2021 October 27 - چهار شنبه 05 آبان 1400
در محكوميت نبش قبر حجربن عدي صحابي نبي اكرم
کد مطلب: ٥٣١٤ تاریخ انتشار: ١٥ ارديبهشت ١٣٩٢ تعداد بازدید: 3299
سخنراني ها » وهابیت
در محكوميت نبش قبر حجربن عدي صحابي نبي اكرم

جنایات وهابیت و تخریب قبر حجر بن عدی توسط داعش
حبل المتين 92/02/15

 

  بسم الله الرحمن الرحيم

تاريخ :92/02/15

مجري:

مي خواستم لطف بفرماييد اين جنايت هولناكي كه اين وهابيت تكفيري كه در انهدام كردن حرم صحابي حضرت حجر بن عدي و محكوميت حوزه علميه و مراجع عظام تقليد مقداري توضيح بفرماييد كه اتفاقات عجيبي هم در ايران افتاد.

استاد قزويني:

همانطوري كه بينندگان عزيز اطلاع دارند جنايت ديگري در تاريخ وهابيت رقم خورد و برگ سياهي بر دفتر ننگين وهابيت افزوده شد، اينهايي كه يك عمري شيعه را متهم مي كردند به صحابه اهانت و جسارت مي كنند و احترام صحابه را ندارند، بي حيايي و شقاوت را به جايي رساندند كه اين صحابه جليل القدر نبي مكرم صلي الله عليه و آله و سلم را نبش قبر كردند و جنازه او را از آنجا منتقل كردند به بهانه اينكه اينجا برخلاف دستور اسلامي دفن شد.

يعني در اين 1400سال كسي متوجه اين مساله نشده بود و اينها متوجه شدند، و اين قضيه احساسات و عواطف شيعه، سني و حتي غير مسلمان را هم جريحه دار كرد چون در هر يك از اديان و فرق براي بزرگان شان احترام قائل هستند، براي محل دفن آن بزرگ محترم مي شمارند و گرامي مي دارند.

و خدا را هم شاكر هستيم كه مردم متوجه شدند كه اينهايي كه دم از دفاع از صحابه مي زنند دشمن صحابه هستند و جنايت كار هستند و اينهايي كه در اين شبكه هاي ننگين وهابي كه مردم را تحريك مي كردند براي رفتن به سوريه و فتوا صادر مي كردند اين مفتيان مزدور امثال قرضاوي ها كه واقعا براي همه رو شد كه ايشان يك آدم مزدور و اجير و نوكر صهيونيست بنابر آنچه كه همين همسر مطلقه اش افشا كرد كه رابطه پنهاني با سران تل آويو داشته با آمريكايي ها داشته است.

كارنشناساني كه در اين شبكه نفاق تحريك مي كردند كاملا دستشان رو شد و ما انتظار داشتيم بر اينكه اينها هم در اين قضيه وارد بشوند و حداقل اين جنايت را محكوم كنند ولي ما ديديم به عكس اينها رفتند اين نايف شرحان كه يك مزدور ديگري از اين حضرات است كه آن شعر شاعر عراقي احمد نبيل را:

ياذاكر الاصحاب كن متأدبا و اعرف عظيم منازل الاصحاب

ما واقعا فهيديم كه يا ذاكر الاصحاب كن متادبا خلاصه آن كسي كه اصحاب را ذكر مي كني با ادب باش جايگاه بزرگ اينها را بشناس، و با ادب بودن يعني ويران كردن ضريح صحابه و نبش قبر او و جابه جا كردن جنازه مطهر او، حالا اين آقايان كه مي گويند:

هم صفوة رٌفِعوا بصحبةِ أحمدَ و بذاك قد خٌصّوا من الوهابِ

آيا اين فقط مال همان 3-4 نفر است كه اينها مورد نظرشان است يا تمام صحابه را هم شامل مي شود؟ و خب اين يك نكته اي بود كه الحمدلله پرده از روي چهره كريه وهابيت برداشت و در سراسر دنيا نه در ايران بلكه در كشورهاي ديگر خلاصه راهپيمايي ها، محكوميت ها، و براي اولين بار بود در ايران كه در راهپيمايي ها در كنار مرگ بر آمريكا، مرگ بر وهابي و مرگ بر سلفي آغاز شد و ما انشاءالله اميدواريم اين مرگ بر وهابي و مرگ بر سلفي از زبان مردم شيعه وسني برداشته نشود.

بلكه من پيشنهاد مي كنم به مسئولين آموزش و پروش چه در داخل و چه در خارج و آنهايي كه با تعليم و تربيت كودكان مسلمان شيعه و سني مرتبط هستند از همان ابتداي كتاب هاي درسي، حتي از پيش دبستاني ها شروع كنند وهابيت و سلفيت را معرفي كنند و بگويند اينها يك طايفه ضد دين، ضد قرآن، ضد انسان و ضد بشريت هستند و هدف از تاسيس اين فرقه افتراق و تفرقه ميان امت اسلامي است و نابوي شعائر ديني است.

اينها نه تنها الان شما تاريخ را نگاه كنيد، تاريخ آل سعود را نگاه كنيد كه اولين مقبره اي كه وهابيت پس از آنكه قدرت به دستشان آمد نابود كردند حرم برادر خليفه دوم زيد بن خطاب بود در اطراف در منطقه درعيه و اينها در سال 1218 كه به مكه مكرمه حمله كردند خانه خديجه كبري ام المؤمنين را ويران كردند، خانه اي كه يك عمري محل نزول جبرئيل و محل نزول وحي بود و به توالت مبدل كردند.

خب ديگر از اينها چه انتظاري هست؟ ولذا من از تمام آن عزيزاني كه با مسائل آموزش و پروش مرتبط هستند تقاضا مي كنم اگر واقعا مي خواهند جلوي اين خطرها را بگيرند و در آينده از تكرار اين قضايا جلوگيري بشود بهترين راه اطلاع رساني و آموزش دادن و به تمام كودكان و جوان ها و مرد و زن معرفي شود كه اين فرقه زائيده يهود هستند و اينها زائيده تفكر صهيونيست هستند.

الان در قضيه سوريه كاملا روشن شد دست اينها در دست يهود است، كاملا مشخص شد كه اينها در صفي كه قرار دادند از صف مسلمان ها كاملا جدا شدند و اينها در طول اين 60-70 سالي كه فلسطين بدترين ضربه ها و بدترين شكنجه ها و آوارگي هايي كه داشتند كوچكترين حركتي انجام ندادند.

حتي در قضيه جنگ نوار غزه كه 8 روز بود اينها صراحتا مفتي اعظم عربستان سعودي بيانيه داد كه كه هرگونه راهپيمايي در دفاع از فلسطين خلاف شرع و حرام است.

ما واقعا خوشحاليم كه مراجع بزرگوار ما بيانيه هايي كه دادند عزيزان شنيدند كه به حق يك تكه هاي زيبايي در بيانيه مراجع عظام تقليد بود و من از عزيزاني كه درست اندر كار مساجد هستند، حسينيه ها هستند، مراكز آموزشي هستند تقاضا مي كنم اين جملاتي كه مراجع بزرگوار ما در اين بيانيه دادند اينها را گزينش كنند و به عنوان سخن هفته در ادارات و مدارس و مراكز آموزشي و حسينيه ها و مساجد بچسبانند و مردم بدانند كه نظر مراجع بزرگورا ما در رابطه اين وهابيت چيست.

حضرت آيت الله العظمي سبحاني كه خود در موضوع وهابيت تاليفات متعددي دارد كه ايشان تعبيرشان اين بود كه اعضاي يك گروهك وهابي و تكفيري و كساني كه حرمتي براي خداوند، پيامبر اكرم و اصحاب آن حضرت قائل نيستند.

خيلي واضح و روشن است كه يك مرجع تقليد مي گويد اينها نه براي خدا و نه براي پيامبر ونه براي اصحاب هيچ ارزشي قائل نيستند و به مرقد صحابي جليل حجر بن عدي تعدي كرده و با بازيچه قرار دادن قبر شريف وي اين مكان را نبش كردند و اين كار تجاوزي آشكار به مقدسات اسلامي محسوب مي شود.

يا بيانيه اي كه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني دادند كه تكه زيبايي داشت كه فرمودند: چطور مي توان باور كرد كه عده اي كه چهره اسلام عزيز را با خشونت معرفي نموده و بويي از اسلام و انسانيت نبرده اند و خود را موحد و متعبد معرفي نموده.

مثل همان قضيه فرعون كه مي گفت دين واقعي من هستم و حضرت موسي مي خواهد دين شما را فاسد كند، اينها خون صدها نفر از انسان هاي بي گناه، كودك، بزرگ و مرد و زن را با وحشيانه ترين وسائل وحشي گري به زمين بريزند و گردن حتي نوجوانان را با شمشير قطع نموده و آنها را در شبكه هاي ماهواره اي نشان دهند.

و همچنين حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي ايشان خيلي تعبير واضح تر و روشن تر از آن دو بزرگوار داشتند ايشان تعبيرشان اين است كه:

اين وحشيان آدم نما كه در تاريخ نمونه اي ندارند، نه بر زندگان رحم مي كنند ونه به شهيدان به خاك خفته و به يقين اگر قدرت پيدا كنند گنبد و بارگاه ملكوتي پيامبر خدا صلي الله عليه و آله وسلم را نيز ويران خواهند كرد همانگونه اي كه بارها تلويحا يا تصريحا گفته اند ولي از هجوم افكار عمومي مسلمانان وحشت دارند.

و يك جمله اي حضرت آيت الله مكارم شيرازي خب خداي عالم به آبروي زهراي مرضيه همه مراجع ما را عمر با عزت و با عافيت عطا كند و ما واقعا افتخار به اين مراجع روشن و به روز مي كنيم و دست اينها را مي بوسيم و افتخار مي كنيم، يك تعبير زيبايي ايشان داشت كه مي گويند:

به حاميان آنها از دولتمندان تركيه و عربستان سعودي و قطر گرفته تا آمريكا و اسرائيل مي گوييم شرمتان باد، شرمتان باد از اين جنايت زشت و ضد بشري كساني كه شما از آنها حمايت مي كنيد كه با هيچ يك از معيار هاي انسانيت سازگار نيست.

ولي بنده مي خواهم خدمت مراجع بزرگوار تقليد يك عريضه اي داشته باشم كه اين جنايات زشت و ضد بشري كه توسط اين وحشيان آدم نما انجام مي گيرد درست است كه دولتهاي مزدور منطقه پشت قضيه هستند ولي مهم تر از او مفتيان مزدوري است كه فتوا صادر مي كنند و بر كار اينها رنگ شرعي مي زنند، امثال آقاي قرضاوي يهودي، امثال دليمي ها، امثال عبدالرحمن دمشقيه و علماي بزرگ اينها كه بويي از اسلام و قرآن نبرده اند و اينها به عنوان يك مفتيان مزدور و اجير بيگانگان مي آيند و فتوا صادر مي كنند و بر كار اين ها حكم شرعي صادر مي كنند.

عجيب بود من داشتم نگاه مي كردم كه ببينم در اين شبكه هاي وهابي يا دولت هاي منطقه مزدور و اجير آمريكا آيا چيزي هم صادر مي شود ديدم نه، بلكه ديدم در همين بيانيه اي در قضيه قرضاوي كه ايشان در همين نماز جمعه اخيرش صادر كرد و صحبت كرد براي ما خيلي عجيب بود، بينندگان عزيز ببينيد اينها شدند مفتيان به ظاهر اسلامي و در حقيقت ضد اسلام، حتي مي گويد اين تروريست ها براي حمله به نيروهاي دولتي اگر افراد بي گناهي هم در مسير انقلاب كشته شود اين طبيعت جنگ است و آنان را در زمره شهدا به حساب مي آوريم.

اي ننگت باد بر اين فتوا آقاي قرضاوي، هزاران لعنت و نفرين بر تو باد كه مي گويد تروريست ها اگر افراد بي گناه را هم مي كشند اين طبيعت جنگ است و اون بي گناهان به بهشت مي رفتند.

ببينيد آيا اين با كدام يك از معيارهاي اسلامي تطبيق مي كند؟ آيا نبي مكرم در جنگ ها اين چنين بود؟ حتي در حق حيوانات اگر وسيله پيشرفت و موفقيت قرار بدهند فقها مي گويند حرام و باطل است تا چه رسد كه انسان هاي بي گناه كشته شوند.

و ايشان باز با اون فتواي صهيونيستي مي گويد هركس تا به حال در اين ارتش اسد باقي مانده است و از آنها جدا نشده است از سوي الله و فرشتگان و مردم ملعون است، ما مي گوييم آقاي قرضاوي لعنت خدا و ملائكه و جميع جن و انس بر امثال شما مفتياني كه اين چنين فتواهاي ضد ديني صادر مي كنيد.

بعد جالب است مي گويد حكومت ظالم و مستبد سوريه 50 سال است كه از اعطاي آزادي هاي مشروع به ملتش امتناع مي كند و مي خواهند ملت سوريه اسير يك خانواده سلطنتي باشد.

آقاي قرضاوي صهيونيستي آيا همين حرف را اگر كسي در رابطه با آل سعود بزند چه جوابي شما داريد؟ اگر اينها 50 سال است در سوريه حكومت مي كنند اين آل سعود با آن پرونده سياه بيش از 250 سال است كه دارند در عربستان سعودي حكومت مي كنند و حجاز را تبديل به خودشان كردند و دولت حجاز شد دولت آل سعود و حتي اثري از عربيت نيست حالا باز در سوريه به عنوان يك كلمه عربي در حكومتشان هست ولي اين آل سعودي كه الان نزديك 200 سال است در آنجا جنايت مي كنند و حتي همين ها در كنار سران يهود و صهيونيست شراب مي خورند آن زمان حضرت مستطاب عالي كجا بوديد كه يك فتوا صادر كنيد كه چطور مي شود كه يك كسي كه خود را خادم الحرمين معرفي مي كند بيايد خود را در ملاء عام و در جلوي چشم جهانيان در كنار سران صهيونيست و آمريكا شراب زهر مار كند و ده ها جنايت ديگر.

بعد تعبير مي كند كه اين حزب الله حزب الشيطان است، ايشان ظاهرا به آينه نگاه كرده است يك چيزي آنجا ديده است و همان را بيان مي كند البته من عرض كردم كه ما چون خيلي زياد شبكه مان سياسي نيست و وارد بحث سياسي نمي خواهيم شويم ولي اگر بنا باشد وارد بشويم حرف براي گفتن زياد داريم.

ولي اينكه بيايد به يك صحابه اي جسارت بشود و اين آقا به جاي اينكه اينها را محكوم كند مي آيد براي تروريست ها فتواي شريح قاضي دومي صادر مي كند، فتواي يزيدي ديگري صادر مي كند.

شما اگر بي گناهان را هم كشتيد اشكالي ندارد اينها به بهشت مي روند، شما بكشيد خلاصه آمار بهشتيان را زياد كنيد.

حالا من نمي دانم اين برگرفته از قرآن است يا سنت است يا نه همان كه مي گويد حزب الشيطان حزب الشيطان از فتاواي حزب الشيطاني است.

مجري:

حاج آقا يك ذره برويم بحث را روي خود حضرت حجر بن عدي و اصلا درباره ايشان يك مقدار صحبت بفرماييد كه ايشان آيا واقعا صحابي بودند يا نه يا بعد از پيامبر بودند و يك ذره از خصوصيات ايشان بفرماييد.

استاد قزويني:

در رابطه با قضيه حجر بن عدي سخن گفتن خيلي زياد است ولي آنچه كه مطرح است جناب آقاي ابن اثير جزري در كتاب اسد الغابة في معرفة الصحابه مي آيد وقتي به حجر بن عدي رضوان خدا بر او باد مي گويد:

وكان من فضلاء الصحابة

نه تنها صحابه بود بلكه از فضلاي صحابه هم بود و از اعيان اصحاب اميرالمؤمنين سلام الله عليه بوده است.

اسد الغابة ج 1 ص 565، اسم المؤلف: عز الدين بن الأثير أبي الحسن علي بن محمد الجزري الوفاة: 630هـ، دار النشر : دار إحياء التراث العربي - بيروت / لبنان - 1417 هـ - 1996 م، الطبعة : الأولي، تحقيق : عادل أحمد الرفاعي

و ابن حجر عسقلاني هم در كتاب الاصابه خود مي نويسد:

أنه وفد علي النبي صلي الله عليه وسلم هو وأخوه هانئ بن عدي

حجر بن عدي جزو كساني بود كه با گروه هايي كه مي آمدند كه در بعد از قضيه فتح مكه گروه ها و هيئت هايي مي آمدند و با پيامبر بيعت مي كردند و اسلام مي آوردند و آقاي حجر بن عدي جزو آن گروه ها و هيئت هايي بود كه همراه برادرش و ديگران آمدند و با پيامبر اسلام بيعت كردند و مسلمان شدند.

و در قضيه قادسيه هم بود و ايشان جالب اين است كه مي گويد همين قضيه مرج عذري كه يك منطقه اي است كه الان در همان جا دفن است كه مي گويد:

افتتحها

فتح اين منطقه به دست حجر بن عدي بوده است يعني اين منطقه به فرماندهي حجر بن عدي فتح شد

فقدر أن قتل بها

قضاي الهي اين بود كه در همان منطقه اي كه فتحش به دست حجر بن عدي بود درهمان جا هم به شهادت برسد .

الإصابة في تمييز الصحابة ج 2 ص 37، اسم المؤلف: أحمد بن علي بن حجر أبو الفضل العسقلاني الشافعي الوفاة: 852، دار النشر : دار الجيل - بيروت - 1412 - 1992، الطبعة : الأولي، تحقيق : علي محمد البجاوي

البته بعضي ها مي گويند بله شايد ايشان تابعي بوده، از بخاري و ابن حبان كه حالا ما هيچ دليلي پيدا نكرديم كه حتي بعضي ها دارند كه همان زمان جاهليت را درك كرده است و همان زمان اسلام را، حالا اين را از كجا در آوردند كه ايشان تابعي بوده با اينكه سال 53 ايشان از دنيا رفته است يعني نزديك 10 سال قبل از معاويه از دنيا رفته است و حالا معاويه شده است صحابي و حجر بن عدي شد تابعي.

تابعي هم اگر باشد مگر شما در قرآن براي صحابه مي خواهيد استدلال كنيد به آيه:

وَالسَّابِقُونَ الْأَوَّلُونَ مِنَ الْمُهَاجِرِينَ وَالْأَنْصَارِ وَالَّذِينَ اتَّبَعُوهُمْ بِإِحْسَانٍ

نسبت به هر دو قرآن مي گويد:

رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُمْ وَرَضُوا عَنْهُ وَأَعَدَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي تَحْتَهَا الْأَنْهَارُ

سوره توبه آيه 100

خلاصه در اينكه حضرت حجر بن عدي از صحابه پيامبر بوده است هيچ شبهه اي در آن نيست، حالا بعضي ها به خاطر اينكه ارادت خود را به معاويه اثبات كنند و به دودمان نحس بني اميه آمدند ايشان را براي اينكه نگويند معاويه دستش به خون يك صحابه پيامبر آغشته شده است برچسب تابعي به او مي زنند.

اگر اين را زدند نسبت به آقا امام حسن عليه السلام كه ديگر صحابي و فرزند پيامبر است او را كه معاويه مسموم كرد كه در او هيچ شك و شبهه اي نداريد. و ده ها شخصيت ديگر كه توسط معاويه به شهادت رسيدند اينها كاملا در تاريخ ثبت است.

مجري:

خيلي ممنون حاج آقا يكي از بينندگان عزيزمان جناب آقاي مير معيني كه از بينندگان برنامه ما هم هست پيامك زده است كه پيشنهاد مي كنند كه براي اينكه بخواهيد با وهابيت مبارزه كنيد از امروز هر بچه اي به دنيا مي آيد مخصوصا اينهايي كه حب اهل بيت و حب صحابي حضرت رسول را دارند اسم فرزند پسر خود را حجر بگذارند كه مشخص بشود كه اين كار مي كنند براي اينكه اين نام را از بين ببرند ولي اين نام ها انشاءالله بيشتر بشود.

استاد قزويني:

پيشنهاد خيلي خوبي است.

مجري:

حاج آقا انگيزه شهادت حضرت حجر چه بوده است؟

استاد قزويني:

انگيزه شهادت كه مشخص است كه ديگر كسي كه به دست معاويه به شهادت مي رسد كاملا هويت او مشخص است كه چه است، ولي آنچه كه خود آقاي ذهبي دارد كه از استوانه هاي عملي اهل سنت است مي گويد:

له صحبة و وفادة

هم صحابي پيامبر بوده و هم با آن گروه هايي كه آمدند با پيامبر بيعت كردند جزء آنها است

سير أعلام النبلاء ج 3 ص 463، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قايماز الذهبي أبو عبد الله الوفاة: 748، دار النشر : مؤسسة الرسالة - بيروت - 1413، الطبعة : التاسعة، تحقيق : شعيب الأرناؤوط , محمد نعيم العرقسوسي

بعد مي گويد:

وقيل إن رسول معاوية عرض عليهم البراءة من رجل والتوبة فأبي

آقاي ذهبي نمي دانم فرداي قيامت چه جوابي داري؟ همين ذهبي كه وقتي مي آيد مي رسد به حديث نبي مكرم كه فرمود:

يا علي أنت سيد في الدنيا سيد في الآخرة حبيبك حبيبي وحبيبي حبيب الله وعدوك عدوي وعدوي عدو الله والويل لمن أبغضك بعدي

بعد حاكم نيشابوري مي گويد اين روايت:

صحيح علي شرط الشيخين

المستدرك علي الصحيحين ج 3 ص 138 المستدرك علي الصحيحين، اسم المؤلف: محمد بن عبدالله أبو عبدالله الحاكم النيسابوري الوفاة: 405 هـ، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت - 1411هـ - 1990م، الطبعة : الأولي، تحقيق : مصطفي عبد القادر عطا

ولي وقتي آقاي ذهبي هيچ دليلي پيدا نمي كند كه منكر اين روايت شود مي گويد:

يشهد القلب انه باطل

قلب من ذهبي شهادت مي دهد كه اين باطل است.

ميزان الاعتدال في نقد الرجال ج 1 ص 213، اسم المؤلف: شمس الدين محمد بن أحمد الذهبي الوفاة: 748، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت - 1995، الطبعة : الأولي، تحقيق : الشيخ علي محمد معوض والشيخ عادل أحمد عبدالموجود

خب اينجا هم مي گويد:

البراءة من رجل

گفت از يك مردي شما بايد برائت بجوييد

خيلي عجيب و زيباست.

سير أعلام النبلاء ج 3 ص 466، اسم المؤلف: محمد بن أحمد بن عثمان بن قايماز الذهبي أبو عبد الله الوفاة: 748، دار النشر : مؤسسة الرسالة - بيروت - 1413، الطبعة : التاسعة، تحقيق : شعيب الأرناؤوط , محمد نعيم العرقسوسي

با اينكه خب ايشان وقتي در تاريخ الاسلام كه مي خواهد همين قضيه را مطرح كند يادش رفته بود كه در سير اعلام النبلاء چه گفته است و مي گويد:

إن رسول معاوية جاء إليهم لما وصلوا إلي عذراء يعرض عليهم التوبة والبراءة من علي رضي الله عنه

خداي عالم مي خواهد اين افرادي مانند ذهبي رسوا شوند، دوستان نگاه كنيد.

خب مي گويد برائت از يك رجلي ولي اينها مي گويند كه حاضر نشدند از اميرالمؤمنين سلام الله عليه برائت بجويند و خلاصه اينها را مظلومانه و غريبانه در بيابان 10 نفر را همراه آقاي حجر بن عدي به شهادت رساندند.

و جالب اين است كه مي گويد:

ولما حج معاوية استأذن علي أم المؤمنين عائشة

معاويه وقتي به حج آمده بود اذن گرفت كه خدمت عايشه برسد

فقالت له : أقتلت حجراً

معاويه تو حجر را كشتي؟

فقال : وجدت في قتله صلاح الناس

در قتل او صلاح مردم را لحاظ كردم.

تاريخ الإسلام ج 4 ص 194، اسم المؤلف: شمس الدين محمد بن أحمد بن عثمان الذهبي الوفاة: 748هـ، دار النشر : دار الكتاب العربي - لبنان/ بيروت - 1407هـ - 1987م، الطبعة : الأولي، تحقيق : د. عمر عبد السلام تدمري

ببينيد اينها خيلي عجيب است، حالا ديگر چه هست نمي دانيم.

جناب محمد بن عبدالله عبدالمنعم حميري متوفاي 766 حدود 100 سال بعد از ذهبي است و تقريبا معاصر ابن حجر عسقلاني است كه مي گويد:

معاويه يك رجل اعور و چند چپ را فرستاد كه حجر بن عدي را بياورند به سمت شام تا به همين منطقه اي كه الان به شهادت رسيده است دفن شده وقتي كه به اينجا رسيدند

قال لحجر : إن أمير المؤمنين

مراد از اميرالمؤمنين در اينجا معاويه است يعني اميرالفساق، اميرالكاذبين، اميركفره

قد أمرني بقتلك، وقتل أصحابك

اي سركرده گمراهان

به حجر بن عدي مي گويد سركرده گمراهان و به معاويه مي گويد اميرالمؤمنين.

يا رأس الضلال ومعدن الكفر والطغيان والمتولي لأبي تراب

اي حجر اي كسي كه سركرده گمراهان و معدن كفر و طغيان هستي و پايبند علي بن ابي طالب هستي، معاويه

إلا أن ترجعوا عن كفركم

مگر اينكه از كفرتان برگرديد

يعني چه؟ يعني ولايت علي و محبت علي شده است كفر، خيلي جالب است

وتلعنوا صاحبكم وتتبرأوا منه

نسبت به علي نستجير بالله لعن كنيد و از او برائت بجوييد.

حجر و كساني كه با او بودند گفتند:

إن الصبر علي حد السيف لأيسر علينا مما دعوتنا إليه

ما شمشيرها گردن مان را بزند و سرمان را از بدنمان جدا كند اين براي خيلي خوشايند تر است از اين چيزي كه تو از ما مي خواهي كه نسبت به علي بخواهيم جسارت كنيم.

بعد ايشان وصيت كرد كه همچين زنجيري كه به بدن من بسته اند و خوني كه به بدن من آغشته است اين خون را نشوييد اين بدن بسته من را به همين شكل دفن كنيد من مي خواهم فرداي قيامت بيايم جلوي معاويه را بگيرم و به پيامبر شكايت كنم.

الروض المعطار في خبر الأقطار ج 1 ص 536، اسم المؤلف: أبو عبد الله محمد بن عبد الله بن عبد المنعم الحميري الوفاة: بعد 866 هـ، دار النشر : دار الجيل - بيروت / لبنان - 1408 ه ـ - 1988 م، الطبعة : الثانية، تحقيق : إ . لافي بروفنصال

مروج الذهب ج 1 ص 349، اسم المؤلف: أبو الحسن علي بن الحسين بن علي المسعودي (المتوفي : 346هـ) الوفاة: 346، دار النشر :

و همچنين آقاي سقاف كه از علماي بزرگ اردن و از شخصيت هاي برجسته است و كتاب هاي زيادي در رد وهابيت نوشته است، البته من كتاب ايشان را در اختيار نداشتم در اين نرم افزار جامع الكبير بود يا مكتبة الشامله كه در آنجا يك جزوه اي گذاشتند ملتقي اهل الحديث آنجا جلد 48 صفحه 418 نقل كرده است از رساله مناظرة الالباني و زمزمي كه آنجا توسط حسن سقاف تحقيق و بررسي شده است و مطالبي دارد كه در آنجا در صفحه 362 اين مناظرة الالباني آورده است كه:

وقد قتل معاوية الصحابي الجليل حجر بن عدي عندما أنكر علي عمال معاوية وولاته سب سيدنا علي رضي الله عنه

مي گويد چون حجر بن عدي در برابر ناسزا گويي به علي بن ابي طالب اعتراض مي كرد و مي گفت علي را سب نكنيد، و به عمال مي گفت چرا علي را سب مي كنيد؟ به خاطر اين معاويه دستور داد او را كشتند.

و بعد مي گويد:

وهذا شئ مشهور

يك چيزي است كاملا مشهور

بعد ايشان از حافظ ابن حجر نقل مي كند:

وقتل بمرج عذراء بأمر معاوية

در منطقه مرج عذري كه جنازه ايشان در همان جا دفن شده است به دستور معاويه ايشان را به شهادت رساندند و دفن كردند.

دفع شبه التشبيه بأكف التنزيه - عبد الرحمن بن الجوزي الحنبلي - پاورقي ص 235

جالب اينجاست كه آقاي ابن جوزي بنا به نقل آنچه كه طبري در تاريخ خود دارد و ابن اثير در كامل خود دارد ايشان مي گويد: 4 تا ويژگي از حسن بصري نقل مي كند كه از علماي بزرگ اهل سنت است كه مي گويد 4 ويژگي و صفت در معاويه بود كه هر يك از آنها كافي بود كه معاويه را هلاك كند و به جهنم وارد كند، اول اينكه خلافت را به زور شمشير گرفت با اينكه در ميان مردم صحابه بزرگوار و مهمي بودند كه اولي از معاويه براي خلافت بودند، دوم فرزندش يزيد خماري كه همواره مست بوده و حرير مي پوشيده او را به عنوان خليفه مسلمين بر مسلمين تحميل كرد، سوم زيادبن ابيه را گفت اين بچه پدر من ابوسفيان است و چهارمي هم:

وقتله حجر بن عدي وأصحابه

قتل معاويه حجر بن عدي و اصحاب وي

فيا ويلاً له من حجر وأصحاب حجر

واويلا بر حال معاويه به خاطر اينكه حجر بن عدي و 9 تن از ياران او را به شهادت رساند.

تاريخ الطبري ج 3 ص 232، اسم المؤلف: لأبي جعفر محمد بن جرير الطبري الوفاة: 310، دار النشر : دار الكتب العلمية - بيروت

المختصر في أخبار البشر ج 1 ص 129، اسم المؤلف: أبو الفداء عماد الدين إسماعيل بن علي (المتوفي : 732هـ) الوفاة: 732، دار النشر :

محاضرات الأدباء ج 2 ص 516، اسم المؤلف: أبو القاسم الحسين بن محمد بن المفضل الأصفهاني الوفاة: 502، دار النشر : دار القلم - بيروت - 1420هـ- 1999م، تحقيق : عمر الطباع

البداية والنهاية ج 8 ص 130، اسم المؤلف: إسماعيل بن عمر بن كثير القرشي أبو الفداء الوفاة: 774، دار النشر : مكتبة المعارف - بيروت

الكامل في التاريخ - ابن الأثير - ج 3 ص 487

و ده ها مصادر ديگر اين قضيه را نقل كردند.

مجري:

درود خداوند و رضوان الهي بر حضرت حجر كه بعد از 1400 سال هم بايد تاوان محبت اهل بيت را بپردازد و قبرش شكافته شود و نبش قبر شود و اين گونه مسائل.

در اوصاف ايشان هم در تاريخ نوشتند كه در خواست كرد موقع شهادت كه 2 ركعت نماز بخواند كه به او گفتند كه خيلي طول نده و يك مقدار نماز 2 ركعتي او طول كشيد بعد از نماز گفت: والله قسم اين كوتاهترين نمازي بود كه در طول عمرم خواندم نه به خاطر شما بلكه من مي خواستم زودتر به شهادت برسم و اين نمازم را كوتاه كردم.

استاد قزويني:

تو كه از كوچه معشوقه ما مي گذري بر حذر باش كه سر مي شكند ديوارش

علي مظلوم بود و انواع تهمت ها و افتراء ها بر او جاري شد و كسي هم كه مي خواهد از علي دفاع كند و علي گونه باشد بايد خودش را آماده كند براي آماج تهمت ها، افتراء ها و حسادت ها كه خب ما خودمان الحمدلله رب العالمين بعضي وقت من مي گويم ما نه در تقوا مي توانيم شبيه علي باشيم، نه در علم و نه در عبادت و نه در سخاوت و حداقل در فحش خوردن شبيه اميرالمؤمنين سلام الله عليه باشيم كه فرداي قيامت به حضرت زهرا سلام الله عليه عرض كنيم كه زهرا جان ما هم به خاطر دفاع از اميرالمؤمنين تعدادي فحش و تهديد و ناسزا خورديم، خدا را شاكر هستيم.

تماس تلفني: ماموستا بهمني

من خدمت شما و همه بينندگان شبكه ولايت عرض سلام و ارادت دارم و آرزوي موفقيت و سلامتي و شاد كامي براي همه عزيزان بيننده را دارم.

اولا اين جسارت و بي ادبي كه متاسفانه گروهي به اسم مسلمان كه در حق صحابه بزرگوار پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم كردند از طرف علماي كردستان به شدت محكوم شد در همايشي كه در مسجد و مقبره پير عمر سنندج مدرسه فقه امام شافعي برگزار شد به شدت اين هتاكي را محكوم كردند.

اولا من مي خواهم از ديدگاه فقه شافعي به اين مساله نگاه كنيم البته اين را هم عرض كنم خدمت شما كاري كه امروز سلفيت و وهابيت كرد فقط كار امروزشان نبوده است و از زمان محمد بن عبدالوهاب همين كارها را كردند.

قبر حضرت عبدالله بن عباس رضي الله عنه را ويران كردند، قبر ام المؤمنين خديجه را ويران كردند، قبر بقيه صحابه و بقيه امهات المومنين را ويران كردند، قبر عثمان را، قبر ائمه بقيع را ويران كردند، قبر حضرت امام حسين عليه السلام حمله كردند و جنايت هايي ها كردند، در 10 سال قبل هم در كردستان عراق گروه جند الاسلام كه در منطقه كرد نشين عراق تسلط پيدا كردند قبرهاي مشايخ طريقه نقش بنديه و قادريه را همين طور ويران كرد و حتي جسد ها را بيرون آوردند و انتقال دادند به جاي ديگر، قبر بعضي از اصحاب بود در كردستان كه مردم معتقد بودند به آنها و اين ها را ويران كردند و امروز هم در كشور سوريه اين كار ها را مي كنند.

از ديدگاه فقه امام شافعي اين اعمال درست نيست اولا در كتاب مغني محتاج كه يكي از كتاب هايي است كه علماي شافعي به آن فتوا مي دهند و در كتاب منهاج الطالبين امام نووي اين گونه آمده است:

ويحرم نقل الميت إلي بلد آخر

و همچنين مي فرمايد:

ونبشه بعد دفنه للنقل وغيره حرام

فقه امام شافعي مي فرمايد نقل ميت از بلدي به بلد ديگر حرام است الا به سمت مكه و مدينه كه جاهاي مقدس است.

و اما در مورد نبش قبر مي فرمايد:

ونبشه بعد دفنه للنقل وغيره حرام

نبش قبر مطلقا فقه امام شافعي آن را حرام مي داند.

منهاج الطالبين ج 1 ص 29، اسم المؤلف: يحيي بن شرف النووي أبو زكريا الوفاة: 676، دار النشر : دار المعرفة - بيروت

 

مغني المحتاج - محمد بن أحمد الشربيني - ج 1 ص 365

و همچنين حديثي از رسول اكرم صلي الله عليه و آله وسلم مي فرمايد:

كسر عظم ميت فهو كمثل كسره حيًّا

اگر كسي استخوان مرده اي را بشكند مانند آن است كه استخوان زنده اي را شكسته.

البدر المنير ج 6 ص 771، اسم المؤلف: سراج الدين أبي حفص عمر بن علي بن أحمد الأنصاري الشافعي المعروف بابن الملقن الوفاة: 804، دار النشر : دار الهجرة للنشر والتوزيع - الرياض-السعودية - 1425هـ-2004م، الطبعة : الاولي، تحقيق : مصطفي أبو الغيط و عبدالله بن سليمان وياسر بن كمال

يعني هتك حرمت كردن ولو به يك استخوان مرده هم جايز نيست و حرام است تا چه رسد كه جنازه اصحابي را كه بعد از 1400سال كه در خاك است اين را در آوردند و بي حرمتي كردند و آن را گور گور كردن اين يكي از اهانت هايي است كه به اصحاب رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم انجام داده اند.

لذا از ديدگاه علماي اهل سنت شافعي اين كار مطلقا حرام است و جايز نيست و كارشان مورد تاييد هيچ گروه اسلامي نيست و ما اين كارها را محكوم مي كنيم اينها را از گروه اسلام و مسلمين به دور مي دانيم.

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله وسلم مي فرمايد: شما به زيارت قبور برويد

تزوروها

زيارت آنها را كنيد و در آنجا بگوييد:

السلام عليكم دار قوم مؤمنين وإنا بكم إن شاء الله لاحقون

به سر قبر مؤمنين برويد و به آنها سلام بدهيد و دعاي خير كنيد.

صحيح مسلم ج 1 ص 218، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري الوفاة: 261، دار النشر : دار إحياء التراث العربي - بيروت، تحقيق : محمد فؤاد عبد الباقي

حتي پيامبر اكرم در حديثي مي فرمايد:

ما من عبدٍ يمر بقبر كان يعرفه في الدنيا فيسلم عليه إلا عرفه

اگر بر سر قبر انسان مومني رفتي و او را در دنيا مي شناختي به او سلام بدهي او هم جواب سلام تو را به هر حال خواهد داد.

مختصر تاريخ دمشق ج 2 ص 198، اسم المؤلف: محمد بن مكرم بن منظور الأفريقي المصري (المتوفي : 711هـ) الوفاة: 711، دار النشر :

جامع الأحاديث ج 6 ص 378، اسم المؤلف: الحافظ جلال الدين عبد الرحمن السيوطي الوفاة: 19/جمادي الاولي / 911هـ ، دار النشر :

اين هتك حرمت هايي كه گروه سلفيت به قبور و قبر صحابي بزرگوار رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم داشته اين از ديدگاه هيچ مسلك و مذهبي در اهل سنت و ساير مذاهب اسلامي مورد قبول نيست ما اگر نگاه كنيم تاريخ گذشته اسلام را ببينيم، آيا در زماني كه فتوحات اسلامي در سرزمين هاي شام كه شروع شد، در فلسطين كه شروع شد اصحاب رسول الله وقتي بيت المقدس را گرفتند مگر در آنجا قبر حضرت ابراهيم خليل الله نبود؟ مگر در آنجا قبر حضرت يوسف نبي نبود؟ قبر پيامبران ديگر نبود؟ هيچ كدام از اينها در زمان خلافت عمر هم بود و حضرت عمر دستور نداد كه اينها را ويران كنيد و جنازه ها را خارج كنيد و جاي ديگر ببرند چون اينها را مردم زيارت مي كنند و هيچوقت نه از حضرت علي نه از حضرت عثمان و نه حضرت عمر هيچ زمان چنين فرماني ندادند بلكه ممانعت مردم را هم نمي كردند كه به زيارت بروند.

امروزه اين تفكر متاسفانه تفكري متحجرانه است، اين تفكر به هر حال در جامعه مورد پسند اسلام و مسلمين نيست و بايستي با بصيرت اينها به مسائل اينها نگاه كنند و اين كارهايي كه مي كنند بي بصيرتي است.

مجري:

خيلي ممنونيم جناب ماموستا بهمني واقعا اين نظراتي كه فرموديد كاملا منطبق با نظرات شيعه است و اين آن نقطه اشتراك و آن وحدتي است كه در بين شيعه و سني است در مقابل اين گروهي كه شما تعبير زيادي داشتيد كه شما تعبير كرديد كه از اسلام به دور است و واقعا هم همين گونه است.

و اميدواريم كه اين نظرات شما كه به عنوان مشت نمونه خروار هست از علماي اهل سنتي كه اينجا روي خط مي آيند مانند حضرت عالي كه نماينده اهل سنت شافعي مذهب در كردستان هستيد. ما اين ها را وقتي بيان مي فرماييد براي برادران عزيز اهل سنت هم كاملا مشخص است و انشاءالله خطوط خود را اين وهابيت تكفيري جدا خواهند كرد.

من يك سوال ديگري خدمت شما داشتم، آيا حضرت عالي اعلام كرده بوديد كه با اين كارشناسان وهابي در اين شبكه وهابي حاضر هستيد كه در موضوع مشروعيت توسل و غيره مناظره كنيد؟ آيا اين صحت دارد يا نه؟

ماموستا بهمني:

به هر حال من يك بار ديگر در اين شبكه ولايت در مورد مشروعيت توسل و در مورد توسل از ديدگاه اهل سنت به طور وضوح و مستدل ديدگاه اهل سنت و جماعت را به طور مفصل بيان كردم و بيان كرديم و هر وقت هم هر كسي كه بخواهد اين ادله ها را ببيند يا بشنود يا به هر حال مي خواهد در سايت ها هم هست و اگر دوباره هم بخواهد من در خدمت هستيم كه خب اين ادله هم كه مال من نيست كه بگوييم براي من است بلكه براي بزرگان اهل سنت و جماعت است.

حديث رسول خدا صلي الله عليه و اله و سلم است و من چنين ادعايي ندارم كه بگويم براي من است چون من يك طلبه اي هستم كه اگر خدا قبول كند اصلا يك مسلمان مومني اين ها را قبول دارد و اعتقادات من بر اينهاست و اين ادله ها را هم كه يك بار در همين شبكه ولايت به سمع و نظر بينندگان بزرگوار و مسلمانان رسانديم اين ديدگاه اهل سنت و جماعت مخصوص علماي شافعي در مورد توسل است و مخصوصا از آيات و احاديثي كه به هر حال برداشت هاي علماي گذشته ما از توسل بوده حالا ما يك بار بيان كرديم و اگر باز هم دوستان بخواهند باز هم به سمع و نظرشان خواهيم رساند.

استاد قزويني:

تشكر مي كنيم از حضرت عالي جناب ماموستا بهمني و به حق ما افتخار مي كنيم به علماي بزرگواري همانند حضرت عالي و جناب ماموستا راستي و ديگر عزيزاني كه واقعا با شهامت تمام آنچه كه عقائد اهل سنت واقعي است بيان مي كنيد و در ميدان حضور داريد و با صداي رساي خودتان آنهايي كه دم از اهل سنت مي زنند و خودشان را نماينده اهل سنت معرفي مي كنند آنها را به مردم معرفي مي كنيد.

ولي همان گونه كه جناب آقاي محسني هم اشاره كردند دوستان نقل مي كردند و اگر واقعا بنا باشد يك برنامه اي باشد يك مناظره اي بين حضرت عالي و اين آقاياني كه به نام اهل سنت مي گويند توسل حرام است، توسل شرك است، رفتن به زيارت قبر بزرگان حرام است، قبر بزرگان و حرم بزرگان چه حرم امام رضا و چه امام شافعي مي گويند اينها بت خانه است و تعبير به بت خانه مي كنند.

آيا حضرت عالي اگر شبكه ولايت اقدام كند يا با حضورتان در اينجا يا به صورت اسكايپ در اين زمينه آماده مناظره با اينها هستيد يا خير؟

ماموستا بهمني:

انشاالله من عرض كردم در باره اعتقادات اهل سنت كه بيان كنم در هر موضوعي باشد

استاد قزويني:

احسنت احسنت

ماموستا بهمني:

در هر جايي باشد فرق نمي كند و براي اعلام مسائلي كه هست در هر جايي كه باشد براي بيانات آن در خدمت شما هستيم.

استاد قزويني:

خدا به شما جزاي خير بدهد انشاءالله موفق و مويد باشيد ممنون و متشكر.

ماموستا ايل بيگي:

من هم خدمت جناب عالي و مهمان محترم شما و همچنين شنوندگان عزيز و بينندگان محترم برنامه سلام و شب بخير عرض مي كنم.

بسم الله الرحمن الرحيم

نظر بنده همان گونه كه بايد بالاخره همين باشد در حقيقت نظر فقها و متكلمين و بزرگان اهل سنت و جماعت است كه در خصوص اتفاقي كه در سوريه افتاده و احتمالا در اردن هم نسبت به قبر مبارك حضرت جعفر بن ابي طالب ظاهرا اعلام شده و گزارش شده كه هتاكي شده به آنجا يا حتي تهديد به هتاكي شده است نظر ما كه نه نظر فقها چون ما كه نظري نداريم و ريزه خوار معرفت بزرگان و فقهاي خود هستيم و ترديدي نيست كه نبش قبر حالا قبر اصحاب را كه هيچ، قبر تابعين را و قبر اولياي خدا را كه بماند.

نبش هر قبري بدون و بدون يك توجيه محكم شرعي حرام است و اين فتوايي است كه عموم فقهاي شافعي صراحتا دادند و در همه منابع است و همه فقها صراحتا قائل به حرمت نبش قبر بودند الا در چند مورد كه به خاطر رعايت چند تا مصلحت مهم كه يا به مرده بر مي گردد يا به بستگان مرده بر مي گردد.

اين موارد هم مثلا فرض كنيم يكي غصبي بودن زمين است آن هم تازه مرده بايد تازه در آنجا دفن شده باشد و تجزيه نشده باشد.

مرده تازه از دفن شده است و متوجه مي شوند كه زمين غصبي است خب مي شود جا به جا كرد و آن هم با احترام به خود مرده، يا مثلا غسلي داده نشده باشد با اينكه باز خيلي از فقها گفتند نبش قبر به منظور غسل ميت دادن باز چون مسلم است يك نوع هتاكي است و نقض حرمت ميت است باز بالاخره مفسده اش بيشتر از آن است كه غسل نكنيم و به همين دليل مي گويند از اين عدول كردند و صرف نظر كردند و نيازي به آن نيست تاز ه آن هم در شرايطي كه اين مرده قابليت غسل را داشته باشد.

در غير موارد اين چنين فقها در هيچ جايي قائل به جواز نبش قبر نبودند و اين يك فتواي صريح همه منابع و متون شافعيه است و مي توانم من حتي ارجاع بدهم به يكايك اين كتب و به عباراتشان و حواشي آنها كه همه صراحتا اين را گفتند و لذا نبش قبر را كه من اطلاع بيشتر و دقيق تري نسبت به قضايا و جزئيات آن دارم صراحتا فتوا به حرمت نبش قبر داده است براي قبر هر كسي باشد.

حتي سوالي پيش آمده بود چندي قبل كه يكي از آوارگان عراقي مقيم كردستان ايران چند سال قبل فوت كرده بود و اينها آمدند استفتاء كردند از شوراي روحانيت وابسته به مركز بزرگ اسلامي غرب كشور بالاخره براي بازگرداندن جنازه خود به عراق، اينها بالاخره بعد از استفتاء و جمع كردن از علماي مطرح منطقه نهايتا به اين رسيدند چون اجماع بر اين بود كه نبش قبر به منظور انتقال اين جسد به خاك عراق اصلا جايز نيست و حرام است.

نبش قبر حتي به منظور انتقال يك جسد بالاخره غريب حرام است چه برسد به اينكه هتاكي شود بي حرمتي شود قبر يكي از شخصيت ها و رجال نامدار تاريخ اسلام كه مورد احترام همه فرقه ها و مذاهب بوده است، مورد توسل و زيارت قرار مي گرفته است و اين نبش بشود و اين جسد از آن خارج شود و به جاي نامعلومي برده شود.

واقعا اين وجدان ها را به شدت متاثر كرد و يك رستاخيزي را مي توانم بگويم در وجدان جامعه اسلامي به خصوص پيروان مذهب امام شافعي اين به وجود آورد و واقعا به پا كرد و اميدواريم اينها سر عقل و منطق بيايند و مراجعه كنند به متون فقهي و سنت نبوي و مراجعه كنند به آراي بزرگان سلف ما كه هرگز چنين فتوايي را ندادند و قائل به جواز چنين هتاكي و بي حرمتي نسبت به اموات مخصوصا بزرگان حالا نشدند.

اين ها سر خرد بيايند سر عقل بيايند و از اين كار ها دست بردارند، البته مشابه اين را هم متاسفانه در عراق نسبت به قبور بعضي اولياي مدفون در منطقه مرزي حلبچه كرده بوده بودند و واقعا با يك خيزش و اعتراض گسترده در كل كردستان ايران و عراق مواجه شدند و ناچار شدند اين گروه ها اجساد را به جاي اصلي برگردانند.

اين خيزش و اين اعتراضات به اين كارها و جريحه دار شدن احساسات و عواطف آنها بالاخره حاكي از اين است و نشان از اين است كه مطلقا در مذهب امام شافعي و فقهاي پيرو امام شافعي نبش قبر تحت هيچ شرايطي الا آن 2 موردي كه عرض كردم در ابتداي بحثم جايز نيست.

و از اين مهمتر يك مطلب الان شما نگاه كنيد تاريخ اسلام ما نگاه مي كنيم مي بينيم 1400 بالاخره از شهادت حجر بن عدي گذشته است يا شخصيت هاي ديگر، در اين 1400 سال ما حداقل 50 نسل عوض كرديم يعني 50 نسل آمدند و رفتند و نسل هاي ديگر آمدند و رفتند ما شايد الان نسل 50 باشيم و با اين فاصله ولي در عرض اين تاريخ بلند هيچ فرقه و گروهي و هيچ نحله اي نيامده اين رفتار را با قبور بزرگان ما انجام بدهد.

و اگر ما يك مصداق عيني، يك مصداق واقعي و خارجي را براي تحقق عيني اجماع بخواهيم در ميان امت اسلامي مثال بزنيم مي شود به همين توقيع به احترام به قبور و اماكن متبركه اولياي خدا را مي شود به عنوان مصداق نام برد.

1400سال است كه اين قبور مورد توسل و احترام و استشفاء هستند و كسي چنين حركت و گستاخي را با اين قبور نكرده است، همين كه اين كار در طول 1400سال نشده است مي شود گفت اين يك بدعت بسيار خطرناكي است كه اينها آوردند متاسفانه باز كردند و هر كجا كه دستشان مي رسد به يك بقعه اي مباركي مي رسند اين رفتار را با آن مي كنند.

واقعا اين همه دل ها و همه وجدان هاي امت اسلامي را واقعا جريحه دار مي كند و ما از اين بابت واقعا بايد متاسف باشيم.

استاد قزويني:

خداي جزاي خير به شما بدهد جناب ماموستا ايل بيگي، موفق و مويد باشيد، ولي ببينيد جناب آقاي ماموستاي بزرگوار و ديگر عزيزان اهل سنت همانطوري كه جناب ماموستا بهمني اشاره كردند و الان جناب ماموستا ايل بيگي اشاره كردند و اين نظر همه اهل سنت است ولي شما ببينيد نظر اين بزرگواران را بگذاريد در كنار فتوايي كه بن باز به عنوان مفتي اعظم عربستان سعودي متوفاي 1420 ايشان رسما اعلام مي كند بر اينكه تمام قبوري كه در مساجد قرار گرفته است، مي گويد:

فالمسجد الذي فيه قبر او اكثر لا يصلي فيه و صلاة فيه غير صحيحه

اگر در مسجدي يك مومني دفن شده باشد نماز در آن مسجد باطل است

بعد مي گويد:

فلا يجوز للمسلمين أن يصلوا في المساجد التي فيها القبور

در مساجدي كه قبر ها است نماز خواندن جايز نيست

بل يجب نبشها

واجب اين قبور نبش شود

من قبل الدولة، وعلي أهل الحل والعقد أن ينبشوها ويجعلوها في مقابر المسلمين

بر دولت واجب است و بر اهل حل و عقد واجب است كه اين قبور را نبش كنند و از مسجد بيرون كنند.

http://www.binbaz.org.sa/mat/9855

ببينيد جناب ماموستا ايل بيگي اگر واقعا اين چنين است اين آقايان نسبت به قبر نبي مكرم يا نسبت به قبر خليفه اول و دوم كه در مسجد النبي است حالا چه اين مسجد قبل از اينكه اين قبر باشد بوده يا بعد ايجاد شده فرقي نمي كند، مي گويد اگر قبر باشد مسجد بعد آمده باشد مسجد بايد ويران شود، اگر مسجد بوده و بعد قبر آمده است قبر بايد ويران شود.

ما مي خواستيم نظر ماموستا ايل بيگي را نسبت به اين فتوايي كه آقاي بن باز و قبل از او آقاي ابن قيم جوزيه و اين تيميه دادند نظر شما چيست؟

ماموستا ايل بيگي:

بله خب نهايتش اين است كه اين يك فتواي فقهي است و تبعيت از هر فتواي فقهي آن هم از يك مذهب ديگر آن هم از قرائتي كه بالاخره با قرائت متن مذهب يكسان و يك دست لازم نيست كه مورد توجه حتي پيروان خود آن مذهب قرار بگيرد.

بالاخره يك فتواست، يك فتوا يك مفتي عربستاني اين فتوا را داده است، اين فتوا نهايتش عمل به آن فتوا براي پيروان و كساني كه ايشان را مجتهد و پيشواي خودشان مي دانند ممكن است لازم باشد ولي ما تازه نسبت به مذهب امام احمد حنبل كه آقايان بالاخره كه مدعي پيروي از امام احمدبن حنبل هستند ما تازه نسبت به مذهب امام احمد بن حنبل هم هيچ لزوم و ضرورتي بالاخره در پيروي آرا و نظرات ايشان برخودمان نمي بينيم.

ما اين را با راي جمهور و با نقل جمهور و با رويكرد فقهي بزرگان شافعي در تعارض و در تضاد مي بينيم

استاد قزويني:

احسنت

ماموستا ايل بيگي:

حالا عرض كردم ما فقها تصميم گرفتند بر اينكه در چند مورد نبش قبر جايز است آن هم تازه براي رعايت بعضي از مصالحي كه به خود مرده يا اصحاب مرده بر مي گردد.

تازه اين آقايي هم كه اين فتوا را داده است منظورش هتاكي به مرده نيست حالا او خواسته شايد به نظر خودش حرمت مسجد را اين گونه اقامه كند و احيا كند و نگه دارد و من بعد زمينه را بسته باشد كه از اين به بعد مسلمين اجازه دفن امواتشان را در مسجد و حاشيه مسجد نداشته باشند.

يا بالاخره ملاحظات ديگري واقعا ممكن است در فتوا داشته است يعني اين به آن معني نيست كه بالاخره در جايي كه به قبور و اماكن متبركه اين جوري مي رسند تازه آنجا كسي نگفته است كه مسجد بوده است، بالاخره يك بقعه اي بوده در يك شخصيت بزرگ و قابل احترام همه امت اسلامي.

استاد قزويني:

نه آخر ببينيد جناب ماموستاي ايل بيگي من نظرم اين است كه فتوا بايد يا متكي به قرآن باشد يا سنت باشد، آيا ما در قرآن و سنت يك روايت و لو ضعيف يا يك فتوايي به تعبيري در اين 1400سال از فقهاي شافعي، مالكي، حنفي، حنبلي ما داشتيم كه اگر يك قبري در مسجد قرار گرفت بايد آن قبر نبش بشود؟ با اين تعبير كه:

يجب نبشها

آيا اين حضرت عالي به عنوان يك عالم شافعي آيا حضرت عالي مشاهده كرديد يا اين فتاوا متكي بر قرآن و سنت است؟ يا نه اينها همين طوري مي نشينند به قول در همين سال 87 يا 86 بود كه خود ملك عبدالله گفت بعضي از مفتيان ما شب مي خوابند و صبح بلند مي شوند و يك فتوا صادر مي كنند، از اين باب است؟ و اضافه اين آقاياني كه در عربستان سعودي هستند ايشان مي گويد:

بل يجب نبشها

واجب است بر دولت

أن ينبشوها

اينها را نبش كنند. الان شما ببينيد در كنار بيت الله الحرام قبر نزديك 300 تا از انبياء است و همچنين قبر نبي مكرم، خليفه اول و خليفه دوم در مسجد النبي است، اينها را حضرت عالي چگونه ارزيابي مي فرماييد؟

ماموستا ايل بيگي:

خب خدمت شما عرض كنم من تا كنون نه در قرآن كريم، نه در سنت نبوي و در صحاح و نه در منابع و متون معتبر اسلامي چنين چيزي نديدم، يعني يك مستندي در واقع نديدم.

استاد قزويني:

احسنت

ماموستا ايل بيگي:

من اين را كافي است جناب عالي را توجه بدهم به اينكه من يك مسلمان اهل سنت شافعي كرد جوار هستم و ما در تاريخ و در سيره بزرگان و عرفاي بزرگ اين كردستان بارها اين را شنيديم كه بزرگان اين منطقه و اوليا و وارثان نامي اين منطقه به قصد زيارت اولياي ديگر صدها فرسنگ راه را طي كردند پاي پياده گاهي يك ساعت، گاهي دو ساعت، گاهي سه ساعت اينها طي طريق كردند تا به زيارت يكي از دوستان خدا برسند.

استاد قزويني:

احسنت احسنت، خدا جزاي خير به شما بدهد. نظر اهل سنت همين است نظر شيعه هم همين است.

ماموستا ايل بيگي:

اين نگاه شافعي و پيروان مذهب امام شافعي چه دركردستان ايران، چه در كردستان عراق، چه در كردستان تركيه كه سبقه صوفي هم دارند مردم اين منطقه همين بوده است.

از علماي نقش بندي از شهر زور از استان سليمانيه عراق پاي پياده رفته اند به حرم رضوي، پاي پياده رفته اند به بستان، اين يكي از نام آور ترين و بزرگترين عرفاي تاريخ 200-300 سال گذشته كردستان است.

اين يك نمونه است و نمونه هاي ديگر، و ما ديديم بالاخره جابر بن عبدالله انصاري صحابي جليل القدر رسول خدا صلي الله عليه و اله وسلم با وجود اينكه سالخورده بود ولي ايشان به كرات عزيمت كرده است به مدفن سيدالشهداء براي زيارت ايشان

استاد قزويني:

احسنت احسنت

ماموستا ايل بيگي:

و امثال اين و نظير اين اگر بخواهيم ممكن است واقعا مجال نباشد خيلي وجود دارد.

استاد قزويني:

ما واقعا از حضرت عالي و ديگر بزرگواران اهل سنت كه با زبان گويا و بيان صريح عقائد اهل سنت را بيان مي كنيد خب اين تنها فقط عقائد علماي شافعي نيست، علماي احناف هم همين نظر را دارند، همين آقاي ابن عابدين از علماي بزرگ احناف است، خود مالك در خود مدونة الكبري همين نظر را دارد، جناب آقاي سرخسي در مبسوط خود همين نظر را ايشان اعلام كرده است اينها چيزي نيست كه مخصوص فقط بزرگان شافعي باشد.

تمام بزرگان اهل سنت شافعي، مالكي، حنفي، حنبلي تمام اينها در اين زمينه اتفاق نظر دارند غير از يك عده قليل كه همچين حرفي مي زنند.

ماموستا ايل بيگي:

حاج آقاي محترم من خدمت شما عرض كردم و شنوندگان عزيز هم شنيدند كه همين كه اين قبور 1300-1400 سال است مورد تكريم توقير همه امت اسلامي بوده همين نشان مي دهد كه همين اجماع و دليل قاطع است با يك برهان محكم بر اينكه اصحاب اين قبور يعني اين قبور به دليل صاحب قبر مورد احترام و مورد تكريم و مورد توقير امت اسلامي بوده است با همه مذاهب و نحله هايش.

و اين حركت هايي كه اخيرا صورت گرفته است يك بدعت است اينها مسبوق به سابقه نبوده است بنابر اين حرف هايي كه آقايان مي زنند يا عملي كه اين آقايان انجام مي دهند من اين را مي خواهم عرض كنم كه اين ها را ما نماينده رسمي اهل سنت نمي دانيم.

استاد قزويني:

احسنت احسنت

ماموستا ايل بيگي:

ولو راي خودشان باشد ما اين راي را به دور از رويكرد عمومي فقهاي امت اسلامي در طول 1300- 1400 مي دانيم.

ما جريحه دار هستيم و اصلا يكي از مشتركات همه مذاهب اسلامي حتي شيعه و سني، اهل تسنن با همه مذاهب و فروعش و شيعيان با همه مذاهب و فروعش يكي از مشتركات ما با اينها همين توقير است همين تكريم است و همين احترام به اولياي خداست در قبورشان.

اينكه درود فرستادن بالاخره يعني احترام كردن منحصر در درود فرستادن و سلام كردن نيست، اماكن متبركه اي كه اين بزرگواران در آن مدفون هستند بايد مورد تكريم و توقير قرار گرفته شود و اين از مصاديق توقير است.

مجري:

من اين سوال را از جناب ماموستا بهمني هم سوال كردم كه شما در همين موضوعي كه فرموديد حاضر هستيد مناظره كنيد با همين آقايان وهابي ها در اين شبكه هايشان؟

ماموستا ايل بيگي:

والله چه عرض كنم اگر جدال احسني باشد و بخواهد منتج به نتيجه باشد و بالاخره يك زور آزمايي علمي نباشد و به منظور كشف حقيقت و درك واقعيت و كمك بالاخره به برطرف شدن ابهامات باشد نه بالاخره اينجا هر جا ما حاضريم در خدمت همه كساني كه علاقه مند به حقيقت هستند. براي بازگشت به قرآن و سنت نبوي حاضريم هر كجا هركاري از دست ما ساخته است حضور داشته باشيم.

مجري:

ممنون و سپاسگذار هستيم از شما دو بزرگوار.

بيننده: عاملي زاده از تهران

اولا تسليت عرض مي كنم اين مصيبت بزرگ را و هتك حرمت حرم حضرت حجر و جناب جعفر طيار را.

من يك سوال داشتم از حاج آقا من دو هفته قبل هم عرض كردم و گفتم كه خيلي راحت با اين اهل سنت شما صحبت مي كنيد اين هم شد آخر و عاقبتش و مطمئن هستم اگر همين جور پيش بروند انقدر آدم هاي كثيفي هستند.

مجري:

منظورتان از اهل سنت وهابيت است نه اهل سنت، تعبير درست بكنيد

بيننده:

ببينيد من يك چيزي به شما مي گويم اينها هركسي، هركسي اميرالمؤمنين را خليفه چهارم بداند ما با او مخالف هستيم، اميرالمؤمنين در عالم يكي است اينها كاري مي كنند كه فردا حرم حضرت زينب را هم هتك حرمت مي كنند.

مجري:

جناب عاملي زاده من خواهش مي كنم يك ذره احساسات خود را كنترل بفرماييد، ما به اعتقادات اهل سنت احترام مي گذاريم

بيننده:

شما مي گذاريد، من و ديگران هستند كه اينها را كثيف مي دانند.

مجري:

شما عقيده تان براي خودتان مهم است و بايد ما اين گونه بيان كنيم

بيننده:

با همين عقيده ها رفتيم كه الان شيعه انقدر ضعيف شده است و انقدر به شيعه دارند هتك حرمت مي كنند

استاد قزويني:

نه عزيز من شما ببينيد با اين تندي ها و با اين داغي ها نمي شود نه از شيعه دفاع كرد و نه از اسلام و نه از اميرالمؤمنين، ببين عزيز من شما كه نمي توانيد بگوييد من از مراجع نسبت به شيعه به اميرالمؤمنين داغ تر هستم، آيا شما بهتر علي را شناختيد يا آيت الله العظمي سيستاني؟ يا آيت الله العظمي مكارم يا ديگران مراجع؟ وقتي اين آقايان مانند آقاي سيستاني كه واقعا امروز سند گوياي شيعه است و ميليونها مقلد دارد وقتي مي گويد كه شما نگوييد اهل سنت برادر ما هستند بگوييد عزيز ما هستند قطعا احساس كن آقاي سيستاني به اندازه حضرت عالي اميرالمؤمنين را شناخته است و به اندازه شما نسبت به شيعه علاقه مند است و نسبت به اهل سنت اطلاع كافي دارد.

همان رواياتي كه حضرت عالي به گوشتان رسيده قطعا چندين بار آيت الله العظمي سيستاني و مكارم اينها را هم ديدند برادر بزگوارم يك مقداري ما تلاش كنيم نظر مراجع ما در عصر غيبت براي ما حجت است.

وقتي كه خود امام صادق سلام الله عليه مي فرمايد:

فأما من كان من الفقهاء فللعوام أن يقلدوه

الاحتجاج - الشيخ الطبرسي - ج 2 ص 263

بحار الأنوار - العلامة المجلسي - ج 2 ص 88

معنايش چيست برادر بزرگوارم؟

مجري:

اگر صحبت ديگري نداريد با شما خداحافظي كنيم؟

بيننده:

خيلي زود تمام مي كنيد نه صحبت دارم من، آيا اين شبكه آزاد است

استاد قزويني:

آزاد است ولي اگر به ديگران بي احترامي شود ما نمي گذاريم آقاي عاملي

بيننده:

كاريكاتور حضرت زهرا را كشيدند شما سكوت كرديد

مجري:

اينها وهابي بودند

بيننده:

همگي يك جور هستند

مجري:

نه نه اين گونه نگوييد علماي اهل سنت و مردم اهل سنت در ايران ما و در كشورهاي ديگر اينها احترامي كه به اهل بيت مي گذارند.

جناب آقاي عاملي زاده ما نمي توانيم با شما صحبت كنيم خيلي ممنون خداحافظ شما.

بيننده: گودرزي از اراك

بالاخره بعد از چند ماه من مشتاق ديدار روي گل شما شدم و در نماز شب اسم شما را مي آورم و هميشه جناب آقاي دكتر قزويني را دعا مي كنم كه خدا شما را به حق 5 تن براي ما نگه دارد و شما افتخار ما هستيد.

اينكه بعضي موقع يك سوالي مي گويند و يك مساله اي مي گويند و مي آيند كه ابرو را درست كنند مي زنند چشم را كور مي كنند، آقاي محترم اين شبكه شبكه شيعه است در سراسر دنيا و من افتخار بزرگي به اين شبكه مي كنم خدايا به حق 5 تن تو آگاه هستي كه من دعا براي اين شبكه مي كنم چون سالم ترين شبكه روي كره زمين است و شما به جاي اينكه بياييد ابرويش را درست كنيد چشم آن را كور مي كنيد.

عزيز من اين وهابي ها و كفار كه اين عمل زشت را انجام دادند به تمام برادران اهل تسنن و تشيع تسليت مي گويم و از خداوند بزرگ براي اينها بينش بيشتر و تقواي بيشتر و ديد نسبت به اسلام و نسبت به دشمنان خودشان دارم.

اما سوالي كه من دارم اين است كه اگر قطعا من امروز سر نماز در مسجد امام زمان با گريه گفتم يا رسول الله اگر اين ها، جناب اقاي قزويني خوب گوش بده من نمي دانم حرفم درست است يا اشتباه است ولي اين را مي دانم كه اگر پيامبر خدا صلي الله عليه وآله وسلم زنده بود و با كفار همين زمان و مشركين و همين هايي كه اين عمل را انجام دادند و با اسرائيل ها مي جنگيد من قطعا قسم مي خورم كه اينها به جاي اينكه از پيامبر خدا حمايت كنند مي رفتند با اسرائيل بر عليه پيامبر مي جنگيدند.

اين تعبير را من كردم كه اگر الان پيامبر خدا زنده بود و جنگ داشت با كفار و اسرائيلي ها اينها قطعا مي رفتند بر عليه پيامبر و به طرفداري از كفار.

من متاسفم كه اينها چگونه مي گويند كه ما مسلمان هستيم، اسلامي كه اجازه نمي دهد قبر كفار بي احترامي كنند چه جور مي شود كه اجازه بدهند كه بيايند بعد از 1400 سال نبش قبر كنند و بي احترامي كنند و اين گونه گستاخي كنند.

خدا شما را و بزرگان شما را و آن كساني كه اين دستورات را به شما مي دهند لعنت باد لعنت فرشتگان و خدا و پيامبر و ائمه اطهار و همه جهان بر شما باد.

هيچ چه اسلامي است؟ آبروي اسلام رو برديد، اسلام را معرفي كرديد به نام تروريست، شما را مي بينند كه اين گونه با اسلام دشمني دارند، اي مردم، اي علماي شيعه، اي علماي تسنن به داد اسلام برسيد. اسلام را اينها از بين بردند.

اسلام چه گناهي كرده است كه گير يك مشت اجنبي، فاسق، فاجر افتاده است؟ وقتي خدا دست و پا دارد، وقتي خدا سوار الاغ مي شود.

مجري:

ممنونيم از اين بينش خوب شما و اينكه مي فرماييد كه اهل سنت هم در كنار شيعيان هستند و وهابيت را كاملا جدا مي دانيد.

از جناب آقاي عاملي زاده هم كه اين تعابير را به كار بردند گله مند هستيم و اميدواريم امثال ايشان احساسات را كنار بگذارند و با عقل و منطق بيشتر روي خط بيايند.

حاج آقا در برنامه هاي خودشان فرمودند كه واقعا الان اين وهابي ها اسلام را يك جوري منعكس مي كنند كه كسي كه خارج از اسلام باشد و يهودي باشد و مسيحي باشد و خارج از اسلام باشد وقتي مي خواهد از اسلام بخواهد يك چهره اي درست كند اينها بلايي به سر اسلام آوردند كه اينها اصلا جرات نمي كنند كه نزديك شود.

الان هر كشور اسلامي را كه شما مي بينيد گرفتاري و جنگ و كشتار و انفجارات است، نگاه كنيد كشورهاي ديگر هيچ خبري نيست و هر كشوري كه بويي از اسلام است درگيري است و عاملش هم كه صهيونيست است كه به وسيله برادرانشان كه وهابي ها هستند اين كار ها را مي كنند و از اسلام اين چهره بد را منعكس مي كنند.

استاد قزويني:

بله امثال آقاي عاملي زاده من توصيه مي كنم يك مقداري در رواياتي كه ائمه عليهم السلام فرمودند، اگر مراجع را شما قبول نكنيد حداقل ببينيد رواياتي كه امام صادق سلام الله عليه بارها ما گفتيم، همين كافي جلد 1 صفحه 636 روايت صحيح كه تعامل با اهل سنت را امام صادق چگونه ترسيم مي كند و مي گويد به تشييع جنازه آنها برويد اگر مريض شدند به عيادتشان برويد و مي گويد:

والله من كه امام شما هستم به تشييع جنازه اينها و عيادتشان مي روم.

شما ديگه كاسه داغ تر از آش نباشيد، حالا 2 تا روايت جعلي ساختگي كه:

نحن معاشر الائمه نأمر اولادنا

اينها همه ساختگي است كه يك سري دشمنان اهل بيت اينها را ساختند كه خود امام صادق هم مي فرمايد كه:

يك سري از دشمنان ما هستند كه مي آيند عباراتي از ما در مذمت مخالفين جعل مي كنند و در ميان مردم منتشر مي كنند تا بيايند مردم و اهل سنت را به ما بدبين كنند.

خب حداقل ما رواياتي كه از ائمه عليهم السلام در تعامل با اهل سنت آمده است حداقل اينها را ملاك قرار بدهيم، اصلا فتاواي فقها نه، مي گوييم خود آقاي عاملي زاده مجتهد است، اصلا از مراجع هم تقليد نمي كند ولي حداقل نظر امام صادق كه برادر بزرگوارم براي ما معيار است و اين را هم بدان كه همان اندازه كه حضرت عالي دين داريد ما هم به اندازه شما دين داريم.

اگر حضرت عالي به حضرت زهرا علاقه داريد بنده هم به اندازه شما علاقه دارم به عنوان شيعه و هم به عنوان اينكه فرزند حضرت زهرا هستم به خاطر آن حس ناسيوناليستي علاقه اي كه به مادرم و جده ام دارم دفاع مي كنم و اين گونه نيست كه ما بخواهيم اينجا دينمان را حراج كنيم.

اگر خواستيد يك وقتي شما دوباره زنگ بزنيد تا بيشتر با يكديگر صحبت كنيم به صورت تلفني و خلاصه با اي لحن ما بخواهيم شيعه را معرفي كنيم سزاوار نيست و باعث مي شود همين 400-500 ميليون شيعه هم كه داريم اين را در برابر گلوله مخالفين و دشمنان قرار بدهيم و دشمن هم همين را مي خواهد عزيزم كه شيعه را به جان سني و سني را به جان شيعه بياندازد و اينها هم همديگر را به قدري بكشند كه چيزي نماند و دشمن بيايد كشورهاي اسلامي را تصاحب كنند و اين خواست دشمنان اسلام است.

بيننده: موسي از ايرانشهر (اهل سنت)

خدا حفظتان كند، اين سياست آمريكا و انگليس است كه مي گويند تفرقه بنداز و حكومت كن، ما امامان خود را خيلي دوست داريم و چندين ماه است كه من شبكه شما را نگاه مي كنم و برادران شيعه را هم خيلي دوست دارم و شيعه و سني هم برادر هستند و هيچ فرقي هم نمي كند.

آنهايي كه در كشورهاي خارجي فعاليت مي كنند به عنوان نماينده اهل سنت آنها به هيچ وجه نماينده ما نيستند و نماينده ما آنهايي هستند كه در مجلس هستند و پيرو امام و ولايت هستند.

و اينهايي كه نبش قبر مي كنند آنها را ما از طرف اهل سنت و مردم ايرانشهر محكوم مي كنيم

استاد قزويني:

احسنت به شما

بيننده:

فقط همين، به شما هم تبريك مي گويم و آقاي عاملي هم كه زنگ زد و احساساتي شد شما جلوي او را گرفتيد و اين به معناي اين است كه شما مردم ايران و سني ها را دوست داريد.

ممنون از برنامه خوب شما

استاد قزويني:

ما منت به سر اهل سنت نداريم ما دستور ائمه ما است و دستور مراجع ما است، فرض بفرماييد كه بخواهيم منت بگذاريم نه، اين تكليف شرعي است براي ما همانطوري كه نماز براي ما تكليف است، روزه براي ما تكليف است تعامل با اهل سنت هم براي ما تكليف است.

بحث هاي علمي را داريم، در اختلافات مي نشينيم و صحبت مي كنيم چه بسا سر همديگر هم داد مي كشيم ولي بحثمان كه تمام شد صورت همديگر را مي بوسيم كنار همديگر مي نشينيم و كنار هم چايي و غذا مي خوريم.

ولي اينكه ما بياييم شروع كنيم نسبت به اهل سنت بخواهيم جسارت كنيم بعد يك سني بيايد و به شيعه جسارت كند همانطوري كه حضرت عالي فرموديد اين خواست دشمنان اسلام است كه اينها مي خواهند با تفرقه ميان شيعه و سني حكومت كنند.

و هركس در هر لباسي و در هر موقعيتي باشد بخواهد كوچكترين حرف و حركتي را در اختلاف بين شيعه و سني بيندازد قطعا دشمن اهل بيت است، دشمن امام زمان و دشمن حضرت زهرا سلام الله عليها است طبق روايات و آيات و فتاواي مراجع بزرگوار ما.

بيننده:

در ايرانشهر شايد 10-20 درصد مردم شيعه هستند ولي دو دوره بوده كه نمايندگان ما در مجلس شيعه بودند و اين نشانگر اين است كه شيعه و سني هيچ فرقي ندارند و با هم برادر هستند و با هم هيچ مشكلي نداريم.

مجري:

بله دريك خانواده چند نفر شيعه و چند نفر سني هستند با هم سر يك سفره مي نشينند و با هم تعامل دارند.

استاد قزويني:

اين وحدت ما هم به اين معنا نيست كه ما بخواهيم كه از اصول تشيع دست برداريم و از اعتقادات خود دست برداريم، همانطوري كه مرحوم شهيد مطهري كه بارها گفتيم كه مي فرمايد ما شيعه هستيم و افتخار پيروي از اهل بيت را داريم حاضر نيستيم به خاطر وحدت يك مستحب كوچك و يك مكروه خود را وجه المصالحه قرار دهيم و انتظار هم نداريم كه آقايان اهل سنت هم مستحبات و مكروهات خود را به خاطر وحدت وجه المصالحه قرار دهند.

ما نه تنها از عقائد خود دست بر نداشتيم بلكه به خاطر دفاع از عقائد خود تا آخرين قطره خون و نفس خود دفاع مي كنيم.

بيننده:

خيلي ممنون و متشكر خدانگهدار

مجري:

اي كاش همانگونه كه علماي كردستان مانند ماموستا بهمني و ماموستا ايل بيگي آمدند علما و مولوي هاي شرق كشور هم مي آمدند و مطالب خود را مي فرمودند و اين برائت هايي كه اين كارها و اين عمل هايي كه خلاف انسانيت و عقل است را براي بينندگان عزيز مطرح مي كردند.

بيننده: رزاقيان از قشم

ما چند وقتي سعادت نداشتيم كه صداي ايشان را بشنويم و روي ايشان را مي بوسيم، خدمت شما عرض كنم كه من نمي خواستم امشب مزاحم شما بشوم، اين دوست شيعه مان كه از تهران زنگ زدند من يك مقدار احساس خطر كردم گفتم كه حداقل حالا ايشان كه محكوم كردند شبكه ولايت را و اينكه شما آزادي مي گذاريد و يك خيلي راحت مي گيريد اين قضايا را.

ولي دوست عزيزم من در منطقه اي ساكن هستم كه سني نشين هست و هر چقدر بينش خود را ما شيعيان بالاتر است بيشتر به نفع مذهب تشيع و بيشتر به نفع ماست.

مجري:

احسنت، اين منطق است

بيننده:

خواهش مي كنم اين چيزي است كه ما از امامان و علماي خود يادگرفتيم و خواهشا احساسات زيباي خود را كنترل كنيد و دامن نزنيد و خواهشا كنترل كنيد كه ديگر اين محفل باعث نشود كه بين شيعه و سني اختلافاتي پيش بيايد كه نشود جمع كرد.

ولي خب ما اين اقدام را محكوم مي كنيم و انشاءالله كه آرزوي حمله به مزار شريف حضرت زينب را به گور ببرند و همچين اتفاقي انشاءالله نخواهد افتاد، خودشان را كنترل كنند، من خدا شاهد است ديروز وقتي اين خبر را شنيدم واقعا در تنهايي خودم خيلي احساساتي شدم ولي خب يك مقدار اگر با بينش با اينكه ما دشمنان خود را بشناسيم حتما خواهيم فهميد كه چه اتفاقاتي خواهد افتاد.

بيشتر از وقت شما را نمي گيرم.

مجري:

ممنونيم از شما و درود بر اين منطق شما و ما اين گونه انتظار داريم از شيعيان عزيز

بيننده:

انشاالله كه هميشه به همين طريق پيش برويد و باعث اين نشويد كه بين شيعه و سني اختلاف بيفتد.

مجري:

همه ما بايد پشت به پشت هم در مقابل اين وهابيت تكفيري كه واقعا دارند اسلام را از بين مي برند و هر كجا اسلامي است بايد با اينها معرفي بشود.

من با يكي از اين تازه مسلمان ها كه از روسيه آمده بود و مستبصر بود وشيعه شده بود من صحبت كردم ايشان مي گفت كه ما قبلا مي شنيديم وقتي مي گفتند اسلام، فقط الله اكبر بمب، و فقط با اين تعبير براي ما تعريف شده بود كه متاسفانه كه شما نگاه مي كنيد فقط از اين وهابي هاي تكفيري است كه هركجا شما بمبي مي بينيد رد پاي وهابيت با پشتيباني صهيونيست است.

استاد قزويني:

همانطوري كه حضرت عالي هم اشاره كرديد ما اميدواريم كه هم شرق كشور و هم از جنوب و هم علماي گلستان و خراسان هركدام از بزرگواران بخواهند بيايند روي خط و نظرات خود را نسبت به اين جنايتي كه به نام اسلام انجام شد بيان كنند شبكه ولايت بي قيد و شرط اينها را پخش مي كند و اين را هم ما اينطور برداشت مي كنيم كه سكوت در برابر اين جنايت در حقيقت تاييد و رضايت بر اين برنامه است.

حتي من همين امروز داشتم سايت هاي بعضي از ارگان هاي متعلق به اهل سنت را كه نگاه مي كردم ديدم هيچ كدام آنها عكس العمل نشان ندادند و ما اين انتظار را نداريم.

اميدواريم در جلسات آينده بعضي از بزرگواران بيايند و اين مباحث را مطرح كنند.

خدايا تو را قسمت مي دهيم به آبروي محمد و آل محمد فرج مولاي ما بقية الله الاعظم نزديك بگردان و ما را از ياران ويژه آن بزرگواران قرار بده.

اللهم عجل لوليك الفرج

 

 Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها