2023 June 4 - يکشنبه 14 خرداد 1402
شیعیان افغانستان و محرم ۱۴۴۳
کد مطلب: ١٤١٤٣ تاریخ انتشار: ٢٧ مرداد ١٤٠٠ - ١٦:٢١ تعداد بازدید: 1508
اخبار » عمومي
شیعیان افغانستان و محرم ۱۴۴۳

به گفته عزاداران حسینی در افغانستان هیچ چیز مانع برگزاری عزاداری سالار شهیدان نمی‌شود و این مراسم در هر شرایطی برگزار می‌شود.

از نخستین روزهای ماه محرم در شهرهای مختلف افغانستان بویژه مزار شریف و کابل، در شرایطی که جنگ و درگیری به مراکز استان‌ها کشیده شده و تهدیدهای امنیتی نیز به موازات آن افزایش یافته بود،آئین عزاداری سرور و سالار شهیدان با حضور عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) آغاز شد.
طالبان که با سرعتی سرسام‌آور در حال پیش‌روی یود، در پیامی به شیعیان هرات برای تامین امنیت مراسم محرم اعلام آمادگی کرده بود.
مقا‌م‌های دولتی افغانستان عنوان می‌کردند که عملیات نیروهای امنیتی در محلات مسکونی، که فقط به خاطر جلوگیری از تلفات به غیرنظامیان است، به کندی به پیش می‌رود پس تصمیم‌گیری در برگزاری مراسم‌ها را به عهده حودم مردم گذاشتند و قولی در رابظه با برقراری امنیت مراسم ندادند.
متاسفانه طی روزهای گذشته با سقوظ سنوامی‌وار شهرهای افعانستان و از هم پاشیدگی دولت و فرار رئیس‌جمهور به کشوری دیگر نگرانی‌ها تشدید شد.
با رسیدن طالبان به کابل، براساس گزارش‌ها بدست آمده، طالبان به نیروهای خود دستور داده در دروازه های کابل منتظر بمانند. در بیانیه‌ای از سوی طالبان آمده است که مسئولیت امنیت شهر در حال حاضر بر عهده دولت است و مذاکرات برای انتقال مسالمت‌آمیز قدرت ادامه دارد. در همین حال امروز تصاویری از جمع آوری پرچم های سیاه عزای سید الشهدا در یکی از شهرهای افغانستان منتشر شده است.
مراسم ایام محرم و عاشورا هرساله به صورزت گسترده در شهرهای عمدتا شیعه‌نشین افغانستان برگزار می‌‎شود. مراسمی مفصل که روز عاشورا در شهری سیاه‌پوش در تعزیت آن امام شهید نمود بیشتری دارد. به گفته عزاداران حسینی هیچ چیز مانع برگزاری عزاداری سالار شهیدان نمی‌شود و این مراسم در هر شرایطی برگزار می‌شود.
گروه طالبان که در دوره حاکمیت خود پیش از سال ۲۰۰۱ میلادی برگزاری آیین محرم را برای شیعیان افغانستان ممنوع کرده بودند، پس از ۲۰ سال باردیگر بر شماری از شهرها حاکم شده اند و هنوز روشن نیست که آنها این بار با شیعیان و محبان اهلبیت «ع» چگونه برخورد خواهند کرد.


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها