2021 August 2 - دوشنبه 11 مرداد 1400
کشیش مشهور نیجریه‌ای: ظلم به زکزاکی ظلم به بشریت است
کد مطلب: ١٣٨١٨ تاریخ انتشار: ٢٧ بهمن ١٣٩٩ - ١٧:٥٧ تعداد بازدید: 568
اخبار » عمومي
کشیش مشهور نیجریه‌ای: ظلم به زکزاکی ظلم به بشریت است

کشیش‌ شناخته ‌شده نیجریه‌ای ضمن درخواست از مردم این کشور جهت تلاش برای آزادی «شیخ ابراهیم زاکزاکی»، اظهار داشت که ظلم به زکزاکی ظلم به همه بشریت است.

روز ۲۲ آذر سال ۱۳۹۴ شیعیانِ اهل نیجریه‌ مشغول عزاداری برای اباعبدالله‌(ع) در حسینیه‌ «زاریا» بودند، که نیروهای پلیس و ارتش این کشور به حسینیه مذکور و منزل «شیخ ابراهیم زاکزاکی» حمله کرده و بیش از 1000 شیعه عزادار، از جمله تعدادی از اعضای خانواده زاکزاکی را کشتند. در این میان، شمار زیادی نیز به شدت زخمی شده‌اند.

نیروهای پلیس همچنین، زاکزاکی و همسرش بانو «زینب ابراهیم» را بازداشت کرده است. این اسارت هنوز ادامه دارد. در واکنش به این اقدام جنایتکارانه دولت لاگوس، تا کنون اعتراضات زیادی صورت گرفته است و خیلی از شخصیت‌های داخلی و جهانی به اقدام دولت اعتراض کردند.

در ادامه این اعتراضات، «پاستور جان ژوزف»، یکی از کشیش‌های مشهور نیجریه، طی گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: ما برای آزادی شیخ زاکزاکی ، بارها تلاش کرده‌ایم و تلاش‌ها و مذاکرات ما درخصوص مظلومیت شیخ زاکزاکی ادامه خواهد داشت... شیخ زاکزاکی نماینده صلح و آرامش در جامعه نیجریه است و از حقوق بشر دفاع می‌کند.

این کشیش مسیحی افزود: همه ما باید بدانیم که ظلم به یک فرد، به منزله ظلم به همه است، چراکه بعد از ظلم به این فرد، در آینده به شخص دیگری ظلم می‌شود که ما نمی‌دانیم آن شخص کیست. بنابراین، از همه مردم نیجریه از هر دین و قبیله دعوت می‌کنم و درخواست دارم که در حل مشکلاتی که زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، مشارکت داشته باشیم و در این خصوص، یعنی حضور برای حل مسئله شیخ زاکزاکی ، باز هم تاکید می‌کنم.

پیش از این نیز «رولند ساندا»، کشیش مسیحی ساکن شهر کادونا، گفته بود: من از شیخ زاکزاکی حمایت می‌کنم، زیرا... مشاهده کرده‌ام که او یک رهبر مذهبی خوب، سفیر صلح و یک فعال حقوق بشر بوده است.

منبع: ابنا


Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها