2021 December 6 - دوشنبه 15 آذر 1400
ابوتراب يعني چه وچرا به حضرت علي (ع) لقب ابوتراب داده شده؟
کد مطلب: ٥٢٣٧ تاریخ انتشار: ١٤ شهریور ١٣٨٦ تعداد بازدید: 52431
پرسش و پاسخ » امام علي (ع)
ابوتراب يعني چه وچرا به حضرت علي (ع) لقب ابوتراب داده شده؟

پاسخ :

ابو تراب به معناي پدر خاك ، يا دمساز خاك ، يا پدر و رئيس خاكيان است .

اين لقب از محبوب ترين القاب در نزد امام علي عليه السلام و يكي از زيباترين القاب آن حضرت به شمار مي آيد .

شيخ علاء الدين سكتواري در محاضرة الأوائل ( ص 113 ) گويد : نخستين كسي كه به كنيه ( ابو تراب ) ناميده شد علي بن ابي طالب رضي الله عنه است ، اين كنيه را رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم به او داد آن گاه كه ديد او بر روي زمين خوابيده و خاك بر پهلوي او نشسته است ، از روي لطف و مهرباني به او فرمود :

برخيز اي ابو تراب .

و اين محبوب ترين القاب او به شمار مي رفت ، و از آن پس ، به بركت نفس محمدي اين كرامتي براي او گرديد ، زيرا خاك خبرهاي گذشته و آينده تا روز قيامت را براي او باز مي گفت . اين را بفهم كه رازي است بي پرده .

الغدير - الشيخ الأميني - ج 6 - ص 337 - 338

عباية بن ربعي گويد : به عبد الله بن عباس گفتم : رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم از چه رو علي عليه السلام را ابو تراب ناميد ؟ گفت : از آن رو كه علي عليه السلام صاحب زمين و حجت خدا بر اهل آن پس از رسول خداست ، و بقاي زمين و آرامش آن به او است ، و از رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم شنيدم مي فرمود : چون روز قيامت شود و شخص كافر پاداش و نزديكي و كرامتي را كه خداي متعال براي شيعيان علي آماده نموده ببيند گويد : ( اي كاش من ترابي بودم ) يعني كاش از شيعيان علي ( ابو تراب ) بودم . و اين است معناي اين آيه كه كافر گويد : كاش من تراب ( خاك ) بودم .

علل الشرائع - الشيخ الصدوق - ج 1 - ص 156 .

علامه مجلسي رحمه الله در بيان اين جمله گويد :

ممكن است ذكر آيه در اينجا براي بيان علت ديگري در نامگذاري آن حضرت به ابو تراب باشد ، زيرا شيعيان او به جهت تذلل بيش از اندازه و تسليم بودن در برابر فرمانهاي حضرتش تراب ناميده شده اند ؛ چنان كه در آيه كريمه آمده - و چون آن حضرت صاحب و پيشوا و زمامدار آنهاست ابو تراب نام گرفته است .

بحار الأنوار - العلامة المجلسي - ج 35 - ص 51 .

در اين كه پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله وسلم در چه زماني اين لقب مبارك را به امير المؤمنين عليه السلام داده است ، روايات متفاوتي نقل شده است . برخي از آن ها حاكي از آن است كه اين لقب در جمادي الأول يا جمادي الثاني سال دوم هجرت در غزوهء العشيره به آن حضرت داده شده است . در برخي ديگر آمده است كه در يوم التآخي ؛ يعني روزي كه پيامبر اسلام بين همهء مسلمان عقد برادري بست و از بين تمام مردم علي را براي خود برگزيد ، به او داده شده است .

البته اين روايات هيچ تعارضي باهم ندارند ؛ چرا كه ممكن است پيامبر اسلام صلي الله عليه وآله وسلم در موارد متعدد بارها و بارها آن را تكرار كرده باشد .

براي تحقيق بيشتر در اين باره مي توانيد به كتاب الغدير علامهء اميني رحمت الله عليه ، ج 6 - ص 334 - 338 مراجعه كنيد .

با آروزي توفيق و سر افرازي براي شما .

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

مؤسسه تحقيقاتي حضرت ولي عصر (عج)Share
1 | ا. كميل | | ١٢:٠٠ - ٠٩ بهمن ١٣٨٧ |
ايا اين لقب به خلقت ارتباط ندارد؟ ارتباط آن با اين كه به مؤمنين «تراب» مي‌گويند چيست؟ ارتباط آن با اين حديث كه شيعيان ما از اضافه «فاضل» طينت ما آفريده شده‌اند چيست؟

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي ، همانطور که در اين مقاله اشاره شده است و در قرآن کريم نيز آمده است ، کفار در روز قيامت آرزو مي کنند کاش «تراب» بودند ؛ آيا اين به معني آرزوي عدم خلقت است ؟ يا اينکه ايشان آرزو مي کنند کاش مانند بهشتيان بودند ؟ آيا آرزوي عدم خلقت بهتر است يا آرزوي بهتشي بودن ؟
همين مطلب نشانگر آن است که کلمه «تراب» در اين آيه کنايه از بهشتيان و مومنان است .
و به همين سبب ابوتراب به معني مربي ، سرپرست و پدر همه بهشتيان و مومنان خواهد بود .
اما در مورد روايت «شيعتنا خلقوا من فاضل طينتنا» در واقع گل سرشت شيعه همان گل اهل بيت نيست (گل هر کس با ديگري فرق دارد) اما به خاطر همجواري با گل خلقت اهل بيت و به اصطلاح اين روايت به خاطر زياد آمدن از گلي که در سرشت اهل بيت به کار رفت ، طينت پاک پيدا کردند .
شايد بتوان به همين سبب که اصل خاک سرشت ايشان بوده است ، اين معني را نيز براي ابوتراب در نظر گرفت که در هنگام خلقت به خاطر ارتباط تراب شيعه با تراب امير مومنان ، شيعيان مومن شده اند .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
2 | مرتضي | | ١٢:٠٠ - ٢٣ اسفند ١٣٨٧ |
سلام عليكم
شايد اين سخن پيامبر ( ص ) ناظر به اين آيه شريفه باشد كه روز قيامت يقول الكافر يا ليتني كنت ترابا يعني او آرزو ميكند كه كاش تراب بود تا علي پدر معنوي او باشد اما نميشود كما اينكه پيامبر ( ص ) فرمود انا و علي ابوا هذه الامه ...
3 | a | | ١٢:٠٠ - ١٦ تير ١٣٨٨ |
مرگ بر دين خرافه . مرگ بر اسلام طالباني . زنده باد اسلام ناب محمدّي . دين محمد و سلمان و ابي ذر. دين مطهّري و شريعتي و بهشتي و طالقاني
4 | a | | ١٢:٠٠ - ١٦ تير ١٣٨٨ |
اوّلاً: سواد نداري تفسير نکن . بنا به نظر غالب مترجمان و مفسّران اين آيه چنين است که گفتند اي کاش ما خاک بوديم ، يعني نبوديم و اين سرنوشت را نداشتيم .ثانياً: همين شماها آدمهاي بي سواد پر مدّعا هستيد که گندي به هيکل اسلام و تشيّع مي زنيد. ثالثاً : از کجا که مقصود شما شايعه پراکني و رواج خرافه پرستي نباشد؟! نمي دانم چه کسي يا کساني به شما ها اجازه فعّاليّت و نشر اباطيل و اراجيف مي دهد!

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
بهتر بود به تحليل ارائه شده در پاسخ دقت مي‌كرديد . اگر در مورد اين تحليل نقدي داريد مطرح نماييد .
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
5 | momen abdullah | | ١٢:٠٠ - ١٧ تير ١٣٨٨ |
جناب آقاي a-jool

يکي از بزرگترين مشکلات ما پيش داوري است.

لطفا اندکي صبر بفرماييد و اندک اندک شبهات خود را مطرح فرماييد. با فحاشي هيچ کاري درست نمي‌شود.

ولي خوب بنده احتمال مي‌دهم که شما مسولان اين سايت را با بعضي اشخاص ديگر عوضي گرفته ايد. اندکي صبر بفرماييد خيلي مسايل براي شما روشن مي‌شود. لينک دادن به اين سايت در سايتهاي ديگر به هيچ عنوان دليلي بر همسويي اين سايت با آن سايتها نيست.

ما هم از نشر خرافات در جامعه به شدت ناراحت هستيم.

من مطمئن هستم که شما خود از پيش داوري هاي خود شرمنده خواهيد شد.
اگر اندکي صبر بفرماييد خواهيد فهميد که در دنيا سايتي مانند اين سايت روشن گرانه تر و مترقي تر وجود ندارد و خيلي از کساني که شما فکر مي‌کنيد پشتيبان اين سايت هستند در واقع اول دشمن اين سايت هستند.

شما اگر حتي با افرادي که اينجا کامنت مي‌گذارند مانند سروران اينجانب آقايان مجيد. م. علي و يا آقاي سيد حسيني عزيز ارتباطي داشته باشيد خيلي از جهات اسلام براي شما روشن و هويدا مي‌شود.

رهرو آن نيست که گهي تند و گهي آهست رود
رهرو آن است که آهسته و پيوسته رود.

لعنت خدا بر کساني که خرافات و مهملات و استبداد خود را به امام نور و روشني امام العصر و زمان (عجل الله تعالي فرجه شريف ) نسبت مي‌دهند.
6 | مجيد م علي | | ١٢:٠٠ - ١٨ تير ١٣٨٨ |
با سلام
علاوه بر حرفهاي ادله هاي قشنگتان اين دو شعر را هم اضافه ميكنم :

1 - شاعر بزرگ، شيخ کاظم اُزري گويد:
ّّّّّّّّّّّ"""""""""" لَمْ تَکُنْ هذِهِ العَناصِرُ اِلّا""""""""""""""مِنْ هَيولاهُ حَيْثُ کانَ أباها "
اين عناصر (چهار گانه) از ماده او به وجود آمده‏اند، زيرا که او پدر عناصر است."

2 - شاعر توانا عبدالباقي افندي مصري گويد:
يا اَبَاالْاَوصياء اَنْتَ لِطه """"""""""""""""صِهْرُهُ وَ ابنُ عَمِّهِ وَ اَخوهُ
اِنَّ للَّهِِ في مَعانيکَ سِرّاً """""""""""""" اَکثرُ العالَمينَ ما عَلِموهُ
اَنْتَ ثانِي الآباءِ في مُنْتَهَي الدَّوْ"""""""""""رِ وَ آباؤُهُ تُعَدُّ بَنوهُ/ "
اي پدر اوصيا، تو داماد و عموزاده و برادر طاها (پيامبر خدا) هستي".
"خدا را در وجود تو اسراري است که بيشتر مردم عالم نمي‏دانند".
"تو در آخر دايره وجود (در قوس صعود) آن دومين پدر هستي که پدرانش فرزندان او به حساب مي‏آيند".

برادر عزيز جناب اقاي momen abdullah متشكرم حقير را مورد لطف خود قرار داديد .
جناب a ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خودت فهميدي چي نوشتي ؟؟؟؟؟؟؟؟
تفسير انكسي را قبول بكن كه از حضرت محمد ( ص ) نقل ميكند .
كمي هم سعي كن با ادب باشي كه در شآن يك مسلمان مومن بي ادبي جايز نيست .
حالا اين حديث را خوب بخوان و حفظ كن :
حضرت علي بن موسي الرضا فرمودند که پدرم فرمود که پدرش امام صادق فرمودند که پدرم امام باقر فرمودند که پدرشان امام سجاد فرمودند که پدرشان امام حسين فرمودند که پدرشان امير مومنان فرمودند که رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم فرمودند که جبرئيل فرمود که خداوند فرمودند من خدايي هستم که هيچ خدايي جز من نيست پس من را عبادت کنيد . هرکس که از شما به نزد من آيد و با اخلاص شهادت دهد که هيچ خدايي جز من نيست وارد در قلعه من مي شود و هرکس که وارد قلعه من شود از عذاب من ايمن خواهد بود . ...بعضي از سلف ما مي گفت که اين سند را اگر بر جن زده بخوانند به هوش مي آيد .حلية الأولياء ج3/ص191
ابو علي گفت که احمد بن حنبل به من گفت اين سند را اگر بر جن زده بخوانيم خوب خواهد شد . ومشکل اين سند نيست مگر ناياب بودن آن .
تاريخ أصبهان ج1/ص174

يا علييا علي
7 | ali | | ١٢:٠٠ - ٣٠ تير ١٣٨٨ |
سلام عليکم برادران عزيز برويد از علما بپرسيد قبل از اينکه حضرت علي (رض) روي خاک بخوابد چه اتفاقي افتاده بوده که حضرت علي (رض) بر روي خاک دراز کشيده بود ؟ اين جريان بر ميگردد به داستان خواستگاري علي (ع) از دختر ابو جهل که حضرت فاطمه از اين موضوع باخبر شده و بسيار ناراحت شدند . وقتي خبر به گوش نبي خدا (ص) رسيد ، فرمودند : دختر دشمن خدا و دختر حبيب خدا يک جا جمع نمي شوند . و در ادامه گفتند : اگر علي ( ع ) مي خواهد با دختر ابوجهل ازدواج کند بايد فاطمه زهرا را طلاق دهد سپس با دختر ابوجهل ازدواج کند . و نيز گفتند : هر کس فاطمه را بيازارد مرا آزرده است . اما شما اي ن مطلب را به جاي ديگري ربط مي دهيد !!! تفسير به راي کردن هم گناه بسيار بزرگي است . مي توانيد اين را هم از علماي خود بپرسيد

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
بهتر است قبل از اينكه به ما دستوري بدهيد ، نگاهي به سايت انداخته تا ببينيد كه شبهه مورد نظر شما در سايت پاسخ داده شده است ؛ طبق اعتقاد شيعه آنچه شما ادعا كرده ايد ، دروغي بيش نيست .
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=140
بعد از ديدن پاسخ ما بهتر است از علماي خويش سوال كنيد كه بستن چنين دروغي به داماد پيامبر ، گناهي بخشودني است ؟!
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
8 | ص. جوكار | | ١٢:٠٠ - ١٧ دي ١٣٨٨ |
با تشکر از پاسخ جالب شما. من مدتها دنبال جواب اين سوال بودم. باز هم ممنونم
9 | يك دوست | | ١٢:٠٠ - ٢٠ اسفند ١٣٨٨ |
ممنون. مطلب جالبي بود. لطفا به متن زير برگرفته از http://en.wikipedia.org/wiki/Fatimah توجه کنيد: Muhammad re-iterated his affection for Fatimah when he was made aware that Ali had proposed to a daughter of Abu Jahl. From the pulpit Muhammad pronounced, "she is indeed a part of me" and that Ali would have to first divorce Fatimah before the marriage could go ahead. Ali was given the name of Abu Turab (the man of dust) by Muhammad. One of the explanations for this is linked to the disputes with Fatimah where, instead of arguing with Fatimah, Ali would go and put dust on his head.[30] لطفا اگر ميتوانيد اين موضوع را پيگيري و اصلاح کنيد.

پاسخ:

با سلام

دوست گرامي

افسانه خواستگاري اميرمومنان از دختر ابوجهل ، در آدرس ذيل به صورت كامل نقد شده است :

http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=maghalat&id=140

از دوستان انگليسي زبان تقاضا داريم كه متن مربوطه را در سايت ويكيپديا اصلاح نمايند

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

10 | علي عليزاده | | ١٦:٣١ - ٢٨ خرداد ١٣٨٩ |
با سلام .واقعا" از زحمات شما نميشود به صورت زباني تشكر كرد ا خدا ميخواهم به حق آقا امام زمان شما را با بزرگان مهشور كند
11 | حسن | | ٠٢:١٨ - ٠٤ تير ١٣٨٩ |
با سلام: لطفا فقط سوالاتي را پاسخ دهيد كه قبلا جواب نداده ايد وقت با ارزشتان را بي خودي تلف نفرماييد , از شما كمال تشكر را دارم.
12 | طه57 | | ١٩:٢٤ - ٣٠ آبان ١٣٨٩ |
در مورد كنيه ابوتراب و علت ناميده شدن حضرت علي (عليه السلام )بدين كنيه آن هم توسط شخص گرامي نبي اكرم (صل الله عليه و آله و سلم)لازم است دقت نظر بيشتري صورت گيرد.
بد نيست براي فهم اين مطلب به طبيعت نظري دقيق تر بي افكنيم.ويژگي مهم خاك چيست؟اگر خاك نباشد هيچ گياهي رشد نميكند و هيچي محصولي بدست نمي آيد.دانه براي رشد خود محتاج خاك است و تا در درون خاك نهاده نشود به گياه تبديل نميشود خاك استعدادهاي نهفته دانه را به فعليت مي رساند و حضرت علي (عليه السلام)پدر خاك است و اوست كه انسانها را رشد ميدهد و فطرت هاي آدمي را بيدار ميكند.
اگر به تعابير رايج در ميان خودمان هم نظري بي افكنيم مي بينيم ماهم تعابير اينچنيني داريم مثلا:دكتر حسابي پدر علم فيزيك و.... و اميرالمومنين علي عليه السلام پدر تربيت روح ها و جان هاست.
13 | حميدرضا خ | | ١٢:١٨ - ٠٣ اسفند ١٣٨٩ |
بسم الله الرحمن الرحبم چون امروز 17 ربيع الاول و ميلاد انوار الهي ست ضمن تشکر از عزيزاني که ادب و احترام را در بحثها رعايت مي کنند اين پيام را هم که از رييس مذهب شيعه امام صادق عليه السلام است تقديم ميکنم به دوستاني که ادب را رعايت نميکنند . نقل است که بر سر در مجلس درس امام صادق (ع)اين بيت نوشته بود - ليس اليتيم قد مات اباه ولکن اليتيم يتيم العلم و الادب ترجمه : يتيم آن کس نيست که پدرش مرده باشد بلکه يتيم آن کسي ست که علم و ادب نداشته باشد
14 | مجيد | | ٠٨:٠٠ - ٢٢ اسفند ١٣٨٩ |
با سلام -يكروايتي شنيدم كه باز گو ميكنم . بعد از يكي از جنگها ظا هرا" حضرت رسول ياران را مورد لطف قرار دادن وانان رابا يك نام زيبا يي خطاب كه در حال حاظر يادم نيست . حضرت امير كمي دل نگران به گوشي رفته ودرانجا دقايقي استراحت كردن كه در اين حالت به خواب ميروند مقداري گردو غبار بر روي صورت مباركشان مينشيند كه در اين حالت رسول گرامي اكرم ص ايشان را بيدار ميكنند وبا اين لقب صدا ميزنند. شايد بيشتر بايد در اين مورد بپرسم.وسلام
15 | رضا باقرزاده | | ١٠:٤١ - ١٧ فروردين ١٣٩٠ |
باسلام خدمت دوست عزيز علي آقا شما بايد از اهل سنت باشيددر مورد چيزهايي که مي شنوي يا مي بيني يا مي خواني دقت کن و مثل آدماي ساده همه چيز رو باور نکن. حضرت علي (ع) سراسر عمر گراميشان را به جنگ با ابوجهل و امثال او سپري کردند چطور به خواستگاري دختر اين کافر رفتند 2- علي (ع) تا زماني که حضرت فاطمه (س) در قيد حيات بودند با احدي ازدواج نکردند اين حرفها در شان ومقام علي (ع) نيست که در شان گوينده سخن و رهبران اوست قصد وغرض شما از اين حرف مشخص نيست يا نمي دانيد يا هدف کثيفي داريد. براي شناخت حضرت علي (ع) برادر و وصي پيامبر کمي نهج البلاغه بخوان. وسخنان نويسندگان بزرگي منصف و حقيقت طلب چون جرج جرداق, علي شريعتي, جبران خليل جبران را در مورد امام علي (ع) بخوان. توماس کارلايل تاريخ شناس معروف غربي مي گويد: براي شناخت تمامي اسطوره ها ابتدا بايد علي را شناخت هر چند امير المومنين علي (ع) مي فرمايند: "من در رازي سر به مهر نهان هستم". شناخت علي کار من و و شما نيست ما قطره اي در برابر دريا هستيم. علي(ع) اسطوره فداکاري, شهامت, آگاهي و خرد, خدا پرستي, همسر فداکار, پدر يتيمان, کارگر, روشنفکري, صبر و تحمل, مبارزه گري, قضاوت, علم, عشق, عدالت, سخنوري,فرزانگي, بخشش, مظلوميت و... ادوارد مونتيه مستشرق فرانسوي مي گويد: اگر علي ابن ابيطالب در زماني به دنيا مي آمد که زمان اوبود و مردم به جاي پرستش اورا مي فهميدند واگر در آن شب تيره فرق سر او که مرکز اسرارالهي ومنبع رموز خلقت بود به دست عاشق قطامه شکافته نمي شد يقينا بشر امروز سرنوشت ديگري داشت. شما عددي نيستي درباره علي (ع) نظر بدي.
16 | محمدرضارهدار | | ٠٨:٢٠ - ١٥ مرداد ١٣٩٠ |
با عرض سلام خدافظي
17 | حسين | | ١٦:٠٢ - ٣١ مرداد ١٣٩٠ |
رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند:

يا على؛ اگر گمان نداشتم که مردم درباره تو بگويند آنچه را مسيحيان راجع به عيسى بن مريم گفتند، مطالبي درمورد تو بيان مي کردم كه به هيچ گروهى از آنان نگذرى مگر آنكه خاک قدومت را به تبرک بگيرند.

( الإرشاد في معرفة حجج الله على العباد، شيخ مفيد، ج‏1، ص: 117 )

sun7.blogfa.com
18 | حافظ افضلي زاده | | ١٧:٢٣ - ٠٢ شهریور ١٣٩٠ |
جواب مرتضي شماره 2 بهتره
19 | طاها | | ٠٩:٠٧ - ٠٤ شهریور ١٣٩٠ |
سلام
حکمت نامگذاري مولا را به ابوتراب که خواندم روحم احياء شد از شما ممنونم

انا و جميع من فوق التراب - فداي خاک پاي نعلين ابوتراب
20 | حميد | | ٢١:٣٩ - ١٥ آذر ١٣٩٠ |
در جواب اون کسي که اين مسئله ي جعلي را که امير المومنين از دختر ابوجهل خواستگاري کرده:
اولا جاعل اين واقعه ي موهومي و خيالي يه بي پدري چون تو بوده که دشمني با مولا علي تو خون و تار و پودتون نقش بسته و به دروغ اظهار دوستي مينماييد.(چون نمي توانيد فضائل و مقام حضرتش را انکار کرده و علنا دشمني خود را با حيدر کرار بيان داريد دست به جعل چنين اخباري زده ايد)
دوما العياذ بالله اين حرف مفتي که جناب بي پدرتان ميزنيد درست باشد.آيا ازدواج مجدد براي مسلمين مانعي دارد حال با دختر هر که ميخواهد باشد کما اينکه پيغمبر اسلام با دختر بزرگ مشرکان ابوسفيان بنا به مصلحتهايي ازدواج کردند ولي دراينجا (در اين واقعه تخيلي که بي گمان زاييده ي افکار پدر بي پدرتان است)پيامبر مخالفت ميکنند و ... واين جز بر باطل بودن آشکار اين داستان سرايي موهوم نيست.
آزار فاطمه غصب خلافت بود قصب فدک بود يورش بي شرمان به خانه ي پاره تن رسول بود.
بر اين زادم و هم برين بگذرم
چنان دان که خاک پي حيدرم
نباشد جز از بي پدر دشمنش
که يزدان به آتش بسوزد تنش
21 | بهمن نساجيان | | ٢٣:٣٧ - ٠٩ بهمن ١٣٩٠ |
اخه از خدا بي خبر اگه اينطور بود و نعوذ به الله خاک به دهانم حضرت علي همچين بي کفايتي رو داشت چطور رسول خدا گفت احدي بهتر از تو براي فاطمه دخترم نيست؟ لابد پيامبر هم اشتباه کرده بوده ديگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
22 | محمد | | ١٣:٥٩ - ١٦ شهریور ١٣٩١ |
بسيار جالب شد مگر نمي گوييد پيامبر ص نسبت انتخاب همسر دخترانش بسيار دقت ميکردند پس چرا دوتا از دخترانش را به عثمان ميدهد؟ويا امام علي دخترش را به عقد عمر در مي آورد؟ در ضمن شما که ميگيد پيامبر فرموده هر که فاطمه را آزار دهد مرا آزار داده و.... واين را به ابوبکر ربط ميدهيد که حضرت فاطمه بعد از وفات حضرت رسول ص درخواست ارث خود را کرده وابو بکر به او نداده و ابوبکر گفته پيامبر ص فرموده که از انبيا ارثي باقي نمي ماند مگر صدقه پس بگوييد پيامبر ص در زماني که زنده بود اين فرموده را که هرکس فاطمه را آزار دهد مر ا آزار داده.... بيان کردند چرا و چه زماني بيان فرمودند و چرا وقتي که به امام علي لقب ابو تراب را ميدهد ابوبکر وعمر را صدا ميزند؟

پاسخ:
با سلام
دوست گرامي
در مورد صحت و سقم ازدواج دو دختر از رسول الله ص با عثمان به اين آدرس مراجعه كنيد:
همچنين در مورد صحت و سقم ازدواج عمر با ام كلثوم به اين آدرس مراجعه كنيد:
در مورد آزار رساندن ابوبكر به حضرت زهرا س به اين آدرس مراجعه كنيد:
سؤال بعدي شما مفهوم نيست منظور شما چيست؟
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
(1)
23 | مجيد م علي | | ١٧:٣٠ - ١٦ شهریور ١٣٩١ |
الله اکبر با سلام اصلاٌ اين حرفها شما بي اعتبار است و دروغ به عرض شما رانده اند . بعنوان مثل در چندين ايه از قران کريم امده است که مثلا در قران کريم امده است : بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ يَرِثُنِي وَيَرِثُ مِنْ آلِ يَعْقُوبَ وَاجْعَلْهُ رَبِّ رَضِيًّا ﴿6﴾ مريم كه از من ارث برد و از خاندان يعقوب [نيز] ارث برد و او را اى پروردگار من پسنديده گردان. ========================================================= بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَوَرِثَ سُلَيْمَانُ دَاوُودَ وَقَالَ يَا أَيُّهَا النَّاسُ عُلِّمْنَا مَنطِقَ الطَّيْرِ وَأُوتِينَا مِن كُلِّ شَيْءٍ إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْفَضْلُ الْمُبِينُ ﴿16﴾ النمل سليمان از داوود ميراث يافت و گفت اى مردم ما زبان پرندگان را تعليم يافته‏ايم و از هر چيزى به ما داده شده است راستى كه اين همان امتياز آشكار است ------------------------------------------------------ سند از اين قوي تر پيدا نمي شود .... پس کي اينجا دروغگو ميباشد نعوذ بالله فکر نمي کني که حضرت محمد صلي الله عليه و اله و سلم .... لبيک يا علي
24 | محمد ميرزائي | | ١٣:٢٤ - ٢٣ شهریور ١٣٩١ |
با سلام لطفا نامردي نکرده و نظرم را قرار بديد من با اين اقاي مجيد م علي کار دارم لطفا با اجازه ايشان ايميل ايشان را برايم بفرستيد يا ايميل منو بهش بديد شما مثل اينکه حال نداريد اقا حال نداري سايت جمع کن يادم باشه يکي دو کيلو سنجد برايتان بياورم.
25 | سعيد سپيدار | | ٢٢:٣٠ - ٠٣ دي ١٣٩١ |
خدا لعنت کند کسي که مولاي متقيان حضرت اميرالمونين اسدالله غالب حيدر کرار علي ابن ابيطالب عليه السلام را مورد هتک حرمت قرار دهد.به خدا قسم يک ماه پيش وقتي به شهر مقدس نجف رفتم و براي اولين بار در عمرم در صحن مطهر حرم مولا علي قرار گرفتم يک دفعه انگار وجود يک شير بسيار بسيار محکم و شجاع را در دل احساس کردم
26 | اكبر | | ١٨:٣١ - ٢٣ بهمن ١٣٩١ |
متاسفانه علي (ع) الان هم مظلوم است!!!
27 | حسام | | ١٥:٤١ - ٢٧ بهمن ١٣٩١ |
عالي بود
28 | علي اكبر بخشي زاده | | ١٨:٠٨ - ١٥ فروردين ١٣٩٢ |
با عرض سلام و خسته نباشيد ممنون
29 | منتظر | | ٢٣:٥٧ - ١٧ فروردين ١٣٩٢ |
با سلام و خسته نباشيد. اکنون يافتم که جز شيعه مذهبي زيباتر نيست. بوي خوش دهانشان و نورانيت چهره شان انسان را گذر مي دهد از غم اين روزگار. اگرچه نام شيعه را به دزدي و ربا و بانک هاي اسلامي( کاملا ربا و حرام) نسبت مي دهند، اما شيعه هنوز هم برتر است. خدا قوت به کارشناسان محترم. وقتي مطالب رو مي خونم در برابر غير شيعه زود جبهه مي گيرم و عصباني ميشم اما جواب هاي شما به شبهات برخي افراد بسيار دل انگيز و با سند معتبره. اجرتون با مادرم فاطمه ي زهرا(س).
30 | فاطمه املشي | | ٢٠:٠٦ - ١٨ فروردين ١٣٩٢ |
ناد علياً مظهر العجائب
31 | اسلامي | | ٢٠:٠٨ - ٢٤ فروردين ١٣٩٢ |
اللهم عجل لوليك الفرج با سلام اين عقده اي كه از مولاعلي داريد كجا و كي تمام ميشود .علي كسيست كه پا بر دوش پيامبر نهاد علي كسيست كه فاتح خيبر بود .از رشادت مولا كم نگفته اند همان سردمداران شما اي اهل سنت چه كسي جرات كرد كه در بستر به جاي پيامبر بخوابد ؟ اما عمر وابوبكر وعثمان شما چرا پا به فرار گذاشتن مگر جان انها مهمتر وعزيزتر از جان نبي خدا بود واقعا شرم اور است دفاع از كسي كه خود را مقدم بر پيامبر بداند ؟ چرا پنبه در گوش خود كرده ايد و نمي خواهيد بشنويد ؟در قيامت ديگر پنبه اي نيست تا در گوش بگذاريد بايد پاسخگوي مولا علي باشيد واي بر شما واي بر شما از قيامت بترسيد با فحاشي بر شيعيان فقط عقده هايتان كم ميشود در حالي كه اصل موضوع عوض نميشود اي انسانهايي كه خود را اهل فحش و بدزباني نمدانيد
32 | حق جو | | ١٤:٤٢ - ٢١ ارديبهشت ١٣٩٢ |
درسال حماسه سياسي ودرانتخابات رياست جمهوري ، مابه کسي راي مي دهيم که به مردم اميد به زندگي ببخشد . چراکه بي تفاوتي دولتها باعث شده مسن ترها بخاطراينگه مبادا روزي براي امرارمعاش شرمنده فرزندان ويا ديگران شوندنسبت به آينده مضطرب ونگران باشند وجوانان نيز ازبيکاري به آينده بي علاقه ، افسرده ودچار روزمرگي وخمودگي شده باشند . ، پس اولا" براي سرپرستان خانوار حداقل بيمه بازنشستگي و بيمه خدمات درماني سهم دولت درنظر گرفته وبه حساب تامين اجتماعي واريزنمايد وسهم افراد اختياري باشد . دوما" براي جوانان بيکارمقرري ماهيانه درنظر بگيرد . متاسفانه نمايندگان مجلس هم تاکنون هيچگونه اقدامي نکرده اند . به عبارتي مانند ملي شدن نفت وگازومنابع طبيعي، منابع انساني يعني آحادجامعه نيزملي اعلام بکند. زيرا آرامش حق ما ست. لطفا" جهت اداي دين به جامعه امروزي ونسل هاي آينده ،اطلاع رساني کرده وباديگران درميان بگذاريد.
33 | فاطمه جمالي | | ٠٢:٥٩ - ٢٤ تير ١٣٩٢ |
اميرالمومنين هنوز هم تنهاست .. باوركنيد كه كوفه اينجاست
34 | حامد قناعت | | ١٧:٠٣ - ١٢ مرداد ١٣٩٢ |
اميرالمومنين عليه السلام فرموده اند ادب هر کس نشان دهنده عقل اوست و ادب هر کس ريشه در عقل او دارد بابت مطلب ممنونم سوره 78. نبأ آيه 40 إِنَّآ أَنذَرْنَاكُمْ عَذَاباً قَرِيباً يَوْمَ يَنظُرُ الْمَرْءُ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ وَ يَقُولُ الْكَافِرُ يَا لَيْتَنِى كُنتُ تُرَابًا همانا ما شما را از عذابى نزديك بيم داديم، روزى كه انسان به آنچه از پيش فرستاده بنگرد و كافر گويد: اى كاش خاك بودم.
35 | حسن م | | ١٣:٥٥ - ٢٥ شهریور ١٣٩٢ |
سلام عالي بود با تشکر از زحمات روز افزون شما.
36 | حيسن غلامي | | ١٩:١٩ - ٠٣ آبان ١٣٩٢ |
سلام
من از کسي شنيدم که ميگفت لقب ابوتراب رو اهل سنت براي بي احترامي به حضرت امير به او دادند . و درست نيست ايشان رو به اين لقب بخوانيم. لطفا جواب دهيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اين مطلب رو در تاريخ هم خوانديم

پاسخ:
با سلام

دوست گرامي

در اينکه لقب ابوتراب را پيامبر صلي الله عليه و اله به حضرت علي عليه السلام دادند، ترديدي نيست . پيامبر (ص)در مکان‏ها و زمان‏هاى مختلف به طور مکرّر حضرت على عليه السلام را با کنيه «ابوتراب» خطاب مي کرد و اين کنيه را پيامبر(ص) به على(ع) داده است و اين كنيه ابوتراب محبوبترين كنيه براى اميرالمؤ منين عليه السلام بود. هر گاه وى را به اين كنيه مى خواندند خشنود و شادمان مى گشت و اين لقب زمانى به على عليه السلام عطا شد كه هنوز ازدواج نكرده بود.و هرچيزي غير اين اگر در تاريخ پيدا شود، ساخته و پرداخته بني اميه است معاويه و همکيشان او اين لقب را در نظر خود براي تحقير آن حضرت به کار مي بردند

در دوره اموى كه دشنام گفتن به على عليه السلام بر منابر تبليغ مي گرديد ، كنيه ابوتراب را به قصد تحقير حضرت به كار مي بردند همچنانکه در منابع مهم اهل سنت نيز به اين امر اشاره شده است:طبرري در اين خصوص روايتي را اينچنين نقل مي کند: قال حدثنا محمد بن عبيد المحاربى قال حدثنا عبد العزيز ابن أبى حازم عن أبيه قال قيل لسهل بن سعد إن أمير المدينة يريد أن يبعث إليك لتسب عليا عند المنبر قال كيف أقول قال تقول أبا تراب فقال والله ما سماه بذلك إلا رسول الله قال قلت وكيف ذلك يا أبا العباس قال دخل على على فاطمة ثم خرج من عندها فاضطجع فى صحن المسجد قال فجاء رسول الله على فاطمة رضى الله عنها فقال أين ابن عمك قالت هو ذاك مضطجع فى المسجد قال فجاء رسول الله فوجده قد سقط رداؤه عن ظهره وخلص التراب إلى ظهره فجعل يمسح التراب عن ظهره ويقول اجلس أبا تراب فوالله ما سماه به إلا رسول الله والله ما كان اسم أحب إليه منه . سهل بن سعد گفته شد که حاکم مدينه بنا داردکه ترا وادار نمايد تا بر منبر علي عليه السلام را سب نمائي گفت چگونه اورا سب کنم گفتند اورا به عنوان ابو تراب نام ببري . پاسخ داد سوگند به خدا که پيامبر اين اسم را براي او معين کرد .....سپس ادامه داد که به خدا سوگند که ابوتراب بهترين اسم براي علي به حساب مي امد چون پيامبر اين نام را براي او انتخاب کرده بود )..تاريخ الطبري ج 2 ص 15 . لاستيعاب ج 3 ص 1118

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات
37 | صادق | | ٢٢:٥٣ - ٠٧ آبان ١٣٩٢ |
واقعا خا خيرتون بده.آدم وقتي اين مطالب زيبا رو ميبينه بند بند وجودش به وجد مياد...
مخصوصا اون قسمتي که دوستمون اشاره کردن: ابو تراب------>انا و علي ابوا هذه الامه---------->يا ليتني کنت ترابا(يني کاش فرزند و مطيع علي (ع) و اهل بيت بودم)
38 | mha3131 | | ٢٢:٣٠ - ٢٤ آذر ١٣٩٢ |
چوشمعي سوختم از داغ مرگ ودرد هجرانت (زبان حل حضرت زينب با
چوشمعي سوختم از داغ مرگ ودرد هجرانت
ولي پروانه سان کردم فدا جان را به قربانت
اگر چه جان ندادم کربلا در پيش نعش تو
ولي صدبار مردم از براي لعل عطشانت
به هر درد ومصيبت با تو همکاري نمودم من
که تا تکميل گردد انقلاب وعهد وپيمانت
توخون از حنجرت ميريخت، من ازديده اشک غم
چو ديدم پاره پاره پيکر صد چاک عريانت
تودادي اصغر واکبر به ميدان فداکاري
بلي من هم نمودم کودکانم را به قربانت
تورا سر بر سنان بشکست ، من از چوبه ي محمل
هلال آسا چو ديدم بر سر ني رأس تابانت
مرا چون گنج در ويرانه جادادند ، واحسرت
تورا در مطبخ خولي عدو بنمود پنهانت
توداديسينه را در پيش تيغ ونيزه ، من بازو
به پيش تازيانه از براي حفظ طفلانت
توکاخ ظلم را لرزاندي ومن سر نگون کردم
چو چو ب خيزران آمد زکين بر درز دندانت
ولي اين غم کشد من را که بايد بي تو بر گردم
بسوي خانه ي بي صاحبت ، با اين يتيمانت
تودادي (کربلايي)را دو چشم پربکاء اما
من اورا افتخار خادمي بهر عزيزانت
--اثر طبع نادعلي کربلايي)پدر سه شهيد-به نقل از : شکوفه هاي غم
ص۲۰۰-انتشارات خزر -تهران---
39 | محمدي | | ١٤:٣٤ - ٢١ دي ١٣٩٢ |
بسم الله الرحمن الرحيم.
و صلي الله علي محمد و آله الطيبين الطاهرين و عجل فرجهم./
اشهدا ان لا اله الا الله......اشهد ان محمدا" رسول الله .....اشهدان اميرالمومنين عليا" ولي الله...
عرض سلام و ادب و احترام و ارادت خدمت همه عزيزان اهل تسنن و اهل تشيع و همه کساني که دنبال حق و حقيقت هستند.....
قبل از اينکه به چند نکته اشاره کنم ميخواستم بگم که=
همه ما چه عزيزان اهل تشيع و چه تسنن خوهان برپا شدن اسلام ناب محمدي_صلوات الله عليه و آله و سلم_ هستيم....
پس چه خوب که آرامش و وحدت رو حفظ کنيم...بالاخره هرچي باشه ما به هم نزديکيم......
از توهين و تعصب و فحش و ناسزا دست برداريم و به هم ديگه احترام بذاريم و به دنبال حقيقت بريم......
من خودم نسبت به همه عزيزان اهل تسنن اظهار ارادت ميکنم و خاک پاشونم چون ميدونم که ايشان قرآن و رسول خدا و اهل بيت رو قبول دارن....پس چه خوب که حالا ايشان را قبول داريم پيرو و ماموم واقعي ايشان باشيم و به غير ايشان کسي را امام و ولي و مولاي خود نگيريم....
40 | محمدي | | ١٤:٤٢ - ٢١ دي ١٣٩٢ |
خدمت برادر محترم و گرامي آقا محمد_کامنت 22_عرض کنم که=
قطعا صالح يا فاسق بودن افراد در گرو فاميل بودن و نزديکي ظاهري با پيامبران و اولياء_سلام الله عليهم_نيست....
در قرآن کريم در سوره تحريم ميفرمايد=خدا براي کساني که کافر شدند زن نوح و زن لوط را مثال آورد.آن دو تحت سرپرستي دو تن از بندگان صالح ما بودند پس به آن دو(پيامبر)خيانت کردند و آن دو(نبي)نتوانستند زنان خود را از قهر خدا رهايي بخشند و به آن دو(زن)گفته شد همراه با اهل آتش وارد آتش شويد.
درآيه بعدي ميفرمايد=و خدا براي اهل ايمان زن فرعون را مثال آورد....
آسيه(ره) زن فرعون بود که ادعاي خدايي ميکرد...ولي اين بانوي پاک از طيبات است...
درسوره مسد ميفرمايد=ابي لهب نابود شد و دو دستش قطع گرديد....
ابي لهب با اول شخص عالم حضرت محمد مصطفي رسول الهي_ص_ فاميل بود ولي او و زنش از اهل شقاوت هستن....
  بعدی [1] [2]  
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها