2021 August 5 - پنج شنبه 14 مرداد 1400
آزمایش سلاح‌های شیمیایی بر روی زندانیان عراقی توسط داعش
کد مطلب: ١٣٩٩٩ تاریخ انتشار: ٢٧ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٥:٥٢ تعداد بازدید: 259
اخبار » عمومي
آزمایش سلاح‌های شیمیایی بر روی زندانیان عراقی توسط داعش

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی از آزمایش سلاح‌های شیمیایی بر روی زندانیان عراقی توسط داعش پرده برداشتند.

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی از آزمایش سلاح‌های شیمیایی بر روی زندانیان عراقی توسط داعش پرده برداشتند.

 کارشناسان وابسته به سازمان ملل در گزارشی فاش کردند که گروه تروریستی داعش سلاح‌های شیمیایی را برای اطلاع از میزان تاثیرشان بر روی زندانیان عراقی آزمایش کرده است.

گزارش‌ها درباره استفاده داعش از سلاح‌های شیمیایی در اوایل سال ۲۰۱۵ منتشر شد و مقامات اطلاعاتی آمریکا و عراق در آن زمان نگرانی شدید خود را از اینکه داعش به طور فعال به دنبال تولید این نوع سلاح است، ابراز داشتند.

طبق این گزارش، نتایج تحقیقات جدید حاکی از آن است که آزمایشاتی توسط داعش بر روی گروگان‌ها و بازداشت شدگان عراقی پس از کنترل این گروه بر شهر موصل در سال ۲۰۱۴ انجام شده است که پیش از این اشاره‌ای به آن نشده بود.

طبق گزارش یک کمیته وابسته به شورای امنیت، این تحقیق از آنجا آغاز شد که داعش از دانشگاه موصل به عنوان مرکز تحقیق و آزمایش انواع جدید سلاح‌های شیمیایی استفاده کرد؛ اقدامی که منجر به کشته شدن برخی از زندانیان عراقی در نتیجه این آزمایشات شد.

در ادامه این گزارش آمده است که کارشناسان گزارش‌های مربوط به قرار گرفتن زندانیان در معرض تالیوم و همچنین نیکوتین را بررسی کردند؛ دو ماده‌ای که در صورت استفاده در دوزهای بالا کشنده هستند.

در این گزارش‌ها همچنین به تلاش‌های انجام شده توسط داعش برای تولید گاز کلر و خردل اشاره شده است که در جنگ جهانی اول برای کشتن و معلول کردن هزاران سرباز مورد استفاده قرار گرفت.

طبق این گزارش، شواهد جدیدی مبنی بر استفاده این گروه تروریستی از سلاح‌های شیمیایی علیه غیرنظامیان با بررسی رایانه‌ها و تلفن‌های همراه عناصر داعش که کشته یا دستگیر شده بودند، آشکار شد. شواهد به دست آمده نشان می‌دهد که داعش مواد بیولوژیکی و شیمیایی را آزمایش کرده و آزمایشاتی را بر روی زندانیان انجام داده و باعث مرگ تعدادی از آنها شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که داعش تعدادی دانشمند و مهندس را که در کارخانه‌های تأسیس شده توسط رژیم صدام مشغول به کار بودند، استخدام کرد تا با استفاده از آزمایشگاه‌های دانشگاه موصل به عنوان مرکز تحقیقاتی، در تولید گاز خردل به این گروه کمک کنند.

کارشناسان بین‌المللی و وابسته به سازمان ملل در این باره تاکید کردند که داعش تا حدی، در تولید گاز خردل بی‌کیفیت برای استفاده از آن در توپ‌هایش موفق عمل کرد.

به گزارش: شیعه نیوز


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها