2024 July 19 - جمعه 29 تير 1403
تیراندازی نظامیان نیجریه به سمت طرفداران شیخ زکزاکی در شهر آبوجا
کد مطلب: ١٥٤٣١ تاریخ انتشار: ١٥ فروردين ١٤٠٢ - ١٢:٤٩ تعداد بازدید: 2363
اخبار » عمومي
تیراندازی نظامیان نیجریه به سمت طرفداران شیخ زکزاکی در شهر آبوجا

طرفداران شیخ ابراهیم زکزاکی در پایتخت نیجریه هدف تیراندازی قرار گرفتند.

 به گزارش خبرگزاری شبکه جهانی حضرت ولی عصر عج  ـ نیروهای نظامی نیجریه ای به سمت تجمع طرفداران شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه در شهر آبوجا پایتخت این کشور، تیراندازی کردند.
براثر این تیراندازی، تعدادی از طرفداران شیخ زکزاکی مجروح شدند که برای درمان به بیمارستان های شهر آبوجا انتقال یافتند.
طرفداران شیخ زکزاکی در تجمعی در شهر آبوجا، خواستار آزاد شدن گذرنامه این عالم شیعه نیجریه‌ای و همسرش شده بودند که هدف تیراندازی قرار گرفتند.

آنها از دولت فدرال نیجریه خواستند که با آزاد کردن گذرنامه به رهبرشان آزادی کامل بدهد تا بتواند برای معاینات پزشکی مناسب به خارج از کشور برود. شیخ زکزاکی از بیماری‌های جدی ناشی از جراحات شلیک گلوله در حمله نیروهای امنیتی به خانه‌اش در سال 2015 میلادی رنج می‌برد که درمان آن در نیجریه میسّر نیست.

دادگاه عالی ایالت کادونا نیجریه در سال 2021 میلادی پس از شش سال حبس شیخ "ابراهیم زکزاکی" و همسرش، رای بر بی گناهی رهبر جنبش اسلامی این کشور داد و او را پس از سال ها نگهداری در پشت میله های زندان، آزاد کرد، ، اما با این وجود، گذرنامه شیخ زکزاکی و همسرش هنوز به آنها داده نشده است.

 

شیخ زکزاکی و همسرش و یکی از فرزندانشان در دسامبر 2015 میلادی در جریان حمله ارتش و نیروهای پلیس نیجریه به منزل و حسینیه وی در شهر "زاریا" در استان "کادونا"ی نیجریه که در آن مراسم اربعین حسینی برگزار شده بود، بازداشت شدند؛ در این حمله حدود 2 هزار نفر از شیعیان نیجریه که سه نفر از آنها فرزندان شیخ زکزاکی بودند، به شهادت رسیدند. سه تن دیگر از فرزندان رهبر جنبش اسلامی نیجریه یک سال قبل در مراسم روز جهانی قدس در سال 2014 میلادی به ضرب گلوله نیروی پلیس این کشور به شهادت رسیده بودند.

متعاقب حمله ارتش و نیروهای امنیتی دولت نیجریه به «حسینیه بقیه الله» (عج)، شیخ ابراهیم زکزاکی به شدت مجروح شد و بر اثر شدت جراحت‌های وارده یکی از چشمان خود را به طور کامل از دست داد و چشم دیگر وی نیز در آستانه نابینایی قرار گرفت. رهبر جنبش اسلامی نیجریه در طول زندان خود دو بار نیز سکته مغزی کرد.

در همان زمان بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری کشتار شیعیان نیجریه توسط پلیس و دستگاه امنیتی آبوجا را محکوم کردند. سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد که ارتش و دستگاه امنیتی نیجریه مرتکب کشتار شیعیان، دفن آنها در گورهای جمعی و نابود کردن اسناد مرتبط با این جنایت شده است.

 

.........................................
پایان پیامShare
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها