2021 October 20 - چهار شنبه 28 مهر 1400
تأملي در دعاي عرفه
کد مطلب: ٥٩٠٣ تاریخ انتشار: ٢٩ تير ١٤٠٠ - ١٤:٢٠ تعداد بازدید: 48405
يادداشت » عمومي
تأملي در دعاي عرفه


بشر و بشير پسران غالب اسدي روايت كرده اند كه عصر روز عرفه در عرفات در خدمت امام حسين عليه السلام بوديم كه آن حضرت با گروهي از خاندان و فرزندان و شيعيان خود از خيمه بيرون آمدند و با كمال تضرع و خشوع به دامنه كوه رحمت روي آوردند و در سمت چپ كوه ايستادند و به جانب كعبه روي گردانيدند و دست ها را مقابل صورت مبارك برداشتند و اين دعا را خواندند.
دعاي عرفه از مشهورترين دعاهاست كه شامل مضامين عارفانه اي چون شناخت پروردگار و تضرع به درگاه لايزال اوست.
راويان گويند: در پايان دعا و ذكر يا رب، يا رب آن حضرت چنان حاضران را تحت تاثير قرار داده بود كه از دعا كردن براي خودشان به آمين گفتن به دعاي امام حسين عليه السلام بسنده كردند و صداي گريه مردم صحراي عرفات را پر كرده بود تا اين كه آفتاب غروب كرد و به سوي مشعر الحرام رفتند.
در روايت كفعمي دعاي عرفه با جمله: و انت علي كل شيء قدير. يا رب، يارب يا رب پايان يافته است. اما به نقل از سيد بن طاووس در اقبال، دعاي عرفه پس از آن با جمله: الهي انا الفقير في غناي فكيف لا اكون فقيرا في فقري، ادامه مي يابد. خاتمه دعا چنين است: و انت الرقيب الحاضر انك علي كل شيء قدير و الحمدلله وحده.
دعاي عرفه شامل مطالب بسياري است كه گزيده فهرست آنها چنين است: شناخت خداوند و بيان صفات الهي و تجديد عهد و پيمان با پروردگار و شناخت پيامبران و تحكيم ارتباط با آنها و توجه به آخرت و اظهار عقيده قلبي. سير انديشه در آفاق جهان و يادآوري نعمت ها بي كران الهي بر انسان و حمد و سپاس خداوند بر آن نعمت ها و عنايت ها كه از آغاز وجود و تكوين آدمي تا آخر عمر پيوسته به او افاضه مي شود.
تضرع به درگاه خداوند و اقرار به گناهان و توبه و انابه و درخواست عفو و روي آوردن به صفات پسنديده و اعمال خير. درخواست حوايج كه با درود و صلوات بر محمد و آل محمد صلي الله عليه و آله شروع مي شود. سپس تقاضاي عفو، نور هدايت، رحمت، عافيت، بركت، وسعت روزي و پاداش اخروي برخي از دانشوران به شرح و يا ترجمه اين دعاي شريف پرداخته اند. از جمله: مظهر الغرائب سيد خلف الدين حيدر مشعشعي موسوي حويزي، معاصر شيخ بهايي ( م ، 103 ق )، اين شرح را مولف آن پس از خاموشي ديده سر و روشن تر شدن چشم دل تدوين كرده است و شرح دعاي عرفه اثر شيخ محمد علي بن شيخ ابوطالب زاهدي جبلاني اصفهاني ( م 1181 ق)، نيايش حسين عليه السلام تاليف استاد محمد تقي جعفري.
شايان ذكر است كه غير از دعاي امام حسين عليه السلام براي روز عرفه دعاهاي ديگري نيز از ساير ائمه اطهار عليهم السلام روايت شده است كه در كتب دعا به تفصيل آمده است. شيخ صدوق كتابي تحت عنوان ادعيه الموقف و يا دعا الموقف تاليف كرده است، مشهورترين دعاهاي روز عرفه پس از دعاي امام حسين عليه السلام دعاي فرزند گراميش حضرت امام زين العابدين عليه السلام است كه در صحيفه سجاديه آمده است. مراجع عظام تقليد در مناسك حج هر دو دعا را نقل كرده اند.

برگزيده اي از دعاي امام حسين عليه السلام در عرفه1ـ ستايش حق تعالي:
ستايش سزاوار خداوندي است كه كس نتواند از فرمان قضايش سرپيچد و مانعي نيست كه وي را از اعطاي عطايا، باز دارد. و صنعت هيچ صنعتگري به پاي صنعت او نرسد. بخشنده بي دريغ است. اوست كه بدايع خلقت را به سرشت و صنايع گوناگون وجود را با حكمت خويش استوار ساخت... .

2 - تجديد عهد و ميثاق با خدا:
پروردگارا به سوي تو روي آورم. و به ربوبيت تو گواهي دهم. و اعتراف كنم كه تو تربيت كننده و پرورنده مني. و بازگشتم به سوي توست. مرا با نعمت آغاز فرمودي قبل از اين كه چيز قابل ذكري باشم... .

3ـ خود شناسي:
و قبل از هدايت مرا با صنع زيبايت مورد رأفت و نعمت هاي بي كرانت قرار دادي. آفرينشم را از قطره آبي روان پديد آوردي. و در تاريكي هاي سه گانه جنيني سكونتم دادي: ميان خون و گوشت و پوست. و مرا شاهد آفرينش خويش نگرداندي و هيچ يك از امورم را به خودم وانگذاشتي... .

4ـ راز آفرينش انسان:
ولي مرا براي هدفي عالي يعني هدايت (و رسيدن به كمال) موجودي كامل و سالم به دنيا آوردي. و در آن هنگام كه كودكي خردسال در گهواره بودم، از حوادث حفظ كردي. و مرا از شير شيرين و گوارا تغذيه نمودي. و دل هاي پرستاران را به جانب من معطوف داشتي. و با محبت مادران به من گرمي و فروغ بخشيدي... .

5ـ تربيت انسان در دانشگاه الهي:
تا اين كه با گوهر سخن، مرا ناطق و گويا ساختي. و نعمت هاي بي كرانت را بر من تمام كردي. و سال به سال بر رشد و تربيت من افزودي. تا اين كه فطرت و سرنوشتم، به كمال انساني رسيد. و از نظر توان اعتدال يافت. حجتت را بر من تمام كردي كه معرفت و شناختت را به من الهام فرمودي... .

6ـ نعمت هاي خداوند:
آري اين لطف تو بود كه از خاك پاك عنصر مرا بيافريدي. و راضي نشدي اي خدايم كه نعمتي را از من دريغ داري. بلكه مرا از انواع وسائل زندگي برخوردار ساختي. با اقدام عظيم و مرحمت بي كرانت بر من . و با احسان عميم خود نسبت به من، تا اين كه همه نعماتت را درباره من تكميل فرمودي... .

7ـ شهادت به بي كراني نعمت هاي الهي:
الهي! من به حقيقت ايمانم، گواهي دهم. و نيز به تصميمات متيقن خود و به توحيد صريح و خالصم
و به باطن ناديدني نهادم. و پيوست هاي جريان نور ديده ام. و خطوط ترسيم شده بر صفحه پيشاني ام، و روزنه هاي تنفسي ام، و نرمه هاي تيغه بيني ام. و آوازگيرهاي پرده گوشم و آنچه در درون لب هاي من پنهان است... .

8ـ ناتواني بشر از بجا آوردن شكر الهي:
گواهي مي دهم اي پروردگار كه اگر در طول قرون و اعصار زنده بمانم و بكوشم تا شكر يكي از نعمات تو بجا آورم، نتوانم مگر باز هم توفيق تو رفيقم شود، كه آن خود مزيد نعمت و مستوجب شكر ديگر، و ستايش جديد و ريشه دار باشد... .

9ـ ستايش خداي يگانه:
بنابر اين من با تمام جد و جهد و توش و توانم تا آنجا كه وسعم مي رسد با ايمان و يقين قلبي گواهي مي دهم. و اظهار مي دارم:
حمد و ستايش خدايي را كه فرزندي ندارد تا ميراث برش باشد. و در فرمانروايي نه شريكي دارد تا با وي در آفرينش بر ضديت برخيزد و نه دستياري دارد تا در ساختن جهان به وي كمك دهد... .

10ـ خواسته هاي يك انسان متعالي:
خداوندا، چنان كن كه از تو بيم داشته باشم، آنچنان كه گويي تو را مي بينم و مرا با تقوايت رستگار كن! اما به خاطر گناهانم مرا به شقاوت دچار مساز! مقدر كن كه سرنوشت من به خير و صلاح من باشد. و در تقديراتت خير و بركت به من عطا فرما!

11ـ سپاس به تربيت هاي الهي:
خداوندا! ستايش از آن توست كه مرا آفريدي. و مرا شنوا و بينا گرداندي! و ستايش سزاوار توست كه مرا بيافريدي و خلقتم را نيكو بياراستي. به خاطر لطفي كه به من داشتي والا... .

12ـ نيازهاي تربيتي از خدا:
و مرا بر مشكلات روزگار، و كشمكش شب ها و روزها ياري فرماي! و مرا از رنج هاي اين جهان و محنت هاي آن جهان نجات بده و از شر بدي هايي كه ستمكاران در زمين مي كنند نگاه بدار... .

13ـ شكايت به پيشگاه خداوند:
خدايا! مرا به كه وا مي گذاري؟ آيا به خويشاوندي كه پيوند خويشاوندي را خواهد گسست؟ يا به بيگانه كه بر من بر آشفتد؟ يا به كساني كه مرا به استضعاف و استثمار كشانند؟ در صورتي كه تو پروردگار من و مالك سرنوشت مني؟

14ـ اي مربي پيامبران و فرستنده كتب آسماني:
اي خداي من و اي خداي پدران من! ابراهيم، اسماعيل، اسحاق و يعقوب، و اي پروردگار جبرائيل، ميكائيل و اسرافيل. و اي تربيت كننده محمد، خاتم پيامبران و فرزندان برگزيده اش. اي فرو فرستنده تورات، انجيل زبور و فرقان ... .

15ـ تو پناهگاه مني:
تو پناهگاه مني، به هنگامي كه راه ها با همه وسعت، بر من صعب و دشوار شوند و فراخناي زمين بر من تنگ گردد. و اگر رحمت تو نبود من اكنون جزء هلاك شدگان بودم. و تو مرا از خطاهايم باز مي داري. و اگر پرده پوشي تو نبود از رسوايان بودم.

منتخبي از دعاي عرفه امام سجاد عليه السلاماز دعاهاي حضرت امام سجاد عليه السلام در روز عرفه است كه:
خدايا! مرا شاكر و صابر گردان و مرا در چشم خويش خوار و در نظر مردم بزرگوار گردان .
خدايا! در همه كارها عاقبت ما را به خير كن و ما را از خواري دنيا و عذاب آخرت نگهدار .
خدايا! مرا به علم توانگر ساز و به حلم زينت بخش و به تقوا عزيز كن و به عافيت زيبايي ده .
خدايا! از زوال(1) نعمت و تغيير عافيت و غضب ناگهاني و همه چيزهايي كه مايه ناخشنودي توست به تو پناه مي برم .
خدايا! از اخلاق بد و اعمال بد و هوس هاي بد و مرض هاي بد به تو پناه مي برم .
خدايا! سحرخيزي را بر امت من مبارك ساز .
خدايا! تو را به غيب داني و قدرتي كه بر آفرينش داري سوگند مي دهم تا موقعي كه زندگي را براي من بهتر مي داني مرا زنده نگهدار و موقعي كه مرگ را براي من بهتر مي داني مرا بميران .
خدايا! از تو مي خواهم كه ترس خود را در آشكار و نهان نصيب من كني و در حال خشنودي و خشم كلمه اخلاص را به زبان من جاري نمايي و در حال فقر و توانگري ميانه روي را شعار من سازي .
خدايا! چنان كه خلقت مرا نيك كردي سيرتم را نيز نيك كن .
خدايا! هر كس عهده دار كار امت من شد و بر آنها سخت گرفت، بر او سخت گير و هر كس عهده دار كار امت من شد و با آن ها مدارا كرد با او مدارا كن .
خداوندا! يك لحظه مرا به خودم واگذار مكن و چيزهاي خوبي كه به من بخشيده اي، از من باز مگير.
خدايا بر محمد و خاندان پاكش درود فرست .
درودهاي پربركت و پاكيزه و فزاينده اي كه صبح گاهان و شامگاهان در رسند،
و درود فرست بر ايشان و بر ارواح شان،
و كارشان را بر اساس تقوا فراهم آور،
و احوالشان را به سامان آر،
و ما را به رحمت خود در جايگاه امن و امان در كنار ايشان قرار ده،
اي مهربان ترين مهربانان.(2)

پي نوشت ها:
1- زوال: از بين رفتن، نابود شدن .
2- منتخبي از دعاي امام سجاد عليه السلام در روز عرفه، مترجم: حسين انصاريان .

منبع:
دايرة المعارف تشيع، جلد هفتم، ص 529 و 530.
دعاي عرفه عبدالكريم بي آزار شيرازي
ماهنامه موعود، ش 71 .
Share
41 | سعيد شاكري | | ١١:٤٣ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
سلام عليكم/بسيار آموزنده بود سپاس فراوان.(أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَيَّ الْقَيُّومَ بَدِيعَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ

ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ وَ أَسْأَلُهُ أَنْ يَتُوبَ عَلَي)

التماس دعا
42 | محمد رضا كارگر | | ١٣:٠٢ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
بسيار زيبا وبا معناست وروحيه ميدهد به انسان اين دعا
43 | mmorshedi | | ١٣:٣٤ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
الهي الهي الهي هر آنچه که خودت مي خواهي هر انچه که خوت مقدر مي کني همان و بس
الهي الهي الهي به حق الحسين به حق الحسين به حق الحسين الهم عجل الوليک الفرج
44 | ن.ف | | ١٣:٤٣ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
بسيار متشكرم.التماس دعا دارم.
45 | محمود كريمي | | ١٣:٤٩ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
السلام عليك يا اباعبدالله
خدايا يك مدتي هست خيلي غرق در گناه شدم فقط اميدم اينكه تو خودت و اهل بيت عصمت و طهارتت ميتونيد بنده تماماَ گمراه شده ولي محب را به راه هدايت برساني. خدايا اين بندگان پاك و معصوم تو "حضرت امام حسين ع" چقدر خودشان را مال و جانشان را به حضور حق تعالي عرضه كردند -- در دعاي معرفت --- تا بگويند همه چيز توهستي و ماورا همه فاني. چه كنم كه دلم شكست دست نياز را بار ديگر به سوي ات دراز مي كنم. كه خودت رحيم و رحماني و من هم به همين اميدوارم. التماس دعا - در دعاي عرفه شما مومنين بنده گناهكار را هم دعا كنيد.باتشكر
46 | رضواني | | ١٤:١٤ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
اسلام عليك يا اباعبدالله. ماجور باشين
47 | طاهره فاضلي | | ١٤:١٨ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
دعايت ميکنم من در ميان ربناي سبز دستانم
دعايم کن سر سجاده سبزت ، ميان بغض چشمانت
گمانم هم دعاي من بگيرد هم دعاي تو
دعايم کن...
48 | فيروزه رضايي | | ١٤:٥٢ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
سلام
با آرزوي قبولي طاعات همه دوستان - من هر سال در يکي از محافل دعاي عرفه حضور داشتم اما امسال نتونستم جايي برم اصلا" در اين فکر هم نبودم که اين دعا رو بخونم تماس يکي تز دوستانم باعث شد تاملي در اين دعا داشته باشم مفاتيحي که اين دعا رو داشته باشه پيشم نبود از اينترنت اين دعا رو خوندم خيلي هم لذت بردم . التماس دعا
49 | محمد صبروند | | ١٤:٥٤ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
باسلام درخصوص دعاي عرفه بيشترتوضيح دهيد؛اينكه آيا اين دعا اولين بارتوسط امام حسين قرات گرديد؟يااينكه نه قبلاً توسط امام بزرگوارديگري انجام شد؟

پاسخ:

با سلام

دوست گرامي

اين دعا ، دعايي بود كه امام حسين عليه السلام چند سال قبل از شهادت خويش در عرفه در حالي كه در احرام بودند قرائت كردند و از غير آن حضرت قبل آن حضرت نقل نشده است .

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

50 | عباس مولايي | | ١٥:١٥ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
بسيار عالي
التماس دعا
51 | غلام حسين فرهنگ دوست | | ١٦:١٧ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
با ياد و نام خدا

از خداوند متعال مي خواهم به حرمت امام حسين (س ) و روز عرفه امنييت کشورمان را بر قرار و چشم دشمنان ايران کور کند انشاا.....
52 | سيد محمد نوابيان قمصري | | ١٦:٢٨ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
بسيار عالي ليكن سطحي بود . عميق تر هم مي شود به اين دعا پرداخت . رازهاي بسياري در آن نهفته است
53 | عباس بهرامي | | ١٦:٤٠ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
عيد قربان مبارک
54 | محمد رضا قاسمي | | ٢٠:٠٠ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
ممنون از مطالب مفيدتان
55 | نازي محمدي | | ٢٤:٠٥ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
سلام التماس دعا براي منم خيلي دعا كنيد
56 | ستاره | | ٢٤:١٤ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
کاش تو تمام رفتارمون خدارو در نظر داشته باشيم و کاش يکي مي اومد و منو به راه راست هدايت ميکرد کاش هيچ وقت خدا رو فراموش نميکردم ،کاش گناه در نظرم انقدر کوچيک نبود کاش شما منو خيلي دعا کنيد.
57 | علي از كرمان | | ١٥:٠٧ - ٢٢ آبان ١٣٩٠ |
در اين آشفته بازار بي ديني و گناه درود خداوند بر شما باد كه خلق را با دعا توانا ميسازيد . مبارك باد بر شما اين حسنه جاريه.
58 | امير حسيني | | ٢٣:٥٠ - ١٩ آذر ١٣٩٠ |
چند وقتيه سعي دارم راجع تمام دعاها اطلاعات جمع كنم.چون خيلي مهمه كه انسان طرز خواستن يا صحبت با خالق و معبودش رو بلد باشه.هر چي بهتر و بيشتر بخواد به نظرم بايد عميق تر دعا بكنه.دشت اولم خوب بود.با تشكر
59 | سيد سعيد توسليان /قزوين | | ٢١:٥٥ - ٠١ بهمن ١٣٩٠ |
التماس دعا
60 | ابراهيم يعقوبي لياسي/قزوين | | ١٤:٣٧ - ٠٨ اسفند ١٣٩٠ |
باسلام هديه به تمام خوبهاي عالم خاك
61 | عباس زارعي | | ٠٣:٣٣ - ٢٣ اسفند ١٣٩٠ |
سلام و تشکر فراوان. از ورامين براتون پيام ميدم. بسيار عالي بود.بعد از 46 سال عمر. بيشتر به اسرار زيبايي از خلقت خداوند واقف شدم. شاد و سلامت و پيروز باشيد
62 | محمد مبين ايرانمنش | | ١٨:٠٤ - ١٦ مهر ١٣٩١ |
سلام بسيار ممنونم از شما
63 | فرهاد باقرزاده | | ١٦:٣٣ - ٢٨ مهر ١٣٩١ |
عالي بود ممنون
64 | اصغر اخوي | | ٢٣:٠٧ - ٣٠ مهر ١٣٩١ |
سلام مطالب خوب و زيبايي است .انشاالله موفق باشيد .
65 | زيبامنصوري | | ١٨:٥٢ - ٠٣ آبان ١٣٩١ |
خدايا آقاي امام زمان مارا هرچه زودتر ظهور بگردان
خدايا همه مريض ها را در بيمارستاني يا در خانه كه روي تخت خوابيده اند را شفا بده
خدايا همه جوانان را به راه راست هدايت گردان
خدايا مشكلات همه ي جوانان را حل كن
خدايا مرا را به راه راست هدايت بگردان
خدايا به نيروي صبر عطا كن تا مشكلات كاري حل بشه
خداي مهربون مشكل كارم را حل كن به خدا قسم ميخورم اگه مشكل كارم حل بشه يه گوسفند توسل به حضرت ابوالفضل ميبرم و بين فقير و فقرا تقسيم مي كنم
66 | سما سمتي | | ٢٣:١١ - ٠٣ آبان ١٣٩١ |
خدايا شرمندتم تو رو به دعاي عزيزترين بندنت توبهترين شبت مارو ببخش

قلب مارو از لطف ورحمتت و محبتت تهي نگردان
67 | پرويز فهيمي/شهرستان رزن(همدان) | | ٢٤:٠٥ - ٠٣ آبان ١٣٩١ |
سلام عليکم:امروز با خواندن اين مطالب دعا هاي زيادي ياد گرفتم لذا از شما تشکر ميکنم.
68 | حميد رضا | | ٠٨:٠٩ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
سلام مختصر ومفيد بيان شده.ممنون التماس دعا
69 | رسول عطازاده | | ٠٨:٣١ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
با سلام
خيلي متشكر از زحماتي كه ميكشيد
التماس دعا
70 | مصطفي | | ٠٩:٢٢ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
قسم به شکوه و جلالت به نام زيبايت يارب_ببخش که تو بخشنده تريني-
71 | قاسم داودي | | ١٠:١٧ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
خدايا مارا شکر کذار درگاهت قرار بده اي بهترين و انيس و مونس تنهايي من
72 | روح سرگردان | | ١١:٣٧ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
خدا خيرتون بده - خيلي عالي بود - التماس دعا
73 | شهاب الدين دهقاني | | ١٣:٠٥ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
هرچه امام حسين (ع)در دعاي عارفانه ي عرفه اش از خدا طلبيد ارزاني گل وجودتان... التماسه دعا
74 | محسن گودرزي | | ١٤:٣٧ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
دمتون گرم منم دعا كنيد
75 | نسترن | | ١٥:٣٧ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
خدايا منم.همان گناهكاري كه هيچ وقت از رو نرفت و دوباره برگشت................. دوباره اومدم.دوباره ميخوام ببخشيم.دوباره دوباره دوباره......... خدايا فقط تو ميدوني كه من...
76 | زبيده قاسمي | | ١٦:١٠ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
سلام.خيلي ممنونم. هميشه از زبان تشکر خوشم مياد. اين دعا اولش با تشکر شروع ميشه. قسمت آخرش هم با آرامش تمام ميشه اونجايي که ميگه تو پناهگاه مني. عالي نوشتيد. موفق باشيد.
77 | محمد | | ١٩:٢٤ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
فَتَلَقي آدَمُ مِنْ رَبِّه کَلماتُ فتابَ عَليهِ اِنَّه? هو التَّوابُ الرّحيمْ آدم از پروردگارش کلماتي دريافت داشت و با آن به سوي خدا بازگشت و خداوند، توبه او را پذيرفت، چه او توبه پذير مهربان است. طبق روايت امام صادق(ع)، آدم (ع) پس از خروج از جوار خداوند، و فرود به دنيا، چهل روز هر بامداد بر فرار کوه صفا با چشم گريان در حال سجود بود، جبرئيل بر آدم فرود آمد و پرسيد: ـ چرا گريه مي کني اي آدم؟ ـ چگونه مي توانم گريه نکنم در حاليکه خداوند مرا از جوارش بيرون رانده و در دنيا فرود آورده است. ـ اي آدم به درگاه خدا توبه کن و به سوي او بازگرد. ـ چگونه توبه کنم؟ جبرئيل در روز هشتم ذيحجه آدم را به مني برد، آدم شب را در آنجا ماند. و صبح با جبرئيل به صحراي عرفات رفت، جبرئيل هنگام خروج از مکه، احرام بستن را به او ياد داد و به او لبيک گفتن را آموخت و چون بعد از ظهر روز عرفه فرا رسيد تلبيه را قطع کرد و به دستور جبرئيل غسل کرد و پس از نماز عصر، آدم را به وقوف در عرفات واداشت و کلماتي را که از پروردگار دريافت کرده بود به وي تعليم داد، اين کلمات عبارت بودند از: خداوندا با ستايشت تو را تسبيح مي گوي سُبحانَکَ اللهُمَ وَ بِحمدِک جز تو خدايي نيست لا الهَ الاّ اَنْتْ کار بد کردم و بخود ظلم نمودم عَمِلْتُ سوء وَ ظَلَمْتُ نَفْسي به گناه خود اعتراف مي کنم وَ اِعْتَرِفْتُ بِذَنبي اِغْفرلي تو مرا ببخش که تو بخشنده مهرباني
78 | نادرجلالي | | ٢٤:٣٠ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
خدايا به ما بندگان گناهکارات توفيق فهم معاني والا وعميق قرآن و کلام معصومين راعطا بفرما (آمين)
79 | هوشنگ | | ٢٤:٥٩ - ٠٤ آبان ١٣٩١ |
با سلام وتشکر ///التماس دعاي خير شما سروران را دارم
80 | فاطمه خليلاوي | | ١٥:٢٠ - ٠٩ آبان ١٣٩١ |
عالي بود .التماس دعا.دعاي عرفه بوي كربلا ميده.يااباعبداللله الحسين
  بعدی [1] [2] [3]   قبلی
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها