2021 December 8 - چهار شنبه 17 آذر 1400
فرياد زينب (س) ضرب آهنگ قيام ماست
کد مطلب: ٥٩٨١ تاریخ انتشار: ٠٨ اسفند ١٣٩٩ تعداد بازدید: 2269
يادداشت » عمومي
فرياد زينب (س) ضرب آهنگ قيام ماست

بي ترديد صحبت از حضرت زينب (سلام الله عليها) بانويي كه فريادش يادآور خروش مولايي و وقارش، نشاني از عظمت و وقار زهرايي است، كاري بس مشكل است، اي زينب سرافراز و صبور كه با فرياد رساي مرتضي گونه ات، همه ظلم را تحقير كردي و با صبر جميل و شگفت انگيزت، تاريخ را به اعجاب و تحسين وا داشتي.
اي زخم خورده نينوا! اي بانوي خورشيدهاي دربند! اي زينب قهرمان! تو كه خود، وسعتي به اندازه همه سوگ هاي آفرينش داشته اي، تو كه خود درياي بي كران اشك را، ساحل بودي، چگونه بايد بر تو سوگواري كنيم، چرا كه ما سوگواري را از تو به يادگار داريم، تو كه آواز سرخ كربلا را از حنجره بردباري ات، به گوش تاريخ رساندي و اگر اين حنجره صبوري و آن نطق آتشين تو در كاخ يزيديان نبود، داستان جانسوز آن ظهر عطشناك در كوچه هاي تاريخ به دست فراموشي سپرده مي شد، به دنيا آمده بودي تا صبر را شرمنده كني اي اسطوره تاريخ.
و ما براي تو مي نويسيم، اي زينب! اي كه فرياد با تو آغاز شد و بيداد با تو رسوا! اي آزاد اسير! اي قامت سبز اعتراض! اي نهال بارور ايثار! اي جاري زلال متانت! اي آيه صراحت و عفت! اي آذرخش خشم! اي مظهر لطافت و رحمت! آخر چگونه مي توان تو را گفت، تو را نوشت، قلم در ابهامِ شناختت ناكام مانده است، چرا كه تو آيه هاي توانايي انسان را نوشتي و سرود قدرت ايمان را سرودي و شعر بلند رسالت را نگاشتي.
حركت كن صداي قدم هاي تو ضرب آهنگ قيام ماست حركت كن قافله سالارش عشق ، زينب اي اسير سربلند، اي تنهاي بي برادر، اي دل به مصيبت داده، اي مادر عشق و درد، تاريخ آمده است تا همراه تو بعد از هزار و چهارصد سال بغضش را بتركاند تاريخ با آن همه ابهت و وقارش در مقابل دل بي قرار تو كم آورده است.
زينب! اي زبان علي در كام! اي رسالت حسين بر دوش! اي كه از كربلا مي آيي و پيام شهيدان را در ميان هياهوي هميشگي جلادان تاريخ، هم چنان به گوش تاريخ مي رساني، هنوز هيچ آشنا با عاشورايي، قدرت نيافته بزرگي شخصيت تو را درك كند، زينب(س)، با تمام روح لطيفش، اوج هر سختي را چشيده، اما زيبا و پرمنطق در كوفه و شام سخن مي راند، چنان كه قلب هاي خفته را بيدار مي كند و كم است مسلماني در شامات كه اسلامش را مديون روشنگري زينب (س) نباشد.
زينب يعني تبلور صبر علي و تجسم عصمت فاطمه، زينب يعني، زينت شب هاي بي كسي و تنهايي ، زينب يعني مرحم زخم هاي سينه مادر، زينب يعني سنگ صبور غربت و مظلوميت حسن، زينب يعني خطبه گوياي رشادت و حقانيت حسين، زينب يعني زهرايي كه سقيفه خون بارش كربلا آفرين شد، زينب يعني پرستار زخم هاي عاشورايي، زينب يعني آغوش پناه كبوتران پر و بال سوخته كربلايي، زينب يعني زن، اسوه، وقار، شكيبايي، عصمت، نجابت و شجاعت. زينب يعني وصف تمام خوبي ها تا بي نهايت.
اي دخت گرامي و ستم كشيده امير مومنان، تو در آن روز خون به تماشاي زيباترين جلوه هاي هستي ايستادي و با صلابت و استواريت در برابر فريبكاران تاريخ جلوه ي زيبا و ماندگاري خلق كردي، علي وار خطبه خواندي و غرور جاهلي امويان را در هم شكستي و كاخ ستم يزيديان را متزلزل ساختي.
اين تو بودي كه با اسارت آزادي بخش خويش دفتر ننگين بني اميه هاي زمان را در پيشگاه عقل همه ي فرزانگان گشودي و به همه مردمان نشان دادي و آنان را آگاه ساختي.
آري زينب (س) به جهان آمده بود تا عشق را مبهوت لحظه هاي زلالش كند، آمده بود تا صدق و وفا را به جهانيان بياموزد و متانت و وقار را به نمايش گذارد، آمده بود تا رسالت خود را به انجام برساند، مونس و يار برادر، سالار قافله حسيني و غم خوار اسيران باشد، آمده بود تا فرياد بلند مظلومان تاريخ باشد، فريادي كه پژواك آن هنوز هم از وراي تاريخ به گوش شنواي دل هاي حق جويان مي رسد.
زينب سلام الله عليها فصاحت و بلاغت را از علي، نجابت را از فاطمه، صبر و شكيبايي را از حسن و مظلوميت در عين ايستادگي را از حسين آموخته بود، او روح بلند و رضا بود، حضرت زينب كبري سلام الله عليها در خضوع و خشوع و عبادت و بندگي، وارث پدر و مادر بود.
پانزدهم رجب المرجب، رحلت جانسوز عقيله بني هاشم، بنت امير المومنين و حضرت فاطمه الزهرا (س)، اخت الحسين، شير زن كربلا، عمه جليله سادات، ام امصائب، حضرت زينب الكبري (س) را محضر مقدس و منور حجت بن الحسن عسكري (عج) و تمامي شيعيان و محبان آن بانوي مكرمه تسليت و تعزيت عرض مي كنيم.Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها