2022 November 29 - سه شنبه 08 آذر 1401
وهابیت از منظر مولوی عبدالرحمن سربازی
کد مطلب: ١١٥٨٥ تاریخ انتشار: ٢٧ مهر ١٣٩٦ - ١٧:١٩ تعداد بازدید: 2338
فتنه وهابیت » شناخت وهابیت
وهابیت از منظر مولوی عبدالرحمن سربازی


تکفیر اهل سنت توسط بن باز مفتی وهابی به نقل مولوی عبدالرحمن سربازی(چابهاری)

آیا می دانستید وهابیون و علمای آنان تمام اهل سنت غیر خود را کافر میدانند؟

یکی از موارد اختلافی تمام فرق اسلامی با وهابیت بحث تند روی آنان در تکفیر امت می باشد،چنانچه که بسیاری از علمای اهل سنت هم تصریح کرده اند که وهابیون تکفیری ترین فرقه بوده و با کوچکترین بحث اختلافی با دیگر فرق اسلامی فتوا به کفر غیر خود میدهند.

اهل سنت دارای چندین مذهب فقهی بوده و از نظر اعتقادی هم به چندین گروه تقسیم می شوند که اکثریت آنان در باب اعتقادی پیرو ابوالحسن اشعری و ابومنصور ماتریدی هستند که اصطلاحا میگویند اشعری و ماتریدی.
مولوی عبدالرحمن سربازی در کتاب اعتدال در مسلک دیوبند به زیبایی به این نکته اشاره می کند که اهلسنت در باب اعقادی اشعری و ماتریدی هستند و در ادامه جریانی را نقل میکند از تکفیر اهل سنت توسط مفتی عربستانی وهابیت جناب بن باز.

ایشان در این کتاب اشاره می کند به دیدار یکی از علمای اهل سنت جناب سعد شعبان رهبرجنبش توحیدی لبنان با بن باز مفتی وهابیت، در شب بعد از به شهادت رسیدن جمع کثیری از حجاج ایرانی توسط وهابیون ال سعود در سال 1366 در مناسک حج که جناب بن باز در پاسخ به سوالات این عالم سنی تصریح میکند نه تنها شیعیان کافر هستند بلکه دیگر فرق اهلسنت هم مانند اشعری و ماتریدی کافر می باشند.

چنانچه عبدالرحمن سربازی چنین میگوید:

ما از ديد اعتقادي اشعري و ماتريدي به شمار ميرويم...

شيخ سعد شعبان رهبر جنبش توحيدي لبنان گفت در شب بعد از حادثه مني در سال1366 وارد خيمه اي شدم که شيخ عبدالعزيز بن عبدالله بن باز در آنجا بود از وي ضمن گفتگو سوال کردم عقيده تو درباره شيعه چيست آيا کافرند يا مسلمان در پاسخ گفت کفارند به همين منوال درباره فرق جبريه قدريه اشاعره ماتريديه و معتزله سوال کردم در پاسخ همان جمله را تکرار ميکرد که کفارند...

بنابر اين کسي که اشاعره و ماتريديه را کافر و گمراه ميداند چگونه ميتوان او را اهل سنت و الجماعت قرار داد.

عبدالرحمن سربازي:اعتدال در مسلک ديوبند ص55

همانگونه که ملاحظه فرمودید جناب بن باز بعد از تکفیر شیعیان چقدر راحت اهل سنت را تکفیر میکند و به قول جناب سربازی چگونه می شود ایشان و پیروان وی یعنی وهابیون را اهل سنت نامید در حالی که آنان اهل سنت را کافر میدانند.

اما سوال مهم:

نکته بسیار مهم در این تکفیر اهل سنت توسط بن باز، روایت های صحیح بخاری و مسلم است که اینگونه از لسان پیامبر روایت کرده اند : اگر کسی شخصی را کافر دانست یا خودش کافر است یا آن شخص کافر است.

چنانچه مسلم نیشابوری در صحیح خود نقل میکند:

60 حدثنا أبو بَكْرِ بن أبي شَيْبَةَ حدثنا محمد بن بِشْرٍ وَعَبْدُ اللَّهِ بن نُمَيْرٍ قالا حدثنا عُبَيْدُ اللَّهِ بن عُمَرَ عن نَافِعٍ عن بن عُمَرَ أَنَّ النبي صلى الله عليه وسلم قال إذا كَفَّرَ الرَّجُلُ أَخَاهُ فَقَدْ بَاءَ بها أَحَدُهُمَا

از ابن عمر روایت است که رسول خدا (ص)فرمود:کسی که به برادر خود بگوید:کافر،کفر به یکی از آن دو بر می گردد

و در روایت بعدی چنین آورده است:

60 وحدثنا يحيى بن يحيى التَّمِيمِيُّ وَيَحْيَى بن أَيُّوبَ وَقُتَيْبَةُ بن سَعِيدٍ وَعَلِيُّ بن حُجْرٍ جميعا عن إسماعيل بن جَعْفَرٍ قال يحيى بن يحيى أخبرنا إسماعيل بن جَعْفَرٍ عن عبد اللَّهِ بن دِينَارٍ أَنَّهُ سمع بن عُمَرَ يقول قال رسول اللَّهِ صلى الله عليه وسلم أَيُّمَا امْرِئٍ قال لِأَخِيهِ يا كَافِرُ فَقَدْ بَاءَ بها أَحَدُهُمَا إن كان كما قال وَإِلَّا رَجَعَتْ عليه

از ابن عمر روایت است که رسول خدا(ص) فرمود: کسی که به برادر خود بگوید:کافر،کفر به یکی از آن دو بر می گردد اگر فرد مقابلش کافر باشد،به او می رسد در غیر این صورت به خود او باز می گردد

صحيح مسلم ج 1 ص 79 ، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري

حال با توجه به این روایات و تکفیر اهل سنت توسط بن باز مخالفین ما یا باید بپذیرند که یا اهل سنت کافر هستند یا اینکه بن باز کافر است.

سوال ما از وهابیت و اهل سنت این است که شما کدام یک را انتخاب می کنید!

گزینه اول: بن باز کافر است.

گزینه دوم: اهل سنت کافر است.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها