2021 October 26 - سه شنبه 04 آبان 1400
لعن يزيد از ديدگاه علماي اهل سنت
کد مطلب: ٥٢٩٥ تاریخ انتشار: ٢٤ آذر ١٣٩٠ تعداد بازدید: 4210
سخنراني ها » عمومي
لعن يزيد از ديدگاه علماي اهل سنت

دیدگاه علمای اهل سنت در مورد یزید و جنایاتش و لعن او
حبل المتين 90/09/24

 
 
 
 
 بسم الله الرحمن الرحيم

تاريخ 90/09/24

مجري:

خدمت بينندگان عزيز سلام عرض مي كنم. قصد ما از برنامه حبل المتين در شبكه جهاني ولايت اين است كه در واكاوي تاريخ اسلام بتوانيم حقائق تاريخ اسلام را خدمت شما تقديم كنيم و ان شاء الله قضاوت را هم به عهده شما عزيزان خواهيم گذاشت.

و به همين خاطر از جسارت ، بي ادبي يا توهين پرهيز مي كنيم. گر چه برخي مباحث علمي ممكن است قدري تند باشد ولي اين تندي باعث نمي شود كه ما بخواهيم از آن مباحث دست برداريم. با رعايت ادب و حدود، مطالب علمي مان را بيان مي كنيم و قضاوتش را هم به عهده شما عزيزان مي گذاريم. انشاءالله آن عزيزاني كه با ما ارتباط برقرار مي كنند و قصد دارند با اين برنامه همكاري و صحبت كنند لطف كنند اينگونه باشند چون اين دستور موالي ما است. خدمت استاد عزيز حضرت آيت الله دكتر حسيني قزويني سلام و عرض ادب دارم.

استاد حسيني قزويني:

سلام عليكم و رحمت الله و بركاته، بنده هم خدمت همه بينندگان عزيز سلام و درود تقديم مي كنم و موفقيت همه عزيزان و بزرگواران را از خداي منان خواهانم.

مجري:

مباحث ما در ايام محرم بصورت سلسله وار پيرامون قضيه عاشورا و شبهاتي است كه آقايان وهابي در شبكه هايشان مطرح مي كنند. سوالات به اينجا رسيد كه يزيد با اين همه جنايت از سگ بازي و زنا و ظلم و قتل صحابه و قتل امام حسين فرزند رسول خدا، چگونه مورد دفاع وهابيها قرار مي گيرد؟!

آقايان وقتي يزيد را تأييد و از او دفاع مي كنند، دفاع اينها از افرادي مثل صدام هم نبايد خيلي دور از انتظار باشد. خواستيم لطف كنيد براي بينندگان عزيزمان بيان كنيد كه يزيد از نظر علماي اهل سنت چه كسي است؟ آيا علماي اهل سنت يزيد را لعن مي كردند يا نه؟

استاد حسيني قزويني:

بسم الله الرحمن الرحيم من قبل از اينكه به سوال حضرتعالي پاسخ بدهم چند نكته را خدمت بينندگان عزيز اشاره كنم. ما اهل سنت را از وهابيت كاملا جدا مي دانيم و حتي خود وهابيت تكفيري و تند رو را با وهابيت معتدل كاملا جدا مي دانيم. عمدتا بحث هاي ما متوجه وهابيت تكفيري است. ما نسبت به اهل سنت همان نظري را داريم كه مراجع و بزرگان ما دارند، ائمه ما توصيه كرده اند احترامشان مي گذاريم، ازدواج با آنها را با شرائطي كه مراجع ما معين كرده اند جايز مي دانيم. آنها را پاك مي دانيم، ذبيحه آنها را حلال مي دانيم و دهها قضاياي ديگر كه عملا امروز در سراسر جهان برادران اهل سنت شاهد تعامل شيعه با آنها هستند. به فرمايش حضرت آيت الله العظمي سيستاني كه فرمود نگوييد برادران اهل سنت بلكه بگوييد عزيزان اهل سنت. ما اهانت و ناسزاگويي به مقدسات اهل سنت را گناهي بزرگ و نابخشودني مي دانيم.

ولي اين مانع آن نيست كه ما حقائق تاريخ را بيان نكنيم در دفاع از مظلوميت اهل بيت ساكت بنشينيم وقتي ما مي بينيم مثلا يك يا دو تا ماهواره شيعه نسبت به اهل سنت هتاكي مي كنند. مراجع ما وارد مي شوند اينها را محكوم مي كنند و انتظار ما هم اين بود علماي اهل سنت، بزرگان اهل سنت در داخل ايران و خارج ايران نسبت به برخي از شبكه هاي وهابي كه ثابت كردند ناصبي هستند نسبت به اهل بيت اهانت مي كنند، نسبت به مراجع عظام شيعه جسارت و هتاكي مي كنند از آنها به عنوان چرنده و درنده تعبير مي كنند اينها هم اعلام برائت كنند. ولي متأسفانه ما تا كنون نديده ايم و نشنيده ايم كه علماي اهل سنت در داخل و خارج نسبت به اين شبكه هاي هتاك موضع گيري داشته باشند.

بلكه بعضي از افراد مثل آقاي عبد الحميد با اينها برنامه هاي زنده دارند و عملا اينها را تأييد مي كنند و رسما به ظاهر و پشت پرده حمايت خودشان را اعلام مي كنند و ما ناگزير هستيم يك سري مسائلي را مطرح كنيم. وقتي اينها مي آيند روايات ضعيفي از بحارالانوار يا كتابهاي ديگر را روي آنتن مي برند و احساسات اهل سنت را عليه شيعه تحريك مي كنند و زمينه ساز قتل شيعه مي شوند و كشت و كشتار و ترورهاي شيعه را فراهم و مردم را به مذهب شيعه و يا به اهل بيت بدبين مي كنند، عزيزان اهل سنت انتظار نداشته باشند كه ما ساكت بنشينيم. ديگر گذشت آن زمان كه شيعه بخواهد در برابر اين هتاكي ها سكوت اختيار كند ما با تمام توان و با همه قدرت تا آخرين قطره خونمان و تا آخرين نفسمان از مظلوميت اهل بيت و از كيان تشيع به عنوان يك مذهب پويا و بالنده در سطح بين الملل دفاع مي كنيم و هيچ ابايي از هر گونه اتهام و فحش و ناسزا نداريم.

ما فحش شنيدن را از مولايمان اميرالمومنين ارث برده ايم، ما كتك خوردن را از مادرمان صديقه طاهره ارث برده ايم. ما پرپر شدن عزيزانمان را از سالار شهيدان ارث برده ايم . ما مذهبمان، دينمان و آيينمان مديون خون شهدايمان است و اين همه كشتن در اين 30 يا 40 سال اخير جز در صحنه مقاوم كردن شيعه و گسترده كردن مراسم عزاداري حسيني ، هيچ فايده و سودي براي اين نواصب نداشت. اينكه ما در بعضي از برنامه ها مطالبي نسبت به ام المومنين عايشه مطرح كرديم فرياد اينها درآمده و گريه هاي تصنَعي راه مي اندازند براي تحريك احساسات ، مطالبي است كه ما از كتابهاي اهل سنت آورده ايم و هيچ قضاوت و نتيجه گيري هم نكرده ايم. عزيزان ببينند ما در طول اين برنامه ها چه در برنامه حبل المتين و چه قضاوت با شما و چه كلمه طيبه آيا ما خودمان نسبت به اين روايات قضاوت كرده ايم؟ يا حكم صادر كرده ايم؟

فقط گفته ايم اي كساني كه اينچنين هتاكي مي كنيد الان نزديك چند ماهي است در هر برنامه شيعه را متهم مي كنيد كه به ناموس پيغمبر اهانت و جسارت مي كند، در كدام دين، ناموس پيغمبر اهانت مي شود؟ دين يهود؟ دين زرتشت؟ حال شما اهل سنت به ما حق بدهيد. ما گفته ايم اگر بنا است اهانت بشود بدترين اهانت در كتاب هاي معتبر شما در خود صحيح مسلم، صحيح بخاري و ديگر كتابها است و ما به هيچ وجهي عبارتهايي از كتب شيعه بيان نكرده ايم و نظرمان را هم گفته ايم كه به باور ما همه اين روايتها ساخته و پرداخته دودمان نحث بني اميه و شجره ملعونه در قرآن است و ما از عزيزان اهل سنت، از بزرگان اهل سنت، و منصفين درخواست كرده ايم بيايند يك قدم جلو بگذارند و خط شكني كنند و اعلام كنند اين رواياتي كه توسط بني اميه ساخته شده است براي زير سوال بردن قداست نبي مكرم، قداست همسران نبي مكرم، از اين روايات اعلام برائت كنند، اعلام بيزاري كنند. عقيده ما اين است كه تمامي اين روايات جعلي است ولو در صحيح بخاري آمده باشد، ساخته و پرداخته بني اميه است ولو در صحيح مسلم، سنن ابن ماجه، سنن ابو داود، سنن نسائي و ديگر صحاح سته عزيزان اهل سنت آمده است.

اين كتابها احتياج به پالايش دارد. احتياج به جرأت شجاعت دارد كه منصفين اهل سنت بيايند جلو و از اين دسته روايات اعلام برائت كنند. اگر نه ما آنچه را كه روي آنتن برده ايم شايد 10 درصد قضايا است. ما 90 درصد مسائل را فعلا صلاح نديده ايم كه روي آنتن برود. مطالبي داريم و مسائلي در سينه ما است و ما را در فشار قرار داده و قلب ما را به درد آورده كه اگر اينها بخواهند بي حيايي را از حد بگذرانند منتظر آن روزي باشند كه ما خيلي از مسائل را روي آنتن ببريم و قداست اين نواصب را زير سوال خواهيم برد.

اما نسبت به سوال عزيزمان در رابطه با يزيد الحمد لله اينها ماهيتشان را نشان دادند و از يزيد بن معاويه قاتل امام حسين و قاتل بيش از 700 نفر از صحابه حمايت علني كردند. خدا را شاكر هستيم. به تعبير مشهور:

الحمد الذي جعل اعدائنا من الحمقي

خيلي از آقايان اهل سنت باور نمي كردند كه اينها شبكه هاي اهل سنت باشد و حال آنكه من تا بحال نديده ام هيچ سني نسبت به اهل بيت اينطور بخواهد جسارت كند يا از يزيد بخواهد دفاع كند مگر كسي مي تواند گوينده

لا اله الا الله

باشد معتقد به قرآن و معتقد به آيه

قُلْ لَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبَي

سوره شوري، آيه 33

باشد بيايد از يزيد خبيث لعين دفاع كند؟! در رابطه با لعن يزيد سخن خيلي زياد است خيلي از بزرگان هم -همانطور كه من در جلسه گذشته اشاره كردم- مانند آقاي تفتازاني در شرح مقاصد ج 5 ص 312 مي گويد ما يزيد را مستحق لعن و بالاتر از لعن مي دانيم ولي مي ترسيم اگر لعن يزيد رواج پيدا كند اينها سرايت كند به افرادي مثل پدرش و كساني كه در روي كار آمدن معاويه و يزيد نقش داشتند و دخيل بودند. جناب آقاي شبراوي از علماي بزرگ اهل سنت است متوفي 1172 هجري قمري است، ايشان نقل مي كند از ابن جوزي مشهور، متوفي 597، كه احمد بن حنبل نسبت به يزيد گفت:

و لم لا تلعن من لعنه اللّه تعالي في كتابه

كسي كه خدا در كتابش او را لعنت كرده، چرا ما لعن نكنيم؟

فرزندش گفت:

أين لعن اللّه يزيد في كتابه

خداي عالم در كجاي قرآن يزيد را لعن كرده است؟

احمد حنبل، آيه 22 سوره محمد صلي الله عليه و آله و سلم را خواند:

َهَلْ عَسَيْتُمْ إِنْ تَوَلَّيْتُمْ أَنْ تُفْسِدُوا فِي اَلْأَرْضِ وَ تُقَطِّعُوا أَرْحامَكُمْ أُولئِكَ اَلَّذِينَ لَعَنَهُمُ اَللّهُ

آنهايي كه پشت كردند به همه چيز و فساد عرضه كردند و قطع رحم كردند آنها را خدا لعنت كرده است.

بعد احمد بن حنبل گفت:

و هل يكون فساد أعظم من قتل الحسين رضي اللّه عنه؟

آيا فسادي بالاتر از قتل امام حسين وجود دارد؟

خداي عالم در سوره احزاب آيه ي 57 به صراحت مي گويد:

إِنَّ اَلَّذِينَ يُؤْذُونَ اَللهَ وَ رَسُولَهُ لَعَنَهُمُ اَللّهُ فِي اَلدُّنْيا وَ اَلْآخِرَةِ وَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذٰاباً مُهِيناً

بعد احمد بن حنبل گفت:

و أيّ أذي أشدّ علي محمّد صلّي اللّه عليه و آله و سلّم من قتل الحسين ، الّذي هو له، و لبنته البتول قرة عين

كدام اذيتي بالاتر از قتل امام حسين است. حسيني كه قره العين پيغمبر و قره العين حضرت زهرا است.

الاتحاف بحب الاشراف، ص170، 171

جالب اين است كه خود ابن تيميه در غالب كتابهايش من جمله در كتاب رأس الحسين شبيه همين مطلب احمد بن حنبل را نقل كرده است. اگر دوستان مانيتور من را به آنتن بدهند ممنون مي شوم. عزيزان ملاحظه كنند كتاب رأس الحسين ج 1 ص 205 از آقاي ابن تيميه، كه مي گويد:

ويزيد بن معاوية: قد أتي أمورا منكرة

يزيد بن معاويه امور منكري انجام داد.

از جمله واقعه حره بود - كه ان شاء الله من اشاره خواهم كرد و در حقيقت يك بدعتي در مدينه گذاشت كه پيغمبر اكرم فرمود:

من أحدث فيها حدثا، أو آوي محدثا فعليه لعنة الله والملائكة والناس أجمعين

هر كس در مدينه بدعتي بگذارد و اتفاق ناگواري در آنجا به راه بياندازد لعنت خدا و ملائكه و همه مردم بر او باد.

بعد مي گويد به امام احمد بن حنبل گفتند:

أتكتب الحديث عن يزيد ؟

آيا مي توانيم روايتي از يزيد نقل كنيم در سند روايت؟

ايشان جواب داد:

لا و لا كرامة.

اصلا ارزشي ندارد يزيد.

أو ليس هو الذي فعل بأهل الحرة ما فعل؟

آيا يزيد آن كسي نبود كه نسبت به صحابه آن همه جنايت در حادثه حره كرد؟

و قيل له إن قوما يقولون إنا نحبّ يزيد.

مي گويد بعضي از اوقات ما مي شنويم بعضي از اقوام مي گويند ما يزيد را دوست داريم.

يعني معلوم مي شود آن زمان هم بوده اند.

و قال: وهل يحب يزيد أحد يؤمن بالله واليوم الآخر ؟

احمد بن حنبل گفت: كسي كه به خدا و قيامت ايمان نداشته باشد يزيد را دوست دارد.

فقيل: فلماذا لا تلعنه؟

چرا پس لعنتش نميكني.

گفت آيا ديده اي كه پدرت تا به حال كسي را لعنت كند؟ اين مطلبي است كه خود ابن تيميه در كتاب راس الحسين دارد. بعد جالب اين است كه ابن عماد حنبلي مطالب خيلي زيبايي دارد ايشان نقل مي گويد: بزرگان اهل سنت نسبت به يزيد بن معاويه اتفاق نظر دارند بر اينكه مي شود او را لعن كرد. به دليل جناياتي مثل مسئله واقعه حره و قتل امام حسين سلام الله عليه استحقاق لعن دارد.

اين عبارتي است كه آقاي ابن عماد حنبلي در شذرات الذهب ج 1 ص 277، آقاي مناوي در فيض القدير ج 3 ص 84، نقل مي كند و مي گويد:

وقال التّفتازاني في «شرح العقائد النسفية» : اتفقوا علي جواز اللعن علي من قتل الحسين، أو أمر به، أو أجازه، أو رضي به.

علماي اهل سنت اتفاق نظر دارند بر اينكه جايز است لعن كسي كه امام حسين را كشته يا كسي كه امر كرده يا اجازه داده است و يا راضي شده است.

و الحق أن رضا يزيد بقتل الحسين مما تواتر معناه.

حقيقت هم اين است رضايت يزيد از شهادت امام حسين. و خوشحال شدنش به اين قضيه و اهانتش به اهل بيت پيغمبر از نظر معنا كاملا متواتر است اگر چه تفصيلش آحاد است.

يعني ايشان با صراحت مي گويد اينكه يزيد امام حسين را به قتل رساند، كاملا محرز است و علماي اهل سنت هم بر لعن يزيد اتفاق نظر دارند. جالب اين است كه آلوسي يك عبارتي دارد خيلي عبارت تند و زيبا كه من جلسه قبل هم قول دادم براي بينندگان عزيز عبارتش را بياورم.

مجري:

آلوسي متوفي چه وقتي است؟

استاد حسيني قزويني:

متوفي 1270 است. ايشان مفصل در رابطه با قضيه لعن يزيد بن معاويه خيلي مفصل تر از ديگران وارد شده است. آلوسي هم فردي است وهابي و ضد شيعه و هيچ شبهه اي در آن نيست. مطلبي را آلوسي نقل مي كند در روح المعاني ج 26 ص 72، - آدرس كتاب هم از نرم افزار جامع الكبير است كه خود آقايان اهل سنت نوشته اند. از نرم افزار مكتبه اهل بيت نيست كه بگويند شيعه ها از خودشان درآورده اند!-

مجري:

ما يك تشكري هم مي كنيم كه اين نرم افزار را درست كرده اند.

استاد حسيني قزويني:

بله! ما واقعا از آن آقاياني كه در اردن اين نرم افزار را نوشته اند تشكر مي كنيم كه فعلا كار را خيلي راحت كرده اند. يك نرم افزار خيلي راحتي است. البته دوستان مرتب به ما زنگ مي زنند كه نرم افزار را ما از كجا تهيه كنيم؟ دوستان مي توانند از همين موسسه تحقيقاتي ولي عصر با پيش شماره قم همين شماره اي كه ما براي اهل سنت اختصاص داده ايم. 37735831 ، اگر اين شماره را بگيرند اينجا هماهنگي كنند با دوستان اين نرم افزار جامع الكبير را براي كساني كه بخواهند چه در داخل كشور چه در خارج كشور برايشان ارسال مي كنند. يا در قم پاساژ قدس نزديك حرم حضرت معصومه سلام الله عليها فروشگاههاي متعدد اين نرم افزار الجامع الكبير و مكتبه شامله و همچنين نرم افزار مكتبه اهل البيت را دارند و دوستان مي توانند تهيه كنند.

آلوسي مي گويد:

لا توقف في لعن يزيد لكثرة أوصافه و ارتكابه الكبائر في جميع أيام تكليفه.

ديگر جاي توقف در لعن يزيد نيست به خاطر جناياتي كه او كرده و گناهان كبيره اي كه ايشان انجام داده است جايز است لعن يزيد و توقفي در اين نيست.

بعد مي گويد: در رابطه با ظلمي كه يزيد به اهل مدينه كرد و به سند حسن طبراني روايت آورده كه هر كس به مردم مدينه ظلم كند و آنها را بترساند لعنت خدا و ملائكه و جميع مردم بر او باشد و در آخر مي گويد:

و رضاه بقتل الحسين

رضايت يزيد از شهادت امام حسين سلام الله عليه و خوشحالي او و اهانتش به اهل بيت پيغمبر ، كاملا واضح و روشن و ثابت است و از نظر معنا كاملا اين قضيه محرز است.

بعد جالب اينجا است كه مي گويد:

و قد جزم بكفره و صرح بلعنه و صرح بلعنه جماعة من العلماء منهم الحافظ ناصر السنة ابن الجوزي.

جماعتي و گروهي از علماي اهل سنت قطع كرده اند به كفر و تصريح كرده اند به لعن يزيد يكي از آنها آقاي ابن جوزي است.

و قبل از ابن جوزي قاضي ابويعلي كه خودش از حنبليها و اهل حديث است قاطعانه گفته است لعن يزيد جايز است. علامه تفتازاني گفته است.

لا نتوقف في شأنه بل في إيمانه لعنة الله تعالي و علي أنصاره و أعوانه.

نسبت به يزيد جاي توقف و جاي شك نيست اصلا در مورد ايمان يزيد هم ما شك نداريم كه اين لامذهب و بي ايمان است. لعنت خدا بر يزيد لعنت خدا بر انصار يزيد و لعنت خدا بر اعوان يزيد.

حالا ما يك چيزي هم اضافه كنيم، لعنت خدا بر مدافعين و حاميان يزيد، بعد ايشان مي گويد:

و ممن صرح بلعنه

از كساني كه تصريح كرده اند به لعن يزيد

جلال الدين سيوطي است و همچنين در تاريخ ابن الوردي و كتاب الوافي بالوافيات و امثال اين آمده است: جناياتي كه يزيد انجام داده است ذريه اميرالمومنين و امام حسين را كشته است و سر شهدا را بر نيزه زده است و بر لبها و دندانهاي آقا امام حسين سلام الله عليه چوب خيزران زده، اينها مطالبي است كاملا قطعي و واضح و روشن، بينندگان عزيز كتاب روح المعاني ج 26 ص 72 را ببينند. اين آقايان كار شناسان حالا ما نمي دانيم يا خبر دارند و يا ندارند.

و إن كنت تدري و تلك مصيبة و إن كنت لا تدري فلمصيبة أعظموا.

اگر واقعا خبر دارند اينها را نمي گويند مصيبت است و اگر خبر ندارند، مصيبت خيلي فراتر است.

چون در اين صورت شما حتي كتابهاي خودتان، كتابهاي وهابيها را نداريد. كامپيوتر درجلوي شماست ما هم از نرم افزارهاي خودتان نقل مي كنيم تا به ما فوري اتهام نبنديد كه كتابي كه قزويني نشان مي دهد جلد كتاب صحيح بخاري را نشان مي دهد ولي صفحاتي كه خودشان چاپ كرده اند را براي مردم مي خواند! ما گفته ايم آقا اگر يك مورد پيدا كنيد كه اين آدرسهايي كه ما مي دهيم دروغ است و ثابت كنيد شما كه اعلام كرده ايد كه هر اشتباهي كه از قزويني بگيرند 10 هزار تومان جايزه مي دهيد ما هم 50 هزار تومان جايزه مي دهيم مي شود 60 هزار تومان جايزه. اين افرادي كه در اين شبكه ها رجز مي خوانند و عليه ما و شبكه ما و شيعه شعر مي گويند، يادآور همان نسبتهايي است كه در عصر پيغمبر نسبت به رسول الله بسته اند. اينها يك مورد بگويند كه فلاني آمد از صحيح بخاري نقل كرد و چنين روايتي در صحيح بخاري وجود ندارد. ما آمادگي داريم براي هر موردي، 50 هزار تومان بدهيم-چون جيب ما بيشتر از 50 هزار تومان ندارد- اين آقايان جوايز 60 ميليوني يا 50 ميليوني قرار داده اند. البته ما نمي دانيم اين جوائز و هداياي ميلياردي آنها را نگاه كنيم و يا اينكه كاسه ي گداييشان را باز كرده اند كه اي مردم كمك كنيد كه شبكه ما در گالكسي 19 به مشكل برخورده است! حالا قضيه از چه قرار است نمي دانيم؟ حالا شما گفته ايد اگر كسي از كتاب توحيد محمد بن عبد الوهاب اشكال بگيرد ما 60 ميليون جايزه مي دهيم ما از يك صفحه اش 6 تا اشكال گرفته ايم بجاي اين جايزه اي كه بنا بود به ما بدهيد، پول 2 ماه اجاره هات برد خودتان را بدهيد! يا گفته ايد چند ميليارد ما جايزه مي دهيم 70 ميليارد يا 90 ميليارد جايزه مي دهيم. آقاي ابوالقاسمي و آقاي يزداني ثابت كرده اند حالا اين جوائز ميلياردي را به جاي اينكه شما به اين شكل به ذلت بيفتيد و از مردم تقاضاي مساعده كنيد، براي شبكه تان نگه داريد! اينها همه خيمه شب بازي است.

اينها مي خواهند ثابت كنند كه وابسته به نفت عربستان سعودي نيستند براي اينكه يك مقداري غريب بازي در بياورند و مظلوم نمايي كنند وگر نه اينها الان در 4 يا 5 تا ماهواره برنامه دارند و روزي 7 يا 8 ساعت برنامه زنده دارند. ولي اين آقايان بيايند يك مورد از ما اشتباه بگيرند من بارها گفته ام يك مورد بگويند در شبكه ولايت يك روايتي از كتب اهل سنت آمد و آن روايت در كتابهاي ما نيست. حالا اين را بارها گفته ايم چاپها فرق مي كند. ما در كتابخانه مرعشي نجفي 2 سال صحيح بخاري را مقابله مي كرديم كه ببينيم در طول 100 سال اخير چقدر از روايات در فضل اميرالمومنين و اهل بيت يا در مطاعن خلفا حذف كرده اند! ما از صحيح بخاري فقط 17 نسخه و 17 چاپ در كتابخانه حضرت آيت الله مرعشي نجفي داشتيم. بنده خودم در كتابخانه ام حدود 6 چاپ مختلف دارم يك جلدي، سه جلدي و هشت جلدي و جلد ها فرق مي كنند.

و من خودم بعد از اين شبهه افكني هاي آقايان مقيد هستم از نرم افزارهايي كه مال خودشان است نمايش بدهيم كه اين نرم افزار ديگر نسخه 4 جلدي يا 5 جلدي ندارد اين نرم افزار در اختيار همه است بارها هم گفته ايم ما اين نرم افزار را از اينترنت و از سايت خود آقايان دانلود كرديم و خودشان هم گفته اند كه استفاده كردن و دانلود كردن اين نرم افزار براي عموم آزاد است. مي توانند آقايان تهيه كنند برنامه را و تلاش مي كنيم كه چيزي كه مربوط به بحثمان است مطرح كنيم. اگر اين آقايان انتظارشان اين است كه يك مطلبي را سه صفحه قبل و سه صفحه بعد را ما توضيح بدهيم اين امكان در برنامه نيست. ولي اگر بگويند فلاني روايات را تقطيع مي كند مطلبي در صفحه قبل يا بعد مطلب بوده كه بحثش را نقض كرد، ما آمادگي داريم به اينها جواب بدهيم.

و لذا اين مسائلي كه آقايان آورده اند خيلي واضح و روشن است و هيچ مشكلي ندارد. آقاي ابن حجر هيثمي مكي از علماي بزرگ شافعيه مي گويد بعد از اين كه يزيد به درك واصل شد، معاويه پسر يزيد، بالاي منبر رفت و شروع كرد به خطبه خواندن، -البته اين مطلب در 30 يا 40 منبع از منابع اهل سنت مانند البدء و التاريخ ، تاريخ مختصر الدول و النجوم الزاهره آمده است. معاويه پسر يزيد، آدم ظاهر الصلاحي بود بعد از اينكه به خلافت رسيد رفت بالاي منبر و گفت:

إن هذه الخلافة حبل الله و إن جدي معاوية نازع الأمر أهله و من هو أحق به من علي بن أبي طالب.

اين خلافت حبل الله است . اي مردم جد من معاويه در امر خلافت با كسي جنگيد كه اهليت داشت و كسي كه حق خلافت را داشت ، يعني با علي بن ابي طالب جنگيد.

جالب است مي گويد جد من معاويه با علي بن ابي طالب كه اهل خلافت و حق خلافت با او بود جنگيد.

و ركب بكم ما تعلمون.

و بلايي به سر شما آورد كه مي دانيد.

حتي اينكه مرگ او را فرا گرفت و وارد قبر شد و در قبرش با گناهانش فعلا قرين است.

فصار في قبره رهينا بذنوبه. ثم قلد أبي الأمر و كان غير أهل له و نازع ابن بنت رسول الله و صار في قبره رهينا بذنوبه. ثم بكي و قال إن من أعظم الأمور علينا علمنا بسوء مصرعه و بئس منقلبه و قد قتل عترة رسول الله و أباح الحرم و خرب الكعبة.

جد من معاويه الان در قبر گرفتار گناهان خودش است. پدر من يزيد خلافت را به دست گرفت. اهليت براي خلافت نداشت. با فرزند دختر پيغمبر (امام حسين عليه السلام) جنگيد. خداي عالم عمر او را قطع كرد و او را نابود كرد. پدر من يزيد الان در قبرش گرفتار گناهانش است. شروع كرد معاويه پسر يزيد بالاي منبر گريه كردن. يكي از مصيبتهاي بزرگ اين است كه ما مي دانيم فعلا پدرم جايگاه بدي دارد و الان گرفتار عاقبت خيلي بدي شده است. پدر من عترت پيغمبر را به شهادت رساند. حرمت حرم پيغمبر را شكست. بيت الله الحرام را هم ويران كرد.

اينها را ديگر خود معاويه فرزند يزيد، مي گويد.

اهل البيت ادري بما في البيت

و شيريني خلافت را هم نچشيد و من تلخي خلافت را از او حاضر نيستم بپذيرم و بعد از منبر پايين آمد و مشهور است كه او را مسموم كردند و بعد از چند روزي از دنيا رفت. آقايان مراجعه كنند الصواعق المحرقه ج 2 ص 641، چاپ جديد بيروت است. البدء و التاريخ نوشته مطهر بن طاهر مقدسي ايشان در ج 6 ص 17، تاريخ مختصر الدول نوشته ابن العبري متوفي 685 در ج 1 ص 111، النجوم الزاهره نوشته آقاي اتابكي در ج 1 ص 164، سمط النجوم نوشته عصامي مكي ج 3 ص 212 و دهها كتاب ديگر اهل سنت، همه اين قضيه و سخنان پسر يزيد، معاويه بن يزيد را آورده اند. آقايان لطف كنند مراجعه كنند ببينند واقعا وقتي خود معاويه پسر يزيد نوهي معاويه بن ابي سفيان مي گويد جدم معاويه با علي كه حق خلافت را داشت جنگيد و امروز در قبرش گرفتار گناهانش است. به خاطر كشتن عترت پيغمبر و شكستن حرمت مدينه منوره و خراب كردن كعبه، پدرم امروز در قبرش گرفتار گناهانش است. حالا 4 نفر امروز شروع كرده اند در رسانه هاي جهاني از اين يزيد خبيث با اين جنايت و با اين پرونده سياه، دفاع كردن! اينها وقتي وارد قبر بشوند يك كسي هم بايد باشد از فرزندانشان بيايد بگويد كه بله پدر يا جد ما از يزيد دفاع كرد و الان در قبرش گرفتار گناهان او است!

مجري:

حاج آقا! از صدام هم كه اينطور دفاع مي كنند ديگر اين چيزي نيست.

استاد حسيني قزويني:

عاقلان دانند. قضاوت با بينندگان عزيز.

مجري:

معاويه پسر يزيد اينطور اعتراف مي كند. به آقايان وهابي كه حالا بعد از هزار و چند صد سال از يزيد شارب الخمر جنايت كار، دفاع مي كنند، بايد بگوييم حداقل حرف فرزند يزيد را نگاه بكنند و اين هم در كتب اهل سنت است و نه در كتب شيعه. ببينند چطور دارد از پدرش تعريف مي كند و از جدش كه جنايتهايي كرده اند. حاج آقا! حضرتعالي در بين فرمايشاتتان بحث حَرّه و جنايات يزيد لعنت الله عليه در مدينه را مطرح كرديد. لطفا واقعه حرّه را در 5 دقيقه براي ما توضيح بدهيد.

استاد حسيني قزويني:

اگر دوستان مانيتور من را به آنتن بدهند، من از ج8 كتاب البدايه و النهايه ص238 از ابن كثير دمشقي متوفي 774، كه سلفي و مورد احترام وهابيهاست مطالبي را بيان كنم.

و قال يزيد لمسلم بن عقبة.

يزيد بن معاويه به مسلم بن عقبه گفته.

كه اهل مدينه را 3 روز دعوت كن كه به طاعت من در بيايند و در غير اين صورت با اينها بجنگ.

و إذا ظهرت عليهم فأبح المدينة ثلاثة،

3 شبانه روز ناموس مسلمانها را براي سپاهيان خود حلال كن.

يعني به هر كسي تجاوز كردند 3 روز كاملا مباح است!

بعد اينجا را عزيزان دقت كنند كه مي گويد:

ولدت ألف امرأة من أهل المدينة بعد وقعة الحرة من غير زوج.

البدايه و النهايه، ج8، ص241

مي گويد بعد از قضيه حره كه يزيد به مسلم بن عقبه دستور داد ناموس مسلمانها را بر سپاهيانش حلال كند به ناموس مسلمانها به ناموس مهاجرين به ناموس انصار تجاوز كردند و اينها هزار تا فرزند نا مشروع در مدينه به وجود آوردند.

اينجا را عزيزان دقت كنند مي گويد: مردي از اهل مدينه از آقاي شهاب الدين زهري سوال كرد.

كم كان القتلي يوم الحرة؟ قال سبعمائة من وجوه الناس من المهاجرين و الأنصار.

البدايه و النهايه، ج8، ص242

آمار كشتار در حادثه حره در مدينه چه قدر بود؟ 700 نفر از مهاجرين و انصار به دستور يزيد قتل عام شدند.

اين آقايان وهابي كه اين همه سنگ صحابه را به سينه مي زنند. به ما جواب بدهند در برابر اين 700 مهاجر و انصار كه به دستور يزيد قتل عام كردند، چه جوابي دارند؟ آيا قتل عام اينها قابل دفاع است؟ چه جوابي دارند؟ به ما بگويند. بگويند آقاي يزيد بن معاويه اولي الامر بوده حق داشت بيايد 700 نفر از مهاجرين را قتل عام كند.

و وجوه الموالي و ممن لا أعرف من حرّ و عبد و غيرهم عشرة آلاف.

البدايه و النهايه، ج8، ص242

غير از مهاجرين و انصار افرادي كه ما نمي شناسيم 10 هزار نفر هم از آنها كشتند.

يعني آمار كشته ها 10 هزار نفر است كه 700 نفر آنها از مهاجرين و انصار بودند.

آقاياني كه از معاويه دفاع مي كنند، براي معاويه رضي الله عنه مي گويند اين مطلب را هم گوش كنند اين عبارتي است كه ما از كتاب البدايه و النهايه ج 8 ص 221 نقل مي كنيم. راوي مي گويد يكي از اشياخ اهل مدينه اين طور حديث مي كرد:

إن معاويه لما حضرته الوفاة دعا ابنه يزيد فقال له إن لك من أهل المدينة يوما فان فعلوا فارمهم بمسلم ابن عقبة.

البدايه و النهايه، ج8، ص242

معاويه وقتي كه داشت مي مرد فرزندش يزيد را خواست پسرم روزي مردم مدينه در برابر تو قيام مي كنند. اگر مردم مدينه در برابرت قيام كردند تنها كسي كه اينها را تار و مار كند مسلم بن عقبه است.

پس تمام اين قضايا با سفارش معاويه و با دستور يزيد و با عمل مسلم بن عقبه انجام شده است. 700 نفر از مهاجرين و انصار، 10 هزار نفر از مردم مدينه، 1000 فرزند نامشروع، يعني افرادي كه مورد تجاوز قرار گرفتند -عذر مي خواهم- و بچه به دنيا آورده اند. حالا آنهايي كه مورد تجاوز قرار گرفته اند چه قدر بوده؟ الله اعلم، آيا اين جنايتها ارزش رضي الله عنه و حضرت گفتن را دارد؟ نه، مردم قضاوت كنند اين مطالب هم از كتاب بحار الانوار و كافي نيست، از كتاب البدايه و النهايه است.

تماس بينندگان

بيننده:

سلام عليكم.

مجري:

و عليكم السلام، از كردستان از برادران اهل سنت، ممنون هستيم.

بيننده:

آقاي محسني به خدمتتان عرض كنم من هفته گذشته هم زنگ زدم كه يكشنبه بود به نظرم بعد 3 شنبه قرار بود تماس بگيريم من گفتم اگر اين حديث درست باشد. حديثي كه در خصوص حضرت معاويه آمده ، در آنجا مجادله و مناقشه آمده.

مجري:

لعن معاويه كه به سعد گفته است كه چرا ابو تراب را لعنت نمي كنيد.

بيننده:

بله ابو تراب حضرت علي است.

مجري:

معاويه به سعد گفته است ديگر،

بيننده:

تسبً مورد مجادله و مناقشه است نه مسئله لعن.

بعد من به اين مسئله كار دارم اينكه عرض كردم خدمتتان حديث بايد واقعيت را بيان بكند. حالا قرآن هم گفته است بين دو مسلمان كه درگيري مي شود بايد مصلحت را انجام داد در سوره حجرات است آيه 6 يا 9 است. مسئله بعد اينكه اهل سنت را با وهابيت جدا بگيريد.

مجري:

ما هم جدا مي گيريم.

بيننده:

نه جدا نگرفته ايد. عرض كردم توهين هايي كه به حضرت عمر يا به حضرت ابو بكر صديق يا به حضرت عايشه، مي شود؛ حديثي كه جوانها رفته اند خانه عايشه نه، در صورتي كه،

مجري:

جناب آقا امير ما غير از اين است كه از كتاب خودتان مطرح كرديم؟

بيننده:

ما بايد واقعيت را ببينيم.

مجري:

ما واقعيت را گفتيم.

بيننده:

اجازه بدهيد. اصلا از خانه اش يك لحاف زرد رنگي به او دادند. كنيزي رفته كه شستن لباسي كه با او خوابيده و در حال شستنش بوده، كسي پرسيده: چطور شده؟ گفته است كه بله اين شسته است چون محتلم شده است.

مجري:

شما اول بحث صحبت حاج آقا را گوش كرديد.

بيننده:

بله گوش كردم.

مجري:

حاج آقا چه گفتند؟

بيننده:

كدام حرف؟

مجري:

بحثي كه ايشان گفتند كه هر چه كه در مورد عايشه گفته شده است ما هم قبول نداريم ما مي گوييم سلسله خبيثه بني اميه اينها را نقل كرده اند. ايشان در خواست كردند از علماي اهل سنت بيايند اينها را تصفيه بكنند.

بيننده:

همين را هم كه مي فرماييد در جنگ جمل هم بفرماييد.

مجري:

حاج آقا گفتند.

بيننده:

خيلي مسائل است من اين را عرض كردم شما حداقل آن آيه 33 تطهير را كه مي فرمايد در خصوص خاندان پيغمبر است شما اصلا مي فرماييد برادران اين را تفسير مي كنند كه چون مذكر شده است اين فعل ها كه مذكر شده است شما مي فرماييد. اينها كلا در خصوص خاندان پيغمبر است.

استاد حسيني قزويني:

جناب امير آقا! من از شما خواهش مي كنم مطالبتان را قبل از تماس با شبكه با دقت بنويسيد ، چون من خيلي از فرمايشات حضرتعالي را متوجه نشدم. اگر آقايي كنيد مرقوم بفرماييد امشب آخر وقت يا شب دوشنبه، ما به شما وقت مي دهيم تا 5 دقيقه يا بيشتر صحبت كنيد. از روي كاغذ با دقت بنويسد الان داريد صحبت مي كنيد چون برنامه دارد پخش مي شود يك مقداري هول مي شويد من خيلي از مطالب تان را متوجه نشدم.

بيننده:

عرض كنم، آيه ي 33 در خصوص،

مجري:

سوره ي چه؟

بيننده:

آيه ي 33 سوره

استاد حسيني قزويني:

اينها كه به موضوع بحث ما ربطي ندارد. شما برويد روي يك بحث و آن را تمام بكنيد و بعد روي موضوع ديگر تشريف ببريد.

مجري:

خيلي ممنون هستيم آقاي امير آقا، شما پراكنده بحث مي كنيد من خواهش مي كنم از بينندگان عزيز اگر مي خواهند موضوعي را مطرح بكنند در دامنه بحث ما قرار بگيرد و اگر هم سوالي مجزا دارند بگويند از قبلش اگر فرصتي بود ما در خدمتشان باشيم و اگر نه موضوع بحثمان را ادامه مي دهيم.

استاد حسيني قزويني:

در رابطه با قضيه سبّ عرض كرديم

امر معاويه

به ما بگويند اين مفعول به چه است كه حذف شده است؟ مسلم حذف كرده است.

امر معاوية بن أبي سفيان سعدا.

معاويه به سعد دستور داد. ببينيد ابن تيميه در منهاج السنه گفته است كه ما هم نمايش داديم ج 3 ص 15، ايشان مي گويد:

أمر معاوية فقال ما منعك ان تسبً علي بن أبي طالب.

صحيح مسلم، ج4، ص1871

دستور داد علي را سبً كند چرا تو علي را نا سزا نمي گويي؟

همچنين آقاي عبد الله بن غنيمان از بزرگان اهل سنت است رئيس بخش سطوح عالي دانشگاه مدينه است. ايشان در مختصر منهاج السنه ج 1 ص 243 مي گويد معاويه دستور داد كه علي را سبّ كن، آقاي موسي شاهين از علماي اهل سنت است در كتاب فتح المنعم شرح صحيح مسلم ج 9 ص 332 كه مي گويد:

أمر معاوية بن أبي سفيان سعدا المأمور به محذوف.

مامور به را آقاي مسلم حذف كرده است. چرا؟

لصيانة اللسان

براي اين كه زبانها را نسبت به معاويه صيانت كند.

يعني ناسزا گفتن به علي از زبان معاويه به مشكل برنخورد.

و تقديره أمره بسبه علي رضي الله عنه.

تقديرش اين است.

شما مراجعه كنيد ديگر علامه مجلسي نيست، فتح المنعم شرح صحيح مسلم ج 9 ص 332، ملا علي قاري در مرقات المفاتيح ج 9 ص 3962، مي گويد معاويه دستور داد به سعد كه به علي ناسزا بگويد. ابن كثير دمشقي سلفي در البدايه و النهايه ج 7 ص 376، مي گويد:

لما حج معاوية و أخذ بيد سعد بن أبي وقاص،

شروع كرد نسبت به علي بن ابي طالب ناسزا گفتن. سعد اعتراض كرد.

گفت:

أدخلتني دارك و أجلستني علي سريرك ثم وقعت في علي تشتمه؟!

معاويه من را آورده اي خانه ات در كنارت نشانده اي روي صندلي داري به علي ناسزا مي گويي؟!

بفرماييد! اينكه ديگر از علامه مجلسي نيست، ابن كثير دمشقي است در البدايه و النهايه ج 7 ص 376.

مجري:

حاج آقا نفهميديم اين مناقشه يعني چه اينجا؟ اگر سبّ گفتن مشكلي نيست ما از اين جهت مي گوييم شيعيان هم سب بكنند. اشكال ندارد ديگر وقتي مي گويند مناقشه است مشكلي ندارد اگر اينطور است ما شيعيان هم سب بكنيم.

استاد حسيني قزويني:

اگر واقعا اينطور است كه اشكالي ندارد سبّ صحابه، به فرمايش حضرت عالي، چرا به خاطر اين فتواي قتل شيعه را صادر مي كنند؟ چطور شد معاويه اي كه از ابناء طلقا است مجتهد بود اجتهاد كرد و گفت قتل علي جايز است. سبّ علي جايز است ولي اگر يك شيعه بلند شد سبّ كرد - ما محكوم مي كنيم ما قبول هم نداريم - شما حداقل بگوييد اشتباه كرده است اجتهاد كرده است. يا اصلا از معاويه تبعيت كرده است. مگر شما نمي گوييد پيغمبر فرموده:

أصحابي كالنجوم بأيهم إقتديتم إهتديتم.

الحاوي الكبير، ج1، ص31

حالا كسي بيايد به معاويه اقتدا كند و سب كند. آيا شما در اينجا هم جوابي داريد يا نه؟

مجري:

خيلي متشكريم. سلام شب شما به خير آقاي خير اللهي از يزد.

بيننده:

دو سوال داشتم از محضر شما.

سوال اول طبق اعتقاد شيعه بر بدن امام معصوم بايد معصوم نماز بخواند و او را به خاك بسپارد. اما در لهوف ابن طاووس ص85، ارشاد ج 2 ص 114، اعلام الوري ج1، ص470، بحار الانوار ج 45 ص107و 108 آمده است كه

ولما انفصل ابن سعد عن كربلا خرج قوم من بني أسد فصلوا علي تلك الجثث الطواهر المرملة بالدماء ، ودفنوها

قوم بني اسد بر بدن حضرت سيد الشهدا نماز خواندند و بدن مطهر را به خاك سپردند. در اين مورد توضيح بفرماييد.

سوال دوم يك كتابي دارد آقاي برقعي به نام خرافات الوفور في زيارات القبور، آيا اين كتاب نقد شده و كسي به آن پاسخ داده است ؟ يك سوالي هم از اين كتاب مطرح بكنم صفحه ي 46 اين كتاب ذيل آيه شريفه:

ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله أمواتا بل أحياء عند ربهم يرزقون فرحين بما آتاهم الله من فضله ويستبشرون بالذين لم يلحقوا بهم من خلفهم ألا خوف عليهم ولا هم يحزنون يستبشرون بنعمة من الله وفضل وأن الله لا يضيع أجر المؤمنين

سوره ي آل عمران آيه ي 169 تا 171، ايشان اين شبهه را مطرح كرده اند كه اين آيه دلالت دارد كه شهدا و در رأس آنها پيامبر از همه جا خبر ندارد. چرا؟ و به جايي مي رود كه

ألا خوف عليهم.

بوده و ترس و اندوهي بر ايشان نيست، اگر شهدا و در رأس آنها پيامبر ازحال مردم بيچاره بد كار مطلع باشد از غم و اندوه ناراحت مي شوند و اگر از دردها و رنجها و گرفتاري زوارشان مطلع گردند از غصه دق مي كنند و دار السلام آنها به دارالحزن تبديل مي شود. مي خواستم حاج آقا يك توضيحي بدهند.

مجري:

آقاي محمد عمر از زاهدان از برادران اهل تسنن،

بيننده:

بنده از آقاي قزويني يك سوال مي خواهم بپرسم و يك جواب قانع كننده مي خواهم. سوال من اين است كه چرا در پايتخت ايران كه تقريبا 20 ميليون اهل سنت است!

مجري:

در پايتخت ايران؟ 20 ميليون؟! كلً جمعيت تهران 8 ميليون است! 20 ميليون آنجا اهل سنت داريم؟!

بيننده:

بله 20 ميليون در ايران حداقل اهل سنت است!

مجري:

اين آمار را از كجا گرفته ايد؟

بيننده:

آمار را همه مي دانند!

مجري:

نه! آمار استناد مي خواهد.

بيننده:

تمام مرزهاي ايران برادران اهل سنت هستند.

مجري:

اينها استناد مي خواهد. من هم مي توانم بگويم شيعيان 200 ميليون هستند.

بيننده:

به نظر شما چند ميليون است؟

مجري:

ما آمار نداريم كه بگوييم.

استاد حسيني قزويني:

آماري كه ما از اهل سنت ايران داريم حدود 7 ميليون نفر است.

بيننده:

مسجد اهل سنت در پايتخت ايران كه ادعاي مسلماني مي كند و اسلام ناب محمدي دارد چرا ممنوع است؟ بنا به چه دليل؟ مي توانيد مدرك بدهيد مي توانيد دليل بياوريد؟

مجري:

به همان دليلي كه در مكه ما مسجد شيعه نداريم.

بيننده:

بله هست. چه كسي مي گويند كه نيست؟

مجري:

هست؟ آدرسش را بدهيد تا ما اينجا اعلام كنيم شيعيان بروند.

بيننده:

تمام مناطق اهل سنت!

مجري:

آدرس مسجد در مكه را بدهيد ما كه رفتيم نديديم.

استاد حسيني قزويني:

آقاي محمد عمر شما اگر چنانچه يك مسجد در مدينه يا در مكه، براي شيعه براي ما آدرس فرستاديد بنده تعهد مي كنم 10 ميليون تومان به شما جايزه بدهم.

بيننده:

من ميليونش را نمي خواهم. من ديده ام است كه هست.

استاد حسيني قزويني:

كجا؟ كدام خيابان؟

مجري:

خيلي ممنون هستيم آقاي محمد عمر، متشكريم ما بيشتر دوست داريم عزيزانمان سوالات اعتقادي بكنند، سوالاتي كه اصلا نه جزء اعتقادات ما است و نه جزء مسائل دينيمان قرار مي گيرد. چه سودي دارد؟ اينكه در مكه و مدينه نيست و در تهران هم نيست. در هر صورت اينها يك مصالحي است كه هر كشوري بر اساس آن قوانين خودش اين كار را مي كند. در تمام شهرهايي كه اهل سنت هستند طبق آماري كه مي دادند براي هر 200 نفر يك مسجد است.

استاد حسيني قزويني:

حدود 10 هزار مسجد براي اهل سنت است و الان علماي اهل سنت تقريبا 20 هزار عالم اهل سنت تحت پوشش بيمه هستند همانطوري كه علماي شيعه از بيمه استفاده مي كنند.

مجري:

آنها هم دارند استفاده مي كنند. همان بيمه اي كه خدمات بيمه طلاب است.

استاد حسيني قزويني:

الان در سطح كشور نزديك به 18 هزار طلبه و عالم سني تحت پوشش حمايت خدمات حوزه است. اگر خواستيد ما مدركش را همينجا اعلام مي كنيم. چون برادر عزيزمان جناب آقاي رباني ديوار به ديوار ما هستند. ما با مسئول بيمه همسايه هستيم. ما مي گوييم اصلا يك روز ايشان بياييد اينجا توضيح بدهد علماي اهل سنت امروز چه خدماتي دارند. الان فقط در سيستان و بلوچستان در روزهاي جمعه 256 نماز جمعه برگزار مي شود و حال آنكه شيعيان 5 تا نماز جمعه بيشتر ندارند. حدود 2 هزار و اندي امام جمعه اهل سنت در ايران است و همه آنها حقوق بگير هستند. يك امام جمعه بيايد اينجا اعلام كند من از حكومت جمهوري اسلامي حقوق نمي گيرم ما در اينجا حرفمان را پس مي گيريم.

مجري:

خيلي ممنون حاج آقا، سلام عرض مي كنم سر كار خانم احمدي از شيراز.

بيننده:

يك سوالي داشتم. در شبكه حرمله يك كليپي را پخش مي كنند در آن كليپ صحبتهاي حضرت آيت الله قزويني را با حضور 200 نفر از طلاب حوزه علميه در مكه، و اينكه براي حداقل 30 نفر از آنها پس از برگشت به ايران شبهات قوي در رابطه با وهابيت بوجود آمده و اين را مرتب نشان مي دهند. از آقاي دكتر قزويني خواهش مي كنم توضيح بدهند كه آيا واقعا30 نفر از طلاب حوزه علميه با تبليغ وهابيها سني شدند؟

مجري:

البته خيلي قديمي است و حاج آقا هم چندين بار جوابشان را داده اند. ولي حالا به هر صورت جواب خواهند داد.

مجري:

سلام جناب آقاي حصيري از كرمان از برادران اهل سنت، سلام عرض مي كنم جناب آقاي حصيري.

بيننده:

من از برادران اهل سنت هستم و مادرم شيعه است و بنده هم در ماه رمضان مشرف شدم به مشهد مقدس آنجا هم بعد از 2 روز به قدرت خداوند و به قول معروف از ديدگاه برادران اهل سنت كه نمي شود بگويم از ديدگاه خودمان آن دوست خدايي كه آنجا نشسته بودند ما را نجات دادند و خلاصه ما به سلامتي خوب شديم و شفا گرفتيم. اين را با چشمهاي خودم ديدم به برادران اهل سنت هم كه صداي من را مي شنوند مي گويم خلاصه توهين نكنند كه به هر حال همه از يك خانواده هستيم فقط چيزي را كه واقعا اين خوارج كه مي خواهند بين ما اختلاف بيندازند.

مجري:

ما واقعا خيلي خوشحال هستيم كه برادران اهل سنت ما تماس مي گيرند مثل همين جناب آقاي حصيري كه حالا مشرف شده اند امام رضا و آنجا هم شفا گرفته اند با اين كه مادرشان شيعه و پدرشان اهل سنت است ولي در خانواده اي با هم دارند زندگي مي كنند و اينطور برادران اهل سنت به اهل بيت محبت دارند و واقعا اينطور است و طبق اعتراف خود جناب آقاي حصيري مي گويند اين آقايان خوارج يعني وهابيت را دارد به خوارج صدا مي زند كه چرا اينطور دارند توهين مي كنند. خيلي ممنون هستيم جناب آقاي حصيري.

بيننده:

يك عرضي داشتم اين كه آقاي الله ياري به رهبري توهين مي كند اين چطور است؟

مجري:

ايشان تقريبا به همه مراجع توهين مي كند. ما ايشان را مدافع شيعه نمي دانيم. مدافع اهل بيت نمي دانيم بلكه ايشان دارد به اهل بيت خيانت مي كند.

بيننده:

بله توهين مي كند.

مجري:

حضرت استاد بارها و بارها برنامه داشتند و بخوبي مطالب را مطرح كرده اند و ان شاء الله شما هم آگاه باشيد كه اينها واقعا آن امر و جريان شيعه نيست. خيلي ممنون هستيم جناب آقاي حصيري. سلام خانم هاشمي از اردبيل، سلام عرض مي كنم.

بيننده:

ديشب زنگ زده بودم از استاد محمدي يك سوال پرسيديم در مورد عايشه زن پيامبر، خدايي نكرده من نخواستم جسارتي به پيامبر يا زنهاي پيامبر كرده باشم بعد از سوال من يك آقايي از دانمارك به شبكه وهابيت زنگ زده است و گفته است حتما در منبر و مسجدهاي اينها اين حرفها است كه چنين سوالهايي مي شود. سوال من هم در مورد اين اهانت بود كه اصلا چه وقت صورت گرفته است؟ بعد از پيامبر؟ زمان رحلت پيامبر؟ بعدا من مي خواستم بگويم من خودم شيعه هستم و تا به حال هم چه در خانواده ام و چه در مسجد و چه در منبر هيچ جا اهانتي به پيامبر يا زنان پيامبر بشود نشنيده ام. تا به اين حال هم نشنيده ام و قسم مي خورم. اينها از سوالهاي ما به نفع خودشان، سوء استفاده مي كنند من فقط مي خواستم همين را بگويم.

مجري:

جناب آقاي سليماني از بندر عباس از برادران اهل تسنن، ممنون هستيم كه برنامه ي ما را انتخاب كرده ايد جناب آقاي سليماني.

بيننده:

آقاي قزويني! من شبكه كلمه را نگاه مي كنم و شبكه شما را هم نگاه مي كنم به عنوان يك طلبه و يك دانش آموز شما، نگاه كنيد شبكه كلمه برنامه اي دارند در رابطه با يزيد و معاويه. ما از ديدگاه اهل سنت يزيد را آدم درست و مومني نمي دانيم. اينكه يزيد در قتل امام حسين هم شركت داشته است ما هيچ شكي نداريم ولي قلبا آقاي يزيد راضي نبود كه امام حسين كشته بشود. شبكه كلمه كه هيچ وقت از يزيد دفاع نكرده است! اصلا دفاع نكرده است. حتي ما اهل سنت روايتها و حكايتهايي داريم از ابن عباس، از عبد الله بن عمر خيلي از صحابه به امام حسين گفتند - تنها يادگار حضرت رسول اكرم حضرت حسين بوده، حضرت امام حسن بوده، ولي ما بر اين نظر هستيم كه تمام بزرگان صحابه مانع رفتن امام حسين شدند مخصوصا عبد الله بن عباس كه گفت: اگر زشت نبود من ريش امام حسين را مي گرفتم تا نرود.

عبد الله بن عمر به امام حسين گفت يا حسين جد تو رسول الله دنيا را نخواسته تو مي خواهي بروي با معاويه؟ نرو نرو پشيماني در كار داريد. اگر مي روي خانواده ات را نبر. ما اهل سنت امام حسن و امام حسين را نور چشم خود مي دانيم و اينكه مثلا شما وهابي مي گوييد اصلا هيچ كس به نام وهابي و اينطور چيزها بر ما نيست، در حالي كه شيعه باشد پيرو حكم خدا و سنت رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم باشد. حتي اهل سنت، اهل سنتي كه پيرو حكم خدا و سنت رسول خدا نباشد اصلا به درد نمي خورد.

من مي خواهم عقيده اهل سنت واقعي را بگويم. اهل سنت بر اين عقيده هستند كه هر چه مي شود از الله مي شود غير از الله از مخلوق هيچ نمي شود. امام حسين و امام حسن بندگان خدا هستند و از آنها هم هيچ چيز صادر نمي شود ولي اينها مورد احترام هستند ما خيلي آنها را دوست داريم ولي اينها بنده خدا هستند و هر كس بگويد يا حسين به نظر اهل سنت اين شرك است.

استاد حسيني قزويني:

برادر بزرگوار آقاي سليماني، بزرگواري كنيد اين حرفهاي بي اساس وهابيت را به اهل سنت نسبت ندهيد. همه اهل سنت توسل به اهل بيت را جايز مي دانند. گوش كن برادر من! همين حرفهاي تو حرفهاي وهابي است اين چرنديات مال وهابيها است. اين خرافات مال وهابيها است. قرآن در آيه ي 64 سوره نساء مي گويد:

إذ ظلموا أنفسهم جاءوك فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحيما.

اگر پيغمبر را واسطه قرار بدهيد براي شما طلب مغفرت كند خدا مي بخشد.

در تمام كتابهاي فقهي اهل سنت، مغني ابن قدامه، مجموع نووي، مبسوط سرخسي، ابن عابدين و ديگران آمده است كه كسي كه مي خواهد برود زيارت قبر پيغمبر اين آيه را بخواند. اين آيه 64 سوره نساء را و بعد بگويد يا رسول الله من آمده ام نزد تو و تو را بين خودم و خدا شفيع قرار مي دهم. از خدا بخواه حاجت من را برآورده كند. در سوره يوسف آيه ي 97،

قالوا يا أبانا استغفر لنا ذنوبنا إنا كنا خاطئين.

شما يا قرآن نخوانده ايد يا اين حرفهاي بي اساس وهابيت را مي گوييد. مي گوييد اهل سنت جايز نمي دانند. اين تفكرات سياه خودتان را بزرگواري كنيد به اهل سنت نسبت ندهيد ما در اين زمينه مفصل بحث كرده ايم. توسّل امام شافعي و ابو حنيفه و ديگران به بزرگان، ائمه و پيغمبر اكرم، تمام اين قضايا ثابت و قطعي است. اينها حرفهاي بي اساسي است كه اين وهابيها مطرح كرده اند. راست مي گويند اين آقايان اگر واقعا ريگي در كفششان نيست چرا حاضر نمي شوند براي مناظره؟ چرا حاضر نمي شوند براي گفتگوي دوستانه علمي؟ اگر واقعا توسل شرك است مراجع ما چندين بار گفته اند بياييد با هم مناظره كنيم. اينها نيامدند. ما گفتيم بياييد مناظره كنيد، نيامدند. چرا نمي آيند؟ آيا اين دليل بر اين نيست كه اينها باطل هستند؟ قرآن صراحت دارد:

قل هاتوا برهانكم ان كنتم صادقين.

سوره بقره، آيه 111

از پشت خرابه هاي سقيفه سر و صدا راه مي اندازند. اهانت و توهين مي كنند. فحش مي دهند، ناسزا مي گويند، افترا مي بندند. همين خواهرمان كه از شيراز زنگ زده بودند در رابطه با همين بحثي كه از من شنيده اند، نقل كرده اند كه من گفته ام 200 نفر طلبه را به مكه برده اند و 40 تا تلفات داده ايم! خدا لعنت كند دروغگويان را، اين را من نقل كردم از قول آقاي رباني كه معلم قرآن است. ايشان روزي به موسسه آمد و گفت ما رفته بوديم 30 يا 40 نفر از اين 200 طلبه شبهاتي در ذهنشان آمد و من هم اين را جواب دادم اين مطالب را مفصّل مطرح كردم. آقايان اول و آخر بحث من را قطع كرده اند، گفته ام وهابيها حرف براي زدن ندارند من با مفتي اعظم رفتم در طائف بحث كردم ديدم تمام حرفهايش يك كليشه اي مثل نوار ضبط صوت است تا آخر مي آيد و برمي گردد به عقب! بله اين را ما گفته ايم طلبه هاي ما طلبه اي كه تازه وارد حوزه شده است، معلمين ما دبير هاي ما از شبهات وهابيت خبر ندارند. جواب آماده ندارند.

آن آقاياني كه مي برند مكه بايد مقداري از شبهات وهابيت گفته بشود و جواب شبهات در اختيارشان داده بشود وقتي مي روند آنجا محكم و دندان شكن به آنها جواب بدهند. بله ما اين مشكلات را داريم بر اينكه چه در حوزه و چه در غير حوزه آن اندازه اي كه آنها دارند شبهات منتشر مي كنند ما اهميت به پاسخ شبهات براي عموم مردم نداريم. بنده خودم در مكه بودم. دانشجويي به من گفت: يكي از اين مفتي ها ما را به منزلش برد و نوار كاست، سي دي و يك سري هدايايي به ما داد. يك سري حرفهايي براي ما گفت و من ذهنم خيلي مشوش شده است . من با يك نيت پاك و نوراني آمده بودم الان اين شبهات ذهن من را تاريك كرده است. يك مقداري من صحبت كردم با ايشان، ديدم ذهن ايشان يك سابقه خاصي دارد گفتم مي توانيد آن مفتي را اينجا بياوريد، ما با هم بحث كنيم شما هم شاهد باشيد. گفت من مي توانم بياورم. آن آقا را برداشت آورد يك شب من بودم آيت آلله طبسي بود، آيت الله سند هم بود ما بحث كرديم 3 شب هم با ايشان صحبت داشتيم شب سوم اصلا آن جوان دانشجو به گريه افتاد! گفت خدا شما را جزاي خير بدهد اين شبهاتي كه اين آقا براي من مطرح مي كرد من احساس مي كردم كه درست است ولي در اين 3 شب جز رسوايي براي خودش نداشت. هيچ جوابي در برابر شما نداشت. با من مثل بلبل حرف مي زد آمد اينجا مثل موش مرده در برابر شما جواب نداشت.

سوال مي كرديم مي گفت نمي دانم! آدرس مي داديم مي گفت نخوانده ام! مطالبي سوال مي كرديم مي گفت: هنوز مطالعه نكرده ام! كسي كه نه مطالعه دارد و نه جواب آماده دارد! اين قضايا را وقتي به يك جوان يا به يك طلبه مبتدي مي گويند ما طلبه هايمان حتي اساتيد مان، هر كسي در يك رشته خاصي تخصص دارد. يكي در فقه است، يكي در تفسير است، يكي در تبليغ است، در اصول است، حالا ما هم به جاي پرداختن به فقه، اصول و غيره 30 سال عمرمان 90 درصد گذاشته ايم براي پاسخگويي به شبهات، مشخص است آن طور كه بنده دارم جواب مي دهم يا دوستاني كه در حوزه درسي ما بودند قطعا ديگران نمي توانند به اين شكل جواب بدهند اين ديگر طبيعي است.

مجري:

خيلي ممنون، به عنوان آخرين بيننده سلام عرض مي كنم سركار خانم محمدي،

بيننده:

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت برادران عزيز شبكه جهاني ولايت،

سلام دارم به همه مسلمانهاي آزاد انديش، سلام دارم به تمامي وجدانهاي بيدار و سلام دارم به تمامي انسانهايي كه حرف را مي شنوند و خوب گوش مي دهند و خوب تصميم مي گيرند كه اين دنيا خيلي سريع مي گذرد. آقاي دكتر قزويني مدتي پيش شنيديم كه اين علماي وهابي شبكه كلمه به علت حاضر نشدن جهت مناظره با برادران شيعه، خواهران عالمه اعلام آمادگي كردند جهت مناظره، با اين افراد بزدل و عالم نما. حاج آقا عرضي داشتم اين آقايان سابقه طولاني دارند كه در صورت نداشتن منطق حتي بر روي زنها سيلي مي زنند و بي حرمتي مي كنند كه تاريخ ثبت كرده است و همه انسانهاي عاقل مي دانند كه اينها از مناظره با شما ترس دارند و حتي با بچه هاي 10 الي 12 ساله شيعه كه مختصري آشنا به اعتقادات شيعه باشند حاضر به مناظره نمي باشند.

چون اگر كسي هوشمندانه يك ماه برنامه هاي شبكه كلمه را نگاه بكند مي بيند كه تمامي صحبتهايشان بي دليل مي باشد و حرفهاي تكراري دارند كه بعد از تمام شدن دوباره همان حرفها را شروع مي كنند. در پايان اگر اجازه بدهيد يك سوال دارم.

آيا علمايي از وهابيون هستند كه دستور قتل و يا تكفير يا لعن شيعه را داده باشد؟

اللهم عجل لوليك الفرج.

مجري:

سوالات عزيزان را شنيديم حاج آقا، اولين سوال را آقاي امير داشتند كه شما همانجا پاسخ داديد. آقاي خير اللهي از يزد بودند كه سوال كردند مگر بنا نيست كه بر هر معصوم يك معصوم ديگر بيايد نماز بخواند و دفن بكند؟

استاد حسيني قزويني:

حدود 8 سال قبل در يكي از شماره هاي مجله حوزه يك مقاله اي آمده بود كه اين مسأله را مورد تهديد قرار داده بودند من يك جواب مفصلي نوشتم و حديث

الإمام يغسله الإمام.

الكافي، ج1، ص384

امام را حتما بايد امام غسل دهد.

معصوم را فقط بايد معصوم غسل بدهد معصوم بر او نماز بخواند و دفن كند و نه كس ديگر ، آنجا من موارد متعدد با سند هاي صحيح آورده ام. آقايان اگر مراجعه كنند كتاب كافي ج 1 ص 384، اصلا يك بابي دارد مرحوم كليني با عنوان:

إن الإمام لا يغسله إلا إمام من الأئمه عليهم السلام.

امام معصوم را غير از معصوم نمي تواند دفن بكند.

آنجا من سندهاي صحيح را عنوان كردم، بررسي سندي كردم. ظاهرا آن مقاله در شماره 39 يا 40 بوده و در شماره 41 من جواب دادم. آنجا من سندهاي متعدد و روايتهاي صحيح آورده ام بر اينكه حضرت زهرا را حضرت امير غسل داد، امام حسن را امام حسين غسل داد، خود امام حسين را موقعي كه خواستند دفن كنند آقا امام سجاد سلام الله عليه با طي الارض همان طي الارضي كه قرآن براي آصف بن برخيا در قرآن ثبت كرده است كه در يك طرفه العيني تمام بساط بلقيس را پيش حضرت سليمان آورده. روايت صحيحي داريم كه حضرت سجاد از زندان كوفه با طي الارض براي دفن و نماز آقا امام حسين تشريف برد. آقا امام كاظم سلام الله عليه كه در بغداد به شهادت رسيد حضرت رضا براي مراسم غسل و دفن پدر بزرگوارشان حضرت كاظم، با طي الارض از مدينه به بغداد آمد. آقا امام رضا كه در طوس به شهادت رسيد آقا جواد الائمه سلام الله عليه از مدينه آمد.

و لذا اين قضايا حتي در رابطه با امام عسگري سلام الله عليه كه وقتي جعفر كذاب آمد نماز بخواند حضرت ولي عصر ارواحنا فداه آمد فرمود: عمو برو كنار من بايد نماز بخوانم. اين قضيه قطعي است در عقيده شيعه بلكه بعضي از فقهاي ما ادعا كرده اند از ضروريات فقه شيعه است.

مجري:

درباره كتاب خرافات الوفور آقاي برقعي سوال كردند كه آيا كسي به آن جواب داده است يا نه؟

استاد حسيني قزويني:

در سايت قرآنيان جناب آقاي حسيني ورجاني كه 18 سال شاگرد برقعي، قلمداران و طباطبائي ناصبي بوده ولي اخيرا برگشته است و خوب دارد كار مي كند ما هم 2 يا 3 برنامه از ايشان ضبط كرده ايم ايشان مفصل در رابطه با اين خرافات وفور برقعي در اين سايتشان جواب دادند. دوستان مي توانند به آنجا مراجعه كنند. در رابطه با شبهه اي هم كه داشتند در رابطه با قضيه آيات قرآن، كتاب

الآيات البينات في عدم سماع الاموات.

از نعمان بن محمود آلوسي متوفاي1317، نه آلوسي مشهور، ايشان مي گويد:

و أما حياة الأنبيا عليهم السلام الحياة البرزخيه التي هو فوق حياة شهداء.

اين فوق حيات شهدا است.

و أمره ثابت بالأحاديث صحيحه،

الآيات البينات في عدم سماع الأموات ج1/ص39

در رابطه با اينكه آيا شهدا يا پيغمبر با شنيدن صداي كارهاي زشت ديگران ناراحت مي شوند اين آقا آمده پاكان را قياس از خود گرفته است. روايات صحيح ما داريم اهل سنت نقل كرده اند آقايان مراجعه كنند كتاب مجمع الزوائد هيثمي ج 9 ص 24، روايتي آورده است پيغمبر اكرم فرمود:

حياتي خير لكم تحدثون و تحدث لكم و وفاتي خير لكم تعرض علي اعمالكم فما رأيت خير حمدت الله عليه و ما رأيت من شر استغفرت الله لكم.

من در زمان حياتم با من حرف مي زنيد من براي شما حرف مي زنم. رحلت من وفات من هم مايه خير شما است.

اعمال شما امت را بر من عرضه مي كنند. اعمال خوب شما را وقتي به من عرضه مي كنند كارهاي خوب شما را مي بينم خدا را شكر مي كنم. من اگر كار بدي از شما ببينم از خدا براي شما طلب مغفرت مي كنم.

همين كه پيغمبر دارد طلب مغفرت مي كند و مايه بخشش گناهان امت را فراهم مي كند اين براي نبي مكرم مايه آرامش است. بعد مي گويد:

رواه البزار و رجاله رجال الصحيح.

روايتش صحيح هم هست.

و همچنين روايات متعددي با سندهاي صحيح آورده ام پيغمبر ميگويد:

ما من أحد يسلم علي إلا رد الله علي روحي حتي أرد عليه السلام

سنن ابي داود، ج1، ص453

هر كس به من سلام بگويد در هر كجاي كره زمين سلام او به من بر مي گردد و من جواب سلام مردم را هم مي دهم.

البته ما در دلالت اين روايت قبلا هم اشكال كرده ايم.

مجري:

آقاي سليماني از بندر عباس سوالات عجيب و غريبي كردند كه حالا دور از تناقضاتي كه داشتند ما فكر نمي كنيم هيچ اهل سنتي يزيد را آدم خوبي بداند و فقط آقايان وهابيها هستند كه اينطور مي گويند.

استاد حسيني قزويني:

مي گفت در شبكه وهابي از يزيد دفاع نكردند. خود شما الان دفاع كرديد، كليپ شان را پخش كرديم و خود شما مي گوييد راضي به قتل نبود. ما امشب ديديم دهها عالم سني لعن كرده اند، لعنت معاويه را آورده اند به خاطر قتل يزيد و ما آنجا 10 يا 12 كتاب از اهل سنت آورده ايم.

مجري:

من توصيه مي كنم آقاي سليماني يك بار ديگر تكرار برنامه ما را ببينند.

خانم محمدي سوال داشتند كه آيا علماي وهابيت دستور قتل و تكفير شيعه را داده اند يا نه؟

استاد حسيني قزويني:

در رابطه با اين مسئله تقريبا يك ماه قبل مفصل بحث كرديم كه ابن تيميه كه تئوريسين وهابيت است، ليدر وهابيت است ايشان در مجموعه الفتاوي ج 28 ص 482، مي گويد آنهايي كه هواپرست هستند و امثال اينها مثل رافضه

أحق بالقتال من الخوارج.

شيعه ها شايسته تر هستند براي كشته شدن از خوارج.

يعني آنهايي كه قتل خوارج را جايز مي دانند به طريق اولي قتل شيعه را هم جايز مي دانند. و ابن تيميه در همين كتاب، ج 28 ص 486، مي گويد همان كاري را كه ابو بكر داشت براي مانعين زكات و دستور قتل داد همان ملاك در قتل شيعه هم است. همان ملاكي كه براي كشتن خوارج براي كشتن يهود، براي كشتن نصارا است براي كشتن شيعه هم جايز است. الان اين همه كشت و كشتار و غيره همه اينها معلول اين فتاواي غلط و نادرست ابن تيميه و محمد بن عبد الوهاب و بن باز و ديگران و امروز اين مفتيان است. به قول يك نفر اينها واقعا مفتي هستند مجاني هستند، نه به عنوان فتوا دهنده . هر روز فتواي قتل صادر مي كنند.

حتي كار به جايي رسيد كه تقريبا 2 سال يا 3 سال قبل بود ملك عبد الله صراحتا گفت ما نمي دانيم از دست اين مفتياني كه شب مي خوابند و صبح فتواي تكفير صادر مي كنند چه كنيم!

من حفر بئر لأخيه اوقع الله فيه.

هر كس چاهي براي برادر دينيش بكند خداي عالم او را در خود آن چاه قرار مي دهد.

وقتي آقايان وهابيها ابن تيميه و ديگران فتواي قتل شيعه را صادر كردند و در طول 800 سال شيعه را قتل عام كردند هيچ حرفي نزدند حالا امروز همين مفتيان، همين مجانيها فتوا داده اند بر كفر دولت عربستان سعودي! حالا خودشان وقتي در معرض قتل و فتواي تكفير قرار گرفته اند سر و صدا ايجاد كرده اند بيانيه صادر كرده اند كه نمي شود به اين سادگي حكم تكفير و قتل صادر كرد. حالا ان شاء الله ما اين بحثهايمان را در اين مسائل را به حول و قوه الهي بعد از ماه محرم ادامه خواهيم داد.

من يك نكته را در رابطه با آن برادرم كه گفت اين سبّ معاويه چه بود؟ در اين شبكه وهابي كه اين آقايان كارشناسهايشان در توجيه حرف معاويه كه دستور سبّ داده گفته اند سب به معناي اعتراض است يعني گفته اند آقاي سعد بن ابي وقاص چرا اعتراض به علي بن ابي طالب نمي كنيد؟ اگر واقعا سبّ به معناي فحش نيست به معناي اعتراض است همه جا بايد اين باشد ولي اگر چنانچه معاويه دستور سبّ بدهد به معناي فحش نيست ولي اگر يك شيعه بيايد حتي روايتهاي شما را ببرد روي آنتن اينها استحقاق تعبيرات بدي مثل جانور و وحشي و امثال اين را دارند! بعد بردارند شروع كنند گريه هاي تصنعي و امثال اينها. شما اگر مرد هستيد، مردانگي داريد، سواد داريد، بيايد جواب بدهيد. ما كه داريم مي گوييم اينها دروغ است. ما كه اعتراض مي كنيم. اول بياييد آن حرفي كه ما داريم بزنيد.

Share
1 | دلسوخته | | ١٩:٣١ - ٢٨ آبان ١٣٩٤ |
با سلام
اقای قزوینی در این سخنرانی در مورد حدیث الإمام يغسله الإمام.....مقاله ای در مجله حوزه توضیحاتی ارائه دادند. خواستم از شما بخواهم که اگر مقاله ان در سایت هست ادرس بفرمایید و یا اینکه اصل مقاله را بر روی سایت بگذارید و یا هر جا هست ادرس بفرمایید
اینم اصل صحبت های اقای قزوینی{استاد حسيني قزويني:
حدود 8 سال قبل در يكي از شماره هاي مجله حوزه يك مقاله اي آمده بود كه اين مسأله را مورد تهديد قرار داده بودند من يك جواب مفصلي نوشتم و حديث
الإمام يغسله الإمام.
الكافي، ج1، ص384
امام را حتما بايد امام غسل دهد.
معصوم را فقط بايد معصوم غسل بدهد معصوم بر او نماز بخواند و دفن كند و نه كس ديگر ، آنجا من موارد متعدد با سند هاي صحيح آورده ام. آقايان اگر مراجعه كنند كتاب كافي ج 1 ص 384، اصلا يك بابي دارد مرحوم كليني با عنوان:
إن الإمام لا يغسله إلا إمام من الأئمه عليهم السلام.
امام معصوم را غير از معصوم نمي تواند دفن بكند.
آنجا من سندهاي صحيح را عنوان كردم، بررسي سندي كردم. ظاهرا آن مقاله در شماره 39 يا 40 بوده و در شماره 41 من جواب دادم. آنجا من سندهاي متعدد و روايتهاي صحيح آورده ام بر اينكه حضرت زهرا را حضرت امير غسل داد، امام حسن را امام حسين غسل داد، خود امام حسين را موقعي كه خواستند دفن كنند آقا امام سجاد سلام الله عليه با طي الارض }}
ممنون

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
اين مقاله در مجله ذيل چاپ شده است
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها