2023 June 5 - دوشنبه 15 خرداد 1402
سازمان ملل: کشتار شیعیان در زندان‌های عراق به صورت نظام‌مند توسط داعش
کد مطلب: ١٤٢١١ تاریخ انتشار: ١٣ آذر ١٤٠٠ - ١٩:١٠ تعداد بازدید: 1457
اخبار » عمومي
سازمان ملل: کشتار شیعیان در زندان‌های عراق به صورت نظام‌مند توسط داعش

سازمان ملل اعلام کرد که دست‌کم هزار زندانی که عمدتا شیعه بوده‌اند به صورت نظام‌مند توسط داعش کشته شده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید نیروهای داعش در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ در زندان شهر موصل مرتکب جنایات جنگی و همچنین جنایت علیه بشریت شده‌اند. جایی که دست‌کم هزار زندانی مسلمان به طور سیستماتیک کشته شده‌اند.

«کریستین ریتچل» رئيس تیم تحقیقاتی سازمان ملل روز پنجشنبه در گزارش خود به اعضای شورای امنیت این سازمان ضمن اعلام این مطلب تاکید کرد که شواهد جمع‌آوری شده بقایای قبرهای دسته‌جمعی را نشان می‌دهد که شامل افرادی است که در زندان‌ مرکزی بوداش به سر می‌بردند.

بر اساس این گزارش و همچنین جمع آوری اظهارات کسانی که از آن زندان جان سالم به در برده‌اند صبح روز ۱۰ ژوئن سال ۲۰۱۴ اعضای داعش به این زندان حمله کرده و این جنایت سیستماتیک را انجام داده‌اند.

بر اساس این گزارش زندانیان دستگیر شده بر اساس مذهب خود مورد تحقیق قرار گرفته و دست‌کم هزار زندانی که عمدتا شیعه بوده‌اند به صورت نظام‌مند کشته شده‌اند.

رئيس این تیم تحقیقاتی در توضیح به اعضای شورای امنیت همچنین تاکید کرد که نتایج این گزارش بر پایه گفتگو با بازماندگان این جنایت، شواهد قانونی از جمله اسناد به جا مانده از داعش، اظهارات برخی از اعضای این گروه افراطی، پژوهش‌های مستقل و همچنین اعترافات اعضای داعش در این جنایت‌ نقش داشته‌اند، حاصل شده است.

در نتیجه گیری این تحقیقات آمده است که داعش مرتکب جنایت علیه بشریت، قتل، شکنجه، ناپدید کردن افراد، آزار و اذیت و دیگر اقدامات غیرانسانی را در زندان بوداش در موصل شده که تمامی این موارد مصداقی از جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود.

ریتچر همچنین تاکید کرد که شواهد واضح و قانع کننده‌ای پیدا کرده که نشان می‌دهد اعضای گروه داعش به صورت موفقیت آمیزی سلاح‌های شیمیایی خود را گسترش داده و حتی از گاز خردل نیز استفاده کرده‌اند.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها