2023 December 7 - پنج شنبه 16 آذر 1402
ناگفته‌های شیخ زکزاکی از حادثه قتل عام شیعیان نیجریه + فیلم
کد مطلب: ١٥٣٢٩ تاریخ انتشار: ٢٢ آذر ١٤٠١ - ١٩:٣٨ تعداد بازدید: 2354
اخبار » عمومي
ناگفته‌های شیخ زکزاکی از حادثه قتل عام شیعیان نیجریه + فیلم

در هفتمین سالگرد حادثه قتل عام شیعیان نیجریه در شهر زاریا، شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی این کشور به روایت وقایع منجر به این حادثه پرداخت.

 
به گزارش شبکه جهانی حضرت ولی عصر عج ، شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه از آذرماه ۱۳۹۴ با حمله نیروهای ارتش و پلیس به اقامتگاه وی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه بازداشت شد؛ یورشی که در نتیجه آن تعداد زیادی شهید و زخمی شدند. نیروهای امنیتی و نظامی نیجریه، «زینت ابراهیم» همسر شیخ را هم دستگیر کردند.
بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری این کشتار را محکوم می‌کنند. سازمان عفو بین‌الملل نیز اوایل اردیبهشت ۱۳۹۵ ارتش نیجریه را به کشتار شیعیان، دفن آن‌ها در گورهای جمعی و نابود کردن اسناد مرتبط با این جنایت متهم کرد.
 
در هفتمین سالگرد کشتار شیعیان نیجریه شیخ زکزاکی در مصاحبه‌ای به ذکر وقایع این روز پرداخت.
 
زکزاکی

برگزاری مراسم اربعین، عامل خشم حکومت نیجریه

وی در پاسخ به این سؤال که این حادثه از حسینیه شروع شد و شما در آن زمان در خانه خود در گیالسو بودید. از شنبه تا زمانی که دستگیر شدید چه اتفاقاتی افتاد؟ گفت: این یک داستان خیلی طولانی دارد. شاید بتوانم بگویم شنبه نبود که این اتفاق شروع شد قبل از آن شروع شد. راهپیمایی اربعین نه روز قبل از آن حمله برگزار شده بود.
وی ادامه داد: وقتی ما آماده راهپیمایی اربعین می‌شدیم اطلاعاتی دریافت کردیم که آنها قصد دارند به ما حمله کنند. آنها قسم خورده بودند که اجازه نخواهند داد که عزاداران اربعین به زاریا وارد شوند و حتی اگر وارد شوند برای یک بار و همیشه کار آنها را تمام خواهند کرد و اگر برخی از آنها بخواهند از زاریا بروند حتماً در راه برگشت به آنها حمله خواهند و آنها را از بین خواهند برد. آنها این برنامه را داشتند. به خواست خدا ما موفق شدیم اربعین را برگزار کنیم.

 
 
  


زکزاکی افزود: من حتی در سخنرانی پایانی خود گفتم: «می‌بینید؟ ما موفق شدیم راهپیمایی اربعین خود را انجام دهیم.» اما آنها در مسیر کانو به زاریا بمب انداختند و ۲۳ نفر را در حادثه انفجار بمب به شهادت رساندند. بعداً یکی از زخمی‌ها بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد و تعداد جان باختگان به ۲۴ رسید. می‌بینید که آن‌ها از قبل برنامه‌ریزی کرده بودند و این اتفاق از شنبه آغاز نشده بود.

 

وحشیگری نظامیان نیجریه در قتل عام شیعیان

زکزاکی درباره روز دستگیری خود گفت: روز یکشنبه در حین نماز صبح ما در حال اقامه نماز جماعت بودیم  در آن موقع بود که آن‌ها صدای من را شنیدند و متوجه شدند که من هنوز زنده‌ام. به محض اینکه صدای من را شنیدند وسط نماز شروع به تیراندازی کردند. آنها همچنان به تیراندازی ادامه می‌دادند در حالی که مشغول نماز خواندن بودیم. وقتی نماز تمام شد وارد خانه شدم اما آنها همچنان تیراندازی می‌کردند گاهی تیراندازی قطع می‌شد انگار که منتظر نیروی کمکی بودند.
بعد از ظهر نیروی کمکی آمد و آنها از هر طرف شروع به تیراندازی کردند و همه را می‌کشتند. آنها به کشتن مردم ادامه دادند تا به حدی که گلوله‌ها دیوارهای خانه من را خراب کردند. سپس آنها تانک آوردند و نرده‌های خانه و در ورودی را  شکستند. در آن موقع برخی از مردم از طریق برنامه واکی تاکی به ما می‌گفتند که بیرون چه خبر است.

وی ادامه داد: آنها می‌گفتند که تعداد بسیار زیادی از مردم شهید شده‌اند تا اینکه سربازان وارد خانه شدند. برادر انس با حماد تماس داشت و به او می‌گفت که چه اتفاقاتی می‌افتد. می‌دانید که داستان طولانی است. اما من بعضی چیزها را فراموش نمی‌کنم و دوست دارم نقل کنم. مثلا وقتی داشتند می‌گفتند که چه کسانی شهید شده‌اند، وقتی گفتند روح الله، پسر مصطفی کشته شده من، علی و حمید را دیدم که شوکه شده بودند و پرسیدند روح الله کشته شد؟ علی خیلی گریه کرد و گفت: ما دیگر نمی‌خواهیم زنده بمانیم زیرا همه عزیزان ما کشته شدند. حمید هم همینطور.

رهبر شیعیان نیجریه ادامه داد: وقتی آنها همه افراد حاضر در خانه را کشتند، خواهر بزرگم بنته و برخی از خواهران در حیاط بودند از جمله نصیبه، دختر ملم شفیعو کازور و سمیه، دختر استاد عیسا مشلگارو و برخی از خواهران و برادران دیگر. همانطور که گفتم با بعضی از آنها از طریق واکی تاکی صحبت می‌کردیم اما بعد دیگر صدای آنها را نشنیدیم. از آن به بعد می‌دانم که انس هم شهید شد. همه کسانی که در حیاط بودند هم شهید شدند.

 
 

 

 بعد آنها بنابر حکمت الهی نتوانستند ما را پیدا کنند. آنها همه جای خانه را گشتند اما خداوند مانع شد که وارد سه تا از اتاق‌ها از جمله اتاق من و اتاق معلمه زینه و سالن پذیرایی شوند که همه در آنجا جمع شده بودیم. خدا مانع از ورود آنها شد. وقتی من داخل سالن بودم آنها توانستند وارد شوند و هر چه را می‌توانستند به سرقت بردند و کتابخانه من را نابود کردند و همه وسایل خانه را دزدیدند.

گفتنی است، ابراهیم زَکزاکی (زاده ۱۳۳۲ش)، روحانی شیعه و رهبر شیعیان نیجریه است. وی با تأثیر از انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و امام خمینی (ره)، شیعه شد و با تأسیس جنبش اسلامی نیجریه، ۳۰۰ مدرسه اسلامی در نیجریه و کشورهای همسایه آن تأسیس کرد. او همچنین مؤسسات خیریه‌ای برای ارائه خدمات مالی درمانی و آموزشی به شیعیان راه‌اندازی کرده است.
 
چنان‌که زکزاکی گفته، وی هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران (۱۳۵۷ش)، تبلیغ دینی در نیجریه را با جذب ده‌ها نفر آغاز کرد و تعداد پیروان اهل بیت(ع) در نیجریه، در دهه ۱۳۹۰ شمسی، با تلاش‌های وی به میلیون‌ها تَن رسیده است.

روز ۲۲ آذرماه ۱۳۹۴ مصادف با ۱۳ دسامبر ۲۰۱۵ شیعیان شهر زاریا در نیجریه مشغول عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در حسینیه‌ بقیه الله بودند و ارتش این کشور به حسینیه و منزل شخصی شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه حمله کردند و با کشتن بیش از هزار نفر از شیعیان این کشور و شماری از اعضای خانواده شیخ زکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش را به شدت زخمی نمودند و به اسارت بردند. او و همسرش پس از شش سال حصر خانگی و زندان در ۶ مرداد ۱۴۰۰ (۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱) از تمام موارد اتهامی تبرئه و آزاد شدند.
انتهای پیام


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها