2022 May 16 - دوشنبه 26 ارديبهشت 1401
اَلْاِمامَةْ وَ اْلْقِیَادَةْ
کد مطلب: ١١٢٦٣ تاریخ انتشار: ٠٥ مرداد ١٣٩٦ - ٠٩:٥٥ تعداد بازدید: 928
کتابخانه » عمومي
اَلْاِمامَةْ وَ اْلْقِیَادَةْ

نام کتاب: اَلْاِمامَةْ وَ اْلْقِیَادَةْ

نويسنده: احمد عزالدين

معرفی اجمالی:

دكتر «احمد عزالدين» به عنوان فردي بي طرف در كتاب «الامامة و القیادة » به بررسي مساله امامت و رهبري جامعه مي پردازد، وي در اين باره مي نويسد:

از اموری که در ضمن مطالعه اندیشه سیاسی اهل سنت نظر من را جلب کرد، راكد ماندن اندیشه سیاسی اهل سنت، در تمامي عصرهاست با وجود اینکه در بقیه علوم مانند پزشكي، سازندگی، مباحث فنی و اجتماعی پیشرفت های داشته اند. بعد از مطالعه بیشتر دریافتم، که در اندیشه ما افراط صورت گرفته و اشخاص و عقیده هایي تقدیس شده اند که به هيچ وجه شايسته ستايش نبوده اند؛ چه بسا این تقدیس ها از روی اعتقاد بوده و یا از این باب بوده که حکومت ها را راضی نگهدارند و من نظر دوم را ترجیح می دهم مثلا، عالم بزرگی مانند « ابن خلدون» با این که در زمان خود در علوم اجتماعی تخصص بالایی داشت، اما در علم سیاست مطالبی را می نویسد که هر انسان عاقلی خجالت می کشد، و بعد آنچه را نوشته به اسلام نسبت می دهد.

همین مساله، مرا وا داشت تا کتاب های علما را تنها در یکي از مباحث سیاسي مورد بررسی قرار دهم بدون آنكه سراغ ديگر مسائل و مباحث سياسي بروم؛ و آن، مبحث تعیین رهبر جامعه و يا پيامد پذيرش رهبري فردي در بين جامعه می باشد.

وقتي به كتاب هاي عالمان فرق اسلامي غير شيعي مراجعه كردم، از آنجايي كه قصد نداشتم بدون مناقشه به آن كتابها بنگرم و تقديس شان نمايم، مطالب آنها را سخيف يافتم و اختلافات زيادي ميان آنها ديدم و يك منهج ثابت را در ميان آنها نيافتم از اين رو، به مطالعه کتاب هاي شیعه پرداختم، زیرا اعتقاد داشتم تاريخ و تعاليم اسلام و قرآن و پيامبر و رسالت ايشان منحصر به يك فرقه نيست، بنابر اين باید بدون تعصب به همه موارد مراجعه کرد. در بين مطالعاتم دريافتم ديدگاه شيعه درباره امام جامعه ديدگاه واحدي است.

بعد از بررسی مساله ی تعیین رهبری در کتاب هاي فرق اسلامي از جمله شیعه، به دیدگاههای مختلفی رسیدم که از مسائل درون خانه يا مدرسه يا مسجد و يا اجتماع نشأت مي گرفت با آنچه در ذهن داشتم متفاوت بود، البته گمان نمي كنم در اين زمينه به سكون نفس رسيده باشم از طرفي نمی خواهم دیگران را به آنچه من رسیدم ملزم کنم خصوصا اینکه بعضی از اعتقاداتی که به آن رسیدم من را به دیدگاهی رساند که خواننده می تواند آن را حس کند یا به چشمان خود ببیند. به همین جهت من این کتاب را نوشتم تا برای دیگر مردم شروعی باشد در این موضوع و چراغ راه آنها باشد و این حجاب هایي که بر روی حقایق، می باشد را زائل کند.

اما آنچه از حيث تاريخي واضح است اين است كه شيعه بعد از پيامبر صلى الله عليه وآله به وصيت ايشان عمل كرده و رهبري امامان معصوم عليهم السلام را كه عترت آن حضرت هستند، پذيرفته اند و تعاليم ديني را از آنها دريافت نموده اند.

لینک دانلود کتاب با فرمت PDFShare
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها