2024 July 24 - چهار شنبه 03 مرداد 1403
آتش زدن خانه‌ها و آواره کردن شیعیان در ولایت بهسود افغانستان
کد مطلب: ١٥٢٨٥ تاریخ انتشار: ٠١ آبان ١٤٠١ - ١٢:٤٢ تعداد بازدید: 2265
اخبار » عمومي
آتش زدن خانه‌ها و آواره کردن شیعیان در ولایت بهسود افغانستان

گروه طالبان در بخش‌های مختلف افغانستان اقداماتی علیه شیعیان هزاره انجام داده‌اند که منجر به آواره شدن هزاران خانوده، کشتار غیرنظامیان و غصب اموال و دارایی‌های مردم شده است.

 به گزارش «شبکه حضرت ولی عصر عج»، در بیش از یک سال گذشته که گروه طالبان بر افغانستان حاکم بوده‌اند، فشارهای سیاسی و نظامی بر شیعیان هزاره در این کشور در حال افزایش بوده است.

 گروه طالبان در این مدت، در بخش‌های مختلف افغانستان اقداماتی علیه شیعیان هزاره انجام داده‌اند که منجر به آواره شدن هزاران خانوده، کشتار غیرنظامیان و غصب اموال و دارایی‌های مردم شده است.

بزرگترین نمونه این فشارها و اقدامات، لشکرکشی به ولسوالی بلخاب در ولایت سرپل در شمال افغانستان بود که بر اساس آمار سازمان ملل، منجر به آواره شدن بیش از 27 هزار نفر شد.

دومین نمونه بزرگ، کوچ اجباری بیش از 700 خانواده در ولسوالی گیزاب ولایت دایکندی به فرمان والی سابق گروه طالبان برای این ولایت و بر اساس یک فیصله غیابی بود.

در سایر ولایت‌های افغانستان نیز چنین اقداماتی بارها از سوی گروه طالبان صورت گرفته است و خانواده‌های هزاره مجبور شده‌اند که خانه، زمین و زندگی شان را رها کرده و آواره شوند.

این اقدامات همواره با خشونت و تهدید به مرگ همراه بوده است و در تازه ترین مورد در ولسوالی بهسود ولایت میدان آغاز شده است.
آتش زدن خانه‌ها در بهسود

گروه طالبان در سه روز گذشته، کاروانی از نظامیان خود را به ولسوالی «حصه دوم بهسود» ولایت میدان وردک روان کرده‌اند.

هنوز هدف دقیق اعزام این نیروها از سوی گروه طالبان اعلام نشده است و مشخص نیست که آنها به چه هدفی به این ولسوالی فرستاده شده‌اند.
 

اما منابع محلی می‌گویند که آنها خانه‌های مردم را حفر می‌کنند، مردم را آزار و اذیت می‌کنند و چندین خانه را آتش زده‌اند.

به گفته منابع محلی، نظامیان گروه طالبان تاکنون دست کم سه خانه را در منطقه «تکه تو» و «آبلیس» ولسوالی حصه دوم بهسود، آتش زده‌اند.

این منابع همچنین از شکنجه ساکنان محل توسط نظامیان گروه طالبان، خبر می‌دهند و می‌گویند که آنها بر دستان بعضی ساکنان این منطقه گلوله باری کرده‌اند.

آنها می‌گویند که نظامیان گروه طالبان پس از زخمی کردن ساکنان ولسوالی حصه دوم بهسود، مانع رفتن آنها به شفاخانه می‌شوند و نمی‌گذارند که زخم‌های آنها مداوا شود.

بر اساس قوانین بین‌المللی، کشتار و آزار و اذیت غیرنظامیان و ایجاد مانع برای مداوای افراد زخمی شده، می‌تواند جنایت علیه بشریت به شمار رود و مجرمان باید در دادگاه‌های بین‌المللی، پاسخگو باشند.

اما تاکنون باوجود دادخواهی‌های زیاد، سازمان‌های بین المللی جنایات علیه شیعیان هزاره در افغانستان را، به ویژه از سوی گروه طالبان، به صورت مستقلانه و در چهارچوب کنسوانسیون نسل‌کشی و سایر قوانین بین المللی، بررسی نکرده است.
آواره کردن خانواده‌ها

منابع محلی می‌گویند که گروه طالبان در ولسوالی حصه دوم بهسود، علاوه بر اینکه اقدام به آزار و اذیت مردم و آتش زدن خانه‌ها کرده‌اند، بسیاری از خانواده‌ها را آواره کرده‌اند و آنها را مجبور کرده‌اند که خانه و زندگی شان را رها کرده و کوچ کنند.

بر اساس گزارش منابع محلی، نظامیان گروه طالبان تاکنون دست کم 20 خانواده از ساکنان این ولسوالی را آواره کرده‌اند و خانه شماری از آنها را آتش زده‌اند.
 

آنها علاوه بر این، اقدام به تخریب خانه‌های مردم کرده‌اند و زیر خانه‌ها را حفاری می‌کنند و می‌گویند که هدف شان پیدا کردن اسلحه و مهمات است.

منابع محلی می‌گویند که آوارگان از ترس نظامیان گروه طالبان به کوه‌ها پناه برده‌اند و در وضعیت رقت باری بسر می‌برند.

در این فصل سال، هوا در ولسوالی‌های حصه اول و دوم بهسود میدان وردک، به شدت سرد است و پناه بردن به کوه‌ها، می‌تواند جان آوارگان را به خطر اندازد.

طالبان علاوه بر این، با شلیک راکت بر منطقه، ساکنان محل را وحشت زده‌اند و آرامش ساکنان فقیر این مناطق را برهم زده‌اند.

از زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان، در ولسوالی‌های بهسود میدان وردک، هیچ نوع نزاع و درگیری نظامی رخ نداده است.

پیش از آن، گهگاهی بر اثر هجوم کوچی‌های مسلح بر زمین و مزارع مردم، درگیری‌های مقطعی در این ولسوالی رخ می‌داد.

ساکنان بهسود، همه غیرنظامی، زراعت پیشه و کسبه کار هستند و اکنون هیچ فرد نظامی از حکومت پیشین در این منطقه حضور ندارد.

اما با وجود هیچ‌گونه نشانه‌ای از حضور افراد نظامی در این منطقه، طالبان یورش برده‌اند و اقدام به آتش زدن خانه‌ها و آواره کردن مردم کرده است.

انتهای پیامShare
1 | علی | Germany - Falkenstein | ٢٠:١٥ - ٠١ آبان ١٤٠١ |
اون زمان که هی یه عده شل مغز احمق می گفتند طالبان فرق کرده ومیانه رو شده وزرت زرت در تهران جلسه داشتند باید فکر این روز را می کردید.
2 | محمد | Germany - Falkenstein | ١٥:٥٥ - ٠٨ آبان ١٤٠١ |
آستاد رائفی پور گفتن طالبان خوبن
لذا این اخبار درست نیست.

امثال رائفی پور ها خجالت بکشن
3 | رضایی رافضی | Germany - Falkenstein | ٢١:١٤ - ٠١ مهر ١٤٠٢ |
تاریخ داره تکرار میشه به خدا قسم.کتاب غارات رو بخونید
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها