب/آيه21

و نگفته است:

و لقد كان لكم في أبي بكر أسوة حسنة.

خود همين روايت جناب خليفه دوم، بيشتر به ضررش است تا به نفعش. پس خود خليفه دوم صراحت دارد كه پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، ابوبكر را به عنوان خليفه معين نكرده است؛ يعني خلافت ابوبكر، مستند به سخن پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم) نبود.

ما از حدود 12 نفر از علماي توانمند اهل سنت و استوانه هاي علمي و كلامي و تفسيري و فقهي اهل سنت داريم كه همه صراحتا گفته اند:

پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، ابوبكر را به عنوان خليفه معين نكرد.

إن شاء الله اينها را در جلسات بعدي، مفصل عرض خواهيم كرد. مضافا اين كه آقايان اهل سنت گفته اند اين حديث:

إقتدوا بالذين من بعدي أبا بكر و عمر.

سنن الترمذي، ج5، ص271 - مستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج3، ص75 - مجمع الزوائد للهيثمي، ج9، ص53

حديث جعلي و ساختگي است و هم اين حديث:

عليكم بسنتي و سنة الخلفاء الراشدين.

مسند احمد، ج4، ص126 - مستدرك الصحيحين للحاكم النيشابوري، ج1، ص96

جعلي است و حتي خود ابن تيميه مي گويد كه اين حديث، ساختگي است. چون اصطلاح خلفاء راشدين در زمان خلافت امير المومنين (عليه السلام) مطرح شد و در زمان پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم)، واژه خلفاء راشدين مطرح نبوده است.

* * * * * * *

* * * * * * *

* * * * * * *

 

««« و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته »»»

Share
1 | پيام | , ایران | ١٢:٠٠ - ٠٢ ارديبهشت ١٣٨٨ |
بسم الله الرحمن الرحيم و الحمد لله الذي لا اله الا هو الرحمن الرحيم وصلي الله علي اشرف الخلق اجمعين و علي ال بيته الطيبين الطاهرين و اما بعد ضمن عرض سلام و دعاي خير براي همه كساني كه به هر نحوه از دين خدا حمايت مي كنند و ان شا الله كه همه مشمول اين ايه شريفه "ان تنصر الله ينصركم" قرار بگيريم. بنده از خداوند منان سلامتي و عزت علماي اسلام و همه كساني كه مي كوشند تا حقايق و اسلام ناب محمدي را براي مردم نمايان سازند به خصوص جناب آقاي حسيني قزويني مسئلت دارم و ان شاء الله كه هميشه سالم باشند و در اين راه ثابت قدم و پيروز و السلام علي من اتبع الهدي
2 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٠ ارديبهشت ١٣٨٨ |
آقاي دكتر قزويني من منتظر جواب شما هستم تا دلايل خودم را مطرح كنم.
3 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٠ ارديبهشت ١٣٨٨ |
بسم الله الرحمن الرحيم . با سلام خدمت آقاي دكتر قزويني ،اگر مايل باشيد در مورد خلافت بعد از حضرت رسول الله (ص) با هم مبا حثه اي در همين بخش انجام دهيم البته به شرط اينكه به دور از سانسور وهمچنين تعصب باشد .البه بايد عنوان كنم من هيچ معارضه اي با شيعيان حضرت علي (كرم الله وجهه) ندارم وعشق و محبت ايشان و اولاد ايشان در قلب من موج مي زند و در گفتار و كردار سعي مي كنم شيعه و تابع ايشان باشم .ولي وقتي ميبينم افرادي با بهانه شيعه بودن به ذات مبارك صحابه كرام (رضي الله عنهم ) مي تازند وآن بزرگواران را مورد طعن ونا سزا قرار مي دهند نمي توانم تحمل كنم ومي خواهم در اين بخش حقيقت امر براي حقيقت جويان مشخص شود چون اگر مسئله ابتداي خلافت حل شود مابقي موضوعات به خودي خود حل خواهد شد . اگر مايليد اظهار كنيد .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- جناب دكتر قزويني عموما در اين قسمت شركت نكرده و وقت شريف ايشان مهمتر از شركت در اين بخش است .
2- ادله ما در مورد خلافت بلافصل امير مومنان در بخش پرسش و پاسخ صفحه اول سايت موجود است :
الف) بحث سندي حديث غدير به صورت تواتر ثابت شده است .
ب) بحث دلالي حديث غدير با سخن علماي اهل سنت ثابت شده است
ج) حديث «علي ولي كل مومن بعدي» از جهت سندي و دلالي طبق نظر اهل سنت اثبات شده است
اگر در اين ادله اشكالي داريد مطرح نماييد
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
4 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١١ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم .با تشكر مجدد از توجه شما ، بنده مي خواستم مستقيما با خود جناب دكتر قزويني در اين رابطه بحث كنم ، ولي حالا كه ايشان مرا قابل نمي دانند من اين بحث را آغاز مي كنم به اميد اينكه جواب گوي من جناب قزويني باشند . قبل از شروع بحث اصلي لازم است به چند نكته اشاره بكنم .1- من اميدوارم بحث ما به دور از هر گونه تعصب از سوي دو طرف و سانسور از سوي شما باشد. 2- لطفا در پاسخگويي مرا به قسمتهاي ديگر سايت ارجا ندهيد ودر همين قسمت به مسئله مطرح شده از سوي من پاسخ بدهيد .3- بنده هيچ تعارضي با شيعيان حضرت علي (كرم الله وجهه) ندارم واين بحث را به ميان كشيده ام تا حقيقت امر بر حق جويان مشخص شده و سب وطعن به صحابه كرام (رضي الله عنهم) كنار گذاشته شود . 4- موضوع مطرح شده در اين بحث اثبات ولايت وخلافت حضرت صديق اكبر (رضي الله عنه) مي باشد پس لطفا در پاسخگويي از موضوع اصلي خارج نشويد . با اين مقدمه بحث اصلي را آغاز ميكنم. جناب آقاي قزويني من تمام قسمتهاي سايت شما را مشاهده كردم و متوجه شدم شما هيچ يك از احاديث وارده در فضيلت صحابه كرام (رضي الله عنهم)را قبول نداريد و با توسل به علم رجال ودرايه آنها را جعلي ميناميد بنابراين من تمام اين احاديث را كنار مي گذارم و به آنها استناد نخواهم كرد و بحث اثباتي خود را از منظري ديگر مطرح مي كنم .جناب استاد قزويني شما بهتر از بنده ميدانيد كه در بحث علمي كه ميان دو طرف صورت مي گيرد دلايل ومسائل مطرح شده از جانب طرفين نبايد از منابعي باشد كه طرف مقابل صحت آن را قبول ندارد بنابراين چون شما احاديث ما را ثقه وقابل اعتماد نمي دانيد و همچنين ما نيز علم رجال شمارا قبول نداريم و آنرا ثقه نمي دانيم بنابراين من دلايل خود را از منبعي كه هر دوي ما آنرا قبول داريم مطرح مي كنم و آن نه كلام حضرت رسول الله (ص) ونه كلام صحابه (رض) ونه كلام علماي شيعه و سني ونه كلام من و شماست بلكه آن كلام حضرت باري تعالي جل جلاله ميباشد كه در قرآن عظيم در سوره مباركه مائده آيه شريفه 54 مي فرمايد:(يا ايها الذين ءامنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف يأتي الله بقوم يحبهم و يحبونه أذلة علي المومنين أعزة علي الكافرين يجاهدون في سبيل الله ولا يخافون لومة لائم ذالك فضل الله يؤتيه من يشاء والله واسع عليم ) .اي مومنان هر كس از شما از دينش برگردد پس به زودي خداوند قومي را مي آورد ايشان را دوست مي دارد وايشان نيز او را دوست مي دارند با مومنان مهربان وفروتن و بر كافران درشت طبع و سخت گيرند درراه خدا جهاد مي كنند واز ملامت هيچ ملامتگري نمي ترسند اين فضل الهي است كه به هر كه بخواهد مي دهد وخداوند گشايشگر داناست .خداوند متعال با نص صريح قرآن به اهل ايمان ميفرمايند كه اگر از دين الهي خارج شويد(همان گونه كه بعد از وفات حضرت رسول الله (ص) اكثر قبائل عرب از دين برگشتند ) قومي را خوهم آورد كه صفات آنها را بر مي شمرد ، 1- محبوب الهي هستند ،2- اينان همان كساني هستند كه در آيه اي ديگر در وصفشان مي فرمايد :(اشداء علي الكفار رحماء بينهم ) با مومنان مهربان وبا كفار سختگيرند ،3- در راه خدا جهاد مي كنند،4- خوفي در قلب آنها نيست زيرا( الا ان اوليا الله لا خوف عليهم ولا هم يحزنون) ، از چه كساني ؟از ملامت ملامتگران ،هم درآن دوران وهم تا كنون وهم تا روز قيامت ، ودر جواب چرا هاي ملامت گران مي فرمايند :اين فضل الهي است كه شامل حال آنها شده است .چرا كه خداوند گشايشگر وعالم مطلق بر غيب وشهادة است .حال اين قوم چه كساني هستند ؟ جناب آقاي قزويني شما بهتر از من مي دانيد كه تمام مورخين اعم از سني و شيعه وحتي غير مسلمان اذعان كرده اند كه از جمله اولين اقدامات حضرت صديق اكبر (رض) بعد از خلافت جنگ با اهل رده يا همان قبايل عربي كه بعد از وفات حضرت رسول الله (ص) از دين برگشتند بوده است بنابراين اولين مصداق "اين قوم " كه خداوند به وجود آنها بشارت مي دهد و اين چنين صفات آنها را بر مي شمرد حضرت صديق اكبر (رض) و سپاه ايشان كه همانا صحابه كرام (رضي الله عنهم ) هستند ،بوده اند . جناب آقاي قزويني و ساير عزيزان، اگر با كمي تامل عقلاني ومنطقي به اين آيه شريفه نظر كنيد خواهيد ديد خداوند متعال خلافت و ولايت حضرت صديق اكبر (رض) را بعد از رسولش (ص) در اين نص صريح بيان فرموده اند و بهترين دليل براي اثبات حقانيت خلافت و ولايت ايشان مي باشد . براي آغاز بحث همين مقدار كافي است لطفا بدون سانسور حتي كلمه اي آنرا در همين بخش منعكس كرده و بدون تعصب واز روي علم وعقل پاسخ دهيد .با تشكر فراوان و السلام عليكم ورحمة الله وبركاته .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- اين سايت ، سايت مناظره نيست و سايت بحث علمي است ؛ اگر قصد مناظره داريد به انجمن ها تشريف ببريد . اما براي اينكه ما را به پاسخ ندادن متهم كنيد به سوالات شما (تنها يك بار به صورت مناظره) پاسخ داده مي شود ؛ و اگر قصد بحث علمي داريد ، به صورت روش هميشگي در قسمت مورد نظر سوالات خود را مطرح كنيد .
2- شما حتي حاضر نيستيد ادله ما را نگاه كرده و تنها با زمينه ذهني خودتان اين سخنان را نوشتيد ؛ زيرا پاسخ به سوالات شما در همين سايت داده شده است .
3- شما از طرفي مي گوييد موضوع بحث تنها خلافت ابوبكر است و مبادا از بحث خارج شويد !!! اما در ابتدا به جاي پرداختن به بحث خلافت ابوبكر ، بحث عدالت صحابه و فضايل آنها را مطرح كرده ايد .
4- ابوبكر را صديق ناميده ايد !!! بهتر است در اين زمينه به آدرس ذيل مراجعه كنيد :
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=question&id=633
و نيز بهتر است بدانيد كه امير مومنان طبق روايت صحيح مسلم ابوبكر و عمر را كاذب مي دانستند !!!«فرايتماني كاذبا آثما غادرا خائنا»
5- استدلال شما به آيه مربوط به قتال با مرتدين در آدرس ذيل پاسخ داده شده است :
http://www.valiasr-aj.com/lib/book101/02.htm#6
6- فرموده ايد :«جناب آقاي قزويني شما بهتر از من مي دانيد كه تمام مورخين اعم از سني و شيعه وحتي غير مسلمان اذعان كرده اند كه از جمله اولين اقدامات حضرت صديق اكبر (رض) بعد از خلافت جنگ با اهل رده يا همان قبايل عربي كه بعد از وفات حضرت رسول الله (ص) از دين برگشتند بوده است»
ا. متاسفانه (براي شما) يا خوشبختانه(براي جناب دكتر قزويني كه وقتشان را براي پاسخ به اينگونه نظرات بي مطالعه در سايت ، صرف نمي كنند) ، جناب آقاي قزويني پاسخگوي شما نيستند .
ب. فرموده ايد تمام مورخين !!!! چه شيعه و چه سني !!!! اهل سنت از طرفي ادعا مي كنند شيعه مورخ ندارد ! از طرفي مي گويند تمام مورخين چه شيعه و چه سني
ج. فرموده ايد تمام مورخين چه شعه و چه سني و چه غير مسلمان!!! بهتر بود براي نمونه چند نفر از مورخين مشهور شيعه كه چنين سخني را گفته اند مطرح مي كرديد !!!(بنا بود شما به مطالبي استناد كنيد كه مشترك باشد ، يا لا اقل ما قبول داشته باشيم)
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
5 | مهران | , ایران | ١٢:٠٠ - ١١ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم به خداي احد واحد قسم من جز از كتابها ومطالبي كه با هزار بدبختي و يتيمي ونداري و فقر و عائله مندي در اين مملكت گراني وقحطي و عذاب خريداري كرده ام ويا در كامپيوتر توسط نرم افزار خريداري كرده ام امكانات ديگري ندارم من از جايي كپي پيست نمي كنم چون سرعت اينترنت كه حتي يك صدم سرعت شبكه در قندهار افغانستان هم نيست اين اجازه را به كسي نمي دهد. استاد قزويني كه از سه كامپيوتر آن لاين و يك لب تاب با هزاران هزار كتاب و نرم افزار مجاني كه حالا نمي دانم از امكانات خود خريداري كرده اند ويا كمك هاي بيت المال هم دخيل بوده است ؟ وبا سرعت اينترنت با فيبر نوري وبا سرعت نور مي توانند همه سايت ها را ببينند ومسلما هم ايشان نيز از نظر مراجع وعلماي شيعه در سراسر جهان استفاده مي كنند و اين دليل نمي شود كه شما همه سخنان مرا سانسور كنيد. ولي جناب قزويني اگر واقعا تمايل داريد حقايق برملا شود بنده و جناب موسي كه شما را دعوت به مناظره كرده اند با هم مي نشينيم و چند دقيقه وقت خود را صرف مباحثه راجع به خلافت ابوبكر صديق مي كنيم و مسلما من كه روستايي زاده وكشاورز زاده هستم و موسي هم فرموده اند كه روستايي هستند نمي توانيم علم وتجربه حضرت عالي را داشته باشيم و اگر هم قانع شديم كه دلايل شما علمي است معذرت خواسته وعقب مي كشيم ولي حداقل دلايل ما را بشنويد . و اما جناب پاسخ به شبهات اگر نمي توانيد همه نظرات مرا علني كنيد من كم كم نظر مي دهم تا وقت شما گرفته نشود در رابطه با اين روايت نهج البلا غه چه دليلي داريد:(انه بايعني القوم الذين بايعوا أبا بكر و عمر و عثمان علي ما بايعوهم عليه فلم يكن للشاهد أن يختار ولا للغائب أن يرد، و إنما الشورى للمهاجرين والأنصار فان اجتمعوا على رجلٍ و سموه إماما كان ذالك لله رضي فان خرج عن أمرهم خارجٌ بطعنٍ أو بدعه ردّوه إلى ما خرج منه فان أبى قاتلوهُ علي إتباعه غَيرَ سبيل المؤمنين...) ( نامة ششم نهج البلاغه) (گروهي كه با ابوبكر و عمر و عثمان بيعت كردند بهمان طريق با من بيعت كردند، پس كسي كه شاهد بوده نبايد ديگري را اختيار كند و كسي كه غايب بوده نبايد منتخب آنها را رد كند، و جز اين نيست كه شوري از مهاجرين و انصار است، بنابر اين اگر آنها بر مردي اتفاق كردند و او را امام ناميدند اين كار موجب رضاي خداست، پس كسي كه بسبب طعن و بدعت از امر ايشان بيرون رفت او را بر ميگردانند، اگر از برگشت خودداري نمود با او مي جنگند كه غير راه مؤمنان را پيروي كرده است). آيا در اين نامه کلمه از غصب ودروغگويي و حق کشي داريم!!!؟؟؟؟

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- جناب آقاي مهران ؛ خداوند در قرآن مي فرمايد قسم راست نخوريد «ولا تجعلوا الله عرضة لايمانكم» شما قسم دروغ نيز مي خوريد ؟
گمان كرده ايد كه با قسم خوردن هاي شما دروغ تبديل به راست مي شود ؟
آيا متني را كه شما از آقاي قلمداران كپي پيست كرده و براي ما فرستاديد و ما هم متوجه شده علني نكرديم ، فراموش كرده ايد ؟ قسمتي از متن شما «اينك اگر عدّه اي بهشتي بشوري بنشينند و كسي را بعنوان پيشوا تعيين كنند، آيا اين كار مخالفت رضاي خداست؟يا بقول علي(كانَ ذلكَ للهِ رضي)شگفتا كه روافض نه به آنچه خودشان از علي روايت مي كنند توجّه كافي دارند و نه به آيات صريح قرآن!!! »!!!!
آيا اين متن ، دقيقا همان متني نيست كه از جناب آقاي قلمداران بر روي اينترنت موجود است ؟
آيا شما نبوديد كه دقيقا متني را كه آقاي رضا از يكي از انجمن ها كپي پيست كرده براي ما فرستاده بود ، شما هم چنين كرديد و بدون خبر داشتن از اين ماجرا ، اين متن را براي ما فرستاديد؟
2- اگر سرعت اينترنت شما اينقدر پايين است چطور اينهمه نظر در سايت ما داريد ؟
3- دليل شما قبلا پاسخ داده شده است :
http://www.valiasr-aj.com/lib/book101/04.htm#16
4- سخنان شما در مورد جناب دكتر قزويني نيز ، نياز به پاسخگويي ندارد . خداوند خود ناظر به همه احوال است و خود او است كه حكم خواهد نمود .
ولي شما نمي خواهيد جواب را ببينيد .
گروه پاسخ به شبهات
6 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١١ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم . من باز هم از توجه شما متشكرم ، من عرض كردم تمام آيات و احاديثي كه در مورد ولايت و خلافت حضرت علي (كرم الله وجهه) وجود دارند را قبول دارم وبه آنها ايمان دارم و نگفتم كه دلائل و تاويلات شما را قبول دارم . به همين خاطر براي بار سوم از جناب دكتر دعوت به مباحثه علمي وعقلاني در مورد ابتداي خلافت ميكنم .براي مطرح كردن دلائل خودم نياز به حضور ايشان دارم واگر ايشان واقعا طالب حقيقت به دور از تعصب هستند خواهش مي كنم در اين مباحثه شركت بكنند . والسلام عليكم و رحمة الله وبركاته.

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
پاسخ شما قبلا داده شد :
1- ادله اي كه ما مطرح كرده ايم جايي براي خلافت ابوبكر باقي نمي گذارد
2- ادله خلافت ابوبكر نيز در آدرسي كه به شما داديم ، مورد نقد قرار گرفته است .
اگر دليلي غير از انها داريد مطرح كنيد تا در مورد آن بحث شود .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
7 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١١ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم .با تشكر از توجه شما ،ولي من مي خواهم با خود آقاي دكتر قزويني در اين مورد مباحثه كنم . اگر ايشان با علماي بزرگي از اهل سنت مناظره كرده اند و بدون ترس با آنها مواجه شده اند پس مي توانند مقداري از وقت شريف خودشان را نيز به من كه يك مسلمان روستايي ايراني هستم اختصاص دهند .در ضمن من تمام آيات واحاديثي كه در بيان ولايت وخلافت حضرت حيدر كرار (كرم الله وجهه)وجود دارند را قبول دارم وبه آنها يقين كامل دارم .ولي مسئله من اثبات ولايت وخلافت حضرت صديق اكبر (رضي الله تعالي عنه) ميباشد كه اگر اين مسئله حل شود سلير مسائل اختلافي به تبع آن حل خواهند شد .من دوباره از آقاي دكتر قزويني دعوت مي كنم تا براي مباحثه با بنده حقير در همين بخش حاضر شوند البته اگر طالب روشن شدن حقيقت به دور از تعصب وسانسورز مي باشند . والسلام عليكم و رحمة الله وبركاته .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- ظاهرا توجه به ادله مطرح شده ما نداشته ايد :
علي سرپرست هر مومني بعد از پيامبر (ص) است ؛ يا شما ابوبكر و عمر را مومن مي دانيد و يا خير ، اگر مومن بدانيد ،‌بعد از پيامبر امير مومنان ،‌امير بر آنان نيز شده است ، چگونه ادعاي خلافت آنان را مي كنيد ؛ و اگر مومن نبودند ، نمي توانستند خليفه مومنان باشند .
2- ادله اهل سنت براي خلافت ابوبكر نيز به صورت كامل مورد بررسي قرار گرفته در سايت موجود مي باشد ، و مطالب مطرح شده در بخش مقالات و پرسش و پاسخ ، با تاييد جناب دكتر قزويني بوده است . مي توانيد در صورت وجود اشكال ، در آنجا مطرح كرده پاسخ بگيريد .
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=109
3- روال طبيعي اين است كه در صورتي كه پاسخ براي سوالات شما موجود نبود ، در ان موقع نوبت به حضور خود جناب دكتر قزويني خواهد رسيد .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
8 | مهران | , ایران | ١٢:٠٠ - ١١ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم جناب پاسخ به شبهات واقعا براي شما متاسفم که هر مطلبي را که بنده جهت آگاه سازي برادران شيعه وسني در اين سايت مي گذارم شما آن را سانسور مي کنيد اگر پاسخي داشتيد بيان مي کرديد والا سانسور براي چيست مسلما وقتي کسي در جواب کسي بماند مجبور به سانسور مي شود و اگر شما ترس از انتشار مطالب من نداشتيد و از بيداري شيعه نمي ترسيديد اين سانسور را انجام نمي داديد ضمنا چرا شما دعوت به مباحثه با آقاي قزويني را رد مي کنيد آيا آقاي موسي بي ارزش تر از قزويني است آيا او انسان نيست آيا وقت او شريف نيست بله وقت همه با ارزش است ومن خود را از قزويني يا ملازاده کمتر نمي دانم واگر وقت باارزش خود را صرف تحقيق در اين مسايل مي کنم وشما مرا دست نشانده مي خوانيد و سخنان بحق مرا سانسور مي کنيد اين جز ترس از روشن شدن حقيقت نيست پس واي بر شما از آتش جهنم که هر لحظه نزديکتر به شما مي شود

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
با ارزش ترين انسان ها نزد خداوند با تقوا ترين آنها است ، دانشمند باشد يا بي سواد ؛ اكنون بحث از ارزش انسان نيست ؛ بحث از گفتگوي علمي است و براي گفتگوي علمي ، روش علمي وجود دارد ؛ روش علمي درست در گفتگو اين است كه در ابتدا ، با نظرات ما آشنا شده ، و سپس نقد خويش را مطرح كند ؛ به همين سبب ما آدرس نظرات خود را در مورد ادله اهل سنت براي خلافت ابوبكر مطرح كرديم .
متاسفانه اينگونه نظرات شما ، بيشتر در جهت خارج كردن بحث از جنبه علمي ، و بردن آن به سمت احساسات است .
در مورد سانسور نظرات شما : قبلا نيز گفته ايم ، ما مجبور نيستيم متن تك تك سايت هاي اهل سنت كه شما كپي پيست كرده و در سايت ما به عنوان نظر خودتان مطرح مي كنيد را علني كنيم !!!
گروه پاسخ به شبهات
9 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٢ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم . با تشكر از شما . اعضاي محترم هيئت پاسخگويي و ساير بازديد كنندگان عزيز هدف من از طرح اين بحث علمي و دعوت از جناب قزويني مناظره نيست ، هدف در مناظره مغلوب كردن وشكست دادن طرف مقابل است در حالي كه فقط هدف من روشن شدن حقيقت است بنابراين من شما واستاد شما دكتر قزويني را به مباحثه علمي دعوت كرده ومي كنم نه مناظره . عزيزان من ادله شما را مشاهده كرده ام ولي آنها را به دور از عقل و منطق ديدم و نمي توانم آنها را قبول كنم در ضمن باز در خواست مي كنم مرا به قسمتهاي ديگر ارجا ندهيد چرا كه موضوع مورد بحث يعني اثبات ولايت و خلافت حضرت صديق اكبر (رضي الله عنه) در اين بخش است و من نمي خواهم موضوع و ادله خود را در بخشهاي مختلف پخش كنم چون در اين صورت در پايان بحث نمي توان به يك جمع بندي ونتيجه كلي دست يافت .اعضاي محترم هيئت پاسخگويي شما عنوان كرده ايد كه بحث من علمي نيست و آنچه مطرح كرده ام ساخته وپرداخته فكر من است ، عزيزان كلام محكم و آيات قديم الهي ساخته فكر من وشما نيست و علمي بالاي علم الهي نيست چگونه شما دادن جوابهاي ضد ونقيض و پيچاندن كلام را در ادله مطرح شده خود بحث علمي ميدانيد ولي استناد به آ يات الهي را بحث غير علمي ميدانيد من بيش از اينها از شما انتظار داشتم . وهمچنين اولين دليل من يعني آيه قتال مرتدين به وضوح ثابت مي كند كه حضرت صديق اكبر (رض) محبوب درگاه الهي و ولي خدا و خليفه بر حق رسول خدا (ص) ميباشد به شرط اينكه شما عزيزان به دور از تعصب وبا ديده عقل و منطق به اين آيه شريفه بنگريد .و شما دست اندركاران سايت حق امانتداري را به جا آورده و از سانسور اجتناب كنيد .در تماس بعدي من دو مين دليل خودم را مطرح خواهم كرد .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
پاسخ شما داده شد ؛ اينگونه كه بنويسيد جواب قانع كننده نيست ، بحث عملي نمي شود ؛ بايد همانند ما با مدرك و دليل بحث كنيد
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
10 | مهران | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٢ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم جناب راه علي سعادت ما نمي گوييم واقعه غدير اتفاق نيافتاده بلكه بوده ولي نه آنگونه كه روافض تاويل مي كنند كه جبرييل آمده وعلي را امير المومنين ناميده وپيامبر او را خليفه بعد از خود معرفي کرده بلکه فرموده علي بعد از من دوست هر مومني است وآن هم بخاطر نافرماني سپاه اعزامي به يمن که تحت فرماندهي علي (رض)به يمن لشکر کشيده بودند واز حضرت کمي خطره به دل داشتند که پيامبر با اين کار خود از علي دلجويي کرد وسپاه را توبيخ نمود .وشما از اين مسئله يک داستان بزرگ علم کرده وخود را بدست عبدالله بن سبا از جمهور مسلمين کنار کشيده ايد وبعدش شما وعلماي روافض هر جا صحبت مي کنيد مي گوييد حديث غدير را همه علماي اهل سنت صحيح مي دانند ولي کسي نمي پرسد که چرا اين علماي اهل سنت باز بر جهالت خود استوارند در حالي که حديث غدير را ثقه مي شمارند وتاييد مي کنند. من هم جواب شما وعلمايتان را مي دهم ما اين حديث را تاييد مي کنيم و تمام علماي اهل سنت هم تاييد مي کنند در روايات ما آمده پيامبر فرمود:اني تارک فيکم الثقلين کتاب الله و ((سنتي)) ولي شما روافض تحريف کرده مي گوييد :اني تارک فيکم الثقلين کتاب الله و(((عترتي واهل بيتي))) که شما تاييد علماي ما را به نفع حديث ساختگي خود مصادره مي کنيد که اين صحيح نيست وعوام فريبي است . وفرموده ايد به هنگام وفات پيامبر از اين 120000نفر 3نفر هم پيدا نشدند که به اين واقعه که پاي جبرييل و وحي هم به قول شما در کار بوده اشاره کنند وعلي هم کلمه اي از اين امير المومنين بودن بر زبان نراندند پس شما به دستور که اين لفظ را به کار مي بريد پس چرا به عمر فاروق وعثمان ذي النورين هم امير المومنين مي گفتند پس شما داريد وقايع را علنا تحريف مي کنيد جريان امير المومنين اين است که وقتي صديق اکبر وفات فرمودند وفاروق اعظم خليفه شدند مردم بعدها به او خليفه خليفه رسول الله مي گفتند که کلمه سنگيني است و بعد شخصي از اصحاب پيشنهاد کرد که به جاي اين لفظ سنگين از لفظ امير المومنين استفاده شود وبعد از آن به خلفا امير المومنين گفتند پس از نظر اهل سنت لفظ امير المومنين زميني است نه آسماني وبه کسي هم وحي نشده است و جناب پاسخ به شبهات در مورد نامه ششم نهج البلاغه پاسخ نداديد آنجا که مي فرمايد:(گروهي كه با ابوبكر و عمر و عثمان بيعت كردند بهمان طريق با من بيعت كردند، پس كسي كه شاهد بوده نبايد ديگري را اختيار كند و كسي كه غايب بوده نبايد منتخب آنها را رد كند، و جز اين نيست كه شوري از مهاجرين و انصار است، بنابر اين اگر آنها بر مردي اتفاق كردند و او را امام ناميدند اين كار موجب رضاي خداست، پس كسي كه بسبب طعن و بدعت از امر ايشان بيرون رفت او را بر ميگردانند، اگر از برگشت خودداري نمود با او مي جنگند كه غير راه مؤمنان را پيروي كرده است). والسلام علي من اتبع الهدي

پاسخ:
با سلام
جناب أقاي مهران
شايد اين سخنان در وبلاگ هاي اهل سنت و...خريدار داشته باشد ، اما در سايت ما كه پاسخ به همه اين شبهات آمده است و تنها با يك كليك به جواب مي رسند ، مطرح كردن اين شبهات چيزي جز بيشتر بي اعتبار كردن خودتان نيست .
1- در مورد ماجراي غدير خم و آنچه شما ادعا كرده ايد :
أ‌. خود علماي شما (همانطور كه در سايت امده است) ماجراي غدير را براي تعيين خليفه مي دانند ، و اقرار كرده اند كه خلفا در غدير بيعت كردند اما هواي نفس بر آنان غالب شد و به همين سبب امير مومنان را كنار زدند !!!
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=130#_Toc228168802
ب‌. به صورت مفصل در مورد ماجراي يمن در ادرس ذيل پاسخ داده و كلام علماي اهل سنت در رد سخن شما را نيز آورده ايم :
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=103
2- عبد الله بن سبا را نيز در آدرس ذيل پاسخ داده ايم :
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=salam&id=140
3- جالب است كه ادعا مي كنيد كه حديث كتاب الله و سنتي كه بزرگان علماي اهل سنت آن را تضعيف كرده اند ،‌صحيح است و روايت كتاب الله و عترتي كه در كتب بزرگان علماي اهل سنت تصحيح شده است ضعيف !!!
4- در مورد لفظ امير المومنين كه به ابوبكر و عمر اطلاق مي شد !!! به مسيلمة نيز رسول الله گفته مي شد !!! أيا اين كار او را پيامبر كرد ؟ يا پيامبري را مقامي زميني نمود ؟
5- در مورد خطبه نهج البلاغه هم ظاهرا شما جواب هاي ما را نگاه نمي كنيد ؛ ما در نظر قبلي شما به آن پاسخ داده ايم :
http://www.valiasr-aj.com/lib/book101/04.htm#16
گروه پاسخ به شبهات
11 | راهعلـي سعـادت | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٢ ارديبهشت ١٣٨٨ |
فراررسيدن شهادت حضرت زهراراتسليت عرض مي نمايم آقاي مهران 120هزارنفردرغديرشاهد سخنان پيامبرواعلام جانشيني(ص)بودند.کلمه ي اميرالمومنين توسط جبرييل ازطرف خدانازل شد برامام علي اين لفظ مطلقا جانشيني واميري وفرمانروايي رامي رساند.(ديگرهيچ شبهي اي نيست با اين جمله) اما درهنگام وفاتشان 5مــــرد ازهمان شــاهدان پيدانشدند.حالاباادعاي مردي دخترپيامبرراهمان که پيامبرپاره ي تن خودمي خواند به شهادت رساندند.
12 | مجيد م علي | , امارات متحده عربی | ١٢:٠٠ - ١٢ ارديبهشت ١٣٨٨ |
با سلام برادر عزيز جناب موسي , از متن طولاني جنابعالي چنين بنظر ميرسد كه كه اصلاً براي دريافت جوابهاي خودتان به مقالات اين سايت مراجع نكرديد والا بسياري از سوالهاي شما با رجوع به اين مقالات حل ميشود . جناب دكتر قزويني در يكي از برنامه هاي قشنگشان چنين گفتن كه ( تقريبا ) چنين بود . كه ما براي اثبات حقانيت خودمان براي برادران اهل سنت بايد دلائلي از كتب و احاديث انها استناد كنيم والا اگر به كتابهاي علماي شيعه مراجعه كنيم انها براحتي ميتوانيد بگوييد ما انها را قبول نداريم . و براي همين است كه 80 % كلمات ايشان از علماي و كتب حديثي اهل سنت ميباشد . اما طلب شما براي مناظر با جناب اقاي ايت الله دكتر قزويني , برادر عزيز شما بايد داراي شروطي باشيد و گروه و جماعتي قابل قبول بمانند رهبران اهل سنت بلوچستان يا رهبران اهل سنت منطق غرب كشور شما را حمايت كنند بعد بقول معرف اهلاُ بكم . >>>>>>>>>>>يك هديه براي محبان محمد ( ص ) و ال مطهرش <<<<<<<< ××××× اى مظهر اسم اعظم حق()()()()مجلاى اتم نور مطلق ××××× اى نور تو صادر نخستين ()()()()وى مصدر هر چه هست مشتق ××××× يك آيه اى از محامد تو است ()()()()قرآن مقدس مصدق ××××× فرمود: بشانت ايزد پاك()()()()لولاك لما خلقت الافلاك شعراز مرحوم آيت الله اصفهانى (كمپانى ) يا علي
13 | مهران | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٣ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم جناب راه علي سعادت اولا كتابهاي صحيح ما كتاب الله وسنتي نوشته اند كه شما كتب ما را اصلا قبول نداريد دوما در قرآني كه روي طاقچه ما است چيزي ننوشته چون ما قرآن را روي طاقچه فقط براي تبرك نمي گذاريم قرآن ما هميشه روي كرسي مخصوص است وبعد از هر نما ز جزيي از آن قرائت مي شود ثانيا آياتي كه شما گفته ايد به نظر اهل سنت پاكي ودوري از پليدي همسران پيامبر و فاطمه و حسنين وعلي وعباس را مي رساند و ربطي به جانشيني حضرت علي وبقيه نوادگانش كه متولد نشده اند ندارد ودر آيه (انماوليكم الله والرسول والذين امنوا الذين يقيمون الصلاه ويوتون الزكاه وهم راكعون) مائده 55.من داستان شور انگيز شما را نمي توانم باور كنم واصلا نمي دانم از چه كتابي آنرا آورده ايد چون اگر هنگام ظهر اين آيه نازل شده باشد بايد پيامبر هم در مسجد بوده باشد چون در هنگام ظهر موقع نماز ظهر است نه در خانه نشستن و ثانيا علي در مسجد چه نمازي قبل از نماز واذان مي خوانده چون در مذهب ما بعد اذان ظهر هر گونه نماز نافله و واجبي آغاز مي شود نه قبل از آن و بعدش حضرت علي وقتي نماز مي خواندند طبق روايات از اين دنيا روحشان عروج مي كرد و با خشوع روحاني در مقابل جلال خداوند از دنيا فارغ مي شدند چطور مي شود ايشان در ركوع كسي را از دور ببينند واو را صدا كرده و انگشتر را از دست بيرون آورده وبه اوبدهند پس ما هم از اين به بعد در نماز مي توانيم جوراب خود را بيرون بياوريم ويا لباس را از تنمان جدا كنيم وكار انجام دهيم در حالي كه در نماز هر كاري كه به انجام برسد وغير از حركات نماز باشد نماز را باطل مي كند حداقل من كه اينگونه از مذاهب اسلامي اقتباس كرده ام . اين حديث جابر بن عبدالله را كسي غير از او هم روايت كرده گرچه اين حديث را من در هيچ كتاب موثق وغير موثق اهل سنت هم نديده ام . انت مني بمنزله هارون من موسي الا انه لانبي بعدي اين حديث را تمام علماي متاخر تاييد كرده اند ولي دليل جانشيني نمي تواند باشد در مورد حديث غدير هم قبلا توضيحات لازم را داده ام والسلام علي من اتبع الهدي

پاسخ:
با سلام
جناب أقاي مهران
1- فرموده ايد «كتابهاي صحيح ما كتاب الله وسنتي نوشته اند»
لطفا يك نمونه براي ما آدرس بدهيد ، ما كتاب ها نمي خواهيم ، يك كتاب صحيح باشد كافي است .
2- در مورد آيه تطهير ، آري اهل سنت چنين ادعايي مي كنند اما اين ادعا دليل هم مي خواهد كه متاسفانه ندارند !!!
3- در مورد آيه «انماوليكم الله والرسول والذين امنوا الذين يقيمون الصلاه ويوتون الزكاه وهم راكعون) مائده 55.من داستان شور انگيز شما را نمي توانم باور كنم ...»
اين ماجراي شورانگيز را ما از كتب اهل سنت نقل كرده ايم !!!
4- در مورد ساير روايات نيز همينگونه توضيح لازم را داده ايد !!!(يعني توجيه لازم را)!!!
گروه پاسخ به شبهات
14 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٣ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم . اعضاي محترم هيئت پاسخگويي اگر در نظر شما بر شمردن سلسله راويان يك مطلب ( براي اينكه علم رجال خود را به كار اندازيد و حقيقت را كتمان كنيد ) ، بحث علمي است ، با كمال ميل من نيز سند روايي دلايل خود را عنوان ميكنم . قال رسول الله محمد ابن عبدالله (صل الله تعالي عليه و آله و صحبه و سلم ) عن روح القدس جبرئيل الامين (علي نبينا وعليه الصلاة والسلام ) عن رب العالمين جل جلاله قال في كلامه العظيم : ( يا ايها الذين امنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف ياتي الله بقوم يحبهم ويحبونه اذلة علي المومنين اعزة علي الكافرين يجاهدون في سبيل الله ولا يخافون لومة لائم ذلك فضل الله يؤتيه من يشاء والله واسع عليم ) . اين هم سند روايي ببينيد علم رجال شما براي اين سند چيزي براي گفتن دارد . در نهايت من باز هم از آقاي قزويني دعوت به مباحثه علمي كه مبتني بر عقل و منطق باشد ونه مغلطه و سفسطه ،ميكنم .لطفا بدون سانسور منعكس كرده و بدون تعصب پاسخ دهيد .

پاسخ:
!!!
1- برادران اهل سنت براي قرآن دو سند دارند :
ا. قال رسول الله عن ابليس عن الله !!!(ماجراي غرانيق كه مي گويند بعضي از آيات را شيطان براي پيامبر آورده است!!! مي توانيد به الدر المنثور سيوطي كه اين روايات را تصحيح كرده است مراجعه كنيد!!!)
ب. قال رسول الله عن جبريل عن الله !!!
بهتر بود هر دو سند را مي نوشتيد!!!
2- در مورد اينكه اين آيه از قران است ، بحثي نيست ، در مورد اينكه اين آيات در مورد چه كسي نازل شده است ، بحث است ؛ اگر دليلي داريد مطرح كنيد .
گروه پاسخ به شبهات
15 | راه علـي سعـادت | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٣ ارديبهشت ١٣٨٨ |
مهران جان حديث ثقلين كه ديگر بااين تحريفي كه كردي ازش نميشه گذشت كتب قــديمي خودتونونگاه كن ببين سنته ياعترت؟ حالااينوماتحريف كرديم باشه آيه تطهير وولايت كه درقرآن روي طاقچه خونه ي خودتان هم هست چي ميگي؟ خلاصه اي ازشرح نزول آيه ولايت درشان امام علي: دريكي ازروزها نزديك ظهر فرشته ي وحي آمدواين آيه رانازل كرد: (انماوليكم الله والرسول والذين امنوا الذين يقيمون الصلاه ويوتون الزكاه وهم راكعون) مائده 55 ولي شماتــــنها خداورسول اوست و كساني كه ايمان آوردندوكساني كه نماز رابه پا ميدارند وذكات مي دهند درحالي كه ركوع مي كنند. پس ازنزول آيه پيامبربرخاست ودرحالي كه آيه رامي خواندند باشتاب به مسجد آمدند وپرسيدند: آياكسي درحال ركوع صدقه داده است؟ فقيري كه انگشتري دردست داشت به حضرت علي كه درحال نمازبود اشاره كرد وگفت: آري اين مرددرحال ركوع انگشتري خودرا به من بخشيد. صداي تكبيرياران بلند شد وپيامبرستايش خدارابه جاي آورد. آيه تطهيركه درشان اهل بيت پيامبر نازل شد: ...انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت ويطهركم تطهيرا )احزاب33 همانا خدا اراده كرده كه دورگرداندازشما پليدي وناپاكي را وشماراكاملا پاك وطاهر قراردهد. براي اينكه مردم ازاين موضوع مطلع شوند پيامبر مدت ها هرروزصبح هنگام رفتن به مسجد ازدرخانه ي فاطمه مي گذشت واهل خانه رااهل بيت صدامي زد وآيه تطهيرمي خواند. حديث جابر: ياايهاالذين امنوااطيعوالله واطيعوالرسول واولي الامرمنكم )نسا59 وقتي اين آيه نازل شد جابربن عبدالله انصاري به ايشان گفت:يارسول الله ماخداورسول اوراشناختيم لازم است( اولوالامر)راهم بشناسيم رسول خدافرمود: (اي جابرآنان جانشينان من وامامن بعدازمن اند.نخستين آنهاعلي بن ابي طالب است و......حسن بن علي وپس ازايشان فرزندش مي باشد كه هم نام وهم كنيه ي من است.اوست كه ازنظرمردم پنهان مي شود وغيبت اوطولاني مي شود تاآن جا كه فقطافرادي كه ايمان راسخ دارند برعقيده ي اوباقي مي مانند.(اثبات الهداه ج3.ص123و....) حديث منزلت: انت مني بمنزله هارون من موسي الا انه لانبي بعدي توبراي من به منزله هارون براي موسي هستي جزاينكه بعدازمن پيامبري نيست.(ينابيع الموده باب6 ص50) حديث غدير واعلام جانشيني: ياايهاالرسول بلغ ماانزل عليك من ربك وان لم تفعل فمابلغت رسالته والله يعصمك من الناس ان الله لايهدي القوم الكافرين )مائده67 به خداقسم خدافرمود ماقرآن رانازل كرديم وخودنيزازآن محافظت مي كنيم واگرنه همه ي اين آيه ها عوض شده بود.
16 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٤ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم . هيئت محترم پاسخگويي منظور بنده از انعكاس اين بحث در همين بخش مي باشد تا همه مراجعين ببينند و حقيقت را در يابند نه اينكه جوابهاي خود را به ايميل من بفرستيد . شما گفته ايد معلووم نيست اين آيه شريفه اشاره به اولين يا چندمين قتال دارد . آقايان محترم مصداق تمام آيات الهي كه حضرت رسول الله (ص) ابلاغ مي فرمودند در درجه اول صحابه كرام (رض) بوده اند و بعد امت تا روز قيامت ، به اين لحاظ اولين قتال مرتدين اولين مصداق اين آيه شريفه مي باشد كه همانا حضرت صديق اكبر (رض) و سپاه او يعني اصحاب كرام (رض) بوده اند و بعد از آن نيز هر قتال مرتديني كه صورت گرفته نيز مصداق اين آيه شريفه مي باشد مانند جنگ نهروان كه حضرت حيدر كرار (كرم الله وجهه) در آن نيز قتال مرتدين انجام دادند . چرا كه احكام الهي كه در موردي صادر شده اند مقطعي نيستند و كلام قديم الهي ازلي و ابدي است و اين حكم و فضيلت الهي كه در حق حضرت صديق (رض) از ذات احديت صادر شده تا روز قيامت بر همه اهل ايمان وصدق ،شامل ميشود .در ثاني شما كه فرموده ايد اولين قتال مرتدين در عهد سعادت حضرت رسول الله (ص) انجام شده وآيا در كتب شما نيست ؟ جواب شما اين است كه در دو واقعه، يكي سريه حضرت كرز بن جابر فهري با قبائل عكل و عرينه و دومي غزوه بني لحيان بوده است كه همان گونه كه خود شما فرموديد اين دو قوم ادعاي اسلام آوردن كردند تا به اين بهانه ضربه اي به اسلام بزنند وبنابراين هم طبق گفته شما و هم مورخين اسلامي آنها مسلمان نشده بودند كه بعد مرتد شوند بلكه عمل آنها نفاق بوده است ولي نص صريح آيه شريفه مي فرمايد :اي كساني كه ايمان آورده ايد و......... ، و در ثاني هر دو واقعه قبل از صلح حديبيه بوده است و طبق نظر علما، اكثر آيات سوره مباركه مائده بعد از صلح حديبيه نازل شده است . و ثالثا اگر گفته شما را صحيح بدانيم مبني بر اينكه اين ايه شريفه در شأن آن دو واقعه بوده است بهتر است بدانيد كه اولين واقعه، غزوه بني لحيان بوده كه هر چهار خليفه راشدين (رض) در آن حاضر بوده اند و حتي مهمتر از همه اينكه فرماندهي طلايه سپاه را كه تا نزديكي مكه هم پيشروي كردند را حضرت رسول الله (ص)به حضرت صديق (رض) تفويض فرموده بودند بنابراين باز هم صحابه كرام (رض) و علي الخصوص حضرت صديق اكبر (رض) مصداق اين آيه شريفه مي باشند . مي توانيد به اسباب نزول آيات مولانا جلال الدين سيوطي (رح) ،‌ طبقات ابن سعد ، الرحيق المختوم حضرت الشيخ صفي الرحمن مباركفوري (رح) مراجعه فرماييد . به اميد اينكه بدون سانسور در همين بخش سايت منعكس شود والسلام عليكم ورحمة الله وبركاته .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
از دوستان گرامي مي خواهيم اين سخن شما را با سخن شما در اولين نظرات قياس كنند !!! كه : من تنها آمده ام كه مطلب ياد بگيرم و حقيقت را بفهمم ؛ حال مشخص شد شما تنها براي شبهه افكني آمده ايد .
1- پس خود شما فرموديد كه اين آيه در مورد قتال ابوبكر با مرتدين نازل نشده است ، بلكه در مورد همه كساني است كه در راه خدا با مرتدين قتال مي كنند ، و شما مي خواهيد اين آيه را به خلافت ابوبكر و نزول در مورد او پيوند بزنيد .
2- شما مي خواهيد از اين آيه استفاده خلافت كنيد يا ايمان ؟ اگر مقصود خلافت باشد ، يعني تمام كساني كه در اين قتال با مرتدين شركت داشته اند ، شايسته خلافت اند !!! پس چرا ابوبكر را تنها شايسته خلافت مي دانيد ؟ اگر ادعا كنيد اولين قتال به دستور او انجام شد ، مي گوييم اولين جنگ با مرتدين در زمان پيامبر و تحت فرمان صحابه اي ديگر انجام شد ؛ پس لابد آنها شايسته ترند . البته اين آيه حد اكثر ثابت مي كند كه در ميان قاتلين مرتدين ، گروهي مومن نيز هستند . و گرنه بايد بگوييد هر كس در جنگي بر ضد مرتدين (تا قيام قيامت)‌شركت كند (حتي اگر براي مال و دنيا در اين جنگ شركت نمايد) مومن است !!! و قطعا چنين نيست .
پيامبر (ص) صريحا فرموده اند «وان الله ليويد هذا الدين بالرجل الفاجر» و اين در مورد كساني بود كه با وجود نفاق دروني ، اما بعضي از اوقات به مسلمانان كمك مي رساندند و در جنگ ها نيز حاضر مي شدند ، و حتي خود محمد بن عبد الوهاب صريحا به اين مطلب اشاره مي كند .
3- ادعا كرده ايد كه ابوبكر در جنگ قتال با مرتدين ، حاضر بوده است !!! و يكي از آنها سريه بن جابر و ... بوده است !!! بر اين ادعاي شما چند اشكال وارد است :
ا. يعني رسول خدا (ص) شخصي را بر ابوبكر و عمر امير كرده است !!! اگر چنين باشد ، قطعا انها لياقت رهبري را ندارند ، زيرا رسول خدا (ص) شخصي ديگر (كرز بن جابر) را از آنها اولي مي دانسته است !!!
فالأخبار المتظاهرة عن النبي صلى الله عليه وسلم في وجوب تقدمة الأفضل ومنها قوله صلى الله عليه وسلم ( يؤم القوم أفضلهم ) وقوله ( أئمتكم شفعاؤكم فانظروا بمن تستشفعون ) وقوله في خبر آخر ( أئمتكم شفعاؤكم إلى الله فقدموا خيركم ) وقوله ( من تقدم على قوم من المسلمين يرى أن فيهم من هو أفضل منه فقد خان الله ورسوله والمسلمين ) في أمثال هذه الأخبار مما قد تواترت على المعنى وإن اختلفت ألفاظها
تمهيد الأوائل وتلخيص الدلائل ج 1 ص 474، اسم المؤلف: محمد بن الطيب الباقلاني الوفاة: 403هـ ، دار النشر : مؤسسة الكتب الثقافية - لبنان - 1407هـ - 1987م ، الطبعة : الأولى ، تحقيق : عماد الدين أحمد حيدر
ب. در كدام يك از مصادر امده است كه ابوبكر و عمر و عثمان و حضرت علي در اين سريه حاضر بودند ؟ (البته اگر الان حضور آنها را در اين سريه ها منكر شويد ، مساله اي ايجاد نمي كند ، زيرا قطعا رسول خدا ابوبكر و عمر را تحت امر بسياري از صحابه از جمله اسامه بن زيد و... قرار داده است .)
4- براي توجيه مرتد شدن عده اي از صحابه در زمان رسول خدا (ٌ) ادعا كرده ايد كه آنها ظاهرا اسلام آوردند و ايمان نداشتند و به همين سبب ، مقصود از ارتداد ، ارتداد بعد از پيامبر است و آنچه در زمان پيامبر (ص) بود ارتداد به حساب نمي آيد :
بَاب لم يُسْقَ الْمُرْتَدُّونَ الْمُحَارِبُونَ حتى مَاتُوا
6419 حدثنا مُوسَى بن إِسْمَاعِيلَ عن وُهَيْبٍ عن أَيُّوبَ عن أبي قِلَابَةَ عن أَنَسٍ رضي الله عنه قال قَدِمَ رَهْطٌ من عُكْلٍ على النبي صلى الله عليه وسلم كَانُوا في الصُّفَّةِ فَاجْتَوَوْا الْمَدِينَةَ فَقَالُوا يا رَسُولَ اللَّهِ أَبْغِنَا رِسْلًا فقال ما أَجِدُ لَكُمْ إلا أَنْ تَلْحَقُوا بِإِبِلِ رسول اللَّهِ صلى الله عليه وسلم فَأَتَوْهَا فَشَرِبُوا من أَلْبَانِهَا وَأَبْوَالِهَا حتى صَحُّوا وَسَمِنُوا وَقَتَلُوا الرَّاعِيَ وَاسْتَاقُوا الذَّوْدَ فَأَتَى النبي صلى الله عليه وسلم الصَّرِيخُ فَبَعَثَ الطَّلَبَ في آثَارِهِمْ فما تَرَجَّلَ النَّهَارُ حتى أُتِيَ بِهِمْ فَأَمَرَ بِمَسَامِيرَ فَأُحْمِيَتْ فَكَحَلَهُمْ وَقَطَعَ أَيْدِيَهُمْ وَأَرْجُلَهُمْ وما حَسَمَهُمْ ثُمَّ أُلْقُوا في الْحَرَّةِ يَسْتَسْقُونَ فما سُقُوا حتى مَاتُوا قال أبو قِلَابَةَ سَرَقُوا وَقَتَلُوا وَحَارَبُوا اللَّهَ وَرَسُولَهُ
صحيح البخاري ج 6 ص 2495 ، اسم المؤلف: محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي الوفاة: 256 ، دار النشر : دار ابن كثير , اليمامة - بيروت - 1407 - 1987 ، الطبعة : الثالثة ، تحقيق : د. مصطفى ديب البغا
5- بنا بود به چيزي استدلال كنيد كه هر دوي ما قبول داشته باشيم ؛ آدرس هاي ذيل را ما قبول داريم يا نه ؟« مي توانيد به اسباب نزول آيات مولانا جلال الدين سيوطي (رح) ،‌ طبقات ابن سعد ، الرحيق المختوم حضرت الشيخ صفي الرحمن مباركفوري (رح) مراجعه فرماييد»
6 - ادعا كرده ايد كه طبق نظر اكثر مفسرين سوره مائده بعد از صلح حديبيه نازل شده است !!!:چند نمونه از اين اكثر را براي ما مطرح مي كرديد ، مناسب بود ، جداي از اينكه طبق مدارك اهل سنت ، از جمله كتاب شواهد النزول حاكم حسكاني ، باب مربوط به آيات سوره مائدة‌ ، بسياري از آيات سوره مائده در زمان هاي مختلفي قبل از صلح حديبيه نازل شده است .
اما معدود كساني كه ادعا كرده اند سوره مانده به صورت كلي بعد از صلح حديبيه نازل شده است به روايت ذيل تمسك كرده اند كه خود علماي اهل سنت ان را قبول ندارند :
وذكر النقاش عن أبي سلمه أنه قال لما رجع رسول الله (ص) من الحديبية قال يا علي أشعرت أنه نزلت علي سورة المائدة ونعمت الفائدة قال القاضي أبو محمد رضي الله عنه وهذا عندي لا يشبه كلام النبي !!!!
المحرر الوجيز في تفسير الكتاب العزيز ج2 ص143، اسم المؤلف: أبو محمد عبد الحق بن غالب بن عطية الأندلسي ، دار النشر : دار الكتب العلمية - لبنان - 1413هـ- 1993م ، الطبعة : الاولى ، تحقيق : عبد السلام عبد الشافي محمد
7- ظاهرا خبر نداريد كه خداوند فرموده است «فسوف ياتي الله بقوم» يعني خداوند چنين قومي را خواهد آورد ، پس چنين قومي در آن زمان موجود نبوده اند !!! يا بايد بگوييد اين قومي كه به در زمان ابوبكر به وجود آمدند از قوم موجود در زمان رسول خدا (صحابه) بهتر بودند !!! و صحابه چنين خصوصيتي نداشتند «يحبهم ويحبونه» يا اصلا منكر اين دلالت شويد !!!، جالب است بدانيد كه در ذيل اين آيه در كتب شيعه روايت امده است كه مقصود از اين قومي كه در زمان رسول خدا (ص) موجود نبودند ، همان ياوران مهدي است ! كه به خوبي با متن آيه نيز سازگار است ؛ متني كه شما از ديدن واضحات آن غافل بوده ايد .
بحار الأنوار ج 31 ص 577
اينها تنها جزيي از اشكالات ما به شما بود ، كه به خاطر اصرار شما بر سريعتر پاسخ دادن ، به همين مقدار كفايت مي كنيم .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
17 | راه علـي سعـادت | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٤ ارديبهشت ١٣٨٨ |
مهران اگرماقرآن راروي طاقچه مي گذاريم هم بالاتراست ازجهت احترام نه مانندشما که که روي کرسي مي گذاريد تاهرکسي به آن دست بزند منظورم کودک خردسال است. آيه هايي که من آورده بودم علماي اهل سنت چنين ادعايي هم مي کنند همان قصه ي شورانگيزهم درصحيح بخاري آمده است! پس صحيح بخاري همش رمان وقصه هاي شورانگيزاست ويکم ترسناک!!! اگربازهم صحيح راهم قبول نداريد شما که يادداريد" برو يک مذهب جديد به نام (امام مهران)مانندامام شافعي و...درست کنيد داني که عمر از چه دهد داد خلافت داني که ز او چون و چراچيست سبب را مـي خواست تلافــي أُحــُد را بنمايـد بشـکسته علــي پشت دلـيران عــرب را
18 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٤ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم . هيئت محترم پاسخگويي ، بنده ايميل خود را درست وارد كرده ام و مطمئن هستم دليل دوم من به دست شما رسيده است و تأ سف مي خورم كه چرا آن را منعكس نمي كنيد . در ثاني هدف بنده همان گونه كه قبلا عرض كردم مناظره نيست چرا كه هدف در مناظره شكست طرف مقابل و غلبه بر اوست حال اگر حقيقت روشن شود يا نه . ولي هدف بنده مباحثه علمي بر پايه عقل و منطق است كه حقيقت روشن شود نه اينكه پيروز شوم يا شكست بخورم . و همچنين به نظر بنده حقيقت امر در دليل اول بر هر كسي كه به دنبال حقيقت است، روشن و واضح است ولي چون شما اصرار به ادامه بحث در اين مورد ميكنيد من نيز قبول مي كنم . بنده قبلا هم از شما سوال كردم كه از استاد خود جناب قزويني بپرسيد كه آيا اولين قتال مرتدين بعد از نزول اين آيه شريفه در زمان حضرت صديق اكبر (رضي الله عنه ) صورت گرفت يا نه ؟ اول شما به اين سوال پاسخ بدهيد تا بنده مابقي بحث را ادامه بدهم . به اميد اينكه شما جوياي حقيقت بوده و سانسور را كنار بگزاريد والسلام عليكم ورحمة الله و بركاته .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- اگر ايميل خود را درست وارد كرده بوديد ، جواب ما به شما رسيده بود .
2- در نظر شيعه ، فرقي بين هدف مناظره علمي و مباحثه نيست ؛ چون شيعيان همه كارها را براي فهميدن حقيقت انجام مي دهند ؛ اما اگر اهل سنت بين اين دو فرقي قائلند خود بايد پاسخگو باشند .
چون قصد ما فهميدن حقيقت است ، تا زماني كه بحث در مورد يك دليل تمام نشود و مشخص نشود كه شيعه در مورد اين دليل محق است يا خير ، به سراغ دليل دوم نمي رويم.
3- اولين قتال با مرتدين هر زماني هم كه صورت گرفته باشد ، دليل نمي شود كه بگوييم اين آيه مربوط به اولين قتال است ؛ از كجا معلوم كه مربوط به دومين و يا سومين نباشد ؟
4- اولين قتال با مرتدين در زمان خود پيامبر (ص) صورت گرفت كه عده اي از مردم كه ادعاي اسلام كردند ، مرتد شده و شترچران پيامبر را كشتند ؛ و پيامبر (ص) گروهي از صحابه را براي دستگيري انان فرستاد . آيا اين قضيه در كتب اهل سنت ذكر نشده است ؟
گروه پاسخ به شبهات
19 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٤ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم . هيئت محترم پاسخگويي پاسخهاي شما غير علمي است . واز روي تعصب . در ضمن بنده دو شب پيش دليل دوم خود را فرستاده ام اگر به راستي شما به دنبال حقيقت هستيد چرا تا كنون آنرا منعكس نكرده ايد . در ضمن گفته ايد اين آيه از قرآن است ولي در مورد چه كسي است ،مسئله اصلي است . من از شما مي خواهم از استاد خود جناب قزويني بپرسيد كه آيا قتال مرتدين اولين بار بعد از نزول اين آيه شريفه در عهد ولايت و خلافت حضرت صديق اكبر (رض) رخ داده است يا نه ؟ چون شما از دادن پاسخهاي علمي و عقلي براي روشن شدن مطلب شانه خالي مي كنيد و فقط در تلاشيد با آوردن جملات ضد و نقيض از كتب ما حرف خود را بر كرسي بنشانيد و اين روشن كردن حقيقت نيست . بنابراين اصل بنده باز از خود جناب قزويني دعوت ميكنم در بحث علمي شركت كنند .با تشكر والسلام عليكم ورحمةالله وبركاته .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- وقتي شما ايميل خود را اشتباه وارد مي كنيد ، يعني نمي خواهيد جوابي بگيريد .
ما براي شما پاسخ فرستاديم كه تا بحث در مورد دليل اول تمام نشده است ؛ به سراغ دليل دوم نخواهيم رفت (شرط مناظره اين بود كه به صورت علمي و منصفانه باش)
2- طبق استدلال شما هركس با مرتدين مقاتله كند ، او بهشتي است !!! حتي اگر مسيحي يا كافر باشد !!!
شما بايد ثابت كنيد كه آيه در مورد آنها بوده است .
3- ما ثابت كرديم خصوصياتي كه در اين آيه آمده است ، بر ابوبكر و عمر صدق نمي كند «يحبهم ويحبونه اذلة علي المومنين اعزة علي الكافرين يجاهدون في سبيل الله لا يخافون لومة لائم»
ضرب المثل معروف «نر است اما شما مي گوييد بدوش»
لا اقل يكي از اين خصوصيات بر ابوبكر و امثال او صدق مي كرد تا شايد مي شد گفت اين آيه در مورد آنها نازل شده است !!!
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
20 | مياوقي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٥ ارديبهشت ١٣٨٨ |
با سلام و احترام
بحث خلافت بعداز پيامبر بحث شيريني است وليكن در مورد مطالب ارائه شده در اين بخش شبهاتي براي بنده مطرح است :
((البته قبلا عرض ميكنم كه بنده شخصيت علمي - مذهبي ندارم و هرآنچه عرض ميكنم تنها براساس آموزه هاي اندك اينجانب و استدلالهاي عقلي خود اينجانب ميباشد لذا انتظار دارم كه دوستان اهل سنت و اهل شيعه در مواردي كه دچار اشتباه شده باشم بنده را راهنمائي نمايند .))
1- اولين مطلبي كه در مطالعه مطالب ارائه شده و تمام مطالب ارائه شده در اين سايت براي بنده شبهه ايجاد ميكند منابع و مراجع ارائه شده براي مطالب ميباشد ،تمامي منابع قديمي مربوط به اهل سنت ميباشند ، آيا منابع شيعي به قدمت منابع اهل سنت طوري كه حداقل همدوره با اولين منابع اهل سنت باشند وجود ندارد؟ اگر منابع قابل اتكا وجود دارد لطفا در اثبات موضوعات مختلف از منابع شيعي (هرچند اهل سنت آنها را قبول نداشته باشند) نيز استفاده كنيد .
2- استدلالهايي كه در مورد شخصيت خلفا صورت ميگيرد بيشتر ميزان عزت فرد در نزد خداوند را ثابت ميكند در حاليكه همه ميدانيم كه تقوي لازمه خلافت است ولي كافي نيست همچنانكه اثبات محبوبيت فرد نزد خداوند توسط ما دليل بر خلافت برمسلمين نيست بعنوان مثال در كتاب تذكره اوليا، يكي از خلفا آرزوميكند كه اي كاش به اندازه حضرت ويس قرني محبوب درگاه خداوند بودند كه خداوند به خاطر وي به تعداد موهاي بدن گوسفندان قبيله.... شفاعت فرموده اند.يعني اگر ملاك محبوبترين فرد نزد خداوند تقوي است پس خيلي از متقين بودند كه توانايي خلافت و حكومتداري مسلمين را نداشتند لذا به جاي اينكه ثابت كنيم خليفه اول يا حضرت علي كدام نزد خداوند محبوبتر بودند به آثار حكومتيشان در ابعاد مختلف مثل رضايتمندي مردم ، ميزان عدالت ، ميزان گسترش اسلام و مهمتر از همه شرايط سياسي و اجتماعي حاكم بر زمان وفات پيامبر پرداخت و اينكه آيا در آن جو حاكم بر جامعه، حضرت علي(روحنافداه)به اندازه زمان خلافت خودشان يا به اندازه خليفه اول موثر باشند يا اينكه نه طي دوران خلافت سه خليفه شرايط براي خلافت علي (ع) آماده گرديد.
3- بنده فكر نميكنم تربيت علي (ع) توسط پيامبر دليل كافي و محكمي براي خلافت بعد از پيامبر باشد زيرا بعنوان مثال فرزند نوح(ع) نيز تربيت يافته پيامبر بزرگ خدابود و يا فرزندان يعقوب (ع)، پس علي (ع) يك ارزش وجودي داشته اند همانند خلفاي ديگر نه اينكه بگوئيم تربيت يافته پيامبر بودند البته بهره گيري از مكارم اخلاق پيامبر نيز بر اين ارزش وجودي ايشان مي افزايد كه قابل انكار نيز نيست .
4- آيا اينكه علي چهارم باشد يا ابوبكر اول ، نشانه محبوبيت يكي بر ديگري نزد خداوند است ؟ پس خاتم پيامبران كه از همه آخرتر است چطور ؟
5- اشكال ديگري هم كه بنده مشاهده ميكنم اينست كه استدلال از كتابهاي اهل سنت به درستي صورت نميگيرد بعنوان مثال اگر يك فرش را در نظر بگيريم اين فرش تشكيل شده است از نخهايي به رنگهاي مختلف و زيبا و رنگين اما در بين اين نخها نخهاي سياهي نيز وجود دارند كه اصلا به تنهايي زيبا نيستند و در واقع وقتي اين نخها در كنار يكديگر قرار ميگيرند يك فرش،زيبائي خود را نمايان ميكند و طرح نقشه مشخص مي شود ، كتابها نيز همينگونه اند ، مانمي توانيم با استدلال به يك بخش از كتاب در مورد يك شخص نتيجه بگيريم بلكه نتيجه نهائي را نويسنده در پايان كتاب به ما مي فهماند لذا گاها مشاهده ميكنم كه در ارائه استدلال از كتابهاي اهل سنت همينگونه عمل ميشود يعني يك تار سياه كشيده شده از بين تارهاي يك فرش زيبا (كه همگي اين تارها با يكديگر معني دارند نه تك تك ).
لطفا دوستان سايت و كساني كه مطالعه ميكنند پس از مطالعه دقيق، راهنمائي فرمايند با تشكر و احترام مجدد .
21 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٦ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم . آقاي قزويني و هيئت محترم پاسخگويي بنده در ابتداي آغاز اين بحث علمي انتظار ديگري از شما داشتم و به شما به ديده علمايي نگاه مي كردم كه هدفشان از راه اندازي اين سايت برطرف شدن شبهات و روشن شدن حقايق مي باشد ولي با رويه اي كه از سانسور شما در انعكاس اين گفتمان علمي ديدم متاسفانه نظرم تغيير كرد و براي من روشن شد كه عنان شما نه به دست منطق بلكه به دست تعصب مي باشد . اگر رويه خود را تغيير ندهيد بنده نيز لزومي نمي بينم كه اين بحث را ادامه دهم چرا كه ايمان كامل دارم كه (من يهد الله فهو المهتد و من يضلل و لن تجد له وليا مرشدا ) صدق الله العظيم . و براي شما نيز تمثيلي بيان ميكنم ، دوستان اگر خفاش روزها از مواجه شدن با خورشيد خودداري مي كند و از آن بيزار است دليل بر بطلان خورشيد نيست بلكه فقط به خود ظلم كرده و خود را از اشعه هاي حيات بخش آن محروم مي كند به همان صورت دليل مخالفت و حقد و كينه روافض (نه شيعه راستين حيدر كرار رض) با ذات صحابه كرام (رض) دليل بر بطلان ايشان نيست وفقط خود را از فيوضات ذات مبارك آنها محروم ساخته اند و اين در افتادن انها با صحابه كرام (رض) و علي الخصوص با خلفاي راشدين (رض) دليل بر نا حقي روافض و حقانيت صحابه (رض) است چرا كه هر چيزي را با ضدش بهتر مي توان شناخت و همچنين همان گونه كه حضرت خواجه عبدالله انصاري (قدس الله سره العزيز ) مي فرمايند :( الهي هر كه را بر اندازي با ما در اندازي ) يعني هر كس را كه خداوند از نظر لطف و عنايت انداخت او را با اولياي خود در مي اندازد .اللهم احفظنا . والسلام عليكم و رحمة الله و بركاته .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
پاسخ شما داده شده و نظر شما علني شد و علت اين تاخير در علني شدن ( همانطور كه در ساير نظراتي كه در اين رابطه به ما تذكر داديد و ما نيز براي شما پاسخ فرستاديم) پاسخگويي دقيق بود ، اگر اشكالي داريد مطرح كرده و گرنه از گفتن اينگونه سخنان احساسي ، پرهيز كنيد .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
22 | مهدي ذ | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٨ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام بر محمد (ص) پيامبر خاتم و سلام بر اهل بيت (ع) پاک از گناه او و لعنت و مرگ بر کساني که در حق آنها دروغ گفته ‚ ظلم نموده و استبداد کردند ( فرايتماني كاذبا آثما غادرا خائنا ) . وبا سلام به دوستان عزيز در سايت تحقيقاتي حضرت وليعصر (ع) . و اما بعد ....
دوست عزيز بنده ‚ جناب موسي :
1. فرموديد : {جناب آقاي قزويني من تمام قسمتهاي سايت شما را مشاهده كردم و متوجه شدم شما هيچ يك از احاديث وارده در فضيلت صحابه كرام (رضي الله عنهم) را قبول نداريد و با توسل به علم رجال ودرايه آنها را جعلي ميناميد} . دوست عزيز ‚ در کجاي سايت احاديث فضيلت صحابه را بدون دليل و از قوانين رجالي خودمان رد کرديم ؟ حالا که شما بدنبال کشف حقيقت هستيد حتما" به اين سوال پاسخ بدهيد تا من هم مثل شما آگاهي لازم را کسب کنم . اگر با استفاده از علم رجال خود اهل سنت آن احاديث را جعلي و دروغ بدانيم براي شما حجت نيست ؟ پس اين مطلب روشن شد که ما اين احاديث را جعلي نميناميم بلکه خود اهل سنت آنها را جعلي مي دانند .
2. فرموديد : {بنابراين من تمام اين احاديث را كنار مي گذارم و به آنها استناد نخواهم كرد و بحث اثباتي خود را از منظري ديگر مطرح مي كنم} . دوست عزيز ‚ ما هر حديث صحيحي را که به پيامبر و اهل بيت گرامي او بصورت ختم بشوند قبول داريم و هرگز حديث و سنت را کنار نمي گذاريم و فرياد ((حسبنا کتاب الله )) سر نمي دهيم . سنت اهل بيت پيامبر و رسول اکرم ثقلي در کنار ثقل اکبر (قرآن) است و ذکر درست آنها عبادت و سرپيچي از آن بدعت است . پس در عوض ترک احاديث ‚ به احاديث صحيح رجوع کنيد و از ذکر احاديثي که سلسله روايي مخدوش دارند يا اينکه موضوع هستند و تاريخ و علم حديث اهل سنت با آن مخالف است پرهيز نماييد .
3. فرموديد : {من دلايل خود را از منبعي كه هر دوي ما آنرا قبول داريم مطرح مي كنم و آن نه كلام حضرت رسول الله (ص) ونه كلام صحابه (رض) ونه كلام علماي شيعه و سني ونه كلام من و شماست بلكه آن كلام حضرت باري تعالي جل جلاله ميباشد كه در قرآن عظيم در سوره مباركه مائده آيه شريفه 54 مي فرمايد:(يا ايها الذين ءامنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف يأتي الله بقوم يحبهم و يحبونه أذلة علي المومنين أعزة علي الكافرين يجاهدون في سبيل الله ولا يخافون لومة لائم ذالك فضل الله يؤتيه من يشاء والله واسع عليم ) } . دوست عزيز ‚ کلام خدا احتياج به تبيين دارد تا از تاويلات يکسويه در امان باشد . رسول اکرم (ص) فرمودند آنهايي که قرآن را به نفع خودشان تاويل و تفسير مي کنند ‚ نشيمنگاهشان در آتش است . اين حديث وجود چنين افرادي را بيان ميکند . پس براي رهايي از اين موضوع بايد سراغ سنت رسول (ص) و آل مطهرش برويم که اهل ذکر و تبيين کننده قرآن هستند .
4. فرموديد : {جناب استاد قزويني شما بهتر از بنده ميدانيد كه در بحث علمي كه ميان دو طرف صورت مي گيرد دلايل ومسائل مطرح شده از جانب طرفين نبايد از منابعي باشد كه طرف مقابل صحت آن را قبول ندارد بنابراين چون شما احاديث ما را ثقه وقابل اعتماد نمي دانيد و همچنين ما نيز علم رجال شمارا قبول نداريم و آنرا ثقه نمي دانيم بنابراين من دلايل خود را از منبعي كه هر دوي ما آنرا قبول داريم مطرح مي كنم } . دوست عزيز ‚ بنده چون به منصف بودن شما برادر مسلمان اعتماد دارم و مي دانم که مطالب ذکر شده در (1و2و3) را قلبا" قبول داريد اما در نگارشتان تساهلي پيش آمده ‚ راه سومي را به شما نشان مي دهم که در راستاي آنها باشد و فرياد ((حسبنا کتاب الله)) خاموش گردد . ما و شما براي احتجاج مي توانيم در کنار قرآن به احاديث و تفاسير و تاريخ مورد اعتماد يکديگر رجوع نماييم . به نظر مي آيد که اين کار عقلاني ترين روش باشد .
5. شما مکررا" مي فرماييد : {صحابه (رض) } . دوست عزيز ‚ ثعلبه يکي از صحابه بقول شما (رض) است چرا که ((رسول خدا (ص) بين ثعلبه ومعتب عقد برادري بست ، ثعلبه كسي است كه بدر و احد را درك كرده است. الطبقات الكبرى ، محمد بن سعد ، ج 3 ، ص 460 )) و البته همين (رض) متولي مسجد ضرار است ‚ ((ابن اسحاق گفته است : دوازده نفر از انصار مسجد ضرار را ساختند كه يكي از آنان ثعلبه بن حاطب است . الإتقان في علوم القرآن ، ج 2 ، ص 387 )) . و البته چون شما اهل سنت -خطاب به مهران- قرآن را روي طاقچه قرار نمي دهيد و هر روز مقداري از آن کتاب شريف را مطالعه مي کنيد بهتر از من مي دانيد که خداوند در کتاب مبين فرموده : (( وَالَّذينَ اتَّخَذُوا مَسْجِداً ضِراراً وَكُفْراً . التوبه / 107)). پس کمي بينديشيد سپس ما را از مطالبتان آگاه کنيد . البته هنوز نمي توانم (رض) شما را با جمله ((همان گونه كه بعد از وفات حضرت رسول الله (ص) اكثر قبائل عرب از دين برگشتند )) جمع کنم . چون همانطورکه مي دانيد اين اکثر قبائل از حضرات اصحاب بودند .
6. شما بعد از ذکر آيه اي از قرآن کريم فرموديد : { حال اين قوم چه كساني هستند ؟ جناب آقاي قزويني شما بهتر از من مي دانيد كه تمام مورخين اعم از سني و شيعه وحتي غير مسلمان اذعان كرده اند كه از جمله اولين اقدامات حضرت صديق اكبر (رض) بعد از خلافت جنگ با اهل رده يا همان قبايل عربي كه بعد از وفات حضرت رسول الله (ص) از دين برگشتند بوده است بنابراين اولين مصداق "اين قوم " كه خداوند به وجود آنها بشارت مي دهد و اين چنين صفات آنها را بر مي شمرد حضرت صديق اكبر (رض) و سپاه ايشان كه همانا صحابه كرام (رضي الله عنهم ) هستند ،بوده اند } . دوست عزيز ‚ در نظر بعدي شما منتظر کتاب و صفحه و نويسنده اي که شما اين مطلب را از آنجا خوانده ايد و براي ما ذکر کرده ايد هستيم .
5. شما مکررا" عرض مي کنيد : { صديق اكبر (رض)} . دوست عزيز ‚ ((عباد بن عبد الله گويد : علي عليه السلام فرمود : من بنده خدا ، برادر رسول خدا و صديق اكبر هستم ، پس از من جز دروغگو كسي ديگر خود را صديق نخواهد خواند . هيثمي اين روايت را در مجمع الزوائد نقل كرده و گفته است : سند آن صحيح و راويان آن مورد اعتماد هستند . همچنين حاكم نيشابوري آن را نقل كرده و گفته است : اين روايت طبق شرائط مسلم و بخاري صحيح است )) . حال اين سوال را از شما دارم که لقب صديق اکبر را اهل سنت براي ابوبکر ميخوانند يا خود ابوبکر مبتکر آنست ؟
6. فرموديد : { بنابراين اولين مصداق " اين قوم " كه خداوند به وجود آنها بشارت مي دهد و اين چنين صفات آنها را بر مي شمرد حضرت صديق اكبر (رض) و سپاه ايشان كه همانا صحابه كرام (رضي الله عنهم ) هستند ،بوده اند } . دوست عزيز ‚ البته بنده ادعايي در مورد تلاوت دائم قرآن ندارم و قرآنم نيز هميشه روي کرسي نيست -خطاب به مهران- ‚ اما بياييد يکبار ديگر با هم اين آيه را مرور کنيم تا ببينيم مصداق " اين قوم " ابوبکر است يا خير ؟! .
<< به زودي خداوند قومي را مي آورد ايشان را دوست مي دارد وايشان نيز او را دوست مي دارند با مومنان مهربان وفروتن و بر كافران درشت طبع و سخت گيرند درراه خدا جهاد مي كنند واز ملامت هيچ ملامتگري نمي ترسند >> :
آ) ايشان را دوست مي دارد وايشان نيز او را دوست مي دارند : در صحيح بخاري و مسلم آمده كه حضرت صديقۀ طاهره از ابي‌بكر غضبناك شده است . در صحيح بخاري ، ج4 ، ص42 ، ح3093 صراحت دارد : فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رَسُولِ اللَّهِ‏ فَهَجَرَتْ أَبَا بَكْر، فَلَمْ تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حَتَّى تُوُفِّيَتْ . از طرفي داريم که پيامبر خطاب به حضرت زهرا فرمودند : «ان الله يغضب لغضبك و يرضي لرضاك » . حاکم نيشابوري در مستدرک مي گويد : اين حديث صحيح است سندا و لكن آقاي بخاري و مسلم آن را نقل نكرده‌اند . آقاي هيثمي كه از استوانه‌هاي علمي اهل سنت است ، در مجمع الزوائد ، ج9 ، ص203 نقل مي‌كند و مي‌گويد : واسناده حسن . بنابر احاديث صحيح اهل سنت اين برچسبها به ابوبکر نمي چسبد .
ب) با مومنان مهربان وفروتن و بر كافران درشت طبع و سخت گيرند : لطفا" همان مطلب قسمت (آ) را مدنظر داشته باشيد و اين مساله را براي ما روشن کنيد تا سراغ ديگر شواهد برويم . مطمئنا" کسي که خدا از وي غضبناک است مصداق اين صفات نيست .
ج) درراه خدا جهاد مي كنند واز ملامت هيچ ملامتگري نمي ترسند : فرار از جنگ جهاد در راه خداست يا دستور به حمله نمودن به خانه علي (ع) ؟ براي اينکه احساسات اهل سنت تحريک نشود از شرح آن معذورم . اگر آدرس مي خواهيد بصورت خفي از سايت سوال کنيد تا به ايميلتان فرستاده شود .
7. فرموديد : { جناب آقاي قزويني و ساير عزيزان، اگر با كمي تامل عقلاني ومنطقي به اين آيه شريفه نظر كنيد خواهيد ديد خداوند متعال خلافت و ولايت حضرت صديق اكبر (رض) را بعد از رسولش (ص) در اين نص صريح بيان فرموده اند و بهترين دليل براي اثبات حقانيت خلافت و ولايت ايشان مي باشد .} . دوست عزيز ‚ اگر جوابي در رد احاديثي که آوردم داريد حتما" نقل کنيد و گرنه دوستانه به قانع شدنتان اعتراف کنيد . در نقل قول هايتان آدرس کتب و احاديث و اينکه آيا آنه صحيح هستند يا خير ‚ ديده نمي شود . در احتجاج و بحث علمي اينها لازم است نه اظهار نظرهاي بدون دليل .
8. آيا قبول داريد كه عايشه نقل كرده است كه (هيچ آيه قرآني در باب خاندان ما نازل نشده است) يا خير ؟ آيا ادعاي شما اين نيست كه سوره مباركه مائده آيه شريفه 54 در حق ابوبكر نازل شده است ؟ . حرف شما را قبول كنيم يا عايشه را ؟ لطفا" شفاف و با ذكر مدرك توضيح بدهيد .
قل هاتوا برهانکم ان کنتم صادقين
23 | adamak021 | , ایران | ١٢:٠٠ - ١٩ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام (موسي) جان! اين (مهدي ذ ) چي ميگه؟
من هم پيشنهاد ميدم براي اين كه بيشتر بوي گندش در نياد زيادتر بهمش نزني.
آفرين! خودتو بزن به نخوندن! هيس !!
24 | مهران | , ایران | ١٢:٠٠ - ٢٢ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم جناب دكتر قزويني بنده از يکي از دوستانم مطلع شده ام که جناب موسي از علماي غرب کشور است و از بزرگان علماي صوفي مشرب هستند که در عراق وايرن مشهور مي باشند و از جانب وهابيان عربستان و منطقه کردستان هم مورد انتقاد واقع شده اند و ايشان را به علت انتساب به طريقه نقشبنديه نهريه به ارتداد وشرک محکوم کرده اند و ايشان در شهرهاي عراق ودمشق ومناطق کردنشين ايران و شهرهايي مثل اروميه ومهاباد وسنندج از محبوبيت زيادي ميان اهل سنت برخوردارند وسخنان ايشان بسيار عامه پسند است ولي نمي توانم اسم ايشان را به خاطر حفظ حريم خصوصي ايشان ذکر کنم ايشان به نظر من بهترين کسي هستند که مي توانند از طرف اهل سنت با شما مباحثه کنند پس اگر مي خواهيد کمي از وهابي مشربان دور شويد وبه توده عظيم اهل سنت معتدل المذهب نظري بيافکنيد وبا ايشان با دليل ومدرک سخن بگوييد به نظر من بهترين کار را کرده ايد . باتشکر از شما

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
ايشان ، با وجود احترام ما براي تمامي مشاهده كنندگان سايت ، در نظر ما با ساير خوانندگان سايت يكسان بوده و در نظر ما اهميت تنها به اعتبار مسائل مطرح شده توسط ايشان و حفظ شروط بحث علمي است .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
25 | سعيد | , ایران | ١٢:٠٠ - ٢٢ ارديبهشت ١٣٨٨ |
با عرض سلام وخسته نباشيد خدمت دست اندر كاران محترم سايت سوال من از آقايان اهل سنت اين است كه مگر در سوره مباركه احزاب آيه ي 33نيامده است كه اي زنان پيامبر در خانه هايتان بنشينيد و بي حاجت و ضرورت از خانه خارج نشويد تا مورد جلب توجه نگاه هاي آلوده قرار نگيريد ولي چرا او به اين دستور قرآن عمل نكرد وبه همراهي حدود 30000هزار نفر به مدينه حمله كرد و جنگ جمل را به راه انداخت وخون صدها مسلمان در اين جنگ ريخته شد؟ ضمنا در قرآن به اين دليل به زنان پيامبر ام المومنين گفته شد زيرا قرآن زنان پيامبر را از ازدواج مجدد پس از پيامبر منع كرده است ,به همين دليل آن ها را ام المومنين ناميده تا امت اسلامي آن ها را مانند مادر خود فرض كرده باشند وفكر ازدواج با آن ها را نكنند.لذا لزومي ندارد كه روي اين واژه اين قدر مانور دهيد. متشكرم
26 | مجيد م علي | , امارات متحده عربی | ١٢:٠٠ - ٢٥ ارديبهشت ١٣٨٨ |
با سلام
مثلي هست قديمي كه اين چنين هست: به روباه ميگن شاهدت كيه ميگه دمم .
حالا جديداً اينطوريه : به روباه ميگن شاهدت كيه دممش ميگه منم منم .
مهران خان بيشتر معلومات بده : مثلا چند كيلو وزنشه , چي ميخوره . راستي فاميلش چيه , ,,,,,,,,, جند كلاس سواد داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
يا علي

27 | علي احمدي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٢٧ ارديبهشت ١٣٨٨ |
با سلام من متاسفم براي كساني كه دنباله روي فرزند صحاك هستند كسي كه با غلاف شمشير به حضرت زهرا ضربه زد و دستور داد كه قنفذ ملعون به صورت حضرت سيلي بزند و در را به بي بي بكوبد و باعث شود حضرت محسن شهيد شود خدا او و كسي كه به او فرمان حمله به خانه اهل بيت رسول خدا را داد لعنت كند
28 | ابوطالب | , ایران | ١٢:٠٠ - ٢٨ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام در مورد ايه ي غار 1.پيامبر(ص) مي فرمايد (ان اله معنا) در حاليكه حضرت موسي (ع)در مقابل قوم خود مي فرمايد(ان اله معي) (يادم نيست در كدام سوره است) و قوم خود را وارد اين معيت نمي كند سني ها با توجه به اين مطلب مي گويند ابوبكر شامل معيت خاصه ي الهي شده است؟ 2.پيامبر(ص) به ابوبكر مي گويد (لا تحزن) يعني او ترسيده و لذا خداوند سكينه بر او فرستاده است 3.در مورد ايه ي ( ومن الناس يشري...) كه در مورد خوابيدن امام علي(ع) در بستر پيامبر(ص) است چرا از كلمه ي ناس استفاده شده است و نه از كلمه مومن چون بنظر مي رسد كلمه ناس سطحي پايينتر دارد

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- مقصود اهل سنت آيه ذيل است :
«قَالَ كَلَّا إِنَّ مَعِيَ رَبِّي سَيَهْدِينِ»
سوره شعراء آيه 62
(موسي در پاسخ به كساني كه مي گفتند ما غرق مي شويم) گفت : هرگز چنين نيست ، پروردگارم همراه من است ، به زودي من را هدايت خواهد كرد
پاسخ اين سوال مشخص است ؛ خداوند در قران مي فرمايد :
مَا يَكُونُ مِنْ نَجْوَى ثَلَاثَةٍ إِلَّا هُوَ رَابِعُهُمْ وَلَا خَمْسَةٍ إِلَّا هُوَ سَادِسُهُمْ وَلَا أَدْنَى مِنْ ذَلِكَ وَلَا أَكْثَرَ إِلَّا هُوَ مَعَهُمْ أَيْنَ مَا كَانُوا
سوره مجادلة آيه 7
هيچ سه نفري با يكديگر پنهاني سخن نمي گويند ، مگر آنكه خداوند سومين آنان است ؛ و هيچ پنج نفري نيست ، مگر انكه خداوند ششمين آنها ؛ و هيج گروهي كمتر يا بيشتر نيست مگر آنكه خدا با آنان است ،‌ هر جا باشند !
آيا در اينجا معيت الهي مي تواند به معني محبت و لطف و دوست داشتن شخص باشد ؟قطعا خير ؛ معيت در قران به معني آگاهي خداوند از حال بنده است ؛ جالب اينجاست كه در آيه اي كه اهل سنت به آن استدلال مي كنند ، نام هارون نيامده است !!! يعني خداوند همراه ابوبكر است اما همراه هارون نبود ؟
كساني كه اينگونه تفاسير را براي اين آيات مي كنند ، از ساير آيات قرآن بي بهره اند .
جداي از اينكه عده اي گفته اند مقصود از «معنا» يعني «معي» ؛ همانند بسياري از آيات كه در آنها به جاي ضمير مفرد ، ضمير جمع آمده است :
«فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَةَ اللَّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ»
سوره آل عمران آيه 61
2- نزول سكينه به اقرار اهل سنت ، بر خود رسول خدا (ص) بوده است ، و به عكس ادعاي اهل سنت ، سكينه بر ابوبكر نازل نشد ؛ البته ادعا مي كنند كه پيامبر به خاطر آرامش الهي احتياج به سكينه ندارد اما :
ا. نزول سكينه بر رسول خدا در ماجرايي ديگر :
فَأَنْزَلَ اللَّهُ سَكِينَتَهُ عَلَى رَسُولِهِ وَعَلَى الْمُؤْمِنِينَ
سوره فتح آيه 26
ب .اقرار اهل سنت به نزول سكينه بر پيامبر (در آيه غار) :
ابن عطيه اندلسي مي گويد :
وقال جمهور الناس الضمير عائد على النبي صلى الله عليه وسلم وهذا أقوى والسكينة عندي إنما هي ما ينزله الله على أنبيائه من الحياطة لهم والخصائص التي لا تصلح إلا لهم
المحرر الوجيز في تفسير الكتاب العزيز ج 3 ص 36، اسم المؤلف: أبو محمد عبد الحق بن غالب بن عطية الأندلسي الوفاة: 546هـ ، دار النشر : دار الكتب العلمية - لبنان - 1413هـ- 1993م ، الطبعة : الاولى ، تحقيق : عبد السلام عبد الشافي محمد
يعني مشهور علماي اهل سنت چنين مي گويند !!! حال چه كسي ادعا مي كند كه ضمير در «سكينته عليه» به ابوبكر بر مي گردد با اينكه اين كار از جهت ادبي با كلام موافقت ندارد .
3- در مورد آيه «ومن الناس من يشري»
متاسفانه به خاطر دوري از قران برخي شبهات مطرح مي شود ! مثلا چون كلمه ناس آمده و ناس از مومن مقام پايين تري دارد ،‌پس مدح بالايي نيست !!!
به عكس اين آيه چون در مقابل آيه «ومن الناس من يعجبك قوله في الحياة الدنيا ويشهد الله علي ما في قلبه وهو الد الخصام» است كه بدترين دشمنان رسول خدا را معرفي مي كند و مي گويد گروهي از مردم ، بدترين دشمنان هستند ، در واقع مي خواهد بگويد در ميان همين مردم هم كساني هستند كه طرف مقابل و بهترين مردم هستند «ومن الناس من يشري» (البته مومنين هم جزو مردم هستند و برتري بر همه مردم ، برتري بر مومنين نيز هست)
و به همين سبب است كه در جاي ديگر مي فرمايد «مردم به خاطر فضل الهي مورد حسادت قرار مي گيرند»
«أَمْ يَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلَى مَا آَتَاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ فَقَدْ آَتَيْنَا آَلَ إِبْرَاهِيمَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَآَتَيْنَاهُمْ مُلْكًا عَظِيمًا»
سوره نساء آيه 54
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
29 | علي احمدي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٢٩ ارديبهشت ١٣٨٨ |
با سلام به همه رهپويان راه حقيقت , من لازمه چند مسئله رو به همه اهل سنت يادآوري كنم, فرض كنيم كه شما حقيقت را ميگوييد و ما به راه كج رفته ايم,آيا جز اين است كه ما عاشق راه فرزندان فاطمه(س)و علي(ع) كه فرزندان آنها طبق گفته حق در سوره مباركه كوثر كه در جواب كفار كه رسول خدا را ابتر يعني مقطوع النسل ناميده بودند, فرزندان رسول خدا و ادامه دهنده نسل با بركت آن حضرت محسوب ميشوند,هستيم ما به اين ميباليم كه رهبران ما فرزندان رسول الله هستند ما به اين ميباليم كه رهبران ما فرزندان حضرت زهرا كه به گفته رسول خدا سرور زنان اهل بهشت هست,هستند .ما به اين ميباليم كه رهبران ما حسن و حسين(ع) كه طبق گفته رسول حق سرو جوانان بهشت هستند ,ميباشند.آيا جز اين است كه ما 12 فرزند حق و حقيقت ,12 فرزند عصمت و طهارت كه پرورش يافته دامان رسول الله و حضرت امير و حضرت زهرا (س) هتند را پيشوا و امام خودمان در دنيا و آخرت قرار داده ايم.آيا جز اين است كه ما خلافت حضرت علي (ع)را قبول داريم ولا غير,آيا جز اين است كه تنها كسي كه در كعبه متولد شد امام علي بود و در در هنگام وضع حمل مادر گرامي آن حضرت ,زنان بهشتي آن بانو گرانقدر را كمك كردند.آيا جز اين است كه به گفته خود اهل سنت شير عرب و شجاعترين عرب علي بود .آيا جز اين است كه اول مسلمان بعد از پيغمبر علي بود.آيا جز اين است كه او به گفته اهل سنت پرورش يافته پيغمبر بود.آيا علي نبود كه جانش را براي سلامت پيغمبر فدا كرد و به جاي ايشان در بستر رسول خدا خوابيد.آيا علي نبود كه خيبر را فتح كرد. آيا او نيود كه خلافاي اهل سنت در امور خلافت در بيشتر مواقع با او مشورت ميكردند و هميشه راي او را به اجرا در مي آوردند.آيا او نبود كه پيغمبر فرمودند كه من شهر علمم و علي در آن .آيا پيغمبر نفرمودند كه علي با حق است و حق با علي.آيا پيغمبر نفرمودند كه علي براي من به مانند هارون است براي موسي(ع).و اينقدر از اين موارد فراوان است كه اگه بخواهم نام ببرو و ذكر كننم مكن است روزها كه بلكه ماه ها زمان لازم باشد.حالا ما پيرو اين خانواده كه اهل بيت پيامبر هستند و هيچكس نميتواند آن را انكار كند هستيم. باشد اگه راه ما كج است و راه اهل سنت راست ما حاضريم اين به قول اهل سنت انحراف را با جان ودل بپذيريم.ولي به همه اهل سنت پيشنهاد ميكنم رزومه رهبران ديني خودشان را ورقي بزنند و ييبند از لحاظ نزديكي و خويشي با پيغمبر,از لحاظ علم و آگاهي از لحاظ شجاعت و دليري از لحاظ فرزندان از لحاظ تقوا از لحاظ جان نثاري در راه اسلام از لحاظ نظر خدا و پيغمبر از لحاظ پدر و مادر و هزاران لحاظ ديگر در كجاي اسلام و در كجاي تاريخ قرار دارند . يا حق
30 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٣١ ارديبهشت ١٣٨٨ |
سلام عليكم . جناب قزويني و هيئت محترم پاسخگويي از شما كمال تشكر را دارم كه باز هم به بنده الطفات فرموده و قسمتهايي از عرايض مرا انعكاس داديد هر چند باز هم سانسوري در كار بوده . دوستان محترم بنده به هيچ وجه قصد شبهه افكني ندارم بلكه قصد من فقط تبيين حقيقت است و از شما خواهش مي كنم سانسور را كنار بگزاريد و اجازه دهيد خوانندگان خود قضاوت كنند . و اما بعد : شما به چه مجوزي مي گو ييد كه حضرت صديق (رض) و سپاه او كه قتال مرتدين كردند مصداق اين آيه شريفه نيستند ؟ در ثاني شما فرموده ايد اين آيه فقط ايمان قاتلين مرتدين را بيان مي كند نه خلافت خلفاي راشدين را . پاسخ شما اين است : اولا هر آيه اي كه بر ذات محمدي (ص) نازل مي شده و ايشان آنرا ابلاغ مي فرمودند اولين مصداق آن اصحاب كرام (رض) بوده اند و بعد ساير امت تا روز قيامت . حال بررسي كنيم فضيلت يحبهم و يحبونه چگونه بر انساني داده مي شود ؟ حضرت باري تعالي جل جلاله مي فرمايد :(قل ان كنتم تحبون الله فتبعوني يحببكم الله )‌يعني اين فضيلت بر كسي مختص مي شود كه تبعيت محض از ذات محمدي(ص) كرده باشد پس وقتي حضرت صديق و ساير اصحاب كرام (رضي الله عنهم) مشمول اين فضيلت الهي مي شوند يعني ايشان تابعين محض ذات نبوي هستند پس انتخاب ايشان در مسئله خلافت منوط به تبعيت امر نبوي (ص) بوده است و هر گونه ادعاي سرپيچي از دستور حضرت رسول الله (ص) كه روافض عنوان مي كنند طبق نص صريح آيات الهي باطل و مردود است . شما عنوان كرده ايد كه چون خلفاي راشدين در چند مورد تحت فرمان ساير صحابه بوده اند پس فضيلت امامت و خلافت ندارند . اما پاسخ شما : دوستان اين دليلي غير منطقي و غير عقلاني است . اولا اين دليل محكم بر سخن قبلي من مبني بر تابع محض رسالت بودن صحابه (رض) است در ثاني اگر حرف شما را درست بدانيم در تجهيز سپاه حضرت اسامه بن زيد (رضي الله عنهما ) اگر رحلت حضرت رسول الله (ص) پيش نمي آمد حضرت حيدر كرار (كرم الل وجهه)‌ نيز جزو سربازان حضرت اسامه (رض) قرار مي گرفتند پس آيا حضرت حيدر (رض) نيز فضيلت امامت و خلافت را دارا نبودند . معاذ الله . و يا در عهد خلافت خود حضرت امير (رض) ايشان حضرات حسنين (رضي الله عنهما ) را در جنگها تحت امارت افرادي چون مالك ابن اشتر نخعي و حتي پسر ديگرش حضرت محمد ابن حنفيه (رض) قرار ميدادند آيا اين عمل دليل بر رد ولايت حضرات حسنين (رض) مي باشد .معاذ الله . وخواهش مي كنم در پاسخگويي به من مرا با محمد ابن عبد الوهاب و طرفداران او همراه نسازيد چرا كه ما بيش از شما با اين فرقه ضاله مخالفيم . در پايان عرضي نيز خدمت آقاي علي احمدي خواننده گرامي داشتم كه فرموده اند اهل سنت ما را چرا براي حب علي و آل علي متهم مي كنند . دوست گرامي ما اهل سنت بر اين عقيده ايم كه هر كس ادعاي اسلام كند ولي در قلب او حب علي و آل علي (رضي الله عنهم) نباشد او مسمان نيست ما فقط با سب خلفاي راشدين مخالفيم نه به شيعيت علي (رض) . دليل بر مدعاي خود را مثالي عنوان مي كنم . حضرت مولانا خالد نقشبندي (قدس الله سره العزيز) يكي از بزرگترين مفتيان و علماي فقه شافعي بوده اند كه امروزه نيز آثار ايشان مرجع علماي آهل سنت است و همچنين ايشان از مشايخ سلسله مباركه نقشبنديه ميباشند . ايشان در سفري كه به هند داشتند از مشهد الرضا گذشتند در هنگام ورود قصيده غرايي سروده اند كه من ابياتي از آن را مي آورم تا بدانيد عقيده اهل سنت در مورد اهل بيت (رض) چيست . اين بارگاه كيست كه از عرش برتر است ........وز نور گنبدش همه عالم منور است بهر نگاهباني كفش مسافران .......بر در گهش هزار چو خاقان و قيصر است اين بار گاه قافله سالار اولياست ........اين خوابگاه نور دو چشم پيمبر است اين روضه رضاست كه فرزند كاظم است .......سيراب نو گلي ز گلستان جعفر است سرو سهي ز گلشن سلطان انبياست ........نوباوه حديقه زهرا و حيدر است در ادامه حضرت مولانا خالد (قدس) ببينيد چه زيبا توسل به حضرت رضا (رض) مي كنند و براي اين كار چه كساني را شفيع قرار مي دهند : جانا به شاه مسند لولاك كز شرف .......بر تارك شهان اولوالعزم افسر است (حضرت رسول الله ص) آنگه به حق آنكه بر اوراق روزگار .......بابي ز دفتر هنرش باب خيبر است (حضرت حيدر كرار رض) ديگر به نور عصمت آن كس كه نور او .......قفل زبان و حيرت مرد هنرور است (حضرت زهرا بتول رض) آنگه به سوز سينه آن زهر خورده اي .......كز ماتمش هنوز دو چشم جهان تر است (حضرت حسن رض ) ديگر به نور ناحق سلطان كربلا ........كز وي كنار چرخ به خونابه احمر است (حضرت حسين رض) وآنگه به حق آنكه ز بحر مناقبش ........انشاي بوفراس ز يك قطره كمتر است (حضرت زين العابدين رض) ديگر به روح اقدس باقر كه قلب او .......سر مخزن جواهر اسرار را در است (حضرت محمد باقر رض) و آنگه به نور باطن جعفر كه سينه اش ........بحر لبالب از دُر عرفان داور است (حضرت جعفرصادق رض) ديگر به حق موسي كاظم كه بعد از او .........بر زمره اعاظم اشراف سرور است (حضرت موسي كاظم رض) و آنگه به قرص طلعت تو كز اشعه اش....... شرمنده ماه چارده و شمس خاور است (حضرت علي الرضا رض) ديگر به نيكي تقي و پاكي نقي ........آنگه به عسكري كه همه جسم جوهر است (حضرات محمد تقي ، علي النقي ،حسن العسكري رض )‌‌‌ در ادامه با اين بيت شما مي توانيد عقيده اهل سنت را راجع به حضرت مهدي بدانيد : و آنگه به عدل پادشهي كز سياستش ....... با بره ، شير شرزه بسي به زمادر است (حضرت مهدي رض) بر خالد آر رحم كه پيوسته همچو بيد....... لرزان ز بيم زمزمه روز محشر است . شما دوستان با مطلعه و غور در اين قصيده مباركه مي توانيد نظر اهل سنت را در مورد اهل بيت (رض) بدانيد با اميد به اينكه به دور از تعصب و سانسور با موارد ارسالي بنده آنها را انعكاس دهيد و اجازه دهيد اين بحث علمي ما ادامه پيدا كند و خوانندگان محترم نظر دو طرف را عينا مشاهده كرده و خود قضاوت كنند . با تشكر و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته .

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
در مورد تحريف !!! بهتر است بدانيد كه بنا بود بحث علمي باشد ، بيشتر نظرات شما كه علني نشد ، در زماني بود كه ما مشغول پاسخگويي به نظر شما بوديم و شما به صورت مكرر مي گفتيد شما ترسيده ايد و فرار كرده ايد و ... ؛ و ما دليلي براي علني كردن نظر شما نمي ديديم ، چون مي خواستيم تنها به بحث علمي بپردازيم
در مورد قصد شما ؛ هر كس نظرات قبلي شما را بخواند ، متوجه مقصود شما مي شود و نيازي نيست كه ما مطالب ذكر شده را تكرار بنماييم .
اما در مورد بحث :
1- فرموده ايد « و اما بعد : شما به چه مجوزي مي گو ييد كه حضرت صديق (رض) و سپاه او كه قتال مرتدين كردند مصداق اين آيه شريفه نيستند ؟»
ظاهرا كل بحث را فراموش كرده ايد ، شما ادعا كرده ايد كه اين آيه در مورد آنها نازل شده است ، و ما گفتيم ثابت كنيد ! اين ما نيستيم كه بايد ثابت كنيم كه اين آيه در مورد ابوبكر نازل نشده است ، بلكه شما هستيد كه بايد ثابت كنيد در مورد او ثابت شده است . (ادعا از طرف شما بوده است و البينة علي المدعي)

2- فرموده ايد « پاسخ شما اين است : اولا هر آيه اي كه بر ذات محمدي (ص) نازل مي شده و ايشان آنرا ابلاغ مي فرمودند اولين مصداق آن اصحاب كرام (رض) بوده اند و بعد ساير امت تا روز قيامت »
ا. بسياري از آيات در قرآن ، مربوط به زمان پيامبر (ص) نيست و مربوط به آينده است :
«ولقد كتبنا في الزبور من بعد الذكر ان الارض يرثها عبادي الصالحون» كه به اقرار علماي اهل سنت ، مربوط به زمان خلافت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف است .
يا آيه «وهم من بعد غلبهم سيغلبون» كه مربوط به پيروزي رومي ها در جنگ با ايراني ها است !
به نظر شما اين آيات چيزي را در مورد صحابه مي گويد ؟
ب. آيه اي كه شما به آن استدلال كرده ايد عبارتي دارد «فسوف ياتي الله بقوم»
شما مي خواستيد بحث علمي باشد ؛ عبارت «سوف ياتي الله بقوم» چه معني مي دهد ؟ «خداوند قومي را خواهد آورد»
بنا بر اين ، اين قوم اكنون موجود نيستند و خداوند بايد آنان را بياورد ؛ به نظر شما لشكر ابوبكر ، قومي بودند كه در زمان رسول خدا (ص) نبودند و خداوند آنان را آورد ؟!!!
جالبتر اينجاست كه در آيه عبارت «سوف» آمده است و نه «سياتي الله» و اين تنها با روايات شيعه در مورد ياوران مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف سازگاري تام دارد ؛ اگر چه عده اي اين روايت را حمل بر ياوران امير مومنان از يمن و قبايل مالك اشتر و همدان كرده اند كه در زمان پيامبر (ص) به نزد حضرت نرسيده بودند ؛ و بعد از رحلت حضرت آمدند .

3- فرموده ايد «حضرت باري تعالي جل جلاله مي فرمايد :(قل ان كنتم تحبون الله فتبعوني يحببكم الله )‌يعني اين فضيلت بر كسي مختص مي شود كه تبعيت محض از ذات محمدي(ص) كرده باشد پس وقتي حضرت صديق و ساير اصحاب كرام (رضي الله عنهم) مشمول اين فضيلت الهي مي شوند يعني ايشان تابعين محض ذات نبوي هستند» !!!
ا. خليفه ابوبكر و ساير صحابه ، مشمول كدام فضيلت شده اند ؟ قتال با مرتدين ؟
اگر چنين باشد ، هر كس در امري از رسول خدا اطاعت كند مي شود يحبه الله !!!
ظاهرا روايت قتيل حمار را در كتب خودتان نديده ايد ! يا روايت مربوط به كسي كه در جنگ شركت داشت ولي خودكشي كرد را در صحيح بخاري نديده ايد !
يعني به مجرد اينكه يك كار خوب از او سر زد (اگر نيت او خوب بوده باشد ، كه اين نيز نياز به اثبات دارد) او مي شود متبع رسول خدا (ص) و مي شود «يحبه الله»!!!
ب. اتباع در همه امور مقصود است ؛ و يكي از مطالبي كه بايد اطاعت مي شد ، خشمگين نكردن فاطمه زهرا سلام الله عليها بود ؛ و طبق اقرار بخاري ، خلفاي شما مورد غضب فاطمه زهرا سلام الله عليها قرار گرفتند به حدي كه امير مومنان حتي براي نماز بر فاطمه زهرا سلام الله عليها ، ابوبكر را خبر نكردند !
فَوَجَدَتْ فَاطِمَةُ على أبي بَكْرٍ في ذلك فَهَجَرَتْهُ فلم تُكَلِّمْهُ حتى تُوُفِّيَتْ وَعَاشَتْ بَعْدَ النبي صلى الله عليه وسلم سِتَّةَ أَشْهُرٍ فلما تُوُفِّيَتْ دَفَنَهَا زَوْجُهَا عَلِيٌّ لَيْلًا ولم يُؤْذِنْ بها أَبَا بَكْرٍ
صحيح البخاري ج 4 ص 1549 ، اسم المؤلف: محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي الوفاة: 256 ، دار النشر : دار ابن كثير , اليمامة - بيروت - 1407 - 1987 ، الطبعة : الثالثة ، تحقيق : د. مصطفى ديب البغا
صحيح مسلم ج 3 ص 1380، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري الوفاة: 261 ، دار النشر : دار إحياء التراث العربي - بيروت ، تحقيق : محمد فؤاد عبد الباقي
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=question&id=6047
ظاهرا شما اين مخالفت صريح ابوبكر و عمر را با رسول خدا (ص) نديده و ايد و به مجرد اينكه يكي از كارهاي آنان به زعم شما موافق نظر رسول خدا و اطاعت از ايشان بوده است ، مطلقا ايشان را محبوب ذات عز و جل معرفي مي كنيد !!

4- در مورد ماجراي لشكر اسامه ؛ شما به جاي پاسخ دادن ، اين مطلب را مطرح كرده ايد كه پس علي هم تحت امر اسامه قرار گرفته است ، پس او نيز مقامش از اسامه پايين تر است .
ا. ما كلام رسول خدا (ص) و روايت را آورديم كه اگر كسي شخصي را به كاري بگمارد كه از او افضل در ميان آنان باشد ، خطا كرده است ؛ چه اسامه را امير بر ابوبكر و عمر كند و چه بر علي ، اين مطلب فرقي ندارد . اگر ابوبكر و عمر و علي افضل باشند ، بايد بگوييد كه رسول خدا اشتباه كرده است كه اسامه را بر آنان امير كرده است ؛ و اگر اسامه بر آنان امير شده باشد ، قطعا از آنان افضل است ، هر كه مي خواهد باشد .

ب. شما بايد اثبات كنيد كه امير مومنان مامور به حضور در لشكر اسامه بوده اند ، اما اين مطلب قابل اثبات نيست (البته اينكه ابوبكر و عمر مامور بودند در كتب فريقين امده است) زيرا در مورد افراد حاضر در اين لشكر سه دسته روايت آمده است :
دسته اول
به اقرار علماي اهل سنت ، افرادي كه به لشكر اسامه رفتند ، به آنجا دعوت شده بودند :
أ- كنز العمال ج10/ص257
فلما استوعب أبو بكر كلامهم قال هل منكم أحد يريد أن يقول شيئا قالوا لا قد سمعت مقالتنا فقال والذي نفسي بيده لو ظننت أن السباع تأكلني بالمدينة لأنفذت هذا البعث ولا بدأت بأول منه كيف ورسول الله صلى الله عليه وسلم ينزل عليه الوحي من السماء يقول أنفذوا جيش أسامة ولكن خصلة أكلم بها أسامة أكلمه في عمر يخلفه يقيم عندنا فإنه لا غنى بنا عنه والله ما أدري يفعل أسامة أم لا والله إن أبى لا أكرهه فعرف القوم أن أبا بكر قد عزم على إنفاذ بعث أسامة ومشى أبو بكر إلى أسامة في بيته فكلمه في أن يترك عمر ففعل أسامة وجعل يقول له اذنت ونفسك طيبة فقال أسامة نعم قال وخرج فأمر مناديه ينادي عزمة مني أن لا يتخلف عن أسامة من بعثه من كان انتدب معه في حياة رسول الله صلى الله عليه وسلم فإني لن أوتى بأحد أبطأ عن الخروج معه إلا ألحقته به ماشيا
ب- تاريخ مدينة دمشق ج2/ص57
وخرج فأمر مناديه ينادي عزمة مني ألا يتخلف عن أسامة من بعثه من كان انتدب معه في حياة رسول الله صلي الله عليه وسلم فإني لن أؤتى بأحد أبطأ عن الخروج معه إلا ألحقته به ماشيا وأرسل إلى النفر من المهاجرين الذين كانوا تكلموا في إمارة أسامة فغلظ عليهم وأخذهم بالخروج فلم يتخلف عن البعث إنسان واحد
ج - فتح الباري ج8/ص152
وكان ممن انتدب مع أسامة كبار المهاجرين والأنصار منهم أبو بكر وعمر وأبو عبيدة وسعد وسعيد وقتادة بن النعمان وسلمة بن أسلم
پس شما بايد ثابت كنيد كه امير مومنان نيز به اين لشكر دعوت شده بود تا كلام شما صحيح باشد .
دسته دوم :
رواياتي که مي گويد افراد اين لشکر ، اسم نويسي شده وملزم به حضور بودند ؛ که اين با بسيج عمومي سازگاري ندارد ؛ زيرا در بسيج عمومي تنها کساني که قادر بر حضور نباشند استثنا مي شوند ، نه اينکه نام حاضران را بنويسند :
البداية والنهاية ج6/ص305
ثم استطلق الصديق من أسامة عمر بن الخطاب وكان مكتتبا في جيشه فأطلقه له
دسته سوم :
رواياتي که مي گويد دستور حضور براي لشگريان اسامة صادر شد . اگر همه مأمور به حضور بودند که اين قيد در خطاب لغو مي شد ؛ بلکه بايد مي گفت دستور حضور براي همه مردان صادر شد :
أ- الكامل في التاريخ ج2/ص199
وأن يخرج كل من هو من جيش أسامة إلى معسكره بالجرف فخرجوا كما أمرهم
ب- الفوائد لتمام الرازي ج2/ص85
ولا يحل عن عسكره رجل إلا أن تكون أنت (عمر)ولولا حاجتي إلى مشورتك لما حللتك من عسكره
ج- البداية والنهاية ج6/ص303
نادى منادي أبي بكر من الغد من متوفى رسول الله ليتمم بعث أسامة ألا لا يبقين بالمدينة أحد من جيش أسامة إلا خرج إلى عسكره بالجرف

همچنين علماي اهل سنت ، به صراحت گفته اند كه ابوبكر گفت در ميان تمام كساني كه در لشكر اسامه بودند ، تنها عمر حق نرفتن دارد ؛ آنهم با اجازه اسامه ؛ و هر كس ديگري كه به در زمان پيامبر (ص) به اين لشكر آمده است ، بايد در آن شركت كند ؛ اما به اجماع علماي فريقين ، امير مومنان در اين لشكر شركت نكرد ! خود حضرت در نهج البلاغه مي فرمايند من در هيچ جنگي از جنگ هاي آنان شركت نكردم .
و در كتب اهل سنت نيز صريحا آمده است كه در زمان جنگ با (به نظر شما) مرتدين ، امير مومنان در مدينه بودند :
فلما تتاموا إليه قام فيهم فحمد الله أثنى عليه وقال إن الله عز وجل توكل بهذا الأمر فهو ناصر من لزمه وخاذل من تركه وإنه بلغني أن وفودا من وفود العرب قدموا يعرضون الصلاة ويأبون الزكاة ألا ولو أنهم منعوني عقالا مما أعطوه لرسول الله صلى الله عليه وسلم من فرائضهم ما قبلته منهم ألا برئت الذمة من رجل من هؤلاء الوفود أجد بعد يومه وليلته بالمدينة مناسوا يتخطون رقاب الناس حتى ما بقي منهم في المسجد أحد ثم دعا نفرا فأمرهم بأمره فأمر عليا بالقيام على نقب من أنقاب المدينة وأمر الزبير بالقيام على نقب آخر وأمر طلحة بالقيام على نقب آخر وآمر عبد الله بن مسعود يعسس ما وراء ذلك بالليل والإرتباء نهارا وجد في أمره وقام على رجل
تاريخ مدينة دمشق ج25/ص158
فصعد أبو بكر المنبر فحمد الله وأثنى عليه وقال إن الله توكل بهذا الأمر فهو ناصر من لزمه وخاذل من تركه وإنه بلغني أن وفودا من وفود العرب قدموا يعرضون الصلاة ويأبون الزكاة ألا وإنهم لو منعوني عقالا مما أعطوه رسول الله صلى الله عليه وسلم مع فرائضهم ما قبلته منهم ألا برئت الذمة من رجل من هؤلاء الوفود أخذ بعد يومه وليلته بالمدينة فتواثبوا يتخطون رقاب الناس حتى ما بقي في المسجد منهم أحد ثم دعا نفرا فأمرهم بأمره فأمر عليا بالقيام على نقب من أنقاب المدينة وأمر الزبير بالقيام على نقب آخر وأمر طلحة بالقيام على نقب آخر وأمر عبد الله بن مسعود بعسس ما وراء ذلك بالليل والإرتباء نهارا وجد في أمره
كشف المشكل ج3/ص322
وقال لو منعوني عقالا مما أعطوه رسول الله صلى الله عليه وسلم ما قبلت منهم ألا برئت الذمة من رجل من هؤلاء الوفود وجد بعد يومه وليلته فتواثبوا يتخطون رقاب الناس ثم أمر عليا رضي الله عنه بالقيام على نقب من أنقاب المدينة وأمر الزبير بالقيام على نقب وأمر طلحة بالقيام على نقب آخر وأمر عبدالله بن مسعود بالعسيس بالليل وجد في أمره وقام على رجل ...ج4/ص76وقدم أسامة بعد أن غاب شهرين وأياما فاستخلفه أبو بكر على المدينة وقال له ولجنده أريحوا وأرعوا ظهوركم
المنتظم ج4/ص75
قد تقدم أن رسول الله لما توفي ارتدت أحياء كثيرة من الأعراب ونجم النفاق بالمدينة وانحاز إلى مسيلمة الكذاب بنو حنيفة وخلق كثير باليمامة والتفت على طليحة الأسدي بنو أسد وطيء وبشر كثير أيضا وادعى النبوة أيضا كما ادعاها مسيلمة الكذاب وعظم الخطب واشتدت الحال ونفذ الصديق جيش أسامة فقل الجند عند الصديق فطمعت كثير من الأعراب في المدينة وراموا أن يهجموا عليها فجعل الصديق على أنقاب المدينة حراسا يبيتون بالجيوش حولها فمن أمراء الحرس علي بن أبي طالب والزبير بن العوام وطلحة بن عبد الله وسعد بن أبي وقاص وعبد الرحمن بن عوف وعبد الله بن مسعود
البداية والنهاية ج6/ص311
البته ما اين روايات اهل سنت را قبول نداريم ، ولي طبق قاعده الزام ، بنا بر اين روايات امير مومنان مامور به حضور در لشكر اسامه نبودند . پس اسامه از ابوبكر و عمر برتر است ، و امير مومنان از او برتر .

5- ادعا فرموده ايد كه «و يا در عهد خلافت خود حضرت امير (رض) ايشان حضرات حسنين (رضي الله عنهما ) را در جنگها تحت امارت افرادي چون مالك ابن اشتر نخعي و حتي پسر ديگرش حضرت محمد ابن حنفيه (رض) قرار ميدادند»!
مي توانيد يك مدرك معتبر براي ادعاي خويش ذكر كنيد ؟

6- در مورد نظر شما در مورد زيارت قبور و شفاعت و وهابيت ، اميدواريم برادران اهل سنت نيز توجهي به اين سخنان شما داشته باشند .

7- ظاهرا جناب خالد ، امام زمان را فرزند امام حسن عسكري مي داند ؛ شما نيز چنين هستيد ؟

8- بسياري از سوالات ما در جواب قبلي بي پاسخ ماند ، كه البته دقت در انها را به خوانندگان محترم واگذار مي كنيم .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
31 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٠٢ خرداد ١٣٨٨ |
سلام عليكم . اعضاي هيئت پاسخگويي با تشكر من در ابتداي بحث علمي عنوان كردم كه من احاديث و روايات را كنار مي گذارم و فقط با استناد به آيات الهي بحث را ادامه خواهم داد چون متاسفانه شما همه احاديث و روايات مربوط به خلفاي راشدين را جعلي مي دانيد و با توسل به علم رجال خود آنها را رد مي كنيد و در ثاني بنده گفته ام كه در اين بخش فقط به اثبات خلافت و ولايت حضرت صديق (رض) خواهم پرداخت چرا كه اساس اختلاف از اين جاست و اگر اين حل شود ساير مسائل حل خواهد شد اگر شما بحث را صادقانه وبه دور از سانسور ادامه دهيد به مسائل ديگر هم در آينده خواهيم رسيد . و اما بعد : دوستان بنده در عرايض قبلي خود دلايل واضح خود را عنوان كرده ام و يقين دارم كسي كه صاحب عقل و خرد باشد به حقيقت امر رسيده است ولي چون شما با پيچاندن سخن قصد داريد از بحث اصلي خارج شده و حاشيه پردازي مي كنيد من دوباره يك جمع بندي كلي را عرض ميكنم . خداوند تبارك و تعالي در قرآن عظيم مي فرمايد : ( يا ايها الذين آمنوا من يرتد منكم عن دينه فسوف ياتي الله بقوم يحبهم و يحبونه اذلة علي المومنين اعزة علي الكافرين يجاهدون في سبيل الله و لا يخافون لومة لائم ذلك فضل الله يؤتيه من يشاء والله واسع عليم ) . 1 : در ابتداي آيه شريفه خطاب ،يا ايها الذين آمنوا آمده كه بعد از ابلاغ آن توسط حضرت رسول الله (ص) اولين مصداق صحابه كرام (رض ) هستند و بعد به ترتيب ساير امت تا روز قيامت . 2: به زعم همه مورخين يكي از اقدامات حضرت صديق (رض) بعد از خلافت قتال مرتدين بوده است ، پس لفظ شريفه فسوف ياتي الله بقوم مصداق ايشان ميشود و سپاه ايشان .اگر شما صرف و نحو عربي خوانده باشيد مي دانيد كه سوف براي آينده است بدون قيد زمان مشخص ، كه از بعد از همان لحظه آغاز مي شود و تا ابد ادامه دارد و قتال مرتدين در اوايل خلافت راشده را نيز شامل مي شود و بعد از آن را تا قيامت ولي با شروط آن ، شروطي كه در ادامه آيه شريفه آمده است يعني قاتلين مرتدين بايد آن خصوصيات را دارا باشند . 3: خصوصيات اين افراد براي شناختن آنها عبارتند از : الف ) يحبهم و يحبونه ، خداوند ميفرمايد اين فضيلتي است كه به هر كس بخواهد ميدهد ولي كل شيء سببا ، سبب دريافت اين فضيلت چيست ؟خداوند خود ميفرمايد : (قل ان كنتم تحبون الله فتبعوني يحببكم الله ) . يعني كسي كه تابع محض گفتار و كردار نبوي (ص) است به اين فضيلت نائل ميشود نه آن چنان كه شما در پاسخگويي خود گفته ايد كه هر كسي كه يك بار تبعيت سنت نبوي كند مصداق اين فضيلت ميشود . نه بلكه بايد تابع محض باشد مانند حضرت صديق اكبر و صحابه كرام (رضي الله عنهم) كه جان و مال روح خود را فداي ذات محمدي (ص) كرده اند . ب) اذلة علي المومنين و اعزة علي الكافرين :‌ درست همان تعريفي كه در آيه اي ديگر مي فرمايد :محمد رسول الله و الذين معه اشداءعلي الكفار رحماءبينهم ، كه اولين مصداق لفظ معه حضرت صديق (رض) است و بعد ساير صحابه كرام (رض) به سند قول الهي در آيه 40 سوره توبه كه مي فرمايد : اذ يقول لصحبه ، مي بينيد كه حضرت صديق (رض) تنها كسي است كه خداوند صحابه بودن او را آشكارا بيان مي كند و ساير صحابه در زير لواي ايشان قرار دارند .حضرت مولانا (قدس) در مثنوي معنوي مي فرمايد : نام احمد نام جمله انبياست ....... چون كه صد آمد نود هم پيش ماست . و خداوند در پاسخ به كساني كه سخن خدا را با تاويلات پوچ خود رد كرده و حرف خود را بر امر الهي ترجيح مي دهند در ادامه مي فرمايد : و جعل كلمة الذين كفروا السفلي و كلمة الله هي العليا . ج) يجاهدون في سبيل الله : در آيه 74 سوره انفال اين خصوصيت صحابه (رض) را خداوند واضحتر بيان مي فرمايد : والذين امنوا و هاجروا و جاهدوا في سبيل الله والذين اووا ونصروا اولئك هم المومنون حقا و لهم مغفرة و رزق كريم . حضرت صديق (رض) اولين مصداق اين اوصاف است چرا كه در عهد سعادت نبوي (ص) در تمام جهادها حاضر بوده و هجرت ايشان به همراه خود ذات نبوي (ص) صورت گرفته دو نفري كه سومشان خدا بود : ان الله معنا كه خداوند از قول رسولش (ص) مي فرمايد . د) ولا يخافون لومة لائم : خداوند براي دارنده اين صفت مي فرمايد : الا ان اوليا الله لا خوف عليهم ولا هم يحزنون . حضرت صديق (رض) ولي خدا و خليفه رسول خدا (ص) خوفي از هيچ مخلوقي نداشت و در اجراي امر الهي و احياي شريعت محمدي (ص) از ملامت هيچ لائمي نترسيد هر چند حتي بزرگان صحابه بعضي ابتدا با ايشان مخالفت كردند . برادران دليلي محكمتر از كلام الهي براي ولايت و خلافت حضرت صديق اكبر (رض) نيست ، هر كسي كه عقل و خرد دارد مي تواند قضاوت كند . و همچنين در جواب دوستي كه فرموده اند اهل سنت شعار كتاب الله حسبي سر مي دهند ميگويم برادران، به ما اهل سنت مي گويند چون تابع سنت نبوي(ص) هستيم و قرآن را به همراه احاديث نبوي اجرا مي كنيم ولي چون من در اين بحث از عنوان كردن احاديث اجتناب كرده ام براي اين است كه اهل رفض يدي طولا در رد احاديث نبوي (ص) دارند . و همچنين در پاسخ به اينكه حضرت مهدي (رض) فرزند چه كسي است ؟ شما نظر اهل سنت را مي دانيد گروهي با شما موافقند و ايشان را فرزند حضرت حسن ابن علي (رض) ميدانند و گروهي هم معتقدند كه در آخر زمان از خاندان سادات متولد ميشود . ولي اين كه ايشان فرزند كيست چندان اهميتي ندارد آنچه كه مهم است اين است كه با ايشان همراه شويم و همراهي ايشان فقط و فقط با التزام شريعت و طريقت محمدي (ص) كه همانا كلام الهي و سنت نبوي (ص) است و اجتناب از هر گونه بدعت و رخصت امكان پذير مي باشد .برادران شيعيت ايشان اين اصل است ،نه طعن و سب خلفاي راشدين (رض) . ودر پايان از شما تقاضا ميكنم هرگز اجماع اهل سنت و جماعت را با گروه ضاله و اقليت وهابيت مقايسه نكنيد . و همچنين براي ادامه بحث دليل دوم بنده راكه چند وقت پيش ارسال كرده بودم و آيه السابقون الاولون بود را نيز منعكس كنيد .با تشكر و اميد به اينكه اين بحث به دور از تعصب و سانسور ادامه داشته باشد والسلام عليكم و رحمةالله و بركاته .

پاسخ:
با سلام
جناب آقاي موسي
1- باز هم بحث تحريف و سانسور را مطرح كرده ايد !!! جالب است كه نظرات شما علني شده و جواب داده شده است ، اما باز هم دست از اين روش غير منطقي و تخريب بر نمي داريد .
2- درست است كه روايات شما ، براي ما ارزشي ندارد ، اما براي شما ارزش دارد ؛ شما بايد تناقض موجود در مذهب خود را حل كنيد ، اينكه ادعا كنيد من سني هستم ، اما به تناقضات موجود در روايات اهل سنت كاري ندارم و فقط به قرآن تمسك مي كنم ! اين در واقع فرار از حقيقت است .
3- شما به جاي اينكه بحث قبلي را به صورت منطقي ادامه داده و كلام ما را ذكر كرده و نقد كنيد ، باز دليل قبلي خود را به صورتي ديگر مطرح مي كنيد ؛ و اين خود نوعي فرار از بحث است .
4- همانطور كه فرموده ايد خطاب به مومنين موجود است :
اگر از شما كسي مرتد شد ، در آينده دور خداوند قومي را مي آورد كه در راه خدا جهاد كرده و ...
أ‌. نمي گويد جهاد گران از همين مومنين هستند . بلكه مي گويد الان نيستند و خداوند آنها را خواهد آورد .
ب‌. احتمال ارتداد را براي صحابه (مخاطبين آيه) ثابت مي كند .
ت‌. اصلا نمي گويد كه با مرتدين قتال مي كنند ! مي گويد اگر در راه خدا سستي كرده به جهاد نرويد مرتد مي شويد ، اما خداوند كساني را مي آورد كه مرتد نشده و به جهاد خواهند رفت ، چه با شما چه با ساير دشمنان دين .
5- فرموده ايد فقط قرآن ، اين جمله شما چه معني دارد ؟ «به زعم همه مورخين يكي از اقدامات حضرت صديق (رض) بعد از خلافت قتال مرتدين بوده است»
6- فرموده ايد «به زعم همه مورخين» منظور شما اهل سنت است ديگر ، و اين به درد بحث بحث با ما نمي خورد ؛ جداي از اينكه قبلا گفته ايم حتي به نظر اهل سنت ، اولين قتال با مرتدين (اگر آيه به قتال با مرتدين مربوط شود) در زمان رسول خدا (ص) بوده است ؛ و بايد ثابت كنيد ابوبكر و عمر در آن جنگ حاضر بوده اند ، كه دليلي براي اين مطلب نيز وجود ندارد ؛ و اگر ادعا كنيد هر كس با مرتدين بجنگد ، مشمول آيه شريف است ، اين نيز بالوجدان مردود است .
7- درست است كه خداوند فرموده است «يحبهم ويحبونه» اما شما مقصود را برعكس جلوه مي دهيد ، شما مي گوييد چون اينها با مرتدين مي جنگند ، مي شوند «يحبهم ويحبونه» با اينكه آيه مي گويد كساني مي آيند كه «يحبهم و يحبونه» و اينها با مرتدين خواهند جنگيد (اگر مقصود از اين قوم قتال با مرتدين باشد كه آن هم مشكوك است !)
8- هنوز بحث از اين آيه را تمام نكرده ايد رفتيد سراغ آيه «محمد رسول الله» و ساير آيات !!!
البته جواب اين آيات نيز بر روي سايت موجود است و چون بنا بود بحث به صورت منطقي و مشخص باشد ،‌ تنها آدرس جواب را مطرح كرده و بحث را در مورد اين آيات ادامه نمي دهيم :
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=128
9- هنوز بحث در مورد اين آيه تمام نشده كه مي خواهيد سراغ آيات بعدي برويد ؛ مگر اينكه منظور شما اين باشد كه بله ، اين آيه دلالت ندارد ،و به همين سبب به سراغ آيات بعد برويم ؛ البته در اين صورت خود شما ، آيه را با توضيحات خودتان مطرح كنيد .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
32 | علي احمدي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٠٣ خرداد ١٣٨٨ |
به نام خدا باسلام در جواب جناب آقاي موسي در باره اينكه گفته اند اهل سنت دوستار اهل بيت نبوت اند بايد بگوييم در دوست داشتن حرفي نيست اما درباره همه اهل سنت اين امر صادق نيست.و اين براي شما همينكه حب اهل بيت در دل شماست مايه بركت و انشا... هدايت است كه همه ما به هدايت اهل بيت نبوت نياز داريم اما دوست داشتن زباني كافي نيست مثل فرزندي ميمانند كه ادعا ميكند كه پدر و مادرش را بسيار دوست ميدارد ولي در موقع نياز آنها به كمك و هنگام پيري دست از آنها ميكشد . پس دوست داشتن و قصيده سرودن دال بر عشق و حب اهل بيت نيست البته روي حرفم يا شما نيست كه مطمئن هستم علاقه شما باطني و انشا... مايه هدايت به سوي نور خواهد بود . برادر گرامي من نوعي هنوز نميتوانم خود را شيعه واقعي اهل بيت بدانم كه شيعه بودن مراتبي دارد و هر كسي به اين رتبه به راحتي نميرسد چرا حضرت رسول به امير موئمنان علي (ع)فرمودند كه فقط 70000 نفر از شيعيان تو با من و تو وارد بهشت ميشوند پس خيلي سخت است پيرو حقيقي اهل بيت شدن انشا... خدا من را هم از پيروان راستين اهل بيت نبوت قرار دهد در ضمن در رابطه با حضرت مهدي(ع) كه جان من و خانواده من به فداي ايشان باد كه انشا.. در پناه حق سالم و تندرست باشند و فرج و ظهور ايشان نزديك گردد بايد عرض كنم كه كسي در ركاب ايشان خواهد بود كه محب حقيقي ايشان و ال نبوت باشند كه فقط 313 نفر شيعه واقعي با ايشان خواهند بود در اگر حتي (نستجيربلله)ايشان به قول شما از خانواده سادات به دنيا خواهند آمد پس باز هم نتيجه ميگيريم كه از خاندان نبوت اند.ولي مهدي(ع) شيعه در پناه حق از ديدگان غيب اند و در موعد مقرر دنيا را پر از عدل داد ميكننئد. خب شما كه قبول داريد مهدي منجي از خاندان رسالت است آيا تفكر نميكنيد كه آگر خافاي شما به حق بوده اند چرا باز هم خلافت نهايي به خاندان آنها نميرسد؟چرا مهدي موعود از فرزندان علي (ع)يا همان سادات هستند؟روي اين علامت سئوال بيشتر فكر كنيد يا حق
33 | عبدالمهدي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٠٣ خرداد ١٣٨٨ |
أي مرمى من الفخار قديما * أو حديثا أصابه شيخاها أي اكرومة ولو أنها قلت * ودقت إليهما منتماها ؟ الزهد في الجاهلية عما * عهدته الايام من جهلاها أم لذكر أناف أم لعهود * في ذمام الاسلام قد حفظاها إن يكونا كزعمهم أسدى بأ * س ، فأي الفرايس افترساها ؟ كيف لم يظفروا ولا بجريح * ويد الليث جمة جرحاها إن تكن فيهما شجاعة قرم * فلماذا في الدين ما بذلاها ؟ ذخراها لمنكر ونكير * أم لا جناد مالك ذخراها لم يجيبا نداء أحمد إلا * لامور من كاهن عقلاها علما أن أحمدا سيليها * وإذا مات أحمد ولياها فأجابت لرغبة لا لرشد * كلمات الاسلام إذ سمعاها نكثا بيعة الذي بايعته * من ملوك السبع الاولى عظماها أهو المختفى بظل عريش * حيث ظل الكماة كان قناها أم هو القائل الملح أقيلو * نى منها فإنني أأباها
34 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٠٤ خرداد ١٣٨٨ |
سلام عليكم . اعضاي محترم پاسخگويي بنده دليل خود اول خود را مبني بر اثبات خلافت و ولايت حضرت صديق اكبر (رض) به صورت كامل عنوان كردم و حال قضاوت را بر عهده خوانندگان محترم مي گذارم چرا كه هدف بنده از مطرح كردن بحث علمي اين بودكه دلايل هر دو طرف در اين قسمت موجود باشد و خوانندگان خود قضاوت كنند . عرايض بنده تماما استناد به آيات الهي بوده و پاسخهاي شما تاويلات و استدلالهاي خودتان كه حضرت مولانا (قدس) ميفرمايد : پاي استدلاليان چوبين بود ...... پاي چوبين سخت بي تمكين بود . حال خوانندگان بايد خود بخوانند و خودشان انتخاب كنند ولي براي انبساط خاطر شما خوانندگان و تفهيم بهتر اين امر تمثيلي را بيان مي كنم چرا كه در ادبيات تمثيلها به منزله كليد حل مسائل هستنند . روزي شخصي به خانه ملا نصر الدين آمد و گفت ملا خرت را به من قرض بده ، ملا گفت خرم را كس ديگري برده ، در اين هنگام صداي خري آمد ، آن شخص گفت ملا چرا دروغ مي گويي اين هم صداي خر . ملا بسيار ناراحت شد و گفت مرد حسابي تو حرف من ملاي ريش سفيد را باور نمي كني و عرعر خر را باور مي كني . حال دوستان گرامي چگونه است كه ما بايد حرف خدا را قبول نكنيم و حرف رسولش را نيز رد كنيم و حرف دشمن آنها كه همانا نفس اماره بالسوء است را باور كرده و قبول كنيم . حال از شما اعضاي هيئت پاسخگويي درخواست مي كنم تا دليل دوم مرا كه چند هفته پيش فرستاده بودم و تا امروز منعكس نشده را ارائه دهيد تا اين بحث علمي را به نيكويي ادامه دهيم با تشكر و السلام عليكم و رحمة الله و بركاته .

پاسخ:
!!!
اين هم اقرار شما به كامل بودن دليل شما و نداشتن دليلي ديگر در ذيل اين آيه براي اثبات خلافت ابوبكر !
خوانندگان خود مشاهده كرده و ببينند كه چه كسي روي به شعر «پاي استدلاليان چوبين بود *پاي چوبين سخت بي تمكين بود» روي آورده است !
گروه پاسخ به شبهات
35 | امير | , آمریکا | ١٢:٠٠ - ٠٤ خرداد ١٣٨٨ |
پس از عرض سلام محبت نمائيد ما’حذ اين روايت را نقل كنيد"اي کاش! يکي از فضائلي را که خداوند به علي داده، به من هم مي‌داد و اين، بهتر بود از تمام ثروت روي زمين" و مسئله اينكه معاويه به ابن عباس گفت كه من نمي گذارم مردم خضدت علي را بشناسد ختي با وجود 300 آيه ءران را جع به او منبع آن رالطفاَ بنوسيد و مسئله آنكه خدا با خرش پائين مي آيد ويك نفر هم پشت بام منزلش غذا براي آن خر غذا مي گذاشت! با نهايت تشكر و التماس دعا!

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
1- روايت از سعد بن ابي وقاص با مضامين مختلف در مورد اينكه امير مومنان خصوصياتي داشت كه از تمام دنيا نزد من با ارزش تر است !:
32078 حدثنا أبو معاوية عن موسى بن مسلم عن عبد الرحمن بن سابط عن سعد قال قدم معاوية في بعض حجاته فأتاه سعد فذكروا عليا فنال منه معاوية فغضب سعد فقال تقول هذا الرجل سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول له ثلاث خصال لأن تكون لي خصلة منها أحب إلي من الدنيا وما فيها سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول من كنت مولاه فعلي مولاه وسمعت النبي صلى الله عليه وسلم يقول أنت مني بمنزلة هارون من موسى إلا أنه لا نبي بعدي وسمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول لأعطين الراية رجلا يحب الله ورسوله
مصنف ابن أبي شيبة ج 6 ص 366 ، اسم المؤلف: أبو بكر عبد الله بن محمد بن أبي شيبة الكوفي الوفاة: 235 ، دار النشر : مكتبة الرشد - الرياض - 1409 ، الطبعة : الأولى ، تحقيق : كمال يوسف الحوت
المستدرك على الصحيحين ج 3 ص 126 ش 4601
البته شبيه اين مضمون در صحيح بخاري آمده است اما اين متن بسيار واضح تر است .
صحيح البخاري ج 3 ص 1096ش 2847 باب فضل من اسلم علي يديه رجل ، اسم المؤلف: محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي الوفاة: 256 ، دار النشر : دار ابن كثير , اليمامة - بيروت - 1407 - 1987 ، الطبعة : الثالثة ، تحقيق : د. مصطفى ديب البغا
2- روايت نزول بسياري از آيات در شان امير مومنان :
1114 حدثنا إبراهيم بن شريك الكوفي قثنا زكريا بن يحيى الكسائي قثنا عيسى عن علي بن بذيمة عن عكرمة عن بن عباس قال سمعته يقول ليس من آية في القرآن يا أيها الذين آمنوا إلا وعلي رأسها وأميرها وشريفها ولقد عاتب الله أصحاب محمد في القرآن وما ذكر عليا إلا بخير
فضائل الصحابة لابن حنبل ج 2 ص 1113 ، اسم المؤلف: أحمد بن حنبل أبو عبد الله الشيباني الوفاة: 241 ، دار النشر : مؤسسة الرسالة - بيروت - 1403 - 1983 ، الطبعة : الأولى ، تحقيق : د. وصي الله محمد عباس

نزول سيصد آيه در مورد امير مومنان علي عليه السلام :
عن بن عباس قال نزلت في على ثلاثمائة آية
تاريخ بغداد ج 6 ص 221 ش 3275، اسم المؤلف: أحمد بن علي أبو بكر الخطيب البغدادي الوفاة: 463 ، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت
الصواعق المحرقة على أهل الرفض والضلال والزندقة ج 2 ص 373
تاريخ مدينة دمشق ج 42 ص 364
السيرة الحلبية ج 2 ص 474

3- مساله اينكه خداوند سوار بر حيواني است :
در کتب اهل سنت روايتي که دقيقا داراي مضمون مطرح شده توسط شما باشد ، ذکر نشده است ؛ تنها منبعي که اين روايات را نقل کرده است ابن ابي الحديد است :
خداوند سوار بر الاغي هر شب پايين مي آيد :
وذهب بعض متكلمي المجسمة إلى أن البارئ تعالى مركب من أعضاء ؟... وقال بعضهم : إنه ينزل على حمار في صورة غلام أمرد ، في رجليه نعلان من ذهب ، وعلى وجهه فراش من ذهب يتطاير
شرح نهج البلاغة ج 3 ص 131 مؤلف: أبو حامد عز الدين بن هبة الله بن محمد بن محمد بن أبي الحديد المدائني الوفاة: 655 هـ ، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت / لبنان - 1418هـ - 1998م ، الطبعة : الأولى ، تحقيق : محمد عبد الكريم النمري
خداوند سوار بر شتري است :
وشهد بعض المعتزلة عند معاذ ؛ فقال له : لقد هممت أن أسقطك ، لولا أني سمعتك تلعن حماد ابن سلمة ، فقال : أما حماد فلم ألعنه ، ولكني ألعن من يقول : إنه سبحانه ينزل ليلة عرفة من السماء إلى الأرض على جمل في هودج من ذهب ؛ فإن كان حماد يروي هذا أو يقوله فعليه لعنة الله . فقال : أخرجوه ، فأخرج .
شرح نهج البلاغة ج 3 ص 130 مؤلف: أبو حامد عز الدين بن هبة الله بن محمد بن محمد بن أبي الحديد المدائني الوفاة: 655 هـ ، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت / لبنان - 1418هـ - 1998م ، الطبعة : الأولى ، تحقيق : محمد عبد الكريم النمري
اما در کتب اهل سنت روايتي آمده است که در آن ها آمده خداوند (بدون بحث سوار بر الاغ بودن) شب هاي جمعه يا هر شب از عرش به آسمان دنيا پايين مي آيد :
ترمذي از صحاح سته در کتاب خود براي اين مطلب بابي دارد :
سنن الترمذي ج2/ص307
329 باب ما جاء في نزول الرب عز وجل إلى السماء الدنيا كل ليلة
همچنين علماي شيعه از بعضي از كتب قديمي اهل سنت ، آنچه را شما نقل كرده ايد ، مطرح كرده اند
في كتاب مطالع الأنوار عن بعض الحنابلة: اسألوني عن كل شى اجيبكم عنه في ربكم الا اللحية ، ثم قال: وقالوا: انه ينزل في كل ليلة جمعة على حمار على سطوح المساجد قد أرخى ذوائبه على كتفيه، ذو بهاء وجمال، فيجعلون كل ليلة جمعة على سطوح مساجدهم طعاما وعلفا لحماره.
وقد اشتهر أن رجلا من الحنابلة الزهاد والعباد صعد الى سطح الجامع يرجو أن ينزل ربه بحماره إليه، فاتفق أنه كان على سطح الجامع غلام أجرد أمرد جميل الصورة مليح الوجه قطط الشعر، فلما وقع بصر الحنبلي عليه لم يشك أنه ربه، فوقع على قدميه يقبلهما ويعفر وجهه بين يديه ويقول: سيدي ومولاي وربي وخالقي ارحمني ولا تعذبني، ويشكو ويتضرع، فبهت الغلام وظن أنه يريد منه فعلا قبيحا فصاح الغلام بالحاضرين الذين كانوا فوق السطح، وقال لهم: ان هذا يريد أن يفسق بي على سطح الجامع، فأتى إليه جمع من النفاطين وأوجعوه ضربا، ومضوا به الى الحاكم، ثم ذهبت جماعة من الحنابلة الى الحاكم وأقسموا باللّه أن هذا الرجل لا يظن فيه هذا الفعل، وانما ظن أنه ربه وأراد أن يقبل قدميه.
كتاب الأربعين، محمد طاهر القمي الشيرازي: 654.

خداوند جواني موفرفري و...:
ابو يعلى از ابن عباس نقل كرده كه پيامبر گرامى(صلى الله عليه وآله وسلم) فرمود:
رأيت ربّي عزّ وجلّ، شابّ أمرد جعد قطط، عليه حلية حمراء.
خداوند را به صورت نو جوانى ديدم كه هنوز موى صورتش در نيامده، سرش پرمو، پيچ پيچ (فرفرى) و داراى زيور و آلات سرخ بود.
ابو يعلى در كتاب ديگرش گفته: ابوزرعه دمشقى اين روايت را صحيح شمرده ... و أحمد بن حنبل گفته: «هذا حديث رواه الكبّر عن الكبّر، عن الصحابة عن النبي(صلى الله عليه وآله وسلم) ، فمن شك في ذلك أو في شيء منه فهو جهميّ لا تقبل شهادته ولا يُسلّم عليه، ولا يُعاد في مرضه».
اين حديث را بزرگان از بزرگان از صحابه روايت كرده اند و هر كس در صحت اين روايت شك نمايد او جهمى و شهادت او پذيرفته نيست، سلام نبايد به او داد و به هنگام مريضى از وى نبايد عيادت كرد.
(طبقات الحنابله، ج3، ص81، ج 82، ط ج مكتبه العبيكان، مكه المكرمه ج جامعة أم القرى، إبطال التأويلات لأبي يعلى، ج1، ص141، ط1 ج مكتبة دار الإمام الذهبي الكويت، 1410 هـ.، إبطال التأويلات، ج1، ص145)
در مورد ساير نظرات اهل سنت در مورد خداوند مي توانيد به آدرس ذيل مراجعه نماييد :
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=48

4- در مورد سخن عمر در مورد امير مومنان ، چند سخن نقل شده است ، اما آنچه شما مطرح كرديد خير :
وعن ابن عباس قال: بينا أنا مع عمر بن الخطاب في بعض طرق المدينة، يده في يدي إذ قال لي: يا بن عباس، ما أحسب صاحبك إلا مظلوماً. فقلت: فردّ إليه ظلامته يا أمير المؤمنين، قال: فانتزع يده من يدي، وتقدّمني يهمهم، ثم وقف حتى لحقته، فقال لي: يا بن عباس، ما أحسب القوم إلا استصغروا صاحبك، قال: قلت: والله ما استصغره رسول الله صلّى الله عليه وسلّم حين أرسله، وأمره أن يأخذ براءةً من أبي بكر، فيقرؤها على الناس، فسكت.
مختصر تاريخ دمشق ج 5 ص 407

أنبأنا معمر عن الزهري عن عبيد الله عن ابن عباس قال مشيت وعمر بن الخطاب في بعض أزقة المدينة فقال لي يا ابن عباس أظن القوم استصغروا صاحبكم إذ لم يولوه أموركم فقلت والله ما استصغره الله إذ اختاره لسورة ) براءة ( يقرؤها على أهل المدينة فقال لي الصواب تقول والله لسمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول لعلي بن أبي طالب من أحبك أحبني ومن أحبني أحب الله ومن أحب الله أدخله الجنة مدلا
تاريخ مدينة دمشق ج 47 ص 292

فأما ثناء عمر على أمير المؤمنين فصحيح غير منكر ، وفي الروايات منه الكثير الواسع ، ولكنا أنكرنا هذا الخبر بعينه خاصة ، وقد روي عن ابن عباس أيضاً ، قال : دخلت على عمر يوماً فقال : يا بن العباس ، لقد أجهد هذا الرجل نفسه في العبادة حتى نحلته ، رياء . قلت : من هو ؟ فقال : هذا ابن عمك - يعني علياً - قلت : وما يقصد بالرياء يا أمير المؤمنين ؟ قال : يرشح نفسه بين الناس للخلافة ، قلت : وما يصنع بالترشيح قد رشحه لها رسول الله صلى الله عليه وسلم فصرفت عنه . قال : إنه كان شاباً حدقاً ، فاستصغرت العرب سنه ، وقد كمل الآن ، ألم تعلم أن الله تعالى لم يبعث نبياً إلا بعد الأربعين قلت : يا أمير المؤمنين ، أما أهل الحجى والنهى فإنهم ما زالوا يعدونه كاملاً منذ رفع الله منار الإسلام ، ولكنهم يعدونه محروماً مجدوداً ، فقال : أما إنه سيليها بعد هياط ومياط ، ثم تزل فيها قدمه ، ولا يقضي منها أربه ، ولتكونن شاهداً ذلك يا عبد الله ، ثم يتبين الصبح لذي عينين ، وتعلم العرب صحة رأي المهاجرين الأولين الذين صرفوها عنه بادئ بدء ، فليتني أراكم بعدي يا عبد الله إن الحرص محرمة ، وإن دنياك كظلك ، كلما هممت به ازداد عنك بعداً .
شرح نهج البلاغة ابن ابي الحديد ج 12 ص 50

موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
36 | موسي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٠٥ خرداد ١٣٨٨ |
سلام عليكم . دوست گرامي جناب مهدي.ذ ، بنده اين بحث را با هدف اينكه با جناب قزويني روبرو شوم آغاز كردم ولي چون ايشان به هر دليلي با بنده مستقيما مواجه نشدند من اين بحث را با هيئت پاسخگويي آغاز كردم و به پاسخگويي به ادله مطرح شده شما و ساير خوانندگان محترم نمي پردازم ،به اين دليل است كه نميخواهم از مسير اصلي بحث منحرف شوم . ولي چون شما اصرار به پاسخگويي بنده داريد من در اين بخش به مسائل مطرح شده شما پاسخ خواهم داد البته به درخواست شما با استناد به احاديث و روايات ، هر چند در ابتداي بحث عنوان كردم كه به علت اينكه اهل رفض در رد احاديث نبوي خيلي توانا هستند من از استناد به آنها پرهيز مي كنم ،ولي به اصرار شما من در اين يك مورد شرط خودم را كنار ميگزارم هر چند ميدانم كه علم رجال شما كار خود را آغاز خواهد كرد و به برچسب جعلي زدن به اين احاديث خواهد پرداخت . 1- ادله مطرح شده شما از منابع اهل سنت ناقص هستند زيرا اهل رفض ابتكاري كه به خرج مي دهند اين است كه قسمتي از يك روايت يا حديث را مي آورند و روي آن مانور مي دهند و از اينكه بقيه مطلب را ذكر كنند ابا ميكنند و همچنين از اشخاصي روايت و حديث نقل ميكنيد كه آنها را ثقه نمي دانيد مانند : ام المومنين عائشه صديقه ، حضرت مالك ابن انس ، حضرت ابي هريره و امثالهم(رضي الله عنهم ) . اگر آن رواياتي كه مطرح مي كنيد از ايشان را قبول داريد پس بايد روايات منقول از ايشان را در شان خلفاي راشدين (رض) را نيز قبول كنيد و اگر در اين مورد آنها را معاذ الله دروغگو ميدانيد بايد روايات منقوله خود را نيز كنار گزاريد . 2-شما گفته ايد حتي اگر حضرت صديق (رض) يكي از شرايط برشمرده شده در آيه شريفه را دارا باشد شما قبول ميكنيد . ايشان محبوب الهي هستند چون خداوند در قرآن عظيم سوره توبه آيه 100 مي فرمايد : رضي الله عنهم و رضوا عنه . و حضرت رسول الله (ص) مي فرمايد : (ان من امن الناس علي في صحبته و ماله ابابكر و لو كنت متخذا من امتي لاتخذت ابابكر الا خلة الاسلام ) سخي ترين و صاحب حقترين مردم چه از لحاظ رفاقت و چه از لحاظ مالي نسبت به من ابابكر است اگر من در ميان امتم دوست خاصي را انتخاب مي كردم ابو بكر را به عنوان دو ست خاص انتخاب مي كردم ولي دوستي و اخوت اسلامي كافي است . اخرجه البخاري بالسند ابي سعيد الخدري (رض) و اخرجه مسلم و النسائي و غيرهم . و قال رسول الله (ص) لابي بكر ما ظنك باثنين الله ثالثهما . اخرجه البخاري و مسلم و الترمذي و احمد . در مقابل مومنان متواضع و در مقابل كفار سرسختند . قال الله في كتابه ( محمد رسول الله و الذين معه اشداء علي الكفار رحماء بينهم .....) حال شما خواهيد گفت ابو بكر (رض) جزو لفظ ( معه ) نمي باشد . بنده ميگويم : عن عبد الله ابن عباس (رضي الل عنهما ) قال : وضع عمر علي سريره فتكنفه الناس ، يدعون و يصلون ، و انا فيهم فلم يرعني الا رجل آخذ منكبي فاذا علي فترحم علي عمر و قال :ما خلفت احدا احب الي ان القي الله بمثل عمله منك .وايم الله ان كنت لاظن ان يجعلك الله مع صاحبيك و حسبت اني كنت كثيرا اسمع النبي (ص) يقول :ذهبت انا و ابوبكر و عمر ، ودخلت انا و ابوبكر و عمر ، خرجت انا وابوبكر وعمر . وقتي كه عمر ابن خطاب (رض) به شهادت رسيد و او را بر تختش قرار داده بودند و مردم براي نماز و دعا در آنجا بودند من نيز بودم كه از اينكه ناگهان شخصي آرنجم را گرفت ترسيدم و ديدم علي ابن ابي طالب (رض) است و براي عمر (رض) رحمت مي فرستد وميگويد : كسي را بعد از خود با قي نگذاشتي كه به نزد من از شما محبوبتر باشد و با عملي مثل عمل شما به حضور خداوند مشرف شود به خدا قسم من مي دانستم كه خداوند شما را به دو رفيقت ملحق ميكند چون من بسيار از حضرت رسول الله (ص) شنيده بودم كه ميفرمود من وابوبكر و عمر رفتيم ، من وابوبكر وعمر داخل شديم ، من وابوبكر و عمر خارج شديم . اخرجه البخاري في صحيحه . واينكه با مومنان چگونه مهربان بودند يك روايت نقل ميكنم : ابن سعد ،احمد ،نسائي و حاكم از عقبة ابن حارث(رض) روايت نموده اند كه گفت : با ابابكر (رض)بعد از وفات رسول الله(ص)(يعني در عهد خلافتش) بعد از نماز عصر بيرون رفتم و علي (رض) در پهلويش راه ميرفت و ابوبكر (رض) بر حسن ابن علي(رض)در حالي گذشت كه با اطفال بازي ميكرد آنگاه ايشان حسن (رض) را بر گردن برداشت و ميگفت :بابي شبيه بالنبي......ليس شبيها بعلي . به پدرم ، كه وي شبيه پيامبر است ونه شبيه علي ، و علي (رض) از اين سخن مي خنديد . و اما در مورد شجاعت و شدت در مقابل كفار : حاكم در المستدرك باسناد واقدي و بيهقي روايت كرده اند كه عبدالرحمن ابن ابي بكر در روز بدر مبارز خواست و پدرش در مقابل وي ايستاد و پيامبر خدا (ص) به ايشان فرمودند كه ما را به وجود خودت نفع رسان .(يعني بايد زنده بماني) و مانع شدند . و همچنين بزار از حضرت علي (رض) روايت نموده كه ايشان فرمودند : كه به من خبر دهيد كه شجاعترين مردم كيست ؟ گفتند تو اي امير المومنين . فرمود : من با هر كس كه مبارزه كرده ام حقم را از او گرفته ام ولي مرا از شجاعترين مردم خبر دهيد ؟گفتند خودتان بگوييد . فرمود ابي بكر (رض) . در روز بدر ما براي رسول خدا سايباني را ساختيم گفتيم چه كسي با رسول خدا مي ماند تا هيچ كس به طرف وي نيايد ؟ به خدا سوگند هيچ كس جز ابوبكر به ايشان نزديك نشد ايشان با شمشير برهنه بر بالاي سر رسول الله (ص) حاضر به حراست گرديد تا كسي به طرفش حمله نكند اين است شجاعترين مردم . البته آقاي سيد هاشم رسولي مترجم سيرت ابن هشام وقتي به اين مطلب رسيده اند گفته اند ابوبكر از ترس در عريش با پيامبر ماند . حال ميل شماست كه سخن او را قبول كنيد يا سخن حضرت حيدر كرار(رض) را . و همچنين ابن عساكر از حضرت علي (رض) روايت كرده اند كه : فرمود: هر كسي را كه مي دانم مخفي هجرت كرد به جز عمر ابن خطاب (رض) وقتي تصميم به هجرت گرفت شمشير خود را به گردن آويخت و كمانش را بر شانه انداخت و تيرهايي را در دستش بيرون كشيد و آنگاه به كعبه كه اشراف قريش در كنار آن بودند آمد و بيت را طواف كرد و دو ركعت نزد مقام به جاي آورد و بعد به حلقه آنها آمد و گفت : رويها زشت شوند كسي كه ميخواهد مادرش وي را گم كند ،پسرش يتيم گردد و همسرش بيوه شود با من پشت اين وادي روبرو شود ،ولي هيچ كس از انها او را دنبال نكردند . واينكه انها در راه خدا جهاد ميكنند لازم به ذكر منبع نيست كه حضرت صديق در تمام غزوات حاضر بوده است و در جايي كه ايشان را در غزوه احد متهم به فرار از جنگ مي كنيد .از شما ميپرسم در آن لحظه كه حضرت رسول الله (ص) به همراه بزرگان صحابه (رض) كه حضرت علي (رض) نيز با ايشان بود به بالاي كوه احد پناه بردند آيا آنها هم فرار كردند و لفظ اشداء علي الكفار شامل ايشان نميشود ؟ نه برادر آن عقب نشيني يك تاكتيك نظامي بوده نه فرار از جنگ . و در اينكه از ملامت لائم نمي ترسند خطيب در رواة مالك از حضرت عبدالله ابن عمر (رضي الله عنهما ) روايت ميكند كه وقتي ارتاد اعراب بعد از وفات پيامبر رخ داد و حضرت صديق (رض) تصميم به قتال آنها گرفت بزرگان صحابه اعم از حضرات عمر ،عثمان و علي (رض) ابتدا با ايشان مخالفت كردند ولي بعد از ايراد خطبه توسط حضرت صديق (رض) با ايشان موافقت كردند . برادر گرامي اگر شما واقعا پيرو سنت و احاديث نبوي باشي براي شما اين كافي است كه حضرت رسول الله (ص) فرمودند: (اني لا ادري قدر بقائي فيكم فاقتدوا من بعدي - و اشار الي ابي بكر و عمر (رض) و اهتدوا بهدي عمار و ما حدثكم ابن مسعود فصدقوه) من اندازه بقاي خود را در بين شما نمي دانم بنابراين به اين دو شخص بعد از من اقتدا كنيد و اشاره به ابي بكر و عمر (رض) نمود و از راهنمايي و هدايت عمار هدايت جوييد و آنچه را ابن مسعود مي گويد وي را تصديق كنيد . اخرج الترمذي عن الحذيفة (رض) .و طبراني و ابن عبد البر از حضرت عبد الله ابن مسعود (رض) روايت دارند كه فرمود : از ابوبكر و عمر (رض) پيروي كنيد و بدعت ايجاد نكنيد چون اين عمل از سوي شما انجام شده است و دوست داشتن ابوبكر و عمر (رض) و شناخت فضيلت ايشان از سنت است .و عن عمار ابن ياسر (رض) قال (قلت يا رسول الله (ص) اخبرني عن فضائل عمر (رض) فقال(ص) لما سالتني عما سالت عن جبرئيل عليه السلام فقال لي يا محمد لو مكثت معك ما مكث نوح في قومه الف سنة ال خمسين عاما احدثك من فضائل عمر ما نفدت وان عمر لحسنةمن حسنات ابي بكر و قال قال لي ربي لو كنت متخذا بعد ابيك ابراهيم خليلا لاتخذت ابابكر خليلا و لو كنت اتخذت بعدك حبيبا لاتخذت عمر حبيبا.) و اگر شما خود را پيرو و شيعه علي(رض) ميدانيد ، آگاه باشيد كه عشاري از حسن ابن كثير و او از پدرش روايت نموده كه شخصي نزد علي(رض) آمد و گفت تو بهترين مردمان هستي . حضرت فرمود : آيا پيامبر را ديده اي ؟ گفت نه . فرمود :آيا ابوبكر را ديده اي ؟ گفت نه . فرمود :اكر تو ميگفتي پيامبر را ديده ام تو را به خاطر سخنت ميكشتم و اگر ميگفتي كه ابوبكر و عمر را ديده ام بر تو حد جاري ميكردم . ابن ابي العاصم و لالكائي اصفهاني و ابن عساكر از علقمه روايت نمودند : كه گفت : علي(رض) بيانيه اي براي ما ايراد فرمود ، پس از حمد و ثناي خدا گفت به من خبر رسيده كه گروهي از مردم مرا بر ابو بكر و عمر (رض) فضيلت ميدهند اگر اين را قبلا نهي نموده بودم در اين مورد حتما جزا ميدادم ولي من جزاي قبل از نهي را خوب نمي دانم و اگر كسي پس از اين خطبه چيزي از اين گونه سخنها بگويد وي افترا كننده است و بر وي همان سزايي است كه بر افترا كننده است . بهترين مردم بعد از رسول الله (ص) ابوبكر(رض) است بعد از آن عمر . همچنين در تفسير ايه شريفه 33 سوره زمر حضرت جعفر الصادق از اباي خود از حضرت علي (رضي الله عنهم) نقل ميكند كه :( والذي جاء بالصدق ) حضرت رسول الله (ص) است و(صدق به) حضرت صديق اكبر (رض) مي باشد . كه حضرت شيخ ابن حجر هتيمي در صواعق المحرقه به اسناد صحيح آنرا نقل فرموده اند . و قال محمد الباقر (رض) عن ابيه علي الزين العابدين (رض) عن ابيه حسين ابن علي(رض)قال:من فضلنا عن ابي بكر و عمر فقد بري من سنت جدنا ونحن خصماؤه عند الله . و در پايان عرايضم عنوان ميكنم كه قال علي ابن ابي طالب (رض) قال رسول الله (ص) سياتي قوم لهم نبز يقال لهم الرافضه اين لقيتهم فاقتلهم فلهم مشركون ، قلت يا رسول الله (ص)و ما العلامة فيهم قال : يقرظونك بما ليس فيك و يطعنون علي سلف الاول .

پاسخ:
با سلام
جناب موسي
قطعا رويه شما در تكثير ادله و مخفي كردن حقايق بر هيچ كس مخفي نمانده است ، زيرا وقتي شما در يك بحث علمي كه بنا بود ادله به صورت تك تك مورد بحث و بررسي قرار بگيرند ، نتوانستيد كاري كرده و تمامي ادله شما به صورت كامل نقد شد و حتي شما كه در پاسخ عاجز مانديد اين شعر را مطرح كرديد كه :
«پاي استدلاليان چوبين بود*پاي چوبين سخت بي تمكين بود»
اگر بنا به بحث علمي است ، اينگونه طولاني كردن بحث و ذكر كردن ادله متكرر روش بحث علمي نيست .
گروه پاسخ به شبهات
37 | مجيد م علي | , امارات متحده عربی | ١٢:٠٠ - ٠٥ خرداد ١٣٨٨ |
با سلام
برادر عزيز جناب اقاي مهدي ذ , با اين جوابتان دلم را شاد كردي , خداوند دل شما را شاد كند .
تمامي استدلالهاي شما را اين برادران ميدانند , فقط در قضاوت وجدان خود را قاضي نمي كنند .
ديده ئي خواهم كه باشد شه شناس ........................ تا شناسد شاه را در هر لباس .

مفق و مويد باشيد

يا علي
38 | مهدي ذ | , ایران | ١٢:٠٠ - ٠٥ خرداد ١٣٨٨ |
سلام بر محمد (ص) پيامبر خاتم و سلام بر اهل بيت (ع) پاک از گناه او و لعنت و مرگ بر کساني که در حق آنها دروغ گفته ‚ ظلم نموده و استبداد کردند ( فرايتماني كاذبا آثما غادرا خائنا ) . وبا سلام به دوستان عزيز در سايت تحقيقاتي حضرت وليعصر (ع) . و اما بعد ....
دوست عزيز بنده ‚ جناب موسي :
ابتدا فكر كردم شما قصد پاسخگوئي به سوالات و دلايل بنده را نداريد ‚ اما وقتي در كامنت شماره 31 شما خواندم ((و همچنين در جواب دوستي كه فرموده اند اهل سنت شعار كتاب الله حسبي سر مي دهند ميگويم ...)) ‚ مطمئن شدم كه نظر بنده را خوانده ايد و تا جائيكه در حد توان اهل سنت بوده در مقام پاسخ گوئي برآمده ايد . البته به شما حق مي دهم به قسمتي از ادله بنده پاسخ داده (كه جواب آنرا نيز خواهم داد) و در مقابل بقيه سكوت اختيار كنيد . چون خداوند در سوره بقره آيه 159 مي فرمايد (( إِنَّ الَّذِينَ يَکْتُمُونَ مَا أَنزَلْنَا مِنَ الْبَيِّنَاتِ وَالْهُدَي‏ مِن بَعْدِ مَا بَيَّنَّاهُ لِلنَّاسِ فِي الْکِتَابِ أُولئِکَ يَلْعَنُهُمُ اللّهُ وَيَلْعَنُهُمُ اللَّاعِنُونَ )) و ما ايمان داريم كه شما نمي خواهيد از كتمان كنندگان حق باشيد .
1. فرموديد (دوستان محترم بنده به هيچ وجه قصد شبهه افكني ندارم بلكه قصد من فقط تبيين حقيقت است) : بايد به شما احسنت گفت كه كلامتان با عملتان يكي است ‚ چون با سكوت خود در برابر ادله واضحي كه منابع آنها در كتب اهل سنت است و ما آنها را براي شما ذكر نموديم ‚ حق را آشكار نموديد و حقيقت بر همگان روشن شد .
2. فرموديد (شما به چه مجوزي مي گو ييد كه حضرت صديق (رض) و سپاه او كه قتال مرتدين كردند مصداق اين آيه شريفه نيستند ؟) : دوست عزيز ‚ يكبار ديگر آيه را باهم بخوانيم : ((اى کسانى که ايمان آورده ايد !هر کس از شما، از آيين خود بازگردد، ( به خدا زيانى نمى رساند،) خداوند جمعيتى را مى آورد که آنها را دوست دارد و آنان ( نيز ) او را دوست دارند،در برابر مومنان متواضع ، و در برابر کافران سرسخت و نيرومندند،آنها در راه خدا جهاد مى کنند، و از سرزنش هيچ ملامتگرى هراسى ندارند.اين ، فضل خداست که به هر کس بخواهد ( و شايسته ببيند ) مى دهد، و ( فضل ) خدا وسيع ، و خداوند داناست)) . كداميك از شرايط آيه مداق ابوبكر است ؟ شرط (آ) : آنها را دوست دارد و آنان ( نيز ) او را دوست دارند . شرط (ب) : در برابر مومنان متواضع اند . شرط (ج) : در برابر کافران سرسخت و نيرومندند . شرط (ح) : آنها در راه خدا جهاد مى کنند و از سرزنش هيچ ملامتگرى هراسى ندارند .
شما اگر بتوانيد حتي يكي از اين شرايط را به ابوبكر بدهيد ‚ بنده حرف شما را قبول خواهم كرد .
3. مرتبا" مي فرمائيد ((حضرت صديق (رض))) : دوست عزيز ‚ وقتي ادعا مي كنيد فلان كس صديق است ‚ براي شيعيان شبهه افكني مي كنيد . وقتي اينكار را مي كنيد بايد در برابر جوابي هم كه به شما داده مي شود پاسخ رد يا قبول بدهيد . اگر چه يكبار ديگر هم عرض كرده ام ولي باز تكرار مي كنم :
((عباد بن عبد الله گويد : علي عليه السلام فرمود : من بنده خدا ، برادر رسول خدا و صديق اكبر هستم ، پس از من جز دروغگو كسي ديگر خود را صديق نخواهد خواند . هيثمي اين روايت را در مجمع الزوائد نقل كرده و گفته است : سند آن صحيح و راويان آن مورد اعتماد هستند . همچنين حاكم نيشابوري آن را نقل كرده و گفته است : اين روايت طبق شرائط مسلم و بخاري صحيح است )) . حال اين سوال را از شما دارم که لقب صديق اکبر را اهل سنت براي ابوبکر ميخوانند يا خود ابوبکر مبتکر آنست ؟
4. گروه پاسخگوئي به شبهات فرموده اند (اولين جنگ با مرتدين در زمان پيامبر و تحت فرمان صحابه اي ديگر انجام شد ؛ پس لابد آنها شايسته ترند . البته اين آيه حد اكثر ثابت مي كند كه در ميان قاتلين مرتدين ، گروهي مومن نيز هستند) و شما در پاسخ به ايشان فرموديد : ((هر آيه اي كه بر ذات محمدي (ص) نازل مي شده و ايشان آنرا ابلاغ مي فرمودند اولين مصداق آن اصحاب كرام (رض) بوده اند و بعد ساير امت تا روز قيامت )) : با توجه به اينكه اولين جنگ با مرتدين در زمان رسول خدا بوده است و با توجه به اينكه فرموديد اولين مصداق اين آيه اصحاب پيامبر هستند ‚ مي توان گفت اين آيه در مورد همان صحابه اي نازل شده كه در زمان رسول خدا به جنگ با مرتدين رفته اند .
5. فرموديد ((حال بررسي كنيم فضيلت يحبهم و يحبونه چگونه بر انساني داده مي شود ؟ حضرت باري تعالي جل جلاله مي فرمايد :(قل ان كنتم تحبون الله فتبعوني يحببكم الله )‌يعني اين فضيلت بر كسي مختص مي شود كه تبعيت محض از ذات محمدي(ص) كرده باشد )) : دوست عزيز با اينكه قبلا از كتب معتبر شما و با سندي كه خود اهل سنت آنرا تصحيح كرده اند ‚ ثابت نمودم كه فضيلت يحبهم و يحبونه به ابو بكر ربطي پيدا نمي كند ولي باز تعجب مي كنم كه خوانندگان شيعه و سني را لايعقل فرض نموده و روي كتب و احاديث خود نيز پا مي گذاريد . دوباره ميگويم ((در صحيح بخاري و مسلم آمده كه حضرت صديقه طاهره از ابي‌بكر غضبناك شده است . در صحيح بخاري ، ج4 ، ص42 ، ح3093 صراحت دارد : فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رَسُولِ اللَّهِ‏ فَهَجَرَتْ أَبَا بَكْر، فَلَمْ تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حَتَّى تُوُفِّيَتْ . از طرفي داريم که پيامبر خطاب به حضرت زهرا فرمودند : «ان الله يغضب لغضبك و يرضي لرضاك » . حاکم نيشابوري در مستدرک مي گويد : اين حديث صحيح است سندا و لكن آقاي بخاري و مسلم آن را نقل نكرده‌اند . آقاي هيثمي كه از استوانه‌هاي علمي اهل سنت است ، در مجمع الزوائد ، ج9 ، ص203 نقل مي‌كند و مي‌گويد : واسناده حسن ... اين چنين شخصي كه مورد غضب خداست ‚ چگونه خدا او را دوست دارد؟ يا چگونه مي توان ادعا كرد كه او خدا را دوست دارد ولي موجب غضب زهراي مرضيه (س) ميشود ؟))
6. فرموديد ((پس وقتي حضرت صديق و ساير اصحاب كرام (رضي الله عنهم) مشمول اين فضيلت الهي مي شوند يعني ايشان تابعين محض ذات نبوي هستند پس انتخاب ايشان در مسئله خلافت منوط به تبعيت امر نبوي (ص) بوده است و هر گونه ادعاي سرپيچي از دستور حضرت رسول الله (ص) كه روافض عنوان مي كنند طبق نص صريح آيات الهي باطل و مردود است .)) : جالبست كه بحث ما بر سر مصاديق اين آيه شريفه است و دلايل اهل سنت نيز كه ذكر شده است ‚ مصداق اين آيه را ابوبكر نمي داند اما شما در وسط بحث نتيجه گرفته ايد كه اين آيه مصداق ابوبكر است و خدا او را دوست داشته و ابوبكر نيز خدا را دوست دارد . دوست عزيز اول دلايل ي كه ما از كتب شما عنوان كرديم رد كنيد سپس نتيجه گيري كنيد . اما اينكه فرموده ايد هر گونه ادعاي سرپيچي از دستور حضرت رسول الله (ص) كه روافض عنوان مي كنند طبق نص صريح آيات الهي باطل و مردود است ‚ غير قابل باور است . من نمي توانم باور كنم كه اينچنين راحت كتب احاديث صحيح اهل سنت را تار و مار نموديد و مذهب آنها را ( طبق نص صريح آيات الهي باطل و مردود) دانستيد . مگر در قران و حديث ‚ فرمان به احترام به اهل بيت نيامده است . آيا اينكه عرض نمودم :(فَغَضِبَتْ فَاطِمَةُ بِنْتُ رَسُولِ اللَّهِ‏ فَهَجَرَتْ أَبَا بَكْر، فَلَمْ تَزَلْ مُهَاجِرَتَهُ حَتَّى تُوُفِّيَتْ ..صحيح بخاري ، ج4 ، ص42 ، ح3093 ) دروغ و مردود است ؟ بسيار خوشحال مي شوم كه يا ادعاي خود مبني بر (هر گونه ادعاي سرپيچي از دستور حضرت رسول الله (ص) كه روافض عنوان مي كنند طبق نص صريح آيات الهي باطل و مردود است) را پس بگيريد يا اينكه صريحا" عنوان كنيد صحيح بخار مخالف قرآن است . در كامنت بعدي شما منتظر جواب هستم .
7. شما فرموده ايد ((در عهد خلافت خود حضرت امير (رض) ايشان حضرات حسنين (رضي الله عنهما ) را در جنگها تحت امارت افرادي چون مالك ابن اشتر نخعي و حتي پسر ديگرش حضرت محمد ابن حنفيه (رض) قرار ميدادند)) . دوست عزيز ‚ اگر قرار به حرف زدن باشد من هم مي گويم فلان كس ديشب از خانه همسايه ما سرقت كرد . اما با چه مدركي اين حرف را ميزنم؟ صرف حرف زدن كه دليل نيست . بايد ادله و تعقلي پشت حرف هاي انسان باشد . 2 حالت دارد : يا شما اين مطلب را از كتابي با سند صحيح خوانده ايد و براي ما نقل نموده ايد ‚ كه در اينصورت حتما" منتظر آدرس آن هستيم . يا اينكه از اسلاف خود پيروي كرده و شنيده هاي آنها را انتقال داده و پذيرفته ايد ‚ كه در اينصورت بايد بگويم :(وَکَذلِکَ مَا أَرْسَلْنَا مِن قَبْلِکَ فِي قَرْيَةٍ مِن نَذِيرٍ إِلَّا قَالَ مُتْرَفُوهَا إِنَّا وَجَدْنَا آبَاءَنَا عَلَي‏ أُمَّةٍ وَإِنَّا عَلَي‏ آثَارِهِم مُقْتَدُونَ--قَالَ أَوَلَوْ جِئْتُکُم بِأَهْدَي‏ مِمَّا وَجَدْتُّمْ عَلَيْهِ آبَاءَکُم قَالُوا إِنَّا بِمَا أُرْسِلْتُم بِهِ کَافِرُونَ) .
8. فرموديد ((دوست گرامي ما اهل سنت بر اين عقيده ايم كه هر كس ادعاي اسلام كند ولي در قلب او حب علي و آل علي (رضي الله عنهم) نباشد او مسمان نيست)) . دوست عزيز ‚ آيا كسي كه حكم به هيزم بردن به در خانه علي (ع) مي كند و كسي كه علي (ع) و زهراي مرضيه (س) را غضبناك مي كند حب علي و آل علي در دل اوست ؟ بلي يا خير ؟ . اگر ادعاي ما مبني بر اينكه هيزم پشت در علي(ع) بردند ‚ دروغ است لطفا" دليل خود را بياوريد . اگر اين قضيه ثابت است ‚ ديگر حب علي(ع) و آل طاهرش چه معنائي دارد ؟
9. فرموديد ((من احاديث و روايات را كنار مي گذارم و فقط با استناد به آيات الهي بحث را ادامه خواهم داد چون متاسفانه شما همه احاديث و روايات مربوط به خلفاي راشدين را جعلي مي دانيد و با توسل به علم رجال خود آنها را رد مي كنيد )) . دوست عزيز حالا كه ادعا كرده ايد ما احاديثي كه شما ذكر ميكنيد را با علم رجال خودمان (شيعه) رد مي كنيم پس حتما" بايد اين موضوع را ثابت كنيد و گرنه بايد كلام خدا را در مورد خود بپذيريد كه مي فرمايد : ((إِنَّمَا يَفْتَرِي الْکَذِبَ الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَأُولئِکَ هُمُ الْکَاذِبُونَ : تنها کسانى دروغ مى بندند که به آيات خدا ايمان ندارند، ( آرى ، ) دروغگويان واقعى آنها هستند.-- نحل 105))
10. فرموديد : ((دوستان بنده در عرايض قبلي خود دلايل واضح خود را عنوان كرده ام و يقين دارم كسي كه صاحب عقل و خرد باشد به حقيقت امر رسيده است ولي چون شما با پيچاندن سخن قصد داريد از بحث اصلي خارج شده و حاشيه پردازي مي كنيد من دوباره يك جمع بندي كلي را عرض ميكنم .)) . جالبست كه (خط به خط) مطالبي كه شما آورده ايد را كپي-پيست ميكنيم و جواب آنرا با كتابها و احاديث خود اهل سنت مي دهيم و شما نيز در برابر آنها سكوت مي كنيد و جوابي نداريد ‚ بعد هم با كمال جسارت مي فرمائيد شما قصد پيچاندن سخن را داريد . يكي از نيروهائي كه خدا به انسان داده است قدرت تفكر است و گرنه با ستوران فرقي ندارد . انسان وقتي حرف ميزند بايد با دليل محكم و با پشتوانه عقلي باشد .
11. فرموديد ((در ابتداي آيه شريفه خطاب ،يا ايها الذين آمنوا آمده كه بعد از ابلاغ آن توسط حضرت رسول الله (ص) اولين مصداق صحابه كرام (رض ) هستند و بعد به ترتيب ساير امت تا روز قيامت)) . دوست عزيز قبلا" عرض كردم و دوباره نيز عرض مي كنم تا شايد تعصبات كنار رفته و كتاب و احاديث خود را قبول كنيد : ((رسول خدا (ص) بين ثعلبه ومعتب عقد برادري بست ، ثعلبه كسي است كه بدر و احد را درك كرده است. الطبقات الكبرى ، محمد بن سعد ، ج 3 ، ص 460 )) و البته همين ثعلبه متولي مسجد ضرار است ‚ ((ابن اسحاق گفته است : دوازده نفر از انصار مسجد ضرار را ساختند كه يكي از آنان ثعلبه بن حاطب است . الإتقان في علوم القرآن ، ج 2 ، ص 387 )) . حال نمي دانم چگونه بايد كلمه آمنوا را با متولي مسجد ضرار جمع كنم .
12. فرموديد ((شروطي كه در ادامه آيه شريفه آمده است يعني قاتلين مرتدين بايد آن خصوصيات را دارا باشند . 3: خصوصيات اين افراد براي شناختن آنها عبارتند از : الف ) يحبهم و يحبونه ، خداوند ميفرمايد اين فضيلتي است كه به هر كس بخواهد ميدهد)) . تمام حرف ما هم همين است كه ابوبكر اين شرط را ندارد چرا كه تمام علماي اهل سنت بدون استثنا, حديثي كه در شماره 5 آورده ام را قبول دارند . حالا چگونه اين شرط را به ابوبكر مي چسبانيد ؟
13. فرموده ايد ((بلكه بايد تابع محض باشد مانند حضرت صديق اكبر و صحابه كرام (رضي الله عنهم) كه جان و مال روح خود را فداي ذات محمدي (ص) كرده اند)) . محمد بن اسماعيل بخاري به نقل از عمر بن خطاب مي‌نويسد : (عَنِ الْمِسْوَرِ بْنِ مَخْرَمَةَ ... قَالَ [عمر] وَاللَّهِ لَوْ أَنَّ لِى طِلاَعَ الأَرْضِ ذَهَبًا لاَفْتَدَيْتُ بِهِ مِنْ عَذَابِ اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ قَبْلَ أَنْ أَرَاهُ : عمر گفت : اگر براي من زمين پر از طلا شود ، قبل از ديدن عذاب الهي آن را براي نجات خوديش خرج مي كردم .) صحيح البخاري ، ج 4 ، ص 201 ، ح3692 ، كتاب فضائل الصحابة، ب 6 ، باب مَنَاقِبُ عُمَرَ بْنِ الْخَطَّابِ . ابن حجر عسقلاني در توضيح اين روايت مي‌نويسد :( أي العذاب وانما قال ذلك لغلبة الخوف الذي وقع له في ذلك الوقت من خشية التقصير فيما يجب عليه من حقوق الرعية أو من الفتنة بمدحهم : كدام عذاب و يا چه عذابي ؟ ! اين سخن را عمر به خاطر كوتاهي‌ها در بر آوردن حقوق مردم و وقتي كه ترس بر او غلبه كرده بود گفته است . فتح الباري ، ج 7 ، ص 43 .) . چگونه كسي در برآوردن حقوق مردم ك.تاهي ميكند ولي جان و مال و روحش را فداي مردم نموده است ؟ . ذهبي در ميزان الإعتدال مي‌نويسد : (عن أبي الغادية سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول : قاتل عمار في النار وهذا شيء عجيب فإن عمارا قتله أبو الغادية -ميزان الاعتدال في نقد الرجال ، شمس الدين محمد بن أحمد الذهبي ، ج 2 ، ص 236 -از أبو غاديه نقل شده است كه گفت : از رسول خدا شنيدم كه فرمود : كشنده عمار در آتش است . و اين چيزي است عجيب ؛ زيرا خود ابو الغاديه عمار را كشته است .) . اين همان (صحابه كرام (رضي الله عنهم)) است كه جان و مال و روحش را در راه اسلام داده است ؟ ابن عبد البر در الإستيعاب مي‌نويسد :(فروة بن عمرو بن ودقة بن عبيد بن عامر بن بياضة البياضي الأنصاري شهد العقبة وشهد بدرا وما بعدها من المشاهد مع رسول الله صلى الله عليه وسلم ... ولم يسمه [المالك] في الموطأ وكان ابن وضاح وابن مزين يقولان إنما سكت مالك عن اسمه لأنه كان ممن أعان على قتل عثمان رضي الله عنه -الاستيعاب ، ابن عبد البر ، ج 3 ، ص 1260 ، رقم : 2074 و أسد الغابة ، ابن الأثير ، ج 4 ، ص 179 - فروة بن عمر در عقبه و جنگ بدر و ديگر جنگ‌ها با رسول خدا (ص) حضور داشت ... مالك اسم او را در مؤطأ نمي‌آورد ، ابن وضاح و ابن مزين گفته‌اند كه مالك به خاطر اين اسم او را نمي‌برده چون از كساني است كه در كشتن عثمان شريك بوده است .) . آيا شما قبول داريد كه كشتن عثمان همان اطاعت بي چون و چراي پيامبر (ص) است ؟
14. فرموديد ((اذلة علي المومنين و اعزة علي الكافرين :‌ درست همان تعريفي كه در آيه اي ديگر مي فرمايد :محمد رسول الله و الذين معه اشداءعلي الكفار رحماءبينهم ، كه اولين مصداق لفظ معه حضرت صديق (رض) است)) . دوست عزيز بگذاريد تكليف ادعائي كه در مورد آيه مورد بحث مان كرده ايد معلوم شود دوباره سراغ آيه اي ديگر براي اثبات مرام بپردازيد . اين كار شما زيركانه است ولي اي كاش طوري بيانات خود را ابراز مي كرديد كه اگر دستتان رو شد دچار آزردگي روح شما نگردد . اگر گروه پاسخ به شبهات در مورد آيه محمد رسول الله و الذين معه اشداءعلي الكفار رحماءبينهم ‚ پاسخ شما را بدهد شما چه مي گوئيد ؟ (شما با پيچاندن سخن قصد داريد از بحث اصلي خارج شده و حاشيه پردازي مي كنيد ) . اگر هم به شما جواب ندهند مدعي مي شويد كه علاوه بر تمام اسناد معتبري كه از خود اهل سنت است و ادعاي شما را باطل ميكند ‚ حق با شما بوده و ادعاي شما ثابت است . پس از اين به بعد فكر زرنگ بازي نباشيد و فقط حقيقت را بطلبيد . به هر حال جواب شما را در مورد اين آيه مي گويم : علي (ع) در تمام طول زندگي رسول خدا (ص) با وي بوده و پيامبر ايشان را بزرگ نموده اند . اين در حاليست كه در آن ايام عمر و ابوبكر مشغول بت پرستي و شرابخواري بوده اند و اساسا" با پيامبر كاري نداشته اند . حال بگوئيد لفظ (معه) به ابوبكر نزديكتر است يا به علي(ع) ؟
15 . فرموديد ((اذ يقول لصحبه ، مي بينيد كه حضرت صديق (رض) تنها كسي است كه خداوند صحابه بودن او را آشكارا بيان مي كند و ساير صحابه در زير لواي ايشان قرار دارند )) . اولا" باز هم حرفي بي دليل را از شما ديديم . شما بايد ثابت كنيد كه (اذ يقول لصحبه) به ابوبكر صديق! (البته جواب بنده را هنوز نداده ايد كه لقب صديق را چه كسي به او داده است) بر ميگردد . ثانيا" چگونه است كه پيامبر (ص) دخترش را به صحابه اي كه بقيه صحابه در زير لواي او هستند ‚ نمي دهد ؟ يا چگونه است كه در عقد برادري ‚ خود را برادر كسي كه تمام صحابه تحت لواي اويند ‚ قرار نمي دهد ؟ يا چگونه است كه او را به منزله هارون به موسي نمي داند ؟ به هر حال مطمئنا" تمام اصحاب موسي (ع) تحت لواي هارون بوده اند .
16. فرموديد ((صديق (رض) اولين مصداق اين اوصاف است چرا كه در عهد سعادت نبوي (ص) در تمام جهادها حاضر بوده و هجرت ايشان به همراه خود ذات نبوي (ص) صورت گرفته دو نفري كه سومشان خدا بود : ان الله معنا كه خداوند از قول رسولش (ص) مي فرمايد )) . نميدانم آيا كسي كه به همراه رسول خدا به جهاد مي رود و از ميدان جنگ فرار ميكند را مي توان اولين مصداق اين آيه برشمرد . ما براي فرار خلفاي محبوبتان از ميادين جنگ مداركي از كتب خودتان داريم كه اگر بخواهيد عرضه مي كنيم . منتهي قبل از ارائه آنها ‚ بايد تضميني بدهيد كه اگر فرار ايشان از جنگ ثابت شد ‚ به بي دليل بودن ادعاهايتان اعتراف كنيد . و اما (ان الله معنا) : علي (ع) در تمام طول زندگي رسول خدا (ص) با وي بوده و پيامبر ايشان را بزرگ نموده اند . اين در حاليست كه در آن ايام عمر و ابوبكر مشغول بت پرستي و شرابخواري بوده اند و اساسا" با پيامبر كاري نداشته اند . حال بگوئيد لفظ (معنا) به ابوبكر نزديكتر است يا به علي(ع) ؟ تمام اينها منوط بر آنست كه قبول كنيم ابوبكر با نيت كمك به رسول خدا در غار بوده است و اين همان چيزي است كه تاريخ و كتب اهل سنت ( مثل فصول المهمه ابن صباغ مالكي) شهادت به آن نمي دهد . البته اين تنها يك اشاره اي براي حل شبهه شما بود .
17. فرموديد ((ولا يخافون لومة لائم : خداوند براي دارنده اين صفت مي فرمايد : الا ان اوليا الله لا خوف عليهم ولا هم يحزنون . حضرت صديق (رض) ولي خدا و خليفه رسول خدا (ص) خوفي از هيچ مخلوقي نداشت و در اجراي امر الهي و احياي شريعت محمدي (ص) از ملامت هيچ لائمي نترسيد هر چند حتي بزرگان صحابه بعضي ابتدا با ايشان مخالفت كردند)) . مطمئنا" پيرزنهاي عصر پيامبر هم در خانه هاي خود از چيزي نمي ترسيدند . اگر قرار به شجاعت و نداشتن ترس است بايد در ميادين جنگ اثبات شود كه اين با فرار عمر و ابوبكر از ميادين جنگ در تناقض است .
18. فرموديد ((برادران دليلي محكمتر از كلام الهي براي ولايت و خلافت حضرت صديق اكبر (رض) نيست )) . ما هنوز منتظر دليلي از كتاب خدا هستيم كه مخالف تاريخ و احاديث اهل سنت نباشد . اگر داريد ما ميشنويم .
19.و اما در جواب كوبنده اي كه به اينجانب فرموديد ((و همچنين در جواب دوستي كه فرموده اند اهل سنت شعار كتاب الله حسبي سر مي دهند ميگويم برادران، به ما اهل سنت مي گويند چون تابع سنت نبوي(ص) هستيم و قرآن را به همراه احاديث نبوي اجرا مي كنيم ولي چون من در اين بحث از عنوان كردن احاديث اجتناب كرده ام براي اين است كه اهل رفض يدي طولا در رد احاديث نبوي (ص) دارند )) . اولا" كه بايد ثابت كنيد ما احاديث شما را با علم رجال خودمان (شيعه) رد كرده ايم كه باعث شده است اينچنين روح شما با ناراحتي قرين شود . اين حرفي است كه زده ايد و اگر دليلي بر آن نداشته باشيد بايد بگويم :((إِنَّمَا يَفْتَرِي الْکَذِبَ الَّذِينَ لاَ يُؤْمِنُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَأُولئِکَ هُمُ الْکَاذِبُونَ : تنها کسانى دروغ مى بندند که به آيات خدا ايمان ندارند، ( آرى ، ) دروغگويان واقعى آنها هستند.-- نحل 105)) . چگونه مي توان اين دروغ شما را با جمله اي كه گفتيد (به ما اهل سنت مي گويند چون تابع سنت نبوي(ص) هستيم و قرآن را به همراه احاديث نبوي اجرا مي كنيم ) جمع كرد . خداوند مي گويد (به آيات خدا ايمان ندارند ) ولي شما مي گوئيد (قرآن را به همراه احاديث نبوي اجرا مي كنيم) .
20. فرموديد ((برادران شيعيت ايشان اين اصل است ،نه طعن و سب خلفاي راشدين (رض))) . ما هيچ طعن و سبي به نامبردگان نداريم بلكه به تبعيت از شهر علم رسول ا.. ‚ كشتي نجات ‚ صديق اكبر ‚ قسيم نار و الجنه ‚ علي (ع) آنها را > فرايتماني كاذبا آثما غادرا خائنا < ( رجوع كنيد به صحيح بخاري) مي دانيم .
21. آيا قبول داريد كه عايشه نقل كرده است كه (هيچ آيه قرآني در باب خاندان ما نازل نشده است) يا خير ؟ آيا ادعاي شما اين نيست كه سوره مباركه مائده آيه شريفه 54 در حق ابوبكر نازل شده است ؟ . حرف شما را قبول كنيم يا عايشه را ؟ لطفا" شفاف و با ذكر مدرك توضيح بدهيد .

منتظر پاسخ شما به سوالاتي كه در طي اين 2 نظر خدمت شما تقديم كرده ام بوده و همچنين انتظار مي كشم دلايل بنده را با ادله مناسب رد كنيد . سعي نكنيد كه با رجوع به آيات ديگر ‚ از بحث فرار كنيد . ما همچنان منتظر اثبات مرام شما كه دلايل ما را رد كند هستيم .
: وَلاَ تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَکْتُمُوا الْحَقَّ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ
: وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ کَتَمَ شَهَادَةً عِندَهُ مِنَ اللّهِ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ
: الَّذِينَ آتَيْنَاهُمُ الْکِتَابَ يَعْرِفُونَهُ کَمَا يَعْرِفُونَ أَبْنَاءَهُمْ وَإِنَّ فَرِيقاً مِنْهُمْ لَيَکْتُمُونَ الْحَقَّ وَهُمْ يَعْلَمُونَ
: إِنَّ الَّذِينَ يَکْتُمُونَ مَا أَنزَلْنَا مِنَ الْبَيِّنَاتِ وَالْهُدَي‏ مِن بَعْدِ مَا بَيَّنَّاهُ لِلنَّاسِ فِي الْکِتَابِ أُولئِکَ يَلْعَنُهُمُ اللّهُ وَيَلْعَنُهُمُ اللَّاعِنُونَ
: اِنَّ الَّذِينَ يَکْتُمُونَ مَا أَنْزَلَ اللّهُ مِنَ الْکِتَابِ وَيَشْتَرُونَ بِهِ ثَمَناً قَلِيلاً أُولئِکَ مَا يَأْکُلُونَ فِي بُطُونِهِمْ إِلَّا النَّارَ وَلاَ يُکَلِّمُهُمُ اللّهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلاَ يُزَکِّيهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ
>>> قل هاتوا برهانكم ان كنتم صادقين <<<
39 | علي احمدي | , ایران | ١٢:٠٠ - ٠٦ خرداد ١٣٨٨ |
به نام خدا

با سلام
لطف كنيد جناب موسي همان طور كه دوستان شيعه از كتب اهل سنت با ذكر نام كتاب و صفحه شبهات شما را جواب ميدهند و متاسفانه يا خوشبختانه توانايي رد آنها از شما به دور است خواهشمند هستم شما هم اگر ميتوانيد مداركي دال بر حقيقت گفتارتان از كتب شيعه رو كنيد
و در ضمن اين صفاتي كه شما براي عمر ذكر كرديد براي فرزند صحاك جالب است و خنده دار

يا حق
40 | مجيد م علي | , امارات متحده عربی | ١٢:٠٠ - ٠٧ خرداد ١٣٨٨ |
با سلام
برادر عزيز جناب اقاي مهدي ذ , با اين جوابتان دلم را دوباره شاد كردي , خداوند دل شما را براي هميشه شاد كند. اما خواهش ميكنم شما هم سوالاتي مطرح كنيد تا برادر محترممان جناب اقاي موسي نيز جوابي بدهند بمصداق ايه شريفه << قل هاتوا برهانكم ان كنتم صادقين >>
ميشود از هر دوي شما خواهش كنم در صورت امكان در هر دوره بيشتر از دو مسئله مطرح نشود كه ما بتوانيم حد اكثر استفاده را از انها بكنيم .
دلايل خود را با ذكر اسانيد و ترجمه ان بسيار مفيد ميباشد .
يا علي
  بعدی [1] [2] [3]  
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | فروشگاه | طرح پرسش | گنجینه ولایت | نسخه موبایل | آثار و تألیفات | العربیة | اردو | English | پخش زنده