2020 June 6 - شنبه 17 خرداد 1399
نوجوانان شیعه در انتظار اعدام+تصاویر
کد مطلب: ١٣٢١٣ تاریخ انتشار: ٣٠ بهمن ١٣٩٨ - ١٦:٢٨ تعداد بازدید: 274
اخبار » عمومي
نوجوانان شیعه در انتظار اعدام+تصاویر

رژیم سعودی به عنوانی یکی از سردمداران نقض حقوق بشر٬ در سایه سکوت سازمان‌های حقوق بشری همچنان به سرکوب و کشتار زندانیان سیاسی بی‌گناه و در راس آنها نوجوانان ادامه می‌دهد


شرایط شهر شیعه‌نشین «قطیف» در عربستان برای اهالی آن بسیار اسف‌بار ودردناک است٬ گویی که سرنوشت‌ آنها ظلم وستم بوده ‌؛ ظلمی که آنها را وادار به تسلیم نمی‌کند٬ بلکه سبب می‌شود تا آنها در سایه سکوت سازمان‌های حقوق بشری همچنان به صلح و انتخاب خود پایبند باشند.

مردم قطیف نبردی طولانی در پیش دارند که محاکمه‌های مضحک و ظاهری کسانی که خودسرانه بازداشت شده‌اند٬ در صدر این نبرد قرار دارد. این بازداشت‌شدگان در معرض بدترین انواع شکنجه هستند؛ تنها به جرم تظاهرات مسالمت‌جویانه و درخواست عدالت و انصاف!

سلول‌های زندان‌های عربستان پر از زندانیان سیاسی است که فقط به دلیل اعتراض به مقامات و روش‌ها و سیاست‌های آنها محکوم شده‌اند. در این میان یک نوجوان تنها به جرم اینکه در تظاهرات‌ مسالمت‌جویانه در سال 2011 در خیابان‌های قطیف کنار مردم بود دستگیر شد.

محاکمه و صدور حکم برای او کاملا یک‌طرفه صورت می‌گیرد و او فرصت دفاع از خود و یا داشتن یک وکیل را ندارد. جلسات صوری دادگاه برگزار می‌شود و این متهم کوچک حتی نمی‌داند ماجرا از چه قرار است! او مجبور است که به دستور رژیم حاکم بر کشور و دستگاه قضایی آن فقط تسلیم شود.

اگر مقامات سعودی تصمیم بگیرند این نوجوان را اعدام کنند٬ بعد از به شهادت رساندن او به خانواده‌اش خبر می‌دهند و این متهم بی گناه را تنها دفن کرده و حتی به خانواده‌اش اجازه نخواهند داد با او خداحافظی کنند.

نوجوانان شیعه در انتظار اعدام+تصاویر

در خلال روزهای گذشته اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه مقامات 12 نوجوان بازداشت‌شده سیاسی را تهدید به قتل کرده‌اند.

چندین طرف حقوقی هشدار داده‌اند که امکان اجرای این احکام به زودی وجود دارد و منابع سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر به وبسایت خبری العهد گزارش دادند که نگرانی‌ها در این خصوص جدی بوده و برخی از این نوجوانان تنها امضای پادشاهی را برای اجرای حکم نیاز دارند و در میان آنها نیز هستند کسانی که حکمشان صادر شده و در انتظار تجدید نظر مانده‌اند.

نوجوانان شیعه در انتظار اعدام+تصاویر

بر اساس اطلاعات منابع مربوطه 12 نفر از این بازداشت‌شدگان در معرض اعدام که سالها قبل دستگیر شدند همچنان نوجوان هستند.

یک منبع از شهر قطیف به العهد خبر داد که آخرین اطلاعات از داخل زندان‌ها حاکی از وجود ترس و نگرانی شدید از اقدام نظام سعودی به اعدام نوجوانان است؛ به ویژه اینکه دادگاه‌های آنها در اغلب اوقات بدون حضور هیچ وکیلی و به شکل کاملا محرمانه برگزار می‌شود؛ تا جایی که خانواده این افراد پس از گذشت چند روز متوجه می‌شوند که فرزندانشان را به دادگاه جنایی ویژه در ریاض برده‌اند.

مسئله بازداشت‌شدگان سیاسی و به ویژه نوجوانان در عربستان بسیار ظالمانه و وحشتناک است؛ علاوه بر رنج بزرگی که خود این افراد در زندان‌های سعودی می‌برند٬ خانواده‌هایشان نیز نهایت شکنجه را احساس می‌کنند؛ تا جایی که مقامات عربستان حتی به آنها اجازه نمی‌دهند از فرزندانشان خبر بگیرند و یا حتی یک بار قبل از اعدام آنها را ببینند.

نوجوانان شیعه در انتظار اعدام+تصاویر

منبع مذکور خاطرنشان کرد که خانواده‌های این افرادی که محکوم به اعدام شده‌اند٬ در حالتی از خوف و رجا به سر می‌برند. آنها گاهی امیدوارند که این حکم ابطال شود و گاهی نیز می‌ترسند که رژیم سعودی به فرزندانشان خیانت کند؛ همانطور که در کشتار 23 آوریل 2019 به راحتی 33 متهم را شهید کرد٬ در 11 جولای 2017 ٬ 4 نفر و در 2 ژانویه 2016 ٬ 4 نفر را به شهادت رساند که «شیخ نمر باقر النمر» در راس آنها بود.

«طه حاجی» یکی از معروف‌ترین وکلای سعودی است که در گفتگو با العهد درباره شرایط خطرناک این بازداشت شدگان هشدار داده و اشاره کرد که حکم نهایی برخی از آنها صادر شده و امکان اجرای اعدامشان در هر زمان و بدون اطلاع قبلی به خانواده‌هایشان وجود دارد.

نوجوانان شیعه در انتظار اعدام+تصاویر

بر اساس آنچه گفته شد٬ این روش در اجرای حکم٬ صرف نظر از اینکه دستگیری و محاکمه آنها کار درستی بوده یا نه صراحتا نقض حقوق بشر به شمار می‌رود.

مقامات سعودی حتی به این افراد اجازه نمی‌دهند وصیت‌نامه بنویسند و یا برای آخرین بار با خانواده‌هایشان خداحافظی کنند و همه این پنهان‌کاری‌ها و خشونت‌ها تا مرحله بعد از اعدام آنها نیز ادامه پیدا می‌کند. این اتفاق در آوریل گذشته نیز رخ داد؛ جایی که رسانه‌های محلی از طریق «واتساپ» خبر کشتار وحشیانه زندانیان را منتشر کردند.

این وکیل سعودی تاکید کرد که نقض حقوق بشر در رابطه با این زندانیان بعد از شهادتشان نیز ادامه دارد؛ آنها را درحالی که سرشان از بدنشان جدا شده ٬ در جایی دور از خانواده‌‌هایشان و بدون اینکه برای آنها نماز بخوانند دفن می‌کنند. جرم همه این افراد آن است که فقط حقوق طبیعی خود را می‌خواستند نه بیشتر!

نوجوانان شیعه در انتظار اعدام+تصاویر

حاجی تصریح کرد که مصوبه جدیدی که به منظور جلوگیری از اعدام بازداشت شدگان نوجوان صادر شده نیز مانع از ادامه اجرای این احکام نشده و دادستان نیز اصرار به اجرای اعدام‌ها دارد.

منابع نزدیک به اهالی قطیف می‌گویند که ما در برابر یک نظام دیکتاتوری قرار داریم که با اعدام نوجوانان و مظلومان٬ ترس و وحشت به دل ملت می‌اندازد تا ثابت کند حکومت آن در جهت مخالف کسانی است که ساده‌ترین حقوق خود را مطالبه کرده و یا برای بیان نظراتشان در برابر چیزی که آنها را به بدبختی کشانده٬ در تظاهرات مسالمت‌آمیز شرکت می‌کنند.

نوجوانان شیعه در انتظار اعدام+تصاویر

رژیم سعودی همواره، شیعیان، زندانیان سیاسی و مخالفانِ دیکتاتوری قبیله ای در این کشور را به اتهامات واهی از جمله تروریسم، قتل عام می‌کند.

سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری تاکنون بارها از سرکوب آزادی بیان، اعدام و زندانی کردن معترضان و فعالان حقوق بشری در عربستان انتقاد کرده اند.به اذعان این سازمان ها، رژیم سعودی یکی از اصلی ترین ناقضان حقوق بشر در جهان است.مطالب مرتبط:
یک کشته و چند زخمی در حمله داعش به شرق عراقداعش مسئولیت حمله انتحاری به ارتش "الجزایر" را برعهده گرفت۵ کشته و ۱۱ زخمی در حمله انتحاری در کابل


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | فروشگاه | طرح پرسش | گنجینه ولایت | نسخه موبایل | آثار و تألیفات | العربیة | اردو | English