2017 September 22 - جمعه 31 شهرويور 1396
مراسم فاطمیه در 400 منطقه هند برگزار شد
کد مطلب: ١٠٨٥٥ تاریخ انتشار: ٢٠ اسفند ١٣٩٥ - ١٢:٥٣ تعداد بازدید: 380
اخبار » عمومي
مراسم فاطمیه در 400 منطقه هند برگزار شد

فعال فرهنگی و مبلغ برجسته در کشور هندوستان با اشاره به برگزاری مراسم فاطمیه در 400 منطقه هند، گفت: مخالفان تشیع در این کشور در اقلیت هستند.

حجت الاسلام سید محمد میان عابدی استاد حوزه علمیه و مبلغ برجسته و فعال فرهنگی در کشور هندوستان، درباره برگزاری مراسم حضرت زهرا در مناطق مختلف هند گفت: مراسم مذهبی مسلمانان در چند دهه گذشته نمونه اتحاد و یکپارچگی جامعه هند بوده است. برای نمونه مسلمانان هم در مراسم عزاداری و هم مراسمی مانند میلاد و مبعث نبی اکرم (صلی الله علیه وآله) شرکت می‌کردند. البته اخیرا به واسطه برخی اقدامات تفرقه افکنانه این انسجام کمی خدشه دار شده بود.

وی افزود: همین مسائل نیز موجب دوری برخی از جوانان هندی از مجالس مذهبی و به طبع آن فاصله گرفتن از آموزه‌ها و عقاید اسلامی شد. الحمدلله در مدت اخیر یک سری کلاس‌های فرهنگی و مذهبی برای مقابله با این معضل برگزار شده است.

ارسال مبلغ و مداح به مناطق مختلف هندوستان
این مبلغ برجسته هندوستانی بیان داشت: اکثریت قریب به اتفاق جامعه اسلامی هندوستان عاشق و مرید اهل بیت (علیهم السلام) هستند و شعائر اسلامی را به پا می‌دارند. در عین حال اقلیتی تحت تاثیر جریان‌ افراطی وهایبت به جنگ تشیع رفته اند و با همه اقدامات مذهبی شیعیان مقابله می‌کنند.

حجت الاسلام عابدی در ادامه با اشاره به اینکه مراسم محرم و صفر در هند همیشه با شکوه برگزار شده است، گفت: متاسفانه فاطمیه در هند کمتر با اقبال مردم مواجه می‌شد اما ما در سال‌های با تلاش دفاتر برخی مراجع عظام قم و نجف از قبیل آیت الله وحید خراسانی تلاش کردیم تا مسائل تاریخی شهادت حضرت زهرا (س) را به گوش نسل جوان هند برسانیم که در این راستا توفیقات بسیاری حاصل شده است.

این مبلغ هندی با اشاره به برگزاری یک هفته مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (سلام اللله علیها) در شهرهای مختلف این کشور، خاطرنشان کرد: در ماه گذشته در بیش از 400 منطقه هند مراسم عزاداری شهادت حضرت زهرا (سلام اللله علیها) برگزار شد. با برنامه ریزی و تمهیداتی که انجام شد، مبلغین به این مناطق ارسال شدند و به بیان فضائل و مصائب آن حضرت و تبیین آموزه های دین و عقاید مذهب پرداختند.

برگزاری نمایش و تعزیه خوانی برای پیروان سایر مذاهب و ادیان
استاد حوزه علمیه هند گفت: در لکهنو و بعضی از شهرهای شیعه نشین هندوستان به مدت پانزده روز مراسم ازدواج و مراسم جشن نداشتیم چون همه مشغول عزاداری بودند. الحمدلله مراسم آنقدر زیاد برگزار شد که گاهی احساس می‌شد به سخنرانان و مادحین بیشتری نیاز است.

حجت الاسلام عابدی با اشاره به برنامه های برگزار شده برای پیروان سایر مذاهب، گفت: تعزیه خوانی و نمایش و همچنین پخش بروشور به زبان اردو و هندی در مورد حضرت فاطمه (سلام اللله علیها) از دیگر اقداماتی بود که از سوی کمیته احیای فاطمیه صورت پذیرفت.

وی افزود: به حمدالله استقبال مردم به حدی خوب بود که این نمایش‌ها به مدت یازده شب تمدید شدند. آیت الله جزایری نماینده رهبری در خوزستان هم از این مراسم بازدید کرد و ما را مورد لطف و عنایت خود قرار دادند.

وی گفت: ما در نمایشگاه خود از روایت‌های مورد قبول در کتب اهل سنت و شیعه استفاده کردیم و درصدد تبیین زوایای مختلف زندگی حضرت بتول (سلام اللله علیها) برآمدیم به نحوی که بعضی از بازدیدکنندگان تاکید کردند برخی از نکاتی که در روضه متوجه آن نمی‌شدند در این نمایشگاه برای آنها تبیین شد.
منبع: رسا
Share
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی:
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها