2024 July 20 - شنبه 30 تير 1403
احمد بصري و انكار افضليت حضرت زهرا سلام الله عليها
کد مطلب: ١٣٧٥٨ تاریخ انتشار: ٢٢ دي ١٣٩٩ - ١٨:١٤ تعداد بازدید: 3987
فتنه احمد الحسن » مقالات
احمد بصري و انكار افضليت حضرت زهرا سلام الله عليها

بسم الله الرحمن الرحيم

آنچه که در اين مقاله مطالعه مي‌کنيد:

آشنايي با فرقه احمد بصري به عنوان مدعي مهدويت و امامت.

معرفي چهار زني که افضل ديگر زنان عالم هستند.

حضرت زهرا سلام الله عليها افضل زنان عالم.

انکار حصر افضليت حضرت زهرا سلام الله عليها بر زنان عالم توسط احمد بصري.

نتيجه گيري سخنان احمد بصري در انکار افضليت حضرت زهرا سلام الله عليها و انکار روايت.

احمد بصري: انکار کننده روايات کافر است.

انکار افضليت حضرت زهرا سلام الله عليها بر ديگر زنان عالم توسط احمد بصري.

مقدمه: آشنايي با فرقه احمد بصري به عنوان مدعي مهدويت و امامت.

ظهور مدعيان دروغين مهدويت، در طول تاريخ اسلام، مسئله‌اي تلخ است که مسلمانان هر از چندگاه با آن روبرو مي‌شوند. گاهي صوفيه، گاهي شيخيه، گاهي بابيت، گاهي بهائيت و در سال‌ها‌ي اخير مدعي يمانيت با ادعاي نجات دادن مردم دست خويش را از آستين پر فريب ابليس بيرون آورده و به سمت مردم دراز كرده است! و در اين ميان کم‌اطلاعان يا ساده لوحان يا غرض ورزان، ابراز ايمان به اين جريان هاي انحرافي مي‌نمايند و جذب اين فرقه هاي ضاله و منحرف مي‌شوند.

طبق برنامه ريزي استعمار و دشمنان اسلام يکي از بهترين راهاي مبارزه با اسلام درست کردن فرقه‌هاي منحرف است تا به نام اسلام، اسلام را از بين ببرند همانگونه که با درست کردن داعش و گروهک‌هاي تکفيري از دل اهل‌سنت به اسلام ضربه وارد کردند.

در همين راستا و براي تخريب شيعه، يهود و استعمار همان سياست را در پيش گرفتند تا اين بار داعش شيعي را تاسيس کنند.

حدود 20 سال پيش جرياني از عراق به عنوان مدعي مهدويت به سرکردگي شخصي به نام احمد بن اسماعيل از قبيله همبوش در شهر بصره با نماد ستاره شش پر اسرائيل اعلام موجوديت کرد.

همو که با وجود داشتن نسبي مشخص و محروم بودن از اتصال نسبش به رسول خدا صلي الله عليه وآله وسيادت، ادعا مي‌کند فرزند چهارم از نسل امام زمان عليه السلام است که آمده مردم گمراه در دوره غيبت را هدايت کند!

او با کوله باري از دعاوي که به 180 ادعا مي‌رسد و مهم‌ترين آنها ادعاي نبوت و امامت و رسالت است، تبليغات گسترده‌اي در کشورهاي مختلف و به‌خصوص عراق و ايران به راه انداخته و تلاش‌دارد با استدلال‌هاي سبك و حتي بعضاً مضحك خود، مردم را به گرد خويش جمع کند.

وي مدعي شد که نبوت ختم نشده است و امامت در ائمه اثني عشر خاتمه نمي‌يابد لذا ادعاي امامت، نبوت و رسالت نموده و حتي کار را به جاي رساند که ادعاي الوهيت نمود.

وي در آغاز دعوت خويش ادعا کرد تمام مردم جهان و شيعيان که به او ايمان نياورده‌اند کافر و در حکم ناصبي و نجس هستند و هيچ عمل آنان قبول نمي‌باشد و به مانند برادر ناتني خويش داعش حکم به تکفير همه مردم داده و مدعي شد اموال مخالفينش براي اتباع وي حلال مي‌باشد.

از آنجايي که يکي از اهداف تاسيس اين فرقه زير سوال بردن انبياء و ائمه عليهم السلام مي‌باشد، لذا احمد بصري در کتب مختلف خويش اهانت‌هاي بسيار زشتي به حجت‌هاي الهي نموده و مدعي شده است که پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و ائمه انسان‌هاي بي‌سواد و جاهلي بوده‌اند که دچار گناه و معصيت شده‌اند تا جايي که مدعي مي‌شود نعوذبالله اميرالمومنين عليه السلام در خسران بوده و امام حسين عليه السلام دچار شرک خفي بوده و انبياء الهي به مانند حضرت يونس عليه السلام به علت گناه در شکم نهنگ مرده و به جهنم رفته است.

شايد بتوان مدعي شد که هيچ ادعاي عجيب و غريبي نمانده است که احمد بصري آن را براي خود مطرح نکرده باشد تا جايي که وي مدعي شده است شتر حضرت صالح خود او بوده است؛ حضرت خضر در روايات خود وي مي‌باشد، کسي که به جاي حضرت عيسي عليه السلام به صليب کشيده شده است او بوده و صدها ادعاي مضحک اينچنيني.

وي حتي در مورد ياران خود ادعاي عجيبي را مطرح کرده و تصريح کرده است که فقط انسان‌هاي فاسق و شرابخوار و زناکار به او ايمان مي‌آورند.

ما در راستاي روشنگري خالصانه نسبت به خطاها و دروغ‌هاي اين جريان، تصميم به نگارش مقالات کوچک و روان گرفتيم تا در عين عميق بودن مطالب، در فرصت اندکي حقيقت را براي خواننده واضح نماييم.

در اين مقاله به بررسي ادعاي احمد مرتبط با حضرت زهرا سلام الله عليها، يعني تلاش براي از بين بردن پايه‌هاي فضيلت حضرت زهرا سلام الله عليها مي‌پردازيم:

معرفي چهار زني که افضل ديگر زنان عالم هستند

در رواياتي که از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم در منابع شيعه و اهل‌سنت نقل شده است ثابت مي شود در بين زنان عالم چهار زن حضرت زهرا سلام الله عليها، حضرت خديجه سلام الله عليها، حضرت مريم سلام الله عليها و حضرت آسيه سلام الله عليها افضل ديگر زنان مي‌باشند؛ چنانچه شيخ صدوق در کتاب الخصال چنين مي‌فرمايند:

قال رسول الله ...أَفْضَلُ نِسَاءِ أَهْلِ‏ الْجَنَّةِ أَرْبَعٌ خَدِيجَةُ بِنْتُ خُوَيْلِدٍ وَ فَاطِمَةُ بِنْتُ مُحَمَّدٍ وَ مَرْيَمُ بِنْتُ عِمْرَانَ وَ آسِيَةُ بِنْتُ مُزَاحِمٍ امْرَأَةُ فِرْعَوْنَ

الخصال، الشيخ الصدوق، ص206 ، ش 23.

حضرت زهرا سلام الله عليها افضل زنان عالم

روايت ديگري در کنار اين روايت مي باشد که رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم تصريح فرمودند که در بين اين چهار نفر و تمام زنان عالم حضرت زهرا سلام الله عليها افضل مي‌باشد، اين روايت را شيعه و اهل سنت از لسان مبارک رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم در مورد حضرت زهرا سلام الله عليها نقل کرده اند؛ چنانچه شيخ صدوق چنين روايت کرده است:

عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ: إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص كَانَ جَالِساً ذَاتَ يَوْم‏ ... ثُمَّ قَال‏ وَ أَمَّا ابْنَتِي فَاطِمَةُ فَإِنَّهَا سَيِّدَةُ نِسَاءِ الْعَالَمِينَ مِنَ الْأَوَّلِينَ وَ الْآخِرِينَ وَ هِيَ بَضْعَةٌ...

ابن عباس گويد روزي رسول خدا صلي الله عليه وآله و سلم نشسته بود سپس فرمود: ... اما دخترم فاطمه سلام الله عليها همانا بانوي زنان جهانيان از اولين و آخرين و پاره وجود من است است...

الصدوق، ابوجعفر محمد بن علي بن الحسين (متوفاي381هـ)، الأمالي، ص 174، حقيق و نشر: قسم الدراسات الاسلامية - مؤسسة البعثة - قم، الطبعة: الأولي، 1417هـ.

مرحوم شيخ صدوق در روايت ديگر از لسان حضرت صادق عليه السلام نقل مي‌كند که رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند که حضرت زهرا سلام الله عليها سرور همه زنان عالم از اول تا پايان خلقت مي‌باشند.

حدثنا أحمد بن زياد بن جعفر الهمداني رحمه‌الله قال: حدثنا علي بن إبراهيم بن هاشم، عن أبيه، عن محمد بن سنان، عن المفضل بن عمرقال: قلت لأبي عبد الله عليه‌السلام: أخبرني عن قول رسول الله صلى‌الله‌عليه‌وآله في فاطمة: أنها سيدة نساء العالمين أهي سيدة نساء عالمها؟ فقال: ذاك لمريم كانت سيدة نساء عالمها، وفاطمة سيدة نساء العالمين من الأولين والآخرين.

مفضل مي‌گويد به امام صادق عليه السلام عرض کردم: مرا خبر ده از قول پيامبر صلی الله عليه و آله و سلم خدا درباره فاطمه سلام الله عليها که فرمودند: «او سرور زنان جهانيان است». آيا او سرور زنان عصر خويش است؟ امام فرمودند: مريم سرور زنان جهان در عصر خود بوده است، اما فاطمه سلام الله عليها سرور همه زنان از آغاز تا پايان است.

معاني الاخبار، الشيخ الصدوق، ص ۱۰۷، ش 1.

اين روايت در منابع اهل‌سنت هم آمده است که به طور مثال در مسند طيالسي به نقل از رسول الله صلي الله عليه وآله و سلم چنين نقل شده:

قال رسول الله... يا فاطمة اما ترضين ان تكونى سيدة نساء العالمين.

مسند الطيالسي، ج 1، ص 196، اسم المؤلف: سليمان بن داود أبو داود الفارسي البصري الطيالسي الوفاة: 204 ، دار النشر : دار المعرفة - بيروت.

آنچه که از اين روايت به دست مي‌آيد اين نکته مي‌باشد که در بين تمام زنان عالم چهار زن افضل از ديگران مي‌باشند و در بين اين چهار نفر هم حضرت زهرا سلام الله عليها افضل بوده پس ايشان افضل تمام زنان عالم مي‌باشند.

انکار حصر افضليت حضرت زهرا سلام الله عليها بر زنان عالم توسط احمد بصري.

آنچه که در اين مقاله بيان مي‌شود زير سوال بردن افضليت حضرت زهرا سلام الله عليها از تمام زنان عالم توسط احمد بصري مي‌باشد.

با مطالعه کتب احمد بصري متوجه مي‌شو‌يم که يکي از اصلي‌ترين راه‌هاي بيان انحرافات عقيدتي توسط وي سوء استفاده از نام ائمه و بزرگان مي‌باشد تا جايي که به نام بيان فضائل آنان عقائد انحرافي خودش را ذکر کرده تا بتواند با اين ترفند حصر را شکسته و بعد از آن اين مقام را براي خود و اطرافيانش ادعا کند که مي‌توان به عنوان نمونه مسئله ادعاي نبوت وي را مثال زد.

احمد بصري در اين مسئله مدعي مي‌شود که نبوت بعد از پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم پايان نپذيرفته است و درب نبوت براي همه باز است و ائمه همه نبي و مقام پيامبري دارند و در مرحله بعدي براي خودش ادعاي نبوت مي‌کند.

در اين مسئله هم احمد براي اينکه بتواند براي زنان وابسته به خودش همانند خويش فضيلت‌تراشي کند مدعي شده است که افضليت دائمي حضرت زهرا سلام الله عليها از همه زنان عالم دروغ است و درب اين مقام براي همه زنان باز است و زنان ديگر هم مي‌توانند به مقام حضرت زهرا سلام الله عليها برسند.

وي براي اينکه بتواند اين ادعاي خلاف روايات و سخن پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم را به کرسي بنشاند با زيرکي خاصي از احساسات شيعيان استفاده کرده و مدعي شده است که اين چيدمان افضليت سه خانم ديگر، حضرت خديجه سلام الله عليها و آسيه و مريم صحيح نيست و حضرت زينب سلام الله عليها افضل بر حضرت خديجه سلام الله عليها مي‌باشد.

قصد احمد از اين ادعاي بدون دليل و خلاف روايات اين است تا بتواند به نام حضرت زينب سلام الله عليها آن اعتقاد خود را به ديگران منتقل کند لذا چنين مي‌گويد:

پرسش536:

سرورم: چرا فقط چهار زن به مراحل بالاي کمال رسيدهاند: سيده مريم، سيده آسيه، سيده خديجه و سيده‌ي طاهره‌ي معظمه مولايم زهرا سلام الله عليها؟ سرورم! شما که پسر و حبيب او هستي، به گونه‌اي علمي و عقيدتي مرا مطلع گردان تا با پاسخي که از منبع علم و از پسر پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله و سلم آمده است، خوشحال و شادمان نزد اصحابم برگردم.

پاسخ:

موضوع انحصار به کمال رسيدن زنان به چهار نفر درست نيست. صحيح آن است که هر انسان طبق علم و اخلاصش، جايگاهي نزد خداي سبحان دارد؛ چه اين انسان مرد باشد، چه زن! اما اين‌که برتر خواندن يک انسان معين و اين‌که او از تمام انسان‌هاي پيش از خود برتر يا برترين اهل زمان خود است و يا حتي نسبت به تمام انسان‌ها برتري دارد، فقط و فقط از طريق نص خداي سبحان از سوي فرستادگانش ثابت مي‌گردد. از طريق خبررساني پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم به نقل از خداوند سبحان و داناي غيبها، ثابت شده است که فاطمه سلام الله عليها سرور زنان عالميان (دو جهان) است. همچنين ثابت شده است که مريم، آسيه و خديجه، فضل و مقامي نزد خداوند دارند ولي قضيه فقط به همين عده منحصر نمي‌شود؛ بلکه زنان بسياري وجود دارند که نزد خدا مقام و منزلت والايي دارند. حتي بانويي هست که از اين عده برتر و بالاتر است: زينب سلام الله عليها دختر على پس از مادرش فاطمه سلام الله عليها برترين زنان جهانيان است.

اين سخن شما که زنان بافضيلت فقط همين چهار نفرند، چندان دقيق نيست، و شما بدان که باب به روي تمام زن‌ها تا روز قيامت گشوده است تا با عمل و اخلاصشان بتوانند جزو برترين زنان دو عالم شوند.

پاسخ هاي‌روشنگر، احمد بصري، ج6، ص45.

نتيجه گيري سخنان احمد بصري در زير سوال بردن افضليت حضرت زهرا سلام الله عليها و انکار روايت

از اين مطلب احمد بصري چند نتيجه گرفته مي‌شود:

1-پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرموده‌اند که در بين زنان عالم چهار زن افضل بر ديگران هستند و حضرت زهرا سلام الله عليها افضل بر همه زنان عالم مي‌باشند.

2- اين سخن پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم سخن دقيقي نيست و ايشان اشتباه کرده‌اند که اين مطلب را گفته‌اند لذا احمد سخن ايشان را انکار مي‌کند!

3-حصر افضليت زنان عالم بر اين چهار نفر صحيح نيست و درب براي همه زنان باز است تا به اين مقام برسند!

4- زنان زيادي هم رديف اين بانوان و حضرت زهرا سلام عليها بوده‌اند و هستند.

احمد بصري: انکار کننده روايات کافر است

احمد بصري در حالي روايت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم را انکار مي‌كند که خود او و جريانش تصريح کرده‌اند که انکار کننده روايات و سخن معصوم کافر است، چنانچه ناظم العقيلي ليدر اصلي اين جريان چنين مي‌گويد:

ففي هذا الحديث يحکم الرسول بالکفر علي من انکر حديثا من احاديث آل محمد حتي ان کان مخالفا لعقله

الوصية و الوصي، ناظم العقيلي، ص85.

هر کسي که حديثي از احاديث آل محمد را انکار کند به کفر محکوم مي‌کند حتي اگر مخالف عقلش باشد.

وصيت و وصي احمد الحسن، ناظم عقيلي، ص53.

اکنون بايد بگوييم که طبق اين مدرک از کتب خود اين جريان احمد بصري طبق مباني خودش کافر مي‌باشد و قطعا چنين شخصي نمي‌تواند حجت خدا و داراي مقامات الهي باشد.

موفق باشيد.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

بی‌راهه
مستند خواب پریشان
کلیپ
عمومی
برادر ناتنی وهابیت
مستندات تصویری
سخنرانی
مقالات
کتابخانه
سایت های مرتبط