2023 June 6 - سه شنبه 16 خرداد 1402
لزوم تحقیق و بررسی از مذهب حق در اسلام
کد مطلب: ١٠٦٦٢ تاریخ انتشار: ٢٨ فروردين ١٣٩٣ - ١٩:٢٦ تعداد بازدید: 3577
سخنراني ها » امامت و خلافت
لزوم تحقیق و بررسی از مذهب حق در اسلام

حدیث افتراق امت به هفتاد و سه گروه و معرفی فرقه ناجیه
امامت و ولایت 1393/01/28

بسم الله الرحمن الرحیم

تاریخ: 1393/01/28

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم

ای جمله ی بی کسان عالم را کس

یک جو کرمت بهر من بی کس بس

هر کس به کسی و حضرتی می نازد

جز حضرت تو ندارد این کس کس

الهی ایاک نعبد و ایاک نستعین. خالصانه ترین درود و سلام و ارادت و تهیت خودمان را در طبق هایی از نور تقدیم می کنم به ساحت مقدس، نورانی و ملکوتی قطب دایره ی امکان، لنگر زمین و آسمان، آقامان، مولایمان، امام زمان (علیه السلام) و سلام و صلوات می فرستیم بر محمد و آل محمد:

(اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم)

بینندگان عزیز و ارجمند و دوست داشتنی شبکه ی جهانی ولایت، سلام علیکم، حال و احوالتان چطور هست؟ خوبید انشالله؟ سلامتید؟ سرحالید؟ سرزنده اید؟

امیدوارم که در هر کجا که هستید زندگیتان پر از نور و معنویت باشد و زندگی آرامی داشته باشید چه عزیزانی که در گوشه و کنار ایران اسلامی نمی دانم شمال، جنوب، شرق، غرب، کجا بیننده ی ما هستید بهترین ها را برایتان آرزو می کنم و همه ی عزیزانی که در گوشه کنار این کره ی خاکی دل داده اند به شبکه ی جهانی ولایت همراهی می کنند با نگاه مهربانشان، برنامه های ما را و ما افتخار می کنیم به مخاطبین و همراهانی همچون شما، خیلی خوشحال هستیم که یک شب جمعه فرا رسید و برنامه ی زنده ی امامت و ولایت تقدیم حضور شما می شود.

اجازه بدهیم همین جا هم یک سلامی داشته باشم به همه ی عزیزانی که نیمه ی شب و یا نمی دانم فردا روز جمعه تکرار برنامه ما را تماشا می کنند به آنها هم سلام می گویم و آرزوی عزت و سربلندی برای همگیشان دارم.

این را که می گویم از ته قلب می گویم، از صمیم دل می گویم، من شخصاً منتظر هستم شب جمعه فرا برسد، پنج شنبه شب این لحظه به خانه های شما بیایم و برنامه زنده امامت و ولایت را تقدیم حضور شماهایی بکنیم که دلتان، وجودتان، سرشار از عشق و ارادت به ساحت مقدس آقا امیرمومنان، مولای عرشیان و فرشیان هست. الهی که این عشق، این ارادت، این محبت همیشه توی دل های شما ماندگار بماند و بماند انشالله و خدا ذره ای و لحظه ای ما را از این مسیر جدا نکند.

همانطور که می دانید برنامه ی زنده ی امامت و ولایت چند تا پل ارتباطی دارد مثل سایر برنامه های شبکه ی جهانی ولایت، همین ابتدا عرض می کنم که از طریق پیامک برنامه ی ما که آقای کیا عزیز، کارگردان خوب و دوست داشتنی برنامه زحمت کشیدند زیر نویس کردند 30001203 این مال عزیزانی هست که در گوشه و کنار ایران اسلامی هستند و آن شماره ی پایین که خیلی طولانی هست من نتوانستم واقعیتش حفظ کنم تا الان.

ولی آن بالایی را که مال عزیزانمان ایران اسلامی هست حفظ کردم 30001203 ولی شماره پایین که می بینید برای عزیزانی که خارج از کشور هستند در واقع سامانه ی پیامک جهانی ما هست و همه ی عزیزان ما می توانند پیامک بدهند و چه عزیزانی که در ایران اسلامی هستند با شماره ی 30001203 و شماره ی بعدی هم مال عزیزانی هست که در گوشه و کنار این کره ی خاکی هستند با دستان مهربانتان منتظر هستیم پیامک بدهید، اگر سوالی داشته باشید، نظری، پیشنهادی، حرف دلی، نمی دانم از مولای امیرمومنان علی (علیه السلام) و هر آنچه دلتان می خواهد بفرمایید ما خیلی خوشحال می شویم پیام گیر شبکه ی جهانی ولایت هم که 24 ساعته در اختیار شما هست انشالله می توانید پیامک بدهید یا زنگ بزنید، حرف هایتان ضبط می شود همه ی فرمایشاتتان انتقال داده خواهد شد .

همان طور که می دانید برنامه ی زنده ی امامت و ولایت با حضور حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی تقدیم حضور شما می شود که انشالله تا لحظاتی دیگر هم محضر استاد خواهیم بود اجازه بدهید که این بخش از برنامه را مزین کنم به ذکر و نامی از مولا امیرمومنان علی (علیه السلام) که می دانم همه ی شما عاشق امیرالمومنین هستید از بچگی وقتی از زمین می خواستیم بلند بشویم دست به زانو می گرفتیم و یا علی می گفتیم الان هم که هر کاری می خواهیم بکنیم وقتی می گوییم یا علی یک انرژی ویژه و خاصی خدا به ما عنایت می کند به خاطر آن عشق و ارادت و محبتی که در دل ماست.

صد شکر که ما شیعه ی مولا هستیم

موجیم که در پناه دریا هستیم

پرسند اگر روز قیامت از ما

گوییم همه نوکر زهرا هستیم

در پناه مولا امیرمومنان علی (علیه السلام) باشید و آرزو می کنم این تصویر آخری که دیدیم که ذکر یا علی گفتند همه با هم، ایوان نجف، همانجایی که خیلی با صفاست آرزو می کنم خدا نصیبتان بکند و نمی دانم چه جوری هست که هر شب جمعه که من می خواهم بیایم برنامه ی امامت و ولایت.

چند دقیقه قبلش یکی از دوستان پیامک داده است که دارم می روم کربلا، دارم می روم نجف، نائب الزیاره هستم خوش به حال آنهایی که این سعادت نصیبشان می شود و این توفیق نصیبشان می شود و می روند آن فضای سراسر نور ومعنویت را درک می کنند انشالله خدا نصیب شما هم بکند زیارت با معرفت آقا امیرالمومنین در نجف اشرف، و انشالله شفاعتش را در قبر و برزخ و قیامت.

دوستان خوبم برنامه ی زنده ی امامت و ولایت همان طور که خدمتتان عرض کردم در محضر حضرت آیت الله دکتر حسینی قزوینی هستیم انشالله از محضر حضرت استاد بهره مند خواهیم شد و ابتدای برنامه پیامک را گفتم حالا دوستانم زحمت می کشند در طول برنامه هم باز زیرنویس می کنند که اگر چنانچه شما عزیزان تمایل داشته باشید می توانید پیامک بدهید 30001203 که اختصاص دارد به عزیزانمان در گوشه و کنار ایران اسلامی و شماره ی دیگر هم اختصاص دارد به عزیزانمان در خارج از کشور، هر کجا هستید یکی از راهها از طریق تلفن به موقع اش زیرنویس خواهد شد از طریق ایمیل از راههای مختلف ، شما می توانید همراهی خودتان را می توانید به ما اعلام کنید ما خوشحال می شویم.

حضرت استاد سلام علیکم شب شما به خیر و سلامتی.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

سلام علیکم و رحمت الله و برکاته. بنده هم خدمت همه ی بینندگان عزیز و گرامی و دوست داشتنی که در هر کجای این گیتی پهناور بیننده ی این برنامه هستند و ما را مهمان کانون گرم و با صفای خانواده خودشان قرار داده اند خالصانه ترین سلامم را تقدیم می کنم موفقیت همه ی گرامیان را از خدای منّان خواهانم.

خدا را به آبروی مقربان درگاهش به ویژه محمد و آل محمد (صلوات الله علیهم اجمعین) سوگند می دهم همه ی شما را حاجت روا نموده، مشکلاتتان را برطرف کند دعای همه ی شما را به اجابت مقرون کند. مشروط بر این که ما را هم از دعای خیرتان مأیوس و محروم نکنید. من در خدمت حاج آقای اسماعیلی بزرگوار هستم.

مجری:

ممنونم استاد، خیلی لطف فرمودید در برنامه امشب ما هم در خدمتتان هستیم و حاضر شدید ما یک مژده ای را البته قطعا شما دوستان بیننده متوجه شده اید و به گوش شما رسیده، روز شنبه، شب ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا، صدیقه ی طاهره ( سلام الله علیها) هست ما ویژه برنامه ی غنچه های ولایت را خواهیم داشت از ساعت 9 شب تا ساعت 11 شب، 21 تا 23 در خدمتتان خواهیم بود.

عرض بکنم که کودکان عزیز، نوجوان های خوب و دوست داشتنی که در گوشه و کنار ایران اسلامی هستند و دستشان پر شده از استدلال های منطقی و مستند برای ولایت آقا امیرمومنان علی(علیه السلام) به برنامه ی ما خواهند آمد انشالله ما می خواهیم قدری امشب مباحثی را تقدیم حضور شما بینندگان عزیز بکنیم که حالا زمینه سازی بشود هم برنامه ی شنبه مان و هم این که مروری داشته باشیم بر بحث های گذشته.

اما ما چند تا سوال داریم همان طور که می دانید در ابتدای برنامه من یک سوالات را مطرح می کنم شما عزیزان می توانید یک مروری هم داشته باشید عزیزان شیعه و اهل سنت، تفاوتی هم نمی کند هر عزیزی که روی خط ارتباطی ما می آید البته بعد از بحث مقدماتی که محضر استاد خواهیم داشت سه دقیقه فرصت دارید به یکی از سوالات ما جواب بدهید و بعد از این که پاسخ سوال ما را دادید چه عزیزان شیعه و چه عزیزان اهل سنت.

گفتم تفاوتی نمی کند بعد از می توانند عزیزان سوالی را مطرح بکنند سوالی که ما از شیعیان عزیز داریم چهار تا سوال هست. عذرخواهی می کنم.سوال این هست :

1. چرا ما باید از مذهب خود تحقیق کنیم و یا علل تحقیق از مذهب از منظر قرآن و سنت چیست؟

2. دلیل شما شیعه بر امامت الهی و خلافت بلافصل حضرت علی (علیه السلام) از قرآن چیست؟

3. دلیل شما بر امامت الهی و خلافت بلافصل حضرت علی (علیه السلام) از سنت چیست؟

4. دلیل شما بر امامت ائمه (علیهم السلام) چیست؟

بله این ها سوالاتی بود که در تایپ هم دچار اشکال شده است این سوالی که از عزیزان شیعیان داشتیم وخواهیم داشت و سوالاتی هم از عزیزان اهل سنت خواهیم داشت که اگر این سیستم من یاری بکند و بیاید تا من سوالات این هم آمد خوب الحمدلله، خدا را شکر. سوالی که از عزیزان اهل سنت مان داریم این هست که سه تا سوال:

1. چرا ما باید از مذهب خود تحقیق کنیم و یا علل تحقیق از مذهب از منظر قرآن و سنت چیست؟

2. شیعه از کتاب و سنت دلیلی واضح بر امامت الهی و خلافت بلافصل علی (علیه السلام) ذکر کرده اند. تحلیل شما اهل سنت عزیز نسبت به ادله شیعه چیست؟

3. دلیل جنابعالی بر خلافت جناب ابوبکر و عمر از قرآن و سنت و یا عقل چیست؟

خوب این ها سه تا سوال برای عزیزان اهل سنت مان، چهار سوال هم برای عزیزان شیعه مان بود و انشالله منتظر هستیم در موعد خودش شما عزیزان تماس بگیرید و همان طور که گفتم سه دقیقه ما فرصت می دهیم به همه دوستانمان حرف های خودشان را بزنند سوال ما را در واقع جواب بدهند و بعد از آن می توانند خودشان هم سوال مطرح بکنند.

حضرت استاد با توجه به مقدمه ای که من عرض کردم، می خواهیم حالا ما هم یک مروری داشته باشیم بر برنامه های گذشته ای که در برنامه ی امامت و ولایت به آن پرداخته ایم و این اثبات امامت و ولایت هم امیرمومنان علی (علیه السلام) و هم ائمه و با توجه به تأکیدات قرآن و داستان هایی که در قرآن آمده است و مروری که وقتی نگاه می کنیم به قرآن و می بینیم به این موضوع هم اشارت فراوانی شده است وانشالله می خواهیم بحث خصوصیمان در این خصوص باشد تا انشالله برویم به سراغ سوالات و حرف های دوستان بیننده.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

اعوذ بالله من الشيطان الرجيم، بسم الله الرحمن الرحيم و به نستعين و هو خير ناصر و معين. الحمد لله والصلاة علي رسول الله و علي آله آل الله لاسيما علي مولانا بقية الله واللعن الدائم علي اعدائهم اعداء الله الي يوم لقاء الله. أُفَوِّضُ أَمْري إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصيرٌ بِالْعِباد حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكيل نعم المولی و نعم النصیر. یا اباصالح المهدی ادرکنا.

من قبل از شروع به بحث نکته ای را که خیلی از این عزیزان زنگ زدند، اس ام اس دادند، که تذکر داده بشود در این چند روز اخیر این داعش به قول این آقایانی که داعیه ی اجرای حکومت اسلامی در عراق و شام دارند، آب را به روی شیعیان در عراق بسته اند.

یعنی همان کاری که معاویه در جنگ صفین کرد که چندین بار فرات را گرفت به روی سپاه امیرالمومنین بست. ولی امیرالمومنین بر فرات مسلط شد آب را به روی سپاه معاویه نبست و اجداد نحس این داعش یزید بن معاویه اول کاری که کرد در کربلای معلی، آب را به روی امام حسین (سلام الله علیه) و سپاهش بست، حتی در بعضی از بیانیه هایی که نقل شده است و آمده است تصریح کرده اند همان طوری که در صفین آب را امیر معاویه به روی علی بست و بعد در کربلا امیرالمومنین یزید بست ما هم به روی شیعیان می بندیم

مجری:

بر این افتخار هم می کنند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله. حداقل مردم دیگر باید بشناسند من بارها گفته ام اگر شیعه میلیاردها میلیارد هزینه می کرد برای معرفی این وهابیت تکفیری، و ماهیت پلید این ها را نشان بدهد به اندازه ای که این ها به دست خودشان در سوریه و عراق نشان دادند نمی توانست.

همین قضیه شکافتن سینه یک انسان اصلا مسلمان نه، یک انسان، یک کافر، یک یهودی و قلب او را در آوردند و در انظار میلیون ها یا میلیاردها انسان به دندان گرفتن، نشان داد که این ها چه ماهیت پلید و پستی دارند و الان هم که آب را یعنی شما ببینید وحشی ترین ارتش دنیا، مثل ارتش هیتلر یا صهیونیست همچین کاری نکردند که بیایند آب را به سوی مخالفین و دشمن خودشان ببندند.

ولی این ها واقعاً یعنی هر روز می گذرد پرده از بخشی از ماهیت پلید خودشان را دارند نشان می دهند و خوب از طرفی یک مایه ی ناراحتی هست که الان خیلی از عزیزان شیعه در کربلای معلی، در نجف، در الانبار، و فلوجه و غیره با مشکلات شدید مواجه هستند این خوب مایه ی ناراحتی هست.

از این طرف هم خوب مردم بشناسند این ها را و مایه تأسف و تأثر که از این شبکه های شیطانی که دارند از این ها حمایت می کنند و بعضی از آخوندهای سنی مزدور، این ها را مجاهد معرفی می کنند. اینها باید از به قولی سر بگذارند بمیرند و زیر خاک برای این ها از روی خاک بهتر هست.

و لذا ما از همه ی عزیزان تقاضا می کنیم در هر کجای این کره ی خاکی که برنامه یا تکرار برنامه را می بینند توسل داشته باشند به ساحت مقدس ولی عصر و امام حسین (سلام الله علیه) برای نابودی این ها. چون در روایتی که نقل می شود از امام صادق (سلام الله علیه) فرمود:

« کلّنا سفن النجاه»

همه ی ما ائمه کشتی نجات هستیم.

و خود نبی مکرم هم طبق عبارت مستدرک با سند صحیح نقل می کند:

«مثل اهل بیتی کمثل سفینة النوح»

فرمود همه ی ما کشتی نجات هستیم ولکن کشتی امام حسین از همه سریع السیرتر هست. یعنی واقعا ویژه هست مرحوم حائری موسس حوزه ی علمیه قم نقل می کند که در سامرا که وبا آمده بود خوب خیلی از مردم داشتند تلف می شدند خوب آن زمان هم خیلی زیاد امکان پیشگیری و این چیزها نبود.

یکی از علمای بزرگوار شیعه گفت مردم زیارت امام حسین بخوانید. و هر کس زیارت امام حسین بخواند من ضامن هستم که در این قضیه خلاصه به مشکل برنمی خورد. شیعیان شروع کردند زیارت امام حسین را خواندند و این بلا از این ها برداشته شد.

البته بنا به نقل مرحوم شیخ مرتضی حائری که ما افتخار شاگردی این بزرگوار را مدتی داشتیم نقل می کرد از پدر بزرگوارشان خیلی از اهل سنتی که آنجا بودند دیدند از شیعه ها کسی نمی میرد ولی از سنی ها مرتب دارند خلاصه از بین می روند. این ها آمده بودند کنار ضریح مطهر عسکریین که آقا ما خدایمان یکی هست، قبله مان یکی هست، قرآن مان یکی هست ولی شیعه ها اصلا این بلا متوجه شان نیست.

بعد یک مقداری جستجو می کنند می گویند به برکت زیارت امام حسین و توسل به ساحت مقدس امام حسین هست می گویند خوب امام حسین را ما هم دوست داریم حالا غیر از این وهابی ها که عناد خاصّی با اهل بیت دارند خوب عموم اهل سنت نسبت به اهل بیت ارادت دارند.

البته وهابیت هم من معتقد هستم شاید نود درصدشان نسبت به اهل بیت علاقه دارند حالا یک تعدادی ده درصد از این وهابی ها، وهابیت تکفیری هست که بنای عداوت با اهل بیت (علیهم السلام) را گذاشته اند توی این شبکه های شیطانی و ابلیسی شان نسبت به اهل بیت جسارت می کنند نسبت به حضرت زهرا جسارت می کنند با کمال وقاحت بی شرمی کاریکاتور حضرت زهرا را پخش می کنند و خجالت هم نمی کشند و کارشان را هم توجیه می کنند.

یعنی همان طوری که نمرود و فرعون کارش را توجیه می کرد، یزید قتل امام حسین را توجیه می کرد این ها هم دارند این اهانت ها را که به ساحت مقدس صدیقه ی طاهره (سلام الله علیها) کردند توجیه می کنند و من باز گلایه دارم از علمای اهل سنت که چطور در برابر کوچکترین مسایلی اگر در شبکه های شیعه صورت می گیرد آقایان موضع می گیرند حتی در تربیون های نماز جمعه موضعگیریشان را اعلام می کنند ولی در برابر این جسارتی که به صدیقه ی طاهره کرده اند دیگر با حضرت زهرا دیگر شیعه و سنی ندارد و هیچ موضعی نگرفتند و این من به نظرم مایه ی ننگی است برای آن دسته از اهل سنتی که بخواهند در برابر این اهانت ها موضعگیری نکنند.

و لذا من از همه ی عزیزان شیعه در هر کجا که هستند حتی عزیزان اهل سنت در برابر این جنایتی که داعش انجام داده و این آب را به روی شیعیان بسته است دعا کنند و متوسل به آقا امام حسین (سلام الله علیه) بشوند و زیارت امام حسین بخوانند که خدای عالم این مشکل را از شیعیان برطرف کند و این قبیله ی داعش و دیگر وهابیت تکفیری را به آبروی سیدالشهداء به تیر غیبی گرفتار کند و این ها خدا به آبروی امام حسین، به آبروی امام حسین، به آبروی امام حسین هر چه رسواتر از گذشته و مضمحل و نابود کند.

یک نکته ای بود که خوب دوستان خیلی تذکر دادند به من که این را در ابتدا ما داشته باشیم. اما در رابطه با بحثی که جناب آقای اسماعیلی بزرگوار مطرح کردند که این قضیه ی ویژه برنامه ی امامت که ما داشتیم خوب ماه مبارک رمضان شروع کردیم چند شبی پشت سر هم مطالبی را در رابطه با ادله ی شیعه بر امامت حضرت امیر که ما شعارمان این بود اثبات امامت امیرالمومنین از کتاب و سنت در پنج دقیقه. و ما هفت هشت شب که تکرار کردیم من عرض کردم وقتی ما قرآن را آدم می خواند بعضی وقت ها خودش مواجه نمی شود خیلی زیاد متوجه نمی شود آدم که در سوره ی الرحمن که ما می بینیم :

﴿ فَبِأَيِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبان چندین بار تکرار شده است خوب الان شما ببینید هر بچه مسلمانی که قرآن خوانده باشد می گوییم آقا سوره ی الرحمن فوری:

﴿فَبِأَيِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبان تو ذهنش می آید یعنی خدای عالم می خواهد این آیه برای مردم فرهنگ بشود کوچک و بزرگ، مرد و زن، پیر و جوان این:

﴿ فَبِأَيِّ آلاءِ رَبِّكُما تُكَذِّبان فرهنگ بشود حالا انشالله اگر فرصتی بشود من در رابطه با رمز تکرار این آیه در سوره ی الرحمن انشالله یک وقتی مفصل من صحبت می کنم یا در رابطه با قضیه ی حضرت آدم (علی نبینا و آله و علیه السلام) شما ببینید چندین جای قرآن به مناسبت هایی دارد تکرار می شود قضیه حضرت موسی و فرعون، قضیه نمرود، قضیه حضرت ابراهیم ببینید مرتب دارد از اول تا آخر قرآن به مناسبت های مختلف تکرار می شود به صورت داستان، تا این قضایا در اذهان عمومی مردم جای بگیرد و فرهنگ بشود

یعنی طوری نشود که مثلا یکجا که گفت آدم رفت حالا از ذهنش ببپرد یا فراموش بکند و لذا ما احساس کردیم این قضیه ویژه برنامه ی امامت و ولایت که گذاشته بودیم الحمدلله یکی از بهترین خلاصه توشه ی ما خدمت حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) بال ملخی به پیشگاه سلیمان هستی همین برنامه بود که ما دیدیم حتی بچه های کوچک هشت، نه ساله آمده اند روی خط حالا انشالله شب میلاد حضرت زهرا حضوراً انشالله بینندگان عزیز این خلاصه غنچه های ولایت را می بینند.

من دیشب خدمت آیت الله العظمی مکارم شیرازی که جلسه ی شورای عالی سیاستگزاری بود وقتی گفتم هم ایشان و هم دیگر بزرگواران به قدری خوشحال بودند از این قضیه و به قدری اظهار لطف و محبت داشتند و مسرور بودند که شاید خیلی فراتر از آن چیزی بود که من به ذهنم می آمد

حتی آقای مکارم توی جلسه پنج شش بار این قضیه را تکرار کرد که واقعا یکی از بهترین رهاورد شبکه ی جهانی ولایت همین هست که بچه های کوچک در درون خانه را با ولایت و امامت استدلالی آشنا کرده، شما الان از یک استاد دانشگاه یا استاد بزرگوار حوزه آقا در پنج دقیقه شما بیاید امامت علی را از کتاب و سنت اثبات کنید حالا انشالله شب میلاد فردا شب است ظاهرا دیگر. پس فردا شب، شنبه شب یعنی شب یکشنبه؟

بله انشالله به حول و قوه ی الهی عزیزان می بینند این کوچولوهای هشت، نه ساله، ده دوازده ساله آمده اند روی خط، حتی رفته اند روی شبکه ی شیطانی کلمه آنجا اعلام کردند ما حاضریم در پنج دقیقه امامت امیرالمومنین را از کتاب و سنت آن هم از کتاب های شما با سند صحیح اثبات کنیم که وقتی بعضی ها که صحبت می کردند من واقعا احساس می کردم علامه ی امینی زنده شده دارد حرف می زند از حلقوم یک آقا پسر و خانم دختر نه ساله، ده ساله یا هشت ساله. یعنی واقعا این برای من خیلی لذت بخش بود و خدا را بر این نعمت سپاس می گویم.

علل اساسی تحقیق و بررسی از مذهب

ما برای این که یک مقداری خلاصه تداعی بشود این مباحث و بتوانیم در این زمینه یک مقداری بیشتر و گسترش بدهیم این مسئله را، از امشب ما برنامه را تا چند هفته روی همین موضوع انشالله ادامه می دهیم یکی از سوالاتی که ما داشتیم چرا ما باید از مذهب خودمان تحقیق کنیم یا علل تحقیق از مذهب از منظر قرآن و سنت چیست؟

خوب در اینجا ما علل اساسی تحقیق و بررسی از مذهب یک بحث دستور قرآنی هست که قرآن به صراحت می فرماید:

﴿ فَبَشِّرْ عِباد الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ

بشارت بده آن بندگانی که سخن های مختلف را می شنوند و سخن خوب را گزینش می کنند.

و بعد قرآن می گوید

﴿أُولئِكَ الَّذينَ هَداهُمُ الله

این ها، آنانی هستند که به هدایت الهی رسیده اند.

و

﴿ أُولئِكَ هُمْ أُولُوا الْأَلْباب

آنهایی که عقل دارند این ها هستند.

آن کسی که واقعا از اول بچگی آمده است آقا بابام شیعه بوده است منم شیعه هستم، بابام سنی بوده است منم سنی هستم. خوب او هم می گوید بابام یهودی بود، یهودی هستم. بابام کمونیست بود، منم کمونیست هستم. و لذا قرآن می گوید:

﴿ أُولئِكَ هُمْ أُولُوا الْأَلْباب

این ها هستند صاحبان عقل.

نه این که بگوییم آن عقل ندارد عقل دارد ولی از عقلش استفاده نمی کند، عقل را تعطیل کرده است در عقل را بسته، چند قفله کرده است کلیدش را هم انداخته ته دریا و قابل پیدا کردن هم نیست و لذا قرآن به این صراحت هم می گوید این هایی که اقوال مختلف را می شنوند ما بارها گفته ایم یک عزیز شیعه بیاید ببیند بابا شیعه چی می گوید، سنی چی می گوید، وهابی چی می گوید و اگر یک شیعه ای در تحقیقاتش به این رسید که مذهب شیعه حق هست، مذهب اهل سنت حق هست. ما به هیچ وجه گلایه نمی کنیم تبریک هم به او می گوییم.

ولی اگر یک عزیز سنی هم به این حقیقت رسید که مذهب شیعه حق هست و آمد این آقایان نباید گلایه کنند و داد و بیداد و به یک عزیز حنفی مذهب هست، تحقیق می کند می ببیند مذهب شافعی بهتر هست رفت شافعی شد، نباید عزیزان حنفی مذهب گلایه کنند یا یک شافعی هست تحقیق و بررسی کرد دیدی مالکی حق هست، رفت مالکی شد یا مالکی هست تحقیق کرد، دید حنبلی حق هست.

این ها بر مبنای این آیه ی شریفه مشخص هست جناب راغب اصفهانی (متوفای 502) از علمای بزرگ اهل سنت هست به صراحت می گوید:

﴿الَّذينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَه احسن الاقوال و بهترین اقوال را انتخاب کنند یعنی چه؟ یعنی: «ای الأبعد عن الشبهه»

آن قول آن دین آن مذهبی که شبهه بردار نیست از شبهات دور هست و توانایی پاسخگویی به شبهات را دارد. آن مذهبی که بیاید میدان در عرصه ی بین الملل هل من مبارز بگوید.

حالا ما عرض کردم قصد جسارت به کسی نداریم. الان مراجع ما چندین سال هست اعلام کرده اند آقا، آقای مفتی اعظم، شیخ الازهر هر کدام از بزرگان آماده هستیم ما بیایم برای مناظره. البته بعضی از این علقه مضغه ها این آقای که شبانه روزی کارش فحاشی هست و «ح» را از «ن» تشخیص نمی دهد این آقای ملازاده، دیدم آن روز یک اعلامیه ی پخش کرده است نمی دانم مراجع بیایند بابا جان تو اصلا لیاقت این که اسم مراجع را ببری را نداری بابا.

عددی نیستی تو، حتی بایی کفش مراجع را بخواهی جفت کنی مایه ی ننگ هست برای مراجع. عددی نیستی تو، که حتی تو به اندازه ی که این دخترهای هشت نه ساله را شما بیایی با آنها مناظره کنی لیاقت نداری.

همین آقای شریفی یک کاسب هست نه حوزه رفته، نه دانشگاه رفته، شبکه ی کلمه شما را مستأصل کرده، بیچاره کرده است. دو تا مناظره کرد آقایان گفتند دیگر ما نمی خواهیم صدای این را بشنویم از خود آقای ملازاده این آقای سجودی، گفت آقای ملازاده نزدیک بود سر من را ببرد که چرا شما با شریفی مناظره کردی، شکست خوردی؟

این قضیه کاملا واضح و روشن هست و چندین بار هم پخش کردیم حالا انشالله دوستان تالار ندای شیعه یک تحلیلی به حول و قوه ی الهی خواهند داشت در رابطه با همین مناظره، خوب هر عاقلی، شیعه، سنی همین مناظره را که بشنود می بیند که این آقایان به غیر از اهانت، توهین، من اتفاقا گوش دادم شاید متجاوز از بیست مورد، این آقایان به شبکه ی ما توهین کردند آقا نمی دانم لوله کش هست، نمی دانم بازپرس دادگاه ویژه هست، نمی دانم بلد نیستی، نمی دانم آفتابه بسازی. این تعابیر بابا جان،

بحث، بحث مناظره هست بحث علمی بکن این فحاشی ها، توهین ها، تحقیرها، خودتان را تحقیر می کنید این بابا می گوید بابا در کتاب های شما کلمه ی خلیفة الله درباره ی حضرت مهدی آماده است شما که می گویید اگر خلیفة الله، ائمه خلیفة الله هستند در قرآن بیاید چرا در قرآن نام مهدی نیامده است جواب بدهید دیگر.

و من اتفاقا خیلی خوشحال شدم از نحوه ی برخورد جناب آقای شریفی که این ها خیلی می خواستند بحث را منحرف بکنند آقا شما مهدی شما در کتاب های شما، ولی ایشان روی حرف خودشان مصرّ بود. گفت آقاجان ما آنها را سر جاش بحث می کنیم.

لذا من با عزیزانی که تماس می گیرند با این شبکه های شیطانی توصیه می کنند اولاً یک مقداری اهل مطالعه باشند وقتی زنگ می زنند روی یک موضوعی پافشاری کنند این آقایان چون جواب ندارند دنبال این هستند که مغلطه کنند، سوال پیچ کنند، از این شاخه به آن شاخه، از آن شاخه به آن شاخه، از آن شاخه به آن شاخه، بعد نگذارند مسئله به نتیجه برسد

و لذا از دوستان ما تقاضا داریم این عزیزان و بزرگواران بحث هایی که ما اینجا داریم این ها را مستند یادداشت کنند و سوالاتی که اینجا طرح می شود خوب این آقایان که اسم شبکه ی ولایت می آید برای شما عرض کنم به قول خوشان را می بازم و به قول از، به قول شبکه ی ولایت برای این ها شده است بسم الله و جن.

وحشت دارند این آقایان و آخر هم که به قول هی می گردند یک قضایایی پیدا کنند یک زمانی به شبکه ی قرآن گیر داده بودند یک زمان به برادرمان جناب آقای انصاریان، خوب آقای انصاریان هل من مبارز. چرا نیامدید شما. مَردید بیاید. من باز دارم اعلام می کنم اینجا هر روزی را آقایان اعلام می کنند که برادرمان جناب آقای انصاریان تشریف بیاورند اینجا.

ایشان حالا خودشان نظر دادند به آقای خدمتی به رئیس شبکه شان بفرمایند مناظره بکنند واقعا چند تا سوال دارند خوب ایشان سوالاتش دو بخش بود یک بخش در رابطه با حضرت زهرا بود پخش کردند آن بخشی که در رابطه با ابن تیمیه بود چرا پخش نمی کنند این ها، آن مطالبی که آقای انصاریان همینجا در رابطه با محمد بن عبدالوهاب بود چرا پخش نمی کنند، چون می دانند اگر پخش کنند همه ی بینندگانشان می دانند که این بتشان خلاصه به قول بت پهلوان پنبه هست، تو خالی هست، هیچی ندارد. حتی بزرگانشان هم به تکفیر این آقایان فتوا داده اند.

لذا در اینجا عزیزان ببینند خود راغب می گویند:

« ای الابعد عدم الشبهه.»

آن دینی که پاسخگوی شبهات باشد در میدان هل من مبارز بگوید.

مرحوم طبرسی هم همین تعبیر را دارد و فخر الدین رازی هم قریب به این بحث را در این آیه ی 17 و 18 زمر دارد.

و این تیمیه خدای وهابیت هم خیلی جمله ی قشنگی دارد با همه ی بی عقلی هاش، خیلی جمله اش، جمله ی خوبی هست. « و انتقال الانسان من قول الی قول لاجل ما تبین له من الحق هو محمود فیه» بابا دیگر خود ابن تیمیه تان دارد می گوید اگر برای کسی روشن شد حق باید دنبال حق برود و بر باطلی که دلیل ندارد اصرار نکند، چقدر زیبا.

كتب ورسائل وفتاوى شيخ الإسلام ابن تيمية، اسم المؤلف: أحمد عبد الحليم بن تيمية الحراني أبو العباس، دار النشر: مكتبة ابن تيمية، الطبعة: الثانية، تحقيق: عبد الرحمن بن محمد بن قاسم العاصمي النجدي؛ ج20، ص 214

یا در جای دیگری می گوید:

«فان الانسان لا یزال یطلب العلم و الایمان فإذا تبین له من العلم ما کان خافیا علیه اتبعه»

كتب ورسائل وفتاوى شيخ الإسلام ابن تيمية، اسم المؤلف: أحمد عبد الحليم بن تيمية الحراني أبو العباس، دار النشر: مكتبة ابن تيمية، الطبعة: الثانية، تحقيق: عبد الرحمن بن محمد بن قاسم العاصمي النجدي؛ ج22، ص 253

از یک چیزی خیلی می ترسد وحشت دارد الان مذهب شیعه برای بعضی ها شده است لولوخورخوره، یعنی با شنیدم اسم مذهب شیعه وحشت دارند همین آقای برای شما عرض کنم سلمان گفت آقا پدرم وقتی شنید من شیعه شدم گفت آقا برود شیطان پرست بشود بهتر است که شیعه بشود ببینید.

جناب آقای شریف زاهدی وقتی شیعه شد پدر خانمش که از مولوی های زاهدان هم هست به دخترش گفته بود زن آقای شریف زاهدی، آقا این شیعه شده است مشرک هست، نجس هست. اگر توی خانه لیوان می دهی، دست می زند یا چایی می دهی این استکان، لیوان نجس شده است باید بروی آب بکشی، این ها وحشت دارند. چرا وحشت دارند؟ حالا دیگر می گویند «المعنی فی بطن الشاعر» خوب این یک بخش.

بخش دیگر این که تقلید کورکورانه مذموم هست و نباید ما سراغ تقلید برویم که جناب عبیدالله بن معتز نیشابوری می گوید« لا فرق بین بهیمة تقاد و انسان یقلّد» آن حیوانی که افسار می گیرند گردنش و می کشند و آن انسانی که در مباحث اعتقادی تقلید می کند. در اول رساله ی عملیه مراجع بزرگوار تقلید، همه نوشته اند در مباحث اعتقادی تقلید حرام هست. باید انسان خودش به یک نتیجه ی قطعی برسد.

در فروع دین هست آن هم فروع دین برای کسی که توانایی اجتهاد ندارد ولی مباحث اعتقادی، همه مباحث چی هست؟ عقلی هست این ها هم ائمه اربعه آقایان خطیب بغدادی می گوید از مزاحم بن وفر به ابی حنیفه گفتم :

« یا ابا حنیفه هذا الذی تفتی فیه هو الحق الذی لا شک فیه؟»

این فتاوایی که شما می دهید آیا این حق هست و هیچ شبهه ای در آن نیست؟

گفت:

« لا ادری»

نمی دانم .

« لعله الباطل الذی لا شک فیه»

شاید، قطعا باطل هست.

این هم تاریخ بغداد ج13، ص402.

مالک بن انس می گوید من بشری هستم خطا می کنم و کارم صواب هست ببینید هر رأیی که من می دهم اگر موافق کتاب و سنت بود بگیرید موافق کتاب و سنت نبود ترکش کنید

شافعی به همین، احمد بن حنبل می گوید از من تقلید نکن، از مالک، شافعی، اوزاعی و ثوری و «خذ من حیث اخذوا» این ها مباحثی هست که آقایان دارند. خود ابن تیمیه می گوید:

« و لا یجب علی احد من المسلمین التزام مذهب شخص معیّن غیر الرسول.»

اینها بحث هایی هست که ما دیگر خیلی زیاد در این زمینه برای شما عرض کنم نمی خواهم دیگر توضیح بیشتری بدهیم این از نظر قرآن.

از نظر سنت هم پیغمبر اکرم می آید و می گوید امت من به هفتاد و سه فرقه تقسیم می شود یک فرقه اهل نجات هست از باقی چی هست؟ توی آتش جهنم هستند

« و تفترق أمتی علی ثلاث و سبعین ملة کلها فی النار إلا ملّة واحدة»

خوب بفرمایید سنن ترمذی می آید می گوید این روایت صحیح است. البانی می گوید صحیح است. آقای حاکم نیشابوری در مستدرک ج1، ص9 و ص129 می گوید روایت صحیح هست.

خوب چه شیعه باشد، چه سنی باشد فرقی نمی کند. یک نفر به حق هست ما باید برویم تحقیق کنیم از این هفتاد و سه فرقه کدام مذهب، مذهب حق هست. این برای ما اخطار هست. پیغمبر اکرم با این روایت دارد اعلام خطر می کند ای مسلمان، ای گوینده ی لا اله الا الله، بعد از من امت دچار انحراف می شود، دچار اختلاف می شود، دچار تفرقه می شود. این دیگر سخن شیعه نیست سخن پیغمبر هست هم در منابع شیعه و هم در منابع اهل سنت. می گوید آقا این هفتاد و سه فرقه یک فرقه اهل نجات هست. یعنی اکثریت اهل آتش جهنم هستند.

بعضی از آقایان من دیده ام که می آیند آقا آیا شما نظرتان این هست که اکثریت مسلمان ها اهل سنت هستند ما برایتان احترام قایل هستیم و عزیز ما هستند همان تعبیر حضرت آیت الله العظمی سیستانی که می فرماید:

« لا تقولوا اخواننا اهل سنت بل قولوا انفسنا اهل سنت.»

نگویید برادران اهل سنت بگویید عزیزان اهل سنت. این ها جان ما هستند.

خوب ما این نظرمان نسبت به اهل سنت و اهانت به مقدسات اهل سنت را ما همیشه اعلام کرده ایم و هزاران بار بنده خودم و دوستانمان هم گفته اند اهانت به مقدسات اهل سنت گناهی بزرگ و نابخشودنی هست.

مطالبی را هم که ما نقل می کنیم از کتب اهل سنت هست، بارها هم گفته ایم هر کدام از عزیزان اهل سنت انتقاد دارند، اشکال دارند، بیایند مطرح کنند ثابت کنند که آقا فلان بحثی که ما کردیم مثلا اشتباه بوده، ما معصوم نیستیم بارها هم گفته ایم اشتباه کردیم، می کنیم، خواهیم کرد. دیگر از این بهتر.

ولی آقایان تشریف بیاورند بنشینند، صحبت کنند تلفن ما در اختیار همه هست، ایمیل هست، پیامک هست. عزیزان و بزرگواران اهل سنت چه در داخل و چه در خارج، مخصوصاً عزیزان حوزویشان، عزیزان دانشگاهیشان، اساتیدشان، ائمه ی جمعه و جماعاتشان. بیایند، دوستانه با ما صحبت بکنند بگویند آقا فرضاً فلان بحثی که شما می کنید به این دلیل، به این دلیل، به این دلیل مثلا درست نیست. ما فرمایشان را می بوسیم و می گذاریم روی چشممان، بنده بارها گفته ام بنده خودم آن کسانی که می آیند انتقاد می کنند برای آنها چندین برابر آن کسانی که می آیند مدح و ثنا می کنند احترام می گذارم،

مدح و ثنا انسان را در همان مرحله ای که هست، ایستا می کند و نمی گذارد حرکت کند می گوید الحمدالله به یک مرحله ای رسیده ایم همه دارند تعریف می کنند پس به آن درجه ی مطلوب رسیده ایم ولی آن عزیزی که می آید انتقاد می کند این باعث می شود که ما آن نقاط ضربه پذیر، نقاط ضعفمان را تشخیص بدهیم و برطرف کنیم و شبکه به کمال برسد، خود ما، دیگر کارشناسان مان و لذا ما خیلی دوست داریم

همین پریروز یکی از عزیزانمان از یکی از کشورهای آسیای میانه آمده بودند که بحث هایی داشت بعد گفت فلانی من یک انتقادی هم دارم ولی روم نمی شود گفتم آقا رو شدن ندارد امام صادق می فرماید که

« رحـِـمَ الله ِامرءً اهــدا ِالـّـــَی عـُیُــوبـِی »

خدا رحمت کند آن برادری که هدیه بدهد به من عیب من را.

دو تا محبتی را فرمودند من واقعا خیلی لذت بردم و می گفت مثلا بعضی از چیزهایی که مثلا شما، مثلا در کشور ما مثلا رسم هست بعد از دعا دستشان را به صورتش می کشند یک مقدار خیلی بد می دانند. گفتم چشم ما بعد از این به احترام شما عزیزان تاجیکستان، ازبکستان دعا که می کنم دستمان را به صورتمان می کشیم ما اگر مشکل این هست ما مشکل را حل می کنیم. بله می گفت نه آنجا یک مقداری این قضیه را بد می دانند.

مجری:

دست کشیدن را بد می دانند؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

نه نه دست نکشیدن را. حالا ما در روایت هم داریم که وقتی دعا می کنیم چون رحمت الهی می آید این را به سرتان، به روی قلبتان بکشید. البته ما در بعضی از کتاب ها هم داریم

علی ای حالٍ بعضی از دوستان حرف دلشان را بزنند ما آماده ی پذیرای انتقادات عزیزان هستیم. ما در خدمت جناب آقای اسماعیلی روزهای چهارشنبه یک ساعت و نیم برنامه ی ویژه داریم برای پیشنهادات، انتقادات بیننده ها.

و هیچ شبکه ای هم ، چه شبکه ی شیعی، سنی، سیاسی، غیر سیاسی، همچین کاری نکرده است تا به حال. که بیایند مسئول شبکه التماس کند به مردم که آقا پیشنهاد، انتقاد دارید به ما بگویید. ما گفتیم اگر کسی انتقاد خوب داشته باشد جایزه هم می دهیم به ایشان.

یکی دو مورد هم بوده که واقعا ما بعضی از عزیزان انتقادشان واقعا سازنده بود. و من الحق لذت بردند همان جا تشکر کردم از ایشان و هدایایی در خور خودمان « عند الهدایا علی قدر مهدیا» ماها که به اندازه ی هزار برابر دوران معلمی حقوق نمی گیریم.

مجری:

بعضی از عزیزان اهل سنت هم یادم هست که در برنامه های مختلف ما انتقاد کردند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بله انتقاد کردند ، صدایشان را پخش کردیم و تشکر کردیم ازاین بزرگواران.

علی ای حالٍ این بحثی هست که عزیزان شیعه، عزیزان سنی، عزیزان شافعی، عزیزان حنفی، عزیزان مالکی، عزیزان حنبلی، عزیزان اسماعیلی، عزیزان زیدی، برای شما عرض کنم عزیزان اباضی ما حداقل این هشت تا فرقه ای که برای شما عرض کنم مجمع فقهی جده اعلام کرد که این هشت فرقه، فرقه ی مذهبی اسلامی هستند.

امامیه بود، زیدی، اسماعیلی، از شیعه، چهار مذهب اهل سنت حنفی، مالکی، شافعی، حنبلی و اباضی.

با این که خود اباضی ها همان به قول یادگار دوران خوارج هستند در عمان و مسقط این ها البته ما که می گوییم خوارج، من قبلا هم عرض کرده ام کتاب های این ها را من به دقت خواندم هر چه کتابی دارند به نام المصنف که چهل و سه جلد هست مال همین آقای اباضیه که تقریباً جزو همان نسل خوارج حضرت امیرالمومنین هستند

من از اول تا آخر این کتاب، کوچکترین اهانتی به شیعه، کوچکترین جسارتی به امیرالمومنین، به اهل بیت ندیدم. یعنی کتاب وهابی هر صفحه ای باز می کنی می بینی عناد با اهل بیت در تک تک صفحات و سطر و کلماتشان نمودار هست ولی این ها من از نزدیک هم با این ها در مکه یکی دو تا جلسه ای هم داشته ام و خیلی آدم های سلیم النفسی هستند.

شاید اگر ما بخواهیم در میان عزیزان اهل سنت تشبیه کنیم همان محبتی که بین شیعه و عزیزان شافعی هست این ها نسبت به شیعه اینچنین هستند با این که این ها اباضیه عرض کردم از خوارج هستند این هشت مذهب را به عنوان مذهب رسمی اعلام کرده اند حالا وهابیت و این ها دیگر عددی نبودند که این ها را جزو مذاهب بیاورند اصلا. و از همه ی عزیزان من تقاضا دارم این اعلام خطری هست از نبی گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم) که امت من بعد از من:

« تفترق امتی علی ثلاث و سبعین فرقه.»

به هفتاد و سه فرقه این ها متفرق می شوند یک فرقه اهل نجات هست.

الان شما بروید نگاه کنید اصلا شیعه را شما بگذارید کنار.

ببینید نظر آقایان اشاعره نسبت به معتزله چی هست، معتزله نسبت به اشاعره چی هست ماتریدیه چی هست وهابی ها، هر کدام می گویند فرقه ی ناجیه ما هستیم غیر از ما برای شما عرض کنم کلهم ملاقلی. همه وارد جهنم می شوند به قول حنبلی ها:

« من لم یکن حنبلیاً فلیس بمسلم.»

از آن طرف فقیه شافعی می گوید آقا من اگر قدرت داشته باشم نمی دانم بر دین مذاهب جزیه می بندم. آن یکی می گوید نمی دانم قدرت داشته باشم بر شافعی ها جزیه می بندم. این کشت و کشتاری که بین اهل سنت اتفاق افتاده،

حالا ما نمی خواهیم الان خاطر عزیزان اهل سنت را مکدّر کنم شما تاریخ را نگاه کنید، ببینید در همین نیشابور، در اصفهان، در بغداد کشت و کشتاری که میان خود عزیزان اهل سنت بوده چه کشتاری، چه خانه ویران کردن ها، خانه ها را آتش زدن ها و بازار و مغازه های یک دیگر را آتش زدن ها و این ها، واقعا مایه ی تأسف و تأثر هست.

لذا ما بر این عقیده هستیم همان طور که نبی مکرم (صلی الله علیه و آله وسلم) فرمود

« انی تارکم فیکم ثقلین کتاب الله و عترتی و اهل بیتی ان تمسکتم بهما لن تضلوا.»

من در میان شما قرآن و اهل بیت می گذارم اگر به این دو تمسک کنید هرگز گمراه نمی شوید.

بهترین راه اتصال تمام فرق اسلامی و بهترین مائده ای که همه ی فرق اسلامی دور آن جمع شوند قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت هست و لذا از همه ی عزیزان ما تقاضا می کنیم که در این زمینه انشالله دقت بیشتری داشته باشند.

البته در اینجا بحث خیلی زیاد هست که بحث افتراق امت مطرح هست، اهمیت امامت مطرح هست، برای شما عرض کنم « من مات بلا امام مات میتة جاهلیة» مطرح هست، خلفای اثنا عشر مطرح هست. ضرورت امامت نزد فریقین که دیگر فرصتی نیست که ما نسبت به این مباحث امشب بپردازیم. بله من در خدمت شما هستم.

مجری:

انشالله هفته های آینده ما بخش های مختلف این مباحث را مجدد مرور خواهیم کرد و انشالله از محضر حضرتعالی استفاده ی کامل را خواهیم داشت. خوب دوستان خوبم ممنون هستم از توجه و همراهی شما، برنامه ی زنده ی امامت و ولایت از شبکه ی جهانی ولایت تقدیم حضور شما می شود.

من یک بار دیگر سوال هایی که مربوط به عزیزان شیعه و عزیزان اهل سنت هست خدمتتان عرض می کنم برای این که انشالله ذهنتان آماده باشد بعد از لحظاتی در خدمتتان خواهیم بود می توانید روی خط ارتباطی ما بیاید تلفن ها را هم دوستانم زحمت می کشند و زیر نویس می کنند

عزیزان شیعه، عزیزان اهل سنت ما، سه دقیقه فرصت دارند برای هر سوال، حالا انتخابش با خودشان هست چهار سوال برای عزیزان شیعه و سه سوال برای عزیزان اهل سنت در نظر گرفتیم سه دقیقه فرصت دارند ابتدا لطف کنند، مرحمت کنند سوال ما را پاسخ بدهند. بعد از آن هم سه دقیقه فرصت دارند که سوال مطرح کنند حضرت استاد انشالله پاسخگو خواهند بود من یکبار خیلی سریع سوالات را عرض می کنم سوال از شیعیانمان این هست:

1. چرا ما باید از مذهب خود تحقیق کنیم و یا علل تحقیق از مذهب از منظر قرآن و سنت چیست؟

2. دلیل شیعه بر امامت الهی و خلافت بلافصل حضرت علی (علیه السلام) از قرآن چیست؟

3. دلیل شیعه بر امامت الهی و خلافت بلافصل حضرت علی (علیه السلام) از سنت چیست؟

4. دلیل شما بر امامت ائمه (علیهم السلام) چیست؟

این چهار سوالی هست که عزیزان شیعه ی ما می توانند انتخاب بکنند به یکی از چهار سوال ما جواب بدهند اما سوالی که عزیزان اهل سنت ما لطف بفرمایند و پاسخگو باشند این هست

1. چرا ما باید از مذهب خود تحقیق کنیم و یا علل تحقیق از مذهب از منظر قرآن و سنت چیست؟

2. شیعه از کتاب و سنت دلیلی واضح بر امامت الهی و خلافت بلافصل علی (علیه السلام) ذکر کرده اند. تحلیل شما اهل سنت عزیز نسبت به ادله شیعه چیست؟

3. دلیل اهل سنت بر خلافت جناب ابوبکر و عمر از قرآن و سنت و یا عقل چیست؟

این ها هم سوالات ماست که شما عزیزان می توانید تماس بگیرید بعد از فاصله ای کوتاه بر می گردیم ما را تنها نگذاریم.

ذکر من، تسبیح من، ورد زبان من علیست

جان من، جانان من، روح و روان من علیست

انشالله دست مرتضی علی روی سر همگیتان باشد و عشق و محبت و ارادتش در دلهایتان همیشه، و خیلی ممنون هستم از توجه و عنایت و مرحمت شما بینندگان عزیز و ارجمند با برنامه ی زنده ی امامت و ولایت آن هم از شبکه ی جهانی ولایت.

تماس بینندگان برنامه:

ممنون هستیم که این شبکه را برای دیدن انتخاب کردید. خوب من خواهشم این هست که هم عزیزان اهل سنت ما هم عزیزان شیعه ی ما که روی خط ارتباطی ما می آیند لطف بفرمایند رعایت وقت را داشته باشند. به دلیل این که ما واقعا این را عرض می کنم مخاطبین زیادی هستند پشت خط می آیند گاهی گله مند می شوند، آقا خیلی وقت منتظر بودیم، نشد اگر عزیزان عنایت بکنند هم دوستان شیعه، هم دوستان اهل سنت رعایت وقت را بکنند فرصت زیادی هست که بقیه هم بیایند، روی خط حرف هایشان را بزنند، پاسخ سوالشان را بدهند.

اولین بیننده ی ما از عزیزان اهل سنت ما هستند آقای کریمی هستند از قروه، آقای کریمی به شما سلام عرض می کنم.

بیننده(آقای کریمی از قروه – اهل سنت):

من عرض سلام و ادب دارم خدمت شما آقای اسماعیلی مجری محترم و جناب آقای قزوینی.

مجری:

سلامت باشید. آقای کریمی عزیز بفرمایید کدام از سه سوال را می خواهید پاسخ بفرمایید.

بیننده:

خدمت شما عرض شود آقای اسماعیلی اگر خلافت ابوبکر و عمر را از قرآن و سنت باشد.

مجری:

خوب پس شما سوال سه را می خواهید زحمت بکشید و جواب بدهید دلیل اهل سنت عزیز بر خلافت جناب ابوبکر و عمر از قرآن و سنت و یا عقل چیست؟ بسم الله بفرمایید.

بیننده:

خدمت شما عرض کنم جناب آقای اسماعیلی که حضرت ابوبکر (رضی الله عنه) و حضرت عمر این بوده است که تو قرآن ﴿وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ این دو تا آیه که در امور کارها با همدیگر مشورت کنید، صحبت این که این ها هم دیگر با هم مشورت کردند و این بزرگواران را انتخاب کردند این بوده است و از سنت هم این که ما به حضرت محمد خاتم النبین در اصل این که وحی قطعی شده است

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

جناب آقای کریمی عزیز ما همان ابتدای امر که حضرتعالی فرمودید و این که ﴿ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ این اولا آیا امامت امرالناس هست یا امرالله هست.

بیننده:

ببینید جناب حضرت استاد ما می گوییم که خدمت شما عرض کنم ما اینکه امامت، ما اصلا به امامت معتقد نیستیم. چون ما به خلافت معتقدیم و این که بعد از این که حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) از دنیا رفتند این امر به دست شاگردان ایشان افتادند این نیست که بگوییم مثلا حتما باید جبرییل باشد، جبرییل. اگر ما به این اعتقاد داشته باشیم که خلافت الهی باشد پس به خاتم النبین نباید اعتقاد داشته باشیم چون به این صورت باید حتما با وحی در ارتباط باشد.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببین عزیز دل من شما الان تلویزیونتان را می بینید شما؟

بیننده:

بله، بله.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید شما می فرمایید ما قایل به امامت ابی بکر نیستیم در فتاوای هندیه، تعدادی از بزرگان و علمای بزرگ اهل سنت یعنی یک نفر نیست به صورت لجنه این کتاب را نوشته اند می گوید «من انکر إمامة ابی بکر الصدیق فهو کافر.» آقای ابن حجر هیثمی از علمای شافعی هست قطعا حضرتعالی هم شافعی مذهب باید باشید.

بیننده:

بله بله.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

می گوید:

« و فیمن أنکر إمامة ابی بکر، ان الصحیح انه یکفر.»

قول صحیح این هست که منکر امامت ابی بکر کافر هست.

امام سبکی این باز هم شافعی هست ایشان هم به صراحت می گوید « و فیمن أنکر امامة ابی بکر و عمر » ایشان عمر را اضافه می کند:

« ان الصحیح أنه یکفر.»

صحیح این است که کافر هست.

و همچنین آقای ابن حجر عسقلانی و آقای ذهبی می گویند:

« من قال ان ابابکر و عمر لیسا بإمامی هدی یقتل.»

خیلی بالاتر رفته اند این ها می گویند

هر کس معتقد باشد ابوبکر و عمر امام هدایت نیستند، این ها باید کشته بشوند.

با این فرمایش حضرتعالی که می فرمایید ما قایل به امامت آقای ابوبکر نیستیم این فرمایش بزرگوارانه را چطوری می خواهید تحلیلی کنید؟

بیننده:

حضرت استاد من عرض نکردم قایل به امامت، عرض کردم قایل به امامت الهی، ایشان این بزرگوارانه هیچ کدامشان ادعا نکرده اند که این ها از طرف الله بوده اند الهی هست امامت یا خلافتشان.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ایشان می گوید « من انکر امامة ابی بکر» مراد از این امامت چه امامتی هست؟

بیننده:

استاد گرامی، امام یعنی پیشوا و رهبر. صحبت این نیست امامت به این معنا نیست که ما اعتقاد داشته باشیم به این که مثلا از طریق خدا بوده است یا خلافت الهی داشته اند یا امامت الهی داشته باشند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

مگر خود قرآن کلمه ی امامت را جناب آقای کریمی بزرگوار در آیه 124 بقره می گوید ﴿ إِنِّي جاعِلُكَ لِلنَّاسِ إِماما یعنی امامت به دست الله هست. این امامت ابوبکرهم امامت پیش نمازی که نیست همان امامت است که حضرت ابراهیم دارد.

بیننده:

استاد گرامی این در مورد حضرت ابراهیم بوده است پیغمبر خدا بوده است با وحی ارتباط داشته ولی این ها که خاتم النبین وقتی حضرت محمد از دنیا رفته است. شما اعتقاد دارید که وحی قطع شده است . غیر از این هست؟ یا این که اعتقاد ما این است که وحی با حضرت علی و ائمه شما در ارتباط بوده است؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

بحث این که در غیب در ارتباط بوده اند یا نبوده اند ما کاری نداریم عزیز دل من، شما فرمودید ما معتقد به امامت ابی بکر نیستیم دوباره اصلاح فرمودید گفتیم آقا امامت الهی. دیگر امامت الهی و غیره الهی ما نداریم

وقتی آقای ابوبکر می گوید من خلیفه ی پیغمبر هستم. خلیفه و جانشین پیغمبر هستم ولی امر از طرف پیغمبر هستم. آیا ولی امر، خلیفه ی پیغمبر را باید پیغمبر معین کند یا مردم معین کنند؟ اگر مردم معین کردند خلیفه ی مردم هست دیگر خلیفه ی پیغمبر نیست .

بیننده:

استاد گرامی این که خلیفه پیغمبر هست که حتما باید خود پیغمبر چیز کند این صحبتی نیست که حتما باید پیغمبر خودش چیز کند. می گوید جانشین پیغمبر هستم به این صورتی که پیغمبر از دنیا رفته و ایشان جانشین آن امر و دستوراتی است که پیغمبر می داده است. این جانشین این نیست که حتما باید خود پیغمبر این را انتخاب کرده باشد بحث این ها نیست اولا و بعد این که.

اجازه بدهید استاد گرامی یک دو دقیقه اجازه بدهید که من صحبت کنم استاد گرام ببینید اولا این که من عرایضم را این طوری بگویم خدمتتان. در مورد این که ما حضرت محمد (صلی الله علیه و اله و سلم) به این صورت اعتقاد داریم که خاتم النبیین هست حتما باید وحی قطع بشود و دیگر ارتباطی با وحی نداشته باشند

هر یک از کسانی که بعد از ایشان بیاید. اگر به این اعتقاد داشته باشیم این از نظر اهل سنت من می گوییم ما به همچین چیزی معتقد نیستیم چون باید حتما اگر خلافت الهی باشد از یک طریقی به الله جل جلاله برساند به بندگانش برساند خودش مستقیما نمی گوید باید از طریق وحی بگوید. این وحی قطع می شود خاتم النبیین است وقتی وحی قطع بشود چطور امکان دارد خلافت الهی باشد؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببین برادر بزرگوارم شما می گویید چطور باشد اولا بر این ما ادله متعدد داریم پیغمبر اکرم می گوید

«یا علی انت خلیفتی فی کل مومن من بعدی.»

تو خلیفه ی من هستی.

این عبارت را هم آقای البانی در کتاب السنة ص557 می گوید روایت معتبر هست. آقای حاکم نیشابوری در مستدرک ج3، ص133می گوید روایت صحیح هست. آقای ذهبی می گوید روایت صحیح هست یا پیغمبر اکرم می گوید خدای عالم در رابطه با تو یا علی سه تا وحی به من کرد یکی از این ها

«انت امام المتقین»

امام متقین هستی تو.

این هم باز حاکم نیشابوری در مستدرک ج3، ص138 می گوید روایت صحیح هست. یا جناب خوارزمی در مناقبشان می گوید پیغمبر فرمود

« یا علی انت امام کل مومن و مومنة»

مناقب خوارزمی ص61.

و همچنین حاکم نیشابوری، ذهبی و دیگران دارند که پیغمبر فرمود:

« یا علی انت ولی کل مومن بعدی.»

شما هم می گوید پیغمبر خلیفه معین نکرده، خوب این روایت را چی می خواهید بگویید شما از این طرف می آید استدلال می کنید به آیه ی شریفه ی ﴿ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ و حال آن که خود آقای ابوبکر به ﴿ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ استدلال نکرده است و اضافه ﴿ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ شوری بینهم یعنی بین امت اسلامی. آیا در خلافت جناب آقای ابوبکر آیا شورای امت اسلامی بود؟ یا نه شورای ده دوازده نفری از انصار بودند و از مهاجرین هم همین سه نفر آقای ابوبکر و عمر و ابوعبیده

و خود حضرت امیر و بنی هاشم و نزدیک به شصت هفتاد نفر از بزرگان صحابه این ها به تعبیر آقای بخاری در جلد 5، ص82، حدیث 4240 می گوید این ها تا شش ماه بیعت نکردند و خود آقای این حزم اندلسی از علمای بزرگ اهل سنت در محلی جلد 9 ص345 می گوید:

وَلَعْنَةُ اللَّهِ على كل إجْمَاعٍ يَخْرُجُ عنه عَلِيُّ بن أبي طَالِبٍ وَمَنْ بِحَضْرَتِهِ من الصَّحَابَةِ.

خوب ببینید برادر بزرگوارم وقتی انسان یک حرفی را می زند باید رویش بایستد آقا ﴿وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ ثابت کنید ببینید آیا واقعا خلافت جناب آقای ابوبکر، بحث علمی ما داریم بحث اهانت و جسارت هم نداریم عزیز من و اضافه این را اولا برای ما بزرگواری کنید ثابت کنید که واقعا ما برای شما عرض کنم نصّی بر خلافت جناب آقای ابوبکر داریم یا نداریم؟

اینی که شما می فرمایید این نص این خلاف نظر بزرگان شما هست اگر مانیتورتان را ببینید بزرگواری کنید ببینید تفتازانی از به قولی می گویند جزو سرداران دنیای کلام اهل سنت هست می گوید:

« و النص منتف فی حق أبی بکر.»

نصّی ما در رابطه با خلافت ابی بکر نداریم

«مع کونه إماما بالإجماع.»

اجماع داریم که او امام است.

عبدالقاهر بغدادی باز از متکلمین نامی اهل سنت هست می گوید:

«لیس من النبی نصّ علی إمامة واحد بعینه.»

ابوحامد غزالی می گوید:

آقا نصّی از پیغمبر بر امامت ما نداریم.

«فلم یکن أبوبکر إماما إلا بالاختیار و البیعة.»

ببینید این ها منکر نص هستند برادر بزرگوار. فرضا این یک نکته حضرتعالی من، ده دقیقه هم صحبت کنید در خدمتتان هستم.

شما می فرمایید در ﴿ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ اشکال اول ما، امامت امر الهی است امر مردمی نیست و ﴿ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ تمام بزرگان شما نوشته اند ﴿ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ آنجایی است که ما نصّی از طرف خدا نداشته باشیم و حال آن که ما ثابت کردیم در رابطه با خلافت امیرالمومنین نصّی وجود دارد این یک.

اگر شورا هست امیرالمومنین، بنی هاشم تعداد زیادی از صحابه بیعت نکرده اند آیا این اجماع صورت گرفت، این شورا صورت گرفت، یا شورایی در کار نبود،

سوال سوم ما اگر چنانچه ﴿ وَ أَمْرُهُمْ شُورى‏ بَيْنَهُمْ هست در رابطه با جناب آقای عمر بن الخطاب با این که صحابه، مهاجرین، انصار امیرالمومنین، طلحه همه آمدند اعتراض کردند گفتند آقای ابوبکر جواب خدا را چه خواهی داد؟ این که برای شما عرض کنم آقای عمر را با این که آدم تند و بداخلاق هست بر ما داری مسلط می کنی، ببینید تا جواب حضرتعالی را بشنویم. ببینید عزیز دل من این عبارتی است که منصف ابن ابی شعبه دارد

« ان ابابکر حین حضره الموت أرسل إلی عمر یستخلفه.»

وقتی که آقای ابوبکر می خواست از دنیا برود مشورتی در کار نبود فرستاد سراغ عمر که او را خلیفه کند.

«فقال الناس»

توده ی مردم گفتند.

ببین عزیز من توده ی مردم گفتند.

« تستخلف علینا فظّا غلیظا.»

تو داری یک آدم تند و بداخلاق را بر ما خلیفه می کنی.

اگر چنانچه خلیفه بشود بداخلاق تر هم می شود.

« فما تقول لربک إذا لقیته»

فردا را جواب خدا را چه خواهی داد؟

این هم سنداً کاملا صحیح هست این هم رواتش عزیز من.

علی (علیه السلام) و طلحه اعتراض کردند بر مبنای الامامة و السیاسه ، مهاجرین و انصار اعتراض کردند. ابن تیمیه ای که تمام تلاشش را کرده کوچکترین روایتی که خلاصه بوی کم مهری به خلفا باشد این ها را توجیه کند و یا منکر باشد ایشان هم می گوید

« و قد تکلموا مع الصدیق فی ولایة عمر و قالوا ماذا تقول لربک.»

جواب خدا را چه خواهی داد؟

« و قد ولیت علینا فظاً غلیظا»

ما الان در خدمت آقای کریمی بزرگوار از قروه هستیم نسبت به این سه تا سوال ما بزرگواری کنند آقایی کنند جواب بدهند.

بیننده:

چشم استاد.

خدمت شما عرض کنم استاد گرامی شما بحث را بردید جای دیگر. بحث این است که آیا اگر خلافت الهی باشد باید وحی باشد یا نه؟ اگر الهی هست حتما باید وحی باشد اگر وحی نباشد که نمی شود الهی باشد. همینی که شما می گوید حضرت ابوبکر، حضرت عمر را انتخاب کرد خودش دلالت بر این هست که خلافت الهی نیست.

صحبت این هست که خلافت را شما می گوید حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده اند « یا علی انت خلیفتی کل مومن من بعدی» بعد از مومنات شما خلیفه ی من هستی خود این را پیغمبر گفته است این نصّی بر این نیست که وحی بر حضرت علی نازل شده باشد که این خلافت الهی باشد. صحبت ما این هست که آیا وحی اگر خلافت الهی هست باید وحی باشد یا نباشد اگر الهی است حتما باید باشد. چون الهی است

مجری:

آقای کریمی عزیز این آیه را شما قبول داریم «و ما ینطق عن الهوی ان هو الا وحی یوحی» آن چه پیغمبر می گوید از وحی هست یعنی حرف خودش نیست و این هم پیغمبر وقتی امیرالمومنین به جانشینی معین می کند و تعیین می کند این هم پس معلوم می شود برگرفته از وحی هست.

بیننده:

پس وحی به حضرت محمد نازل شده است بر علی نازل نشده است.

مجری:

انتخاب جانشین چی هست حالا این را بپذیرید تا بعد بروید سراغ آن.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید آقای کریمی جان، بزرگوار ببینید اجازه بدهید شما بزرگواری کنید کار را مغلطه نکنید ما نمی گوییم به علی وحی شده است تو خلیفه هستی. به پیغمبر وحی شده یا پیغمبر علی را به عنوان خلیفه معین کن. دیگر وقتی به پیغمبر وحی شد و سخن پیغمبر هم سخن وحی هست دیگر تمام شد. ما دیگر لازم نیست برای علی بن ابیطالب به خود علی وحی بشود. به خود امام حسن و امام حسین وحی بشود شما دنبال این هستی که به علی وحی بشود که تو خلیفه ای؟ یا نه دنبال این هستی که به پیغمبر باید وحی بشود؟

مجری:

ببینید آقای کریمی ما حرفمان این هست من این را بگوییم بعد انشالله صحبت های شما، ما می گوییم انتخاب امیرالمومنین از سوی پیغمبر یک انتخاب الهی است بر اساس آن چیزی که گفتیم و اثبات کردیم اما انتخاب ابوبکر و عمر و عثمان این از طریق الهی نیست و همان طور که خودتان هم بیان کردید و قبول کردید انتخاب مردم هست یا تعدادی، بخشی از مردم هست. این را پس شما می پذیرید که انتخاب امیرالمومنین از طرف پیغمبر بوده است یا خیر؟

بیننده:

آقای اسماعیلی اگر انتخاب حضرت علی الهی هست چطور 25 سال از این انتخاب الهی خودش دفاع نیامد بگویید ای مردم من پیغمبر به من گفته است که من انتخاب شده ام الهی ام؟ چرا حضرت علی نگفت و 25 سال. چطور امکان دارد که حضرت علی امکان نکند از چیزی که الله دستور داده است.

مجری:

ما این را زیاد بحث کرده ایم آقای کریمی عزیز. اولا نیازی نیست که امیرالمومنین بگوید پیغمبر در بین صد هزار نفر گفت دیگر.

بیننده:

چطور گفت؟

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

آقای کریمی جان ، آقای کریمی بزرگوار ، پیغمبر اکرم در میان 120 هزار نفر گفته است برای شما عرض کنم« انت خلیفتی فی کل مومن» گفته، حتی آخرین لحظه گفته است آقا کاغذ و قلم بیاورید من نام علی و خلفا را بنویسم گفتند « ان الرجل لیهجر» برای پیغمبر چه احترامی گذاشتند برای سخن پیغمبر؟ تا برای سخن امیر چه احترامی بگذارند؟

و اضافه بر این ما به ادله ی متعدد ثابت کردیم در ایام فاطمیه عزیز من، صدیقه ی طاهره آمد و استدلال کرد، امیرالمومنین استدلال کرد به حدیث غدیر، حتی در شورای شش نفره تمام فضایلش را امیرالمومنین بیان کرد. خوب به همین حدیث غدیر امیرالمومنین چند جا آمده است استدلال کرده است.

این ها بحث هایی بود که برادر بزرگوارم مفصل این مباحث مطرح شد عزیز من، امیرالمومنین ( سلام الله علیه) کاملا این قضایا را مطرح کرده است شما اگر همین نهج البلاغه علی بن ابی طالب را نگاه بکنید کاملا واضح و روشن هست. در جای جای نهج البلاغه امیرالمومنین آمده است خلافت خودش دفاع کرده است.

در خطبه ی 74 نهج البلاغه می گوید:

« لَقَدْ عَلِمْتُمْ‏ أَنِّي‏ أَحَقُّ بِهَا مِنْ غَيْرِي‏ »

همگیتان می دانید علم دارید، تنها کسی که شایسته ی خلافت هست من هستم.

در خطبه ی دوم امیرالمومنین (سلام الله علیه) می فرماید:

«لَا يُقَاسُ بِآلِ مُحَمَّدٍ ص مِنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ أَحَدٌ ...لَهُمْ‏ خَصَائِصُ‏ حَقِ‏ الْوِلَايَةِ وَ فِيهِمُ الْوَصِيَّةُ وَ الْوِرَاثَةُ»

حق ولایت مال آل محمد هست. وصایت و وراثت در آل محمد هست.

بعد از آن که عثمان از دنیا می رود امیرالمومنین می آید خلافت را به دست می گیرد می گوید:

« الْآنَ إِذْ رَجَعَ الْحَقُّ إِلَى أَهْلِهِ»

الان حق به حقدار رسید

« وَ نُقِلَ إِلَى مُنْتَقَلِه‏»

حق به جایگاه اصلی اش برگشت.

این در رابطه با همین نهج البلاغه خطبه ی دو.

در کتاب های خود شما در همین صحیح بخاری برادر بزرگوار ج5، ص82 حدیث4240 امیرالمومنین بعد از شش ماه بیعت نکرده که می خواستند بیعت کند به ابوبکر می گوید

« وَلَكِنَّكَ اسْتَبْدَدْتَ عَلَيْنَا بِالْأَمْرِ »

در حق ما تو استبداد کردی؟

علی دفاع نکرده است از خودش برادر بزرگوارم. من نمی دانم چی هست.

همان روز اول، جناب آقای ابوبکر می فرستد سراغ علی که بیا بیعت کن. قنفذ می آید منزل علی می گوید:

« يدعوك خليفة رسول الله »

خلیفه پیغمبر می گوید بیا بیعت کن.

امیرالمومنین اولین جمله اش این است:

« لسريع ما كذبتم على رسول الله »

چه زود به پیغمبر افترا بستید شما.

این دیگر شما عزیز دل من برو الامامة و السیاسة ابن قتیبه با تحقیق علامه ی زینی ص19، با تحقیق شیری ص30 در دو تا چاپ هست. ما وقتی می گوییم آقا وقتی می روند در چاپی نگاه نمی کنند، می گویند بله فلانی گفته هر آدرسی پیدا نکردید ما صدهزار تومان جایزه می دهیم.

«فقال» آوردند علی بیعت کنند گفتند « بايع أبابكر » فرمود « أنا أحق بهذا الأمر منكم » من شایسته هستم « لا أبايعكم » من با شما بیعت نمی کنم « و أنتم أولى بالبيعة لي » شماها باید با من بیعت کنید این هم باز الامامة و السیاسة با تحقیق زینی ص18.

آیا امیرالمومنین (سلام الله علیه) به چه زبانی بیاید از حق مسلم خودش دفاع کند از این واضح تر، از این روشن تر،

یا در همین صحیح مسلم برادر بزرگوار، ج5، ص152 حدیث4468 نظر امیرالمومنین نسبت به ابوبکر و عمر از زبان خود خلیفه ی دوم هست. «فَرَأَيْتُمَاهُ كَاذِبًا آثِمًا غَادِرًا خَائِنًا» این خیلی واضح و روشن هست برادر عزیزم. این خیلی واضح و روشن هست.

حال چرا امیرالمومنین از حق مسلمش دفاع نکرد چکار کند؟ بیاید شمشیر بگیرد شروع کند جنگیدن با آنها، در همان روزهای اول رحلت نبی مکرم، مدینه، جمعیت تمام مسلمان ها جمع شدند از اطراف، اکناف از شهرها برای مراسم دفن پیامبر علی بن ابی طالب می خواهد دست به شمشیر بزند بیاید صد نفر، دویست نفر، هزار نفر از علی دفاع کنند، سی هزار نفر از علی. صد هزار نفر از جناب خلیفه یک جنگی شروع بشود همدیگر را بکشند همین چهار تا مسلمان هایی که بودند نابود بشود برود. اسلام نابود بشود و برود. همین را می خواستند دشمن دیگر،

امیرالمومنین به صراحت می گوید اگر چنانچه ترس این نبود که تفرقه ایجاد بشود. من تغییر می دادم حکومت را. و قضیه این شکلی نیست که شماها دارید برای شما عرض کنم نظر می دهید این عبارتی است که جناب ابن عبد البر در الاستیعاب دارد که ترس از تفرقه و ترس از نابودی دین نبود، من قطعا برخوردم با هیأت حاکمه غیر از این بوده بله،

مجری:

خیلی متشکرم آقای کریمی از شما هم ممنون و سپاسگزار هستم. بیننده ی بعدی ما از عزیزان شیعه هستند آقای فیروزکوهی از تهران، آقا سلام علیکم شب شما بخیر.

بیننده(آقای فیروزکوهی از تهران - شیعه):

الو سلام آقای اسماعیلی.خوب هستید؟ شبتان بخیر.خدمت استاد آقای دکتر حسینی قزوینی سلام عرض می کنم.

میلاد با سعادت مادرمان حضرت فاطمه زهرا را پیشاپیش به تمام مسلمان ها بخصوص شیعیان حضرت علی (علیه السلام) تبریک می گویم.

مجری:

آقای فیروزکوهی کدام سوال را می خواهید پاسخ بدهید.

بیننده:

من امامت حضرت علی را می خواستم توضیح بدهم اگر اجازه بدهید. حضرت استاد دیگر همه چیز را گفتند دیگر ما کوچیک ها نمی توانیم چیزی بگوییم. دیگر به بزرگی خودتان ببخشید.

من می خواستم امامت حضرت علی را با ده تا دلیل ثابت بکنم یکی که پیامبر ما حضرت محمد (صلی الله علیه وآله و سلم) در غدیر خم و مکان های دیگر بهترین و بالاترین جا و نیکوترین فرد امت خود را به خلافت منصوب کرد نتیجه می گیریم که امامت باید مطلوب باشد یعنی از طرف خود رسول الله باید تعریف شده باشد که حضرت علی را در همه جا جانشین، ولی، وصی خودشان قرار داده اند.

بعد حضرت علی امامی که بخواهیم ما چیز بکنیم از او پیروی بکنیم باید محتاج به دیگران نباشد یعنی خودش باید عاقل و بالغ باشند یعنی مثل بقیه نباشند که در هر مسئله ای که گیر می کنند به سراغ یکی دیگر بروند و ایشان راهنمایش بکنند همین طور برای امام های دیگر هم، که حضرت امام رضا (علیه السلام) در آن مناظره شان که می گویند که علمای آن دوره خودشان دیگر به صحت رساندند که خلافت نزد خاندان حضرت محمد هست. بعد همین دلیل ها کافی هست به نظر من حالا دیگر حضرت استاد همه چیز را فرمودند.

مجری:

درسته. خیلی متشکریم از شما آقای فیروزکوهی عزیز، هم تایم را رعایت کردید لطف کردید. اگر نکته ای هست در خدمتتان هستیم.

بیننده:

نه فقط من خواستم از اینجا به تمام شیعیان ولادت حضرت فاطمه زهرا می خواستم تبریک بگویم. قربان شما، خداحافظ.

مجری:

ما هم پیشاپیش به شما تبریک می گوییم به همه زنان و مادران سرزمینمان، خدا نگه دارتان باشد انشالله، التماس دعای خیر. بیننده ی بعدی ما آقا قادر هستند از مشهد اگر بله اشتباه نکنم مشهد مقدس و از عزیزان اهل سنت ما هستند سلام به شما.

بیننده(آقا قادر از مشهد – اهل سنت):

علیکم السلام خدمت آقای اسماعیلی و حاج آقا قزوینی.

مجری:

آقای آقا قادر بفرمایید کدام سوال را می خواهید پاسخ بفرمایید.

بیننده:

آقای اسماعیلی عزیز من یکی سوال می کنم سوال آخر را هم جواب می دهم ولی بعد هم یک سوال داشتم و یک انتقاد.

من خدمت شما و حاج آقا و بینندگان عرض کنم اصلا اگر خلافت خلفای راشدین برای ما دلیل نداشت باز ما آن ها را صحابه و خلفای راشد می دانستیم. چرا که ما این ها را الهی نمی دانیم و دستور مستقیم خدا نمی دانیم و بعد از پیامبر هر جور صحابه صلاح دانستند بیعت کردند. مثلا حضرت ابوبکر نمی شد، امکان داشت حضرت عمر بشود. حضرت عمر نمی شد، امکان داشت سعد بن عباده (رضی الله عنه) بشود و ما اصلا این که دلیلی بخواهد یک چیزی را بخواهد را لزومی نمی دانم شما باید دلیل برای ما بیاورید که امامت را الهی می دانید و ما منکرش را هم.

مجری:

یعنی پیغمبر مردم را بلاتکلیف رها کرد.

بیننده:

نه بلاتکلیف رها نکرد. همه ی نصیحت هایش را کرده بود پیامبر. صحابه به آن جایگاهی که باید برسند به شعور و عقلشان و شعورشان می رسید که بعد از پیامبر یکجوری حکومت را در دست خودشان بگیرند و من دارم می گویم اصلا مهم نیست فرد. شما فقط اصرار دارید که باید حضرت علی می شود چون در غدیر و چی هست این ها دلایلتان هست.

مجری:

ما نمی گوییم باید پیغمبر مشخص کردند آقا قادر، ما می گوییم پیغمبری که کوچکترین جزئیات را بیان فرموده برای مردم، که خیلی عذر می خواهم وقتی می خواهید بروید دستشویی مثلا چیزی را بر روی سر بگذارید خیلی چیزهای ریز.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

هفتاد تا قانون برای دستشویی هست.

مجری:

چیزهای ریز ریز را به آن اشاره کرده اند چطور ممکن است که امت اسلامی را راها کنند و جانشین معرفی نکنند.

بیننده:

خوب بله. حرف شما هم تا حدودی درست هست. ما هم اعتقادمان این که می گوییم نداریم، داریم ما که.

مجری:

ما اصراری نداریم که بگوییم حتما علی، ما می گوییم ما ثابت می کنیم، شما هم ثابت بکنید.

بیننده:

خوب اگر حضرت علی در غدیر انتخاب کرده بود چرا حضرت ابوبکر را برای نماز فرستاد. نماز، نماز جماعت.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

یعنی نماز جماعت رفتن دلیل بر حقانیت آقای ابوبکر هست؟

بیننده:

نه حاج آقا دلیل بر حقانیت نیست.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

دلیل خلافت هست؟

بیننده:

نه دلیل خلافت نه. در زمانی که پیامبر خودشان نمی توانستند بیایند فرق می کند تا زمانی که حضرت عبدالرحمن بن عوف را به پیش نمازی گذاشتند و پیامبر خودشان صحیح و سالم بودند. فرق می کند با این که پیامبر در بستر بیماری بوده است.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

الان اجازه بدهید آقای اقا قادر عزیز ببینید ما می خواهیم هر حرفی می زنیم دوست داریم که عزیزان ما مستند حرف بزنند. همین قضیه ی جناب آقای، نماز آقای ابوبکر برویم از صحیح بخاری ببینیم این برادر بزرگوارم این صحیح بخاری هست عزیز دل من. ما که از خودمان نیاوردیم می خواهید ازکتابها ، از نرم افزار الجامع الکبیر هم برایتان بیاورم.

این روایت عایشه ام المومنین هست که پیغمبر مریض بود مردم

« مروا ابابکر ان یصلی بالناس»

دستور بدهید که ابوبکر برای مردم نماز بخواند.

ایشان رفت نماز بخواند این روایت طولانی هست حالا من نمی خواهم آن اولش را عرض کنم. بعد تا اینجایی که می گوید پیغمبر اکرم احساس کرد که یک مقداری حالش خوب هست. امام شافعی هم می گوید یک بار بیشتر ابابکر نماز نخواند یکبار. پیغمبر اکرم آمد وارد مسجد شد در قسمت چپ آقای ابوبکر نشست. ابوبکر داشت

«یصلی قائما و کان رسول الله یصلی قائدا.»

ابوبکر ایستاده نماز می خواند پیغمبر هم نشسته.

« یقتدی ابوبکر بالصلاة رسول الله و الناس مقتدون بالصلاة ابی بکر»

آقای ابوبکر به پیغمبر اقتدا کرده بود مردم هم به ابوبکر اقتدا کرده بودند.

من دوست دارم آقا قادر عزیز و بزرگوار که خیلی آدم متین و واقعا مودب هستند این را برای ما نه، برای بینندگان عزیز اهل سنت ما معنا کنند که آقای ابوبکر به پیغمبر اقتدا کرده، مردم هم به ابوبکر اقتدا کردند این چی هست قضیه اش.

بیننده:

حرف شما درست اصلا سلمنا، من یک سوال دیگر دارم.

مجری:

پس پذیرفتید حرف ما را؟ این اشکالی ندارد.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ببینید این نماز، صحیح بخاری ج1، ص174. هست حدیث 713 کتب الاذان، باب الرجل یأتم و یأتم الناس بالمأموم، باز صحیح بخاری، ج1، ص251، حدیث681، و همچنین روایت بعدی جالب هست آقای قادر عزیز.

این را هم شما بروید مطالعه بفرمایید اصلا از ما نپذیرید. در حدّ «الاخبر یحتمل الصدق و الکذب» شاید ما دروغ می گوییم شما بزرگواری کنید این بخاری را باز بفرمایید در روایت بعدی می گوید جناب ابوبکر برگشت عقب پیغمبر نماز می خواند « و ابوبکر یسمع الناس التکبیر» جناب آقای ابوبکر با تکبیر مردم را مثلا سمع الله لمن حمده، مکبر بوده است.

ببینید برادر بزرگوارم این عبارت این هم باز از صحیح بخاری هست عزیز دل من. ما از کتاب نمی دانم کافی، تهذیب و من لا یحضر و این ها نمی آوریم برادر عزیزم، این که شما می فرمایید که مثلا در آخرین لحظه رسول گرامی فرستاد حالا حضرتعالی خود ابن تیمیه می گوید آقا این ها هیچ دلیلی بر این نیست که این نماز رفتن برای خلافت باشد.

خود ابن حزم اندلسی از علمای بزرگ اهل سنت هست می گوید آنهایی که آمده اند گفته اند امامت ابی بکر در نماز دلیل بر خلافت هست، ایشان آمده این ها را رد کرده است و بزرگان دیگر هم به همین شکل، حالا سلمنا، فرمایش حضرتعالی.

مجری:

آقای قادر پذیرفتید که امامت جماعت پس پذیرفتید امام جماعت، امامت بر جماعت، حالا اگر پذیرفتید به قول شما دلیل نمی شود.

بیننده:

حاج اقا می گویم شما می فرمایید که ابن تیمیه خدای وهابیت هست ما اهل سنت و جماعت خواهش می کنم از ابن تیمیه چیزی نگویید.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ولی ابن حزم از اهل سنت هست، چشم من واقعا همین که شما وهابیت را از اهل سنت جدا می دانید من از دور هم لب های شما را می بوسم، هم پیشانی شما را می بوسم. یعنی واقعا این طور اهل سنت برای ما طلا هستند که واقعا تشخیص می دهند وهابیت یک مقوله ای هست، اهل سنت مقوله ی دیگر هستند. من در خدمت شما هستم آقا قادر عزیز.

بیننده:

حاج آقا من سوالم این هست که شما مثلا به راحتی دسترسی دارید به این کتاب ها، من خودم حاج آقا یک ماه قبل از این در همین شهر شما بودم، شهر قم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

تشریف نیاوردید که ما خدمتتان برسیم آقا قادر عزیز.

بیننده:

قربان شما حاج آقا، نه با این که یک کاری داشتند یک نشانی هم بدهند در حرم حضرت معصومه آب خنکش اینجوری لیوان می گیری خودش آب می آید.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

حالا تشریف آورده بودید قم. حداقل حضرتعالی یکی از بینندگان عزیز ما هستید دیگر آدرس شبکه ی ولایت هم داشتید تشریف می آوردید اینجا یک چای هم پیش ما می خوردید چه اشکالی داشت؟

بیننده:

نه حاج آقا حقیقتا من دنبال این نرم افزاری که شما دارید خیلی واقعا کار شما را راحت کرده است ما هم برای یک صحیح مسلم، صحیح بخاری پیش دو تا سه تا ده تا عالم برویم. خیلی سخت هست برای ما.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

آقای آقا قادر عزیز شما آقایی کن. به خاطر به همین جمله ات که گفتی فرق هست بین اهل سنت و وهابیت من با هزینه ی خودم نرم افزار مکتبه اهل بیت، الجامع الکبیر و مکتبه الشامله را همین، فردا که جمعه هست روز شنبه پست می کنم برای شما. از این بهتر.

بیننده:

ممنونم حاج آقا، انشالله از خجالتتان در می آییم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خواهش می کنم ما را فقط دعا بفرمایید آقا قادر.

بیننده:

بعد حاج آقا سوالم این بود خدا شاهد هست خدمتتان عرض می کنم ما ارادت خاصی خدمت حضرت علی (کرم الله وجهه) دارم و وقتی فضایلش را در جنگ ها می خوانم اصلا به جرأت می گوییم مو بر بدنم سیخ می شود

و اگر خدا شاهد هست من اصلا ببینم واقعا حاج آقا این سوالی که همه جا مطرح می شود در قرآن و سنت صحیح متأسفانه این سلفی های غیر مقلد یک فتوایی راه انداخته اند در همه جا که انکار مثلا به غیر از صحیح مسلم و صحیح بخاری ما هیچ کتابی نداریم فقط همه چیز باید توی این کتاب آمده باشد. و گفتم اگر توضیح بدهید این ها دیگر، خیلی از شما تشکر می کنم ببخشید مزاحم شدم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

یک جمله من به عنوان هدیه خدمت حضرت عالی می دهم البته این یک پاورپنت نیست آفیس هست، دوستان من مانیتور من را نشان بدهند ببین برادر بزرگوار من، رسول اکرم در همان ابتدای بعثتشان می رفتند نوبت خودشان را بر قبایل عرضه می کردند در مکه، اطراف مکه، رفت قبیله ی بنی عامربن صعصعه گفت من پیغمبر هستم. این ها گفته اند

« إن اتّبعاک و صدّقناک فنصرک الله ثم أظهرک الله علی من خالفک.»

اگر ما آمدیم و مسلمان شدیم خدا تو را یاری کرد، تو پیروز شدی.

« أیکون لنا الأمر من بعدک؟»

می شود ما هم خلیفه ی بعد از تو باشیم.

«فقال رسول الله الأمر إلی الله »

امر بعد از من،خلافت بعد از من به دست خداست

«یضعه حیث یشاء»

الثقات لابن حبان، ج1، ص89.

بیننده:

این را در البدایة و النهایه هم من دیده ام.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خدا اموات شما را بیامرزد.

هوذة بن علی الحنفی، البته نه از این حنفی ها، قبیله ی حنفی، شاعر قوم بود همه اش به همین شکل در خود صحیح بخاری می گوید

«بایعنا رسول الله و أن لاننازع الامر اهله »

ما با پیغمبر بیعت کردیم در عقبه با اینکه آنی که اهلیت برای امر دارد با او هم ما چکار کنیم؟ منازعه نکنیم.

و همچنین در خود برای شما عرض کنم اگر اشتباه نکنم در خود صحیح بخاری به همین شکل آمده است که می گوید « بایعنا رسول الله علی السمع و الطاعة » ابن حجر می گوید « و ان لا ننازع الامر اهله ای الملک و الامارة»

ببینید این ها همه واضح و روشن هست برادر بزرگوارم که اصلا امر امامت دست خدای عالم بوده است دست حتی خود پیغمبر هم نیست. شما عزیز دل من کتاب تفسیر آقای آلوسی، روح المعانی را باز کن عزیز دل من ج6، ص193 دیگر از این واضح تر، آقای آلوسی هم سنی هست، هم تقریبا مسلک سلفی دارد و صوفی هم هست. جمع بین اضداد کرده ایشان. ایشان در اینجا ببینید از آقای عبدالله بن مسعود صحابی پیغمبر نقل می کند می گوید ما این آیه ی 67 سوره ی مائده را اینطوری می خواندیم:

« كنا نقرأ على عهد رسول الله ياأيها الرسول بلغ ماأنزل اليك من ربك إن عليا ولى المؤمنين»

به مردم برسان علی ولی امر مومنین هست

«وإن لم تفعل فما بلغت رسالته.»

اینجوری ما می خواندیم البته این ها چون تفسیر پیغمبر هم بوده، چون در آیه ی 44 برای شما عرض کنم سوره ی نحل قرآن به صراحت می گوید

﴿ وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ

ببینید اینجا دارد ﴿ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّك از آن طرف هم می گوید ﴿ وَ أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَيْهِمْ این کنار هم بگذار برادر بزرگوار.

البته همین عبارت را آقای سیوطی ( متوفای 911) در کتاب الدرالمنثور ج2، ص298 آورده است. آقای شوکانی در فتح القدیر ج2، ص60 آورده است البته آن ها دارند که « ان عليا مولى المؤمنين » البته تفاوتی ندارد

و لذا این عبارت را ما تقاضا داریم آقا قادر بزرگوار که انشالله ما را امشب و فردا نماز صبح یا نماز شب می خوانند ما را انشالله از دعای خیرشان فراموش نکنند و ما هم قول می دهیم دوستان اتاق فرمان هم یادداشت کنند انشالله شنبه ما این دو سه تا نرم افزار را شاید با یک بخشی هم از نرم افزارهایی که ما خودمان داریم در موسسه ولی عصر یک پکی به احترام آقا قادر عزیز خدمتشان ارسال می کنیم.

مجری:

خوب آقای قادر می گویم شما هم عیدی ولادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) گرفتید پیشاپیش دیگر.

بیننده:

خیلی ممنون آقای اسماعیلی، ما را شرمنده کردید.

مجری:

آقا راستی شما آخرین باری که حرم امام رضا رفتید کی بوده است؟

بیننده:

والله دروغ نگویم خدمتتان من سه چهار ماه پیش می شود. بله با یکی از دوستان رفتیم و خیلی هم به هم درباره ی مباحث حاج اقا صحبت می کنیم و لذت می بریم. و این شبکه ی شما هم دیگر خیلی واقعا تشکر می کنم که به اهل سنت وقت زیاد می دهید.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خواهش می کنم این اهل سنت عزیز ما هستند برای ما فرقی نمی کند شیعه، سنی البته آن شب یکی از این عزیزان شیعه آمده است می گوید آقا من می خواهم بعد از این به نام سنی بیایم روی خط. چون به سنی ها شما هم بیشتر احترام می گذارید هم بیشتر وقت می دهید.

به شرطی که این دفعه قم آمدید آقا قادر عزیز تشریف بیاورید اینجا پیش ما هم چایی هم بخوریم

بیننده:

چشم حاج اقا، چشم.ممنون و متشکر.

مجری:

خدا حافظ شما باشد. آقا یاسر از آستارا بیننده ی بعدی ما هستند که از عزیزان شیعه مان هستند، آقا یاسر سلام به شما عذرخواهی می کنم لحظاتی هم پشت خط بودید.

بیننده (آقا یاسر از آستارا - شیعه):

سلام عرض می کنم خدمت شما و حاج آقا. درست هست که طبق روال برنامه باید یکی از سوالات را جواب بدهیم ولی من یکی دو سه نکته داشتم که می خواستم عرض کنم.

مجری:

عیبی ندارد اگر حالا صلاحتان بر این هست که اشکالی ندارد ولی بنای ما بر این هست که عزیزان سوال را جواب بدهند. در خدمتتان هستیم.

بیننده:

درست هست مرا ببخشید دیگر

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

ایرادی ندارد ما در خدمت شما هستیم آقای یاسر.

بیننده:

من با حاج اقا قزوینی خیلی وقت هست آشنا شدم یعنی در برنامه ی راست برنامه هایشان را دیده ام در شبکه ی المستقله، ایشان به زبان عربی داشت گفتگو می کرد آنجا هم با ایشان آشنا شدم فکر کنم المستقله بود. بعد هم ایشان را دوست دارم ما، ما هم آذری زبان هستیم.

یک چند نکته داشتم از حاج آقا می خواستم به عنوان مدیر شبکه ی جهانی ولایت، یک ساعت، دو ساعت اگر برنامه شان را به زبان آذری پخش کنند خیلی خوب می شود. چون که هم آذربایجان اینجا به ما نزدیک هست هم آذربایجان ایران، هم ترکیه که خیلی شیعه دارند یا شیعه هستند یا علوب هستند روزی اگر یک ساعت هم باشد خوب است.

بعد هم یک ده دقیقه، بیست دقیقه مثلا کتاب معرفی کنند. تو برنامه هاتان کتاب معرفی کنید چون که جوان ها بیشتر الان نمی روند کتابهای ده جلدی، نمی دانم بیست جلدی را بخوانند مثلا یک کتاب هایی که به روز هست مثلا امام حسین (علیه السلام) و ایران و یا امام جعفر صادق (علیه السلام) مغز متفکر جهان شیعه، کتاب هایی که جوان ها خیلی دوست دارند. بعد هم بزرگانی که درباره ی اهل بیت صحبت کرده اند که جوانان شیفته ی این ها هستند و آسیب شناسی درباره ی اقتصاد اسلامی، مدیریت اسلامی، من عرضم همین بود ببخشید که مزاحم شدم.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خواهش می کنم. ما هم انشالله دوست داریم ما اتفاقا در ترکیه هم که بودم هر کس به ما می رسید می گفت آقا چرا به زبان ترکی پخش نمی کنید دوستان ما از آذربایجان شوروی همین تقاضا دارند. دوستان انگلیسی زبان مرتب به ما فشار می آورند چرا شما به زبان انگلیسی برنامه پخش نمی کنید و عزیزان روس زبان می گویند چرا روسی پخش نمی کنید

ما از آقا یاسر می خواهم یک دعایی بفرمایند چون خلاصه در حق برادر مومن به اجابت می رسد و انشالله شما بزرگواری کنید نماز که می خوانید، نماز اگر با حضور باشد ما در روایت داریم کسی دو رکعت نماز بخواند و حواسش جایی نرود خدای عالم یک حاجت قبول شده دارد برایش. یک دعای مستجاب دارد. انشالله یک دو رکعت نماز بخوانید دیگر عزیزان ما هم دعا کنند خدا عالم انشالله این امکاناتی در اختیار ما قرار بدهد که ما بتوانیم حداقل این پنج شش تا زبان های زندگی دنیا را بتوانیم انشالله برنامه اجرا کنیم که خلاصه رضایت قلب همه ی عزیزان را ما داشته باشیم.

مجری:

آقای یاسر ممنونیم از شما، شبتان بخیر و خدا نگه دارتان باشد التماس دعای خیر. استاد نکته ای در خصوص کتاب هایی که ایشان بیان کردند الان در ذهنتان هست کتاب هایی که در دسترس باشد، جمع و جور باشد که بخواهند مطالعه بکنند.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

حالا کتاب الان در رابطه با رابطه با امامت بنده معمولا می گوییم بهترین کتاب هم مستدل، متین، مودب، منطقی است کتاب علامه شرف الدین هست المراجعات. خیلی کتاب زیبایی هست ومن حتی دانشجوها، طلبه ها از من سوال می کنند می گویم کسی می خواهد این مباحث را استدلالی ببیند این کتاب را مطالعه کند

این کتاب ترجمه هم شده است هفت هشت تا ترجمه هم شده است دوستان اینترنت بزنند ترجمه ی المراجعات سه تا چهار تا ترجمه شده است. و خوب دو تا شخصیت بزرگ علمی یکی جناب آقای سلیم البشری شیخ الازهر از این طرف هم علامه شرف الدین از فقها و علمای بزرگ شیعه مکاتبات هم بوده، مناظره نبوده است. یعنی یک نامه ای را مثلا می فرستاده جناب آقای سلیم بشری مثلا بیست روز، یک ماه، دو ماه مطالعه می کردند جواب می فرستادند. بعد جناب اقای شرف الدین جواب آنها را می داد

خیلی مودب هست این کتاب، من چون مودب هست خوب کتاب زیاد نوشته شده است شاید از این هم مفصل تر اولا یک کتاب سیصد، چهارصد صفحه ترجمه اش بیشتر نیست. خیلی متین، مودب یعنی در برابر عقاید اهل سنت و غیره خیلی مودبانه.

و بعد هم کتاب مرحوم علامه ی فراموش کردم معالم المدرستین بله علامه ی عسگری کتاب خیلی خوبی هست. آمده مکتب اهل سنت با مکتب اهل بیت، مکتب سقیفه با مکتب غدیر را خیلی محترمانه، مودبانه، متین مقایسه کرده است و حتی اسم بعضی ها را هم آورده اند حالا کاری با آن ها نداریم ولی این دو تا کتاب، کتاب خیلی زیبایی هست و ترجمه هم شده هر دو کتاب، حالا من اسم معالم المدرستین، حالا یادم نیست که چی هست تا در اینترنت بزنند برای شما عرض کنم جستجو بزنند ترجمه ی معالم المدرستین یا حقایق در دو مکتب. یک همچین تعبیری هست این دو تا کتاب، کتاب خیلی خوبی هست.

تاریخ ائمه را هم آقایان می خواهند ببینند کتاب سیره ی پیشوایان از علامه استاد پیشوایی الحق و الانصاف به زبان خیلی ساده، زیبا، متین و مطالبی هم که آورده است گلچین کرده اند بنده خودم این کتاب را در دانشگاه بین المللی به زبان عربی هم، عربی نشده بود اگر حاج اقا پیشوایی هم می بینند برنامه را، ما هنرمان این بود فارسی می بردیم سر کلاس، عربی تدریس می کردیم. و الحق و الانصاف من خودم لذت می بردم.

مجری:

نشانه های دو مکتب در اسلام بود نام آن کتاب.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

نشانه های دو مکتب در اسلام، جزاکم الله خیرا این کتاب سیره ی پیشوایان حداقل کتاب درسی حوزه هم هست قبل از پایه ی شش، کتاب درسی حوزه هست حالا من نمی گویم دیگران ننوشته اند. بنده کتابی به این شیرینی همانطور که خود آقای پیشوایی شیرین و خوردنی هست آثارشان هم شیرین هست.

مجری:

خیلی متشکرم حضرت استاد تشکر می کنم حسن ختام برنامه، دعای شما، بفرمایید.

آیة الله دکتر حسینی قزوینی:

خدایا تو را قسم می دهیم به آبروی محمد و ال محمد فرج مولایمان ولی عصر نزدیک بفرما، قلب مقدسش را از ما راضی و خشنود بگردان، ما را از یاران خاص و ویژه ی آن بزرگوار قرار بده.

خدایا به آبروی فاطمه ی زهرا ما را مشمول دعاها و عنایت ویژه ی حضرت ولی عصر قرار بدهد. خدا به آبروی محمد و آل محمد بر همه ی بیماران ما شفای عاجل عنایت بفرما، رفع گرفتاری از همه ی گرفتاران بنما،

خدایا شرّ اشرار، شرّ وهابیت را از سر مسلمان های جهان مخصوصاً ایران، عراق، سوریه، بحرین، ترکیه و دیگر کشورهایی که گرفتار فتنه ی وهابیت هستند خدا به آبروی امام حسین شر این ها ، و فتنه ی این ها را از سر مسلمان ها برطرف بگردان. آنهایی که قابل هدایت هستند خدا به آبروی زهرا هدایتشان کن، آنهایی که قابل هدایت نیستند به آبروی زهرابه تیغ غیب الهی و به غضب الهی گرفتارشان بگردان.

خدایا به آبروی محمد و آل محمد همه را حاجت روا بگردان، حوائج ما، حوائج بینندگان عزیز، حوائج عزیزان ولایت یاور، حوائج عزیزانی که تکرار برنامه ی ما را می بینند خدا به آبروی محمد و آل محمد حوائج همه را برآورده نما. دعاهای ما را به اجابت برسان. و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.

مجری:

خیلی ممنون و سپاسگزار از حضرت استاد و تشکر از همراهی و همدلی تک تک شما بینندگان عزیز، دوستانی که در گوشه و کنار ایران اسلامی و فراتر از این مرزها همراه و همدل برنامه ی زنده ی امامت و ولایت از شبکه ی جهانی ولایت بودید بهترین لحظات را برایتان آرزو می کنم و شب آرامی، کوتاه ترین دعا برای بلندترین آرزو. اللهم عجل لولیک الفرج خدانگهدار.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب