2015 August 30 - يکشنبه 08 شهرويور 1394
چرا پيامبر اسلام (ص) با عايشه و حفصه ازدواج كردند ؟
کد خبر: ٥١٢٤ تاریخ انتشار: ٠٣ بهمن ١٣٨٨ تعداد بازدید: 107320
پرسش و پاسخ » نبوت
چرا پيامبر اسلام (ص) با عايشه و حفصه ازدواج كردند ؟

سؤال كننده : يداله تبرائي

پاسخ :

در مورد اين ازدواج پاسخ هاي فراوان داده شده است :

پاسخ نقضي و اجمالي :

در ابتدا مي توان پاسخي نقضي داد كه :

رسول خدا طبق نظر اهل سنت علم غيب ندارد :

طبق نظر اهل سنت پيغمبر علم غيب ندارد و ازدواج و يا دوستي وي با كسي نمي تواند دليل بر صحت عقايد و رفتار وي باشد .

علت همان علت ازدواج حضرت نوح و لوط با همسرانشان بوده است :

حتي اگر بگويند رسول خدا وي را مي شناخته و با وي ازدواج كرده است ، علت ازدواج را همان علت ازدواج حضرت نوح و حضرت لوط با همسرانشان مي دانيم . با اينكه در قرآن كريم آمده است كه همسر ِ حضرت نوح و نيز همسر حضرت لوط ، همراه و همنظر با دشمنان ايشان بوده اند .

پاسخ تفصيلي :

علت امتحان رسول خدا صلي الله عليه وآله و مردم بوده است :

در شعر زيباي حافظ مي خوانيم :

من كه ملول گشتمي از نفس فرشتگان قيل ومقال عالمي مي كشم از براي تو

رسول گرامي اسلام در نهايت توجه به عالم بالا و مقام اقدس الهي بوده اند ؛ و حتي به قول شاعر نفس فرشتگان و هم صحبتي با ايشان براي رسول گرامي اسلام سخت بوده است ؛ زيرا نوعي اشتغال به غير خداست .

اما خداوند هر كسي را به نوبه خود آزمايش مي كند و براي آزمايش رسول خدا از ايشان خواست كه با عايشه ازدواج كند و با اين دستور ، در خانه وي كسي را قرار داد كه مي توانست مايه آزمايش ايشان باشد ؛ زيرا امتحان مردان بزرگ بايد به بزرگي خود ايشان باشد .

اما چون اين آزمايش مي توانست سبب اشتباه برخي ، در مورد شخصيت واقعي همسران رسول گرامي اسلام باشد ، خداوند هم در قرآن با بيان برخي اشكالات و اشتباهات همسران رسول خدا و همسران پيغمبران گذشته ، راه هدايت را براي مردم باز گذاشته است .

به عنوان مثال در سوره تحريم آيه ده همسر حضرت نوح و همسر حضرت لوط را به عنوان دو نمونه براي كفار معرفي مي نمايد كه با وجود حضور در خانه پيغمبران الهي ، باز گمراه شدند .

و در همين سوره در آيه 4 در مورد دو تن از همسران رسول خدا مي فرمايد :

إِنْ تَتُوبَا إِلَي اللَّهِ فَقَدْ صَغَتْ قُلُوبُكُمَا وَإِنْ تَظَاهَرَا عَلَيْهِ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ مَوْلَاهُ وَجِبْرِيلُ وَصَالِحُ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمَلَائِكَةُ بَعْدَ ذَلِكَ ظَهِيرٌ

سوره تحريم آيه 4

اگر ( شما دو همسر رسول خدا) به درگاه خدا توبه كنيد ، دل هاي شما به سوي او ميل پيدا كرده است ، اما اگر عليه او بر يكديگر كمك كنيد در حقيقت خدا خود سرپرست اوست و جبرئيل و صالح مومنان (نيز ياور اويند) و گذشته از اين فرشتگان نيز پشتيبان او خواهند بود .

و نيز در مي بينيم كه رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم در در مورد ِ آينده ي برخي از همسران خويش سخناني فرموده اند كه مي تواند ملاك تشخيص حق از باطل در موارد نياز باشد . به عنوان نمونه مي توان به روايتي كه بخاري آن را نقل كرده است اشاره نمود كه گفته است :

رسول خدا به خانه عايشه اشاره فرمودند و سه بار گفتند : فتنه ( آزمايش ) در اينجاست ؛ فتنه در اينجاست ، فتنه در اينجاست .

2873 - حَدَّثَنَا مُوسَي بْنُ إِسْمَاعِيلَ حَدَّثَنَا جُوَيْرِيَةُ عَنْ نَافِعٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ قَامَ النَّبِيُّ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ خَطِيبًا فَأَشَارَ نَحْوَ مَسْكَنِ عَائِشَةَ فَقَالَ هُنَا الْفِتْنَةُ ثَلَاثًا مِنْ حَيْثُ يَطْلُعُ قَرْنُ الشَّيْطَانِ

صحيح بخاري كتاب فرض الخمس باب ما جاء في بيوت ازواج النبي صلي الله عليه وسلم

رسول خدا به سخن ايستادند ، پس به سمت خانه عائشه اشاره كردند و سه بار فرمودند اينجاست فتنه ؛ همان جايي كه امت شيطان ظهور مي كنند .

علت ازدواج حضرت با ايشان سياسي بوده است :

يكي از اهداف ازدواجهاي پيامبر(صلي الله عليه وآله وسلم) جهت سياسي - تبليغي بود ؛ يعني با ازدواج موقعيتش در بين قبايل مستحكم گردد و بر نفوذ سياسي و اجتماعيش افزوده شود و از اين راه براي رشد و گسترش اسلام استفاده نمايد.

حضرت به خاطر دست يابي بر موقعيتهاي بهتر اجتماعي و سياسي ، در تبليغ دين خدا و استحكام آن و پيوند با قبايل بزرگ عرب و جلوگيري از كارشكني هاي آنان و حفظ سياست داخلي و ايجاد زمينه مساعد براي مسلمان شدن قبايل عرب ، به برخي ازدواج ها رو آورد .

در راستاي اين اهداف پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم) با زنان ذيل ازدواج كردند :

عايشه دختر ابوبكر از قبيله «تيم».

حفصه دختر عمر از قبيله بزرگ «عدي».

ام حبيبه دختر ابوسفيان از قبيله نامدار بني اميه.

ام سلمه از قبيله بني مخزوم .

سوده از قبيله بني اسد.

ميمونه از قبيله بني هلال.

صفيه از بني اسرائيل .

ازدواج مهمترين پيوند و ميثاق اجتماعي است، به ويژه در آن فرهنگ تأثير بسياري از خود به جا ميگذارد.

در آن محيطي كه جنگ و خونريزي و غارتگري رواج داشت، بلكه به تعبير "ابن خلدون" جنگ و خونريزي و غارتگري جزو خصلت ثانوي آنان شده بود، ( مقدمه ابن خلدون (ترجمه)، ج 1، ص 286) بهترين عامل بازدارنده از جنگها و عامل وحدت و اُلفت ، پيوند زناشويي بود.

از اين روي، پيامبر(صلي الله عليه وآله وسلم) با قبايل بزرگ قريش ، به ويژه با قبايلي كه بيش از ديگران با پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم) دشمن بودند ، مانند بني اميه و بني اسرائيل ، ازدواج نمود . اما با قبايل انصار كه از سوي آنان هيچ خطري احساس نميشد و آنان نسبت به پيامبر(ص) دشمني نداشتند، ازدواج نكرد.

گيورگيو ، نويسنده مسيحي مي نويسد:

محمد (صلي الله عليه وآله وسلم) ام حبيبه را به ازدواج خود درآورد تا بدين ترتيب داماد ابوسفيان شود و از دشمني قريش نسبت به خود بكاهد. در نتيجه پيامبر با خاندان بني اميه و هند زن ابوسفيان وساير دشمنان خونين خود خويشاوند شد و ام حبيبه عامل بسيار مؤثري براي تبليغ اسلام در خانواده هاي مكه شد.

محمد پيامبري كه از نو بايد شناخت، ص 207.

در بعضي از تواريخ مي خوانيم كه پيامبر با زنان متعددي ازدواج كرد و جز مراسم عقد انجام نشد، و هرگز آميزش با آنها نكرد، حتي در مواردي تنها به خواستگاري بعضي از زنان قبائل قناعت كرد.

و آنها به همينقدر خوشحال بودند و مباهات مي كردند كه زني از قبيله آنان به نام همسر پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم ) ناميده شده ، و اين افتخار براي آنها حاصل گشته است ، و به اين ترتيب رابطه و پيوند اجتماعي آنها با پيامبر (صلي اللّه عليه و آله و سلّم ) محكمتر، و در دفاع از او مصممتر مي شدند.

ام سلمه از طايفه بني مخزوم - طايفه ابوجهل و خالد بن وليد - بود، وقتي كه رسول خدا (صلي الله عليه وآله وسلم) وي را به همسري خويش درآورد ، خالد بن وليد موضعگيري شديد خود را در برابر مسلمانان مورد تجديد نظر قرار داده و پس از مدتي نه چندان طولاني اسلام آورد.

پس از ازدواج رسول خدا (صلي الله عليه وآله وسلم) با جويريه و صفيه هيچگونه تحركي را از سوي بني نضير و بني مصطلق در برابر آنحضرت مشاهده نمي كنيم . از سوي ديگر، مشاهده مي كنيم كه جويريه از جهت بركت آفريني براي قوم و قبيله اش يك زن نمونه شناخته مي شود، و صحابه رسول خدا(صلي الله عليه وآله وسلم) يكصد خانوار از اسيران قوم و قبيله وي را بخاطر ازدواج پيامبر(صلي الله عليه وآله وسلم) با او آزاد مي كنند و مي گويند: اينان خويشاوندان رسول خدايند! و پرواضح است كه چنين منت گذاري بر يك طائفه و قبيله از سوي مسلمانان چه تاثير بسزايي در عمق جان آنان داشته است.

بنابراين ، ازدواج پيامبر با عايشه و حفصه ، نه به خاطر نبودن زني بهتر در آن جامعه و بلكه به خاطر مصالح مهمي بوده است كه جز با ازدواج پيامبر با آن دو تحقق نمي يافته است .

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

موسسه تحقيقاتي وليعصر عج الله تعالي فرجه الشريف

Share
241 | راضي | , ایران | ٠١:٣٩ - ٢٤ آبان ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
برخودم واجب ميدانم درجواب آقاي علي عرض نمايم اگر ازدواج حضرت پيامبر با دختران خلفاي راشدين دليل تاييد آنها توسط آنحضرت باشد بايد بگويم كه پيامبر ص به گفته شما ابوسفيان دشمن سرسخت اسلام را نيز تاييد كرده چرا كه با دختر ابوسفيان يعني ام حبيبه نيز ازدواج كرده در ضمن درمورد يار غار بودن ابوبكر بخاطر لرزيدن از ترس بعلت عدم همراهي روحي و رواني و جسمي ابوبكر جاي شبهه وجودارد .شما ها راه گم كرده ايدتا ديرنشده با تعقل و تدبر به آغوش اسلام واقعي برگرديد.
242 | وت اتدئي | , ایران | ٢٠:٥٠ - ١٢ آذر ١٣٩٢ |
0
 
1
پاسخ
باحال
243 | مهرداد | , ایران | ٠٨:٤٢ - ٠٦ دي ١٣٩٢ |
0
 
1
پاسخ
بحث ابوبکر و يار غار که معلومه
جبرئيل بر پيغمبر نازل شد و گفت او را با خود ببر و گرنه راه تو را به دشمنان نشان ميدهد.به علت خائن بودن ابوبکر پيغمبر او را با خود برد. که ابوبکر از ترس به دام افتادن از ترس به خود مي لرزيد.
244 | مليكا | , ایران | ١٤:٢٩ - ١٠ دي ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
خيلي عالي بود .اما كاشكي توضيح بيشتري مي داديد .
245 | يلدا پاريزي | , ایران | ١٤:٣٢ - ٢١ دي ١٣٩٢ |
0
 
1
پاسخ
بنده در جواب هاي شما به تناقضاتي رسيده ام اميدوارم که پاسخ منطقي بدهيد .
بنده شيعه هستم . با توجه به سيره اخلاقي که از پيامبر مي شناسم . ايشان عادل بوده اند و اصلا برپايي عدالت يکي از اهداف ايشان بوده است .
اينکه با زني ازدواج کنند اما با ايشان ارتباط نداشته باشند يا اينکه فقط به خواستگاري قناعت کنند .
عرب جاهلي نمي دانسته ولي پيغمبر خدا که درک بالايي دارند و مي دانند آميزش جنسي و حق داشتن همسر و در نهايت فرزند حق هر انساني است . چگونه ايشان براي امور سياسي با زني ازدواج مي کند و او را از حق طبيعي خود محروم مي کند ، با توجه به اينکه همسران پيامبر بعد از او هم حق همسر گزيدن ندارند (در آيه 51 52 احزاب )؟!! اين تحليل شما با منطق و داشته هاي اخلاقي و انساني ابدا سنخيت ندارد و ظلم ناميده مي شود ، دختري که نام همسر بر او هست و واقعيتا بدون همسر است يعني محروم کردن نفس يک انسان براي سياست ( مگر اينکه آن زن خود خواسته باشد و چنين قراري گذاشته باشد ، که باز هم بسيار بعيد است ولي خوب فرض محال، محال است ) ؟!

پاسخ :
باسلام

دوست گرامي؛ چه كسي گفته است كه ايشان با همسران خود ارتباط نداشته اند؟ هدف اگر سياسي باشد دليل نمي شود كه ايشان حقوق خانوادگي را رعايت نكنند.

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
246 | يدالله عبدالهي | , ایران | ٢٤:١١ - ٢٤ دي ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
با عرض سلام و ادب ....
آياپيامبر با علم عصمت وخدايي که داشت راهي بهتر براي صلح وآرامش بين قبايل وتبليغ اسلام نداشت/؟که تعدد زوجين را انتخاب کرد وما را مورد اتهام اديان ديگر قرار داد؟

پاسخ :
باسلام

دوست گرامي؛ ايشان در اين مساله تابع دستورات الهي بودند و براي اين كار هم خداوند اين راهكار را براي ايشان مشخص نموده بود. حتماً راهكار بهتري نبوده و الا خداوند آن راهكار را در اختيار ايشان قرار مي داد. در ضمن شما از اين اتهامها ناراحت نباشيد چون خود آنها از ريشه مورد اتهام اند زيرا دين پيامبرِ بعد از پيامبر خود را نپذيرفته اند.

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
247 | حيدريم حيدري | , ایران | ١٦:٥١ - ٠٣ بهمن ١٣٩٢ |
1
 
0
پاسخ
هر کس fه ولايت علي شک دارد با مادر خويش در ميان بگزارد.....بر دشمن مرتضي علي لعنت...
248 | حيدريم حيدري | , ایران | ١٦:٥٢ - ٠٣ بهمن ١٣٩٢ |
1
 
0
پاسخ
هرکس به ولايت علي شک دارد با مادر خويش در ميان بگزارد......
249 | محمدي | , ایران | ١٦:٢٠ - ٠٤ بهمن ١٣٩٢ |
1
 
0
پاسخ
اي زنان پيامبر!هرکس از شما گناه بزرگ و آشکاري را مرتکب شود عذابش دو چندان شود و اين بر خدا آسان است.(سوره احزاب)
250 | بنده الله | , ایران | ٢٣:٣٠ - ١١ بهمن ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
در مورد ايات سوره نور كه برائت ام المومنين عايشه را بيان ميفرمايد چه ميگوييد؟ لطفا هر كسي مسلمان است يكبار سوره نور را با معني بخواند

پاسخ :
با سلام

دوست گرامي

در اينکه آيه 11 سوره نور در خصوص عايشه نازل شده است يا نه بين علماء اختلاف است و دشمنان اسلام شيعيان را متهم مي کنند به اينکه العياذ بالله به عايشه همسر پيامبر نسبت فحشاء مي دهند . در حالي که در هيچ کتابي از کتب معتبر شيعه چنين چيزي به چشم نمي خورد و اين حرف دروغي بيش نيست چنانچه آلوسي از مفسرين معروف اهل سنت از اين حقيقت پرده برمي دارد : ونسب للشيعة قذف عائشة رضي الله تعالي عنها بما براها الله تعالي منه وهم ينكرون ذلك اشد الانكار وليس في كتبهم المعول عليها عندهم عين منه ولا اثر اصلا. به شيعه نسبت مي دهند که به عايشه تهمت فحشا مي زنند در حالي که شيعيان اين امر را شديدا انکارمي کنند و چنين نسبتي را قبول ندارند و کوچکترين اثري از چنين تهمتهايي ( نسبت به عايشه و... ) در کتب معتبر و مورد قبول شيعه يافت نمي شود .

تفسير الروح و المعاني ـ آلوسي ـ ج 18 ص 122 ذيل تفسير آيه 16 سوره نور.

جهت اطلاع بيشتر به اين آدرس رجوع کنيد


موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات
251 | مهسا | , آمریکا | ١٨:٢٧ - ٢٢ بهمن ١٣٩٢ |
0
 
1
پاسخ
من نمي توانم بفهمم چرا ازدواج و تشکيل خانواده که جزئ مقدس ترين نهاد هاي بشري است بايد دست آويز اهداف سياسي اجتماعي و ...باشد..آيااين استفاده ي ابزاري از زن نبوده است؟اين غيرقابل توجيه است که ازدواج با هرهدفي غيراز اهداف مقدس ازدواج صورت بگيرد.
پيامبر مي آيد با 54سال سن با دخترکي 9-10ساله ازدواج ميکند و ميگويد دليل آنسياسي بوده ..اين دليل خود دليي بسيارنکوهيده وزشت است که دختري که احتمالا صلاح خودش را به زور تشخيص بدهد يا ندهد به عقد خود دربياورد ..تا اينجايکار خودش بسيارشت است چه برسد که دليل آنهم استفاده ي ابزرايبوده باشد...من واقعا نمي دانم چه بگويم..لطفا کسي مرا راهنمايي کند

پاسخ :
باسلام

كاربر گرامي؛ سن عايشه به هنگام عقد حدود 17 سال و هنگام ازدواج با رسول الله صلي الله عليه و آله حدود 19 سال بوده و وي قبل از ازدواج با رسول الله صلي الله عليه و آله ازدواج ديگري هم داشته است در اين مورد به مقاله «عائشه، در چند سالگي با رسول خدا (ص) ازدواج كرده است؟» مراجعه نماييد.

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
252 | مرتضي | , ایران | ١٣:٠٧ - ٣٠ بهمن ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
بنده الله جان تا نباشد چيزکي مردم نگويند چيزها پيامبر(ص) غير از ام ؟؟؟؟؟ شما چندين همسر ديگر هم داشت چرا در مورد آنها چيزي نميگن؟ کسي که خودش ميگه دست عمر موقع غذا خوردن ميخورد به دست من همچين چيزي هم ازش بعيد نبود. افتااااااد؟
253 | مرتضي | , ایران | ١٣:١١ - ٠٣ اسفند ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
شما هم يک بار سوره تحريم رو بخونيد
254 | فاطمه | , ایران | ٠٢:٥٧ - ٠٧ اسفند ١٣٩٢ |
0
 
1
پاسخ
سوره ي لهب رو با معنيش بخونين لطفا خداوند به ابولهب كه اين قدر پيامبر اكرم صلوات الله عليه رو ازار داد به لعن ونفرين و.... نميگيره فقط جايگاهش رو در اخرت ميگه . ما چي جوري جرئت ميكنيم به اصحاب رسوالله به همسرا پاك ايشان به امهات المونين كم چيزي نيست مادر مومنان تو هين كنيم من يه سني هستم و به سني بودنم افتخار ميكنم ما به هيچ يك از اصحاب پيامبر و همسران ايشان توهين نميكنيم و اهل بيت پيامبرو از جان و دلمون دوست داريم من از شما ميپرسم ايا يه كافر نميتونه مسلمان بشه ايا ابوسفيان واقعا ظاهري مسلمان شده ؟ اهل سنت روي اين مسائل مانور نميده ولي همه ميدونيم خداوند توبه پذيرو مهربانه.و اما دوستي كه گفتن به اسلام واقعي روي اورين بايد در جوابشون بگم كه ايشون حكم ندن الله و اعلم ومن در روز قيامت به عنوان يك سني و تهمتي كه به ما زدن و مارو خارج از اسلام نبي اكرم دونستن نميگذرم. و اما در مورد حضرت ابوبكر صديق ايشان صديق بودند يعني راستگوترين وقتي كفار قريش ازش پرسين محمد كجاست گفت در پشتم به نظر شما چنين شخصيتي ترسوئه ؟. واما حضرت عايشه حضرت عايشه همسر با وفاي نبي اكرم است و در اين شك و شبهه اي نيست ما در مورد اينكه اياتي از سوره ي نور بر حضرت عايشه نازل شد يا حضرت حفصه بحث ميكنيم.تو اون ايات دربارهي بهتان صحبت شده اين كه نبايد ابرويي مسلماني بر سر حرفاي پوچ و بي اساس ريخته شه اما متاسفانه امروزه ميبينيم كه به حضرت عايشه و خلفاي راشيدين علي الخصوص حضرت عمر فاروق بسيار بيحرمتي ميشه وتهمت هاي ناروا بهشون زده ميشه. و در پايان سني و شيعه تو جامعه ايران هست ما همه ايراني هستيم پس بايد متحد باشيم و از بروز اختلافات داخلي جلوگيري كنيم شرط اصلي اتحاد اين است كه به مقدسات هم توهين نكنيم نسبت به هم جبهه گيري نكنيم تا بتونيم در امنيتو اسايش زندگي كنيم و براي سعادت اخروي بكوشيم

پاسخ :
باسلام

دوست گرامي؛ تهمت در مورد هيچ کسي مورد قبول نيست هر کس اين کار را بکند چه سني يا شيعه عمل او مردود است. اما اينکه اين کار را به شيعه نسبت مي دهيد و اهل سنت را از اين کار مبري مي دانيد صحيح نيست. سخناني که از کتب علماي شما آورده ايم را در مورد عايشه بخوانيد تا ديگر اين سخن را نزنيد. اين سخن از زبان همان صحابه اي نقل شده است که شما همه آنها را پاک و عادل مي دانيد در اين مورد به مقالات ذيل مراجعه نماييد.موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
255 | سمانه | , ایران | ١٨:٢٨ - ٢١ اسفند ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
سلام من شيعه هستم وبه شيعه بودنم افتخارميکنم
تو يکي از وبلاگاي اهل تسنن درمورد عايشه خوندم که خدا هرنوع آلودگي رو از پيامبرش دور ميکنه. اگر همسر نوح ولوط آلوده بودند سزايش را درهمين دنيا ديدند قبل ازمرگ پيامبرشون اما عايشه تا آخرعمر درخانه پيامبرزندگي کرد.جوابش چي ميشه؟
من اهل تربت جامم وسني زياد دراطرافم هست.قراره جلسه بعد دردانشگاه با دانشجويان سني درمورد عايشه مناظره کنيم لطفا اگه مطالب خوبي داريد واسم بفرستين

پاسخ :
باسلام

خواهر گرامي؛ با تشکر از احساس مسئوليت شما هم نسبت به مطالعات مذهبي که خودتان داشته ايد و به عقايد خود عمق و وسعت بخشيده ايد و هم از اين جهت که حساسيت محل تحصيل خود را درک کرده و در اين مسير زحمت بحث و مطالعه و مناظرات را بر خود تحميل کرده ايد؛ به شما تبريک مي گوييم و توفيقات خالصانه و هرچه بيشتر شما را از خداوند متعال خواستاريم اميدواريم خداوند به حق حضرت زهرا سلام الله عليها شما را در اين مسير و در تمام عرصه ها مختلف زندگي موفق و از اهل بيت عليهم السلام جدا نفرمايد.

جواب اين شبهه واضح است زيرا اولاً در زمان نوح و لوط تمام مشرکين و کفار مجازات شدند که همسران اين دو پيامبر هم همراه آنها مجازات شدند اما در زمان رسول الله صلي الله عليه و آله اراده الهي بر اين تعلق نگرفت که مشرکان را عذاب همگاني نمايد و خداوند در قرآن در اين رابطه به رسولش فرمود: اى پيامبر! تا تو در ميان آنها هستى، خداوند آنها را مجازات نخواهد كرد؛ و نيز تا گروهى از آنها استغفار مى‏كنند، خدا عذابشان نمى‏كند. «وَ ما كانَ اللَّهُ لِيُعَذِّبَهُمْ وَ أَنْتَ فيهِمْ وَ ما كانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ» (انفال/33) لذا خداوند اصلاً چنين عذاب همگانيي نداشته است تا چنين استدلالي بشود ؛ بله اگر چنين عذاب همگانيي صورت گرفته بود و خداوند اينها را از اين عذاب نجات داده بود آنوقت جاي اين استدلال بود.

ثانياً اين زنان ادعاي اسلام داشتند(ولو بظاهر) برخلاف زنان حضرت لوط و نوح عليهما السلام که جزو مشرکين بودند و دعوت شوهران خود را نپذيرفته بودند.

در مورد عايشه مقالات ذيل در اين سايت قرار دارد مراجعه نماييد.


و...

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
256 | yas | , ایران | ١٦:٠١ - ٢٧ اسفند ١٣٩٢ |
0
 
0
پاسخ
*عالي*
257 | كياني | , ایران | ١٠:٠٦ - ٠٧ فروردين ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
باسلام وخسته نباشيد من درخصوص ازدواج پيامبرباعايشه خيلي مطالعه داشتم ولي هميشه نتونستم خودم رامجاب کنم که دليل ازدواج چي بوده؟خيلي ازجواب هااين بوده بيايند توضيح بدهند نه سن عايشه 9 سال نبوده بلکه بيشتربوده بيشترين دلايل رابه مسائل سياسي وازدواجهاي قبيله اي براي بهبود روابط منوط مي کردند عده اي هم متوسل به اين مي شدند که اين درآن زمان رسم بوده که مردهاي باسن بالابادختران جوان ازدواج کنند.درخصوص مورداول هرطورهم که حساب کنيم درزمان ازدواج پيامبرباعايشه حداقل اختلاف سني 40 سال بوده است درمورد ازدواج قبيل اي براي استحکام آيادراون قبيله کسي نبوده که شرايط سني آن بيشتربه پيامبرمي خورده وازطرف ديگرداريم ک دراول دعوت پيامبرکه سران قريش به ابوطالب فشارآوردند پيامبردرجواب پيشنهادهاي سران قريش گفت اگرخورشيدرادردست راست من وماه رادردست چپ من بگذارند من دست ازدعوت خودبرنمي دارم چرا؟ چون پيامبرمي دانست خداوند بزرگترين پشتيبان اومي باشدمي گويند درآن زمان رسم بوده خوب خيلي چيزاي ديگرهم رسم بوديکي ازدلايل بعثت پيامبرمبارزه بااين رسوم غلط بوددرست است که مااعتقادراسخ داريم که خلفاسه گانه حق حضرت علي راغصب کرند امااين نکته هم نبايددورازذهن نگه داشت که حتي خليفه اول هم جايگاه بلندي نزد پيامبرداشت ازطرف ديگرخيلي ازکارهاي پيامبربه خاطراين بوده ک اين کاربعدازاورواج پيداکن آيا به نظرشماباتوجه به جمعيت بالاي دختران نسبت به پسران آيااين کارپيامبرراه حلي براي اين کارنمي باشد؟
258 | امير كياني | , ایران | ٢٤:٠٦ - ٢٢ فروردين ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
اين جواب هارا داديد اما من سوالات و شبهاتي باز برايم مطرح است 1- مقام پيامبر اسلام(ص) از نوح و لوط بسيار بالا تر است و ايشان معصوم و بدور از هرگونه اشتباه و خطا بوده اند پس چرا با کساني ازدواج کردند که بعد ها دشمنان اسلام شدند و اينکه گفته ميشود پيامبر و امامان علم لدني دارند چرا با ايندو ازدواج کردند
2- اگر پيامبر و امامان علم لدني دارند (که دارند) و از هرگونه اشتباه و خطا مصون اند چرا امام حسن (ع) با کسي ازدواج کردند که وي را به شهادت رساند و همين طور امام جواد(ع) لطفا مستدل و منطقي جواب بدهيد

پاسخ :
با سلام

دوست گرامي

اولا: هرچند پيامبران و امامان عليهم السلام از علم غيب خدادادي برخوردار بودند و از گذشته و آينده خبر مي‌دادند، ولي مکلف نبودند طبق علم‌شان عمل کنند، بلکه در همه موارد مگر مصلحت ايجاب کند، مطابق آن چه علوم عادي اقتضا مي‌کرد، عمل مي‌نمودند. همان گونه که خداوند مي‌توانست در تمام برخوردهاي بين کفر و توحيد، پيامبران، امامان و اولياي الهي و رهروان راه حق را پيروز گرداند و کفر و کافران را مغلوب کند، ولي اين کار را جز در موارد استثنايي انجام نداد، زيرا که سنت الهي بر اين است که جريان امور دنيوي به طور عادي و طبيعي پيش رود.

بويژه اينکه عمل بر اساس علم غيب با حكمت بعثت انبياء و نصب ائمه منافات دارد؛ زيرا در اين صورت جنبه الگو بودن خود را از دست خواهند داد؛ و ساير افراد بشر از وظايف فردى و اصلاحات اجتماعى به بهانه برخوردار بودن ائمه از علم غيب و عمل بر اساس علم خدادادى از وظيفه خود سرباز خواهند زد. همچنين عمل براساس علم غير عادى موجب اختلال در نظام عالم هستى است؛ زيرا مشيت و اراده خداوند به جريان امور بر اساس نظام اسباب و مسببات طبيعى و علم عادى نوع بشر تعلق گرفته است.به همين جهت پيامبر و ائمه (ع) براى شفاى بيمارى خود و اطرافيان خويش از علم غيب استفاده نمى كردند شايد يكى از حكمت هاى ممنوع بودن تمسك به نجوم تسخير جن و غيره براى غيب گويى و كشف غير عادى حوادث آينده نيز همين اختلال در نظام عالم هستى باشد.

ثانيا: پيامبر اكرم(ص) و ائمه (ع) تكاليف و وظايف مخصوص به خود دارند به همين جهت آنان در عين اين كه مى دانستند در فلان جنگ دشمن غلبه خواهد كرد وظيفه داشته اند اقدام كنند؛ يا مى دانستند كارى كه انجام مى دهند منجر به شهادتشان خواهد شد، مثل خوردن ميوه مسموم يا رفتن على (ع) به مسجد كوفه در شب نوزدهم رمضان با اين حال وظيفه داشته اند اين كارها را انجام دهند و اين اعمال هر چند براى ما به هلاكت انداختن نفس و حرام است اما براى آنان وظيفه اى مخصوص است مثل نماز شب كه براى رسول اكرم (ص) واجب بوده است اما براى ساير مسلمانها واجب نيست. الميزان، ج 18، ص 194. لذا در خصوص ازدواج آنها نيز همين مطلب را مي شود آورد پس آنها به تکليف الهي خود عمل کردند

ثالثا: اين نوع ازدواج‌ها دليل بر تاييد آن زنها نيست؛ چون حقانيت طبق انطباق اعتقادات و عملکرد افراد با عقل، وحي و سنت رسول اکرم (ع) و اهل بيت (ع) مي‌باشد و نه چگونگي ازدواج. والا بايد بين حقانيت پيامبر اکرم (ص) با همسران که اذيتش کردند و يا بين امام حسن مجتبي (ع) و همسرش و يا امام جواد (ع) و دختر مأمون و ...، يکي را محق بدانند. پس، ازدواج دليل بر حقانيت شخص يا خانواده‌ي او نيست. مگر آن که معصوم (ع) درباره‌ي آنان مطلبي فرموده باشد.

رابعا: هنچنانکه گفته شد يکي از علل اين ازدواجها بخاطر امتحان الهى براى امت اسلام بود تا بيش از پيش، خيانت و پستى بدخواهان و مظلوميت و بزرگوارى معصومان در طول تاريخ نشان داده شود

خامسا: علت ديگر اين نوع ازدواجها، مسئله سياسي بود يکي از سياستهاي مهم ائمه عليهم السلام در طول زندگي اين بود که تا مي توانند جان شيعيان را حفظ کنند با توجه به اينکه شيعيان در خطر بودند لذا امام جواد عليه السلام با ازدواج خود توانست مقداري شيعه ستيزي مامون جلوگيري کند

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات
259 | اسماعيلي | , آمریکا | ١١:٤٦ - ٠٣ ارديبهشت ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
حقيقتا منهم هيچوقت نتونستم قانع بشم که چطور تنها راه پياده کردن سياست ازدواج با دختران کم سن و سال بوده حال چرا با يک زن سالخورده و از پا افتاده ازدواج نمي کردند تا هم از او حمايت کنند و هم به سياستشون بپردازند.
ديگه اينکه چرا اصلا بايد از زن استفاده ي ابزاري بشه مگر زن و مرد از نفس واحده نيستند .خوب مي خواستند راه ديگري پيدا کنند براي مصالحه مثلا پسرانشون رو به خونبها يا امانت نزد هم بگذارند يا براي پسران قبيله شون از قبايل ديگه دختر بگيرند.
واما در مورد عايشه ...
اولين باره که مي شنويم ايشان بيوه باشند و تا انجا که ما شنيده ايم از افتخارات ايشان اين بوده که باکره قدم به خانه ي پيامبر گذاشتند.
تنها راه ايجاد کردن صلح که ازدواج نيست.اينها هيچکدام دلايل قانع کننده اي نيست مگر اينکه در مورد اين مسئله هم مثل خيلي از مسائل ديگر اينطور استنباط کنيم که در ان زمان پيامبر حتما دليل قانع کننده اي داشتند که در حال حاضر ما از ان بي اطلاعيم.
به نظر من وقتي نميتوانيد جواب قانع کننده اي بدهيد بي خود اين بحث ها را وسط نکشيد و مردم را دچار شک و شبهه نکنيد.
من عاشق پيامبرم و حال و هواي روضه ي رضوان را هرگز نميتوانم فراموش کنم ولي نميدانم چرا تو اين يه مورد نميتوانم بپذيرم که مصلحت باعث ازدواج شود انهم در مورد شخص پيامبر .
کسي بوسه بر دستان دخترش ميزد چطور ممکن است دختر ديگري را وسيله قرار دهد.محال است.

پاسخ :
باسلام

دوست گرامي

1. بيشتر همسران رسول گرامي اسلام صلي الله عليه و اله بيوه و سالخورده بوده اند.

ايشان در سنين جواني با خديجه که پانزده سال از ايشان بزرگتر بود ازدواج نمودند و ام سلمه و سوده و جويريه و ام حبيبه و زينب و حفصه و عايشه(طبق نقلي) ... بيوه بوده اند و برخي مانند ماريه کنيز بوده اند و برخي هم مانند خوله خود را به پيامبر بخشيده بود و عايشه و حفصه هم به درخواست پدرانشان به ازدواح رسول الله در آمده بودند. لذا با اين وجود جايي براي سخن شما نمي ماند.

2. ازدواج يکي از راههاي ارتباط بوده يکي ديگر از اين راهها بستن پيمانهاي قبيله اي بوده که اين دو راه بيشتر در ميان اعراب داراي اهميت بوده است.

3. شايد دليل اين عدم پذيرش شما عدم درک آن زمان باشد. بين آن عصر با عصر ما فرق بسياري است. شما نبايد شرايط اين زمان را در نظر بگيريد و حقايق را از اين دوربين ببينيد. ممکن است کاري در يک دوره بسيار خوب ودر دوره ديگر همان عمل بد باشد.

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
260 | جواد معلومي | , ایران | ١٧:٤٤ - ٠٨ خرداد ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
درجواب انکه اگرحضرت ابوبکر خائن بود پس چرا پيامبر در غارهنگامي که مشرکين امدند وحضرت ابوبکر کمي اضطراب داشتند پيامبر (ص)در ان موقع به حضرت ابوبکر (لا تحزن ان الله معنا)نترس همانا خداوند با ماست

پاسخ :
با سلام

دوست گرامي

معيت خدا با همه هست در آيات قرآن آمده است «هُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ ما كُنْتُمْ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ بَصيرٌ »و هر جا باشيد او با شما است‏ حديد 4 آيا اين دلالت دارد که حتما کساني که خدا با آنها ست، آدمهاي خوبي هستند ؟!

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات
261 | دانشجو | , ایران | ١٣:١٩ - ١١ خرداد ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بنام خدا
با سلام
جناب جواد معلومي کامنت 259
چرا در غزوه احد هنگامي که ابوبکر و عمر و عثمان و ... فرار کرده بودند خداوند متعال پيامبر (ص) را با معجزه نجات ندادند؟
ولي در داخل غار خداوند با معجزه پيامبر (ص) را از خطر مرگ نجات دادند؟ ( منظورم تخم گذاشتن پرنده و تار عنکبوت مي باشد)
جوابش خيلي ساده است چونکه در غزوه احد مسلمان و جوان باايماني مثل امام علي (ع) وجود داشت که از پيامبر (ص) دفاع کند که نيازي به معجزه نباشد ولي در داخل غار مسلماني نبود که از پيامبر(ص) مواظبت کند وگرنه لازم به نجات جان پيامبر (ص) از راه معجزه نبود.
اهل سنت اصرار دارند که ابوبکر يا غار بوده ولي در عين حال بي ايماني و مسلمان نبودن ابوبکر رو اثبات ميکنه.
262 | جواد معلومي | , ایران | ١٤:١٥ - ٢٠ خرداد ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
اگر ابوبکر خائن مي بود چرا در هنگامي که کفار جلو غار حرا امدند ابوبکر باسروصدا کفار را از وجود پيامبر در انجا اگاه نساخت

پاسخ :
با سلام

دوست گرامي

اولا: بايد ثابت شود همراه رسول خدا صلى الله عليه وآله در غار، ابوبكر بوده نه شخص ديگري. روشن است كه از خود آيه قرآن كريم چنين مطلبى هرگز ثابت نمى‌شود؛ چرا كه در آيه غار، هيچ اسمى از ابوبكر برده نشده و صرفا سخن از همراهى است كه با رسول خدا در غار بوده است؛ اما اين كه آن همراه چه كسى است، بايد به كمك روايات موجود در منابع تاريخى و روائى ثابت شود كه آن‌هم با مشكلاتى مواجه است جهت اطلاع بيشتر در اين خصوص به اين آدرس رجوع کنيدثانيا: همچنانکه از منابع استفاده مي شود علت اينکه پيامبر صلي الله عليه و آله ابوبکر را به همراه خود برد بخاطر اين بود که ترس اين را داشت که مبادا ابوبکر جاي حضرت را به کفار نشان بدهد لذا حضرت به همراه خود برد جلوي لو دادن او را بگيرد


ثالثا:اين مطلب شما با آنچيزي که اهل سنت مي گويند که ابوبکر ترس اين را داشت که به پيامبر آسيبي برسد منافات دارد؟!

رابعا: اگر ابوبکر در اين صورت داد و بيداد مي کرد جان خودش نيز در خطر بود همچنانکه از آيه غار استفاده مي شود لذا پيامبر صلي الله عليه و آله او را دلداري مي داد که خدا با ماست

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات
263 | ميثم | , ایران | ١٣:١٤ - ٠٣ تير ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
سلام خدمت دوستان ودشمنان درست است که درقرآن امده است که (زيرا زنان زناكار براي مردان زناكار هستند)ووقتي براي هم هستندکه باهم ازاين زندگي راضي باشندچون طلاق وجودداردپس قرآن درست ميگويد

پاسخ :
باسلام

دوست گرامي؛ گرچه منظور شما براي ما واضح نيست ولي خداوند در آيه «الخبيثات للخبيثين و الخبيثون للخبيثات و الطيبات للطيبون و الطيبون للطيبات» حکم اجباري براي همراهي زنان پاک با مردان پاک و خبيث با خبيث نداده است بلکه خداوند در اين ايه لياقت و شايستگي آنها را مطرح کرده است که پاک لياقت ازدواج با پاک و خبيث لياقت ازدواج با خبيث را دارد. برخي از مفسران هم منظور از آن را سخنان نيکو و سخنان تهمت گونه و ناپاک دانسته اند که به ترتيب براي زنان و مردان پاک و خبيث است.

وجود همسراني خبيث براي افرادي مانند حضرت نوح و لوط و امام حسن عليهم السلام و همسران پاک براي افرادي خبيث مانند فرعون و يزيد و... حقيقت معناي اين آيه را نشان مي دهد.

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
264 | بنده اي از بندگان پروردگار | , ایران | ١٨:٣٨ - ٢٨ تير ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بسم الله الرحمن الرحيم وقتي دين پروردگاربا اخرين رسول خدا کامل مي شود پس تمام وجود وحيات ايشان بيانگر همان دين است ووقتي مي گوييم رسول الله معصوم است يعني تمام اعمالش. براي مابيانگر همان دين است زهرا س هميشه از درون سرزميني پاک همچون خديجه کبري س متولد خواهدشدوتحت سرپرستي روح زنده ي مولا علي ع قرار خواهد گرفت با ان که سرزمين نو پاي ديگري با منسوبان افراطي وفاسدش مدعي ولايت وجانشيني رسول الله خواهند بود شايد در اين زمان وسلام
265 | ويس وارناي | , ایران | ٠٢:٣٤ - ٢٣ مرداد ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
با سلام
من همه سوال و پاسخ ها رو مطالعه کردم و غالب پاسخ ها قانع کننده بود . از اين بابت خدا رو شاکرم که به من قدرت درک مسائل رو عنايت داشت. اما سوالي دارم که هيچکس پاسخ نمي دهد و گاها" از پرسشش ابا دارم. مي خواهم بدانم آيا مولا علي (ع) مدل نماز خواندن و وضو گرفتنش با نبي اکرم (ص)فرق داشته است؟ البته " معتقدم بايد بر اساس قران نماز را به پا داشت و شايد دست بسته و دست باز بودن به هنگام نماز در اصل مطلب فرقي ايجاد نکند .

پاسخ :
باسلام

دوست گرامي

حضرت امير عليه السلام نفس پيامبر صلي الله عليه و آله و تعليم ديده ايشان و تابع محض ايشان بودند چگونه ممکن است که ايشان از ولي خود تبعيت نکنند و در نماز و وضو همانند ايشان نباشند؟ تغييراتي که وضو و نماز اهل سنت با شيعه دارد بدعتهايي است که خلفاي سه گانه و بعضا ائمه اربع اهل سنت در آن ايجاد کردند و حضرت امير عليه السلام در دوران خلافت خود سعي در اصلاح آنها داشتند که موفق به اصلاح آن بخاطر مشغله هاي جنگي و سياسي پيدا نکردند و در مورد برخي هم مردم زير بار نرفتند.

در اين مورد به مقالات ذيل مراجعه نماييد:


و در صفحه [2] و [3] و [4] و [5] و [6] و [7] و [8] بخش «خارج فقه مقارن» در مورد وضو و نماز مقالات فراوان و مفصلي وجود دارد مراجعه نماييد.

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
266 | علي اكبردهقان | , ایران | ١٥:٠٨ - ٢٤ مرداد ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
الحمدلله
دست همتون درد نکنه که با اين بحثهاي عاليتون خيلي ها مثل بنده حقير رو از خيلي شبهات نجات داديد
اجرکم عندالله
267 | ye bashar | , آمریکا | ١١:٣٩ - ٢٨ مرداد ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
خيلي ممنون از مطلبي که گذاشتيدوخيلي ممنون به خاطر پاسخ هاي قانع کننده وپر محتواتون.من يه سوال دارم که تا حالا کسي پاسخ قطعي به من نداده.در حديث پيامبر اکرم (ص) در مورد نماز هاي يوميه ذکر شده که نماز هاي يوميه همچون چشمه ساري است که انسان روزي پنج نوبت خود را در آن شستشو ميدهد.پيامبرمون دقيقا فرمودن پنج بار،چرا ما شيعيان سه نوبت نماز ميخونيم؟آيا اينطور نماز خوندن اشکالي نداره؟

پاسخ :
با سلام

دوست گرامي

خواندن نماز در پنج نوبت افضل است، اما برخلاف عقيده اهل سنت اين مسأله واجب نيست. وقت خواندن نماز ظهر و عصر پشت سر هم يا با فاصله جايز است. ولي براي هر يک از ظهر و عصر يک وقت فضيلت است که خواندن نماز در اوقات فضيلت خودشان مستحب است. وقت فضيلت نماز ظهر از اوّل ظهر است تا وقتي که سايه شاخص بعد از ظهر به اندازه «دو هفتم» خودش اضافه شود و فضيلت عصر هنگامي است که سايه شاخص به اندازه خودش اضافه شود و اگر کسي در اول ظهر نافله ظهر و نماز ظهر را بخواند بهتر است بلافاصله نماز عصر و نافله آن را بخواند.طبق روايات رسول خدا و اهل بيت(ع) مستحب است نمازهاي يوميه در پنج وعده خوانده شود ولي با هم خواندن هم جايز است. اختلاف شيعيان با اهل تسنن بر سر جواز اين مسأله است؛ يعني، آنها مي گويند ظهر و عصر و مغرب و عشا جايز نيست با هم خوانده شود ولي شيعيان مي گويند جايز است، گرچه مستحب در جدا خواندن است.

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات
268 | ye bashar | , آمریکا | ٢٤:٠١ - ٢٨ مرداد ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
خاک بر سرما که هنوز امام زمانمون در غيبت هستند ولياقت بهره مندي از ايشان به صورت حضوري در بينمون نداريم.به جاي بحث وجدل رو مسئله اي که کاملا حقيقتش مشخصه بيايد يه کاري واسه ظهور کنيم.بس نيست اين همه شک وشبهه اي که دامن گيرمون شده؟علت اصليشم نبود امام معصوم بينمون هست.يعني همون عدم لياقت ما
269 | farzaneh rouhi | , آمریکا | ٠٤:١٨ - ٠٣ شهریور ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
با عرض سلام.شما فرموديد علت ازدواج هاي متعدد پيامبر با زنان مختلف سياسي بوده است اما اگر اينطور بوده باشد بهتر نبود پيامبر براي مسائل سياسي چاره ديگري مي انديشيدنند تا اين عمل زشت و خانه خراب کن تعدد زوجات در ميان افراد جامعه نيز رواج پيدا نکند؟يا حداقل ميفرمودند گرفتن زنهاي متعدد فقط خاص پيامبر است و افراد عادي حق انجام اين کار را ندارند و در ضمن براي حفظ مسائل سياسي نميشد بجا اينکه زنان را به غقد خود دربياورد انها را خواهر خود ميکرد صيغه خواهر ي بين انها خوانده ميشد .الان حضرت محمد کجاست تا ببيند چه خانواده هايي از هم پاشيده شدند بدليل انجام اين کار زشت؟

پاسخ :
باسلام

خواهر گرامي

1. تعدد زوجات در جامعه عرب يک مساله کاملاً معمول و طبيعي بوده است.

2. رسول الله صلي الله عليه و آله اگر مصلحت جامعه را تشخيص ندهند که رسول نيست.

3. تعدد زوجات به خودي خود مشکلي ندارد اين افراد اند که زندگي را با مديريت غلط خود به آشوب مي کشند.

4. تعدد زوجات بيش از چهار تا، فقط به رسول الله صلي اله عليه و آله اختصاص دارد و اين يک مساله مسلم و متواتر نزد شيعه و اهل سنت مي باشد.

5. تعدد زوجات تا چهار زن در قرآن ذکر شده و قابل انکار و ابطال نيست.

6. صيغه عقدي براي ايجاد خواهري وجود ندارد.

7. از هم پاشيده شدن زندگي در اينگونه مواقع يا بخاطر مديريت ناصحيح مردان و يا هم بخاطر حسادت هاي بي خود زنان است که نمي شود بخاطر اين افراد بي جنبه و بي مديريت، جلوي عمل حلال شرعي را گرفت بله بايد فرهنگ صحيح آن را در جامعه پياده نمود.

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
270 | افرا بهار | , آمریکا | ١٧:٥٠ - ٠٧ شهریور ١٣٩٣ |
1
 
0
پاسخ
خواهش ميکنم نظر سنجي رو در کشورهايي اسلامي وعرب زبان انجام بديد ببنيد چند درصد زنان به صورت اختياري نه از روي ناچاري وپذيرش عرف جامعه شان قلبا و عقلا با چند همسري شوهرانشان موافقند .هيچ زني وتاکيد ميکنم هيچ زني حتي زن بيوه اي که همسر دوم مردي ميشه از سر رضايت اين کار رو نميکنه ناچاره.اين فرهنگ بشر .فرهنگ مرد سالارانه بششر که در تمام تاريخ .زنان را مجبور به پذيرش شرايط کرده است .فرهنگي مثل اينکه يه زن مطلقه نميتونه بايه مرد مجرد ازدواج کنه يا مرد براي کمک به يک زن بيوه حتما بايد باهاش ازدواج کنه يا در جوامع عرب که زن حق راي حق رانندگي نداره چطور ميتونه با چند همسري مخالف باشه؟معتقدم پيامبر به دلايل مختلف ازدواج هاي متعدد داشته ولي اين امر در زمان امروز ودر مورد مردان امروز که مثله پيامبر وائمه معصوم نبوده وتوانايي برقراري عدالت همانگونه که قران فرموده وتنها در اين حالت 4همسري را مجاز دانسته ان صدق نميکنه اين امر در زمان امروز جز رواج فساد و شهوت راني وهوس راني ونابود کردن بنيان خانواده ها ومشکلات فرواوان براي خانواده ها زنان وفرزندادن چيز ديگري نيست
271 | احمد | , ایران | ٠٩:٣١ - ٢٤ شهریور ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
باسلام وادب واحترام
مسئول تحقيق وپاسخ به شبهات ،شما در حدي نيستيد که بخواهيد در مورد عايشه صديقه که در سن 7سالگي به عقد رسول خدا در آمدند ودر سن 9 سالگي باايشان ازدواج کردند قضاوت کنيد،ترس از خدا چيز خوبي ونشانه ايمان است اگر رسول خدا نتواند طفل 6و7ساله را درست تربيت کند پس همه چيزها زير سوال مي رود قدري منصف باشيد تهمت به همسر پيامبر تهمت به پيامبر است ،مثال دوزن پيامبران ديگر هيچ مصداقي با دوهمسر پيامبر ندارد اين خانمهاي مطهره وشريفه که قران نام مبارکشان را ام المومنين گذاشته مبرا هستند از تهمت هايي که ياوه گويان به آنها زدند اينها در زمان ي که پيامبر ص به پيامبري مبعوث شده بود به افتخار همسري پيامبر نايل گشتند ان دوتا زنهاي پيامبران ديگر قبل از اينکه شوهرشان پيامبر شود زن ايشان بوده اند اصلا مثالتان صحيح نيست ومقط عوامفريبي است ، دست از توهين به مادر همه مومنان برداريد شرم آور است .

پاسخ :
باسلام

دوست گرامي

1. ما به کسي توهين نکرده ايم بلکه واقعيات را بيان کرده ايم در عين حال ايشان را ام المومنين مي دانيم اما معتقديم اين لقب دلالت بر عصمت ايشان ندارد بلکه ايشان طبق روايات مختلف داراي خصلتهاي مني بوده و مهمترين تخلف عايشه مقابله با خليفه زمانشان يعني اما علي عليه السلام و انحراف هزاران نفر بوده که اين گناه کمي نيست در اين مورد طبق روايات مختلف پيامبر صلي الله عليه و آله پيش گويي هايي هم کرده بوده اند و ايشان را از اين کار باز داشتند. مضاف به اينکه خداوند در قرآن تصريح به انحراف آنها نموده است(آيه 4 سوره تحريم و... ر.ک: آيا آيه‌اى در شأن عائشه و حفصه نازل شده است؟ )

2. شما از کجا فهميديد که زنان نوح و لوط مربوط به قبل از نبوت آنهاست؟

3. در مورد سن و رواياتي در مورد برخي از اعمال عايشه به مقالات ذيل مراجعه نماييد:


و... .

موفق باشيد

گروه پاسخ به شبهات

(1)
272 | لطفعلي حداد | , ایران | ٢٠:٤١ - ٣١ شهریور ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
يلداخانم پاريزي قاعدتا همسران پيامبر سن بالا ويايسه وبيوه بودند غير ارعايشه
273 | ali | , ایران | ٢٣:٥٥ - ٠١ آذر ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
سلام به تمام مروجين اسلام ناب محمدي،من جواب هاي سوالات را خواندم به نظرم جواب ها خوب ونکته سنجي در آنها ديده مي شد مي خواستم سوال کنم آيا کتابي را مي توانيد معرفي کنيد که کذب هاي عايشه در روايت کردن حديث از پيامبر در خود جاي داده باشد با تشکر از شما

پاسخ :
با سلام
دوست گرامي
در خصوص اينکه کتابي مستقل در اين باره نوشته شده باشد ما سراغ نداريم
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
274 | احمدي | , ایران | ٠١:١٩ - ٠٤ آذر ١٣٩٣ |
0
 
1
پاسخ
دين من انسانيت و خدايم وجدانم است
275 | فقط حيدر اميرالمومنين است | , ایران | ٢١:٤٤ - ١٨ آذر ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
سلام و عرض تشکر و قدرداني از مسيولين گرامي سايت و خدا قوت ميگم به دوستان شيعه و محبين اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام به خاطر بحث با انسان هاي بي منطق و بي ادبي مثل آقاي محمد امين که فقط بلدن مطالب سايت هاي گزافه گوي جماعت ؟؟؟را کپي کنن و الحمدالله که پاسخ مستدل و مطقني به ايشون داده شد . اللهم صلي علي فاطمه و ابيها و بعلها و بنيها و سرالمستودع فيها به عددما احاط به علمک. الله عجل الوليک الفرج
276 | ح.علامه | , آمریکا | ٢٠:٢٥ - ٠٧ دي ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
اللهم صلى على محمدوآل محمدوعجل فرجهم.دست شما درد نکند از تمام مطالب استفاده کردم موفق وپايدار باشيد.
277 | سپهر ن | , ایران | ١٣:٥٦ - ٠١ بهمن ١٣٩٣ |
0
 
0
پاسخ
بر اساس تاريخ‌نگاري ابن خلکان، عايشه هنگام عقد 9 سال سن و هنگام عروسي 12 سال سن داشت
278 | م - خضرایی | , آمریکا | ١٨:٥٥ - ٢٠ بهمن ١٣٩٣ |
1
 
0
پاسخ
با سلام لطفا در مورد اینکه در قرآن آمده چهار همسر نه بیش . چرا پیامبر 5 همسر داشته اند چرا ؟ و چرا باید مذهب داشته باشیم مگر دین که از جانب خدا رسول و قرآن است کافی نیست چرا ؟

خدا اجرتان دهد.

پاسخ :
باسلام
دوست گرامي
اولا:  قبل از آن که حکم حرمت ازدواج بیش از چهار زن نازل شود، همه زنان آن حضرت به عقد ایشان در آمده بودند. لذا آيه شامل پيامبر که قبلا ازدواج کرده بود نميشود
ثانيا: برخي از احکام هستند که منحصر به پيامبر بوده و کسي ديگر در اين حکم با او شريک نيست  يعني بعضی از احکام و اختیارات اختصاصی منحصر به فرد خودش بود، مانند وجوب نماز شب بر شخص ایشان (با این که بر دیگران واجب نیست)، اجازه داشتن بیش از چهار همسر و... بودند که خداوند حکیم به خاطر مصالح و اهداف با ارزشی این احکام را بر آن حضرت تشریع کرد و رسول گرامی اسلام (ص) در ازدواج های متعدد خویش، اراده و مقاصد الاهی را دنبال می کردند.
ثالثا: ازدواج های پیامبر(ص) برای اهداف والایی بود مثل نجات برخی از زنان (سوده و ام حبیبه دختر ابوسفیان) از افتادن در دامن قبایل کافر و مشرک، تحکیم روابط با قبایل بزرگ عرب و جلب حمایت آنان (ازدواج با عایشه و حفصه)، حفظ مقام و آبروی بعضی از زنان با شخصیت (زینب بنت ججش)، جبران زحمت ها و سرپرستی از یتیمان آنان (ام سلمه)، باطل کردن حکم جاهلی در باره همسر پسرخوانده (زینب بنت جحش)، آزادی اسیران جنگی و تحکیم مبانی اسلام در قبایل غیر مسلمان (جویریه و صفیه) و... بوده است.
لذا پيامبر در اين ازدواج به دنبال مسائل شخصي و نفسي نبودند والا بايد حضرت در دوران جواني با آنها ازدواج مي کرد نه در سند بالاي پنجاه سال و نه اينکه با زناني ازداوج کند که سني از آنها گذشته باشد مگر در چند مورد که بخاطر مسائل سياسي ازدواج کرد مانند ازدواج با عايشه و حفصه . جهت اطلاع بيشتر به اين آدرس رجوع کنيد
http://www.valiasr-aj.com/persian/shownews.php?idnews=5124&startrec=1
اما در خصوص اينکه چرا بايد مذهب داشته باشيم مگر دين کافي نيست، بايد عرض شود که بله دين مورد تاييد خدا همان دين اسلام است اما از آنجا که هر ديني که توسط پيامبران آورده شد ، برخي در کنار اين دين بخاطر منافع شخصي خود شروع به دين سازي کرده و مشابه آن دين را که واقعي نبود و بدلي بود  را به مردم عرضه مي کردند بخاطر اين اختلافاتي رخ مي داد  لذا خداوند طبق آيات قرآن امر کردند که بايد از بهترين قول تبعيت کردد  {الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمْ اللهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الاَْلْباب لزمر 18
و يا پيامبر که  نيز که خبر داشت که بعد از خودش چه  اتفاقاتي و فرقه ها  به وجود خواهد آمد ، لذا فرمودند بايد از يک فرقه که اهل نجات است پيروي کرد: أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ قَالَ: تَفَرَّقَتْ الْيَهُودُ عَلَى إِحْدَى وَسَبْعِينَ أَوْ اثْنَتَيْنِ وَسَبْعِينَ فِرْقَةً وَالنَّصَارَى مِثْلَ ذَلِكَ وَتَفْتَرِقُ أُمَّتِي عَلَى ثَلَاثٍ وَسَبْعِينَ فِرْقَةً .
قال أبو عِيسَى حَدِيثُ أبي هُرَيْرَةَ حَدِيثٌ حَسَنٌ صَحِيحٌ.
الترمذي السلمي، ابوعيسي محمد بن عيسي (متوفاي 279هـ)، سنن الترمذي، ج 5 ، ص 25، ح6440 ، كِتَاب الْإِيمَانِ، باب ما جاء في افْتِرَاقِ هذه الْأُمَّةِ ، تحقيق: أحمد محمد شاكر وآخرون، ناشر: دار إحياء التراث العربي – بيروت؛
با اين وجود اين نشان مي دهد که خود مردم به حزبها  و مذاهب  مختلف تقسيم شدند اما اينکه در بين اينها کدام حق است و کدام هماني است که دنباله رو راه پيامبر است، بايد دنبال آن رفت و پيدا کرد
و اين از پيامبر بعيد است که آن مذهب حق را نگفته باشد حضرت عمل به قرآن وعترت مانع گمراهي امت خود مي داند
في صحيح مسلم: وَأَنَا تَارِكٌ فِيكُمْ ثَقَلَيْنِ أَوَّلُهُمَا كِتَابُ اللَّهِ فِيهِ الْهُدَى وَالنُّورُ... ثُمَّ قَالَ «وَأَهْلُ بَيْتِي أُذَكِّرُكُمُ اللَّهَ فِي أَهْلِ بَيْتِي أُذَكِّرُكُمُ اللَّهَ فِي أَهْلِ بَيْتِي أُذَكِّرُكُمُ اللَّهَ فِي أَهْلِ بَيْتِي».
النيسابوري، مسلم بن الحجاج ابوالحسين القشيري (متوفاي261هـ)، صحيح مسلم، ج 4 ، ص 1873، 2408، باب فضائل علي بن أبي طالب ، تحقيق: محمد فؤاد عبد الباقي، ناشر: دار إحياء التراث العربي - بيروت.
و يا در جاي ديگر آمده است
حدثنا أحمد بن يحيى الكوفي قال أخبرنا أبو غسان قال أخبرنا عمرو بن حريث عن طارق بن عبد الرحمن عن زيد بن وهب قال بينما نحن حول حذيفة إذ قال كيف أنتم وقد خرج أهل بيت نبيكم في فئتين يضرب بعضكم وجوه بعض بالسيف فقلنا يا أبا عبد الله وإن ذلك لكائن قال أي والذي بعث محمدا بالحق أن ذلك لكائن فقال بعض أصحابه يا أبا عبد الله فكيف نصنع إن أدركنا ذلك الزمان قال انظروا الفرقة التي تدعو إلى أمر علي رضي الله عنه فالزموها فإنها على الهدى
از حذيفه نقل شده است که در هنگام بروز فتنه با فرقه‌اي باشيد که به امر علي دعوت مي‌کنند اين اينها بر هدايت هستند
مسند البزار (4/329) : 2810ـ
http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=sokhan&id=426
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
 
279 | محمد زمانی | , ایران | ٠٠:٢٨ - ٠١ شهریور ١٣٩٤ |
0
 
0
پاسخ
زمانیکه حضرت رسول (ص) با عایشه در مورد اصلاح حجر اسماعیل صحبت میکردند ایشان خطاب به عایشه میفرماید اگر قوم تو کافر نبودند من درب خانه خدا را با زمین یکسان میکردم . آیا منظور حضرت (ص) از قوم عایشه خانواده عایشه است ؟ قوم عایشه در این کار نفوذ و دخالت داشته اند و متعصب بوده اند؟

پاسخ :
باسلام
دوست گرامي
اگر در روايت دقت کنيد مشخص است که آمده است« وَلَوْلَا أَنَّ قَوْمَكِ حَدِيثٌ عَهْدُهُمْ بِالْجَاهِلِيَّةِ فَأَخَافُ أَنْ تُنْكِرَ قُلُوبُهُمْ أَنْ أُدْخِلَ الْجَدْرَ في الْبَيْتِ وَأَنْ أُلْصِقَ بَابَهُ بِالْأَرْضِ»
در اين روايت قومک آمده است که مراد طايفه عايشه را مي گويد که نشان مي دهد که عده آنها زياد بوده است لذا آمده است « تنکر قلوبهم » يعني پيامبر  (ص) اگر اين کار را مي کرد انها انکار کرده و يک فتنه بزرگي رخ مي داد که حضرت بخاظر ترس از انکار آنها و عکس العمل آنها، تغيير باب کعبه را رها کرد
ابن بطال نيز در شرح خود مي نويسد:
عهدهم بالكفر فأخاف أن تنكر قلوبهم أن أدخل الجدر فى البيت ) . فامتنع - صلى الله عليه وسلم - من هدم البيت وبنيانه على قواعد إبراهيم من أجل الإنكار الحاصل لذلك .
شرح صحيح البخاري لابن بطال  ج 10   ص 294
موفق باشيد
گروه پاسخ به شبهات
 
 [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7]   قبلی
* نام:
* ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها