2017 September 22 - جمعه 31 شهرويور 1396
بازداشت ناشر لبنانی به دلیل عرضه کتب شیعه
کد مطلب: ١٠٧٦٢ تاریخ انتشار: ١٧ بهمن ١٣٩٥ - ١٠:٣٥ تعداد بازدید: 344
اخبار » عمومي
بازداشت ناشر لبنانی به دلیل عرضه کتب شیعه

بازداشت یکی از ناشران لبنانی حاضر در نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره از سوی نیروهای مصری در خصوص حضور کتاب های شیعیان در این نمایشگاه، ناشران لبنانی حاضر در نمایشگاه را شوکه کرده است.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، النشره همچنین نوشت: اگر چه این فرد چند ساعت پس از بازداشت آزاد شد اما پس از بررسی دلیل بازداشت وی از سوی نیروهای امنیتی مصر، دوستانش خبر دادند که وی به دلیل فروش کتاب های شیعیان از سوی انتشاراتی که در آن کار می کرده، بازداشت شده است. به گفته منابع لبنانی، نیروهای امنیتی مصر پس از بازداشت این فرد، تمامی ناشران لبنانی حاضردر این نمایشگاه را برای پیدا کردن کتاب های مرتبط با مذهب شیعه زیر و رو کردند و به ناشران لبنانی اعلام کرده اند که عرضه کتاب های مرتبط با مذهب شیعه در این نمایشگاه ممنوع است.

یک منبع آگاه در این باره با اشاره به اینکه از بازداشت ناشر لبنانی در نمایشگاه کتاب قاهره شوکه شده است، به النشره گفته است: وقوع چنین اتفاقی در نمایشگاه قاهره تعجب آور است خصوصا اینکه چنین کتاب هایی سال های گذشته در همین نمایشگاه به فروش می رسیدند و جدید نیستند. در چنین حالت هایی معمولا کتاب های مد نظر را مصادره می کنند و نباید کسی را بازداشت و درباره محل سکونت و طایفه اش مورد بازجویی قرار داد.

وی با اشاره به اینکه قطعا مسولان مصری از عناوین کتب حاضر در نمایشگاه قاهره پیش از بسته بندی آن در لبنان آگاه بودند و چرا آن زمان به ماابلاغ نکردند که چنین کتاب هایی ممنوع است، در ادامه گفت: کتبی که در نمایشگاه حضور دارند، پیش از عرضه مورد بازرسی و تفتیش قرار گرفتند اما اکنون به ما ابلاغ کرده اند که عرضه چنین کتبی ممنوع است و حالا پس از مصادره کتاب هایی که ممنوعه خوانده اند، خبر داده اند که این مشکل مرتفع شده است.

براساس نوشته این پایگاه، بحران مذکور از روز اول بازگشایی نمایشگاه قاهره و در پی اعتراض برخی از جناح های سلفی در مصر مبنی بر وجود کتاب های مرتبط با مذهب شیعه در نمایشگاه مذکور آغاز شد. این در حالی است که «هیثم الحاج علی» رئیس اداره کل کتاب مصر پیش از این تاکید کرده بود که این سازمان از اختیارات قانونی برای مصادره یا عدم مصادره برخی از کتاب های موجود در نمایشگاه برخوردار نیست. وی همچنین تصریح کرد که این سازمان تنها با حکم قوه قضائیه می تواند کتاب ها را مصادره کند.

در حالی که «علاء سعید» رئیس ائتلاف سلفی «الدفاع عن الصحب و الآل» چند روز پیش اعلام کرده بود که این ائتلاف دادخواست های قضایی بیشتری علیه عرضه کتاب های مرتبط با شیعیان در نمایشگاه کتاب قاهره به قوه قضائیه این کشور ارائه خواهد کرد،  اداره کل کتاب مصر – به عنوان سازمان برگزار کننده نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره- دو روز گذشته ناشران «دارالقدس» و «دار آل یاسین» را پس از ابلاغیه ای مبنی بر فروش کتاب های شیعیان از سوی این دو ناشر، بست و «اشرف مأمون» مدیر اداره مبارزه با جرایم مطبوعاتی در اداره کل بررسی تالیفات و انتشارات مصر نیز گفت که این اداره کتاب هایی درباره مذهب شیعه را در نمایشگاه قاهره مصادره کرده و هدف از این اقدام به زعم وی «جلوگیری از نشر اندیشه شیعه در مصر» بوده است.

 

Share
1 | غ | , ایران | ١٤:٠٥ - ١٨ بهمن ١٣٩٥ |
یاد چنگیز و اسکندر و این اواخر هیتلر افتادم.

مدیر سایت خواهشمندم این اسم و ایمیل خواستن رو اختیاری کنید خیلی رو اعصابه
   
* نام:
* پست الکترونیکی:
* متن نظر :
* کد امنیتی:
  

آخرین مطالب
پربحث ترین ها
پربازدیدترین ها