2022 June 27 - دوشنبه 06 تير 1401
مولوی لاشاری تضاد عقیده وهابیت با اهل سنت(2)
کد مطلب: ٨١٣٩ تاریخ انتشار: ١٠ آذر ١٣٩٤ - ١٩:٣٣ تعداد بازدید: 1450
نقد وهابیت » اهل سنت در نقد وهابیت
مولوی لاشاری تضاد عقیده وهابیت با اهل سنت(2)

بسم الله الرحمن الرحیم.
در محضر شما هستیم با یکی دیگر از مسائل اختلافی و تفاوت های بین اهل سنت سلفی با اهل سنت و جماعت واقعی . یکی از مسائل اختلافی بین سلفیت و اهل سنت در فقه و حدیث شناسی است. اینها منکر فقه هستند و فقه را قبول ندارند در این باب . چنانچه از بزرگان دین و محققین بزرگوار ایشان در کنار سلفیت بحث هایی داشتن. از جمله جناب مولانا صفدر در کتاب تجلیات صفدر جلد 1 صفحه 482 مطالب بسیار مضبوط و مهمی را در این باب بحث و بیان داشتند که یک نوجوانی میگوید من در حین سخنرانی بودم و او ایستاد و از من سوال کرد فقه خلاف حدیث هست این مطلب را از من سوال کرد و من در سدد پاسخ به ایشان بودم و پاسخ قطعی را به ایشان دادم و هنگامی که پاسخ را شنید آرام شد و از جلسه بیرون رفت. بنابراین جوانان و مردم را با تبلیغات سوئی از این باب انجام داده اند که میخواهند فقه را بزدایند و از محوریت دینی حذف بکنند و ببرند به گفته خودشان به زباله دان. ولی فقه سرچشمه گرفته از تفقه در دین ، آیات قرانی هست و قران فرموده تفقه داشته باشین. و هر فقهی حتما برگرفته از مسائل حدیث و سنت هست و از این بابت اهل سنت و جماعت با این زاویه اختلاف نظر دارند .
اهل سنت با معیار های چهار گانه استنباط میکنند مسائل را که این تعبیر به اخذ مسائل فقه شده است. و این مسائل چهارگانه عبارتند از قران سنت اجماع امت و قیاس و قیاس هم یکی از مسائل های پوشیده است که مسائلی که در قران و سنت پوشیده شده است از راه قیاس برداشت ، تحقیق ، بررسی ، گرفته میشود. که به این فقه میگویند. و فقه اگر با این زاویه و محور پیش برود امید است که با سنت یکی باشد. یعنی فقه از سنت گرفته شده که مستخرج و منابعش همان حدیث است. احادیث را نسبت به قران و مسائل نظریات آراء ائمه مجتهدین و صحابه بزرگوار روی هم رفته جمع بندی میکنند و مسائلی را استخراج میفرمایند که این همان فقه و قیاس شده است. بنابراین اینها نمیخواهند در این اجماع دخالتی داشته باشند در سنت هم که اختلاف چهارصد درصدی دارند و در اجماع عملی امت هم کناره رفتند و همچنین از قیاس تفرح میروند.بنابراین یکی از مسائل اختلافی بین اهل سنت سلفی و اهل سنت و جماعت واقعی این نظریه فقه با حدیث هست که اینها اختلاف دارند از این زاویه و با این معیار.
بنابراین اینها زمانی که میخواهند مطالبی را مطرح بکنند اگر نماز جماعتی برگزار نشده یا تمام شده خودشان یک نماز جماعت تشکیل میدهند و آن مسائل فقهی مورد نظر خودشان را اجرا میکنند. وقتی که مسائل اینگونه برداشت بشود جهت ها اینگونه رفته بشود امید واریم که با روش و محور صحیح ادامه بدیم و بتوانیم به محور قران و سنت نزدیک بشویم.
السلام علیکم ورحمه الله تعالی و برکاته


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها