2023 December 7 - پنج شنبه 16 آذر 1402
درخواست سازمان عفو بین‌الملل از آل سعود برای آزادی «سلمی الشهاب»
کد مطلب: ١٥٣٧٤ تاریخ انتشار: ٢٦ دي ١٤٠١ - ١٤:٢٠ تعداد بازدید: 1065
اخبار » عمومي
درخواست سازمان عفو بین‌الملل از آل سعود برای آزادی «سلمی الشهاب»

سازمان عفو بین‌الملل از مقامات سعودی خواست تا سلمی الشهاب که به دلیل توییت‌های مسالمت‌آمیزش به ۳۴ سال حبس محکوم شده است را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

 به گزارش شبکه جهانی حضرت ولی عصر عج، سازمان عفو بین الملل بار دیگر از مقامات سعودی خواست تا فورا «سلمی الشهاب» فعال زن سعودی و دانشجوی دکترا  که به مدت دو سال در زندان به سر می برد را آزاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل  در توییتر نوشت: دو سال از زندانی شدن سلمی الشهاب به دلیل توئیت‌های مسالمت آمیزش در حمایت از حقوق زنان می‌گذرد. در آگوست 2022، دادگاه کیفری تخصصی عربستان  پس از یک محاکمه به شدت ناعادلانه، حکم زندان او را از 6 سال به 34 سال افزایش داد و به دنبال آن 34 سال ممنوعیت سفر صادر شد.

این سازمان حقوق بشری  از فعالان خواست تا از «ملک سلمان بن عبدالعزیز » پادشاه عربستان سعودی درخواست کنند تا سلمی الشهاب  را فوراً و بدون هیچ قید و شرطی آزاد و محکومیت او را لغو کند.

 حساب کاربری « مجتهد» نیز در توییتی  در خصوص سلمی الشهاب نوشت: « سلمی الشهاب  امروز دومین سال بازداشت خود را به پایان رساند و در حال گذراندن حکم ناعادلانه 34 سال حبس است که فقط به علت توییت‌هایی بوده است که در آنها خواستار آزادی زندانیان آزادی بیان  در کشور شده بود».

سلمی الشهاب 34 ساله مادر دو فرزند ، متخصص بهداشت دندان و دانشجوی دکترا در دانشگاه لیدز است که قبلا در انگلیس زندگی می کرد.

مقامات سعودی او را هنگامی که در 15 ژانویه 2021 برای گذراندن تعطیلات خود به عربستان بازگشت، بازداشت کردند و وی  مدتی را  در سلول انفرادی گذراند. همچنین  285 روز قبل از محاکمه  تحقیقاتی طولانی علیه او انجام دادند.

سلمی الشهاب در آوریل 2022 به 6 سال حبس تعزیری محکوم شد و پس از مراجعه به دادگاه کیفری تخصصی، حکم صادره در آگوست 2022 به 34 سال  حبس و به دنبال آن 34 سال ممنوعیت سفر افزایش یافت.

مقامات سعودی سلمی الشهاب را حمایت از «ایدئولوژی تروریستی» به دلیل استفاده از توییتر، از جمله دنبال کردن حساب‌های برخی از مخالفان متهم کردند.

 این فعال زن سعودی در آگوست 2022،  اعلام کرد که او در طول بازداشت خود مورد «تعرض و توهین صریح» قرار گرفته است، زیرا او از اقلیت شیعه در  عربستان سعودی  است.

 از سوی دیگر حساب کاربری «بازداشت شدگان آزادی بیان» که از زندانیان سیاسی عربستان سعودی  حمایت می‌کند در توییتی اعلام کرد که ما از مقامات  عربستان می‌خواهیم که فورا و بدون قید و شرط شیخ «عمر المقبل» استاد دانشگاه و  فعال سعودی که به دلیل ابراز عقیده خود بازداشت شده است را  آزاد کنند.

این در حالی است که اخیرا دادگاه تخصصی کیفری عربستان اعلام کردند که حکم حبس «اسراء الغمغام» فعال زن شیعه سعودی از 8 سال به 13 سال افزایش یافته است.

سلمی الشهاب و اسراء الغمغام تنها بازداشت شدگان زن شیعه نیستند که تحت سرکوب‌گری شدید آل سعود قرار گرفته اند.دادگاه کیفری تخصصی حکم 5 زن بازداشتی اهل قطیف را پس از اعتراض به احکام ناعادلانه صادر شده ، تشدید کرد. همانطور که مقامات عربستان پس از صدور حکم قطعی 7 سال زندان برای «سکینه الدخیل» اقدام به تشدید مجازات کردند و حکم صادره علیه وی را به 12 سال افزایش دادند.

اگر چه رژیم سعودی سابقه طولانی در نقض حقوق بشر، جنایت علیه شهروندان بویژه اقلیت‌های مذهبی را دارد، اما از وقتی «ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان در سال 2015 به پادشاهی رسید، برخی تحلیلگران مسائل عربستان امید داشتند که این روند در عربستان اصلاح خواهد شد اما کمتر از یک سال بعد اعدام  شیخ نمر به دلیل اتهامات ساختگی، سرکوب سیستماتیک شیعیان شروع شد و این اقدامات نشان داد که ملک سلمان در سرکوب شیعیان نیز مانند پیشینیان خود عمل می‌کند اما با شیوه‌های جدیدتر و متفاوت تر. علاوه بر این از زمان ولیعهدی « محمد بن سلمان» سیاست خصمانه و جنایتکارانه وی در داخل و به ویژه علیه شیعیان شدت گرفت.

تاکنون ده‌ها شیعه عربستان توسط دستگاه امنیتی آل سعود دستگیر شده‌اند؛ بازداشت فعالان شیعه و مخالفان دولت سعودی هرچند همواره در عربستان وجود داشته، اما از زمان ولیعهد شدن «محمد بن سلمان» از ژوئن 2017 به این سو روند بازداشت‌ها و سرکوب‌ شیعیان و مخالفان سعودی افزایش چشمگیری داشته است ، به گونه‌ای که در ماه مه 2019 دولت سعودی دست به اعدام 37 نفر زد و با خونسردی سر آنها را از تنشان جدا کرد. همچنین در 12 مارس 2022 41 نفر از معترضان شیعه عربستانی و از اهالی مناطق الاحساء و قطیف در شرق عربستان اعدام شدند.

نقض گسترده حقوق بشر در عربستان  سعودی موضوعی است که همواره مورد توجه سازمان‌ها و گروه‌های بین‌المللی حقوق بشری بوده است، اما باید توجه داشت که خشونت فرقه‌ای و سیاست‌های تبعیض آمیز نظام‌مند به ویژه علیه شیعیان در عربستان از جمله مواردی است که به رغم در پی داشتن قربانیان فراوان، اغلب از نگاه جامعه بین‌المللی دور مانده و مورد غفلت قرار گفته است.

 Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها