2021 October 20 - چهار شنبه 28 مهر 1400
تأملي در دعاي عرفه
کد مطلب: ٥٩٠٣ تاریخ انتشار: ٢٩ تير ١٤٠٠ - ١٤:٢٠ تعداد بازدید: 48406
يادداشت » عمومي
تأملي در دعاي عرفه


بشر و بشير پسران غالب اسدي روايت كرده اند كه عصر روز عرفه در عرفات در خدمت امام حسين عليه السلام بوديم كه آن حضرت با گروهي از خاندان و فرزندان و شيعيان خود از خيمه بيرون آمدند و با كمال تضرع و خشوع به دامنه كوه رحمت روي آوردند و در سمت چپ كوه ايستادند و به جانب كعبه روي گردانيدند و دست ها را مقابل صورت مبارك برداشتند و اين دعا را خواندند.
دعاي عرفه از مشهورترين دعاهاست كه شامل مضامين عارفانه اي چون شناخت پروردگار و تضرع به درگاه لايزال اوست.
راويان گويند: در پايان دعا و ذكر يا رب، يا رب آن حضرت چنان حاضران را تحت تاثير قرار داده بود كه از دعا كردن براي خودشان به آمين گفتن به دعاي امام حسين عليه السلام بسنده كردند و صداي گريه مردم صحراي عرفات را پر كرده بود تا اين كه آفتاب غروب كرد و به سوي مشعر الحرام رفتند.
در روايت كفعمي دعاي عرفه با جمله: و انت علي كل شيء قدير. يا رب، يارب يا رب پايان يافته است. اما به نقل از سيد بن طاووس در اقبال، دعاي عرفه پس از آن با جمله: الهي انا الفقير في غناي فكيف لا اكون فقيرا في فقري، ادامه مي يابد. خاتمه دعا چنين است: و انت الرقيب الحاضر انك علي كل شيء قدير و الحمدلله وحده.
دعاي عرفه شامل مطالب بسياري است كه گزيده فهرست آنها چنين است: شناخت خداوند و بيان صفات الهي و تجديد عهد و پيمان با پروردگار و شناخت پيامبران و تحكيم ارتباط با آنها و توجه به آخرت و اظهار عقيده قلبي. سير انديشه در آفاق جهان و يادآوري نعمت ها بي كران الهي بر انسان و حمد و سپاس خداوند بر آن نعمت ها و عنايت ها كه از آغاز وجود و تكوين آدمي تا آخر عمر پيوسته به او افاضه مي شود.
تضرع به درگاه خداوند و اقرار به گناهان و توبه و انابه و درخواست عفو و روي آوردن به صفات پسنديده و اعمال خير. درخواست حوايج كه با درود و صلوات بر محمد و آل محمد صلي الله عليه و آله شروع مي شود. سپس تقاضاي عفو، نور هدايت، رحمت، عافيت، بركت، وسعت روزي و پاداش اخروي برخي از دانشوران به شرح و يا ترجمه اين دعاي شريف پرداخته اند. از جمله: مظهر الغرائب سيد خلف الدين حيدر مشعشعي موسوي حويزي، معاصر شيخ بهايي ( م ، 103 ق )، اين شرح را مولف آن پس از خاموشي ديده سر و روشن تر شدن چشم دل تدوين كرده است و شرح دعاي عرفه اثر شيخ محمد علي بن شيخ ابوطالب زاهدي جبلاني اصفهاني ( م 1181 ق)، نيايش حسين عليه السلام تاليف استاد محمد تقي جعفري.
شايان ذكر است كه غير از دعاي امام حسين عليه السلام براي روز عرفه دعاهاي ديگري نيز از ساير ائمه اطهار عليهم السلام روايت شده است كه در كتب دعا به تفصيل آمده است. شيخ صدوق كتابي تحت عنوان ادعيه الموقف و يا دعا الموقف تاليف كرده است، مشهورترين دعاهاي روز عرفه پس از دعاي امام حسين عليه السلام دعاي فرزند گراميش حضرت امام زين العابدين عليه السلام است كه در صحيفه سجاديه آمده است. مراجع عظام تقليد در مناسك حج هر دو دعا را نقل كرده اند.

برگزيده اي از دعاي امام حسين عليه السلام در عرفه1ـ ستايش حق تعالي:
ستايش سزاوار خداوندي است كه كس نتواند از فرمان قضايش سرپيچد و مانعي نيست كه وي را از اعطاي عطايا، باز دارد. و صنعت هيچ صنعتگري به پاي صنعت او نرسد. بخشنده بي دريغ است. اوست كه بدايع خلقت را به سرشت و صنايع گوناگون وجود را با حكمت خويش استوار ساخت... .

2 - تجديد عهد و ميثاق با خدا:
پروردگارا به سوي تو روي آورم. و به ربوبيت تو گواهي دهم. و اعتراف كنم كه تو تربيت كننده و پرورنده مني. و بازگشتم به سوي توست. مرا با نعمت آغاز فرمودي قبل از اين كه چيز قابل ذكري باشم... .

3ـ خود شناسي:
و قبل از هدايت مرا با صنع زيبايت مورد رأفت و نعمت هاي بي كرانت قرار دادي. آفرينشم را از قطره آبي روان پديد آوردي. و در تاريكي هاي سه گانه جنيني سكونتم دادي: ميان خون و گوشت و پوست. و مرا شاهد آفرينش خويش نگرداندي و هيچ يك از امورم را به خودم وانگذاشتي... .

4ـ راز آفرينش انسان:
ولي مرا براي هدفي عالي يعني هدايت (و رسيدن به كمال) موجودي كامل و سالم به دنيا آوردي. و در آن هنگام كه كودكي خردسال در گهواره بودم، از حوادث حفظ كردي. و مرا از شير شيرين و گوارا تغذيه نمودي. و دل هاي پرستاران را به جانب من معطوف داشتي. و با محبت مادران به من گرمي و فروغ بخشيدي... .

5ـ تربيت انسان در دانشگاه الهي:
تا اين كه با گوهر سخن، مرا ناطق و گويا ساختي. و نعمت هاي بي كرانت را بر من تمام كردي. و سال به سال بر رشد و تربيت من افزودي. تا اين كه فطرت و سرنوشتم، به كمال انساني رسيد. و از نظر توان اعتدال يافت. حجتت را بر من تمام كردي كه معرفت و شناختت را به من الهام فرمودي... .

6ـ نعمت هاي خداوند:
آري اين لطف تو بود كه از خاك پاك عنصر مرا بيافريدي. و راضي نشدي اي خدايم كه نعمتي را از من دريغ داري. بلكه مرا از انواع وسائل زندگي برخوردار ساختي. با اقدام عظيم و مرحمت بي كرانت بر من . و با احسان عميم خود نسبت به من، تا اين كه همه نعماتت را درباره من تكميل فرمودي... .

7ـ شهادت به بي كراني نعمت هاي الهي:
الهي! من به حقيقت ايمانم، گواهي دهم. و نيز به تصميمات متيقن خود و به توحيد صريح و خالصم
و به باطن ناديدني نهادم. و پيوست هاي جريان نور ديده ام. و خطوط ترسيم شده بر صفحه پيشاني ام، و روزنه هاي تنفسي ام، و نرمه هاي تيغه بيني ام. و آوازگيرهاي پرده گوشم و آنچه در درون لب هاي من پنهان است... .

8ـ ناتواني بشر از بجا آوردن شكر الهي:
گواهي مي دهم اي پروردگار كه اگر در طول قرون و اعصار زنده بمانم و بكوشم تا شكر يكي از نعمات تو بجا آورم، نتوانم مگر باز هم توفيق تو رفيقم شود، كه آن خود مزيد نعمت و مستوجب شكر ديگر، و ستايش جديد و ريشه دار باشد... .

9ـ ستايش خداي يگانه:
بنابر اين من با تمام جد و جهد و توش و توانم تا آنجا كه وسعم مي رسد با ايمان و يقين قلبي گواهي مي دهم. و اظهار مي دارم:
حمد و ستايش خدايي را كه فرزندي ندارد تا ميراث برش باشد. و در فرمانروايي نه شريكي دارد تا با وي در آفرينش بر ضديت برخيزد و نه دستياري دارد تا در ساختن جهان به وي كمك دهد... .

10ـ خواسته هاي يك انسان متعالي:
خداوندا، چنان كن كه از تو بيم داشته باشم، آنچنان كه گويي تو را مي بينم و مرا با تقوايت رستگار كن! اما به خاطر گناهانم مرا به شقاوت دچار مساز! مقدر كن كه سرنوشت من به خير و صلاح من باشد. و در تقديراتت خير و بركت به من عطا فرما!

11ـ سپاس به تربيت هاي الهي:
خداوندا! ستايش از آن توست كه مرا آفريدي. و مرا شنوا و بينا گرداندي! و ستايش سزاوار توست كه مرا بيافريدي و خلقتم را نيكو بياراستي. به خاطر لطفي كه به من داشتي والا... .

12ـ نيازهاي تربيتي از خدا:
و مرا بر مشكلات روزگار، و كشمكش شب ها و روزها ياري فرماي! و مرا از رنج هاي اين جهان و محنت هاي آن جهان نجات بده و از شر بدي هايي كه ستمكاران در زمين مي كنند نگاه بدار... .

13ـ شكايت به پيشگاه خداوند:
خدايا! مرا به كه وا مي گذاري؟ آيا به خويشاوندي كه پيوند خويشاوندي را خواهد گسست؟ يا به بيگانه كه بر من بر آشفتد؟ يا به كساني كه مرا به استضعاف و استثمار كشانند؟ در صورتي كه تو پروردگار من و مالك سرنوشت مني؟

14ـ اي مربي پيامبران و فرستنده كتب آسماني:
اي خداي من و اي خداي پدران من! ابراهيم، اسماعيل، اسحاق و يعقوب، و اي پروردگار جبرائيل، ميكائيل و اسرافيل. و اي تربيت كننده محمد، خاتم پيامبران و فرزندان برگزيده اش. اي فرو فرستنده تورات، انجيل زبور و فرقان ... .

15ـ تو پناهگاه مني:
تو پناهگاه مني، به هنگامي كه راه ها با همه وسعت، بر من صعب و دشوار شوند و فراخناي زمين بر من تنگ گردد. و اگر رحمت تو نبود من اكنون جزء هلاك شدگان بودم. و تو مرا از خطاهايم باز مي داري. و اگر پرده پوشي تو نبود از رسوايان بودم.

منتخبي از دعاي عرفه امام سجاد عليه السلاماز دعاهاي حضرت امام سجاد عليه السلام در روز عرفه است كه:
خدايا! مرا شاكر و صابر گردان و مرا در چشم خويش خوار و در نظر مردم بزرگوار گردان .
خدايا! در همه كارها عاقبت ما را به خير كن و ما را از خواري دنيا و عذاب آخرت نگهدار .
خدايا! مرا به علم توانگر ساز و به حلم زينت بخش و به تقوا عزيز كن و به عافيت زيبايي ده .
خدايا! از زوال(1) نعمت و تغيير عافيت و غضب ناگهاني و همه چيزهايي كه مايه ناخشنودي توست به تو پناه مي برم .
خدايا! از اخلاق بد و اعمال بد و هوس هاي بد و مرض هاي بد به تو پناه مي برم .
خدايا! سحرخيزي را بر امت من مبارك ساز .
خدايا! تو را به غيب داني و قدرتي كه بر آفرينش داري سوگند مي دهم تا موقعي كه زندگي را براي من بهتر مي داني مرا زنده نگهدار و موقعي كه مرگ را براي من بهتر مي داني مرا بميران .
خدايا! از تو مي خواهم كه ترس خود را در آشكار و نهان نصيب من كني و در حال خشنودي و خشم كلمه اخلاص را به زبان من جاري نمايي و در حال فقر و توانگري ميانه روي را شعار من سازي .
خدايا! چنان كه خلقت مرا نيك كردي سيرتم را نيز نيك كن .
خدايا! هر كس عهده دار كار امت من شد و بر آنها سخت گرفت، بر او سخت گير و هر كس عهده دار كار امت من شد و با آن ها مدارا كرد با او مدارا كن .
خداوندا! يك لحظه مرا به خودم واگذار مكن و چيزهاي خوبي كه به من بخشيده اي، از من باز مگير.
خدايا بر محمد و خاندان پاكش درود فرست .
درودهاي پربركت و پاكيزه و فزاينده اي كه صبح گاهان و شامگاهان در رسند،
و درود فرست بر ايشان و بر ارواح شان،
و كارشان را بر اساس تقوا فراهم آور،
و احوالشان را به سامان آر،
و ما را به رحمت خود در جايگاه امن و امان در كنار ايشان قرار ده،
اي مهربان ترين مهربانان.(2)

پي نوشت ها:
1- زوال: از بين رفتن، نابود شدن .
2- منتخبي از دعاي امام سجاد عليه السلام در روز عرفه، مترجم: حسين انصاريان .

منبع:
دايرة المعارف تشيع، جلد هفتم، ص 529 و 530.
دعاي عرفه عبدالكريم بي آزار شيرازي
ماهنامه موعود، ش 71 .
Share
1 | محمد صادقيان | | ١٢:٠٠ - ٠٦ آذر ١٣٨٨ |
بسيار عالي بود لطفا ادامه يابد التماس دعا
2 | حسين چراغعلي | | ٢١:٣٥ - ٢١ مرداد ١٣٨٩ |
دوست عزيز هريک از برگزيده هايي که شما بصورت فهرست بيان فرموديد خود به تنهايي جهاني ناشناخته است اي کاش شما بصورت تخصصي وارد يکي از انها ميشديد فکر ميکنم اينگونه بسي مفيد تر واقع ميشد
التماس دعا
3 | طاها | | ١٢:٠٣ - ٠٨ مهر ١٣٨٩ |
بسيار عالي. بنده هم با نظر آقاي چراغعلي موافقم. انشالله مطالب پربارتر از اين شود.
اين قسمت در وبلاگ عرفه (http://arafaat.blogfa.com/) افتخار لينک شد.
4 | عبدالله | | ١٨:٢٠ - ١٧ آبان ١٣٨٩ |
به نام خداوند يكتا
سلام و درود خدا بر شما كه آنچه از علم خود داشته اي دوستاران معرفت را نيز جرعه اي سيراب نموده اي.
از شما به لحاظ پست زيبايي كه قرارداده ايد تشكر فراوان دارم.
بنده از مطالعه ي پست لذت فراوان بردم. بخصوص كه دسته بندي ها ديد خوبي به بنده داد و اميدوارم مقدمه ي خوبي باشد براي مطالعه ي منابعي كه در خصوص اين دعاي شريف ذكر نموده ايد.
با سپاس فراوان،
عبداللهس
5 | حسن (مداح اهل بيت ) | | ٠٩:٢٠ - ٢٤ آبان ١٣٨٩ |
با عرض سلام وخسته نباشيد والتماس دعا ماراهم فراموش نكنيدwww.ansarabassadi.ir
6 | هادي مرادي | | ١٣:٤١ - ٢٤ آبان ١٣٨٩ |
عالي بود .التماس دعا براي روز عرفه 25/8/89
7 | حسين سلمي | | ١٨:٤٣ - ٢٤ آبان ١٣٨٩ |
با تشکر فراوان جزاکم الله خيرا
8 | حسن مالكي | | ٢٣:٤٢ - ٢٤ آبان ١٣٨٩ |
با تشكر فراوان و با آرروي ظهور آقا امام زمان
9 | س-پ | | ١١:٤٧ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
ممنون از حسن سليقتون.
10 | امير | | ١١:٥٢ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
با سلام / امروز روز عرفه است و من از بست شيح طوسي حرم مطهررضا ( عليه السلام ) اين مطلب را خدمتتان تقديم ميكنم بسيار لذت بردم خصوصا ٌ از اين فراز "
شكايت به پيشگاه خداوند:
خدايا! مرا به كه وا مي‎گذاري؟ آيا به خويشاوندي كه پيوند خويشاوندي را خواهد گسست؟ يا به بيگانه كه بر من بر آشفتد؟ يا به كساني كه مرا به استضعاف و استثمار كشانند؟ در صورتي كه تو پروردگار من و مالك سرنوشت مني؟
تا لحظاتي ديگر دعاي پر فيض عرفه توسط جناب آقاي انصاريان در حرم شروع خواهدشد انشاا.. ائمه عليه السلام دست ما را بگيرند وشفاعتمان كنند از طرف شما به خاطر اين مطلب ارزنده و بسيار ارزشمندتان نايب و زياره خواهم بود
11 | زيور حيدري تاريخ 25/8/89 | | ١٣:٠٠ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
التماس دعا دارم
12 | عطيه ترابيان | | ١٣:٥٥ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
سلام بسيار عالي بود التماس دعا
13 | الف.ب | | ١٥:٢٠ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
با سپاس فراوان از شما
بسيار آموزنده و مفيد بود
التماس دعا
14 | فرج اله مفتاحي/قزوين | | ١٥:٢٩ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
سلام عليكم -التماس دعا دارم
15 | فاطمه پاياني | | ١٥:٣٧ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
سلام و تشکر فراوان. از کرج براتون پيام ميدم. بسيار عالي بود.بعد از 45 سال عمر. بيشتر به اسرار زيبايي از خلقت خداوند واقف شدم. شاد و سلامت و پيروز باشيد
16 | حبيباله جليلي نژاد-قزوين | | ١٥:٣٧ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
سلام عليكم /خدمت شما بزرگواران عرض سلام وادب دارم /حقير رانيز مشمول دعا فرمائيد
17 | كريميان | | ١٥:٤٧ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
خدايا!امروز روز عرفه است .مپسند قبل از آنکه جرعه اي از درياي عرفانت کام تشنه مان را سيراب کند از فيض آن محروم گرديم .الهي به وجاهت حسين(ع)و ياران شهيدش زيارت همراه بامعرفت خانه خودت،حرم پاک نبي گراميت وقبور ائمه بقيع عليهم صلوات ا... ونجف اشرف وکربلاي معلي را نصيب وروزي فرما وازشفاعت اولياي دينت محروممان نکن. باتشکر از شما
18 | حسين خانزاده فتوحي | | ١٦:٤١ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
سلام عليكم /خدمت شما بزرگواران عرض سلام وادب دارم خداوند بشما اجر دنيوي واخروي دهد ازهمه مومنان التماس دعا دارم
19 | آ. ح | | ١٦:٤٢ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
سلام. ازتون خيلي متشکرم که باعث شديد امروز از سر کارم و پشت ميز کارم از خوندن اين مطالب حظ ببرم و خودمو کنار کسائيکه تو عرفات در حال نيايش اند ببينم .التماس دعا
20 | سيد سعيد توسليان | | ١٦:٥٠ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
باعرض ادب وسلام خدمت همه خدمت گذاران و تمام عاشقان خاندان عصمت وطهارت /التماس دعا
21 | سما | | ٢٤:٥٠ - ٢٥ آبان ١٣٨٩ |
"هو الحبيب الذي ترجي شفاعته لکل هول من الاهوال".
ازهمه التماس دعا دارم
22 | يزداني امير | | ١٤:٠٨ - ٢٧ آبان ١٣٨٩ |
بسيار عالي بود انشاالله كليه حاجات شما بر اورده گردد
23 | رقيه محمدي | | ٠٨:٣٩ - ٠٢ آذر ١٣٨٩ |
من سئوالي در مورد اينکه آيا امام حسين همان سالي که به سفر کربلا ميرفت دعاي عرفه خوانده است يا خير و آيا سفر حج را چگونه نيمه رها کرده و رفته اگر در اين مورد بيشتر توضيح دهيد ممنون مي شوم . باتشکر

پاسخ:

با سلام

خواهر گرامي

دعاي عرفه در سالي غير از سال فاجعه کربلا صورت گرفته است ، و حضرت در سالي که ماجراي کربلا رخ داد ، اصلا براي حج محرم نشدند ! و به عرفات نيز نرفتند .

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

24 | زهرا | | ٠٩:١٣ - ٢٠ دي ١٣٨٩ |
سلام عليکم
التماس دعا
25 | سيدي | | ١١:٣٠ - ٢٨ مهر ١٣٩٠ |
خيلي ممنون از مطالبي كه نوشتيد فقط اگر متن دعاي عرفه را مي نوشتيد بهتر بود
26 | صديق | | ٢٣:٠٠ - ١١ آبان ١٣٩٠ |
ازمصايب يوسف يعقوب ايوب وابراهيم وذبح اسماعيل وزکرياويحيي واز يونس وموسي هم بهتر بود استفاده مي کرديد.عالي بود متشکرم
27 | علي نيازي | | ٠٩:٥١ - ١٤ آبان ١٣٩٠ |
آفرين بر شما
28 | مصطفي محمودي | | ١٧:٤٥ - ١٤ آبان ١٣٩٠ |
از زحمات جنابعالي كمال تقدير و تشكر را دارم و از خداوند مننان براي شما طلب آمرزش و رحمت را دارم
29 | ابراهيم ميركمانداري | | ١٩:٤٧ - ١٤ آبان ١٣٩٠ |
بغض راه گلويم را گرفته. مطالب تان بسيار زيبا بوذ . کلام امام حسين و امام سجاد هميشه زيباست . خدا توفيق دهد تا در صحراي عرفات يا رب يا رب کنيم .
30 | حميد رضا سروريان | | ٢٢:٣٣ - ١٤ آبان ١٣٩٠ |
بسيار مفيد بود ان شاء الله فردا در کلاس درس از ان استفاده خواهم کرد و براي شما دعا مي کنم
سروريان
31 | فاطمه | | ٠٦:٢٩ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
با سلام سوالي از حضورتون داشتم: آيا حضرت ابراهيم در مکه بودند و زندگي مي کردند بعد همون جا هم جبرئيل به ايشون اعمال عرفات و حج رو آموزش دادند؟ يا قبل از اين مثلا از يک شهر ديگه اي به مکه عازم شدند و اسماعيل رو قرباني کردن ؟ آخه موقع خردسالي اسماعيل هم در صفا و مروه بودند . يعني از اول خردسالي اسماعيل تا موقعي که مي خواستند ذبحش کنن همون مکه ساکن بودند يا نه ؟ متشکرم.

پاسخ:

با سلام

خواهر گرامي

محل سكونت حضرت ابراهيم عليه السلام در بيت المقدس بود و محل سكونت حضرت اسماعيل و هاجر عليهما السلام ، در مكه ، و هر چند مدت يكبار ، ابراهيم به دستور الهي به مكه مي‌آمد . و ظاهر آيات قرآن چنين است كه ابراهيم در مكه بود كه اين آيات در مورد ذبح اسماعيل بر وي نازل شده است .

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

32 | مصطفي نژاد | | ٠٨:٠٧ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
سلام و درود خدا بر شما و همه نيکوکاران .در اين صبح باراني روز عرفه با اين دعا و ترجمه دعاي عرفه از مرحوم دکتر شريعتي در[email protected] yahoo.comبهحال خودم رسيدم و البته گريستم
33 | جواد سلطاني نژاد | | ٠٨:٢١ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
با سلام و ادب و احترام
ممنون از مطالب خوبتان و توضيحات بسيار ارزشمند شما التماس دعا
34 | يحيي_صادقپور فرخي | | ٠٨:٢٩ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
من بندگي نكردم تا بنده ام بخواني#تو كي بدين كرامت از خود مرا براني الهي كه در اين روز عزيز و در در اين روزمعرفت هيچ كس و از درت نا اميد نگرداني و اجر همه كساني كه اين روز و تو دعا و راز نياز سپري ميكنن يه زيارت عتبات باشه
35 | مريم عسكري | | ٠٩:٠٠ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
با سلام و تشكر فراوان از مطالبي كه نوشتيد فقط با تمام وجود مي گويم خدايا شكر خدايا شكر خدايا شكر
36 | سيد رضا موسوي از شهرستان ميامي | | ٠٩:٣٤ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
از زحمات شما سپاسگزارم - روز عرفه 15/8/1390
37 | سلمان بهروزي | | ٠٩:٣٩ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
اجرکم عندالله ،امروز روز عرفه است از همه التماس دعا دارم اصلا فکرشو کردين اگه خدا ماهارو نبخشه کجا رو داريم بريم، واي بحال ما.خدايا بحق پنج تن آل عبا گناهان مارو ببخش ، همه مارو براه راست هدايت بفرمان . تعجيل در فرج آقامون صلوات.
38 | محمد امين صفي خاني | | ١٠:٠٣ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
بسيار عالي بود . اجرکم عندالله
39 | علي نيك زاد | | ١١:٣٣ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
خدا خير دهد به شما كه در راه ترويج وشناخت دين تلاش ميكنيد. متن دعا با معني نيز مفيد فايده ميباشد.

باز هم از كليه دست اندر كاران اين سايت تشكر ميكنم.
40 | پورموذن | | ١١:٣٤ - ١٥ آبان ١٣٩٠ |
خيلي ممنون از مطالب شما، اگر ممکن است خود دعا همراه با ترجنه روان وسليس روي همين صفحه قرار دهيد.
  بعدی [1] [2] [3]  
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها