2019 March 20 - چهار شنبه 29 اسفند 1397
نقل ادله ی حقانیت خلافت امیرالمؤمنین علیه السلام در کتب اهل سنت؛ مایه ی مباهات شیعه/ ناسزا گویی به بهانه دفاع از اهل بیت علیهم السلام با منطق اهل بیت علیهم السلام سازگار نیست
کد مطلب: ١٢٣٣٧ تاریخ انتشار: ٠١ بهمن ١٣٩٧ - ١٥:٥٤ تعداد بازدید: 213
اخبار » عمومي
نقل ادله ی حقانیت خلافت امیرالمؤمنین علیه السلام در کتب اهل سنت؛ مایه ی مباهات شیعه/ ناسزا گویی به بهانه دفاع از اهل بیت علیهم السلام با منطق اهل بیت علیهم السلام سازگار نیست

به گزارش روابط عمومی مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر عج همزمان با شب شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها سخنرانی آیت الله حسینی قزوینی در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه علیها سلام برگزار شد که به برخی از بیانات ایشان می پردازیم:

سخن گفتن در رابطه صدیقه طاهره علیها سلام خیلی سخت و دشوار است؛ در حق صدیقه طاهره علیها سلام باید فرزند بزرگوار ایشان، مهدی آل محمد علیهم السلام، که علوم ایشان از سرچشمه ی وحی گرفته شده است سخن بگوید، اوست که می تواند نسبت به صدیقه طاهره حق مطلب را ادا کند و پرده از ابعاد وجودی واقعی و حقیقی سیدة نساء اهل الجنة بردارد.

وجود نورانی حضرت فاطمه زهرا از ابعاد مختلفی قابل بررسی است که یکی از این ابعاد وجودی ایشان ملاک بودن برای حقانیت امیرالمؤمنین علیه السلام و حقانیت مذهب شیعه در برابر دیگر مذاهب است.

روایاتی که در پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله راجع به حضرت زهرا سلام الله علیها صادر شده است نشان گر این است که این احادیث فقط به عنوان یک فضیلت و به دلیل این که صدیقه طاهره سلام الله علیها دختر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است صادر نشده است؛ زیرا پیامبرگرامی صلی الله علیه  و آله دارای هشت فرزند بوده اند ولی این روایات فقط برای حضرت زهرا علیها سلام نقل شده است؛ بلکه عمدتا ناظر به این است که در اختلافات بعد از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله – که خود ایشان از این اختلافات بارها خبر داده بودند- الگویی برای تشخیص حق وجود داشته باشد.

نکته ی حساس این است که در کنار روایت "فاطمة بضعة مني فمن أغضبها فقد أغضبني" در صحاح اهل سنت به وفور نقل شده است حضرت زهرا نسبت به خلیفه اول غضب کرده اند و تا آخرین لحظات عمر شریفشان از این غضب منصرف نشده اند.

این دو روایت بسیاری از علما، بزرگان و اندیشمندان اهل سنت را به چالش و تحیر واداشته است به طوری که تعدادی از آن ها حدیث را انکار کرده اند، در حالی که این دو حدیث در صحاحشان آمده است! برخی تآویل کرده اند، برخی توجیه کرده اند و برخی از وهابیون مانند عرعور گفته اند خدا برتر از این است که با رضایت کسی راضی شود و با غضب شخصی غضب کند!!

با ملاحظه یکی از کتابهای با ارزش به نام "موسوعة من حیاة المستبصرین" که در آن شرح حال هزاران مستبصر آورده شده است می‌بینیم بسیاری از علما، دانشمندان و متفکران اهل سنت و وهابی به برکت حضرت صدیقه طاهره علیها سلام و این روایات شیعه شده اند.

نکته ی قابل توجه دیگر دفاع جانانه ی حضرت صدیقه طاهره از حریم ولایت است. از همان لحظه ای که حق مسلم امیرالمؤمنین علیه السلام غصب گردید، صدیقه طاهره سلام الله علیها با تمام توان در صحنه حاضر شد و با استفاده از تمام ظرفیت های آن روز به دفاع از ولایت حضرت علیه السلام پرداخت.

حضرت زهرا سلام الله علیها سلام با استناد به حدیث غدیر می‌فرمایند آیا آن توصیه هایی که پدرم در غدیر خم با آن جمعیت انبوه به ولایت حضرت علی علیه السلام کرده است را فراموش کرده اید؟! شاید دلیل استناد ایشان، با وجود ده ها روایت دیگر برای ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام، فاصله ی زمانی کم غدیر با رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و بیعت حاضران انبوه در غدیر باشد، به طوری که اصلا تصور نمی شد قضیه غدیر به این زودی فراموش شود.

آن طور که در منابع اهل سنت نیز آمده است حضرت زهرا سلام الله علیها در خطبه ی خود بیان می کنند که ما دودمانی هستیم که نبی مکرم صلی الله علیه و آله خلافت ما را بر شما تثبیت کرده است و کتاب خدا با ماست. این مایه ی مباهات شیعه است که ادله ی حقانیت آن در کتب اهل سنت نیز نقل شده است.

هنر این است  که همانند امیرالمؤمنین و حضرت زهرا علیهما السلام در دو محور کار کرد: 1- اثبات ولایت و امامت امیرالمؤمنین علیه السلام2- بطلان ادعای کسانی که مدعی خلافت شده اند.

برای دفاع از حریم ولایت باید با زبان نرم ولین سخن گفت نه با زبان تند و الفاظ خشن و گزنده. کار آن هایی که در بعضی رسانه ها و بعضی از منبرها به بهانه دفاع از حریم اهل بیت علیهم السلام و حضرت صدیقه طاهره علیها السلام فحاشی و ناسزا گویی می‌کنند، با منطق اهل بیت علیهم السلام سازگار نیست؛ امیرالمؤمنین اینگونه نبوده است.

پس از برنامه سخنرانی آیت الله حسینی قزوینی ، برادر سید رضا نریمانی در جوار دو شهید گمنام به مداحی و ذکر مصیبت پرداختند

 
Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها
صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | فروشگاه | طرح پرسش | گنجینه ولایت | نسخه موبایل | آثار و تألیفات | العربیة | اردو | English