2021 December 4 - شنبه 13 آذر 1400
اقدامات امام باقر عليه السلام
کد مطلب: ٥٩٥٠ تاریخ انتشار: ٢٦ تير ١٤٠٠ - ٠٧:١٥ تعداد بازدید: 7396
يادداشت » عمومي
اقدامات امام باقر عليه السلام

آنگاه كه تشنگان قدرت از بني اميه و بني عباس پنجه در پنجه ي يكديگر حنجره ها را مي دريدند و براي از ميدان به در كردن رقيب نسبت به هم هيچ ملاحظه اي را نداشتند و فضاي بلاد اسلامي، آلوده به هوي و هوس و قدرت طلبي بود و تا آن زمان هم خلفاي جور نه خود به فكر جمع آوري معارف بلند نبوي(صلي الله عليه و آله) بودند و نه چنين مي خواستند و نه اين كه اجازه مي دادند آنان كه اهل اين كارند و تعهد دارند به اين مهم بپردازند.

در اين اوضاع تيزبيني و هوشمندي يكي از فرزندان رسالت، مولانا امام محمدباقر(عليه السلام) فرصت و موقعيت را مناسب ديد كه به دور از چشم غوغاگران قدرت و حكومت، با زيركي بسيار به تبيين دين اسلام راستين بپردازد لذا وجود مبارك حضرت يك نهضت فكري و علمي را طراحي نموده و پايه ريزي كرد و در اندك زماني توانست انسان هاي مستعد و علاقمند از بازماندگان صحابه رسول خدا (صلي الله عليه و آله) و بزرگان از تابعين و رؤسايي از فقهاي مسلمين را به گِرد خود فراهم آورد و از سرچشمه ي زلال علم و فضيلت و كمال، كه از سوي پروردگارش در او به وديعه سپرده شده بود و از آباء و اجداد گراميش به ارث برده بود كام تشنه ي آنان را سيراب كند.

 دوران امامت امام باقر(عليه السلام) دوراني شد كه براي اولين بار در يك فضاي مناسب و تا حدودي كاهش يافته ي فشارهاي حكومتي، خورشيد علوم اسلامي و الهي طلوع نمايد و فضيلت ها ظهور و بروز پيدا كنند و محاسن و زيبايي هاي دين خود را نشان دهد و نهضت علمي و اخلاقي و معنوي اسلام آغاز شود. و محفل علمي حضرت آنچنان با شور و شوق و نشاط شد كه شعرا و نويسندگان را وادار به قلم فرسايي ها نمود.

لذا دوران امامت امام باقر(عليه السلام) دوراني شد كه براي اولين بار در يك فضاي مناسب و تا حدودي كاهش يافته ي فشارهاي حكومتي، خورشيد علوم اسلامي و الهي طلوع نمايد و فضيلت ها ظهور و بروز پيدا كنند و محاسن و زيبايي هاي دين خود را نشان دهد و نهضت علمي و اخلاقي و معنوي اسلام آغاز شود. و محفل علمي حضرت آنچنان با شور و شوق و نشاط شد كه شعرا و نويسندگان را وادار به قلم فرسايي ها نمود.

يكي از شعراي بنام آن زمان، قُرظيّ مي گويد:

يا باقرالعلم لاهل التُقي و خيرَ من لَبّي علي الاَجْبُل

يعني: اي شكافنده ي علم براي پرهيزكاران! و اي بهترين كسي كه بر كوه هاي حجاز لبيك گفتي!

يكي ديگر از شعراي عرب به نام «مالك بن اعين جُهَني» در مدح و ثناي حضرت مي گويد:

- هرگاه مردم، علم قرآن را جستجو كنند، همه قريش جيره خوار اويند.

- و اگر گفته شود: پسر دختر پيغمبر كجاست؟ بدان وسيله به شاخه هاي بلند (علم و فضيلت) دسترسي پيدا كرده ايد.

- ستارگاني هستند درخشان براي آنان كه در شب راه روند، و كوه هايي هستند كه دانش بسياري به جاي نهند.(1)


ديدار امام باقر عليه السلام با جابر

آن حضرت كسي است كه پيامبر اعظم(صلي الله عليه و آله) از آمدنش آن هم با كوله باري از علم و دانش خبر داده است.

امام صادق از پدرش امام باقر(عليهماالسلام) نقل مي كند كه پدرم فرمود: بر جابر بن عبدالله انصاري(ره) (صحابي ارجمند رسولخدا صلي الله عليه وآله) وارد شدم بر او سلام كردم و او جواب سلام مرا داده آنگاه به من گفت: تو كيستي؟ (مي دانيد جابر در اواخر عمر خويش نابينا شده بود) از اين رو گفت پسر جان! پيش بيا! پس من به نزديك او رفتم و او دست مرا را بوسيد. جابر گفت آنگاه خم شد پاي مرا ببوسد من به كناري رفته و نگذاشتم او چنين كاري را بكند. سپس به من گفت: همانا رسول خدا (صلي الله عليه و آله) تو را سلام رسانده است، من گفتم: درود و رحمت و بركات خداوند بر رسول خدا (صلي الله عليه و آله) باد!

اي جابر! چگونه رسول خدا به من سلام رساند؟ گفت: روزي خدمت آن حضرت شرفياب بودم. پس به من فرمود: اي جابر! تو زنده مي ماني تا يكي از فرزندان مرا ديدار كني كه نامش محمدبن علي بن الحسين(عليهم السلام) است كه خدا نور و حكمت به او ببخشد پس (اي جابر) سلام مرا به او برسان.(2)
در حقيقت زمان حضرت، زمان يك نهضت و قيام علمي و استحكام پايه هاي مباني معرفتي اسلام بود و اگر مخالفان ما خوب توجه كرده بودند؛ دوران، دوران رخ نشان دادن اسلام حقيقي و ناب بود. وليكن متأسفانه ديدند و اقرار و اعتراف هم كردند و از محضر حضرت و فرزند عزيزش صادق آل محمد (عليهم السلام) كسب فضل هم نمودند ولي راه خود را رفتند و زيانش متوجه آينده جهان اسلام شد.

غرض آن است كه آوازه علم و دانش آن حضرت قبل از آمدنش، در بيانات رسول خدا(صلي الله عليه و آله) و ائمه هدي(عليهم السلام) همگان را به انتظار نشانده بود.


مقام و منزلت امام در كلام بزرگان

مقام و منزلت علمي و فضايل و مكارم اخلاقي حضرت در كلمات بزرگان، دانشمندان و فقيهان زمان حيات ايشان كه برخي از پيروان و تعدادي هم از اهل تسنن هستند:

محمد مُنكدر: باور نداشتم علي بن الحسين فرزندي به يادگار گذارد كه فضل و دانش او مانند خودش باشد تا اين كه فرزندش محمد بن علي را ديدم...

ابي اسحاق سبيعي مي گويد: ... به فردي از بني هاشم كه هرگز مانندش را در علم و دانش نديده بودم برخورد كردم و او محمد بن علي بن الحسين(عليهم السلام) بود.

جابر بن يزيد جعفي هرگاه مي خواست از حضرت حديثي نقل كند مي گفت: براي من حديث كرد وصي اوصيا، و وارث علوم انبياء محمد بن علي بن الحسين(عليهم السلام).

عبدالله بن عطاء مكي مي گويد: هيچ دانشمندي را نديدم كه نزد كسي كه كوچكتر و كم قدرت تر هستند آنگونه با تواضع باشند كه در نزد ابي جعفر محمدبن علي بن الحسين(عليهم السلام) بودند و من خودم ديدم حكم بن عتيبه را با آن مرتبه اي كه در ميان مردم داشت در برابر آن جناب همچون كودكي بود كه پيش روي استاد خود نشسته باشد.(3)


اقدامات امام باقر عليه السلام

در حقيقت زمان حضرت، زمان يك نهضت و قيام علمي و استحكام پايه هاي مباني معرفتي اسلام بود و اگر مخالفان ما خوب توجه كرده بودند؛ دوران، دوران رخ نشان دادن اسلام حقيقي و ناب بود. وليكن متأسفانه ديدند و اقرار و اعتراف هم كردند و از محضر حضرت و فرزند عزيزش صادق آل محمد (عليهم السلام) كسب فضل هم نمودند ولي راه خود را رفتند و زيانش متوجه آينده جهان اسلام شد. اما شجره طوباي امامت و ولايت راه پر صلابت خود را به وسيله امامان هدي پيمود و امروز به جايي رسيده است كه انسان هاي آزاده و حقيقت جوي جهان، تنها اميد به اين مكتب دوخته اند و پر واضح است كه آينده بشريت هم با امامت امام هدي و قائم آل(عج) رقم خواهد خورد.

به اميد آن روز


پي نوشت ها:

1- بنيان يك مكتب قوي فكري و انديشه اي؛ كه بعد از آن به وسيله فرزند رشيدش امام صادق (عليه السلام) ادامه يافت و بارور شد و شاخ و برگش، همه تاريخ را فرا گرفت.

2- پاسخ به بسياري از القائات سوء دشمنان نسبت به اسلام عزيز، مخصوصا كنيه توزي هاي يهوديان معاند و افكار غلط و انحرافي غلو كنندگان.

3- مقابله با شبهات گروهي كه توسط خوارج مطرح مي شد و يا شبهاتي كه با ورود مسايل فلسفي از يونان به محدوده اسلام آغاز شده بود كه حضرت با قوت پاسخ مي دادند.

1- ارشاد شيخ مفيد، ج 2، ص 226.
2- ارشاد شيخ مفيد؛ ج 2، ص 227 .
3- ارشاد شيخ مفيد؛ ج 2، ص 231 .Share
1 | جعفرازادمنش | | ١٢:٠٠ - ٠٩ آذر ١٣٨٨ |
حاميان مکتب اهلبيت خدا قوت علي يارتان
خيلي عالي است
2 | علی | | ١١:١٩ - ٣١ شهریور ١٣٩٤ |
واقعا دستتون درد نکنه خدا قوت.
اجرتون با امام زمان
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها